EiskaltDC++ - en to it translation catalogue (180 entries)

en:  to
it:  a

en: About EiskaltDC++
it: Informazionis su EiskaltDC++

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add to favorites
it: Aggiungi ai preferiti

en: Added
it: Aggiunto

en: Address
it: Indirizzo

en: Advanced
it: Avanzato

en: Aliases not found.
it: Alias non trovati.

en: Application
it: Applicazione

en: At least
it: Almeno

en: At most
it: Al massimo

en: Auto-drop slow sources for all queue items (except filelists)
it: Abbandona automaticamente sorgenti lente per tutti gli elementi nella coda (eccetto liste files)

en: Automatically match queue for auto search hits
it: Trova coda corrispondente automaticamente per i risultati ricerca automatica

en: Automatically search for alternative download locations
it: Cercare automaticamente posizioni scaricamento alternative

en: Automatically update external IP (restart required)
it: Aggiorna automaticamente IP esterno (riavvio necessario)

en: Away mode off
it: Modalità assenza disablitata

en: Away mode on:
it: Modalità assenza abilitata:

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: CRC32 inconsistency (SFV-Check)
it: CRC32 non corretto (SFV-Check)

en: Calculate file TTH
it: Calcola il TTH del file

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear chat
it: Pulisci chat

en: Command
it: Comando

en: Configure Public Hub Lists
it: Configura liste hub pubblici

en: Connect
it: Connetti

en: Connected
it: Connesso

en: Connecting
it: Connessione

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Connection
it: Connessione

en: Connectivity Manager: Warning
it: Gestione connettività: Attenzione

en: Count
it: Conto

en: Country
it: Nazionalità

en: Czech
it: Ceco

en: Default
it: Predefinito

en: Default hub encoding
it: Codifica predefinita hub

en: Description
it: Descrizione

en: Direct connection
it: Connessione diretta

en: Directory
it: Cartella

en: Disable chat
it: Disabilita chat

en: Don't allow Hub/UPnP/DHT to override
it: Non permettere all'hub/UPnP/DHT di sovrascrivere

en: Don't download files already in share
it: Non scaricare files già condivisi

en: Don't download files already in the queue
it: Non scaricare files già nella coda

en: Don't remove the source when auto-dropping, only disconnect
it: Disconnettere ma non rimuovere sorgenti durante abbandono automatico

en: Done
it: Fatto

en: Download
it: Scaricamento

en: Download Queue
it: Coda download

en: Download starting...
it: Avvio scaricamento...

en: Download to
it: Scarica in

en: Download to...
it: Scarica in...

en: Downloaded
it: Scaricato

en: Downloads
it: Scaricamenti

en: Encoding
it: Crittografia

en: Encryption
it: Crittografia

en: English
it: Inglese

en: Error
it: Errore

en: Error: setting not found!
it: Errore: impostazioni non trovate!

en: Errors
it: Errori

en: Exact size
it: Dimensione esatta

en: Exceptions
it: Eccezzioni

en: Exit
it: Esci

en: External IP
it: IP esterno

en: Favorite Hubs
it: Hub preferiti

en: Favorite User
it: Utente preferito

en: Favorite Users
it: Utenti preferiti

en: File list
it: Lista file

en: File name
it: Nome file

en: File not available
it: File non disponibile

en: Filename
it: Nome file

en: Files
it: File

en: Finished Downloads
it: Scaricamenti terminati

en: Finished Uploads
it: Upload terminati

en: Flags
it: Indicatori

en: French
it: Francese

en: Full Path
it: Percorso completo

en: Full tree does not match TTH root
it: L'albero completo non corrisponde alla TTH della radice

en: German
it: Tedesco

en: Get file list
it: Ottieni lista file

en: Grant extra slot
it: COncedi slot extra

en: Greek
it: Greco

en: High
it: Elevata

en: Highest
it: Più elevata

en: Hub Menu
it: Menu dell'hub

en: Hubs
it: Hub

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Ignore TTH search
it: Ignora ricerca TTH

en: Italian
it: Italiano

en: Limits
it: Limiti

en: Loading:
it: Caricamento:

en: Logs
it: Log

en: Low
it: Bassa

en: Lowest
it: Più bassa

en: Match Queue
it: Coda corrispondente

en: Match all listings
it: Confronta tutte le liste

en: Maximum simultaneous downloads (0 = infinite)
it: Dowload massimi in simultanea (0 = infinito)

en: Min sources online
it: Min fonti in linea

en: Name
it: Nome

en: No errors
it: Nessun errore

en: Normal
it: Normale

en: Offline
it: Non in linea

en: Online
it: In linea

en: Only users with free slots
it: Solo utenti con slot liberi

en: Open file
it: Apri file

en: Operator
it: Operatore

en: Passive
it: Passivo

en: Passive user
it: Utente passivo

en: Path
it: Percorso

en: Pause
it: Metti in pausa

en: Paused
it: In pausa

en: Personal
it: Personale

en: Polish
it: Polacco

en: Port
it: Porta

en: Preferences
it: Preferenze

en: Priority
it: Priorità

en: Private message
it: Messaggo privato

en: Public Hubs
it: Hub pubblici

en: Queue
it: Coda

en: Quit
it: Chiudi

en: Quit...
it: Uscita...

en: Rating
it: Punteggio

en: Reconnect
it: Riconnetti

en: Remote client does not fully support TTH - cannot download
it: Il client remoto non supporta appieno il TTH - impossibile scaricare

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove slow filelists
it: Rimuovi liste files lente

en: Rename
it: Rinonima

en: Report a Bug
it: Segnala un bug

en: Requesting
it: Richiesta

en: Running...
it: Avvio...

en: Russian
it: Russo

en: Search
it: Cerca

en: Search Spy
it: Spia ricerca

en: Search String
it: Stringa di ricerca

en: Search for
it: Cerca

en: Send Private Message
it: Invia messaggio privato

en: Send once per nick
it: Invia uno per nick

en: Separator
it: Separatore

en: Serbian (Latin)
it: Serbo (Latino)

en: Set lowest priority for newly added files larger than low priority size
it: Imposta la priorità minimima per i nuovi files aggiunti di dimensione maggiore al limite per la priorità bassa

en: Share hidden files
it: Condivid i file nascosti

en: Shared
it: Condiviso

en: Sharing
it: Condivisione

en: Show free space bar
it: Mostra la barra dello spazio libero

en: Shutting down libeiskaltdcpp...
it: Chiusra libeiskaltdcpp...

en: Size
it: Dimensione

en: Skip zero-byte files
it: Ignora files vuoti

en: Slot granted to
it: Slot concesso a

en: Slots
it: Slot

en: Slovak
it: Slovacco

en: Source (git)
it: Codice sorgente (git)

en: Source too slow
it: Fonte troppo lenta

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Speed
it: Velocità

en: Spy
it: Spia

en: Status
it: Stato

en: Stop
it: Arresta

en: System default
it: Predefinita di sistema

en: TTH
it: TTh

en: Test
it: Prova

en: Text
it: Testo

en: Time
it: Tempo

en: Timestamp
it: Marcatura oraria

en: Tools panel
it: Pannello strumenti

en: Transferred
it: Trasferito

en: Type
it: Tip

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Unable to load file list: Invalid file list name
it: Impossibile caricare la lista dei file: Nome del file non valido

en: Upload
it: Caricamenteo

en: Upload slots
it: Slot upload

en: Upload starting...
it: Avvio upload...

en: Use ADL search only in own file list
it: Usa ricerca ADL solo nella propria lista files

en: User
it: Utente

en: User Commands
it: Comandi utente

en: User commands
it: Comandi utente

en: User not found
it: Utente non trovato

en: User went offline
it: L'utente si è disconnesso

en: Users
it: Utenti

en: Waiting to retry
it: In attesa di riprovare

en: Wiki of project
it: Pagina wiki del progetto

en: to
it: a
