efax-gtk-3.0.9 - en to sq translation catalogue (391 entries)

en: efax-gtk: Address book
sq: efax-gtk: Libër vendndodhjesh

en: Name
sq: Emër

en: Number
sq: Numër

en: Add new address
sq: Shto vendndodhje të re

en: Delete address
sq: Fshij vendndodhje

en: Move address up
sq: Ngri vendndodhje

en: Move address down
sq: Ul vendndodhje

en: Delete selected address?
sq: Të fshij vendndodhjen e përzgjedhur?

en: efax-gtk: Delete address
sq: efax-gtk: Fshi vendndodhje

en: efax-gtk: Add address
sq: efax-gtk: Shto vendndodhje

en: Name:
sq: Emër:

en: Number:
sq: Numër:

en: efax-gtk: File to fax
sq: efax-gtk: Kartelë për t'u faksuar

en: View
sq: Parje

en: efax-gtk: Conditions, Notices and Disclaimers
sq: efax-gtk: Kushte, Shënime dhe Klauzola

en: Accept
sq: Prano

en: Reject
sq: Hidh tej

en: Do you accept the Conditions, Notices and Disclaimers shown above?
sq: I pranoni Kushtet, Shënimet dhe Klauzolat treguar më sipër?

en: About efax-gtk
sq: Rreth efax-gtk

en: About efax
sq: Rreth efax-it

en: This program (efax-gtk) is a front end for efax. efax is a program released under the GNU General Public License, version 2 by Ed Casas
sq: Ky program (efax-gtk) është një ndërfaqe për efax-in. efax-i është një program i qarkulluar nën Licensën e Përgjithshme Publike GNU, versioni 2, nga Ed Casas.

en: Inactive
sq: Joveprues

en: Sending fax
sq: Po dërgoj faks

en: Answering call
sq: Po i përgjigjem thirrjes

en: Standing by to receive calls
sq: Në gatishmëri për të marrë thirrje

en: Cannot send fax - a fax is being received
sq: Nuk mund të dërgoj dot faks - është duke u marrë një faks

en: Not valid file name
sq: Emër i pavlefshëm kartele

en: File does not exist
sq: Kartelë nuk ekziston

en: User does not have read permission on the file
sq: Përdoruesi nuk ka leje leximi mbi kartelën

en: Not valid postscript/PDF file
sq: S'ka kartelë postscript/PDF të vlefshme

en: You don't have the $HOME environmental variable set
sq: Nuk keni ndryshoren e mjedisit $HOME të rregulluar

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't create directory to save received faxes.
    Faxes cannot be received!
sq: GABIM SERIOZ SISTEMI: S'krijoj dot drejtori ruajtjeje faksesh të marrë.
    Nuk mund të merren fakse!

en: 
    *** Stopping send/receive session ***
sq: 
    *** Po ndërpres sesion dërgimesh/marrjesh ***

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't create directory to save received fax.
    This fax will not be saved!
sq: GABIM SERIOZ SISTEMI: S'krijoj dot drejtori ruajtjeje faksesh të marrë.
    Ky faks nuk ka për t'u ruajtur!

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't open received fax directory.
    This fax will not be saved!
sq: GABIM SERIOZ SISTEMI: S'hap dot drejtori faksesh të marrë.
    Ky faks nuk ka për t'u ruajtur!

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Cannot save all of the received fax.
    All or part of the fax will be missing!
sq: GABIM SERIOZ SISTEMI: S'ruaj dot tërë fakset e marrë.
    Do të mungojë tërë faksi ose një pjesë e tij!

en: Invalid Utf8 received in EfaxController::read_pipe_cb()
sq: U mor Utf8 i pavlefshëm te EfaxController::read_pipe_cb()

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't create directory to save sent fax.
    This fax will not be saved!
sq: GABIM SERIOZ SISTEMI: S'krijoj dot drejtori ruajtjeje faksesh të dërguar.
    Ky faks nuk ka për t'u ruajtur!

en: PRINT JOB
sq: AKT SHTYPJEJE

en: Print selected fax
sq: Shtyp faksin e përzgjedhur

en: View selected fax
sq: Shihni faksin e përzgjedhur

en: Add/amend description for selected fax
sq: Shto/përmirëso përshkrimin e faksit të përzgjedhur

en: Delete selected fax
sq: Fshij faksin e përzgjedhur

en: Empty trash folder
sq: Zbraz dosje hedhurinash

en: Add new folder
sq: Shto dosje të re

en: Delete selected folder
sq: Fshij dosjen e përzgjedhur

en: Reset new faxes count
sq: Rifillo numërim fakseshtë rinj

en: efax-gtk: Received fax list
sq: efax-gtk: Listë faksesh e marrë

en: efax-gtk: Sent fax list
sq: efax-gtk: Listë faksesh të dërguar

en: Permanently delete selected fax?
sq: Të fshij përgjithmonë fakset e përzgjedhur?

en: 
    (NOTE: This will permanently delete the fax
    from the file system)
sq: 
    (SHËNIM: Kjo do të fshijë përgjithmonë faksin
    prej sistemit të kartelave)

en: Permanently delete selected faxes?
    
    (NOTE: This will permanently delete the faxes
    from the file system)
sq: Të fshij përgjithmonë fakset e përzgjedhur?
    
    (SHËNIM: Kjo do të fshijë fakset përgjithmonë
    prej sistemit të kartelave)

en: efax-gtk: Delete fax
sq: efax-gtk: Fshi faks

en: Empty trash folder?
    
    (NOTE: This will permanently delete all the faxes
    in the Trash folder from the file system)
sq: Të zbraz dosje hedhurinash?
    
    (SHËNIM: Kjo do të fshijë përgjithmonë prej sistemit të
    kartelave tërë fakset në dosjen Hedhurina)

en: efax-gtk: Trash folder
sq: efax-gtk: Dosje hedhurinë

en: efax-gtk: Add folder
sq: efax-gtk: Shto dosje

en: Empty the folder by deleting any child folders
    and drag-and-dropping or deleting any contained
    faxes before deleting folder
sq: Zbrazni dosjen duke fshirë cilëndo nëndosje
    dhe duke hequr ose fshirë cilindo faks aty
    para se të fshini dosjen

en: efax-gtk: Delete folder
sq: efax-gtk: Fshi dosje

en: Delete folder:
sq: Fshij dosje:

en: Print selected fax?
sq: Shtyp faksin e përzgjedhur?

en: efax-gtk: Print fax
sq: efax-gtk: Shtyp faks

en: New faxes:
sq: Fakse Të rinj:

en: efax-gtk: Fax description
sq: efax-gtk: Përshkrim faksi

en: Fax description?
sq: Përshkrim faksi?

en: Folder name?
    (Note this will be placed in the top
    level and can be drag-and-dropped
    into other folders)
sq: Emër dosjeje?
    (Shënoni që ky do të vendose në nivelin
    e sipërm dhe mund të mirret-dhe-lihet
    brenda dosjesh të tjera)

en: Folder name cannot contain character:
sq: Emri i dosjes nuk mund të përmbajë shenjë:

en: The following folder already exists:
sq: Dosja vijuese ekziston tashmë:

en: Folder
sq: Dosje

en: Date
sq: Datë

en: Description
sq: Përshkrim

en: Inbox
sq: Të marrë

en: Sent box
sq: Kuti të Dërguarish

en: Trash
sq: Hedhurina

en: efax-gtk: File list
sq: efax-gtk: Listë kartelash

en: Files to fax
sq: Kartela për t'u faksuar

en: View selected file
sq: Shihni kartelën e përzgjedhur

en: Remove selected file from list
sq: Hiq kartelën e përzgjedhur prej liste

en: Add files to list
sq: Shto kartela te listë

en: Add files to the file list for faxing
sq: Shto te listë kartelash kartela për t'u faksuar

en: Move file up
sq: Ngri kartelë

en: Move file down
sq: Ul kartelë

en: Remove file
sq: Hiq kartelë

en:  from the list?
sq: prej liste?

en: Remove file
sq: Hiq kartelë

en: Copyright (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    This program is released under the GNU General Public License, version 2
sq: Copyright (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    Ky program është qarkulluar nën Licensën e Përgjithshme Publike GNU, versioni 2

en: Usage: efax-gtk [options] [filename]
    Options:
    	-r  Start the program in receive standby mode
    	-s  Start the program hidden in the system tray
    See the README file which comes with the distribution
    for further details
sq: Përdorimi: efax-gtk [mundësi] [emër kartele]
    Mundësi:
    	-r  Nis programin me mënyrën në pritje faksesh
    	-s  Nis programin fshehur në shtyllë sistemi
    Për më tepër hollësi shihni kartelën README
    që  gjendet te shpërndarja

en: Invalid option.  Options are:
sq: Mundësi e pavlefshme.  Mundësitë janë:

en: Invalid user name specified - it must be in plain
    ASCII characters.  No user name will be shown on
    the fax top header line, but don't worry as the
    fax station number will always be given on the
    top header
sq: Është dhënë emër i pavlefshëm përdoruesi - duhet të jetë
    me shenja të thjeshta ASCII.  Nuk do të tregohet emër
    përdoruesi te rreshti i sipërm i titullit të faksit, por mos
    u merakosni sepse numri i faksit do të shfaqet gjithmonë
    në titullin e sipërm

en: Invalid modem class specified
    Adopting default of Class 2
sq: Është dhënë klasë modemi e pavlefshme
    Po vazhdoj me parazgjedhjen Klasë 2

en: No serial port device specified in
sq: S'është dhënë pajisje porte seriale te

en: Adopting default fax resolution of 204x196
sq: Po vazhdoj me qartësi faksi parazgjedhje 204x196

en: Invalid fax resolution specified
    Adopting default fax resolution of 204x196
sq: Është dhënë qartësi faksi e pavlefshme
    Po vazhdoj me qartësi faksi parazgjedhje 204x196

en: Invalid ring number specified
    Will answer after one ring
sq: Është dhënë numër i pavlefshën tringëlimash
    Do të përgjigjem pas një tringëllime

en: Adopting default page size of a4
sq: Po vazhdoj me madhësi faqeje parazgjedhje a4

en: Invalid page size specified
    Adopting default page size of a4
sq: Është dhënë madhësi faqeje e pavlefshme
    Po vazhdoj me madhësi faqeje parazgjedhje a4

en: Invalid dialmode specified
    Adopting default of tone dialling
sq: Është dhënë lloj i pavlefshëm sinjali
    Po vazhdoj me sinjalin parazgjedhje ton

en: Invalid print shrink specified: adopting default value of 100
sq: Është dhënë tkurrje e pavlefshme shtypjeje: po vazhdoj me vlerën parazgjedhje 100

en: Adopting default postscript view command of 'gv'
sq: Po vazhdoj me urdhër parazgjedhje parjeje postscript-esh 'gv'

en: No port for the socket server has been specified, so the server will not be started
sq: S'është dhënë portë për "socket" shërbyesi, prandaj shërbyesi nuk do të niset

en: Invalid port for the socket server has been specified, so the server will not be started.  It needs to be between 1024 and 65535
sq: Është dhënë portë e pavlefshme për shërbyes "socket"-i, ndaj shërbyesi nuk do të niset. Lipset të jetë midis 1024 dhe 65535

en: Invalid WORK_SUBDIR: directory specified. WORK_SUBDIR: will be ignored
sq: Është dhënë WORK_SUBDIR: e pavlefshme. WORK_SUBDIR: do të shpërfillet

en: File
sq: Kartelë

en: Socket
sq: "Socket"

en: Fax entry method:
sq: Metodë dhënjeje faksi

en: Single file
sq: Një kartelë

en: Multiple files
sq: Shumë kartela

en: Socket list
sq: Listë "Socket"-i

en: Tel number:
sq: Numër tel.:

en: Send fax
sq: Dërgo faks

en: Answer call
sq: Përgjigju thirrjes

en: Take over call
sq: Merr thirrje përsipër

en: Standby
sq: Gatishmëri

en: Stop
sq: Ndal

en: Fax to send
sq: Faks për t'u dërguar

en: List _received faxes
sq: Listo fakse të _marrë

en: _List sent faxes
sq: Listë faske të _dërguar

en: Queued _faxes from socket
sq: Fakse në radhë prej "socket"-i

en: _Enter single file
sq: _Jepni kartelë

en: Enter _multiple files
sq: Jepni kartela të shu_mëfishta

en: _Address book
sq: _Libër vendndodhjesh

en: _Settings
sq: _Rregullime

en: _Quit
sq: _Lër

en: About efax-_gtk
sq: Rreth efax-_gtk

en: About _efax
sq: Rreth _efax

en: _Translations
sq: _Përkthime

en: _Help
sq: _Ndihmë

en: _File
sq: _Kartelë

en: The program has been started with the -s option but there is no system tray!
sq: Programi është nisur me mundësinë -s por nuk ka shtyllë sistemi!

en: No fax number specified.  Do you want to send the fax on an open connection?
sq: S'është dhënë numër faksi.  Doni të dërgohet faksi nëpër një lidhje të hapët?

en: Telephone number
sq: Numër telefoni

en: A print job has been received on socket
sq: Është marrë një akt shtypjeje në "socket"

en: efax-gtk socket
sq: "socket" efax-gtk

en: A fax has been received by efax-gtk
sq: efax-gtk ka marrë një faks

en: efax-gtk: fax received
sq: efax-gtk: faks i marrë

en: Can't change settings unless the program is inactive
    Press the Stop button to make it inactive
sq: S'ndryshoj dot rregullimet pa u çaktivizuar programi
    Shtypni butonin Ndal për ta çaktivizuar

en: Italian - Luca De Rugeriis
sq: Italisht - Luca De Rugeriis

en: Polish - Pawel Suwinski
sq: Polonisht - Pawel Suwinski

en: Bulgarian - Zdravko Nikolov
sq: Bullgarisht - Zdravko Nikolov

en: Russian - Pavel Vainerman
sq: Rusisht - Pavel Vainerman

en: Hebrew - Assaf Gillat
sq: Hebraishte - Assaf Gillat

en: Greek - Hellenic Linux Users Group
sq: Greqisht - Hellenic Linux Users Group

en: efax-gtk: Translations
sq: efax-gtk: Përkthime

en: Press F1 for help
sq: Shtypni F1 për ndihmë

en: Invalid Utf8 received in MainWindow::read_error_pipe_cb()
sq: Utf8 e pavlefshme marrë te MainWindow::read_error_pipe_cb()

en: terminated by signal
sq: pëfundur prej sinjali

en: Name:
sq: Emër:

en: Number:
sq: Numër:

en: Serial Device:
sq: Pajisje Seriale:

en: Capabilities:
sq: Aftësi:

en: Rings (1-9):
sq: Zile (1-9):

en: Modem Class:
sq: Klasë Modemi:

en: Dial Mode:
sq: Sinjal

en: Class 1
sq: Klasë 1

en: Class 2
sq: Klasë 2

en: Class 2.0
sq: Klasë 2.0

en: Tone
sq: Ton

en: Pulse
sq: Puls

en: Initialization Params:
sq: Parametra Gatitjeje:

en: Reset Params:
sq: Ricaktoni Parametra:

en: Other Params:
sq: Parametra të Tjerë

en: Print Program:
sq: Program Shtypjeje:

en: Print Shrink (50-100):
sq: Tkurrje Shtypjeje (50-100):

en: Popup confirmation dialog
    before printing
sq: Shfaq dialog ripohimi
    para shtypjes

en: Postscript viewer
    program:
sq: Program Parës
    Postscript-esh:

en: Run socket server
sq: Xhiro shërbyes "socket"-i

en: Popup dialog when fax
    received from socket
sq: Nxirr dialog kur merret
    faks prej "socket"-i

en: Port to which faxes to
    be sent:
sq: Portë te e cila të
    dërgohen fakse:

en: Addresses allowed to
    connect
sq: Vendndodhje të lejuara për
    lidhje

en: other
sq: tjetër

en: Popup dialog when fax
    received by modem
sq: Shfaq dialog kur merret
    faks nga modemi

en: Execute a program or script
    when fax received by modem
sq: Ekzekuto një program ose programth
    kur është marrë faks prej modemit

en: Sent Fax Resolution:
sq: Qartësi Faksesh të Dërguar

en: Include destination
    fax number on fax
    page top header line
sq: Përfshi numër faksi
    vendmbërritje te rreshti
    i sipër titulli faqeje faksi

en: Fine
sq: Imët

en: Log File:
sq: Kartelë Regjistrimi

en: Page Size:
sq: Madhësi Faqeje:

en: efax-gtk: settings
sq: efax-gtk: rregullime

en: Note: pressing the OK button will save the settings in file
sq: Shënim: shtypja e butonit OK do t'i ruajë rregullimet në kartelë

en: Reset
sq: Rimerr

en: Identity
sq: Identitet

en: Params
sq: Parametra

en: Print
sq: Shtyp

en: Socket
sq: "Socket"

en: Receive
sq: Merr

en: Logging
sq: Hyrje

en: Page
sq: Faqe

en: Invalid user name specified in "Identity" tab - it must be in plain ASCII characters.  If this is a problem, leave it blank as the fax station number will always be given on the top header
sq: Është dhënë emër i pavlefshëm përdoruesi te pjesa "Identitet" - duhet të jetë me shenja të thjeshta ASCII.  Nëse e keni problem, lëreni bosh ngaqë numri i faksit do të dërgohet përherë me titullin e sipërm

en: Config Error
sq: Gabim Formësimi

en: Invalid modem class specified
sq: Është dhënë klasë e pavlefshme modemi

en: Invalid page size specified
sq: Është dhënë madhësi e pavlefshme faqeje

en: Invalid sent fax resolution specified
sq: Është dhënë qartësi e pavlefshme faksesh të dërguar

en: Invalid rings number specified
sq: Është dhënë numër i pavlefshëm tringëllimash

en: Invalid dial mode specified
sq: Është dhënë lloj i pavlefshëm sinjali

en: Invalid print shrink parameter specified
sq: Është dhënë parametër i pavlefshëm tkurrjeje shtypjeje

en: Invalid socket port number specified. It must be between 1024 and 65535
sq: Është dhënë numër i pavlefshëm porte "socket"-i. Duhet të jetë ndërmjet 1024 dhe 65535

en: Enter settings from
sq: Jepni rregullime për

en:  or
sq:  ose

en: Reset settings
sq: Ricakto rregullime

en: Put the name to appear on the fax top header on sent faxes here.  It must be in plain ASCII characters.  If this is a problem, leave it blank as the fax station number will always be given on the top header
sq: Vini këtu emrin që do të duket në titullin e sipërm të faksit te fakset e dërguar.  Duhet të jetë me shenja të thjeshta ASCII.  Nëse kjo është problem, lëreni bosh meqë numri i faksit do të duke gjithmonë te titulli i sipërm

en: efax-gtk help: Name
sq: efax-gtk ndihmë: Emër

en: Put the number to appear on the fax top header on sent faxes here.  This will also comprise the fax station ID reported to the sending fax machine when receiving faxes
sq: Vini këtu numrin që do të duket në krye të titullit të faksit për fakset që dërgohen.  Kjo përfshin edhe ID makine faksi dhënë makinës që dërgon faksin kur merren fakse

en: efax-gtk help: Number
sq: efax-gtk ndihmë: Numër

en: Put the serial device to which the modem is connected here (if none is given, the program defaults to /dev/modem).  Do not include the `/dev/' part of the device name -- ie state it as `ttyS1' or `cua2', etc.  With Linux, ttyS0 equates to COM 1, ttyS1 to COM 2, and so on
sq: Vini këtu pajisjen seriale te e cila është lidhur modemi (nëse nuk jepet ndonjë, programi parazgjedh /dev/modem).  Mos përfshini pjesën `/dev/' të emrit të pajisjes -- me fjalë të tjera vëreni si `ttyS1' ose `cua2', etj.  Nën Linux, ttyS0 është baraz me COM 1, ttyS1 me COM 2, e me radhë.

en: efax-gtk help: Device
sq: ndihmë e efax-gtk-së: Pajisje

en: Put the lock file directory here.  If none is specified, the program defaults to /var/lock
sq: Vini këtu drejtorinë "lock file".  Nëse nuk jepet ndonjë, programi parazgjedh /var/lock

en: efax-gtk help: Lock File
sq: ndihmë e efax-gtk-së: Lock File

en: With efax-0.9 or higher you should usually pick "Auto", as then efax will work out the class of the modem by itself, but you can also force a class by picking one of the specified ones if you want.  However, with efax-0.8 the program defaults to Class 2, so if you are using a Class 1 modem with old versions of efax specify the Class here
sq: Me efax-0.9 ose më të ri zakonisht do të duhej të zgjidhni "Auto", ngaqë kështu efax-i do ta gjejë vetë klasën e modemit, por mundet edhe vini një klasë tjetër duke e zgjedhur nga ato të dhënat nëse doni.  Sidoqoftë, me efax-0.8 programi parazgjedh Klasën 2, ndaj nëse përdorni modem të Klasës 1 me versione të vjetër të efax-it jepeni Klasën këtu

en: efax-gtk help: Modem Class
sq: ndihmë për efax-gtk: Klasë Modemi

en: This specifies whether tone or pulse dialling will be used when sending faxes
sq: Kjo përcakton nëse duhet përdorur sinjal ton apo puls kur dërgohen fakse

en: efax-gtk help: Dial Mode
sq: ndihmë për efax-gtk: Sinjal

en: This specifies the capabilities of the modem.  To see what these mean do `man efax', and look at the operation of the `-c' flag.  With efax-0.9 and a Class 2 modem, you usually won't need to specify this and should leave it blank, as the program will interrogate the modem.  If using an older version of efax or a different class of modem, values which will work with practically any 14,400 bps modem are 1,5,0,2,0,0,0,0, or 1,3,0,2,0,0,0,0 for slower ones
sq: Kjo përcakton aftësitë e modemit.  Për të parë se ç'do të thotë kjo kryeni `man efax', dhe shihni ç'përmbush shenja `-c' flag.  Me efax-0.9 dhe një modem të Klasës 2, zakonisht nuk do t'ju ta tregoni këtë dhe do të duhej ta linit bosh, ngaqë modemi do të pyetet prej programit.  Nëse përdoret një version më i hershëm i efax-it ose modem nga një tjetër klasë, vlera me të cilat do të punojë praktikisht çfarëdo modem 14,400 bps janë 1,5,0,2,0,0,0,0, ose 1,3,0,2,0,0,0,0 për më të ngadalshëm.

en: efax-gtk help: Capabilities
sq: ndihmë për efax-gtk: Aftësi

en: This defines the number of rings the modem allows to pass before answering the telephone when in Standby mode.  Acceptable values are 1 to 9.  If none is specified, the program defaults to 1
sq: Kjo përcakton numër tringëllimash që lejon modemi para se t'i përgjigjet telefonit prej mënyrës Standby.  Vlerat e pranueshme janë nga 1 te 9.  Nëse nuk jepet ndonjë, programi parazgjedh 1

en: efax-gtk help: Rings
sq: ndihmë për efax-gtk: Zile

en: This specifies the initializing `AT' commands for the modem when in fax mode.  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', which will be correct for practically all modems
sq: Kjo përcakton urdhra `AT' gatitjeje për modemin gjatë mënyrës faks.  Jepni aq sa ju duhen, ndarë prej hapësirash për urdhrat që lipset të jenë të ndarë, por pa një `AT' paraprake.  Nëse nuk jepet ndonjë, programi parazgjedh `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', që do të jetë i saktë praktikisht për çdo modem

en: efax-gtk help: Initialization Parameters
sq: ndihmë për efax-gtk: Parametra Gatitjeje

en: This specifies the `AT' commands that will reset the modem.  Specify as many commands as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z', which will be correct for practically all modems
sq: Kjo përcakton urdhra `AT' gatitjeje që do të rirregullojnë modemin.  Jepni aq sa ju duhen, ndarë prej hapësirash për urdhrat që lipset të jenë të ndarë, por pa një `AT' paraprake.  Nëse nuk jepet ndonjë, programi parazgjedh `Z', që do të jetë i saktë praktikisht për çdo modem

en: efax-gtk help: Reset Parameters
sq: ndihmë për efax-gtk: Ricaktoni Parametra

en: This can be used to pass any other parameter to efax (do `man efax' to see what is available).  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for different parameters -- eg include `-or' to do a bit reversal during receive for Multitech modems which require it.  Unless you have an unusual modem, leave this blank
sq: Kjo mund të përdoret për t'i kaluar efax-it çfarëdo parametri tjetër (kryeni një `man efax' për të parë se çfarë është e mundshme).  Jepni aq sa ju duhen, ndarë prej hapësirash për parametra të ndryshëm -- p.sh. përfshini `-or' për të kryer përmbysje bitesh gjatë marrjesh nga modem Multitech i cili e kërkon këtë.  Lëreni bosh këtë, veç në paçi një modem jo të zakonshëm

en: efax-gtk help: Other Parameters
sq: ndihmë për efax-gtk: Parametra të Tjerë

en: This is the command which prints and takes postscript input on standard input.  If none is specified, the program will default to `lpr'.  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
sq: Ky është urdhri që shtyp dhe pranon futje postscript gjatë futjesh standarde.  Nëse nuk jepet ndonjë, programi do të parazgjedhë `lpr'

en: efax-gtk help: Print Program
sq: ndihmë për efax-gtk: Program Shtypjeje

en: This will determine the extent to which a printed page will be reduced to fit within a printer's print area.  It is a percentage -- eg 98 will shrink the page to 98 per cent of its size.  If none is specified no shrink will take place (ie you can, but there is no need to, specify 100).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
sq: Kjo do të përcaktojë shkallën e reduktimit të një faqeje që do të shtypet për ta nxënë zona e shtypjes te shtypësi.  Shprehur në përqindje -- p.sh. 98 do ta tkurrë faqen te 98 përqind e madhësisë së saj.  Nëse nuk jepet ndonjë nuk do të ketë tkurrje (pra mundeni, por nuk ka nevojë, të jepni 100)

en: efax-gtk help: Print Shrink
sq: ndihmë për efax-gtk: Tkurrje Shtypjeje

en: This specifies whether a confirmatory pop-up dialog is to appear before printing whenever the "Print selected fax" button is pressed in the Received Faxes list or Sent Faxes list.  Uncheck the box if you don't want a dialog (if you have specified an external print manager such as 'kprinter' in the Print Program box, then you will not want this checked).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
sq: Kjo përcakton nëse të shfaqet apo jo një flluckë dialogu ripohimi para shtypjesh kurdo që shtypet butoni "Shtyp faksin e përzgjedhur" te listë Faksesh të Marrë ose listë Faksesh të Dërguar.  Mos vini shenjë te kutia nëse nuk doni dialog (nëse te kutia Program Shtypjesh keni dhënë një përgjegjës të jashtëm shtypjesh si p.sh. 'kprinter', atëherë nuk ju duhet shenjë këtu).

en: efax-gtk help: Popup
sq: ndihëm për efax-gtk: Flluckë

en: A postscript viewer is used to view sent and received faxes via the fax lists, and also to view faxes to be sent identified via the "Files to fax" file selector dialog.  Specify here the command to be used to view postscript files.  If none is specified, the program will default to 'gv'.  Other possibilities you may want to specify are 'evince' (the Gnome image viewer) or 'kghostview' (the KDE postscript viewer). If using gv, you may need to use the '-media A4' or '-media Letter' option to select correct paper size.  evince and kghostview do this automatically
sq: Parësi postscript përdoret për të parë fakse të marrë dhe të dërguar nga listë faksesh, dhe edhe për të parë fakse që duhet të dërgohen të identifikuar përmes dialogu përzgjedhësi kartelash "Kartela për t'u faksuar".  Përcaktoni këtu urdhrin që duhet përdorur për të parë kartela postscript.  Nëse nuk jepet ndonjë, programi do të parazgjedhë 'gv'.  Mundësi të tjera që do të donit të jepni janë 'evince' (parësi postscript GNOME) ose 'kghostview' (parësi postscript KDE). Nëse përdoret gv, mund të donit të përdorni mundësitë '-media A4' ose '-media Letter' për të përzgjedhur madhësinë e duhur të letrës.  evince dhe kghostview e bëjnë automatikisht këtë

en: efax-gtk help: Postscript Viewer Program
sq: ndihmë për efax-gtk: Program Parës për Postscript

en: This specifies whether a socket server is to be run for CUPS or  some other print system.  Check the box if it is to run
sq: Kjo përcakton nëse duhet përdorur një shërbyes "socket" për CUPS-in apo për ndonjë sistem tjetër shtypjeje. Vini shenjë në këtë kuti nëse duhet përdorur një

en: efax-gtk help: Run socket server
sq: ndihmë për efax-gtk: Xhiro shërbyes "socket"-i

en: This specifies whether a pop-up dialog is to appear whenever a fax is received by the socket server from the print system.  Check the box if you want a dialog (this has no effect unless you have also checked the box for the socket server to run).  If the program is inactive or is standing by to receive faxes, the fax can be sent directly from this dialog
sq: Kjo përcakton nëse duhet të hapet një flluckë dialogu kurdo që merret një faks nga shërbyesi "socket" prej sistemit të shtypjes.  Vini shenjë në këtë kuti nëse doni një dialog (nuk ka efekt po qe se nuk keni vënë shenjë te kutia për përdorim shërbyesi "socket").  Nëse programi është joveprues faksi mund të dërgohet drejtpërsëdrejti prej këtij dialogu.

en: This specifies the port number on which the socket server is to listen.  It should be between 1024 and 65535.
sq: Kjo përcakton numrin e portës prej të cilës duhet të dëgjojë shërbyesi "socket".

en: efax-gtk help: Port
sq: ndihmë për efax-gtk: Portë

en: efax-gtk help: Socket connections allowed
sq: ndihmë për efax-gtk: Lidhje "socket" të lejuara

en: This parameter specifies whether a pop-up dialog will appear when a fax is received from a modem. Check the box if you want a pop-up.
sq: Ky parametër përcakton të shfaqet apo jo një dialog flluckë kur merret faks prej një modemi. Vini shenjë te kutia nëse doni një flluckë.

en: efax-gtk help: Receive pop-up
sq: ndihmë për efax-gtk: Flluckë marrjeje

en: This specifies whether a program or script is to be executed when a fax is received from a modem.  Check the box if you want to execute a program, and enter the program name.  efax-gtk comes with two scripts, print_fax and mail_fax, which can be used automatically to print a received fax or to mail it to a user (so to mail a fax you can enter `mail_fax' here).  See the README file for further details.
sq: Kjo përcakton nëse një program ose programth duhet ekzekutuar kur meeret një faks nga një modem.  Vini shenjë te kutia nëse doni të ekzekutohet një program, dhe jepni emrin e programit.

en: efax-gtk help: Execute program when fax received
sq: ndihmë për efax-gtk: Ekzekuto program kur merret faks

en: This specifies the resolution to which faxes are sent.  "Standard" gives 204x98 and "Fine" gives 204x196
sq: Kjo përcakton qartësinë me të cilën dërgohen fakset.  "Standard" jep 204x98 dhe "Imët" jep 204x196

en: efax-gtk help: Sent Fax Resolution
sq: ndihmë për efax-gtk: Qartësi Faksesh të Dërguar

en: This specifies whether the destination fax number is included in the top fax header line for sent faxes.  Uncheck the box if you do not want this to be shown (say because it includes a pay card access number)
sq: Kjo përcakton në përfshihet a jo numri i faksit vendmbërritje te rreshti i sipërm i titullit të faksit për fakset e dërguar.  Çshenjojeni kutinë nëse nuk doni që ky të duket (le të themi për shkak se përfshin një numër karte pagesash)

en: efax-gtk help: Fax top header line
sq: ndihma e efax-gtk-së: Rreshti i sipërm i titullit të faksit

en: This parameter specifies a log file to which progress on negotiations and fax status, and errors and warnings, are logged.  If none is specified, then no log file will be maintained.  (A log file can also be kept by redirecting stdout and stderr -- see the README file for further details)
sq: Ky parametër përcakton një kartelë regjistrimesh te e cila regjistrohen ecuria e negociatave dhe gjendje faksesh, si dhe gabime dhe sinjalizime.  Nëse nuk jepet ndonjë, atëherë nuk do të ketë kartelë regjistrimesh.  (Kartelë regjistrimesh mund të mbahet edhe duke ridrejtuar "stdout" dhe "stderr" -- shihni kartelën README për të hollësi të mëtejshme)

en: efax-gtk help: Log File
sq: ndihmë për efax-gtk: Kartelë Regjistrimesh

en: Specify the page size for faxes here
sq: Përcaktoni këtu madhësi faqeje për fakset

en: efax-gtk help: Page Size
sq: ndihmë për efax-gtk: Madhësi Faqeje

en: efax-gtk: Help
sq: efax-gtk: Ndihmë

en: Sending
sq: Po dërgoj

en: Receiving
sq: Po marr

en: Address Book
sq: Libër Vendndodhjesh

en: Fax Lists
sq: Lista Faksesh

en: Settings
sq: Rregullime

en: 
    Sending faxes
    -------------
    
    Before sending a fax, it must be specified in the "Fax to send" box. It must be in postscript or PDF format (formats produced by all Unix/Linux word and document processors), and will be converted by the program into the correct tiffg3 fax format.
    
    There are two fax entry methods.  First, the fax to be sent can be a file saved on the filesystem.  It can be entered manually in the "Fax to send" box, or entered by means of the file selection dialog.  If the file comprises a single postscript or PDF file, then you can find it by pressing the "Single File" button.  It can be more easily found with this dialog if it is placed in the $HOME/faxout directory.
    
    Where more than one file is specified in the "Fax to send" box, they will be sent as a single fax appended in the order in which they are entered in the box.  Such multiple files can be more easily selected using the file list brought up by pressing the "Multiple Files" button.  Pressing the "Multiple Files" button enables files to be found and added to the file list, and they can be reordered by using the Up or Down arrow buttons, or by dragging and dropping with the mouse.
    
    As an alternative, faxes can be received directly from the print system by means of a socket server provided by the program.  Efax-gtk maintains a list of queued faxes received from the socket which can be accessed by choosing "Socket" as the fax entry method, and then bringing up the queued faxes list by pressing the "Socket list" button.  This is a more convenient way of sending faxes from a word processor, and enables a fax to be sent for faxing to efax-gtk by printing from the word processor program.  Where a fax is queued for sending in the socket list, a small red circle will appear in the main program window on the right hand side of the "Fax to send" box.  For particulars of how to set up CUPS or lpr/lprng to send to efax-gtk, see the README file which comes with the distribution.
    
    The telephone number to which the fax is to be sent is entered into the "Tel number" box.  This can be entered directly into the box, or by using the built-in addressbook.  The addressbook can be invoked by pressing the "Tel number" button, or from the `File/Address book' pull-down menu item (see the "Address Book" tag in this help dialog). However, if a telephone connection has already been established with the remote fax receiver, then the fax can be sent without dialing by leaving the "Tel number" box blank (a dialog will come up asking if you would like to send the fax without dialing).
    
    When a fax is received from the print system via the socket server, the program settings can also be configured to bring up a dialog automatically.  If the program is inactive or is standing-by to receive faxes the fax can be sent directly from this dialog without the need to invoke the list of queued faxes received from the socket.
    
    Successfully sent faxes are copied to a directory in the $HOME/faxsent directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when the sending of the fax was completed, and will appear in the faxes sent list.  They are only included in that list if they have been sent without error.  The efax message display box will report on the progress of a fax being sent.  The fax list can be brought up from the `File/List sent faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
sq: 
    Dërgim faksesh
    -------------
    
    Para se të dërgohet, një faks duhet dhënë te kutia "Fakse për t'u dërguar". Duhet të jetë në format postscript/PDF (një format i mundshëm për tërë përpunuesa fjalësh dhe dokumentesh Unix/Linux), dhe do të shndërrohet nga programi në formatin e duhur tiffg3 për fakse.
    
    Ka dy metoda dhënje faksesh.  E para, faksi që duhet dërguar mund të ruhet si kartelë në sistem kartelash.  Mund të jepet dorazi te kutia "Fakse për t'u dërguar" ose përmes dialogu përzgjedhjesh kartelash.  Nëse kartela përmban një kartelë të vetme postscript/PDF, atëherë mund ta gjeni duke shtypur butonin "Kartelë e Vetme".  Mund të gjendet më lehtë me këtë dialog nëse është vënë tek drejtoria $HOME/faxout.
    
    Kur te kutia "Fakse për t'u dërguar" janë dhënë më shumë se një kartelë, ato mund të dërgohen si një faks i vetëm vargan në rendin që janë dhënë te kutia.  Kartela të tilla të shumëfishta përzgjidhen më lehtë duke përdorur  listën e kartelave që shfaqet duke shtypur butonin "Kartela të Shumëfishta".  Shtypja e butonit "Kartela të Shumëfishta" lejon gjetjen dhe shtimin e kartelave te listë kartelash, dhe ato mund të rirenditen duke përdorur butonat shigjetë Sipër ose Poshtë, ose duke i tërhequr e lënë me miun.
    
    Si alternativë, fakset mund të merren drejtpërsëdrejti nga sistemi i shtypjes me anën e shërbyesi "socket" prurë nga programi.  Efax-gtk-ja mban një listë me radhën e fakseve të marrë prej "socket"-it të cilët mund të kihen duke zgjedhur"Socket" si metodë dhënjeje faksesh, e mandej duke prurë listën e fakseve në radhë pëmes shtypjes së butonit listë "socket"-i.  Kjo është një mënyrë më e përshtatshme për dërgim faksesh prej një fjalëpërpunuesi, dhe mundëson dërgimin e një faksi te efax-gtk për faksim nëpërmjet shtypjes prej një programi fjalëpërpunimi.  Kur një faks radhitet për dërgim te listë "socket"-i, do të shfaqet një rreth i vogël i kuq në dritaren kryesore të programit djathtas kutisë "Fakse për t'u dërguar".  Për veçanti se si të rregullohet CUPS-i apo lpr/lprng për dërgim te efax-gtk, shihni kartelën README që shoqëron shpërndarjen.
    
    Numri i telefonit te i cili duhet dërguar faksi jepet te kutia "Numër tel.".  Ky mund të jepet drejtpërsëdrejti te kutia, ose duke përdorur librin e vendndodhjeve pjesë e programit.  Libri i vendndodhjeve mund të thirret duke shtypur butonin "Numër tel.", ose prej pjesës së menusë `Kartelë/Libër Vendndodhjesh (shihni pjesën "Libër Vendndodhjesh" te ky dialog ndihme). Sidoqoftë, nëse një lidhje telefonike me marrës të largët faksesh është vendosur tashmë, atëhre faksi mund të dërgohet pa i rënë numrit duke e lënë bosh kutinë "Numër tel." (do të shfaqet një dialog që ju pyet nëse doni të dërgoni faksin pa i rënë numrit).
    
    Kur merret një faks nga sistemi i shtypjes përmes një shërbyesi "socket", rregullimet e programit mund të formësohen gjithashtu të shfaqin automatikisht një dialog.  Nëse programi është joveprues (për shembull, nuk është në pritje faksesh) faksi mund të dërgohet drejtpërsëdrejti prej këtij dialogu pa qenë nevoja të thirret lista e fakseve në pritje marrë prej "socket"-it.
    
    Fakset e dërguar me sukses kopjohen te një drejtori te drejtoria $HOME/faxsent, e cila ka një emër që vjen nga viti, muaji, dita, ora dhe sekondat kur u plotësua dërgimi i faksit, dhe që do të shfaqet listën e fakseve të dërguar.  Ata përfshihen në atë listë vetëm nëse kanë qenë dërguar pa gabime.  Kutia e paraqitjes së mesazheve efax do të raportojë mbi ecurinë e dërgimit të një faksi.  Lista e fakseve mund të shfaqet prej pjesës së menusë`Kartela/Listo fakse të dërguar'.  Shihni "Përdorim listash faksesh" më poshtë.

en: 
    Receiving faxes
    ---------------
    
    Three ways of receiving faxes are provided for.
    
    First, the program can be set to answer a fax call which is ringing but has not been answered, by pressing the "Answer call" button.
    
    Secondly, the program can take over a call which has already been answered (say, by a telephone hand set) by pressing the "Take over call" button.
    
    Thirdly, the program can be placed in standby mode by pressing the "Standby" button.  This will automatically answer any call after the number of rings specified in the efax-gtkrc file, and receive the fax. The program will keep on receiving faxes until the "Stop" button is pressed.
    
    Received faxes in tiffg3 format (one file for each page) are placed in a directory in the $HOME/faxin directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when reception of the fax was completed, and is the fax ID number.
    
    Received faxes can be printed, viewed, described and managed using the built in fax list facility.  This can be brought up from the `File/List received faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
    
    When a fax is received, a pop-up dialog can also be set to appear (go to the Settings dialog to do this).  In the settings dialog you can also specify a program to be executed when a fax is received.  The fax ID number is passed as the first (and only) argument to the program, which enables the program to find the fax in $HOME/faxin.  The distribution contains two executable scripts, mail_fax and print_fax, which can be used to e-mail a fax or print a fax to a user automatically when it is received.  (These scripts are not installed by 'make install' - if you want to use them, make them executable with 'chmod +x' and copy them to a directory which is in the system path such as /usr/local/bin, and then specify the script name in the settings dialog.)
sq: 
    Marrje faksesh
    ---------------
    
    Ofrohen tri rrugë për marrje faksesh.
    
    Së pari, programi mund të rregullohet t'i përgjigjet një thirrjeje faksi që po pret por nuk ka marrë përgjigje, duke shtypur butonin "Përgjigjju thirrjes".
    
    Së dyti, programi mund të marrë përsipër një thirrje së cilës i janë përgjigjur tashmë (të themi nga një telefon) duke shtypur butonin "Merr përsipër thirrjen".
    
    Së treti, programi mund të vendoset në mënyrën pritje duke shtypur butonin "Standby".  Kjo do t'i përgjigjet çdo thirrjeje pas nurmit të tringëllimave caktuar në kartelën efax-gtkrc, dhe do të marrë faks. Programi do të vazhdojë të marrë fakse deri sa të shtypet butoni "Ndal".
    
    Fakset e marrë mund të shtypen, shihen, përshkruhen dhe administrohen duke përdorur lehtësitë e listës së fakseve trupëzuar në program.  Kjo mund të sillet prej pjesës së menusë `Kartelë/Listo fakse të marrë'.  Shihni "Përdorim listash faksesh" më poshtë.
    
    Kur merret një faks, mund të rregullohet të shfaqet një flluckë dialogu (për të bërë këtë shkoni te dialogu Rregullime).  Te dialogu i rregullimeve mundet të caktoni gjithashtu një program i cili të ekzekutohet kur merret një faks.  Numri i faksit jepet si argumenti i parë për programin, çka i mundëson programit të gjejë faksin në $HOME/faxin.  Shpërndarja përmban dy programthe të ekzekutueshëm, mail_fax dhe print_fax, të cilët mund të përdoren për të dërguar faks si e-mail ose për ta shtypur për një përdorues automatikisht kur merret një.  (Këta programthe nuk instalohen prej urdhrit 'make install' - nëse doni t'i përdorni, bëjini të ekzekutueshëm me 'chmod +x' dhe kopjojini te një drejtori që gjendet në shtegun e sistemit si p.sh. /usr/local/bin, e mandej përcaktoni emrin e programthit te dialog rregullimesh.)

en: 
    Using the address book
    ----------------------
    
    To pick a telephone number from the address book, highlight the relevant address by pressing the left mouse button over it, and then press the "OK" button.
    
    Addresses can be added to the address book by pressing the add button, and then completing the relevant dialog which will appear.  To delete an address from the address book, highlight the relevant address and press the delete (trashcan) button.  The addressbook can be sorted by using the up and down arrow buttons on a highlighted address, or by dragging and dropping using the mouse.
sq: 
    Përdorim libri vendndodhjesh
    ----------------------
    
    Për të marrë një numër telefoni prej librit të vendndodhjeve, theksoni vendndodhjen përkatëse duke shtypur butonin e majtë të miut sipër saj, e mandej shtypni butonin "OK".
    
    Vendndodhjet mund të shtohen te libri i vendndodhjeveduke shtypur butonin shtoni, dhe duke plotësuar dialogun përkatës që do të shfaqet.  Për të fshirë një vendndodhje prej librit të vendndodhjeve, theksoni vendndodhjen përkatëse dhe shtypni butonin fshini.  Libri i vendndodhjeve mund të renditet duke përdorur butonat shigjetë sipër e poshtë  në një vendndodhje të theksuar, ose duke tërhequr dhe lënë me miun.

en: 
    Using the fax lists
    -------------------
    
    To bring up the fax lists, go to the the `File' menu and pick the `List received faxes' or `List sent faxes' menu item.  Highlight the fax to printed or viewed by pressing the left mouse button.  The programs to be used to print and view the fax are specifed in the efax-gtkrc configuration file, or if none are specified, the program will print using lpr (which will work for most Unix systems) and view with gv.
    
    To print faxes, a PRINT_SHRINK parameter can be specifed in efax-gtkrc to enable the fax page to fit within the printer margins.  A parameter of 98 will work with most printers.  This can be changed while the program is running by bringing up the `Settings' dialog and entering it into the `Print/Print Shrink' box.
    
    A description can be added to a received fax when appearing in a fax list (or subsequently amended) by pressing the relevant button -- this will enable faxes to be more easily identified.
    
    The received faxes list will show, at the far right of the tool bar, the number of faxes received since the program was last started.  If efax-gtk is in receive standby mode, the `tooltips' for the program's icon in the system tray will also indicate this number.  The count can be reset to 0 without restarting the program by pressing the reset button in the received faxes list.
sq: 
    Përdorim listash faksesh
    -------------------
    
    Për të hapur lista faksesh, shkoni tek menuja `Kartelë' dhe zgjidhni zërin `Listo fakse të marrë' ose `Listo fakse të dërguar'.  Theksoni faksin për shtypje apo parje duke shtypur buton i majtë të miut.  Programet e përdorshëm për shtypje dhe parje janë përcaktuar te kartela formësim efax-gtkrc, ose nëse nuk është dhënë ndonjë, programi do të shtypë duke përdorur lpr-në (çka funksionon për shumicën e sistemeve Unix) dhe shohë me gv.
    
    Për shtypje faksesh, mund të caktohet edhe një parametër PRINT_SHRINK (Tkurrje Shtypjeje) në efax-gtkrc për të bërë të mundur që faqja e faksit të hyjë brenda mënjanave të shtypësit.  Një parametër prej 98 do të punojë në shumicën e shtypësave.  Ky mund të ndryshohet, edhe kur programi xhiron, duke shfaqur dialogun `Rregullime' dhe duke e dhënë te kutia `Shtyp/Tkurrje Shtypjeje'.
    
    Mund të shtohet një përshkrim te një faks i marrë kur shfaqet te një listë faksesh (ose edhe ndryshohet pakëz) duke shtypur butonin përkatës -- kjo do të sjellë identifikim më të lehtë të fakseve.

en: 
    Settings
    --------
    
    The program settings can be changed by manually editing the efax-gtk configuration file comprising $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc.  The file is searched for in that order, so $HOME/.efax-gtkrc takes precedence over the other two.
    
    The configuration file can also be set by using the Settings dialog launched from the `File/Settings' pull down menu item.  The settings entered using this dialog are always stored as $HOME/.efax-gtkrc. Accordingly, if the Settings dialog has been used, and you want to revert to the global settings, this can be done either by deleting the $HOME/.efax-gtkrc file, or by pressing the `Reset' button in the Settings dialog, which will reload the Settings dialog from the global configuration file ($sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc).
    
    Help can be obtained when filling out the Settings dialog by holding the mouse over the relevant help (?) button, which will bring up a "Tips" display, or by pressing the button, which will bring up an information display.
sq: 
    Rregullime
    --------
    
    Rregullimet e programit mund të ndryshohen dorazi duke përpunuar kartelë formësimi efax-gtk e gjendur $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc ose /etc/efax-gtkrc.  Kartela kërkohet sipas asaj radhe, ndaj $HOME/.efax-gtkrc paraprin dy të tjerat.
    
    Kartela formësim mund të rregullohet gjithashtu duke përdorur dialogun e Rregullimeve prej pjesës së menusë `Kartelë/Rregullime'.  Rregullimet e dhënë duke përdorur këtë dialog ruhen përherë si $HOME/.efax-gtkrc. Prandaj, nëse është përdorur dialogu Rregullime, dhe doni të ktheheni te rregullimet e përgjithshëm, kjo mund të bëhet ose duke fshirë kartelën $HOME/.efax-gtkrc, ose duke shtypur butonin `Ricaktoni' te dialogu Rregullime, çka do të ringarkojë dialogun Rregullime prej kartele të përgjithshme formësimi ($sysconfdir/efax-gtkrc ose /etc/efax-gtkrc).
    
    Mund të kini ndihmë gjatë plotësimit të dialogut Rregullime duke mbajtur miun përsipër butonit përkatës së ndihmës (?), çka do të shfaqë një dritare "Ndihmëza", ose duke shtypur buton, çka do të sjellë një dritare të dhënash.

en: Socket running on port
sq: "Socket" xhirues në portën

en: Print job received on socket
sq: U mor akt shtypjeje në "socket"

en: Closing the socket
sq: Po mbyll "socket"-in

en: efax-gtk: Queued faxes from socket
sq: efax-gtk: fakse në pritje prej "socket"-i

en: Queued print jobs
sq: Akte shtypjeje në radhë

en: Enter selected fax to send
sq: Jepni faks të përzgjedhur për dërgim

en: Choose the selected fax for sending
sq: Zgjidhni faksin e përzgjedhur për dërgim

en: PRINT JOB:
sq: AKT SHTYPJEJE:

en: Remove
sq: Hiq

en: efax-gtk: Remove queued fax
sq: efax-gtk: Hiq faks në pritje

en: efax-gtk: print job received on socket
sq: efax-gtk: akt shtypjeje i marrë në "socket"

en: Queue fax
sq: Vër faks në radhë

en:  has been received on socket.
    Send or queue fax?
sq: është marrë në "socket".
    Ta dërgoj apo ta vë në radhë faksin?

en: List received faxes
sq: Listo fakse të marrë

en: List sent faxes
sq: Listo fakse të dërguar

en: Receive standby
sq: Në pritje faksesh

en: Quit
sq: Lër

en: success
sq: sukses

en: number busy or modem in use
sq: numër i zënë ose modem në përdorim

en: unrecoverable error
sq: gabim i pandreqshëm

en: invalid modem response
sq: përgjigje e pavlefshme modemi

en: no response from modem
sq: s'ka përgjigje prej modemit

en: internal error
sq: gabim i brendshëm

en: NSF - answering features
sq: NSF - karakteristika përgjigjesh

en: CSI - answering ID
sq: CSI - ID përgjigjeje

en: DIS - answering capabilities
sq: DIS - aftësi përgjigjeje

en: NSS - caller features
sq: NSS - karakteristika thirrësi

en: TSI - caller ID
sq: TSI - ID thirrësi

en: DCS - session format
sq: DCS - format sesioni

en: CFR - channel OK
sq: CFR - kanali OK

en: FTT - channel not OK
sq: FTT - kanali jo OK

en: MPS - not done
sq: MPS - e pa kryer

en: EOM - not done, new format
sq: EOM - i papërmbushur, format i ri

en: EOP - done
sq: EOP - ekryer

en: MCF - page OK
sq: MCF - faqja OK

en: RTP - page OK, check channel
sq: RTP - faqja OK, kontrollo kanal

en: RTN - page not OK, check channel
sq: RTN - faqe jo OK, kontrollo kanalin

en: CRP - repeat command
sq: CRP - përsërit urdhër

en: DCN - disconnect
sq: DCN - shkëputu

en: UNKNOWN
sq: I PANJOHUR

en: incompatible local and remote capabilities
sq: aftësi vendore dhe të largëta të papërputhshme

en: can't delete file %s:
sq: s'fshij dot kartelën %s:

en: removed file: %s
sq: hoqa kartelë: %s

en: header:
sq: titull:

en: characters received while sending
sq: mora shenja ndërkohë që po dërgoja

en: sent %d+%d lines and %d+%d bytes, in %d secs at %d bps
sq: u dërguan %d+%d rreshta dhe %d+%d bajte, në %d sekonda me %d bps

en: flow control did not work
sq: kontrolli i rrjedhës nuk funksionoi

en: modem response in data
sq: përgjigje modemi në të dhëna

en: run length buffer overflow
sq: mesazh gabimi të pjesshëm "buffer overflow"

en: file write:
sq: shkrim kartele:

en: CAN: data reception cancelled
sq: CAN: marrje të dhënash e anuluar

en: reception errors
sq: gabime marrjeje

en: received %d lines with %d errors
sq: u morën %d rreshta me %d gabime

en: received TCF - channel check (OK: run of %d in %d)
sq: mora TCF - kontroll kanali (OK: xhirim i %d te %d)

en: received TCF - channel check (not OK: run of %d in %d)
sq: mora TCF - kontroll kanali (jo OK: xhirim i %d te %d)

en: last byte of frame is NULL
sq: bajti i fundit i kornizës është NULL

en: sent
sq: dërguar

en: HDLC frame missing initial 0xff
sq: kornizë HDLC që nuk ka 0xff fillestar

en: timed out reading frame data
sq: mbarim kohe në lexim të dhënash kornize e sipër

en: frame error
sq: gabim kornize

en: no response after frame data
sq: pa përgjigje pa të dhënash kornize

en: wrong response after frame data
sq: përgjigje e gabuar pas të dhënash kornize

en: frame too long (%d, > %d max bytes)
sq: kornizë shumë e gjatë, (%d, > %d bajte maksimum)

en: wrong carrier
sq: mbartës i gabuar

en: wrong response to command to receive a frame
sq: përgjigje e gabuar ndaj urdhri për marrje kornize

en: received short frame (%d bytes)
sq: u mor kornizë e shkurtër (%d bajte)

en: received
sq: marrë

en: The remote ID is
sq: ID-ja e largët është

en: no answer from remote fax
sq: pa përgjigje prej faksi të largët

en: can't open page
sq: s'hap dpt faqen

en: remote has one or more documents to send and can receive
sq: i largëti ka një a më shumë dokumente për të dërguar dhe mund të marrë

en: remote has one or more documents to send and cannot receive
sq: i largëti ka një a më shumë dokumente për të dërguar dhe nuk mund të marrë

en: remote has no documents to send and can receive
sq: i largëti nuk ka dokumente për të dërguar dhe mund të marrë

en: remote has no documents to send and cannot receive
sq: i largëti nuk ka dokumente për të dërguar dhe nuk mund të marrë

en: remote cannot receive, trying anyways
sq: i largëti nuk mund të marrë, po e provoj sido qoftë

en: remote has nothing to send, trying anyways
sq: i largëti nuk ka asgjë për të dërguar, po e provoj sido qoftë

en: channel not usable at %d bps
sq: kanal i papërdorshëm me %d bps

en: channel not usable at lowest speed
sq: kanal i papërdorshëm me shpejtësinë më të ulët

en: invalid response to DCS
sq: përgjigje e pavlefshme për DCS

en: sent page %s
sq: dërgova faqen %s

en: invalid post-page response
sq: përgjigje pasfaqe e pavlefshme

en: timed out waiting for command
sq: mbarim kohe në pritje urdhri e sipër

en: page saved to %s
sq: faqe e ruajturte %s

en: unrecognized command
sq: urdhër i panjohur

en: no command or response from remote
sq: pa urdhër apo përgjigje prej të largëtit

en: abnormal termination (code %d)
sq: përfundim jo i zakonshëm (kod %d)

en: no XON/DC2 received after CONNECT
sq: s'u mor XON/DC2 pas CONNECT

en: %d characters received while waiting to send
sq: u morën %d shenja ndërkohë që prisja për dërgim

en: remote has one or more documents to send.
sq: i largëti ka një a më shumë dokumente për të dërguar.

en: no +FPTS response obtained, it is assumed that fax was received
sq: s'u mor përgjigje +FPTS, merret e mirëqenë që faksi u mor

en: too many page send retries
sq: si shumë prova dërgimi faqeje

en: receive (+FDR) command failed
sq: urdhri (+FDR) i marrjes dështoi

en: dialing %s
sq: po i bie %s

en: The remote ID is %s
sq: ID-ja e largët është %s

en: called
sq: thirrur

en: connected
sq: i lidhur

en: number is busy
sq: numri është i zënë

en: dial command failed
sq: urdhri për formim numri dështoi

en: waiting for activity
sq: po pres për veprimtari

en: activity detected
sq: u pa veprimtari

en: can't answer: can't lock device
sq: s'përgjigjem dot: s'kyç dot pajisjen

en: too many %%d escapes in command (%s)
sq: si shumë shenja %%d te urdhri (%s)

en: executing command /bin/sh -c %s
sq: po përmbush urdhrin /bin/sh -c %s

en: exec() call failed:
sq: thirrja exec() dështoi:

en: no getty command defined for data call
sq: pa urdhër getty të përcaktuar për thirrje me të dhëna

en: fax call answered
sq: thirrja faks mori përgjigje

en: voice call answered
sq: thirrja zë mori përgjigje

en: no voice command defined for voice call
sq: pa urdhër voice të përcaktuar për thirrje të zakonshme

en: unable to answer call
sq: i pazoti t'i përgjigjem thirrjes

en: modem does not support fax
sq: modemi nuk mbulon fakse

en: can't determine fax modem class support
sq: s'përcaktoj dot mbulim klase modemi faks

en: using %s in class %s
sq: po përdor %s në klasë %s

en: failed page %s
sq: dështoi faqja %s

en: finished - %s
sq: përfundoi - %s

en: local ID (%s) truncated to %d characters
sq: ID vendore (%s) cunguar në %d shenja

en: local ID (%s) has non-standard characters
sq: ID-ja vendore (%s) ka shenja jo standarde

en: incorrect quality (-q) argument (%s)
sq: argument i pasaktë cilësie (-q) (%s)

en:  Error:
sq: Gabim:

en:  Warning:
sq: Kujdes:

en: can't open file %s:
sq: s'hap dot kartelë %s:

en: can't get format of file %s
sq: s'marr dot format kartele %s

en: can't open output file %s:
sq: s'hap dot kartelë përfundim %s:

en: fax device write error:
sq: gabim shkrimi te pajisje faks:

en: unexpected response "%s"
sq: përgjigje e papritur "%s"

en: modem command "%s" too long
sq: urdhër modemi "%s" shumë i gjatë

en: timed out after command: %s
sq: mbarim kohe pas urdhri: %s

en: timed out after waiting
sq: mbarim kohe pas shkrimit

en: wrong response after command: %s
sq: përgjigje e gabuar pas urdhri: %s

en: wrong response after waiting
sq: përgjigje e gabuar pas pritjeje

en: sync: modem not responding
sq: sync: modem që s' përgjigjet

en: modem command (%s) failed
sq: urdhri për modemin (%s) dështoi

en: modem command failed
sq: urdhri për modemin dështoi

en: %s locked or busy - waiting
sq: %s e kyçur ose e zënë - po pres

en: opened %s
sq: hapa %s
