efax-gtk - en to el translation catalogue (340 entries)

en: efax-gtk: Address book
el: efax-gtk: Βιβλίο διευθύνσεων

en: Name
el: Όνομα

en: Number
el: Αριθμός

en: Add new address
el: Προσθήκη νέας διεύθυνσης

en: Delete address
el: Διαγραφή διεύθυνσης

en: Move address up
el: Μετακίνηση διεύθυνσης προς τα πάνω

en: Move address down
el: Μετακίνηση διεύθυνσης προς τα κάτω

en: Delete selected address?
el: Να διαγραφεί η επιλεγμένη διεύθυνση;

en: efax-gtk: Delete address
el: efax-gtk: Διαγραφή διεύθυνσης

en: efax-gtk: Add address
el: efax-gtk: Προσθήκη διεύθυνσης

en: Name:
el: Όνομα:

en: Number:
el: Αριθμός:

en: efax-gtk: File to fax
el: efax-gtk: Αρχείο προς αποστολή

en: View
el: Προβολή

en: efax-gtk: Conditions, Notices and Disclaimers
el: efax-gtk: Όροι Χρήσης

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Reject
el: Απόρριψη

en: Do you accept the Conditions, Notices and Disclaimers shown above?
el: Αποδέχεστε τους Όρους Χρήσης που εμφανίζονται παραπάνω;

en: About efax-gtk
el: Σχετικά με το efax-gtk

en: About efax
el: Σχετικά με το efax

en: This program (efax-gtk) is a front end for efax. efax is a program released under the GNU General Public License, version 2 by Ed Casas
el: Το πρόγραμμα αυτό είναι ένα αλληλεπιδραστικό περιβάλλον για το πρόγραμμα efax. Το πρόγραμμα efax είναι πνευματική ιδιοκτησία του Ed Casas και διανέμεται σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU General Public License, έκδοση 2.

en: Inactive
el: Ανενεργό

en: Sending fax
el: Αποστολή φαξ

en: Answering call
el: Απάντηση κλήσης

en: Standing by to receive calls
el: Σε αναμονή για απάντηση κλήσεων

en: Cannot send fax - a fax is being received
el: Αδυναμία αποστολής φαξ - ένα άλλο φαξ λαμβάνεται

en: Not valid file name
el: Μη έγκυρο όνομα αρχείου

en: File does not exist
el: Το αρχείο δεν υπάρχει

en: User does not have read permission on the file
el: Ο χρήστης δεν έχει άδεια να διαβάσει αυτό το αρχείο

en: Not valid postscript/PDF file
el: Μη έγκυρο αρχείο PostScript/PDF

en: 
    *** Stopping send/receive session ***
el: 
    *** Διακοπή διαδικασίας αποστολής/λήψης ***

en: PRINT JOB
el: Εργασία Εκτύπωσης

en: Print selected fax
el: Εκτύπωση επιλεγμένου φαξ

en: View selected fax
el: Προβολή επιλεγμένου φαξ

en: Add/amend description for selected fax
el: Προσθήκη/διόρθωση περιγραφής επιλεγμένου φαξ

en: Delete selected fax
el: Διαγραφή επιλεγμένου φαξ

en: Empty trash folder
el: Άδειασμα κάδου απορριμμάτων

en: Add new folder
el: Προσθήκη νέου καταλόγου

en: Delete selected folder
el: Διαγραφή επιλεγμένου καταλόγου

en: efax-gtk: Received fax list
el: efax-gtk: Κατάλογος ληφθέντων φαξ

en: efax-gtk: Sent fax list
el: efax-gtk: Κατάλογος απεσταλμένων φαξ

en: Permanently delete selected fax?
el: Να διαγραφούν μόνιμα τα επιλεγμένα φαξ;

en: 
    (NOTE: This will permanently delete the fax
    from the file system)
el: 
    (Προσοχή: Με αυτό το φαξ θα διαγραφεί μόνιμα
    από το σύστημα)

en: Permanently delete selected faxes?
    
    (NOTE: This will permanently delete the faxes
    from the file system)
el: Να διαγραφούν μόνιμα τα επιλεγμένα φαξ;
    
    (Προσοχή: Με αυτό τα φαξ θα διαγραφούν μόνιμα
    από το σύστημα)

en: efax-gtk: Delete fax
el: efax-gtk: Διαγραφή φαξ

en: Empty trash folder?
    
    (NOTE: This will permanently delete all the faxes
    in the Trash folder from the file system)
el: Να αδειάσει ο κάδος απορριμμάτων;
    
    (Προσοχή: Με αυτό όλα τα φαξ στον κατάλογο Απορρίμματα
    θα διαγραφούν μόνιμα από το σύστημα)

en: efax-gtk: Trash folder
el: efax-gtk: Κατάλογος Απορρίμματα

en: efax-gtk: Add folder
el: efax-gtk: Προσθήκη καταλόγου

en: Empty the folder by deleting any child folders
    and drag-and-dropping or deleting any contained
    faxes before deleting folder
el: Αδειάστε τον κατάλογο διαγράφοντας όλους τους υποκαταλόγους
    και μεταφέροντας ή διαγράφοντας όλα τα φαξ που αυτός περιέχει,
    πριν να διαγράψετε τον κατάλογο

en: efax-gtk: Delete folder
el: efax-gtk: Διαγραφή καταλόγου

en: Delete folder:
el: Διαγραφή καταλόγου:

en: ?
el: ;

en: Print selected fax?
el: Εκτύπωση επιλεγμένου φαξ;

en: efax-gtk: Print fax
el: efax-gtk: Εκτύπωση φαξ

en: efax-gtk: Fax description
el: efax-gtk: Περιγραφή φαξ

en: Fax description?
el: Περιγραφή φαξ;

en: Folder name?
    (Note this will be placed in the top
    level and can be drag-and-dropped
    into other folders)
el: Όνομα καταλόγου;
    (Προσοχή: θα τοποθετηθεί στο κορυφαίο
    επίπεδο και μπορεί να μεταφερθεί σε άλλους
    καταλόγους)

en: Folder name cannot contain character:
el: Το όνομα του καταλόγου δεν μπορεί να περιέχει το χαρακτήρα:

en: The following folder already exists:
el: Ο κατάλογος υπάρχει ήδη:

en: Folder
el: Κατάλογος

en: Description
el: Περιγραφή

en: Inbox
el: Εισερχόμενα

en: Sent box
el: Απεσταλμένα

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: efax-gtk: File list
el: efax-gtk: Κατάλογος Αρχείων

en: Files to fax
el: Αρχεία προς αποστολή

en: View selected file
el: Προβολή επιλεγμένου αρχείου

en: Remove selected file from list
el: Διαγραφή επιλεγμένου αρχείου από τον κατάλογο

en: Add files to list
el: Προσθήκη αρχείων στον κατάλογο

en: Add files to the file list for faxing
el: Προσθήκη αρχείων στον κατάλογο φαξ προς αποστολή

en: Move file up
el: Μετακίνηση αρχείου προς τα πάνω

en: Move file down
el: Μετακίνηση αρχείου προς τα κάτω

en: Remove file
el: Διαγραφή αρχείου

en:  from the list?
el:  από τον κατάλογο;

en: Remove file
el: Διαγραφή αρχείου

en: Copyright (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    This program is released under the GNU General Public License, version 2
el: Πνευματική ιδιοκτησία (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται σύμφωνα με την άδεια χρήσης
    GNU General Public License, έκδοση 2

en: Usage: efax-gtk [options] [filename]
    Options:
    	-r  Start the program in receive standby mode
    	-s  Start the program hidden in the system tray
    See the README file which comes with the distribution
    for further details
el: Χρήση: efax-gtk [επιλογές] [όνομα_αρχείου]
    Επιλογές:
    	-r  Εκκίνηση προγράμματος σε κατάσταση αναμονής κλήσης
    	-s  Εκκίνηση προγράμματος κρυμμένου στη γραμμή εργασιών
    Δείτε το αρχείο README το οποίο διανέμεται μαζί με το πρόγραμμα
    για περισσότερες λεπτομέρειες

en: Invalid option.  Options are:
el: Μη έγκυρη επιλογή. Οι επιλογές είναι:

en: Invalid modem class specified
    Adopting default of Class 2
el: Ορίστηκε μη έγκυρη κλάση μόντεμ
    Θα χρησιμοποιηθεί η προκαθορισμένη κλάση 2

en: No serial port device specified in
el: Δεν ορίστηκε συσκευή σειριακής θύρας στο αρχείο ρυθμίσεων

en: Adopting default fax resolution of 204x196
el: Θα χρησιμοποιηθεί η προκαθορισμένη ανάλυση 204x196

en: Invalid fax resolution specified
    Adopting default fax resolution of 204x196
el: Ορίστηκε μη έγκυρη ανάλυση φαξ
    Θα χρησιμοποιηθεί η προκαθορισμένη ανάλυση 204x196

en: Invalid ring number specified
    Will answer after one ring
el: Ορίστηκε μη έγκυρος αριθμός κουδουνισμάτων
    Θα απαντηθεί η κλήση μετά από ένα κουδούνισμα

en: Adopting default page size of a4
el: Θα χρησιμοποιηθεί το προκαθορισμένο μέγεθος σελίδας a4

en: Invalid page size specified
    Adopting default page size of a4
el: Ορίστηκε μη έγκυρο μέγεθος σελίδας
    Θα χρησιμοποιηθεί το προκαθορισμένο μέγεθος σελίδας a4

en: Invalid dialmode specified
    Adopting default of tone dialling
el: Ορίστηκε μη έγκυροo σύστημα κλήσης
    Θα χρησιμοποιηθεί το προκαθορισμένο τονικό σύστημα κλήσης

en: Invalid print shrink specified: adopting default value of 100
el: Ορίστηκε μη έγκυρη συρρίκνωση εκτύπωσης.
    Θα χρησιμοποιηθεί η προκαθορισμένη τιμή 100

en: Adopting default postscript view command of 'gv'
el: Θα χρησιμοποιηθεί η προκαθορισμένη εντολή προβολής PostScript 'gv'

en: No port for the socket server has been specified, so the server will not be started
el: Δεν ορίστηκε αριθμός πόρτας για τον εξυπηρετητή υποδοχέα
    Έτσι ο εξυπηρετητής δεν θα εκκινηθεί

en: Invalid port for the socket server has been specified, so the server will not be started.  It needs to be between 1024 and 65535
el: Μη έγκυρος αριθμός πόρτας για τον εξυπηρετητή υποδοχέα (πρέπει να είναι μεταξύ
    1024 και 65535). Έτσι ο εξυπηρετητής δεν θα εκκινηθεί

en: Invalid WORK_SUBDIR: directory specified. WORK_SUBDIR: will be ignored
el: Ορίστηκε μη έγκυρος κατάλογος εργασίας WORK_SUBDIR. Θα αγνοηθεί

en: File
el: Αρχείο

en: Socket
el: Υποδοχέας

en: Fax entry method:
el: Μέθοδος εισαγωγής φαξ:

en: Single file
el: Ένα αρχείο

en: Multiple files
el: Πολλά αρχεία

en: Socket list
el: Κατάλογος υποδοχέα

en: Tel number:
el: Τηλ. αριθμός:

en: Send fax
el: Αποστολή φαξ

en: Answer call
el: Απάντηση κλήσης

en: Take over call
el: Ανάληψη κλήσης

en: Standby
el: Σε αναμονή

en: Stop
el: Διακοπή

en: Fax to send
el: Φαξ προς αποστολή

en: List _received faxes
el: Κατάλογος _Ληφθέντων φαξ

en: _List sent faxes
el: Κατάλογος _Απεσταλμένων φαξ

en: Queued _faxes from socket
el: Φαξ στην _Ουρά από υποδοχέα

en: _Enter single file
el: Εισαγωγή _Ενός αρχείου

en: Enter _multiple files
el: Εισαγωγή _Πολλών αρχείων

en: _Address book
el: _Βιβλίο διευθύνσεων

en: _Settings
el: _Ρυθμίσεις

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: About efax-_gtk
el: _Σχετικά με το efax-gtk

en: About _efax
el: Σχετικά με το _efax

en: _Translations
el: _Μεταφράσεις

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _File
el: _Αρχείο

en: The program has been started with the -s option but there is no system tray!
el: Το πρόγραμμα εκκινήθηκε με την επιλογή -s, αλλά δεν υπάρχει γραμμή εργαλείων!

en: No fax number specified.  Do you want to send the fax on an open connection?
el: Δεν ορίστηκε αριθμός τηλεφώνου. Επιθυμείτε να σταλεί το φαξ σε ήδη ανοιχτή σύνδεση;

en: Telephone number
el: Αριθμός τηλεφώνου

en: A print job has been received on socket
el: Μία εργασία εκτύπωσης ελήφθη επιτυχώς στον υποδοχέα

en: efax-gtk socket
el: efax-gtk υποδοχέας

en: A fax has been received by efax-gtk
el: Ένα φαξ ελήφθη από το efax-gtk

en: efax-gtk: fax received
el: efax-gtk: φαξ ελήφθη

en: Can't change settings unless the program is inactive
    Press the Stop button to make it inactive
el: Αδυναμία αλλαγής ρυθμίσεων όταν το πρόγραμμα δεν είναι ανενεργό
    Πατήστε το πλήκτρο Διακοπή για να γίνει ανενεργό

en: efax-gtk: Translations
el: efax-gtk: Μεταφράσεις

en: Press F1 for help
el: Πατήστε το πλήκτρο F1 για βοήθεια

en: terminated by signal
el: τερματισμός από σήμα

en: Name:
el: Όνομα:

en: Number:
el: Αριθμός:

en: Serial Device:
el: Σειριακή Συσκευή:

en: Lock File:
el: Αρχείο για εξασφάλιση αποκλειστικής χρήσης:

en: Capabilities:
el: Δυνατότητες:

en: Rings (1-9):
el: Κουδουνίσματα (1-9):

en: Modem Class:
el: Κλάση Μόντεμ:

en: Dial Mode:
el: Σύστημα Κλήσης:

en: Auto
el: Αυτόματα

en: Class 1
el: Κλάση 1

en: Class 2
el: Κλάση 2

en: Class 2.0
el: Κλάση 2.0

en: Tone
el: Τονικό

en: Pulse
el: Παλμικό

en: Initialization Params:
el: Παράμετροι Αρχικοποίησης:

en: Reset Params:
el: Παράμετροι Επαναφοράς:

en: Other Params:
el: Άλλες Παράμετροι:

en: Print Program:
el: Πρόγραμμα Εκτύπωσης:

en: Print Shrink (50-100):
el: Συρρίκνωση Εκτύπωσης (50-100):

en: Popup confirmation dialog
    before printing
el: Εμφάνιση παραθύρου επιβεβαίωσης
    πριν την εκτύπωση

en: Postscript viewer
    program:
el: Πρόγραμμα προβολής
    PostScript:

en: Run socket server
el: Εκτέλεση εξυπηρετητή υποδοχέα

en: Popup dialog when fax
    received from socket
el: Εμφάνιση παραθύρου διαλόγου
    όταν λαμβάνεται φαξ στον υποδοχέα

en: Port to which faxes to
    be sent:
el: Θύρα προς την οποία να
    αποστέλλονται τα φαξ:

en: Addresses allowed to
    connect
el: Διευθύνσεις που επιτρέπεται
    να συνδεθούν

en: localhost
el: τοπικός η/υ

en: other
el: άλλοι

en: Popup dialog when fax
    received by modem
el: Εμφάνιση παραθύρου διαλόγου
    όταν λαμβάνεται φαξ από το μόντεμ

en: Execute a program or script
    when fax received by modem
el: Εκτέλεση προγράμματος ή σεναρίου
    όταν λαμβάνεται φαξ από το μόντεμ

en: Sent Fax Resolution:
el: Ανάλυση για αποστελλόμενα φαξ:

en: Standard
el: Κανονική

en: Fine
el: Υψηλή

en: Log File:
el: Αρχείο Καταγραφής:

en: Page Size:
el: Μέγεθος Σελίδας:

en: efax-gtk: settings
el: efax-gtk: ρυθμίσεις

en: Note: pressing the OK button will save the settings in file
el: Προσοχή: πατώντας το πλήκτρο OK θα σωθούν οι ρυθμίσεις σε αρχείο

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Identity
el: Ταυτότητα

en: Modem
el: Μόντεμ

en: Params
el: Παράμετροι

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Socket
el: Υποδοχέας

en: Receive
el: Λήψη

en: Logging
el: Καταγραφή

en: Page
el: Σελίδα

en: Config Error
el: Σφάλμα Ρυθμίσεων

en: Invalid modem class specified
el: Ορίστηκε μη έγκυρη κλάση μόντεμ

en: Invalid page size specified
el: Ορίστηκε μη έγκυρο μέγεθος σελίδας

en: Invalid sent fax resolution specified
el: Ορίστηκε μη έγκυρη ανάλυση φαξ

en: Invalid rings number specified
el: Ορίστηκε μη έγκυρος αριθμός κουδουνισμάτων

en: Invalid dial mode specified
el: Ορίστηκε μη έγκυρο σύστημα κλήσης

en: Invalid print shrink parameter specified
el: Ορίστηκε μη έγκυρη παράμετρος συρρίκνωσης εκτύπωσης

en: Invalid socket port number specified. It must be between 1024 and 65535
el: Ορίστηκε μη έγκυρος αριθμός θύρας υποδοχέα. Πρέπει να είναι μεταξύ 1024 και 65535

en: Enter settings from
el: Εισαγωγή ρυθμίσεων από

en:  or
el:  ή

en: Reset settings
el: Επαναφορά ρυθμίσεων

en: efax-gtk help: Name
el: efax-gtk help: Όνομα

en: Put the number to appear on the fax top header on sent faxes here.  This will also comprise the fax station ID reported to the sending fax machine when receiving faxes
el: Εισάγετε τον αριθμό που θέλετε να εμφανίζεται στην επικεφαλίδα των
    αποστελλόμενων φαξ. Αυτός ο αριθμός θα δηλώνεται και ως αναγνωριστικό
    προς την άλλη συσκευή όταν λαμβάνονται φαξ

en: efax-gtk help: Number
el: efax-gtk help: Αριθμός

en: Put the serial device to which the modem is connected here (if none is given, the program defaults to /dev/modem).  Do not include the `/dev/' part of the device name -- ie state it as `ttyS1' or `cua2', etc.  With Linux, ttyS0 equates to COM 1, ttyS1 to COM 2, and so on
el: Εισάγετε τη σειριακή συσκευή στην οποία είναι συνδεμένο το μόντεμ χωρίς το /dev
    (αν αφεθεί κενό, θα χρησιμοποιηθεί το /dev/modem). Στο λίνουξ η πρώτη σειριακή
    συσκευή (COM1) ονομάζεται ttyS0, η δεύτερη (COM2) ονομάζεται ttyS1, κ.ο.κ.)

en: efax-gtk help: Device
el: efax-gtk help: Συσκευή

en: Put the lock file directory here.  If none is specified, the program defaults to /var/lock
el: Εισάγετε τον κατάλογο δημιουργίας αρχείων αποκλειστικής χρήσης (αν αφεθεί κενό, θα χρησιμοποιηθεί το /var/lock)

en: efax-gtk help: Lock File
el: efax-gtk help: Αρχείο Αποκλειστικής Χρήσης

en: With efax-0.9 or higher you should usually pick "Auto", as then efax will work out the class of the modem by itself, but you can also force a class by picking one of the specified ones if you want.  However, with efax-0.8 the program defaults to Class 2, so if you are using a Class 1 modem with old versions of efax specify the Class here
el: Επιλέξτε "Αυτόματα" και το efax (από την έκδοση 0.9 και πάνω) θα βρει μόνο του την κλάση του μόντεμ. Αν δεν δουλέψει, επιλέξτε αυτό που αντιστοιχεί στο μόντεμ σας

en: efax-gtk help: Modem Class
el: efax-gtk help: Κλάση Μόντεμ

en: This specifies whether tone or pulse dialling will be used when sending faxes
el: Καθορίζει αν θα χρησιμοποιηθεί τονικό ή παλμικό σύστημα κλήση κατά την αποστολή φαξ

en: efax-gtk help: Dial Mode
el: efax-gtk help: Σύστημα Κλήσης

en: This specifies the capabilities of the modem.  To see what these mean do `man efax', and look at the operation of the `-c' flag.  With efax-0.9 and a Class 2 modem, you usually won't need to specify this and should leave it blank, as the program will interrogate the modem.  If using an older version of efax or a different class of modem, values which will work with practically any 14,400 bps modem are 1,5,0,2,0,0,0,0, or 1,3,0,2,0,0,0,0 for slower ones
el: Καθορίζει τις δυνατότητες του μόντεμ. Δείτε και τη σελίδα οδηγιών του προγράμματος efax (με την εντολή man efax) για περισσότερες επεξηγήσεις. Για εκδόσεις του προγράμματος efax 0.9 και άνω, μπορεί να αφεθεί κενό και οι δυνατότητες δηλώνονται από το ίδιο το μόντεμ. Για προηγούμενες εκδόσεις και για μόντεμ ταχύτητας 14.400 δοκιμάστε 1,5,0,2,0,0,0,0 ή για χαμηλότερης ταχύτητας 1,3,0,2,0,0,0,0

en: efax-gtk help: Capabilities
el: efax-gtk help: Δυνατότητες

en: This defines the number of rings the modem allows to pass before answering the telephone when in Standby mode.  Acceptable values are 1 to 9.  If none is specified, the program defaults to 1
el: Καθορίζει τον αριθμό κουδουνισμάτων πριν το μόντεμ απαντήσει σε μία κλήση όταν το πρόγραμμα είναι σε κατάσταση αναμονής. Επιτρεπτές τιμές από 1 έως 9. Αν αφεθεί κενό θα χρησιμοποιηθεί το 1

en: efax-gtk help: Rings
el: efax-gtk help: Κουδουνίσματα

en: This specifies the initializing `AT' commands for the modem when in fax mode.  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', which will be correct for practically all modems
el: Καθορίζει τις εντολές `AT' για αρχικοποίηση του μόντεμ σε κατάσταση φαξ. Εισάγετε όσες χρειάζονται, χωρίζοντάς τες με κενά, για εντολές που πρέπει να χωρίζονται, χωρίς την πρόθεση του `AT'.  Αν αφεθεί κενό Θα χρησιμοποιηθεί το `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', το οποίο δουλεύει πρακτικά με όλα τα μόντεμ

en: efax-gtk help: Initialization Parameters
el: efax-gtk help: Παράμετροι Αρχικοποίησης

en: This specifies the `AT' commands that will reset the modem.  Specify as many commands as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z', which will be correct for practically all modems
el: Καθορίζει τις εντολές `AT' για επαναφορά του μόντεμ στην αρχική κατάσταση. Εισάγετε όσες χρειάζονται, χωρίζοντάς τες με κενά, για εντολές που πρέπει να χωρίζονται, χωρίς την πρόθεση του `AT'.  Αν αφεθεί κενό Θα χρησιμοποιηθεί το `Z', το οποίο δουλεύει πρακτικά με όλα τα μόντεμ

en: efax-gtk help: Reset Parameters
el: efax-gtk help: Παράμετροι Επαναφοράς

en: This can be used to pass any other parameter to efax (do `man efax' to see what is available).  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for different parameters -- eg include `-or' to do a bit reversal during receive for Multitech modems which require it.  Unless you have an unusual modem, leave this blank
el: Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την προώθηση ορισμάτων στο πρόγραμμα efax. Δείτε και τη σελίδα οδηγιών του προγράμματος efax (με την εντολή man efax) για να μάθετε τι δυνατότητες υπάρχουν και για περισσότερες λεπτομέρειες. Εισάγετε όσες χρειάζονται, χωρίζοντάς τες με κενά. Για τα περισσότερα συνήθη μόντεμ μπορεί να αφεθεί κενό

en: efax-gtk help: Other Parameters
el: efax-gtk help: Άλλες Παράμετροι

en: This is the command which prints and takes postscript input on standard input.  If none is specified, the program will default to `lpr'.  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
el: Αυτό το πρόγραμμα θα χρησιμοποιηθεί για την εκτύπωση, και πρέπει να μπορεί να δέχεται εντολές PostScript στην κανονική είσοδό του. Αν αφεθεί κενό, θα χρησιμοποιηθεί το `lpr'

en: efax-gtk help: Print Program
el: efax-gtk help: Πρόγραμμα Εκτύπωσης

en: This will determine the extent to which a printed page will be reduced to fit within a printer's print area.  It is a percentage -- eg 98 will shrink the page to 98 per cent of its size.  If none is specified no shrink will take place (ie you can, but there is no need to, specify 100).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
el: Καθορίζει το ποσοστό στο οποίο θα συρρικνωθεί η προς εκτύπωση σελίδα για να χωρά στην εκτυπώσιμη επιφάνεια του εκτυπωτή. Είναι ποσοστό επί τοις 100 -- π.χ. η τιμή 98 σημαίνει ότι η σελίδα θα συρρικνωθεί στο 98% του αρχικού της μεγέθους. Αν αφεθεί κενό θα χρησιμοποιηθεί το 100, δηλαδή καμμία συρρίκνωση

en: efax-gtk help: Print Shrink
el: efax-gtk help: Συρρίκνωση Εκτύπωσης

en: This specifies whether a confirmatory pop-up dialog is to appear before printing whenever the "Print selected fax" button is pressed in the Received Faxes list or Sent Faxes list.  Uncheck the box if you don't want a dialog (if you have specified an external print manager such as 'kprinter' in the Print Program box, then you will not want this checked).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
el: Καθορίζει αν θα εμφανίζεται αναδυόμενο παράθυρο διαλόγου για επιβεβαίωση πριν την εκτύπωση όταν πατηθεί το πλήκτρο "Εκτύπωση επιλεγμένου φαξ" στον κατάλογο Ληφθέντων ή Απεσταλμένων φαξ. Αφαιρέστε το x από το τετραγωνίδιο αν δεν επιθυμείτε ερώτηση επιβεβαίωσης (π.χ.. αν έχετε ορίσει κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης εκτυπώσεων, όπως το 'kprinter', στο πεδίο Πρόγραμμα Εκτύπωσης)

en: efax-gtk help: Popup
el: efax-gtk help: Αναδυόμενα Παράθυρα

en: A postscript viewer is used to view sent and received faxes via the fax lists, and also to view faxes to be sent identified via the "Files to fax" file selector dialog.  Specify here the command to be used to view postscript files.  If none is specified, the program will default to 'gv'.  Other possibilities you may want to specify are 'evince' (the Gnome image viewer) or 'kghostview' (the KDE postscript viewer). If using gv, you may need to use the '-media A4' or '-media Letter' option to select correct paper size.  evince and kghostview do this automatically
el: Το πρόγραμμα προβολής PostScript χρησιμοποιείται για την προβολή φαξ από τους καταλόγους απεσταλμένων και ληφθέντων φαξ, καθώς και για την προβολή φαξ μέσω του επιλογέα αρχείων στην εντολή "Αρχεία προς αποστολή". Εισάγετε εδώ την εντολή που απαιτείται για την προβολή αρχείων PostScript. Αν αφεθεί κενό, θα χρησιμοποιηθεί το 'gv'. Μπορείτε για το 'gv' να προσθέσετε την επιλογή '-media A4', για σελίδες μεγέθους A4. Άλλα προγράμματα που πιθανόν να υπάρχουν στο σύστημά σας και μπορούν να χρησιμοποιηθούν είναι το 'evince' (για Gnome) ή 'kghostview' (για KDE)

en: efax-gtk help: Postscript Viewer Program
el: efax-gtk help: Πρόγραμμα Προβολής PostScript

en: This specifies whether a socket server is to be run for CUPS or  some other print system.  Check the box if it is to run
el: Καθορίζει αν θα εκτελεστεί ένας εξυπηρετητής υποδοχέα για σύστημα εκτυπώσεων  CUPS ή άλλο αντίστοιχο. Βάλτε x στο τετραγωνίδιο θέλετε να εκτελεστεί

en: efax-gtk help: Run socket server
el: efax-gtk help: Εκτέλεση Εξυπηρετητή Υποδοχέα

en: This specifies whether a pop-up dialog is to appear whenever a fax is received by the socket server from the print system.  Check the box if you want a dialog (this has no effect unless you have also checked the box for the socket server to run).  If the program is inactive or is standing by to receive faxes, the fax can be sent directly from this dialog
el: Καθορίζει αν θα εμφανίζεται αναδυόμενο παράθυρο διαλόγου όταν λαμβάνει φαξ ο εξυπηρετητής υποδοχέα από το σύστημα εκτύπωσης. Βάλτε x στο τετραγωνίδιο αν θέλετε τέτοιο παράθυρο (πρέπει προφανώς να έχετε επιλέξει και την Εκτέλεση Εξυπηρετητή Υποδοχέα). Αν το πρόγραμμα είναι ανενεργό, το φαξ μπορεί να σταλεί απ' ευθείας από αυτό το αναδυόμενο παράθυρο

en: This specifies the port number on which the socket server is to listen.  It should be between 1024 and 65535.
el: Καθορίζει τον αριθμό θύρας στην οποία θα ακούει ο εξυπηρετητής υποδοχέα.

en: efax-gtk help: Port
el: efax-gtk help: Θύρα

en: efax-gtk help: Socket connections allowed
el: efax-gtk help: Επιτρεπόμενες συνδέσεις στον υποδοχέα

en: This parameter specifies whether a pop-up dialog will appear when a fax is received from a modem. Check the box if you want a pop-up.
el: Καθορίζει αν θα εμφανίζεται αναδυόμενο παράθυρο διαλόγου όταν λαμβάνει φαξ το μόντεμ. Βάλτε x στο τετραγωνίδιο αν θέλετε τέτοιο παράθυρο

en: efax-gtk help: Receive pop-up
el: efax-gtk help: Αναδυόμενο παράθυρο κατά τη λήψη

en: This specifies whether a program or script is to be executed when a fax is received from a modem.  Check the box if you want to execute a program, and enter the program name.  efax-gtk comes with two scripts, print_fax and mail_fax, which can be used automatically to print a received fax or to mail it to a user (so to mail a fax you can enter `mail_fax' here).  See the README file for further details.
el: Καθορίζει αν κάποιο πρόγραμμα ή σενάριο θα εκτελείται όταν λαμβάνει φαξ το μόντεμ.  Βάλτε x στο τετραγωνίδιο αν θέλετε να εκτελείται, και εισάγετε το όνομα του προγράμματος

en: efax-gtk help: Execute program when fax received
el: efax-gtk help: Εκτέλεση προγράμματος κατά τη λήψη

en: This specifies the resolution to which faxes are sent.  "Standard" gives 204x98 and "Fine" gives 204x196
el: Καθορίζει την ανάλυση των αποστελλομένων φαξ. "Κανονική" σημαίνει 204x98 και "Υψηλή" σημαίνει 204x196

en: efax-gtk help: Sent Fax Resolution
el: efax-gtk help: Ανάλυση Αποστελλόμενων Φαξ

en: This parameter specifies a log file to which progress on negotiations and fax status, and errors and warnings, are logged.  If none is specified, then no log file will be maintained.  (A log file can also be kept by redirecting stdout and stderr -- see the README file for further details)
el: Καθορίζει ένα αρχείο καταγραφής για τα μηνύματα προόδου κλήσης, χειραψίας με το άλλο μόντεμ, κατάστασης μόντεμ, διαγνωστικών και σφαλμάτων. Αν αφεθεί κενό δεν τηρείται κανένα αρχείο καταγραφής. (Αρχείο καταγραφής μπορεί επίσης να τηρείται με αναδρομολόγηση της κανονικής εξόδου και κανονικού σφάλματος του προγράμματος. Δείτε το αρχείο README για περισσότερες λεπτομέρειες)

en: efax-gtk help: Log File
el: efax-gtk help: Αρχείο Καταγραφής

en: Specify the page size for faxes here
el: Καθορίστε εδώ το μέγεθος σελίδας για τα φαξ

en: efax-gtk help: Page Size
el: efax-gtk help: Μέγεθος Σελίδας

en: efax-gtk: Help
el: efax-gtk: Βοήθεια

en: Sending
el: Αποστολή

en: Receiving
el: Λήψη

en: Address Book
el: Βιβλίο Διευθύνσεων

en: Fax Lists
el: Κατάλογοι Φαξ

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: 
    Sending faxes
    -------------
    
    Before sending a fax, it must be specified in the "Fax to send" box. It must be in postscript or PDF format (formats produced by all Unix/Linux word and document processors), and will be converted by the program into the correct tiffg3 fax format.
    
    There are two fax entry methods.  First, the fax to be sent can be a file saved on the filesystem.  It can be entered manually in the "Fax to send" box, or entered by means of the file selection dialog.  If the file comprises a single postscript or PDF file, then you can find it by pressing the "Single File" button.  It can be more easily found with this dialog if it is placed in the $HOME/faxout directory.
    
    Where more than one file is specified in the "Fax to send" box, they will be sent as a single fax appended in the order in which they are entered in the box.  Such multiple files can be more easily selected using the file list brought up by pressing the "Multiple Files" button.  Pressing the "Multiple Files" button enables files to be found and added to the file list, and they can be reordered by using the Up or Down arrow buttons, or by dragging and dropping with the mouse.
    
    As an alternative, faxes can be received directly from the print system by means of a socket server provided by the program.  Efax-gtk maintains a list of queued faxes received from the socket which can be accessed by choosing "Socket" as the fax entry method, and then bringing up the queued faxes list by pressing the "Socket list" button.  This is a more convenient way of sending faxes from a word processor, and enables a fax to be sent for faxing to efax-gtk by printing from the word processor program.  Where a fax is queued for sending in the socket list, a small red circle will appear in the main program window on the right hand side of the "Fax to send" box.  For particulars of how to set up CUPS or lpr/lprng to send to efax-gtk, see the README file which comes with the distribution.
    
    The telephone number to which the fax is to be sent is entered into the "Tel number" box.  This can be entered directly into the box, or by using the built-in addressbook.  The addressbook can be invoked by pressing the "Tel number" button, or from the `File/Address book' pull-down menu item (see the "Address Book" tag in this help dialog). However, if a telephone connection has already been established with the remote fax receiver, then the fax can be sent without dialing by leaving the "Tel number" box blank (a dialog will come up asking if you would like to send the fax without dialing).
    
    When a fax is received from the print system via the socket server, the program settings can also be configured to bring up a dialog automatically.  If the program is inactive or is standing-by to receive faxes the fax can be sent directly from this dialog without the need to invoke the list of queued faxes received from the socket.
    
    Successfully sent faxes are copied to a directory in the $HOME/faxsent directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when the sending of the fax was completed, and will appear in the faxes sent list.  They are only included in that list if they have been sent without error.  The efax message display box will report on the progress of a fax being sent.  The fax list can be brought up from the `File/List sent faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
el: 
    Αποστολή φαξ
    ------------
    
    Για να αποστείλετε ένα φαξ, εισάγετε το όνομα του αρχείου στο πεδίο "Φαξ προς αποστολή". Πρέπει να είναι σε μορφοποίηση PostScript/PDF (που μπορούν να παράγουν όλα τα προγράμματα επεξεργασίας κειμένου και εικόνας στο Linux/Unix), και θα μετατραπεί αυτόματα από το πρόγραμμα σε μορφοποίηση tiffg3 που είναι κατάλληλη για φαξ.
    
    Υπάρχουν δύο τρόποι εισαγωγής αρχείων φαξ:
    
    Πρώτος, το φαξ είναι σε ένα αρχείο του συστήματος. Τότε απλά εισάγετε το όνομά του στο πεδίο "Φαξ προς αποστολή", ή επιλέξτε το με τον επιλογέα αρχείων. (Για ευκολία στο ψάξιμο, μπορείτε να βάζετε τα προς αποστολή αρχεία PostScript/PDF στον κατάλογο $HOME/faxout σας) Εάν το προς αποστολή φαξ αποτελείται από ένα αρχείο μόνο, μπορείτε να το βρείτε με την πλήκτρο "Ένα αρχείο". Αν αποτελείται από περισσότερα αρχεία, πατήστε το πλήκτρο "Πολλά αρχεία", και προσθέστε στο πεδίο τα αρχεία, ένα ένα, με τη σειρά που θέλετε να εμφανιστούν στο φαξ που θα λάβει ο παραλήπτης. Μπορείτε να αλλάξετε τη σχετική σειρά των προς αποστολή αρχείων με τα πλήκτρα Πάνω και Κάτω στο πληκτρολόγιο, ή με τη διαδικασία Σύρε-Άφησε του ποντικιού.
    
    Δεύτερος, το φαξ να ληφθεί απ' ευθείας από το πρόγραμμα εκτύπωσης μέσω ενός εξυπηρετητή υποδοχέα που παρέχει το πρόγραμμα efax-gtk. Το efax-gtk διατηρεί έναν κατάλογο των φαξ που βρίσκονται στην ουρά του εξυπηρετητή υποδοχέα, ο οποίος μπορεί να ελεγχθεί επιλέγοντας "Υποδοχέας" σαν μέθοδο εισαγωγής φαξ, και μετά πιέζοντας το πλήκτρο "Κατάλογος υποδοχέα". Αυτός ο τρόπος είναι περισσότερο βολικός για την αποστολή φαξ, απ' ευθείας από μέσα από προγράμματα επεξεργασίας κειμένου επιλέγοντας τον κατάλληλο (ψευδο)εκτυπωτή. Αν υπάρχουν φαξ στην ουρά του εξυπηρετητή, ένας μικρός κόκκινος κύκλος εμφανίζεται στο κύριο παράθυρο του προγράμματος δεξιά από το πεδίο "Φαξ προς αποστολή". Για λεπτομέρειες σχετικά με τη ρύθμιση των προγραμμάτων CUPS ή lpr/lprng για να στέλνουν στο efax-gtk, δέστε το αρχείο README που διανέμεται μαζί με το πρόγραμμα
    
    Ο αριθμός του τηλεφώνου προς το οποίο θα σταλεί το φαξ εισάγεται στο πεδίο "Τηλ. αριθμός". Μπορείτε είτε να εισάγετε το νούμερο απ' ευθείας ή να συμβουλευτείτε το ενσωματωμένο βιβλίο διευθύνσεων. Το βιβλίο διευθύνσεων εμφανίζεται πατώντας το πλήκτρο "Τηλ. αριθμός", ή επιλέγοντας `Αρχείο/Βιβλίο Διευθύνσεων' από το πτυσσόμενο μενού (δείτε επίσης και το κεφάλαιο Βιβλίο Διευθύνσεων στη Βοήθεια). Αν η τηλεφωνική κλήση έχει ήδη γίνει από σας και η γραμμή έχει ήδη συνδεθεί με το άλλο μόντεμ (χειρωνακτική κλήση) μπορείτε να αφήσετε το πεδίο "Τηλ. αριθμός" κενό (κι ένα παράθυρο διαλόγου θα σας ζητήσει να το επιβεβαιώσετε)
    
    Όταν κάποιο φαξ ληφθεί από το σύστημα εκτύπωσης μέσω του εξυπηρετητή υποδοχέα προς αποστολή, το πρόγραμμα μπορεί να ρυθμιστεί ώστε να εμφανίζει ένα αναδυόμενο παράθυρο αυτόματα. Αν το πρόγραμμα είναι ανενεργό ή σε κατάσταση αναμονής λήψης, το φαξ που έστειλε το σύστημα εκτύπωσης μπορεί να σταλεί απ' ευθείας, χωρίς να χρειάζεται να πάτε στον κατάλογο φαξ στην ουρά του εξυπηρετητή και να το στείλετε από εκεί.
    
    Όσα φαξ σταλούν επιτυχώς αντιγράφονται στον κατάλογο $HOME/faxsent σας, με όνομα που προκύπτει από το έτος, μήνα, μέρα, ώρα, λεπτά και δευτερόλεπτα της ώρας ολοκλήρωσης αποστολής, και εμφανίζονται στο κατάλογο απεσταλμένων φαξ. Σε αυτό τον κατάλογο βρίσκονται μόνο όσα φαξ έχουν σταλεί χωρίς σφάλματα. Το πεδίο εμφάνισης μηνυμάτων από το efax δείχνει την πρόοδο της αποστολής του φαξ. Ο κατάλογος φαξ μπορεί να εμφανιστεί επιλέγοντας `Αρχείο/Κατάλογος' από το πτυσσόμενο μενού. (Δείτε επίσης και το κεφάλαιο Χρήση των καταλόγων φαξ στη Βοήθεια)

en: 
    Receiving faxes
    ---------------
    
    Three ways of receiving faxes are provided for.
    
    First, the program can be set to answer a fax call which is ringing but has not been answered, by pressing the "Answer call" button.
    
    Secondly, the program can take over a call which has already been answered (say, by a telephone hand set) by pressing the "Take over call" button.
    
    Thirdly, the program can be placed in standby mode by pressing the "Standby" button.  This will automatically answer any call after the number of rings specified in the efax-gtkrc file, and receive the fax. The program will keep on receiving faxes until the "Stop" button is pressed.
    
    Received faxes in tiffg3 format (one file for each page) are placed in a directory in the $HOME/faxin directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when reception of the fax was completed, and is the fax ID number.
    
    Received faxes can be printed, viewed, described and managed using the built in fax list facility.  This can be brought up from the `File/List received faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
    
    When a fax is received, a pop-up dialog can also be set to appear (go to the Settings dialog to do this).  In the settings dialog you can also specify a program to be executed when a fax is received.  The fax ID number is passed as the first (and only) argument to the program, which enables the program to find the fax in $HOME/faxin.  The distribution contains two executable scripts, mail_fax and print_fax, which can be used to e-mail a fax or print a fax to a user automatically when it is received.  (These scripts are not installed by 'make install' - if you want to use them, make them executable with 'chmod +x' and copy them to a directory which is in the system path such as /usr/local/bin, and then specify the script name in the settings dialog.)
el: 
    Λήψη φαξ
    --------
    
    Υποστηρίζονται τρείς τρόποι λήψης φαξ.
    
    Πρώτος, το πρόγραμμα μπορεί να απαντήσει σε μία εισερχόμενη κλήση φαξ, όσο το τηλέφωνο κουδουνίζει, πατώντας το πλήκτρο "Απάντηση κλήσης".
    
    Δεύτερος, το πρόγραμμα μπορεί να αναλάβει μία κλήση που έχει ήδη απαντηθεί, δηλαδή κάποιος έχει ήδη σηκώσει το ακουστικό, πατώντας το πλήκτρο "Ανάληψη κλήσης".
    
    Τρίτος, το πρόγραμμα μπορεί να τεθεί σε κατάσταση αναμονής, πατώντας το πλήκτρο "Σε αναμονή". Με αυτόν τον τρόπο, το πρόγραμμα θα απαντήσει αυτόματα σε εισερχόμενες κλήσεις μετά από ένα αριθμό κουδουνισμάτων που έχει καθοριστεί. (Δείτε και την επιλογή `Αρχείο/Ρυθμίσεις' στο μενού). Το πρόγραμμα θα συνεχίσει να περιμένει και να λαμβάνει φαξ, μέχρι να πατηθεί το πλήκτρο "Διακοπή".
    
    Τα ληφθέντα φαξ μπορούν να τυπωθούν, προβληθούν, περιγραφούν και διαχειριστούν με την ενσωματωμένη λειτουργία καταλόγου φαξ. Αυτή εμφανίζεται επιλέγοντας `Αρχείο/Κατάλογος ληφθέντων φαξ' στο μενού. Δείτε επίσης το κεφάλαιο "Χρήση του βιβλίου διευθύνσεων" παρακάτω.
    
    Όταν λαμβάνεται ένα φαξ, μπορεί από την επιλογή `Ρυθμίσεις' του μενού να ρυθμισθεί το πρόγραμμα, ώστε να εμφανίζεται ένα αναδυόμενο παράθυρο. Επίσης από την επιλογή `Ρυθμίσεις' του μενού μπορεί να ρυθμισθεί το πρόγραμμα, ώστε να εκτελείται κάποιο πρόγραμμα (π.χ.. αναπαραγωγή κάποιου μουσικού αρχείου, ή αποστολή μηνύματος ηλ. ταχυδρομείου σε κάποιον χρήστη) όταν  λαμβάνεται ένα φαξ. Στο εκτελούμενο πρόγραμμα περνιέται ως πρώτο (και μοναδικό) όρισμα το όνομα του υποκαταλόγου στον κατάλογο $HOME/faxin, στον οποίο αποθηκεύθηκε το ληφθέν φαξ. (Η διανομή του πηγαίου κώδικα του προγράμματος περιέχει δύο τέτοια προγράμματα - που δεν εγκαθίστανται αυτόματα - τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την αυτόματη εκτύπωση ή αποστολή με ηλ. ταχυδρομείο του ληφθέντος φαξ.)

en: 
    Using the address book
    ----------------------
    
    To pick a telephone number from the address book, highlight the relevant address by pressing the left mouse button over it, and then press the "OK" button.
    
    Addresses can be added to the address book by pressing the add button, and then completing the relevant dialog which will appear.  To delete an address from the address book, highlight the relevant address and press the delete (trashcan) button.  The addressbook can be sorted by using the up and down arrow buttons on a highlighted address, or by dragging and dropping using the mouse.
el: 
    Χρήση του βιβλίου διευθύνσεων
    -----------------------------
    
    Για να χρησιμοποιήσετε έναν αριθμό τηλεφώνου από το βιβλίο διευθύνσεων, επιλέξτε την αντίστοιχη διεύθυνση πατώντας το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού πάνω της, και μετά πατήστε το πλήκτρο "OK".
    
    Μπορείτε να προσθέσετε διευθύνσεις στο βιβλίο διευθύνσεων πατώντας το πλήκτρο προσθήκη και μετά συμπληρώνοντας τα πεδία που θα εμφανιστούν. Για να διαγράψετε μία διεύθυνση από το βιβλίο διευθύνσεων επιλέξτε την αντίστοιχη διεύθυνση πατώντας το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού πάνω της, και μετά πατήστε το πλήκτρο διαγραφή (κάδος απορριμμάτων). Το βιβλίο διευθύνσεων μπορεί να ταξινομηθεί χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα Πάνω και Κάτω στο πληκτρολόγιο, αφού έχετε επιλέξει κάποια διεύθυνση, ή με τη διαδικασία Σύρε-Άφησε του ποντικιού.

en: 
    Using the fax lists
    -------------------
    
    To bring up the fax lists, go to the the `File' menu and pick the `List received faxes' or `List sent faxes' menu item.  Highlight the fax to printed or viewed by pressing the left mouse button.  The programs to be used to print and view the fax are specifed in the efax-gtkrc configuration file, or if none are specified, the program will print using lpr (which will work for most Unix systems) and view with gv.
    
    To print faxes, a PRINT_SHRINK parameter can be specifed in efax-gtkrc to enable the fax page to fit within the printer margins.  A parameter of 98 will work with most printers.  This can be changed while the program is running by bringing up the `Settings' dialog and entering it into the `Print/Print Shrink' box.
    
    A description can be added to a received fax when appearing in a fax list (or subsequently amended) by pressing the relevant button -- this will enable faxes to be more easily identified.
    
    The received faxes list will show, at the far right of the tool bar, the number of faxes received since the program was last started.  If efax-gtk is in receive standby mode, the `tooltips' for the program's icon in the system tray will also indicate this number.  The count can be reset to 0 without restarting the program by pressing the reset button in the received faxes list.
el: 
    Χρήση των καταλόγων φαξ
    -----------------------
    
    Για να χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία καταλόγων φαξ, από την επιλογή `Αρχείο' του μενού, επιλέξτε `Κατάλογος ληφθέντων φαξ' ή `Κατάλογος απεσταλμένων φαξ'. Επιλέξτε στη συνέχεια το φαξ που θέλετε να δείτε ή να τυπώσετε πατώντας πάνω του το αριστερό πλήκτρο του ποντικιού. Τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται για την εκτύπωση και προβολή των φαξ περιέχονται στο αρχείο ρυθμίσεων του προγράμματος και ορίζονται συμπληρώνοντας τα αντίστοιχα πεδία στην επιλογή `Ρυθμίσεις' του μενού. Αν αφεθούν κενά, χρησιμοποιούνται προκαθορισμένες τιμές, που δουλεύουν για τα περισσότερα Linux/Unix συστήματα.
    
    Για την εκτύπωση φαξ, η παράμετρος Συρρίκνωση Εκτύπωσης που περιέχεται στο αρχείο ρυθμίσεων του προγράμματος και ορίζεται συμπληρώνοντας το αντίστοιχο πεδίο  στην επιλογή `Ρυθμίσεις/Εκτύπωση' του μενού, επιτρέπει τη σμίκρυνση του φαξ ώστε αυτό να χωρά στην εκτυπούμενη επιφάνεια της σελίδας του εκτυπωτή. Η τιμή 98 δουλεύει για τους περισσότερους εκτυπωτές.
    
    Στο ληφθέν φαξ μπορεί να προστεθεί κάποια περιγραφή (ή σχόλιο) όταν το φαξ επιλέγεται στη λειτουργία καταλόγων φαξ. Η περιγραφή αυτή (η οποία μπορεί να διορθωθεί αργότερα πατώντας το πλήκτρο "Διόρθωση") κάνει την ταυτοποίηση των ληφθέντων φαξ ευκολότερη.

en: 
    Settings
    --------
    
    The program settings can be changed by manually editing the efax-gtk configuration file comprising $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc.  The file is searched for in that order, so $HOME/.efax-gtkrc takes precedence over the other two.
    
    The configuration file can also be set by using the Settings dialog launched from the `File/Settings' pull down menu item.  The settings entered using this dialog are always stored as $HOME/.efax-gtkrc. Accordingly, if the Settings dialog has been used, and you want to revert to the global settings, this can be done either by deleting the $HOME/.efax-gtkrc file, or by pressing the `Reset' button in the Settings dialog, which will reload the Settings dialog from the global configuration file ($sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc).
    
    Help can be obtained when filling out the Settings dialog by holding the mouse over the relevant help (?) button, which will bring up a "Tips" display, or by pressing the button, which will bring up an information display.
el: 
    Ρυθμίσεις
    ---------
    
    Οι ρυθμίσεις του προγράμματος μπορούν να αλλαχθούν με διόρθωση των αρχείων ρυθμίσεων του προγράμματος efax-gtk. Τα αρχεία αυτά, κατά σειρά προτεραιότητας από το πρόγραμμα, είναι τα $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc και /etc/efax-gtkrc. Επομένως το αρχείο $HOME/.efax-gtkrc έχει προτεραιότητα έναντι των άλλων δύο.
    
    Το αρχείο ρυθμίσεων μπορεί επίσης να αλλαχθεί επιλέγοντας `Ρυθμίσεις' στο μενού `Αρχείο/Ρυθμίσεις' του πτυσσόμενου μενού. Οι όποιες ρυθμίσεις αλλάξουν με αυτό τον τρόπο σώζονται πάντα στο αρχείο $HOME/.efax-gtkrc. Επομένως, μπορείτε αν έχετε αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις να επανέλθετε στις αρχικές ρυθμίσεις είτε διαγράφοντας το αρχείο $HOME/.efax-gtkrc, είτε πατώντας το πλήκτρο `Επαναφορά' (στην δεύτερη περίπτωση οι ρυθμίσεις είναι αυτές που θα φορτωθούν εκ νέου από τα αρχεία $sysconfdir/efax-gtkrc και /etc/efax-gtkrc.
    
    Βοήθεια για τις ρυθμίσεις παρέχεται στο παράθυρο `Ρυθμίσεις' διατηρώντας το ποντίκι πάνω από το αντίστοιχο πλήκτρο βοηθείας (;) για να εμφανιστεί μία σύντομη περιγραφή, ή πατώντας το αντίστοιχο πλήκτρο βοηθείας για να εμφανιστεί το κείμενο βοηθείας.

en: Socket running on port
el: Υποδοχέας εκτελείται στη θύρα

en: Print job received on socket
el: Εργασία εκτύπωσης ελήφθη στον υποδοχέα

en: Closing the socket
el: Κλείσιμο υποδοχέα

en: efax-gtk: Queued faxes from socket
el: efax-gtk: Φαξ στην ουρά από τον υποδοχέα

en: Queued print jobs
el: Εργασίες εκτύπωσης στην ουρά

en: Enter selected fax to send
el: Εισάγετε επιλεγμένο φαξ για αποστολή

en: Choose the selected fax for sending
el: Επιλογή φαξ για αποστολή

en: PRINT JOB:
el: Εργασία Εκτύπωσης:

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: efax-gtk: Remove queued fax
el: efax-gtk: Αφαίρεση φαξ από την ουρά

en: efax-gtk: print job received on socket
el: efax-gtk: εργασία εκτύπωσης ελήφθη στον υποδοχέα

en: Queue fax
el: Ουρά φαξ

en:  has been received on socket.
    Send or queue fax?
el:  ελήφθη στον υποδοχέα.
    Να αποσταλεί το φαξ
    ή να μπει στην ουρά;

en: List received faxes
el: Κατάλογος ληφθέντων φαξ

en: List sent faxes
el: Κατάλογος απεσταλμένων φαξ

en: Receive standby
el: Σε κατάσταση αναμονής λήψης

en: Quit
el: Έξοδος

en: success
el: επιτυχία

en: number busy or modem in use
el: Κατειλημμένη γραμμή ή το μόντεμ ήδη χρησιμοποιείται

en: unrecoverable error
el: ανεπανόρθωτο σφάλμα

en: invalid modem response
el: μη έγκυρη απόκριση από το μόντεμ

en: no response from modem
el: καμμία απόκριση από το μόντεμ

en: internal error
el: εσωτερικό σφάλμα

en: UNKNOWN
el: ΑΓΝΩΣΤΟ

en: incompatible local and remote capabilities
el: έλλειψη συμβατότητας δυνατοτήτων τοπικού και απομακρυσμένου φαξ

en: can't delete file %s:
el: αδυναμία διαγραφής αρχείου %s:

en: removed file: %s
el: διαγραφή αρχείου: %s

en: header:
el: κεφαλίδα:

en: characters received while sending
el: λήψη χαρακτήρων κατά τη διάρκεια της αποστολής

en: sent %d+%d lines and %d+%d bytes, in %d secs at %d bps
el: στάλθηκαν %d+%d αράδες και %d+%d bytes, σε %d δευτερόλεπτα με %d bps

en: flow control did not work
el: ο έλεγχος ροής δεν λειτούργησε

en: modem response in data
el: απόκριση του μόντεμ μέσα στα δεδομένα

en: run length buffer overflow
el: υπερχείλιση ενταμιευτή

en: file write:
el: εγγραφή σε αρχείο:

en: reception errors
el: σφάλματα λήψης

en: received %d lines with %d errors
el: λήφθηκαν %d αράδες με %d σφάλματα

en: sent
el: απεσταλμένα

en: wrong response to command to receive a frame
el: λανθασμένη απόκριση σε εντολή λήψης πλαισίου

en: received short frame (%d bytes)
el: ελήφθη μη πλήρες πλαίσιο (%d bytes)

en: received
el: ελήφθη

en: The remote ID is
el: Η ταυτότητα του απομακρυσμένου φαξ είναι

en: no answer from remote fax
el: καμμία απάντηση από το απομακρυσμένο φαξ

en: can't open page
el: αδυναμία ανοίγματος σελίδας

en: remote has one or more documents to send and can receive
el: Το απομακρυσμένο φαξ έχει ένα ή περισσότερα έγγραφα προς αποστολή και μπορεί να λάβει

en: remote has one or more documents to send and cannot receive
el: Το απομακρυσμένο φαξ έχει ένα ή περισσότερα έγγραφα προς αποστολή και δεν μπορεί να λάβει

en: remote has no documents to send and can receive
el: Το απομακρυσμένο φαξ δεν έχει έγγραφα προς αποστολή και μπορεί να λάβει

en: remote has no documents to send and cannot receive
el: Το απομακρυσμένο φαξ δεν έχει έγγραφα προς αποστολή και δεν μπορεί να λάβει

en: remote cannot receive, trying anyways
el: Το απομακρυσμένο φαξ δεν μπορεί να λάβει, αλλά θα προσπαθήσω έτσι κι αλλιώς

en: remote has nothing to send, trying anyways
el: Το απομακρυσμένο φαξ δεν έχει έγγραφα προς αποστολή, αλλά θα προσπαθήσω έτσι κι αλλιώς

en: sent page %s
el: στάλθηκε η σελίδα %s

en: page saved to %s
el: η σελίδα αποθηκεύθηκε στο %s

en: unrecognized command
el: άγνωστη εντολή

en: no command or response from remote
el: καμμία εντολή ή απόκριση από το απομακρυσμένο φαξ

en: abnormal termination (code %d)
el: μη κανονικός τερματισμός (κωδικός %d)

en: %d characters received while waiting to send
el: ελήφθηκαν %d χαρακτήρες αναμένοντας για αποστολή

en: remote has one or more documents to send.
el: Το απομακρυσμένο φαξ έχει ένα ή περισσότερα έγγραφα προς αποστολή

en: too many page send retries
el: πάρα πολλές προσπάθειες επαναποστολής σελίδας

en: dialing %s
el: καλείται το %s

en: The remote ID is %s
el: Η ταυτότητα του απομακρυσμένου φαξ είναι %s

en: called
el: εκλήθη

en: connected
el: συνδέθηκε

en: number is busy
el: η γραμμή είναι κατειλημμένη

en: dial command failed
el: η εντολή κλήσης απέτυχε

en: waiting for activity
el: αναμονή για ανίχνευση δραστηριότητας

en: activity detected
el: ανιχνεύθηκε δραστηριότητα

en: can't answer: can't lock device
el: αδυναμία απάντησης: αδυναμία αποκλειστικής χρήσης της συσκευής

en: executing command /bin/sh -c %s
el: εκτέλεση εντολής /bin/sh -c %s

en: exec() call failed:
el: αποτυχία κλήσης της exec():

en: no getty command defined for data call
el: δεν έχει ορισθεί εντολή getty για κλήσεις δεδομένων

en: fax call answered
el: κλήση φαξ απαντήθηκε

en: voice call answered
el: φωνητική κλήση απαντήθηκε

en: no voice command defined for voice call
el: δεν έχει ορισθεί εντολή getty για φωνητικές κλήσεις

en: unable to answer call
el: αδυναμία απάντησης της κλήσης

en: modem does not support fax
el: το μόντεμ δεν υποστηρίζει φαξ

en: can't determine fax modem class support
el: αδυναμία προσδιορισμού ποιά(ποιές) κλάση(εις) φαξ υποστηρίζει το μόντεμ

en: using %s in class %s
el: χρήση του %s σε κλάση %s

en: failed page %s
el: αποτυχία για τη σελίδα %s

en: finished - %s
el: ολοκλήρωση - %s

en: local ID (%s) truncated to %d characters
el: Η ταυτότητα του τοπικού φαξ (%s) αποκόπηκε στους %d χαρακτήρες

en: local ID (%s) has non-standard characters
el: Η ταυτότητα του τοπικού φαξ (%s) περιέχει μη έγκυρους χαρακτήρες

en: using line buffering of stdout
el: χρήση ενταμιευτή γραμμής στην κανονική έξοδο

en: incorrect quality (-q) argument (%s)
el: εσφαλμένο όρισμα (%s) για παράμετρο ποιότητας (-q)

en:  Error:
el:  Σφάλμα:

en:  Warning:
el:  Προειδοποίηση:

en: can't open file %s:
el: αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %s:

en: can't get format of file %s
el: αδυναμία εύρεσης της μορφοποίησης του αρχείου %s:

en: can't rewind file %s:
el: αδυναμία ξανατυλίγματος του αρχείου %s:

en: can't open output file %s:
el: αδυναμία ανοίγματος για εγγραφή του αρχείου %s:

en: fax device write error:
el: σφάλμα εγγραφής στη συσκευή φαξ:

en: unexpected response "%s"
el: απροσδόκητη απόκριση "%s"

en: modem command "%s" too long
el: υπερβολικά μακρά εντολή μόντεμ "%s"

en: timed out after command: %s
el: λήξη προθεσμίας μετά από εντολή: %s

en: timed out after waiting
el: λήξη προθεσμίας κατά την αναμονή

en: wrong response after command: %s
el: λανθασμένη απόκριση μετά από εντολή: %s

en: wrong response after waiting
el: λανθασμένη απόκριση μετά από την αναμονή

en: sync: modem not responding
el: sync: το μόντεμ δεν αποκρίνεται

en: modem command (%s) failed
el: αποτυχίας εντολής μόντεμ (%s)

en: modem command failed
el: αποτυχίας εντολής μόντεμ

en: %s locked or busy - waiting
el: %s κλειδωμένο ή κατειλημμένο - αναμονή

en: opened %s
el: άνοιγμα %s
