editra - en to tr translation catalogue (633 entries)

en: "%s" was not found
tr: "%s" bulunamadı.

en: %d matches were replaced.
tr: %d eşleşim değiştirildi

en: %s Source File
tr: %s Kaynak Dosya

en: %s could not be found.
    Perhaps it's been moved or deleted.
tr: %s bulunamadı.
    Muhtemelen taşındı veya silindi.

en: %s does not exist
tr: %s mevcut değil

en: %s has been deleted since its last save point.
    
    Would you like to save it again?
tr: %s son kayıttan sonra silindi
    Tekrar kaydetmek istermisiniz?

en: %s has been modified by another application.
    
    Would you like to reload it?
tr: %s başka bir uygulama tarafından değiştirilmiş.
    
    Yeniden yüklemek ister misiniz?

en: &About...
tr: &Hakkında...

en: &Close Tab
tr: &Sekmeyi Kapat

en: &Copy
tr: &Kopyala

en: &Edit
tr: Düz&enle

en: &File
tr: Dosya

en: &Find
tr: &Bul

en: &Font
tr: &Yazıtipi

en: &Goto Line
tr: & Satıra Git

en: &Help
tr: &Yardım

en: &New Tab
tr: &Yeni Sekme

en: &Open
tr: &Aç

en: &Paste
tr: Ya&pıştır

en: &Print
tr: &Yazdır

en: &Quick Find
tr: &Hızlı Arama

en: &Save
tr: &Kaydet

en: &Settings
tr: Ayarla&r

en: &Toolbar
tr: &Araç çubuğu

en: &Tools
tr: &Araclar

en: &Undo
tr: &Geri al

en: &View
tr: Görünüm

en: **Alias**
tr: **Başka isim**

en: << Remove
tr: << Sil

en: Abort
tr: İptal

en: About
tr: Hakkında

en: Access Denied: %s
tr: Erişim Hatası %s

en: Add >>
tr: Ekle >>

en: Add a new executable
tr: Yeni program

en: Add a new line after the current line
tr: Güncel satırdan sonra  yeni bir satır daha eklemek

en: Add a new line before the current line
tr: Güncel satırdan önce yeni bir satır daha eklemek

en: Add and remove bookmarks
tr: Okuma işareti ekle ve sil

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Alias
tr: Takma Ad

en: All
tr: Tümü

en: An updated version of Editra is available
    Would you like to download Editra %s now?
tr: Editra'nın yeni güncel sürümü mevcut
    Simdi güncel Editra %s indirmek istermisiniz?

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Apply
tr: Uygula

en: Are you sure want to delete %s?
tr: %s silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to uninstall %s?
    This cannot be undone.
tr: %s kaldırmak istediğinizden emin misiniz??
    Bu işlem geri alınamaz.

en: Attributes
tr: Özellikler

en: Audible feedback when errors are detected
tr: Hatalar tespit edildiğinde sesli uyarı ver.

en: Author: %s
tr: Yazar: %s

en: Auto-Completion
tr: Otomotik-Tamamlama

en: Auto-Indent
tr: Otomotik-Giriş

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatically Backup Files
tr: Dosyaları otomatik olarak yedekle

en: Automatically reload files when changes are detected on disk
tr: Disk üzerindeki dosyada değişiklik tespit edilirse otomatik olarak yeniden yükle

en: Automatically save/use window state from last session
tr: En son oturumun pencere durumunu otomatik kaydet/kullan

en: Automatically trim whitespace on save
tr: Kaydedilirken boşlukları otomatik kırp

en: Background
tr: Arkaplan

en: Backspace Unindents
tr: Geriboşluk girişi azaltır

en: Backup Path:
tr: Yedek Yolu:

en: Backup buffer to file periodically
tr: Arabelleği dosyaya belli aralıklarla yedekle

en: Binding
tr: Bağlama

en: Black/White
tr: Siyah/Beyaz

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Bracket Highlighting
tr: Her iki parantezide belirt

en: Bug Tracker...
tr: Hata izleyicisi

en: Can't change directory to: %s
tr: %s dizinine geçilemedi

en: Cancel
tr: İptal

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Change Encoding
tr: Kodlamayı Değiştir

en: Change Font Settings
tr: Font ayarlarını degiştir

en: Change line endings to %s
tr: %s ile biten satırları değiştir

en: Change the encoding of the current document.
tr: Geçerli belgedeki kodlamayı değiştir.

en: Change view to "%s"
tr: "%s"  göre görünüm ayarını değiş

en: Changes made in this dialog are saved in your current profile. Some Items such as Language require the program to be restarted before taking effect.
tr: Bu diyaloktaki değişiklikler geçerli profilinize kaydedildi. Dil gibi bazı öğelerin geçerli olabilmesi için programın yeniden başlatılması gerekmektedir.

en: Changes will take affect once the program has been restarted
tr: Değişiklikler programın bir sonraki başlayışında etkili olacaktır

en: Check
tr: Kontrol et

en: Check for updates on startup
tr: Başlangıçta güncellemeleri kontrol et

en: Check if on disk file has been modified by others
tr: Diskteki dosyanın değişip değişmeğini kontrol et

en: Check spelling while typing
tr: Yazarken yazımı kontrol et

en: Choose Folder
tr: Klasör Seç

en: Choose Search Folder
tr: Arama Dizinini Seç

en: Choose a Save Location
tr: Kaydetmek için bir yer seç

en: Choose an Encoding
tr: Kodlamayı Seç

en: Choose and executable
tr: Seç ve Çalıştır

en: Class Definitions
tr: Sınıf tanımları

en: Clear
tr: Temizle

en: Click on an item to edit
tr: Düzenlemek içi bir kayıt üzerine tıklayın

en: Close "%s"
tr: "%s" Kapat

en: Close All
tr: Tümünü Kapat

en: Close All '%s'
tr: Hepsini Kapat '%s'

en: Close All Tabs
tr: Tüm Sekmeleri Kapat

en: Close Current Tab
tr: Geçerli Sekmeyi Kapat

en: Close Other Tabs
tr: Diğer Sekmeleri Kapat

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close all open tabs
tr: Açık tüm sekmeleri kapat

en: Close the current window
tr: Mevcut pencereyi kapat

en: Code
tr: Kod

en: Code Browser
tr: Kaynak Gözatıcı

en: Code Folding
tr: Kod Gizleme

en: CodeBrowser
tr: KodListeleyicisi

en: Color
tr: Renk

en: Color Highlight Code Syntax
tr: Kaynak kod renklendirmek

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Colour/Default
tr: Renk/Öntanımlı

en: Colour/White
tr: Renk/Beyaz

en: Command
tr: Komut

en: Commands that affect an entire line
tr: Tüm satırı etkileyen komutlar

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Configuration Changes Made
tr: Yapılandırma Değişiklikleri Yapıldı

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure Printer
tr: Yazıcı yapılandır

en: Convert selected text to all lowercase letters
tr: Seçili metni küçük harflere çevir

en: Convert selected text to all uppercase letters
tr: Seçili metni büyük harflere çevir

en: Convert spaces to tabs in selected/all text
tr: Seçili alanda/tüm metin de boşlukları tab karakterine çevir

en: Convert tabs to spaces in selected/all text
tr: Seçili alanda/tüm metinde tab ları boşluk karakterlerine çevir

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Current Line
tr: Güncel satırı kopyala

en: Copy Filename
tr: Dosya İsmini Kopyala

en: Copy Full Path
tr: Tam Yolu Kopyala

en: Copy Line
tr: Satır kopyala

en: Copy Selected Text to Clipboard
tr: Seçili Metni Panoya Kopyala

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Count
tr: Say

en: Create Archive of "%s"
tr: "%s" den Arşiv Oluştur

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Cu&t
tr: &Kes

en: Current Document
tr: Geçerli Belge

en: Customize
tr: Kişiselleştir

en: Customize Menu
tr: Menüyü Kişiselleştir

en: Customize the items shown in this menu.
tr: Bu menüde görülen öğeleri özelleştir

en: Customize...
tr: Özelleştir...

en: Cut
tr: Kes

en: Cut Current Line
tr: Güncel Satırı Kes

en: Cut Line
tr: Satırı Kes

en: Cut Selected Text from File
tr: Dosyadaki seçili Metni Kes

en: Cycle Clipboard
tr: Panoyu Çevir

en: Cycle through recent clipboard text
tr: Son pano metinlerinden çevir

en: DECODING ERROR
tr: KOD AÇMA HATASI

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default EOL Mode
tr: Standart-EOL-Modus

en: Default Lexer
tr: Standard-Renklendirme

en: Default Perspective
tr: Varsayılan Perspektif

en: Default highlighing for new documents
tr: Yeni doküman için varsayılan renklendirme

en: Defines
tr: Tanımlar

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Error
tr: Hatayı Sil

en: Delete File?
tr: Dosya silinsin mi?

en: Delete Line
tr: Satırı Sil

en: Delete Perspective
tr: Perspektif Sil

en: Delete Saved View
tr: Kayıtlı Görünümü Sil

en: Delete all bookmarks
tr: Tüm yerimlerini sil

en: Delete the selected line(s)
tr: Seçilen satırları sil

en: Direction
tr: Yön

en: Disable Error Reporter
tr: Hata Raporunu Pasif Yap

en: Display Font
tr: Yazıtipini Göster

en: Do you wish to exit?
tr: Kapatılsınmı?

en: Do you wish to open all %d files in this directory?
    
    Warning: opening many files at once may cause the editor to temporarily  freeze.
tr: %d dizinindeki bütün dosyaları açmak istiyor musunuz?
    Uyarı: birçok dosyayı ilk seferde açmak geçici donmaya neden olabilir.

en: Document
tr: Belge

en: Down
tr: Aşağı

en: Download
tr: İndirme

en: Downloaded
tr: İndirilenler

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Downloading To: %s
tr: %s buraya iniyor

en: Downloading Update
tr: Güncelleme İniyor

en: Downloading: %s
tr: indiriliyor: %s

en: Downloads are incomplete
tr: İndirmeler tamam değil

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Duplicate Line
tr: Satır çoğalt

en: Duplicate the current line
tr: Güncel satırı çoğalt

en: E&xit
tr: Çı&kış

en: EOL Mode
tr: EOL Modu

en: ERROR: %s
tr: Hata: %s

en: ERROR: Failed to save %s
tr: HATA: %s kaydetme hatalı

en: Edge Guide
tr: Satır cizgi rehberi

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Preferences / Settings
tr: Seçenekleri / Ayarları Düzenle

en: Edit the way syntax is highlighted
tr: Renklendirme ayarlaması

en: Editor
tr: Editör

en: Editor Command
tr: Editor Komutu

en: Editor Mode
tr: Editor Modu

en: Editra Log
tr: Editra Geçmişi

en: Editra could not open %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
tr: Editra %(filename)s  açamıyor.
    Hata:
    %(errormsg)s

en: Editra is a programmers text editor.
tr: Editra Programcı text editörüdür

en: Editra translations project
tr: Editra çeviri projesi

en: Editra: Open
tr: Editra: Aç

en: Empty File
tr: Boş Dosya

en: Enable
tr: Etkin

en: Enable Vi Emulation
tr: Vi-Emulation Aktif Yap

en: Enable column edit mode.
tr: Sütun düzenleme kipini etkinleştir.

en: End of line character formatting
tr: Satır sonu karakter düzenle

en: Enter a hex color value
tr: Bir hex olarak renk değeri gir

en: Enter style sheet name
tr: Sayfa stil adını girin

en: Enter the name of the new key profile
tr: Yeni anahtar profil adını gir

en: Error
tr: Hata

en: Error Opening File
tr: Dosya Açılış Hatası

en: Error Text
tr: Hata Metni

en: Error Traceback:
tr: Traceback - Geri iz Hatası

en: Error in regular expression expansion.The replace action cannot be completed.
    
    Error Message: %s
tr: Düzenli ifade uzatımında hata. Yer değiştirme işlemi tamamlanamıyor.
    
    Error Message:%s

en: Error: Something unexpected happend
    Help improve Editra by clicking on Report Error
    to send the Error Traceback shown below.
tr: Hata: Beklendik bir şey oldu
    Editra'yı iyileştirmede Hata Raporlamaya tıklayarak
    aşağıda gösterilen Hata Geri İzlemesini gönderin.

en: Error: Unable to open %s
tr: Hata: %s açılamıyor

en: Errors
tr: Hata

en: Executable Commands
tr: Çalışabilen komut

en: Executables
tr: Çalışabilen Dosyalar

en: Exit Code
tr: Çıkış Kodu

en: Exit the Program
tr: Uygulamayı Terket

en: Exit the application
tr: Uygulamadan çık

en: Extensions (space separated, no dots)
tr: Ekler (ayrık boşluk, nokta yok )

en: F&ormat
tr: &Biçim

en: Failed
tr: Başarısız

en: Failed to create print preview
tr: Yazdırma önizleme oluşturma başarısız

en: Failed to install %d plugins
tr: %d eklenti kurma hatası

en: Failed to reload %(filename)s:
    Error: %(errmsg)s
tr: %(filename)s yükleme başarısız:
    Hata: %(errmsg)s

en: Failed to reload the file with: %(encoding)s
tr: Dosyayı yeniden yüklemede şu: %(encoding)s ile başarısız olundu

en: Failed to reload: %s
tr: Yeniden yükleme başarısız: %s

en: Failed to save file: %(filename)s
    
    Error:
    %(errormsg)s
tr: Dosyayı kaydetmede hataÇ %(filename)s
    
    Hata:
    %(errormsg)s

en: Feedback
tr: Geri Bildirim

en: File Browser
tr: Dosya Yöneticisi

en: File Filters:
tr: Dosya Filtreleri:

en: File History Length
tr: Geçmişte açılan dosyların sayısı

en: File Location
tr: Dosya Konumu

en: File Not Found
tr: Dosya Bulunamadı

en: File Settings
tr: Dosya ayarları

en: File Stat Failed
tr: Dosya durumu hatalı

en: File Type
tr: Dosya Türü

en: File backup performed: %s
tr: Dosya yedekleniyor :%s

en: File is Read Only and cannot be saved
tr: Dosya salt okunur ve kaydedilemiyor

en: File is already open in an existing page.
    Do you wish to open it again?
tr: Dosya zaten mevcut sayfalardan birinde acık
    Bu dosya tekrar açılsın mı?

en: Files
tr: Dosyalar

en: Files Searched: %d
tr: Dosya Arandı: %d

en: Filetype Associations
tr: Dosya tipini  tanınır hale getir

en: Find
tr: Bul

en: Find All
tr: Tümünü Bul

en: Find Count
tr: Sayı Bul

en: Find Next
tr: Sonrakini Bul

en: Find Options
tr: Bulma Seçenekleri

en: Find Previous
tr: Öncekini Bul

en: Find Selected
tr: Seçileni Bul

en: Find Text
tr: Metin Bul

en: Find and Replace Text
tr: Metin Bul ve Değiştir

en: Find what
tr: Bul...

en: Find/R&eplace
tr: Bul/Değiştir

en: Find/Replace
tr: Bul/Değiştir

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: Finshed downloading plugins
tr: Eklenti - Plugin İndirilmesi Tamalandı

en: Folder
tr: Klasör

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Font Settings
tr: Yazı Tipi Ayarları

en: Foreground
tr: Ön Alan

en: Format
tr: Biçim

en: Format all EOL characters to %s Mode
tr: Tüm EOL karakterler  %s içindedir

en: Function Definitions
tr: Fonksiyon Tanımları

en: Functions
tr: İşlevler

en: General
tr: Genel

en: Generate %s
tr: %s Oluştur

en: Generate Code and Documents
tr: Kaynak Kod ve Belgeleri Oluştur

en: Generate a %s version of the current document
tr: Güncel dokümanın bir %s versiyonunun oluştur

en: Generate an %s version of the current document
tr: Güncel dokümanın bir %s versiyonunun oluştur

en: Generator
tr: Oluşturucu

en: Get Info
tr: Bilgi Al

en: Global Variables
tr: Genel Değişkenler

en: Goto "%s"
tr: Git "%s"

en: Goto Line
tr: Satıra Git

en: Goto Line Number
tr: Satıra Numarasına Git

en: Goto Matching Brace
tr: Eşleşen Parenteze Git

en: Goto command buffer
tr: Komut tamponuna git

en: Goto next position in history.
tr: Geçmişte sonraki konuma git

en: Goto previous match
tr: Sonraki eşleşmeye git

en: Goto previous position in history.
tr: Geçmişte önceki konuma git

en: Goto the next match
tr: Sonraki eşleşmeye git

en: Guide Column
tr: Sutun Klavuzu

en: Highlight Brackets/Braces
tr: Parantezleri/Parantezi Renkli Göster

en: Highlight Caret Line
tr: İmleç Satırını Vurgula

en: Highlight the background of the current line
tr: Geçerli satırın arkaplanını vurgula

en: Homepage
tr: Ana Sayfa

en: Icon Theme
tr: Simge Teması

en: Icons
tr: Simgeler

en: Identities
tr: Kimlikler

en: Imports
tr: İçe aktarılanlar

en: Indent Lines
tr: Satır Girintileme

en: Indent Width
tr: Girintileme Genişliği

en: Indent the selected lines
tr: Seçili satırı girintile

en: Indentation Guides
tr: Girinti Klavuzları

en: Info
tr: Bilgi

en: Info Text
tr: Bilgi Metni

en: Input Helpers
tr: Yardımcılar Girişi

en: Insert spaces instead of tab characters with tab key
tr: Tab terine boşluk karakterini kullan

en: Install
tr: Kurulum

en: Install the plugins for all users
     **requires administrative privileges**
tr: Eklentileri tüm kullanıcılar için kur
    Tam Yetkili kullanıcı olmak gerekir

en: Install the plugins only for the current user
tr: Eklentileri sadece şimdiki  kullanıcı için kur

en: Installation Error
tr: Kurulum Hatası

en: Installed Version
tr: Kurulu Sürüm

en: Invalid Path
tr: Geçersiz Yol

en: Invalid expression "%s"
tr: "%s" geçersiz ifade

en: Invalid file: %s
tr: Geçersiz doya: %s

en: Inverse
tr: Tersini Al

en: Join Lines
tr: Satırları Birleştir

en: Join the Selected Lines
tr: Seçili satırları birleştir

en: Jump to Saved Path
tr: Kayırlı yolu - adresi değiş

en: Key
tr: Anahtar

en: Key Profile
tr: Anahtar Profili

en: Keybindings
tr: Tuş bağları

en: Kind
tr: Tür

en: Labels
tr: Etiketler

en: Language
tr: Dil

en: Latest Version
tr: Son Sürüm

en: Launch
tr: Çalıştır

en: Launch Configuration
tr: Çalışma Ayarları

en: Layout
tr: Düzen

en: Lexer
tr: Lexer - Sözcüksel Analizci

en: Lexers
tr: Lexer - Sözcüksel Analizciler

en: Library Error
tr: Kitaplık Hatası

en: License: wxWindows (see COPYING.txt for full license)
tr: wxWindows  Lisansı (Tam kayıt içi COPYING.txt bakınız)

en: Line Edit
tr: Satır Düzenleme

en: Line: %(lnum)d  Column: %(cnum)d
tr: Satır: %(lnum)d Sütun: %(cnum)d

en: Load Last Session
tr: En son oturumu yükle

en: Load Profile
tr: Profili Yükle

en: Load Session
tr: Oturumu Yükle

en: Load a Custom Profile
tr: Özel bir profili yükle

en: Load a saved session.
tr: Kaydedilmiş bir oturumu yükle

en: Load and save custom Profiles
tr: Sahsi profili yükle ve kaydet

en: Load and save custom sessions.
tr: Özel Oturumları yükle ve kaydet

en: Load files from last session on startup
tr: Açılışta en son oturum kalan dosyaları yükle

en: Loaded Profile: %s
tr: %s: Profili Yüklendi

en: Loaded Session: %s
tr: Yüklenen Oturum: %s

en: Locale Settings
tr: Yerel Ayarlar

en: Look in
tr: İçinde ara

en: Lowercase
tr: &Küçük Harf

en: Macro Definitions
tr: Makro Tanımları

en: Macros
tr: Makrolar

en: Main display font for various UI components
tr: Arayüz bileşenleri için ana görünüm yazı biçimi

en: Manage, Download, and Install plugins
tr: Eklenti yönet, indir ve kur

en: Manually Set a Lexer/Syntax
tr: Lexer/Syntax elle ayarla

en: Match Case
tr: Küçük/Büyük Harf Duyarlı

en: Match case
tr: Eşleşme şartı

en: Maximize Editor
tr: Düzenleyiciyi Büyüt

en: Menu
tr: Menü

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Missing session files
tr: Eksik oturum dosyaları

en: Mixed EOL characters detected.
    
    Would you like to format them to all be the same?
tr: Karışık EOL (satır sonu) karakterleri bulundu.
    
    Bunların hepsinin aynı olması için biçimlendirmek ister misin?

en: Modified
tr: Değiştirilmiş

en: Modifier 1
tr: Değiştirici 1

en: Modifier 2
tr: Değiştirici 2

en: Modules
tr: Modüller

en: Move Current Line Down
tr: Bu satırı bir aşağı taşı

en: Move Current Line Up
tr: Bu satırı yukarı taşı

en: Move Tab to New Window
tr: Sekmeyi Yeni Pencereye Taşı

en: Move caret matching brace
tr: İmleci eşleşen parenteze götür

en: Move the current line down
tr: Bu satırı bir aşağı taşı

en: Move the current line up
tr: Bu satırı yukarı taşı

en: Move to Recycle Bin
tr: Geri Dönüşüm Kutusu'na taşı

en: Move to Trash
tr: Çöp Kutusuna Taşı

en: Namespaces
tr: İsimlendirmeler

en: Network
tr: Ağ

en: New
tr: Yeni

en: New &Window
tr: Yeni &Pencere

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: New Folder
tr: Yeni Dizin

en: New Line After
tr: Arkaya Yeni Satır

en: New Line Before
tr: Öne Yeni Satır

en: New Profile
tr: Yeni Profil

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Bookmark
tr: Sonraki Yer İmi

en: Next Position
tr: Bir sonraki konum

en: No Description Available
tr: Tanımlama Mevcut Değil

en: No Suggestions
tr: Öneri Yok

en: No Valid Files to Open
tr: Açmak için dosya geçerli değildir

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not implemented
tr: Özellik henüz eklenmedi

en: Ok
tr: Tamam

en: Old Machintosh (\r)
tr: Eski Machintosh (\r)

en: Old Macintosh (\r)
tr: Eski Machintosh (\r)

en: Online Documentation...
tr: Çevrimiçi Belgelendirme...

en: Online project documentation and help guides
tr: Çevrimiçi proje belgeleri bve yardım rehberleri

en: Open
tr: Aç

en: Open &Recent
tr: &Son Kullanılanı Aç

en: Open A Python Shell
tr: Bir Python  Dosyası Aç

en: Open Code Browser Sidepanel
tr: Kod Gözatıcısını Aç

en: Open Directory?
tr: Klasör Aç

en: Open Documents
tr: Belgeleri Aç

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Open File Browser Sidepanel
tr: Kod Gözatıcısını Aç

en: Open files in new windows by default
tr: Dosyaları standart olarak yeni pencerede aç

en: Open the Quick Find Bar
tr: Hızlı arama çubuğunu aç

en: Open with
tr: Beraber Aç

en: Opened file: %s
tr: Açılan Dosya: %s

en: Opening %s
tr: Açılan: %s

en: P&aste After
tr: Sonrasına Y&apıştır

en: Packages
tr: Paketler

en: Page Set&up
tr: Kur Sayfası

en: Password
tr: Şifre

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste Text from Clipboard to File
tr: Metni panodan dosyaya yapıştır

en: Paste Text from Clipboard to File after the cursor
tr: Panodan Dosyaya imleçten sonrasına Metin yapıştır

en: Pathmarks
tr: Yol İşaretleri

en: Permissions
tr: İzinler

en: Perspective Name
tr: Perspektif Adı

en: Perspective to Delete
tr: Silinecek Perspektif

en: Perspectives
tr: Perspektifler

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Platform Info
tr: Platform Bilgisi

en: Please check the preferences dialog to check your preferences
tr: Tercihlerinizi kontol etmek için lütfen tercihler pencesine bakın

en: Please check the preferences dialog to verify your preferences
tr: Tercihlerinizi doğrulamak için lütfen tercihler pencesine bakın

en: Plugin Manager
tr: Eklenti Yöneticisi

en: Port Number
tr: Port Numarası

en: Pr&eferences
tr: Tercihler

en: Preferences - Editra
tr: Tercihler - Editra

en: Preview Printout
tr: Yazıcı Çıktısı Ön İzleme

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous Bookmark
tr: Önceki Yer İmi

en: Previous Position
tr: Önceki Pozisyon

en: Primary Font
tr: Birincil Font

en: Print
tr: Yazdır

en: Print Current File
tr: Güncel Dosyayı Yazdır

en: Print Error
tr: Yazdırma Hatası

en: Print Pre&view
tr: Baskı Önizleme

en: Print Preview
tr: Baskı Önizleme

en: Printer Error
tr: Yazıcı Hatası

en: Printer Mode
tr: Yazıcı Modu

en: Procedure Definitions
tr: Prosedür Tanımları

en: Profile
tr: Profil

en: Profile Saved as: %s
tr: Profil olarak kaydedildi: %s

en: Profile Updated
tr: Profil Güncelleşti

en: Program Executable Command
tr: Program Çalışabilir Komutu

en: Programs
tr: Programlar

en: Project Homepage...
tr: Proje Anasayfası

en: Protocols
tr: İletişim Kuralları

en: Proxy Settings
tr: Vekil Sunucu Ayarları

en: Proxy URL
tr: Vekil Sunucu URL

en: Public Functions
tr: Genel Fonksiyonlar

en: Public Subroutines
tr: Umumi Alt Yordamlar

en: Put an item on the Shelf
tr: Bir parça kaydet

en: Rate: %.2f Kb/s
tr: Hız: %.2f Kb/s

en: Re-run the last run program
tr: Son çalışan programı tekrar çalıştır

en: Read Only
tr: Salt Okunur

en: Recent Searches
tr: En Son Arananlar

en: Recently Opened Files
tr: En Son Açılan Dosyalar

en: Recording Finished
tr: Kayıt Tamamlandı

en: Recording Macro
tr: Makro Kayıt

en: Redo
tr: Yinele

en: Redo Last Undo
tr: En son geri alınanı tekrarla

en: Regex Compile Error
tr: Regex Derleme Hatası

en: Regular Expression
tr: Düzenli İfade

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Reload File?
tr: Yeniden dosya yükle

en: Reload the file with a specified encoding
tr: Belirtilen kodlama ile dosyayı tekrar yükle

en: Reload with Encoding
tr: Kodlama ile Tekrar Yükle

en: Reload with Encoding...
tr: Kodlama ile Tekrar Yükle...

en: Remember File Position
tr: Dosya pozisyonunu kaydet

en: Remember Window Position on Exit
tr: Çıkışta pencere pozisyonunu kaydet

en: Remember Window Size on Exit
tr: Çıkışta pencere boyutunu kaydet

en: Remove All Bookmarks
tr: Tüm yer imlerini sil

en: Remove Saved Path
tr: Kayıt yolu sil

en: Remove all bookmarks from the current document
tr: Güncel dökümandan tüm yer imlerini sil

en: Remove selection from list
tr: Listeden seçili olanı sil

en: Remove trailing whitespace
tr: Gelen boşluk karakterini sil

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

en: Replace Error
tr: Hatayı Yer Değiştir

en: Replace with
tr: Bununla değiştir

en: Report Error
tr: Hatayı Rapor  Et

en: Resave File?
tr: Dosyayı tekrar kaydet

en: Restore Editor
tr: Düzenleyiciyi Eski Haline Getir

en: Retrieving Plugin List
tr: Eklenti listesi sorgulanıyor

en: Reveal in
tr: İçinde göster

en: Revert file to last save point
tr: Dosyayı son kayıt noktasına geri al

en: Revert to Default
tr: Eski duruma getir

en: Revert to Saved
tr: Kaydedilmişe Geri Al

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run last executed
tr: Son çalıştırılanı çalıştır

en: Run script from current buffer
tr: Güncel tampondan script çalıştır

en: Save
tr: Kaydet

en: Save "%s"
tr: "%s"'i Kaydet

en: Save &As
tr: Fraklı Kaydet

en: Save All
tr: Tümünü kaydet

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save Changes?
tr: Değişiklikler kaydolsunmu ?

en: Save Current File
tr: Güncel dosyayı kaydet

en: Save Current Settings to a New Profile
tr: Güncel ayarları yeni bir profil içinde kaydet

en: Save Current View
tr: Şimdiki Görünümü Kaydet

en: Save Error
tr: Kaydetme Hatası

en: Save Perspective
tr: Perspektifi Kaydet

en: Save Profile
tr: Profili Kaydet

en: Save Selected Paths
tr: Seçili Yolu Kaydet

en: Save Session
tr: Oturumu Kaydet

en: Save Styles
tr: Stili Kaydet

en: Save all open pages
tr: Tüm açık sayfaları kaydet

en: Save the current session.
tr: Şimdiki oturumu kaydet.

en: Save the current window layout
tr: Güncel pencere düzenini kaydet

en: Saved File As: %s
tr: Dosya %s olarak kaydedildi

en: Saved File: %s
tr: Dosya kaydedildiÇ %s

en: Search Complete: %d matching lines where found.
tr: Arama Tamamlandı: Uyuşan %d satır bulundu.

en: Search Recursively
tr: Özyinelemeli Şekilde Ara

en: Search Started
tr: Arama başladı.

en: Search complete
tr: Arama Tamamlandı

en: Search for the currently selected phrase
tr: Seçili ifadeyi ara

en: Search in directory
tr: Dizinde ara

en: Secondary Font
tr: İkincil font

en: Sections
tr: Bölümler

en: Select &All
tr: Tümünü Seç

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select All Text in Document
tr: Tüm text'i seç

en: Select plugins to download
tr: Eklentileri indirmek için seçmek

en: Selected Text
tr: Seçili Metin

en: Send bug reports and suggestions
tr: Hata raporu ve öneri gönder

en: Session Load Error
tr: Oturum Yükleme Hatası

en: Session Saved as: %s
tr: Oturum %s olarak kaydedildi

en: Session file is empty.
tr: Oturum dosyası boş.

en: Session to Load:
    Current Session: '%s'
tr: Yüklenecek Oturum:
    Geçerli Oturum: '%s'

en: Sessions
tr: Oturumlar

en: Set Font
tr: Yazıtipini seçin

en: Set the preview file type
tr: Dosya tipini ön izleme için ayarla

en: Sets a secondary font used for special regions when syntax highlighting is in use
tr: Highlighting aktif olduğu zaman özel ülkeler için ikincil bir font ayarla

en: Sets the main/default font of the document
tr: Doküman için standart bir font ayarla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Shelf
tr: Raf

en: Show EOL Markers
tr: EOL Karakterlerini Göster

en: Show Edge Guide
tr: Kenar Çizgi Rehberini Göster

en: Show Hidden Files
tr: Gizli Dosyaları Göster

en: Show Icons on Tabs
tr: Sekmelerde Simgeleri göster

en: Show Indentation Guides
tr: Girinti rehberlerini Göster

en: Show Line Number Margin
tr: Satır Numara Kenarı Göster

en: Show Line Numbers
tr: Satır Numaralarını Göster

en: Show Shelf
tr: Paleti Göster

en: Show Splash Screen
tr: Açılış Ekranını Göster

en: Show Status Bar
tr: Durum Çubuğunu Göster

en: Show Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Göster

en: Show Whitespace
tr: Boşluk Karakterlerini Göster

en: Show Whitespace Markers
tr: Boşluk İzlerini Göster

en: Show autocompletion hints.
tr: Tamamlama ipuçlarını göster.

en: Show the Shelf
tr: Paleti Göster

en: Show the edge column guide
tr: Sütun Rrehber Kenarı Göster

en: Show the session manager bar
tr: Oturum yöneticisi çubuğunu göster

en: Size
tr: Boyut

en: Some files in saved session could not be found on disk:
tr: Kurtarılmış oturumdaki bazı dosyalar diskte bulanamadı:

en: Some styles have been changed would you like to save before exiting?
tr: Bazı stiller değişti, çıkmadan önce kaydetmek istermisiniz?

en: Sorry will be ready for future version
tr: Gelecek sürümlerde hazır olacak.

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Spaces to Tabs
tr: Boşlukları Tab Karakterine

en: Spell Checking
tr: Yazım Denetimi

en: Spelling
tr: Yazım Denetimi

en: Start a New File
tr: Yeni Dosya Başlat

en: Start a new file in a new tab
tr: Yeni bir sekmede yeni bir dosya başlat

en: Start a new file in a new window
tr: Yeni bir pencerede yeni bir dosya başlat

en: Start in Normal Mode
tr: Normal modda başla.

en: Startup
tr: Başlangıç

en: Startup Settings
tr: Başlat Seçenekleri

en: Status Unknown
tr: Bilinmeyen durum

en: Style Editor
tr: Editörü biçimlendir

en: Style Tags
tr: Tarz etiketler

en: Style Theme
tr: Temayý biçimlendir

en: Subroutine Declarations
tr: Bildiriler alt rutini

en: Subroutines
tr: Alt Rutinler

en: Successfully Installed Plugins
tr: Eklentiler başarılı bir şekilde kuruldu

en: Switch Lexer to %s
tr: Lexer'i %s ye deşiştir

en: Syntax Highlighting
tr: Satır Işıklandırması

en: System Directory
tr: Sistem Dizini

en: Tab Width
tr: Sekme Genişliği

en: Tabs to Spaces
tr: Sekmeleri Boşluğa Çevir

en: Task Definitions
tr: Görev Tanımları

en: Text Colors
tr: Metin Rengi

en: Text Document
tr: Metin Belgesi

en: The file: "%s" has been modified since the last save point.
    
    Would you like to save the changes?
tr: En son kayıttan beri dosya %s değişti
    Değişiklikleri kaydetmek istermisiniz?

en: The requested command could not be executed.
tr: İstenilen komut çalıştırılamadı.

en: There are no files that Editra can open in %s
tr: Editra ile %s içinde açılabilecek bir dosya yoktur

en: There was an error when printing.
    Check that your printer is properly connected.
tr: Yazdırılırken hata oluştu.
    Yazıcınızın bağlantılarını kontrol edin.

en: This plugin requires a newer version of Editra.
tr: Bu eklenti Editra'nın yeni bir sürümünü gerektirmektedir.

en: This plugin will be uninstalled on next program launch.
tr: Program yeniden çalıştırıldığında bu eklenti kaldırılacaktır.

en: To Lowercase
tr: Küçük harflerle

en: To add a new item drag and drop the plugin file into the list.
    
    To remove an item select it and hit Delete or Backspace.
tr: Yeni bir eleman eklemek için, eklentiyi liste üzerine çekiniz.
    Silme yada Backspace tuşuna basarak seçili elemanı siliniz.

en: Toggle Auto-Indentation functionality
tr: Otomotik girinti aç / kapat

en: Toggle Bookmark
tr: İşaretimi düğmesi

en: Toggle Code Folding
tr: Kod kıvrım düğmesi

en: Toggle Comment
tr: Yorumu Aç/Kapa

en: Toggle Editor View Options
tr: Editör görünüm seçenekleri aç / kapat

en: Toggle bookmark of the current line
tr: Güncel satırın işaretimi düğmesi

en: Toolbar Icon Size
tr: Araç Çubuğu Simge Boyutu

en: Translate Editra...
tr: Editra'yı çevir...

en: Transparency
tr: Şeffaflık

en: Transpose Line
tr: Çizgiyi yer değiştir

en: Transpose the current line with the previous one
tr: Güncel satırı önceki ile değiştir

en: Trim Trailing Whitespace
tr: Boşluk karakterlerini temizle

en: Turn off for better performance
tr: Daha iyi performans için kapat

en: Unable to delete %s
tr: Silinemiyor:%s

en: Unable to retrieve plugin list
tr: Eklenti listesi tekrar çağrılamıyor

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo Last Action
tr: En Sondakini geri Al

en: Unindent Lines
tr: Satırı tekrar geri kaydır

en: Unindent the selected lines
tr: Seçili satırı tekrar geri kaydır

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Uninstall Plugin
tr: Eklentiyi Kaldır

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Up
tr: Yukarı

en: Update
tr: Güncelle

en: Update Available
tr: Güncelleme Mevcut

en: Uppercase
tr: Büyük Harf

en: Use Auto Completion when available
tr: Mevcut olduğunda otomatik tamamlamayı kullan

en: Use Proxy
tr: Proxy kullan

en: Use Soft Tabs
tr: yumuşak sekme kullan

en: Use Tabs Instead of Spaces
tr: Boşluk yerine sekme kullan

en: User Directory
tr: Kullanıcı Dizini

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: View Editra's console log
tr: Editra'nın konsol kayıtlarını gör

en: View Options
tr: Görünüm Seçenekleri

en: View all bookmarks
tr: Tüm yerimlerini göster

en: View pane selection list
tr: Liste seçim bölgesini göster

en: Visit the project homepage %s
tr: Proje ana sayfasını ziyaret ediniz %s

en: Visual Helpers
tr: Görsel Yardımcılar

en: Warn when mixed eol characters are detected
tr: Karışık eol karakteri tespit edildiğinde uyar

en: Warning Text
tr: Uyarı Metni

en: Warning suggestions will include context insensitive results
tr: Uyarı önerileri geçersiz sonuçları da içerecektir

en: Where
tr: Yer

en: Where to Save Profile?
tr: Profil nereye kaydedilsin?

en: Whitespace
tr: Boşluk

en: Whitespace formating commands
tr: Boşluk biçimlendirme komutları

en: Whole Word
tr: Bütün Kelime

en: Whole word
tr: Bütün kelime

en: Windows (\r\n)
tr: Pencereler (\r\n)

en: Word Completion
tr: Kelime Tamamlama

en: Word Wrap
tr: Kelime Kaydırma

en: Would you like to save the changes to '%s' before changing themes?
    
    Selecting No will result in all changes being lost.
tr: Temayı değiştirmeden önce, '%s' için değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?
    
    "Hayır"ı seçmek bütün değişikliklerin kaybolmasına neden olacak.

en: Wrap Text Horizontally
tr: Metni Yatay Kaydır

en: Written in 100%% Python.
tr: 100%% Python da yazılmıştır.

en: You must restart Editra before your changes will take full affect.
tr: Değişikliklerin etkili olabilmesi için Editra'yı yeniden başlatmalısınız.

en: Your profile has been updated to the latest version
tr: Profiliniz son versiyona güncellenmiştir

en: Zoom Default
tr: Öntanımlı yakınlaştırma

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: bold
tr: kalın

en: italic
tr: eğik

en: underline
tr: altı çizili

en: untitled
tr: isimsiz

en: untitled %d
tr: isimsiz %d
