ekiga - en to da translation catalogue (686 entries)

note: Application name
en: Ekiga Softphone
da: Ekiga softwaretelefon

en: IP Telephony, VoIP and Video Conferencing
da: IP-telefonering, VoIP og videokonferering

en: Talk to and see people over the Internet
da: Tal med og se andre over internettet

en: 0: 56kbps, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Custom
da: 0: 56kbps, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Brugerdefineret

en: Allow Ekiga to fall back to software scaling the picture-in-picture if hardware support is not available. If this is set to false, Ekiga will not try to open the PIP if hardware support is not available.
da: Tillad Ekiga at falde tilbage til softwareskalering af billede-i-billede hvis der ikke er nogen hardwareunderstøttelse tilgængelig. Hvis dette er sat til falsk, vil Ekiga ikke prøve at åbne billede-i-billede (PIP), hvis der ikke er nogen hardwareunderstøttelse tilgængelig.

en: Allow picture-in-picture software scaling
da: Tillad billede-i-billede-skalering i software

en: Alternative audio output device
da: Alternativ lyduddata-enhed

en: Always forward calls to the given host
da: Viderestil altid opkald til den givne vært

en: Audio input device
da: Lydinddata-enhed

en: Audio output device
da: Lyduddata-enhed

en: Automatic answer
da: Automatisk svar

en: Automatically reject or forward incoming calls if no answer is given after the specified amount of time (in seconds)
da: Afvis eller viderestil automatisk indgående opkald hvis intet svar gives efter den angivne tid (i sekunder)

en: Calls history
da: Opkaldshistorik

en: Change the panel section of the main window
da: Ændr panelsektionen i hovedvinduet

en: Change the panel section of the main window (0=Contacts, 1=Dialpad, 2=Call history)
da: Ændr panelsektionen i hovedvinduet (0=Kontakter, 1=Nummertastatur, 2=Opkaldshistorik)

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting
da: Forbindelse vil etableres i hurtigstarttilstand. Hurtigstart er en ny metode til at starte opkald hurtigere som blev introduceret i H.323v2. Den understøttes ikke af Ekiga, og brug af både hurtigstart og en H.245-tunnel kan få nogle versioner af Ekiga til at gå ned

en: Contact long status
da: Lang status for kontakt

en: Contact short status
da: Kort status for kontakt

en: DTMF sending
da: DTMF-sendning

en: Disable video hardware acceleration
da: Deaktivér video-hardwareacceleration

en: Display images from your camera device
da: Vis billeder fra din kamera-enhed

en: Enable 'Fast Start'
da: Brug hurtigstart

en: Enable H.245 tunneling
da: Aktivér H.245-tunnel

en: Enable STUN network detection
da: Aktivér STUN-netværksdetektering

en: Enable early H.245
da: Aktivér tidlig H.245

en: Enable echo cancelation
da: Aktivér ekkoundertrykkelse

en: Enable silence detection
da: Aktivér stilhedsdetektering

en: Enable the automatic network setup resulting from the STUN test
da: Aktivér den automatiske netværksopsætning som kommer ud af STUN-testen

en: Enter the number of seconds after which Ekiga should try refreshing the NAT binding when STUN is being used
da: Angiv antallet af sekunder hvorefter Ekiga skal forsøge at genopfriskeo NAT-bindingen når STUN benyttes

en: Enter your full name
da: Indtast dit fulde navn

en: Forward calls to host
da: Viderestil opkald til vært

en: Forward calls to the given host if busy
da: Viderestil opkald til den givne vært hvis optaget

en: Forward calls to the given host if no answer
da: Viderestil opkald til den givne vært hvis der ikke er et svar

en: Frame Rate
da: Billedrate

en: Full name
da: Fulde navn

en: If enabled, Ekiga will start hidden provided that the notification area is present in the GNOME panel
da: Ved tilvalg og hvis statusområdet er til stede i GNOME-panelet, vil Ekiga starte i skjult tilstand

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below
da: Ved tilvalg vil indgående opkald viderestilles til den vært som er angivet i feltet nedenfor

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
da: Ved tilvalg vil alle indgående opkald viderestilles til den vært som er angivet nedenfor, hvis du allerede befinder dig i en samtale eller hvis du er i "forstyr ikke"-tilstand

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you do not answer the call
da: Ved tilvalg vil alle indgående opkald blive viderestillet til den vært som er angivet nedenfor, hvis du ikke svarer på opkaldet

en: If enabled, automatically answer incoming calls
da: Svar automatisk indkommende opkald hvis aktiveret

en: If enabled, offline contacts will be shown in the roster
da: Hvis slået til vil afkoblede kontakter blive vist i personlisten

en: If enabled, use echo cancelation
da: Ved tilvalg brug ekko-undertrykkelse

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it
da: Ved tilvalg bruges stilhedsdetektering ved kodninger der understøtter det

en: Kind of network selected in the assistant
da: Type netværk valgt i hjælperen

en: LDAP servers
da: LDAP-servere

en: List of configured LDAP servers
da: Liste af konfigurerede LDAP-servere

en: List of folded groups in the roster
da: Liste over foldede grupper i personlisten

en: Listen port
da: Lytteport

en: Maximum RX video bitrate
da: Maksimal modtage-videobitrate

en: Maximum TX video bitrate
da: Maksimal sende-videobitrate

en: Maximum jitter buffer
da: Største jitterbuffer

en: NAT Binding Timeout
da: NAT-bindingstidsudløb

en: No answer timeout
da: Tidsudløb for intet svar

en: Outbound Proxy
da: Udgående mellemvært

en: Place windows displaying video above other windows during calls
da: Placér vinduer der viser video over andre vinduer under opkald

en: Play busy tone
da: Afspil optaget tone

en: Play ring tone
da: Afspil ringetone

en: Play sound on incoming calls
da: Afspil lyd ved indgående opkald

en: Play sound on new message
da: Afspil lyd ved ny besked

en: Play sound on new voice mail
da: Afspil lyd ved ny talebesked

en: Position on the screen of the address book window
da: Placering på skærmen af adressebogsvinduet

en: Position on the screen of the audio settings window
da: Placering på skærmen af lydindstillings-vinduet

en: Position on the screen of the chat window
da: Placering på skærmen af samtalevinduet

en: Position on the screen of the druid window
da: Placering på skærmen af hjælpervinduet

en: Position on the screen of the main window
da: Placering på skærmen af hovedvinduet

en: Position on the screen of the preferences window
da: Placering på skærmen af vinduet med indstillinger

en: Position on the screen of the video settings window
da: Placering på skærmen af videoindstillings-vinduet

en: Remote video window position
da: Placering af fjernvideobillede

en: Remote video window size
da: Størrelse af fjernvideobillede

en: Select an alternative audio output device to use for sound events.
da: Vælg den lyddata-enhed der skal bruges til lydhændelser.

en: Select the audio input device to use
da: Vælg den lydinddata-enhed der skal bruges

en: Select the audio output device to use
da: Vælg den lyduddata-enhed der skal bruges

en: Select the format for video cameras (does not apply to most USB cameras)
da: Vælg formatet for videokameraer (Gælder ikke for de fleste USB-kameraer)

en: Select the mode for sending DTMFs. The values can be 0 (for "RFC2833") and 1 (for "INFO")
da: Vælg DTMF-sendingstilstand. Værdien kan være 0 (for "RFC2833") og 1 (for "INFO")

en: Select the mode for sending DTMFs. The values can be 0 (for "String"), 1 (for "Tone"), 2 (for "RFC2833"), or 3 (for "Q.931") (default is "String"). Choosing other values than "String" disables the Text Chat.
da: Vælg DTMF-sendingstilstand. Værdierne kan være 0 (for "String"), 1 (for "Tone"), 2 (for "RFC2833") eller 3 (for "Q.931") (standard er "String"). Valg af andre værdier end "String" deaktiverer tekstsamtale.

en: Select the transmitted video size: Small (QCIF 176x144) or Large (CIF 352x288)
da: Vælg den overførte videostørrelse: lille (QCIF 176×144) eller stor (CIF 352×288)

en: Select the video input device to use. If an error occurs when using this device a test picture will be transmitted.
da: Vælg den videoind-enhed der skal bruges. Hvis en fejl opstår når denne enhed bruges, vil et testbillede blive sendt.

en: Show offline contacts
da: Vis afkoblede kontakter

en: Show the call panel
da: Vis opkaldspanelet

en: Size of the address book window
da: Størrelse af adressebogsvinduet

en: Size of the audio settings window
da: Størrelse af lydindstillings-vinduet

en: Size of the chat window
da: Størrelsen på samtalevinduet

en: Size of the druid window
da: Størrelse af hjælpervinduet

en: Size of the preferences window
da: Størrelse af vinduet med indstillinger

en: Size of the video settings window
da: Størrelse af videoindstillings-vinduet

en: Specify the software scaling algorithm
da: Specificér software-skaleringsalgoritmen

en: Specify the software scaling algorithm: 0: nearest neighbor, 1: nearest neighbor with box filter, 2: bilinear filtering, 3: hyperbolic filtering. Does not apply on windows systems.
da: Specificér software-skaleringsalgoritmen: 0: nærmeste nabo, 1: nærmeste nabo med boksfilter, 2: bilineær filtrering, hyperbolsk filtrering. Gælder ikke for windowssystemer.

en: Start hidden
da: Start i skjult modus

en: TCP port range
da: TCP-portinterval

en: Temporal Spatial Trade Off
da: Tid/rumlig-kompromis

en: The Audio Codecs List
da: Liste over lydkodninger

en: The SIP Outbound Proxy to use for outgoing calls
da: SIP-udgående mellemvært til brug for udgående opkald

en: The STUN Server
da: STUN-serveren

en: The STUN server to use for STUN Support. STUN is a technology that permits passage through some types of NAT gateway
da: STUN-serveren der skal bruges for understøttelse af STUN. STUN er en teknik der tillader passage gennem visse typer af NAT-adgangspunkter

en: The Type of Service (TOS) byte on outgoing RTP IP packets. This byte is used by the network to provide some level of Quality of Service (QoS). Default value 184 (0xB8) correspond to Expedited Forwarding (EF) PHB as defined in RFC 3246.
da: Byten for servicetype (TOS) ved udgående RTP IP-pakker. Denne byte bruges af netværket til at sikre et vis niveau af servicekvaliteten (QoS). Standardværdien er 184 (0xB8) hvilket svarer til fremskyndt videsendelse (EF) PHB som defineret i RFC 3246.

en: The accounts list
da: Kontoliste

en: The audio codecs list
da: Liste over lydkodninger

en: The busy tone sound
da: Optaget-lyden

en: The chosen sound will be played at the end of calls or calling somebody who is busy, if enabled
da: Den valgte lyd vil blive afspillet ved afslutningen af samtaler eller ved optagne opkald, hvis aktiveret

en: The chosen sound will be played on incoming calls, if enabled
da: Den valgte lyd vil blive afspillet ved indgående opkald, hvis aktiveret

en: The chosen sound will be played when a new instant message is received, if enabled
da: Den valgte lyd vil blive afspillet ved modtagelse af en ny kvik-besked, hvis aktiveret

en: The chosen sound will be played when a new voice mail is received, if enabled
da: Den valgte lyd vil blive afspillet ved modtagelse af en ny talebesked, hvis aktiveret

en: The chosen sound will be played when calling somebody, if enabled
da: Den valgte lyd vil blive afspillet ved opkald, hvis aktiveret

en: The default video view
da: Standardvideovisning

en: The default video view (0: Local, 1: Remote, 2: Both, 3: Both in a separate window)
da: Standardvideovisningen (0: Lokal, 1: Fjern, 2: Begge, 3: Begge i et separat vindue)

en: The dial tone sound
da: Ringetone lyd

en: The history of the 100 last calls
da: Historikken over de sidste 100 opkald

en: The host where calls should be forwarded if call forwarding is enabled
da: Værten dine opkald skal viderestilles til hvis viderestilling er aktiveret

en: The incoming call sound
da: Lyden for indgående opkald

en: The list of accounts to which Ekiga should register
da: Listen over konti som Ekiga skal registrere sig til

en: The long status information
da: Den lange statusinformation

en: The maximum RX video bitrate in kbit/s. This value will be signaled to the peer endpoint that can adjust (if it supports it) its TX bitrate if it is above the signaled value
da: Den maksimale modtage-videobitrate i kbit/s. Denne værdi vil blive sendt til ligemands-slutpunktet, således at dennes sende-bitrate kan blive justeret (hvis det er understøttet), hvis den er over dette niveau

en: The maximum TX video bitrate in kbit/s. The video quality and the number of transmitted frames per second (depends on selected codec) will be dynamically adjusted above their minimum during calls to try to minimize the bandwidth to the given value
da: Den maksimale sende-videobåndbredde i kbit/s. Videokvaliteten og antal overførte billeder per sekund (afhænger af den valgte kodning) vil dynamisk justeres ovenover deres mindsteværdi i samtaler for at forsøge at minimere båndbredden til den angivne værdi

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms)
da: Den maksimale jitterbufferstørrelse for lydmodtagelse (i ms)

en: The maximum transmitted frame rate in frames/s. This rate may not be reached in case a minimum quality was configure via a TSTO value smaller than 31 and the bitrate selected is not sufficient to support this minimum quality
da: Den maksimalt transmitterede billedrate i biller/s. Denne rate vil muligvis aldrig nås, i tilfælde af at en minimumskvalitet er konfigureret via en TSTO-værdi mindre en 31, og den valgte bitrate ikke er tilstrækkelig til at understøtte denne minimumskvalitet

en: The new instant message sound
da: Lyd ved ny kvik-besked

en: The new voice mail sound
da: Lyd ved ny talebesked

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect
da: Porten der skal lyttes på efter indgående forbindelser. Ekiga skal genstartes for at den nye værdi træder i kraft

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect.
da: Porten der skal lyttes på efter indgående forbindelser. Ekiga skal genstartes for at for at den nye værdi træder i kraft.

en: The position of the remote video window
da: Positionen for fjernvideobilledet

en: The range of TCP ports that Ekiga will use for the H.323 H.245 channel. This port range has no effect if both participants to the conference are using H.245 Tunneling.
da: TCP-portintervallet som Ekiga bruger til H.323 H.245-kanalen. Dette portinterval har ingen betydning hvis begge parter i konferencen bruger en H.245-tunnel.

en: The range of UDP ports that Ekiga will use.
da: UDP-portintervallet som Ekiga bruger.

en: The short status information
da: Den korte statusinformation

en: The size of the remote video window
da: Størrelsen på fjernvideobilledet

en: The sound that will be played at the end of calls or when calling somebody who is busy, if enabled
da: Lyden som bliver afspillet når en samtale afsluttes eller når man har ringet til nogen som er optaget, hvis aktiveret

en: The sound that will be played on incoming calls, if enabled
da: Lyden som bliver afspillet ved indgående samtaler, hvis aktiveret

en: The sound that will be played when calling somebody, if enabled
da: Lyden som bliver afspillet når du ringer til nogen, hvis aktiveret

en: The sound that will be played when there is a new instant message, if enabled
da: Lyden som bliver afspillet når der er en ny kvik-besked, hvis aktiveret

en: The sound that will be played when there is a new voice mail, if enabled
da: Lyden som bliver afspillet når der er en ny talebesked, hvis aktiveret

en: The video channel number to use (to select camera, tv or other sources)
da: Videokanalnumret der skal bruges (til at vælge kamera, tv eller andre kilder)

en: The video codecs list
da: Listen over videokodninger

en: The video view before having switched to fullscreen
da: Videovisningen før der skiftes til fuld skærm

en: The video view before having switched to fullscreen (same values as video_view)
da: Videovisningen før der skiftes til fuld skærm (samme værdier som for video_view)

en: The zoom value
da: Zoomværdien

en: The zoom value in percent to apply to images displayed in the main GUI (can be 50, 100, or 200)
da: Den procentvise zoomværdi der skal anvendes på billeder som vises i grænsefladen (kan være 50, 100 eller 200)

en: This enables H.245 Tunneling mode. In H.245 Tunneling mode H.245 messages are encapsulated into the H.225 channel (port 1720). This saves one TCP connection during calls. H.245 Tunneling was introduced in H.323v2 and Netmeeting does not support it. Using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
da: Dette aktiverer H.245-tunneltilstand. I H.245-tunneltilstand indkapsles H.245-meddelelser i H.225-kanalen (port 1720). Dette sparer en TCP-forbindelse under samtaler. H.245-tunnel blev introduceret i H.323v2 og Netmeeting understøtter det ikke. At bruge både hurtigstart og en H.245-tunnel kan få nogle versioner af Netmeeting til at gå ned.

en: This enables H.245 early in the setup
da: Dette aktiverer tidlig H.245 under opstarten

en: This key disables DirectX (on win32) and XVideo (on Linux) video hardware acceleration
da: Denne nøgle deaktiverer DirectX (i win32) og XVideo (i Linux) video-hardwareacceleration

en: Type of Service (TOS) byte on outgoing RTP IP packets
da: Byten for servicetype (TOS) ved udgående RTP IP-pakker

en: UDP port range
da: UDP-portinterval

en: Video channel
da: Videokanal

en: Video format
da: Videoformat

en: Video input device
da: Videoind-enhed

en: Video preview
da: Videoforhåndsvisning

en: Video size
da: Videostørrelse

en: Whether to prefer to sustain the max. frame rate or lower it possibly in order to keep a minimum level of (spatial) quality for all frames. 0: Highest minimal quality, 31: lowest minimal quality
da: Hvorvidt det foretrækkes at bevare den maksimale billedrate, eller sænke den f.eks. for at opretholde et minimumsniveau af (rumlig) kvalitet for alle billeder. 0: Højeste minimale kvalitet, 31: laveste minimale kvalitet

en: Neighbours
da: Naboer

en: Clear List
da: Ryd liste

en: Received
da: Modtaget

en: Placed
da: Placeret

en: Missed
da: Mistede

en: New contact
da: Ny kontakt

en: Unnamed
da: Ikke navngivet

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Remove
da: _Fjern

en: Edit roster element
da: Rediger personlisteelement

en: Please fill in this form to change an existing element of ekiga's internal roster
da: Udfyld venligst denne formular for at ændre et eksisterende element i ekigas interne personliste

en: Name:
da: Navn:

en: Address:
da: Adresse:

en: Is a preferred contact
da: Er en foretrukken kontakt

en: Choose groups:
da: Vælg grupper:

en: Add to local roster
da: Tilføj til lokal personliste

en: Services
da: Tjenester

en: Echo test
da: Ekkotest

en: Conference room
da: Konferencerum

en: Call back test
da: Ring tilbage-test

en: Local roster
da: Lokal personliste

en: Rename
da: Omdøb

en: Family
da: Familie

en: Friend
da: Ven

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; associate means someone who is at the same "level" than you.
en: Associate
da: Medarbejder

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; assistant means someone who is at a lower "level" than you.
en: Assistant
da: Assistent

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; supervisor means someone who is at a higher "level" than you.
en: Supervisor
da: Vejleder

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; self means yourself.
en: Self
da: Mig selv

en: Please fill in this form to add a new contact to ekiga's internal roster
da: Udfyld venligst denne formular for at tilføje en ny kontakt til ekigas interne personliste

en: Name of the contact, as shown in your roster
da: Navnet på kontakten som vist i din personliste

en: Address, e.g. sip:xyz@ekiga.net
da: Adresse, f.eks. sip:xyz@ekiga.net

en: Put contact in groups:
da: Put kontakt i gruppe:

en: You supplied an unsupported address
da: Du angav en ikke understøttet adresse

en: You already have a contact with this address!
da: Du har allerede en kontakt med denne adresse!

en: Rename group
da: Omdøb gruppe

en: Please edit this group name
da: Rediger dette gruppenavn

en: Call
da: Ring op

en: Transfer
da: Overfør

note: Translators : The alias we are registering already exists : failure
en: Duplicate alias
da: Dobbelt alias

en: Bad username/password
da: Ugyldigt brugernavn/adgangskode

en: Transport error
da: Transportfejl

en: Failed
da: Fejlede

note: translators : the result will look like : * "registered (with 2 voice mail messages)"
en: %s (with %d voice mail message) | %s (with %d voice mail messages)
da[0]: %s (med %d talebesked)
da[1]: %s (med %d talebeskeder)

en: _Disable
da: _Deaktivér

en: _Enable
da: _Aktivér

en: Recharge the account
da: Betal fra kontoen igen

en: Consult the balance history
da: Konsultér balancehistorikken

en: Consult the call history
da: Konsultér opkaldshistorikken

en: Edit account
da: Redigér konto

en: Please update the following fields:
da: Opdatér de følgende felter:

en: Account name, e.g. MyAccount
da: Kontonavn, f.eks. MinKonto

en: Registrar:
da: Registrator:

en: The registrar, e.g. ekiga.net
da: Registratoren, f.eks. ekiga.net

en: Gatekeeper:
da: Portvagt:

en: The gatekeeper, e.g. ekiga.net
da: Portvagten, f.eks. ekiga.net

en: User:
da: Bruger:

en: The user name, e.g. jim
da: Brugernavnet, f.eks. jim

note: Translators: * SIP knows two usernames: The name for the client ("User") and the name * for the authentication procedure ("Authentication User")
en: Authentication User:
da: Godkendelsesbruger:

en: The user name used during authentication, if different than the user name; leave empty if you do not have one
da: Brugernavnet der bruges under godkendelse er anderledes fra brugernavnet, lad det være tomt hvis du ikke har et

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Password associated to the user
da: Adgangskode som er associeret med brugeren

en: Timeout:
da: Tidsudløb:

en: Time in seconds after which the account registration is automatically retried
da: Efter denne tid i sekunder vil kontoregistreringen automatisk blive prøvet igen

en: Enable Account
da: Aktivér konto

en: You did not supply a name for that account.
da: Du har ikke angivet et navn for den konto.

en: You did not supply a host to register to.
da: Du har ikke angivet en vært at forbinde til.

en: You did not supply a user name for that account.
da: Du har ikke angivet et brugernavn for den konto.

en: The timeout should be at least 10 seconds.
da: Tidsudløbet bør være mindst 10 sekunder.

en: Registered
da: Registreret

en: Unregistered
da: Afregistreret

en: Could not unregister
da: Kunne ikke afregistrere

en: Could not register
da: Kunne ikke registrere

en: Processing...
da: Behandler...

en: _Add an Ekiga.net Account
da: _Tilføj en ekiga.net-konto

en: _Add an Ekiga Call Out Account
da: _Tilføj en Ekiga-opkaldskonto

en: _Add a SIP Account
da: _Tilføj en SIP-konto

en: _Add an H.323 Account
da: _Tilføj en H.323-konto

en: Get an Ekiga.net SIP account
da: Få en SIP-konto til Ekiga.net

en: _User:
da: _Bruger:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Get an Ekiga Call Out account
da: Få en Ekiga-opkaldskonto

en: _Account ID:
da: _Konto-id:

en: _PIN Code:
da: _Pinkode:

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Gatekeeper:
da: _Portvagt:

en: _Timeout:
da: _Tidsudløb:

en: _Registrar:
da: _Registrator:

en: _Authentication User:
da: _Godkendelsesbruger:

en: Local user cleared the call
da: Lokal bruger nulstillede opkaldet

en: Local user rejected the call
da: Lokal bruger afviste opkaldet

en: Remote user cleared the call
da: Modparten nulstillede opkaldet

en: Remote user rejected the call
da: Modparten afviste opkaldet

en: Remote user has stopped calling
da: Modparten har afsluttet opkaldet

en: Abnormal call termination
da: Abnormal opkaldsterminering

en: Could not connect to remote host
da: Kunne ikke tilslutte til fjern vært

en: The Gatekeeper cleared the call
da: Adgangspunktet nulstillede opkaldet

en: User not found
da: Brugeren ikke fundet

en: Insufficient bandwidth
da: Utilstrækkelig båndbredde

en: No common codec
da: Ingen fælles kodning

en: Call forwarded
da: Opkald viderestillet

en: Security check failed
da: Sikkerhedskontrol mislykkedes

en: Local user is busy
da: Lokal bruger er optaget

en: Congested link to remote party
da: Overbelastet forbindelse til modparten

en: Remote user is busy
da: Modparten er optaget

en: Remote host is offline
da: Fjern vært er ikke tilsluttet

en: User is not available
da: Bruger er ikke tilgængelig

en: Call completed
da: Opkald færdigt

en: Ekiga did not manage to configure your network settings automatically. You can still use it, but you need to configure your network settings manually.
    
    Please see http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually for instructions
da: Ekiga var ikke i stand til at konfigurere dine netværksindstillinger automatisk. Dy kan stadig bruge programmet, men du bliver nødt til at konfigurere dine netværksindstillinger selv.
    
    Instruktioner findes på  http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually

en: Message
da: Besked

en: Illegal status code
da: Forbudt statuskode

note: Translators: Host of the remote party is offline, this should * appear when the remote host does not reply in an acceptable time
en: Remote party host is offline
da: Vært for fjern modpart er ikke tilsluttet

note: Translators: the following strings are answers from the SIP server * when the packet it receives has an error, see * http://www.ietf.org/rfc/rfc3261.txt, chapter 21 for more information
en: Multiple choices
da: Flere valg

en: Moved permanently
da: Flyttet permanent

en: Moved temporarily
da: Flyttet midlertidigt

en: Use proxy
da: Brug proxy

en: Alternative service
da: Alternativ service

en: Bad request
da: Forkert forespørgsel

en: Unauthorized
da: Ikke godkendt

en: Payment required
da: Betaling krævet

en: Forbidden, please check that username and password are correct
da: Ikke tilladt, kontrollér at brugernavn og adgangskode er korrekte

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Method not allowed
da: Metode ikke tilladt

en: Not acceptable
da: Ikke acceptabelt

en: Proxy authentication required
da: Proxygodkendelse påkrævet

en: Timeout
da: Tidsudløb

en: Conflict
da: Konflikt

en: Length required
da: Længde krævet

en: Request entity too big
da: Forespørgselsentitet for stor

en: Request URI too long
da: Forespørgsels-URI for langt

en: Unsupported media type
da: Ikke understøttet medietype

en: Unsupported URI scheme
da: Ikke understøttet URI-skema

note: Translators:  The extension we are trying to register does not exist. * Here extension is a specific "phone number", see * http://en.wikipedia.org/wiki/Extension_(telephone) * for more information
en: Bad extension
da: Ugyldig endelse

en: Extension required
da: Endelse påkrævet

en: Interval too brief
da: Inertval for kort

en: Temporarily unavailable
da: Midlertidig ikke tilgængelig

en: Loop detected
da: Løkke detekteret

en: Too many hops
da: For mange hop

en: Address incomplete
da: Adresse ukomplet

en: Ambiguous
da: Tvetydig

en: Busy Here
da: Travl her

en: Request terminated
da: Forespørgsel afbrudt

en: Not acceptable here
da: Ikke acceptabelt her

en: Bad event
da: Ugyldig begivenhed

en: Request pending
da: Forespørgsel venter

en: Undecipherable
da: Ikke dechifrerbart

en: Internal server error
da: Intern serverfejl

en: Not implemented
da: Ikke implementeret

en: Bad gateway
da: Ugyldigt adgangspunkt

en: Service unavailable
da: Service ikke tilgængelig

en: Server timeout
da: Tidsudløb for server

en: SIP version not supported
da: SIP-version ikke understøttet

en: Message too large
da: Besked for stor

en: Busy everywhere
da: Travl alle steder

en: Decline
da: Afslå

en: Does not exist anymore
da: Eksisterer ikke mere

en: Globally not acceptable
da: Globalt ikke acceptabelt

en: Incoming call from %s
da: Indgående opkald fra %s

en: Incoming call
da: Indgående opkald

en: In a call with %s
da: I en samtale med %s

en: In a call
da: I en samtale

en: Advanced
da: Avanceret

en: Move selected codec priority upwards
da: Flyt den valgte kodnings prioritet op

en: Move selected codec priority downwards
da: Flyt den valgte kodnings prioritet ned

en: Address Book
da: Adressebog

en: Address _Book
da: Adresse_bog

note: This will add static and dynamic actions
en: _Action
da: _Handling

en: Category
da: Kategori

en: Full Name
da: Fulde navn

en: _Search Filter:
da: _Søgefilter:

en: says:
da: siger:

en: Open link in browser
da: Åbn henvisning i browser

en: Copy link
da: Kopiér link

en: _Smile...
da: _Smil...

note: we can't do much here since we get the Chat as reference...
en: Chat Window
da: Samtalevindue

en: Unsorted
da: Usorteret

en: Do not show this dialog again
da: Vis ikke dette vindue igen

en: %d user found | %d users found
da[0]: %d bruger fundet
da[1]: %d brugere fundet

en: New _Contact
da: Ny _kontakt

en: VoIP _URI:
da: VoIP-_adresse:

en: _Home phone:
da: _Hjemmetelefon:

en: _Office phone:
da: _Kontortelefon:

en: _Cell phone:
da: _Mobiltelefon:

en: _Pager:
da: _Personsøger:

en: Edit contact
da: Redigér kontakt

en: Remove contact
da: Fjern kontakt

en: Are you sure you want to remove %s from the addressbook?
da: Er du sikker på at du vil fjerne %s fra adressebogen?

en: Audio test
da: Lydtest

en: Silent
da: Stille

en: Video test
da: Videotest

note: Translators: "Screencast" means the video input device will be your screen -- the other end will see your desktop
en: Crazy
da: Skør

en: Screencast
da: Skærmoptagelse

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: _Remove addressbook
da: _Fjern adressebog

en: Addressbook _properties
da: Adressebogs_egenskaber

en: LDAP SASL Interaction
da: LDAP SASL interaktion

note: Translators, Howard explained : "Challenge" is a generic term * in authentication. It's a prompt from the authentication mechanism * for some type of credential. Exactly what kind of challenge and * what kind of credential depends on the specific authentication * mechanism. Since SASL is a generic i
en: Challenge:
da: Udspørg:

en: Interact
da: Interagér

en: Refreshing
da: Genopfrisker

en: Could not initialize server
da: Kunne ikke initialisere server

en: LDAP Error:
da: LDAP-fejl:

en: Contacted server
da: Kontaktede server

note: patience == 0
en: Could not connect to server
da: Kunne ikke tilslutte til server

note: patience == 0
en: Could not search
da: Kunne ikke søge

en: Waiting for search results
da: Venter på søgeresultater

en: Please edit the following fields
da: Redigér venligst de følgende felter

en: Book _Name:
da: Bog_navn:

en: Book name, as shown in your dialog box
da: Bognavn, som vist i din dialogboks

en: Server _URI:
da: Server-_URI:

en: Name of LDAP server, prefixed by ldap://
da: Navnet på LDAP-serveren, præfikset med ldap://

en: _Base DN:
da: _Basis-DN:

en: Subtree
da: Undertræ

en: Single Level
da: Enkelt niveau

en: _Search Scope
da: _Søgeomfang

note: Translators: DisplayName Attribute is the name of the LDAP * attribute whose value will be used to name an addressbook entry. * On Microsoft systems the actual attribute is literally named * "DisplayName" (i.e., "the name that will be displayed") but on * most LDAP servers it's "CommonName".
en: _DisplayName Attribute:
da: _DisplayName-attribut:

en: Call _Attributes:
da: Opkalds_attributter:

en: The field you are searching for
da: Feltet du søger efter

en: _Filter Template:
da: _Filterskabelon:

en: Here, a "$" is replaced by the search string
da: Her vil "$" blive erstattet af søgestrengen

note: Translators: Bind ID - In LDAP, the operation that begins an LDAP * session and authenticates the user to the directory is called a * Bind operation.  There are two types of Binds supported in the * standard protocol - Simple Bind and SASL Bind.  Since both of * them are used for authentication, bot
en: Bind _ID:
da: Bindings-_ID:

en: User ID; leave blank for anonymous / nonauthenticated
da: Bruger-ID; efterlad blank for anonym / ikke-godkendt

en: The password for the user ID above, if any
da: Adgangskoden til bruger-ID'et ovenfor, hvis den findes

en: Use TLS
da: Brug TLS

en: Use SASL
da: Brug SASL

en: SASL _Mechanism
da: SASL-_mekanisme

en: Edit LDAP directory
da: Redigér LDAP-katalog

en: Please provide a Book Name for this directory
da: Angiv venligst et bognavn for dette katalog

en: Please provide a Server URI
da: Angiv venligst en server-URI

en: Please provide a DisplayName Attribute
da: Angiv en egenskab for DisplayName

en: Please provide a Call Attribute
da: Angiv venligst en opkaldsattribut

en: Invalid Server URI
da: Ugyldig server-URI

en: Add an LDAP Address Book
da: Tilføj en LDAP-adressebog

en: Add the Ekiga.net Directory
da: Tilføj Ekiga.net-katalog

en: Create LDAP directory
da: Dan LDAP-katalog

en: Ekiga.net Directory
da: Ekiga.net-katalog

en: inactive
da: inaktiv

en: error connecting (%s)
da: fejl ved forbindelse. (%s)

en: connecting
da: tilslutter

en: authenticating
da: godkender

note: FIXME: can't we report better?
en: error connecting
da: fejl ved forbindelse

en: disconnected
da: frakoblet

en: connected
da: tilsluttet

note: FIXME: can't we report something better?
en: error authenticating loudmouth account
da: fejl ved godkendelse af loudmouth.konto

en: Resource:
da: Ressource:

en: Edit
da: Redigér

en: _Add a jabber/XMPP account
da: _Tilføj en jabber-/XMPP-konto

en: Please fill in the following fields:
da: Udfyld venligst følgende felter:

en: Join a discussion group
da: Slut til en diskussionsgruppe

en: Authorization to see your presence
da: Tilladelse til at se din tilstedeværelsesstatus

en: %s asks the permission to see your presence, saying: "%s".
da: %s beder om tilladelse til at se din tilstedeværelsesstatus og siger: "%s".

en: %s asks the permission to see your presence.
da: %s beder om tilladelse til at se din tilstedeværelsesstatus.

en: grant him/her the permission to see your presence
da: tildel ham/hende tilladelse til at se din tilstedetværelsesstatus

en: refuse him/her the permission to see your presence
da: nægt ham/hende at se din tilstedetværelsesstatus

en: decide later (also close or cancel this dialog)
da: afgør det senere (lukker eller annullerer også denne dialog)

en: Your answer is:
da: Dit svar er:

en: Add a roster element
da: Tilføj et personlisteelement

en: Please fill in this form to add a new element to the remote roster
da: Udfyld denne formular, for at tilføje et nyt element til den fjerne personliste

en: Identifier:
da: Identifikator:

en: identifier@server
da: identifikator@server

en: Ask him/her to see his/her status
da: Bed ham/hende om at se hans/hendes status

en: Forbid him/her to see my status
da: Nægt ham/hende at se min status

en: Ask him/her to see his/her status (pending)
da: Bed ham/hende om at se hans/hendes status (igangværende)

en: Stop getting his/her status
da: Stop med at modtage hans/hendes status

en: Continue chat
da: Fortsæt chat

en: Please fill in this form to change an existing element of the remote roster
da: Udfyld denne formular for at ændre et eksisterende element i den fjerne personliste

en: New resource list
da: Ny ressourceliste

en: Add new resource-list
da: Tilføj ny ressourceliste

en: Please fill in this form to add a new contact list to ekiga's remote roster
da: Udfyld venligst denne formular for at tilføje en ny kontaktliste til ekigas fjerne personliste

en: Writable:
da: Skrivbar:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Click to fetch
da: Klik for at hente

en: Distant contact
da: Fjern kontakt

en: Invalid server data
da: Ugyldige data fra server

en: _Add a new contact
da: _Tilføj en ny kontakt

en: _Refresh contact list
da: _Genopfrisk kontaktliste

en: Contact list _properties
da: _Egenskaber for kontaktliste

en: Edit contact list properties
da: Rediger egenskaber for kontaktliste

en: Please edit the following fields (no identifier means global)
da: Redigér venligst de følgende felter (ingen identifikator betyder global)

en: Contact list's name:
da: Navn for kontaktliste:

note: "Document" used as a name -- uri point to the root of a document tree
en: Document root:
da: Dokumentrod:

en: Server username:
da: Serverbrugernavn:

en: Server password:
da: Serveradgangskode:

en: Add a remote contact
da: Tilføj en fjern kontakt

en: Please fill in this form to create a new contact on a remote server
da: Udfyld venligst denne formular for at tilføje en ny kontakt på en fjern server

en: Edit remote contact
da: Redigér fjern kontakt

en: Please fill in this form to change an existing contact on a remote server
da: Udfyld venligst denne formular for at ændre en eksisterende kontakt på en fjern server

en: Account Name
da: Kontonavn

en: Accounts
da: Konti

en: _Accounts
da: _Konti

en: _Help
da: _Hjælp

en: Active
da: Aktiv

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Remove
da: Fjern

en: This is the Ekiga general configuration assistant. The following steps will set up Ekiga by asking a few simple questions.
    
    Once you have completed these steps, you can always change them later by selecting Preferences in the Edit menu.
da: Dette er Ekigas generelle konfigurationshjælper. De følgende trin vil konfigurere Ekiga ved at stille nogle simple spørgsmål.
    
    Efter du har fuldført disse trin, kan du altid ændre indstillingerne senere ved at vælge "Indstillinger" i redigeringsmenuen.

en: Welcome to Ekiga
da: Velkommen til Ekiga

en: Personal Information
da: Personlige oplysninger

note: The user fields
en: Please enter your first name and your surname:
da: Indtast dit fornavn og efternavn:

en: Your first name and surname will be used when connecting to other VoIP and videoconferencing software.
da: Dit fornavn og efternavn vil blive brugt ved tilslutning til andet VoIP og videokonference-programmel.

en: Ekiga.net Account
da: Ekiga.net-konto

en: Please enter your username:
da: Indtast dit brugernavn:

en: Please enter your password:
da: Indtast din adgangskode:

en: The username and password are used to login to your existing account at the ekiga.net free SIP service. If you do not have an ekiga.net SIP address yet, you may first create an account below. This will provide a SIP address that allows people to call you.
    
    You may skip this step if you use an alternative SIP service, or if you would prefer to specify the login details later.
da: Brugernavnet og adgangskoden bliver brugt til at logge ind på din eksisterende konto på ekiga.net's gratis SIP-tjeneste. Hvis du ikke har en ekiga.net SIP-adresse endnu, kan du oprette en konto nedenfor. Dette vil give en SIP-adresse der tillader andre at lave opkald til dig.
    
    Du kan springe dette trin over hvis du bruger en alternativ SIP-tjeneste, eller hvis du foretrækker at angive logind-detaljerne senere.

en: I do not want to sign up for the ekiga.net free service
da: Jeg vil ikke oprette en gratis ekiga.net-tjeneste

en: Ekiga Call Out Account
da: Ekiga-opkaldskonto

en: Please enter your account ID:
da: Indtast venligst dit konto-id:

en: Please enter your PIN code:
da: Indtast venligst din PIN-kode:

en: You can make calls to regular phones and cell numbers worldwide using Ekiga. To enable this, you need to do two things:
    - First buy an account at the URL below.
    - Then enter your account ID and PIN code.
    The service will work only if your account is created using the URL in this dialog.
da: Du kan ringe til almindelige telefoner og mobiltelefoner over hele verden ved hjælp af Ekiga. For at benytte denne facilitet skal du gøre to ting:
    - Først skal du købe en konto på adressen nedenunder.
    - Så skal du indtaste konto-ID og PIN-kode.
    Tjenesten vil kun virke, hvis din konto er oprettet ved brug af adressen i denne dialog.

en: I do not want to sign up for the Ekiga Call Out service
da: Jeg vil ikke melde mig til Ekiga opkaldsserviceservice

en: Connection Type
da: Forbindelsestype

note: The connection type
en: Please choose your connection type:
da: Vælg din forbindelsestype:

en: 56k Modem
da: 56k-modem

en: DSL/Cable (128 kbit/s uplink)
da: DSL/Kabel (128 kbit/s-forbindelse)

en: DSL/Cable (512 kbit/s uplink)
da: DSL/Kabel (512 kbit/s-forbindelse)

en: Keep current settings
da: Bevar aktuel opsætning

en: The connection type will permit determining the best quality settings that Ekiga will use during calls. You can later change the settings individually in the preferences window.
da: Forbindelsestypen vil tillade bestemmelse af de bedste kvalitetsindstillinger som Ekiga vi bruge ved opkald. Du kan senere ændre indstillingerne enkeltvis i indstillingsvinduet.

en: Audio Devices
da: Lyd-enheder

en: Please choose the audio ringing device:
da: Vælg venligst lydringe-enheden:

en: The audio ringing device is the device that will be used to play the ringing sound on incoming calls.
da: Lydringe-enheden er den enhed, som bliver brugt til at afspille ringetone fra indkommende opkald.

note: ---
en: Please choose the audio output device:
da: Vælg enheden til lyduddata:

en: The audio output device is the device that will be used to play audio during calls.
da: Lyduddata-enheden er den enhed, som bliver brugt til at afspille lyd under opkald.

note: ---
en: Please choose the audio input device:
da: Vælg enheden til lydinddata:

en: The audio input device is the device that will be used to record your voice during calls.
da: Lydinddata-enheden er den enhed, som bliver brugt til at optage din stemme under opkald.

en: Video Input Device
da: Videoind-enhed

en: Please choose your video input device:
da: Vælg venligst din videoind-enhed:

en: The video input device is the device that will be used to capture video during calls.
da: Videoinddata-enheden er den enhed, som bliver brugt til at optage video under opkald.

en: No device found
da: Ingen enhed fundet

en: Configuration Complete
da: Konfigurationen færdiggjort

en: You have now finished the Ekiga configuration. All the settings can be changed in the Ekiga preferences. Enjoy!
da: Du har nu færdiggjort konfigurationen af Ekiga. Alle indstillinger kan ændres i Ekigas indstillinger. God fornøjelse!

en: Configuration summary:
da: Konfigurationsresume:

en: Audio Ringing Device
da: Lydringe-enhed

en: Audio Output Device
da: Lyduddata-enhed

en: Audio Input Device
da: Lydinddata-enhed

en: SIP URI
da: SIP-adresse

en: Ekiga Call Out
da: Ekigas opkaldsservice

en: Ekiga Configuration Assistant (%d of %d)
da: Ekiga-konfigurationshjælper (%d af %d)

en: Contributors:
da: Bidragydere:

en: Artwork:
da: Grafik:

en: See AUTHORS file for full credits
da: Se AUTHORS-fil for alle bidragydere

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Dette program er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere det under de betingelserne som er angivet i GNU General Public License, som er udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License. Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, så skriv til Free software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA.

en: Ekiga is licensed under the GPL license and as a special exception, you have permission to link or otherwise combine this program with the programs OPAL, OpenH323 and PWLIB, and distribute the combination, without applying the requirements of the GNU GPL to the OPAL, OpenH323 and PWLIB programs, as long as you do follow the requirements of the GNU GPL for all the rest of the software thus combined.
da: Ekiga er udgivet under GPL-licensen og har en speciel undtagelse. Du har tilladelse til at lænke eller på anden måde kombinere dette program med programmerne OPAL, OpenH323 og PWLIB og distribuere kombinationen, uden at underlægge programmerne OPAL, OpenH323 og PWLIB kravene som findes i GNU GPL, så længe du følger kravene som findes i GNU GPL for resten af programmerne som måtte findes i sådan en kombination.

en: Ekiga is full-featured SIP and H.323 compatible VoIP, IP-Telephony and Videoconferencing application that allows you to make audio and video calls to remote users with SIP and H.323 hardware or software.
da: Ekiga er et fuld-funktionsdygtigt program til SIP og H.323-kompatible VoIP, IP-telefoni, videokonferencer der gør det muligt at foretage lyd- og videoopkald til andre fjernbrugere med SIP og H.323-udstyr eller -programmer.

en: Unable to open help file.
da: Kunne ikke åbne hjælpfil.

en: Presence
da: Tilstedeværelse

en: Addressbook
da: Adressebog

en: Unknown
da: Ukendt

note: %s is the SIP/H.323 address of the remote user, this text is shown below video during a call
en: Connected with %s
da: Tilsluttet til %s

en: Standby
da: Dvale

en: Call on hold
da: Opkald venter

en: Call retrieved
da: Opkald indhentet

en: Missed call from %s
da: Missede opkald fra %s

en: Error
da: Fejl

en: Error while initializing video output
da: Fejl ved initialisering af videouddata

en: No video will be displayed on your machine during this call
da: Ingen video vil blive vist på din maskine under denne samtale

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that no other application is using the accelerated video output.
da: Der opstod en fejl ved åbning eller initialisering af videouddata. Kontrollér at der ikke er andre programmer, der anvender accelereret videouddata.

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that you are using a color depth of 24 or 32 bits per pixel.
da: Der opstod en fejl ved åbning eller initialisering af videouddata. Kontrollér at du anvender en farvedybde på 24 eller 32 bit pr. pixel.

note: Translators: This is a hotplug status
en: Added video input device %s
da: Tilføjede videoind-enhed %s

note: Translators: This is a hotplug status
en: Removed video input device %s
da: Fjernede videoind-enhed %s

en: Error while accessing video device %s
da: Fejl ved tilgang af video-enheden %s

en: A moving logo will be transmitted during calls.
da: Et logo i bevægelse vil blive vist under opkald.

en: There was an error while opening the device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your permissions and make sure that the appropriate driver is loaded.
da: Der opstod en fejl ved åbning af enheden. Hvis det er en tilkoblbar enhed er det muligvis nok at genforbinde den. Hvis ikke, eller hvis den stadig ikke er tilgængelig, så kontrollér venligst dine rettigheder og at den rigtige driver er indlæst.

en: Your video driver doesn't support the requested video format.
da: Din video-enhed understøtter ikke det ønskede videoformat.

en: Could not open the chosen channel.
da: Kunne ikke åbne den valgte kanal.

en: Your driver doesn't seem to support any of the color formats supported by Ekiga.
     Please check your kernel driver documentation in order to determine which Palette is supported.
da: Dit drivprogram understøtter ikke nogen af de farveformater som Ekiga gør.
    Undersøg venligst dokumentationen for dit kernedrivprogram for at bestemme hvilken palette som understøttes.

en: Error while setting the frame rate.
da: Fejl ved opsætning af billedhastigheden.

en: Error while setting the frame size.
da: Fejl ved opsætning af billedstørrelsen.

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

note: Translators: This is a hotplug status
en: Added audio input device %s
da: Tilføjede lydinddata-enhed %s

note: Translators: This is a hotplug status
en: Removed audio input device %s
da: Fjernede lydinddata-enhed %s

en: Error while opening audio input device %s
da: Fejl ved åbning af lydinddata-enheden %s

note: Translators: This happens when there is an error with audio input: * Nothing ("silence") will be transmitted
en: Only silence will be transmitted.
da: Der vil kun blive sendt stilhed.

en: Unable to open the selected audio device for recording. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
da: Det var ikke muligt at åbne den valgte lyd-enhed til optagelse. Hvis det er en tilkoblbar enhed er det muligvis nok at gentilkoble den. Hvis ikke, eller hvis den stadig ikke er tilgængelig, kontrollér da venligst din lydkonfiguration, rettighederne og at enheden ikke er optaget.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to read data from this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
da: Den valgte lyd-enhed kunne åbnes, men det er umuligt at læse data fra denne enhed. Hvis det er en tilkoblbar enhed, er det muligvis nok at gentilkoble den. Hvis ikke, eller hvis den stadig ikke virker, så kontrollér venligst din lydkonfiguration.

en: Added audio output device %s
da: Tilføjede lyduddata-enhed %s

en: Removed audio output device %s
da: Fjernede lyduddata-enhed %s

en: Error while opening audio output device %s
da: Fejl ved åbning af lydinddata-enhed %s

en: No incoming sound will be played.
da: Ingen indkommende lyd vil blive afspillet.

en: Unable to open the selected audio device for playing. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
da: Umuligt at åbne den valgte lyd-enhed for afspilning. I tilfælde af at det er en tilkoblbar enhed er det muligvis nok at gentilkoble den. Hvis ikke, eller hvis den stadig ikke er tilgængelig, så kontrollér venligst din lydkonfiguration, rettighederne og at enheden ikke er optaget.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to write data to this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
da: Den valgte lyd-enhed kunne åbnes, men det er umuligt at skrive data til denne enhed. Hvis det er en tilkoblbar enhed, er det muligvis nok at gentilkoble den. Hvis ikke, eller hvis den stadig ikke virker, så kontrollér venligst din lydkonfiguration.

en: Video Settings
da: Videoopsætning

en: Adjust brightness
da: Justér lysstyrke

en: Adjust whiteness
da: Justér hvidhed

en: Adjust color
da: Justér farve

en: Adjust contrast
da: Justér kontrast

en: Audio Settings
da: Lydindstillinger

en: _Retrieve Call
da: _Hent opkald

en: H_old Call
da: Sæt opkald i _venteposition

en: Suspend _Audio
da: Stop _lyd

en: Suspend _Video
da: Stop _video

en: Resume _Audio
da: Genoptag _lyd

en: Resume _Video
da: Genoptag _video

en: Reject
da: Afvis

en: Accept
da: Acceptér

en: Incoming call from
da: Indgående opkald fra

en: Remote URI:
da: Fjern URI:

en: Remote Application:
da: Fjernprogram:

en: Account ID:
da: Konto-id:

en: Call from %s
da: Opkald fra %s

en: Call Duration: %s
da: Samtalelængde: %s

en: Transfer call to:
da: Overfør opkald til:

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: Detected new audio input device:
da: Detekterede ny lydinddata-enhed:

en: Detected new audio output device:
da: Detekterede ny lyduddata-enhed:

en: Detected new ringer device:
da: Detekterede ny ringer-enhed:

en: Detected new video input device:
da: Detekterede ny videoind-enhed:

en: Video Devices
da: Video-enheder

en: Do you want to use it as default device?
da: Vil du bruge den som standardenhed?

en: Ca_ll
da: _Opkald

en: Place a new call
da: Lav et nyt opkald

en: _Hang up
da: _Læg på

en: Terminate the current call
da: Afbryd det igangværende opkald

en: Co_ntact
da: Ko_ntakt

en: Act on selected contact
da: Udfør på den valgte kontakt

en: A_dd Contact
da: _Tilføj kontakt

en: Add a contact to the roster
da: Tilføj kontakt til personlisten

en: Find contacts
da: Find kontakter

en: Hold the current call
da: Sæt det aktuelle opkald i venteposition

en: _Transfer Call
da: _Overfør samtale

en: Transfer the current call
da: Overfør det aktuelle opkald

en: Suspend or resume the audio transmission
da: Suspendér eller genoptag lydoverførslen

en: Suspend or resume the video transmission
da: Suspendér eller genoptag videooverførslen

note: FIXME: that isn't a very good way to do things
en: Other
da: Andre

en: Other possible actions
da: Andre mulige valgmuligheder

en: Close the Ekiga window
da: Luk Ekiga-vinduet

en: Quit
da: Afslut

en: _Configuration Assistant
da: _Konfigurationshjælper

en: Run the configuration assistant
da: Kør konfigurationshjælperen

en: Edit your accounts
da: Redigér dine konti

en: Change your preferences
da: Ændr dine indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: Con_tacts
da: Kon_takter

en: View the contacts list
da: Vis kontaktlisten

en: _Dialpad
da: _Nummertastatur

en: View the dialpad
da: Vis Nummertastaturet

en: _Call History
da: _Opkaldshistorik

en: View the call history
da: Vis opkaldshistorikken

en: _Show Call Panel
da: _Vis opkaldspanelet

en: _Local Video
da: _Lokalvideo

en: Local video image
da: Lokalvideobillede

en: _Remote Video
da: _Fjernvideo

en: Remote video image
da: Fjernvideobillede

en: _Picture-in-Picture
da: _Billede i billede

en: Both video images
da: Begge videobilleder

en: Picture-in-Picture in Separate _Window
da: Billede i billede i separate _vindue

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Normal size
da: Normal størrelse

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Switch to fullscreen
da: Skift til fuldskærm

en: Get help by reading the Ekiga manual
da: Få hjælp ved at læse Ekiga-manualen

en: View information about Ekiga
da: Vis information om Ekiga

en: Enter a URI on the left, and click this button to place a call or to hangup
da: Indtast en URI til venstre og klik på denne knap for at foretage et opkald eller for at lægge på

en: Contacts
da: Kontakter

en: Dialpad
da: Taltastatur

en: Call history
da: Opkaldshistorik

en: Change the volume of your soundcard
da: Ændr lydstyrken for dit lydkort

en: Change the color settings of your video device
da: Ændr farveopsætningen for din videoenhed

en: Lost packets: %.1f %%
    Late packets: %.1f %%
    Out of order packets: %.1f %%
    Jitter buffer: %d ms%s%s%s
da: Tabte pakker: %.1f %%
    Forsinkede pakker: %.1f %%
    Pakker ude af orden: %.1f %%
    Jitterbuffer: %d ms%s%s%s

en: Prints debug messages in the console (level between 1 and 5)
da: Udskriver fejlsøgningsbeskeder i konsollen (niveau mellem 1 og 5)

en: Prints user plane debug messages in the console (level between 1 and 4)
da: Udskriver brugeregnede fejlsøgningsbeskeder i konsollen (niveau mellem 1 og 4)

en: Makes Ekiga call the given URI
da: Får Ekiga til at ringe til den angivne URI

en: Play sound for new voice mails
da: Afspil lyd ved nye talebeskeder

en: Play sound for new instant messages
da: Afspil lyd ved nye kvik-beskeder

en: _Full name:
da: _Fulde navn:

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: Start _hidden
da: Start i _skjult modus

en: Show offline _contacts
da: Vis afkoblede _kontakter

en: Video Display
da: Video-enhed

en: Place windows displaying video _above other windows
da: Placér vinduer der viser video _over andre vinduer

en: Network Settings
da: Netværksopsætning

en: Enable network _detection
da: Aktivér netværks_detektering

en: Call Forwarding
da: Viderestilling af opkald

en: _Always forward calls to the given host
da: Viderestil _altid opkald til den givne vært

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings
da: Ved tilvalg, vil alle indgående opkald blive viderestillet til den vært som er angivet i protokolindstillingerne

en: Forward calls to the given host if _no answer
da: Viderestil opkald til den givne vært hvis der _ikke er et svar

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you do not answer the call
da: Ved tilvalg, vil alle indgående opkald blive viderestillet til den vært som er angivet i protokolindstillingerne, hvis du ikke svarer på opkaldet

en: Forward calls to the given host if _busy
da: Viderestil opkald til den givne vært hvis _optaget

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
da: Ved tilvalg, vil alle indgående opkald blive viderestillet til den vært som er angivet i protokolindstillingerne, hvis du allerede befinder dig i en samtale eller hvis du er i "forstyr ikke"-tilstand

en: Call Options
da: Opkaldsvalgmuligheder

note: Add all the fields
en: Timeout to reject or forward unanswered incoming calls (in seconds):
da: Afvis eller viderestil ubesvarede indgående opkald efter (i sekunder):

en: _Automatically answer incoming calls
da: Svar _automatisk indkommende opkald

en: Ekiga Sound Events
da: Ekiga lydhændelser

en: Event
da: Hændelse

en: Choose a sound
da: Vælg en lyd

en: Wavefiles
da: Wave-filer

en: Play
da: Afspil

en: Tone
da: Lyd

en: Misc Settings
da: Blandede indstillinger

en: Forward _URI:
da: Viderestillings-_URI:

en: Advanced Settings
da: Avanceret opsætning

note: The toggles
en: Enable H.245 _tunneling
da: Aktivér H.245-_tunnel

en: Enable _early H.245
da: Aktivér _tidlig H.245

en: Enable fast _start procedure
da: Brug hurtig_startprocedure

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
da: Forbindelse vil etableres i hurtigstarttilstand. Hurtigstart er en ny metode til at starte opkald hurtigere som introduceredes i H.323v2. Metoden understøttes ikke af Ekiga og brug af både hurtigstart og en H.245-tunnel kan få nogle versioner af Ekiga til at gå ned.

en: DTMF Mode
da: DTMF-tilstand

en: _Send DTMF as:
da: _Send DTMF som:

en: Select the mode for DTMFs sending
da: Vælg DTMF-sendingstilstand

en: _Outbound Proxy:
da: _Udgående mellemvært:

en: Ringing Device
da: Ringeenhed

en: Select the ringing audio device to use
da: Vælg ringelyd-enhed der skal bruges

en: Output device:
da: Uddata-enhed:

en: Input device:
da: Inddata-enhed:

note: That button will refresh the device list
en: _Detect devices
da: _Opdag enheder

en: Click here to refresh the device list
da: Klik her for at genopfriske listen over enheder

en: PAL (Europe)
da: PAL (Europa)

en: NTSC (America)
da: NTSC (Amerika)

en: SECAM (France)
da: SECAM (Frankrig)

note: Video Channel
en: Channel:
da: Kanal:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Select the transmitted video size
da: Vælg størrelse for sendt video

en: Codecs
da: Kodninger

en: Settings
da: Indstillinger

note: Translators: the full sentence is Automatically adjust jitter buffer between X and Y ms
en: Enable silence _detection
da: Aktivér stilheds_detektering

en: Enable echo can_celation
da: Aktivér ekko-_undertrykelse

en: Maximum _jitter buffer (in ms):
da: Maksimal _jitterbuffer (i ms):

note: Translators: the full sentence is Keep a minimum video quality of X %
en: Picture Quality
da: Billedkvalitet

en: Choose if you want to guarantee a minimum image quality (possibly leading to dropped frames in order not to surpass the bitrate limit) or if you prefer to keep the frame rate
da: Vælg om du ønsker at garantere en minimums-billedkvalitet (dette vil evt. føre til at billeder droppes for ikke at overskride bitrategrænsen), eller om du ønsker at beholde billedraten

en: Maximum video _bitrate (in kbits/s):
da: Maksimale video_båndbredde (i kbit/s):

en: The maximum video bitrate in kbits/s. The video quality and the effective frame rate will be dynamically adjusted to keep the bitrate at the given value.
da: Den maksimale videobåndbredde i kbit/s. Videokvaliteten og det effektive antal overførte billeder per sekund vil dynamisk blive justeret for at holde bitraten på den angivne væredi.

en: Ekiga Preferences
da: Ekiga indstillinger

en: General
da: Generelt

en: Personal Data
da: Personlige data

en: General Settings
da: Generel opsætning

en: Sound Events
da: Lydhændelser

en: Protocols
da: Protokoller

en: SIP Settings
da: SIP-opsætning

en: H.323 Settings
da: H.323-opsætning

note: The player
en: Audio
da: Lyd

en: Devices
da: Enheder

en: You have %d message | You have %d messages
da[0]: Du har %d besked
da[1]: Du har %d beskeder

en: The following accounts are inactive:
da: Følgende konti er inaktive:

en: Online
da: Tilkoblet

en: Away
da: Fraværende

en: Do Not Disturb
da: Forstyr ikke

en: Custom message...
da: Tilpasset besked...

en: Clear
da: Ryd

note: Build the dialog
en: Custom Message
da: Tilpasset besked

en: Delete custom messages:
da: Slet tilpassede beskeder:

en: Define a custom message:
da: Definér en tilpasset besked:
