efax-gtk-3.0.6 - en to ru translation catalogue (378 entries)

en: efax-gtk: Address book
ru: efax-gtk: Адресная книга

en: Name
ru: Имя

en: Number
ru: Номер

en: Add new address
ru: Добавить новый адрес

en: Delete address
ru: Удалить адрес

en: Move address up
ru: Переместить адрес вверх

en: Move address down
ru: Переместить адрес вниз

en: Delete selected address?
ru: Удалить выбранные адреса?

en: efax-gtk: Delete address
ru: efax-gtk: Удалить адрес

en: efax-gtk: Add address
ru: efax-gtk: Добавить адрес

en: Name:
ru: Название:

en: Number:
ru: Номер:

en: efax-gtk: File to fax
ru: efax-gtk: Файл для отправки

en: View
ru: Просмотр

en: efax-gtk: Conditions, Notices and Disclaimers
ru: efax-gtk: Условия, уведомления и отречения

en: Accept
ru: Принять

en: Reject
ru: Отклонить

en: Do you accept the Conditions, Notices and Disclaimers shown above?
ru: Вы принимаете перечисленные выше условия, уведомления и отречения?

en: About efax-gtk
ru: О программе efax-gtk

en: About efax
ru: О программе

en: This program (efax-gtk) is a front end for efax. efax is a program released under the GNU General Public License, version 2 by Ed Casas
ru: Данная программа (efax-gtk) является графическим интерфейсом для efax. efax - это программа, выпущенная под лицензией GNU General Public License версии 2 человеком по имени Ed Casas.

en: Inactive
ru: Неактивный

en: Sending fax
ru: Отправка факса

en: Answering call
ru: Ответ на звонок

en: Standing by to receive calls
ru: Ожидание входящих звонков

en: Cannot send fax - a fax is being received
ru: Невозможно отправить факс - факс будет принят

en: Not valid file name
ru: Неверное название файла

en: File does not exist
ru: Файл не существует

en: User does not have read permission on the file
ru: Пользователь не имеет прав на чтение этого файла

en: Not valid postscript/PDF file
ru: Неверный файл PostScript/PDF

en: You don't have the $HOME environmental variable set
ru: Переменная окружения $HOME не установлена

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't create directory to save received faxes.
    Faxes cannot be received!
ru: СЕРЬЁЗНАЯ СИСТЕМНАЯ ОШИБКА: Не смог создать каталог для записи принятых факсов.
    Факсы не будут приняты!

en: 
    *** Stopping send/receive session ***
ru: 
    *** Процесс приёма/передачи остановлен ***

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't create directory to save received fax.
    This fax will not be saved!
ru: СЕРЬЁЗНАЯ СИСТЕМНАЯ ОШИБКА: Невозможно создать каталог для записи принятого факса.
    Факс не будет сохранён!

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't open received fax directory.
    This fax will not be saved!
ru: СЕРЬЁЗНАЯ СИСТЕМНАЯ ОШИБКА: Невозможно открыть каталог принятых факсов.
    Этот факс не будет сохранён!

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Cannot save all of the received fax.
    All or part of the fax will be missing!
ru: СЕРЬЁЗНАЯ СИСТЕМНАЯ ОШИБКА: Невозможно записать все полученные факсы.
    Все принятые факсы или их часть будут утеряны!

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't create directory to save sent fax.
    This fax will not be saved!
ru: СЕРЬЁЗНАЯ СИСТЕМНАЯ ОШИБКА: Невозможно создать каталог для записи отосланного факса
    Это факс не будет сохранён!

en: PRINT JOB
ru: ПЕЧАТЬ ЗАДАНИЯ

en: Print selected fax
ru: Напечатать выбранный факс

en: View selected fax
ru: Просмотреть выбранный факс

en: Add/amend description for selected fax
ru: Добавить или исправить описание для выбранного факса

en: Delete selected fax
ru: Удалить выбранный факс

en: Empty trash folder
ru: Очистить корзину

en: Add new folder
ru: Добавить новый каталог

en: Delete selected folder
ru: Удалить выбранные каталоги

en: Reset new faxes count
ru: Обнулить счётчик новых факсов

en: efax-gtk: Received fax list
ru: efax-gtk: Журнал принятых факсов

en: efax-gtk: Sent fax list
ru: efax-gtk: Журнал отправленных факсов

en: Permanently delete selected fax?
ru: Удалить выбранный факс навсегда?

en: 
    (NOTE: This will permanently delete the fax
    from the file system)
ru: 
    (ЗАМЕТКА: это навсегда  удалит факс из файловой системы)

en: Permanently delete selected faxes?
    
    (NOTE: This will permanently delete the faxes
    from the file system)
ru: Удалить выбранные факсы навсегда?
    
    (ЗАМЕТКА: удаление факсов из файловой системы навсегда)

en: efax-gtk: Delete fax
ru: efax-gtk: Удалить факс

en: Empty trash folder?
    
    (NOTE: This will permanently delete all the faxes
    in the Trash folder from the file system)
ru: Очистить корзину?
    
     (ЗАМЕТКА: удаление всех факсов из корзины навсегда)

en: efax-gtk: Trash folder
ru: efax-gtk: Корзина

en: efax-gtk: Add folder
ru: efax-gtk: Добавить папку

en: Empty the folder by deleting any child folders
    and drag-and-dropping or deleting any contained
    faxes before deleting folder
ru: Перед удалением каталога очистите его
     удалив все вложенные каталоги и переместив или удалив
    содержащиеся в них факсы

en: efax-gtk: Delete folder
ru: efax-gtk: Удалить каталог

en: Delete folder:
ru: Удалить каталог:

en: Print selected fax?
ru: Напечатать выбранный факс?

en: efax-gtk: Print fax
ru: efax-gtk: Напечатать факс

en: New faxes:
ru: Новых факсов:

en: efax-gtk: Fax description
ru: efax-gtk: Описание факса

en: Fax description?
ru: Описание факса?

en: Folder name?
    (Note this will be placed in the top
    level and can be drag-and-dropped
    into other folders)
ru: Название каталога?
    (Заметьте, что он будет размещён на самом верхнем уровне
    и может быть перенесён в другие каталоги)

en: Folder name cannot contain character:
ru: Название каталога не должно содержать символы:

en: The following folder already exists:
ru: Указанный каталог уже существует:

en: Folder
ru: Каталог

en: Date
ru: Дата

en: Description
ru: Описание

en: Inbox
ru: Входящие

en: Sent box
ru: Отправленные

en: Trash
ru: Корзина

en: efax-gtk: File list
ru: efax-gtk: Список файлов

en: Files to fax
ru: Файлы для отправки

en: View selected file
ru: Просмотреть выбранный файл

en: Remove selected file from list
ru: Удалить выбранные файлы из списка

en: Add files to list
ru: Добавить файлы в список

en: Add files to the file list for faxing
ru: Добавить файлы в список для отправки по факсу

en: Move file up
ru: Переместить файл вверх

en: Move file down
ru: Переместить файл вниз

en: Remove file
ru: Удалить файл

en:  from the list?
ru:  из списка?

en: Remove file
ru: Удалить файл

en: Copyright (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    This program is released under the GNU General Public License, version 2
ru: Авторские права принадлежат (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    Данная программа выпущена под лицензией GNU General Public License, version 2

en: Usage: efax-gtk [options] [filename]
    Options:
    	-r  Start the program in receive standby mode
    	-s  Start the program hidden in the system tray
    See the README file which comes with the distribution
    for further details
ru: Использование: efax-gtk [параметры] [название файла]
    Параметры:
    	 -r  Запуск программы в режиме ожидания
    	 -s  Скрыть программу в системной панели
    Смотри файл README для получения более подробной информации

en: Invalid option.  Options are:
ru: Неправильный параметр.  Параметры:

en: Invalid user name specified - it must be in plain
    ASCII characters.  No user name will be shown on
    the fax top header line, but don't worry as the
    fax station number will always be given on the
    top header
ru: Указано неверное имя пользователя - оно должно быть
    записано только латиницей. Имя пользователя не будет
    показываться на заголовочной строке факса,
    но не беспокойтесь, так как там всегда будет
    присутствовать номер вашего факсового аппарата.

en: Invalid modem class specified
    Adopting default of Class 2
ru: Указан неверный класс модема
    Устанавливаем по умолчанию класс 2

en: No serial port device specified in
ru: Нет последовательного устройства, указанного в

en: Adopting default fax resolution of 204x196
ru: Устанавливаем для факса разрешение по умолчанию 204x196

en: Invalid fax resolution specified
    Adopting default fax resolution of 204x196
ru: Неверное значение разрешения
    Устанавливаем значение по умолчанию 204x196

en: Invalid ring number specified
    Will answer after one ring
ru: Неверно указан номер для дозвона
    Ответить после первого звонка

en: Adopting default page size of a4
ru: Устанавливаем размер страницы по умолчанию A4

en: Invalid page size specified
    Adopting default page size of a4
ru: Неверно указан размер страницы
    Устанавливаем размер по умолчанию A4

en: Invalid dialmode specified
    Adopting default of tone dialling
ru: Неверно указан режим набора номера
    Устанавливаем по умолчанию тоновый набор

en: Invalid print shrink specified: adopting default value of 100
ru: Неверно указано значение уменьшения: устанавливаем по умолчанию 100

en: Adopting default postscript view command of 'gv'
ru: Устанавливаем значение по умолчанию для команды просмотра postscript 'gv'

en: No port for the socket server has been specified, so the server will not be started
ru: Не указан порт для сокета сервера, сервер не может быть запущен

en: Invalid port for the socket server has been specified, so the server will not be started.  It needs to be between 1024 and 65535
ru: Не указан порт для сокета сервера, сервер не может быть запущен. Значение порта должно быть в пределах 1024 и 65535

en: Invalid WORK_SUBDIR: directory specified. WORK_SUBDIR: will be ignored
ru: Неверно указан параметр WORK_SUBDIR. Этот параметр будет проигнорирован

en: File
ru: Файла

en: Socket
ru: Очереди

en: Fax entry method:
ru: Взять из:

en: Single file
ru: Один файл

en: Multiple files
ru: Несколько файлов

en: Socket list
ru: Просмотр очереди

en: Tel number:
ru: Номер телефона:

en: Send fax
ru: Отправить факс

en: Answer call
ru: Принять факс сейчас

en: Take over call
ru: Ожидать вызова

en: Standby
ru: Автоматический приём

en: Stop
ru: Остановить

en: Fax to send
ru: Факс для отправки

en: List _received faxes
ru: Журнал _принятых факсов

en: _List sent faxes
ru: Журнал _отправленных факсов

en: Queued _faxes from socket
ru: _Поставленные в очередь

en: _Enter single file
ru: Выбрать _один файл

en: Enter _multiple files
ru: Выбрать _несколько файлов

en: _Address book
ru: _Адресная книга

en: _Settings
ru: _Настройки

en: _Quit
ru: _Выйти

en: About efax-_gtk
ru: О программе efax-_gtk

en: About _efax
ru: О программе _efax

en: _Translations
ru: _Переводы

en: _Help
ru: _Справка

en: _File
ru: _Файл

en: The program has been started with the -s option but there is no system tray!
ru: Эта программа запущена с ключом -s, но системная панель не найдена!

en: No fax number specified.  Do you want to send the fax on an open connection?
ru: Не указан номер факса. Послать факс используя текущее соединение?

en: Telephone number
ru: Телефонный номер

en: A print job has been received on socket
ru: Задание на печать было принято из очереди

en: efax-gtk socket
ru: efax-gtk сокет

en: A fax has been received by efax-gtk
ru: Факс был принят efax-gtk

en: efax-gtk: fax received
ru: efax-gtk: факс принят

en: Can't change settings unless the program is inactive
    Press the Stop button to make it inactive
ru: Невозможно изменить настройки пока программа активна
    Нажмите кнопку "Остановить", чтобы сделать её неактивной

en: Russian - Pavel Vainerman
ru: Русский - Виталий Липатов, Павел Вайнерман

en: efax-gtk: Translations
ru: efax-gtk: Переводы

en: Press F1 for help
ru: Нажмите F1 для справки

en: terminated by signal
ru: завершено по сигналу

en: Name:
ru: Имя:

en: Number:
ru: Номер:

en: Serial Device:
ru: Устройство:

en: Lock File:
ru: Файл блокировки:

en: Capabilities:
ru: Способности:

en: Rings (1-9):
ru: Звонков (1-9):

en: Modem Class:
ru: Класс модема:

en: Dial Mode:
ru: Набор номера:

en: Auto
ru: Автоматически

en: Class 1
ru: 1

en: Class 2
ru: 2

en: Class 2.0
ru: 2.0

en: Tone
ru: Тоновый

en: Pulse
ru: Импульсный

en: Initialization Params:
ru: Строка инициализации:

en: Reset Params:
ru: Строка сброса:

en: Other Params:
ru: Другие параметры:

en: Print Program:
ru: Программа печати:

en: Print Shrink (50-100):
ru: Масштаб при печати (50-100):

en: Popup confirmation dialog
    before printing
ru: Всплывающее окно подтверждения
    перед печатью

en: Postscript viewer
    program:
ru: Программа просмотра
    Postscript:

en: Run socket server
ru: Запустить сокет-сервер

en: Popup dialog when fax
    received from socket
ru: Всплывающее окно после
    получения факса из очереди

en: Port to which faxes to
    be sent:
ru: Порт, на который должны быть
    отправлены факсы:

en: Addresses allowed to
    connect
ru: Разрешённые адреса
    для связи

en: other
ru: другие

en: Popup dialog when fax
    received by modem
ru: Всплывающее окно после приёма
    факса по модему

en: Execute a program or script
    when fax received by modem
ru: Запустить программу  или скрипт
    после получения факса по модему

en: Sent Fax Resolution:
ru: Разрешение отправляемого факса:

en: Include destination
    fax number on fax
    page top header line
ru: Вставлять телефонный номер
    получателя в верхней части
    страницы

en: Standard
ru: Стандартное

en: Fine
ru: Высокое

en: Log File:
ru: Файл журнала сообщений:

en: Page Size:
ru: Размер страницы:

en: efax-gtk: settings
ru: efax-gtk: настройки

en: Note: pressing the OK button will save the settings in file
ru: Заметка: нажмите OK для сохранения файла настроек

en: Reset
ru: Восстановить

en: Identity
ru: Идентификация

en: Modem
ru: Модем

en: Params
ru: Параметры

en: Print
ru: Печать

en: Socket
ru: Очередь

en: Receive
ru: Принять

en: Logging
ru: Журнал

en: Page
ru: Страница

en: Invalid user name specified in "Identity" tab - it must be in plain ASCII characters.  If this is a problem, leave it blank as the fax station number will always be given on the top header
ru: Неверное имя пользователя указано в закладке "Идентификация" - оно должно быть записано только латиницей. Если это проблема, оставьте поле пустым, в этом случае номер вашего факса будет всегда указываться на верхней строке.

en: Config Error
ru: Ошибка конфигурации

en: Invalid modem class specified
ru: Неверно указан класс модема

en: Invalid page size specified
ru: Неверно указан размер страницы

en: Invalid sent fax resolution specified
ru: Неверно указано разрешение

en: Invalid rings number specified
ru: Неверно указан номер дозвона

en: Invalid dial mode specified
ru: Неверно указан режим дозвона

en: Invalid print shrink parameter specified
ru: Неверно указан коэффициент сжатия

en: Invalid socket port number specified. It must be between 1024 and 65535
ru: Неверно указан номер порта. Он должен быть от 1024 до 65535

en: Enter settings from
ru: Восстановить настройки из

en:  or
ru:  или

en: Reset settings
ru: Сбросить настройки

en: Put the name to appear on the fax top header on sent faxes here.  It must be in plain ASCII characters.  If this is a problem, leave it blank as the fax station number will always be given on the top header
ru: Помещает имя на верхней строке отправляемых факсов. Оно должно быть записано латиницей. Если это невозможно, оставьте поле пустым и номер вашего факса будет всегда указываться так.

en: efax-gtk help: Name
ru: efax-gtk справка: Название

en: Put the number to appear on the fax top header on sent faxes here.  This will also comprise the fax station ID reported to the sending fax machine when receiving faxes
ru: Введите номер, который будет указываться на заголовке отправляемых отсюда факсов. Он будет также являться идентификатором факс-станции, передаваемым передающей машине при приёме факсов

en: efax-gtk help: Number
ru: efax-gtk справка: Номер

en: Put the serial device to which the modem is connected here (if none is given, the program defaults to /dev/modem).  Do not include the `/dev/' part of the device name -- ie state it as `ttyS1' or `cua2', etc.  With Linux, ttyS0 equates to COM 1, ttyS1 to COM 2, and so on
ru: Укажите устройство, к которому подсоединён модем (если ничего не указано, программа по умолчанию будет использовать /dev/modem). Не включайте в название устройства /dev/ - просто указывайте ttyS1 или cua2... В Linux, ttyS0 - это порт COM1, ttyS1 - это COM2 и так далее.

en: efax-gtk help: Device
ru: efax-gtk справка: Устройство

en: Put the lock file directory here.  If none is specified, the program defaults to /var/lock
ru: Укажите каталог для файлов блокировки. Если ничего не указано, программа по умолчанию использует /var/lock

en: efax-gtk help: Lock File
ru: efax-gtk справка: Файл блокировки

en: With efax-0.9 or higher you should usually pick "Auto", as then efax will work out the class of the modem by itself, but you can also force a class by picking one of the specified ones if you want.  However, with efax-0.8 the program defaults to Class 2, so if you are using a Class 1 modem with old versions of efax specify the Class here
ru: С программой efax-0.9 или новее обычно достаточно указать "Автоматически", в этом случае efax самостоятельно определит класс модема, но возможно указать его и принудительно, выбрав один из вариантов. Впрочем, начиная с версии efax-0.8 по умолчанию в программе выбран класс 2, так что если вы используете модем класса 1 со старыми версиями efax, укажите класс здесь

en: efax-gtk help: Modem Class
ru: efax-gtk справка: Класс модема

en: This specifies whether tone or pulse dialling will be used when sending faxes
ru: Этим параметром указывается, тоновый или импульсный набор номера будет использован при отправке факсов.

en: efax-gtk help: Dial Mode
ru: efax-gtk справка: Режим дозвона

en: This specifies the capabilities of the modem.  To see what these mean do `man efax', and look at the operation of the `-c' flag.  With efax-0.9 and a Class 2 modem, you usually won't need to specify this and should leave it blank, as the program will interrogate the modem.  If using an older version of efax or a different class of modem, values which will work with practically any 14,400 bps modem are 1,5,0,2,0,0,0,0, or 1,3,0,2,0,0,0,0 for slower ones
ru: Здесь указываются возможности модема. Чтобы увидеть, что они означают, смотрите `man efax', параметр -c. С модемом класса 2 и efax-0.9 вам обычно не должно требоваться настраивать это и вы можете оставить это поле пустым. Если вы используете старую версию efax или модем другого класса, значения которые будут работать практически с любым модемом 14400 bps - 1,5,0,2,0,0,0,0, или 1,3,0,2,0,0,0,0 для более медленных.

en: efax-gtk help: Capabilities
ru: efax-gtk help: Способности

en: This defines the number of rings the modem allows to pass before answering the telephone when in Standby mode.  Acceptable values are 1 to 9.  If none is specified, the program defaults to 1
ru: Определяет число звонков, после которого модем поднимет трубку, когда он находится в режиме ожидания. Допустимые значения от 1 до 9. Если ничего не указано, используется значение 1.

en: efax-gtk help: Rings
ru: efax-gtk справка: Звонки

en: This specifies the initializing `AT' commands for the modem when in fax mode.  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', which will be correct for practically all modems
ru: Здесь указывается инициализационная строка для модема в режиме факса. Укажите всё, что требуется, разделяя пробелами при необходимости, но не указывая префикс 'AT'. Если ничего не указано, то будет использоваться значение по умолчанию `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', которое подходит практически для всех модемов

en: efax-gtk help: Initialization Parameters
ru: efax-gtk справка: Строка инициализации

en: This specifies the `AT' commands that will reset the modem.  Specify as many commands as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z', which will be correct for practically all modems
ru: Здесь указываются AT-команды для сброса модема. Укажите всё, что требуется, разделяя пробелами при необходимости, но не указывая префикс 'AT'. Если ничего не указано, то будет использоваться значение по умолчанию `Z', которое подходит практически для всех модемов

en: efax-gtk help: Reset Parameters
ru: efax-gtk справка: Строка сброса

en: This can be used to pass any other parameter to efax (do `man efax' to see what is available).  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for different parameters -- eg include `-or' to do a bit reversal during receive for Multitech modems which require it.  Unless you have an unusual modem, leave this blank
ru: Здесь могут быть указаны любые параметры для efax (возможные команды можно узнать в man efax). Укажите все необходимые параметры, отделяя каждый параметр пробелом. Если ваш модем не какой-то необыкновенный, не заполняйте это поле

en: efax-gtk help: Other Parameters
ru: efax-gtk справка: Другие параметры

en: This is the command which prints and takes postscript input on standard input.  If none is specified, the program will default to `lpr'.  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
ru: Здесь указывается команда, которая выводит на печать PostScript, принимаемый со стандартного ввода. Если ничего не указано, по умолчанию будет использоваться программа 'lpr'

en: efax-gtk help: Print Program
ru: efax-gtk справка: Программа печати

en: This will determine the extent to which a printed page will be reduced to fit within a printer's print area.  It is a percentage -- eg 98 will shrink the page to 98 per cent of its size.  If none is specified no shrink will take place (ie you can, but there is no need to, specify 100).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
ru: Здесь указывается, до какой степени печатная страница должна быть уменьшена, чтобы поместиться в область печати принтера. Значение указывается в процентах, например 98 уменьшит страницу до 98 процентов её первоначального размера. Если ничего не указано, уменьшения не будет происходить (конечно, для того же эффекта вы можете указать и 100, но это не требуется)

en: efax-gtk help: Print Shrink
ru: efax-gtk справка: Сжатие печати

en: This specifies whether a confirmatory pop-up dialog is to appear before printing whenever the "Print selected fax" button is pressed in the Received Faxes list or Sent Faxes list.  Uncheck the box if you don't want a dialog (if you have specified an external print manager such as 'kprinter' in the Print Program box, then you will not want this checked).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
ru: Здесь указывается, будет ли появляется диалог подтверждения печати при нажатии кнопки "Печатать выбранный факс" в списке принятых или отправленных факсов. Снимите отметку, если вам не нужен этот диалог (например, если вы указали внешний менеджер печати, такой как kprinter, в поле 'программа печати')

en: efax-gtk help: Popup
ru: efax-gtk справка: Всплывающее окно

en: A postscript viewer is used to view sent and received faxes via the fax lists, and also to view faxes to be sent identified via the "Files to fax" file selector dialog.  Specify here the command to be used to view postscript files.  If none is specified, the program will default to 'gv'.  Other possibilities you may want to specify are 'evince' (the Gnome image viewer) or 'kghostview' (the KDE postscript viewer). If using gv, you may need to use the '-media A4' or '-media Letter' option to select correct paper size.  evince and kghostview do this automatically
ru: Программа просмотра PostScript, используемая для просмотра отправленных и принятых факсов в списке факсов, а также для просмотра отправляемых факсов, указанных через диалог "Файлы для отправки". Укажите здесь команду, используемую для просмотра файлов PostScript, Если ничего не указано, будет использовано значение по умолчанию 'gv'. Возможно, вы можете захотеть указать 'evince' (программа просмотра PostScript для Gnome) или kghostview (программа просмотра PostScript для KDE). При использовании gv, вам потребуется указать параметр '-media A4' или '-media Letter' для выбора правильного размера страницы. evince и khostview делают это автоматически

en: efax-gtk help: Postscript Viewer Program
ru: efax-gtk справка: Программа просмотра Postscript

en: This specifies whether a socket server is to be run for CUPS or  some other print system.  Check the box if it is to run
ru: Здесь указывается, будет ли запущен сокет-сервер для CUPS или других систем печати. Отметьте этот пункт, если он должен быть запущен

en: efax-gtk help: Run socket server
ru: efax-gtk справка: Запуск сокет-сервера

en: This specifies whether a pop-up dialog is to appear whenever a fax is received by the socket server from the print system.  Check the box if you want a dialog (this has no effect unless you have also checked the box for the socket server to run).  If the program is inactive or is standing by to receive faxes, the fax can be sent directly from this dialog
ru: Здесь указывается, будет ли ли появляется диалог при приёме факсов сокет-сервером от печатающей системы. Отметьте этот пункт, если вы хотите получить диалоговое окно (это ни на что не повлияет, если вы также не отметите запуск сокет-сервер). Если программа неактивна, факс может быть отправлен напрямую из этого диалога.

en: This specifies the port number on which the socket server is to listen.  It should be between 1024 and 65535.
ru: Здесь указывается номер порта, на котором будет слушать сокет-сервер.

en: efax-gtk help: Port
ru: efax-gtk справка: Порт

en: efax-gtk help: Socket connections allowed
ru: efax-gtk справка: Сокет соединение разрешено

en: This parameter specifies whether a pop-up dialog will appear when a fax is received from a modem. Check the box if you want a pop-up.
ru: Этот параметр указывает, будет ли появляться диалог при приёме факса модемом. Отметьте этот пункт, если вам нужен этот диалог.

en: efax-gtk help: Receive pop-up
ru: efax-gtk справка: Диалог приёма факсов

en: This specifies whether a program or script is to be executed when a fax is received from a modem.  Check the box if you want to execute a program, and enter the program name.  efax-gtk comes with two scripts, print_fax and mail_fax, which can be used automatically to print a received fax or to mail it to a user (so to mail a fax you can enter `mail_fax' here).  See the README file for further details.
ru: Здесь указывается, будет ли запускаться программа или сценарий при приёме факса модемом. Отметьте этот пункт, если вы хотите выполнить программу, и укажите название программы.

en: efax-gtk help: Execute program when fax received
ru: efax-gtk справка: Запуск программ после приёма факса

en: This specifies the resolution to which faxes are sent.  "Standard" gives 204x98 and "Fine" gives 204x196
ru: Здесь указывается разрешение, в котором отправляются факсы.  "Стандартное" даёт 204х98 и "Высокое" даёт 204x196 точек на дюйм

en: efax-gtk help: Sent Fax Resolution
ru: efax-gtk справка: Разрешение отправляемых факсов

en: efax-gtk help: Fax top header line
ru: efax-gtk справка: Строка в заголовке факса

en: This parameter specifies a log file to which progress on negotiations and fax status, and errors and warnings, are logged.  If none is specified, then no log file will be maintained.  (A log file can also be kept by redirecting stdout and stderr -- see the README file for further details)
ru: Этот параметр указывает файл журнала сообщений, в который записывается процесс соединения и состояние факса, ошибки и предупреждения. Если ничего не указано, запись не ведётся. (Файл журнала может быть также создал с использованием перенаправления stdout и stderr -- подробнее об этом см. файл README)

en: efax-gtk help: Log File
ru: efax-gtk справка: Файл журнала сообщений

en: Specify the page size for faxes here
ru: Укажите размер страницы для факсов

en: efax-gtk help: Page Size
ru: efax-gtk справка: Размер страницы

en: efax-gtk: Help
ru: efax-gtk: Справка

en: Sending
ru: Передача

en: Receiving
ru: Приём

en: Address Book
ru: Адресная книга

en: Fax Lists
ru: Журналы факсов

en: Settings
ru: Настройки

en: 
    Sending faxes
    -------------
    
    Before sending a fax, it must be specified in the "Fax to send" box. It must be in postscript or PDF format (formats produced by all Unix/Linux word and document processors), and will be converted by the program into the correct tiffg3 fax format.
    
    There are two fax entry methods.  First, the fax to be sent can be a file saved on the filesystem.  It can be entered manually in the "Fax to send" box, or entered by means of the file selection dialog.  If the file comprises a single postscript or PDF file, then you can find it by pressing the "Single File" button.  It can be more easily found with this dialog if it is placed in the $HOME/faxout directory.
    
    Where more than one file is specified in the "Fax to send" box, they will be sent as a single fax appended in the order in which they are entered in the box.  Such multiple files can be more easily selected using the file list brought up by pressing the "Multiple Files" button.  Pressing the "Multiple Files" button enables files to be found and added to the file list, and they can be reordered by using the Up or Down arrow buttons, or by dragging and dropping with the mouse.
    
    As an alternative, faxes can be received directly from the print system by means of a socket server provided by the program.  Efax-gtk maintains a list of queued faxes received from the socket which can be accessed by choosing "Socket" as the fax entry method, and then bringing up the queued faxes list by pressing the "Socket list" button.  This is a more convenient way of sending faxes from a word processor, and enables a fax to be sent for faxing to efax-gtk by printing from the word processor program.  Where a fax is queued for sending in the socket list, a small red circle will appear in the main program window on the right hand side of the "Fax to send" box.  For particulars of how to set up CUPS or lpr/lprng to send to efax-gtk, see the README file which comes with the distribution.
    
    The telephone number to which the fax is to be sent is entered into the "Tel number" box.  This can be entered directly into the box, or by using the built-in addressbook.  The addressbook can be invoked by pressing the "Tel number" button, or from the `File/Address book' pull-down menu item (see the "Address Book" tag in this help dialog). However, if a telephone connection has already been established with the remote fax receiver, then the fax can be sent without dialing by leaving the "Tel number" box blank (a dialog will come up asking if you would like to send the fax without dialing).
    
    When a fax is received from the print system via the socket server, the program settings can also be configured to bring up a dialog automatically.  If the program is inactive or is standing-by to receive faxes the fax can be sent directly from this dialog without the need to invoke the list of queued faxes received from the socket.
    
    Successfully sent faxes are copied to a directory in the $HOME/faxsent directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when the sending of the fax was completed, and will appear in the faxes sent list.  They are only included in that list if they have been sent without error.  The efax message display box will report on the progress of a fax being sent.  The fax list can be brought up from the `File/List sent faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
ru: 
    Отправка факсов
    -------------
    
    Перед отправкой факса, он должен быть указан в окне "Факс для отправки". Он должен быть в формате PostScript/PDF (формат, создаваемый всеми системами Unix/Linux и текстовыми процессорами), и будет преобразован программой в корректный формат факсов tiffg3.
    
    Существует два метода ввода факсов.  Первый, когда факс для отправки является файлом, название которого можно вписать в поле  "Факс для отправки " или выбрать через диалог выбора файлов. Если это один файл PostScript/PDF, тогда вы можете найти его нажатием кнопки "Один файл". Файлы находить проще, если они будут размещены в каталоге $HOME/faxout.
    
    При указании более чем одного файла в поле "Факс для отправки" они будут отправлены как один факс, на нескольких страницах, в том порядке, в каком были введены в поле.  Более просто несколько файлом может быть выбрано через список файлов используя кнопку  "Несколько файлов".  Нажатие этой кнопки разрешает добавление файлов в список, где они могут быть переупорядочены кнопками со стрелками Вверх и Вниз, или переносом с справкаю мыши.
    
    Так же отправляемые факсы могут быть получены от системы печати через сокет-сервер, предоставляемый программой.  Efax-gtk обслуживает список поставленных в очередь факсов, полученных через сокет. Доступ к этом списку можно получить, выбрав "Очередь" как метод ввода факсов, и открыв список факсов, нажав кнопку "Полученные из очереди".  Это более удобный способ отправки факсов из текстового процессора, и позволяет отправить факс через efax-gtk просто выводя документ на печать из текстового процессора. После того, как факс будет помещён в очередь для отправки факсов, в главном окне  программы справа от поля "Факс для отправки" появится маленький красный кружок.
    
    Телефонный номер, на который должен быть отправлен факс, вводится в поле "Номер телефона".  Он может быть введён напрямую в это поле или выбран из встроенной адресной книги.  Адресная книга открывается по нажатию кнопки "Номер телефона" или из меню 'Файл/Адресная книга'(подробнее смотрите в закладке "Адресная книга" вверху данного окна). Впрочем, если соединение с удалённой факс-машиной уже установлено, факс может быть отправлен без набора номера, для этого нужно просто оставить пустым поле "Номер телефона" (при этом появится диалог, с вопросом, действительно ли нужно отправить факс без набора номера).
    
    Успешно полученные факсы помещаются в каталог $HOME/faxsent, название файла состоит из года, месяца, дня, часа и секунды, когда получение факса было завершено, и появится в списке отправленных факсов. Они помещаются в этот журнал, только если были отправлены без ошибок.  Журнал факсов может быть открыт через меню 'Файл/полученные факсы'.  См. закладку "Использование журналов факсов".

en: 
    Receiving faxes
    ---------------
    
    Three ways of receiving faxes are provided for.
    
    First, the program can be set to answer a fax call which is ringing but has not been answered, by pressing the "Answer call" button.
    
    Secondly, the program can take over a call which has already been answered (say, by a telephone hand set) by pressing the "Take over call" button.
    
    Thirdly, the program can be placed in standby mode by pressing the "Standby" button.  This will automatically answer any call after the number of rings specified in the efax-gtkrc file, and receive the fax. The program will keep on receiving faxes until the "Stop" button is pressed.
    
    Received faxes in tiffg3 format (one file for each page) are placed in a directory in the $HOME/faxin directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when reception of the fax was completed, and is the fax ID number.
    
    Received faxes can be printed, viewed, described and managed using the built in fax list facility.  This can be brought up from the `File/List received faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
    
    When a fax is received, a pop-up dialog can also be set to appear (go to the Settings dialog to do this).  In the settings dialog you can also specify a program to be executed when a fax is received.  The fax ID number is passed as the first (and only) argument to the program, which enables the program to find the fax in $HOME/faxin.  The distribution contains two executable scripts, mail_fax and print_fax, which can be used to e-mail a fax or print a fax to a user automatically when it is received.  (These scripts are not installed by 'make install' - if you want to use them, make them executable with 'chmod +x' and copy them to a directory which is in the system path such as /usr/local/bin, and then specify the script name in the settings dialog.)
ru: 
    Приём факсов
    ---------------
    
    Существует три способа приёма факсов.
    
    Первый. При нажатии кнопки "Ожидать вызова" программа поднимет трубку и ответит на входящий звонок.
    
    Второй. Можно начать приём факса при уже установленной связи (например, если вы предварительно созвонились по телефону) нажатием кнопки "Принять факс сейчас".
    
    Третий. Программа может быть переведена в режим ожидания звонка нажатием кнопки "Автоматический приём".  После определённого количества звонков, указанного в настройках, программа поднимет трубку, и начнёт приём факса. Программа останется в этом режиме до нажатия кнопки "Остановить".
    
    Принятые факсы сохраняются в формате tiffg3 (один файл на каждую страницу) и размещаются в каталоге $HOME/faxin, получая название, состоящее из года, месяца, дня, часа и секунды, когда начался приём факса любым из перечисленных способов, а также ID факса.
    
    Принятые факсы могут быть распечатаны, просмотрены, прокомментированы и обработаны через журнал принятых факсов, который можно открыть через меню 'Файл/Журнал принятых факсов'.  Смотрите закладку "Использование журналов факсов".
    
    Можно включить появление диалогового окна после приёма факса (в диалоге Настройки).  Также в настройках можно указать программу, которая будет выполнена после приёма факса.  Номер факса передаётся первым и единственным аргументом программе, which enables the program to find the fax in $HOME/faxin.  The distribution contains two executable scripts, mail_fax and print_fax, which can be used to e-mail a fax or print a fax to a user automatically when it is received.  (These scripts are not installed by 'make install' - if you want to use them, make them executable with 'chmod +x' and copy them to a directory which is in the system path such as /usr/local/bin, and then specify the script name in the settings dialog.)

en: 
    Using the address book
    ----------------------
    
    To pick a telephone number from the address book, highlight the relevant address by pressing the left mouse button over it, and then press the "OK" button.
    
    Addresses can be added to the address book by pressing the add button, and then completing the relevant dialog which will appear.  To delete an address from the address book, highlight the relevant address and press the delete (trashcan) button.  The addressbook can be sorted by using the up and down arrow buttons on a highlighted address, or by dragging and dropping using the mouse.
ru: 
    Использование адресной книги
    ----------------------
    
    Чтобы выбрать телефонный номер из адресной книги, отметьте соответствующий адрес нажатием левой кнопки мыши на нём и нажмите кнопку "OK".
    
    Новые адреса могут быть добавлены в адресную книгу нажатием кнопки "добавить", и введением необходимых реквизитов в появившемся диалоге.  Для удаления адреса из книги, отметьте его и нажмите "удаление" (корзину).  Можно изменять порядок записей нажатием стрелок вверх и вниз или перетаскиванием записей мышкой.

en: 
    Using the fax lists
    -------------------
    
    To bring up the fax lists, go to the the `File' menu and pick the `List received faxes' or `List sent faxes' menu item.  Highlight the fax to printed or viewed by pressing the left mouse button.  The programs to be used to print and view the fax are specifed in the efax-gtkrc configuration file, or if none are specified, the program will print using lpr (which will work for most Unix systems) and view with gv.
    
    To print faxes, a PRINT_SHRINK parameter can be specifed in efax-gtkrc to enable the fax page to fit within the printer margins.  A parameter of 98 will work with most printers.  This can be changed while the program is running by bringing up the `Settings' dialog and entering it into the `Print/Print Shrink' box.
    
    A description can be added to a received fax when appearing in a fax list (or subsequently amended) by pressing the relevant button -- this will enable faxes to be more easily identified.
    
    The received faxes list will show, at the far right of the tool bar, the number of faxes received since the program was last started.  If efax-gtk is in receive standby mode, the `tooltips' for the program's icon in the system tray will also indicate this number.  The count can be reset to 0 without restarting the program by pressing the reset button in the received faxes list.
ru: 
    Использование журналов факсов
    -----------------------------
    
    Чтобы открыть журналы факсов, в меню `Файл' выберите пункт `Журнал принятых факсов' или `Журнал отправленных факсов'. Отметьте левой кнопкой мыши факс, который вы хотите просмотреть или распечатать. Программы, используемые для распечатки и просмотра факсов, указываются в настройках программы, если там ничего не указано, программа будет использовать lpr для печати (который будет работать на большинстве Unix-систем) и gv для просмотра.
    
    При распечатки факсов в конфигурационном файле может указываться параметр PRINT_SHRINK, который уменьшает страницу так, чтобы учесть поля принтера.  Параметр 98 будет работать с большинством принтеров.  Этот параметр может быть изменён прямо из программы в диалоге `Настройки', раздел Печать, там `Масштаб при печати'.
    
    К принятым факсам может быть добавлено описание нажатием соответствующей кнопки. Это поможет более просто определять факсы..
    
    The received faxes list will show, at the far right of the tool bar, the number of faxes received since the program was last started.  If efax-gtk is in receive standby mode, the `tooltips' for the program's icon in the system tray will also indicate this number.  The count can be reset to 0 without restarting the program by pressing the reset button in the received faxes list.

en: 
    Settings
    --------
    
    The program settings can be changed by manually editing the efax-gtk configuration file comprising $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc.  The file is searched for in that order, so $HOME/.efax-gtkrc takes precedence over the other two.
    
    The configuration file can also be set by using the Settings dialog launched from the `File/Settings' pull down menu item.  The settings entered using this dialog are always stored as $HOME/.efax-gtkrc. Accordingly, if the Settings dialog has been used, and you want to revert to the global settings, this can be done either by deleting the $HOME/.efax-gtkrc file, or by pressing the `Reset' button in the Settings dialog, which will reload the Settings dialog from the global configuration file ($sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc).
    
    Help can be obtained when filling out the Settings dialog by holding the mouse over the relevant help (?) button, which will bring up a "Tips" display, or by pressing the button, which will bring up an information display.
ru: 
    Настройки
    --------
    
    Настройки программы могут быть изменены вручную, редактированием конфигурационного файла $HOME/.efax-gtkrc, /etc/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc.  Файлы перебираются в указанном порядке, так что $HOME/.efax-gtkrc имеет преимущество перед остальными.
    
    Также настройка может быть выполнена через диалог Настройки, открываемый через меню 'Файл/Настройки'.  Настройки из этого диалога всегда сохраняются в $HOME/.efax-gtkrc. Соответственно, если вы использовали диалог Настройки, но хотите вернуться к использованию глобальных настроек, вы можете удалить файл $HOME/.efax-gtkrc, или нажать кнопку `Сбросить' в диалоге Настроек, которая загрузит все настройки из глобального файла конфигурации (/etc/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc).
    
    Справка может быть получена при заполнении полей в диалоге настроек удержанием мыши над соответствующей кнопкой, при этом появится окошко с подсказкой, или нажатием кнопки, при этом появится информационное сообщение.

en: Socket running on port
ru: Сокет запущен на порту

en: Print job received on socket
ru: Задания на печать, принятые через сокет

en: efax-gtk: Queued faxes from socket
ru: efax-gtk: Факсы, поставленные в очередь

en: Queued print jobs
ru: Очередь заданий на печать

en: Enter selected fax to send
ru: Отправить выбранный факс

en: Choose the selected fax for sending
ru: Назначить выбранный факс к отправке

en: PRINT JOB:
ru: Задания на печать:

en: Remove
ru: Удалить

en: efax-gtk: Remove queued fax
ru: efax-gtk: Удалить очередь факсов

en: efax-gtk: print job received on socket
ru: efax-gtk: печатать задания, принятые через сокет

en: Queue fax
ru: Очередь факсов

en:  has been received on socket.
    Send or queue fax?
ru:  был принят через сокет.
    Отправить факс или поставить в очередь?

en: List received faxes
ru: Журнал принятых факсов

en: List sent faxes
ru: Журнал отправленных факсов

en: Receive standby
ru: Автоматический приём

en: Quit
ru: Выйти

en: success
ru: завершено успешно

en: number busy or modem in use
ru: номер занят или модем уже используется

en: unrecoverable error
ru: невосстановимая ошибка

en: invalid modem response
ru: Модем не отвечает

en: no response from modem
ru: нет ответа от модема

en: internal error
ru: внутреняя ошибка

en: TSI - caller ID
ru: TSI - идентификатор вызвающего

en: DCS - session format
ru: DCS - формат сессии

en: CFR - channel OK
ru: CFR - канал в порядке

en: FTT - channel not OK
ru: FTT - канал не в порядке

en: MPS - not done
ru: MPS - не завершено

en: EOM - not done, new format
ru: EOM - не завершено, новый формат

en: EOP - done
ru: EOP - завершено

en: MCF - page OK
ru: MCF - страница в порядке

en: RTP - page OK, check channel
ru: RTP - страница в порядке, проверьте канал

en: PIP - page OK, call operator
ru: PIP - страница в порядке, позвоните оператору

en: RTN - page not OK, check channel
ru: RTN - страница не в порядке, проверьте канал

en: PIN - page not OK, call operator
ru: PIN - страница не в порядке, позвоните оператору

en: CRP - repeat command
ru: CRP - повторите команду

en: DCN - disconnect
ru: DCN - отсоединение

en: UNKNOWN
ru: НЕИЗВЕСТНО

en: incompatible local and remote capabilities
ru: несовместимые между собой местные и удалённые способности

en: can't delete file %s:
ru: невозможно удалить файл %s:

en: removed file: %s
ru: удалённый файл: %s

en: header:
ru: заголовок:

en: characters received while sending
ru: символы, принятые при отправке

en: sent %d+%d lines and %d+%d bytes, in %d secs at %d bps
ru: принято %d+%d строк и %d+%d байт, за %d секунд со скоростью %d bps

en: flow control did not work
ru: контроль потока не работает

en: modem response in data
ru: модем отвечает данными

en: run length buffer overflow
ru: переполнение буфера

en: file write:
ru: записывается файл:

en: CAN: data reception cancelled
ru: CAN: приём данных прерван

en: reception errors
ru: ошибки приёма

en: received %d lines with %d errors
ru: принято %d строк с %d ошибками

en: sent TCF - channel check of %d bytes
ru: отправлено TCF - проверка канала на %d байт

en: last byte of frame is NULL
ru: последний байт в кадре НУЛЕВОЙ

en: sent
ru: отправлено

en: bit-reversed HDLC frame, reversing bit order
ru: Кадр HDLC с обратным порядком бит, меняем так же

en: timed out reading frame data
ru: таймаут при чтении кадра данных

en: frame error
ru: сбойный кадр

en: no response after frame data
ru: нет ответа после данных

en: wrong response after frame data
ru: неверный ответ после данных

en: frame too long (%d, > %d max bytes)
ru: кадр очень большой( (%d, > %d максимальное число байт)

en: wrong carrier
ru: плохая несущая

en: wrong response to command to receive a frame
ru: неверный ответ на команду приёма кадра

en: received short frame (%d bytes)
ru: принято коротких кадров (%d байт)

en: received
ru: принято

en: The remote ID is
ru: Удалённый ID

en: no answer from remote fax
ru: удалённый факс не отвечает

en: can't open page
ru: невозможно открыть страницу

en: remote has one or more documents to send and can receive
ru: удалённый факс имеет один или больше документов для отправки и может принимать

en: remote has one or more documents to send and cannot receive
ru: удалённый факс имеет один или больше документов для отправки и не может принимать

en: remote has no documents to send and can receive
ru: удалённый факс не имеет документов для отправки, но может принимать

en: remote has no documents to send and cannot receive
ru: удалённый факс не имеет документов для отправки и приёма

en: remote cannot receive, trying anyways
ru: удалённый факс не может принимать, всё равно пробуем

en: remote has nothing to send, trying anyways
ru: удалённый факс не имеет ничего для отправки, всё равно пробуем

en: channel not usable at %d bps
ru: канал нельзя использовать на %d bps

en: channel not usable at lowest speed
ru: канал невозможно использовать даже на самой низкой скорости

en: invalid response to DCS
ru: неверный ответ на DCS

en: sent page %s
ru: отправлена страница %s

en: invalid post-page response
ru: неверный ответ после страницы

en: interrupt request ignored
ru: запрос на прекращение игнорирован

en: timed out waiting for command
ru: исчерпано время ожидания команды

en: page saved to %s
ru: страница сохранена в %s

en: unrecognized command
ru: нераспознанная команда

en: no command or response from remote
ru: нет команды или ответа от удалённого факса

en: abnormal termination (code %d)
ru: ненормальное завершение (код %d)

en: no XON/DC2 received after CONNECT
ru: не принят XON/DC2 после CONNECT

en: %d characters received while waiting to send
ru: %d символов принято при ожидании отправки

en: remote has one or more documents to send.
ru: удалённый факс имеет один или более документов к отправке

en: no +FPTS response obtained, it is assumed that fax was received
ru: ответа +FPTS не обнаружено, предполагаем что факс был принят

en: too many page send retries
ru: очень много попыток отправить страницу

en: receive (+FDR) command failed
ru: команда приёма (+FDR) завершилась неудачно

en: dialing %s
ru: вызваем номер %s

en: The remote ID is %s
ru: Удалённый ID - %s

en: called
ru: вызван

en: connected
ru: подсоединён

en: number is busy
ru: номер занят

en: dial command failed
ru: ошибка команды дозвона

en: waiting for activity
ru: ожидание активности

en: activity detected
ru: активность обнаружена

en: can't answer: can't lock device
ru: не могу ответить: не могу заблокировать устройство

en: executing command /bin/sh -c %s
ru: команда запуска /bin/sh -c %s

en: exec() call failed:
ru: неудачный вызов exec():

en: no voice command defined for voice call
ru: не определено голосовых команд для голосового звонка

en: unable to answer call
ru: невозможно ответить на звонок

en: modem does not support fax
ru: модем не поддерживает приём/передачу факсов

en: using %s in class %s
ru: используйте %s in класс %s

en: failed page %s
ru: сбой страницы %s

en: finished - %s
ru: завершили - %s

en: local ID (%s) truncated to %d characters
ru: местный ID (%s) обрезан до %d символов

en: local ID (%s) has non-standard characters
ru: местный ID (%s) имеет нестандартные символы

en: using line buffering of stdout
ru: используем буферизирование строки вывода

en:  Error:
ru:  Ошибка:

en:  Warning:
ru:  Внимание:

en: fax device write error:
ru: ошибка записи в в факсовое устройство:

en: unexpected response "%s"
ru: неожиданный ответ "%s"

en: modem command "%s" too long
ru: очень длинная команда модема "%s"

en: timed out after command: %s
ru: таймаут после команды: %s

en: timed out after waiting
ru: таймаут после ожидания

en: wrong response after command: %s
ru: неверный ответ после команды: %s

en: wrong response after waiting
ru: неверный ответ после ожидания

en: sync: dropping DTR
ru: sync: выкидываем DTR

en: sync: sending escapes
ru: sync: отправляем escapes

en: sync: modem not responding
ru: sync: модем не отвечает

en: modem command (%s) failed
ru: неудачное завершение команды модема (%s)

en: modem command failed
ru: неудачное завершение команды модема

en: %s locked or busy - waiting
ru: %s заблокирован или занят - ждём

en: opened %s
ru: открыли %s
