edgar - en to sr translation catalogue (1531 entries)

en: Thanks, this is perfect!
sr: Хвала, ово је савршено!

en: Do you have everything you need now?
sr: Јел имаш све што ти треба?

en: I sure do
sr: Да, тако је

en: So what happens now?
sr: Шта сад?

en: We can get out of here! Where do you want to go?
sr: Можемо да одемо одавде! Где желиш да идеш?

en: Back to the fortress, I still need to rescue my Dad from the sorceror
sr: Назад у тврђаву, још увек морам да спасим тату од чаробњака

en: OK, remember what I told you about his disintegration spell?
sr: Сећаш ли се шта сам ти рекао о његовој чаролији дезинтеграцијe?

en: I think so...
sr: мислим да да...

en: Go to the lab and combine that ring and your shield
sr: Oди у лабораторију и споји тај прстен и штит

en: How?
sr: Како?

en: Throw the shield and ring into the cauldron along with some mandrake root, that should do it
sr: Баци штит и прстен у казан заједно са кореном мандрагоре, то би требало да буде довољно

en: OK...
sr: У реду...

en: Nothing will go wrong this time!
sr: Овог пута нећемо имати проблемe!

en: (I have the statue that Olaf stole)
sr: (Имам статуу коју је Олаф украо)

en: (Perhaps I should return it to him, he is saving me after all)
sr: (Можда би требало да му га вратим, он ме ипак спасава)

en: (Then again, he did steal it, and I nearly died trying to get it)
sr: (али ипак га је украо, и ја сам скоро умро покушавајући да га узмем)

en: Give the statue to Olaf?
sr: Дати статуу Олафу?

en: I found this in the cave, is it the statue you took?
sr: Нашао сам ово у пећини, је ли то статуа коју си ти узео?

en: Yes it is! Thanks for finding it!
sr: Јесте! Хвала што си га нашао!

en: I should be able to sell this for a decent price at the market
sr: Требало би да могу да ово продам на пијаци за кој кусур

en: (I think I'll keep it for myself)
sr: (Мислим да ћу да га сачувам за себе)

en: Ready to go?
sr: Спремни за полазак?

en: Return to the Fortress?
sr: Повратак у тврђаву?

en: Not yet, there's something else I need to do
sr: Не још, има још нешто што треба да урадим

en: OK, let me know when you're ready
sr: У реду, реси ми кад си спреман

en: Have you managed to find the horn yet?
sr: Јеси успео да нађеш рог?

en: Have you found everything yet?
sr: Јеси већ све пронашао?

en: Not yet, I'm still looking
sr: нисам још, још увек тражим

en: OK, I've found everything now
sr: У реду, сад сам све пронашао

en: ARGHHHHH!!
sr: АРГХХХХХ!!

en: Another human, out here? How did you get out here?
sr: Још један човек, овде? Како си доспео овде?

en: I'm not sure, I think the sorceror sent me here, but he said he was going to kill me
sr: Нисам сигуран, мислим да ме је чаробњак послао овде, али је рекао да ће да ме убије

en: Hmmm, what's that on your hand?
sr: Хмм, шта ти је то на руци?

en: This? This is just a ring I found in his fortress
sr: Ово? Ово је само прстен који сам нашао у његовој тврђави

en: It looks like a ring of protection, it must have saved you. Why were you in his fortress?
sr: Изгледа као заштитни прстен, мора да те је спасио. Зашто си био у његовој тврђави?

en: He's kidnapped my Dad and I was there trying to save him
sr: Отео ми је тату, а ја сам био тамо покушавајући да га спасим

en: Well, it looks like the ring's power is almost completely gone
sr: Па, изгледа да је моћ прстена скоро потпуно нестала

en: If he hits you with that spell again it will almost certainly kill you
sr: Ако те поново погоди том чаролијом, готово сигурно ће те убити

en: Something must have protected you from the spell. Were you wearing a pendant or a ring?
sr: Нешто те је сигурно заштитило од чаролије. Јеси ли носио привезак или прстен?

en: I did find a ring in the fortress but it didn't seem to have any powers
sr: Јесам нашао прстен у тврђави, али чинило ми се да није имао никакве моћи

en: It might have been a ring of protection. I imagine that the protection would have been limited to a single use
sr: Можда је то био заштитни прстен. Претпостављам да би заштита била ограничена на једнократну употребу

en: What you could do though is combine the ring and your shield together to create a shield that will protect you from the spell
sr: Оно што би могао да урадиш је да спојиш прстен и штит да направиш штит који че да те заштити од чаролије.

en: Do you have any experience mixing spells?
sr: Имаш ли искуство са мешањем чаролија?

en: Kind of, but the last time I tried creating a shield the spell backfired and...
sr: Мање-више, али последњи пут када сам покушао да направим штит, чаролија се повратила и...

en: It created an evil version of yourself?
sr: Створило злу верзију тебе?

en: Yeah, how did you know?
sr: Да, како си знао?

en: Where I'm from it used to happen at least once a month
sr: У мојим крајевима, то се дешава бар једном месечно

en: Why are you here?
sr: Зашто си овде?

en: The sorceror caught me looting his fortress and he banished me here
sr: Чаробњак ме је ухватио како пљачкам његову тврђаву и протерао ме је овде

en: What did you steal?
sr: Шта си украо?

en: It was a small golden statue, probably worth a lot of money
sr: Једну малу статуу, вероватно јако пуно вредела

en: I've been here for months now, but I've almost got all the ingredients I need to teleport back home
sr: Овде сам већ месецима, али скоро имам све потребне састојке за телепортацију кући

en: I just need one more thing, but it's in a cave to the west and I have no weapons to protect myself
sr: Треба ми још једна ствар, али је у пећини на западу и немам оружје да се заштитим

en: But now you're here you can help me retrieve it
sr: Али сада си овде и можеш ми помоћи да га вратим назад

en: I haven't gotten all my stuff back yet. I think everything's here though
sr: Још нисам добио све своје ствари назад. Али мислим да је све овде

en: When I've found everything I'll come back
sr: Кад све пронађем, вратићу се

en: OK, good luck!
sr: У реду, срећно!

en: What do you need?
sr: Шта ти треба?

en: It's the horn from a particular type of monster
sr: То је рог одређене врсте чудовишта

en: There should be plenty of bones littered around so you shouldn't have to find one and kill it. Just get the horn and get out
sr: Требало би да има доста кости разбацаних около, тако да не би требало да мораш да пронађеш једну и убијеш је. Само узми рог и изађи напоље

en: That's it?
sr: То је то?

en: Hmmm
sr: Хммм

en: Well, my stock of logs is looking quite low, maybe you could get me some more while you're out?
sr: Моја залиха балвана је скоро празна, можда би могао да ми донесеш још?

en: Don't even think about it, I'm fed up of chopping down trees and collecting logs!
sr: Немој ни да помислиш о томе, доста ми је сече дрвећа и сакупљања балвана!

en: OK, it was just a suggestion
sr: У реду, то је само био предлог

en: Oh, you'll need this too
sr: и ово ће ти требати

en: Dip your arrows into it to turn them into fire arrows, it will help you burn down the vines blocking the entrance
sr: Умочи стреле да бих их претворио у ватрене стреле, то ће ти помости  да спалиш винове лозе које блокирају улаз

en: Thanks!
sr: Хвала!

en: Oh, one last thing.
sr: Још једна ствар.

en: Don't hang around in that cave, the monsters that live in there are like nothing you'll have ever encountered before
sr: Не задржавај се у тој пећини, чудовишта која тамо живе су много опаснија од оних на које си навикао

en: Seriously, just get the horn
sr: Брате, само нађи рог

en: OK
sr: У реду

en: Have I just sent a young boy to his death?
sr: Можда сам погрешио што сам послао дете у опасност...

en: Sorry, did you say something?
sr: Извини, јеси ли нешто рекао?

en: Huh?! Oh no, I was just practising the teleportation incantation...
sr: Шта?! О не, само сам вежбао чаролију за телепортацију...

en: Yes, let's go
sr: Да, хајдемо

en: OK, here goes nothing, good luck finding your father
sr: Хајде, па шта буде, желим ти срећу да пронађеш тату

en: Thanks, Olaf
sr: Хвала, Олаф

en: This lift is not working. I won't be able to use it until I restore the power
sr: Овај лифт не ради. Нећу моћи да га користим док не вратим струју

en: Wow, a catapult!
sr: Вау, катапулт!

en: The hinges look rusted though, I doubt it'll work until I get them fixed
sr: ове шарке изгледају зарђале, сумњам да ће радити док их не поправим

en: It looks like the pulley for the drawbridge
sr: Изгледа као чекрк за покретни мост

en: The mechanism seems to be locked tight
sr: Чини се да је механизам чврсто закључан

en: It doesn't look too sturdy though, perhaps I can simply smash it...
sr: Не изгледа баш чврсто, можда бих могао да га разбијем...

en: Oops...
sr: Јој...

en: Maybe nobody heard that?
sr: Можда није нико чуо?

en: Well, the drawbridge is down at any rate...
sr: Па, покретни мост је у сваком случају спуштен...

en: Those flames are incredibly hot. I'll be burnt to cinders if I try and walk through them
sr: Ови пламени су невероватно врући. Изгорећу у пепео ако покушам да прођем кроз њих

en: There must be a way to cool them down...
sr: Мора да постоји начин да ин охладим...

en: The shield will protect you from most enemy attacks
sr: Штит ће те заштитити од већине врста напада

en: Some enemy attacks cannot be blocked
sr: Неке врсте напада се не могу блокирати

en: Environmental hazards, such as falling rocks, cannot be blocked
sr: Опасности попут падајућег камења се не могу блокирати

en: To block an attack, press and hold block ([INPUT_BLOCK]).
sr: Да бисте блокирали напад, притисните и држите блок ([INPUT_BLOCK]).

en: You must be facing the attack to successfully block it
sr: Морате бити окренути ка нападу да бисте га успешно блокирали

en: Note that you cannot move whilst blocking, but you can face the other way. You also cannot block in the air
sr: Имајте на уму да се не можете кретати док блокирате, али можете бити окренути на другу страну. Такође не можете блокирати у ваздуху

en: Pick up the shield and continue to the right
sr: Узми штит и настави десно

en: It's a portrait
sr: То је портрет

en: Got it!
sr: Важи!

en: What a ridiculous amount of effort to go through just to get a statue...
sr: Каква глупост, онолики труд само за једну статуу...

en: I'd better get out of here and get back to the Fortress...
sr: Боље да кренем одавде и да се вратим у Тврђаву...

en: Drat, the drawbridge is up. There must be another entrance...
sr: Доврага, покретни мост је подигнут. Мора да постоји још један улаз...

en: Wait, what's that?
sr: Чекај брате, шта је то?

en: Maybe I could tunnel my way in...
sr: Можда бих могао да ископам тунел да уђем...

en: Yuck...
sr: фуј...

en: Oh, what's this?
sr: Шта је ово?

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Honour of the Knights"
sr: То је књига Стивена Џ. Свинија под називом "Част витезова"

en: It's available on iBooks and the Amazon Kindle
sr: Доступно је на iBooks и Amazon Kindle

en: I'm not exactly sure what any of that means, but it sounds interesting
sr: Нисам баш сигуран шта то значи, али звучи занимљиво

en: I might read that later...
sr: Можда ћу то прочитати касније...

en: So, you escaped
sr: Значи, успео си да побегнеш

en: Yes I did, and my father wasn't there
sr: Јесам, али мој тата није био тамо

en: Maybe you just didn't look hard enough
sr: Можда једноставно ниси довољно пажљиво тражио

en: Have another look
sr: Погледај још једном

en: Maybe you should work on your spells
sr: Можда требаш да вежбаш твоје чаролије

en: NOW TELL ME WHERE MY FATHER IS!
sr: РЕЦИ МИ, ГДЕ ЈЕ МОЈ ТАТА!

en: You annoying little brat
sr: Ти досадни мали прдежу

en: I wouldn't be surprised if your father has abandoned you
sr: Не би ме изненадило да те отац напустио

en: What?!
sr: Шта?!

en: I'll show you!
sr: Показаћу ти!

en: That, was a mistake
sr: То, је била грешка

en: Die
sr: Умри

en: That was odd, he was supposed to explode
sr: То је било чудно, очекивао сам да експлодира

en: Where did he go?
sr: Где је отишао?

en: That's it? Just this old shield? It doesn't look any better than my current one.
sr: То је то? Само неки стари штит? Не изгледа ништа бољи од мог садашњег штита

en: Still, I'll hold onto it for the time being, it might come in handy
sr: Ипак, задржаћу га за сада, можда ми буде од користи

en: Great, a spare shield!
sr: Одлично, резервни штит!

en: I have everything I need now
sr: Сада имам све што ми треба

en: There's a cauldron in the Laboratory, I should head back there
sr: Има казан у лабораторији, требало би да се вратим тамо

en: This doesn't look like a Fire Shield to me. I was really hoping to find one here too
sr: Ово ми не личи на Ватрени штит. Баш сам се надао да ћу једног овде наћи

en: This shield doesn't even look any better than my current one.
sr: Овај штит не изгледа ништа бољи од мог тренутног.

en: I just need to create the liquid from the Sludge tentacle and Gazer eyeballs
sr: Само треба да направим течност од пипака муља и од ока Газера

en: That's not a good sign...
sr: То није добар знак...

en: There's a note here
sr: Овде има белешка

en: I've found a way to kill the Centurions
sr: Нашао сам начин да убијем Центурионе

en: They will reform unless one of their parts falls into the slime or lava
sr: Реформисаћу се осим ако један њихов део падне у слуз или лаву

en: I managed to retrieve two of the puzzle pieces before I was caught and locked in here again
sr: Успео сам да пронађем два дела слагалице пре него што су ме ухватили и бацили у затвор

en: If I can break out of here again I'll be sure to escape
sr: Ако могу поново да побегнем одавде, сигурно ћу побећи

en: Otherwise I hope another unfortunate victim will find this information useful
sr: Надам се да ће још некој несрећној особи ове информације бити корисне

en: There's a skull here
sr: Има лобања

en: Looks like he didn't manage to get out...
sr: Изгледа није успео да се извуче...

en: Leave now if you wish to live
sr: Врати се назад ако желиш да живиш

en: Go back now
sr: Врати се назад

en: If you proceed, I will fight you and destroy you. Flee now, while you can
sr: Ако наставиш напред, борићу се с тобом и уништићу те. Бежи сада, док можеш

en: You fool. Do you truly seek destruction?
sr: Буздоване глупи, да ли заиста желиш смрт?

en: Then I shall destroy you!!
sr: Онда ћу да те средим!!

en: Congratulations, you found a secret!
sr: Браво, открили сте тајну!

en: There are many secrets in the main game so keep a look out for them
sr: У главној игри има много тајне, будите на опрезу док играте

en: Here's a hint to get you started
sr: Ево вам савет за почетак

en: Although Jacob only requires you to catch 3 of his chickens, why not be nice to him and catch more? There are 10 wandering the map in all
sr: Иако Јаков захтева да ухватите само 3 његове кокошке, зашто не бисте били љубазни и уловили још? Укупно их 10 лута мапом

en: You can pull some items around by pushing against them whilst holding down the Action button.
sr: Можете вући неке предмете тако што их гурате док држите притиснуто дугме Акција.

en: You can then pull it around until you let go of the Action button
sr: Можете вући док не пустите дугме Акција

en: Whatever that thing was it was draining the power from that generator and using it against me.
sr: То чудовиште је користило струју из генератора против мене.

en: That might explain why that lift wasn't working. Defeating the other drainers should restore the power here.
sr: То би могло да објасни што лифт није радио. Уништавање осталих исцеђивача требало би да обнови струју.

en: Defeat all Energy Drainers
sr: Уништите све исцеђиваче

en: Use left and right to move the dial 1 unit at a time
sr: Користите лево и десно да померате бирац за 1 јединицу

en: Make sure you keep count of how many times you move the dial since no on-screen notification is given
sr: Обавезно бројите колико пута померате бирац јер се не приказује на екрану

en: When you think you've entered the combination correctly, press Attack to try and open the door
sr: Када мислите да сте правилно унели комбинацију, притисните Напад да покушате да отворите врата

en: There's no way I'll be able to figure out the combination, I'll have to find out what it is
sr: Нема шансе да схватим комбинацију, мораћу да откријем шта је

en: Keep practising!
sr: Настави да вежбаш!

en: Hi
sr: Здраво

en: Hello Edgar
sr: Здраво Едгаре

en: Can I borrow your shield?
sr: Јел могу да позајмим твој штит?

en: Off to practice your fighting skills?
sr: Јел идеш да вежбаш борилачке вештине?

en: Something like that
sr: Тако нешто да

en: If you run me an errand then you can have the shield
sr: Ако ми нешто одрадиш, онда можеш да узмеш штит

en: What do I have to do?
sr: Шта треба да урадим?

en: Go to the mine and collect me some coal
sr: Иди у рудник и покупи ми мало угља

en: But we have plenty of coal!
sr: Али имамо гомиле угља!

en: Yes, but this is not any old coal, this coal is special, it burns hotter and lasts longer
sr: Да, али ово није обичан угаљ, овај угаљ је посебан, гори топлије и дуже траје

en: I only need 10 pieces of the stuff, so it shouldn't take you very long
sr: Треба ми само 10 комада, тако да вам не би требало дуго

en: Make sure you put it in a bag, touching it for too long will be bad for your health
sr: Обавезно га стави у кесу, предуги контакт је лоше за здравље

en: Do you have a bag?
sr: Имаш ли торбу?

en: No, you can probably find one in the mine though
sr: Не, вероватно можеш наћи један у руднику

en: OK, I'll get the coal
sr: У реду, донећу угаљ

en: Here, take this pickaxe. You can use it to mine the coal and hack through any weaker walls you encounter
sr: Ево, узми овај пијук. Можеш га користити за вађење угља и сечење кроз слабије зидове на које наиђеш

en: You'll also need this key to get into the mine
sr: Такође ће ти требати овај кључ да уђеш у рудник

en: Collect 10 pieces of Coal
sr: Скупи 10 комада угља

en: Thank you, Edgar, this coal is perfect! Hope the bats didn't scare you.
sr: Хвала ти Едгаре, овај угаљ је савршен! Надам се да те слепи мишеви нису уплашили.

en: The bats were the least of my worries...
sr: Слепи мишеви су били моја најмања брига...

en: Say, I heard that something happened in that mine a few years ago
sr: Хммм, чуо сам да се нешто десило у том руднику пре неколико година

en: Er, yeah, there was what you'd call an "incident", but that part of the mine was sealed up a long time ago
sr: Па, да, десио се, како би се рекло, "инцидент", али тај део рудника је одавно запечаћен.

en: Right...
sr: Да... да...

en: Here, have my shield and have fun!
sr: Ево, узми мој штит и забави се!

en: Just stay away from the Forbidden Swamp
sr: Само се држи подаље од Забрањене мочваре

en: Will do, can I hold on to your pickaxe for a while?
sr: Разумем, могу ли мало дуже да задржим твој пијук?

en: Sure thing, just bring it back in one piece
sr: Може, само га врати у једном комаду

en: Thanks, Borgan!
sr: Хвала, Боргане!

en: Have you managed to find the coal yet?
sr: Јеси успео да нађеш угаљ?

en: A safe in a library? Bit of a cliché...
sr: Сеф у библиотеци? Помало клише...

en: It looks too thick to break open, I'll have to open it using the combination
sr: Изгледа превише дебело да би се отворило силом, мораћу да га отворим користећи комбинацију

en: You must have the statue you wish to use highlighted in your inventory box
sr: Морате истакнути у свом инвентару статуу коју желите да користите

en: Huh, what's that?
sr: Шта је то?

en: ESCAPEE LOCATED
sr: ПОБЕГЛИЦА ПРОНАЂЕНА

en: TARGET IS ARMED AND DANGEROUS
sr: НАОРУЖАН И ОПАСАН ЈЕ

en: COMMENCING DESTRUCTION OF TARGET
sr: ПОЧИЊЕ УНИШТАВАЊАЊЕ ОСОБЕ

en: I need a blank card to put the instructions on
sr: Требна ми празна картица да на њу ставим упутства

en: That smell...
sr: Тај мирис...

en: It looks like...
sr: Изгледа као...

en: It's as thick as...
sr: Дебео је као...

en: And it tastes like...
sr: И има укус као...

en: It is! It's naturally occurring Slime potion!
sr: Јесте! То је природни напитак од слуза!

en: Gotcha!
sr: Имам те!

en: Not so clever now are you?
sr: Ниси више паметан сад кад сам те ухватио, мало гованце

en: I REALLY have to get out of here!
sr: Морам стварно да бегам одавде!

en: Hi Maggie
sr: Здраво Меги

en: Oh Edgar, you're hurt! Let me heal your wounds
sr: Едгаре, повређен си! Дозволи ми да те излечим

en: Thanks Maggie!
sr: Хвала Меги!

en: Persistent aren't you?
sr: Заиста си упоран

en: I don't know what you did last time, but trust me, you won't escape again!
sr: Не знам шта си урадио прошли пут, али веруј ми, нећеш поново побећи!

en: (Phew)
sr: (Уф)

en: (Hey, look at that, one of the orbs on the shield has lit up...)
sr: (Погледај то, једна од кугли на штиту се упалила...)

en: Your spell won't work against me any more
sr: Твоја чаролија неће више радити против мене

en: Now, if you won't tell me the whereabouts of my father
sr: Сада, ако ми не кажеш где је мој тата

en: I will have to beat it out of you
sr: Мораћу да те пребијем док не постанеш инвалид

en: You will never get that chance
sr: Никад нећеш добити ту прилику

en: Grimlore, I summon you! Destroy this pest!
sr: Гримлоре, призивам те! Уништи овог буздована!

en: Farewell, Edgar
sr: Збогом, Едгаре

en: Something's coming...
sr: Нешто долази...

en: That spirit isn't going to let me past, I'll have to find a way to get rid of it
sr: Тај дух ме неће пустити, мораћу да пронађем начин да га се решим

en: This place doesn't look so bad...
sr: Ово место не изгледа тако лоше...

en: What was that?
sr: Шта је то било?

en: Uh Oh...
sr: Ох не...

en: There are two types of door in the game. Manual doors and Automatic doors.
sr: У игри постоје две врсте врата. Ручна врата и аутоматска врата.

en: Manual doors require keys to open them, Automatic doors require switches.
sr: Ручна врата захтевају кључеве за отварање, аутоматска врата захтевају прекидаче.

en: To open a locked door that you have the key for, simply walk into it. There is no need to have the key selected in your inventory.
sr: Да бисте отворили закључана врата за која имате кључ, уђите у њих. Нема потребе да кључ буде изабран у вашем инвентару.

en: Open the door and continue to the right
sr: Отворите врата и наставите десно

en: Urgh, what happened?
sr: Ургх, шта се десило?

en: Where am I?
sr: Где сам?

en: Now try out your shield
sr: Испробај свој штит

en: Block the pellets spat out by the plant and jump up to the next ledge
sr: Блокирајте пројектиле које је биљка испљунула и скочите на следећу платформу

en: I can't believe he's gone
sr: Не могу да верујем да га више нема

en: I tried so hard to find him
sr: Толко сам се трудио да га нађем

en: And I failed
sr: И нисам успео

en: What am I going to do now?
sr: Шта ћу сада да радим?

en: *sniff*
sr: *шмрц*

en: Edgar! Edgar, where are you?
sr: Едгаре! Едгаре, где си?

en: That voice...
sr: Тај глас...

en: It can't be...
sr: Не може бити...

en: Daddy!
sr: Тата!

en: Edgar!
sr: Едгаре!

en: Jacob, I found him!
sr: Јаков, нашао сам га!

en: What are you doing here, son? It's dangerous, we have to leave
sr: Сине, шта радиш овде? Опасно је, морамо да се вратимо

en: I came to rescue you!
sr: Дошао сам да те спасим!

en: Eh? What are you... No, tell me later, let's go home
sr: А? Шта ти... Не, реци ми касније, хајдемо кући

en: I'll try again
sr: Пробаћу поново

en: Give up?
sr: Одустати?

en: I'll figure this out another time
sr: Схватићу ово неки други пут

en: I'll keep trying
sr: Наставићу да покушавам

en: This music sheet might be his anthem, I'll give it a go
sr: Ова музика је можда његова химна, дај да пробам

en: I need to find out what Ivan's anthem is
sr: Морам да сазнам шта је Иванова химна

en: Randomly ringing bells isn't going to work...
sr: насумично звонити звона неће успети...

en: Something is etched on this door
sr: Нешто је угравирано на овим вратима

en: Enshrined in this tomb is the great warrior Ivan
sr: У овој гробници је сахрањен велики ратник Иван

en: Defeater of the evil dragon known as Chaos
sr: Ратник који је победно злог змаја Хаос

en: Access to his tomb is granted only to those who play his anthem
sr: Приступ његовој гробници је дозвољен само онима који свирају његову химну

en: His anthem? How on earth am I going to figure that out?!
sr: Његова химна? Где очекују да то нађем!?

en: This entire section is about monsters
sr: Читав овај одељак је о чудовиштима

en: I don't have any reason to read these but I'll keep it in mind in case I do
sr: Немам разлога да ово читам, али ћу имати на уму у случају да ми затреба

en: I wonder what other monsters there are...
sr: Какве још врсте чудовишта постоје...

en: Chaos
sr: Хаос

en: Chaos is an ancient, evil dragon
sr: Хаос је древни, зли змај

en: A dragon?! Dad told me they were all extinct!
sr: Змај?! Тата ми је рекао да су сви изумрли!

en: For years he wreaked havoc across this land and took thousands of innocent lives, his fiery breath incinerated everything in its path
sr: Годинама је убијао и уништавао по свету, узео хиљаде живота, и његов ватрени дах је могао да сравни све пред собом

en: Finally a brave warrior and a group of magicians managed to overwhelm and bind him
sr: Коначно, један храбри ратник и група мађионичара успели су да га савладају

en: They sealed the dragon away beneath an old fortress
sr: Запечатили су змаја испод старе тврђаве

en: It is believed he is still there
sr: Верује да је он још увек тамо

en: Slowly regaining his power until he is strong enough to break free and terrorise the world once again
sr: Полако скупља снагу док не буде довољно јак да се ослободи и да би поново дивљао ро свету

en: Beneath an old fortress? Maybe they mean this one...
sr: Испод старе тврђаве? Можда мисле на ову...

en: If that dragon is regaining its power then it must be stopped before it's too late
sr: Ако тај змај повраћа своју снагу, онда мора да се заустави пре него што буде превише касно

en: But if its breath destroys anything then I won't be able to protect myself
sr: Али ако његов дах уништава било шта, онда нећу моћи да се заштитим

en: Unless...
sr: Осим ако...

en: Grimlore
sr: Гримлоре

en: Grimlore is a creature from another dimension. It can be summoned using powerful dark magic
sr: Гримлор је створење из друге димензије. Може се призвати помоћу моћне мрачне магије

en: The most common reason to summon this beast is to act as a bodyguard
sr: Најчешћи разлог за призивање ове звери је да делује као чувар

en: There is no known way to kill Grimlore since upon sustaining critical injuries it will simply return to its own dimension
sr: Не постоји начин да се убије Гримлор, јер након озбиљне повреде, он би се једноставно вратио у своју димензију

en: But even injuring it is a monumental task. Anyone encountering this creature is advised to escape as quickly as possible
sr: Чак и да га повредиш је невероватно тешко. Савет за свакога ко наиђе на ово чудовиште је да побегну што пре

en: Or they will die very quickly
sr: Или они би врло брзо умрали

en: Summoner, Dark
sr: Призивач, Мрачни

en: Just like regular Summoners, Dark Summoners call in other beasts to do their bidding
sr: Баш као и обични Призивачи, Мрачни Призивачи позивају чудовишта да им помогну

en: Additionally though they can teleport short distances to escape from their opponents
sr: Поред тога, могу се телепортовати на кратке даљине да би побегли од противника

en: Their staff is highly magical and although it cannot be used by humans directly, its magical properties are used in spell creation
sr: Њихов штап је веома магичан и иако га људи не могу директно користити, његове магичне особине се користе у прављену чаролје

en: Hoover, Pink
sr: Хоовер, Пинк

en: Pink Hoovers are small quadrupeds with a long snout
sr: Рози Хоовери су мали четвороножци са дугом њушком

en: The primary purpose of the snout is to forage for food but it also serves as a defence mechanism
sr: Примарна сврха њушке је тражење хране, али служи и као одбрамбени механизам

en: and are more than capable of keeping a predator at bay by simply blowing them away
sr: и способни су да држе предаторе на дистанци, тако што их одувају

en: Venus Flytrap, mobile
sr: Венерина Мухоловка, мобилна

en: Mobile Venus Flytraps have evolved roots and are able to move to their food rather than waiting for it to come to them
sr: Мобилне Венерине Мухоловке имају еволуирано корење и могу се кретати до хране уместо да чекају да храна дође до њих

en: Their necks are incredibly elastic and are able to snap at their prey from a considerable distance away
sr: Њихови вратови су невероватно еластични и способни су да ухвате плен са значајне удаљености

en: Tortoise, Master
sr: Корњача, Господар

en: Master Tortoises are frightening beasts. Found in far away lands they possess the ability to change their heads
sr: Господар корњаче су застрашујуће звери. Налазе се у далеким земљама и имају способност да мењају главе

en: They combine all the abilities of their cousins to breathe fire, create ice and electrify themselves
sr: Они комбинују све способности својих рођака да пљују ватру, стварају лед и електрификују се

en: And of course they are also impervious to attacks from matching elements, absorbing the energy to heal themselves
sr: И наравно, они су отпорни на нападе одговарајућих елемената, апсорбујући енергију да би се излечили

en: But additionally, if they receive too much energy from healing, they evolve and go on the rampage
sr: Али поред тога, ако приме превише енергије од лечења, еволуирају и почну да дивљају

en: In this state they will smash through any defence and produce Dark Matter which destroys anything it touches
sr: У овом стању ће пробити сваку одбрану и произвести тамну материју која уништава све што пипне

en: However, the shell of a rampaging Master Tortoise is highly magical and is an essential ingredient when creating powerful magics and items
sr: Међутим, оклоп Мајсторске Корњаче је веома магичан и неопходан састојак за моћне магије и предмете

en: Grub, Red
sr: Ларва, Црвен

en: Red Grubs are more aggressive than their green counterparts and will attack anything they view as a threat
sr: Црвене ларве су агресивније од својих зелених двојника и нападају све што сматрају као претњу

en: Upon reaching maturity they will form a cocoon and morph into a wasp
sr: Када одрасту, формирају чауру и трансформишу се у осу

en: Some however will morph into a queen wasp. These queens can produce a mucus-like substance capable of holding its prey in place
sr: Међутим, неке ће се трансформисати у краљице осе. Краљице могу да произведу супстанцу која држи свој плен на месту

en: Splitter
sr: Раздвајач

en: Splitters are harmless monsters unless attacked.
sr: Раздвајачи су безопасна чудовишта осим ако су нападнути.

en: Upon sustaining too much damage they will split in two and attack their predator
sr: Када се озбиљно повреде, поделе се на два дела и нападну заједно

en: If one of these sustains too much damage it will split once again
sr: Ако се један од њих јако повреди, поново се раздвоји

en: These versions are completely harmless and in this state can be simply stepped on
sr: Ове верзије су потпуно безопасне и у овом стању се по њима може газити

en: If all its parts are still alive, a splitter will reform itself after a while and heal its wounds
sr: Ако су сви његови делови још увек живи, расцепач ће се после неког времена поново формирати

en: Centurion, Grey
sr: Центурион, сиви

en: Centurions are magically created creatures, usually dispatched as sentries or guards
sr: Центуриони су магично створена створења, обично запослени као стражари

en: Though slow moving, their massive size allows them to simply march through any defence
sr: Иако се споро крећу, њихова огромна величина им омогућава да лако прођу кроз било какву одбрану

en: Instead of arms, many have huge pile drivers which they use to shake the ground and disorientate threats
sr: Уместо оружја, многи имају огромне шипове које користе да тресу земљу и да дезоријентишу непријатеље

en: While Grey Centurions will be used to guard outer perimeters, Red Centurions are known to exist and are used to protect areas of great importance
sr: Сиви Сентуриони чувају спољне периметре, али постоје и Црвени Сентуриони који се користе за заштиту важних подручја

en: Gazer
sr: Газер

en: Gazers are flying cycloptic creatures found in various places
sr: Гајзери су летећа циклоптична створења која се налазе на разним местима

en: Their single eye is usually closed and they rely on sonar for movement
sr: Њихово једино око је обично затворено и ослањају се на сонар за кретање

en: They use their strong sense of smell to look out for predator and prey alike
sr: Они користе свој јак мирис да примете предаторе и плен

en: Gazers attack (and defend themselves) by opening their eye which will dazzle anything looking at it
sr: Газери нападају (и бране се) тако што отворе око, заслепљујући противника који их гледа

en: This attack is only effective however if the victim is facing the Gazer
sr: Овај напад ради само ако је непријатељ окренут ка Газеру

en: A Gazer's eyeball contains magical properties and is a common ingredient in spell preparation
sr: Око Газера садржи магичне способности и зато је често састојак у припреми чаролије

en: Ah, here is a compendium of monsters
sr: Ах, ево компендијум чудовишта

en: 34 volumes! How can there be so many monsters in the world?!
sr: 34 тома! Како може бити толико чудовишта на свету?!

en: This might have come in handy when I was hunting for the Red Sludges
sr: Ово би ми било корисно кад сам ловио црвене муљеве

en: Still, there might be something else in these books worth reading...
sr: Ипак, можда постоји још нешто у овим књигама што вреди прочитати...

en: Looks like they're in alphabetical order though
sr: Изгледа да су по абецедном редоследу

en: Slime, Green... Slime, Purple... Sludge, Green...
sr: Слуз, зелен... Слуз, љубичаст... Муљ, зелен...

en: Sludge, Red
sr: Муљ, Црвен

en: Unlike its green cousin, the Red Sludge stays deep underground and rarely, if ever, surfaces
sr: За разлику од свог зеленог рођака, црвени муљ остаје дубоко под земљом и ретко, ако икада, излази на површину

en: Its preferred habitat are dry and mineral rich areas and as a result have been found lurking in areas of mines abandoned by humans
sr: Његово преферирано станиште је суво подручје богато у минералима. Због тога се често налазе скривени у рудникама које су људи напустили

en: They are very wary of humans and will attack on sight, usually vomiting up an acid which takes time to evaporate
sr: Веома су опрезни према људима и нападају чим их угледају, обично повраћајући киселину којој је потребно време да испари

en: Smacker, Lesser...
sr: Смакер, Мањи...

en: Great, that's all it says. I don't even know how to tell the difference between a male and female. I'll just to take a chance...
sr: Одлично, то је све што пише. Не знам ни како да разликујем мушкарца од жене. Мораћу да ризикујем...

en: Besides, what's the worst that could happen?
sr: Шта је најгоре што може да се деси?

en: I didn't see any Sludges in the mine when I went to get Borgan's coal and even if there were any I can't get back there since my raft sank
sr: Нисам видео икакаве муљеве у руднику кад сам ишао по Борганов угаљ, а чак и да их је било, не могу се вратити тамо откако ми је сплав потонуо

en: I'll have to find another mine around here...
sr: Мораћу да нађем још један рудник овде негде...

en: The boss that was guarding the Mine wasn't in the previous version
sr: Бос који је чувао рудник није био у претходној верзији

en: Because it is in this version you won't be able to leave
sr: Пошто је у овој верзији нећете моћи да изађете одавде

en: You will now be transported outside
sr: Сада ћете бити транспортовани напоље

en: We apologize for the inconvenience
sr: Извињавамо се због непријатности

en: So you're back? Well this time, only one of us is getting out of here alive!
sr: Знаћи успео си да се вратиш... Овог пута, само један од нас ће изаћи жив!

en: This library must have information on everything, so a book detailing the creation of a Shield of Dragon Fire Resistance must be here...
sr: Ова библиотека мора да има информације о свему, тако да мора да постоји књига која детаљно описује израду штита са отпорношћу против змајеве ватре

en: That dragon stuff sounded interesting, but I'll read about it after I've created the Fire Shield
sr: Та прича о змају је звучила занимљиво, али читаћу о томе кад будем направио Ватрени Штит.

en: I need to find 3 Gazer Eyes, 1 Red Sludge Tentacle and an extra shield to create a Shield of Fire Resistance
sr: Морам да скупим 3 ока од Газера, 1 пипак црвеног муља и додатни штит да бих направио штит са отпорношћу на ватру

en: Once I've found all these items I'll have to find a place to create the shield
sr: Када нађем све ове предмете, мораћу да нађем место за израду штита

en: That monster encyclopedia said the dragon's breath incinerated everything, but that warrior still managed to defeat it
sr: Та енциклопедија чудовишта је рекла да змајев дах спаљује све, али тај ратник је ипак успео да га победи

en: Maybe this book has information about creating a shield to resist dragon breath
sr: Можда ова књига описује како направити штит са отпором на змајев дах

en: Hmmm...
sr: Хммм...

en: Shield of Dragon Fire Resistance
sr: Штит Отпорности на Змајеву Ватру

en: Creation of shields of dragon fire resistance require occult magics and very little is known about their manufacture
sr: Израда штитова отпорних на ватру змајева захтева окултну магију и врло мало се зна о њиховој производњи

en: Known ingredients include the shell fragment from a Rampaging Master Tortoise and the staff of a Dark Summoner
sr: Познати састојци су фрагмент оклопа Господар Корњаче и штап Мрачног Призивача

en: Drat, that's all it says
sr: Доврага, то је све што пише

en: This library is huge though, there must be a book in this place that describes the process
sr: Ова библиотека је огромна, мора да постоји књига која описује процес

en: But I've looked everywhere, haven't I?
sr: Али сам свуда тражио, зар не?

en: There's a book here about enchanting equipment
sr: Овде постоји књига о очаравајућој опреми

en: Maybe I can create a shield...
sr: Можда могу да направим штит...

en: Swords... Armour... Wands...
sr: Мачеви... Оклопи... Чаробни штапићи

en: Stupid book. It's not in order and there's no index
sr: Глупа књига. Није по реду и нема индекса

en: Here we go: Shields
sr: Ево нас: Штитови

en: Shield of Fire Resistance
sr: Штит отпорности на ватру

en: Ingredients
sr: Састојци

en: One must gather the following
sr: Мора да се скупе ови састојци

en: The root of a Mandrake
sr: Корен мандрагоре

en: The fat of a Mantis (left to stand for 3 months)
sr: Маст богомољка (остављен да одстоји 3 месеца)

en: Powered Condor bones
sr: Активне Кондорске кости

en: 3 eyes of the Gazer
sr: 3 ока Газера

en: The freshly cut tentacle from a female Red Sludge
sr: Свежи одсечени пипак од женског црвеног муља

en: The shield to apply the enchantment
sr: Штит на ком ће се применити чаролија

en: Blend the Gazer eyes and Sludge tentacle into a smooth liquid
sr: Помешај очи од  Газера и пипак од Муља у глатку течност

en: Add the root, fat and bones into the cauldron and mix together with the blended Gazer eyes and Sludge tentacle
sr: Додајте корен, масноћу и кости у котао и помешајте са изблендираним очима Газера и пипцима Слаџа

en: When the mixture turns bright blue, add the shield
sr: Када смеса постане јарко плава, додај штит

en: There might be potions room or lab where I can find the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
sr: Можда постоји лабораторија где могу да нађем корење, масноћу и кости, тако да не морам да бринем о томе

en: The lab probably has the roots, fat and bones so I don't need to worry about those
sr: Лабораторија вероватно има корење, масноћу и кости, тако да не морам да бринем о томе

en: And the Gazers hang around in the basement so that's not a problem
sr: А газери се мотају по подруму тако да то није проблем

en: What I do need to find is a Red Sludge, but I have no idea where to find one
sr: Треба да нађем црвени муљ, али немам појма где да га нађем

en: I can't use my current shield in the experiment in case it backfires so I'll have to find another one
sr: Не могу да користим свој тренутни штит у експерименту у случају да не успе, па ћу морати да нађем други

en: Obtain 3 Gazer Eyes
sr: Нађи 3 ока од Газера

en: Obtain 1 Red Sludge Tentacle
sr: Нађи 1 пипак од црвеног муља

en: Find another shield
sr: Нађи још један штит

en: Blend eyeballs and tentacle
sr: Помешај очи и пипак

en: It's a book about enchanting equipment
sr: То је књига о чаробној опреми

en: I don't have any reason to read this but I'll keep it in mind in case I do
sr: Немам разлога да ово читам, али ћу имати на уму за сваки случај

en: Hmm, I've looked everywhere and this appears to be everything
sr: Хмм, свуда сам тражио и ово изгледа да је све

en: I guess the other things must have been destroyed when the sorceror used that spell
sr: Претпостављам да су те ствари биле уништене када је чаробњак употребио ту чаролију

en: Now to find out where I am and how I can get back
sr: Сада да сазнам где сам и како да се вратим

en: If I can...
sr: Ако могу...

en: Huh, it's started to rain
sr: Хм, почела је киша

en: I've been trapped down here for what seems like an eternity
sr: Осећам се као да сам био заробљен вечно

en: To get out of this place I need 3 Access Keys to work the lifts
sr: Да бих изашао одавде, потребна су ми 3 кључа да бих могао користити лифтове

en: So far I have only found 1
sr: До сада сам нашао само 1

en: To make matters worse, I can only reach some switches with a carefully placed arrow
sr: Да ствар буде гора, до неких прекидача могу доћи само стрелама

en: But spares aren't common and I have run out
sr: Али резервз нису уобичајни, а ја немам више

en: If I don't find a way out of here soon, I fear I may starve
sr: Ако не нађем ускоро излаз, бојим се да ћу умрети од глади

en: If I don't get out of here I'll suffer the same fate...
sr: Ако не изађем одавде, доживећу исту судбину...

en: Collect 3 Access Keys
sr: Скупи 3 Кључа

en: This is a weak wall, it can be smashed down using the pickaxe
sr: Ово је слаб зид, може да се разбије са пијуком

en: To use the pickaxe, press Attack ([INPUT_ATTACK])
sr: Да бисте користили пијук, притисните Напад ([INPUT_ATTACK])

en: Note that not all weak walls can be destroyed using the pickaxe
sr: Имајте на уму да не могу сви слаби зидови да се разбију пијуком

en: Destroy the wall using the pickaxe and continue
sr: Уништи зид пијуком и наставите

en: There, back to your own dimension
sr: Ето, назад у своју димензију

en: Where did the sorceror go?
sr: Где је чаробњак отишао?

en: Finally, we meet at last!
sr: Коначно се сретамо!

en: Who are you?
sr: Ко сте ви?

en: My name is Edgar and I have spent the last [HOURS] hours trying to find you!
sr: Зовем се Едгар и последњих [HOURS] сати сам покушавао да те нађем!

en: Fascinating. What do you want?
sr: Занимљиво. Шта желиш?

en: I've come to rescue my father, tell me where he is!
sr: Дошао сам да спасим тату, реци ми где је!

en: Your father? My dear child, I do not have the foggiest idea what you are talking about
sr: Твој тата? Драго дете моје, немам благе везе о чему причаш

en: But if he's anywhere, he'll be in my dungeon. Why don't you look there?
sr: Али ако је негде, биће у мојој тамници. Зашто не погледаш тамо?

en: There's something moving around down there...
sr: Нешто се креће тамо доле...

en: It might be an ant lion looking for food
sr: Можда је то лав-мрав који тражи храну

en: If I go down there, it'll almost certainly eat me
sr: Ако сиђем доле, скоро сигурно ће ме појести

en: Maybe I could lure something else into its pit...
sr: Можда бих могао да намамим нешто друго у његову јаму...

en: That's a lot of slime
sr: То је много слуза

en: I don't think the Ice Spray will get across this since it only works on water
sr: Не мислим да ће ледени спреј прећи преко овога јер ради само на води

en: Slimes can only swim in water so that's not going to help either
sr: Слузи могу пливати само у води, тако да ни то неће помоћи

en: I remember Borgan telling me how ironic that is
sr: Сећам се да ми је Борган рекао колко је то иронично

en: I'll have to find something to help me get across...
sr: Мораћу да нађем нешто што ће ми помоћи да пређем...

en: It looks like it's tightly wedged in there. I can probably loosen it with the pickaxe...
sr: Изгледа да је чврсто заглављен. Вероватно могу да га олабавим пијуком...

en: It looks like a blender. I could use this to liquidise something
sr: Изгледа као блендер. Могао бих ово да користим да нешто утечним

en: I need a Red Sludge Tentacle and 3 Gazer Eyeballs to make the potion
sr: Потребни су ми пипак Црвеног Муља и 3 ока  Газера да направим напитак

en: I still need an Empty Bottle to put the potion in
sr: Још ми треба празна боца да убацим напитак

en: OK, here goes!
sr: ОК, почињемо!

en: Some items in the game can be pushed and pulled
sr: Неки предмети у игри могу се гурати и вући

en: To push an item, simply walk into it
sr: Да бисте гурнули предмет, ходајте у њега

en: To pull an item, walk into while holding down Action
sr: Да бисте вукли предмет, ходајте у њега док држите притиснут тастер Акција

en: You can then pull the item around until you let go of Action
sr: Затим можете вући предмет док не отпустите тастер Акција

en: Pull the box over the other side and use it to reach the ledge
sr: Превуците кутију на другу страну и употребите је да се попнете на ивицу

en: Wow, a laboratory!
sr: Лабораторија!

en: I love watching Maggie make spells and potions, maybe I can make some of my own here!
sr: Волим да гледам како Меги прави чаролије и напитке, можда и ја могу да направим неке своје овде!

en: Nowhere left to hide
sr: Нема више где да се сакрије

en: You defeated Grimlore? Impossible!
sr: Победио си Гримлора? Немогуће!

en: He submitted to my sword just like everything else in this foul place
sr: Предао се мом мачу као и све остало у овом одвратном месту

en: This is your last chance, tell me where my father is!
sr: Ово ти је последња шанса, реци ми где је мој тата!

en: I DON'T KNOW WHAT YOU'RE TALKING ABOUT!
sr: НЕМАМ ПОЈМА О ЧЕМУ ПРИЧАШ!

en: LIAR! I've run out of patience, prepare to die!
sr: ЛАЖОВ! Немам више живаца, спреми се да погинеш!

en: Very well. If that is your wish
sr: У реду. Ако је то твоја жеља

en: Many have suffered at my hand
sr: Многи су видели свог бога, кад сам их пропустио кроз моје шаке

en: Your death will be quick, but extremely painful
sr: Твоја смрт ће бити брза, али изузетно болна

en: I will add your head to the long line of foolish adventurers who have tried to best me
sr: Додаћу твоју главу дугом низу глупих авантуриста који су покушали да ме среде

en: Prepare yourself, Edgar
sr: Припреми се, Едгаре

en: Reset switches allow you to reset an object's position on the map
sr: Прекидачи за ресетовање вам омогућавају да ресетујете положај објекта на мапи

en: If an object becomes unreachable then you can use the switch to put it back in its original place
sr: Ако објекат постане недоступан, можете користити прекидач да га вратите на оригинално место

en: This book is different to the rest
sr: Ова књига је другаћија од осталих

en: I can feel a powerful magic emanating from it
sr: Осећам моћну магију која вири из ње

en: A powerful evil magic
sr: Моћна зла магија

en: Maybe I should leave it alone
sr: Можда би требало да га оставим на миру

en: Still, I could be wrong, maybe it's not evil magic...
sr: Ипак, могуће је да грешим, можда није зла магија...

en: Examine the book?
sr: Прегледати књигу?

en: What just happened?
sr: Шта се десило?

en: Maybe I shouldn't go around touching books that give off an evil aura
sr: Можда не би требало да додирујем књиге које зраче злом ауром

en: And spend more time looking for my Dad
sr: И проводити више времена тражећи тату

en: This would have allowed you to fight Mataeus, but it looks like you've already defeated him...
sr: Ово би ти омогућило да се бориш против Матеуса, али изгледа да си га већ победио...

en: I'll leave it alone, I'm not getting a good feeling from it
sr: Имам лош предосећај, оставићу то на миру

en: Oh great, I can barely see anything
sr: Одлично, једва мору ишта да видим

en: I'll have to be careful where I tread...
sr: Мораћу да пазим где газим...

en: Escape the Catacombs
sr: Побегните из катакомби

en: He's through here, I can feel it
sr: Прошао је овуда, осећам га

en: There's no going back once I step through that door, I'd better make sure I'm ready
sr: Нема повратка кад прођем кроз та врата, боље да се уверим да сам спреман

en: Enter the door?
sr: Проћи кроз врата?

en: OK, here we go...
sr: Ок, ево...

en: Maybe I should prepare a little bit more first
sr: Можда би требало прво мало боље да се срипремим

en: Press [INPUT_JUMP] when you have finished reading to go to the next dialog box
sr: Притисните [INPUT_JUMP] када завршите са читањем да бисте прешли на следећи дијалог

en: You can also move to the next dialog box by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]), Block ([INPUT_BLOCK]), Jump ([INPUT_JUMP]), Action ([INPUT_INTERACT]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
sr: Такође можете прећи на следећи дијалог тако што притисните Напад ([INPUT_ATTACK]), Блок ([INPUT_BLOCK]), Скок ([INPUT_JUMP]), Акција ([INPUT_INTERACT]) или Коришћење предмета ([INPUT_ACTIVATE])

en: This is the tutorial for The Legend of Edgar. This tutorial will explain how to play the game.
sr: Ово је туторијал за игру Легенда о Едгару. Овај туторијал ће објаснити како се игра.

en: To exit this tutorial, press Escape and use the Up and Down arrow keys to choose an option. Press Return to select it.
sr: Да бисте изашли из туторијала, притисните Escape и користите тастере са стрелицама горе доле бисте изабрали опцију. Притисните Enter да бисте је изабрали

en: To move Edgar left and right, use [INPUT_LEFT] and [INPUT_RIGHT].
sr: Да бисте померили Едгара лево и десно, користите [INPUT_LEFT] и [INPUT_RIGHT].

en: To make Edgar jump, press [INPUT_JUMP]. You can move in the air when jumping.
sr: Да бисте натерали Едгара да скочи, притисните [INPUT_JUMP]. Можете се кретати у ваздуху током скока

en: To interact with an item, press [INPUT_INTERACT]
sr: Да бисте интераговали са предметом, притисните [INPUT_INTERACT]

en: Walk over to the Action Point and press [INPUT_INTERACT]
sr: Идите до Тачке Акције и притисните [INPUT_INTERACT]

en: I need to recover my missing items before I can leave
sr: Морам да повратим ствари пре него што могу да наставим

en: Who dares pillage the tomb of the great warrior Ivan?
sr: Ко се усуђује да пљачка гробницу великог ратника Ивана?

en: Who said that?
sr: Ко је то рекао?

en: Insolent cur, you will suffer for your disrespect
sr: Дрски кретену, патићеш због свог непоштовања

en: I, am Azriel
sr: Ја сам Азриел

en: I've managed to escape from my cell and am trying to find a way out
sr: Успео сам да побегнем из ћелије и покушавам да нађем излаз

en: I found a door blocked by a frame which you need to put 9 jigsaw puzzle pieces in
sr: Нашао сам врата блокирана оквиром у који треба да се убаце 9 делова слагалице

en: The pieces are locked behind doors which seem to be linked to the Red Centurions
sr: Делови су закључани иза врата која изгледају повезана са Црвеним Центурионима

en: The Centurions appear to be indestructible however
sr: Центуриони изгледају неуништиви, међутим

en: Unless I can find a way to destroy them I will die down here
sr: Осим ако не нађем начин да их уништим, умрећу овде

en: I'll find a way to destroy them
sr: Наћи ћу начин да их уништим

en: I'm so close to rescuing Dad now...
sr: Толко сам близу да спасим тату...

en: Find 9 Puzzle Pieces
sr: Пронађи 9 делова слагалице

en: Nothing happened. I don't think that's the right order
sr: Ништа се није десило. Мислим да то није прави редослед

en: There's another sign here
sr: Овде има још један знак

en: If the exit lift is out of order then proceed to the left
sr: Ако излазни лифт не ради, онда наставите лево

en: Warning : Exit route may be hazardous
sr: Упозорење: Излазни пут може бити опасан

en: Maybe I should use the lift to get out
sr: Можда би требало да употребим лифт да изађем

en: Cool, it worked!
sr: Супер, успело је!

en: I'm not sure about the colour though, I thought it would be red?
sr: Нисам сигуран за боју, мислио сам да ће бити црвена

en: Maybe it's supposed to be yellow...
sr: Можда би требало да буде жуто...

en: I just need to find another shield to enchant...
sr: Само треба да нађем још један штит да га зачарам...

en: Maybe that wasn't such a good idea after all...
sr: Можда то ипак није била тако добра идеја...

en: Looks like I'll have to find another way to get past those fireballs
sr: Изгледа да ћу морати да нађем други начин да прођем поред тих ватрених лопти

en: It's sleeping
sr: Спава

en: I'm safe anyway since it's in that cage...
sr: Свакако сам безбедан, јел је у кавезу...

en: I don't want to go back to the swamp
sr: Не желим да се вратим у мочвару

en: I'm pretty sure Dad's in the fortress
sr: Прилично сам сигуран да је тата у тврђави

en: Maybe I should check the swamp again...
sr: Можда би требало поново да проверим мочвару...

en: What was that?!
sr: Шта је то било?!

en: ...and when you didn't come home last night I set off to find you
sr: ...и кад синоћ ниси дошао кући, кренуо сам да те тражим

en: You went to the Sorceror's Fortress?!
sr: Био си у Чаробњачкој тврђави?!

en: I thought he'd kidnapped you! Where were you?
sr: Мислио сам да те је киднаповао! Где си био?

en: Erm... well you see
sr: Па... видиш...

en: When I went out last night I went to Jacob's for a couple of drinks
sr: Кад сам изашао синоћ, отишао сам код Џејкоба на пар пића

en: *cough*
sr: *кашаљ*

en: several drinks
sr: неколико пића

en: On the way home I stopped by the well to have a drink of water
sr: На путу кући, свратио сам код бунара да попијем воду

en: and I fell in
sr: и упао сам

en: What?
sr: Шта?

en: I fell down the well
sr: Упао сам у бунар

en: I was down there until only a couple of hours ago
sr: Био сам тамо доле до пре само пар сати

en: Are you kidding me?
sr: Јел ме завитлаваш?

en: I shouted down that well, didn't you hear me?
sr: Викао сам у тај бунар, зар ме ниси чуо?

en: I was out cold
sr: Био сам онесвешћен

en: Plus, the hangover was absolute murder
sr: Плус, мамурлук ме је средио

en: I crossed the swamp
sr: Прешао сам мочвару

en: Broke into the Sorceror's Fortress
sr: Ушао сам у Чаробњакову тврђаву

en: Fought countless numbers of ferocious monsters
sr: Борио се са гомилу опасних чудовишта

en: Got imprisoned in his dungeon
sr: Затворио ме је у његовој тамници

en: And was teleported to another part of the world!
sr: И био сам телепортован у други део света!

en: I nearly died!
sr: Скоро сам погинуо!

en: Near misses don't count
sr: Ситуације где сам се извукао за длаку се не броје

en: Only the once though
sr: Али само тај једини пут

en: [CONTINUE_COUNT] times according to my count
sr: [CONTINUE_COUNT] пута колко сам ја израчуниао

en: And after all that, when I defeated the Sorceror, he had no idea who you were
sr: И после свега тога, кад сам средио Чаробњака, он није имао појма ко си ти

en: You killed the Sorceror?!
sr: Убио си чаробњака?!

en: I thought he'd kidnapped Dad!
sr: Мислио сам да те је киднаповао!

en: Wow, that has to be the worst case of false accusation I think I'll ever hear!
sr: То мора да је најгори случај погрешне оптужбе коју мислим да ћу икада да чујем!

en: But more seriously, you disobeyed me, son
sr: Али озбиљно, ниси ме послушао, сине

en: I told you to never set foot in the Forbidden Swamp
sr: Рекао сам ти да никад не идеш у Забрањену мочвару

en: And for that, you'll have to be punished
sr: И због тога, мораћеш бити кажњен

en: But Dad...
sr: Али тата...

en: Be quiet!
sr: Тишина!

en: I just need to think of something suitable...
sr: Само треба да смислим нешто...

en: Looks like your chickens have escaped from their pen again, Jacob
sr: Изгледа да су ти кокошке опет побегле, Јакобе

en: Actually, I think I know what your punishment is going to be...
sr: Заправо, мислим да знам шта ће ти бити казна...

en: A jigsaw puzzle?!
sr: Слагалица?!

en: I'm not really a fan of these
sr: Нисам баш љубитељ ових

en: I prefer the sliding puzzles, like the one I had to solve to get the Lightning Sword
sr: Више волим клизне загонетке, као ону коју сам морао да решим да бих добио Мач муње

en: Still, it looks like this is the only way out
sr: Ипак, изгледа да је ово једини излаз

en: Looks like I need 9 pieces to slot into the frame
sr: Изгледа ми треба 9 делова да уградим у оквир

en: The frame is empty
sr: Оквир је празан

en: Hopefully the pieces I need are around somewhere, otherwise I'm going to die down here
sr: Надам се да су делови који су ми потребни негде близу, иначе ћу умрети овде

en: I've got all the pieces, I just need to place them in the frame and solve the puzzle
sr: Имам све делове, само треба да их поставим у рам и да решим слагалицу

en: Push left, right, up or down to move the cursor
sr: Притисните лево, десно, горе или доле да бисте померили курсор

en: Press Attack to select the current piece and move it around
sr: Притисните Напад да бисте изабрали тренутну фигуру и померили је

en: Press Attack again to stop moving the current piece
sr: Поново притисните Напад да бисте зауставили померање тренутне фигуре

en: Press Action to quit the puzzle
sr: Притисните Акцију да бисте изашли из слагалице

en: More water?!
sr: Још воде?!

en: I don't think being able to turn into a Slime is going to help me here, since I might not be able to get back afterwards
sr: Претварање у Слуз ми овде неће помоћи, јер се можда нећу моћи вратити касније

en: Those fish look quite dangerous too
sr: Те рибе такође изгледају прилично опасно

en: I'll have to find another way of getting across
sr: Мораћу да нађем други начин да пређем

en: I'll have to find something to help me get across
sr: Мораћу да нађем нешто што ће ми помоћи да пређем

en: This is the last part of the tutorial and will teach you to block and attack enemies
sr: Ово је последњи део туторијала и научиће вас да блокирате и нападате непријатеље

en: First, you should equip the sword since it has more range and does more damage than the pickaxe
sr: Прво, требало би да изаберете мач јер има већи домет и јачи je од пијука

en: Press [INPUT_INVENTORY] to view your inventory, highlight the sword and press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
sr: Притисните [INPUT_INVENTORY] да бисте видели свој инвентар, означите мач и притисните Напад ([INPUT_ATTACK]) или Користи предмет ([INPUT_ACTIVATE])

en: Press [INPUT_INVENTORY] again to close your inventory
sr: Поново притисните [INPUT_INVENTORY] да бисте затворили инвентар

en: Occasionally, slain enemies will drop health which will vanish after a few seconds, so pick it up quickly!
sr: Повремено, од убијених непријатеља пашће срца која нестану након неколико секунди, зато треба брзо  да се покупе!

en: If a bat is getting too close to you, hold block and it will harmlessly bounce off you
sr: Ако вам се слепи миш превише приближава, држите блок и он ће се безопасно одбити

en: Now kill all of the bats in the area!
sr: Сада убијте све слепе мишеве у подручју!

en: Aw, not again!
sr: Јој, не опет!

en: Collect 6 Chopped Logs
sr: Скупи 6 исечених трупаца

en: I need 6 Chopped Logs to build a raft
sr: Треба ми 6 исецканих балвана да направим сплав

en: This had better be the last time I have to do this...
sr: Надам се да је ово последњи пут да морам ово да радим...

en: This must be the coal Borgan wants me to mine for him
sr: Ово мора да је угаљ који Борган жели да му ископам

en: What the?!
sr: Шта?!

en: He looks just like me
sr: Он изгледа баш као ја

en: AND HE HAS MY FIRE SHIELD!!
sr: И ОН ИМА МОЈ ВАТРЕНИ ШТИТ!!

en: Hey wow, what a cute little machine!
sr: Хеј, каква слатка мала машина!

en: It's got a little slot on the back of it. I guess I put something in there to make it do stuff
sr: Има мали отвор на позадини. Претпостављам да кад ставим нешто унутра да би радио ствари

en: The robot uses instruction cards to move around
sr: Робот користи картице са упутствима за кретање

en: Use the instructions to guide the robot to open areas that you cannot access
sr: Користите упутства да бисте робота водили до отварања подручја којима не можете приступити

en: However, since you can't read the instructions on the card, you will have to try them all out until one works
sr: Међутим, пошто не можете да прочитате упутства на картици, мораћете да их све испробате док једна не успе

en: If the robot doesn't reach its target, then it will return to its starting position allowing you to try again
sr: Ако робот не достигне циљ, вратиће се у почетну позицију, што вам омогућава да покушате поново

en: Ugh, I'm getting really fed up of waking up in strange places with my eyes spinning around
sr: Уф, буђење у чудним местима са очима које ми се врте почиње страшно да ме нервира

en: Oh no, I'm trapped!
sr: О не, заробљен сам!

en: There must be a way to get this door open
sr: Мора да постоји начин да се ова врата отворе

en: Wait, perhaps that button unlocks it
sr: Чекај, можда га то дугме откључава

en: If only I could reach it...
sr: Кад бих само могао да га дохватим...

en: The pickaxe is one of many weapons you will encounter in the game
sr: Пијук је једна од многих оружја од многих оружја које ћете користити у игри

en: You can use it as both a weapon and a tool
sr: Можете га користити и као оружје и као алат

en: Pick up the pickaxe and continue to the next Action Point
sr: Узми пијук и настави до следеће тачке Акције

en: There's a draft here...
sr: овде има промаја...

en: And one of these bricks is loose
sr: И једна од ових цигли је лабава

en: Aha! It's a hidden passage!
sr: Аха! То је скривени пролаз!

en: Hopefully this will lead me to the sorceror...
sr: Надам се да ће ме ово одвести до чаробњака...

en: Phew, I'm glad to be out of there
sr: Уф, драго ми је што сам изашао одатле

en: Now to get through this swamp
sr: Сад да прођем кроз ову мочвару

en: Negotiate the Swamp
sr: прођи кроз мочвару

en: There's a plaque here
sr: Овде има плакета

en: Place the 4 statues in the correct order
sr: Поставите 4 статуе исправним редоследом

en: Strange creature...
sr: Чудно створење...

en: Ha ha ha!!!!
sr: Ха ха ха!!!!

en: Soon we will be one again...
sr: Ускоро ћемо опет бити једно...

en: Wait, something's wrong...
sr: Чекај, нешто није у реду...

en: OH NO! THIS IS THE WRONG MACHINE!!
sr: О НЕ! ОВО ЈЕ ПОГРЕШНА МАШИНА!!

en: ARGHHHHHH!!!!
sr: АРГХХХХХХ!!!!

en: Phew, I feel whole again
sr: Уф, осећам се цео

en: And there's my Fire Shield!
sr: А и ето га мој Ватрени штит!

en: Hopefully this will get me past all those fireballs...
sr: Надам се да ће ме ово провести кроз све ове ватрение лопте

en: Confront the Sorceror
sr: Суочи се са чаробњаком

en: I should be safe up here, but I need to get rid of it
sr: Требало би да сам безбедан овде горе, али морам да се отарасим тога

en: This machine has a slot the same size as the cards. I guess I can use it to create new instructions.
sr: Ова машина има слот исте величине као и ове картице. Претпостављам да могу да га користим да направим новех инструкције.

en: To create a new set of instructions you need to insert a blank card
sr: Да бисте направили нови сет инструкција, потребно је да убаците празну картицу

en: You will then be prompted to input the directions for the robot to follow. This is done in the same way as the sequence doors
sr: Затим ће вам бити тражено да унесете упутства која робот треба да прати. То се ради на исти начин као и код секвенцијалних врата

en: When you have finished inputting the directions, press Attack
sr: Када завршите са уносом упутства, притисните Напад

en: The robot will then follow the instructions on the card
sr: Робот ће затим пратити упутства на картици

en: If the directions aren't correct you can try again
sr: Ако упутства нису тачна, можете покушати поново

en: That glass looks too thick for me to crack, I'll have to find some other way of shattering it...
sr: То стакло изгледа превише дебело, мораћу да нађем неки други начин да га разбијем...

en: Borgan said that a section of the mine was sealed up after an "incident"
sr: Борган је рекао да је део рудника запечаћен након неког "инцидента“

en: There must be something around here...
sr: Мора да постоји нешто овде...

en: Wow, what a nice ring
sr: Невероватно, какав леп прстен

en: Hang on a second, Maggie told me to always ask if someone had lost something before taking it...
sr: Чекај, Меги ми је рекла да увек питам да ли је неко нешто изгубио пре него што узмем...

en: ANYONE LOST A RING?!
sr: ДА ЛИ ЈЕ НЕКО ИЗГУБИО ПРСТЕН?!

en: No one? Guess it's mine then!
sr: Не? Нико? Претпостављам да је онда мој!

en: You must have the instruction card you wish to use highlighted in your inventory box
sr: Морате имати картицу са упутствима означено у инвентару коју желите да користите

en: Good riddance...
sr: Далеко ти лепа кућа...

en: OK, let's see if this works...
sr: ОК, да видимо да ли че ово да ради...

en: I'll have no problem walking over this rope either, thanks to my tightrope walking skills
sr: Нећу имати проблема ни са ходањем преко овог канапа, захваљујући мојим вештинама ходању по жици

en: And Dad said it'd never come in handy!
sr: А тата је рекао да ми никад неће бити од користи!

en: I need a length of rope to attach to the bolt
sr: Потребан ми је канап да причврстим на шраф

en: It's a giant crossbow
sr: То је огроман самострел

en: I could probably use it to create a bridge over those spikes
sr: Вероватно бих могао да га употребим да направим мост преко тих шиљака

en: I'll need some rope first though
sr: Прво ће ми требати канап

en: There's a sign here
sr: Овде има знак

en: If the lift is out of order then it must be reset
sr: Ако лифт не ради, онда га треба ресетовати

en: There are 4 reset switches along the lift shaft which must be reset
sr: Дуж осовине лифта налазе се 4 прекидача за ресетовање који се морају ресетовати

en: Be sure to reset the lift to avoid a long walk back to the surface...
sr: Обавезно ресетујте лифт како бисте избегли дуг повратак на површину...

en: I thought I felt something. There's a draft here...
sr: Мислио сам да сам нешто осетио. Овде има промаја...

en: Congratulations! Now you know the basics of playing you should try the main game
sr: Честитам! Сада знате основе игре, време је да испробате главну игру

en: If you want to replay this tutorial, press Escape and select Tutorial from the menu
sr: Ако желите да се вратите на овај туторијал, притисните Escape и изаберите Туторијал из менија

en: To play the main game, press Escape and select New Game from the menu
sr: Да бисте играли главну игру, притисните Escape и изаберите Нову Игру из менија

en: There, the rope's firmly attached
sr: Ето, канап је чврсто закачен

en: I need to find some rope before I can fire it
sr: Морам да нађем канап пре него што га спалим

en: It's a Grappling Hook
sr: То је Кука за Хватање

en: I could probably use it to form a bridge to the other side, but there's no rope
sr: Вероватно могу да га употребим да направим мост до друге стране, али нема канапа

en: It's an apple tree
sr: То дрво је јабука

en: Shame it's not a banana tree, I don't like apples
sr: Штета што није дрво банане, не волим јабуке

en: There aren't any apples left
sr: Нема више јабука

en: It looks like there are some apples in it...
sr: Изгледа као да има неколко јабука у њему...

en: The door won't open, I guess I put in the combination incorrectly
sr: Врата се не отварају, претпостављам да сам погрешно унео комбинацију

en: A lot of books
sr: Пуно књига

en: Nothing of interest here though
sr: Овде нема ништа занимљиво

en: I need the shell of a Rampaging Master Tortoise, the staff from a Dark Summoner
sr: Потребан ми је Фрагмент оклопа Господара Корњаче, чаробни штап Мрачног Призивача

en: The keepsake of a warrior who has previously defeated the dragon
sr: Успомена од ратника који је победио змаја

en: The soul of a wandering spirit
sr: Душа лутајућег духа

en: And a spare shield
sr: И резервни штит

en: Once I have all of those items I need to place them in the cauldron...
sr: Кад скупим све те ствари, морам их ставити у казан...

en: This is a book about occult magic
sr: Ово је књига о окултној магији

en: Hmm...
sr: хмм...

en: This is interesting:
sr: ово је занимљиво:

en: The shell fragment of a Rampaging Master Tortoise
sr: Фрагмент оклопа Господара Корњаче

en: The staff of a Dark Summoner
sr: Штап Мрачног Призивача

en: If the dragon has been defeated in the past then one must also gather
sr: Ако је змај поражен у прошлости, онда се мора сакупити и

en: The keepsake from a warrior that previously defeated it
sr: Сувенир од ратника који га је претходно победио

en: Once the ingredients have been gathered, they must be placed in the cauldron...
sr: Када се састојци скупе, морају се ставити у казан...

en: Oh no, not again! I'm fed up of using that stupid cauldron!
sr: О не, не опет! Доста ми је више тог глупог казана!

en: I've got the staff, but where do I find the shell or the keepsake?
sr: Имам чаробни штап, али где да нађем део оклопа или сувенир?

en: I've got the shell, but where do I find the staff or the keepsake?
sr: Имам део оклопа, али где да нађем чаробни штап или сувенир?

en: I've got the shell and the staff, but where do I find the keepsake?
sr: Имам део оклопа и чаробни штап, али где да нађем сувенир?

en: That's a lot of ingredients that I have no idea where to find...
sr: Ту има пуно састојка која немам појма где да нађем...

en: Hmm, this is new.
sr: Хмм, ово је ново.

en: It doesn't look like it can hurt me though, but there's only one way to find out...
sr: Изгледа да не може да ме повреди, али постоји само један начин да будем сигуран...

en: Those creepers look different to the others
sr: Ови крипери изгледају другачије од осталих

en: They also look very dangerous...
sr: Такође изгледају веома опасно...

en: That was easy! And I can always get back later!
sr: То је било лако! И увек могу да се вратим касније!

en: Oh....
sr: Ох....

en: Guess I have no choice now.
sr: Изгледа да немам избора.

en: Hang on Dad, I'm coming...
sr: Држи се тата, долазим...

en: Hey, a lightning sword!
sr: Хеј, муњевити мач!

en: It looks a lot more powerful than my current sword too
sr: Изгледа много моћније од мог тренутног мача

en: With this I should be almost unstoppable
sr: Са овим би требао да будем скоро незаустављив

en: Almost
sr: Скоро

en: The Lightning Sword has a limited number of charges and will lose its power when these charges are used up
sr: Мач Муње има ограничен број пуњења и изгубиће своју моћ када се та пуњења потроше

en: Enemies will randomly drop more charges when they are killed
sr: Непријатељи ће насумично испуштати пуњења када буду убијени

en: Note that if the sword completely loses its power it will revert to a regular sword with very little power until you can find more charges
sr: Имајте на уму да ако мач потпуно изгуби своју набој, претвориће се у обичан мач са врло мало снаге док не пронађете још пуњења.

en: Have fun!
sr: Уживајте!

en: Thanks for rescuing my chickens, have you got me 2 logs from the forest yet?
sr: Хвала што си ми спасио кокошке, јеси ми донео два балвана из шуме?

en: Thanks Edgar! My chickens are back and these logs will do me fine
sr: Хвала Едгаре! Моје кокошке су на правом месту и ови балвани ће ми бити сасвим довољни

en: Take this sword, may it serve you well!
sr: Узми овај мач, нека те добро служи!

en: Thank you!
sr: Хвала вам!

en: Thanks for the logs, have you had any luck with the chickens?
sr: Хвала за балвание, јеси ли имао среће са кокошкама?

en: I'll give you a sword if you get me 2 chopped logs from the forest and rescue at least 3 of my chickens
sr: Даћу ти мач ако ми донесеш 2 исечена балвана из шуме и спасиш бар 3 моје кокошке

en: Hello Edgar, what can I do for you today?
sr: Здраво Едгаре, шта могу данас да ти учиним?

en: Do you have a sword I can borrow?
sr: Имаш ли мач који могу да позајмим?

en: I do have a sword and you can have it if you do something for me first
sr: Имам мач и можеш да га узмеш ако прво нешто учиниш за мене

en: OK... what do I have to do?
sr: У реду... шта треба да урадим?

en: Some of my chickens have escaped from their pen and I would be very grateful if you can get them back for me
sr: Неке од мојих кокошка су побегле из тора и био бих веома захвалан ако би могао да их вратиш за мене

en: I have set up some traps near their pen, you can lure them to the traps using this chicken feed. I don't need them all, but at least 3 would be very helpful. I can get the rest myself.
sr: Поставио сам неколико замке близу њиховог тора, можеш да их намамиш у замке користећи ову храну за пилиће. Не мораш све да их вратиш, али бар 3 би ми много помогло. Остатак могу сам да нађем.

en: Not quite. Can you also get me some wood from the forest? 2 logs should be sufficient
sr: Не баш. Можеш ли ми донети и дрва из шуме? 2 балвана би требало да буду довољна

en: Do you have an axe?
sr: Имаш ли секиру?

en: Erm... I left my axe in the forest somewhere. It should still be there
sr: Хм... Оставио сам моју секиру негде у шуми. Вероватно је још увек тамо

en: Isn't that forest dangerous?
sr: Зар није та шума опасна?

en: Not really, if anything gets in your way, just hit it with a weapon
sr: Не баш, ако ти се нешто нађе на путу, само га удари оружјем

en: Such as an axe?
sr: Као секира?

en: Yes, that would do the trick
sr: Да, то би радило

en: But seriously, there's nothing in there that can really harm you. That problem was dealt with a long time ago...
sr: Али озбиљно, нема ничега што би те заиста могло повредити. Тај проблем је одавно решен...

en: Good luck!
sr: Срећно!

en: Collect 2 Chopped Logs
sr: Скупите 2 исечена балвана

en: Rescue 3 Chickens
sr: Спасите 3 кокошке

en: Oh, thanks Edgar, I only needed 3, but thanks for the additional help!
sr: Ох, хвала Едгаре, требало ми је само 3, али хвала на додатној помоћи!

en: Here, Maggie made me this health potion but I don't need it so why don't you have it?
sr: Меги ми је направила овај напитак за здравље, али ми не треба, можеш да га узмеш.

en: Thanks Jacob
sr: Хвала Јацобе

en: Wow, you caught them all, thanks alot!
sr: Вау, ухватио си их све, хвала пуно!

en: Here, I have these for you
sr: Ево, имам ово за тебе

en: Maggie made me this health potion but you can have it
sr: Меги ми је направила овај напитак за здравље, али можеш ти да га узмеш

en: And this is something very special
sr: И ово је нешто веома специално

en: May this help you on your way to becoming a strong warrior
sr: Нека ти ово помогне на путу да постанеш јак ратник

en: You saved me a lot of time. Maggie made me something else but since you have been so helpful, you can have it.
sr: Уштедео си ми много времена. Меги ми је направила нешто друго, али пошто си био од пуно користи, можеш да га узмеш.

en: These machines aren't working.
sr: Ове машине не раде.

en: It looks like a gem should fit in this hole, maybe I can find some replacements.
sr: Изгледа да би драгуљ требало да стане у ову рупу, можда могу да нађем неке замене.

en: Find 4 Gems
sr: Пронађите 4 драгуља

en: Repair Generators
sr: Поправите Генераторе

en: This centurion has no power
sr: Овај центурион нема моћ

en: It's connected to this treadmill so I could probably charge it up with enough speed
sr: Повезан је са овом траком за трчање тако да бих га вероватно могао напунити довољном брзином

en: I can't run in this armour, though
sr: Ипак, не могу да трчим у овом оклопу

en: Plus, I'm tired from all this walking, jumping, fighting, swimming...
sr: Плус, уморан сам од овог ходања, скакања, пливања, од свих ових борба...

en: thinking, mining, chopping, pushing, pulling, carrying...
sr: размишљање, рударење, сецкање, гурање, вучење, ношење...

en: and catching chickens
sr: и хватање кокошка

en: I'll get something else to do it instead
sr: Наћи ћу нешто друго да радим

en: I'll find something else to work the treadmill for me
sr: Наћи ћу нешто друго да ми помогне на траци за трчање

en: Kill all Bats!
sr: Убијте све слепе мишеве!

en: This rock looks too strong for my pickaxe. I'll have to use something else to get through...
sr: Ова стена изгледа прејака за мој пијук. Мораћу да користим нешто друго да прођем...

en: Looks like this wasn't such a good idea after all
sr: Изгледа да ово ипак није била тако добра идеја

en: There must be way out of here...
sr: Мора да постоји излаз одавде...

en: Escape the Cave
sr: Побегните из Пећине

en: Wow, that thing is huge!
sr: Вау, та ствар је огромна!

en: I doubt my sword will even make a scratch, but I need to get past it...
sr: Сумњам да ће мој мач успети ии да га огребе, али морам да га прођем...

en: Hmmm, maybe this scrap of paper is the combination
sr: Хмм, можда је овај комадић папира комбинација

en: I'll give it a try
sr: Пробаћу

en: Push left or right to move the dial 1 unit in that direction
sr: Притисните лево или десно да бисте померили бројчаник за 1 јединицу у том смеру

en: When you think you've input the correct combination, press Attack to open the safe
sr: Када мислите да сте унели исправну комбинацију, притисните Напад да бисте отворили сеф

en: Is this what I think it is?
sr: Да ли је ово оно што мислим?

en: It is! It's an Amulet of Resurrection!
sr: Јесте! То је Амулет Васкрсења!

en: Borgan has one of these, but it's been used up. He must have had a lucky escape from something.
sr: Борган има један од ових, али је потрошен. Мора да је имао среће да нечему побегне.

en: This should make my quest a lot easier
sr: Ово би требало да ми олакша потрагу

en: The Amulet of Resurrection will restore all your health once when it drops to 0
sr: Амулет васкрсења ће вам повратити здравље када падне на 0

en: However, it will not save you from anything that causes instant death, such as lava or certain boss attacks
sr: Међутим, неће вас спасити од било чега што вас среди одмах попут лаве или одређених напада боса

en: Me? I'm you!
sr: Ја? Ја сам ти!

en: No you're not, where did you come from?
sr: Не, ниси, одакле си дошао?

en: When your stupid experiment failed, part of your conscious separated and created me
sr: Кад је твој глупи експеримент пропао, део твоје свести се одвојио и створио мене

en: I'm like you in every way, just more evil
sr: Ја сам као и ти, осим што сам више зао

en: I'm not evil!
sr: Ја нисам зао!

en: Yes you are, you know that little part of you that enjoyed pulling the legs off insects?
sr: Јеси, сећаш ли се како си волео да чупаш ноге бубама?

en: Hey, I don't do that anymore!
sr: Више то не радим!

en: Oh sure, what about the [GAME_KILLS] creatures that you killed?
sr: О, наравно, а оних [GAME_KILLS] створења која си убио?

en: That was self defence!
sr: То је била самоодбрана!

en: Did you try talking to them?
sr: Јеси ли покушао да разговараш са њима?

en: You're crazy!
sr: Ти си луд!

en: No, I'm evil!
sr: Не, ја сам зао!

en: That's my shield! I need to it rescue my Dad!
sr: То је мој штит! Треба ми га да спасим тату!

en: Well it's mine now
sr: Па, сада је мој

en: Give it back!
sr: Врати га!

en: Make me!
sr: Натерај ме!

en: Fine, I will!
sr: Управо ћу то и урадити!

en: Loser
sr: Будала

en: I'll collect his corpse later. The equipment in the lab should be enough for me to carry out my plan...
sr: Касније ћу покупити његов леш. Опрема у лабораторији би требало да ми буде довољна да спроведем свој план...

en: This lift is controlled by that pressure plate, but I can't stand on it and use the lift at the same time
sr: Ова притисна плоча контролише лифт, али не могу да стојим на притисној плочи и да користим лифт истовремено

en: I'll have to find something else to stand on the pressure plate for me...
sr: Мораћу да нађем нешто друго да стане на притискајућу плочу...

en: To turn your normal arrows into flaming arrows, just use the flaming arrow potion in the inventory screen
sr: Да бисте претворили своје обичне стреле у ватрене стреле, само користите напитак за ватрене стреле из инвентара

en: To swap between firing normal arrows and flaming arrows, select the arrows in the inventory
sr: Да бисте мењали између обичних стрела и ватрених стрела, изаберите стреле у инвентару

en: Retrieve horn
sr: Узми рог

en: Push left or right to move the cursor
sr: Притисните лево или десно да бисте померили курсор

en: Press Attack to change the colour of the peg
sr: Притисните Напад да бисте променили боју клина

en: When you have selected all of the colours, move the cursor onto the question mark and press Attack
sr: Када сте одабрали све боје, померите курсор на знак питања и притисните Напад

en: The number shown in the box is the number of pegs that are correctly placed
sr: Број приказан у кутији је број клинова који су правилно постављени

en: You have 10 attempts to guess the sequence
sr: Имате 10 покушаја да погодите низ

en: Press Action to quit
sr: Притисните Акција да бисте изашли

en: It's not working at the moment
sr: Тренутно не ради

en: Maybe I should come back later...
sr: Можда да се вратим касније...

en: It's a giant mastermind puzzle!
sr: То је огромна загонетка!

en: I used to play these all the time when we were travelling up to the big city
sr: Играо сам их све време када смо путовали у велики град

en: It doesn't look like it's working though
sr: Ипак, изгледа да не ради

en: It's petrified again
sr: Опет је скамењено

en: The water is full of those carnivorous fish
sr: Вода је пуна тих месождерних риба

en: From the looks of things I'll have to swim through the water to get to the other side
sr: згледа да ћу морати да пливам да бих стигао на другу страну

en: But the fish will go for me the moment I enter the water
sr: Али рибе ће кренути на мене чим уђем у воду

en: I'll have to find a way to get rid of them...
sr: Морам да нађем начин да их се решим...

en: There, that's the hinges oiled. This should be as good as new now!
sr: Ето, шарке су подмазане. Требало би сада да буде као ново!

en: The hinges are rusted, I'll need to find some oil before I can use it
sr: Шарке су зарђале, мораћу да нађем мало уља за њих

en: Here goes...
sr: Ево почињем...

en: I still need a Fire Shield
sr: И даље ми је потребан ватрени штит

en: I don't think my shield will protect me from those fireballs. I'll have to find a stronger one...
sr: Не верујем да ће ме мој штит заштитити од тих ватрених лопти. Мораћу да нађем јачи...

en: Obtain a Fire Shield
sr: Направите Ватрени Штит

en: I need all 9 puzzle pieces
sr: Треба ми свих 9 делова слагалице

en: I'm back in the Fortress, thank goodness for that
sr: Хвала Богу што сам се вратио у Тврђаву

en: But Dad wasn't in there, I looked everywhere and there was no sign of him
sr: Али тата није био тамо, свуда сам тражио и није било ни трага од њега

en: The sorceror must have done something else with him, I'll have to go back and find out
sr: Чаробњак је сигурно урадио нешто друго са њим, мораћу да се вратим и да сазнам

en: Return to the Study
sr: Вратите се у Студију

en: Ouch, my head...
sr: Ау, моја глава...

en: Oh no, I've lost all my equipment!
sr: О не, изгубио сам сву своју опрему!

en: Some of my stuff is over there...
sr: Неке од мојих ствари су тамо...

en: If those items are in this wasteland then perhaps everything else is too
sr: Ако су ти предмети у овој пустоши, онда је можда и све остало такође

en: I'll have to try and retrieve as much as I can...
sr: Морам да покушам да скупим што више могу...

en: Retrieve items
sr: Нађите своју опрему

en: That should do it. Hopefully that other lift by the Sewer should now be working
sr: То би требало да буде то. Надам се да ће онај други лифт поред канализације сада радити

en: This looks like the horn that Olaf needs
sr: Ово изгледа као рог који је Олафу потребан

en: I'll have to break it off somehow...
sr: Мораћу некако да га изкидам...

en: Wow, I've never seen so many books in one place!
sr: Невероватно, никад нисам видео толико књига на једном месту!

en: There must be information about every subject here, this could be useful...
sr: Овде мора да има информације о свакој теми, ово би могло бити корисно...

en: Hmmm, the air feels charged, it reminds me of Maggie's house when she was making spells. I should be careful.
sr: Хммм, ваздух је наелектрисан, подсећа ме на Мегину кућу када је правила чаролије. Требало би да будем опрезан

en: The sorceror must have taken Dad to his castle. I'll have to rescue him from there.
sr: Чаробњак је сигурно одвео тату у свој замак. Мораћу да га спасим одатле.

en: The only way to get to the castle is through the Forbidden Swamp to the East.
sr: Једини начин да се стигне до замка је кроз Забрањену мочвару на истоку.

en: There's a lake between the Village and the Swamp so I'll need a raft to get across.
sr: Између Села и Мочваре има језеро, требаће ми сплав да га пређем

en: I'll also need a sword and shield to defend myself. I can speak to Borgan and Jacob to get these though.
sr: Такође ће ми требати мач и штит да се браним. Могу да разговарам са Борганом и Џејкобом да се опремим.

en: Talk to Borgan
sr: Разговарај са Борганом

en: Talk to Jacob
sr: Разговарај са Џејкобом

en: Cross the lake to the Swamp
sr: Пређите језеро до Мочваре

en: Wait, what was that?
sr: Чекај, шта је то било?

en: You again?!
sr: Ти опет?!

en: What a hassle that was
sr: Каква је то била гњаважа

en: I don't think I'll find my Dad in here
sr: Не мислим да ћу наћи тату овде

en: Maybe I should look somewhere else
sr: Можда да потражим негде другде

en: Still, there might be something in here worth my time...
sr: Ипак, можда овде има нешто вредно мог времена...

en: Hmmm.. I've been all around the fortress and there are no other doors leading off anywhere
sr: Хммм... Обишао сам целу тврђаву и нема других врата која воде никуда

en: Maybe I should have another look in here...
sr: Можда да поново погледам овде...

en: To pick up an item, simply walk into it. Any collectable items will be added to your inventory.
sr: Да бисте покупили предмет, једноставно уђите у њега. Сви предмети за сакупљање биће додати у ваш инвентар.

en: You can view the contents of your inventory by pressing [INPUT_INVENTORY]
sr: Садржај инвентара можете видети кад притиснете [INPUT_INVENTORY]

en: Whilst in the inventory, use the arrow keys to view the items.
sr: Док сте у инвентару, користите тастере са стрелицама да бисте видели предмете.

en: You can use an item immediately by pressing Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
sr: Можете одмах употребити предмет са притиском на Напад ([INPUT_ATTACK]) или Користи предмет ([INPUT_ACTIVATE])

en: You can ready an item for use by pressing Block ([INPUT_BLOCK]) or Action ([INPUT_INTERACT])
sr: Можете припремити предмет за употребу притиском на Блок ([INPUT_BLOCK]) или Акција ([INPUT_INTERACT])

en: You can also sort items in your inventory by using the Previous Item ([INPUT_PREVIOUS]) and Next Item ([INPUT_NEXT]) buttons
sr: Такође можете сортирати предмете у свом инвентару користећи дугме Претходни предмет ([INPUT_PREVIOUS]) и Следећи предмет ([INPUT_NEXT])

en: Walk over the key to pick it up
sr: Пређи до кључа да га покупиш

en: So this is the Fortress.
sr: Значи ово је Тврђава.

en: It looks like a lot of doors lead off to other areas, I should have a proper look around before I go anywhere else...
sr: Изгледа да многа врата воде у друга места, требало би мало да истражим пре него што одем негде другде...

en: You can change all of the controls in the game by pressing Escape and selecting Options in the menu
sr: Све контроле у ​​игри можете променити притиском на тастер Escape и одабиром Опције у менију

en: Select Configure Controls using the arrow keys and press Return
sr: Изаберите Конфигуриши контроле помоћу тастера са стрелама и притисните Return

en: Use the arrow keys to select the control you want to change and press Return.
sr: Користите тастере са стрелицама да бисте изабрали контролу коју желите да промените и притисните тастер Return.

en: Next, press the key that you want to use instead.
sr: Затим притисните тастер који желите да користите уместо њега.

en: Regardless of what keys you choose, you can always navigate the menus using the arrow keys and Return
sr: Без обзира које тастере изаберете, увек можете да се крећете кроз меније помоћу тастера са стрелицама и тастера Return

en: When you have finished configuring the keys, go right to the next Action Point
sr: Када завршите са конфигурисањем тастера, пређите одмах на следећу тачку акције

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Third Side"
sr: То је књига Стивена Џ. Свинија под називом "Трећа страна"

en: That stuff looks dangerous, it'd probably eat through my armour in seconds
sr: То изгледа опасно, вероватно би ми пробило оклоп за неколико секунди

en: But I'll have to find a way across...
sr: Али мораћу да нађем начин да пређем...

en: There, looks like the little guy is full and is sleeping it off
sr: Изгледа да се мали заситио и да спава

en: I should be able to get past him without any bother now
sr: Сад могу да га заобиђем без икаквих проблема

en: Hey, what's that?
sr: Хеј, шта је то?

en: It's a baby Hoover
sr: То је Хувер беба

en: I saw a grown up one in the big city when I went there with my Dad, they're completely harmless
sr: Видео сам једног одраслог у великом граду кад сам био тамо са татом, потпуно су безопасни

en: I miss my Dad, I hope I find him soon...
sr: Недостаје ми тата, надам се да ћу га ускоро наћи...

en: Why is it here? It must be frightened
sr: Зашто је овде? Мора да је уплашен

en: Hello little fella, are you lost?
sr: Здраво малишане, јеси ли се изгубио?

en: Don't worry, I won't hurt you
sr: Не брини, нећу те повредити

en: Ow!
sr: Ај!

en: I guess it's scared. I might be able to get past it if I give it some food
sr: Претпостављам да је уплашен. Можда ћу моћи да прођем ако му дам мало хране

en: They're vegetarians so I'll have to find some fruit or vegetables...
sr: Они су вегетаријанци, па ћу морати да нађем неко воће или поврће...

en: Wow, this place is empty!
sr: Ово место је празно!

en: I guess the sorceror has no need for weapons since he has magic
sr: Претпостављам да чаробњаку није потребно оружје пошто има магију

en: Still, there must be something of use in here
sr: Ипак, овде мора да има нешто корисно

en: I've already checked, he's not down there...
sr: Већ сам проверио, није тамо доле...

en: I've heard of people falling into the well before, maybe Dad's in there...
sr: Чуо сам приче о људима који су упали у бунар, можда је тата у бунару...

en: DAD!!!!! ARE YOU DOWN THERE?!!!!!
sr: ТАТА!!!!! ЈЕСИ ЛИ ДОЛЕ?!!!!!

en: Nothing. I guess I'll have to keep on looking
sr: Ништа. Настављам да тражим

en: There's a note here too
sr: Исто има напомена

en: The potion is perfect! Quaffing it will turn a human into a creature for a small amount of time
sr: Напитак је савршен! Онај ко га попије ће на кратко постати чудовиште

en: So far I can only transmogrify myself into one creature but with a bit more time anything should be possible
sr: За сада могу да се претворим у само чудовиште, али уз мало више времена све би требало да буде могуће

en: There's a tiny bit left, it should be safe to drink
sr: Остало је још мало, требало би да буде безбедно за пиће

en: OK, here goes nothing...
sr: ОК, почињем, нема смисла чекати...

en: Urgh!! This is horrible!
sr: Уф!! Ово је ужасно!

en: Borgan told me that Slimes can swim in water though, so maybe this will be useful...
sr: Борган ми је рекао да Слимови могу да пливају у води, тако да ће ово можда бити корисно...

en: When transformed into a Slime, you can move around as normal. You can also swim in the water and use up and down to move around
sr: Када се трансформишеш у Слима, можеш се кретати као и обично. Такође можеш пливати у води и користити покрете горе-доле за кретање

en: Pushing up or jump will make you jump out of the water if you're near the surface
sr: Кад притиснете горе или скок, искочићећете из воде ако сте близу површине

en: Keep an eye on the timer at the bottom of the screen. When it reaches 0 you will automatically become human again
sr: Пратите тајмер на дну екрана. Када достигне 0, аутоматски ћете поново постати човек

en: Maybe this thing isn't so bad after all
sr: Можда ово и није тако лоше на крају крајева

en: That's all the ingredients, I just need to add a shield
sr: То су сви састојци, само треба да додам штит

en: I don't think I'll need the Phantasmal Shield anymore...
sr: Мислим да ми више неће требати Фантазмални штит...

en: Please don't make another evil version of me...
sr: Молим те, не направи још једну злу верзију од мене...

en: What a fine looking shield
sr: Какав леп штит

en: But will it protect me from that dragon's flames?
sr: Али хоће ли ме то заштитити од пламена змаја?

en: I guess there's only one way to find out...
sr: Постоји само један начин да се сазна...

en: The book said it was sealed below a fortress
sr: У књизи је писало да је запечаћена испод тврђаве

en: If it is this one then the only two places it could be are the catacombs and the dungeon
sr: Ако је ово, онда су једина два места где би могло бити су катакомбе и тамница

en: I should start my search there
sr: Почећу своју потрагу тамо

en: I don't have all the ingredients yet.
sr: Још немам све састојке.

en: The book said I needed to find the following
sr: У књизи је писало да треба да пронађем следеће

en: The keepsake of the warrior that previously defeated it
sr: Сувенир од ратника који га је претходно победио

en: Hopefully I'll never have to use this again
sr: Надам се да ово више никада нећу морати да користим

en: I should create the disintegration shield and rescue my Dad before I go chasing after that dragon
sr: Требало би да направим штит против дезинтеграције и спасем Тату пре него што кренем у потеру за тим змајем

en: I'm not taking any chances this time...
sr: Овај пут не ризикујем...

en: Did it work?
sr: Јел је успело?

en: I think it's safe now...
sr: Мислим да је сада безбедно...

en: I'll use my wooden shield...
sr: Користићу свој дрвени штит...

en: Stupid thing. Maggie makes it all look so easy...
sr: Глупа ствар. Меги све чини да изгледа лако...

en: It's a cauldron. Maggie has one just like this
sr: То је котао. Меги има један баш такав

en: OK, that's the Gazer Eyeball and Tentacle added
sr: У реду, додати су Око Газера и Пипак

en: And the rest of the ingredients too
sr: И остали састојци такође

en: Aha! It's gone blue, just like the book said it would
sr: Аха! Поплавело је, баш као што је књига описала

en: Now to add the shield
sr: Сада да додам штит

en: Uh-Oh...
sr: Ох Не...

en: I need all the main ingredients
sr: Потребни су ми сви главни састојци

en: 3 Gazer Eyeballs, 1 Red Sludge Tentacle and a spare shield
sr: 3 Ока Газера, 1 Пипак Црвеног Муља и резервни штит

en: I also need to blend the eyeballs and the tentacle into a liquid
sr: Такође треба да изблендам очи и пипак у течност

en: I think it's dead
sr: Мислим да је мртав

en: Or at least as dead as a book can be
sr: Или макар колико књига може бити мртва

en: It might be safe to touch now
sr: Можда је сада безбедно да додирнем

en: This page just has a sequence of numbers scrawled on it
sr: На овој страници је исписан низ бројева

en: I'll take it with me, it might come in handy
sr: Понећу га са собом, можда ми буде од користи

en: Besides, this thing nearly killed me twice, I should have some sort of trophy of my victory
sr: Он ме је скоро два пута убијо, требало би да имам неку врсту трофеја за своју победу

en: I'll leave it alone, especially after what happened last time...
sr: Оставићу га на миру, после онога што се десило прошлог пута...

en: Hmm, what's that?
sr: Хмм, шта је то?

en: It's a small statue. It must be the one that Olaf said he stole
sr: То је мала статуа. Мора да је она за коју је Олаф рекао да је украо

en: Well, since he's helping me get back to the sorceror, the least I can do is retrieve it for him
sr: Па, пошто ми помаже да се вратим код чаробњака, могу макар да му је донесем

en: Typical...
sr: Типично...

en: Well, it might have just fallen further down into the cave, I'll just have to keep looking
sr: Па, можда је пало дубље у пећину, морам дубље да тражим

en: Huh, déjà vu...
sr: Хм, дежа ви...

en: It looks like there's a larger network of caves down there
sr: Изгледа да доле постоји велика мрежа пећина

en: Olaf did tell me to just get the horn and leave
sr: Олаф ми је рекао да само узмем рог па да се вратим

en: This card is blank, I'll have to put some instructions on it to make it useable.
sr: Ова картица је празна, морам да напишем нека упутства на њој да би била употребљива.

en: The sorceror will almost certainly destroy me if I confront him without the shield
sr: Чаробњак ће ме сигурно уништити ако му се суочим без штита

en: I'd better go and make it first
sr: Боље да прво одем да га направим

en: Glad to be out of there
sr: Драго ми је што сам изашао одатле

en: Now to get that shield back from my double...
sr: Сада да повратим штит од мог двојника...

en: Find Evil Edgar
sr: Пронађите злог Едгара

en: Hey, those look familiar
sr: Хеј, изгледају познато

en: They look like hypnotic spores
sr: Изгледају као хипнотичке споре

en: Borgan told me that they can temporarily trick certain creatures into thinking that you're not a threat and leave you alone
sr: Борган ми је рекао да могу привремено преварити одређена створења да помисле да ниси претња и да те оставе на миру

en: Maybe they'll work on the creatures here...
sr: Можда ће радити на овим чудовиштима

en: Great, that worked!
sr: Одлично, успело је!

en: What a terrible anthem though, almost completely random
sr: Каква ужасна химна, скоро потпуно насумична

en: This looks like the keepsake
sr: Ово изгледа као успомена

en: Thank goodness for that, I really didn't want to have to open that coffin
sr: Хвала богу, стварно нисам желео да отварам тај ковчег

en: Now to get out of here...
sr: А сада да одем одавде...

en: I've seen this type of metal before, it heats up really easily
sr: Видео сам ову врсту метала раније, веома се лако загрева

en: Maybe I can find a way to melt it...
sr: Можда могу да нађем начин да га отопим...

en: Cool, a giant sliding puzzle! I have one of these back home!
sr: Супер, огромна клизна слагалица! Имам једну такву код куће!

en: Well, not a giant one, obviously...
sr: Па, очигледно не огромну

en: Push left, right, up or down to move the blocks
sr: Притисните лево, десно, горе или доле да бисте померили блокове

en: Arrange the blocks so that the numbers 1 to 8 appear in order from left to right and the empty block is in the bottom right corner
sr: Поређајте блокове тако да бројеви од 1 до 8 иду редом од леве до десне стране, а празан блок да буде у доњем десном углу

en: Press Attack to quit the puzzle
sr: Притисните Напад да бисте изашли из слагалице

en: To get to the Forbidden Swamp I'll need to build a raft.
sr: Да бих стигао до Забрањене мочваре, мораћу да направим сплав.

en: I can build the raft if I chop down enough trees from the forest
sr: Могу да направим сплав ако посечем довољно дрвећа из шуме

en: I'm not going to the swamp without a sword and shield
sr: Не идем у мочвару без мача и штита

en: Hey, what's this?
sr: Хеј, шта је ово?

en: Looks pretty harmless, I'll try stepping on it
sr: Изгледа прилично безопасно, покушаћу да га згазим

en: Wow! That was cool! This must be a mechanical teleporter.
sr: То је било супер! Ово мора да је механички телепорт.

en: I wonder if it works both ways...
sr: Питам се да ли функционише у оба смера...

en: Horray!
sr: Хорраи!

en: Not only is this going to save me a lot of walking, it's also loads of fun!
sr: Не само да ће ми ово уштедити много ходања, исто је веома забавно!

en: There's a note in here
sr: Овде има белешка

en: It says the following:
sr: У њему пише следеће:

en: Cheaters never prosper
sr: Варалице никада не напредују

en: Oh...
sr: Ох...

en: I saw this shield in the book about enchanting weapons
sr: Видео сам овај штит у књизи о чаробном оружју

en: It's a Phantasmal Shield
sr: То је Фантазмални штит

en: The Phantasmal Shield will protect you from phantasmal forces
sr: Фантазмални штит ће вас заштитити од фантазмалних сила

en: In addition to this it can reflect phantasmal projectiles back at the owner
sr: Поред тога, може да одбије фантазмалне пројектиле назад ка власнику

en: Blocking at the last moment increases the power of the reflected projectile
sr: Блокирање у последњем тренутку повећава снагу одбијеног пројектила

en: Ugh, you have defeated me
sr: Уф, победио си ме

en: How...
sr: Како...

en: TALK! Where is my father?
sr: РЕЦИ! Где је мој тата?

en: I... I don't understand...
sr: Ја... не разумем...

en: Last night you came to my village and kidnapped my father
sr: Синоћ си дошао у моје село и отео ми тату

en: Where is he?
sr: Где је?

en: I...
sr: Ја...

en: I have never been to your village
sr: Никад нисам био у твом селу

en: I don't know where your father is...
sr: Не знам где је твој отац...

en: But if you didn't take my Dad
sr: Али ако ти ниси узео мог тату

en: Found you!
sr: Нашао сам те!

en: You survived?!
sr: Преживео си?!

en: You sound surprised, I thought you'd have known considering we're the same.
sr: Звучиш изненађен, мислио сам да би знао са обзиром да смо исти.

en: Except you're evil
sr: Осим што си зао

en: More evil
sr: Више зао

en: Whatever, now I...
sr: Шта год, сада ја...

en: What is all this stuff?
sr: Шта је све ово?

en: Your experiment separated part of your conscious
sr: Твој експеримент је одвојио део твоје свести

en: Yes I know that, you already told me
sr: Да, знам, већ си ми рекао

en: I'm still talking!
sr: Још увек причам!

en: There should only be one of us in this world: one body, one conscious
sr: Само један од нас може живити у овом свету: једно тело, једна свест

en: These machines will join us together
sr: Ове машине ће нас спојити

en: The one on the left is for the original body, you
sr: Онај са леве стране је за оригинално тело, ти

en: And the one on the right is for the new body, me
sr: А она са десне стране је за ново тело... ја

en: You will go in the one on the left and I'll go in the one on the right
sr: Ти ћеш ући у онај лево, а ја ћу у онај десно

en: It will then merge your body into mine, leaving just me
sr: Онда ће спојити твоје тело са мојим, и ја ћу преузети контролу

en: Merge us together? Over my dead body!
sr: Да се спојимо? Мораћеш прво да ме убијеш!

en: That was the plan. Since you're alive though, you've saved me the bother of having to drag your carcass all the way back here
sr: То је био план. Пошто си жив, нисам морао да ти вучем тело чак до овде

en: Now get in the machine!
sr: А сада уђи у машину!

en: Wow, what a cool looking shield
sr: Какав кул штит

en: Hopefully this will protect me from that spell
sr: Надам се да ће ме ово заштитити од те чаролије

en: But there's only one way to find out...
sr: Али постоји само један начин да се сазна...

en: Defeat the Sorceror
sr: Победи чаробњака

en: It worked, I'm back!
sr: Успело је, вратио сам се!

en: Now to create that shield and get that sorceror...
sr: Сада да направим тај штит па да пребијем чаробњака...

en: Create a Resist Disintegration Shield
sr: Направите штит отпорности на дезинтеграцију

en: Using an item you have picked up is simple
sr: Коришћење предмета који сте покупили је једноставно

en: Open your inventory ([INPUT_INVENTORY]) and use the arrow keys to highlight the bomb
sr: Отворите свој инвентар ([INPUT_INVENTORY]) и користите тастере са стрелицама да бисте означили бомбу

en: Now press Attack ([INPUT_ATTACK]) or Use Item ([INPUT_ACTIVATE]) to select it
sr: Сада притисните Напад ([INPUT_ATTACK]) или Користи предмет ([INPUT_ACTIVATE]) да бисте га изабрали

en: Now close the inventory ([INPUT_INVENTORY])
sr: Сада затворите инвентар ([INPUT_INVENTORY])

en: You can now use the item by pressing Use Item ([INPUT_ACTIVATE])
sr: Сада можете користити предмет притиском на Користи Предмет ([INPUT_ACTIVATE])

en: Try it with the bomb, but make sure you stand well back!
sr: Пробај то са бомбом, не заборави да се удаљиш!

en: While you are in the inventory screen, the action is paused so you can take your time
sr: Док сте на екрану инвентара, игра је паузирана, нема журбе

en: Some items, such as health potions and weapons can be used in the inventory screen, so there is no need to exit the inventory
sr: Неки предмети, као што су лекови за здравље или оружје, могу се користити на екрану инвентара, тако да нема потребе за излазак из инвентара

en: This generator looks OK, it just isn't on
sr: Овај генератор изгледа да ради, само није укључен

en: I guess it powers that door, so I'll have to turn it on
sr: Претпостављам да покреће та врата, па ћу морати да га укључим

en: Turn on the generator?
sr: Укључити генератор?

en: Where's the switch?
sr: Где је прекидач?

en: Ah, here it is!
sr: А, ево га!

en: I'll leave it alone for the moment
sr: Оставићу га на миру за сада

en: Quickly turn left and right to shake off the slimes!
sr: Брзо се окрећите лево и десно да бисте отресли слуз!

en: Bow
sr: Лук

en: Press Action to interact
sr: Притисните Акција за интеракцију

en: %s is required
sr: %s је обавезан

en: Bomb
sr: Бомба

en: Small Rock
sr: Мали Камен

en: Press Action to retrieve the Purple Gem
sr: Притисните Акцију да бисте узели Љубичасти драгуљ

en: Tesla Pack
sr: Тесла Пакет

en: Press Action to retrieve Tesla Pack
sr: Притисните Акцију да бисте преузели Тесла Пакет

en: Press Action to replace Tesla Pack
sr: Притисните Акцију да бисте заменили Тесла Пакет

en: Obtained %s
sr: Добијено %s

en: Complete
sr: Завршено

en: %d more to go...
sr: %d остало...

en: Used %s
sr: Употребљено %s

en: Cannot equip items whilst transmogrified
sr: Не можеш да се опремиш док си трансмогрифициран

en: Equipped %s
sr: Опремљен %s

en: Maximum health has increased!
sr: Максимално здравље је повећано!

en: Bow will now fire %s
sr: Лук ће сада испаљивати %s

en: A bow is required to use this item
sr: Потребан је лук за коришћење овог предмета

en: Cannot transmogrify here...
sr: Овде не могу да се трансформишем...

en: Yes
sr: Да

en: No
sr: Не

en: Start a new game?
sr: Почети нову игру?

en: Play the tutorial?
sr: Играти туторијал?

en: Exit the game?
sr: Изаћи из игре?

en: Back
sr: Назад

en: Game Loaded
sr: Игра Учитана

en: Game Saved
sr: Игра Снимљена

en: Any unsaved progress will be lost
sr: Сваки несачуван напредак ће бити изгубљен

en: Joy Button #%d
sr: Дугме за џојстик #%d

en: Press Action to talk to %s
sr: Притисните Акцију да разговарате са %s

en: New Objective: %s
sr: Нови Циљ: %s

en: Objective Completed: %s
sr: Циљ Завршен: %s

en: This weapon is not having any effect...
sr: Ово оружје нема никаквог ефекта...

en: Press Action to attach the Tesla Pack
sr: Притисните Акцију да бисте повезали Тесла Пакет

en: The Legend of Edgar
sr: Легенда о Едгару

en: %s is needed to activate this switch
sr: %s је потребно за активирање овог прекидача

en: Press Action to use this switch
sr: Притисните Акцију да користите овај прекидач

en: Press Action to save your game
sr: Притисните Акцију да снимите своју игру

en: %s is required to use this Pressure Plate
sr: %s је потребно за коришћење ове притисне плоче

en: %s is needed to open this door
sr: Потребно је %s да се отворе ова врата

en: This door is locked
sr: Ова врата су закључана

en: This teleporter is not active
sr: Овај телепорт није активан

en: Push Up or Down to use this lift
sr: Користите тастере Горе или Доле да користите овај лифт

en: This lift is not active
sr: Овај лифт није активан

en: Cannot carry any more %s
sr: Не могу да носим више %s

en: Picked up %s x %d
sr: Покупили сте: %s x %d

en: Picked up %s
sr: Покупили сте: %s

en: %s is required to carry this item
sr: %s је потребан за ношење овог предмета

en: Storage Key
sr: Кључ за Складиште

en: Coal Bag Storage Switch Key
sr: Кључ од Складишта Врећа са Угљем

en: Large Room Key
sr: Кључ од Велике Собе

en: Coal Bag
sr: Врећа Угља

en: Forest Cell Key
sr: Кључ Шумске Ћелије

en: Wood Axe
sr: Секира за Дрво

en: Health Potion
sr: Напитак здравља

en: Outflow Key
sr: Излазни Кључ

en: Flow Control Key
sr: Контрола Протока Кључ

en: Waste Processing Key
sr: Кључ за Прераду Отпада

en: Access Key 1
sr: Приступни Кључ 1

en: Access Key 2
sr: Приступни Кључ 2

en: Access Key 3
sr: Приступни Кључ 3

en: Trap Door Switch Key
sr: Кључ Прекидача за Клопку

en: Coal
sr: Угаљ

en: Chopped Log
sr: Исецкан Балван

en: Green Gem
sr: Зелени Драгуљ

en: Red Gem
sr: Црвени Драгуљ

en: Blue Gem
sr: Плави Драгуљ

en: Purple Gem
sr: Љубичасти Драгуљ

en: Teleporter Key
sr: Телепортер Кључ

en: New Game
sr: Нова Игра

en: Tutorial
sr: Туторијал

en: Load Game
sr: Учитај Игру

en: Options
sr: Опције

en: About
sr: Опис

en: Quit
sr: Изађи

en: Configure Controls
sr: Контроле

en: Configure Sound
sr: Звук

en: Fullscreen
sr: Цео Екран

en: Show Hints
sr: Покажи Помоћ

en: A potion which will transform you...
sr: Напитак који ће те трансформисати...

en: A potion which will restore 5 health points
sr: Напитак који ће обновити 5 поена здравља

en: A powerful bomb
sr: Моћна бомба

en: A potion which renders you invisible to certain enemies
sr: Напитак који вас чини невидљивим за одређене непријатеље

en: The eyeball from a Gazer
sr: Око од Газера

en: A Tesla Pack. It has no charge.
sr: Тесла Пакет. Потпуно је празан.

en: A Tesla Pack. It is fully charged.
sr: Тесла пакет. Потпуно је напуњен.

en: An empty potion bottle
sr: Празна бочица за напитак

en: A bag of chicken feed
sr: Кеса хране за кокошке

en: A bag suitable for carrying coal
sr: Торба погодна за ношење угља

en: Basic Sword
sr: Основни Мач

en: A Sword given to you by Jacob
sr: Мач који ти је дао Џејкоб

en: A bow
sr: Лук

en: Small Wooden Shield
sr: Мали Дрвени Штит

en: A small shield that provides basic protection
sr: Мали штит који пружи основну заштиту

en: Normal Arrow
sr: Обична Стрела

en: Normal Arrows
sr: Обичне Стреле

en: An axe suitable for chopping trees
sr: Секира погодна за сечење дрвећа

en: Pickaxe
sr: Пијук

en: A pickaxe lent to you by Borgan
sr: Пијук који ти је позајмио Борган

en: Fire Burner Key
sr: Кључ Пламеника

en: Potion Room Key
sr: Кључ Собе за Напитке

en: Surge Passage Key
sr: Пренапонски Кључ

en: Demolition Storage Key
sr: Кључ Складишта Рушења

en: No Objectives
sr: Без Циљева

en: Press Action to reset puzzle blocks
sr: Притисните Акцију да бисте ресетовали блокове слагалице

en: Try hitting the skull...
sr: Пробај да погодиш лобању...

en: This machine is not active
sr: Ова машина није активна

en: Repeat the sequence
sr: Понови секвенцу

en: Correct Sequence
sr: Исправна Секвенца

en: Incorrect Sequence
sr: Нетачна Секвенца

en: The Legend of Edgar has encountered the following error
sr: Легенда о Едгару је дошла до грешке

en: Please report this error to Parallel Realities
sr: Молимо вас да пријавите ову грешку код Parallel Realities

en: Venus Flytrap
sr: Венерина Мухоловка

en: Push Up or Down to raise or lower the platform
sr: Притисните горе или доле да бисте подигли или спустили платформу

en: Up
sr: Горе

en: Down
sr: Доле

en: Left
sr: Лево

en: Right
sr: Деснo

en: Jump
sr: Скок

en: Attack
sr: Napad

en: Block
sr: Блок

en: Action
sr: Акција

en: Use Item
sr: Употреби Ставку

en: Previous Item
sr: Претходна Ставка

en: Next Item
sr: Следећа Ставка

en: Inventory
sr: Инвентар

en: Pause
sr: Паузирај

en: Dead Zone
sr: Мртва Зона

en: Sound
sr: Звук

en: SFX Volume
sr: Звук Ефеката

en: Music Volume
sr: Јачина Музике

en: Ice Spray
sr: Ледени Спреј

en: Right Wing Lift Key
sr: Кључ Десног Крила

en: Mine Entrance Door Key
sr: Кључ Улазних Врата Рудника

en: Sewage Restricted Zone Key
sr: Канализација Ограничена Зона Кључ

en: Fortress Main Key
sr: Главни Кључ Тврђаве

en: Teleporter Access Key 1
sr: Приступ Телепортеру Кључ 1

en: Teleporter Access Key 2
sr: Приступ Телепортеру Кључ 2

en: Teleporter Access Key 3
sr: Приступ Телепортеру Кључ 3

en: Empty Bottle
sr: Празна Боца

en: First Floor Key
sr: Кључ Првог Спрата

en: Press Action to retrieve %s
sr: Притисните Акцију да узмете %s

en: Tuning Fork
sr: Звучна Виљушка

en: Second Floor Keycard
sr: Кључна Карта Другог Спрата

en: Instruction Card #1
sr: Картица са Упутствима #1

en: Instruction Card #2
sr: Картица са Упутствима #2

en: Instruction Card #3
sr: Картица са Упутствима #3

en: Instruction Card #4
sr: Картица са Упутствима #4

en: Centurion Statue
sr: Статуа Центуриона

en: Spider Statue
sr: Статуа Паука

en: Tortoise Statue
sr: Статуа Корњаче

en: Scorpion Statue
sr: Статуа Шкорпиона

en: A Blue Gem
sr: Плави Драгуљ

en: A statue of a Centurion. It has 2 legs.
sr: Статуа Центуриона. Има 2 ноге.

en: A Green Gem
sr: Зелени Драгуљ

en: A Purple Gem
sr: Љубичасти Драгуљ

en: A Red Gem
sr: Црвени Драгуљ

en: A statue of a Scorpion. It has 6 legs.
sr: Статуа Шкорпије. Има 6 ноге.

en: A statue of a Spider. It has 8 legs.
sr: Статуа Паука. Има 8 ногу.

en: A statue of a Tortoise. It has 4 legs.
sr: Статуа Корњаче. Има 4 ноге.

en: A Tuning Fork
sr: Звучна Виљушка

en: A chopped log
sr: Исецкан Балван

en: Narrator
sr: Наратор

en: Enter the directions
sr: Унесите упутства

en: Out of space for instructions
sr: Нема довољно простора за упутства

en: Creates ice cubes that expand on contact with water
sr: Ствара коцкице леда које се шире при контакту са водом

en: A bottle capable of capturing souls
sr: Боца способна да ухвати душе

en: Cannot pick up %s. Inventory full
sr: Не могу да узмем %s. Инвентар је пун

en: Filling mine cart...
sr: Пуне се колица...

en: Out of arrows!
sr: Ван стрела!

en: A bottle with a soul trapped inside
sr: Боца са душом унутра

en: Full Mine Cart
sr: Пуна Колица Рудника

en: Processing Lift Key
sr: Лифт Обраде Кључ

en: Right Grabber Key
sr: Десни Граббер Кључ

en: Left Grabber Key
sr: Леви Граббер Кључ

en: Master Key
sr: Главни Кључ

en: An Oil Can
sr: Канта Уља

en: Oil Can
sr: Канта Уља

en: A powerful repellent
sr: Моћан Репелент

en: Repellent
sr: Репелент

en: Fortress Mine
sr: Тврђава Рудник

en: Sludge Tentacle
sr: Пипак Муља

en: A Red Sludge Tentacle
sr: Пипак Црвеног Муља

en: Eyeball Smoothie
sr: Сок од Очи

en: A liquid made from eyeballs and tentacles
sr: Течност направљена од очн и пипака

en: Patching your save game. Please wait...
sr: Закрпавање ваше сачуване игре. Молимо сачекајте...

en: Now! Run while it's stunned!
sr: Сада! Бежи док је ошамућен!

en: I just need to find another shield to enchant
sr: Само треба да нађем још један штит да зачарам

en: Its wounds are already healing...
sr: Његове ране већ зарастају...

en: If you compiled the game from source, you need to do a make install
sr: Ако сте компајлирали игру из изворног кода, потребно је да урадите make install

en: A Yellow Gem
sr: Жути Драгуљ

en: Failed to open PAK file %s
sr: Није успело отварање PAK фила %s

en: Find a way to remove the Gem...
sr: Нађите начин да скинете драгуљ...

en: Press Action to retrieve the Yellow Gem
sr: Притисните Акцију да узмете Жути Драгуљ

en: Book
sr: Књига

en: Sign
sr: Знак

en: Note
sr: Белешка

en: Solve the sliding puzzle
sr: Решите клизну слагалицу

en: The armour is too tough for them to penetrate...
sr: Оклоп је прејак да би га пробили...

en: A length of rope
sr: Дужина канапа

en: A device for grabbing far away objects
sr: Уређај за хватање удаљених предмета

en: A bottle of pills that convert slime into water
sr: Бочица пилула које претварају слуз у воду

en: Tutorial Key
sr: Туториал Кључ

en: Light Key
sr: Кључ Светлости

en: Rope
sr: Канап

en: Extend-O-Grab
sr: Продужи-О-Зграби

en: Water Purifiers
sr: Пречистачи Воде

en: Right Wing Key
sr: Кључ Десног Крила

en: Catapult Lift Key
sr: Катапулт Лифт Кључ

en: Armoury
sr: Складиште Оружја

en: Maggie
sr: Меги

en: Jacob
sr: Џејкоб

en: Borgan
sr: Борган

en: Edgar
sr: Едгар

en: Mine Cart
sr: Колица Рудника

en: %s has regained power
sr: %s је повратио струју

en: An old shield found in the Armoury
sr: Стари штит пронађен у Оружарници

en: A Sword that can be charged with lightning
sr: Мач који се може напунити муњом

en: A Sword imbued with the power of lightning
sr: Мач са моћи муњом

en: Lightning Sword
sr: Муњеви Мач

en: INTRUDER!
sr: НАМЕТЉИВАЦ!

en: Statistics
sr: Статистике

en: Play Time: %s
sr: Време Играно: %s

en: Kills: %d
sr: Убиства: %d

en: Bats Drowned: %d
sr: Удављени Слепи Мишеви: %d

en: Times Eaten: %d
sr: Колико Пута Си Јео: %d

en: Distanced Travelled: %0.1fKM
sr: Даљина Пређена: %0.1fKM

en: Attacks Blocked: %d
sr: Блокирани Напади: %d

en: Time Spent As A Slime: %s
sr: Време Проведено Као Слуз: %s

en: Arrows Fired: %d
sr: Испаљене Стреле: %d

en: You found a secret!
sr: Нашли сте тајну!

en: 10 charges remaining...
sr: 10 пуњења је остало

en: %s is out of power
sr: %s је остао без струје

en: The damage from this weapon is being absorbed...
sr: Моћ овог оружја се апсорбује...

en: Secrets Found: %d / %d
sr: Пронађене Тајне: %d / %d

en: Press Action to activate the Light Pillar
sr: Притисните Акцију да активирате Светлосни Стуб

en: Removed %s
sr: Уклоњено %s

en: Their partner will heal them when they fall...
sr: Њихов партнер ће их излечити када падну...

en: Super is ready...
sr: Вечера је спремна...

en: Used Amulet of Resurrection
sr: Коришћена Амајлија Васкрсења

en: Press Action to enter the Soul Merger
sr: Притисните Акцију да уђете у Спојач Душе

en: An IN Chamber and an OUT Chamber are required
sr: Потребна је ИН комора и АУТ комора

en: One blow from the pickaxe should shatter it
sr: Један ударац са пијуком би требао да га разбије

en: Press Action to reprogram the Soul Merger
sr: Притисните Акцију да препрограмирате Спојач Душе

en: Spanner is required
sr: Клијешта су потребна

en: Press Action to Cancel
sr: Притисните Акцију да Откажете

en: %s is needed to activate this Light Pillar
sr: Потребно је %s да би се активирао овај Светлосни Стуб

en: Evil_Edgar
sr: Зли_Едгар

en: I'm better than you in every single way...
sr: Ја сам бољи од тебе у сваком погледу...

en: Get down from there!
sr: Силази одатле!

en: Stupid duds...
sr: Каква глупост, ниједан није успео...

en: Die!
sr: Умри!

en: Arghh! My eyes!
sr: Аргх! Моје очи!

en: A spanner
sr: Клијешта

en: An exploding Gazer Eyeball. A dud?
sr: Експлодирајуће Око Газера. Неуспешно?

en: Automatically brings you back to life once if you die
sr: Аутоматски вас оживи једном ако умрете

en: Flaming Arrows
sr: Ватрене Стреле

en: A shield that can resist fire
sr: Штит који може да блокира ватру

en: Solve the jigsaw puzzle
sr: Решите слагалицу

en: Try luring something else into the Ant Lion's pit...
sr: Покушај да намамиш нешто друго у јаму мрављег лава...

en: A piece of a puzzle
sr: Комадић слагалице

en: The glass looks very weak now...
sr: стакло сад изгледа врло слабо...

en: Press Escape to exit
sr: Притисните Escape да бисте изашли

en: A beautiful ring
sr: Прелепи прстен

en: Normal Arrow is required
sr: Потребна је нормална стрела

en: Created %d Flaming Arrows
sr: Направљено %d ватрених стрела

en: Press buttons to escape the snowball!
sr: Притискај тастере да се извућеш из снега!

en: A potion to create flaming arrows
sr: Напитак за прављење ватрених стрела

en: An Armadillo Spike Ball. Scatters spikes when thrown
sr: Лопта са шиљцима армадила. Расипа шиљке када се баци

en: Try getting the Borer to grab a bomb...
sr: Покушај да натераш Бушача да покупи бомбу...

en: Spores that will make certain monsters temporarily harmless
sr: Споре које ће одређена чудовишта учинити привремено безопасним

en: It's out of apples...
sr: Остало је без јабука...

en: Failed
sr: Неуспех

en: Select a colour for every peg in the row
sr: Изаберите боју за сваки клин у реду

en: Press Action to retrieve the Horn
sr: Притисните Акцију да бисте узели рог

en: Attempts remaining: %d
sr: Број покушаја остало: %d

en: The pot is empty
sr: Лонац је празан

en: Your %s has been stolen!
sr: Ваш %s је украден!

en: <Empty>
sr: <Празно>

en: The horn from a fearsome monster
sr: Рог од страшног чудовишта

en: A delicious apple
sr: Укусна јабука

en: A magical shell fragment from a Rampaging Master Tortoise
sr: Фрагмент магичне љуске од господарске корњаче

en: A shield that can resist disintegration
sr: Штит који може да блокира дезинтеграцију

en: Try using one of the artifacts to protect yourself...
sr: Покушајте да користите артефакте да бисте се заштитили...

en: Failed to load game
sr: Учитавање игре није успело

en: Your %s has been destroyed
sr: Ваш %s је уништен

en: Binding only works against weakened demons
sr: Везивање ради само против ослабљених демона

en: Sends a weakened demon back to its own dimension
sr: Шаље ослабљеног демона назад у своју димензију

en: A lump of highly poisonous meat
sr: Комад веома отровног меса

en: Scrap of Paper
sr: Парче Папира

en: Creates a temporary shield that reflects magic spells
sr: Ствара привремени штит који одбија магичне чаролије

en: Protects against certain attacks. Stops working if you move
sr: Штити против одређених напада. Престаје да ради ако се померите

en: Press Attack whilst Blocking to use your shield...
sr: Притисните Напад док Блокирате да бисте користили штит...

en: Play Time
sr: Време Играно

en: Kills
sr: Сређених

en: Arrows Fired
sr: Испаљене Стреле

en: Distanced Travelled
sr: Пређена Дистанса

en: Attacks Blocked
sr: Напади Блокирани

en: Time Spent As A Slime
sr: Време Проведено Као Слуз

en: Secrets Found
sr: Тајне Откривене

en: Continues
sr: Потребних Наставка

en: Defeated Bosses
sr: Побеђени Шефови

en: Undefeated
sr: Непоражен

en: Defeated
sr: Поражен

en: Sorceror
sr: Чаробњак

en: Enough! Prepare to die...
sr: Доста! Спреми се да умреш...

en: Quickly turn left and right to remove the hold person spell!
sr: Брзо се окретите лево и десно да бисте уклонили чаролију задржавања!

en: Your shield is increasing in power...
sr: Твој штит добија на снази...

en: The Legend of Edgar v%0.2f
sr: Легенда о Едгару v%0.2f

en: King Grub
sr: Краљ Груб

en: The Golem
sr: Голем

en: Queen Wasp
sr: Краљица Оса

en: The Swamp Guardian
sr: Чувар Мочваре

en: The Gargoyle
sr: Гаргојл

en: The Blob
sr: Блоб

en: The Watchdog
sr: Пас Чувар

en: The Awesome Foursome
sr: Феноменална Четворица

en: Mataeus
sr: Матаеус

en: The Phoenix
sr: Феникс

en: The Borer
sr: Бушилац

en: Evil Edgar
sr: Зли Едгар

en: The Sewer Dweller
sr: Становник Канализације

en: The Salamander
sr: Даждевњак

en: The Black Book
sr: Црна Књига

en: The Sorceror
sr: Чаробњак

en: Became a legend
sr: Постаоло легенда

en: Defeated Chaos
sr: Хаос је Побеђен

en: Defeated the Sorceror
sr: Чаробњак је Повеђен

en: Obtained the Dragon Shield
sr: Добио Змајев Штит

en: Found all secrets
sr: Открио све тајне

en: Walked 50km
sr: Препешачио 50км

en: Fired 500 arrows
sr: Испалио 500 стрела

en: Defeated 1000 enemies
sr: Победио 1000 непријатеља

en: Defeated 2000 enemies
sr: Победио 2000 непријатеља

en: Defeated the Black Book
sr: Победио Црну Књигу

en: Defeated Grimlore
sr: Победио Гримлора

en: Defeated the Phoenix
sr: Победио Феникса

en: Defeated Azriel
sr: Победио Азријела

en: Defeated the Gargoyle
sr: Победио Гаргојла

en: Defeated a Rampaging Master Tortoise
sr: Средио једну Господарску Корњачу

en: Obtained the Lightning Sword
sr: Добио Мач Муње

en: Opened the safe in the Library
sr: Отворио сеф у библиотеци

en: Located the Occult Section
sr: Пронашао Окултну Сектију

en: Met the Sorceror
sr: Упознао Чаробњака

en: Obtained 10 Hit Points
sr: Освојено 10 Поена Живота

en: Obtained 20 Hit Points
sr: Освојено 20 Поена Живота

en: Rescued all of Jacob's chickens
sr: Спасио све Јакобове пилиће

en: Fired 250 arrows
sr: Испалио 250 стрела

en: Blocked 2000 attacks
sr: Блокирано 2000 напада

en: Continued 20 times
sr: Наставио 20 пута

en: Drowned 20 Red Bats
sr: Удављено 20 Црвених Слепих Мишева

en: Escaped the Dungeon
sr: Побегао из Тамнице

en: Got eaten 5 times
sr: Поједен 5 пута

en: Entered the Forbidden Swamp
sr: Ушао у Забрањену Мочвару

en: Completed the Tutorial
sr: Завршен Туториал

en: Obtained the Fire Shield
sr: Добио Ватрени Штит

en: Got to the Fortress
sr: Стигао до Тврђаве

en: Defeated the Golem using only the grabbers
sr: Победио Голема користећи само хватаче

en: Defeated 100 enemies
sr: Победио 100 непријатеља

en: Defeated 200 enemies
sr: Победио 200 непријатеља

en: Defeated 500 enemies
sr: Победио 500 непријатеља

en: Defeated the Watchdog
sr: Победио Пса Чувара

en: Defeated the Awesome Foursome
sr: Победио феноменалну четворицу

en: Defeated the Blob
sr: Победио Блоба

en: Defeated the Borer
sr: Победио Бушилаца

en: Defeated Evil Edgar
sr: Победио Злог Едгара

en: Defeated the Queen Fly
sr: Победио Краљицу Муве

en: Defeated the Golem
sr: Победио Голема

en: Defeated the King Grub
sr: Победио Краља Граба

en: Defeated Mataeus
sr: Победио Матеуса

en: Defeated the Salamander
sr: Победио Даждевњака

en: Defeated the Sewer Dweller
sr: Победио Становника Канализације

en: Defeated the Forbidden Swamp Guardian
sr: Победио Чувара Забрањене Мочваре

en: Read all of the Monster Compendium
sr: Прочитајте цео Збирник Чудовишта

en: Obtained the Amulet of Resurrection
sr: Добио Амулет Васкрсења

en: Spent 10 minutes as a Slime
sr: Провео 10 минута као Слуз

en: Hidden Medal
sr: Скривена Медаља

en: A bell
sr: Звоно

en: Creates a save point at your current position
sr: Направи снимак за вашу тренутну позицију

en: Your controls have been reversed!
sr: Ваше контроле су обрнуте!

en: You cannot use this here
sr: Не можете ово користити овде

en: You can only use this item in an empty space
sr: Овај предмет можете користити само у празном простору

en: Bell
sr: Звоно

en: A sheet of music
sr: Лист музике

en: Choose slot to save to
sr: Изаберите слот где да снимите игру

en: Choose slot to load from
sr: Изаберите слот за учитавање

en: Press Action to go to %s
sr: Притисните Акцију да пређете у %s

en: the Village
sr: Село

en: the Mine
sr: Рудник

en: the Forest
sr: Шума

en: the Forbidden Swamp
sr: Забрањена Мочвара

en: the Cave
sr: Пећина

en: the Fortress Outskirts
sr: Периферије Тврђаве

en: the Sewer
sr: Канализација

en: the Fortress Basement
sr: Подрум Тврђаве

en: the Fortress Ground Floor
sr: Приземље Тврђаве

en: the Laboratory
sr: Лабораторија

en: the Library
sr: Библиотека

en: the Fortress Mine
sr: Рудник Тврђаве

en: the Armoury
sr: Оружарница

en: the Borer Cave
sr: Пећина Бушача

en: the Catacombs
sr: Катакомбе

en: the Study
sr: Студија

en: the Dungeon
sr: Тамница

en: the Frozen Wastes
sr: Смрзнута Пустиња

en: the Outer Cave Network
sr: Спољна Мрежа Пећина

en: the Inner Cave Network
sr: Унутрашња Мрежа Пећина

en: the Graveyard
sr: Гробље

en: the Left Tower
sr: Лева Кула

en: the Right Tower
sr: Десна Кула

en: the Crypt
sr: Крипта

en: Village
sr: Село

en: Mine
sr: Рудник

en: Forest
sr: Шума

en: Forbidden Swamp
sr: Забрањена Мочвара

en: Cave
sr: Пећина

en: Fortress Outskirts
sr: Периферије Тврђаве

en: Sewer
sr: Канализација

en: Fortress Basement
sr: Подрум Тврђаве

en: Fortress Ground Floor
sr: Приземље Тврђаве

en: Laboratory
sr: Лабораторија

en: Library
sr: Библиотека

en: Borer Cave
sr: Пећина Бушача

en: Catacombs
sr: Катакомбе

en: Study
sr: Студија

en: Dungeon
sr: Тамница

en: Frozen Wastes
sr: Смрзнута Пустиња

en: Outer Cave Network
sr: Спољна Мрежа Пећина

en: Inner Cave Network
sr: Унутрашња Мрежа Пећина

en: Graveyard
sr: Гробље

en: Left Tower
sr: Лева Кула

en: Right Tower
sr: Десна Кула

en: The Observatory
sr: Осматрачница

en: Crypt
sr: Крипта

en: Restart Checkpoint
sr: Покрените Игру од Снимка

en: Cheats can only be enabled in-game
sr: Кодови за варање могу само бити активирани у игри

en: Press any key
sr: Притисните било који тастер

en: Cannot equip items whilst attacking
sr: Не можете опремити предмете док нападате

en: Continue
sr: Настави

en: Medals
sr: Медаље

en: Audio Quality
sr: Квалитет Звука

en: Cheats
sr: Кодови за Варање

en: Infinite Health
sr: Бесконачно Здравље

en: Infinite Arrows
sr: Бесконачне Стреле

en: Lava is fatal
sr: Лава је Фатална

en: Use Up and Down to select. Enter to change.
sr: Користите тастере горе и доле за избор. Ентер за промену.

en: Interact
sr: Интеракција

en: Use
sr: Користи

en: Please configure all controls
sr: Конфигуришите све контроле

en: Quickly turn left and right to shake off the pieces!
sr: Брзо се врти лево и десно да отресеш комаде!

en: Azriel
sr: Азриел

en: Until we meet again...
sr: Док се поново не сретнемо...

en: Ivan's keepsake
sr: Иванова Успомена

en: Selected %s
sr: Изабран %s

en: Press buttons to break the petrification!
sr: Притисните тастере да бисте прекинули петрификатију!

en: Completed the game with only 5 hit points
sr: Завршио игру са само 5 поена живота

en: Completed the game without continuing
sr: Завршио игру без наставка

en: Accessed the Crypt
sr: Приступио Крипти

en: Quickly turn left and right to shake off the miniature gargoyles!
sr: Брзо се врти лево и десно да отресеш минијатурне гаргојле!

en: Dragon Shield
sr: Змајев Штит

en: A shield that can resist dragon breath
sr: Штит са отпорношћу на змајев дах

en: SMALL_FONT_SIZE and LARGE_FONT_SIZE must be specified when using a custom font
sr: SMALL_FONT_SIZE и LARGE_FONT_SIZE морају бити подешени када се користи посебан фонт

en: Enabling cheats will not allow you to achieve 100% completion in the game
sr: Омогућавање варе вам неће дозволити да постигнете 100% завршетак у игри

en: You got into the machine by yourself?! You're even stupider than I thought you were!
sr: Сам си ушао у машину?! Глупљи си него што сам мислио!

en: Stalagmite
sr: Сталагмит

en: Burn to ashes!
sr: Изгори у пепео!

en: Feel my power!
sr: Осети моју моћ!

en: Suffer!
sr: Пати!

en: Pathetic
sr: Патетично

en: Impale
sr: Набити

en: Confuse
sr: Збунити

en: Darkness
sr: Затамњеност

en: Hold Person
sr: Држи Особу

en: A Sword of Legend
sr: Мач Легенде

en: Reflects phantasmal forces. Blocking at the last moment increases the power.
sr: Одбија фантазмалне силе. Блокирање у последњем тренутку повећава моћ.

en: Chaos has been subdued
sr: Хаос је заустављен

en: For now...
sr: За сада...

en: Chaos will soon be free
sr: Хаос ће ускоро бити слободан

en: To terrorise the world once again
sr: Да поново терорише свет

en: Rift
sr: Пукотина

en: Tendrils
sr: Витице

en: Orbs
sr: Орбс

en: I will destroy you!
sr: Уништићу те!

en: He must have teleported me away with the last of his magic
sr: Мора да ме је телепортовао са задњим делом своје магије

en: Even though I didn't manage to slay him, he's now too weak to pose a threat to the world
sr: Иако нисам успео да га убијем, сада је превише слаб да било шта уради

en: Time to get back to rescuing my father...
sr: Време је да се вратим у потрагу за тату...

en: It's sealed tight. I'm not getting back in there
sr: Чврсто је затворено. Нема шансе да се вратим унутра

en: It's over
sr: Готово је

en: Hey, what's that? It looks like a sword
sr: Шта је то? Изгледа као мач

en: This must be Ivan's sword
sr: Ово мора да је Иванов мач

en: You... You will never defeat me
sr: Ти... Ти ме никада нећеш победити

en: I will escape this wretched place
sr: Побећи ћу из овог одвратног места

en: Even if it takes me another 100 years
sr: Чак и ако ми треба још 100 година

en: These chains won't hold me forever
sr: Ови ланци ме неће држати заувек

en: Time to finish this. Prepare yourself!
sr: Време је да се ово заврши. Припреми се!

en: No! BANISH!
sr: Не! ОТЕРАЈ!

en: What a horrible night
sr: Каква ужасна ноћ

en: Edgar, I have to go out for a few hours
sr: Едгаре, морам да изађем за пар сати

en: You can stay up for another 30 minutes, but then you're to pack up your toys and go to bed
sr: Можеш остати будан још 30 минута, али онда спакуј играчке и иди на спавање

en: The following morning...
sr: Следећег јутра...

en: Dad! Where are you?
sr: Тата! Где си?

en: It doesn't look like Dad came home last night
sr: Изгледа да Тата није дошао кући синоћ

en: His bed hasn't been slept in and my breakfast isn't ready
sr: Његов кревет није коришћен, и мој доручак није спреман

en: That can only mean one thing...
sr: То може да значи само једна ствар...

en: He must have been kidnapped by that evil sorceror!
sr: Мора да га је киднаповао тај зли чаробњак!

en: Something very powerful was here
sr: Нешто веома моћно је било овде

en: I can still feel the magical charge that it gave off
sr: Још увек могу да осетим магију у околини

en: Whatever it was, it's long gone...
sr: Шта год да је било, одавно је отишло...

en: A magical knife conjured by Mataeus
sr: Магични нож који је направио Матеус

en: Magical Knife
sr: Магични Нож

en: Third Floor Passage Key
sr: Кључ за Пролаз до Трећег Спрата

en: Third Floor Keycard
sr: Кључна Карта Трећег Спрата

en: Fourth Floor Keycard
sr: Кључна Карта Четвртог Спрата

en: Anti-Gravity Switch Key 1
sr: Антигравитациони Прекидач Кључ 1

en: Anti-Gravity Switch Key 2
sr: Антигравитациони Прекидач Кључ 2

en: Old Shield
sr: Стари Штит

en: Old Key
sr: Стари Кључ

en: Lava Lift Key
sr: Лава Лифт Кључ

en: Lift Key
sr: Лифт Кључ

en: Study Lift Key
sr: Студија Лифт Кључ

en: Conveyor Belt Key
sr: Транспортна Трака Кључ

en: Instruction Room Key
sr: Соба Упутства Кључ

en: Full Soul Bottle
sr: Флаша Пуна Душе

en: Potion of Invisibility
sr: Напитак Невидљивости

en: Potion of Transmogrification
sr: Напитак Трансмогрификације

en: Armadillo Spike Ball
sr: Армадило Шиљаста Лопта

en: Gazer Eyeball
sr: Око Газера

en: Apple
sr: Јабука

en: Dud Exploding Gazer Eyeball
sr: Неисправно Експлодирајуће Око Газера

en: Fire Shield
sr: Ватрени Штит

en: Edgar's_Father
sr: Едгаров_Отац

en: It's a book by Stephen J Sweeney called "The Attribute of the Strong"
sr: То је књига Стивена Џ. Свинија под називом "The Attribute of the Strong"

en: Library Key
sr: Кључ Библиотеке

en: Yellow Gem
sr: Жути Драгуљ

en: Mandrake Root
sr: Корен Мандрагоре

en: Mantis Fat
sr: Mаст Богомољка

en: Condor Bones
sr: Кондорске Кости
