EiskaltDC++ - en to ru translation catalogue (928 entries)

en:  *** Emoticons limit
ru:  *** Ограничение смайликов

en:  *** Emoticons mode off
ru:  *** Смайлики отключены

en:  *** Emoticons not loaded
ru:  *** Смайлики не загрузились

en:  + system icons
ru:  + системные иконки

en:  Users
ru:  Юзер'а,ов

en:  added to favorites list
ru:  добавлен в список фаворитов

en:  empty...
ru:  пусто...

en:  files
ru:  файлы

en:  has joined
ru:  присоединился

en:  has joined hub
ru:  присоединился к хабу

en:  has quit
ru:  вышел

en:  has quit hub
ru:  покинул хаб

en:  is favorite user
ru:  фаворит

en:  is not favorite user
ru:  не фаворит

en:  left
ru:  осталось

en:  of
ru:  из

en:  removed from favorites list
ru:  удалён из списка фаворитов

en:  to
ru:  в

en:  user(s)
ru:  юзер(ы)

en:  user(s) online
ru:  юзер(ов) онлайн

en:  users
ru:  юзеры

en: %a abbreviated weekday name.
    %b abbreviated month name.
    %H hour as a decimal number using a 24-hour clock.
    %M minute as a decimal number (range 00 to 59).
    %S second as a decimal number (range 00 to 59).
    %% a literal '%' character.
    
    see man strftime for details.
ru: %a сокращённо день недели.
    %b сокращённо имя месяца.
    %H час, как десятичное число в 24-часовом формате.
    %M минута, как десятичное число (от 00 до 59).
    %S секунда, как десятичное число (от 00 до 59).
    %% символ '%'.
    
    см. подробнее man strftime.

en: ': type /help for a list of available commands
ru: ': /help для получения списка доступных команд

en: *** Available commands:
ru: *** Доступные команды:

en: *** T E S T ***
ru: *** Т Е С Т ***

en: -:--:-- left
ru: -:--:-- осталось

en: ...must be *.theme
ru: ...должно быть *.theme

en: ...must not be empty
ru: не должно быть пустым

en: 0 B (0.00%)
ru: 0 Б (0.00%)

en: 0 Users
ru: 0 Юзеров

en: 10AM
ru: 10:00

en: 10PM
ru: 22:00

en: 11AM
ru: 11:00

en: 11PM
ru: 23:00

en: 1AM
ru: 01:00

en: 1PM
ru: 13:00

en: 2AM
ru: 02:00

en: 2PM
ru: 14:00

en: 3AM
ru: 03:00

en: 3PM
ru: 15:00

en: 4AM
ru: 04:00

en: 4PM
ru: 16:00

en: 5AM
ru: 05:00

en: 5PM
ru: 17:00

en: 6AM
ru: 06:00

en: 6PM
ru: 18:00

en: 7AM
ru: 07:00

en: 7PM
ru: 19:00

en: 8AM
ru: 08:00

en: 8PM
ru: 20:00

en: 9AM
ru: 09:00

en: 9PM
ru: 21:00

en: : type /help for a list of available commands
ru: : /help для получения списка доступных команд

en: <a href="https://dcplusplus.sourceforge.io/webhelp/settings_logs.html">Help</a>
ru: <a href="https://dcplusplus.sourceforge.io/webhelp/settings_logs.html">Справка</a>

en: <b>Add player</b>
ru: <b>Добавить</b>

en: <b>Auto-drop settings</b>
ru: <b>Настройки автосброса</b>

en: <b>Auto-open on startup</b>
ru: <b>Автоматически открывать при запуске</b>

en: <b>Auto-priority settings</b>
ru: <b>Настройки автоприоритета</b>

en: <b>Available styles</b>
ru: <b>Доступные стили</b>

en: <b>Certificate Paths</b>
ru: <b>Сертификат Пути</b>

en: <b>Colors</b>
ru: <b>Цвета</b>

en: <b>Command Type</b>
ru: <b>Тип команды</b>

en: <b>Confirmation Dialog Options</b>
ru: <b>Запрос при изменении настроек</b>

en: <b>Connect to address:</b>
ru: <b>Адрес:</b>

en: <b>Context</b>
ru: <b>Содержание</b>

en: <b>Current theme name:</b>
ru: <b>Текущая тема:</b>

en: <b>Default away message</b>
ru: Сообщение в режиме "ушёл"

en: <b>Description</b>
ru: <b>Описание </b>

en: <b>Destination Directory</b>
ru: <b>Каталог назначения</b>

en: <b>Directories</b>
ru: <b>Директории</b>

en: <b>Do not share files and folders containing:</b>
ru: <b>Не расшаривать файлы и папки, содержащие:</b>

en: <b>Enter your password</b>
ru: <b>Введите ваш пароль</b>

en: <b>Extension</b>
ru: <b>Расширение</b>

en: <b>Favorite download to directories</b>
ru: <b>Избранные папки для скачивания</b>

en: <b>Filter</b>
ru: <b>Фильтр</b>

en: <b>Frame</b>
ru: <b>Фрейм</b>

en: <b>Hub List</b>
ru: <b>Список открытых хабов</b>

en: <b>Hub</b>
ru: <b>Хаб</b>

en: <b>Icon size</b>
ru: <b>Размер иконки</b>

en: <b>Icons</b>
ru: <b>Иконки</b>

en: <b>Identification</b>
ru: <b>Идентификация</b>

en: <b>Incoming connection settings</b>
ru: <b>Настройка входящих соединений</b>

en: <b>Language</b>
ru: <b>Язык</b>

en: <b>Limits</b>
ru: <b>Ограничения</b>

en: <b>Logging</b>
ru: <b>Журналирование</b>

en: <b>Magnet properties</b>
ru: <b>Свойства магнетов</b>

en: <b>Main Toolbar Style</b>
ru: <b>Стиль панели инструментов</b>

en: <b>Max FileSize</b>
ru: <b>Максимальный размер файла</b>

en: <b>Min FileSize</b>
ru: <b>Минимальный размер файла</b>

en: <b>Name of the new search type</b>
ru: <b>Имя нового поискового типа</b>

en: <b>Name under which the others see the directory</b>
ru: <b>Имя каталога, которое будут видеть другие пользователи</b>

en: <b>Name, under which you see the directory</b>
ru: <b>Под таким именем вы будете видеть каталог</b>

en: <b>New name</b>
ru: <b>Новое имя</b>

en: <b>Note:</b> Edit urls in the list by clicking them once when selected
ru: <b>Заметка:</b> Для изменения ссылок в этом списке достаточно одного клика после выделения

en: <b>Notify</b>
ru: <b>Уведомления</b>

en: <b>Options</b>
ru: <b>Опции</b>

en: <b>Other Security Options</b>
ru: <b>Другие опции безопасности</b>

en: <b>Other queue options</b>
ru: <b>Другие опции очереди</b>

en: <b>Outgoing connection settings</b>
ru: <b>Настройка исходящих соединений</b>

en: <b>Parameters</b>
ru: <b>Параметры</b>

en: <b>Personal Information</b>
ru: <b>Персональная информация</b>

en: <b>Players list</b>
ru: <b>Список плееров</b>

en: <b>Preview styles</b>
ru: <b>Предпросмотр стилей</b>

en: <b>Private message sound</b>
ru: <b>Личное сообщение</b>

en: <b>Private message</b>
ru: <b>Личное сообщение</b>

en: <b>Processing file:</b>
ru: <b>В процессе файл:</b>

en: <b>Public Hubs list</b>
ru: <b>Список открытых хабов</b>

en: <b>Search String</b>
ru: <b>Строка поиска</b>

en: <b>Search types</b>
ru: <b>Поисковые типы</b>

en: <b>Secondary Transfer Rate Limiting</b>
ru: <b>Второе ограничение скорости передачи</b>

en: <b>Secondary Transfer Rate Settings</b>
ru: <b>Настройки второй скорости передачи</b>

en: <b>Shared directories</b>
ru: <b>Расшаренные директории</b>

en: <b>Size Type</b>
ru: <b>Тип</b>

en: <b>Sounds</b>
ru: <b>Звуки</b>

en: <b>Source Type</b>
ru: <b>Тип источника</b>

en: <b>Statistics</b>
ru: <b>Статистика</b>

en: <b>Tab Position</b>
ru: <b>Позиция вкладок</b>

en: <b>Tab bolding on content change</b>
ru: <b>Выделять жирным шрифтом при изменении</b>

en: <b>Text sent to hub</b>
ru: <b>Текст отправлен хабу</b>

en: <b>Text styles</b>
ru: <b>Стили текста</b>

en: <b>Timestamps</b>
ru: <b>Формат меток времени</b>

en: <b>Title</b>
ru: <b>Заголовок</b>

en: <b>Toolbar buttons</b>
ru: <b>Кнопки панели инсрументов</b>

en: <b>Transfer Rate Limiting</b>
ru: <b>Ограничение скорости передачи</b>

en: <b>What would you like to do?</b>
ru: <b>Что вы хотите сделать?</b>

en: <b>Window Options</b>
ru: <b>Опции окна</b>

en: <b>file:</b>
ru: <b>файл:</b>

en: <small>Note: Leave unchecked for default values</small>
ru: <small>Примечание: Снимите флажок если хотите оставить значение по умолчанию</small>

en: ADL Search
ru: ADL-поиск

en: ADLSearch Properties
ru: Опции ADL поиска

en: About EiskaltDC++
ru: Об EiskaltDC++

en: Accept custom user commands from hub
ru: Разрешить команды пользователей хаба

en: Active
ru: Прямое соединение (активный режим)

en: Add
ru: Добавить

en: Add / Remove
ru: Добавить / Удалить

en: Add a hub to favorites
ru: Добавить хаб в избранные

en: Add finished files to share instantly (if shared)
ru: Сразу добавлять закачанные файлы к шаре (если расшарены)

en: Add this file to your download queue
ru: Добавить этот файл в очередь загрузок

en: Add to Favorite Users
ru: Добавить к избранным пользователям

en: Add to favorites
ru: Добавить в избранные

en: Add user to favorites list
ru: Добавить юзера в список фаворитов

en: Add...
ru: Добавить...

en: Added
ru: Добавлено

en: Adding string or TTH to the top
ru: Добавление строки или TTH в топ

en: Address
ru: Адрес

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Alias A executing
ru: Выполнить псевдоним A

en: Alias List
ru: Cписок всех псевдонимов команд

en: Alias Remove A
ru: Удалить псевдоним A

en: Alias add uname -a as A
ru: Добавить псевдоним A для 'uname -a'

en: Aliases not found.
ru: Псевдоним не обнаружен

en: Allow TLS connections to clients without trusted certificate
ru: Разрешить TLS соединения с клиентами без доверенного сертификата

en: Allow TLS connections to hubs without trusted certificate
ru: Разрешить TLS соединения с хабами без доверенного сертификата

en: Allow few connections from one IP
ru: Разрешить несколько соединений с одного IP

en: Allow only TLS connections to clients
ru: Разрешить только TLS подключения к клиентам

en: Allow overlap chunks
ru: Разрешить перекрытие кусков

en: Allow some connections for one user
ru: Разрешить несколько соединений для одного пользователя

en: Amarok player
ru: Amarok плеер

en: Appearance
ru: Оформление

en: Application
ru: Приложение

en: Application:
ru: Приложение:

en: Apply settings
ru: Применить настройки

en: Apply to Extensions: (avi;mov;divx)
ru: Расширения: (avi;mov;divx)

en: Are you sure you want to delete favorite hub "%s"?
ru: Вы уверены, что хотите удалить хаб "%s"?

en: Are you sure you want to delete favorite user(s)?
ru: Вы уверены, что хотите удалить избранного пользователя?

en: At least
ru: Минимум

en: At most
ru: Максимум

en: Audio
ru: Аудио

en: Auto Connect
ru: Авто Соед.

en: Auto connect on _startup
ru: Автоподключение при запуске

en: Auto grant slot
ru: Автоматически предоставить слот

en: Auto refresh time
ru: Автообновление

en: Auto update IP from internet
ru: Автоматически обновлять внешний IP

en: Auto-away on minimize (and back on restore)
ru: Авто-режим "ушёл" при сворачивании окна (и возврат при восстановлении)

en: Auto-drop slow sources for all queue items (except filelists)
ru: Автосброс медленных источников очереди (кроме списков файлов)

en: Automatically disconnect users who leave the hub
ru: Автоматически отключать пользователей, покинувших хаб

en: Automatically follow redirects
ru: Следовать перенаправлениям автоматически

en: Automatically match queue for auto search hits
ru: Автоматически подбирать альтернативы для результатов поиска

en: Automatically open extra slot if speed is below (0 = disable)
ru: Открыть экстра слот если скорость ниже (0 = отключено)

en: Automatically search for alternative download locations
ru: Автоматический поиск альтернативных источников закачки

en: Automatically update external IP (restart required)
ru: Автоматически обновить внешний IP (требуется перезапуск)

en: Away mode message on/off
ru: Режим "Ушёл" вкл/выкл

en: Away mode off
ru: Режим "Ушёл" выключен

en: Away mode on:
ru: Режим "Ушёл" включен:

en: B
ru: Б

en: B/s
ru: Б/с

en: Back color
ru: Цвет фона

en: Basque
ru: Баскский

en: Basque translation
ru: Баскский перевод

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Belarusian translation
ru: Белорусский перевод

en: Bind address
ru: Адрес

en: Bitrate
ru: Битрейт

en: Black/White
ru: Чёрно/Белый

en: Bold Authors of message in chat
ru: Выделять ники в чате жирным

en: Both
ru: Оба

en: Both horizontal
ru: Оба горизонтально

en: Bottom
ru: Снизу

en: Browse FileList
ru: Просмотреть список файлов

en: Browse file...
ru: Выбрать файл...

en: Browse the list of public hubs
ru: Просмотр списка открытых хабов

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Bulgarian translation
ru: Болгарский перевод

en: Button smile
ru: Смайл кнопка

en: CMD Debug
ru: CMD отладка

en: CRC Checked
ru: CRC Проверено

en: CRC32 inconsistency (SFV-Check)
ru: CRC32 несоответствие (SFV-Проверка)

en: Calculate file TTH
ru: Вычислить TTH файла

en: Cannot handle SIGPIPE
ru: Не удается обработать SIGPIPE

en: Catching signal
ru: Ловлю сигнал

en: Certificate file
ru: Файл сертификата

en: Change gui setting
ru: Изменить опцию GUI

en: Changelog (git)
ru: Журнал изменений (git)

en: Chat
ru: Чат

en: Chat Commands
ru: Команды чата

en: Chat Menu
ru: Меню юзера

en: Chat disabled
ru: Чат отключён

en: Chat enabled
ru: Чат включён

en: Check every
ru: Проверка каждые

en: Chinese (China)
ru: Китайский (Китай)

en: Chinese (China) translation
ru: Китайский (Китай) перевод

en: Choose a File
ru: Выбор файла

en: Choose a directory
ru: Выбор директории

en: Chose A File
ru: Выберите файл

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear PM
ru: Очистить ЛС

en: Clear chat
ru: Очистить чат

en: Clear frame search
ru: Очистить поисковый фрейм

en: Clear search box after each search
ru: Очищать поле ввода по завершению поиска

en: Close PM
ru: Закрыть ЛС

en: Close all PM
ru: Закрыть все личные чаты

en: Close all hubs
ru: Закрыть все хабы

en: Close all search
ru: Закрыть все поиски

en: Close chat
ru: Закрыть чат

en: Close offline PM
ru: Закрыть чаты с отключенными пользователями

en: Close tab
ru: Закрыть окно

en: Closing connection...
ru: Закрыть соединение...

en: Color select
ru: Выбор цвета

en: Colors & Fonts
ru: Цвета и Шрифты

en: Command
ru: Команда

en: Command name already exists
ru: Команда уже существует

en: Configure Public Hub Lists
ru: Изменить списки хабов

en: Configure hub lists
ru: Конфигурация списков хабов

en: Confirm application exit
ru: Запрос при выходе из приложения

en: Confirm favorite hub removal
ru: Запрос при удалении избранных хабов

en: Connect
ru: Соединение

en: Connect failed:
ru: Ошибка соединения:

en: Connect to a hub
ru: Соединиться с хабом

en: Connect to hub
ru: Подключиться к хабу

en: Connect to the hub
ru: Соединиться с хабом

en: Connected
ru: Соединение установлено

en: Connecting
ru: Соединение

en: Connecting (forced)...
ru: Соединение (принудительно)

en: Connecting to
ru: Соединение с

en: Connecting...
ru: Соединение...

en: Connection
ru: Соединение

en: Connectivity Manager: Warning
ru: Менеджер подключения: Предупреждение

en: Contributors
ru: Соавторы

en: Count
ru: Количество

en: Country
ru: Страна

en: Czech
ru: Чешский

en: Czech translation
ru: Чешский перевод

en: DC++ Client based on the source code of FreeDC++ and LinuxDC++
    
    EiskaltDC++ version: %s
    DC++ core version: %s
ru: Клиент основан на исходном коде FreeDC++ и LinuxDC++
    
    Версия EiskaltDC++: %s
    Версия ядра DC++: %s

en: DHT Port
ru: Порт DHT

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default download directory
ru: Директория закачек по умолчанию

en: Default hub encoding
ru: Кодировка по умолчанию

en: Default icons
ru: Иконки по умолчанию

en: Default styles
ru: По умолчанию

en: Delete item
ru: Удалить элемент

en: Description
ru: Описание

en: Destination Directory
ru: Директория закачек

en: Developers
ru: Разработчики

en: Dir
ru: Дир

en: Direct connection
ru: Прямое соединение (активный режим)

en: Directory
ru: Директория

en: Directory or favorite name already exists
ru: Такой каталог или имя уже существует

en: Disable chat
ru: Отключить чат

en: Do not close the program, hide in the system tray
ru: Не закрывать программу, сворачивать в треи

en: Do not use unfinished downloads directory
ru: Не использовать каталог для незавершённых загрузок

en: Do you really want to exit?
ru: Точно выйти?

en: Don't allow Hub/UPnP/DHT to override
ru: Не позволять хабу/UPnP/DHT изменять

en: Don't download files already in share
ru: Не закачивать файлы, которые уже есть в шаре

en: Don't download files already in the queue
ru: Не закачивать файлы, которые уже есть в очереди

en: Don't hide side panel on search
ru: Не прятать боковую панель при поиске

en: Don't remove the source when auto-dropping, only disconnect
ru: Отключать, но не удалять источник при автосбросе

en: Don't send the away message to bots
ru: Не отправлять ботам сообщение "ушёл"

en: Done
ru: Готово

en: Download
ru: Закачать

en: Download Matches
ru: Закачать в

en: Download Queue
ru: Очередь загрузок

en: Download _to...
ru: Закачать _в...

en: Download _whole directory
ru: Закачать _всю директорию

en: Download complete...
ru: Закачано...

en: Download failed:
ru: Закачка не удалась:

en: Download finished
ru: Закачка окончена

en: Download finished file list
ru: Закачен список файлов

en: Download finished:
ru: Закачка окончена:

en: Download image
ru: Загрузить изображение

en: Download image: disable
ru: Загрузка изображения: отключено

en: Download image: unlimit
ru: Загрузка изображения: неограниченно

en: Download limit image:
ru: Ограничение загрузки изображения:

en: Download limit image: 0 - disable, n < 0 - unlimit, empty - info
ru: Ограничение загрузки изображения: 0 - отключено, n < 0 - неограниченно, пусто - информация

en: Download removed
ru: Закачка удалена

en: Download speed
ru: Скорость закачки

en: Download starting...
ru: Закачка начинается...

en: Download starting:
ru: Закачка начинается:

en: Download to
ru: Закачать в

en: Download to...
ru: Закачать в...

en: Download whole director_y to...
ru: Закачать всю директори_ю в...

en: Download:
ru: Закачки:

en: Downloaded
ru: Закачано

en: Downloaded hub list is corrupted or unsupported
ru: Скачанный список файлов повреждён или не поддерживается

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Downloads
ru: Закачки

en: Drop sources below
ru: Сброс если ниже

en: Dropped:
ru: Отброшено:

en: DynDNS Address
ru: Адрес DynDNS

en: E-Mail
ru: Почта

en: Edit the preferences
ru: Изменить настройки

en: Emoticons
ru: Смайлики

en: Emoticons mode off
ru: Смайлики отключены

en: Emoticons mode on
ru: Смайлики включены

en: Emoticons on/off
ru: Смайлики вкл/выкл

en: Emotion packs
ru: Набор смайлов

en: Enable automatic SFV checking
ru: Включить автоматическую проверку SFV

en: Enable safe and compressed transfers
ru: Разрешить безопасные и сжатые передачи

en: Enable segmented downloads
ru: Разрешить закачки с разных источников

en: Enabled
ru: Включено

en: Encoding
ru: Кодировка

en: Encryption
ru: Шифрование

en: English
ru: Английский

en: Enter line for user command
ru: Введите строку для пользовательской команды

en: Enter text to search for
ru: Введите текст для поиска

en: Enter value for
ru: Введите значение

en: Error
ru: Ошибка

en: Error: segv parser :D
ru: Ошибка: парсер сломался :D

en: Error: setting not found!
ru: Ошибка: опция не обнаружена!

en: Errors
ru: Ошибки

en: Every time a private message is received
ru: Каждый раз, когда получено личное сообщение

en: Exact Size
ru: Точный размер

en: Exact size
ru: Точный размер

en: Exceptions
ru: Исключения

en: Execute Lua Chunk
ru: Выполнить Lua-скрипт

en: Execute code (bash)
ru: Выполнить код (bash)

en: Exit
ru: Выход

en: Exit EiskaltDC++ Gtk?
ru: Выйти из EiskaltDC++ Gtk?

en: Experts Only
ru: Для опытных

en: Export...
ru: Экспорт...

en: Extension edition
ru: Изменение расширения

en: Extensions
ru: Расширения

en: External / WAN IP
ru: Внешний / WAN IP

en: External IP
ru: Внешний IP

en: Favorite Hub Properties
ru: Свойства избранного хаба

en: Favorite Hubs
ru: Избранные Хабы

en: Favorite Name
ru: Избранное имя

en: Favorite User
ru: Фаворит

en: Favorite Users
ru: Избранные Юзеры

en: Favorite hub added
ru: Хаб добавлен в избранные

en: Favorite hub already exists
ru: Хаб уже добавлен в избранные

en: Favorite name
ru: Имя

en: Favorite user joined
ru: Фаворит вошел

en: Favorite user quit
ru: Фаворит вышел

en: File
ru: Файл

en: File list
ru: Список файлов

en: File list loaded
ru: Список файлов закачен

en: File name
ru: Файл

en: File not available
ru: Файл недоступен

en: File type
ru: Тип файла

en: Filelist Menu
ru: Меню файл-листа

en: Filename
ru: Файл

en: Files
ru: Файлы

en: Files:
ru: Файлов:

en: Filter by IP
ru: Фильтровать по IP

en: Filter files already in share
ru: Фильтровать уже расшаренные файлы

en: Filter kick and NMDC debug messages
ru: Фильтровать kick и NMDC в отладочных сообщениях

en: Filtered:
ru: Отфильтровано:

en: Filtered: 0
ru: Отфильтровано: 0

en: Find
ru: Поиск

en: Find files
ru: Поиск файлов

en: Finished Downloads
ru: Закачано

en: Finished Uploads
ru: Отдано

en: Firewall (passive, last resort)
ru: Файрвол (пассивный режим, худший вариант)

en: Firewall with manual port forward
ru: Файрвол с ручным перенаправлением портов

en: Flags
ru: Флаги

en: Follow Links
ru: Следовать ссылкам

en: Font select
ru: Выбор шрифта

en: Format
ru: Формат

en: Found a match
ru: Найден

en: Found:
ru: Найдено:

en: Found: 0
ru: Найдено: 0

en: Frame (size)
ru: Кадр (размер)

en: Frame size determines the width of the review, higher values affect performance
ru: Размер кадра определяет ширину обзора, большие значения влияют на производительность

en: Frame:
ru: Название:

en: Free
ru: Свободно

en: French
ru: Французский

en: French translation
ru: Французский перевод

en: Full Path
ru: Полный путь

en: Full tree does not match TTH root
ru: Не соответствует корню TTH

en: General text
ru: Основной текст

en: Generate certificates
ru: Генерация сертификата

en: German
ru: Немецкий

en: German translation
ru: Немецкий перевод

en: Get file list
ru: Получить список файлов

en: GiB
ru: ГиБ

en: Global hub default
ru: Умолчание для общего хаба

en: Grant Slot
ru: Предоставить слот

en: Grant extra slot
ru: Выделить экстра слот

en: Greek
ru: Греческий

en: Greek translation
ru: Греческий перевод

en: Group by
ru: Группировать

en: Grouped by Files
ru: Сгруппировано по файлам

en: Grouped by Users
ru: Сгруппировано по пользователям

en: Gui setting
ru: Опция GUI

en: HTTP Proxy (for hublist only)
ru: HTTP прокси (только для списков хабов)

en: H_igh
ru: Высокий

en: Hash
ru: Хеш

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Hide side panel
ru: Спрятать боковую панель

en: Hide tools panel
ru: Спрятать панель инструментов

en: High
ru: Высокий

en: High priority max size
ru: Высший

en: Highest
ru: Самый высокий

en: Highest priority max size
ru: Наивысший

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Hub
ru: Хаб

en: Hub (also sets urgency hint)
ru: Хаб

en: Hub (last seen in, if offline)
ru: Хаб (последняя видимость, если в оффлайне)

en: Hub IP / DNS (empty = All, 'op' = where operator)
ru: IP / DNS хаба (empty = все, 'op' = где оператор)

en: Hub Menu
ru: Меню хаба

en: Hub Name
ru: Хаб

en: Hub connected
ru: Соединён с хабом

en: Hub disconnected
ru: Разъединён с хабом

en: Hubs
ru: Хабы

en: Hubs (normal / registered / op)
ru: Хабы (норм./регист./опер.)

en: Hubs:
ru: Хабы:

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hungarian translation
ru: Венгерский перевод

en: Icon
ru: Иконка

en: Icon size
ru: Размер иконки

en: Icon...
ru: Иконка...

en: Icons
ru: Иконки

en: Ignore TTH
ru: Игнорировать TTH

en: Ignore TTH search
ru: Игнорировать поиск по TTH

en: Ignore private messages from bots
ru: Игнорировать личные сообщения от ботов

en: Ignore private messages from the hub
ru: Игнорировать личные сообщения от хаба

en: Ignored private message from bot
ru: Игнорируются личные сообщения от бота

en: Ignored private message from hub
ru: Игнорируются личные сообщения от хаба

en: Import...
ru: Импорт...

en: Indexing Progress
ru: Прогресс хэширования

en: Indexing files...
ru: Хэширование файлов...

en: Installing handler for
ru: Установка обработчика

en: Invalid extension:
ru: Неправильное расширение:

en: Ipfilter is disable
ru: Фильтр по IP отключен

en: Ipfilter is enable
ru: Фильтр по IP включен

en: Ipfilter on/off
ru: Фильтр по IP вкл/выкл

en: Italian
ru: Итальянский

en: Italian translation
ru: Итальянский перевод

en: Items:
ru: Пунктов:

en: Items: 0
ru: Пунктов: 0

en: Kaffeine player
ru: Kaffeine плеер

en: Keep downloaded files and dirs in queue
ru: Хранить скачанные файлы и каталоги в очереди

en: Keep duplicate files in your file list (duplicates never count towards your share size)
ru: Хранить дубликаты файлов в своём списке файлов

en: Keep filelists when exiting
ru: Не удалять списки файлов при выходе

en: KiB
ru: КиБ

en: L_ow
ru: Низкий

en: Left
ru: Осталось

en: Left position
ru: Слева

en: Limits
ru: Ограничения

en: List
ru: Список

en: List:
ru: Список:

en: Load Lua file
ru: Загрузить Lua-файл

en: Loaded from cache:
ru: Загружено из кэша:

en: Loading file list
ru: Загружен файл-лист

en: Loading:
ru: Загружается:

en: Log downloads
ru: Журнал закачек

en: Log filelist transfers
ru: Журнал отдач списка файлов

en: Log finished downloads
ru: Журнал завершённых закачек

en: Log main chat
ru: Журнал основного чата

en: Log private chat
ru: Журнал личных сообщений (ЛС)

en: Log search alternate
ru: Журнал поиска альтернатив

en: Log status messages
ru: Журнал статус-сообщений

en: Log system messages
ru: Журнал системных сообщений

en: Log uploads
ru: Журнал отдач

en: Logs
ru: Журналы

en: Low
ru: Низкий

en: Low priority size
ru: Низкий

en: Lowest
ru: Самый низкий

en: Magnet
ru: Магнет

en: Magnet Choice
ru: Свойства магнетов

en: Magnet Properties / Choice
ru: Свойства магнетов / Выбор

en: Match Queue
ru: Совпадения очереди

en: Match all listings
ru: Сравнить все списки

en: Matched
ru: Совпадений

en: Matches
ru: Совпадения

en: Max Hubs
ru: Мак. Хабов

en: Max Size
ru: Точный размер

en: Max Users
ru: Мак. Юзеров

en: Max filelist size
ru: Макс. файл-лист

en: Max hash speed
ru: Макс. скор. хэш.

en: Max inactivity
ru: Макс. неактивн.

en: Max upload speed (MiB/s)
ru: Макс. скорость отдачи (МиБ/с)

en: Maximum Download Rate (KiB/s) (0 = infinite)
ru: Максимальная скорость загрузки (КиБ/с) (0 = не ограничено)

en: Maximum Upload Rate (KiB/s) (0 = infinite)
ru: Максимальная скорость отдачи (КиБ/с) (0 = не ограничено)

en: Maximum message length (0 = infinite)
ru: Максимальная длина сообщения (0 = не ограничено)

en: Maximum simultaneous downloads (0 = infinite)
ru: Макс. одновременных закачек (0 = не ограничено)

en: MiB
ru: МиБ

en: MiB/s
ru: МиБ/с

en: Midnight
ru: Полночь

en: Min Share
ru: Мин. Шара

en: Min Size
ru: Минимальный размер

en: Min Slots
ru: Мин. Слотов

en: Min elapsed
ru: Мин. прошло

en: Min filesize
ru: Мин. размер

en: Min sources online
ru: Мин. онлайн

en: Mini slot size
ru: Мин. размер слота

en: Minimize to tray on startup
ru: Свернуть в трей при запуске

en: Minimum search interval (seconds):
ru: Минимальный интервал поиска (секунд):

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Modify
ru: Изменить

en: Modify User Command
ru: Создать/изменить команду

en: Move Down
ru: Переместить ниже

en: Move Up
ru: Переместить

en: Move rule up/down
ru: Переместить правило вверх/вниз

en: Move to...
ru: Переместить в...

en: Mplayer player
ru: Mplayer плеер

en: Must not be empty...
ru: Не должно быть пустым...

en: My nick
ru: Мой ник

en: My own message
ru: Моё сообщение

en: N_ick:
ru: Н_ик

en: Name
ru: Название

en: Name and command must not be empty
ru: Название и команда не должны быть пустыми

en: Name:
ru: Название:

en: New exception
ru: Новое исключение

en: New list
ru: Новый лист

en: New search type
ru: Новый тип поиска

en: New string or TTH
ru: Новая строка или TTH

en: Next
ru: Далее

en: Nick
ru: Ник

en: Nick already taken
ru: Ник занят

en: Nicks
ru: Ники

en: No
ru: Нет

en: No errors
ru: Нет ошибок

en: No grouping
ru: Не группировать

en: No matches
ru: Нет совпадений

en: No new downloads if speed exceeds (KiB/s, 0 = disable)
ru: Не закачивать, если скорость выше (КиБ/с, 0 = выкл.)

en: No search text entered
ru: Не введён текст для поиска

en: No users
ru: Нет юзеров

en: None icon
ru: Нет иконки

en: Noon
ru: Полдень

en: Normal
ru: Нормальный

en: Normal priority max size
ru: Нормальный

en: Not found user:
ru: Не найден юзер:

en: Note: Custom search types will only be applied to ADC hubs!
ru: Заметка: Указанные поисковые типы будут применяться только для ADC хабов!

en: Note: Most of these options require that you restart the application
ru: Примечание: Изменение большинства опций требует перезапуска программы

en: Note: New files are added to the share only once they've been hashed!
ru: Примечание: Файлы добавленные вновь будут расшарены только после хэширования!

en: Note; because of changing download speeds, this is not 100% accurate...
ru: Примечание; точность не 100%, т.к. скорость закачки меняется...

en: Notify
ru: Уведомления

en: Number of matches for the top
ru: Количество совпадений для добавления в топ

en: Offline
ru: Офлайн

en: Online
ru: Онлайн

en: Only show joins / parts for favorite users
ru: Показывать вход/выход только избранных польователей

en: Only users with free slots
ru: Юзеры со свободными слотами

en: Open _file list...
ru: Открыть список файлов...

en: Open _own file list
ru: Открыть свой список файлов

en: Open containing _folder
ru: Открыть _папку

en: Open file
ru: Открыть файл

en: Open file list window in the background
ru: Открывать окно "список файлов" в фоне

en: Open folder
ru: Открыть папку

en: Open image
ru: Открыть изображение

en: Open new private messages from other users in the background
ru: Открывать окно (ЛС) в фоне

en: Open new window when using /join
ru: Открывать окно при использовании /join

en: Open own file list
ru: Открыть свой список файлов

en: Operator
ru: Оператор

en: Own file list
ru: Свой список файлов

en: PM
ru: ЛС

en: PM history
ru: ЛС история

en: Panels
ru: Панели

en: Parse and build tree...
ru: Разбор и построение дерева...

en: Passive
ru: Пассивный

en: Passive user
ru: Пассивный юзер

en: Password
ru: Пароль

en: Path
ru: Путь

en: Pause
ru: Приостановлено

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Paused...
ru: Приостановлено

en: Personal
ru: Персональная
     информация

en: Pictures
ru: Картинки

en: Plain
ru: Простой

en: Play
ru: Играть

en: Polish
ru: Польский

en: Polish translation
ru: Польский перевод

en: Popup box to input password for hubs
ru: Всплывающее окна для ввода пароля на хабе

en: Port
ru: Порт

en: Ports
ru: Порты

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Predefined
ru: Предопределенный

en: Preferences
ru: Настройки

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Priority
ru: Приоритет

en: Private Message (also sets urgency hint)
ru: Личное сообщение

en: Private key file
ru: Файл личного ключа

en: Private message
ru: Личное сообщение

en: Progress
ru: Прогресс

en: Properties
ru: Настройки

en: Public Hubs
ru: Публичные хабы

en: Public Hubs list URL
ru: URL лист открытых хабов

en: Queue
ru: Очередь

en: Quick connect to the hub
ru: Быстрое подключение к хабу

en: Quit
ru: Выход

en: Quit the program
ru: Выход из программы

en: Quit...
ru: Выход...

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Raw
ru: Сырой

en: Re-_add source
ru: Вновь добавить источник

en: Re_connect
ru: Переподключиться

en: Rebuild hash
ru: Пересобрать хеш

en: Reconnect
ru: Переподключиться

en: Reconnect all hubs
ru: Переподключиться ко всем хабам

en: Reconnect to the hub
ru: Переподключиться к хабу

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh file list
ru: Обновить список файлов

en: Register with the OS to handle dchub:// and adc:// URL links
ru: Перехватывать внешние хаб-ссылки

en: Register with the OS to handle magnet: URL links
ru: Перехватывать внешние магнет-ссылки

en: Remember choice
ru: Запомнить выбор

en: Remote client does not fully support TTH - cannot download
ru: Удаленный клиент не полностью поддерживает TTH - нельзя скачать

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove All
ru: _Удалить все

en: Remove So_urce
ru: Удалить источник

en: Remove image
ru: Удалить изображение

en: Remove rules from list
ru: Удалить правила из листа

en: Remove slow filelists
ru: Удалять медленные списки файлов

en: Remove user favorite
ru: Удалить фаворита

en: Remove user from _queue
ru: Удалить юзера из _очереди

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename a search type
ru: Переименовать тип поиска

en: Report a Bug
ru: Сообщить об ошибке

en: Requesting
ru: Запрашивается

en: Reset changes
ru: Отменить изменения

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Right
ru: Справа

en: Run in background
ru: Выполнять в фоне

en: Running...
ru: Выполняется...

en: Russian
ru: Русский

en: Russian translation
ru: Русский перевод

en: Say a third person
ru: Сказать от третьего лица

en: Search
ru: Поиск

en: Search ADL
ru: Поиск ADL

en: Search Menu
ru: Меню поиска

en: Search Spy
ru: Поисковый шпион

en: Search String
ru: Строка поиска

en: Search for
ru: Найти

en: Search for files to download
ru: Поиск файлов, для загрузки

en: Search history
ru: История поиска

en: Search options
ru: Опции поиска

en: Search spam detected from
ru: Обнаружен поисковый спам от

en: Search type
ru: Поисковый тип

en: Search within local results
ru: Искать включая локальные результаты

en: Searching for
ru: Ищем

en: Security Certificates
ru: Сертификаты безопасности

en: Select Color
ru: Выбрать цвет

en: Select Font
ru: Выбрать шрифт

en: Select file to Get TTH
ru: Выберите файл для расчета TTH

en: Select filelist to browse
ru: Выберите список файлов

en: Send PM when double clicked in the user list
ru: Посылать ЛС при двойном клике в списке пользователей

en: Send Private Message
ru: Отправить личное сообщение

en: Send _private message
ru: Отправить _личное сообщение

en: Send once per nick
ru: Отправить по разу для каждого ника

en: Send unknown /commands to the hub
ru: Отправлять неизвестные /команды хабу

en: Sent ADC extensions : %s
ru: Отправлены разрешения ADC : %s

en: Separator
ru: Разделитель

en: Separators
ru: Разделители

en: Serbian (Cyrillic)
ru: Сербский (Кириллица)

en: Serbian (Cyrillic) translation
ru: Сербский (Кириллица) перевод

en: Serbian (Latin)
ru: Сербский (Латиница)

en: Serbian (Latin) translation
ru: Сербский (Латиница) перевод

en: Set Core option param in value (without value return current value of option)
ru: Установить опцию ядра в значение value (без параметра value возвращает текущее значение опции)

en: Set GUI option param in value (without value return current value of option)
ru: Установить опцию GUI в значение value (без параметра value возвращает текущее значение опции)

en: Set Priorit_y
ru: Установить приоритет

en: Set download limit image
ru: Установить ограничение загрузки изображения

en: Set download limit image:
ru: Выставить ограничение загрузки изображения:

en: Set lowest priority for newly added files larger than low priority size
ru: Устанавливать самый низкий приоритет для файлов, превышающих размер низкого приоритета

en: Share hidden files
ru: Шарить скрытые файлы

en: Shared
ru: Расшарено

en: Sharing
ru: Шара

en: Show IP's' in chats
ru: Отображать IP-адреса в чате

en: Show Interface
ru: Показать интерфейс

en: Show favorites list
ru: Показать список избранных пользователей

en: Show free space bar
ru: Показать индикатор свободного места

en: Show help
ru: Показать справку

en: Show ipfilter rules list
ru: Показать правила фильтрации по IP

en: Show joins / parts in chat by default
ru: Показывать вход/выход пользователей

en: Show magnet dialog
ru: Показать диалог магнета

en: Show nicklist in hub frame on the left side
ru: Отображать список пользователей на хабе слева

en: Show only completely finished downloads
ru: Показывать только полностью завершенные загрузки

en: Show only when the application is not active.
ru: Показать только, когда приложение пассивно

en: Show ratio [send in chat]
ru: Показать статистику [отправить в чат]

en: Show status icon in the system tray
ru: Показывать статус-значок в системном трее

en: Show timestamps in chat by default
ru: Показывать метки времени в чате

en: Show top search
ru: Показать топ поиска

en: Show user country in chat
ru: Показывать страну пользователя в чате

en: Show version
ru: Показать версию

en: Show/Hide transfers panel
ru: Показать/Спрятать панель передач

en: Show/Hide user list
ru: Показать/Спрятать список юзеров

en: Shutting down libeiskaltdcpp...
ru: Завершение libeiskaltdcpp...

en: Signal handlers installed.
ru: Сигналы обработки установлены.

en: Size
ru: Размер

en: Size:
ru: Размер:

en: Size: 0 B
ru: Размер: 0 Б

en: Skip zero sized files
ru: Пропускать файлы нулевого размера

en: Skip zero-byte files
ru: Пропускать файлы нулевой длины

en: Slot granted
ru: Слот открыт

en: Slot granted to
ru: Слот открыт на

en: Slots
ru: Слоты

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovak translation
ru: Словацкий перевод

en: Small icons
ru: Маленькие иконки

en: Socket read buffer
ru: Буфер чтения сокета

en: Socket write buffer
ru: Буфер записи сокета

en: Sort favorite users first
ru: Сортировать избранных пользователей первыми

en: Sounds
ru: Звуки

en: Source (git)
ru: Исходники (git)

en: Source Type
ru: Тип источника

en: Source too slow
ru: Слишком медленный источник

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spanish translation
ru: Испанский перевод

en: Speed
ru: Скорость

en: Spy
ru: Шпион

en: Start a search for this file
ru: Начать поиск этого файла

en: State of preparedness
ru: Состояние готовности

en: Status
ru: Статус

en: Status message
ru: Статус сообщение

en: Stop
ru: Стоп

en: Swedish (Sweden)
ru: Шведский (Швеция)

en: Swedish (Sweden) translation
ru: Шведский (Швеция) перевод

en: System default
ru: По умолчанию

en: System icons
ru: Системные иконки

en: System message
ru: Системное сообщение

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Tag
ru: Тег

en: Test
ru: Тест

en: Text
ru: Текст

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Text style
ru: Стиль текста

en: The increase in waiting time increases the likelihood of adding to top, but reduces the dynamics (updating) frame
ru: Увеличение времени ожидания увеличивает вероятность добавления в топ, но снижает динамику (обновление) кадра

en: The name and address fields are required
ru: Имя и адрес обязательны для заполнения

en: Theme default
ru: По умолчанию

en: Themes
ru: Темы

en: Time
ru: Время

en: Time Left
ru: Осталось

en: Time last seen
ru: В последний раз видели

en: Timestamp
ru: Метка времени

en: Title
ru: Заголовок

en: To (empty for selected user)
ru: Кому

en: To start downloading file you need turn on auto search alternatives (Settings/Downloads/Queue)
ru: Для начала закачки файла включите автоматический поиск альтернатив (Настройки/Закачки/Очередь)

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Tools panel
ru: Панель инструментов

en: Top
ru: Топ

en: Top (number of matches, more than)
ru: Топ (число совпадений, больше чем)

en: Top position
ru: Сверху

en: Total received
ru: Всего получено

en: Total sent
ru: Всего отдано

en: Total size:
ru: Итоговый размер:

en: Total size: 0 B
ru: Итоговый размер: 0 Б

en: Total:
ru: Итого:

en: Transferred
ru: Передано

en: Transfers::updateTransfer, CID not found %s
ru: Transfers::updateTransfer, CID не найден %s

en: Trusted certificates path
ru: Путь к довер. сертиф.

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkish translation
ru: Турецкий перевод

en: Type
ru: Тип

en: URL
ru: Ссылка

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Ukrainian translation
ru: Украинский перевод

en: Unable to connect: already connected to the requested hub
ru: Невозможно установить соединение: запрос перенаправлен на подключенный хаб

en: Unable to load file list:
ru: Невозможно загрузить файл-список:

en: Unable to load file list: Invalid file list name
ru: Невозможно загрузить файл-список: Некорректное имя файла

en: Unable to open %1% port. Searching or file transfers will not work correctly until you change settings or turn off any application that might be using that port.
ru: Невозможно открыть порт %1%. Поиск и обмен файлами не будут работать корректно пока вы не измените настройки или другое приложение не перестанет использовать этот порт.

en: Unfinished downloads directory
ru: Директория незавершённых закачек

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown command
ru: Неизвестная команда

en: Unknown command '
ru: Неизвестная команда '

en: Update
ru: Обновить

en: Update frame search
ru: Обновить поисковый фрейм

en: Update own file list
ru: Обновить свой список файлов

en: Updating string or TTH
ru: Обновление строки или TTH

en: Upload
ru: Отдачи

en: Upload Queue
ru: Очередь раздач

en: Upload Slots
ru: Слоты отдачи

en: Upload complete...
ru: Отдача закончена...

en: Upload finished
ru: Отдача окончена

en: Upload slots
ru: Слоты отдачи

en: Upload speed
ru: Скорость отдачи

en: Upload starting...
ru: Начало отдачи...

en: Upload:
ru: Отдачи:

en: Uploading
ru: Отдача

en: Usage:
      eiskaltdcpp-gtk <magnet link> <dchub://link> <adc(s)://link>
      eiskaltdcpp-gtk <Key>
    EiskaltDC++ is a cross-platform program that uses the Direct Connect and ADC protocols.
    
    Keys:
      -h, --help	 Show this message
      -V, --version	 Show version string
ru: Использование:
      eiskaltdcpp-gtk <magnet link> <dchub://link> <adc(s)://link>
      eiskaltdcpp-gtk <Key>
    EiskaltDC++ это кроссплатформенная программа для протоколов Direct Connect и ADC.
    
    Keys:
      -h, --help	 Показать это сообщение
      -V, --version	 Показать версию

en: Use
ru: Исп

en: Use ADL search only in own file list
ru: Использовать ADL поиск только в локальном списке файлов

en: Use Blinking Icon
ru: Мигающий значок

en: Use DHT
ru: Использовать DHT

en: Use Emoticons
ru: Использовать смайлы

en: Use OEM monospaced font for chat windows
ru: Использовать моношрифт для окна чата

en: Use SOCKS5 server to resolve hostnames
ru: Опред. имена хостов, исп. SOCKS5 сервер

en: Use TLS when remote client supports it
ru: Использовать TLS, когда это поддерживает удаленный клиент

en: Use UPnP to let client configure my router
ru: Использовать UPnP, чтобы настроить клиент через роутер

en: Use bandwidth limits
ru: Использовать ограничения скорости

en: Use blinking status icon
ru: Использовать мигающий статус-значок

en: Use emoticons
ru: Использовать смайлики

en: Use fast hashing method (disable if you have problems with hashing)
ru: Использовать быстрое хэширование (отключите, если у вас проблемы с хэшированием)

en: Use magnet split
ru: Использовать свёртку магнет-ссылок

en: Use second set of bandwidth limits
ru: Используйте второй набор пределов полосы пропускания

en: Use separator extensions (doc;xls;ppt;docx;xlsx;pptx)
ru: Используйте разделитель для расширений (doc;xls;ppt;docx;xlsx;pptx)

en: User
ru: Юзер

en: User (dc)
ru: Юзер (дк)

en: User (normal)
ru: Юзер (нормальный)

en: User Commands
ru: Команды юзера

en: User Description
ru: Юзер Описание

en: User commands
ru: Команды юзера

en: User favorite list:
ru: Список фаворитов:

en: User firewall (dc)
ru: Юзер файрвол (дк)

en: User firewall (normal)
ru: Юзер файрвол (нормальный)

en: User list show/hide
ru: Список пользователей показать/спрятать

en: User not found
ru: Юзер не обнаружен

en: User operator (dc)
ru: Юзер оператор (дк)

en: User operator (normal)
ru: Юзер оператор (нормальный)

en: User operator firewall (dc)
ru: Юзер оператор файрвол (дк)

en: User operator firewall (normal)
ru: Юзер оператор файрвол (нормальный)

en: User went offline
ru: Пользователь ушёл в оффлайн

en: Username
ru: Логин

en: Users
ru: Юзеры

en: Users:
ru: Юзеры:

en: Video
ru: Видео

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Vietnamese translation
ru: Вьетнамский перевод

en: View status messages in main chat
ru: Показывать статус-сообщения в основном чате

en: View the files to be downloaded
ru: Просмотр файлов для загрузки

en: View the hashing progress
ru: Посмотреть процесс хеширования

en: View the list of finished downloads
ru: Посмотреть список завершённых скачиваний

en: View the list of finished uploads
ru: Посмотреть список завершённых отдач

en: Virtual Name
ru: Виртуальное имя

en: Virtual name
ru: Виртуальное имя

en: Waiting (seconds)
ru: Ожидание (секунд)

en: Waiting for input password (don't remove /password before your password)
ru: Ожидание ввода пароля (не удаляйте /password перед своим паролем)

en: Waiting for slot
ru: Ожидание слота

en: Waiting to retry
ru: Ожидание повтора

en: Waiting:
ru: Ожидание:

en: Welcome to
ru: Добро пожаловать в

en: When a private message window is opened
ru: Когда открыто окно личных сообщений (ЛС)

en: Wiki of project
ru: Wiki проекта

en: Windows
ru: Окна

en: Write buffer size
ru: Буфер записи

en: Xine player
ru: Xine плеер

en: Yes
ru: Да

en: _Add to favorites
ru: _Добавить в избранные

en: _Address:
ru: _Адрес:

en: _Browse file list
ru: _Список файлов

en: _Close connection
ru: _Закрыть соединение

en: _Close widget
ru: Закрыть виджет

en: _Copy link
ru: _Копировать ссылку

en: _Copy magnet
ru: _Копировать магнет

en: _Copy nick
ru: _Копировать ник

en: _Copy picture
ru: _Копировать картинку

en: _Description:
ru: _Описание:

en: _Download
ru: _Закачать

en: _Encoding:
ru: _Кодировка:

en: _Exit
ru: _Выход

en: _File
ru: _Файл

en: _Force attempt
ru: _Принудительно

en: _Grant extra slot
ru: _Предоставить экстра слот

en: _Grant slot
ru: _Предоставить слот

en: _Help
ru: Справка

en: _Highest
ru: Самый высокий

en: _Hubs
ru: Хабы

en: _Lowest
ru: _Самый низкий

en: _Magnet Choice
ru: _Свойства магнетов

en: _Match Queue
ru: Совпадения очереди

en: _Match queue
ru: Совпадения очереди

en: _Mode:
ru: _Тип подключения:

en: _Move
ru: _Переместить

en: _Move/Rename
ru: _Переместить/Переименовать

en: _Name:
ru: _Имя:

en: _Next widget
ru: Следующий виджет

en: _Normal
ru: _Нормальный

en: _Open hub
ru: _Открыть хаб

en: _Open link in default application
ru: _Открыть ссылку по умолчанию

en: _Open partial file list
ru: Открыть частичный список файлов

en: _Password:
ru: _Пароль:

en: _Paused
ru: _Приостановлено

en: _Preferences
ru: _Настройки

en: _Previous widget
ru: Предыдущий виджет

en: _Private message
ru: _Личное сообщение

en: _Properties/Choice
ru: Свойства магнетов / Выбор

en: _Quick connect
ru: _Быстрое соединение

en: _Refresh file list
ru: _Обновить список файлов

en: _Remove
ru: _Удалить

en: _Remove from favorites
ru: _Удалить фаворита

en: _Remove user from queue
ru: _Удалить юзера из очереди

en: _Search for alternates
ru: _Найти альтернативу

en: _Search magnet
ru: _Поиск магнет

en: _Send private message
ru: _Отправить личное сообщение

en: _Send public message
ru: _Отправить сообщение

en: _Tools
ru: Инструменты

en: _User Description:
ru: _Юзер Описание:

en: _User commands
ru: _Команды юзера

en: _Widgets
ru: Виджеты

en: bad image
ru: плохое изображение

en: default
ru: По умолчанию

en: default icons
ru: иконки по умолчанию

en: default theme
ru: тема по умолчанию

en: eMail
ru: Почта

en: eiskaltdcpp-gtk: load theme %s...
ru: eiskaltdcpp-gtk: загружена тема %s...

en: file list from
ru: список файлов от

en: from
ru: от

en: in program
ru: в программе

en: loading error
ru: ошибка загрузки

en: none
ru: нет

en: project home:
ru: Сайт проекта:

en: ratio: %1% (uploads: %2%, downloads: %3% )
ru: статистика: %1% (отдано: %2%, загружено: %3%)

en: s
ru: с

en: searchADL
ru: Поиск ADL

en: selected style failed
ru: не выбран стиль

en: theme
ru: тема

en: to
ru: к

en: top...
ru: верх...

en: top/waiting/frame:
ru: верх/ожидание/фрейм:

en: waiting...
ru: ожидание...
