efax-gtk 3.0.8 - en to sv translation catalogue (414 entries)

en: efax-gtk: Address book
sv: efax-gtk: Adressbok

en: Name
sv: Namn

en: Number
sv: Nummer

en: Add new address
sv: Lägg till ny adress

en: Delete address
sv: Ta bort adress

en: Move address up
sv: Flytta adressen uppåt

en: Move address down
sv: Flytta adressen nedåt

en: Delete selected address?
sv: Ta bort vald adress?

en: efax-gtk: Delete address
sv: efax-gtk: Ta bort adress

en: efax-gtk: Add address
sv: efax-gtk: Lägg till adress

en: Name:
sv: Namn:

en: Number:
sv: Nummer:

en: efax-gtk: File to fax
sv: efax-gtk: Fil att faxa

en: View
sv: Visa

en: efax-gtk: Conditions, Notices and Disclaimers
sv: efax-gtk: Villkor, noteringar och ansvarsfriskrivning

en: Accept
sv: Acceptera

en: Reject
sv: Vägra

en: Do you accept the Conditions, Notices and Disclaimers shown above?
sv: Accepterar du de villkor, noteringar och ansvarsfriskrivningar som visas ovan?

en: About efax-gtk
sv: Om efax-gtk

en: About efax
sv: Om efax

en: This program (efax-gtk) is a front end for efax. efax is a program released under the GNU General Public License, version 2 by Ed Casas
sv: Det här programmet (efax-gtk) är ett grafiskt gränssnitt för efax. Efax är ett program som utgetts under GNU General Public License, version 2 by Ed Casas.

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Sending fax
sv: Skickar fax

en: Answering call
sv: Svarar på samtal

en: Standing by to receive calls
sv: Klar för att ta emot samtal

en: Cannot send fax - a fax is being received
sv: Kan inte skicka fax - ett fax tas emot nu

en: Not valid file name
sv: Inget giltigt filnamn

en: File does not exist
sv: Filen existerar inte

en: User does not have read permission on the file
sv: Användaren har inte läsrättighet på filen

en: Not valid postscript/PDF file
sv: Ingen giltig postscript/PDFfil

en: You don't have the $HOME environmental variable set
sv: Du har inte miljövariabeln $HOME inställd

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't create directory to save received faxes.
    Faxes cannot be received!
sv: ALLVARLIGT SYSTEMFEL: Kan inte skapa katalog för att spara mottaget
    fax i. Fax kommer inte kunna tas emot!

en: 
    *** Stopping send/receive session ***
sv: 
    *** Stoppar session för sändning/mottagning ***

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't create directory to save received fax.
    This fax will not be saved!
sv: ALLVARLIGT SYSTEMFEL: Kan inte skapa katalog för att spara mottagna
    fax i. Detta fax kommer inte sparas!

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't open received fax directory.
    This fax will not be saved!
sv: ALLVARLIGT SYSTEMFEL: Kan inte öppna katalog för mottagna fax.
    Detta fax kommer inte sparas!

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Cannot save all of the received fax.
    All or part of the fax will be missing!
sv: ALLVARLIGT SYSTEMFEL: Kan inte spara hela det mottagna faxet.
    Hela eller delar av faxet kommer att saknas!

en: Invalid Utf8 received in EfaxController::read_pipe_cb()
sv: Ogiltigt UTF-8-tecken mottogs i EfaxController::read_pipe_cb()

en: SERIOUS SYSTEM ERROR: Can't create directory to save sent fax.
    This fax will not be saved!
sv: ALLVARLIGT SYSTEMFEL: Kan inte skapa katalog för att spara skickade fax i.
    Detta fax kommer inte sparas!

en: PRINT JOB
sv: UTSKRIFTSJOBB

en: Print selected fax
sv: Skriv ut markerat fax

en: View selected fax
sv: Visa markerat fax

en: Add/amend description for selected fax
sv: Lägg till/Rätta till beskrivning för markerat fax

en: Delete selected fax
sv: Ta bort markerat fax

en: Empty trash folder
sv: Töm skräpmapp

en: Add new folder
sv: Lägg till ny mapp

en: Delete selected folder
sv: Ta bort markerad mapp

en: Reset new faxes count
sv: Återställ räknare för nya fax

en: efax-gtk: Received fax list
sv: efax-gtk: Lista över mottagna fax

en: efax-gtk: Sent fax list
sv: efax-gtk: Lista över skickade fax

en: Permanently delete selected fax?
sv: Ta permanent bort markerat fax?

en: 
    (NOTE: This will permanently delete the fax
    from the file system)
sv: 
    (NOTERA: Detta kommer att ta bort faxet
    permanent från filsystemet)

en: Permanently delete selected faxes?
    
    (NOTE: This will permanently delete the faxes
    from the file system)
sv: Ta permanent bort markerat fax?
    
    (NOTERA: Detta kommer att permanent ta bort
    dessa fax från filsystemet)

en: efax-gtk: Delete fax
sv: efax-gtk: Ta bort fax

en: Empty trash folder?
    
    (NOTE: This will permanently delete all the faxes
    in the Trash folder from the file system)
sv: Töm skräpmapp?
    
    (NOTERA: Detta kommer att permanent ta bort
    alla fax i Skräpmappen från filsystemet)

en: efax-gtk: Trash folder
sv: efax-gtk: Skräpmapp

en: efax-gtk: Add folder
sv: efax-gtk: Lägg till mapp

en: Empty the folder by deleting any child folders
    and drag-and-dropping or deleting any contained
    faxes before deleting folder
sv: Töm mappen genom att ta bort alla barnmappar
    och dra-och-släpp eller ta bort eventuella fax
    före mappen tas bort

en: efax-gtk: Delete folder
sv: efax-gtk: Ta bort mapp

en: Delete folder:
sv: Ta bort mapp:

en: Print selected fax?
sv: Skriv ut markerat fax?

en: efax-gtk: Print fax
sv: efax-gtk: Skriv ut fax

en: New faxes:
sv: Nya fax:

en: efax-gtk: Fax description
sv: efax-gtk: Faxbeskrivning

en: Fax description?
sv: Faxbeskrivning?

en: Folder name?
    (Note this will be placed in the top
    level and can be drag-and-dropped
    into other folders)
sv: Mappnamn?
    (Notera att detta kommer att placeras
    på toppnivån och kan dra-och-släppas
    till andra mappar)

en: Folder name cannot contain character:
sv: Mappnamn kan inte innehåll tecken:

en: The following folder already exists:
sv: Följande mapp existerar redan:

en: Folder
sv: Mapp

en: Date
sv: Datum

en: Description
sv: Beskrivning

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Sent box
sv: Skickade

en: Trash
sv: Papperskorg

en: efax-gtk: File list
sv: efax-gtk: Fillista

en: Files to fax
sv: Filer att faxa

en: View selected file
sv: Visa vald fil

en: Remove selected file from list
sv: Ta bort vald fil från lista

en: Add files to list
sv: Lägg till filer till lista

en: Add files to the file list for faxing
sv: Lägg till filer till fillistan för faxning

en: Move file up
sv: Flytta filen uppåt

en: Move file down
sv: Flytta filen nedåt

en: Remove file
sv: Ta bort fil

en:  from the list?
sv:  från listan?

en: Remove file
sv: Ta bort fil

en: Copyright (C) 2001 - 2011 Chris Vine
    This program is released under the GNU General Public License, version 2
sv: Copyright © 2001 - 2011 Chris Vine
    Detta program är utgivet under GNU General Public License, version 2

en: Usage: efax-gtk [options] [filename]
    Options:
    	-r  Start the program in receive standby mode
    	-s  Start the program hidden in the system tray
    See the README file which comes with the distribution
    for further details
sv: Användning: efax-gtk [flaggor] [filnamn]
    Flaggor:
    	-r  Starta programmet i mottagningsläge
    	-s  Starta programmet och göm det i systembrickan
    Se filen README som kommer med distributionen
    för ytterligare detaljer

en: Invalid option.  Options are:
sv: Ogiltig flagga.  Flaggor är:

en: Invalid user name specified - it must be in plain
    ASCII characters.  No user name will be shown on
    the fax top header line, but don't worry as the
    fax station number will always be given on the
    top header
sv: Ogiltigt användarnamn angavs - det måste vara
    i rena ASCII-tecken.  Inget användarnamn kommer
    att visas på faxets övre rubrikrad men var lugn
    eftersom faxmaskinens nummer alltid anges i
    topprubriken

en: Invalid modem class specified
    Adopting default of Class 2
sv: Ogiltig modemklass angiven
    Använder förvalet Klass 2

en: No serial port device specified in
sv: Ingen serieportsenhet angiven i

en: Adopting default fax resolution of 204x196
sv: Använder den förvalda faxupplösningen 204×196

en: Invalid fax resolution specified
    Adopting default fax resolution of 204x196
sv: Ogiltig faxupplösning angiven
    Använder den förvalda faxupplösningen 204×196

en: Invalid ring number specified
    Will answer after one ring
sv: Ogiltigt antal ringsignaler angavs
    Kommer att svara efter en signal

en: Adopting default page size of a4
sv: Använder den förvalda pappersstorleken A4

en: Invalid page size specified
    Adopting default page size of a4
sv: Ogiltig pappersstorlek angiven
    Använder den förvalda pappersstorleken A4

en: Invalid dialmode specified
    Adopting default of tone dialling
sv: Ogiltigt ringläge angivet
    Använder förvalet tonläge

en: Invalid print shrink specified: adopting default value of 100
sv: Ogiltig minskning av utskrift angiven: använder det förvalda värdet 100

en: Adopting default postscript view command of 'gv'
sv: Använder det förvalda visningskommandot för Postscript "gv"

en: No port for the socket server has been specified, so the server will not be started
sv: Ingen port för uttagsservern har angivits så servern kommer inte att startas

en: Invalid port for the socket server has been specified, so the server will not be started.  It needs to be between 1024 and 65535
sv: Ogiltig port för uttagsservern har angivits så servern kommer inte att startas.  Det måste vara mellan 1024 och 65535

en: Invalid WORK_SUBDIR: directory specified. WORK_SUBDIR: will be ignored
sv: Ogiltig WORK_SUBDIR: katalog angiven. WORK_SUBDIR: kommer att ignoreras

en: File
sv: Fil

en: Socket
sv: Uttag

en: Fax entry method:
sv: Metod för att ta in fax:

en: Single file
sv: En fil

en: Multiple files
sv: Flera filer

en: Socket list
sv: Uttagslista

en: Tel number:
sv: Telefonnummer:

en: Send fax
sv: Skicka fax

en: Answer call
sv: Svara

en: Take over call
sv: Ta över samtal

en: Standby
sv: Mottagningsläge

en: Stop
sv: Stopp

en: Fax to send
sv: Fax att skicka

en: List _received faxes
sv: Lista _mottagna fax

en: _List sent faxes
sv: _Lista skickade fax

en: Queued _faxes from socket
sv: Köade _fax från uttag

en: _Enter single file
sv: _Ange en fil

en: Enter _multiple files
sv: Ange _flera filer

en: _Address book
sv: _Adressbok

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: About efax-_gtk
sv: Om efax-_gtk

en: About _efax
sv: Om _efax

en: _Translations
sv: _Översättningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _File
sv: _Arkiv

en: The program has been started with the -s option but there is no system tray!
sv: Programmet har startats med flaggan -s men det finns ingen systembricka!

en: No fax number specified.  Do you want to send the fax on an open connection?
sv: Inget faxnummer angivet. Vill du skicka faxet på en öppen anslutning?

en: Telephone number
sv: Telefonnummer

en: A print job has been received on socket
sv: Ett utskriftsjobb har tagits emot på uttag

en: efax-gtk socket
sv: efax-gtk uttag

en: A fax has been received by efax-gtk
sv: Ett fax har tagits emot av efax-gtk

en: efax-gtk: fax received
sv: efax-gtk: fax mottaget

en: Can't change settings unless the program is inactive
    Press the Stop button to make it inactive
sv: Kan inte ändra inställningar såvida inte programmet är inaktivt
    Tryck på Stopp-knappen för att göra det inaktivt

en: Italian - Luca De Rugeriis
sv: Italienska - Luca De Rugeriis

en: Polish - Pawel Suwinski
sv: Polska - Pawel Suwinski

en: Bulgarian - Zdravko Nikolov
sv: Bulgariska - Zdravko Nikolov

en: Russian - Pavel Vainerman
sv: Ryska - Pavel Vainerman

en: Hebrew - Assaf Gillat
sv: Hebreiska - Assaf Gillat

en: Greek - Hellenic Linux Users Group
sv: Grekiska - Hellenic Linux Users Group

en: Albanian - Besnik Bleta
sv: Albanska - Besnik Bleta

en: Hungarian - Gergely Szakats, Laszlo Csordas
sv: Ungerska - Gergely Szakats, Laszlo Csordas

en: Simplified Chinese - Kite Lau
sv: Förenklad kinesiska - Kite Lau

en: German - Steffen Wagner
sv: Tyska - Steffen Wagner

en: Swedish - Daniel Nylander
sv: Svensk - Daniel Nylander

en: efax-gtk: Translations
sv: efax-gtk: Översättningar

en: Press F1 for help
sv: Tryck F1 för hjälp

en: Invalid Utf8 received in MainWindow::read_error_pipe_cb()
sv: Ogiltig Utf8 mottogs i MainWindow::read_error_pipe_cb()

en: terminated by signal
sv: terminerad av signal

en: Name:
sv: Namn:

en: Number:
sv: Nummer:

en: Serial Device:
sv: Serieenhet:

en: Lock File:
sv: Låsfil:

en: Capabilities:
sv: Färdigheter:

en: Rings (1-9):
sv: Antal signaler (1-9):

en: Modem Class:
sv: Modemklass:

en: Dial Mode:
sv: Ringläge:

en: Class 1
sv: Klass 1

en: Class 2
sv: Klass 2

en: Class 2.0
sv: Klass 2.0

en: Tone
sv: Ton

en: Pulse
sv: Puls

en: Initialization Params:
sv: Parametrar för initiering:

en: Reset Params:
sv: Parametrar för återställning:

en: Other Params:
sv: Övriga parametrar:

en: Print Program:
sv: Utskriftsprogram:

en: Print Shrink (50-100):
sv: Minska utskrift (50-100):

en: Popup confirmation dialog
    before printing
sv: Popup-dialog för bekräftelse
    före utskrift

en: Postscript viewer
    program:
sv: Visningsprogram
    för Postscript:

en: Run socket server
sv: Kör uttagsserver

en: Popup dialog when fax
    received from socket
sv: Popup-dialog när fax
    tas emot från uttag

en: Port to which faxes to
    be sent:
sv: Port till vilken fax
    ska skickas:

en: Addresses allowed to
    connect
sv: Adresser tillåtna att
    ansluta

en: other
sv: andra

en: Popup dialog when fax
    received by modem
sv: Popup-dialog när fax
    tas emot av modem

en: Execute a program or script
    when fax received by modem
sv: Starta ett program eller skript
    när fax tas emot av modem

en: Sent Fax Resolution:
sv: Upplösning för skickade fax:

en: Include destination
    fax number on fax
    page top header line
sv: Inkludera mottagarens
    faxnummer på faxets
    översta rubrikrad

en: Fine
sv: Fin

en: Log File:
sv: Loggfil:

en: Page Size:
sv: Sidstorlek:

en: efax-gtk: settings
sv: efax-gtk: inställningar

en: Note: pressing the OK button will save the settings in file
sv: Notera: tryck på OK-knappen för att spara inställningarna till filen

en: Reset
sv: Återställ

en: Identity
sv: Identitet

en: Params
sv: Parametrar

en: Print
sv: Skriv ut

en: Socket
sv: Uttag

en: Receive
sv: Ta emot

en: Logging
sv: Loggning

en: Page
sv: Sida

en: Invalid user name specified in "Identity" tab - it must be in plain ASCII characters.  If this is a problem, leave it blank as the fax station number will always be given on the top header
sv: Ogiltigt användarnamn angivet i "Identitet"-fliken - det måste vara i rena ASCII-tecken. Om detta är ett problem, lämna det blankt eftersom faxnumret alltid anges på övre rubriken.

en: Config Error
sv: Konfigurationsfel

en: Invalid modem class specified
sv: Ogiltig modemklass angiven

en: Invalid page size specified
sv: Ogiltig pappersstorlek angiven

en: Invalid sent fax resolution specified
sv: Ogiltig upplösning för skickade fax angivet

en: Invalid rings number specified
sv: Ogiltigt antal signaler angivet

en: Invalid dial mode specified
sv: Ogiltigt ringläge angivet

en: Invalid print shrink parameter specified
sv: Ogiltig parameter för minskning av utskrift angiven

en: Invalid socket port number specified. It must be between 1024 and 65535
sv: Ogiltigt portnummer för uttag angivet. Det måste vara mellan 1024 och 65535

en: Enter settings from
sv: Ange inställningar från

en:  or
sv:  eller

en: Reset settings
sv: Återställ inställningar

en: Put the name to appear on the fax top header on sent faxes here.  It must be in plain ASCII characters.  If this is a problem, leave it blank as the fax station number will always be given on the top header
sv: Ange namnet här som ska visas på faxets övre rubrik på skickade fax.  Det måste vara i rena ASCII-tecken.  Om detta är ett problem, lämna det blankt eftersom faxmaskinens nummer alltid anges på faxets övre rubrik

en: efax-gtk help: Name
sv: efax-gtk-hjälp: Namn

en: Put the number to appear on the fax top header on sent faxes here.  This will also comprise the fax station ID reported to the sending fax machine when receiving faxes
sv: Ange numret här som ska visas på faxets övre rubrik på skickade fax.  Detta utgör även faxets stations-id som rapporteras till den sändande faxmaskinen vid mottagning av fax

en: efax-gtk help: Number
sv: efax-gtk-hjälp: Nummer

en: Put the serial device to which the modem is connected here (if none is given, the program defaults to /dev/modem).  Do not include the `/dev/' part of the device name -- ie state it as `ttyS1' or `cua2', etc.  With Linux, ttyS0 equates to COM 1, ttyS1 to COM 2, and so on
sv: Ange serieenhet till vilken modemet är anslutet till (om ingen är angiven kommer programmet att välja förvalet /dev/modem).  Inkludera inte "/dev"-delen av enhetsnamnet -- skriv det alltså som "ttyS1" eller "cua2" och så vidare.  I Linux är ttyS0 det samma som COM 1, ttyS1 och COM 2 och så vidare.

en: efax-gtk help: Device
sv: efax-gtk-hjälp: Enhet

en: Put the lock file directory here.  If none is specified, the program defaults to /var/lock
sv: Ange katalog för låsfil här.  Om ingen är angiven kommer programmet att välja förvalet /var/lock

en: efax-gtk help: Lock File
sv: efax-gtk-hjälp: Låsfil

en: With efax-0.9 or higher you should usually pick "Auto", as then efax will work out the class of the modem by itself, but you can also force a class by picking one of the specified ones if you want.  However, with efax-0.8 the program defaults to Class 2, so if you are using a Class 1 modem with old versions of efax specify the Class here
sv: Med efax-0.9 eller högre bör du vanligtvis välja "Auto" eftersom efax kommer att hitta modemklassen själv men du kan också tvinga fram en klass genom att välja en av de angivna om du vill.  Dock är förvalet Klass 2 i efax-0.8 så om du använder ett Klass 1-modem med äldre versioner av efax bör du ange klass här

en: efax-gtk help: Modem Class
sv: efax-gtk-hjälp: Modemklass

en: This specifies whether tone or pulse dialling will be used when sending faxes
sv: Detta anger om ton eller puls ska användas för uppringning och sändning av fax

en: efax-gtk help: Dial Mode
sv: efax-gtk-hjälp: Ringläge

en: This specifies the capabilities of the modem.  To see what these mean do `man efax', and look at the operation of the `-c' flag.  With efax-0.9 and a Class 2 modem, you usually won't need to specify this and should leave it blank, as the program will interrogate the modem.  If using an older version of efax or a different class of modem, values which will work with practically any 14,400 bps modem are 1,5,0,2,0,0,0,0, or 1,3,0,2,0,0,0,0 for slower ones
sv: Detta anger färdigheterna för modemet. För att se vad detta betyder, kör "man efax" och se på operationen för flaggan "-c".  Med efax-0.9 och ett Klass 2-modem behöver du inte ange detta och bör lämna den blank eftersom programmet frågar modemet. Om du använder en äldre version av efax eller en annan modemklass kan värden som fungerar för praktiskt sett alla 14400 b/s modem vara 1,5,0,2,0,0,0,0, eller 1,3,0,2,0,0,0,0 för långsammare modem

en: efax-gtk help: Capabilities
sv: efax-gtk-hjälp: Färdigheter

en: This defines the number of rings the modem allows to pass before answering the telephone when in Standby mode.  Acceptable values are 1 to 9.  If none is specified, the program defaults to 1
sv: Detta anger antalet signaler som modemet låter ringa före den svarar när den står i mottagningsläge.  Giltiga värden är 1 till 9.  Om "none" angivits kommer programmet att välja förvalet "1"

en: efax-gtk help: Rings
sv: efax-gtk-hjälp: Antal signaler

en: This specifies the initializing `AT' commands for the modem when in fax mode.  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0', which will be correct for practically all modems
sv: Detta anger "AT"-kommandon för initiering av modemet i faxläge.  Ange så många av dessa som behövs, separerade med blanksteg för kommandon som behöver vara separerade men utan det inledande "AT". Om inget är angivet kommer programmet att välja förvalet "Z &FE&D2S7=120 &C0 M1L0", som är korrekt för praktiskt taget alla modem

en: efax-gtk help: Initialization Parameters
sv: efax-gtk-hjälp: Initieringsparametrar

en: This specifies the `AT' commands that will reset the modem.  Specify as many commands as are needed, separated by spaces for commands which need to be separated, but without a prepended `AT'.  If none is specified, the program will default to `Z', which will be correct for practically all modems
sv: Detta anger de "AT"-kommandon som återställer modemet.  Ange så många kommandon som behövs, separerade med blanksteg för kommandon som behöver vara separerade men utan det inledande "AT". Om inget är angivet kommer programmet att välja förvalet "Z", som är korrekt för praktiskt taget alla modem

en: efax-gtk help: Reset Parameters
sv: efax-gtk-hjälp: Återställ parametrar

en: This can be used to pass any other parameter to efax (do `man efax' to see what is available).  Specify as many of these as are needed, separated by spaces for different parameters -- eg include `-or' to do a bit reversal during receive for Multitech modems which require it.  Unless you have an unusual modem, leave this blank
sv: Detta kan användas för att skicka övriga parametrar till efax (kör "man efax" för att se vad som är möjligt).  Ange så många av dessa som behövs, separerade med blanksteg för olika parametrar -- exempelvis inkludera "-or" för att göra en bitomvändning vid mottagning för Multitech-modem som kräver det.  Om du inte har ett ovanligt modem, lämna detta blankt

en: efax-gtk help: Other Parameters
sv: efax-gtk-hjälp: Övriga parametrar

en: efax-gtk help: Use GTK+ print system
sv: efax-gtk-hjälp: Utskriftsprogram

en: This is the command which prints and takes postscript input on standard input.  If none is specified, the program will default to `lpr'.  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
sv: Detta är kommandot som skriver ut och tar emot Postscript-indata på standard in.  Om ingen är angivet kommer programmet att välja förvalet "lpr"

en: efax-gtk help: Print Program
sv: efax-gtk-hjälp: Utskriftsprogram

en: This will determine the extent to which a printed page will be reduced to fit within a printer's print area.  It is a percentage -- eg 98 will shrink the page to 98 per cent of its size.  If none is specified no shrink will take place (ie you can, but there is no need to, specify 100).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
sv: Detta kommer att fastställa till den grad en utskriven sida ska minskas för att passa inom skrivarens utskriftsarea.  Detta är ett procenttal -- exempelvis 98 kommer att minska sidan till 98 procent av dess storlek.  Om inget är angivet kommer inte minskning att göras (alltså du kan, men det finns inget behov för det, ange 100)

en: efax-gtk help: Print Shrink
sv: efax-gtk-hjälp: Minska utskrift

en: This specifies whether a confirmatory pop-up dialog is to appear before printing whenever the "Print selected fax" button is pressed in the Received Faxes list or Sent Faxes list.  Uncheck the box if you don't want a dialog (if you have specified an external print manager such as 'kprinter' in the Print Program box, then you will not want this checked).  This has no effect if the "Use GTK+ Print System" button is checked
sv: Detta anger om en popup-dialog med en bekräftelse ska visas före utskrift av mottagna eller skickade fax från listan.  Avkryssa rutan om du inte vill ha en dialog (om du anger en extern utskriftshanterare såsom "kprinter" i utskriftsprogramrutan, vill du inte denna kryssad).

en: efax-gtk help: Popup
sv: efax-gtk-hjälp: Pop-up

en: A postscript viewer is used to view sent and received faxes via the fax lists, and also to view faxes to be sent identified via the "Files to fax" file selector dialog.  Specify here the command to be used to view postscript files.  If none is specified, the program will default to 'gv'.  Other possibilities you may want to specify are 'evince' (the Gnome image viewer) or 'kghostview' (the KDE postscript viewer). If using gv, you may need to use the '-media A4' or '-media Letter' option to select correct paper size.  evince and kghostview do this automatically
sv: En Postscript-visare används för att visa skickade och mottagna fax via faxlistorna och även för att visa fax som ska skickas via filväljaren "Filer att faxa". Ange kommandot här som ska användas för att visa Postscript-filer.  Om inget är angivet kommer programmet att välja förvalet "gv".  Andra möjligheter du kanske vill ange är "evince" (Gnomes Postscript-visare) eller "kghostview" (KDE:s Postscript-visare). Om du använder gc, kan du behöva använda flaggorna "-media A4" eller "-media Letter" för att välja korrekt pappersstorlek. Programmen evince och kghostview gör detta automatiskt

en: efax-gtk help: Postscript Viewer Program
sv: efax-gtk-hjälp: Visningsprogram för Postscript

en: This specifies whether a socket server is to be run for CUPS or  some other print system.  Check the box if it is to run
sv: Detta anger om en uttagsserver ska köras för CUPS eller för något annat utskriftssystem.  Kryssa rutan om den ska köras

en: efax-gtk help: Run socket server
sv: efax-gtk-hjälp: Kör uttagsserver

en: This specifies whether a pop-up dialog is to appear whenever a fax is received by the socket server from the print system.  Check the box if you want a dialog (this has no effect unless you have also checked the box for the socket server to run).  If the program is inactive or is standing by to receive faxes, the fax can be sent directly from this dialog
sv: Detta anger om en popup-dialog ska visas när ett fax tas emot av uttagsserver från utskriftssystemet.  Kryssa rutan om du vill ha en dialog (denna har ingen effekt om du inte även har kryssat rutan för att köra uttagsservern). Om programmet är inaktivt eller det är i mottagningsläge, kan faxet skickas direkt från denna dialog.

en: This specifies the port number on which the socket server is to listen.  It should be between 1024 and 65535.
sv: Detta anger portnumret på vilken uttagsservern lyssnar på.  Det ska vara mellan 1024 och 65535.

en: efax-gtk help: Port
sv: efax-gtk-hjälp: Port

en: efax-gtk help: Socket connections allowed
sv: efax-gtk-hjälp: Uttagsanslutningar tillåts

en: This parameter specifies whether a pop-up dialog will appear when a fax is received from a modem. Check the box if you want a pop-up.
sv: Denna parameter anger om en popup-dialog ska visas när ett fax tas emot från ett modem. Kryssa rutan om du vill ha en popup.

en: efax-gtk help: Receive pop-up
sv: efax-gtk-hjälp: Ta emot pop-up

en: This specifies whether a program or script is to be executed when a fax is received from a modem.  Check the box if you want to execute a program, and enter the program name.  efax-gtk comes with two scripts, print_fax and mail_fax, which can be used automatically to print a received fax or to mail it to a user (so to mail a fax you can enter `mail_fax' here).  See the README file for further details.
sv: Detta anger om ett program eller skript ska startas när ett fax tagits emot från ett modem.  Kryssa i rutan om du vill starta ett program och ange programmets namn.

en: efax-gtk help: Execute program when fax received
sv: efax-gtk-hjälp: Starta program när fax är mottaget

en: This specifies the resolution to which faxes are sent.  "Standard" gives 204x98 and "Fine" gives 204x196
sv: Detta anger vilken upplösning som fax skickas i.  "Standard" är 204×98 och "Fin" är 204×196

en: efax-gtk help: Sent Fax Resolution
sv: efax-gtk-hjälp: Upplösning på skickade fax

en: This specifies whether the destination fax number is included in the top fax header line for sent faxes.  Uncheck the box if you do not want this to be shown (say because it includes a pay card access number)
sv: Detta anger om mottagarens faxnummer ska inkluderas på faxets övre rubrikrad för skickade fax.  Kryssa bort om du inte vill att detta ska visas (exempelvis att det kanske innehåller ett kontantkortsnummer)

en: efax-gtk help: Fax top header line
sv: efax-gtk-hjälp: Faxets övre rubrikrad

en: This parameter specifies a log file to which progress on negotiations and fax status, and errors and warnings, are logged.  If none is specified, then no log file will be maintained.  (A log file can also be kept by redirecting stdout and stderr -- see the README file for further details)
sv: Denna parameter anger en loggfil till vilken förloppet för förhandlingar och faxstatus, fel och varningar loggas. Om ingen är angiven, kommer ingen loggfil att underhållas. (En loggfil kan också behållas genom att omdirigera standard ut och standard fel -- se filen README för ytterligare detaljer)

en: efax-gtk help: Log File
sv: efax-gtk-hjälp: Loggfil

en: Specify the page size for faxes here
sv: Ange pappersstorlek för fax här

en: efax-gtk help: Page Size
sv: efax-gtk-hjälp: Sidstorlek

en: efax-gtk: Help
sv: efax-gtk: Hjälp

en: Sending
sv: Sändning

en: Receiving
sv: Mottagning

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Fax Lists
sv: Faxlistor

en: Settings
sv: Inställningar

en: 
    Sending faxes
    -------------
    
    Before sending a fax, it must be specified in the "Fax to send" box. It must be in postscript or PDF format (formats produced by all Unix/Linux word and document processors), and will be converted by the program into the correct tiffg3 fax format.
    
    There are two fax entry methods.  First, the fax to be sent can be a file saved on the filesystem.  It can be entered manually in the "Fax to send" box, or entered by means of the file selection dialog.  If the file comprises a single postscript or PDF file, then you can find it by pressing the "Single File" button.  It can be more easily found with this dialog if it is placed in the $HOME/faxout directory.
    
    Where more than one file is specified in the "Fax to send" box, they will be sent as a single fax appended in the order in which they are entered in the box.  Such multiple files can be more easily selected using the file list brought up by pressing the "Multiple Files" button.  Pressing the "Multiple Files" button enables files to be found and added to the file list, and they can be reordered by using the Up or Down arrow buttons, or by dragging and dropping with the mouse.
    
    As an alternative, faxes can be received directly from the print system by means of a socket server provided by the program.  Efax-gtk maintains a list of queued faxes received from the socket which can be accessed by choosing "Socket" as the fax entry method, and then bringing up the queued faxes list by pressing the "Socket list" button.  This is a more convenient way of sending faxes from a word processor, and enables a fax to be sent for faxing to efax-gtk by printing from the word processor program.  Where a fax is queued for sending in the socket list, a small red circle will appear in the main program window on the right hand side of the "Fax to send" box.  For particulars of how to set up CUPS or lpr/lprng to send to efax-gtk, see the README file which comes with the distribution.
    
    The telephone number to which the fax is to be sent is entered into the "Tel number" box.  This can be entered directly into the box, or by using the built-in addressbook.  The addressbook can be invoked by pressing the "Tel number" button, or from the `File/Address book' pull-down menu item (see the "Address Book" tag in this help dialog). However, if a telephone connection has already been established with the remote fax receiver, then the fax can be sent without dialing by leaving the "Tel number" box blank (a dialog will come up asking if you would like to send the fax without dialing).
    
    When a fax is received from the print system via the socket server, the program settings can also be configured to bring up a dialog automatically.  If the program is inactive or is standing-by to receive faxes the fax can be sent directly from this dialog without the need to invoke the list of queued faxes received from the socket.
    
    Successfully sent faxes are copied to a directory in the $HOME/faxsent directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when the sending of the fax was completed, and will appear in the faxes sent list.  They are only included in that list if they have been sent without error.  The efax message display box will report on the progress of a fax being sent.  The fax list can be brought up from the `File/List sent faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
sv: 
    Sändning av fax
    ---------------
    
    Före ett fax skickas måste det anges i "Fax att skicka"-rutan. Det måste vara i Postscript-format eller PDF-format (ett format som produceras av alla ord- och dokumentbehandlare i Unix/Linux) och kommer att konverteras av detta program till det korrekta faxformatet tiffg3.
    
    Det finns två ingångsmetoder för fax.  Först, fax som ska sändas kan vara en fil sparad på filsystemet.  Det kan manuellt anges i "Fax att skicka"-rutan eller genom filväljardialogen.  Om filen består av en enda Postscript-fil eller PDF-fil kan du hitta den genom att trycka på "En fil"-knappen.  Den kan lättare hittas med denna dialog om den är placerad i katalogen $HOME/faxout.
    
    När fler än en fil anges i "Fax att skicka"-rutan kommer de att skickas som ett enda fax och infogade i den ordning de angavs i rutan. Sådana multipla filer kan lätt väljas från fillistan som visas genom att trycka på "Flera filer"-knappen.  Genom att trycka på "Flera filer"-knappen kan filer hittas och läggas till i fillistan och de kan sorteras genom upp- eller nedpilknapparna eller genom att dra och släppa dem med musen.
    
    Som ett alternativ kan fax tas emot direkt från utskriftssystemet genom att använda programmets uttagsserver.  Efax-gtk underhåller en lista av köade fax som tagits emot från uttaget och som går att komma åt genom att välja "Uttag" som metod för att ta in fax och sedan ta upp listan över köade fax genom att trycka på knappen "Uttagslista".  Det är ett behändigt sätt att skicka fax från en ordbehandlare och gör att ett fax kan skickas till utsändning till efax-gtk från ordbehandlingsprogrammet.  När ett fax är köat för utskickning i uttagslistan visas en liten röd cirkel på höger sida av "Fax att skicka"-rutan i programmets huvudfönster. För information om hur man ställer in CUPS eller lpr/lprng för att skicka till efax-gtk, se filen README som kommer med distributionen.
    
    Telefonnumret till vilken faxet ska skickas anges i rutan "Telefonnummer".  Detta kan anges direkt i rutan eller genom att använda den inbyggda adressboken.  Adressboken kan hämtas upp genom att trycka på "Telefonnummer"-knappen eller från menyvalet "Arkiv/Adressbok" (se "Adressbok"-fliken i hjälpdialogen). Dock om en telefonanslutning redan har etablerats med fjärrmottagaren kan faxet skickas utan att ringa genom att lämna "Telefonnummer"-rutan blank (en dialog kommer att visas och fråga om du vill skicka faxet utan att ringa).
    
    När ett fax tas emot från utskriftssystemet via uttagsservern, kan programmets inställningar också konfigureras för att visa en dialogruta automatiskt.  Om programmet är inaktivt eller i mottagningsläge kan faxet skickas direkt från denna dialog utan att behöva hämta upp listan över köade fax mottagna från uttaget.
    
    Fax som skickas korrekt kopieras till en katalog i $HOME/faxsent vilken har ett namn som fås från det år, månad, dag, timma och sekund faxet skickades och kommer att visas i listan över skickade fax.  De inkluderas endast i den listan om de har skickats utan fel.  Meddelandenrutan kommer att visa förloppet för ett fax som skickas.  Faxlistan kan hämtas upp från menyvalet "Arkiv/Lista skickade fax".  Se "Användning av faxlistor" nedan.

en: 
    Receiving faxes
    ---------------
    
    Three ways of receiving faxes are provided for.
    
    First, the program can be set to answer a fax call which is ringing but has not been answered, by pressing the "Answer call" button.
    
    Secondly, the program can take over a call which has already been answered (say, by a telephone hand set) by pressing the "Take over call" button.
    
    Thirdly, the program can be placed in standby mode by pressing the "Standby" button.  This will automatically answer any call after the number of rings specified in the efax-gtkrc file, and receive the fax. The program will keep on receiving faxes until the "Stop" button is pressed.
    
    Received faxes in tiffg3 format (one file for each page) are placed in a directory in the $HOME/faxin directory, which has a name derived from the year, month, day, hour and seconds when reception of the fax was completed, and is the fax ID number.
    
    Received faxes can be printed, viewed, described and managed using the built in fax list facility.  This can be brought up from the `File/List received faxes' pull down menu item.  See "Using the fax lists" further below.
    
    When a fax is received, a pop-up dialog can also be set to appear (go to the Settings dialog to do this).  In the settings dialog you can also specify a program to be executed when a fax is received.  The fax ID number is passed as the first (and only) argument to the program, which enables the program to find the fax in $HOME/faxin.  The distribution contains two executable scripts, mail_fax and print_fax, which can be used to e-mail a fax or print a fax to a user automatically when it is received.  (These scripts are not installed by 'make install' - if you want to use them, make them executable with 'chmod +x' and copy them to a directory which is in the system path such as /usr/local/bin, and then specify the script name in the settings dialog.)
sv: 
    Mottagning av fax
    -----------------
    
    Det finns tre sätt att ta emot fax.
    
    Första sättet är att programmet kan ställas in att svara på ett faxsamtal som ringer men inte har blivit besvarat genom att trycka på "Svara"-knappen.
    
    Andra sättet är att programmet kan ta över ett samtal som redan har besvarats (till exempel med en vanlig telefon) genom att trycka på "Ta över samtal"-knappen.
    
    Tredje sättet är att programmet kan placeras i mottagningsläge genom att trycka på knappen "Mottagningsläge".  Detta kommer att automatiskt svara på samtal efter ett förinställt antal signaler enligt filen efax-gtkrc, och ta emot faxet.  Programmet kommer att fortsätta att ta emot fax tills knappen "Stopp" har tryckts på.
    
    Mottagna fax i formatet tiffg3 (en fil för varje sida) placeras i en katalog under $HOME/faxin som har ett namn som framställs av det år, månad, dag, timma och sekund som mottagning av faxet blev klar och är faxets id-nummer.
    
    Mottagna fax kan skrivas ut, visas, beskrivas och hanteras med den inbyggda faxlistefunktionen.  Denna kan tas fram från menyposten "Arkiv/Lista mottagna fax". Se "Användning av faxlistor" nedan.
    
    När ett fax tas emot kan även en popup-dialog ställas in att visas (gå till inställningsdialogen för att göra detta).  I inställningsdialogen kan du också ange ett program som ska startas när ett fax tas emot. Faxets id-nummer skickas som första (och enda) argument till programmet som gör att programmet kan hitta faxet i $HOME/faxin. Distributionen innehåller två startbara skript, mail_fax och print_fax som kan användas för att e-posta ett fax eller att skriva ut ett fax till en användare automatiskt när det tas emot.  (Dessa skript blir inte installerade med "make install" - om du vill använda dem, gör dom startbara med "chmod +x" och kopiera dem till en katalog som finns i systemets sökväg, såsom /usr/local/bin och ange skriptets namn i inställningsdialogen.)

en: 
    Using the address book
    ----------------------
    
    To pick a telephone number from the address book, highlight the relevant address by pressing the left mouse button over it, and then press the "OK" button.
    
    Addresses can be added to the address book by pressing the add button, and then completing the relevant dialog which will appear.  To delete an address from the address book, highlight the relevant address and press the delete (trashcan) button.  The addressbook can be sorted by using the up and down arrow buttons on a highlighted address, or by dragging and dropping using the mouse.
sv: 
    Användning av adressboken
    -------------------------
    
    För att välja ett telefonnummer från adressboken, markera den relevanta adressen genom att klicka på vänstra musknappen på det och tryck sedan på "OK"-knappen.
    
    Adresser kan läggas till i adressboken genom att trycka på "Lägg till"-knappen och sedan fylla i den relevanta dialogen som visas.  För att ta bort en adress från adressboken, markera den relevanta adressen och tryck på borttagningsknappen (Papperskorg). Adressboken kan sorteras genom att använda upp- och nedpilknapparna på en markerad adress eller genom att dra och släppa med musen.

en: 
    Using the fax lists
    -------------------
    
    To bring up the fax lists, go to the the `File' menu and pick the `List received faxes' or `List sent faxes' menu item.  Highlight the fax to printed or viewed by pressing the left mouse button.  The programs to be used to print and view the fax are specifed in the efax-gtkrc configuration file, or if none are specified, the program will print using lpr (which will work for most Unix systems) and view with gv.
    
    To print faxes, a PRINT_SHRINK parameter can be specifed in efax-gtkrc to enable the fax page to fit within the printer margins.  A parameter of 98 will work with most printers.  This can be changed while the program is running by bringing up the `Settings' dialog and entering it into the `Print/Print Shrink' box.
    
    A description can be added to a received fax when appearing in a fax list (or subsequently amended) by pressing the relevant button -- this will enable faxes to be more easily identified.
    
    The received faxes list will show, at the far right of the tool bar, the number of faxes received since the program was last started.  If efax-gtk is in receive standby mode, the `tooltips' for the program's icon in the system tray will also indicate this number.  The count can be reset to 0 without restarting the program by pressing the reset button in the received faxes list.
sv: 
    Användning av faxlistor
    -----------------------
    
    För att visa faxlistorna, gå till "Arkiv"-menyn och välj menyposterna "Lista mottagna fax" eller "Lista skickade fax". Markera faxet som ska skrivas ut eller visas genom att trycka på vänstra musknappen.  Programmen som ska användas för att skriva ut eller visa faxet anges i konfigurationsfilen efax-gtkrc eller om inga är angivna kommer programmet att skriva ut med lpr (som fungerar för de flesta Unix-system) och visa med gv.
    
    För att skriva ut fax kan en parameter kallas PRINT_SHRINK anges i efax-gtkrc för att göra så att faxsida minskas för att passa inom skrivarens utskriftsmarginaler.  En parameter på 98 fungerar för de flesta skrivare.  Detta kan ändras när programmet körs genom att hämta upp "Inställningar"-dialogen och ange det i "Utskrift/Minska utskrift"-rutan.
    
    En beskrivning kan läggas till ett mottaget fax när det dyker upp i en faxlista (eller därpå förbättras) genom att trycka på relevant knapp -- detta gör att fax lättare kan identifieras.
    
    Listan över mottagna fax visas, längst till höger av verktygslisten, antalet fax mottagna sedan programmet senast startades.  Om efax-gtk är i mottagningsläge kommer "verktygstips" för programmets ikon i systembrickan och att indikera detta antal.  Räknaren kan återställas till 0 utan att starta om programmet genom att trycka på återställningsknappen i listan för mottagna fax.

en: 
    Settings
    --------
    
    The program settings can be changed by manually editing the efax-gtk configuration file comprising $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc.  The file is searched for in that order, so $HOME/.efax-gtkrc takes precedence over the other two.
    
    The configuration file can also be set by using the Settings dialog launched from the `File/Settings' pull down menu item.  The settings entered using this dialog are always stored as $HOME/.efax-gtkrc. Accordingly, if the Settings dialog has been used, and you want to revert to the global settings, this can be done either by deleting the $HOME/.efax-gtkrc file, or by pressing the `Reset' button in the Settings dialog, which will reload the Settings dialog from the global configuration file ($sysconfdir/efax-gtkrc or /etc/efax-gtkrc).
    
    Help can be obtained when filling out the Settings dialog by holding the mouse over the relevant help (?) button, which will bring up a "Tips" display, or by pressing the button, which will bring up an information display.
sv: 
    Inställningar
    -------------
    
    Programinställningar kan ändras genom att manuellt redigera konfigurationsfilen för efax-gtk som omfattar $HOME/.efax-gtkrc, $sysconfdir/efax-gtkrc eller /etc/efax-gtkrc. Filen söks efter i den ordningen så att $HOME/.efax-gtkrc gäller först av de tre.
    
    Konfigurationsfilen kan också ställas in genom inställningsdialogen som hämtas från menyposten "Arkiv/Inställningar".  Inställningarna som anges i denna dialog lagras alltid som $HOME/.efax-gtkrc. Om inställningsdialogen har använts och du vill återgå till de globala inställningarna kan detta göras antingen genom att ta bort filen $HOME/.efax-gtkrc eller genom att trycka på "Återställ"-knappen i inställningsdialogen, som kommer att läsa om inställningsdialogen från den globala konfigurationsfilen ($sysconfdir/efax-gtkrc eller /etc/efax-gtkrc).
    
    Hjälp kan fås när inställningsdialogen fylls ut genom att hålla muspekaren över den relevanta hjälp-knappen (?), som visas en "Tips"-rutan eller genom att trycka på knappen vilken visar upp en informationsruta.

en: Socket running on port
sv: Uttag körs på port

en: Print job received on socket
sv: Utskriftsjobb mottagna på uttag

en: efax-gtk: Queued faxes from socket
sv: efax-gtk: Köade fax från uttag

en: Queued print jobs
sv: Köade utskriftsjobb

en: Enter selected fax to send
sv: Ange valt fax att skicka

en: Choose the selected fax for sending
sv: Välj det markerade faxet för sändning

en: PRINT JOB:
sv: UTSKRIFTSJOBB:

en: Remove
sv: Ta bort

en: efax-gtk: Remove queued fax
sv: efax-gtk: Ta bort köade fax

en: efax-gtk: print job received on socket
sv: efax-gtk: utskriftsjobb mottaget på uttag

en: Queue fax
sv: Köat fax

en:  has been received on socket.
    Send or queue fax?
sv:  har tagits emot på uttag.
    Sänd eller placera fax i kö?

en: List received faxes
sv: Lista mottagna fax

en: List sent faxes
sv: Lista skickade fax

en: Receive standby
sv: Mottagningsläge

en: Quit
sv: Avsluta

en: success
sv: lyckades

en: number busy or modem in use
sv: numret upptaget eller modem används

en: unrecoverable error
sv: ej återhämtbart fel

en: invalid modem response
sv: ogiltig modemrespons

en: no response from modem
sv: inget svar från modem

en: internal error
sv: internt fel

en: NSC - poller features
sv: NSC - hämtningsfunktioner

en: CIG - poller ID
sv: CIG - hämtnings-id

en: DTC - poller capabilities
sv: DTC - hämtningsfärdigheter

en: NSF - answering features
sv: NSF - svarsfunktioner

en: CSI - answering ID
sv: CSI - svars-id

en: DIS - answering capabilities
sv: DIS - svarsfärdigheter

en: NSS - caller features
sv: NSS - uppringningsfunktioner

en: TSI - caller ID
sv: TSI - avsändar-id

en: DCS - session format
sv: DCS - sessionsformat

en: CFR - channel OK
sv: CFR - kanal OK

en: FTT - channel not OK
sv: FTT - kanal inte OK

en: MPS - not done
sv: MPS - inte klar

en: EOM - not done, new format
sv: EOM - inte klar, nytt format

en: EOP - done
sv: EOP - klar

en: PRI-MPS - not done, call operator
sv: PRI-MPS - inte klar, ring operatör

en: PRI-EOM - not done, new format, call operator
sv: PRI-EOM - inte klar, nytt format, ring operatör

en: PRI-EOP - done, call operator
sv: PRI-EOP - klar, ring operatör

en: MCF - page OK
sv: MCF - sida OK

en: RTP - page OK, check channel
sv: RTP - sida OK, kontrollera kanal

en: PIP - page OK, call operator
sv: PIP - sida OK, ring operatör

en: RTN - page not OK, check channel
sv: RTN - sida inte OK, kontrollera kanal

en: PIN - page not OK, call operator
sv: PIN - sida inte OK, ring operatör

en: CRP - repeat command
sv: CRP - upprepa kommando

en: DCN - disconnect
sv: DCN - koppla ned

en: UNKNOWN
sv: OKÄND

en: incompatible local and remote capabilities
sv: ej kompatibla färdigheter för lokal och fjärr

en: can't delete file %s:
sv: kan inte ta bort fil %s:

en: removed file: %s
sv: tog bort fil: %s

en: header:
sv: huvud:

en: characters received while sending
sv: tecken mottagna vid sändning

en: sent %d+%d lines and %d+%d bytes, in %d secs at %d bps
sv: skickade %d+%d rader och %d+%d byte, på %d s med %d b/s

en: flow control did not work
sv: flödeskontroll fungerade inte

en: modem response in data
sv: modemrespons i data

en: run length buffer overflow
sv: överflöde i körlängdsbuffert

en: file write:
sv: filskrivning:

en: CAN: data reception cancelled
sv: CAN: datamottagning avbruten

en: reception errors
sv: mottagningsfel

en: received %d lines with %d errors
sv: mottog %d rader med %d fel

en: sent TCF - channel check of %d bytes
sv: skickade TCF - kanalkontroll på %d byte

en: timed out during training check data
sv: timeout under träningskontrolldata

en: received TCF - channel check (OK: run of %d in %d)
sv: tog emot TCF - kanalkontroll (OK: körning av %d på %d)

en: received TCF - channel check (not OK: run of %d in %d)
sv: tog emotTCF - kanalkontroll (inte OK: körning av %d på %d)

en: last byte of frame is NULL
sv: sista byte i paket är NOLL

en: sent
sv: skickat

en: HDLC frame missing initial 0xff
sv: HDLC-paket saknar inledande 0xff

en: bit-reversed HDLC frame, reversing bit order
sv: bitomvänt HDLC-paket, vänder om bitordning

en: timed out reading frame data
sv: timeout vid läsning av paketdata

en: frame error
sv: paketfel

en: no response after frame data
sv: inget svar efter paketdata

en: wrong response after frame data
sv: fel svar efter paketdata

en: frame too long (%d, > %d max bytes)
sv: paket för långt (%d, > %d max byte)

en: wrong carrier
sv: fel bärare

en: wrong response to command to receive a frame
sv: fel svar på kommando att ta emot ett paket

en: received short frame (%d bytes)
sv: mottog kort paket (%d byte)

en: received
sv: mottaget

en: The remote ID is
sv: Fjärr-id är

en: no answer from remote fax
sv: inget svar från fjärrfax

en: can't open page
sv: kan inte öppna sida

en: remote has one or more documents to send and can receive
sv: fjärrfax har ett eller flera dokument att skicka och kan ta emot

en: remote has one or more documents to send and cannot receive
sv: mottagare har ett eller flera dokument att skicka och kan inte ta emot

en: remote has no documents to send and can receive
sv: mottagare har inga dokument att skicka och kan ta emot

en: remote has no documents to send and cannot receive
sv: mottagare har inga dokument att skicka och kan inte ta emot

en: remote cannot receive, trying anyways
sv: mottagare kan inte ta emot, försöker ändå

en: remote has nothing to send, trying anyways
sv: mottagare har inget att skicka, försöker ändå

en: channel not usable at %d bps
sv: kanal är inte användbar på %d b/s

en: channel not usable at lowest speed
sv: kanal inte användbar på lägsta hastighet

en: invalid response to DCS
sv: ogiltigt svar till DCS

en: sent page %s
sv: skickade sida %s

en: invalid post-page response
sv: ogiltigt svar på efter-sida

en: interrupt request ignored
sv: avbrottsbegäran ignoreras

en: timed out waiting for command
sv: timeout för väntan efter kommando

en: page saved to %s
sv: sida sparad till %s

en: unrecognized command
sv: okänt kommando

en: no command or response from remote
sv: inget kommando eller respons från mottagare

en: abnormal termination (code %d)
sv: onormalt avslut (kod %d)

en: no XON/DC2 received after CONNECT
sv: ingen XON/DC2 mottogs efter CONNECT

en: %d characters received while waiting to send
sv: %d tecken togs emot vid väntan att sända

en: remote has one or more documents to send.
sv: fjärrsida har ett eller flera dokument att sända.

en: no +FPTS response obtained, it is assumed that fax was received
sv: inget +FPTS svar togs emot, det antas att faxet togs emot

en: too many page send retries
sv: för många sidsändningsförsök

en: receive (+FDR) command failed
sv: mottag (+FDR) kommando misslyckades

en: dialing %s
sv: ringer %s

en: The remote ID is %s
sv: Fjärr-id är %s

en: called
sv: ringde

en: connected
sv: ansluten

en: number is busy
sv: numret var upptaget

en: dial command failed
sv: ringkommando misslyckades

en: waiting for activity
sv: väntar på aktivitet

en: activity detected
sv: activitet upptäckt

en: can't answer: can't lock device
sv: kan inte svara: kan inte låsa enhet

en: too many %%d escapes in command (%s)
sv: för många %%d avbrott i kommando (%s)

en: executing command /bin/sh -c %s
sv: startar kommando /bin/sh -c %s

en: exec() call failed:
sv: exec() anrop misslyckades:

en: no getty command defined for data call
sv: inget getty-kommando angivet för datasamtal

en: fax call answered
sv: faxsamtal besvarades

en: voice call answered
sv: röstsamtal besvarades

en: no voice command defined for voice call
sv: inget röstkommando angivet för röstsamtal

en: unable to answer call
sv: kunde inte svara på samtal

en: modem does not support fax
sv: modem har inte stöd för fax

en: can't determine fax modem class support
sv: kan inte fastställa stöd för faxmodemklass

en: Multi-Tech bit order set
sv: Multi-Tech-bitordning satt

en: using %s in class %s
sv: använder %s i klass %s

en: failed page %s
sv: misslyckades med sida %s

en: finished - %s
sv: färdig - %s

en: local ID (%s) truncated to %d characters
sv: lokalt id (%s) minskat till %d tecken

en: local ID (%s) has non-standard characters
sv: lokalt id (%s) har icke-standardtecken

en: using line buffering of stdout
sv: använder radbuffring för standard ut

en: incorrect quality (-q) argument (%s)
sv: felaktig kvalité (-q) argument (%s)

en:  Error:
sv:  Fel:

en:  Warning:
sv:  Varning:

en: can't open file %s:
sv: kan inte öppna fil %s:

en: can't get format of file %s
sv: kan inte läsa av format på filen %s

en: can't rewind file %s:
sv: kan inte spola tillbaka fil %s:

en: can't open output file %s:
sv: kan inte öppna fil för utdata %s:

en: fax device write error:
sv: skrivfel mot faxenhet:

en: unexpected response "%s"
sv: oväntat svar "%s"

en: modem command "%s" too long
sv: modemkommando "%s" för långt

en: timed out after command: %s
sv: timeout efter kommando: %s

en: timed out after waiting
sv: timeout efter väntan

en: wrong response after command: %s
sv: fel respons efter kommando: %s

en: wrong response after waiting
sv: fel respons efter väntetid

en: sync: dropping DTR
sv: synk: släpper DTR

en: sync: sending escapes
sv: synk: skickar avbrott

en: sync: modem not responding
sv: synk: modem svarar inte

en: modem command (%s) failed
sv: modemkommando (%s) misslyckades

en: modem command failed
sv: modemkommando misslyckades

en: %s locked or busy - waiting
sv: %s låst eller upptagen - väntar

en: opened %s
sv: öppnade %s
