editra - en to eo translation catalogue (140 entries)

en: "%s" was not found
eo: "%s" ne estas trovita

en: %s does not exist
eo: %s ne ekzistas

en: &About...
eo: &Pri...

en: &Close Tab
eo: &Fermi la langeton

en: &Copy
eo: &Kopii

en: &Edit
eo: R&edakti

en: &File
eo: &Dosiero

en: &Find
eo: &Serĉi

en: &Font
eo: &Tiparo

en: &Help
eo: &Helpo

en: &New Tab
eo: &Nova folio

en: &Open
eo: &Malfermi

en: &Paste
eo: E&nmeti

en: &Print
eo: &Presi

en: &Save
eo: Kon&servi

en: &Settings
eo: A&gordoj

en: &Toolbar
eo: Ilbre&to

en: &Tools
eo: &Ilaro

en: &Undo
eo: &Malfari

en: &View
eo: &Videblero

en: **Alias**
eo: **Alinomo**

en: Abort
eo: Haltigu

en: About
eo: Pri

en: Advanced
eo: Plie

en: Alias
eo: Alinomo

en: All
eo: Ĉio

en: Appearance
eo: Apero

en: Attributes
eo: Atributoj

en: Background
eo: Fono

en: Bookmarks
eo: Legosignoj

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Canceled
eo: Nuligita

en: Check
eo: Kontroli

en: Close Window
eo: Fermi Fenestron

en: Code
eo: Kodo

en: Code Folding
eo: Kodfaldado

en: Color
eo: Koloro

en: Command
eo: Komando

en: Configure
eo: Agordi

en: Copy
eo: Kopii

en: Copyright
eo: Kopirajto

en: Created
eo: Kreita

en: Cu&t
eo: El&tondu

en: Default
eo: Defaŭlto

en: Document
eo: Dokumento

en: Download
eo: Elŝuti

en: Downloaded
eo: Elŝutis

en: Downloading
eo: Elŝutante

en: E&xit
eo: &Finu

en: Edit
eo: Redakti

en: Editor
eo: Redaktilo

en: Error
eo: Eraro

en: F&ormat
eo: &Formato

en: Failed
eo: Ne sukcesita

en: File Browser
eo: Dosierfoliumilo

en: File Not Found
eo: Ne trovis dosieron

en: File Settings
eo: Agordoj de dosieroj

en: File Type
eo: Dosiertipo

en: Find
eo: Trovas

en: Find Text
eo: Trovi tekston

en: Finished
eo: Finita

en: Folder
eo: Dosierujo

en: Font
eo: Tiparo

en: Font Settings
eo: Tiparagordoj

en: Foreground
eo: Malfono

en: Format
eo: Formato

en: General
eo: Ĝenerala

en: Generate %s
eo: Produkti %s

en: Generator
eo: Generatoro

en: Get Info
eo: Ricevu Informon

en: Goto Line
eo: Iru al linio

en: Homepage
eo: Hejmpagxo

en: Icon Theme
eo: Piktograma etoso

en: Icons
eo: Piktogramoj

en: Identities
eo: Identoj

en: Install
eo: Instali

en: Installed Version
eo: Instalita Versio

en: Join Lines
eo: Kunmetu Liniojn

en: Language
eo: Lingvo

en: Latest Version
eo: Plej Lasta Versio

en: Load Profile
eo: Ŝarĝi aspektojn

en: Lowercase
eo: Minuskla

en: Macros
eo: Makrooj

en: Misc
eo: Variaj

en: Modified
eo: Ŝanĝita

en: New
eo: Nova

en: New &Window
eo: Nova &Fenestro

en: New File
eo: Nova dosiero

en: New Folder
eo: Nova dosierujo

en: New Tab
eo: Nova langeto

en: Next
eo: Sekva

en: Next Bookmark
eo: Sekva legosigno

en: Ok
eo: Bone

en: Old Machintosh (\r)
eo: Malnova Machintosh (\r)

en: Open
eo: Malfermu

en: Open File
eo: Malfermi Dosieron

en: Password
eo: Pasvorto

en: Paste
eo: Alglui

en: Permissions
eo: Permesoj

en: Plugin Manager
eo: Kromaĵadministrilo

en: Previous
eo: Antaŭa

en: Previous Bookmark
eo: Antaŭa legosigno

en: Print
eo: Presi

en: Print Preview
eo: Aspekto de la Presotaĵo

en: Profile
eo: Profilo

en: Programs
eo: Programoj

en: Proxy Settings
eo: Prokurilagordo

en: Recent Searches
eo: Freŝaj Serĉoj

en: Redo
eo: Refari

en: Run
eo: Rulu

en: Save
eo: Registri

en: Save All
eo: Registri Ĉion

en: Save As
eo: Konservi kiel

en: Save Changes?
eo: Ĉu konservi la ŝanĝojn?

en: Save Error
eo: Savo-Eraro

en: Sections
eo: Sekcioj

en: Select &All
eo: Elekti ĉiujn

en: Select All
eo: Elekti ĉiujn

en: Select All Text in Document
eo: Elekti ĉiun tekston en dokumento

en: Settings
eo: Agordaro

en: Show Hidden Files
eo: Montru kaŝitajn dosierojn

en: Show Toolbar
eo: Montru Illistelon

en: Size
eo: Grandeco

en: Syntax Highlighting
eo: Sintaksemfazo

en: Toolbar Icon Size
eo: Ilobreta piktograma grando

en: Translate Editra...
eo: Traduki Editra...

en: Transparency
eo: Travidebleco

en: Undo
eo: Malfari

en: Unknown
eo: Nekonata

en: Update
eo: Ĝisdatigi

en: Uppercase
eo: Majuskle

en: User Directory
eo: Uzula Dosierujo

en: View Options
eo: Vidaj Agordaĵoj

en: Word Wrap
eo: Linirompo

en: Zoom In
eo: Pligrandigi

en: Zoom Out
eo: Malpligrandigi

en: args
eo: arg-oj

en: bold
eo: grasa

en: italic
eo: kursiva

en: underline
eo: emfazi
