efax-gtk - en to bg translation catalogue (255 entries)

en: efax-gtk: Address book
bg: efax-gtk: Адресник

en: Name
bg: Име

en: Number
bg: Номер

en: Add new address
bg: Добавяне на адрес

en: Delete address
bg: Изтриване на адрес

en: Move address up
bg: Преместване на адреса нагоре

en: Move address down
bg: Преместване на адреса надолу

en: Delete selected address?
bg: Изтриване на избрания адрес?

en: efax-gtk: Delete address
bg: efax-gtk: Изтриване на адрес

en: efax-gtk: Add address
bg: efax-gtk: Добавяне на адрес

en: Name:
bg: Име:

en: Number:
bg: Номер:

en: efax-gtk: File to fax
bg: efax-gtk: Файл за факсиране

en: View
bg: Преглед

en: efax-gtk: Conditions, Notices and Disclaimers
bg: efax-gtk: Условия, Забележки и Отказване от Права

en: Accept
bg: Приемам

en: Reject
bg: Отхвърлям

en: Do you accept the Conditions, Notices and Disclaimers shown above?
bg: Приемате ли Условията, Забележките и Отказване от Права посочени по-горе?

en: About efax-gtk
bg: За efax-gtk

en: About efax
bg: За efax

en: This program (efax-gtk) is a front end for efax. efax is a program released under the GNU General Public License, version 2 by Ed Casas
bg: Тази програма е графичен интерфейс на efax. efax е програма разпространявана под GNU General Public License, версия 2 от Ed Casas.

en: Inactive
bg: Неактивен

en: Sending fax
bg: Изпращане на факс

en: Answering call
bg: Отговаряне на повикване

en: Standing by to receive calls
bg: В очакване на повикване

en: Cannot send fax - a fax is being received
bg: Факсът не може да бъде изпратен - в момента се получава факс

en: Not valid file name
bg: Невалидно име на файл

en: File does not exist
bg: Файлът не съществува

en: User does not have read permission on the file
bg: Потребителят няма права за четене над файла

en: Not valid postscript/PDF file
bg: Невалиден Postscipt/PDF файл

en: 
    *** Stopping send/receive session ***
bg: 
    *** Прекратяване на изпращаща/получаваща сесия ***

en: PRINT JOB
bg: Разпечатваща задача

en: Print selected fax
bg: Разпечатване на избрания факс

en: View selected fax
bg: Преглед на избрания факс

en: Add/amend description for selected fax
bg: Добавяне/изменение описанието на избрания факс

en: Delete selected fax
bg: Изтриване на избрания факс

en: Empty trash folder
bg: Изпразване на папката кошче

en: Add new folder
bg: Добавяне на нова директория

en: Delete selected folder
bg: Изтриване на избраната директория

en: efax-gtk: Received fax list
bg: efax-gtk: Листа получени факсове

en: efax-gtk: Sent fax list
bg: Листа изпратени факсове

en: Permanently delete selected fax?
bg: Перманентно изтриване на факс?

en: 
    (NOTE: This will permanently delete the fax
    from the file system)
bg: 
    (Внимание: факсът ще баде перманентно изтрит
    от файл системата)

en: Permanently delete selected faxes?
    
    (NOTE: This will permanently delete the faxes
    from the file system)
bg: Перманентно изтриване на избраните факсове?
    
    (Внимание: факсът ще баде перманентно изтрит
    от файл системата)

en: efax-gtk: Delete fax
bg: efax-gtk: Изтриване на факс

en: Empty trash folder?
    
    (NOTE: This will permanently delete all the faxes
    in the Trash folder from the file system)
bg: Изпразване на папката кошче?
    
    (Внимание: Всички факсове в папката кошче
    ще бъдат перманентно изтрити от файл системата)

en: efax-gtk: Trash folder
bg: efax-gtk: Папка кошче

en: efax-gtk: Add folder
bg: efax-gtk: Добавяне на папка

en: Empty the folder by deleting any child folders
    and drag-and-dropping or deleting any contained
    faxes before deleting folder
bg: Изпразване на директория чрез изтриване на коя да е поддиректория
    и чрез drag-and-dropping или изтривайки факсовете
    съдържащи се в нея

en: efax-gtk: Delete folder
bg: efax-gtk: Изтриване на директория

en: Delete folder:
bg: Изтриване на директория:

en: Print selected fax?
bg: Разпечатване на избрания факс?

en: efax-gtk: Print fax
bg: efax-gtk: Разпечатване на факс

en: efax-gtk: Fax description
bg: efax-gtk: Факс описание

en: Fax description?
bg: Факс описание?

en: Folder name?
    (Note this will be placed in the top
    level and can be drag-and-dropped
    into other folders)
bg: Име на директория?
    (Ще бъде сложена в топ
    нивото и може да бъде drag-and-dropped
    в други директории

en: Folder name cannot contain character:
bg: Името на папката не може да съдържа букви

en: The following folder already exists:
bg: Такава папка вече съществува

en: Folder
bg: Директория

en: Description
bg: Описание

en: Inbox
bg: Кутия получени

en: Sent box
bg: Кутия изпратени

en: Trash
bg: Кошче

en: efax-gtk: File list
bg: efax-gtk: Файл листа

en: Files to fax
bg: Файлове за факсиране

en: View selected file
bg: Преглед на избрания файл

en: Remove selected file from list
bg: Отстраняване на избраня файл от листата

en: Add files to list
bg: Добавяне на файлове към листата за факсиране

en: Add files to the file list for faxing
bg: Добавяне на файлове към листата за факсиране

en: Move file up
bg: Преместване на файла нагоре

en: Move file down
bg: Преместване на файла надолу

en: Remove file
bg: Отстраняване на файла

en:  from the list?
bg:  от листата?

en: Remove file
bg: Отстраняване на файла

en: Copyright (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    This program is released under the GNU General Public License, version 2
bg: Copyright (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    Тази програма се разпространява под  GNU General Public License, версия 2

en: Usage: efax-gtk [options] [filename]
    Options:
    	-r  Start the program in receive standby mode
    	-s  Start the program hidden in the system tray
    See the README file which comes with the distribution
    for further details
bg: Начин на използване: efax-gtk [опции] [име на файл]
    Опции:
    	-r Стартиране на програмата в режим в очакване на получаване
    	-s Стартиране на програмата в системния трей
    Виж фаила README който идва с дистрибуцията
    за допалнителна информация

en: Invalid option.  Options are:
bg: Невалидна опция. Опциите са:

en: Invalid modem class specified
    Adopting default of Class 2
bg: Избран е невалиден клас модем
    Възприемане на стандарт за клас 2

en: No serial port device specified in
bg: Не е посочено сериен порт устройство в

en: Adopting default fax resolution of 204x196
bg: Възприемане на стандартна факс резолюция 204x196

en: Invalid fax resolution specified
    Adopting default fax resolution of 204x196
bg: Посочена е невалидна факс резолюция
    Възприемане на стандартна факс резолюция 204x196

en: Invalid ring number specified
    Will answer after one ring
bg: Посочен е невалиден брой позвънявания
    Отговорянето ще е след едно позвъняване

en: Adopting default page size of a4
bg: Използване на стандарт формат А4

en: Invalid page size specified
    Adopting default page size of a4
bg: Посочен е невалиден формат на страница
    Ще използвам стандарт формат А4

en: Invalid dialmode specified
    Adopting default of tone dialling
bg: Избран е невалиден режим на избиране
    Ще използвам стандартен режим на избиране тон

en: Invalid print shrink specified: adopting default value of 100
bg: Посочена е невалидна стойност за умалителя не разпечатката: Ще използвам стандартната стойност 100

en: Adopting default postscript view command of 'gv'
bg: Ще използвам стандартната команда за Postscipt гледане 'gv'

en: No port for the socket server has been specified, so the server will not be started
bg: Не е посочен порт сокет сървър, сървърът няма да бъде стартиран

en: Invalid port for the socket server has been specified, so the server will not be started.  It needs to be between 1024 and 65535
bg: Посочен е невалиден порт сокет сървър, сървърът няма да бъде стартиран.  Стойността трябва де е между 1024 и 65535

en: Invalid WORK_SUBDIR: directory specified. WORK_SUBDIR: will be ignored
bg: Избрана е невалидна WORK_SUBDIR:, WORK_SUBDIR: ще бъде игнорирана

en: File
bg: Файл

en: Socket
bg: Сокет

en: Fax entry method:
bg: Метод за въвеждане на факс:

en: Single file
bg: Единичен файл

en: Multiple files
bg: Множество файлове

en: Socket list
bg: Сокет листа

en: Tel number:
bg: Тел номер:

en: Send fax
bg: Изпращане на факс

en: Answer call
bg: Отговаряне на повикване

en: Take over call
bg: Приемане на повикване

en: Standby
bg: В готовност

en: Stop
bg: Стоп

en: Fax to send
bg: Факс за изпращане

en: List _received faxes
bg: Листа _получени факсове

en: _List sent faxes
bg: _Листа изпратени факсове

en: Queued _faxes from socket
bg: Наредени от сокета _факсове чакащи ред

en: _Enter single file
bg: _Въведи единичен файл

en: Enter _multiple files
bg: Въведи _множество файлове

en: _Address book
bg: _Адресник

en: _Settings
bg: _Настройки

en: _Quit
bg: _Изход

en: About efax-_gtk
bg: _За efax-_gtk

en: About _efax
bg: За _efax

en: _Translations
bg: _Language

en: _Help
bg: _Помощ

en: _File
bg: _Файл

en: The program has been started with the -s option but there is no system tray!
bg: Програмата е стартирана с -s опцията но нямя систем трей!

en: No fax number specified.  Do you want to send the fax on an open connection?
bg: Не е посочен факс номер. Да изпратя ли факса по отворена вразка?

en: Telephone number
bg: Телефонен номер

en: A print job has been received on socket
bg: Разпечатваща задача е получена от сокета

en: efax-gtk socket
bg: efax-gtk сокет

en: A fax has been received by efax-gtk
bg: Получен е факс от efax-gtk

en: efax-gtk: fax received
bg: efax-gtk: получен факс

en: Can't change settings unless the program is inactive
    Press the Stop button to make it inactive
bg: Настройките не могат да се променят докато програмата е активна
    Натисни Стоп бутона за деактивиране на програмата

en: efax-gtk: Translations
bg: efax-gtk: Languages

en: Press F1 for help
bg: Натисни F1 за помощ

en: Name:
bg: Име:

en: Number:
bg: Номер:

en: Serial Device:
bg: Серийно устроиство:

en: Lock File:
bg: Заключване на Файл:

en: Capabilities:
bg: Възможности:

en: Rings (1-9):
bg: Позвънявания (1-9):

en: Modem Class:
bg: Модем Клас:

en: Dial Mode:
bg: Режим на избиране:

en: Auto
bg: Автоматично

en: Class 1
bg: Клас 1

en: Class 2
bg: Клас 2

en: Class 2.0
bg: Клас 2.0

en: Tone
bg: Тон

en: Pulse
bg: Пулс

en: Initialization Params:
bg: Инициализиращи параметри:

en: Reset Params:
bg: Първоначални параметри:

en: Other Params:
bg: Други параметри:

en: Print Program:
bg: Разпечатваща програма:

en: Print Shrink (50-100):
bg: Разпечатващ умалител (50-100):

en: Popup confirmation dialog
    before printing
bg: Показване на потвърждаващ диалог преди разпечатка

en: Postscript viewer
    program:
bg: Програма за преглед на
    Postscript:

en: Run socket server
bg: Задействане на сокет сървър

en: Popup dialog when fax
    received from socket
bg: Показване на диалог когато факс
    е получен от сокета

en: Port to which faxes to
    be sent:
bg: Порт на който факсовете
    да бъдат изпращани:

en: Addresses allowed to
    connect
bg: Адреси с позволена
    връзка

en: other
bg: други

en: Popup dialog when fax
    received by modem
bg: Показване на диалог при получаване на факс от модема

en: Execute a program or script
    when fax received by modem
bg: Изпълнение на програма или скрипт при получаване на факс от модема

en: Sent Fax Resolution:
bg: Резолюция на изпратените факсове:

en: Standard
bg: Стандартна

en: Fine
bg: Финна

en: Log File:
bg: Лог файл:

en: Page Size:
bg: Рaзмер на страница:

en: efax-gtk: settings
bg: efax-gtk: настройки

en: Note: pressing the OK button will save the settings in file
bg: Забележка: натискането на бутона ОК ще запази настройките вав файл

en: Reset
bg: Първоначални стойности

en: Identity
bg: Самоличност

en: Modem
bg: Модем

en: Params
bg: Параметри

en: Print
bg: Разпечатване

en: Socket
bg: Сокет

en: Receive
bg: Получи

en: Logging
bg: Логин

en: Page
bg: Страница

en: Config Error
bg: Конфигурационна грешка

en: Invalid modem class specified
bg: Посочен е невалиден клас модем

en: Invalid page size specified
bg: Посочен е невалиден размер страница

en: Invalid sent fax resolution specified
bg: Посочена е невалидна резолюция за изпратени факсове

en: Invalid rings number specified
bg: Посочен е невалиден брой позвънявания

en: Invalid dial mode specified
bg: Посочен е невалиден режим на избиране

en: Invalid print shrink parameter specified
bg: Посочен е невалиден параметър за разпечатващия умалител

en: Invalid socket port number specified. It must be between 1024 and 65535
bg: Посочен е невалиден сокет порт номер. Трябва да е между 1024 и 65535

en: Enter settings from
bg: Задаване на настройки от

en:  or
bg: или

en: Reset settings
bg: Задаване на първоначални настройки

en: efax-gtk help: Name
bg: efax-gtk помощ: Име

en: Put the number to appear on the fax top header on sent faxes here.  This will also comprise the fax station ID reported to the sending fax machine when receiving faxes
bg: Постави тук номера който да се появи в заглавието на изпратените факсове.  Това също така ще включи и оповестяването на ID-то на факс станцията на изпращащата факс машина при получаване на факс

en: efax-gtk help: Number
bg: efax-gtk помощ: Номер

en: Put the serial device to which the modem is connected here (if none is given, the program defaults to /dev/modem).  Do not include the `/dev/' part of the device name -- ie state it as `ttyS1' or `cua2', etc.  With Linux, ttyS0 equates to COM 1, ttyS1 to COM 2, and so on
bg: Постави серийното устройство за което модемът е свързан тук (ако не е посочено такова, програмата използва /dev/modem).  Не включвайте `/dev/' частав името на устойството -- примерно, посочете го като 'ttyS1' или `cua2', итн.  В Линукс, ttyS0 е COM 1, ttyS1 е COM 2, итн.

en: efax-gtk help: Device
bg: efax-gtk помощ: Устройство

en: Put the lock file directory here.  If none is specified, the program defaults to /var/lock
bg: Постави тук директорията със заключени файлове.  Ако не е посочена такава, програмата използва /var/lock

en: efax-gtk help: Lock File
bg: efax-gtk помощ: Заключи файл

en: With efax-0.9 or higher you should usually pick "Auto", as then efax will work out the class of the modem by itself, but you can also force a class by picking one of the specified ones if you want.  However, with efax-0.8 the program defaults to Class 2, so if you are using a Class 1 modem with old versions of efax specify the Class here
bg: С версия на efax-0.9 или по-висока, обикновено избери "Auto", като в този случай efax ще избере сам класа модем, но класа може да бъде ръчно избран като посочите някой от опоменатите в листсата.  С версия efax-0.8 програмата избира стандартно клас 2, така че ако използвате модем клас 1 със стара версия на efax, посочете класа тук

en: efax-gtk help: Modem Class
bg: efax-gtk помощ: Клас модем

en: This specifies whether tone or pulse dialling will be used when sending faxes
bg: Определя дали тон или пулс избиране ще бъде използвано при изпращане на факове

en: efax-gtk help: Dial Mode
bg: efax-gtk помощ: Режим на избиране

en: This specifies the capabilities of the modem.  To see what these mean do `man efax', and look at the operation of the `-c' flag.  With efax-0.9 and a Class 2 modem, you usually won't need to specify this and should leave it blank, as the program will interrogate the modem.  If using an older version of efax or a different class of modem, values which will work with practically any 14,400 bps modem are 1,5,0,2,0,0,0,0, or 1,3,0,2,0,0,0,0 for slower ones
bg: Определя способностите на модема.  За по-подробна информация задайте команда man efax', и вижте операциите на флага `-c'. С версия на efax-0.9 и модем клас 2, не се налага да посочвате стойности тъй като програмата получава нужната информация от модема.  Ако използвате по-стара версия на efax или различен клас модем, тези стойности работят с почти всички 14,400 bps модеми - 1,5,0,2,0,0,0,0, или 1,3,0,2,0,0,0,0 за по-бавните

en: efax-gtk help: Capabilities
bg: efax-gtk помощ: Способности

en: This defines the number of rings the modem allows to pass before answering the telephone when in Standby mode.  Acceptable values are 1 to 9.  If none is specified, the program defaults to 1
bg: Определя броя на позвъняванията преди модема да отговори при режим - в готовност Валидните Стойности са между  1 и 9.  Ако не е посочена стойност програмата използва 1

en: efax-gtk help: Rings
bg: efax-gtk помощ: Позвънявания

en: This specifies the initializing `AT' commands for the modem when in fax mode.  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', which will be correct for practically all modems
bg: Определя инициализиращите `AT' команди за модема при режим - факс Посочете толкова колкото са необходими, разделени със разтояние за команди които трябва да са разграничени, но без представка `AT'.  Ако не са посочени такива, програмата използва `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', което е вярно за почти всички модеми

en: efax-gtk help: Initialization Parameters
bg: efax-gtk помощ: Инициализиращи параметри

en: This specifies the `AT' commands that will reset the modem.  Specify as many commands as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z', which will be correct for practically all modems
bg: Определя инициализиращите `AT' команди за възприемане на първоначалните параметри на модема. Посочете толкова колкото са необходими, разделени със разтояние, за команди които трябва да са разграничени, но без представка `AT'.  Ако не са посочени такива, програмата използва`Z', което е вярно за почти всички модеми

en: efax-gtk help: Reset Parameters
bg: efax-gtk помощ: Първоначални параметри

en: This can be used to pass any other parameter to efax (do `man efax' to see what is available).  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for different parameters -- eg include `-or' to do a bit reversal during receive for Multitech modems which require it.  Unless you have an unusual modem, leave this blank
bg: Тези могат да се използват за задаване на различни параметри на efax (задай команда `man efax' за да видиш опциите).  Посочете толкова колкото са необходими, разделени с разтояние за различните параметри -- eg include `-or' за обръщане на бит по време на получаване за Multitech модеми.  Оставете го празно ако нямате необичаен модем

en: efax-gtk help: Other Parameters
bg: efax-gtk помощ: Други параметри

en: This is the command which prints and takes postscript input on standard input.  If none is specified, the program will default to `lpr'.  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
bg: Това е командата която разпечатва и приема Postscipt данни като стандартни Ако такава не е посочена, програмата използва `lpr'

en: efax-gtk help: Print Program
bg: efax-gtk помощ: Разпечатваща програма

en: This will determine the extent to which a printed page will be reduced to fit within a printer's print area.  It is a percentage -- eg 98 will shrink the page to 98 per cent of its size.  If none is specified no shrink will take place (ie you can, but there is no need to, specify 100).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
bg: Използва се за определяне на фактора за смаляване на страницата за разпечатка и се изразява в процент -- например 98 ще смали страницата до 98 процената от големината и.  Ако не е посочена стойност, смаляването няма да се oсъществи

en: efax-gtk help: Print Shrink
bg: efax-gtk помощ: Разпечатващ умалител

en: This specifies whether a confirmatory pop-up dialog is to appear before printing whenever the "Print selected fax" button is pressed in the Received Faxes list or Sent Faxes list.  Uncheck the box if you don't want a dialog (if you have specified an external print manager such as 'kprinter' in the Print Program box, then you will not want this checked).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
bg: Определя дали да се появи потвърждаващ диалог преди разпечатване когато бъде натиснат бутона "Разпечатване на избрания факс". Оставете кутийката празна ако не желаете този диалог

en: efax-gtk help: Popup
bg: efax-gtk помощ: Информационен диалог

en: A postscript viewer is used to view sent and received faxes via the fax lists, and also to view faxes to be sent identified via the "Files to fax" file selector dialog.  Specify here the command to be used to view postscript files.  If none is specified, the program will default to 'gv'.  Other possibilities you may want to specify are 'evince' (the Gnome image viewer) or 'kghostview' (the KDE postscript viewer). If using gv, you may need to use the '-media A4' or '-media Letter' option to select correct paper size.  evince and kghostview do this automatically
bg: Postscript viеwer Програмата се използва за преглед на получени и изпратни факс листи, и също така за преглед на факсове готови за изпращане достъпни чрез диалога за избор "Фаилове за изпращане".  Посочи тук комадата за преглед на Postscript файлове Ако такава не е посочена, програмата ще използва 'gv'. Други вазможни са 'evince' (the Gnome image viewer) или 'kghostview' (the KDE postscript viewer). Ако използвате gv, възможно е да трябва да посочите '-media A4' или '-media Letter' ggv и kghostview правят това автоматично

en: efax-gtk help: Postscript Viewer Program
bg: efax-gtk помощ: Postscript viеwer програма

en: This specifies whether a socket server is to be run for CUPS or  some other print system.  Check the box if it is to run
bg: Определя дали да включи сокет сървър за CUPS или друга разпечатваща система.  Маркирай кутийката за да се включи

en: efax-gtk help: Run socket server
bg: efax-gtk помощ: Включи Сокет сървър

en: This specifies whether a pop-up dialog is to appear whenever a fax is received by the socket server from the print system.  Check the box if you want a dialog (this has no effect unless you have also checked the box for the socket server to run).  If the program is inactive or is standing by to receive faxes, the fax can be sent directly from this dialog
bg: Определя дали да се появи известие на екрана когато сокет сървъра получи факс от разпечатващата система.  Маркирайте кутийката ако желаете известие (но само при положение че е маркирана и кутийката за пускане на сокет сървъра).  Ако програмата е неактивна можете да изпратите факс директно чрез диалога на известието.

en: This specifies the port number on which the socket server is to listen.  It should be between 1024 and 65535.
bg: Определя номера на порта на който сокет сървъра приема данни.

en: efax-gtk help: Port
bg: efax-gtk помощ: Порт

en: efax-gtk help: Socket connections allowed
bg: efax-gtk помощ: Позволени сокет връзки

en: This parameter specifies whether a pop-up dialog will appear when a fax is received from a modem. Check the box if you want a pop-up.
bg: Този параметър определя дали да се появи информационнен диалог когато факс е получен от модема. Тикнете кутийката ако желаете този диалог.

en: efax-gtk help: Receive pop-up
bg: efax-gtk помощ: Получи информационно известе

en: This specifies whether a program or script is to be executed when a fax is received from a modem.  Check the box if you want to execute a program, and enter the program name.  efax-gtk comes with two scripts, print_fax and mail_fax, which can be used automatically to print a received fax or to mail it to a user (so to mail a fax you can enter `mail_fax' here).  See the README file for further details.
bg: Определя дали да бъде изпълнена програма или скрипт когато факс е получен от модема. Тикнете кутийката ако искате да изпълните програма и въведете името и

en: efax-gtk help: Execute program when fax received
bg: efax-gtk помощ: Изпълни програма при получаване на факс

en: This specifies the resolution to which faxes are sent.  "Standard" gives 204x98 and "Fine" gives 204x196
bg: Определя резолюцията на факсовете.  "Стандартна" определя 204x98 и "Финна" определя 204x196

en: efax-gtk help: Sent Fax Resolution
bg: efax-gtk помощ: Резолюция на изпратените факсове

en: This parameter specifies a log file to which progress on negotiations and fax status, and errors and warnings, are logged.  If none is specified, then no log file will be maintained.  (A log file can also be kept by redirecting stdout and stderr -- see the README file for further details)
bg: Този параметър определя лог файл в който се завеждат всички процеси на преговори, факс статус, грешки и предупреждения.  Ако такъв не е посочен, лог файл няма да бъде заведен.  (лог файл може да бъде заведен чрез пренасочване на stdout и stderr -- виж README файла за повече информация)

en: efax-gtk help: Log File
bg: efax-gtk помощ: Лог файл

en: Specify the page size for faxes here
bg: Посочете тук размера на факс страницата

en: efax-gtk help: Page Size
bg: efax-gtk помощ: Размер на страница

en: efax-gtk: Help
bg: efax-gtk: Помощ

en: Sending
bg: Изпращане

en: Receiving
bg: Получаване

en: Address Book
bg: Адресник

en: Fax Lists
bg: Факс листи

en: Settings
bg: Настройки

en: 
    Sending faxes
    -------------
    
    Before sending a fax, it must be specified in the "Fax to send" box. It must be in postscript or PDF format (formats produced by all Unix/Linux word and document processors), and will be converted by the program into the correct tiffg3 fax format.
    
    There are two fax entry methods.  First, the fax to be sent can be a file saved on the filesystem.  It can be entered manually in the "Fax to send" box, or entered by means of the file selection dialog.  If the file comprises a single postscript or PDF file, then you can find it by pressing the "Single File" button.  It can be more easily found with this dialog if it is placed in the $HOME/faxout directory.
    
    Where more than one file is specified in the "Fax to send" box, they will be sent as a single fax appended in the order in which they are entered in the box.  Such multiple files can be more easily selected using the file list brought up by pressing the "Multiple Files" button.  Pressing the "Multiple Files" button enables files to be found and added to the file list, and they can be reordered by using the Up or Down arrow buttons, or by dragging and dropping with the mouse.
    
    As an alternative, faxes can be received directly from the print system by means of a socket server provided by the program.  Efax-gtk maintains a list of queued faxes received from the socket which can be accessed by choosing "Socket" as the fax entry method, and then bringing up the queued faxes list by pressing the "Socket list" button.  This is a more convenient way of sending faxes from a word processor, and enables a fax to be sent for faxing to efax-gtk by printing from the word processor program.  Where a fax is queued for sending in the socket list, a small red circle will appear in the main program window on the right hand side of the "Fax to send" box.  For particulars of how to set up CUPS or lpr/lprng to send to efax-gtk, see the README file which comes with the distribution.
    
    The telephone number to which the fax is to be sent is entered into the "Tel number" box.  This can be entered directly into the box, or by using the built-in addressbook.  The addressbook can be invoked by pressing the "Tel number" button, or from the `File/Address book' pull-down menu item (see the "Address Book" tag in this help dialog). However, if a telephone connection has already been established with the remote fax receiver, then the fax can be sent without dialing by leaving the "Tel number" box blank (a dialog will come up asking if you would like to send the fax without dialing).
    
    When a fax is received from the print system via the socket server, the program settings can also be configured to bring up a dialog automatically.  If the program is inactive or is standing-by to receive faxes the fax can be sent directly from this dialog without the need to invoke the list of queued faxes received from the socket.
    
    Successfully sent faxes are copied to a directory in the $HOME/faxsent directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when the sending of the fax was completed, and will appear in the faxes sent list.  They are only included in that list if they have been sent without error.  The efax message display box will report on the progress of a fax being sent.  The fax list can be brought up from the `File/List sent faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
bg: 
    Изпращане на факсове
    ----------------
    
    Преди изпращане на факс, трябва да бъде посочено в "Факс за изпращане" прозореца. Трябява да е в postscript/PDF формат (форматът е продукт на всички Unix/Linux текстообработващи програми) и ще бъде преобразуван от програмата в правилния tiffg3 факс формат.
    
    Съществуват два начина за въвеждане на факс. При първият, факса за изпращане може да е файл запазен във файл системата.  Може да бъде ръчно въведен във "Факс за изпращане" прозореца, или чрез диалога за избор на файл.  Ако фаила е единичен postscript/PDF файл, то може да бъде намерен натискайки "Единичен Файл" бутона.  Улеснение тук е ако файла се намира в $HOME/faxout директорията.
    
    Когато са посочени повече от един факс във "Факс за изпращане" прозореца, те ще бъдат изпратени като един факс по реда по който са въведени. Такива множество файлове могат лесно да бъдат въведени използвайки файл листа получена при натискане на "Множество Файлове"бутона.  Натискането на бутона"Множество Файлове" позволява откриването и добавянето на файлове към файл листата, и пренареждането им чрез бутоните Нагоре и Надолу, или чрез dragging и dropping с мишката.
    
    Алтернативно, факсовете могат да бъдат получени директо от разпечатващата система чрез сокет сървъра на програмата.  Efax-gtk поддържа листа на опашката от факсове получени от сокета, и достъпна чрез избиране на "Сокет" като метод за факс въжвждане, и после можете да видите опашката от факсове натискайки бутона "Сокет Листа" Това е по-удобния начин за изпращане на факс от текстообработваща програма, и позволява факса да бъде изпратен към efax-gtk чрез принтиране от текстообработващата програма. Факс който чака на опашка за изпращане в сокет листата се обозначава с червено кръгче от дясно на "Факс за изпращане" в главния прозорец на програмата.  За специфичности на как да настроите  CUPS или lpr/lprng да изпращат към efax-gtk, вижте файла README който идва с дистрибуцията.
    
    Телефонният номер на който искате де изпратите факс, трябва да бъде въвден в кутийката "Teл номер". Въвеждането може да стане директно, с помоща на вградения адресник.  Адресника може да бъде повиканчрез натискане на бутона "Teл номер" , или от менюто 'Файл/Адресник'.Вижте "Използване на адресника" по-долу.
    
    Когато факс е получен от разпечатващата система чрез сокет сървъра,настойките на програмата могат да бъдат конфигурирани така че автоматично да извикват диалога.  Ако програмата е неактивна (не е в ражим очакване да получи факс) факса може да бъде изпратен директно чрез този диалог, без да се налага извикване на листата от факсове получени от сокета и чакащи на опашка.
    
    Успешно изпратените факсове биват копирани в директорията $HOME/faxsent, която получава име съобразно годината, месеца, деня, часа и секундите в които е приключило изпращането на факса,  и се появяват в листста на изпратените факсове.  Включването им в тази листа става само при условие че са изпратени без грешка.  Информационният диалог на efax ще ви докладва за прогреса на изпращания факс.  Факс листсата може да бъде извикана от менюто `Файл/Листа на изпратените факсове'.  Вижте "Използване на факс листите" по-долу.

en: 
    Receiving faxes
    ---------------
    
    Three ways of receiving faxes are provided for.
    
    First, the program can be set to answer a fax call which is ringing but has not been answered, by pressing the "Answer call" button.
    
    Secondly, the program can take over a call which has already been answered (say, by a telephone hand set) by pressing the "Take over call" button.
    
    Thirdly, the program can be placed in standby mode by pressing the "Standby" button.  This will automatically answer any call after the number of rings specified in the efax-gtkrc file, and receive the fax. The program will keep on receiving faxes until the "Stop" button is pressed.
    
    Received faxes in tiffg3 format (one file for each page) are placed in a directory in the $HOME/faxin directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when reception of the fax was completed, and is the fax ID number.
    
    Received faxes can be printed, viewed, described and managed using the built in fax list facility.  This can be brought up from the `File/List received faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
    
    When a fax is received, a pop-up dialog can also be set to appear (go to the Settings dialog to do this).  In the settings dialog you can also specify a program to be executed when a fax is received.  The fax ID number is passed as the first (and only) argument to the program, which enables the program to find the fax in $HOME/faxin.  The distribution contains two executable scripts, mail_fax and print_fax, which can be used to e-mail a fax or print a fax to a user automatically when it is received.  (These scripts are not installed by 'make install' - if you want to use them, make them executable with 'chmod +x' and copy them to a directory which is in the system path such as /usr/local/bin, and then specify the script name in the settings dialog.)
bg: 
    Получаване на факсове
    -------------------
    
    Съществуват три начина за получаване на факсове.
    
    В първият, програмата може да бъде настроена да отговаря на факс повикване чрез натискане на бутона "Отговори на повикване".
    
    Във вторият, програмата може да поеме контрол над повикване на което е отговорено (да речем, чрез телефонна слушалка) чрез натискане на бутона "Поеми контрол над повикване".
    
    В третият, програмата може да бъде поставена в режим на очакване чрез натискане на бутона "В очакване".  Така програмата автоматично ще отговаря на повикване след посочения във файла efax-gtkrc брой позвънявания и ще получи факса. Програмата ще продължи да получава факсове докато не бъде натиснат бутона "Стоп".
    
    Получените факсове могат да бъдат разпечатвани, разглеждани и подреждани чрез вграденото факс лист ютилити. То може да бъде извикано от менюто `Файл/Листа получени факсове`. Виж по-долу.
    
    Възможно е да настроите програмата да извиква информационния диалог при получаване на факс (чрез диалога настройки). В диалога настройки можесъщо така да посочите програма която да бъде изпълнявана при получаване на факс. Номера на факса се задава като първи (и единствен) аргумент за програмата, което и позволява да го открие в $HOME/faxin. Дистрибуцията съдържа два изпълнителни скрипта, mail_fax и print_fax, които могат да се използват за автоматично изпращане или разпечатване на факса по e-mail, при неговото получаване. (Тези скриптове не биват инсталирани от 'make install' - ако желаете да ги използвате, направете ги изпълними с 'chmod +x' и ги копирайте в системна директория като /usr/local/bin, и след това посочете името на скрипта в диалога настройки.)

en: 
    Using the address book
    ----------------------
    
    To pick a telephone number from the address book, highlight the relevant address by pressing the left mouse button over it, and then press the "OK" button.
    
    Addresses can be added to the address book by pressing the add button, and then completing the relevant dialog which will appear.  To delete an address from the address book, highlight the relevant address and press the delete (trashcan) button.  The addressbook can be sorted by using the up and down arrow buttons on a highlighted address, or by dragging and dropping using the mouse.
bg: 
    Използване на адресника
    --------------------------
    
    За да извикате номер от адресника, подчертайте желания адрес чрез натискане на левия бутон на мишката докато сте над него, и натиснете  "ОК" бутона.
    Добавянето на адреси става чрез натискане на бутона добави, след което попълнете желаната информация в диалога.  За да изтриете адрес го подчертайте, и натиснете бутона изтривам. Адресника може да бъде сортиран използвйки бутоните нагоре/надолу при подчертан адрес или чрез мишката (grag and drop).

en: 
    Using the fax lists
    -------------------
    
    To bring up the fax lists, go to the the `File' menu and pick the `List received faxes' or `List sent faxes' menu item.  Highlight the fax to printed or viewed by pressing the left mouse button.  The programs to be used to print and view the fax are specifed in the efax-gtkrc configuration file, or if none are specified, the program will print using lpr (which will work for most Unix systems) and view with gv.
    
    To print faxes, a PRINT_SHRINK parameter can be specifed in efax-gtkrc to enable the fax page to fit within the printer margins.  A parameter of 98 will work with most printers.  This can be changed while the program is running by bringing up the `Settings' dialog and entering it into the `Print/Print Shrink' box.
    
    A description can be added to a received fax when appearing in a fax list (or subsequently amended) by pressing the relevant button -- this will enable faxes to be more easily identified.
    
    The received faxes list will show, at the far right of the tool bar, the number of faxes received since the program was last started.  If efax-gtk is in receive standby mode, the `tooltips' for the program's icon in the system tray will also indicate this number.  The count can be reset to 0 without restarting the program by pressing the reset button in the received faxes list.
bg: 
    Използване на факс листата
    ----------------------
    
    За да извикате факс листата, изберете менюто `Файл' и посочете меню `Листа получени факсове' или `Листа изпратени факсове'.  Изберете факса който искате да изпратите или видите като натиснете левия бутон на мишката. Програмите за разпечатване и гледане на факс се посочват в конфигурационния файл efax-gtkrc, или ако няма такива посочени, програмата ще разпечати използвайки lpr (което работи за повечето Unix системи) и гледа с gv.
    
    За разпечатване на факс, РАЗПЕЧАТВАЩ_УМАЛИТЕЛ параметър може да бъде посочен в efax-gtkrc,който позволява на факса да се вмести в принт маржина.  Параметър от 98 е добре за повечето принтери.  Параметъра може да бъде променян чрез извикване на диалога `Настройки' и въвеждайки го в кутийката `Разпечатване/Разпечатващ умалител'.
    
    Описание може да бъде добавено към получен факс чрез натискане на необходимия бутон -- с цел по-лесната им идентификация.

en: 
    Settings
    --------
    
    The program settings can be changed by manually editing the efax-gtk configuration file comprising $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc.  The file is searched for in that order, so $HOME/.efax-gtkrc takes precedence over the other two.
    
    The configuration file can also be set by using the Settings dialog launched from the `File/Settings' pull down menu item.  The settings entered using this dialog are always stored as $HOME/.efax-gtkrc. Accordingly, if the Settings dialog has been used, and you want to revert to the global settings, this can be done either by deleting the $HOME/.efax-gtkrc file, or by pressing the `Reset' button in the Settings dialog, which will reload the Settings dialog from the global configuration file ($sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc).
    
    Help can be obtained when filling out the Settings dialog by holding the mouse over the relevant help (?) button, which will bring up a "Tips" display, or by pressing the button, which will bring up an information display.
bg: 
    Настройки
    -----------
    
    Настройките на програмата могат да бъдат променени ръчно чрез конфигурационния файл efax-gtk състоящ се от $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc или /etc/efax-gtkrc.  Файла бива търсен в тази последователност, така че $HOME/.efax-gtkrc омаловажава другите два.
    
    Настройката на конфигурационния файл може да се извърши чрез диалога Настойки извикан от менюто 'Файл/Настройки'.  Стойностите въведени чрез този диалог се запазват в $HOME/.efax-gtkrc. Ако сте използвали диалога Настойки и искате да върнете глобалните стойности, lизтрийте файла $HOME/.efax-gtkrc или натиснете бутона 'Първоначални Параметри' в диалога Настройки, което ще зареди параметрите от глобалния конфигурационнен файл ($sysconfdir/efax-gtkrc или /etc/efax-gtkrc).
    
    За да извикате помощ информация при попълване на настройките в диалога, задръжте курсора над желания бутон помощ (?), или го натиснете.

en: Socket running on port
bg: Сокет активен на порт

en: Print job received on socket
bg: Разпечатваща задача получена на сокет

en: efax-gtk: Queued faxes from socket
bg: efax-gtk: Факсове наредени на опашка от сокета

en: Queued print jobs
bg: Разпечатващи задачи на опашка

en: Enter selected fax to send
bg: Въвеждане на избрания факс за изпращане

en: Choose the selected fax for sending
bg: Посочване на избрания факс за изпращане

en: PRINT JOB:
bg: Разпечатваща задача:

en: Remove
bg: Отстраняване

en: efax-gtk: Remove queued fax
bg: efax-gtk: Отстраняване на чакащ факс

en: efax-gtk: print job received on socket
bg: efax-gtk: разпечатваща задача е получена от сокета

en: Queue fax
bg: Нареждане на факс на опашка

en:  has been received on socket.
    Send or queue fax?
bg:  е получен от сокета.
    Да изпратя или наредя на опашка факса?

en: List received faxes
bg: Листа получени факсове

en: List sent faxes
bg: Листа изпратени факсове

en: Receive standby
bg: В готовност

en: Quit
bg: Изход

en: invalid modem response
bg: Посочен е невалиден клас модем

en:  Error:
bg: Конфигурационна грешка
