EiskaltDC++ - en to uk translation catalogue (922 entries)

en:  *** Emoticons limit
uk:  *** Обмеження смайлів

en:  *** Emoticons mode off
uk:  *** Смайли відключено

en:  *** Emoticons not loaded
uk:  *** Смайли не завантажились

en:  + system icons
uk:  + системні іконки

en:  Users
uk:  Користувачів

en:  added to favorites list
uk:  додано до списку обраних

en:  empty...
uk:  порожньо...

en:  files
uk:  файли

en:  has joined
uk:  приєднався

en:  has joined hub
uk:  приєднався до хабу

en:  has quit
uk:  вийшов

en:  has quit hub
uk:  залишив хаб

en:  is favorite user
uk:  обраний користувач

en:  is not favorite user
uk:  це не обраний користувач

en:  left
uk:  залишишось

en:  of
uk:  із

en:  removed from favorites list
uk:  видалено зі списку обраних

en:  to
uk:  до

en:  user(s)
uk:  користувач(ів)

en:  user(s) online
uk:  користувач(ів) в мережі

en:  users
uk:  користувачі

en: %a abbreviated weekday name.
    %b abbreviated month name.
    %H hour as a decimal number using a 24-hour clock.
    %M minute as a decimal number (range 00 to 59).
    %S second as a decimal number (range 00 to 59).
    %% a literal '%' character.
    
    see man strftime for details.
uk: %a скорочено день тижня.
    %b скорочено ім'я місяця.
    %H година, як десятинне число в 24-часовому форматі.
    %M хвилина, як десятинне число (від 00 до 59).
    %S секунда, як десятинне число (від 00 до 59).
    %% символ '%'.
    
    див. детальніше man strftime.

en: ': type /help for a list of available commands
uk: ': /help для отримання списку доступних команд

en: *** Available commands:
uk: *** Доступні команди:

en: *** T E S T ***
uk: *** T E С T ***

en: -:--:-- left
uk: -:--:-- залишилось

en: ...must be *.theme
uk: ...має бути *.theme

en: ...must not be empty
uk: ...не має бути пустим

en: 0 B (0.00%)
uk: 0 б (0.00%)

en: 0 Users
uk: 0 Користувачів

en: 10AM
uk: 10:00

en: 10PM
uk: 22:00

en: 11AM
uk: 11:00

en: 11PM
uk: 23:00

en: 1AM
uk: 01:00

en: 1PM
uk: 13:00

en: 2AM
uk: 02:00

en: 2PM
uk: 14:00

en: 3AM
uk: 03:00

en: 3PM
uk: 15:00

en: 4AM
uk: 04:00

en: 4PM
uk: 16:00

en: 5AM
uk: 05:00

en: 5PM
uk: 17:00

en: 6AM
uk: 06:00

en: 6PM
uk: 18:00

en: 7AM
uk: 07:00

en: 7PM
uk: 19:00

en: 8AM
uk: 08:00

en: 8PM
uk: 20:00

en: 9AM
uk: 09:00

en: 9PM
uk: 21:00

en: : type /help for a list of available commands
uk: : /help для отримання списку доступних команд

en: <a href="https://dcplusplus.sourceforge.io/webhelp/settings_logs.html">Help</a>
uk: <a href="https://dcplusplus.sourceforge.io/webhelp/settings_logs.html">Допомога</a>

en: <b>Add player</b>
uk: <b>Додати</b>

en: <b>Auto-drop settings</b>
uk: <b>Налаштування автоскиду</b>

en: <b>Auto-open on startup</b>
uk: <b>Автовідкриття при запуску</b>

en: <b>Auto-priority settings</b>
uk: <b>Налаштування автопріоритету</b>

en: <b>Available styles</b>
uk: <b>Доступні стилі</b>

en: <b>Certificate Paths</b>
uk: <b>Сертифікат Шляху</b>

en: <b>Colors</b>
uk: <b>Кольори</b>

en: <b>Command Type</b>
uk: <b>Тип команди</b>

en: <b>Confirmation Dialog Options</b>
uk: <b>Запит при зміні налаштувань</b>

en: <b>Connect to address:</b>
uk: <b>Підключитися за адресою:</b>

en: <b>Context</b>
uk: <b>Зміст</b>

en: <b>Current theme name:</b>
uk: <b>Поточна тема:</b>

en: <b>Default away message</b>
uk: <b>повідомлення в режимі "відійшов"</b>

en: <b>Description</b>
uk: <b>Опис</b>

en: <b>Destination Directory</b>
uk: <b>Каталог призначення</b>

en: <b>Directories</b>
uk: <b>Теки</b>

en: <b>Do not share files and folders containing:</b>
uk: <b>Не розшарювати файли та теки, які містять:</b>

en: <b>Enter your password</b>
uk: <b>Введіть свій пароль</b>

en: <b>Extension</b>
uk: <b>Розширення</b>

en: <b>Favorite download to directories</b>
uk: <b>Обрані теки для завантажування</b>

en: <b>Filter</b>
uk: <b>Фільтр</b>

en: <b>Frame</b>
uk: <b>Фрейм</b>

en: <b>Hub List</b>
uk: <b>Список відкритих хабів</b>

en: <b>Hub</b>
uk: <b>Хаб</b>

en: <b>Icon size</b>
uk: <b>Розмір іконки</b>

en: <b>Icons</b>
uk: <b>Іконки</b>

en: <b>Identification</b>
uk: <b>Ідентифікація</b>

en: <b>Incoming connection settings</b>
uk: <b>Налаштування вхідних з'єднань</b>

en: <b>Language</b>
uk: <b>Мова</b>

en: <b>Limits</b>
uk: <b>Обмеження</b>

en: <b>Logging</b>
uk: <b>Журналювання</b>

en: <b>Magnet properties</b>
uk: <b>Властивості магнетів</b>

en: <b>Main Toolbar Style</b>
uk: <b>Стиль панелі інструментів</b>

en: <b>Max FileSize</b>
uk: <b>Максимальний розмір файлу</b>

en: <b>Min FileSize</b>
uk: <b>Мінімальний розмір файлу</b>

en: <b>Name of the new search type</b>
uk: <b>Ім'я нового пошукового типу</b>

en: <b>Name under which the others see the directory</b>
uk: <b>Ім'я каталога, котре будуть бачити інші користувачі</b>

en: <b>Name, under which you see the directory</b>
uk: <b>Під таким іменем ви будете бачити каталог</b>

en: <b>New name</b>
uk: <b>Нове ім'я</b>

en: <b>Note:</b> Edit urls in the list by clicking them once when selected
uk: <b>Примітка:</b> Для зміни посилань в цьому списку достатньо одного кліка після виділення

en: <b>Notify</b>
uk: <b>Сповіщення</b>

en: <b>Options</b>
uk: <b>Опції</b>

en: <b>Other Security Options</b>
uk: <b>Інші опції безпеки</b>

en: <b>Other queue options</b>
uk: <b>Інші опції черги</b>

en: <b>Outgoing connection settings</b>
uk: <b>Налаштування вихідних з'єднань</b>

en: <b>Parameters</b>
uk: <b>Параметри</b>

en: <b>Personal Information</b>
uk: <b>Персональна інформація</b>

en: <b>Players list</b>
uk: <b>Список плеєрів</b>

en: <b>Preview styles</b>
uk: <b>Передперегляд стилів</b>

en: <b>Private message sound</b>
uk: <b>Приватне повідомлення</b>

en: <b>Private message</b>
uk: <b>Приватне повідомлення</b>

en: <b>Processing file:</b>
uk: <b>У процесі файл:</b>

en: <b>Public Hubs list</b>
uk: <b>Список публічних хабів</b>

en: <b>Search String</b>
uk: <b>Рядок пошуку</b>

en: <b>Search types</b>
uk: <b>Пошукові типи</b>

en: <b>Secondary Transfer Rate Limiting</b>
uk: <b>Вторинне обмеження швидкості передачі</b>

en: <b>Secondary Transfer Rate Settings</b>
uk: <b>Властивості вторинної швидкості передачі</b>

en: <b>Shared directories</b>
uk: <b>Розшарені теки</b>

en: <b>Size Type</b>
uk: <b>Тип</b>

en: <b>Sounds</b>
uk: <b>Звуки</b>

en: <b>Source Type</b>
uk: <b>Тип джерела</b>

en: <b>Statistics</b>
uk: <b>Статистика</b>

en: <b>Tab Position</b>
uk: <b>Позиція вкладок</b>

en: <b>Tab bolding on content change</b>
uk: <b>Виділяти жирним шрифтом при зміні</b>

en: <b>Text sent to hub</b>
uk: <b>Текст відправлено хабу</b>

en: <b>Text styles</b>
uk: <b>Стилі тексту</b>

en: <b>Timestamps</b>
uk: <b>Формат міток часу</b>

en: <b>Title</b>
uk: <b>Заголовок</b>

en: <b>Toolbar buttons</b>
uk: <b>Кнопки панелі інструментів</b>

en: <b>Transfer Rate Limiting</b>
uk: <b>Обмеження швидкості передачі</b>

en: <b>What would you like to do?</b>
uk: <b>Що ви хочете зробити?</b>

en: <b>Window Options</b>
uk: <b>Опції вікна</b>

en: <b>file:</b>
uk: <b>файл:</b>

en: <small>Note: Leave unchecked for default values</small>
uk: <small>Примітка: Зніміть прапорець, якщо хочете залишити значення по замовчуванню</small>

en: ADL Search
uk: ADL Пошук

en: ADLSearch Properties
uk: Опції ADL пошуку

en: About EiskaltDC++
uk: Про EiskaltDC++

en: Accept custom user commands from hub
uk: Дозволити команди користувачів хабу

en: Active
uk: Пряме з'єднання (активний режим)

en: Add
uk: Додати

en: Add / Remove
uk: Додати / Видалити

en: Add a hub to favorites
uk: Додати хаб до обраних

en: Add finished files to share instantly (if shared)
uk: Одразу додавати завантажені файли до шари (якщо розшарені)

en: Add rule 192.168.1.0/23 where direction incoming and action is allow and 192.168.6.0/24 where direction is incoming or outcoming and action is drop
uk: Додає правило 192.168.1.0/23, де напрямок - вхідні, дія - дозволити, і правило 192.168.6.0/24, де напрямок - вхідні та вихідні, а дія - пропустити

en: Add this file to your download queue
uk: Додати цей файл до черги завантажень

en: Add to Favorite Users
uk: Додати до обраних користувачів

en: Add to favorites
uk: Додати до обраних

en: Add user to favorites list
uk: Додати користувача до обраних

en: Add...
uk: Додати...

en: Added
uk: Додано

en: Adding string or TTH to the top
uk: Додавання рядка або ТТН до топу

en: Address
uk: Адреса

en: Advanced
uk: Розширені

en: Alias A executing
uk: Виконати псевдо А

en: Alias List
uk: Список псевдонімів

en: Alias Remove A
uk: Видалити псевдонім A

en: Alias add uname -a as A
uk: Додати псевдо A для 'uname -a'

en: Aliases not found.
uk: Псевдоніми не знайдено

en: Allow TLS connections to clients without trusted certificate
uk: Дозволити TLS з'єднання з клієнтами без довіреного сертифікату

en: Allow TLS connections to hubs without trusted certificate
uk: Дозволити TLS з'єднання з хабом без довіреного сертифікату

en: Allow few connections from one IP
uk: Дозволити кілька з'єднань з одного IP

en: Allow only TLS connections to clients
uk: Дозволити лише TLS з'єднання до клієнтів

en: Allow overlap chunks
uk: Дозволити перекриття шматками

en: Allow some connections for one user
uk: Дозволити кілька з'єднань для одного користувача

en: Appearance
uk: Оформлення

en: Application
uk: Додаток

en: Application:
uk: Додаток:

en: Apply settings
uk: Застосувати

en: Apply to Extensions: (avi;mov;divx)
uk: Розширення: (avi;mov;divx)

en: Are you sure you want to delete favorite hub "%s"?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити обраний хаб "%s"?

en: Are you sure you want to delete favorite user(s)?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити обраного користувача(ів)?

en: At least
uk: Мінімум

en: At most
uk: Максимум

en: Audio
uk: Аудіо

en: Auto Connect
uk: Авто З'єднання

en: Auto connect on _startup
uk: Автопідключення при _старті

en: Auto grant slot
uk: Автовиділення слоту

en: Auto refresh time
uk: Автооновлення часу

en: Auto update IP from internet
uk: Автоматично оновлювати зовнішній IP

en: Auto-away on minimize (and back on restore)
uk: Авто-режим "відійшов" при згортанні (та назад при розгортанні)

en: Auto-drop slow sources for all queue items (except filelists)
uk: Автоскид повільних джерел черги (крім списків файлів)

en: Automatically disconnect users who leave the hub
uk: Автоматично від'єднувати користувачів, що покинули хаб

en: Automatically follow redirects
uk: Слідувати перенаправленням автоматично

en: Automatically match queue for auto search hits
uk: Автоматично підбирати альтернативи для результатів пошуку

en: Automatically open extra slot if speed is below (0 = disable)
uk: Відкрити екстра слот якщо швидкість нижче (0 = відключено)

en: Automatically search for alternative download locations
uk: Автоматично шукати альтернативні джерела завантажень

en: Automatically update external IP (restart required)
uk: Автоматично оновлювати зовнішній IP (потрібно перезавантаження)

en: Away mode message on/off
uk: Повідомлення про відсутність увімк/вимк

en: Away mode off
uk: Режим відсутності вимкнено

en: Away mode on:
uk: Режим відсутності увімкнено:

en: B
uk: Б

en: B/s
uk: Б/с

en: Back color
uk: Колір фону

en: Basque
uk: Баскiйська

en: Basque translation
uk: Баскiйський переклад

en: Belarusian
uk: Білоруська

en: Belarusian translation
uk: Білоруський переклад

en: Bind address
uk: Адреса

en: Bitrate
uk: Бiтрейт

en: Black/White
uk: Чорно/Білий

en: Bold Authors of message in chat
uk: Виділяти ніки в чаті жирним

en: Both
uk: Обидва

en: Both horizontal
uk: Обидва горизонтально

en: Bottom
uk: Знизу

en: Browse FileList
uk: Переглянути список файлів

en: Browse file...
uk: Обрати файл ...

en: Browse the list of public hubs
uk: Показати список публічних хабів

en: Browse...
uk: Огляд...

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Bulgarian translation
uk: Болгарський переклад

en: Button smile
uk: Смайл кнопка

en: CRC Checked
uk: CRC Перевірено

en: CRC32 inconsistency (SFV-Check)
uk: CRC32 невідповідність (SFV-Перевірка)

en: Calculate file TTH
uk: Вирахувати ТТН файлу

en: Cannot handle SIGPIPE
uk: Не вдалося обробити SIGPIPE

en: Catching signal
uk: Ловлю сигнал

en: Certificate file
uk: Файл сертифікату

en: Change gui setting
uk: Змінити опцію GUI

en: Changelog (git)
uk: Журнал змін (git)

en: Chat
uk: Чат

en: Chat Commands
uk: Команди чату

en: Chat Menu
uk: Меню чату

en: Chat disabled
uk: Чат вимкнений

en: Chat enabled
uk: Чат увімкнений

en: Check every
uk: Перевірка кожні

en: Chinese (China)
uk: Китайський (Китайська)

en: Chinese (China) translation
uk: Сербський (латиниця) переклад

en: Choose a File
uk: Вибір файлу

en: Choose a directory
uk: Обрати теку

en: Chose A File
uk: Виберіть файл

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear PM
uk: Очистити ПП

en: Clear chat
uk: Очистити чат

en: Clear frame search
uk: Очистити пошуковий фрейм

en: Clear search box after each search
uk: Очищати рядок пошуку по завершенні пошуку

en: Close PM
uk: Закрити ПП

en: Close all PM
uk: Закрити всі особисті чати

en: Close all hubs
uk: Закрити всі хаби

en: Close all search
uk: Закрити всі пошуки

en: Close chat
uk: Закрити чат

en: Close offline PM
uk: Закрити чати з відключеними користувачами

en: Close tab
uk: Закрити вікно

en: Closing connection...
uk: Закриття з'єднання...

en: Color select
uk: Вибір кольору

en: Colors & Fonts
uk: Кольори та Шрифти

en: Command
uk: Команда

en: Command name already exists
uk: Ім'я команди вже використовується

en: Configure Public Hub Lists
uk: Змінити списки відкритих хабів

en: Configure hub lists
uk: Конфігурація списків хабів

en: Confirm application exit
uk: Підтвердження виходу з програми

en: Confirm favorite hub removal
uk: Підтвердження видалення обраного хабу

en: Connect
uk: З'єднання

en: Connect failed:
uk: Помилка з'єднання:

en: Connect to a hub
uk: Підключитися до хабу

en: Connect to hub
uk: Підключитись до хабу

en: Connect to the hub
uk: З'єднатися з хабом

en: Connected
uk: З'єднано

en: Connecting
uk: З'єднання

en: Connecting (forced)...
uk: З'єднання (примусове)...

en: Connecting to
uk: З'єдання з

en: Connecting...
uk: З'єднання...

en: Connection
uk: З'єднання

en: Connectivity Manager: Warning
uk: Менеджер підключення: Попередження

en: Contributors
uk: Співавтори

en: Count
uk: Кількість

en: Country
uk: Країна

en: Czech
uk: Чеська

en: Czech translation
uk: Чеський переклад

en: DETECTION
uk: ТРАСУВАННЯ

en: DHT Port
uk: Порт DHT

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default download directory
uk: Тека завантажень по замовчуванню

en: Default hub encoding
uk: Кодування хабу по замовчуванню

en: Default icons
uk: Іконки за замовчуваням

en: Default styles
uk: Стиль за замовчуванням

en: Delete item
uk: Видалити елемент

en: Description
uk: Опис

en: Destination Directory
uk: Тека Призначення

en: Developers
uk: Розробники

en: Dir
uk: Директорія

en: Direct connection
uk: Пряме з'єднання (активний режим)

en: Directory
uk: Тека

en: Directory or favorite name already exists
uk: Тека або ім'я вже використовується

en: Disable chat
uk: Вимкнути чат

en: Do not close the program, hide in the system tray
uk: Не закривати програму, згортати до трею

en: Do not use unfinished downloads directory
uk: Не використовувати каталог для незавершених завантажень

en: Do you really want to exit?
uk: Ви дійсно бажаєте вийти?

en: Don't allow Hub/UPnP/DHT to override
uk: Заборонити хабу/UPnP/DHT перевизначати

en: Don't download files already in share
uk: Не заівантажувати файл, що вже є у шарі

en: Don't download files already in the queue
uk: Не завантажувати файл, що вже є у черзі

en: Don't hide side panel on search
uk: Не ховати бічну панель при пошуку

en: Don't remove the source when auto-dropping, only disconnect
uk: Відключати, але не видаляти джерело при автоскидуванні

en: Don't send the away message to bots
uk: Не відсилати повідомлення "відійшов" боту

en: Done
uk: Зроблено

en: Download
uk: Завантаження

en: Download Matches
uk: Завантажити до

en: Download Queue
uk: Черга завантажень

en: Download _to...
uk: Завантажити _до...

en: Download _whole directory
uk: Завантажити _всю директорію

en: Download complete...
uk: Завантаження завершене...

en: Download failed:
uk: Завантаження не вдалося:

en: Download finished
uk: Завантаження завершено

en: Download finished file list
uk: Завантаження списку файлів завершено

en: Download finished:
uk: Завантаження завершене:

en: Download image
uk: Завантаження картинки

en: Download image: disable
uk: Завантаження зображення: вимкнено

en: Download image: unlimit
uk: Завантаження зображення: необмежено

en: Download limit image:
uk: Обмеження завантаження зображення:

en: Download limit image: 0 - disable, n < 0 - unlimit, empty - info
uk: Обмеження завантаження картинки: 0 - викнено, n < 0 - необмежено, пусто - інформація

en: Download removed
uk: Завантаження видалено

en: Download speed
uk: Швидкість авантаження

en: Download starting...
uk: Завантаження починається...

en: Download starting:
uk: Завантаження починається:

en: Download to
uk: Завантажити до

en: Download to...
uk: Завантажити до...

en: Download whole director_y to...
uk: Завантажити усю тек_у до...

en: Download:
uk: Завантаження:

en: Downloaded
uk: Завантажено

en: Downloaded hub list is corrupted or unsupported
uk: Завантажений список хабiв пошкоджений або не підтримується

en: Downloading
uk: Завантажити

en: Downloads
uk: Завантаження

en: Drop sources below
uk: Скидання якщо нижче

en: Dropped:
uk: скинуто

en: DynDNS Address
uk: Адреса DynDNS

en: Edit the preferences
uk: Змінити налаштування

en: Emoticons
uk: Смайли

en: Emoticons mode off
uk: Смайли вимкнено

en: Emoticons mode on
uk: Смайли увімкнено

en: Emoticons on/off
uk: Смайли увімк/вимк

en: Emotion packs
uk: Набір смайлів

en: Enable automatic SFV checking
uk: Увімкнути автоперевірку SFV

en: Enable safe and compressed transfers
uk: Дозволити безпечні й стиснені передачі

en: Enable segmented downloads
uk: Увімкнути сегментарне завантаження

en: Enabled
uk: Увімкнути

en: Encoding
uk: Кодування

en: Encryption
uk: Шифрування

en: English
uk: Англійська

en: Enter line for user command
uk: Уведіть рядок для команди користувача

en: Enter text to search for
uk: Введеть текст для пошуку

en: Enter value for
uk: Уведіть значення для

en: Error
uk: Помилка

en: Error: segv parser :D
uk: Помилка: парсер зламався: D

en: Error: setting not found!
uk: Помилка: установок не знайдено!

en: Errors
uk: Помилки

en: Every time a private message is received
uk: Кожного разу, коли повідомлення отримано

en: Exact Size
uk: Точний розмір

en: Exact size
uk: Точний розмір

en: Exceptions
uk: Винятки

en: Execute Lua Chunk
uk: Виконати Lua-скрипт

en: Execute code (bash)
uk: Виконати код (bash)

en: Exit
uk: Вихід

en: Exit EiskaltDC++ Gtk?
uk: Вийти з EiskaltDC++ Gtk?

en: Experts Only
uk: Для досвідчених

en: Export...
uk: Експорт...

en: Extension edition
uk: Зміна розширення

en: Extensions
uk: Розширення

en: External / WAN IP
uk: Зовнішній / WAN IP

en: External IP
uk: Зовнішній IP

en: Favorite Hub Properties
uk: Властивості обраного хаба

en: Favorite Hubs
uk: Обрані Хаби

en: Favorite Name
uk: Обране ім'я

en: Favorite User
uk: Обраний Користувач

en: Favorite Users
uk: Обрані користувачі

en: Favorite hub added
uk: Хаб додано до обраних

en: Favorite hub already exists
uk: Хаб вже доданий до обраних

en: Favorite name
uk: Улюблене ім'я

en: Favorite user joined
uk: Прийшов обраний користувач

en: Favorite user quit
uk: Вийшов обраний користувач

en: File
uk: Файл

en: File list
uk: Список файлів

en: File list loaded
uk: Список файлів завантажено

en: File name
uk: Ім'я файлу

en: File not available
uk: Файл не доступний

en: File type
uk: Тип файлу

en: Filelist Menu
uk: Меню списку файлів

en: Filename
uk: Ім'я файлу

en: Files
uk: Файли

en: Files:
uk: Файли:

en: Filter by IP
uk: Фільтрувати по ІР

en: Filter files already in share
uk: Фільтрувати вже розшарені файли

en: Filter kick and NMDC debug messages
uk: Фільтрувати kick і NMDC у відлагоджувальних повідомленнях

en: Filtered:
uk: відфільтроване

en: Filtered: 0
uk: відфільтроване

en: Find
uk: Знайдено

en: Find files
uk: Пошук файлів

en: Finished Downloads
uk: Завершені Завантаження

en: Finished Uploads
uk: Завершені Віддачі

en: Firewall (passive, last resort)
uk: Фаервол (пасивний режим, гірший варіант)

en: Firewall with manual port forward
uk: Фаервол з ручним перенаправленням портів

en: Flags
uk: Прапори

en: Follow Links
uk: Слідувати посиланням

en: Font select
uk: Вибір шрифту

en: Format
uk: Формат

en: Found a match
uk: Знайдено співпадінь

en: Found:
uk: Знайдено:

en: Found: 0
uk: Знайдено: 0

en: Frame (size)
uk: Кадр (розмір)

en: Frame size determines the width of the review, higher values affect performance
uk: Розмір кадра визначає ширину огляду, великі значення впливають на продуктивність

en: Frame:
uk: Назва:

en: Free
uk: Вільно

en: French
uk: Французька

en: French translation
uk: Французький переклад

en: Full Path
uk: Повний шлях

en: Full tree does not match TTH root
uk: Не відповідність корню ТТН

en: General text
uk: Основний текст

en: Generate certificates
uk: Генерація сертифікату

en: German
uk: Німецька

en: German translation
uk: Німецький переклад

en: Get file list
uk: Отримати список файлів

en: GiB
uk: ГіБ

en: Global hub default
uk: Глобальні замовчування для хабу

en: Grant Slot
uk: Надати слот

en: Grant extra slot
uk: Виділити екстра слот

en: Greek
uk: Грецька

en: Greek translation
uk: Грецький переклад

en: Group by
uk: Групувати

en: Grouped by Files
uk: Згруповано по файлам

en: Grouped by Users
uk: Згруповано по користувачам

en: Gui setting
uk: Опція GUI

en: HTTP Proxy (for hublist only)
uk: HTTP прокси (тільки для списків хабів)

en: H_igh
uk: В_исокий

en: Hash
uk: Хеш

en: Hidden
uk: Прихований

en: Hide side panel
uk: Сховати бічну панель

en: Hide tools panel
uk: Сховати панель інструментів

en: High
uk: Високий

en: High priority max size
uk: Вищий

en: Highest
uk: Найвищий

en: Highest priority max size
uk: Найвищий

en: Homepage
uk: Домашня сторінка

en: Hub
uk: Хаб

en: Hub (also sets urgency hint)
uk: Хаб

en: Hub (last seen in, if offline)
uk: Хаб (остання видимість, якщо в офлайні)

en: Hub IP / DNS (empty = All, 'op' = where operator)
uk: IP / DNS хаба (empty = всі, 'op' = де оператор)

en: Hub Menu
uk: Меню хабу

en: Hub Name
uk: Ім'я Хабу

en: Hub connected
uk: З'єднано з хабом

en: Hub disconnected
uk: Розз'єднано з хабом

en: Hubs
uk: Хаби

en: Hubs (normal / registered / op)
uk: Хаби (норм./зареєст./опер.)

en: Hubs:
uk: Хаби:

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Hungarian translation
uk: Угорський переклад

en: Icon
uk: Іконка

en: Icon size
uk: Розмір іконки

en: Icon...
uk: Іконка...

en: Icons
uk: Iконки

en: Ignore TTH
uk: Ігнорувати ТТН

en: Ignore TTH search
uk: Ігнорувати ТТН пошук

en: Ignore private messages from bots
uk: Ігнорувати приватні повідомлення від ботів

en: Ignore private messages from the hub
uk: Ігнорувати приватні повідомлення від хабів

en: Ignored private message from bot
uk: Ігноруються приватні повідомлення від боту

en: Ignored private message from hub
uk: Ігноруються приватні повідомлення від хабу

en: Import...
uk: Імпорт...

en: Indexing Progress
uk: Прогрес хешування

en: Indexing files...
uk: Хешування файлів...

en: Installing handler for
uk: Встановлення обробника

en: Invalid extension:
uk: Невірне розширення:

en: Ipfilter is disable
uk: Фільтр по IP вимкнений

en: Ipfilter is enable
uk: Фільтр по IP увімкнений

en: Ipfilter on/off
uk: Фільтр по IP вкл/викл

en: Italian
uk: Італійська

en: Italian translation
uk: Iталійський переклад

en: Items:
uk: Пунктів:

en: Items: 0
uk: Пунктів: 0

en: Keep downloaded files and dirs in queue
uk: Не завантажувати файли, які вже є у черзі

en: Keep duplicate files in your file list (duplicates never count towards your share size)
uk: Зберігати дублікати файлів у своєму списку файлів

en: Keep filelists when exiting
uk: Не видаляти списки файлів при виході

en: KiB
uk: KiБ

en: L_ow
uk: Н_изький

en: Left
uk: Залишилося

en: Left position
uk: Ліворуч

en: Limits
uk: Обмеження

en: List
uk: Список

en: List:
uk: Список:

en: Load Lua file
uk: Завантажити Lua файл

en: Loaded from cache:
uk: Завантажено з кешу:

en: Loading file list
uk: Завантаження списку файлів

en: Loading:
uk: Завантаження:

en: Log downloads
uk: Журнал завантажень

en: Log filelist transfers
uk: Журнал передач списку файлів

en: Log finished downloads
uk: Журнал завершених завантажень

en: Log main chat
uk: Журнал основного чату

en: Log private chat
uk: Журнал приватних повідомлень (ПП)

en: Log search alternate
uk: Журнал пошуку альтернатив

en: Log status messages
uk: Журнал статусних повідомлень

en: Log system messages
uk: Журнал системних повідомлень

en: Log uploads
uk: Журнал віддач

en: Logs
uk: Журнали

en: Low
uk: Низький

en: Low priority size
uk: Низький

en: Lowest
uk: Найнижчий

en: Magnet
uk: Магнет

en: Magnet Choice
uk: Властивості магнетів

en: Magnet Properties / Choice
uk: Властивості магнетів / Вибір

en: Match Queue
uk: Збіги черги

en: Match all listings
uk: Порівняти всі списки

en: Matched
uk: Співпадінь

en: Matches
uk: Співпадінь

en: Max Hubs
uk: Макс Хабів

en: Max Size
uk: Максимальний розмір

en: Max Users
uk: Макс Юзерів

en: Max filelist size
uk: Макс. розмір списоку файлів

en: Max hash speed
uk: Макс. швидк. хешув.

en: Max inactivity
uk: Макс. неактивн.

en: Max upload speed (MiB/s)
uk: Макс швидкість віддачі (MiБ/с)

en: Maximum Download Rate (KiB/s) (0 = infinite)
uk: Максимальна швидкість завантаження (КіБ/с) (0 = не обмежено)

en: Maximum Upload Rate (KiB/s) (0 = infinite)
uk: Максимальна швидкість віддачі (КіБ/с) (0 = не обмежено)

en: Maximum message length (0 = infinite)
uk: Максимальна довжина повідомлення (0 = не обмежено)

en: Maximum simultaneous downloads (0 = infinite)
uk: Макс. одночасних завантажень (0 = не обмежено)

en: MiB
uk: MiБ

en: MiB/s
uk: MiБ/с

en: Midnight
uk: Північ

en: Min Share
uk: Мін Шара

en: Min Size
uk: Мінімальний розмір

en: Min Slots
uk: Мін Слотів

en: Min elapsed
uk: Мін. пройшло

en: Min filesize
uk: Мін. розмір

en: Min sources online
uk: Мін. онлайн

en: Mini slot size
uk: Розмір міні слоту

en: Minimize to tray on startup
uk: Згорнути у трей при запуску

en: Minimum search interval (seconds):
uk: Мінімальний інтервал пошуку (секунд):

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Modify
uk: Змінити

en: Modify User Command
uk: Змінити команду користувача

en: Move Down
uk: Вниз

en: Move Up
uk: Вгору

en: Move rule up/down
uk: Перемістити правило вгору/вниз

en: Move to...
uk: Пересунути до...

en: Must not be empty...
uk: Не має бути пустим...

en: My nick
uk: Мій нік

en: My own message
uk: Моє повідомлдення

en: N_ick:
uk: Н_ік:

en: Name
uk: Ім'я

en: Name and command must not be empty
uk: Ім'я та команда не мають бути пустими

en: Name:
uk: Назва:

en: New exception
uk: Новий виняток

en: New list
uk: Новий список

en: New search type
uk: Новий тип пошуку

en: New string or TTH
uk: Новий рядок або ТТН

en: Next
uk: Наступний

en: Nick
uk: Нік

en: Nick already taken
uk: Нік зайнятий

en: Nicks
uk: Ніки

en: No
uk: Ні

en: No errors
uk: Без помилок

en: No grouping
uk: Не групувати

en: No matches
uk: Не має співпадінь

en: No new downloads if speed exceeds (KiB/s, 0 = disable)
uk: Не завантажувати, якщо швидкість вище (Кб/с, 0 = вимк.)

en: No search text entered
uk: Не введено текст для пошуку

en: No users
uk: Немає користувачів

en: None icon
uk: Немає іконки

en: Noon
uk: Полдень

en: Normal
uk: Нормальний

en: Normal priority max size
uk: Нормальний

en: Not found user:
uk: Не знайдено користувача:

en: Note: Custom search types will only be applied to ADC hubs!
uk: Примітка: Вказані пошукові типи будуть застосовуватися тільки для ADC хабів!

en: Note: Most of these options require that you restart the application
uk: Примітка: Зміна більшості опцій потребує перезапуску програми

en: Note: New files are added to the share only once they've been hashed!
uk: Примітка: Нові файли будуть додані до шари лише після хешування!

en: Note; because of changing download speeds, this is not 100% accurate...
uk: Примітка; точність не 100%, так як швидкість завантаження не змінюється...

en: Notify
uk: Сповіщення

en: Number of matches for the top
uk: Кількість співпадінь для додання в топ

en: Offline
uk: Не в мережі

en: Online
uk: В мережі

en: Only show joins / parts for favorite users
uk: Показувати вхід/вихід тільки обраних користувачів

en: Only users with free slots
uk: Тільки у користувачів з вільними слотами

en: Open _file list...
uk: Відкрити список файлів ...

en: Open _own file list
uk: Відкрити свій список файлів

en: Open containing _folder
uk: Відкрити папку _призначення

en: Open file
uk: Відкрити файл

en: Open file list window in the background
uk: Відкрити список файлів у фоні

en: Open folder
uk: Відкрити теку

en: Open image
uk: Відкрити картинку

en: Open new private messages from other users in the background
uk: Відкрити нове приватне повідомлення від інших юзерів у фоні

en: Open new window when using /join
uk: Відкривати нове вікно, коли використовується /join

en: Open own file list
uk: Відкрити свій список файлів

en: Operator
uk: Оператор

en: Own file list
uk: Свій список файлів

en: PM
uk: ПП

en: PM history
uk: Історія ПП

en: Panels
uk: Панелі

en: Parse and build tree...
uk: Розбір і побудова дерева...

en: Passive
uk: Пасивний

en: Passive user
uk: Пасивний користувач

en: Password
uk: Пароль

en: Path
uk: Шлях

en: Pause
uk: Пауза

en: Paused
uk: Призупинено

en: Paused...
uk: Пауза...

en: Personal
uk: Персональна
     інформація

en: Pictures
uk: Зображення

en: Plain
uk: Простий

en: Play
uk: Грати

en: Polish
uk: Польська

en: Polish translation
uk: Польський переклад

en: Popup box to input password for hubs
uk: Виринаюче вікно для введення пароля на хабі

en: Port
uk: Порт

en: Ports
uk: Порти

en: Portuguese (Brazil)
uk: Португальська (Бразилія)

en: Predefined
uk: Зумовлено

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Preview
uk: Передперегляд

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Private Message (also sets urgency hint)
uk: Приватне повідомлення

en: Private key file
uk: Файл приватного ключа

en: Private message
uk: Приватне повідомлення

en: Progress
uk: Прогрес хешування

en: Properties
uk: Установки

en: Public Hubs
uk: Публічні Хаби

en: Public Hubs list URL
uk: URL список відкритих хабів

en: Queue
uk: Черга

en: Quick connect to the hub
uk: Швидке з'єднання з хабом

en: Quit
uk: Вихід

en: Quit the program
uk: Вийти з програми

en: Quit...
uk: Вихід...

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Raw
uk: Сирий

en: Re-_add source
uk: Знову _додати джерело

en: Re_connect
uk: Перепідключитися

en: Rebuild hash
uk: Перехешувати

en: Reconnect
uk: Перз'єднання

en: Reconnect all hubs
uk: Перепідключитися до всіх хабів

en: Reconnect to the hub
uk: Перепідключитися до хабу

en: Refresh
uk: Оновити

en: Refresh file list
uk: Оновити список файлів

en: Register with the OS to handle dchub:// and adc:// URL links
uk: Перехоплювати зовнішні хаб-посилання

en: Register with the OS to handle magnet: URL links
uk: Перехоплювати зовнішні магнет-посилання

en: Remember choice
uk: Запам'ятати вибір

en: Remote client does not fully support TTH - cannot download
uk: Віддалений клієнт не повністю підтримує ТТН - неможливо завантажити

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove All
uk: Видалити Все

en: Remove So_urce
uk: Видалити Дж_ерело

en: Remove image
uk: Видалити картинку

en: Remove rules from list
uk: Видалити правила з листа

en: Remove slow filelists
uk: Видаляти повільні списки файлів

en: Remove user favorite
uk: Видалити користувача з обраних

en: Remove user from _queue
uk: Видалити користувача з _черги

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename a search type
uk: Перейменувати тип пошуку

en: Report a Bug
uk: Повідомити про помилку

en: Requesting
uk: Запитується

en: Reset changes
uk: Скасувати зміни

en: Resolution
uk: Дозвіл

en: Right
uk: Праворуч

en: Run in background
uk: Виконувати у фоні

en: Running...
uk: Виконується...

en: Russian
uk: Російська

en: Russian translation
uk: Російський переклад

en: Say a third person
uk: Сказати від третьої особи

en: Search
uk: Пошук

en: Search ADL
uk: ADL Пошук

en: Search Menu
uk: Меню пошуку

en: Search Spy
uk: Пошуковий шпигун

en: Search String
uk: Рядок пошуку

en: Search for
uk: Знайти

en: Search for files to download
uk: Пошук файлів для завантаження

en: Search history
uk: Історія пошуку

en: Search options
uk: Опції пошуку

en: Search spam detected from
uk: Виявлено пошуковий спам від

en: Search type
uk: Пошуковий тип

en: Search within local results
uk: Шукати, включаючи локальні результати

en: Searching for
uk: Пошук для

en: Security Certificates
uk: Сертифікат Безпеки

en: Select Color
uk: Вибрати колір

en: Select Font
uk: Вибрати шрифт

en: Select file to Get TTH
uk: Виберіть файл для розрахунку TTH

en: Select filelist to browse
uk: Виберіть список файлів

en: Send PM when double clicked in the user list
uk: Відсилати ПП при подвійному кліку на користувачі у списку

en: Send Private Message
uk: Надіслати особисте повідомлення

en: Send _private message
uk: Надіслати _особисте повідомлення

en: Send once per nick
uk: Відправити по разу кожному ніку

en: Send unknown /commands to the hub
uk: Відправляти невідомі /командии хабу

en: Sent ADC extensions : %s
uk: Подсилання ADC розширень : %s

en: Separator
uk: Роздільник

en: Separators
uk: Роздільник

en: Serbian (Cyrillic)
uk: Сербська (кирилиця)

en: Serbian (Cyrillic) translation
uk: Сербський (кирилиця) переклад

en: Serbian (Latin)
uk: Сербська (латиниця)

en: Serbian (Latin) translation
uk: Сербський (латиниця) переклад

en: Set Core option param in value (without value return current value of option)
uk: Встановити опцію ядра в значення value (без параметра value повертає поточне значення опції)

en: Set GUI option param in value (without value return current value of option)
uk: Встановити опцію GUI в значення value (без параметра value повертає поточне значення опції)

en: Set Priorit_y
uk: Встановити Пріорите_т

en: Set download limit image
uk: Встановити ліміт завантаження картинки

en: Set download limit image:
uk: Вставити обмеження завантаження:

en: Set lowest priority for newly added files larger than low priority size
uk: Встановлювати найнижчий пріоритет для файлів, що перевищують розмір низького пріоритету

en: Share hidden files
uk: Розшарювати приховані файли

en: Shared
uk: Розшарено

en: Sharing
uk: Шара

en: Show IP's' in chats
uk: Показувати ІР у чатах

en: Show Interface
uk: Показати інтерфейс

en: Show favorites list
uk: Показати список обраних

en: Show free space bar
uk: Показати індикатор вільного місця

en: Show help
uk: Показати допомогу

en: Show ipfilter rules list
uk: Показати правила фільтрації по IP

en: Show joins / parts in chat by default
uk: Показувати вхід/вихід користувачів

en: Show magnet dialog
uk: Показати діалог магнета

en: Show nicklist in hub frame on the left side
uk: Відображати список користувачів на хабі ліворуч

en: Show only completely finished downloads
uk: Показувати лише цілком завершені завантаження

en: Show only when the application is not active.
uk: Показувати лише, коли програма не активна.

en: Show ratio [send in chat]
uk: Показати статистику [відправити у чат]

en: Show status icon in the system tray
uk: Показувати іконку статусу у треї

en: Show timestamps in chat by default
uk: Показувати мітки часу у чаті

en: Show top search
uk: Показати топ пошуку

en: Show user country in chat
uk: Показувати країну у чаті

en: Show version
uk: Показати версію

en: Show/Hide transfers panel
uk: Показати/сховати панель передач

en: Show/Hide user list
uk: Показати/приховати список юзерів

en: Shutting down libeiskaltdcpp...
uk: Вимкнути libeiskaltdcpp...

en: Signal handlers installed.
uk: Сигнали оброблення встановлені.

en: Size
uk: Розмір

en: Size:
uk: Розмір:

en: Size: 0 B
uk: Розмір: 0 Б

en: Skip zero sized files
uk: Пропускати файли нульового розміру

en: Skip zero-byte files
uk: Пропускати файли нульової довжини

en: Slot granted
uk: Слот видано

en: Slot granted to
uk: Слот виділено для

en: Slots
uk: Слоти

en: Slovak
uk: Словацька

en: Slovak translation
uk: Словацький переклад

en: Small icons
uk: Маленькі іконки

en: Socket read buffer
uk: Буфер читання сокета

en: Socket write buffer
uk: Буфер запису сокета

en: Sort favorite users first
uk: Сортувати обраних користувачів першими

en: Sounds
uk: Звуки

en: Source (git)
uk: Сирці (git)

en: Source Type
uk: Тип джерела

en: Source too slow
uk: Надто повільне джерело

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Spanish translation
uk: Iспанський переклад

en: Speed
uk: Швидкість

en: Spy
uk: Шпигун

en: Start a search for this file
uk: Почати пошук файлу

en: State of preparedness
uk: Стан готовності

en: Status
uk: Статус

en: Status message
uk: Статусне повідомлення

en: Stop
uk: Стоп

en: Swedish (Sweden)
uk: Шведська (Швеція)

en: Swedish (Sweden) translation
uk: Шведський (Швеція) переклад

en: System default
uk: Системні замовчування

en: System icons
uk: Системні іконки

en: System message
uk: Системне повідомлення

en: TTH
uk: ТТН

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Tag
uk: Тег

en: Test
uk: Тест

en: Text
uk: Текст

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Text style
uk: Стиль тексту

en: The increase in waiting time increases the likelihood of adding to top, but reduces the dynamics (updating) frame
uk: Збільшення часу очікування збільшує ймовірність додання в топ, але знижує динаміку (оновлення) кадра

en: The name and address fields are required
uk: Ім'я та адреса обов'язкові для заповнення

en: Theme default
uk: Тема за замовчуванням

en: Themes
uk: Теми

en: Time
uk: Час

en: Time Left
uk: Часу Лишилося

en: Time last seen
uk: Останній раз бачили

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Title
uk: Заголовок

en: To (empty for selected user)
uk: Кому (пусто для вибраного користувача)

en: To start downloading file you need turn on auto search alternatives (Settings/Downloads/Queue)
uk: Для початку завантаження файлу увімкніть автопошук альтернатив (Налаштування/Завантаження/Черга)

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: Tools panel
uk: Панель інструментів

en: Top
uk: Топ

en: Top (number of matches, more than)
uk: Топ (число співпадінь, більше ніж)

en: Top position
uk: По середині

en: Total received
uk: Всього отримано

en: Total sent
uk: Всього віддано

en: Total size:
uk: Загальний розмір:

en: Total size: 0 B
uk: Загальний розмір: 0 Б

en: Total:
uk: Всього:

en: Transferred
uk: Передано

en: Transfers::updateTransfer, CID not found %s
uk: Передачі::оновленняПередач, CID не знайдено %s

en: Trusted certificates path
uk: Шлях до довір. сертиф.

en: Turkish
uk: Турецька

en: Turkish translation
uk: Турецький переклад

en: Type
uk: Тип

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Ukrainian translation
uk: Український переклад

en: Unable to connect: already connected to the requested hub
uk: Неможливо встановити з'єднання: запит перенаправлено на підключений хаб

en: Unable to load file list:
uk: Неможливо завантажити список файлів

en: Unable to load file list: Invalid file list name
uk: Не можливо завантажити список файлів: Некоректне ім'я

en: Unable to open %1% port. Searching or file transfers will not work correctly until you change settings or turn off any application that might be using that port.
uk: Неможливо відкрити порт %1%. Пошук й обмін файлами не будуть працювати коректно поки ви не зміните налаштування або інший додаток не припинить використовувати цей порт.

en: Unfinished downloads directory
uk: Тека незавершених завантажень

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unknown command
uk: Невідома команда

en: Unknown command '
uk: Невідома команда '

en: Update
uk: Оновити

en: Update frame search
uk: Оновити пошуковий фрейм

en: Update own file list
uk: Оновити свій список файлів

en: Updating string or TTH
uk: Оновлення рядка або ТТН

en: Upload
uk: Віддача

en: Upload Queue
uk: Черга роздач

en: Upload Slots
uk: Слоти віддачі

en: Upload complete...
uk: Віддача завершена...

en: Upload finished
uk: Віддача завершена

en: Upload slots
uk: Слоти віддачі

en: Upload speed
uk: Швидкість віддачі

en: Upload starting...
uk: Віддача починається...

en: Upload:
uk: Віддача:

en: Uploading
uk: Віддачі

en: Usage:
      eiskaltdcpp-gtk <magnet link> <dchub://link> <adc(s)://link>
      eiskaltdcpp-gtk <Key>
    EiskaltDC++ is a cross-platform program that uses the Direct Connect and ADC protocols.
    
    Keys:
      -h, --help	 Show this message
      -V, --version	 Show version string
uk: Використовується:
      eiskaltdcpp-gtk <magnet link> <dchub://link> <adc(s)://link>
      eiskaltdcpp-gtk <Key>
    EiskaltDC++ це крос-платформенна програма, що використовує Direct Connect та ADC протоколи.
    
    Ключі:
      -h, --help	 Показати це повідомлення
      -V, --version	 Показати версію

en: Use
uk: Викор

en: Use ADL search only in own file list
uk: Використовувати ADL пошук тільки в своєму списку файлів

en: Use Blinking Icon
uk: Блимаючий значок

en: Use DHT
uk: Використовувати DHT

en: Use Emoticons
uk: Використовувати смайли

en: Use OEM monospaced font for chat windows
uk: Використовувати моношрифт для вікна чату

en: Use SOCKS5 server to resolve hostnames
uk: Визнач. імена хостів, що викор. SOCKS5 сервер

en: Use TLS when remote client supports it
uk: Використовувати TLS, коли підтримує віддалений клієнт

en: Use UPnP to let client configure my router
uk: Використовувати UPnP, щоб налаштувати клієнт через роутер

en: Use bandwidth limits
uk: Використовувати обмеження швидкості

en: Use blinking status icon
uk: Використовувати блимаючу статусну іконку

en: Use emoticons
uk: Використовувати смайли

en: Use fast hashing method (disable if you have problems with hashing)
uk: Дозволити швидкий метод хешування (вимкнути, якщо проблеми з хешем)

en: Use magnet split
uk: Використовувати згортку магнетів

en: Use second set of bandwidth limits
uk: Використовуйте вторинний набір меж полоси пропускання

en: Use separator extensions (doc;xls;ppt;docx;xlsx;pptx)
uk: Використовуйте роздільник для розширень (doc;xls;ppt;docx;xlsx;pptx)

en: User
uk: Користувач

en: User (dc)
uk: Юзер (дк)

en: User (normal)
uk: Юзер (нормальний)

en: User Commands
uk: Команди Користувача

en: User Description
uk: Опис

en: User commands
uk: Команди користувача

en: User favorite list:
uk: Список обраних користувачів:

en: User firewall (dc)
uk: Юзер фаервол (дк)

en: User firewall (normal)
uk: Юзер фаервол (нормальний)

en: User list show/hide
uk: показати/приховати список користувачів

en: User not found
uk: Користувач не знайдений

en: User operator (dc)
uk: Юзер оператор (дк)

en: User operator (normal)
uk: Юзер оператор (нормальний)

en: User operator firewall (dc)
uk: Юзер оператор фаервол (дк)

en: User operator firewall (normal)
uk: Юзер оператор фаервол (нормальний)

en: User went offline
uk: Користувач пішов

en: Username
uk: Логін

en: Users
uk: Користувачі

en: Users:
uk: Юзери:

en: Video
uk: Відео

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Vietnamese translation
uk: В'єтнамський переклад

en: View status messages in main chat
uk: Показувати статусне повідомлення у головному чаті

en: View the files to be downloaded
uk: Перглянути завантажувані файли

en: View the hashing progress
uk: Показати прогрес хешування

en: View the list of finished downloads
uk: Переглянути список завантажених файлів

en: View the list of finished uploads
uk: Переглянути список відданих файлів

en: Virtual Name
uk: Віртуальне ім'я

en: Virtual name
uk: Віртуальне ім'я

en: Waiting (seconds)
uk: Очікування (секунди)

en: Waiting for input password (don't remove /password before your password)
uk: Очікування вводу пароля (не видаляйте /password перед своїм паролем)

en: Waiting for slot
uk: Очікування слоту

en: Waiting to retry
uk: Очікування повтору

en: Waiting:
uk: Очікування:

en: Welcome to
uk: Ласкаво просимо до

en: When a private message window is opened
uk: Кожного разу, коли отримано приватне повідомлення

en: Wiki of project
uk: Вікі проекту

en: Windows
uk: Вікна

en: Write buffer size
uk: Буфер запису

en: Yes
uk: Так

en: _Add to favorites
uk: _Додати до обраних

en: _Address:
uk: _Адреса:

en: _Browse file list
uk: Переглянути список файлів

en: _Close connection
uk: _Закрити з'єднання

en: _Close widget
uk: _Закрити віджет

en: _Copy link
uk: _Копіювати посилання

en: _Copy magnet
uk: _Копіювати магнет

en: _Copy nick
uk: _Копіювати нік

en: _Copy picture
uk: _Копіювати картинку

en: _Description:
uk: _Опис:

en: _Download
uk: _Завантажити

en: _Encoding:
uk: _Кодування:

en: _Exit
uk: _Вихід

en: _File
uk: Файл

en: _Force attempt
uk: _Примусово

en: _Grant extra slot
uk: _Надати додатковий слот

en: _Grant slot
uk: _Надати слот

en: _Help
uk: _Допомога

en: _Highest
uk: _Найвищий

en: _Hubs
uk: _Хаби

en: _Lowest
uk: _Найнижчий

en: _Magnet Choice
uk: _Властивості магнетів

en: _Match Queue
uk: _Збіги черги

en: _Match queue
uk: _Збіг черги

en: _Mode:
uk: _Тип підключення:

en: _Move
uk: _Пересунути

en: _Move/Rename
uk: _Пересунути/Перейменувати

en: _Name:
uk: _Ім'я:

en: _Next widget
uk: _Наступний віджет

en: _Normal
uk: _Нормальний

en: _Open hub
uk: _Відкрити хаб

en: _Open link in default application
uk: _Відкрити посилання у програмі за замовчуванням

en: _Open partial file list
uk: Відкрити частковий список файлів

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: _Paused
uk: _Пауза

en: _Preferences
uk: _Налаштування

en: _Previous widget
uk: _Попередній віджет

en: _Private message
uk: _Особисте повідомлення

en: _Properties/Choice
uk: _Властивості/Вибір

en: _Quick connect
uk: _Швидке з'єднання

en: _Refresh file list
uk: _Поновити список файлів

en: _Remove
uk: _Видалити

en: _Remove from favorites
uk: _Видалити з обраних

en: _Remove user from queue
uk: _Видалити користувача з черги

en: _Search for alternates
uk: _Пошук альтернатив

en: _Search magnet
uk: _Пошук магнету

en: _Send private message
uk: _Надіслати приватне повідомлення

en: _Send public message
uk: _Відправити публічне повідомлення

en: _Tools
uk: _Інструменти

en: _User Description:
uk: _Опис користувача

en: _User commands
uk: _Команда користувача

en: _Widgets
uk: _Віджети

en: bad image
uk: поагна картинка

en: default
uk: За замовчуванням

en: default icons
uk: іконки по замовчуванню

en: default theme
uk: тема по замовчуванню

en: eiskaltdcpp-gtk: load theme %s...
uk: eiskaltdcpp-gtk: завантаження теми %s...

en: file list from
uk: список файлів від

en: from
uk: від

en: in program
uk: У програмі

en: loading error
uk: Помилка завантаження

en: none
uk: нічого

en: project home:
uk: сайт проекту:

en: ratio: %1% (uploads: %2%, downloads: %3% )
uk: статистика: %1% (віддано: %2%, прийнято: %3%)

en: s
uk: с

en: searchADL
uk: пошукADL

en: selected style failed
uk: не вибрано стилю

en: theme
uk: тема

en: to
uk: до

en: top...
uk: вгору...

en: top/waiting/frame:
uk: вгору/очікування/фрейм:

en: waiting...
uk: очікування...
