EiskaltDC++ - en to sv_SE translation catalogue (883 entries)

en:  *** Emoticons limit
sv_SE:  *** Uttryckssymbolsbegränsning

en:  *** Emoticons mode off
sv_SE:  *** Uttryckssymbol-läge av

en:  *** Emoticons not loaded
sv_SE:  *** Uttryckssymboler är inte laddade

en:  + system icons
sv_SE: + systemikoner

en:  Users
sv_SE: Användare

en:  added to favorites list
sv_SE: lagts till favoritlistan

en:  empty...
sv_SE:  tomt...

en:  files
sv_SE: filer

en:  has joined
sv_SE: har anslutigt

en:  has joined hub
sv_SE: har anslutigt till hubb

en:  has quit
sv_SE: har kopplats från

en:  has quit hub
sv_SE: har kopplats från hubb

en:  is favorite user
sv_SE: är favoritanvändare

en:  is not favorite user
sv_SE: är inte favoritanvändare

en:  left
sv_SE: lämnat

en:  of
sv_SE: av

en:  removed from favorites list
sv_SE: borttagen från favortlistan

en:  to
sv_SE: till

en:  user(s)
sv_SE: användare

en:  user(s) online
sv_SE: användare online

en:  users
sv_SE: användare

en: %a abbreviated weekday name.
    %b abbreviated month name.
    %H hour as a decimal number using a 24-hour clock.
    %M minute as a decimal number (range 00 to 59).
    %S second as a decimal number (range 00 to 59).
    %% a literal '%' character.
    
    see man strftime for details.
sv_SE: %a förkortat veckodagsnamn.
    %b förkortat månadsnamn.
    %H tid i 24-timmarsformat.
    %M minuter (range 00 to 59).
    %S sekunder (range 00 to 59).
    %% procenttecken.
    
    se manual strftime för mer information.

en: ': type /help for a list of available commands
sv_SE: ': skriv /help för att se en lista över tillgängliga kommandon

en: *** Available commands:
sv_SE: *** Tillgängliga kommandon:

en: -:--:-- left
sv_SE: -:--:-- kvar

en: ...must be *.theme
sv_SE: ...måste vara *.theme

en: ...must not be empty
sv_SE: ...får inte vara tomt

en: 0 Users
sv_SE: 0 användare

en: : type /help for a list of available commands
sv_SE: : skriv /help för att få en lista över tillgängliga kommandon

en: <a href="https://dcplusplus.sourceforge.io/webhelp/settings_logs.html">Help</a>
sv_SE: <a href="https://dcplusplus.sourceforge.io/webhelp/settings_logs.html">Hjälp</a>

en: <b>Add player</b>
sv_SE: <b>Lägg till spelare</b>

en: <b>Auto-drop settings</b>
sv_SE: <b>Inställning för automatisk frånkoppling</b>

en: <b>Auto-open on startup</b>
sv_SE: <b>Öppna automatiskt vid start</b>

en: <b>Auto-priority settings</b>
sv_SE: <b>Automatiska prioritetsinställningar</b>

en: <b>Available styles</b>
sv_SE: <b>Tillgängliga stilar</b>

en: <b>Certificate Paths</b>
sv_SE: <b>Sökväg till certifikaten</b>

en: <b>Colors</b>
sv_SE: <b>Färger</b>

en: <b>Command Type</b>
sv_SE: <b>Kommandotype</b>

en: <b>Confirmation Dialog Options</b>
sv_SE: <b>Bekräfta dialogalternativ</b>

en: <b>Connect to address:</b>
sv_SE: <b>Anslut till adress:</b>

en: <b>Context</b>
sv_SE: <b>Innehåll</b>

en: <b>Current theme name:</b>
sv_SE: <b>Nuvarande temanamn:</b>

en: <b>Default away message</b>
sv_SE: <b>Standard IVD-meddelande</b>

en: <b>Description</b>
sv_SE: <b>Beskrivning</b>

en: <b>Destination Directory</b>
sv_SE: <b>Målkatalog</b>

en: <b>Directories</b>
sv_SE: <b>Kataloger</b>

en: <b>Do not share files and folders containing:</b>
sv_SE: <b>Dela inte ut filer och mappar som innehåller:</b>

en: <b>Enter your password</b>
sv_SE: <b>Ange ditt lösenord</b>

en: <b>Extension</b>
sv_SE: <b>Filändelse</b>

en: <b>Favorite download to directories</b>
sv_SE: <b>Favoritnedladdning för kataloger</b>

en: <b>Frame</b>
sv_SE: <b>Ram</b>

en: <b>Hub List</b>
sv_SE: <b>Hubblist</b>

en: <b>Hub</b>
sv_SE: <b>Hubb</b>

en: <b>Icon size</b>
sv_SE: <b>Ikonstorlek</b>

en: <b>Icons</b>
sv_SE: <b>Ikoner</b>

en: <b>Identification</b>
sv_SE: <b>Uppgifter i denna hubb</b>

en: <b>Incoming connection settings</b>
sv_SE: <b>Inkommande anslutningar</b>

en: <b>Language</b>
sv_SE: <b>Språk</b>

en: <b>Limits</b>
sv_SE: <b>Begränsningar</b>

en: <b>Logging</b>
sv_SE: <b>Loggning</b>

en: <b>Magnet properties</b>
sv_SE: <b>Magnet-inställningar</b>

en: <b>Main Toolbar Style</b>
sv_SE: <b>Utseende på verktygsraden</b>

en: <b>Max FileSize</b>
sv_SE: <b>Största filstorlek</b>

en: <b>Min FileSize</b>
sv_SE: <b>Minsta filstorlek</b>

en: <b>Name of the new search type</b>
sv_SE: <b>Namn på den nya söktypen</b>

en: <b>Name under which the others see the directory</b>
sv_SE: <b>Katalognamnet som andra användare ser det</b>

en: <b>Name, under which you see the directory</b>
sv_SE: <b>Katalognamnet som du ser det</b>

en: <b>New name</b>
sv_SE: <b>Nytt namn</b>

en: <b>Note:</b> Edit urls in the list by clicking them once when selected
sv_SE: <b>Obs:</b> Klicka en gång när url:en redan är markerad för att editera dem

en: <b>Notify</b>
sv_SE: <b>Meddela</b>

en: <b>Options</b>
sv_SE: <b>Alternativ</b>

en: <b>Other Security Options</b>
sv_SE: <b>Andra säkerhetsalternativ</b>

en: <b>Other queue options</b>
sv_SE: <b>Andra köalternativ</b>

en: <b>Outgoing connection settings</b>
sv_SE: <b>Utgående anslutningar</b>

en: <b>Parameters</b>
sv_SE: <b>Parametrar</b>

en: <b>Personal Information</b>
sv_SE: <b>Personlig information</b>

en: <b>Players list</b>
sv_SE: <b>Spellista</b>

en: <b>Preview styles</b>
sv_SE: <b>Förhandsgranska stilen</b>

en: <b>Private message sound</b>
sv_SE: <b>Privata ljudmeddelande</b>

en: <b>Private message</b>
sv_SE: <b>Privata meddelande</b>

en: <b>Processing file:</b>
sv_SE: <b>Arbetar med fil:</b>

en: <b>Public Hubs list</b>
sv_SE: <b>Publik hubblista</b>

en: <b>Search String</b>
sv_SE: <b>Söksträng</b>

en: <b>Search types</b>
sv_SE: <b>Söktyp</b>

en: <b>Secondary Transfer Rate Limiting</b>
sv_SE: <b>Alternativ hastighetsbegränsning</b>

en: <b>Secondary Transfer Rate Settings</b>
sv_SE: <b>Inställning för alternativ hastighetsbegränsning</b>

en: <b>Shared directories</b>
sv_SE: <b>Utdelade kataloger</b>

en: <b>Size Type</b>
sv_SE: <b>Storlekstyp</b>

en: <b>Sounds</b>
sv_SE: <b>Ljud</b>

en: <b>Source Type</b>
sv_SE: <b>Källtyp</b>

en: <b>Statistics</b>
sv_SE: <b>Statistik</b>

en: <b>Tab Position</b>
sv_SE: <b>Flikposition</b>

en: <b>Tab bolding on content change</b>
sv_SE: <b>Färga flikar när innehållet uppdateras</b>

en: <b>Text sent to hub</b>
sv_SE: <b>Text som skickas till hubben</b>

en: <b>Text styles</b>
sv_SE: <b>Textstil</b>

en: <b>Timestamps</b>
sv_SE: <b>Tidsstämplar</b>

en: <b>Title</b>
sv_SE: <b>Titel</b>

en: <b>Toolbar buttons</b>
sv_SE: <b>Verktygsknappar</b>

en: <b>Transfer Rate Limiting</b>
sv_SE: <b>Begränsning av överföringshastighet</b>

en: <b>What would you like to do?</b>
sv_SE: <b>Vad är det du vill göra?</b>

en: <b>Window Options</b>
sv_SE: <b>Fönsteralternativ</b>

en: <b>file:</b>
sv_SE: <b>fil:</b>

en: <small>Note: Leave unchecked for default values</small>
sv_SE: <small>Obs: Lämna omarkerad för standardvärde</small>

en: ADL Search
sv_SE: ADL-sök

en: About EiskaltDC++
sv_SE: Om EiskaltDC++

en: Accept custom user commands from hub
sv_SE: Acceptera användarkommandon från hubben

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add / Remove
sv_SE: Lägg till / Ta bort

en: Add a hub to favorites
sv_SE: Lägg till en favorithubb

en: Add finished files to share instantly (if shared)
sv_SE: Lägg till klara filer direkt till utdelningen (om utdelad)

en: Add rule 192.168.1.0/23 where direction incoming and action is allow and 192.168.6.0/24 where direction is incoming or outcoming and action is drop
sv_SE: Lägg till regel 192.168.1.0/23 där inkommande trafik är tillåten och 192.168.6.0/24 där inkommande eller utgående trafik stängs ned

en: Add this file to your download queue
sv_SE: Lägg till denna filen i nedladdningskön

en: Add to Favorite Users
sv_SE: Lägg till favoritanvändare

en: Add to favorites
sv_SE: Lägg till favoriter

en: Add user to favorites list
sv_SE: Lägg till användaren i favoritlistan

en: Add...
sv_SE: Lägg till...

en: Added
sv_SE: Tillagd

en: Adding string or TTH to the top
sv_SE: Lägger sträng eller TTH överst

en: Address
sv_SE: Adress

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Alias List
sv_SE: Alias lista

en: Alias Remove A
sv_SE: Alias ta bort A

en: Aliases not found.
sv_SE: Hittade inga alias.

en: Allow TLS connections to clients without trusted certificate
sv_SE: Tillåt TLS-anslutningar till klienter som saknar betrodda certifikat

en: Allow TLS connections to hubs without trusted certificate
sv_SE: Tillåt TLS-anslutningar till hubbar som saknar betrodda certifikat

en: Allow few connections from one IP
sv_SE: Tillåt flera anslutningar från samma IP

en: Allow only TLS connections to clients
sv_SE: Tillåt endast TLS-anslutningar till andra klienter

en: Allow overlap chunks
sv_SE: Tillåt att delarna överlappas

en: Allow some connections for one user
sv_SE: Tillåt flera anslutningar från samma användare

en: Amarok player
sv_SE: Amarok-spelare

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Application
sv_SE: Program

en: Application:
sv_SE: Program:

en: Apply settings
sv_SE: Verkställ inställningarna

en: Apply to Extensions: (avi;mov;divx)
sv_SE: Tillämpas på filändelser: (avi;mov;divx)

en: Are you sure you want to delete favorite hub "%s"?
sv_SE: Vill du radera favorithubben "%s"?

en: Are you sure you want to delete favorite user(s)?
sv_SE: Vill du radera favoritanvändare?

en: At least
sv_SE: Minst

en: At most
sv_SE: Högst

en: Audio
sv_SE: Ljud

en: Auto Connect
sv_SE: Anslut automatiskt

en: Auto connect on _startup
sv_SE: Anslut automatiskt vid uppstart

en: Auto grant slot
sv_SE: Bevilja slott automatiskt

en: Auto refresh time
sv_SE: Uppdatera utdelning

en: Auto update IP from internet
sv_SE: Uppdatera IP-adressen automatiskt

en: Auto-away on minimize (and back on restore)
sv_SE: Auto-IVD vid minimera (och tillbaka vid återställ)

en: Auto-drop slow sources for all queue items (except filelists)
sv_SE: Stäng automatiskt ner alla långsamma källor (utom fillistor)

en: Automatically disconnect users who leave the hub
sv_SE: Koppla bort användare som lämnar hubben

en: Automatically follow redirects
sv_SE: Följ omdirigering automatiskt

en: Automatically match queue for auto search hits
sv_SE: Matcha automatiskt filer mot nedladdningskön

en: Automatically open extra slot if speed is below (0 = disable)
sv_SE: Öppna extra slott om hastigheten underskrider (0 = inaktiverad)

en: Automatically search for alternative download locations
sv_SE: Sök automatiskt efter nya nedladdningsplatser

en: Automatically update external IP (restart required)
sv_SE: Uppdatera extern IP-adress vid uppstart (omstart krävs)

en: Away mode message on/off
sv_SE: IVD-meddelande på/av

en: Away mode off
sv_SE: IVD-läge av

en: Away mode on:
sv_SE: IVD-läge på:

en: Back color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Basque
sv_SE: Baskien

en: Basque translation
sv_SE: Baskisk översättning

en: Belarusian
sv_SE: Vitryska

en: Belarusian translation
sv_SE: Vitrysk översättning

en: Bind address
sv_SE: Nätverksadress

en: Bitrate
sv_SE: Bithastighet

en: Black/White
sv_SE: Svart/Vit

en: Bold Authors of message in chat
sv_SE: Fetstila användarna i chatten

en: Both
sv_SE: Båda

en: Both horizontal
sv_SE: Både horisontellt

en: Bottom
sv_SE: Längst ned

en: Browse FileList
sv_SE: Bläddra i fillistan

en: Browse file...
sv_SE: Bläddra fil...

en: Browse the list of public hubs
sv_SE: Bläddra i listan med publika hubbar

en: Browse...
sv_SE: Bländra...

en: Bulgarian
sv_SE: Bulgariska

en: Bulgarian translation
sv_SE: Bulgarisk översättning

en: Button smile
sv_SE: Knappleende

en: CLIENT IN
sv_SE: KLIENT IN

en: CLIENT OUT
sv_SE: KLIENT UT

en: CRC Checked
sv_SE: CRC-kontrollerad

en: CRC32 inconsistency (SFV-Check)
sv_SE: CRC32-värden stämmer inte överens (SFV-kontroll)

en: Calculate file TTH
sv_SE: Beräkna TTH-värde

en: Cannot handle SIGPIPE
sv_SE: Kan inte hantera SIGPIPE

en: Catching signal
sv_SE: Fångar signal

en: Certificate file
sv_SE: Certifikatfil

en: Change gui setting
sv_SE: Ändra GUI-inställning

en: Changelog (git)
sv_SE: Ändringslogg (git)

en: Chat
sv_SE: Chatt

en: Chat Commands
sv_SE: Chatt-kommandon

en: Chat Menu
sv_SE: Chattmeny

en: Chat disabled
sv_SE: Chatten inaktiverad

en: Chat enabled
sv_SE: Chatten aktiverad

en: Check every
sv_SE: Kontrollera varje

en: Chinese (China)
sv_SE: Kinesiska (Kina)

en: Chinese (China) translation
sv_SE: Kinesiska (Kina) översättning

en: Choose a File
sv_SE: Välj en fil

en: Choose a directory
sv_SE: Välj en kalalog

en: Chose A File
sv_SE: Välj en fil

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Clear PM
sv_SE: Rensa privata meddelanden

en: Clear chat
sv_SE: Rensa chatten

en: Clear frame search
sv_SE: Rensa ramfältet

en: Clear search box after each search
sv_SE: Rensa sökfältet efter varje sökning

en: Close PM
sv_SE: Stäng meddelande

en: Close all PM
sv_SE: Stäng alla meddelande

en: Close all hubs
sv_SE: Stäng all hubbfönster

en: Close all search
sv_SE: Stäng alla sökfönster

en: Close chat
sv_SE: Stäng alla meddelandenfönster

en: Close offline PM
sv_SE: Stäng alla meddelandefönster där användaren är frånkopplad

en: Close tab
sv_SE: Stäng flik

en: Closing connection...
sv_SE: Stänger anslutningen...

en: Color select
sv_SE: Välj färg

en: Colors & Fonts
sv_SE: Färger & Typsnitt

en: Command
sv_SE: Kommando

en: Command name already exists
sv_SE: Namnet på kommandot finns redan

en: Configure Public Hub Lists
sv_SE: Konfigurera publika hubblistor

en: Configure hub lists
sv_SE: Konfigurera hubblistor

en: Confirm application exit
sv_SE: Bekräfta avstängning av programmet

en: Confirm favorite hub removal
sv_SE: Bekräfta borttagning av favorithubb

en: Connect
sv_SE: Anslut

en: Connect failed:
sv_SE: Anslutningen misslyckades:

en: Connect to a hub
sv_SE: Anslut till en hubb

en: Connect to hub
sv_SE: Anslut till hubb

en: Connect to the hub
sv_SE: Anslut till hubben

en: Connected
sv_SE: Ansluten

en: Connecting
sv_SE: Ansluter

en: Connecting (forced)...
sv_SE: Ansluter (tvingad)...

en: Connecting to
sv_SE: Ansluter till

en: Connecting...
sv_SE: Ansluter...

en: Connection
sv_SE: Ansluter

en: Connectivity Manager: Warning
sv_SE: Anslutningshanterare: Varning

en: Contributors
sv_SE: Medarbetare

en: Count
sv_SE: Antal

en: Country
sv_SE: Land

en: Czech
sv_SE: Tjeckiska

en: Czech translation
sv_SE: Tjeckisk översättning

en: DC++ Client based on the source code of FreeDC++ and LinuxDC++
    
    EiskaltDC++ version: %s
    DC++ core version: %s
sv_SE: DC++-klient baserad på källkoden från FreeDC++ och LinuxDC++
    
    EiskaltDC++ version: %s
    DC++ kärnversion: %s

en: DHT Port
sv_SE: DHT-port

en: Default
sv_SE: Standard

en: Default download directory
sv_SE: Standardkatalog för nedladdningar

en: Default hub encoding
sv_SE: Standard teckenkodning för hubb

en: Default icons
sv_SE: Standardikon

en: Default styles
sv_SE: Standardstil

en: Delete item
sv_SE: Radera

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Destination Directory
sv_SE: Målkatalog

en: Developers
sv_SE: Utvecklarna

en: Dir
sv_SE: Katalog

en: Direct connection
sv_SE: Direktanslutning

en: Directory
sv_SE: Katalog

en: Directory or favorite name already exists
sv_SE: Katalog- eller favoritnamn finns redan

en: Disable chat
sv_SE: Inaktivera chatten

en: Do not close the program, hide in the system tray
sv_SE: Stäng inte programmet, lägg det i meddelandefältet

en: Do not use unfinished downloads directory
sv_SE: Använd inte temporär katalog för nedladdning

en: Do you really want to exit?
sv_SE: Vill du avsluta?

en: Don't allow Hub/UPnP/DHT to override
sv_SE: Tillåt inte hubb/UPnP att ändra

en: Don't download files already in share
sv_SE: Ladda inte ner filer som redan finns utdelade

en: Don't download files already in the queue
sv_SE: Ladda inte ned filer som redan finns i nedladdningskön

en: Don't hide side panel on search
sv_SE: Göm inte sidpanelen vid sök

en: Don't remove the source when auto-dropping, only disconnect
sv_SE: Ta inte bort källan vid automatisk bortkoppling, koppla bara i från

en: Don't send the away message to bots
sv_SE: Skicka inte IVD-meddelande till botar

en: Done
sv_SE: Klar

en: Download
sv_SE: Ladda ned

en: Download Matches
sv_SE: Matchade nedladdningar

en: Download Queue
sv_SE: Nedladdningskö

en: Download _to...
sv_SE: Ladda ned _till...

en: Download _whole directory
sv_SE: Ladda ner _hela katalogen...

en: Download complete...
sv_SE: Nedladdning är klar...

en: Download failed:
sv_SE: Nedladdningen misslyckades:

en: Download finished
sv_SE: Nedladdningen är avslutad

en: Download finished file list
sv_SE: Nedladdningen av fillistan är avslutad

en: Download finished:
sv_SE: Nedladdningen är avslutad:

en: Download image
sv_SE: Ladda ned avbild

en: Download image: disable
sv_SE: Ladda ned avbild: inaktiverad

en: Download image: unlimit
sv_SE: Ladda ned avbild: obegränsat

en: Download limit image:
sv_SE: Ladda ned begränsad avbild:

en: Download limit image: 0 - disable, n < 0 - unlimit, empty - info
sv_SE: Ladda ned begränsad avbild: 0 - inaktiverad, n < 0 - obegränsad, tom - info

en: Download removed
sv_SE: Nedladdning borttagen

en: Download speed
sv_SE: Nedladdningshastighet

en: Download starting...
sv_SE: Nedladdningen startar...

en: Download starting:
sv_SE: Nedladdningen startar:

en: Download to
sv_SE: Laddar ned till

en: Download to...
sv_SE: Laddar ned till...

en: Download whole director_y to...
sv_SE: Ladda ned hela kataloge_n till...

en: Download:
sv_SE: Ladda ned:

en: Downloaded
sv_SE: Nedladdat

en: Downloaded hub list is corrupted or unsupported
sv_SE: Nedladdad hubblista är skadad eller i ett format som inte stöds

en: Downloading
sv_SE: Laddar ned

en: Downloads
sv_SE: Nedladdningar

en: Drop sources below
sv_SE: Stäng ner källor under

en: Dropped:
sv_SE: Släppta:

en: DynDNS Address
sv_SE: DynDNS-adress

en: E-Mail
sv_SE: Epost

en: Edit the preferences
sv_SE: Editera inställningarna

en: Emoticons
sv_SE: Uttryckssymboler

en: Emoticons mode off
sv_SE: Uttryckssymbol-läge av

en: Emoticons mode on
sv_SE: Uttryckssymbol-läge på

en: Emoticons on/off
sv_SE: Uttryckssymboler på/av

en: Emotion packs
sv_SE: Uttryckssymbolspaket

en: Enable automatic SFV checking
sv_SE: Använd automatisk SFV-kontrollering

en: Enable safe and compressed transfers
sv_SE: Aktivera säkra och komprimerade överföringar

en: Enable segmented downloads
sv_SE: Aktivera segmenterad nedladdning

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Encoding
sv_SE: Teckenkodning

en: Encryption
sv_SE: Kryptering

en: English
sv_SE: Engelska

en: Enter line for user command
sv_SE: Ange rad för användarkommando

en: Enter text to search for
sv_SE: Ange text att söka efter

en: Enter value for
sv_SE: Ange värde för

en: Error
sv_SE: Fel

en: Error: segv parser :D
sv_SE: Fel: segv parser :D

en: Error: setting not found!
sv_SE: Fel: kunde inte hitta inställning!

en: Errors
sv_SE: Fel

en: Every time a private message is received
sv_SE: Varje gång ett privatmeddelande mottages

en: Exact Size
sv_SE: Exakt Storlek

en: Exact size
sv_SE: Exakt storlek

en: Exceptions
sv_SE: Undantag

en: Execute Lua Chunk
sv_SE: Starta Lua Chunk

en: Execute code (bash)
sv_SE: Starta kod (bash)

en: Exit
sv_SE: Avsluta

en: Exit EiskaltDC++ Gtk?
sv_SE: Avsluta EiskaltDC++ Gtk?

en: Experts Only
sv_SE: Endast för experter

en: Export...
sv_SE: Exportera...

en: Extension edition
sv_SE: Editera filändelse

en: Extensions
sv_SE: Filändelser

en: External / WAN IP
sv_SE: Externt / WAN IP

en: External IP
sv_SE: Extern IP-adress

en: Favorite Hub Properties
sv_SE: Egenskaper för favorithubb

en: Favorite Hubs
sv_SE: Favorithubbar

en: Favorite Name
sv_SE: Favoritnamn

en: Favorite User
sv_SE: Favoritanvändare

en: Favorite Users
sv_SE: Favoritanvändare

en: Favorite hub added
sv_SE: Favorithubb har lagts till

en: Favorite hub already exists
sv_SE: Favorithubben finns redan

en: Favorite name
sv_SE: Favoritnamn

en: Favorite user joined
sv_SE: Favoritanvändare ansluter

en: Favorite user quit
sv_SE: Favoritanvändaren lämnar

en: File
sv_SE: Fil

en: File list
sv_SE: Fillista

en: File list loaded
sv_SE: Fillistan laddad

en: File name
sv_SE: Filnamn

en: File not available
sv_SE: Filen är inte tillgänglig

en: File type
sv_SE: Filtyp

en: Filelist Menu
sv_SE: Fillistmeny

en: Filename
sv_SE: Filnamn

en: Files
sv_SE: Filer

en: Files:
sv_SE: Filer:

en: Filter by IP
sv_SE: Filter enligt IP

en: Filter files already in share
sv_SE: Filtrera filer som redan finns i utdelningen

en: Filter kick and NMDC debug messages
sv_SE: Filtrera kick- och NMDC-debugmeddelanden

en: Filtered:
sv_SE: Filtrerat:

en: Filtered: 0
sv_SE: Filtrerat: 0

en: Find
sv_SE: Leta upp

en: Find files
sv_SE: Leta upp filer

en: Finished Downloads
sv_SE: Färdiga nedladdningar

en: Finished Uploads
sv_SE: Färdiga Uppladdningar

en: Firewall (passive, last resort)
sv_SE: Brandvägg (passiv, sista utvägen)

en: Firewall with manual port forward
sv_SE: Brandvägg med manuell portmappning

en: Flags
sv_SE: Flaggor

en: Follow Links
sv_SE: Följ länkar

en: Font select
sv_SE: Välj typsnitt

en: Found a match
sv_SE: Matchning funnen

en: Found:
sv_SE: Funnit:

en: Found: 0
sv_SE: Funnit: 0

en: Frame (size)
sv_SE: Ram (storlek)

en: Frame size determines the width of the review, higher values affect performance
sv_SE: Ramstorleken bestäms av bredden av översynen, högre värden påverkar prestandan

en: Frame:
sv_SE: Ram:

en: Free
sv_SE: Ledigt

en: French
sv_SE: Franska

en: French translation
sv_SE: Fransk översättning

en: Full Path
sv_SE: Full sökväg

en: Full tree does not match TTH root
sv_SE: Felaktigt TTH-värde nedladdat för filen eller så är indexdatabasen trasig

en: General text
sv_SE: Allmän text

en: Generate certificates
sv_SE: Skapa nya certifikat

en: German
sv_SE: Tyska

en: German translation
sv_SE: Tysk översättning

en: Get file list
sv_SE: Hämta fillista

en: Global hub default
sv_SE: Global hubbstandard

en: Grant Slot
sv_SE: Bevilja slott

en: Grant extra slot
sv_SE: Bevilja extra slott

en: Greek
sv_SE: Grekiska

en: Greek translation
sv_SE: Grekisk översättning

en: Group by
sv_SE: Gruppera efter

en: Grouped by Files
sv_SE: Grupperade efter filer

en: Grouped by Users
sv_SE: Grupperade efter användare

en: Gui setting
sv_SE: GUI-inställning

en: HTTP Proxy (for hublist only)
sv_SE: HTTP Proxy (endast för hubblistor)

en: HUB IN
sv_SE: HUBB IN

en: HUB OUT
sv_SE: HUBB OUT

en: H_igh
sv_SE: H_ög

en: Hash
sv_SE: Index

en: Hidden
sv_SE: Gömd

en: Hide side panel
sv_SE: Göm sidpanelen

en: Hide tools panel
sv_SE: Göm verktygspanelen

en: High
sv_SE: Hög

en: High priority max size
sv_SE: Största

en: Highest
sv_SE: Högsta

en: Highest priority max size
sv_SE: Högsta prioritet maximal storlek

en: Homepage
sv_SE: Hemsida

en: Hub
sv_SE: Hubb

en: Hub (also sets urgency hint)
sv_SE: Hubb (sätter också brådskande tips)

en: Hub (last seen in, if offline)
sv_SE: Såg senast i hubb (om frånkopplad)

en: Hub IP / DNS (empty = All, 'op' = where operator)
sv_SE: Hubb-IP / DNS (tom = Alla, 'op' = är operatör)

en: Hub Menu
sv_SE: Hubbmenu

en: Hub Name
sv_SE: Hubbnamn

en: Hub connected
sv_SE: Hubb ansluten

en: Hub disconnected
sv_SE: Hubb frånkopplad

en: Hubs
sv_SE: Hubbar

en: Hubs (normal / registered / op)
sv_SE: Hubbar (normal / registrerad / op)

en: Hubs:
sv_SE: Hubbar:

en: Hungarian
sv_SE: Ungerska

en: Hungarian translation
sv_SE: Ungersk översättning

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Icon size
sv_SE: Ikonstorlek

en: Icon...
sv_SE: Ikon...

en: Icons
sv_SE: Ikoner

en: Ignore TTH
sv_SE: Ignorera TTH

en: Ignore TTH search
sv_SE: Ignorera TTH-sök

en: Ignore private messages from bots
sv_SE: Ignorera privata meddelanden från botar

en: Ignore private messages from the hub
sv_SE: Ignorera privata meddelanden från hubben

en: Ignored private message from bot
sv_SE: Ignorera privata meddelanden från bot

en: Ignored private message from hub
sv_SE: Ignorera privata meddelanden från hubb

en: Import...
sv_SE: Importera...

en: Indexing Progress
sv_SE: Indexeringsförlopp

en: Indexing files...
sv_SE: Filindexering...

en: Installing handler for
sv_SE: Installera hanterare för

en: Invalid extension:
sv_SE: Ogiltig filändelse:

en: Ipfilter is disable
sv_SE: IP-filter är inaktiverad

en: Ipfilter is enable
sv_SE: IP-filter är aktiverad

en: Ipfilter on/off
sv_SE: IP-filter på/av

en: Italian
sv_SE: Italien

en: Italian translation
sv_SE: Italiensk översättning

en: Items:
sv_SE: Objekt:

en: Items: 0
sv_SE: Okjekt: 0

en: Kaffeine player
sv_SE: Kaffeine-spelare

en: Keep downloaded files and dirs in queue
sv_SE: Behåll nedladdade filer och kataloger i kön

en: Keep duplicate files in your file list (duplicates never count towards your share size)
sv_SE: Behåll dubbletter i din fillista (dubbletter höjer inte storleken på din utdelning)

en: Keep filelists when exiting
sv_SE: Behåll fillistor vid programavslut

en: L_ow
sv_SE: L_åg

en: Left
sv_SE: Lämnat

en: Left position
sv_SE: Vänster sida

en: Limits
sv_SE: Begränsningar

en: List
sv_SE: Lista

en: List:
sv_SE: Lista:

en: Load Lua file
sv_SE: Ladda Lua-fil

en: Loaded from cache:
sv_SE: Laddad från bufferten:

en: Loading file list
sv_SE: Laddar fillista

en: Loading:
sv_SE: Laddar:

en: Log downloads
sv_SE: Logga nedladdningar

en: Log filelist transfers
sv_SE: Logga överföringen av fillistor

en: Log finished downloads
sv_SE: Logga avslutade nedladdningar

en: Log main chat
sv_SE:  Logga huvudchatten

en: Log private chat
sv_SE: Logga privatchatt

en: Log search alternate
sv_SE: Logga sök efter nya källor

en: Log status messages
sv_SE: Logga statusmeddelanden

en: Log system messages
sv_SE: Logga systemmeddelanden

en: Log uploads
sv_SE: Logga uppladdningar

en: Logs
sv_SE: Loggar

en: Low
sv_SE: Låg

en: Low priority size
sv_SE: Låg prioritetstorlek

en: Lowest
sv_SE: Lägsta

en: Magnet Choice
sv_SE: Magnet-Val

en: Magnet Properties / Choice
sv_SE: Magnet-Egenskaper / Val

en: Match Queue
sv_SE: Matcha nedladdningskön

en: Match all listings
sv_SE: Matcha alla listningar

en: Matched
sv_SE: Matchad

en: Matches
sv_SE: Matchningar

en: Max Hubs
sv_SE: Max antal Hubbar

en: Max Size
sv_SE: Högsta Storlek

en: Max Users
sv_SE: Högst antal Användare

en: Max filelist size
sv_SE: Max storlek på fillistan

en: Max hash speed
sv_SE: Högsta indexeringshastighet

en: Max inactivity
sv_SE: Längsta inaktivitet

en: Max upload speed (MiB/s)
sv_SE: Max uppladdningshastighet (MiB/s)

en: Maximum Download Rate (KiB/s) (0 = infinite)
sv_SE: Högsta nedladdningshastighet (KiB/s) (0 = obegränsat)

en: Maximum Upload Rate (KiB/s) (0 = infinite)
sv_SE: Högsta uppladdningshastighet (KiB/s) (0 = obegränsat)

en: Maximum message length (0 = infinite)
sv_SE: Längsta meddelande (0 = obegränsat)

en: Maximum simultaneous downloads (0 = infinite)
sv_SE: Max antal samtidiga nedladdningar (0 = obegränsat)

en: Midnight
sv_SE: 12 AM

en: Min Share
sv_SE: Minsta utdelning

en: Min Size
sv_SE: Minsta storlek

en: Min Slots
sv_SE: Minsta antal Slottar

en: Min elapsed
sv_SE: Minst förflutit

en: Min filesize
sv_SE: Minsta filstorlek

en: Min sources online
sv_SE: Minsta antal källor anslutna

en: Mini slot size
sv_SE: Storlek på Minislott

en: Minimize to tray on startup
sv_SE: Minimera till meddelandefältet vid uppstart

en: Minimum search interval (seconds):
sv_SE: Minsta tid mellan sökningar (sekunder):

en: Miscellaneous
sv_SE: Diverse

en: Modify
sv_SE: Ändra

en: Modify User Command
sv_SE: Ändra användarkommandon

en: Move Down
sv_SE: Flytta ner

en: Move Up
sv_SE: Flytta upp

en: Move rule up/down
sv_SE: Flytta regel upp/ner

en: Move to...
sv_SE: Flytta till...

en: Mplayer player
sv_SE: Mplayer-spelare

en: Must not be empty...
sv_SE: Får inte vara tom...

en: My nick
sv_SE: Mitt användarnamn

en: My own message
sv_SE: Mina egna meddelanden

en: N_ick:
sv_SE: A_nvändarnamn:

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name and command must not be empty
sv_SE: Namn eller kommando får inte vara tomma

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: New exception
sv_SE: Nytt undantag

en: New list
sv_SE: Ny lista

en: New search type
sv_SE: Ny söksträng

en: New string or TTH
sv_SE: Ny sträng eller TTH

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Nick
sv_SE: Användarnamn

en: Nick already taken
sv_SE: Användarnamnet är upptaget

en: Nicks
sv_SE: Användarnamnen

en: No
sv_SE: Nej

en: No errors
sv_SE: Inga fel

en: No grouping
sv_SE: Ingen gruppering

en: No matches
sv_SE: Inga träffar

en: No new downloads if speed exceeds (KiB/s, 0 = disable)
sv_SE: Inga nya nedladdningar om hastigheter överskrider (KiB/s, 0 = inaktiverad)

en: No search text entered
sv_SE: Ingen söktext angivet

en: No users
sv_SE: Inga användare

en: None icon
sv_SE: Ingen ikon

en: Noon
sv_SE: 12 PM

en: Normal priority max size
sv_SE: Normal prioritet största storlek

en: Not found user:
sv_SE: Hittade ej användaren:

en: Note: Custom search types will only be applied to ADC hubs!
sv_SE: Obs: Egna söktyper fungerar endast i ADC-hubbar!

en: Note: Most of these options require that you restart the application
sv_SE: Obs: De flesta av dessa inställningar kräver en omstart

en: Note: New files are added to the share only once they've been hashed!
sv_SE: Obs: Nya filer läggs inte till din utdelning förrän de har blivit indexerade!

en: Note; because of changing download speeds, this is not 100% accurate...
sv_SE: Obs: eftersom nedladdningshastigheten ändras är inte detta 100% korrekt...

en: Notify
sv_SE: Meddela

en: Number of matches for the top
sv_SE: Antal träffar från toppen

en: Offline
sv_SE: Frånkopplad

en: Online
sv_SE: Ansluten

en: Only show joins / parts for favorite users
sv_SE: Visa endast anslutning / frånkoppling av favoritanvändare

en: Only users with free slots
sv_SE: Endast användare med lediga slottar

en: Open _file list...
sv_SE: Öppna _fillista...

en: Open _own file list
sv_SE: Öppna _din fillista

en: Open containing _folder
sv_SE: Öppna mappen som innehåller

en: Open file
sv_SE: Öppna fil

en: Open file list window in the background
sv_SE: Öppna fillistor i bakgrunden

en: Open folder
sv_SE: Öppna mapp

en: Open image
sv_SE: Öppna avbild

en: Open new private messages from other users in the background
sv_SE: Öppna nya privatmeddelanden från andra användare i bakgrunden

en: Open new window when using /join
sv_SE: Öppna nytt fönster när du använder /join

en: Open own file list
sv_SE: Öppna din egna fillista

en: Operator
sv_SE: Operatör

en: Own file list
sv_SE: Egen fillista

en: PM history
sv_SE: Historik för privata meddelande

en: Panels
sv_SE: Paneler

en: Parse and build tree...
sv_SE: Analysera och skapa filuppbyggnad

en: Passive
sv_SE: Passiv

en: Passive user
sv_SE: Passiv användare

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: Pause
sv_SE: Paus

en: Paused
sv_SE: Pausad

en: Paused...
sv_SE: Pausad...

en: Pictures
sv_SE: Bilder

en: Plain
sv_SE: Vanlig

en: Play
sv_SE: Spela upp

en: Polish
sv_SE: Polska

en: Polish translation
sv_SE: Polsk översättning

en: Popup box to input password for hubs
sv_SE: Poppuppruta för att ange hubblösenord

en: Ports
sv_SE: Portar

en: Portuguese (Brazil)
sv_SE: Portugal (Brasilien)

en: Predefined
sv_SE: Fördefinierade

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranskning

en: Priority
sv_SE: Prioritet

en: Private Message (also sets urgency hint)
sv_SE: Privatmeddelande (sätter också brådskande tips)

en: Private key file
sv_SE: Privat nyckelfil

en: Private message
sv_SE: Privata meddelande

en: Progress
sv_SE: Förlopp

en: Properties
sv_SE: Egenskaper

en: Public Hubs
sv_SE: Publika hubbar

en: Public Hubs list URL
sv_SE: Adress till publika hubblistor

en: Queue
sv_SE: Nedladdningskön

en: Quick connect to the hub
sv_SE: Snabbanslutning

en: Quit
sv_SE: Avsluta

en: Quit the program
sv_SE: Avsluta program

en: Quit...
sv_SE: Avsluta...

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: Re-_add source
sv_SE: Lägg tillbaka källa

en: Re_connect
sv_SE: Återanslut

en: Rebuild hash
sv_SE: Återskapa index

en: Reconnect
sv_SE: Återanslut

en: Reconnect all hubs
sv_SE: Återanslut till alla hubbar

en: Reconnect to the hub
sv_SE: Anslut till hubben

en: Refresh
sv_SE: Uppdatera

en: Refresh file list
sv_SE: Uppdaterar fillistan

en: Register with the OS to handle dchub:// and adc:// URL links
sv_SE: Registrera URL-hanterare i operativsystemet för dchub://- och adc://-länkar

en: Register with the OS to handle magnet: URL links
sv_SE: Registrera URL-hanterare i operativsystemet för magnet-länkar

en: Remember choice
sv_SE: Kom ihåg val

en: Remote client does not fully support TTH - cannot download
sv_SE: Fjärrklienten har inte fullt stöd för TTH-värden - kan inte ladda ned

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove All
sv_SE: Ta bort alla

en: Remove So_urce
sv_SE: Ta bort kä_lla

en: Remove image
sv_SE: Ta bort avbild

en: Remove rules from list
sv_SE: Ta bort regel från listan

en: Remove slow filelists
sv_SE: Ta bort långsamma fillistor

en: Remove user favorite
sv_SE: Ta bort favoriteranvändare

en: Remove user from _queue
sv_SE: Ta bort användaren från _nedladdningskön

en: Rename
sv_SE: Döp om

en: Rename a search type
sv_SE: Döp om en söktyp

en: Report a Bug
sv_SE: Rapportera ett fel

en: Requesting
sv_SE: Begär

en: Reset changes
sv_SE: Återställ ändringarna

en: Resolution
sv_SE: Upplösning

en: Right
sv_SE: Höger

en: Run in background
sv_SE: Kör i bakgrunden

en: Running...
sv_SE: Laddar ned...

en: Russian
sv_SE: Ryska

en: Russian translation
sv_SE: Rysk översättning

en: Say a third person
sv_SE: Säg som tredje person

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search ADL
sv_SE: Sök ADL

en: Search Menu
sv_SE: Sökmeny

en: Search Spy
sv_SE: Sökspion

en: Search String
sv_SE: Söksträng

en: Search for
sv_SE: Sök efter

en: Search for files to download
sv_SE: Sök efter filer att ladda ned

en: Search history
sv_SE: Sökhistorik

en: Search options
sv_SE: Sökinställningar

en: Search spam detected from
sv_SE: Sök-spam upptäcktes från

en: Search type
sv_SE: Söktyp

en: Search within local results
sv_SE: Sök bland lokala resultat

en: Searching for
sv_SE: Sök efter

en: Security Certificates
sv_SE: Säkerhetscertifikats

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: Select Font
sv_SE: Välj typsnitt

en: Select file to Get TTH
sv_SE: Visa TTH-värde för en fil

en: Select filelist to browse
sv_SE: Välj fillista att bläddra i

en: Send PM when double clicked in the user list
sv_SE: Skicka privatmeddelande vid dubbelklick i användarlistan

en: Send Private Message
sv_SE: Skicka privat meddelande

en: Send _private message
sv_SE: Skicka privat meddelande

en: Send once per nick
sv_SE: Skicka en gång per användarnamn

en: Send unknown /commands to the hub
sv_SE: Skicka okända kommandon till hubben

en: Sent ADC extensions : %s
sv_SE: Skickat ADC-filändelser : %s

en: Separator
sv_SE: Avgränsare

en: Separators
sv_SE: Avgränsare

en: Serbian (Cyrillic)
sv_SE: Serbiska (Kyrilliska)

en: Serbian (Cyrillic) translation
sv_SE: Serbiska (Kyrilliska) översättning<br/>

en: Serbian (Latin)
sv_SE: Serbiska (Latin)

en: Serbian (Latin) translation
sv_SE: Serbisk (Latin) översättning

en: Set Core option param in value (without value return current value of option)
sv_SE: Ställer in kärnans parametervärde (utan värde visas det nuvarande värdet)

en: Set GUI option param in value (without value return current value of option)
sv_SE: Ställer in det grafiska parametervärdet (utan värde visas det nuvarande värdet)

en: Set Priorit_y
sv_SE: Ställ in prioritet

en: Set download limit image
sv_SE: Sätt nedladdningsbegränsning på avbild

en: Set download limit image:
sv_SE: Sätt nedladdningsbegränsning på avbild:

en: Set lowest priority for newly added files larger than low priority size
sv_SE: Sätt lägsta prioritet för nya filer som är större än låg prioritetsstorlek

en: Share hidden files
sv_SE: Dela ut dolda filer

en: Shared
sv_SE: Utdelad

en: Sharing
sv_SE: Delar ut

en: Show IP's' in chats
sv_SE: Visa IP-nummer i chatt

en: Show Interface
sv_SE: Visa gränssnitt

en: Show favorites list
sv_SE: Visa favoritlista

en: Show free space bar
sv_SE: Visa fältet ledigt utrymme

en: Show help
sv_SE: Visa hjälp

en: Show ipfilter rules list
sv_SE: Visa regellistan för IP-filter

en: Show joins / parts in chat by default
sv_SE: Visa anslutningar / frånkopplingar i chatten som standard

en: Show magnet dialog
sv_SE: Visa magnet-dialog

en: Show nicklist in hub frame on the left side
sv_SE: Visa användarlistan i vänster hubbram

en: Show only completely finished downloads
sv_SE: Visa endast helt färdiga nedladdningar

en: Show only when the application is not active.
sv_SE: Visa endast när programet är inaktivt.

en: Show ratio [send in chat]
sv_SE: Visa förhållande [skickat i chatt]

en: Show status icon in the system tray
sv_SE: Visa statusikon i meddelandefältet

en: Show timestamps in chat by default
sv_SE: Visa tidsstämpel i chatten som standard

en: Show top search
sv_SE: Visa översta sökningen

en: Show user country in chat
sv_SE: Visa landet på användarna i chatten

en: Show version
sv_SE: Visa version

en: Show/Hide transfers panel
sv_SE: Visa/Göm överföringspanel

en: Show/Hide user list
sv_SE: Visa/Göm användarlistan

en: Shutting down libeiskaltdcpp...
sv_SE: Stänger ner libeiskaltdcpp...

en: Signal handlers installed.
sv_SE: Signalhanterare installerad.

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Size:
sv_SE: Storlek:

en: Size: 0 B
sv_SE: Storlek: 0 B

en: Skip zero sized files
sv_SE: Ladda inte ned filer som är 0 byte

en: Skip zero-byte files
sv_SE: Ladda inte ned filer som är 0 byte

en: Slot granted
sv_SE: Slott beviljad

en: Slot granted to
sv_SE: Slott beviljad till

en: Slots
sv_SE: Slottar

en: Slovak
sv_SE: Slovakien

en: Slovak translation
sv_SE: Slovakisk översättning

en: Small icons
sv_SE: Små ikoner

en: Socket read buffer
sv_SE: Socket läsbuffert

en: Socket write buffer
sv_SE: Socket skrivbuffert

en: Socks IP
sv_SE: Socks-IP

en: Sort favorite users first
sv_SE: Lägg favoritanvändare överst

en: Sounds
sv_SE: Ljud

en: Source (git)
sv_SE: Källa (git)

en: Source Type
sv_SE: Källtyp

en: Source too slow
sv_SE: Källan är för långsam

en: Spanish
sv_SE: Spanska

en: Spanish translation
sv_SE: Spansk översättning

en: Speed
sv_SE: Hastighet

en: Spy
sv_SE: Spion

en: Start a search for this file
sv_SE: Påbörja en sökning efter följande fil

en: State of preparedness
sv_SE: Beredskap

en: Status message
sv_SE: Statusmeddelande

en: Stop
sv_SE: Stopp

en: Swedish (Sweden)
sv_SE: Svenska (Sverige)

en: Swedish (Sweden) translation
sv_SE: Svenska (Sverige) översättning

en: System default
sv_SE: Systemstandard

en: System icons
sv_SE: Systemikoner

en: System message
sv_SE: Systemmeddelanden

en: Tabs
sv_SE: Flikar

en: Tag
sv_SE: Etikett

en: Text color
sv_SE: Textfärg

en: Text style
sv_SE: Textstil

en: The increase in waiting time increases the likelihood of adding to top, but reduces the dynamics (updating) frame
sv_SE: Ökningen i väntetiden ökar sannolikheten att lägga överst, men minskar den dynamiska (uppdatering) ramen

en: The name and address fields are required
sv_SE: Namn och adress måste fyllas i

en: Theme default
sv_SE: Standardtema

en: Themes
sv_SE: Teman

en: Time
sv_SE: Tid

en: Time Left
sv_SE: Tid kvar

en: Time last seen
sv_SE: Sågs senast

en: Timestamp
sv_SE: Tidsstämpel

en: Title
sv_SE: Titel

en: To (empty for selected user)
sv_SE: Till (tom för valda användare)

en: To start downloading file you need turn on auto search alternatives (Settings/Downloads/Queue)
sv_SE: För att börja ladda ned filer måste du aktivera sök automatiskt efter nya nedladdningsplatser (Inställningar/Nedladdningar/Nedladdningskön)

en: Toolbar
sv_SE: Verktygsrad

en: Tools panel
sv_SE: Verktygspanel

en: Top
sv_SE: Överst

en: Top (number of matches, more than)
sv_SE: Överst (antal matchningar, mer än)

en: Top position
sv_SE: Översta position

en: Top: >
sv_SE: Överst: >

en: Total received
sv_SE: Totalt mottaget

en: Total sent
sv_SE: Totalt skickat

en: Total size:
sv_SE: Total storlek:

en: Total size: 0 B
sv_SE: Total storlek: 0 B

en: Total:
sv_SE: Totalt:

en: Transferred
sv_SE: Överfört

en: Transfers::updateTransfer, CID not found %s
sv_SE: Transfers::updateTransfer, CID ej funnen %s

en: Trusted certificates path
sv_SE: Sökväg till betrodda certifikat

en: Turkish
sv_SE: Turkiska

en: Turkish translation
sv_SE: Turkisk översättning

en: Type
sv_SE: Typ

en: Ukrainian
sv_SE: Ukrainska

en: Ukrainian translation
sv_SE: Ukrainsk översättning

en: Unable to connect: already connected to the requested hub
sv_SE: Kunde inte ansluta: du är redan ansluten till denna hubb

en: Unable to load file list:
sv_SE: Kunde inte ladda fillistan:

en: Unable to load file list: Invalid file list name
sv_SE: Kunde inte öppna fillistan: ogiltigt namn på fillistan

en: Unable to open %1% port. Searching or file transfers will not work correctly until you change settings or turn off any application that might be using that port.
sv_SE: Kunde inte öppna port %1. Sökning eller filöverföring kommer inte att fungera fullt ut förrän du ändrar inställningarna eller stänger ner programmet som använder den porten.

en: Unfinished downloads directory
sv_SE: Temporär katalog för nedladdningar

en: Unknown
sv_SE: Okänt

en: Unknown command
sv_SE: Okänt kommando

en: Unknown command '
sv_SE: Okänt kommando '

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Update frame search
sv_SE: Uppdatera ramsökning

en: Update own file list
sv_SE: Uppdatera din fillista

en: Updating string or TTH
sv_SE: Uppdaterang sträng eller TTH

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload Queue
sv_SE: Uppladdningskö

en: Upload Slots
sv_SE: Uppladdningsslottar

en: Upload complete...
sv_SE: Uppladdning klar...

en: Upload finished
sv_SE: Uppladdning klar

en: Upload slots
sv_SE: Uppladdningsslottar

en: Upload speed
sv_SE: Nedladdningshastighet

en: Upload starting...
sv_SE: Uppladdningen startar...

en: Upload:
sv_SE: Laddar upp:

en: Uploading
sv_SE: Laddar upp

en: Usage:
      eiskaltdcpp-gtk <magnet link> <dchub://link> <adc(s)://link>
      eiskaltdcpp-gtk <Key>
    EiskaltDC++ is a cross-platform program that uses the Direct Connect and ADC protocols.
    
    Keys:
      -h, --help	 Show this message
      -V, --version	 Show version string
sv_SE: Använd:
      eiskaltdcpp-gtk <magnetlänk> <dchubb://länk> <adc(s)://länk>
      eiskaltdcpp-gtk <Nyckel>
    EiskaltDC++ är ett plattformsoberoende program som använder Direct Connect och ADC-protokollet
    
    Nycklar:
      -h, --help	 Visa detta meddelande
      -V, --version	 Visa version

en: Use
sv_SE: Använd

en: Use ADL search only in own file list
sv_SE: Använd endast ADL-sök i din fillista

en: Use Blinking Icon
sv_SE: Använd blinkande statusikon

en: Use DHT
sv_SE: Använd DHT

en: Use Emoticons
sv_SE: Använd Uttryckssymboler

en: Use OEM monospaced font for chat windows
sv_SE: Använd skrivmaskinstypsnitt i chattfönsterna

en: Use SOCKS5 server to resolve hostnames
sv_SE: Använd SOCKS5-server för att ta reda på värdnamnet

en: Use TLS when remote client supports it
sv_SE: Använd TLS om fjärrklienten har stöd för det

en: Use UPnP to let client configure my router
sv_SE: Använd UPnP för att låta klienten ställa in min routern

en: Use bandwidth limits
sv_SE: Använd bredbandsbegränsning

en: Use blinking status icon
sv_SE: Använd blinkande statusikon

en: Use emoticons
sv_SE: Använd uttryckssymboler

en: Use fast hashing method (disable if you have problems with hashing)
sv_SE: Använd snabbindexering (inaktivera om du har problem med indexeringen)

en: Use magnet split
sv_SE: Använd magnet-delning

en: Use second set of bandwidth limits
sv_SE: Använd andra uppsättningen av bredbandsbegränsningen

en: Use separator extensions (doc;xls;ppt;docx;xlsx;pptx)
sv_SE: Använd filnamnstilläggs-avgränsare (doc;xls;ppt;docx;xlsx;pptx)

en: User
sv_SE: Användare

en: User (dc)
sv_SE: Användare (dc)

en: User (normal)
sv_SE: Användare (normal)

en: User Commands
sv_SE: Användarkommandon

en: User Description
sv_SE: Användarbeskrivning

en: User commands
sv_SE: Användarkommandon

en: User favorite list:
sv_SE: Favoritanvändare:

en: User firewall (dc)
sv_SE: Användarens brandvägg (dc)

en: User list show/hide
sv_SE: Användarlista visa/göm

en: User not found
sv_SE: Kunde inte hitta användaren

en: User operator (dc)
sv_SE: Användaroperatör (dc)

en: User operator (normal)
sv_SE: Användaroperatör (normal)

en: User operator firewall (dc)
sv_SE: Användaroperatör (dc)

en: User operator firewall (normal)
sv_SE: Användaroperatör brandvägg (normal)

en: User went offline
sv_SE: Användaren frånkopplad.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Users
sv_SE: Användare

en: Users:
sv_SE: Användare:

en: Vietnamese
sv_SE: Vietnamesisk

en: Vietnamese translation
sv_SE: Vietnamesisk översättning

en: View status messages in main chat
sv_SE: Visa statusmeddelanden i huvudchatten

en: View the files to be downloaded
sv_SE: Visa filer som ska laddas ned

en: View the hashing progress
sv_SE: Visa indexeringsförloppet

en: View the list of finished downloads
sv_SE: Visa en lista över färdiga nedladdningar

en: View the list of finished uploads
sv_SE: Visa en lista över färdiga uppladdningar

en: Virtual Name
sv_SE: Virtual Namn

en: Virtual name
sv_SE: Virtuelt namn

en: Waiting (seconds)
sv_SE: Väntar (sekunder)

en: Waiting for input password (don't remove /password before your password)
sv_SE: Väntar på lösenord (ta inte bort /password framför ditt lösenord)

en: Waiting for slot
sv_SE: Väntar på slott

en: Waiting to retry
sv_SE: Väntar på att försöka igen

en: Waiting:
sv_SE: Väntar:

en: Welcome to
sv_SE: Välkommen till

en: When a private message window is opened
sv_SE: När ett privatmeddelandefönster öppnas

en: Wiki of project
sv_SE: Projektets Wiki-sida

en: Write buffer size
sv_SE: Skrivbuffertstorlek

en: Xine player
sv_SE: Xine-spelare

en: Yes
sv_SE: Ja

en: _Add to favorites
sv_SE: _Lägg till favoriter

en: _Address:
sv_SE: _Adress:

en: _Browse file list
sv_SE: _Bläddra i fillistan

en: _Close connection
sv_SE: _Stäng anslutning

en: _Close widget
sv_SE: _Stäng widget

en: _Copy link
sv_SE: _Kopiera länk

en: _Copy magnet
sv_SE: _Kopiera magnet

en: _Copy nick
sv_SE: _Kopiera användarnamn

en: _Copy picture
sv_SE: _Kopiera bild

en: _Description:
sv_SE: _Beskrivning:

en: _Download
sv_SE: _Nedladdning

en: _Encoding:
sv_SE: _Teckenkodning:

en: _Exit
sv_SE: _Avsluta

en: _File
sv_SE: _Fil

en: _Force attempt
sv_SE: _Tvinga nytt försök

en: _Grant extra slot
sv_SE: _Bevilja extra slott

en: _Grant slot
sv_SE: _Bevilja slott

en: _Help
sv_SE: _Hjälp

en: _Highest
sv_SE: _Högsta

en: _Hubs
sv_SE: _Hubbar

en: _Lowest
sv_SE: _Lägsta

en: _Magnet Choice
sv_SE: _Magnet-val

en: _Match Queue
sv_SE: _Matcha nedladdningskön

en: _Match queue
sv_SE: _Matcha nedladdningskön

en: _Mode:
sv_SE: _Läge:

en: _Move
sv_SE: _Flytta

en: _Move/Rename
sv_SE: _Flytta/Döp om

en: _Name:
sv_SE: _Namn:

en: _Next widget
sv_SE: _Nästa widget

en: _Open hub
sv_SE: _Öppna hubb

en: _Open link in default application
sv_SE: _Öppna länk i standardprogram

en: _Open partial file list
sv_SE: _Öppna förenklad fillista

en: _Password:
sv_SE: _Lösenord:

en: _Paused
sv_SE: _Pausad

en: _Preferences
sv_SE: _Inställningar

en: _Previous widget
sv_SE: _Föregående widget

en: _Private message
sv_SE: _Privatmeddelande

en: _Properties/Choice
sv_SE: _Egenskaper/Val

en: _Quick connect
sv_SE: _Snabbanslut

en: _Refresh file list
sv_SE: _Uppdatera fillistan

en: _Remove
sv_SE: _Ta bort

en: _Remove from favorites
sv_SE: _Ta bort från favoriter

en: _Remove user from queue
sv_SE: _Ta bort användaren från nedladdningskön

en: _Search for alternates
sv_SE: _Sök efter nya källor

en: _Search magnet
sv_SE: _Sök magnet

en: _Send private message
sv_SE: _Skicka privat meddelande

en: _Send public message
sv_SE: _Skicka offentligt meddelande

en: _Tools
sv_SE: _Verktyg

en: _User Description:
sv_SE: _Användarbeskrivning:

en: _User commands
sv_SE: _Användarkommandon

en: bad image
sv_SE: dålig avbild

en: default
sv_SE: standard

en: default icons
sv_SE: standardikoner

en: default theme
sv_SE: standardstil

en: eMail
sv_SE: ePost

en: eiskaltdcpp-gtk: load theme %s...
sv_SE: eiskaltdcpp-gtk: ladda tema %s...

en: file list from
sv_SE: fillista från

en: from
sv_SE: från

en: in program
sv_SE: i program

en: loading error
sv_SE: laddningsfel

en: none
sv_SE: ingen

en: project home:
sv_SE: hemprojekt:

en: ratio: %1% (uploads: %2%, downloads: %3% )
sv_SE: Förhållande: %1% (uppladdning: %2%, nedladdning: %3% )

en: searchADL
sv_SE: sökADL

en: selected style failed
sv_SE: vald stil misslyckades

en: theme
sv_SE: tema

en: to
sv_SE: till

en: top...
sv_SE: överst...

en: top/waiting/frame:
sv_SE: överst/väntar/ram:

en: waiting...
sv_SE: väntar...
