ekiga - en to tr translation catalogue (651 entries)

en: Ekiga Softphone
tr: Ekiga Yazılımfon

en: IP Telephony, VoIP and Video Conferencing
tr: İP Telefoncılığı, İP üzeri Ses (VoİP) ve Video Toplaşuvlama

en: Talk to people over the Internet
tr: İnternet üzerinden insanlar ile söyleş

en: 0: 56Kbps, 1: ISDN, 2:DSL, 3: LAN, 4: Custom
tr: 0: 56Kbps, 1: İSDN, 2: DSL, 3: LAN, 4: Şahsiyleştirilgen

en: Allow Ekiga to fall back to software scaling the picture-in-picture if hardware support is not available. If this is set to false, Ekiga will not try to open the PIP if hardware support is not available.
tr: Donanım destegi mevcut degil ise, Ekiga'ğa resim-içinde-resim içün yazılım miqyaslamasına keri tüşmege izin ber. Eger bu yañlışqa tesbitli ise, donanım destegi faydalanılışlı olmağanda Ekiga RİR'ni (PIP'ni) açmağa talpınmaycaq.

en: Allow picture-in-picture software scaling
tr: Resim-içinde-resim yazılım miqyaslamasına izin ber

en: Alternative audio output device
tr: Alternativ ses çıqtısı cihazı

en: Always forward calls to the given host
tr: Aramalarnı er zaman berilgen qonaqbayğa yönlendir

en: Audio input device
tr: Davuş kirdisi cihazı

en: Audio output device
tr: Davuş çıqtısı cihazı

en: Automatically reject or forward incoming calls if no answer is given after the specified amount of time (in seconds)
tr: Eger belirtilgen vaqıt miqdarından soñ (saniye cınsından) cevap berilmegen ise, kelgen aramalarnı öz-özünden red et yaki yönlendir

en: Calls history
tr: Aramalar keçmişi

en: Change the main window panel section
tr: Baş pencere paneli bölügini deñiştir

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting
tr: Bağlantı, Tez Başlanğıç tarzında qurulacaq. Tez Başlanğıç, aramalarnı daa çabik başlatmaq içün H.323v2'de kirsetilgen yañı bir yoldur. Netmeeting tarafından desteklenmez ve hem Tez Başlanğıçnıñ hem de H.245 Tunnellemesininiñ beraber qullanıluvı bazı Netmeeting sürümleriniñ çöküvine sebep ola bilir

en: Contact long status
tr: Temasnıñ uzun durumı

en: Contact short status
tr: Temasnıñ qısqa durumı

en: DTMF sending
tr: DTMF yiberüv

en: Disable STUN network detection
tr: STUN şebekesi keşfini ğayrı qabilleştir

en: Disable the automatic network setup resulting from the STUN test
tr: STUN sınamasından neticelengen avtomatik şebeke tesbitini ğayrı qabilleştir

en: Disable video hardware acceleration
tr: Video donanımı tezleşmesini ğayrı qabilleştir

en: Display images from your camera device
tr: Kamera cihazıñızdan suretlerni köster

en: Enable 'Fast Start'
tr: 'Tez Başlanğıç'nı qabilleştir

en: Enable H.245 tunneling
tr: H.245 tunnellemesini qabilleştir

en: Enable early H.245
tr: Erteki H.245'ni qabilleştir

en: Enable echo cancelation
tr: Akisseda lâğvını qabilleştir

en: Enable silence detection
tr: Davuşsızlıq alğılamasını qabilleştir

en: Enter the number of seconds after which Ekiga should try refreshing the NAT binding when STUN is being used
tr: STUN qullanılğanı zaman qaç saniyeden soñ Ekiga'nıñ NAT bağlamını tazertüvi lâzim olğanını kirsetiñiz

en: Enter your full name
tr: Soyadıñıznı kirsetiñiz

en: Forward calls to host
tr: Aramalarnı qonaqbayğa yönlendir

en: Forward calls to the given host if busy
tr: Meşğul olğanda, aramalarnı berilgen qonaqbayğa yönlendir

en: Forward calls to the given host if no answer
tr: Cevapsız aramalarnı berilgen qonaqbayğa yönlendir

en: Frame Rate
tr: Çerçive Nisbeti

en: Full name
tr: Tam isim

en: If enabled, Ekiga will start hidden provided that the notification area is present in the GNOME panel
tr: Qabilleştirilgen ise, GNOME panelinde bildirim mıntıqası bulunğanı taqdirde Ekiga gizlengen olaraq başlaycaq

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below
tr: Qabilleştirilgen ise, kelgen aramalarnıñ episi altta belirtilgen qonaqbayğa yönlendirilecek

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
tr: Qabilleştirilgen ise, kelgen aramalarnıñ episi aşağıdaki alanda belirtilgen qonaqbayğa yönlendirilecek, eger endi bir aramada olsañız ya da Raatsız Etmeñiz tarzında olsañız

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you do not answer the call
tr: Qabilleştirilgen ise, kelgen aramalarnıñ episi altta belirtilgen qonaqbayğa yönlendirilecek, eger aramağa cevap bermeseñiz

en: If enabled, offline contacts will be shown in the roster
tr: Qabilleştirilgen ise, devre-tışı temaslar temasnamede kösterilecek

en: If enabled, use echo cancelation
tr: Qabilleştirilgen ise, akisseda lâğvını qullan

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it
tr: Qabilleştirilgen ise, onı desteklegen kodekler ile davuşsızlıq alğılamasını qullan

en: Kind of network selected in the druid
tr: Siirbazda saylanğan şebeke çeşiti

en: LDAP servers
tr: LDAP sunucıları

en: List of configured LDAP servers
tr: Ayarlanğan LDAP sunucıları listesi

en: List of folded groups in the roster
tr: Temasnamede qatlanğan zümreler listesi

en: Listen port
tr: Diñlenecek liman

en: Local video window size
tr: Yerli video penceresi ölçüsi

en: Maximum RX video bitrate
tr: Qabul etilgen videonıñ azamiy bit-nisbeti

en: Maximum TX video bitrate
tr: Naqil etilgen videonıñ azamiy bit-nisbeti

en: Maximum jitter buffer
tr: Azamiy titreme bufferi

en: NAT Binding Timeout
tr: NAT Bağlamı Zaman Aşımı

en: No answer timeout
tr: Cevapsızlıq zaman aşımı

en: Outbound Proxy
tr: Tışarı-bağlı Proksi

en: Place windows displaying video above other windows during calls
tr: Aramalar esnasında video köstergen pencerelerni diger pencerelerniñ üstünde yerleştir

en: Play busy tone
tr: Meşğul tonu çal

en: Play ring tone
tr: Zil tonu çal

en: Play sound on incoming calls
tr: Kelgen aramalar üzerine davuş çal

en: Play sound on new message
tr: Yañı mesaj üzerine davuş çal

en: Play sound on new voice mail
tr: Yañı sesli poçta üzerine davuş çal

en: Position of the local video window
tr: Yerli video penceresiniñ mevamı

en: Position on the screen of the address book window
tr: Adres defteri penceresiniñ ekrandaki mevamı

en: Position on the screen of the audio settings window
tr: Davuş tesbitleri penceresiniñ ekrandaki mevamı

en: Position on the screen of the chat window
tr: Sübet penceresiniñ ekrandaki mevamı

en: Position on the screen of the druid window
tr: Siirbaz penceresiniñ ekrandaki mevamı

en: Position on the screen of the log window
tr: Kütük penceresiniñ ekrandaki mevamı

en: Position on the screen of the main window
tr: Baş pencereniñ ekrandaki mevamı

en: Position on the screen of the preferences window
tr: Tercihler penceresiniñ ekrandaki mevamı

en: Position on the screen of the video settings window
tr: Video tesbitleri penceresiniñ ekrandaki mevamı

en: Remote video window position
tr: Uzaqtan video penceresiniñ mevamı

en: Remote video window size
tr: Uzaqtan video penceresiniñ ölçüsi

en: Select an alternative audio output device to use for sound events.
tr: Davuş vaqiaları içün qullanılacaq alternativ bir davuş çıqtısı cihazı saylañız.

en: Select the audio input device to use
tr: Qullanılacaq davuş kirdisi cihazını saylañız

en: Select the audio output device to use
tr: Qullanılacaq davuş çıqtısı cihazını saylañız

en: Select the format for video cameras (does not apply to most USB cameras)
tr: Video kameralar içün format saylañız (USB kameralarınıñ ekseriyetine uyğulanmaz)

en: Select the transmitted video size: Small (QCIF 176x144) or Large (CIF 352x288)
tr: Naqil etilgen video ölçüsini saylañız: Kiçik (QCIF 176x144) ya da Büyük (CIF 352x288)

en: Select the video input device to use. If an error occurs when using this device a test picture will be transmitted.
tr: Qullanılacaq video kirdisi cihazını saylañız. Eger bu cihaznı qullanğanda bir hata rastkelse, bir deñeme resmi naqil etilecek.

en: Show offline contacts
tr: Devre-tışı temaslarnı köster

en: Show the call panel
tr: Arama panelini köster

en: Size of the address book window
tr: Adres defteri penceresiniñ ölçüsi

en: Size of the audio settings window
tr: Davuş tesbitleri penceresiniñ ölçüsi

en: Size of the chat window
tr: Sübet penceresiniñ ölçüsi

en: Size of the druid window
tr: Siirbaz penceresiniñ ölçüsi

en: Size of the preferences window
tr: Tercihler penceresiniñ ölçüsi

en: Size of the video settings window
tr: Video tesbitleri penceresiniñ ölçüsi

en: Specify the software scaling algorithm
tr: Yazılım miqyaslaması algoritmini belirtiñiz

en: Specify the software scaling algorithm: 0: nearest neighbor, 1: nearest neighbor with box filter, 2: bilinear filtering, 3: hyperbolic filtering. Does not apply on windows systems.
tr: Yazılım miqyaslaması algoritmini belirtiñiz: 0: eñ yaqın qomşu, 1: qutu süzgüçi ile eñ yaqın qomşu, 2: eki-hizalı süzgüçleme, 3: hiperbolik süzgüçleme. Windows sistemlerinde uyğulanmaz.

en: Start hidden
tr: Gizlengen başla

en: TCP port range
tr: TCP liman menzili

en: Temporal Spatial Trade Off
tr: Vaqıtlı Fezaiy Deñiş Toquş

en: The Audio Codecs List
tr: Davuş Kodekleri Listesi

en: The SIP Outbound Proxy to use for outgoing calls
tr: Ketken aramalarda qullanılacaq SİP Tışarı-bağlı Proksisi

en: The STUN Server
tr: STUN Sunucısı

en: The STUN server to use for STUN Support. STUN is a technology that permits passage through some types of NAT gateway
tr: STUN destegi içün qullanılacaq STUN sunucısı. STUN, bazı tür Şebeke Adresi Çevirme (ŞAÇ; NAT) savaqları üzerinden keçişke imkân bergen bir tehnologiyadır

en: The Video Codecs List
tr: Video Kodekleri Listesi

en: The accounts list
tr: Esaplar listesi

en: The audio codecs list
tr: Davuş kodekleri listesi

en: The busy tone sound
tr: Meşğul tonu davuşı

en: The chosen sound will be played at the end of calls or calling somebody who is busy, if enabled
tr: Saylanğan davuş, aramalarnıñ soñunda yaki çağırılğan kişi meşğul ise çalınacaq, qabilleştirilgen ise

en: The chosen sound will be played on incoming calls, if enabled
tr: Saylanğan davuş kelgen aramalar üzerine çalınacaq, qabilleştirilgen ise

en: The chosen sound will be played when a new instant message is received, if enabled
tr: Saylanğan davuş yañı bir aniy mesaj alınğanında çalınacaq, qabilleştirilgen ise

en: The chosen sound will be played when a new voice mail is received, if enabled
tr: Saylanğan davuş yañı bir sesli poçta alınğanında çalınacaq, qabilleştirilgen ise

en: The chosen sound will be played when calling somebody, if enabled
tr: Saylanğan davuş birevni arağanda çalınacaq, qabilleştirilgen ise

en: The default video view
tr: Ög-belgilengen video körünimi

en: The default video view (0: Local, 1: Remote, 2: Both layered, 3: Both with local video in a separate window, 4: Both)
tr: Ög-belgilengen video körünimi (0: Yerli, 1: Uzaqtan, 2: Ekisi de qatlamlı, 3: Yerli video ayrı bir pencerede olıp ekisi de, 4: Ekisi de)

en: The dial tone sound
tr: Qadranlav tonu davuşı

en: The history of the 100 last calls
tr: Soñki 100 aramanıñ keçmişi

en: The host where calls should be forwarded if call forwarding is enabled
tr: Arama yönlendirüv qabilleştirilgen ise, aramalarnıñ qaysı qonaqbayğa yönlendirilecegi

en: The incoming call sound
tr: Kelgen arama davuşı

en: The list of accounts to which Ekiga should register
tr: Ekiga'nıñ qayd olacağı esaplarnıñ listesi

en: The long status information
tr: Uzun durum malümatı

en: The maximum RX video bitrate in kbit/s. This value will be signaled to the peer endpoint that can adjust (if it supports it) its TX bitrate if it is above the signaled value
tr: Qabul etilgen videonıñ kbit/saniye olaraq azamiy bit-nisbeti. Bu qıymet, naqil etilgen videonıñ bit-nisbeti signallanğan qıymetniñ üstünde ise bit-nisbetini tadil ete bilgen (destekley ise) aqran uc-noqtasına signallanacaq

en: The maximum TX video bitrate in kbit/s. The video quality and the number of transmitted frames per second (depends on selected codec) will be dynamically adjusted above their minimum during calls to try to minimize the bandwidth to the given value
tr: Naqil etilgen videonıñ kbit/saniye olaraq azamiy bit-nisbeti. Video keyfiyeti ve saniye başına naqil etilgen çerçive sayısı (saylanğan kodekke bağlı), quşaq-kenişligini berilgen qıymetke asğariyleştirmege talpınmaq içün aramalar esnasında dinamik olaraq asğariyleriniñ üzerine tadil etilecek

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms)
tr: Davuş qabulı içün azamiy titreme bufferi ölçüsi (ms cınsından)

en: The maximum transmitted frame rate in frames/s. This rate may not be reached in case a minimum quality was configure via a TSTO value smaller than 31 and the bitrate selected is not sufficient to support this minimum quality
tr: Çerçive/saniye olaraq azamiy naqil etilgen çerçive nisbeti. Asğariy keyfiyetniñ 31 altındaki bir TSTO qıymeti vastası ile ayarlanğan olğanı ve saylanğan bit-nisbetiniñ bu asğariy keyfiyetni desteklemege yeterli olmağanı taqdirde, bu nisbet irişilmey bilir.

en: The new instant message sound
tr: Yañı aniy mesaj davuşı

en: The new voice mail sound
tr: Yañı sesli poçta davuşı

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect
tr: Kelgen bağlantılar içün diñlenecek liman. Yañı qıymetniñ yürürlikke kirüvi içün Ekiga'nıñ kene başlatıluvı kerek

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect.
tr: Kelgen bağlantılar içün diñlenecek liman. Yañı qıymetniñ yürürlikke kirüvi içün Ekiga'nıñ kene başlatıluvı kerek.

en: The position of the local video window
tr: Yerli video penceresiniñ mevamı

en: The position of the remote video window
tr: Uzaqtan video penceresiniñ mevamı

en: The range of TCP ports that Ekiga will use for the H.323 H.245 channel. This port range has no effect if both participants to the conference are using H.245 Tunneling.
tr: H.323 protokolı H.245 kanalı içün Ekiga tarafından qullanılacaq TCP limanlarınıñ menzili. Toplaşuv iştirakçileriniñ episi H.245 tunnellemesi qullana ise, bu liman aralığınıñ bir tesiri yoqtır.

en: The range of UDP ports that Ekiga will use.
tr: Ekiga tarafından qullanılacaq UDP limanlarınıñ menzili.

en: The short status information
tr: Qısqa durum malümatı

en: The size of the local video window
tr: Yerli video penceresiniñ ölçüsi

en: The size of the remote video window
tr: Uzaqtan video penceresiniñ ölçüsi

en: The sound that will be played at the end of calls or when calling somebody who is busy, if enabled
tr: Aramalarnıñ soñunda yaki meşğul olğan birevni arağanda çalınacaq davuş, qabilleştirilgen ise

en: The sound that will be played on incoming calls, if enabled
tr: Kelgen aramalar üzerine çalınacaq davuş, qabilleştirilgen ise

en: The sound that will be played when calling somebody, if enabled
tr: Birevni arağanda çalınacaq davuş, qabilleştirilgen ise

en: The sound that will be played when there is a new instant message, if enabled
tr: Yañı bir aniy mesaj bar ise çalınacaq davuş, qabilleştirilgen ise

en: The sound that will be played when there is a new voice mail, if enabled
tr: Yañı bir sesli poçta bar ise çalınacaq davuş, qabilleştirilgen ise

en: The video channel number to use (to select camera, tv or other sources)
tr: Qullanılacaq video kanalı nomerası (kamera, tv ya da diger menbalarnı saylamaq içün)

en: The video codecs list
tr: Video kodekleri listesi

en: The video view before having switched to fullscreen
tr: Tam ekranğa almaşmadan evelki video körünimi

en: The video view before having switched to fullscreen (same values as video_view)
tr: Tam ekranğa almaşmadan evelki video körünimi (video_view ile aynı qıymetler)

en: The zoom value
tr: Miqyaslama qıymeti

en: The zoom value in percent to apply to images displayed in the main GUI (can be 50, 100, or 200)
tr: Baş qullanıcı arayüzünde kösterilgen suretlerge uyğulanacaq miqyas qıymeti (50, 100, ya da 200 ola bilir)

en: This allows you to set the mode for sending DTMFs. The values can be "RFC2833" (0), "INFO" (1)
tr: Bu, DTMF'lerni yiberüv içün sizge tarznı tesbit etmege imkân berir. Caiz qıymetler: "RFC2833" (0), "INFO" (1)

en: This allows you to set the mode for sending DTMFs. The values can be "String" (0), "Tone" (1), "RFC2833" (2), "Q.931" (3) (default is "String"). Choosing other values than "String" disables the Text Chat
tr: Bu, DTMF'lerni yiberüv içün sizge tarznı tesbit etmege imkân berir. Caiz qıymetler: "Tizgi" (0), "Ton" (1), "RFC2833" (2), "Q.931" (3) (ög-belgilengen: "Tizgi"). "Tizgi" qıymetinden başqa qıymetlerni saylamaq Metin Sübetini ğayrı qabilleştirir

en: This enables H.245 Tunneling mode. In H.245 Tunneling mode H.245 messages are encapsulated into the H.225 channel (port 1720). This saves one TCP connection during calls. H.245 Tunneling was introduced in H.323v2 and Netmeeting does not support it. Using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
tr: Bu, H.245 Tunnelleme tarzını qabilleştirir. H.245 Tunnelleme tarzında, H.245 mesajları H.225 kanalına kapsüllenir (liman 1720). Bu, aramalar esnasında bir dane TCP bağlantısını tasarruf eter. H.245 Tunnellemesiniñ muqaddemesi H.323v2 içinde yapıldı ve Netmeeting onı desteklemey. Hem Tez Başlanğıçnıñ hem de H.245 Tunnellemesiniñ beraber qullanıluvı bazı Netmeeting sürümleriniñ çöküvine sebep ola bilir.

en: This enables H.245 early in the setup
tr: Bu, H.245'ni tesbit esnasında erte qabilleştirir

en: This key disables DirectX (on win32) and XVideo (on Linux) video hardware acceleration
tr: Bu anahtar, DirectX (win32 üzerinde) ve XVideo (Linux üzerinde) video donanım tezleşmesini ğayrı qabilleştirir

en: UDP port range
tr: UDP liman menzili

en: Video channel
tr: Video kanalı

en: Video format
tr: Video formatı

en: Video input device
tr: Video kirdisi cihazı

en: Video preview
tr: Video ög-baquv

en: Video size
tr: Video ölçüsi

en: Whether to prefer to sustain the max. frame rate or lower it possibly in order to keep a minimum level of (spatial) quality for all frames. 0: Highest minimal quality, 31: lowest minimal quality
tr: Azamiy çerçive nisbetiniñ maişetiniñmi tercih etilecegi, yoqsa belki çerçivelerniñ episi içün asğariy bir seviyedeki (fezaiy) keyfiyetni tutmaq üzre onıñ tüşürilüviniñmi. 0: Eñ yüksek asğariy keyfiyet, 31: eñ tüşük asğariy keyfiyet

en: _Find
tr: _Tap

en: Neighbours
tr: Qomşular

en: Clear List
tr: Listeni Temizle

en: Received
tr: Alınğan

en: Placed
tr: Yapılğan

en: Missed
tr: Qaçırılğan

en: %d user found | %d users found
tr[0]: %d qullanıcı tapıldı

en: New _Contact
tr: Yañı _Temas

en: New contact
tr: Yañı temas

en: Please update the following fields:
tr: Lütfen aşağıdaki alanlarnı yañartıñız:

en: _Name:
tr: _İsim:

en: VoIP _URI:
tr: İP üzeri Ses (VoİP) _URİ:

en: _Home phone:
tr: _Ev telefonı:

en: _Office phone:
tr: _Ofis telefonı:

en: _Cell phone:
tr: _Cep telefonı:

en: _Pager:
tr: _Çağıruv cihazı:

en: _Edit
tr: _Tarir

en: _Remove
tr: _Çetleştir

en: Edit contact
tr: Temasnı tarir et

en: Name:
tr: İsim:

en: Remove contact
tr: Temasnı çetleştir

en: Are you sure you want to remove %s from the addressbook?
tr: %s kerçekten adresnameden silinsinmi?

en: Audio test
tr: Davuş sınaması

en: Silent
tr: Davuşsız

en: Video test
tr: Video sınaması

note: Translators: "Screencast" means the video input device will be your screen -- the other end will see your desktop
en: Crazy
tr: Deli

en: Screencast
tr: Ekran-yayını

en: _Refresh
tr: _Tazert

en: _Remove addressbook
tr: Adresnameni _çetleştir

en: Addressbook _properties
tr: Adresname _hasiyetleri

en: LDAP SASL Interaction
tr: LDAP SASL Tesirleşimi

note: Translators, Howard explained : "Challenge" is a generic term * in authentication. It's a prompt from the authentication mechanism * for some type of credential. Exactly what kind of challenge and * what kind of credential depends on the specific authentication * mechanism. Since SASL is a generic i
en: Challenge:
tr: Hodri meydan:

en: Interact
tr: Tesirleş

en: Refreshing
tr: Tazertile

en: Could not initialize server
tr: Sunucı başlanğıçlandırılamadı

en: LDAP Error:
tr: LDAP Hatası:

en: Contacted server
tr: Temas etilgen sunucı

note: patience == 0
en: Could not connect to server
tr: Sunucığa bağlanılamadı

note: patience == 0
en: Could not search
tr: Qıdıramadım

en: Waiting for search results
tr: Qıdırma neticeleri içün beklene

en: Please edit the following fields
tr: Lütfen aşağıdaki alanlarnı tarir etiñiz

en: Book _Name
tr: Kitap _İsmi

en: Server _URI
tr: Sunucı _URİ

en: _Base DN
tr: _Temel DN

en: Subtree
tr: Alt-terek

en: Single Level
tr: Tek Seviye

en: _Search Scope
tr: _Qıdırma Vüsatı:

note: Translators: DisplayName Attribute is the name of the LDAP * attribute whose value will be used to name an addressbook entry. * On Microsoft systems the actual attribute is literally named * "DisplayName" (i.e., "the name that will be displayed") but on * most LDAP servers it's "CommonName".
en: _DisplayName Attribute
tr: _DisplayName Hassası

en: Call _Attributes
tr: Arama _Hassaları:

en: _Filter Template
tr: _Süzgüç Şablonı

note: Translators: Bind ID - In LDAP, the operation that begins an LDAP * session and authenticates the user to the directory is called a * Bind operation.  There are two types of Binds supported in the * standard protocol - Simple Bind and SASL Bind.  Since both of * them are used for authentication, bot
en: Bind _ID
tr: Bağlam _Kimligi

en: _Password
tr: _Sır-söz

en: Use TLS
tr: TLS qullan

en: Use SASL
tr: SASL qullan

en: SASL _Mechanism
tr: SASL _Mehanizmi

en: Edit LDAP directory
tr: LDAP fihristini tarir et

en: Please provide a Book Name for this directory
tr: Lütfen bu fihrist içün bir Kitap İsmi temin etiñiz

en: Please provide a Server URI
tr: Lütfen bir Sunucı Adresini temin etiñiz

en: Please provide a DisplayName Attribute
tr: Lütfen bir DisplayName Hassasını temin etiñiz

en: Please provide a Call Attribute
tr: Lütfen bir Arama Hassasını temin etiñiz

en: Invalid Server URI
tr: Keçersiz Sunucı URİ

en: Add an LDAP Address Book
tr: Bir LDAP Adresnamesini ekle

en: Add the Ekiga.net Directory
tr: Ekiga.net Fihristini ekle

en: Create LDAP directory
tr: LDAP fihristini icat et

en: Ekiga.net Directory
tr: Ekiga.net Fihristi

en: Edit roster element
tr: Temasname unsurını tarir et

en: Please fill in this form to change an existing element of ekiga's internal roster
tr: Ekiga'nıñ iç temasnamesiniñ mevcut bir unsurını deñiştirmek içün lütfen bu formanı toldurıñız

en: Address:
tr: Adres:

en: Choose groups:
tr: Zümrelerni saylañız:

en: Add to local roster
tr: Yerli temasnamege ekle

en: Services
tr: Hızmetler

en: Echo test
tr: Akisseda sınaması

en: Conference room
tr: Toplaşuv odası

en: Local roster
tr: Yerli temasname

en: Rename
tr: Kene İsimlendir

en: Family
tr: Aile

en: Friend
tr: Dost

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; associate means someone who is at the same "level" than you.
en: Associate
tr: İşdeş

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; assistant means someone who is at a lower "level" than you.
en: Assistant
tr: Muavin

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; supervisor means someone who is at a higher "level" than you.
en: Supervisor
tr: Nezaretçi

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; self means yourself.
en: Self
tr: Öz

en: Please fill in this form to add a new contact to ekiga's internal roster
tr: Ekiga'nıñ iç temasnamesine yañı bir temas eklemek içün lütfen bu formanı toldurıñız

en: Put contact in groups:
tr: Temasnı zümrelerge qoy

en: You supplied an unsupported address
tr: Desteklenmegen bir adres temin ettiñiz

en: You already have a contact with this address!
tr: Bu adres ile endi bir temasıñız bardır!

en: Rename group
tr: Zümreni kene isimlendir

en: Please edit this group name
tr: Lütfen bu zümreniñ ismini tarir etiñiz

en: Call
tr: Ara

en: Transfer
tr: Keçir

note: Translators : The alias we are registering already exists : failure
en: Duplicate alias
tr: Ekileşken tahallüs

en: Bad username/password
tr: Fena qullanıcı-adı/sır-söz

en: Transport error
tr: Naqil hatası

en: Failed
tr: Muvafaqiyetsiz

en: _Disable
tr: _Ğayrı qabilleştir

en: _Enable
tr: _Qabilleştir

en: Recharge the account
tr: Esapnı kene yüklet

en: Consult the balance history
tr: Baqiye keçmişini közden keçir

en: Consult the call history
tr: Arama keçmişini közden keçir

en: Edit account
tr: Hesabıñıznı tarir etiñiz

en: Registrar:
tr: Qaydçı:

en: Gatekeeper:
tr: Qapıcı:

en: User:
tr: Qullanıcı:

note: Translators: * SIP knows two usernames: The name for the client ("User") and the name * for the authentication procedure ("Authentication User")
en: Authentication User:
tr: Sahihlenme Qullanıcısı:

en: Password:
tr: Sır-söz:

en: Timeout:
tr: Zaman Aşımı:

en: Enable Account
tr: Esapnı Qabilleştir

en: You did not supply a name for that account.
tr: O esap içün bir isim temin etmediñiz.

en: You did not supply a host to register to.
tr: Qayd olunacaq bir qonaqbay temin etmediñiz.

en: You did not supply a user name for that account.
tr: O esap içün bir qullanıcı-adı temin etmediñiz.

en: The timeout should have a bigger value.
tr: Zaman-aşımı daa büyük bir qıymetke saip olmalı.

en: _Add an Ekiga.net Account
tr: Bir Ekiga.net Hesabını _Ekle

en: _Add an Ekiga Call Out Account
tr: Bir Ekiga Bilgisayardan-Telefonğa Hesabını _Ekle

en: _Add a SIP Account
tr: Bir SİP Hesabını _Ekle

en: _Add an H.323 Account
tr: Bir H.323 Hesabını _Ekle

en: Please update the following fields.
tr: Lütfen aşağıdaki alanlarnı yañartıñız.

en: Get an Ekiga.net SIP account
tr: Bir Ekiga.net SİP esabını alıñız

en: Get an Ekiga Call Out account
tr: Bir Ekiga Bilgisayardan-Telefonğa esabını alıñız

en: Account ID:
tr: Esap Kimligi:

en: PIN Code:
tr: Şahsiy Kimlik Nomerası (ŞKN; PIN) Kodu:

en: Local user cleared the call
tr: Yerli qullanıcı aramanı temizledi

en: Local user rejected the call
tr: Yerli qullanıcı aramanı red etti

en: Remote user cleared the call
tr: Uzaqtaki qullanıcı aramanı temizledi

en: Remote user rejected the call
tr: Uzaqtaki qullanıcı aramanı red etti

en: Remote user has stopped calling
tr: Uzaqtaki qullanıcı aramanı toqtattı

en: Abnormal call termination
tr: Nanormal arama soñlandırması

en: Could not connect to remote host
tr: Uzaqtaki sunucığa bağlanılamadı

en: The Gatekeeper cleared the call
tr: Qapıcı aramanı temizledi

en: User not found
tr: Qullanıcı tapılamadı

en: Insufficient bandwidth
tr: Yetersiz quşaq-kenişligi

en: No common codec
tr: Ortaq kodek yoq

en: Call forwarded
tr: Arama yönlendirildi

en: Security check failed
tr: Emniyet teşkerüvi muvafaqiyetsiz

en: Local user is busy
tr: Yerli qullanıcı meşğuldir

en: Congested link to remote party
tr: Uzaqtaki tarafqa tıqalğan ilişim

en: Remote user is busy
tr: Uzaqtaki qullanıcı meşğuldir

en: Remote host is offline
tr: Uzaqtaki qonaqbay devre-tışıdır

en: User is not available
tr: Qullanıcı faydalanılışlı degildir

en: Call completed
tr: Arama tamamlandı

en: Ekiga did not manage to configure your network settings automatically. You can still use it, but you need to configure your network settings manually.
    
    Please see http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually for instructions
tr: Ekiga, şebeke tesbitleriñizni öz-özünden ayarlayamadı. Onı kene de qullana bilirsiñiz, lâkin şebeke tesbitleriñizni elden ayarlavıñız kerek.
    
    Talimat içün lütfen http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually körüñiz

en: Message
tr: Mesaj

en: Bad request
tr: Fena istem

en: Payment required
tr: Töleme şarttır

en: Unauthorized
tr: Salâhiyetsiz

en: Forbidden, please check that username and password are correct
tr: Yasaqlanğan, lütfen qullanıcı adı ve sır-sözniñ doğru olğanını teşkeriñiz

en: Timeout
tr: Zaman Aşımı

en: Conflict
tr: Çatışma

en: Temporarily unavailable
tr: Muvaqqat olaraq faydalanılamay

en: Not acceptable
tr: Namaqbul

en: Illegal status code
tr: Ğayrı qanuniy durum kodu

en: Multiple choices
tr: Çoq sayılı saylavlar

en: Moved permanently
tr: Daimiy olaraq avuştırıldı

en: Moved temporarily
tr: Muvaqqat olaraq avuştırıldı

en: Use proxy
tr: Proksi qullan

en: Alternative service
tr: Alternativ hızmet

en: Not found
tr: Tapılmadı

en: Method not allowed
tr: Usul caiz degil

en: Proxy authentication required
tr: Proksi sahihlenüvi şarttır

en: Length required
tr: Uzunlıq şarttır

en: Request entity too big
tr: İstem barlığı fazla büyük

en: Request URI too long
tr: İstem URİ fazla uzun

en: Unsupported media type
tr: Desteklenmegen müit türü

en: Unsupported URI scheme
tr: Desteklenmegen URİ taslağı

note: Translators:  The extension we are trying to register does not exist. * Here extension is a specific "phone number", see * http://en.wikipedia.org/wiki/Extension_(telephone) * for more information
en: Bad extension
tr: Fena uzantı

en: Extension required
tr: Uzantı şarttır

en: Interval too brief
tr: Aralıq fazla qısqa

en: Loop detected
tr: İlik alğılandı

en: Too many hops
tr: Çoq fazla sıçrama

en: Address incomplete
tr: Tamam olmağan adres

en: Ambiguous
tr: Müphem

en: Busy Here
tr: Mında Meşğul

en: Request terminated
tr: İstem soñlandırıldı

en: Not acceptable here
tr: Mında Qabul Etilmez

en: Bad event
tr: Fena vaqia

en: Request pending
tr: İstem beklemekte

en: Undecipherable
tr: Şifresizlendirilmez

en: Internal server error
tr: İçki sunucı hatası

en: Not implemented
tr: Eda etilmegen

en: Bad gateway
tr: Fena savaq

en: Service unavailable
tr: Hızmet faydalanılışsız

en: Server timeout
tr: Sunucı zaman aşımı

en: SIP version not supported
tr: SİP sürümi desteklenmey

en: Message too large
tr: Mesaj fazla iri

en: Busy everywhere
tr: Er yerde meşğul

en: Decline
tr: Red et

en: Does not exist anymore
tr: Artıq mevcut degildir

en: Globally not acceptable
tr: Kürreviy olaraq qabul etilmez

en: Could not send message
tr: Mesaj yiberilamadı

en: Incoming call from %s
tr: %s aray

en: Incoming call
tr: Kelgen arama

en: In a call with %s
tr: %s ile laqırdı içerisinde

en: In a call
tr: Laqırdı içerisinde

en: New resource list
tr: Yañı çoqraq listesi

en: Add new resource-list
tr: Yañı çoqraq-listesini ekle

en: Please fill in this form to add a new contact list to ekiga's remote roster
tr: Ekiga'nıñ uzaqtaki temasnamesine yañı bir temas listesini eklemek içün lütfen bu formanı toldurıñız

en: Writable:
tr: Yazılabilir:

en: Username:
tr: Qullanıcı-adı:

en: Unnamed
tr: İsimsiz

en: _Add a new contact
tr: _Yañı bir temasnı ekle

en: _Refresh contact list
tr: _Temas listesini tazert

en: Contact list _properties
tr: Temas listesi _hasiyetleri

en: Edit contact list properties
tr: Temas listesi hasiyetlerini tarir et

en: Please edit the following fields (no identifier means global)
tr: Lütfen aşağıdaki alanlarnı tarir etiñiz (kimliklendirici olmasa kürreviy demek)

en: Contact list's name
tr: Temas listesiniñ ismi

note: "Document" used as a name -- uri point to the root of a document tree
en: Document root
tr: Vesiqa tamırı

en: Identifier
tr: Kimliklendirici

en: Writable
tr: Yazılabilir

en: Server username
tr: Sunucı qullanıcı-adı

en: Server password
tr: Sunucı sır-sözü

en: Add a remote contact
tr: Uzaqtaki bir temasnı ekle

en: Please fill in this form to create a new contact on a remote server
tr: Uzaqtaki bir sunucıda yañı bir temasnı icat etmek içün lütfen aşağıdaki formanı toldurıñız

en: Edit remote contact
tr: Uzaqtaki temasnı tarir et

en: Please fill in this form to change an existing contact on a remote server
tr: Uzaqtaki bir sunucıda mevcut bir temasnı deñiştirmek içün lütfen aşağıdaki formanı toldurıñız

en: Invalid server data
tr: Keçersiz sunucı verileri

en: Click to fetch
tr: Alıp ketirmek içün çertiñiz

en: Distant contact
tr: Mesafeli temas

en: %s / List #%d
tr: %s / Liste №%d

en: List #%d
tr: Liste №%d

en: Advanced
tr: İleriletilgen

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: Address _Book
tr: Adres _Defteri

note: This will add static and dynamic actions
en: _Action
tr: _Amel

en: Category
tr: Ulam

en: Full Name
tr: Tam İsim

en: _Search Filter:
tr: _Qıdırma Süzgüçi:

en: says:
tr: dey:

en: Open link in browser
tr: İlişimni kezicide aç

en: Copy link
tr: İlişimni kopiyala

en: _Smile...
tr: _Külümsire...

note: we can't do much here since we get the Chat as reference...
en: Chat Window
tr: Sübet Penceresi

en: Unsorted
tr: Sıralanmağan

en: Move selected codec priority upwards
tr: Saylanğan kodek evelligini yuqarığa taba avuştır

en: Move selected codec priority downwards
tr: Saylanğan kodek evelligini aşağığa taba avuştır

en: Do not show this dialog again
tr: Bu dialognı bir daa kösterme

en: Registered
tr: Qaydlı

en: Unregistered
tr: Qaydsız

en: Could not unregister
tr: Qaydsızlaştıramadım

en: Could not register
tr: Qayd etamadım

en: Processing...
tr: İşlene...

en: Account Name
tr: Esap İsmi

en: Voice Mails
tr: Sesli Poçtalar

en: Status
tr: Durum

en: Accounts
tr: Esaplar

en: _Accounts
tr: _Esaplar

en: _Help
tr: _Yardım

note: Translators: * The following string "A" means "activated" or "active". It's a column * description in the list of configured accounts, it shows if an account * is activated or not (a status the user can choose).
en: A
tr: F

en: This is the Ekiga general configuration assistant. The following steps will set up Ekiga by asking a few simple questions.
    
    Once you have completed these steps, you can always change them later by selecting Preferences in the Edit menu.
tr: Bu, Ekiga umumiy ayarlama muavinidir. Aşağıdaki adımlar, bir qaç basit sual soraraq Ekiga'nı tesbit etecek.
    
    Bu adımlarnı tamamlağandan soñ, olarnı er zaman Tarir menüsinde Tercihler saylayaraq deñiştire bilirsiñiz.

en: Welcome to Ekiga
tr: Ekiga'ğa Hoş Keldiñiz

en: Personal Information
tr: Şahsiy Malümat

note: The user fields
en: Please enter your first name and your surname:
tr: Lütfen adıñıznı ve soyadıñıznı kirsetiñiz:

en: Your first name and surname will be used when connecting to other VoIP and videoconferencing software.
tr: Adıñız ve soyadıñız, diger İP üzeri Ses (VoİP) ve video-toplaşuvlama yazılımları ile bağlanğanda qullanılacaq.

en: Ekiga.net Account
tr: Ekiga.net Hesabı

en: Please enter your username:
tr: Lütfen qullanıcı-adıñıznı kirsetiñiz:

en: Please enter your password:
tr: Lütfen sır-sözüñizni kirsetiñiz:

en: The username and password are used to login to your existing account at the ekiga.net free SIP service. If you do not have an ekiga.net SIP address yet, you may first create an account below. This will provide a SIP address that allows people to call you.
    
    You may skip this step if you use an alternative SIP service, or if you would prefer to specify the login details later.
tr: Qullanıcı-adıñız ve sır-sözüñiz ücretsiz ekiga.net SİP hızmetindeki esabıñızğa içeri imzalanmaq içün qullanılacaq. Eger şimdilik bir ekiga.net SİP adresiñiz yoq ise, evelâ aşağıda bir esap icat ete bilirsiñiz. Bu, diger insanlarğa sizni aramağa imkân bergen bir SİP adresini temin etecek.
    
    Eger alternativ bir SİP esabı qullansañız yaki içeri imzalanma tafsilâtını daa soñra belirtmege tercih etseñiz, bu adımnı atlay bilirsiñiz.

en: I do not want to sign up for the ekiga.net free service
tr: Bedava ekiga.net hızmetine abune olmağa istemeyim

en: Ekiga Call Out Account
tr: Ekiga Bilgisayardan-Telefonğa Hesabı

en: Please enter your account ID:
tr: Lütfen esap kimligiñizni kirsetiñiz:

en: Please enter your PIN code:
tr: Lütfen Şahsiy Kimlik Nomerası (ŞKN; PIN) koduñıznı kirsetiñiz:

en: You can make calls to regular phones and cell numbers worldwide using Ekiga.
    
    To enable this, you need to do two things:
    - First buy an account at the URL below.
    - Then enter your account ID and PIN code.
    The service will work only if your account is created using the URL in this dialog.
tr: Ekiga qullanaraq dünya boyu muntazam telefonlarğa ve cep telefonlarına arama yapa bilirsiñiz.
    
    Bunı qabilleştirmek içün eki şey yapuvıñız kerek:
    - Evelâ aşağıdaki adreste bir esapnı satın alıñız.
    - Ondan soñ esap kimligiñizni ve sır-sözüñizni (ŞKN koduñıznı) kirsetiñiz.
    Bu hızmet ancaq esabıñız bu dialogtaki URL qullanılaraq icat etilgen olsa çalışacaq.

en: Consult the calls history
tr: Aramalar keçmişini közden keçir

en: I do not want to sign up for the Ekiga Call Out service
tr: Ekiga Bilgisayardan-Telefonğa hızmetine abune olmağa istemeyim

en: Connection Type
tr: Bağlantı Türü

note: The connection type
en: Please choose your connection type:
tr: Lütfen bağlantı türüñizni saylañız:

en: ISDN
tr: İSDN

en: DSL/Cable (128 kbit/s uplink)
tr: DSL/Kabel (128 kbit/saniye yuqarı-ilişim)

en: DSL/Cable (512 kbit/s uplink)
tr: DSL/Kabel (512 kbit/saniye yuqarı-ilişim)

en: LAN
tr: Yerli Mıntıqa Şebekesi (YMŞ; LAN)

en: Keep current settings
tr: Ağımdaki tesbitlerni qoru

en: The connection type will permit determining the best quality settings that Ekiga will use during calls. You can later change the settings individually in the preferences window.
tr: Bağlantı türü, Ekiga tarafından aramalar esnasında qullanılacaq eñ keyfiyetli tesbitlerni belgilemege imkân berecek. Daha soñra bu tesbitlerni birer-birer Tercihler penceresinde deñiştire bilirsiñiz.

en: Audio Devices
tr: Davuş Cihazları

en: Please choose the audio ringing device:
tr: Lütfen davuş çıñlama cihazını saylañız:

en: The audio ringing device is the device that will be used to play the ringing sound on incoming calls.
tr: Davuş çıñlama cihazı, kelgen aramalar üzerine çıñlav davuşını çalmaq içün qullanılacaq cihazdır.

note: ---
en: Please choose the audio output device:
tr: Lütfen davuş çıqtısı cihazını saylañız:

en: The audio output device is the device that will be used to play audio during calls.
tr: Davuş çıqtısı cihazı, aramalar esnasında davuşnı çalmaq içün qullanılacaq cihazdır.

note: ---
en: Please choose the audio input device:
tr: Lütfen davuş kirdisi cihazını saylañız:

en: The audio input device is the device that will be used to record your voice during calls.
tr: Davuş kirdisi cihazı, aramalar esnasında sesiñizni qayd etmek içün qullanılacaq cihazdır.

en: Please choose your video input device:
tr: Lütfen video kirdisi cihazıñıznı saylañız:

en: The video input device is the device that will be used to capture video during calls.
tr: Video kirdisi cihazı, aramalar esnasında video yaqalamaq içün qullanılacaq cihazdır.

en: No device found
tr: İç bir cihaz tapılmadı

en: Configuration Complete
tr: Ayarlama Tamam

en: You have now finished the Ekiga configuration. All the settings can be changed in the Ekiga preferences. Enjoy!
tr: Ekiga ayarlamasını şimdi bitirgen olasıñız. Tesbitlerniñ episi Ekiga tercihlerinde deñiştirile bile. Zevqlanıñız!

en: Configuration summary:
tr: Ayarlama hulâsası:

en: Audio Ringing Device
tr: Davuş Çıñlama Cihazı

en: Audio Output Device
tr: Davuş Çıqtısı Cihazı

en: Audio Input Device
tr: Davuş Kirdisi Cihazı

en: Video Input Device
tr: Video Kirdisi Cihazı

en: SIP URI
tr: SİP URİ

en: Ekiga Call Out
tr: Ekiga Bilgisayardan-Telefonğa

en: Ekiga Configuration Assistant (%d of %d)
tr: Ekiga Ayarlama Muavini (adım %d/%d)

en: Contributors:
tr: Hisse qoşqanlar:

en: Artwork:
tr: Sanat eserleri:

en: See AUTHORS file for full credits
tr: Hisse qoşqanlarnıñ episi içün AUTHORS dosyesini körüñiz

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Bu program serbest yazılımdır; onı Serbest Yazılım Vaqfı (FSF) tarafından neşir etilgeni kibi GNU Umumiy Aleniy Litsenziyası şartları altında kene dağıta bilir ve/yaki deñiştire bilirsiñiz; ya Litsenziyanıñ 2-nci sürümi, ya da (ihtiyarıñızğa göre) er angi soñraki sürümi.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
tr: Bu program faydalı olacağı ümüti ile, lâkin ER ANGİ KEFALET OLMADAN dağıtıla; atta zımniy ALIP-VERİLEBİLİRLİK yaki BELLİ MURATQA LİYAQAT kefaleti olmadan. Daha çoq tafsilât içün GNU Umumiy Aleniy Litsenziyasını körüñiz. Bu program ile beraber bir GNU Umumiy Aleniy Litsenziyası kopiyasını berilgen oluvıñız lâzim; aksi taqdirde, Serbest Yazılım Vaqfı'na yazıñız: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA

en: Ekiga is licensed under the GPL license and as a special exception, you have permission to link or otherwise combine this program with the programs OPAL, OpenH323 and PWLIB, and distribute the combination, without applying the requirements of the GNU GPL to the OPAL, OpenH323 and PWLIB programs, as long as you do follow the requirements of the GNU GPL for all the rest of the software thus combined.
tr: Ekiga Umumiy Aleniy Litsenziyası (UAL; GPL) altında lisanslıdır ve mahsus bir istisna olaraq, bu programnı OPAL, OpenH323 ve PWLİB programları ile iliştirmege yaki başqaca terkip etmege ve böyle terkipni, GNU UAL (GPL) şartlarını OPAL, OpenH323 ve PWLİB programlarına uyğulamadan, dağıtmağa izniñiz bar, böylece terkip etilgen başqa bütün yazılım içün GNU UAL (GPL) şartlarına uyuvıñız şartı ile.

en: Ekiga is full-featured SIP and H.323 compatible VoIP, IP-Telephony and Videoconferencing application that allows you to make audio and video calls to remote users with SIP and H.323 hardware or software.
tr: Ekiga, SİP ve H.323 donanımı yaki yazılımı olğan uzaqtaki qullanıcılar ile davuşlı ve videolı arama yapuvıñızğa imkân bergen, tam-hususiyetli, SİP ve H.323 telif qabiliyetli, İP üzeri Ses (İPüS; VoİP), İP-Telefoncılığı ve Video-toplaşuvlama uyğulamasıdır.

en: Help display is not supported by your GTK+ version
tr: GTK+ sürümiñiz tarafından yardım kösterüv desteklenmey

en: Unable to open help file.
tr: Yardım dosyesi açılamay.

note: Translators: Is displayed once an account "%s" is registered.
en: Registered %s
tr: %s qayd etildi

note: Translators: Is displayed once an account "%s" is unregistered.
en: Unregistered %s
tr: %s qaydsızlaştırıldı

en: Could not unregister %s
tr: %s qaydsızlaştırılamadı

en: Could not register %s
tr: %s qayd etilamadı

en: A:%.1f/%.1f   V:%.1f/%.1f   FPS:%d/%d
tr: D:%.1f/%.1f   V:%.1f/%.1f   Saniye-başına-Çerçive (FPS):%d/%d

en: Connected with %s
tr: %s ile bağlanılğan

en: Standby
tr: Yanda tur

en: Call on hold
tr: Arama tutuşta

en: Call retrieved
tr: Arama tapılıp ketirildi

en: Missed call from %s
tr: %s araması qaçırılğan

en: Error
tr: Hata

en: Error while initializing video output
tr: Video çıqtısını başlanğıçlandırğanda hata

en: No video will be displayed on your machine during this call
tr: Bu arama esnasında maşnañızda video iç kösterilmeycek

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that no other application is using the accelerated video output.
tr: Video çıqtısını açqanda yaki başlanğıçlandırğanda bir hata bar edi. Lütfen başqa bir uyğulamanıñ tezleştirilgen video çıqtısını qullanmağanını doğrulañız.

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that you are using a color depth of 24 or 32 bits per pixel.
tr: Video çıqtısını açqanda yaki başlanğıçlandırğanda bir hata bar edi. Lütfen piksel başına 24 yaki 32 bitlik tüs terenligini qullanğanıñıznı doğrulañız.

note: Translators: This is a hotplug status
en: Added video input device %s
tr: Video kirdisi cihazı %s eklendi

note: Translators: This is a hotplug status
en: Removed video input device %s
tr: Video kirdisi cihazı %s çetleştirildi

en: Error while accessing video device %s
tr: Video cihazı %s irişilgende hata

en: A moving logo will be transmitted during calls. Notice that you can always transmit a given image or the moving logo by choosing "Picture" as video plugin and "Moving logo" or "Static picture" as device.
tr: Aramalar esnasında areket etken bir logo naqil etilecek. Haberiñiz olsun ki, video plagini olaraq "Resim" ve cihaz olaraq "Areket etken logo" yaki "Dural resim" saylayaraq, er zaman ya berilgen bir suretni ya da areket etken logonı naqil ettire bilirsiñiz.

en: There was an error while opening the device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your permissions and make sure that the appropriate driver is loaded.
tr: Cihaz açılğanda bir hata bar edi. Eger tıqatılabilir bir cihaz ise, onıñ kene bağlanuvı yeterli ola bilir. Aksi taqdirde, yaki o kene de irişilamay ise, lütfen rühsetleriñizni teşkeriñiz ve uyğun sürüciniñ yüklengen oluvından emin oluñız.

en: Your video driver doesn't support the requested video format.
tr: Video sürüciñiz istengen video formatını desteklemey.

en: Could not open the chosen channel.
tr: Saylanğan kanal açılamadı.

en: Your driver doesn't seem to support any of the color formats supported by Ekiga.
     Please check your kernel driver documentation in order to determine which Palette is supported.
tr: Sürüciñiz Ekiga tarafından desteklengen iç bir tüs formatını desteklemey ğaliba.
     Qaysı Paletniñ desteklengenini belgilemek içün lütfen çegirdek sürüci vesiqalamañıznı teşkeriñiz.

en: Error while setting the frame rate.
tr: Çerçive nisbetini tesbit etkende hata.

en: Error while setting the frame size.
tr: Çerçive ölçüsini tesbit etkende hata.

en: Unknown error.
tr: Bilinmegen hata.

note: Translators: This is a hotplug status
en: Added audio input device %s
tr: Davuş kirdisi cihazı %s eklendi

note: Translators: This is a hotplug status
en: Removed audio input device %s
tr: Davuş kirdisi cihazı %s çetleştirildi

en: Error while opening audio input device %s
tr: Davuş kirdisi cihazı %s açılğanda hata

note: Translators: This happens when there is an error with audio input: * Nothing ("silence") will be transmitted
en: Only silence will be transmitted.
tr: Tek davuşsızlıq naqil etilecek.

en: Unable to open the selected audio device for recording. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
tr: Qayd etüv içün saylanğan davuş cihazı açılamay. Eger tıqatılabilir bir cihaz ise, onıñ kene bağlanuvı yeterli ola bilir. Aksi taqdirde, yaki o kene de irişilamay ise, lütfen davuş tesbitiñizni, rühsetleriñizni ve cihaznıñ meşğul olmağanını teşkeriñiz.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to read data from this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
tr: Saylanğan davuş cihazı muvafaqiyetnen açıldı, faqat bu cihazdan verilerni oqumaq imkânsızdır. Eger tıqatılabilir bir cihaz ise, onıñ kene bağlanuvı yeterli ola bilir. Aksi taqdirde, yaki o kene de irişilamay ise, lütfen davuş tesbitiñizni teşkeriñiz.

en: Added audio output device %s
tr: Davuş çıqtısı cihazı %s eklendi

en: Removed audio output device %s
tr: Davuş çıqtısı cihazı %s çetleştirildi

en: Error while opening audio output device %s
tr: Davuş çıqtısı cihazı %s açılğanda hata

en: No incoming sound will be played.
tr: İç bir kelgen davuş çalınmaycaq.

en: Unable to open the selected audio device for playing. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
tr: Çaluv içün saylanğan davuş cihazı açılamay. Eger tıqatılabilir bir cihaz ise, onıñ kene bağlanuvı yeterli ola bilir. Aksi taqdirde, yaki o kene de irişilamay ise, lütfen davuş tesbitiñizni, rühsetleriñizni ve cihaznıñ meşğul olmağanını teşkeriñiz.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to write data to this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
tr: Saylanğan davuş cihazı muvafaqiyetnen açıldı, faqat bu cihazğa verilerni yazmaq imkânsızdır. Eger tıqatılabilir bir cihaz ise, onıñ kene bağlanuvı yeterli ola bilir. Aksi taqdirde, yaki o kene de irişilamay ise, lütfen davuş tesbitiñizni teşkeriñiz.

en: Video Settings
tr: Video Tesbitleri

en: Adjust brightness
tr: Parlaqlıqnı tadil et

en: Adjust whiteness
tr: Aqlıqnı tadil et

en: Adjust color
tr: Tüsni tadil et

en: Adjust contrast
tr: Tezatnı tadil et

en: Audio Settings
tr: Davuş Tesbitleri

en: _Retrieve Call
tr: Aramanı _Tapıp Ketir

en: _Hold Call
tr: _Aramanı Tut

en: Suspend _Audio
tr: Davuşnı _Sarqıt

en: Suspend _Video
tr: Videonı Sarqı_t

en: Resume _Audio
tr: _Davuşnı Devam Ettir

en: Resume _Video
tr: _Videonı Devam Ettir

en: Reject
tr: Red et

en: Accept
tr: Qabul et

en: Incoming call from
tr: Kelgen arama:

en: Remote URI:
tr: Uzaqtaki URİ:

en: Remote Application:
tr: Uzaqtaki Uyğulama:

en: Call from %s
tr: %s aradı

en: Call Duration: %s
tr: Arama Uzunlığı: %s

en: Transfer call to:
tr: Aramanı şurağa keçir:

en: No
tr: Yoq

en: Yes
tr: Ebet

en: Detected new audio input device:
tr: Yañı davuş kirdisi cihazı keşif etildi:

en: Detected new audio output device:
tr: Yañı davuş çıqtısı cihazı keşif etildi:

en: Detected new video input device:
tr: Yañı video kirdisi cihazı keşif etildi:

en: Video Devices
tr: Video Cihazları

en: Do you want to use it as default device?
tr: Onı ög-belgilengen cihaz olaraq qullanmağa isteysiñizmi?

en: _Chat
tr: _Sübetleş

en: Ca_ll
tr: _Ara

en: Place a new call
tr: Yañı bir arama yap

en: _Hang up
tr: _Qapa

en: Terminate the current call
tr: Ağımdaki aramanı soñlandır

en: A_dd Contact
tr: Temas _Ekle

en: Add a contact to the roster
tr: Temasnamege bir temas ekle

en: Find contacts
tr: Temaslarnı tap

en: Co_ntact
tr: _Temas

en: Act on selected contact
tr: Saylanğan temas üzerine amel et

en: H_old Call
tr: Aramanı _Tut

en: Hold the current call
tr: Ağımdaki aramanı bekleterek tut

en: _Transfer Call
tr: Aramanı _Keçir

en: Transfer the current call
tr: Ağımdaki aramanı aqtar

en: Suspend or resume the audio transmission
tr: Davuş naqlini sarqıt ya da devam ettir

en: Suspend or resume the video transmission
tr: Video naqlini sarqıt ya da devam ettir

en: Close the Ekiga window
tr: Ekiga penceresini qapat

en: Quit
tr: Terk et

en: _Configuration Assistant
tr: _Ayarlama Muavini

en: Run the configuration assistant
tr: Ayarlama muavinini çaptır

en: Edit your accounts
tr: Esaplarıñıznı tarir etiñiz

en: Change your preferences
tr: Tercihleriñizni deñiştiriñiz

en: _View
tr: _Körünim

en: Con_tacts
tr: _Temaslar

en: View the contacts list
tr: Temaslar listesini köster

en: _Dialpad
tr: _Qadran

en: View the dialpad
tr: Tuştaqımını köster

en: _Call History
tr: _Arama Keçmişi

en: View the call history
tr: Arama keçmişini köster

en: _Show Call Panel
tr: Arama Panelini _Köster

en: _Local Video
tr: _Yerli Video

en: Local video image
tr: Yerli video sureti

en: _Remote Video
tr: _Uzaqtan Video

en: Remote video image
tr: Uzaqtan video sureti

en: _Picture-in-Picture
tr: _Resim-içinde-Resim

en: Both video images
tr: Video suretleriniñ ekisi de

en: Picture-in-Picture in Separate _Window
tr: Resim-içinde-Resim Ayrı _Pencerede

en: Zoom in
tr: Yaqınlaştır

en: Zoom out
tr: Uzaqlaştır

en: Normal size
tr: Normal ölçü

en: _Fullscreen
tr: _Tam ekran

en: Switch to fullscreen
tr: Tam ekranğa almaştır

en: Get help by reading the Ekiga manual
tr: Ekiga qılavuzını oquyaraq yardım tapıñız

en: View information about Ekiga
tr: Ekiga aqqında malümat köster

en: Enter a URI on the left, and click this button to place a call or to hangup
tr: Bir arama yapmaq yaki onı qapamaq içün solda bir URİ kirsetiñiz ve bu dögmege çertiñiz

en: Contacts
tr: Temaslar

en: Dialpad
tr: Qadran

en: Call history
tr: Arama keçmişi

en: Change the volume of your soundcard
tr: Davuş kartıñıznıñ davuşlılığını deñiştiriñiz

en: Change the color settings of your video device
tr: Video cihazıñıznıñ tüs tesbitlerini deñiştiriñiz

note: Translators: TX is a common abbreviation for "transmit".  As it * is shown in a tooltip, there is no space constraint
en: TX: %dx%d
tr: Naqil (TX): %dx%d

note: Translators: RX is a common abbreviation for "receive".  As it * is shown in a tooltip, there is no space constraint
en: RX: %dx%d
tr: Qabul (RX): %dx%d

en: Lost packets: %.1f %%
    Late packets: %.1f %%
    Out of order packets: %.1f %%
    Jitter buffer: %d ms%s%s%s
tr: Coyulğan paketler: %.1f %%
    Keçikken paketler: %.1f %%
    Sıradan tış paketler: %.1f %%
    Titreme bufferi: %d ms%s%s%s

en: Prints debug messages in the console (level between 1 and 5)
tr: Konsolda arızasızlandıruv mesajlarını bastırır (seviye 1 ve 5 arasında)

en: Prints user plane debug messages in the console (level between 1 and 4)
tr: Konsolda qullanıcı tüzlemi arızasızlandıruv mesajlarını bastırır (seviye 1 ve 4 arasında)

en: Makes Ekiga call the given URI
tr: Ekiga'ğa berilgen URİ'ni aratır

en: No usable audio plugin detected
tr: İç bir qullanılabilir davuş plagini keşif etilmegen

en: Ekiga didn't find any usable audio plugin. Make sure that your installation is correct.
tr: Ekiga, er angi qullanılabilir davuş plaginini tapmadı. Qurulımıñıznıñ doğru olğanından emin oluñız.

en: No usable audio codecs detected
tr: İç bir qullanılabilir davuş kodegi keşif etilmegen

en: Ekiga didn't find any usable audio codec. Make sure that your installation is correct.
tr: Ekiga qullanılabilir bir davuş kodegi tapmadı. Qurulımıñıznıñ doğru olğanından emin oluñız.

en: Play sound for new voice mails
tr: Yañı sesli poçtalar içün davuş çal

en: Play sound for new instant messages
tr: Yañı aniy mesajlar içün davuş çal

en: _Full name:
tr: _Tam isim:

en: User Interface
tr: Qullanıcı Arayüzü

en: Start _hidden
tr: _Gizlengen başla

en: Show offline _contacts
tr: Devre-tışı _temaslarnı köster

en: Video Display
tr: Video Kösterimi

en: Place windows displaying video _above other windows
tr: Video kösterilgen pencerelerni diger pencereler _üstünde yerleştir

en: Network Settings
tr: Şebeke Tesbitleri

en: Disable network _detection
tr: Şebeke _keşfini ğayrı qabilleştir

en: Call Forwarding
tr: Arama Yönlendirüv

en: _Always forward calls to the given host
tr: Aramalarnı _er zaman berilgen qonaqbayğa yönlendir

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings
tr: Qabilleştirilgen ise, kelgen aramalarnıñ episi protokol tesbitlerinde belirtilgen qonaqbayğa yönlendirilecek

en: Forward calls to the given host if _no answer
tr: Cevap _yoq ise, aramalarnı berilgen qonaqbayğa yönlendir

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you do not answer the call
tr: Qabilleştirilgen ise, kelgen aramalarnıñ episi protokol tesbitlerinde belirtilgen qonaqbayğa yönlendirilecek, eger aramağa cevap bermeseñiz

en: Forward calls to the given host if _busy
tr: _Meşğul ise, aramalarnı berilgen qonaqbayğa yönlendir

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
tr: Qabilleştirilgen ise, kelgen aramalarnıñ episi protokol tesbitlerinde belirtilgen qonaqbayğa yönlendirilecek, eger endi arama içinde ya da Raatsız Etmeñiz tarzında olsañız

en: Call Options
tr: Arama İhtiyariyatı

note: Add all the fields
en: Timeout to reject or forward unanswered incoming calls (in seconds):
tr: Cevaplanmağan kelgen aramalarnıñ red etilüvi yaki yönlendirilüvi içün zaman aşımı (saniye cınsından):

en: Ekiga Sound Events
tr: Ekiga Davuş Vaqiaları

en: Event
tr: Vaqia

en: Choose a sound
tr: Bir davuş saylañız

en: Wavefiles
tr: .wav dosyeleri

en: Play
tr: Çal

en: String
tr: Tizgi

en: Tone
tr: Ton

en: Misc Settings
tr: Müteferriq Tesbitler

en: Forward _URI:
tr: Yönlendirüv _URİ:

en: Advanced Settings
tr: İleriletilgen Tesbitler

note: The toggles
en: Enable H.245 _tunneling
tr: H.245 _tunnellemesini qabilleştir

en: Enable _early H.245
tr: _Erteki H.245'ni qabilleştir

en: Enable fast _start procedure
tr: Tez _başlanğıç yol-yoruğını qabilleştir

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
tr: Bağlantı, Tez Başlanğıç tarzında qurulacaq. Tez Başlanğıç, aramalarnı daa çabik başlatmaq içün H.323v2'de kirsetilgen yañı bir yoldur. Netmeeting tarafından desteklenmez ve hem Tez Başlanğıçnıñ hem de H.245 Tunnellemesininiñ beraber qullanıluvı bazı Netmeeting sürümleriniñ çöküvine sebep ola bilir.

en: DTMF Mode
tr: DTMF Tarzı

en: _Send DTMF as:
tr: DTMF şöyle _yiberilsin:

en: This allows you to set the mode for DTMFs sending.
tr: Bu, DTMF'lerni yiberüv içün sizge tarznı tesbit etmege imkân berir.

en: _Outbound Proxy:
tr: _Tışarı-bağlı Proksi:

en: Ringing Device
tr: Çıñlama Cihazı

en: Select the ringing audio device to use
tr: Qullanılacaq çıñlama davuş cihazını saylañız

en: Output device:
tr: Çıqtı cihazı:

en: Input device:
tr: Kirdi cihazı:

note: That button will refresh the device list
en: _Detect devices
tr: _Cihazlarnı keşif et

en: Click here to refresh the device list.
tr: Cihaz listesini tazertmek içün mında çertiñiz.

en: PAL (Europe)
tr: PAL (Avropa)

en: NTSC (America)
tr: NTSC (Amerika)

en: SECAM (France)
tr: SECAM (Frenkistan)

en: Auto
tr: Avto

note: Video Channel
en: Channel:
tr: Kanal:

en: Size:
tr: Ölçü:

en: Select the transmitted video size
tr: Naqil etilgen video ölçüsini saylañız

en: Codecs
tr: Kodekler

en: Settings
tr: Tesbitler

note: Translators: the full sentence is Automatically adjust jitter buffer between X and Y ms
en: Enable silence _detection
tr: Davuşsızlıq _alğılamasını qabilleştir

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it.
tr: Qabilleştirilgen ise, onı desteklegen kodekler ile davuşsızlıq alğılamasını qullan.

en: Enable echo can_celation
tr: Akisseda _lâğvını qabilleştir

en: If enabled, use echo cancelation.
tr: Qabilleştirilgen ise, akisseda lâğvını qullan.

en: Maximum _jitter buffer (in ms):
tr: Azamiy _titreme bufferi (ms cınsından):

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms).
tr: Davuş qabulı içün azamiy titreme bufferi ölçüsi (ms cınsından).

note: Translators: the full sentence is Keep a minimum video quality of X %
en: Picture Quality
tr: Resim Keyfiyeti

en: Choose if you want to guarantee a minimum image quality (possibly leading to dropped frames in order not to surpass the bitrate limit) or if you prefer to keep the frame rate.
tr: Asğariy bir suret keyfiyetini kefalet etmegemi (bit-nisbeti hadını aşmamaq içün belki de tüşürilgen çerçivelerge yol açaraq) yoqsa çerçive nisbetini qorumağamı istegeniñizni saylañız.

en: Maximum video _bitrate (in kbits/s):
tr: Azamiy video _bit-nisbeti (kbit/s olaraq):

en: The maximum video bitrate in kbits/s. The video quality and the effective frame rate will be dynamically adjusted to keep the bitrate at the given value.
tr: Videonıñ kbit/saniye olaraq azamiy bit-nisbeti. Video keyfiyeti ve effektiv çerçive nisbeti, bit-nisbetini berilgen qıymette tutmaq içün dinamik olaraq tadil etilecek.

en: Ekiga Preferences
tr: Ekiga Tercihleri

en: General
tr: Umumiy

en: Personal Data
tr: Şahsiy Veriler

en: General Settings
tr: Umumiy Tesbitler

en: Sound Events
tr: Davuş Vaqiaları

en: Protocols
tr: Protokollar

en: SIP Settings
tr: SİP Tesbitleri

en: H.323 Settings
tr: H.323 Tesbitleri

en: Audio
tr: Davuş

en: Devices
tr: Cihazlar

en: You have %d message | You have %d messages
tr[0]: %d mesajıñız bar

en: Online
tr: Devre-içi

en: Away
tr: Ğayıp

en: Do Not Disturb
tr: Raatsız Etmeñiz

en: Custom message...
tr: Şahsiyleştirilgen mesaj...

en: Clear
tr: Temizle

note: Build the dialog
en: Custom Message
tr: Şahsiyleştirilgen Mesaj

en: Delete custom messages:
tr: Şahsiyleştirilgen mesajlarnı sil:

en: Define a custom message:
tr: Şahsiyleştirilgen bir mesaj belgile:
