efax-gtk - en to it translation catalogue (252 entries)

en: efax-gtk: Address book
it: efax-gtk: Rubrica

en: Name
it: Nome

en: Number
it: Numero

en: Add new address
it: Aggiungi un nuovo indirizzo

en: Delete address
it: Elimina indirizzo

en: Move address up
it: Muovi l'indirizzo in su

en: Move address down
it: Muovi l'indirizzo in giù

en: Delete selected address?
it: Elimina indirizzo selezionato?

en: efax-gtk: Delete address
it: efax-gtk: Elimina indirizzo

en: efax-gtk: Add address
it: efax-gtk: Aggiungi indirizzo

en: Name:
it: Nome:

en: Number:
it: Numero:

en: efax-gtk: File to fax
it: efax-gtk: File da inviare

en: View
it: Visualizza

en: efax-gtk: Conditions, Notices and Disclaimers
it: efax-gtk: Condizioni, Note e Disclaimers

en: Accept
it: Accetta

en: Reject
it: Rifiuta

en: Do you accept the Conditions, Notices and Disclaimers shown above?
it: Accetti le Condizioni, le Note e i Disclaimers mostrati sopra?

en: About efax-gtk
it: Informazioni su efax-gtk

en: About efax
it: Informazioni su efax

en: This program (efax-gtk) is a front end for efax. efax is a program released under the GNU General Public License, version 2 by Ed Casas
it: Questo programma (efax-gtk) è un frontend per efax. efax è un programma rilasciato sotto la GNU General Public License, versione 2 da Ed Casas.

en: Inactive
it: Inattivo

en: Sending fax
it: Sto inviando il fax

en: Answering call
it: Sto rispondendo alla chiamata

en: Standing by to receive calls
it: In attesa di ricevere chiamate

en: Cannot send fax - a fax is being received
it: Non è possibile inviare fax - ricezione fax in corso

en: Not valid file name
it: Nome di file non valido

en: File does not exist
it: Il file non esiste

en: User does not have read permission on the file
it: L' utente non ha permessi di lettura sul file

en: Not valid postscript/PDF file
it: File postscript/PDF non valido

en: 
    *** Stopping send/receive session ***
it: 
    *** Sessione di invio/ricezione terminata***

en: PRINT JOB
it: CODA DI STAMPA

en: Print selected fax
it: Stampa il fax selezionato

en: View selected fax
it: Visualizza il file selezionato

en: Add/amend description for selected fax
it: Aggiungi/correggi la descrizione per il fax selezionato

en: Delete selected fax
it: Elimina il fax selezionato

en: Empty trash folder
it: Svuotare il cestino

en: Add new folder
it: Aggiungi una nuova cartella

en: Delete selected folder
it: Elimina cartella selezionata

en: efax-gtk: Received fax list
it: efax-gtk: Elenco fax ricevuti

en: efax-gtk: Sent fax list
it: efax-gtk: Elenco fax inviati

en: Permanently delete selected fax?
it: Eliminare permanentemente il fax?

en: 
    (NOTE: This will permanently delete the fax
    from the file system)
it: 
    (NOTA: Ciò eliminerà permanentemente il fax
    dal filesystem)

en: Permanently delete selected faxes?
    
    (NOTE: This will permanently delete the faxes
    from the file system)
it: Eliminare permanentemente i fax selezionati?
    (NOTA: Ciò eliminerà permanentemente i fax
     dal filesystem)

en: efax-gtk: Delete fax
it: efax-gtk: Elimina fax

en: Empty trash folder?
    
    (NOTE: This will permanently delete all the faxes
    in the Trash folder from the file system)
it: Svuotare il cestino?
    (NOTA: Tutti i fax nel cestino verranno eliminati
     in maniera permanente)

en: efax-gtk: Trash folder
it: efax-gtk: Cestino

en: efax-gtk: Add folder
it: efax-gtk: Aggiungi cartella

en: Empty the folder by deleting any child folders
    and drag-and-dropping or deleting any contained
    faxes before deleting folder
it: Svuota la cartella eliminando tutte le sottocartelle
    e trascinando o eliminando ogni fax in essa contentuto
    prima di eliminare la cartella

en: efax-gtk: Delete folder
it: efax-gtk: Elimina cartella

en: Delete folder:
it: Elimina cartella

en: Print selected fax?
it: Stampa il fax selezionato?

en: efax-gtk: Print fax
it: efax-gtk: Stampa fax

en: efax-gtk: Fax description
it: efax-gtk: Descrizione fax

en: Fax description?
it: Descrizione fax?

en: Folder name?
    (Note this will be placed in the top
    level and can be drag-and-dropped
    into other folders)
it: Nome cartella?(NOTA: la cartella verrà creata al livello più alto
    e potrà essere trascinata dentro altre cartelle)

en: Folder name cannot contain character:
it: Il nome della cartella non può contenere il carattere:

en: The following folder already exists:
it: La seguente cartella è già esistente:

en: Folder
it: Cartella

en: Description
it: Descrizione

en: Inbox
it: Fax ricevuti

en: Sent box
it: Fax inviati

en: Trash
it: Cestino

en: efax-gtk: File list
it: efax-gtk: Lista file

en: Files to fax
it: File da inviare

en: View selected file
it: Visualizza il file selezionato

en: Remove selected file from list
it: Elimina il file selezionato dalla lista

en: Add files to list
it: Aggiungi i file alla lista

en: Add files to the file list for faxing
it: Aggiungi i file da inviare alla lista

en: Move file up
it: Muovi il file in su

en: Move file down
it: Muovi il file in giù

en: Remove file
it: Elimino il file

en:  from the list?
it:  dalla lista?

en: Remove file
it: Elimina file

en: Copyright (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    This program is released under the GNU General Public License, version 2
it: Copyright (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    Questo programma è rilasciato sotto la GNU General Public License, versione 2

en: Usage: efax-gtk [options] [filename]
    Options:
    	-r  Start the program in receive standby mode
    	-s  Start the program hidden in the system tray
    See the README file which comes with the distribution
    for further details
it: Uso:·efax-gtk·[opzioni]·[nomefile]
    Opzioni:
    	-r··Lancia il programma in modalità di ricezione attesa
    	-s··Lancia il programma minimizzato nell'area di notifica
    Leggi il file README distribuito con il programma
    per ulteriori dettagli

en: Invalid option.  Options are:
it: Opzione non valida. Le opzioni sono:

en: Invalid modem class specified
    Adopting default of Class 2
it: La classe del modem specificata è ivalida
    Utilizzo la Classe 2 come predefinita

en: No serial port device specified in
it: Nessuna porta seriale specificata

en: Adopting default fax resolution of 204x196
it: Utilizzo una risoluzione per i fax di 204x196 come predefinita

en: Invalid fax resolution specified
    Adopting default fax resolution of 204x196
it: La risoluzione per i fax specificata è invalida
    Utilizzo una risoluzione per i fax di 204x196 come predefinita

en: Invalid ring number specified
    Will answer after one ring
it: Il numero di squilli specificato non è valido
    Risponderò dopo uno squillo

en: Adopting default page size of a4
it: Utilizzo il formato pagina a4 come predefinito

en: Invalid page size specified
    Adopting default page size of a4
it: Il formato pagina specificato è invalidoUtilizzo il formato pagina a4 come predefinito

en: Invalid dialmode specified
    Adopting default of tone dialling
it: La modalità di composizione specificata non è valida
    Utilizzo la composizione a toni come predefinita

en: Invalid print shrink specified: adopting default value of 100
it: La riduzione della pagina specificata non è valida: utilizzo il valore 100 come predefinito

en: Adopting default postscript view command of 'gv'
it: Utilizzo il visualizzatore postscript 'gv' come predefinito

en: No port for the socket server has been specified, so the server will not be started
it: Non è stata specificata nessuna porta per il socket server, quindi il server non verrà avviato

en: Invalid port for the socket server has been specified, so the server will not be started.  It needs to be between 1024 and 65535
it: E' stata specificata una porta invalida per il socket server, quindi il server non verrà avviato. Il numero della porta deve essere compreso tra 1024 e 65535

en: Invalid WORK_SUBDIR: directory specified. WORK_SUBDIR: will be ignored
it: La directory WORK_SUBDIR: specificata non è valida. WORK_SUBDIR: verrà ignorata

en: File
it: Da file

en: Socket
it: Da socket

en: Fax entry method:
it: Metodo di inserimento fax:

en: Single file
it: File singolo

en: Multiple files
it: File multipli

en: Socket list
it: Lista socket

en: Tel number:
it: Numero di tel:

en: Send fax
it: Invia fax

en: Answer call
it: Rispondi chiamata

en: Take over call
it: Rileva chiamata

en: Standby
it: In attesa

en: Stop
it: Ferma

en: Fax to send
it: Fax da inviare

en: List _received faxes
it: _Mostra i fax ricevuti

en: _List sent faxes
it: Mostra i _fax inviati

en: Queued _faxes from socket
it: Fax in _coda dal socket

en: _Enter single file
it: _Aggiungi file singolo

en: Enter _multiple files
it: Aggiungi file m_ultipli

en: _Address book
it: _Rubrica

en: _Settings
it: _Impostazioni

en: _Quit
it: _Esci

en: About efax-_gtk
it: Informazioni su efax-_gtk

en: About _efax
it: Informazioni su _efax

en: _Translations
it: _Traduzioni

en: _Help
it: _Aiuto

en: The program has been started with the -s option but there is no system tray!
it: Il programma è stato lanciato con l'opzione -s ma non c'è nessuna area di notifica!

en: No fax number specified.  Do you want to send the fax on an open connection?
it: Non è stato specificato nessun numero per il fax. Si vuole inviare il fax su una chiamata già esistente?

en: Telephone number
it: Numero di telefono

en: A print job has been received on socket
it: Coda di stampa ricevuta sul socket

en: A fax has been received by efax-gtk
it: Efax-gtk ha ricevuto un fax

en: efax-gtk: fax received
it: efax-gtk: fax ricevuto

en: Can't change settings unless the program is inactive
    Press the Stop button to make it inactive
it: Non è possibile cambiare le impostazioni se il programma è attivo
    Premi il pulsante Ferma per renderlo inattivo

en: Italian - Luca De Rugeriis
it: Italiano - Luca De Rugeriis

en: Polish - Pawel Suwinski
it: Polacco - Pawel Suwinski

en: Bulgarian - Zdravko Nikolov
it: Bulgaro - Zdravko Nikolov

en: Russian - Pavel Vainerman
it: Russo - Pavel Vainerman

en: Hebrew - Assaf Gillat
it: Ebraico - Assaf Gillat

en: Greek - Hellenic Linux Users Group
it: Greco - Hellenic Linux Users Group

en: efax-gtk: Translations
it: efax-gtk: Traduzioni

en: Press F1 for help
it: Premi F1 per l' aiuto

en: Name:
it: Nome:

en: Number:
it: Numero:

en: Serial Device:
it: Dispositivo:

en: Lock File:
it: File di Lock:

en: Rings (1-9):
it: Squilli (1-9):

en: Modem Class:
it: Classe Modem:

en: Dial Mode:
it: Composizione:

en: Class 1
it: Classe 1

en: Class 2
it: Classe 2

en: Class 2.0
it: Classe 2.0

en: Tone
it: Toni

en: Pulse
it: Pulsazioni

en: Initialization Params:
it: Parametri di Inizializzazione:

en: Reset Params:
it: Parametri di Reset:

en: Other Params:
it: Altri Parametri:

en: Print Program:
it: Programma per la Stampa:

en: Print Shrink (50-100):
it: Restringimento Stampa (50-100):

en: Popup confirmation dialog
    before printing
it: Apri una finestra di conferma
    prima di stampare

en: Postscript viewer
    program:
it: Visualizzatore Postscript
    Programma:

en: Run socket server
it: Avvia il socket server

en: Popup dialog when fax
    received from socket
it: Apri una finestra di dialogo
    quando si riceve un fax dal socket

en: Port to which faxes to
    be sent:
it: Porta alla quale 
    inviare i fax:

en: Addresses allowed to
    connect
it: Indirizzi autorizzati
    alla connessione

en: localhost
it: computer locale

en: other
it: altri

en: Popup dialog when fax
    received by modem
it: Apre una finestra di dialogo
    quando il modem riceve un fax

en: Execute a program or script
    when fax received by modem
it: Esegue un programma o uno script
    quando il modem riceve un fax

en: Sent Fax Resolution:
it: Risoluzione Fax Inviati:

en: Log File:
it: File di Log:

en: Page Size:
it: Formato Pagina:

en: efax-gtk: settings
it: efax-gtk: opzioni

en: Note: pressing the OK button will save the settings in file
it: Nota: premendo il tasto OK le impostazioni verranno salvate nel file

en: Reset
it: Ripristina

en: Identity
it: Identità

en: Params
it: Parametri

en: Print
it: Stampa

en: Receive
it: Ricezione

en: Logging
it: Log

en: Page
it: Pagina

en: Config Error
it: Errore di configurazione

en: Invalid modem class specified
it: La classe del modem specificata è invalida

en: Invalid page size specified
it: Il formato pagina specificato è invalido

en: Invalid sent fax resolution specified
it: La risoluzione del fax spedito è invalida

en: Invalid rings number specified
it: Il numero di squilli specificato è invalido

en: Invalid dial mode specified
it: Il tipo di composizione specificato è invalido

en: Invalid print shrink parameter specified
it: Il parametro di riduzione specificato è invalido

en: Invalid socket port number specified. It must be between 1024 and 65535
it: La porta del socket specificata è invalida. Deve essere compresa tra 1024 e 65535

en: Enter settings from
it: Inserisci opzioni da

en:  or
it:  o

en: Reset settings
it: Resetta le impostazioni

en: efax-gtk help: Name
it: efax-gtk aiuto: Nome

en: Put the number to appear on the fax top header on sent faxes here.  This will also comprise the fax station ID reported to the sending fax machine when receiving faxes
it: Inserisci qui il numero che apparirà sull' intestazione dei fax inviati. Questo comprenderà anche l' identificativo di stazione riportato alla macchina che spedisce i fax quando si stanno ricevendo dei fax

en: efax-gtk help: Number
it: efax-gtk aiuto: Numero

en: Put the serial device to which the modem is connected here (if none is given, the program defaults to /dev/modem).  Do not include the `/dev/' part of the device name -- ie state it as `ttyS1' or `cua2', etc.  With Linux, ttyS0 equates to COM 1, ttyS1 to COM 2, and so on
it: Inserisci qui il nome del dispositivo seriale al quale è connesso il modem (se non viene inserito, il programma utilizzerà /dev/modem). Non includere la parte `/dev' del nome del dispositivo -- cioè specificalo come `ttyS1' oppure `cua2', ecc. Con Linux ttyS0 equivale a COM1, ttyS1 a COM2, e così via

en: efax-gtk help: Device
it: efax-gtk aiuto: Dispositivo

en: Put the lock file directory here.  If none is specified, the program defaults to /var/lock
it: Inserisci qui la directory del file lock. Se non viene specificata, il programma utilizzerà /var/lock come predefinito

en: efax-gtk help: Lock File
it: efax-gtk aiuto: File Lock

en: With efax-0.9 or higher you should usually pick "Auto", as then efax will work out the class of the modem by itself, but you can also force a class by picking one of the specified ones if you want.  However, with efax-0.8 the program defaults to Class 2, so if you are using a Class 1 modem with old versions of efax specify the Class here
it: Con efax-0.9 o superiore dovresti solitamente scegliere "Auto", in questo modo efax troverà la classe del modem da solo, ma se vuoi puoi forzare una classe scegliendone una tra quelle specificate. Comunque, con efax-0.8 il programma utilizzerà la Classe 2 come predefinita, quindi se stai usando un modem Classe 1 con una vecchia versione di efax, specifica la Classe qui

en: efax-gtk help: Modem Class
it: efax-gtk aiuto: Classe del Modem

en: This specifies whether tone or pulse dialling will be used when sending faxes
it: Specifica qui se verrà utilizzata la chiamata a toni o a frequenza per spedire i fax

en: efax-gtk help: Dial Mode
it: efax-gtk aiuto: Modalità di Composizione

en: This specifies the capabilities of the modem.  To see what these mean do `man efax', and look at the operation of the `-c' flag.  With efax-0.9 and a Class 2 modem, you usually won't need to specify this and should leave it blank, as the program will interrogate the modem.  If using an older version of efax or a different class of modem, values which will work with practically any 14,400 bps modem are 1,5,0,2,0,0,0,0, or 1,3,0,2,0,0,0,0 for slower ones
it: Specifica qui le capabilities del modem. Per capire cosa significa digita `man efax', e guarda come opera il parametro `-c'. Con efax-0.9 ed un modem Classe 2, solitamente non avrai bisogno di specificarle e dovresti lasciare il campo vuoto, poiché il programma interrogherà il modem. Se stai usando una vecchia versione di efax o una classe del modem differente, i valori che funzionano praticamente con qualsiasi modem 14.400 bps sono 1,5,0,2,0,0,0,0 oppure 1,3,0,2,0,0,0,0 per i più lenti

en: efax-gtk help: Capabilities
it: efax-gtk aiuto: Capabilities

en: This defines the number of rings the modem allows to pass before answering the telephone when in Standby mode.  Acceptable values are 1 to 9.  If none is specified, the program defaults to 1
it: Specifica qui il numero di squilli che il modem farà passare prima di rispondere quando si trova in modalità In attesa. Valori possibili sono da 1 a 9. Se non viene specificato il programma utilizzerà 1 come predefinito

en: efax-gtk help: Rings
it: efax-gtk aiuto: Squilli

en: This specifies the initializing `AT' commands for the modem when in fax mode.  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', which will be correct for practically all modems
it: Specifica qui i comandi `AT' di inizializzazione del modem quando si trova in modalità fax. Specifica quanti comandi vuoi, separati da spazi per i comandi che lo necessitano, ma senza anteporre `AT'. Se non vengono specificati, il programma utilizzerà come predefinito `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', che è corretto praticamente per tutti i modem

en: efax-gtk help: Initialization Parameters
it: efax-gtk aiuto: Parametri di Inizializzazione

en: This specifies the `AT' commands that will reset the modem.  Specify as many commands as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z', which will be correct for practically all modems
it: Specifica qui i comandi `AT' che resetteranno il modem. Specifica quanti comandi vuoi, separati da spazi per i comandi che lo necessitano, ma senza anteporre `AT'. Se non vengono specificati, il programma utilizzerà come predefinito `Z', che è corretto praticamente per tutti i modem

en: efax-gtk help: Reset Parameters
it: efax-gtk aiuto: Parametri di Reset

en: This can be used to pass any other parameter to efax (do `man efax' to see what is available).  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for different parameters -- eg include `-or' to do a bit reversal during receive for Multitech modems which require it.  Unless you have an unusual modem, leave this blank
it: Questo campo può essere usato per passare qualsiasi altro parametro ad efax (digita `man efax' per vedere quelli disponibili). Specifica quanti comandi vuoi, separati da spazi per parametri diversi -- cioè aggiungi `-or' per eseguire un' inversione di bit in ricezione per i modem Multitech che lo richiedono. A meno che non usi un modem insolito, lascia questo campo vuoto

en: efax-gtk help: Other Parameters
it: efax-gtk aiuto: Altri Parametri

en: This is the command which prints and takes postscript input on standard input.  If none is specified, the program will default to `lpr'.  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
it: Questo è il comando per la stampa che accetta un input postscript sullo standard input. Se non viene specificato, il programma utilizzerà `lpr' come predefinito

en: efax-gtk help: Print Program
it: efax-gtk aiuto: Programma per la Stampa

en: This will determine the extent to which a printed page will be reduced to fit within a printer's print area.  It is a percentage -- eg 98 will shrink the page to 98 per cent of its size.  If none is specified no shrink will take place (ie you can, but there is no need to, specify 100).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
it: Questo determinerà di quanto una pagina stampata verrà ridotta per adattarsi all' area di stampa della stampante. E' una percentuale -- cioè 98 ridurrà la pagina al 98 percento della sua grandezza. Se non viene specificata non avverrà nessuna riduzione (cioè puoi specificare 100, ma non ce n' è bisogno)

en: efax-gtk help: Print Shrink
it: efax-gtk aiuto: Riduzione Stampa

en: This specifies whether a confirmatory pop-up dialog is to appear before printing whenever the "Print selected fax" button is pressed in the Received Faxes list or Sent Faxes list.  Uncheck the box if you don't want a dialog (if you have specified an external print manager such as 'kprinter' in the Print Program box, then you will not want this checked).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
it: Specifica qui se dovrà apparire una finestra di pop-up di conferma primadi stampare quando viene premuto il tasto "Stampa i fax selezionati" nellalista dei Fax Ricevuti o dei Fax Inviati. Deseleziona la casella se non vuoila finestra di dialogo (se hai specificato un programma esterno per gestirele stampe come 'kprinter' nella casella Programma per la Stampa, alloranon selezionare la casella)

en: efax-gtk help: Popup
it: efax-gtk aiuto: Popup

en: A postscript viewer is used to view sent and received faxes via the fax lists, and also to view faxes to be sent identified via the "Files to fax" file selector dialog.  Specify here the command to be used to view postscript files.  If none is specified, the program will default to 'gv'.  Other possibilities you may want to specify are 'evince' (the Gnome image viewer) or 'kghostview' (the KDE postscript viewer). If using gv, you may need to use the '-media A4' or '-media Letter' option to select correct paper size.  evince and kghostview do this automatically
it: Un visualizzatore postscript è utilizzato per vedere, tramite la lista dei fax, i fax ricevuti ed inviati, ed anche per vedere i fax da inviare individuati tramite la finestra di dialogo "File da inviare". Specifica qui i comandi che dovranno essere usati per visualizzare i file postscript. Se non vengono specificati il programma utilizzerà 'gv' come predefinito. Altre possibilità che potresti voler usare sono 'evince' (il visualizzatore postscript di Gnome) oppure 'kghostview' (il visualizzatore postscript di KDE). Se usi gv, potresti aver bisogno di usare l' opzione '-media A4' oppure '-media Letter' per selezionare il formato corretto della pagina. evince e kghostview lo fanno automaticamente

en: efax-gtk help: Postscript Viewer Program
it: efax-gtk aiuto: Visualizzatore Postscript

en: This specifies whether a socket server is to be run for CUPS or  some other print system.  Check the box if it is to run
it: Specifica qui se il socket server deve essere eseguito per CUPS o per qualche altro sistema di stampa. Spunta la casella se deve essere avviato

en: efax-gtk help: Run socket server
it: efax-gtk aiuto: Avviare il socket server

en: This specifies whether a pop-up dialog is to appear whenever a fax is received by the socket server from the print system.  Check the box if you want a dialog (this has no effect unless you have also checked the box for the socket server to run).  If the program is inactive or is standing by to receive faxes, the fax can be sent directly from this dialog
it: Specifica qui se dovrà apparire una finestra di pop-up quando il socket server riceve un fax dal sistema di stampa. Spunta la casella se vuoi che appaia la finestra. (Questa impostazione non ha effetto se la casella per avviare il socket server non è spuntata.)

en: This specifies the port number on which the socket server is to listen.  It should be between 1024 and 65535.
it: Specifica qui il numero della porta sulla quale il socket server sarà in ascolto

en: efax-gtk help: Port
it: efax-gtk aiuto: Porta

en: efax-gtk help: Socket connections allowed
it: efax-gtk aiuto: Connessioni al socket consentite

en: This parameter specifies whether a pop-up dialog will appear when a fax is received from a modem. Check the box if you want a pop-up.
it: Questo parametro specifica se una finestra di pop-up dovrà apparire quando il modem riceve un fax. Seleziona la casella se vuoi la finestra di pop-up.

en: efax-gtk help: Receive pop-up
it: efax-gtk aiuto: Pop-up in ricezione

en: This specifies whether a program or script is to be executed when a fax is received from a modem.  Check the box if you want to execute a program, and enter the program name.  efax-gtk comes with two scripts, print_fax and mail_fax, which can be used automatically to print a received fax or to mail it to a user (so to mail a fax you can enter `mail_fax' here).  See the README file for further details.
it: Specifica qui se bisogna eseguire un programma o uno script quando il modemriceve un fax. Seleziona la casella se vuoi che sia eseguito un programma, edinserisci il nome del programma.

en: efax-gtk help: Execute program when fax received
it: efax-gtk aiuto: Eseguire un programma quando si riceve un fax

en: This specifies the resolution to which faxes are sent.  "Standard" gives 204x98 and "Fine" gives 204x196
it: Specifica qui la risoluzione per i fax inviati. "Standard" è 204x98 e "Fine" è 204x196

en: efax-gtk help: Sent Fax Resolution
it: efax-gtk aiuto: Risoluzione Fax Inviati

en: This parameter specifies a log file to which progress on negotiations and fax status, and errors and warnings, are logged.  If none is specified, then no log file will be maintained.  (A log file can also be kept by redirecting stdout and stderr -- see the README file for further details)
it: Questo parametro specifica un file di log nel quale verranno memorizzati i progressi sulle negoziazioni e sullo stato del fax, gli errori e gli avvertimenti. Se non viene specificato, allora non sarà mantenuto nessun file di log. (Un file di log può anche essere creato reindirizzando stdout e stderr -- vedi il file README per ulteriori dettagli)

en: efax-gtk help: Log File
it: efax-gtk aiuto: File Log

en: Specify the page size for faxes here
it: Specifica qui il formato della pagina per i fax

en: efax-gtk help: Page Size
it: efax-gtk aiuto: Formato Pagina

en: efax-gtk: Help
it: efax-gtk: Aiuto

en: Sending
it: Invio

en: Receiving
it: Ricezione

en: Address Book
it: Rubrica

en: Fax Lists
it: Lista Fax

en: Settings
it: Impostazioni

en: 
    Sending faxes
    -------------
    
    Before sending a fax, it must be specified in the "Fax to send" box. It must be in postscript or PDF format (formats produced by all Unix/Linux word and document processors), and will be converted by the program into the correct tiffg3 fax format.
    
    There are two fax entry methods.  First, the fax to be sent can be a file saved on the filesystem.  It can be entered manually in the "Fax to send" box, or entered by means of the file selection dialog.  If the file comprises a single postscript or PDF file, then you can find it by pressing the "Single File" button.  It can be more easily found with this dialog if it is placed in the $HOME/faxout directory.
    
    Where more than one file is specified in the "Fax to send" box, they will be sent as a single fax appended in the order in which they are entered in the box.  Such multiple files can be more easily selected using the file list brought up by pressing the "Multiple Files" button.  Pressing the "Multiple Files" button enables files to be found and added to the file list, and they can be reordered by using the Up or Down arrow buttons, or by dragging and dropping with the mouse.
    
    As an alternative, faxes can be received directly from the print system by means of a socket server provided by the program.  Efax-gtk maintains a list of queued faxes received from the socket which can be accessed by choosing "Socket" as the fax entry method, and then bringing up the queued faxes list by pressing the "Socket list" button.  This is a more convenient way of sending faxes from a word processor, and enables a fax to be sent for faxing to efax-gtk by printing from the word processor program.  Where a fax is queued for sending in the socket list, a small red circle will appear in the main program window on the right hand side of the "Fax to send" box.  For particulars of how to set up CUPS or lpr/lprng to send to efax-gtk, see the README file which comes with the distribution.
    
    The telephone number to which the fax is to be sent is entered into the "Tel number" box.  This can be entered directly into the box, or by using the built-in addressbook.  The addressbook can be invoked by pressing the "Tel number" button, or from the `File/Address book' pull-down menu item (see the "Address Book" tag in this help dialog). However, if a telephone connection has already been established with the remote fax receiver, then the fax can be sent without dialing by leaving the "Tel number" box blank (a dialog will come up asking if you would like to send the fax without dialing).
    
    When a fax is received from the print system via the socket server, the program settings can also be configured to bring up a dialog automatically.  If the program is inactive or is standing-by to receive faxes the fax can be sent directly from this dialog without the need to invoke the list of queued faxes received from the socket.
    
    Successfully sent faxes are copied to a directory in the $HOME/faxsent directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when the sending of the fax was completed, and will appear in the faxes sent list.  They are only included in that list if they have been sent without error.  The efax message display box will report on the progress of a fax being sent.  The fax list can be brought up from the `File/List sent faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
it: 
    Inviare i fax
    -------------
    
    Per inviare un fax, questo deve essere specificato nella casella "Fax da inviare". Il file deve essere in formato postscript/PDF (un formato prodotto da qualunque word processor su Unix/Linux), esso sarà poi convertito dal programma nel formato fax corretto tiffg3.
    
    Ci sono due metodi per inserire i fax. Primo, il fax da inviare può essere un file salvato sul filesystem. Può essere inserito manualmente nella casella "Fax da inviare" oppure tramite la finestra di selezione file. Se il file consiste in un singolo file postscript/PDF, allora lo si può selezionare premendo il tasto "File singolo". Il file sarà trovato più facilmente tramite questa finestra di dialogo se esso è salvato nella directory $HOME/faxout.
    
    Se nella casella "Fax da inviare" viene specificato più di un file, essi saranno inviati come un fax singolo, con i file concatenati nell'ordine in cui sono stati inseriti nella casella. Questi file multipli possono essere selezionati più facilmente usando la lista dei file invocata premendo il tasto "File multipli". Premendo il tasto "File multipli" si possono aggiungere i file trovati alla lista, essi potranno essere riordinati usando i tasti a freccia Su e Giù, oppure trascinandoli con il mouse.
    
    Come alternativa, i fax possono essere ricevuti direttamente dal sistema di stampa tramite un socket server fornito dal programma. Efax-gtk mantiene una lista dei fax in coda ricevuti dal socket alla quale si può accedere scegliendo "Socket" come metodo di inserimento dei fax, e successivamente premendo il tasto "lista socket" che invocherà la lista dei fax in coda. Questo è un metodo conveniente per inviare i fax da un programma di videoscrittura, poichè permette di inviare un fax, tramite efax-gtk, stampando dal programma di video scrittura. Per altri particolari su come configurare CUPS o lpr/lprng per spedire fax tramite efax-gtk, consultare il file README incluso nella distribuzione.
    
    Il numero di telefono al quale il fax dovrà essere inviato, deve essere inserito nella casella "Numero di tel". Esso può essere inserito direttamente nella casella, oppure usando la rubrica integrata. La rubrica può essere invocata premendo il tasto "Numero di tel", o dall'elemento del menù a tendina `File/Rubrica'. Vedi "Utilizzare la rubrica" più avanti.
    Comunque se è stata già stabilita una connessione telefonica in precedenzacon la macchina che dovrà ricevere i fax, allora i fax possono essere inviati senza comporre il numero di telefono, lasciando la casella "Numero di tel." in bianco. (verrà presentata una finestra di dialogo che chiederà se si vuoleinviare il fax senza prima comporre il numero di telefono)
    
    Quando un fax viene ricevuto dal sottosistema di stampa tramite il socket server,il programma può essere configurato in modo da visualizzare una finestra di dialogo automaticamente.Se il programma è inattivo o è in modalità stand-by in ricezione, il fax può esserespedito direttamente tramite questo dialogo senza bisogno di utilizzare la lista dei fax ricevuti dal socket.
    
    I fax inviati con successo vengono copiati in una directory sotto la diretory $HOME/faxsent, il cui nome sarà derivato dall'anno, mese, giorno, ora e secondi in cui l'invio del fax è stato completato e appariranno nella lista dei fax inviati. Essi saranno inclusi in questa lista solo se sono stati inviati senza errori. La casella di visualizzazione dei messaggi di efax darà delle indicazioni sul progresso dell'invio dei fax. La lista dei fax inviati può essere invocata dall'elemento del menù a tendina `File/Mostra i fax inviati'. Vedi "Utilizzare la lista dei fax" più avanti.

en: 
    Receiving faxes
    ---------------
    
    Three ways of receiving faxes are provided for.
    
    First, the program can be set to answer a fax call which is ringing but has not been answered, by pressing the "Answer call" button.
    
    Secondly, the program can take over a call which has already been answered (say, by a telephone hand set) by pressing the "Take over call" button.
    
    Thirdly, the program can be placed in standby mode by pressing the "Standby" button.  This will automatically answer any call after the number of rings specified in the efax-gtkrc file, and receive the fax. The program will keep on receiving faxes until the "Stop" button is pressed.
    
    Received faxes in tiffg3 format (one file for each page) are placed in a directory in the $HOME/faxin directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when reception of the fax was completed, and is the fax ID number.
    
    Received faxes can be printed, viewed, described and managed using the built in fax list facility.  This can be brought up from the `File/List received faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
    
    When a fax is received, a pop-up dialog can also be set to appear (go to the Settings dialog to do this).  In the settings dialog you can also specify a program to be executed when a fax is received.  The fax ID number is passed as the first (and only) argument to the program, which enables the program to find the fax in $HOME/faxin.  The distribution contains two executable scripts, mail_fax and print_fax, which can be used to e-mail a fax or print a fax to a user automatically when it is received.  (These scripts are not installed by 'make install' - if you want to use them, make them executable with 'chmod +x' and copy them to a directory which is in the system path such as /usr/local/bin, and then specify the script name in the settings dialog.)
it: 
    Ricevere i fax
    --------------
    
    Sono forniti tre modi per ricevere i fax.
    Primo, il programma può essere impostato in modo da rispondere ad una chiamata che sta squillando ma alla quale non è stato ancora risposto, premendo il tasto "Rispondi chiamata".
    
    Secondo, il programma può prendere una chiamata alla quale è stato già risposto (per es. alzando la cornetta) premendo il tasto "Rileva chiamata".
    
    Terzo, il programma può essere lasciato in modalità in attesa premendo il tasto "In attesa". Così risponderà automaticamente a qualsiasi chiamata dopo il numero di squilli specificato nel file efax-gtkrc, ricevendo il fax.  Il programma continuerà a ricevere fax finché non verra premuto il tasto "Ferma".
    
    I fax ricevuti in formato tiffg3 (un file per pagina) vengono copiati in una directory sotto la directory $HOME/faxin, il cui nome è derivato dall' anno, mese, giorno, ora e secondi in cui la ricezione del fax è stato completato.
    
    I fax ricevuti possono essere visualizzati, descritti e gestiti tramite l' utilità lista fax inclusa. Questa può essere invocata dall' elemento del menù a tendina `File/Mostra fax ricevuti'. Vedi "Utilizzare la lista dei fax" più avanti.

en: 
    Using the address book
    ----------------------
    
    To pick a telephone number from the address book, highlight the relevant address by pressing the left mouse button over it, and then press the "OK" button.
    
    Addresses can be added to the address book by pressing the add button, and then completing the relevant dialog which will appear.  To delete an address from the address book, highlight the relevant address and press the delete (trashcan) button.  The addressbook can be sorted by using the up and down arrow buttons on a highlighted address, or by dragging and dropping using the mouse.
it: 
    Utilizzare la rubrica
    ---------------------
    
    Per utilizzare un numero telefonico dalla rubrica, selezionare l' indirizzo interessato premendo il tasto sinistro del mouse sopra di esso, e quindi premere il tasto "OK".
    
    Gli indirizzi possono essere aggiunti alla rubrica premendo il tasto aggiungi, e poi completando i campi della finestra di dialogo che apparirà. Per cancellare un indirizzo dalla rubrica, selezionare l' indirizzo interessato e premere il tasto cancella (cestino). La rubrica può essere ordinata usando i tasti freccia in su e freccia in giù su di un indirizzo selezionato.

en: 
    Using the fax lists
    -------------------
    
    To bring up the fax lists, go to the the `File' menu and pick the `List received faxes' or `List sent faxes' menu item.  Highlight the fax to printed or viewed by pressing the left mouse button.  The programs to be used to print and view the fax are specifed in the efax-gtkrc configuration file, or if none are specified, the program will print using lpr (which will work for most Unix systems) and view with gv.
    
    To print faxes, a PRINT_SHRINK parameter can be specifed in efax-gtkrc to enable the fax page to fit within the printer margins.  A parameter of 98 will work with most printers.  This can be changed while the program is running by bringing up the `Settings' dialog and entering it into the `Print/Print Shrink' box.
    
    A description can be added to a received fax when appearing in a fax list (or subsequently amended) by pressing the relevant button -- this will enable faxes to be more easily identified.
    
    The received faxes list will show, at the far right of the tool bar, the number of faxes received since the program was last started.  If efax-gtk is in receive standby mode, the `tooltips' for the program's icon in the system tray will also indicate this number.  The count can be reset to 0 without restarting the program by pressing the reset button in the received faxes list.
it: 
    Utilizzare la lista dei fax
    ---------------------------
    
    Per richiamare la lista dei fax, vai sul menù `File' e scegli gli elementi `Mostra fax ricevuti' o `Mostra fax inviati'. Seleziona il fax da stampare o da visualizzare premendo il tasto sinistro del mouse. I programmi che verrano utilizzati per stampare o visualizzare i fax sono specificati nel file di configurazione efax-gtkrc, o, se non vengono specificati, il programma stamperà con lpr (che funzionerà per la maggioranza dei sistemi Unix) e visualizzerà con gv.
    
    Per stampare i fax, un parametro PRINT_SHRINK può essere specificato in efax-gtkrc, in modo da far rientrare la pagina del fax nei margini della stampante. Un valore del parametro pari a 98 funzionerà con la maggioranza delle stampanti. Questo può essere cambiato mentre il programma sta girando, invocando il dialogo `Impostazioni' ed inserendolo nella casella `Stampa/Riduzione Stampa'.
    
    Una descrizione può essere aggiunta (o successivamente modificata) ad un fax ricevuto, quando questo appare nella lista dei fax, premendo il tasto pertinente -- ciò renderà più facile il riconoscimento dei fax.

en: 
    Settings
    --------
    
    The program settings can be changed by manually editing the efax-gtk configuration file comprising $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc.  The file is searched for in that order, so $HOME/.efax-gtkrc takes precedence over the other two.
    
    The configuration file can also be set by using the Settings dialog launched from the `File/Settings' pull down menu item.  The settings entered using this dialog are always stored as $HOME/.efax-gtkrc. Accordingly, if the Settings dialog has been used, and you want to revert to the global settings, this can be done either by deleting the $HOME/.efax-gtkrc file, or by pressing the `Reset' button in the Settings dialog, which will reload the Settings dialog from the global configuration file ($sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc).
    
    Help can be obtained when filling out the Settings dialog by holding the mouse over the relevant help (?) button, which will bring up a "Tips" display, or by pressing the button, which will bring up an information display.
it: 
    Impostazioni
    ------------
    
    Le impostazioni del programma possono essere modificate editando il file di configurazione di efax-gtk che comprende $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc o /etc/efax-gtkrc. Il file viene cercato in questo ordine, quindi $HOME/.efax-gtkrc ha la precedenza sugli altri due.
    
    Il file di configurazione può anche essere impostato usando il dialogo Impostazioni lanciato dall' elemento del menù a tendina `File/Impostazioni'.  Le impostazioni inserite usando questo dialogo verranno salvate sempre in $HOME/.efax-gtkrc. Allo stesso modo, se è stato usato il dialogo Impostazioni, e vuoi ritornare alle impostazioni globali, ciò può essere fatto sia cancellando il file $HOME/.efax-gtkrc, sia premendo il tasto `Reset' nel dialogo Impostazioni, il quale ricaricherà le impostazioni dal file di configurazione globale (da $sysconfdir/efax-gtkrc o da /etc/efax-gtkrc).
    
    Un aiuto mentre si inseriscono le Impostazioni può essere ottenuto mantenendo il mouse sopra il tasto di aiuto (?) pertinente, il quale mostrerà un suggerimento, o premendo il tasto, il quale mostrerà una finestra di informazioni

en: Socket running on port
it: Socket avviato sulla porta

en: Print job received on socket
it: Coda di stampa ricevuta sul socket

en: efax-gtk: Queued faxes from socket
it: efax-gtk: Fax in coda dal socket

en: Queued print jobs
it: Code di stampa

en: Enter selected fax to send
it: Inserisci il fax selezionato

en: Choose the selected fax for sending
it: Scegli il fax selezionato per inviarlo

en: PRINT JOB:
it: CODA DI STAMPA:

en: Remove
it: Elimina

en: efax-gtk: Remove queued fax
it: efax-gtk: Elimina fax in coda

en: efax-gtk: print job received on socket
it: efax-gtk: coda di stampa ricevuta sul socket

en: Queue fax
it: Coda fax

en:  has been received on socket.
    Send or queue fax?
it:  è stato ricevuto dal socket.
    Si vuole spedire il fax o metterlo in coda?

en: List received faxes
it: Mostra i fax ricevuti

en: List sent faxes
it: Mostra i fax inviati

en: Receive standby
it: In attesa

en: Quit
it: Esci
