eiciel - en to ja translation catalogue (84 entries)

en: Could not add ACL entry:
ja: ACLエントリを追加できません:

en: Could not remove ACL entry:
ja: ACLエントリを削除できませんでした:

en: Could not modify ACL entry:
ja: ACLエントリを変更できませんでした:

note: FIXME: Can't do much here
en: Exception when setting ACL of file '%s': '%s'
ja: ファイル '%s' の ACL 設定時に例外が発生しました: '%s'

note: Catch-all to avoid crashing nautilus
en: Unknown exception when setting ACL of file '%s'
ja: ファイル '%s' の ACL 設定時に不明な例外が発生しました

en: Are you sure you want to remove all ACL default entries?
ja: ACLデフォルトエントリをすべて削除しますか?

en: Applying ACLs to enclosed files
ja: 同封されているファイルに対して ACL を適用しています

en: Current participants in ACL
ja: ACL 内に書かれている現在の参加者

en: Available participants
ja: 利用可能な参加者

en: Edit ACLs for enclosed files...
ja: 同封されているファイルに対する ACL の編集...

en: Mask
ja: マスク

en: Other
ja: その他

note: reading writing execution
en: Default Mask
ja: デフォルトマスク

note: ElementKind::default_others must be the last, so we handle it here manually
en: Default Other
ja: デフォルトその他

en: Participant
ja: 参加者

en: Read
ja: 読み込み

en: Write
ja: 書き込み

en: Execute
ja: 実行

en: There are ineffective permissions
ja: 無効な許可があります

en: Edit default participants
ja: 既定の参加者を編集する

en: Only regular files or directories supported
ja: 普通のファイルまたはディレクトリのみをサポートしています

en: Textual representation of the ACL is wrong
ja: ACLの記述が誤っています

en: Default textual representation of the ACL is wrong
ja: デフォルトのACL記述が誤っています

en: Initial edit mode (default mode otherwise)
ja: 初期編集モード (他の場合は既定のモード)

en: Invalid value for 'edit-mode' option. Valid options are 'acl' or 'xattr'
ja: 'edit-mode' オプションに対する値が正しくありません。指定可能な値は 'acl' もしくは 'xattr' です

en: Graphical editor of file ACLs and extended attributes
ja: ファイルの ACL と拡張属性に対するグラフィカルエディタ

en: Access Control List
ja: アクセス制御リスト

en: Extended attributes
ja: 拡張属性

en: Select file
ja: ファイルの選択

en: Select directory
ja: ディレクトリの選択

en: No file opened
ja: 開かれているファイルはありません

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Open directory
ja: ディレクトリを開く

en: Extended Attributes
ja: 拡張属性

en: About Eiciel
ja: Eiciel について

en: Quit
ja: 終了 (_q)

en: Edit ACLs for enclosed files
ja: 同封されているファイルに対する ACL の編集

en: Cancel
ja: キャンセル (_c)

en: Apply
ja: 適用 (_a)

en: Participants in ACL for enclosed files
ja: 同封されているファイルに対する ACL の参加者

en: Participants in ACL for enclosed directories
ja: 同封されているディレクトリに対する ACL の参加者

en: Read, write and execute
ja: 読み込み／書き込み／実行

en: Read and write
ja: 読み込み／書き込み

en: Read and execute
ja: 読み込み／実行

en: Only read
ja: 読み込みのみ

en: Write and execute
ja: 書き込み／実行

en: Only write
ja: 書き込みのみ

en: Only execute
ja: 実行のみ

en: No permission
ja: 許可無し

en: List directory, access, create and remove files
ja: ディレクトリの一覧表示／ファイルへのアクセス／ファイルの削除

en: List directory, no access to files
ja: ディレクトリの一覧表示 (ファイルへのアクセス無し)

en: List directory and access files
ja: ディレクトリの一覧表示とファイルへのアクセス

en: List directory only, no access to files
ja: ディレクトリの一覧表示のみ (ファイルへのアクセス無し)

en: No list directory but access, create and remove
ja: ファイルへのアクセスと作成／削除のみ (ディレクトリの一覧表示無し)

en: No list directory and access files
ja: ディレクトリの一覧表示無し／ファイルへのアクセス無し

en: User owner
ja: ユーザ所有者

en: Group owner
ja: グループ所有者

en: User ACL: ‘%s’
ja: ユーザ ACL: '%s'

en: Group ACL: ‘%s’
ja: グループ ACL: '%s'

en: Mask limits Group owner, User ACL and Group ACL to
ja: グループ所有者／ユーザ ACL／グループ ACL にマスクが設定されています

en: Other users
ja: その他のユーザ

en: New files will have User owner
ja: 新規ファイルに対してユーザ所有者になる

en: New files will have Group owner
ja: 新規ファイルに対してグルーブ所有者になる

en: New files will have User ACL: ‘%s’
ja: 新規ファイルに適用するユーザ ACL: '%s'

en: New files will have Group ACL: ‘%s‘
ja: 新規ファイルに適用するグループ ACL: '%s'

en: New files will have Mask
ja: 新規ファイルに対してマスクを設定する

en: New files will have Other users
ja: 新規ファイルに対してその他のユーザを設定する

en: Edit Access Control Lists…
ja: アクセス制御リストの編集…

en: Allows editing Access Control Lists
ja: アクセス制御リストの編集を許可

en: Edit extended attributes…
ja: 拡張属性の編集…

en: Participant not found
ja: 参加者が見つかりません

en: User
ja: ユーザ

en: Group
ja: グループ

en: Default participant
ja: 既定の参加者

en: Filter participants
ja: 参加者をフィルタする

en: Advanced features
ja: 高度な機能

en: Name of participant
ja: 参加者の名前

en: Search
ja: 検索

en: Show system participants
ja: システム参加者の表示

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: There is already an attribute with this name
ja: その名前の属性は既に存在しています

en: Name of the new attribute
ja: 新しい属性の名前

en: Value of the new attribute
ja: 新しい属性の値
