ekiga - en to fi translation catalogue (661 entries)

note: Application name
en: Ekiga Softphone
fi: Ekiga-ohjelmistopuhelin

en: IP Telephony, VoIP and Video Conferencing
fi: IP-puhelut, VoIP ja videoneuvottelu

en: Talk to and see people over the Internet
fi: Keskustele ihmisten kanssa Internetin kautta

en: Audio output device
fi: Äänen toistolaite

en: Select the audio output device to use
fi: Valitse käytettävä äänen toistolaite

en: Audio input device
fi: Äänen syötelaite

en: Select the audio input device to use
fi: Valitse käytettävä äänen syötelaite

en: Video input device
fi: Videon syötelaite

en: Select the video input device to use. If an error occurs when using this device a test picture will be transmitted.
fi: Valitse käytettävä videonauhoituslaite.  Kun tätä laitetta käytettäessä sattuu virhe, lähetetään kokeilukuvaa.

en: Video size
fi: Videon koko

en: Select the transmitted video size: Small (QCIF 176x144) or Large (CIF 352x288)
fi: Valitse lähetettävän videon koko: pieni (QCIF 176×144) tai suuri (CIF 352×288)

en: Video channel
fi: Videokanava

en: The video channel number to use (to select camera, tv or other sources)
fi: Käytettävä videokanavanumero (valitsemaan kamera, tv tai muu lähde)

en: Video format
fi: Videomuoto

en: Select the format for video cameras (does not apply to most USB cameras)
fi: Valitse videokameran kuvamuoto (ei koske useimpia USB-kameroita)

en: Video preview
fi: Videon esikatselu

en: Display images from your camera device
fi: Näytä kuvaa kameralaitteeltasi

en: Frame Rate
fi: Kehysnopeus

en: The maximum transmitted frame rate in frames/s. This rate may not be reached in case a minimum quality was configure via a TSTO value smaller than 31 and the bitrate selected is not sufficient to support this minimum quality
fi: Suurin lähetetty ruutunopeus ruutuina sekunnissa. Tätä nopeutta ei ehkä saavuteta, jos pienin sallittu laatu määriteltiin TSTO-arvoksi joka on pienempi kuin 31 ja jos valittu bittinopeus ei tue tätä pienintä laatua.

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Enter your full name
fi: Syötä koko nimesi

en: Contact short status
fi: Tuttavan tila (lyhyt muoto)

en: The short status information
fi: Lyhyet tilatiedot

en: Contact long status
fi: Tuttavan tila (pitkä muoto)

en: The long status information
fi: Pitkät tilatiedot

en: The Audio Codecs List
fi: Luettelo äänikoodekeista

en: The audio codecs list
fi: Luettelo äänikoodekeista

en: Enable silence detection
fi: Käytä hiljaisuudentunnistusta

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it
fi: Kun asetettu, käytetään hiljaisuudentunnistusta sitä tukevilla kodekeilla

en: Enable echo cancellation
fi: Käytä kaiunpoistoa

en: If enabled, use echo cancellation
fi: Kun asetettu, käytetään kaiunpoistoa

en: Alternative audio output device
fi: Vaihtoehtoinen lähtevän äänen laite

en: Select an alternative audio output device to use for sound events.
fi: Valitse vaihtoehtoinen ääniulostulon laite äänitapahtumille.

en: The incoming call sound
fi: Tulevan puhelun ääni

en: The sound that will be played on incoming calls, if enabled
fi: Ääni, joka soitetaan saapuville puheluille, jos toiminto on käytössä

en: Play sound on incoming calls
fi: Soita ääni uusien puheluiden saapuessa

en: The chosen sound will be played on incoming calls, if enabled
fi: Valittu ääni soitetaan vastaanotettaessa uusi puhelu, jos toiminto on käytössä

en: The new instant message sound
fi: Äänimerkki uudestaan pikaviestistä

en: The sound that will be played when there is a new instant message, if enabled
fi: Ääni, joka soitetaan uuden pikaviestin saapuessa, jos toiminto on käytössä

en: Play sound on new message
fi: Soita ääni uusien viestien saapuessa

en: The chosen sound will be played when a new instant message is received, if enabled
fi: Valittu ääni soitetaan vastaanotettaessa uusi pikaviesti, jos toiminto on käytössä

en: The new voice mail sound
fi: Saapuvan puhelun ääni

en: The sound that will be played when there is a new voice mail, if enabled
fi: Ääni, joka soitetaan kun uuden ääniviestin saapuessa, jos toiminto on käytössä

en: Play sound on new voice mail
fi: Soita ääni uusien ääniviestien saapuessa

en: The chosen sound will be played when a new voice mail is received, if enabled
fi: Valittu ääni soitetaan vastaanotettaessa uusi ääniviesti, jos toiminto on käytössä

en: Play ring tone
fi: Soita hälytysääni

en: The chosen sound will be played when calling somebody, if enabled
fi: Valittu ääni soitetaan soitettaessa johonkin, jos valittu

en: The dial tone sound
fi: Puhelinlinjan ääni

en: The sound that will be played when calling somebody, if enabled
fi: Ääni, joka soitetaan soitettaessa jollekulle, jos toiminto on käytössä

en: Play busy tone
fi: Soita varattu-ääni

en: The chosen sound will be played at the end of calls or calling somebody who is busy, if enabled
fi: Valittu ääni soitetaan puhelun päätyttyä tai soitettaessa jonnekin varattuun paikkaan, jos valittu

en: The busy tone sound
fi: Varattu-äänimerkki

en: The sound that will be played at the end of calls or when calling somebody who is busy, if enabled
fi: Ääni, joka soitetaan puhelun päätyttyä tai soitettaessa varattuun numeroon, jos toiminto on käytössä

en: The accounts list
fi: Luettelo tileistä

en: The list of accounts to which Ekiga should register
fi: Lista tileistä, jotka Ekigan tulisi rekisteröidä

en: Listen port
fi: Vastaanottoportti

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect
fi: Portti, jossa kuunnellaan tulevia yhteyksiä. Ekiga täytyy käynnistää uudestaan, jotta uusi arvo tulee voimaan.

en: Outbound Proxy
fi: Lähtevien välipalvelin

en: The SIP Outbound Proxy to use for outgoing calls
fi: Lähteville SIP-puheluille käytettävä välimuisti

en: Forward calls to host
fi: Siirrä puhelut koneelle

en: The host where calls should be forwarded if call forwarding is enabled
fi: Verkkonimi, jolle puhelut ohjataan kun puhelun siirto on käytössä

en: DTMF sending
fi: DTMF-lähetys

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect.
fi: Portti, jossa kuunnellaan tulevia yhteyksiä. Ekiga täytyy käynnistää uudestaan, jotta uusi arvo tulee voimaan.

en: TCP port range
fi: TCP-porttiväli

en: The range of TCP ports that Ekiga will use for the H.323 H.245 channel. This port range has no effect if both participants to the conference are using H.245 Tunneling.
fi: Väli TCP-portteja, joita Ekiga käyttää H.323 H.245 -kanavalle. Tämä porttiväli ei vaikuta mitään, jos molemmat keskustelijat käyttävät H.245-tunnelointia.

en: UDP port range
fi: UDP-porttiväli

en: The range of UDP ports that Ekiga will use.
fi: Ekigan käyttämä UDP-porttien alue.

en: Enable H.245 tunneling
fi: Käytä H.245-tunnelointia

en: This enables H.245 Tunneling mode. In H.245 Tunneling mode H.245 messages are encapsulated into the H.225 channel (port 1720). This saves one TCP connection during calls. H.245 Tunneling was introduced in H.323v2 and Netmeeting does not support it. Using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
fi: Tämä ottaa käyttöön H.245-tunnelointitilan. H.245-tunnelointitilassa H.245-viestit kapseloidaan H.225-kanavaan (portissa 1720). Tämä säästää yhden TCP-yhteyden puhelun aikana. H.245-tunnelointi otettiin käyttöön H.323v2:ssa ja Netmeeting ei tue sitä. Jotkut Netmeetingin versiot voivat kaatua käytettäessä sekä nopeaa käynnistystä sekä H.245-tunnelointia.

en: Enable early H.245
fi: Käytä aikaista H.245:ttä

en: This enables H.245 early in the setup
fi: Tämä ottaa käyttöön H.245:n aikaisessa vaiheessa

en: Enable 'Fast Start'
fi: Käytä "Nopeaa käynnistystä"

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting
fi: Yhteys muodostetaan Nopea käynnistys -tilassa.  Nopea käynnistys on uusi nopeampi tapa aloittaa puhelu ja se esiteltiin H.323v2:ssa. Netmeeting ei tue tätä ja sekä Nopean käynnistykset että H.245-tunneloinnin käyttäminen voi kaataa jotkut Netmeeting-versiot

en: Enable H.239
fi: Käytä H.239:aa

en: Always forward calls to the given host
fi: Siirrä puhelut aina tietylle koneelle

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below
fi: Kun valittu, ohjataan kaikki tulevat puhelut koneelle, joka määritetään alla olevaan kenttään

en: Forward calls to the given host if busy
fi: Siirrä puhelut annetulle koneelle varattuna oltaessa

en: Forward calls to the given host if no answer
fi: Siirrä puhelut annetulle koneelle jos ei vastata

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you do not answer the call
fi: Kun valittu ja et vastaa puheluun, ohjataan tulevat puhelut koneelle, joka määritellään alla olevaan kenttään

en: The STUN Server
fi: STUN-palvelin

en: The STUN server to use for STUN Support. STUN is a technology that permits passage through some types of NAT gateway
fi: STUN-palvelin, jonka kautta STUN-tukea käytetään. STUN on tekniikka, jota käyttäen päästään tietyn tyyppisten NAT-yhdyskäytävien läpi

en: Enable STUN network detection
fi: Käytä STUN-verkkotunnistusta

en: NAT Binding Timeout
fi: NAT-sidoksen aikakatkaisu

en: Enter the number of seconds after which Ekiga should try refreshing the NAT binding when STUN is being used
fi: Syötä sekunteina aikaviive, jonka jälkeen Ekiga yrittää päivittää NAT-sidoksen, kun STUN on käytössä

en: Position on the screen of the call window
fi: Puheluikkunan sijainti näytöllä

en: Size of the call window
fi: Puheluikkunan koko

en: Position on the screen of the main window
fi: Pääikkunan sijainti ruudulla

en: Size of the chat window
fi: Keskusteluikkunan koko

en: Position on the screen of the chat window
fi: Keskusteluikkunan sijainti ruudulla

en: Size of the druid window
fi: Ohjatun asennuksen ikkunan koko

en: Position on the screen of the druid window
fi: Ohjatun asennuksen ikkunan sijainti ruudulla

en: Position on the screen of the address book window
fi: Osoitekirjaikkunan sijainti ruudulla

en: Size of the address book window
fi: Osoitekirjaikkunan koko

en: Position on the screen of the audio settings window
fi: Ääniasetusikkunan sijainti ruudulla

en: Size of the audio settings window
fi: Ääniasetusikkunan koko

en: Position on the screen of the video settings window
fi: Videoasetusikkunan sijainti ruudulla

en: Size of the video settings window
fi: Videoasetusikkunan koko

en: Position on the screen of the preferences window
fi: Asetusikkunan sijainti ruudulla

en: Size of the preferences window
fi: Asetusikkunan koko

en: Disable video hardware acceleration
fi: Poista videolaitteiston kiihdytys käytöstä

en: This key disables DirectX (on win32) and XVideo (on Linux) video hardware acceleration
fi: Tämä avain poistaa DirectX- (Windows) ja Xvideo- (Linux) -kiihdytyksen käytöstä

en: Allow picture-in-picture software scaling
fi: Salli kuva-kuvassa venytys ohjelmallisesti

en: Allow Ekiga to fall back to software scaling the picture-in-picture if hardware support is not available. If this is set to false, Ekiga will not try to open the PIP if hardware support is not available.
fi: Salli Ekigan käyttää ohjelmistollista kuvan skaalausta kuva-kuvassa-toiminnolle, jos laitteistopohjaista tukea ei ole. Jos tämä on asetettu arvoon false, Ekiga ei yritä avata kuva-kuvassa ikkunoita, jos laitteisto ei tue toimintoa.

en: Specify the software scaling algorithm
fi: Anna ohjelmistoskaalauksen algoritmi

en: Specify the software scaling algorithm: 0: nearest neighbor, 1: nearest neighbor with box filter, 2: bilinear filtering, 3: hyperbolic filtering. Does not apply on windows systems.
fi: Määritä ohjelmistoskaalauksen algoritmi: 0 lähin naapuri, 1 lähin naapuri laatikkosuotimella, 2 bi-lineaarinen suodatus, 3 hyberbolinen suodatus. Ei koske windows-käyttäjiä.

en: The zoom value
fi: Suurennuskerroin

en: The zoom value in percent to apply to images displayed in the main GUI (can be 50, 100, or 200)
fi: Pääikkunassa näytettävissä kuvissa käytettävä suurennuskerroin. Arvo voi olla 50, 100 tai 200.

en: Place windows displaying video above other windows during calls
fi: Aseta videota näyttävät ikkunat muiden ikkunoiden päälle soittojen ajaksi

en: The default video view
fi: Oletusvideonäkymä

en: The default video view (0: Local, 1: Remote, 2: Both, 3: Both in a separate window)
fi: Oletusvideonäkymä (0: paikallinen, 1: etä, 2: molemmat , 3: molemmat erillisissä ikkunoissa)

en: The video view before having switched to fullscreen
fi: Videonäkymä ennen siirtymistä kokoruututilaan

en: The video view before having switched to fullscreen (same values as video_view)
fi: Videonäkymä ennen siirtymistä kokoruututilaan (samat arvot kuin avaimella video_view)

en: Remote video window size
fi: Etävideoikkunan koko

en: The size of the remote video window
fi: Etävideoikkunan koko

en: Remote video window position
fi: Etävideoikkunan sijainti

en: The position of the remote video window
fi: Etävideoikkunan sijainti

en: Maximum jitter buffer
fi: Suurin värinäpuskuri

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms)
fi: Suurin värinäpuskurikoko äänen vastaanotossa (millisekunteina)

en: The video codecs list
fi: Luettelo videokoodekeista

en: Maximum TX video bitrate
fi: Suurin lähtevän videon bittinopeus

en: The maximum TX video bitrate in kbit/s. The video quality and the number of transmitted frames per second (depends on selected codec) will be dynamically adjusted above their minimum during calls to try to minimize the bandwidth to the given value
fi: Lähetettävän videon suurin bittinopeus kilobitteinä sekunnissa. Videon laatua ja lähetettävien ruutujen määrää sekunnissa (riippuen valitusta koodekista) säädetään dynaamisesti minimiarvojensa rajoissa siten, että pyritään pienentämään käytetty siirtokaista annettuun arvoon

en: Maximum RX video bitrate
fi: Suurin saapuvan videon bittinopeus

en: The maximum RX video bitrate in kbit/s. This value will be signaled to the peer endpoint that can adjust (if it supports it) its TX bitrate if it is above the signaled value
fi: Vastaanotettavan videon suurin bittinopeus kilobitteinä sekunnissa. Tämä arvo signaloidaan vastapäähän, jotta se voi yrittää säätää lähetysnopeuttaan hitaammaksi lähettäessään nopeammin kuin signaalissa kerrotulla nopeudella

en: Temporal Spatial Trade Off
fi: Ajallisavaruudellinen kompromissi

en: Whether to prefer to sustain the max. frame rate or lower it possibly in order to keep a minimum level of (spatial) quality for all frames. 0: Highest minimal quality, 31: lowest minimal quality
fi: Pyritäänkö säilyttämään suurin mahdollinen ruutunopeus vai pyritäänkö säilyttämään kaikille ruuduille tietty laadun minimitaso vähentämällä ruutunopeutta tarvittaessa. Arvo on väliltä 0 (korkein minimilaatu) ja 31 (matalin minimilaatu)

en: List of folded groups in the roster
fi: Luettelo nimilistan kansioryhmistä

en: Show offline contacts
fi: Näytä poissaolevat tuttavat

en: If enabled, offline contacts will be shown in the roster
fi: Jos käytössä, poissaolevat tuttavat näytetään nimilistassa

en: LDAP servers
fi: LDAP-palvelimet

en: List of configured LDAP servers
fi: Luettelo määritellyistä LDAP-palvelimista

en: Calls history
fi: Puheluhistoria

en: The history of the 100 last calls
fi: Viimeisten 100 soitetun puhelun historia

en: Kind of network selected in the assistant
fi: Ohjatussa käyttöönotossa valittu verkon tyyppi

en: 0: 56kbps, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Custom
fi: 0: 56kbps, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Oma

en: No answer timeout
fi: Ei vastausta -aikakatkaisu

en: Automatically reject or forward incoming calls if no answer is given after the specified amount of time (in seconds)
fi: Hylkää tai ohjaa tulevat puhelut automaattisesti jos annetussa ajassa (sekunneissa) ei vastata

en: Automatic answer
fi: Automaattinen vastaus

en: If enabled, automatically answer incoming calls
fi: Kun valittu, saapuviin puheluihin vastataan automaattisesti

en: New device detected
fi: Uusi laite havaittu

en: Use it
fi: Käytä sitä

en: Device removed
fi: Laite poistettu

en: Neighbours
fi: Naapurit

en: Clear List
fi: Tyhjennä luettelo

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Placed
fi: Soitettu

en: Missed
fi: Vastaamatta

note: Ignore
en: Incoming call from %s
fi: Tuleva puhelu käyttäjältä %s

en: Remote URI:
fi: Etä-URI:

en: Reject
fi: Hylkää

en: Accept
fi: Hyväksy

en: _New Contact
fi: Uusi _tuttava

en: Services
fi: Palvelut

en: Echo test
fi: Kaikutesti

en: Conference room
fi: Neuvotteluhuone

en: Call back test
fi: Takaisinsoittotesti

en: Local roster
fi: Paikallinen nimilista

en: Rename
fi: Nimeä uudestaan

en: Family
fi: Perhe

en: Friend
fi: Ystävä

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; associate means someone who is at the same "level" than you.
en: Associate
fi: Työtoveri

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; assistant means someone who is at a lower "level" than you.
en: Assistant
fi: Apulainen

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; supervisor means someone who is at a higher "level" than you.
en: Supervisor
fi: Esimies

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; self means yourself.
en: Self
fi: Minä

en: Add to local roster
fi: Lisää paikalliseen nimilistaan

en: Please fill in this form to add a new contact to ekiga's internal roster
fi: Lisää uusi tuttava ekigan sisäiseen nimilistaan täyttämällä tämä lomake

en: Name:
fi: Nimi:

en: Address:
fi: Osoite:

en: Address, e.g. sip:xyz@ekiga.net
fi: Osoite, esim. sip:xyz@ekiga.net

en: Put contact in groups:
fi: Lisää tuttava ryhmiin:

en: You supplied an unsupported address
fi: Antamasi osoitemuoto ei ole tuettu

en: You already have a contact with this address!
fi: Tälle osoitteelle on jo aikaisempi tuttava!

en: Rename group
fi: Nimeä ryhmä uudestaan

en: Please edit this group name
fi: Muokkaa ryhmän nimeä

en: Unnamed
fi: Nimeämätön

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Remove
fi: _Poista

en: Edit roster element
fi: Muokkaa nimilistan kohtaa

en: Please fill in this form to change an existing element of ekiga's internal roster
fi: Täytä tämä kaavake, jos haluat vaihtaa tietoja ekigan sisäisessä nimilistassa

en: Is a preferred contact
fi: on ensisijainen yhteys

en: Choose groups:
fi: Valitse ryhmät:

en: Call
fi: Soita

en: Transfer
fi: Siirrä puhelu

note: Translators : The alias we are registering already exists : failure
en: Duplicate alias
fi: Kahdennettu alias

en: Bad username/password
fi: Virheellinen käyttäjätunnus tai salasana

en: Transport error
fi: Siirtovirhe

en: Failed
fi: Epäonnistui

note: Translators: this is a state, not an action, i.e. it should be read as "(you are) unregistered", and not as "(you have been) unregistered"
en: Unregistered
fi: Ei rekisteröity

en: Processing...
fi: Käsitellään...

en: _Disable
fi: Poista _käytöstä

en: _Enable
fi: _Ota käyttöön

en: Recharge the account
fi: Lataa tiliä

en: Consult the balance history
fi: Selaa tilihistoriaa

en: Consult the call history
fi: Selaa puheluhistoriaa

en: Edit account
fi: Muokkaa tiliä

en: Please update the following fields:
fi: Ole hyvä ja päivitä seuraavat kentät:

en: Account name, e.g. MyAccount
fi: Tilin nimi, esim. OmaTili

en: Registrar:
fi: Rekisteröijä:

en: The registrar, e.g. ekiga.net
fi: Rekisteröijä, esim. ekiga.net

en: Gatekeeper:
fi: Porttivahti:

en: The gatekeeper, e.g. ekiga.net
fi: Porttivahti, esim. ekiga.net

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: The user name, e.g. jim
fi: Käyttäjätunnus, esim. matti

note: Translators: * SIP knows two usernames: The name for the client ("User") and the name * for the authentication procedure ("Authentication user")
en: Authentication user:
fi: Kirjautumiskäyttäjä:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Password associated to the user
fi: Käyttäjälle määritelty salasana

en: Timeout:
fi: Aikakatkaisu:

en: Time in seconds after which the account registration is automatically retried
fi: Aikaviive, jonka jälkeen tilin rekisteröintiä yritetään uudelleen

en: Enable account
fi: Ota tili käyttöön

en: You did not supply a name for that account.
fi: Et antanut tilille nimeä.

en: You did not supply a host to register to.
fi: Et antanut palvelinta johon rekisteröidä.

en: You did not supply a user name for that account.
fi: Et antanut käyttäjätunnusta tälle tilille.

en: The timeout should be at least 10 seconds.
fi: Aikakatkaisun tulisi olla vähintään 10 sekuntia.

note: Translators: this is a state, not an action, i.e. it should be read as "(you are) registered", and not as "(you have been) registered"
en: Registered
fi: Rekisteröity

en: Could not unregister
fi: Rekisteröintiä ei voitu perua

en: Could not register
fi: Rekisteröinti ei onnistunut

en: Could not register to
fi: Rekisteröinti ei onnistunut kohteeseen

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Looking for work
fi: Etsii töitä

en: Meeting
fi: Kokouksessa

en: On the phone
fi: Puhelimessa

en: Working
fi: Työskentelee

en: _Add an Ekiga.net Account
fi: Lisää Ekig_a.net-tili

en: _Add an Ekiga Call Out Account
fi: _Lisää Ekigan ulossoittotili

en: _Add a SIP Account
fi: _Lisää SIP-tili

en: _Add an H.323 Account
fi: _Lisää H.323-tili

en: Get an Ekiga.net SIP account
fi: Hanki Ekiga.netin SIP-tili

en: _User:
fi: _Käyttäjä:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Get an Ekiga Call Out account
fi: Hanki Ekigan ulossoittotili

en: _Account ID:
fi: _Tilin tunniste:

en: _PIN code:
fi: _PIN-koodi:

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Gatekeeper:
fi: P_orttivahti:

en: _Timeout:
fi: _Aikakatkaisu:

en: _Registrar:
fi: _Rekisteröijä:

en: _Authentication user:
fi: K_irjautumiskäyttäjä:

en: Local user cleared the call
fi: Paikallinen käyttäjä katkaisi puhelun

en: Local user rejected the call
fi: Paikallinen käyttäjä hylkäsi puhelun

en: Remote user cleared the call
fi: Vastapuoli katkaisi puhelun

en: Remote user rejected the call
fi: Vastapuoli hylkäsi puhelun

en: Remote user has stopped calling
fi: Vastapuoli lopetti soittamisen

en: Abnormal call termination
fi: Epänormaali puhelun päättyminen

en: Could not connect to remote host
fi: Toiseen koneeseen ei voitu yhdistää

en: The Gatekeeper cleared the call
fi: Porttivahti katkaisi puhelun

en: User not found
fi: Käyttäjää ei löydy

en: Insufficient bandwidth
fi: Kaistanleveys ei riitä

en: No common codec
fi: Ei yhteistä koodekkia

en: Call forwarded
fi: Puhelu ohjattu

en: Security check failed
fi: Tietoturvatarkistus epäonnistui

en: Local user is busy
fi: Paikallinen käyttäjä on varattu

en: Congested link to remote party
fi: Ruuhkautunut linkki toiselle osapuolelle

en: Remote user is busy
fi: Toisen pään käyttäjä on varattu

en: Remote host is offline
fi: Toisen käyttäjän tietokone ei ole linjoilla

en: User is not available
fi: Käyttäjä ei ole saatavilla

en: Service unavailable
fi: Palvelu ei ole käytettävissä

en: Call completed
fi: Puhelu päättynyt

en: Missed call from
fi: Vastaamaton puhelu käyttäjältä

en: Missed call
fi: Vastaamaton puhelu

en: Ekiga did not manage to configure your network settings automatically. You can still use it, but you need to configure your network settings manually.
    
    Please see http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually for instructions
fi: Ekiga ei voinut määritellä verkkoasetuksia automaattisesti. Voit silti käyttää Ekigaa, mutta sinun täytyy määritellä Ekigan verkkoasetuksesi itse.
    
    Lue lisäohjeita itse määritellyistä asetuksista osoitteesta http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually

en: Message
fi: Viesti

en: Illegal status code
fi: Virheellinen tilakoodi

en: Invalid address
fi: Virheellinen osoite

note: Translators: the following strings are answers from the SIP server * when the packet it receives has an error, see * http://www.ietf.org/rfc/rfc3261.txt, chapter 21 for more information
en: Multiple choices
fi: Useita valintoja

en: Moved permanently
fi: Siirretty pysyvästi

en: Moved temporarily
fi: Siirretty väliaikaisesti

en: Use proxy
fi: Käytä välipalvelinta

en: Alternative service
fi: Vaihtoehtoinen palvelu

en: Bad request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Unauthorized
fi: Ei sallittu

en: Payment required
fi: Vaatii maksun

en: Forbidden, please check that username and password are correct
fi: Evätty, tarkista että käyttäjätunnus ja salasana ovat oikein

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Method not allowed
fi: Menetelmä ei ole sallittu

en: Not acceptable
fi: Ei hyväksyttävä

en: Proxy authentication required
fi: Välipalvelin vaatii todentamisen

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Length required
fi: Pituus vaaditaan

en: Request entity too big
fi: Pyyntö on liian pitkä

en: Request URI too long
fi: Pyynnön URI on liian pitkä

en: Unsupported media type
fi: Mediatyyppi ei ole tuettu

en: Unsupported URI scheme
fi: URI-malli ei ole tuettu

note: Translators:  The extension we are trying to register does not exist. * Here extension is a specific "phone number", see * http://en.wikipedia.org/wiki/Extension_(telephone) * for more information
en: Bad extension
fi: Virheellinen suuntanumero

en: Extension required
fi: Suuntanumero vaaditaan

en: Interval too brief
fi: Väli on liian lyhyt

en: Temporarily unavailable
fi: Väliaikaisesti poissa käytöstä

en: Loop detected
fi: Havaittiin silmukka

en: Too many hops
fi: Liian monta hyppyä

en: Address incomplete
fi: Osoite on puutteellinen

en: Ambiguous
fi: Epäselvä

en: Busy Here
fi: Varattu täällä

en: Request terminated
fi: Pyyntö keskeytettiin

en: Not acceptable here
fi: Ei hyväksyttävä tässä

en: Bad event
fi: Virheellinen tapahtuma

en: Request pending
fi: Pyyntö on jonossa

en: Undecipherable
fi: Käsittämätön

en: Internal server error
fi: Sisäinen palvelinvirhe

en: Not implemented
fi: Ei toteutettu

en: Bad gateway
fi: Virheellinen yhtyskäytävä

en: Server timeout
fi: Palvelimen aikakatkaisu

en: SIP version not supported
fi: SIP-versio ei ole tuettu

en: Message too large
fi: Viesti on liian suuri

en: Busy everywhere
fi: Aina varattu

en: Decline
fi: Kiellä

en: Does not exist anymore
fi: Ei ole enää olemassa

en: Globally not acceptable
fi: Ei hyväksyttävä missään

en: Could not send message:
fi: Viestin lähetys epäonnistui:

en: user offline
fi: käyttäjä ei ole linjoilla

en: Incoming call
fi: Tuleva puhelu

en: In a call with %s
fi: Puhelu käynnissä käyttäjän %s kanssa

en: In a call
fi: Puhelu käynnissä

en: Move selected codec priority upwards
fi: Kasvata valitun koodekin tärkeysjärjestystä

en: Move selected codec priority downwards
fi: Pienennä valitun koodekin tärkeysjärjestystä

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Account Name
fi: Tilin nimi:

en: Status
fi: Tila

en: _Accounts
fi: _Tilit

en: _Help
fi: O_hje

en: Accounts
fi: Tilit

en: Edi_t
fi: _Muokkaa

en: Address Book
fi: Osoitekirja

en: Address _Book
fi: _Osoitekirja

note: This will add static and dynamic actions
en: _Action
fi: _Toiminto

en: Category
fi: Luokka

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: _Search Filter:
fi: _Hakusuodatin:

en: Error while initializing video output
fi: Virhe avattaessa videon ulostulolaitetta

en: No video will be displayed on your machine during this call
fi: Videota ei näytetä koneellasi tämän puhelun aikana

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that no other application is using the accelerated video output.
fi: Virhe avattaessa tai alustettaessa videoulostuloa. Varmista, ettei mikään toinen sovellus käytä kiihdytettyä videoulostuloa.

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that you are using a color depth of 24 or 32 bits per pixel.
fi: Virhe avattaessa tai alustettaessa videoulostuloa. Varmista, että käytät 24 tai 32 bitin värisyvyyttä.

en: Error while accessing video device %s
fi: Virhe avattaessa videolaitetta %s

en: There was an error while opening the device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your permissions and make sure that the appropriate driver is loaded.
fi: Tapahtui virhe avattaessa laitetta. Jos laite on irrotettava, voi riittää että sen irrottaa ja liittää uudestaan. Jos laite on kiinteä tai tämä ei auta, tarkista oikeudet ja varmista että asiaankuuluvat ajurit on ladattu.

en: Your video driver doesn't support the requested video format.
fi: Videoajuri ei tue pyydettyä videomuotoa.

en: Could not open the chosen channel.
fi: Valitun kanavan avaaminen ei onnistunut.

en: Your driver doesn't seem to support any of the color formats supported by Ekiga.
     Please check your kernel driver documentation in order to determine which Palette is supported.
fi: Ajuri ei näytä tukevan mitään Ekigan tukemista värimuodoista.
    Tarkista ytimen ajurin ohjeista, mitä paletteja ajurisi tukee.

en: Error while setting the frame rate.
fi: Virhe asetettaessa kehysnopeutta.

en: Error while setting the frame size.
fi: Virhe asetettaessa kehyskokoa.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Error while opening audio input device %s
fi: Virhe avattaessa äänen syötelaitetta %s

note: Translators: This happens when there is an error with audio input: * Nothing ("silence") will be transmitted
en: Only silence will be transmitted.
fi: Vain hiljaisuutta lähetetään.

en: Unable to open the selected audio device for recording. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
fi: Valittua laitetta ei voitu avata nauhoitusta varten. Jos laite on irrotettava, voi riittää että sen irrottaa ja liittää uudestaan. Jos laite on kiinteä tai tämä ei auta, tarkista oikeudet ja varmista että asiaankuuluvat ajurit on ladattu.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to read data from this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
fi: Valittu äänilaite avattiin onnistuneesti, mutta laitteesta ei voitu lukea dataa. Jos laite on irrotettava, voi riittää että sen irrottaa ja liittää uudestaan. Jos laite on kiinteä tai tämä ei auta, tarkista oikeudet ja varmista että asiaankuuluvat ajurit on ladattu.

en: Error while opening audio output device %s
fi: Virhe avattaessa äänen toistolaitetta %s

en: No incoming sound will be played.
fi: Saapuvaa ääntä ei voida toistaa.

en: Unable to open the selected audio device for playing. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
fi: Valittua äänilaitetta ei voitu avata äänen toistamista varten. Jos laite on irrotettava, voi riittää että sen irrottaa ja liittää uudestaan. Jos laite on kiinteä tai tämä ei auta, tarkista oikeudet ja varmista että asiaankuuluvat ajurit on ladattu.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to write data to this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
fi: Valittu äänilaite avattiin onnistuneesti, mutta laitteelle ei voitu kirjoittaa dataa. Jos laite on irrotettava, voi riittää että sen irrottaa ja liittää uudestaan. Jos laite on kiinteä tai tämä ei auta, tarkista oikeudet ja ääniasetuksesi.

en: Calling %s...
fi: Soitetaan kohteelle %s...

note: %s is the SIP/H.323 address of the remote user, this text is shown below video during a call
en: Connected with %s
fi: Yhdistetty palveluun %s

note: Init
en: Standby
fi: Valmiustila

en: Call on hold
fi: Puhelu odottamassa

en: Call retrieved
fi: Puhelu noudettu

en: Connected with %s
    %s
fi: Yhdistetty - %s
    %s

en: Lost packets: %.1f %%
    Late packets: %.1f %%
    Out of order packets: %.1f %%
    Jitter buffer: %d ms
    Codecs: %s
    Resolution: %s %s
fi: Hukatut paketit: %.1f %%
    Myöhästyneet paketit: %.1f %%
    Väärässä järjestyksessä olleet paketit: %.1f %%
    Värinäpuskuri: %d ms
    Koodekit: %s
    Resoluutio: %s %s

en: _Retrieve Call
fi: _Palauta puhelu

en: H_old Call
fi: Puhelu _pitoon

en: Suspend _Audio
fi: Vaienna _ääni

en: Suspend _Video
fi: Vaienna _video

en: Resume _Audio
fi: Palauta _ääni

en: Resume _Video
fi: Palauta _video

en: Video Settings
fi: Videoasetukset

en: Adjust brightness
fi: Säädä kirkkautta

en: Adjust whiteness
fi: Säädä valkoisuutta

en: Adjust color
fi: Säädä värejä

en: Adjust contrast
fi: Säädä kontrastia

en: Audio Settings
fi: Ääniasetukset

en: _Call
fi: _Soita

en: _Pick up
fi: _Vastaa

en: Pick up the current call
fi: Jatka nykyistä puhelua

en: _Hangup
fi: K_atkaise

en: Hangup the current call
fi: Lopeta nykyinen puhelu

en: Hold the current call
fi: Pidätä nykyistä puhelua

en: _Transfer Call
fi: _Siirrä puhelu

en: Transfer the current call
fi: Siirrä nykyinen puhelu

en: Suspend or resume the audio transmission
fi: Vaienna tai palauta äänen lähetys

en: Suspend or resume the video transmission
fi: Vaienna tai palauta videon lähetys

en: Close the Ekiga window
fi: Sulje Ekiga-ikkuna

en: _View
fi: _Näytä

en: _Local Video
fi: _Paikallinen video

en: Local video image
fi: Paikallinen videokuva

en: _Remote Video
fi: _Etävideo

en: Remote video image
fi: Etävideokuva

en: _Picture-in-Picture
fi: _Kuva-kuvassa

en: Both video images
fi: Molemmat videokuvat

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Normal size
fi: Peruskoko

en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

en: Switch to fullscreen
fi: Vaihda koko näyttöön

en: Transfer call to:
fi: Siirretään puhelu:

en: Hang up the current call
fi: Lopeta nykyinen puhelu

en: Change the volume of your soundcard
fi: Muuta äänenvoimakkuutta äänikortilla

en: Change the color settings of your video device
fi: Muuta väriasetuksia videolaitteella

en: says:
fi: sanoo:

en: Open link in browser
fi: Avaa linkki selaimessa

en: Copy link
fi: Kopioi linkki

en: _Smile...
fi: _Hymyile...

en: You have %d unread text message | You have %d unread text messages
fi[0]: Sinulla on %d lukematon tekstiviesti
fi[1]: Sinulla on %d lukematonta tekstiviestiä

en: Read
fi: Lue

note: we can't do much here since we get the Chat as reference...
en: Chat Window
fi: Keskusteluikkuna

en: Unsorted
fi: Ei järjestetty

en: Play sound for new voice mails
fi: Soita ääni uuden ääniviestin saapuessa

en: Play sound for new instant messages
fi: Soita ääni uuden pikaviestin saapuessa

en: Personal Information
fi: Henkilötiedot

en: _Full name:
fi: _Koko nimi:

en: Video Display
fi: Videonäyttö

en: Place windows displaying video _above other windows
fi: Aseta videota näyttävät ikkunat muiden ikkunoiden _päälle

en: Network Settings
fi: Verkkoasetukset

en: Enable network _detection
fi: Ota verkon _tunnistus käyttöön

en: Call Forwarding
fi: Puhelunohjaus

en: _Always forward calls to the given host
fi: Siirrä puhelut _aina tietylle koneelle

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings
fi: Kun valittu, ohjataan kaikki tulevat puhelut koneelle, joka määritetään yhteyskäytäntöasetuksissa

en: Forward calls to the given host if _no answer
fi: Siirrä puhelut annetulle koneelle jos _ei vastata

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you do not answer the call
fi: Kun valittu, ohjataan kaikki saapuvat puhelut yhteyskäytäntöasetuksissa määritellylle koneelle, jos et vastaa puheluun

en: Forward calls to the given host if _busy
fi: Siirrä puhelut annetulle koneelle _varattuna oltaessa

en: Call Options
fi: Puheluasetukset

note: Add all the fields
en: Timeout to reject or forward unanswered incoming calls (in seconds):
fi: Aikaviive sekunteina, jonka jälkeen saapuvat puhelut hylätään tai ohjataan uuteen osoitteeseen:

en: _Automatically answer incoming calls
fi: _Vastaa automaattisesti saapuviin puheluihin

en: Ekiga Sound Events
fi: Ekigan äänitapahtumat

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Choose a sound
fi: Valitse ääni

en: Wavefiles
fi: Äänitiedostot

en: Play
fi: Soita

en: String
fi: Merkkijono

en: Tone
fi: Ääni

en: Misc Settings
fi: Lisäasetukset

en: Forward _URI:
fi: Uudelleenohjaus-_URI:

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

note: The toggles
en: Enable H.245 _tunneling
fi: Käytä H.245-_tunnelointia

en: Enable _early H.245
fi: Käytä _aikaista H.245:ttä

en: Enable fast _start procedure
fi: Käytä _nopea käynnistys -menettelyä

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
fi: Yhteys muodostetaan Nopea käynnistys -tilassa.  Nopea käynnistys on uusi nopeampi tapa aloittaa puhelu ja se esiteltiin H.323v2:ssa. Netmeeting ei tue tätä ja sekä Nopean käynnistykset että H.245-tunneloinnin käyttäminen voi kaataa jotkut Netmeeting-versiot.

en: DTMF Mode
fi: DTMF-tila

en: _Send DTMF as:
fi: _Lähetä DTMF:

en: Audio Devices
fi: Äänilaitteet

en: Select the ringing audio device to use
fi: Valitse soittomerkin toistava äänilaite

en: Output device:
fi: Soittolaite:

en: Input device:
fi: Nauhoituslaite:

note: That button will refresh the device list
en: _Detect devices
fi: _Tunnista laitteet

en: Click here to refresh the device list
fi: Päivitä laiteluettelo napsauttamalla tästä

en: No device found
fi: Laitetta ei löydy

en: PAL (Europe)
fi: PAL (Eurooppa)

en: NTSC (America)
fi: NTSC (Amerikka)

en: SECAM (France)
fi: SECAM (Ranska)

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Video Devices
fi: Videolaitteet

note: Video Channel
en: Channel:
fi: Kanava:

en: Size:
fi: Koko:

en: Select the transmitted video size
fi: Valitse siirrettävän videon koko

en: Format:
fi: Muoto:

en: Codecs
fi: Koodekit

en: Settings
fi: Asetukset

note: Translators: the full sentence is Automatically adjust jitter buffer between X and Y ms
en: Enable silence _detection
fi: Käytä _hiljaisuudentunnistusta

en: Enable echo can_celation
fi: Ota kaiun_poisto käyttöön

en: Maximum _jitter buffer (in ms):
fi: Suurin _värinäpuskuri (millisekunneissa):

note: Translators: the full sentence is Keep a minimum video quality of X %
en: Picture quality
fi: Kuvanlaatu

en: Maximum video _bitrate (in kbits/s):
fi: Suurin videon _bittinopeus (kbit/s):

en: The maximum video bitrate in kbits/s. The video quality and the effective frame rate will be dynamically adjusted to keep the bitrate at the given value.
fi: Videon suurin bittinopeus kilobitteinä sekunnissa. Videon laatua ja lähetettävien ruutujen määrää sekunnissa säädetään dynaamisesti jotta saavutetaan haluttu siirtokaista.

en: Ekiga Preferences
fi: Ekigan asetukset

en: General
fi: Yleinen

en: Personal Data
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Sound Events
fi: Äänitapahtumat

en: Protocols
fi: Protokollat

en: SIP Settings
fi: SIP-asetukset

en: H.323 Settings
fi: H.323-asetukset

note: The player
en: Audio
fi: Ääni

en: Devices
fi: Laitteet

en: You have %d message | You have %d messages
fi[0]: Sinulla on %d viesti
fi[1]: Sinulla on %d viestiä

en: Get help by reading the Ekiga manual
fi: Hanki apua lukemalla Ekigan opaskirjaa

en: View information about Ekiga
fi: Katso tietoja Ekigasta

en: Quit
fi: Sulje

en: Contributors:
fi: Avustajat:

en: Artwork:
fi: Kuvamateriaali:

en: See AUTHORS file for full credits
fi: Katso AUTHORS-tiedostosta kaikki kiitokset

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen ja muuttaa GNU yleisen lisenssin (GPL-lisenssin) ehtojen mukaan sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko lisenssin version 2, tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fi: Tätä ohjelmaa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia. Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Ekiga is licensed under the GPL license and as a special exception, you have permission to link or otherwise combine this program with the programs OPAL, OpenH323 and PWLIB, and distribute the combination, without applying the requirements of the GNU GPL to the OPAL, OpenH323 and PWLIB programs, as long as you do follow the requirements of the GNU GPL for all the rest of the software thus combined.
fi: Ekiga on lisensoitu GPL-lisenssillä erityisen lisäehdon kanssa. Sinulla oikeus linkittää tai muuten yhdistää tämä ohjelma ohjelmien OPAL, OpenH323 ja PWLIB, sekä levittää tätä yhdistelmää soveltamatta GPL-lisenssin ehtoja OPAL, OpenH323 tai PWLIB -ohjelmiin, niin kauan kuin GNU GPL-lisenssin ehtoja noudatetaan kaikkien muiden täten yhdistetyn ohjelman osien osalta.

en: Ekiga is full-featured SIP and H.323 compatible VoIP, IP-Telephony and Videoconferencing application that allows you to make audio and video calls to remote users with SIP and H.323 hardware or software.
fi: Ekiga on täysiverinen SIP- ja H.323-yhteensopiva videoneuvottelu-, VoIP- ja IP-puhelinsovellus, jolla voi soittaa ääni- ja videopuheluita muille SIP- tai H.323- laitteiston tai -sovellusten käyttäjille.

en: Unable to open help file.
fi: Ohjetiedoston avaaminen ei onnistu.

en: Do not show this dialog again
fi: Älä näytä tätä uudelleen

en: %d user found | %d users found
fi[0]: %d käyttäjä löytyi
fi[1]: %d käyttäjää löytyi

en: New _Contact
fi: Uusi _tuttava

en: VoIP _URI:
fi: VoIP-_URI:

en: _Home phone:
fi: _Kotipuhelin:

en: _Office phone:
fi: _Toimistopuhelin:

en: _Cell phone:
fi: _Matkapuhelin:

en: _Pager:
fi: _Piippari:

en: Edit contact
fi: Muokkaa tuttavan tietoja

en: Remove contact
fi: Poista tuttava

en: Are you sure you want to remove %s from the addressbook?
fi: Haluatko varmasti poistaa tuttavan %s osoitekirjasta?

en: Audio test
fi: Äänitesti

en: Silent
fi: Äänetön

en: Video test
fi: Videotesti

note: Translators: "Screencast" means the video input device will be your screen -- the other end will see your desktop
en: Crazy
fi: Hullu

en: Screencast
fi: Näytönvälitys

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Remove addressbook
fi: _Poista osoitekirja

en: Addressbook _properties
fi: Osoitekirjan _ominaisuudet

en: LDAP SASL Interaction
fi: LDAP SASL -keskustelu

note: Translators, Howard explained : "Challenge" is a generic term * in authentication. It's a prompt from the authentication mechanism * for some type of credential. Exactly what kind of challenge and * what kind of credential depends on the specific authentication * mechanism. Since SASL is a generic i
en: Challenge:
fi: Haaste:

en: Interact
fi: Keskustelu

en: Refreshing
fi: Päivitetään

en: Could not initialize server
fi: Palvelinta ei voitu alustaa

en: LDAP Error:
fi: LDAP-virhe:

en: Contacted server
fi: Yhteys palvelimeen avattu

note: patience == 0
en: Could not connect to server
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä

note: patience == 0
en: Could not search
fi: Ei voitu hakea

en: Waiting for search results
fi: Odotetaan hakutuloksia

en: Please edit the following fields
fi: Ole hyvä ja muokkaa seuraavia kenttiä

en: Book _Name:
fi: Kirjan _nimi:

en: Server _URI:
fi: Palvelimen _URI:

en: Name of LDAP server, prefixed by ldap://
fi: LDAP-palvelimen nimi, käytä edessä määritettä ldap://

en: _Base DN:
fi: _DN-pohja:

en: Subtree
fi: Alipuu

en: Single Level
fi: Yksi taso

en: _Search Scope
fi: _Haun laajuus

note: Translators: DisplayName Attribute is the name of the LDAP * attribute whose value will be used to name an addressbook entry. * On Microsoft systems the actual attribute is literally named * "DisplayName" (i.e., "the name that will be displayed") but on * most LDAP servers it's "CommonName".
en: _DisplayName Attribute:
fi: _DisplayName-ominaisuus:

en: Call _Attributes:
fi: Soitto-o_minaisuudet:

en: _Filter Template:
fi: _Suodatinmalli:

en: Use TLS
fi: Käytä TLS:ää

en: Use SASL
fi: Käytä SASL:ia

en: SASL _Mechanism
fi: SASL-_mekanismi

en: Edit LDAP directory
fi: Muokkaa LDAP-hakemistoa

en: Please provide a Book Name for this directory
fi: Syötä kirjan nimi tälle hakemistolle

en: Please provide a Server URI
fi: Syötä palvelimen URI

en: Please provide a DisplayName Attribute
fi: Syötä DisplayName-ominaisuus

en: Please provide a Call Attribute
fi: Syötä soitto-ominaisuus

en: Invalid Server URI
fi: Virheellinen palvelin-URI

en: Add an LDAP Address Book
fi: Lisää LDAP-osoitekirja

en: Add the Ekiga.net Directory
fi: Lisää Ekiga.net-hakemisto

en: Create LDAP directory
fi: Luo LDAP-hakemisto

en: Ekiga.net Directory
fi: Ekiga.net-hakemisto

en: error connecting (%s)
fi: virhe yhdistäessä (%s)

en: connecting
fi: yhdistetään

en: authenticating
fi: todennetaan

note: FIXME: can't we report better?
en: error connecting
fi: virhe yhdistäessä

en: disconnected
fi: yhteys katkaistu

en: connected
fi: yhdistetty

en: Server:
fi: Palvelin:

en: The server, e.g. jabber.org
fi: Palvelin, esim. jabber.org

en: Port:
fi: Portti:

en: Resource:
fi: Resurssi:

en: _Add a Jabber/XMPP Account
fi: Lisää Jabber-/_XMPP-tili

en: Please fill in the following fields:
fi: Täytä seuraavat kentät:

note: FIXME: this is here until the feature is ready
en: Join a discussion group
fi: Liity keskusteluryhmään

en: Please provide a room name
fi: Anna huoneen nimi

en: Room name
fi: Huoneen nimi

en: Authorization to see your presence
fi: Valtuuta näkemään läsnäolotilasi

en: %s asks the permission to see your presence, saying: "%s".
fi: %s pyytää lupaa nähdäkseen läsnäolotilasi, sanoen : "%s".

en: %s asks the permission to see your presence.
fi: %s pyytää lupaas nähdäkseen läsnäolotilasi.

en: grant him/her the permission to see your presence
fi: myönnä hänelle lupa nähdä läsnäolotilasi

en: refuse him/her the permission to see your presence
fi: estä häntä näkemästä läsnäolotilaasi

en: decide later (also close or cancel this dialog)
fi: päätä myöhemmin (voit myös sulkea tai perua tämän ikkunan)

en: Your answer is:
fi: Vastauksesi on:

en: Identifier:
fi: Tunniste:

en: identifier@server
fi: tunniste@palvelin

en: Start chat
fi: Käynnistä keskustelu

en: Continue chat
fi: Jatka keskustelua

en: New resource list
fi: Uusi resurssiluettelo

en: Add new resource-list
fi: Lisää uusi resurssiluettelo

en: Please fill in this form to add a new contact list to ekiga's remote roster
fi: Lisää uusi tuttava ekigan etänimilistaan täyttämällä tämä lomake

en: Writable:
fi: Kirjoitettavissa:

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Invalid server data
fi: Virheelliset palvelintiedot

en: Click to fetch
fi: Nouda napsauttamalla

en: Distant contact
fi: Etäinen tuttava

en: _Add a new contact
fi: _Lisää uusi tuttava

en: _Refresh contact list
fi: Vi_rkistä tuttavaluettelo

en: Contact list _properties
fi: Tuttavanluettelon o_minaisuudet

en: Edit contact list properties
fi: Muokkaa tuttavaluettelon ominaisuuksia

en: Please edit the following fields (no identifier means global)
fi: Muokkaa seuraavia kenttiä (ei tunnistetta tarkoittaa yleistä)

en: Contact list's name:
fi: Tuttavaluettelon nimi:

en: Server username:
fi: Palvelimen käyttäjänimi:

en: Server password:
fi: Palvelimen salasana:

en: Add a remote contact
fi: Lisää etätuttava

en: Please fill in this form to create a new contact on a remote server
fi: Lisää uusi tuttava etäpalvelimelle täyttämällä tämä lomake

note: Translators: #%d - ordinal number
en: %s / List #%d
fi: %s / luettelo #%d

note: Translators: #%d - ordinal number
en: List #%d
fi: Luettelo #%d

en: Edit remote contact
fi: Muokkaa etätuttavaa

en: Please fill in this form to change an existing contact on a remote server
fi: Täytä tämä kaavake, jos haluat muuttaa etäpalvelimella jo olevan tuttavan tietoja

en: This is the Ekiga general configuration assistant. The following steps will set up Ekiga by asking a few simple questions.
    
    Once you have completed these steps, you can always change them later by selecting Preferences in the Edit menu.
fi: Tämä on Ekigan ohjattu asetusten teko. Seuraavissa kohdissa määritetään Ekigan asetukset kyselemällä muutamia yksinkertaisia kysymyksiä.
    
    Kun olet läpäissyt nämä vaiheet, voit aina myöhemmin muuttaa asetuksia valitsemalla "Asetukset" Muokkaa-valikosta.

en: Welcome to Ekiga
fi: Tervetuloa Ekigaan

note: The user fields
en: Please enter your first name and your surname:
fi: Syötä etu- ja sukunimesi:

en: Your first name and surname will be used when connecting to other VoIP and videoconferencing software.
fi: Etu- ja sukunimeäsi käytetään otettaessa yhteyttä muihin VoIP- ja videoneuvotteluohjelmistoihin.

en: Introduction to Accounts
fi: Johdanto tileihin

en: Ekiga.net Account
fi: Ekiga.net-tili

en: Please enter your username:
fi: Syötä käyttäjätunnuksesi:

en: Please enter your password:
fi: Syötä salasanasi:

en: The username and password are used to login to your existing account at the ekiga.net free SIP service. If you do not have an ekiga.net SIP address yet, you may first create an account below. This will provide a SIP address that allows people to call you.
    
    You may skip this step if you use an alternative SIP service, or if you would prefer to specify the login details later.
fi: Käyttäjätunnusta ja salasanaa käytetään kirjautumiseen olemassaolevaan ekiga.net-SIP-palvelun tiliisi. Jos sinulla ei vielä ole ekiga.net-SIP-osoitetta, voit luoda tilin alla olevasta linkistä. Tämä antaa sinulle SIP-osoitteen, jonka avulla sinulle voidaan soittaa.
    
    Voit ohittaa tämän kohdan, jos käytät jotain muuta SIP-palvelua tai jos haluat määritellä kirjautumistietosi myöhemmin.

en: I do not want to sign up for the ekiga.net free service
fi: En halua rekisteröityä ekiga.net-palveluun

en: Ekiga Call Out Account
fi: Ekigan ulossoittotili

en: Please enter your account ID:
fi: Syötä tilisi tunniste:

en: Please enter your PIN code:
fi: Syötä PIN-koodisi:

en: You can make calls to regular phones and cell numbers worldwide using Ekiga. To enable this, you need to do two things:
    - First buy an account at the URL below.
    - Then enter your account ID and PIN code.
    The service will work only if your account is created using the URL in this dialog.
fi: Voit soittaa puheluita tavallisiin lankapuhelimiin ja matkapuhelimiin ympäri maailman Ekigan avulla.
    
    Voit ottaa tämän toiminnon käyttöön seuraavasti:
    - Osta käyttäjätili alla olevasta osoitteesta.
    - Syötä tilisi tunniste ja PIN-koodi.
    Palvelu toimii ainoastaan, jos rekisteröidyt käyttäen tässä ikkunassa olevaa osoitetta.

en: I do not want to sign up for the Ekiga Call Out service
fi: En halua rekisteröityä Ekigan ulossoittopalveluun

en: Connection Type
fi: Yhteystyyppi

note: The connection type
en: Please choose your connection type:
fi: Valitse yhteystyyppisi:

en: 56k Modem
fi: 56k-modeemi

en: DSL/Cable (128 kbit/s uplink)
fi: DSL/kaapeli (128 kbit/s lähtevä)

en: DSL/Cable (512 kbit/s uplink)
fi: DSL/kaapeli (512 kbit/s lähtevä)

en: LAN
fi: Lähiverkko

en: Keep current settings
fi: Pidä nykyiset asetukset

en: The connection type will permit determining the best quality settings that Ekiga will use during calls. You can later change the settings individually in the preferences window.
fi: Yhteystyyppi sallii parhaiden laatuasetusten määrittämisen, joita Ekiga käyttää puhelujen aikana.  Voit myöhemmin muuttaa kutakin asetusta erikseen asetusikkunasta.

en: Please choose the audio ringing device:
fi: Valitse äänimerkkien toistolaite:

en: The audio ringing device is the device that will be used to play the ringing sound on incoming calls.
fi: Äänihälytyslaite on laite, jota käytetään soittoäänen soittamiseen puheluiden tullessa.

note: ---
en: Please choose the audio output device:
fi: Valitse äänisoitinlaite:

en: The audio output device is the device that will be used to play audio during calls.
fi: Äänisoitinlaite on laite, jota käytetään äänen toistamiseen puheluiden aikana.

note: ---
en: Please choose the audio input device:
fi: Valitse äänen syötelaite:

en: The audio input device is the device that will be used to record your voice during calls.
fi: Äänen syötelaite on laite, jota käytetään äänen nauhoittamiseen.

en: Video Input Device
fi: Videokuvan syöttölaite

en: Please choose your video input device:
fi: Valitse videon syötelaite:

en: The video input device is the device that will be used to capture video during calls.
fi: Videon syötelaite on laite, jota käytetään videon kaappaamiseen puheluiden aikana.

en: Configuration Complete
fi: Asennus päättynyt

en: You have now finished the Ekiga configuration. All the settings can be changed in the Ekiga preferences. Enjoy!
fi: Ekigan asetusten määrittely on nyt valmis. Kaikkia asetuksia voi muuttaa ekigan asetuksista.

en: Configuration summary:
fi: Yhteenveto asetuksista:

en: Audio Ringing Device
fi: Äänimerkkien toistolaite

en: Audio Output Device
fi: Äänen toistolaite

en: Audio Input Device
fi: Äänen syöttölaite

en: SIP URI
fi: SIP-URI

en: Ekiga Call Out
fi: Ekigan ulossoitto

en: Ekiga Configuration Assistant (%d of %d)
fi: Ekigan ohjattu asennus - sivu %d/%d

en: Prints debug messages in the console (level between 1 and 8)
fi: Tulostaa vianetsintäviestit konsoliin (taso väliltä 1 ja 8)

en: Makes Ekiga call the given URI
fi: Saa Ekigan soittamaan annettuun URI:iin

en: Presence
fi: Läsnäolo

en: Addressbook
fi: Osoitekirja

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Missed call from %s
fi: Vastaamaton puhelu käyttäjältä %s

en: Error
fi: Virhe

en: Enter a URI on the left, and click this button to place a call or to hangup
fi: Syötä URI vasemmalle ja soita tai katkaise puhelu napsauttamalla tätä painiketta

en: View the contacts list
fi: Näytä tuttavaluettelo

en: View the dialpad
fi: Näytä numeronäppäimistö

en: View the call history
fi: Näytä puheluhistoria

en: _Chat
fi: _Juttele

en: Co_ntact
fi: T_uttava

en: Act on selected contact
fi: Tee valitulle tuttavalle

en: Ca_ll a Number
fi: Soita n_umeroon

en: Place a new call
fi: Soita uusi puhelu

en: A_dd Contact
fi: _Lisää tuttava

en: Add a contact to the roster
fi: Lisää tuttava nimilistaan

en: Find contacts
fi: Etsi tuttavia

note: FIXME: that isn't a very good way to do things
en: Other
fi: Muu

en: Other possible actions
fi: Muut mahdolliset toiminnot

en: _Configuration Assistant
fi: _Ohjattu asetusten teko

en: Run the configuration assistant
fi: Suorita ohjattu asetusten teko

en: Edit your accounts
fi: Muokkaa tilejäsi

en: Change your preferences
fi: Muuta asetuksiasi

en: Con_tacts
fi: _Tuttavat

en: _Dialpad
fi: _Numeronäppäimistö

en: _Call History
fi: _Puheluhistoria

en: Show Offline _Contacts
fi: Näytä _poissa olevat tuttavat

en: Contacts
fi: Tuttavat

en: Dialpad
fi: Numeronäppäimistö

en: Call history
fi: Puheluhistoria

en: Available
fi: Tavoitettavissa

en: Away
fi: Poissa

en: Busy
fi: Varattu

en: Custom message...
fi: Oma viesti...

en: Clear
fi: Tyhjennä

note: Build the dialog
en: Custom Message
fi: Oma viesti

en: Delete custom messages:
fi: Poista omat viestit:

en: Define a custom message:
fi: Määrittele oma viesti:
