EiskaltDC++ - en to fr translation catalogue (811 entries)

en:  *** Emoticons limit
fr:  *** Limite de smileys

en:  *** Emoticons mode off
fr:  *** Smileys désactivés

en:  *** Emoticons not loaded
fr:  *** Smileys non chargés

en:  + system icons
fr:  + icônes systèmes

en:  Users
fr:  Utilisateurs

en:  added to favorites list
fr: ajouté aux favoris

en:  empty...
fr:  vide...

en:  files
fr: fichiers

en:  has joined
fr:  a rejoint

en:  has joined hub
fr:  a rejoint le serveur

en:  has quit
fr:  a quitté

en:  has quit hub
fr:  a quitté le serveur

en:  is favorite user
fr:  est un utilisateur favoris

en:  is not favorite user
fr:  n'est pas un utilisateur favoris

en:  left
fr: restant

en:  of
fr:  de

en:  removed from favorites list
fr: retiré des favoris

en:  to
fr: à

en:  user(s)
fr: utilisateur(s)

en:  user(s) online
fr:  utilisateurs en ligne

en:  users
fr: utilisateurs

en: %a abbreviated weekday name.
    %b abbreviated month name.
    %H hour as a decimal number using a 24-hour clock.
    %M minute as a decimal number (range 00 to 59).
    %S second as a decimal number (range 00 to 59).
    %% a literal '%' character.
    
    see man strftime for details.
fr: %a abréviation du jour de la semaine.
    %b abréviation du nom de mois.
    %H heure en mode 24h.
    %M minute en chiffre (de 00 à 59).
    %S seconde en chiffre (de 00 à 59).
    %% a literal '%' character.
    
    voir man strftime pour plus de détails.

en: ': type /help for a list of available commands
fr: ': tapez /help pour la liste des commandes disponibles

en: *** Available commands:
fr: *** Commandes disponibles:

en: -:--:-- left
fr: -:--:-- restant

en: ...must be *.theme
fr: ...doit être *.theme

en: ...must not be empty
fr: ...ne doit pas être vide

en: 0 Users
fr: 0 utilisateur

en: : type /help for a list of available commands
fr: : tapez /help pour la liste des commandes disponibles

en: <b>Add player</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Auto-drop settings</b>
fr: <b>paramètres de l'auto-drop</b>

en: <b>Auto-open on startup</b>
fr: <b>Ouverture auto au démarrage</b>

en: <b>Auto-priority settings</b>
fr: <b>Paramètres de priorité auto</b>

en: <b>Available styles</b>
fr: <b>Styles disponibles</b>

en: <b>Certificate Paths</b>
fr: <b>Chemins des certificats</b>

en: <b>Colors</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Command Type</b>
fr: <b>Type de commande</b>

en: <b>Confirmation Dialog Options</b>
fr: <b>Options de confirmation de la boîte de dialogue</b>

en: <b>Connect to address:</b>
fr: <b>Se connecter à l'adresse:</b>

en: <b>Context</b>
fr: <b>Contexte</b>

en: <b>Current theme name:</b>
fr: <b>Nom du thème actuel:</b>

en: <b>Default away message</b>
fr: <b>Message d'absence par défaut</b>

en: <b>Description</b>
fr: Description

en: <b>Destination Directory</b>
fr: Description

en: <b>Directories</b>
fr: <b>Répertoires</b>

en: <b>Do not share files and folders containing:</b>
fr: <b>Ne pas partager les fichiers et dossiers contenant:</b>

en: <b>Enter your password</b>
fr: <b>Entrez votre mot de passe</b>

en: <b>Extension</b>
fr: Description

en: <b>Filter</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Frame</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Hub List</b>
fr: <b>Liste des serveurs</b>

en: <b>Hub</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Icon size</b>
fr: Taille de l'icône

en: <b>Icons</b>
fr: <b>Icônes</b>

en: <b>Incoming connection settings</b>
fr: <b>Paramètres de la connexion entrante</b>

en: <b>Language</b>
fr: <b>Langue</b>

en: <b>Limits</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Magnet properties</b>
fr: Propriétés / choix du magnet

en: <b>Main Toolbar Style</b>
fr: <b>Style de la barre principale</b>

en: <b>Max FileSize</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Min FileSize</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Name of the new search type</b>
fr: Timestamp

en: <b>Name under which the others see the directory</b>
fr: <b>Nom de dossier visible par les autres utilisateurs</b>

en: <b>Name, under which you see the directory</b>
fr: <b>Sous quel nom vous voyez le répertoire</b>

en: <b>New name</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Note:</b> Edit urls in the list by clicking them once when selected
fr: <b>Note:</b> Éditez les url dans la liste en les cliquant une fois lorsqu'elles sont sélectionnées.

en: <b>Notify</b>
fr: Notifier

en: <b>Other Security Options</b>
fr: <b>Autres options de sécurité</b>

en: <b>Other queue options</b>
fr: <b>Autres options de la file d'attente</b>

en: <b>Outgoing connection settings</b>
fr: <b>Paramètres de la connexion sortante</b>

en: <b>Parameters</b>
fr: <b>Paramètres</b>

en: <b>Personal Information</b>
fr: <b>Information Personelle</b>

en: <b>Players list</b>
fr: <b>Liste des lecteurs</b>

en: <b>Preview styles</b>
fr: <b>Styles des aperçus</b>

en: <b>Private message sound</b>
fr: Message privé

en: <b>Private message</b>
fr: Message privé

en: <b>Processing file:</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Public Hubs list</b>
fr: Serveurs Publics

en: <b>Search String</b>
fr: Chaîne de recherche

en: <b>Search types</b>
fr: Timestamp

en: <b>Secondary Transfer Rate Limiting</b>
fr: <b>Limitation du taux de transfert secondaire</b>

en: <b>Secondary Transfer Rate Settings</b>
fr: <b>Paramètres du taux de transfert secondaire</b>

en: <b>Shared directories</b>
fr: <b>Répertoires partagés</b>

en: <b>Size Type</b>
fr: Timestamp

en: <b>Sounds</b>
fr: Sons

en: <b>Source Type</b>
fr: Timestamp

en: <b>Statistics</b>
fr: <b>Statistiques</b>

en: <b>Tab Position</b>
fr: <b>Positionnement de l'onglet</b>

en: <b>Tab bolding on content change</b>
fr: <b>Mise en gras de l'onglet si nouveau contenu</b>

en: <b>Text sent to hub</b>
fr: <b>Texte envoyé au serveur</b>

en: <b>Text styles</b>
fr: <b>Styles du texte</b>

en: <b>Timestamps</b>
fr: Timestamp

en: <b>Title</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <b>Toolbar buttons</b>
fr: <b>Boutons de la barre d'outils</b>

en: <b>Transfer Rate Limiting</b>
fr: <b>Limitation du taux de transfert</b>

en: <b>Window Options</b>
fr: <b>Options de la fenêtre</b>

en: <b>file:</b>
fr: <b>fichier:</b>

en: <small>Note: Leave unchecked for default values</small>
fr: <small>Note: ne pas cocher pour les valeurs par défaut</small>

en: ADL Search
fr: Recherche

en: ADLSearch Properties
fr: Chaîne de Recherche

en: About EiskaltDC++
fr: A propos de EiskaltDC++

en: Accept custom user commands from hub
fr: Accepter les commandes utilisateurs personnalisées du serveur

en: Active
fr: Actif

en: Add
fr: Ajouté

en: Add / Remove
fr: Ajouter / Retirer

en: Add a hub to favorites
fr: Ajouter un serveur aux favoris

en: Add finished files to share instantly (if shared)
fr: Ajouter les fichiers téléchargés au partage immédiatement (si partagé)

en: Add rule 192.168.1.0/23 where direction incoming and action is allow and 192.168.6.0/24 where direction is incoming or outcoming and action is drop
fr: Ajoutez la règle 192.168.1.0/23 où l'entrée et l'action sont autorisées et 192.168.6.0/24 où l'entrée / sortie et l'action sont refusées.

en: Add this file to your download queue
fr: Ajouter ce fichier à votre liste de téléchargement

en: Add to Favorite Users
fr: Ajouter aux utilisateurs favoris

en: Add to favorites
fr: Ajouter un serveur aux favoris

en: Add user to favorites list
fr: Ajouter l'utilisateur aux favoris

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Added
fr: Ajouté

en: Address
fr: Adresse

en: Advanced
fr: Avancé

en: Alias A executing
fr: Alias A exécute

en: Alias List
fr: Liste d'Alias

en: Alias Remove A
fr: Alias Enlever A

en: Alias add uname -a as A
fr: Alias ajouter uname -a pour A

en: Aliases not found.
fr: Utilisateur non trouvé

en: Allow TLS connections to clients without trusted certificate
fr: Autoriser les connexions TLS vers les clients sans certificat

en: Allow TLS connections to hubs without trusted certificate
fr: Autoriser les connexions TLS vers les serveurs sans certificat

en: Allow few connections from one IP
fr: Autoriser plusieurs connections pour une même IP

en: Allow only TLS connections to clients
fr: Autoriser seulement les connections TLS aux clients

en: Allow some connections for one user
fr: Autoriser plusieurs connections pour un seul utilisateur

en: Amarok player
fr: Lecteur Amarok

en: Appearance
fr: Apparence

en: Application:
fr: Application

en: Apply settings
fr: Appliquer les paramètres

en: Apply to Extensions: (avi;mov;divx)
fr: Appliquer aux extensions (avi;mov;divx)

en: Are you sure you want to delete favorite hub "%s"?
fr: Êtes-vous sûre de vouloir supprimer le serveur favoris "%s"?

en: Are you sure you want to delete favorite user(s)?
fr: Êtes-vous sûre de vouloir supprimer le/les utilisateur(s) favoris

en: At least
fr: Au moins

en: At most
fr: Au plus

en: Auto connect on _startup
fr: Connexion auto

en: Auto grant slot
fr: Donner un slot automatiquement

en: Auto refresh time
fr: Temps de rafraîchissement auto

en: Auto update IP from internet
fr: Mise à jour auto de l'IP depuis Internet

en: Auto-away on minimize (and back on restore)
fr: "Absence" auto lors de la réduction de fenêtre (et inversement)

en: Auto-drop slow sources for all queue items (except filelists)
fr: Déconnecter automatiquement les sources lentes de toutes les files d'attente (sauf listes de fichiers)

en: Automatically disconnect users who leave the hub
fr: Déconnecter automatiquement les utilisateurs qui quittent le serveurs

en: Automatically follow redirects
fr: Suivre les redirections automatiquement

en: Automatically match queue for auto search hits
fr: Correspondre automatiquement avec la file d'attente lors des recherche "auto search"

en: Automatically open extra slot if speed is below (0 = disable)
fr: Ouvrir un slot automatiquement si la vitesse est inférieure à (0 = désactivé)

en: Automatically search for alternative download locations
fr: Rechercher d'autres sources automatiquement

en: Automatically update external IP (restart required)
fr: Mettre à jour l'IP externe automatiquement (redémarrage nécessaire)

en: Away mode message on/off
fr: Message d'absence on/off

en: Away mode off
fr: Mode absent désactivé

en: Away mode on:
fr: Mode absent activé:

en: Back color
fr: Couleur de fond

en: Basque translation
fr: Traduction Basque

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Belarusian translation
fr: Traduction Biélorusse

en: Bind address
fr: Adresse

en: Bitrate
fr: Débit

en: Black/White
fr: Noir/Blanc

en: Bold Authors of message in chat
fr: Mettre en gras les auteurs des messages dans le chat

en: Both
fr: Les deux

en: Both horizontal
fr: Les deux horizontal

en: Bottom
fr: Bas

en: Browse FileList
fr: Voir la liste de fichier

en: Browse file...
fr: Parcourir...

en: Browse the list of public hubs
fr: Parcourir la liste des serveurs publics

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Bulgarian translation
fr: Traduction Bulgare

en: Button smile
fr: Bouton smiley

en: CRC32 inconsistency (SFV-Check)
fr: Incohérence CRC32 (Vérification SFV)

en: Calculate file TTH
fr: Sélectionnez la liste à parcourir

en: Cannot handle SIGPIPE
fr: Ne peut gérer SIGPIPE

en: Catching signal
fr: Signal reçu

en: Certificate file
fr: Fichier de certificat

en: Change gui setting
fr: Changer paramètre IU

en: Changelog (git)
fr: Changlog (git)

en: Chat Commands
fr: Commandes Chat

en: Chat Menu
fr: Menu Chat

en: Chat disabled
fr: Discussion désactivée.

en: Chat enabled
fr: Discussion activée.

en: Check every
fr: Vérifier toutes les

en: Chinese (China)
fr: Chinois (Chine)

en: Chinese (China) translation
fr: Traduction Chinoise (Chine)

en: Choose a File
fr: Choisissez un répertoire

en: Choose a directory
fr: Choisissez un répertoire

en: Chose A File
fr: Choisissez un répertoire

en: Clear
fr: Vider le message

en: Clear PM
fr: Vider le message

en: Clear chat
fr: Vider le chat

en: Clear frame search
fr: Vider le champ de recherche

en: Clear search box after each search
fr: Vider le champ de recherche

en: Close PM
fr: Fermer le MP

en: Close all PM
fr: Fermer tout les MP

en: Close all hubs
fr: Fermer tout les serveurs

en: Close all search
fr: Fermer toutes les recherches

en: Close chat
fr: Fermer le chat

en: Close offline PM
fr: Fermer les MP déconnectés

en: Close tab
fr: Fermer l'onglet

en: Closing connection...
fr: Fermeture de la connexion...

en: Color select
fr: Sélection de la couleur

en: Colors & Fonts
fr: Couleurs et Polices

en: Command
fr: Commande

en: Command name already exists
fr: Le nom de commande existe déjà

en: Configure Public Hub Lists
fr: Configurer les listes de serveurs publics

en: Configure hub lists
fr: Configurer les listes de serveurs

en: Confirm application exit
fr: Confirmer la sortie de l'application

en: Confirm favorite hub removal
fr: Confirmer la suppression d'un serveur favoris

en: Connect
fr: Connecter

en: Connect failed:
fr: Connexion échouée:

en: Connect to a hub
fr: Se connecter à un serveur

en: Connect to hub
fr: Se connecter au serveur

en: Connect to the hub
fr: Se connecter au serveur

en: Connected
fr: Connecté

en: Connecting
fr: Connexion...

en: Connecting (forced)...
fr: Connexion (forcée)...

en: Connecting to
fr: Connexion à

en: Connecting...
fr: Connexion...

en: Connection
fr: Connexion

en: Connectivity Manager: Warning
fr: Gestionnaire de connexion: Alerte

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Count
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Czech
fr: Tchèque

en: Czech translation
fr: Traduction Tchèque

en: DC++ Client based on the source code of FreeDC++ and LinuxDC++
    
    EiskaltDC++ version: %s
    DC++ core version: %s
fr: DC++ Client basé sur le code source de FreeDC++ et LinuxDC++
    
    Version EiskaltDC++: %s
    DC++ core version: %s

en: DHT Port
fr: Port DHT

en: Default
fr: Défaut

en: Default download directory
fr: Répertoire de téléchargement par défaut

en: Default hub encoding
fr: Encodage par défaut des serveurs

en: Default icons
fr: Icônes par défaut

en: Default styles
fr: Styles par défauts

en: Delete item
fr: Effacer l'élément

en: Destination Directory
fr: Répertoire de destination

en: Developers
fr: Développeurs

en: Direct connection
fr: Connexion directe

en: Directory
fr: Répertoire

en: Directory or favorite name already exists
fr: Répertoire ou nom favoris existe déjà

en: Disable chat
fr: Désactiver le chat

en: Do not close the program, hide in the system tray
fr: Ne pas fermer l'application, cacher dans la zone de notification

en: Do not use unfinished downloads directory
fr: Ne pas utiliser de répertoire de téléchargements non terminés

en: Do you really want to exit?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Don't allow Hub/UPnP/DHT to override
fr: Ne pas autoriser Hub/UPnP/DHT d'outrepasser

en: Don't download files already in share
fr: Ne pas télécharger les fichiers déjà en partage

en: Don't download files already in the queue
fr: Ne pas télécharger les fichiers déjà en file d'attente

en: Don't hide side panel on search
fr: Ne pas cacher le panneau latéral lors d'une recherche

en: Don't remove the source when auto-dropping, only disconnect
fr: Ne pas retirer la source lors d'un rejet automatique, déconnecter seulement

en: Don't send the away message to bots
fr: Ne pas envoyé le message d'absence aux robots

en: Done
fr: Terminé

en: Download
fr: Téléchargement

en: Download Matches
fr: Téléchargement correspond

en: Download Queue
fr: Liste de téléchargement

en: Download _to...
fr: Télécharger vers...

en: Download _whole directory
fr: Télécharger le répertoire entier

en: Download complete...
fr: Téléchargement terminé...

en: Download failed:
fr: Téléchargement échoué:

en: Download finished
fr: Téléchargement terminé

en: Download finished file list
fr: Téléchargement terminé liste de fichier

en: Download finished:
fr: Téléchargement terminé:

en: Download image
fr: Téléchargé

en: Download image: disable
fr: Téléchargement de l'image: désactivé

en: Download image: unlimit
fr: Téléchargement de l'image: illimité

en: Download limit image:
fr: Limite de téléchargement de l'image:

en: Download limit image: 0 - disable, n < 0 - unlimit, empty - info
fr: Image de limite de téléchargement: 0 - désactivé, n < 0 - pas de limite, vide - info

en: Download removed
fr: Téléchargement retirer

en: Download speed
fr: Téléchargé

en: Download starting...
fr: Démarrage du téléchargement...

en: Download starting:
fr: Démarrage du téléchargement:

en: Download to
fr: Téléchargement:

en: Download to...
fr: Démarrage du téléchargement...

en: Download whole director_y to...
fr: Téléchargement terminé...

en: Download:
fr: Téléchargement:

en: Downloaded
fr: Téléchargé

en: Downloaded hub list is corrupted or unsupported
fr: La liste des serveurs est corrompue ou non supportée

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Downloads
fr: Téléchargement

en: Drop sources below
fr: Déconnecter les sources en-dessous de

en: Dropped:
fr: Abandonné:

en: DynDNS Address
fr: Adresse

en: E-Mail
fr: eMail

en: Edit the preferences
fr: Préférences

en: Emoticons
fr: Utiliser les emoticons

en: Emoticons mode off
fr: Smileys désactivés

en: Emoticons mode on
fr: Smileys activés

en: Emotion packs
fr: Pack d'émoticons

en: Enable automatic SFV checking
fr: Activer la vérification auto SFV

en: Enable safe and compressed transfers
fr: Activer les transferts sécurisés et compressés

en: Enable segmented downloads
fr: Activer les téléchargements segmentés

en: Enabled
fr: Activé

en: Encoding
fr: Encodage

en: Encryption
fr: Description

en: English
fr: Anglais

en: Enter line for user command
fr: Entrez la valeur pour

en: Enter text to search for
fr: Entrez le texte à rechercher pour

en: Enter value for
fr: Entrez la valeur pour

en: Error
fr: Erreur

en: Error: segv parser :D
fr: Erreur: segv parser :D

en: Error: setting not found!
fr: Utilisateur non trouvé

en: Errors
fr: Erreurs

en: Every time a private message is received
fr: Chaque fois qu'un message privé est reçu

en: Exact Size
fr: Taille exacte

en: Exact size
fr: Taille exacte

en: Execute Lua Chunk
fr: Exécuter Lua Chunk

en: Execute code (bash)
fr: Exécuter le code (bash)

en: Exit
fr: Quitter

en: Exit EiskaltDC++ Gtk?
fr: Quitter EiskaltDC++ Gtk ?

en: Experts Only
fr: Experts seulement

en: Export...
fr: Exporter...

en: Extension edition
fr: Extensions

en: External / WAN IP
fr: Externe / IP WAN

en: External IP
fr: IP externe

en: Favorite Hub Properties
fr: Serveurs favoris

en: Favorite Hubs
fr: Serveurs favoris

en: Favorite Name
fr: Utilisateur favoris

en: Favorite User
fr: Utilisateur favoris

en: Favorite Users
fr: Utilisateurs favoris

en: Favorite hub added
fr: Serveur favoris ajouté

en: Favorite hub already exists
fr: Serveur favoris existe déjà

en: Favorite name
fr: Utilisateur favoris

en: Favorite user joined
fr: Utilisateur favoris connecté

en: Favorite user quit
fr: Utilisateur favoris déconnecté

en: File
fr: Fichier

en: File list
fr: Liste de fichiers

en: File list loaded
fr: Liste de fichiers chargée

en: File name
fr: Nom de fichier

en: File not available
fr: Fichier non disponible

en: File type
fr: Type de fichier

en: Filelist Menu
fr: Menu liste de fichier

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: Files:
fr: Fichiers

en: Filter by IP
fr: Filtrer par IP

en: Filter files already in share
fr: Filtrer les fichiers déjà partagés

en: Filter kick and NMDC debug messages
fr: Filtrer les messages kick et NMBC

en: Filtered:
fr: Filtré:

en: Filtered: 0
fr: Filtré: 0

en: Find
fr: Trouver

en: Find files
fr: Trouver des fichiers

en: Finished Downloads
fr: Téléchargements Terminés

en: Finished Uploads
fr: Envois terminés

en: Firewall (passive, last resort)
fr: Par-feu (passif, en dernier recours)

en: Firewall with manual port forward
fr: Par-feu avec redirection des ports

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Follow Links
fr: Suivre les liens

en: Font select
fr: Sélection de la police

en: Found a match
fr: Correspondance trouvée

en: Found:
fr: Trouvé:

en: Found: 0
fr: Trouvé: 0

en: Frame size determines the width of the review, higher values affect performance
fr: Détermine la largeur de la review, les valeurs élevées affectent les performances

en: Free
fr: Libre

en: French
fr: Français

en: French translation
fr: Traduction Française

en: Full Path
fr: Chemin complet

en: Full tree does not match TTH root
fr: La concaténation des clés ne correspond pas à la racine TTH

en: General text
fr: Texte général

en: Generate certificates
fr: Générer les certificats

en: German
fr: Allemand

en: German translation
fr: Traduction allemande

en: Get file list
fr: Obtenir la liste de fichier

en: GiB
fr: Go

en: Global hub default
fr: Hub principal par défaut

en: Grant Slot
fr: Donner un slot

en: Grant extra slot
fr: Donner un slot

en: Greek
fr: Grecque

en: Greek translation
fr: Traduction Grecque

en: Group by
fr: Grouper par

en: Grouped by Files
fr: Groupé par fichiers

en: Grouped by Users
fr: Groupé par utilisateurs

en: Gui setting
fr: Paramètre IU

en: HTTP Proxy (for hublist only)
fr: Proxy HTTP (liste de serveurs seulement)

en: H_igh
fr: HAUTE

en: Hash
fr: Scan

en: Hidden
fr: Caché

en: Hide side panel
fr: Cacher le panneau latéral

en: Hide tools panel
fr: Cacher le panneau d'outils

en: High
fr: Haute

en: High priority max size
fr: Taille max pour haute priorité

en: Highest
fr: Plus haute

en: Highest priority max size
fr: Taille max pour priorité la plus haute

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Hub
fr: Serveur

en: Hub (also sets urgency hint)
fr: Serveur (définis aussi l'urgence)

en: Hub (last seen in, if offline)
fr: Serveur (dernier vu, si hors-ligne)

en: Hub IP / DNS (empty = All, 'op' = where operator)
fr: Serveur IP / DNS (vide = Tout, 'op' = si opérateur)

en: Hub Menu
fr: Menu Serveur

en: Hub Name
fr: Nom serveur

en: Hub connected
fr: Serveur connecté

en: Hub disconnected
fr: Serveur déconnecté

en: Hubs
fr: Serveurs:

en: Hubs (normal / registered / op)
fr: Serveurs (normal / enregistré / op)

en: Hubs:
fr: Serveurs:

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hungarian translation
fr: Traduction Hongroise

en: ISO-2022-JP
fr: ISO-2022-JP (Japanese)

en: ISO-8859-2
fr: ISO-8859-7 (Greek)

en: ISO-8859-7
fr: ISO-8859-7 (Greek)

en: ISO-8859-8
fr: ISO-8859-8 (Hebrew)

en: ISO-8859-9
fr: ISO-8859-9 (Turkish)

en: Icon
fr: Icône

en: Icon size
fr: Taille de l'icône

en: Icon...
fr: Icône

en: Icons
fr: Icônes

en: Ignore TTH
fr: Ignorer le TTH

en: Ignore TTH search
fr: Ignorer la recherche TTH

en: Ignore private messages from bots
fr: Ignorer les messages privés des robots

en: Ignore private messages from the hub
fr: Ignorer les messages privés du serveur

en: Ignored private message from bot
fr: Messages privés du robot ignoré

en: Ignored private message from hub
fr: Messages privés du serveur ignoré

en: Import...
fr: Importer...

en: Indexing Progress
fr: Progression du scan

en: Indexing files...
fr: Scan des fichiers...

en: Installing handler for
fr: Installation du gestionnaire pour

en: Invalid extension:
fr: Extension invalide:

en: Ipfilter is disable
fr: IpFilter est désactivé

en: Ipfilter is enable
fr: IpFilter est activé

en: Ipfilter on/off
fr: IpFilter on/off

en: Italian
fr: Italien

en: Italian translation
fr: Traduction italienne

en: Items:
fr: Objets

en: Kaffeine player
fr: Lecteur Kaffeine

en: Keep downloaded files and dirs in queue
fr: Garder les fichiers et dossiers téléchargés dans la liste

en: Keep duplicate files in your file list (duplicates never count towards your share size)
fr: Garder les doublons dans votre liste de fichier (ils ne comptent pas dans la taille de votre partage)

en: Keep filelists when exiting
fr: Garder les listes de fichiers en quittant

en: Left
fr: Gauche

en: Limits
fr: <b>fichier:</b>

en: List
fr: Liste:

en: List:
fr: Liste:

en: Load Lua file
fr: Chargement de la liste

en: Loaded from cache:
fr: Chargé depuis le cache:

en: Loading file list
fr: Chargement de la liste

en: Loading:
fr: Encodage

en: Log downloads
fr: Téléchargement

en: Log filelist transfers
fr: Chargement de la liste

en: Log finished downloads
fr: Logger les téléchargements terminés

en: Log main chat
fr: Log chat principal

en: Log private chat
fr: Log chat privé

en: Log search alternate
fr: Logger les recherche d'alternatives

en: Log status messages
fr: Message de statut

en: Log system messages
fr: Message système

en: Log uploads
fr: Log des envois

en: Low
fr: Bas

en: Low priority size
fr: Taille de basse priorité

en: Lowest
fr: Plus basse

en: Magnet
fr: Choix Magnet

en: Magnet Choice
fr: Choix Magnet

en: Magnet Properties / Choice
fr: Choix / Propriétés Magnet

en: Match Queue
fr: Correspondre avec les téléchargements

en: Match all listings
fr: Correspondre toutes les listes

en: Matched
fr: Correspond

en: Matches
fr: Correspondants

en: Max Hubs
fr: Serveurs Max.

en: Max Size
fr: Taille Max

en: Max Users
fr: Utilisateurs max

en: Max filelist size
fr: Taille listes de fichier max

en: Max hash speed
fr: Vitesse de scan max

en: Max inactivity
fr: Inactivité max

en: Max upload speed (MiB/s)
fr: Vitesse de scan max (Mo/s)

en: Maximum Download Rate (KiB/s) (0 = infinite)
fr: Taux de téléchargement max (Ko/s) (0 = Infini)

en: Maximum Upload Rate (KiB/s) (0 = infinite)
fr: Taux de d'envoi max (Ko/s) (0 = Infini)

en: Maximum message length (0 = infinite)
fr: Taille des messages max (0 = Infini)

en: Maximum simultaneous downloads (0 = infinite)
fr: Téléchargements simultanés maximum (0 = infini)

en: MiB
fr: Mo

en: MiB/s
fr: Mo/s

en: Midnight
fr: Minuit

en: Min Share
fr: Partage min

en: Min Size
fr: Taille Min

en: Min Slots
fr: Slots min

en: Min elapsed
fr: Min. écoulé

en: Min filesize
fr: Taille de fichier min

en: Min sources online
fr: Sources min. en ligne

en: Mini slot size
fr: Taille slot min

en: Minimize to tray on startup
fr: Minimiser au démarrage

en: Minimum search interval (seconds):
fr: Intervalle minimum entre chaque recherche (secondes):

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Modify
fr: Modifier

en: Modify User Command
fr: Modifier Commande utilisateur

en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move rule up/down
fr: Règle de déplacement haut/bas

en: Move to...
fr: Déplacer vers...

en: Mplayer player
fr: Lecteur Mplayer

en: Must not be empty...
fr: Ne doit pas être vide...

en: My nick
fr: Mon surnom

en: My own message
fr: Mon message

en: N_ick:
fr: Surnom:

en: Name
fr: Nom

en: Name and command must not be empty
fr: Nom et commmande, ne doit pas être vide

en: Name:
fr: Nom:

en: New exception
fr: Nouvelle exception

en: New list
fr: Nouvelle liste

en: New search type
fr: Nouveau type de recherche

en: New string or TTH
fr: Nouvelle chaîne ou TTH

en: Next
fr: Suivant

en: Nick
fr: Surnom

en: Nick already taken
fr: Surnom déjà pris

en: Nicks
fr: Surnoms

en: No
fr: Non

en: No errors
fr: Pas d'erreur

en: No grouping
fr: Pas de groupage

en: No matches
fr: Pas de correspondances

en: No new downloads if speed exceeds (KiB/s, 0 = disable)
fr: Pas de nouveaux téléchargements si la vitesse dépasse (Ko/s, 0 = infini)

en: No search text entered
fr: Aucun texte d'entré

en: No users
fr: Pas d'utilisateurs

en: None icon
fr: Pas d'icône

en: Noon
fr: Midi

en: Normal
fr: Normale

en: Normal priority max size
fr: Taille max pour priorité normale

en: Not found user:
fr: Utilisateur non trouvé:

en: Note: Custom search types will only be applied to ADC hubs!
fr: Note: Les types de recherche personnalisées seront uniquement appliquées aux serveur ADC !

en: Note: Most of these options require that you restart the application
fr: Note: La majorité de ces options nécessitent un redémarrage de l'application

en: Note: New files are added to the share only once they've been hashed!
fr: Note: Les nouveaux fichiers sont ajoutés au partage uniquement lorsque qu'ils ont été scannés!

en: Note; because of changing download speeds, this is not 100% accurate...
fr: Note: Dû aux variations des vitesses de téléchargement, ceci n'est pas efficace à 100%...

en: Notify
fr: Notifier

en: Number of matches for the top
fr: Nombre de correspondances pour le haut

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Online
fr: En ligne

en: Only show joins / parts for favorite users
fr: Montrer les entrées/sorties seulement pour les utilisateurs favoris

en: Only users with free slots
fr: Seulement les utilisateurs avec des slots de libre

en: Open _file list...
fr: Ouvrir la liste de fichier...

en: Open _own file list
fr: Ouvrir sa liste de fichier

en: Open containing _folder
fr: Ouvrir dossier cible

en: Open file
fr: Ouvrir fichier

en: Open file list window in the background
fr: Ouvrir la fenêtre de liste de fichier en fond

en: Open folder
fr: Ouvrir dossier

en: Open image
fr: Ouvrir image

en: Open new private messages from other users in the background
fr: Ouvrir les nouveaux MP des autres utilisateurs en fond

en: Open new window when using /join
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre lors de l'utilisation de /join

en: Open own file list
fr: Ouvrir sa liste de fichier

en: Operator
fr: Opérateur

en: Own file list
fr: Liste de fichiers personnelle

en: PM
fr: MP

en: PM history
fr: Historique MP

en: Panels
fr: Panneaux

en: Parse and build tree...
fr: Analyse et construction de l'arbre...

en: Passive
fr: Passif

en: Passive user
fr: Utilisateur passif

en: Password
fr: Mot de passe

en: Path
fr: Chemin

en: Paused
fr: En pause

en: Paused...
fr: Pausé...

en: Personal
fr: Personnel

en: Pictures
fr: Images

en: Plain
fr: Uni

en: Play
fr: Jouer

en: Polish
fr: Polonais

en: Polish translation
fr: Traduction Polonaise

en: Popup box to input password for hubs
fr: Ouvrir une popup lors de la demande d'un mot de passe serveur

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portuguais (Brézil)

en: Predefined
fr: Prédéfinis

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preview
fr: Aperçu

en: Priority
fr: Priorité

en: Private Message (also sets urgency hint)
fr: Message privé (définis aussi l'urgence)

en: Private key file
fr: Fichier clé privé

en: Private message
fr: Message Privé

en: Progress
fr: Progression

en: Properties
fr: Propriétés

en: Public Hubs
fr: Serveurs publics

en: Public Hubs list URL
fr: URL de la liste de serveurs publics

en: Queue
fr: Liste

en: Quick connect to the hub
fr: Connexion rapide à un serveur

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit the program
fr: Quitter le programme

en: Quit...
fr: Fermeture...

en: Rating
fr: Note

en: Raw
fr: Brut

en: Re-_add source
fr: Rajouter la source

en: Re_connect
fr: Reconnecter

en: Rebuild hash
fr: Reconstruire le hash

en: Reconnect
fr: Reconnecter

en: Reconnect all hubs
fr: Reconnecter tout les serveurs

en: Reconnect to the hub
fr: Reconnecter au serveur

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refresh file list
fr: Mettre à jour la liste de fichier

en: Register with the OS to handle dchub:// and adc:// URL links
fr: Paramétrer l'OS pour prendre en charge les liens dchub:// et adc://

en: Register with the OS to handle magnet: URL links
fr: Paramétrer l'OS pour prendre en charge les liens magnet

en: Remember choice
fr: Se souvenir du choix

en: Remote client does not fully support TTH - cannot download
fr: Le client distant ne supporte pas pleinement TTH - impossible de télécharger

en: Remove
fr: Retirer

en: Remove All
fr: Retirer tout

en: Remove So_urce
fr: Retirer la source

en: Remove image
fr: Retirer l'image

en: Remove rules from list
fr: Retirer la règle de la liste

en: Remove slow filelists
fr: Retirer les listes de fichiers lentes

en: Remove user favorite
fr: Retirer l'utilisateur des favoris

en: Remove user from _queue
fr: Retirer l'utilisateur de la liste

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename a search type
fr: Renommer un type de recherche

en: Report a Bug
fr: Rapporter un bug

en: Requesting
fr: Demande

en: Reset changes
fr: Réinitialiser les changements

en: Resolution
fr: Résolution

en: Right
fr: Droite

en: Run in background
fr: Continuer en fond

en: Running...
fr: En cours

en: Russian
fr: Russe

en: Russian translation
fr: Traduction Russe

en: Say a third person
fr: Parler à la troisième personne

en: Search
fr: Recherche

en: Search ADL
fr: Recherche ADL

en: Search Menu
fr: Menu Recherche

en: Search Spy
fr: Espion de recherche

en: Search String
fr: Chaîne de recherche

en: Search for
fr: Rechercher

en: Search for files to download
fr: Rechercher des fichiers à télécharger

en: Search history
fr: Historique de recherche

en: Search options
fr: Options de recherche

en: Search spam detected from
fr: Recherche spam détectée de

en: Search type
fr: Type de recherche

en: Search within local results
fr: Rechercher dans les résultats locaux

en: Searching for
fr: Recherche pour

en: Security Certificates
fr: Certificats de sécurité

en: Select Color
fr: Sélectionnez la couleur

en: Select Font
fr: Sélectionner Police

en: Select file to Get TTH
fr: Sélectionner le fichier pour obtenir le TTH

en: Select filelist to browse
fr: Sélectionnez la liste à parcourir

en: Send PM when double clicked in the user list
fr: Envoyé un MP lors d'un double clique dans la liste d'utilisateur

en: Send Private Message
fr: Envoyer message privé

en: Send _private message
fr: Envoyer un message privé

en: Send once per nick
fr: Envoyer une fois par surnom

en: Send unknown /commands to the hub
fr: Envoyé des commandes inconnues au serveur

en: Sent ADC extensions : %s
fr: Extensions ADC envoyées : %s

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separators
fr: Séparateurs

en: Serbian (Cyrillic)
fr: Serbe (Cyrillique)

en: Serbian (Cyrillic) translation
fr: Traduction Serbe (Cyrillique)

en: Serbian (Latin)
fr: Serbe (Latin)

en: Serbian (Latin) translation
fr: Traduction Serbe (Latin)

en: Set Priorit_y
fr: Définir la priorité

en: Set download limit image
fr: Spécifiez l'image de limite de téléchargement:

en: Set download limit image:
fr: Spécifiez la limite de téléchargement de l'image:

en: Set lowest priority for newly added files larger than low priority size
fr: Priorité la plus base pour les nouveaux fichiers ajoutés de taille plus grande que la priorité de taille basse

en: Share hidden files
fr: Partager les fichiers cachés

en: Shared
fr: Partagé

en: Sharing
fr: Partage

en: Show IP's' in chats
fr: Montrer les IP dans le chat

en: Show Interface
fr: Montrer l'interface

en: Show favorites list
fr: Montrer les listes favoris

en: Show free space bar
fr: Montrer la barre d'espace libre

en: Show help
fr: Montrer l'aide

en: Show ipfilter rules list
fr: Montrer la liste des règles IPFilter

en: Show joins / parts in chat by default
fr: Montrer par défaut les entrées/sorties dans le chat

en: Show magnet dialog
fr: Montrer le dialogue magnet

en: Show nicklist in hub frame on the left side
fr: Montrer la liste d'utilisateurs dans l'encadré du serveur à gauche

en: Show only completely finished downloads
fr: Montrer uniquement les transferts terminés

en: Show only when the application is not active.
fr: Montrer seulement quand l'application est inactive.

en: Show ratio [send in chat]
fr: Montrer ratio [envoyer dans le chat]

en: Show status icon in the system tray
fr: Montrer l'icône dans la zone de notification

en: Show timestamps in chat by default
fr: Montrer par défaut l'horodatage dans le chat

en: Show top search
fr: Montrer les recherches populaires

en: Show user country in chat
fr: Montrer le pays des utilisateurs dans le chat

en: Show version
fr: Montrer la version

en: Show/Hide transfers panel
fr: Montrer/cacher le panneau des transferts

en: Show/Hide user list
fr: Montrer/cacher la liste d'utilisateurs

en: Shutting down libeiskaltdcpp...
fr: Fermeture de libeiskaltdcpp...

en: Signal handlers installed.
fr: Gestionnaire de signaux installé.

en: Size
fr: Taille

en: Size:
fr: Taille

en: Size: 0 B
fr: Taille: 0 o

en: Skip zero sized files
fr: Ignorer les fichiers de 0 octet

en: Skip zero-byte files
fr: Ignorer les fichiers de 0 octet

en: Slot granted
fr: Slot donné

en: Slot granted to
fr: Slot donné à

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovak translation
fr: Traduction Slovaque

en: Small icons
fr: Petites icônes

en: Socket read buffer
fr: Buffer de lecture du Socket

en: Socket write buffer
fr: Buffer décriture du Socket

en: Sort favorite users first
fr: Classé les utilisateurs favoris d'abord

en: Sounds
fr: Sons

en: Source Type
fr: Type de source

en: Source too slow
fr: Source trop lente

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish translation
fr: Traduction Espagnol

en: Speed
fr: Vitesse

en: Spy
fr: Espion

en: Start a search for this file
fr: Faire une recherche pour ce fichier

en: State of preparedness
fr: État de la préparation

en: Status
fr: État

en: Status message
fr: Message d'état

en: Stop
fr: Arrêt

en: Swedish (Sweden)
fr: Suédois (Suède)

en: Swedish (Sweden) translation
fr: Traduction Suédoise (Suède)

en: System default
fr: Défaut système

en: System icons
fr: Icônes système

en: System message
fr: Message système

en: Tabs
fr: Onglets

en: Text
fr: Texte

en: Text color
fr: Couleurs texte

en: Text style
fr: Style du texte

en: The name and address fields are required
fr: Les champs "adresse" et "nom" sont nécessaires

en: Theme default
fr: Thème par défaut

en: Themes
fr: Thèmes

en: Time
fr: Heure

en: Time Left
fr: Temps restant

en: Time last seen
fr: Vu pour la dernière fois

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Title
fr: Titre

en: To (empty for selected user)
fr: Vers (vide pour utilisateur sélectionné)

en: To start downloading file you need turn on auto search alternatives (Settings/Downloads/Queue)
fr: Pour commencer à télécharger le fichier vous devez activer "Recherche automatique de peers" (Paramètres/Téléchargements/Liste d'attente)

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Tools panel
fr: Panneaux d'outils

en: Top
fr: Haut

en: Top (number of matches, more than)
fr: Haut (nombres de correspondances, plus que)

en: Top position
fr: Position haute

en: Top: >
fr: Haut: >

en: Total received
fr: Total reçu

en: Total sent
fr: Total envoyé

en: Total size:
fr: Taille totale:

en: Total size: 0 B
fr: Taille totale: 0 o

en: Transferred
fr: Transféré

en: Trusted certificates path
fr: Chemin des certificats de confiance

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkish translation
fr: Traduction turc

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Ukrainian translation
fr: Traduction Ukrainienne

en: Unable to connect: already connected to the requested hub
fr: Impossible de se connecter: Déjà connecté au serveur

en: Unable to load file list:
fr: Impossible de charger la liste de fichiers

en: Unable to load file list: Invalid file list name
fr: Impossible de charger la liste de fichiers: Nom de liste invalide

en: Unable to open %1% port. Searching or file transfers will not work correctly until you change settings or turn off any application that might be using that port.
fr: Impossible d'ouvrir le port %1%. Les recherches ou transferts de fichiers ne fonctionneront pas correctement tant que vous ne changerez pas vos paramètres ou fermiez toute application susceptible d'utiliser ce port.

en: Unfinished downloads directory
fr: Répertoire de téléchargement temporaire

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown command
fr: Commande inconnue

en: Unknown command '
fr: Commande inconnue '

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update frame search
fr: Mise à jour de la fenêtre de recherche

en: Update own file list
fr: Mise à jour de sa liste de fichier

en: Updating string or TTH
fr: Mise à jour de la chaîne ou TTH

en: Upload
fr: Envoie

en: Upload Queue
fr: Liste d'envois

en: Upload Slots
fr: Slots d'envois

en: Upload complete...
fr: Envoi terminé...

en: Upload finished
fr: Envoi terminé

en: Upload slots
fr: Slots d'envoi

en: Upload speed
fr: Vitesse d'envoi

en: Upload starting...
fr: Envoi démarré...

en: Upload:
fr: Envoi:

en: Uploading
fr: Envoi

en: Usage:
      eiskaltdcpp-gtk <magnet link> <dchub://link> <adc(s)://link>
      eiskaltdcpp-gtk <Key>
    EiskaltDC++ is a cross-platform program that uses the Direct Connect and ADC protocols.
    
    Keys:
      -h, --help	 Show this message
      -V, --version	 Show version string
fr: Usage:
    
      eiskaltdcpp-gtk <magnet link> <dchub://link> <adc(s)://link>
    
      eiskaltdcpp-gtk <Key>
    
    EiskaltDC++ est un programme multi-plateforme qui utilise les protocoles Direct Connect et ADC.
    
    
    Keys:
    
      -h, --help	 Montrer ce message
    
      -V, --version	 Montrer la version

en: Use
fr: Utiliser

en: Use ADL search only in own file list
fr: Utiliser la recherche ADL uniquement dans sa propre liste de fichier

en: Use Blinking Icon
fr: Utiliser icône clignotante

en: Use DHT
fr: Utiliser DHT

en: Use Emoticons
fr: Utiliser les smileys

en: Use OEM monospaced font for chat windows
fr: Utiliser la police monospaced OEM pour fenêtre de chat

en: Use SOCKS5 server to resolve hostnames
fr: Utiliser un serveur SOCKS5 pour résoudre les domaines

en: Use TLS when remote client supports it
fr: Utiliser TLS lorsque le client distant le supporte

en: Use UPnP to let client configure my router
fr: Utiliser l'UPnP pour laisser le client configurer le routeur

en: Use bandwidth limits
fr: Utiliser les limites de vitesse

en: Use blinking status icon
fr: Utiliser l'icône de statut clignotante

en: Use emoticons
fr: Utiliser les smileys

en: Use fast hashing method (disable if you have problems with hashing)
fr: Utiliser la méthode rapide de scan (désactivez si vous rencontrez des problèmes)

en: Use magnet split
fr: Utiliser la division de magnet

en: Use second set of bandwidth limits
fr: Utiliser les limites de vitesses secondaires

en: Use separator extensions (doc;xls;ppt;docx;xlsx;pptx)
fr: Utilisez des séparateurs d'extensions (doc;xls;ppt;docx;xlsx;pptx)

en: User
fr: Utilisateur

en: User (dc)
fr: Utilisateur (dc)

en: User (normal)
fr: Utilisateur (normal)

en: User Commands
fr: Commandes utilisateur

en: User Description
fr: Description de l'utilisateur

en: User commands
fr: Commandes utilisateur

en: User favorite list:
fr: Liste des utilisateurs favoris

en: User firewall (dc)
fr: Pare-feu de l'utilisateur (dc)

en: User firewall (normal)
fr: Pare-feu de l'utilisateur (normal)

en: User list show/hide
fr: Liste d'utilisateur montrer/cacher

en: User not found
fr: Utilisateur non trouvé

en: User operator (dc)
fr: Opérateur de l'utilisateur (dc)

en: User operator (normal)
fr: Opérateur de l'utilisateur (normal)

en: User operator firewall (dc)
fr: Opérateur pare-feu de l'utilisateur (dc)

en: User operator firewall (normal)
fr: Opérateur pare-feu de l'utilisateur (normal)

en: User went offline
fr: L'utilisateur est hors-ligne

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Users:
fr: Utilisateurs:

en: Video
fr: Vidéo

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Vietnamese translation
fr: Traduction Vietnamienne

en: View status messages in main chat
fr: Voir les messages de statut dans le chat principal

en: View the files to be downloaded
fr: Voir les fichiers à être télécharger

en: View the hashing progress
fr: Voir la progression du scan

en: View the list of finished downloads
fr: Voir la liste des téléchargements terminés

en: View the list of finished uploads
fr: Voir la liste des envois terminés

en: Virtual Name
fr: Nom virtuel

en: Virtual name
fr: Nom virtuel

en: Waiting (seconds)
fr: Attente (secondes)

en: Waiting for input password (don't remove /password before your password)
fr: En attente du mot de passe (ne retirez pas /password avant votre mot de passe)

en: Waiting for slot
fr: En attente de slot

en: Waiting to retry
fr: En attente d'un nouvel essai

en: Waiting:
fr: Attente

en: Welcome to
fr: Bienvenue sur

en: When a private message window is opened
fr: Lorsque qu'une fenêtre de MP est ouverte

en: Wiki of project
fr: Wiki du projet

en: Write buffer size
fr: Taille du tampon d'écriture

en: Xine player
fr: Lecteur Xine

en: Yes
fr: Oui

en: _Open partial file list
fr: _Ouvrir une liste partielle

en: bad image
fr: Mauvaise image

en: default
fr: Défaut

en: default icons
fr: Icônes par défaut

en: default theme
fr: Thème par défaut

en: file list from
fr: Liste de fichiers depuis

en: from
fr: depuis

en: in program
fr: dans le programme

en: loading error
fr: Erreur de chargement

en: none
fr: aucun

en: project home:
fr: Accueil du projet:

en: ratio: %1% (uploads: %2%, downloads: %3% )
fr: ratio: %1 (envois: %2, téléchargements: %3)

en: selected style failed
fr: Échec du style sélectionné

en: theme
fr: Thème

en: to
fr: vers

en: top...
fr: haut...

en: top/waiting/frame:
fr: haut/attente/fenêtre:

en: waiting...
fr: attente...
