Ekiga master - en to fr translation catalogue (720 entries)

note: Application name
en: Ekiga Softphone
fr: Softphone Ekiga

en: IP Telephony, VoIP and Video Conferencing
fr: Téléphonie IP, VoIP et vidéoconférence

en: Talk to and see people over the Internet
fr: Converser et voir les gens à travers Internet

en: Audio output device
fr: Périphérique de sortie audio

en: Select the audio output device to use
fr: Choisissez le périphérique de sortie audio à utiliser

en: Audio input device
fr: Périphérique d'entrée audio

en: Select the audio input device to use
fr: Choisissez le périphérique d'entrée audio à utiliser

en: Video input device
fr: Périphérique d'entrée vidéo

en: Select the video input device to use. If an error occurs when using this device a test picture will be transmitted.
fr: Sélectionnez le périphérique d'entrée vidéo à utiliser. Si une erreur se produit lors de l'utilisation de ce périphérique, une image de test sera transmise.

en: Video size
fr: Taille de la vidéo

en: Select the transmitted video size: Small (QCIF 176x144) or Large (CIF 352x288)
fr: Sélectionnez la taille de la vidéo transmise : Petite (QCIF 176x144) ou Grande (CIF 352x288)

en: Video channel
fr: Canal vidéo

en: The video channel number to use (to select camera, tv or other sources)
fr: Numéro du canal vidéo à utiliser (pour sélectionner une webcam , une TV, ou d'autres sources)

en: Video format
fr: Format vidéo

en: Select the format for video cameras (does not apply to most USB cameras)
fr: Sélectionnez le format pour la caméra vidéo (ne s'applique pas pour la plupart des caméras USB)

en: Video preview
fr: Aperçu de la vidéo

en: Display images from your camera device
fr: Afficher les images de votre appareil photo

en: Frame Rate
fr: Vitesse d'affichage

en: The maximum transmitted frame rate in frames/s. This rate may not be reached in case a minimum quality was configure via a TSTO value smaller than 31 and the bitrate selected is not sufficient to support this minimum quality
fr: Vitesse maximale de transmission d'images en images/s. Ce taux peut ne pas être atteint dans le cas où une qualité minimale a été configurée par une valeur TSTO inférieure à 31 et où le débit indiqué n'est pas suffisant pour atteindre cette qualité minimale.

en: Full name
fr: Nom complet

en: Enter your full name
fr: Saisissez votre nom complet

en: Contact short status
fr: État abrégé du contact

en: The short status information
fr: La forme courte de l'état du contact

en: Contact long status
fr: État complet du contact

en: The long status information
fr: La forme longue de l'état du contact

en: The Audio Codecs List
fr: Liste des Codecs Audio

en: The audio codecs list
fr: Liste des codecs audio

en: Enable silence detection
fr: Activer la détection du silence

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it
fr: Si activé, la détection du silence sera utilisée pour les codecs le prenant en charge

en: Enable echo cancellation
fr: Activer la suppression de l'écho

en: If enabled, use echo cancellation
fr: Si activé, la suppression automatique de l'écho sera utilisée

en: Alternative audio output device
fr: Périphérique alternatif de sortie audio

en: Select an alternative audio output device to use for sound events.
fr: Choisissez un périphérique alternatif de sortie audio à utiliser pour les événements sonores.

en: The incoming call sound
fr: Son lors d'un appel entrant

en: The sound that will be played on incoming calls, if enabled
fr: Si activé, son qui sera joué lors d'appels entrants

en: Play sound on incoming calls
fr: Jouer un son lors des appels entrants

en: The chosen sound will be played on incoming calls, if enabled
fr: Si activé, le son choisi sera joué lors d'un appel entrant

en: The new instant message sound
fr: Son lors d'un nouveau message instantané

en: The sound that will be played when there is a new instant message, if enabled
fr: Si activé, son qui sera joué lors de la réception d'un nouveau message instantané

en: Play sound on new message
fr: Jouer un son lors d'un nouveau message

en: The chosen sound will be played when a new instant message is received, if enabled
fr: Si activé, le son choisi sera joué en cas de réception d'un nouveau message instantané

en: The new voice mail sound
fr: Son lors d'un nouveau message vocal

en: The sound that will be played when there is a new voice mail, if enabled
fr: Si activé, son qui sera joué lors de la réception d'un nouveau message vocal

en: Play sound on new voice mail
fr: Jouer un son lors d'un nouveau message vocal

en: The chosen sound will be played when a new voice mail is received, if enabled
fr: Si activé, le son choisi sera joué en cas de réception d'un nouveau message vocal

en: Play ring tone
fr: Jouer la sonnerie

en: The chosen sound will be played when calling somebody, if enabled
fr: Si activé, le son choisi sera joué lorsque vous appelez quelqu'un

en: The dial tone sound
fr: Le son de la tonalité d'appel

en: The sound that will be played when calling somebody, if enabled
fr: Si activé, son qui sera joué lorsque vous appelez quelqu'un

en: Play busy tone
fr: Jouer la tonalité « occupé »

en: The chosen sound will be played at the end of calls or calling somebody who is busy, if enabled
fr: Si activé, le son choisi sera joué à la fin des appels ou lors d'un appel où votre correspondant est occupé

en: The busy tone sound
fr: Tonalité « occupé »

en: The sound that will be played at the end of calls or when calling somebody who is busy, if enabled
fr: Si activé, son qui sera joué à la fin des appels ou lors d'un appel où votre correspondant est occupé

en: The accounts list
fr: La liste des comptes

en: The list of accounts to which Ekiga should register
fr: Liste des comptes auprès desquels Ekiga doit s'enregistrer

en: Type of Service (TOS) byte on outgoing RTP IP packets
fr: Octet type de service (Type of Service (TOS)) des paquets IP RTP sortants

en: The Type of Service (TOS) byte on outgoing RTP IP packets. This byte is used by the network to provide some level of Quality of Service (QoS). Default value 184 (0xB8) correspond to Expedited Forwarding (EF) PHB as defined in RFC 3246.
fr: L'octet type de service (Type of Service (TOS)) des paquets IP RTP sortants. Cet octet est utilisé par le réseau pour fournir un certain niveau de qualité de service (QoS). La valeur par défaut 184 (0xB8) correspond à un comportement par bond (PHB) de la transmission sortante (Expedited Forwarding (EF)) tel que défini dans le RFC 3246.

en: Listen port
fr: Port d'écoute

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect
fr: Port d'écoute des appels entrants. Ekiga doit être redémarré pour que la nouvelle valeur soit prise en compte

en: Outbound Proxy
fr: Proxy sortant

en: The SIP Outbound Proxy to use for outgoing calls
fr: Proxy SIP sortant à utiliser pour les appels vers l'extérieur

en: Forward calls to host
fr: Rediriger les appels vers l'hôte

en: The host where calls should be forwarded if call forwarding is enabled
fr: Hôte vers lequel seront redirigés les appels si le transfert d'appel est activé

en: DTMF sending
fr: Envoi DTMF

en: Select the mode for sending DTMFs. The values can be 0 (for "RFC2833") and 1 (for "INFO")
fr: Sélectionnez le mode d'envoi des DTMF. Les valeurs peuvent être 0 (pour « RFC2833 ») et 1 (pour « INFO »)

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect.
fr: Port d'écoute des appels entrants. Ekiga doit être redémarré pour que la nouvelle valeur soit prise en compte.

en: TCP port range
fr: Plage de ports TCP

en: The range of TCP ports that Ekiga will use for the H.323 H.245 channel. This port range has no effect if both participants to the conference are using H.245 Tunneling.
fr: Plage de ports TCP qu'Ekiga utilisera pour le canal H.245 pour le protocole H.323. Cette plage de ports n'a aucun effet si les deux participants utilisent le Tunneling H.245.

en: UDP port range
fr: Plage de ports UDP

en: The range of UDP ports that Ekiga will use.
fr: Plage des ports UDP qu'Ekiga utilisera.

en: Enable H.245 tunneling
fr: Activer le Tunneling H.245

en: This enables H.245 Tunneling mode. In H.245 Tunneling mode H.245 messages are encapsulated into the H.225 channel (port 1720). This saves one TCP connection during calls. H.245 Tunneling was introduced in H.323v2 and Netmeeting does not support it. Using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
fr: Ceci active le mode de Tunneling H.245. Dans le mode de Tunneling H.245 les messages H.245 sont encapsulés dans le canal H.225 (port 1720). Ceci permet d'économiser un port TCP durant les appels. Le Tunneling H.245 a été introduit dans H.323v2 et Netmeeting ne le prend pas en charge. Utiliser à la fois le Démarrage Rapide et le Tunneling H.245 peut faire planter certaines versions de Netmeeting.

en: Enable early H.245
fr: Activer le H.245 précoce

en: This enables H.245 early in the setup
fr: Ceci active le H.245 précoce dans la configuration

en: Enable 'Fast Start'
fr: Activer le « Démarrage rapide »

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting
fr: La connexion sera établie en mode « Démarrage Rapide ». Le « Démarrage Rapide » est une nouvelle méthode pour démarrer les appels plus rapidement, introduite dans H.323v2. Elle n'est pas prise en charge par Netmeeting, et utiliser à la fois le « Démarrage Rapide » et le « Tunneling H.245 » peut faire planter certaines versions de Netmeeting

en: Enable H.239
fr: Activer le H.239

en: This enables H.239 capability for additional video roles
fr: Ceci active la capacité H.239 pour les rôles vidéo supplémentaires

en: Extended Video Roles
fr: Rôles vidéo étendus

en: Select the H.239 Video Role. The values can be 0 (for "disable extended video"), 1 (for "allow per content role mask"), 2 (for "force presentation"), or 3 (for "force live role")
fr: Sélectionnez le rôle vidéo H.239. Les valeurs peuvent être 0 (pour « désactiver la vidéo étendue », 1 (pour « autoriser les masques de rôles par contenu »), 2 (pour « forcer la présentation ») ou 3 (pour « forcer le rôle en direct »)

en: Select the mode for sending DTMFs. The values can be 0 (for "String"), 1 (for "Tone"), 2 (for "RFC2833"), or 3 (for "Q.931") (default is "String"). Choosing other values than "String" disables the Text Chat.
fr: Sélectionnez le mode d'envoi des DTMF. Les valeurs peuvent être « Chaîne de caractères » (0), « Tonalité » (1), « RFC2833 » (2) ou « Q.931 » (3). La valeur par défaut est « Chaîne de caractères (0)». Choisir une autre valeur que « Chaîne de caractères» désactive le dialogue textuel.

en: Always forward calls to the given host
fr: Toujours rediriger les appels vers l'hôte donné

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below
fr: Si activé, tous les appels entrant seront redirigés vers l'hôte indiqué dans le champs ci-dessous

en: Forward calls to the given host if busy
fr: Rediriger les appels vers l'hôte donné si occupé

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you already are in a call or if you are in busy mode
fr: Si activé, tous les appels entrant seront redirigés vers l'hôte indiqué dans le champs ci-dessous si vous êtes déjà en ligne ou si vous êtes en mode occupé

en: Forward calls to the given host if no answer
fr: Rediriger les appels vers l'hôte donné si aucune réponse

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you do not answer the call
fr: Si activé, tous les appels entrant seront redirigés vers l'hôte indiqué dans le champs ci-dessous si vous ne répondez pas à l'appel

en: The STUN Server
fr: Serveur STUN

en: The STUN server to use for STUN Support. STUN is a technology that permits passage through some types of NAT gateway
fr: Serveur STUN à utiliser pour la prise en charge de STUN. STUN est une technologie qui permet de passer à travers certaines passerelles NAT

en: Enable STUN network detection
fr: Activer la détection par STUN du réseau

en: Enable the automatic network setup resulting from the STUN test
fr: Activer la configuration automatique du réseau obtenue par le test STUN

en: NAT Binding Timeout
fr: Délai de liaison NAT

en: Enter the number of seconds after which Ekiga should try refreshing the NAT binding when STUN is being used
fr: Saisissez le nombre de secondes après lequel Ekiga devrait essayer de rafraîchir la liaison NAT lorsque l'on utilise la prise en charge STUN

en: Position on the screen of the call window
fr: Position à l'écran de la fenêtre d'appel

en: Size of the call window
fr: Taille de la fenêtre d'appel

en: Position on the screen of the main window
fr: Position à l'écran de la fenêtre principale

en: Change the panel section of the main window
fr: Modifier la disposition des panneaux de la fenêtre principale

en: Change the panel section of the main window (0=Contacts, 1=Dialpad, 2=Call history)
fr: Modifie la disposition des panneaux de la fenêtre principale (0 = Contacts, 1 = Numéroteur, 2 = Historique des appels)

en: Size of the chat window
fr: Taille de la fenêtre du dialogue textuel

en: Position on the screen of the chat window
fr: Position à l'écran de la fenêtre de dialogue textuel

en: Size of the druid window
fr: Taille de la fenêtre de l'assistant

en: Position on the screen of the druid window
fr: Position à l'écran de la fenêtre de l'assistant

en: Position on the screen of the address book window
fr: Position à l'écran de la fenêtre du carnet d'adresses

en: Size of the address book window
fr: Taille de la fenêtre du carnet d'adresses

en: Position on the screen of the audio settings window
fr: Position à l'écran de la fenêtre des paramètres audio

en: Size of the audio settings window
fr: Taille de la fenêtre des paramètres audio

en: Position on the screen of the video settings window
fr: Position à l'écran de la fenêtre des paramètres vidéo

en: Size of the video settings window
fr: Taille de la fenêtre des paramètres vidéo

en: Position on the screen of the preferences window
fr: Position à l'écran de la fenêtre des préférences

en: Size of the preferences window
fr: Taille de la fenêtre des préférences

en: Disable video hardware acceleration
fr: Désactiver l'accélération vidéo matérielle

en: This key disables DirectX (on win32) and XVideo (on Linux) video hardware acceleration
fr: Cette touche désactive l'accélération vidéo matérielle par DirectX (sous Windows) et XVideo (sous Linux)

en: Allow picture-in-picture software scaling
fr: Autoriser le redimensionnement logiciel de l'image

en: Allow Ekiga to fall back to software scaling the picture-in-picture if hardware support is not available. If this is set to false, Ekiga will not try to open the PIP if hardware support is not available.
fr: Autoriser Ekiga à basculer vers un redimensionnement logiciel de l'image en cas d'absence de prise en charge matérielle. Si cette option est désactivée, Ekiga ne tentera pas d'ouvrir l'incrustation d'image en cas d'absence de prise en charge matérielle.

en: Specify the software scaling algorithm
fr: Spécifier l'algorithme de redimensionnement logiciel

en: Specify the software scaling algorithm: 0: nearest neighbor, 1: nearest neighbor with box filter, 2: bilinear filtering, 3: hyperbolic filtering. Does not apply on windows systems.
fr: Indiquez l'algorithme de redimensionnement logiciel : 0 : plus proche voisin, 1 : plus proche voisin avec filtre boîte, 2 : filtrage bilinéaire, 3 : filtrage hyperbolique. Ne s'applique pas aux systèmes Windows.

en: The zoom value
fr: Facteur de grossissement

en: The zoom value in percent to apply to images displayed in the main GUI (can be 50, 100, or 200)
fr: Facteur de grossissement à appliquer aux images affichées dans la fenêtre principale, exprimé en pour cents (peut être 50, 100 ou 200)

en: Place windows displaying video above other windows during calls
fr: Placer la fenêtre affichant la vidéo au dessus des autres fenêtres durant les appels

en: The default video view
fr: Vue vidéo par défaut

en: The default video view (0: Local, 1: Remote, 2: Both, 3: Both in a separate window)
fr: Vue vidéo par défaut (0 : locale, 1 : distante, 2 : les deux, 3 : les deux dans une fenêtre séparée)

en: The video view before having switched to fullscreen
fr: Vue vidéo avant le passage en plein écran

en: The video view before having switched to fullscreen (same values as video_view)
fr: La vue vidéo avant le passage en plein écran (mêmes valeurs que pour video_view)

en: Remote video window size
fr: Taille de la fenêtre de la vidéo distante

en: The size of the remote video window
fr: Taille de la fenêtre de vidéo distante

en: Remote video window position
fr: Position de la fenêtre de la vidéo distante

en: The position of the remote video window
fr: Position de la fenêtre de la vidéo distante

en: Maximum jitter buffer
fr: Tampon de décalages maximal

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms)
fr: Taille maximale du tampon de décalages pour la réception audio (en ms)

en: The video codecs list
fr: Liste des codecs vidéo

en: Maximum TX video bitrate
fr: Débit maximal de l'émission vidéo

en: The maximum TX video bitrate in kbit/s. The video quality and the number of transmitted frames per second (depends on selected codec) will be dynamically adjusted above their minimum during calls to try to minimize the bandwidth to the given value
fr: Débit maximal de l'émission vidéo, en kbit/s. La qualité vidéo et le nombre d'images transmises par seconde seront ajustés dynamiquement autour de leur minima au cours de l'appel pour maintenir la bande passante à la valeur donnée

en: Maximum RX video bitrate
fr: Débit maximal de la réception vidéo

en: The maximum RX video bitrate in kbit/s. This value will be signaled to the peer endpoint that can adjust (if it supports it) its TX bitrate if it is above the signaled value
fr: Débit maximal de la réception vidéo, en kbit/s. Cette valeur sera transmise au point de connexion de votre correspondant afin que celui-ci ajuste (s'il le peut) sa vitesse d'émission au cas où elle excède la valeur signalée.

en: Temporal Spatial Trade Off
fr: Équilibrage temporel spatial

en: Whether to prefer to sustain the max. frame rate or lower it possibly in order to keep a minimum level of (spatial) quality for all frames. 0: Highest minimal quality, 31: lowest minimal quality
fr: Préférer maintenir le taux maximal d'affichage ou le diminuer pour (peut-être) maintenir un niveau minimal de qualité (spatiale) pour toutes les images. 0 : qualité minimale la plus élevée, 31 : qualité minimale la plus basse

en: List of folded groups in the roster
fr: Liste des groupes réduits dans la liste de contacts

en: Show offline contacts
fr: Afficher les contacts déconnectés

en: If enabled, offline contacts will be shown in the roster
fr: Si activé, les contacts déconnectés apparaîtront dans la liste de contacts

en: LDAP servers
fr: Serveurs LDAP

en: List of configured LDAP servers
fr: Liste des serveurs LDAP configurés

en: Calls history
fr: Historique des appels

en: The history of the 100 last calls
fr: Historique des 100 derniers appels

en: Kind of network selected in the assistant
fr: Type de réseau sélectionné dans l'assistant

en: 0: 56kbps, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Custom
fr: 0 : 56kbps, 1 : RNIS, 2 : DSL128, 3 : DSL512, 4 : LAN, 5 : Personnalisée

en: No answer timeout
fr: Délai si aucune réponse

en: Automatically reject or forward incoming calls if no answer is given after the specified amount of time (in seconds)
fr: Rejeter ou rediriger automatiquement les appels entrants si aucune réponse n'est donnée après un certain temps (en secondes)

en: Automatic answer
fr: Réponse automatique

en: If enabled, automatically answer incoming calls
fr: Si activé, répond automatiquement à tous les appels entrants

en: New device detected
fr: Nouveau périphérique détecté

en: Use it
fr: L'utiliser

en: Device removed
fr: Périphérique supprimé

en: Clear List
fr: Effacer la liste

en: Received
fr: Appels reçus

en: Placed
fr: Appels initiés

en: Missed
fr: Appels manqués

en: _New Contact
fr: _Nouveau contact

en: Echo test
fr: Test écho

en: Conference room
fr: Salle de conférence

en: Call back test
fr: Test de rappel

en: Rename
fr: Renommer

en: Family
fr: Famille

en: Friend
fr: Ami

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; associate means someone who is at the same "level" than you.
en: Associate
fr: Associé

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; assistant means someone who is at a lower "level" than you.
en: Assistant
fr: Adjoint

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; supervisor means someone who is at a higher "level" than you.
en: Supervisor
fr: Responsable

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; self means yourself.
en: Self
fr: Soi-même

en: Add to local roster
fr: Ajouter à la liste locale de contacts

en: Please fill in this form to add a new contact to ekiga's internal roster
fr: Veuillez remplir ce formulaire pour ajouter un nouveau contact à la liste interne de contacts d'Ekiga

en: Name:
fr: Nom :

en: Name of the contact, as shown in your roster
fr: Nom du contact, tel qu'il apparaît dans la liste de contacts

en: Address:
fr: Adresse :

en: Address, e.g. sip:xyz@ekiga.net
fr: Adresse, par ex. sip:xyz@ekiga.net

en: Put contact in groups:
fr: Placer le contact dans les groupes :

en: You supplied an unsupported address
fr: L'adresse fournie n'est pas prise en charge

en: You already have a contact with this address!
fr: Vous avez déjà un contact avec cette adresse

en: Rename group
fr: Renommer le groupe

en: Please edit this group name
fr: Veuillez modifier le nom de ce groupe

en: Unnamed
fr: Anonyme

en: _Edit
fr: É_dition

en: _Remove
fr: _Supprimer

en: Edit roster element
fr: Modifier un élément de la liste de contacts

en: Please fill in this form to change an existing element of ekiga's internal roster
fr: Veuillez remplir ce formulaire afin de modifier un élément existant de la liste interne de contacts d'Ekiga

en: Is a preferred contact
fr: Est un contact favori

en: Choose groups:
fr: Sélectionnez les groupes :

en: Call
fr: Appeler

en: Transfer
fr: Transférer

note: Translators : The alias we are registering already exists : failure
en: Duplicate alias
fr: Dupliquer l'alias

en: Bad username/password
fr: Mauvais nom d'utilisateur / mot de passe

en: Transport error
fr: Erreur de transfert

en: Failed
fr: Échec

note: Translators: this is a state, not an action, i.e. it should be read as "(you are) unregistered", and not as "(you have been) unregistered"
en: Unregistered
fr: Inscription annulée

note: translators : the result will look like : * "registered (with 2 voice mail messages)"
en: %s (with %d voice mail message) | %s (with %d voice mail messages)
fr[0]: %s (avec %d message vocal)
fr[1]: %s (avec %d messages vocaux)

en: Processing...
fr: Traitement en cours ...

en: _Disable
fr: _Désactiver

en: _Enable
fr: _Activer

en: Recharge the account
fr: Recharger le compte

en: Consult the balance history
fr: Afficher l'historique de la balance

en: Consult the call history
fr: Consulter l'historique des appels

en: Edit account
fr: Modifier le compte

en: Please update the following fields:
fr: Veuillez mettre à jour les champs suivants :

en: Account name, e.g. MyAccount
fr: Nom du compte, par ex. Moncompte

en: Registrar:
fr: Registraire :

en: The registrar, e.g. ekiga.net
fr: Le registraire, par ex. ekiga.net

en: Gatekeeper:
fr: Portail :

en: The gatekeeper, e.g. ekiga.net
fr: Le portail, par ex. ekiga.net

en: User:
fr: Utilisateur :

en: The user name, e.g. jim
fr: Le nom d'utilisateur, par ex. jim

note: Translators: * SIP knows two usernames: The name for the client ("User") and the name * for the authentication procedure ("Authentication user")
en: Authentication user:
fr: Identifiant d'authentification :

en: The user name used during authentication, if different than the user name; leave empty if you do not have one
fr: Le nom d'authentification utilisé si différent de votre nom d'utilisateur ; laissez ce champ vide si vous n'en possédez pas

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Password associated to the user
fr: Mot de passe de l'utilisateur

en: Timeout:
fr: Délai :

en: Time in seconds after which the account registration is automatically retried
fr: Délai en secondes au bout duquel l'enregistrement du compte est automatiquement réessayé

en: Enable account
fr: Activer le compte

en: You did not supply a name for that account.
fr: Vous n'avez pas fourni de nom pour ce compte.

en: You did not supply a host to register to.
fr: Vous n'avez pas fourni d'hôte auprès duquel s'enregistrer.

en: You did not supply a user name for that account.
fr: Vous n'avez pas fourni de nom d'utilisateur pour ce compte.

en: The timeout should be at least 10 seconds.
fr: Le délai devrait être d'au moins 10 secondes.

note: Translators: this is a state, not an action, i.e. it should be read as "(you are) registered", and not as "(you have been) registered"
en: Registered
fr: Inscrit

en: Could not unregister
fr: Impossible de se désinscrire

en: Could not register to
fr: Impossible de s'inscrire à

en: Edit
fr: Modifier

en: Could not register
fr: Impossible de s'inscrire

en: Appointment
fr: Rendez-vous

en: Breakfast
fr: Petit-déjeuner

en: Dinner
fr: Dîner

en: Holiday
fr: Vacances

en: In transit
fr: En déplacement

en: Looking for work
fr: Recherche du travail

en: Lunch
fr: Déjeuner

en: Meal
fr: Repas

en: Meeting
fr: Réunion

en: On the phone
fr: Au téléphone

en: Playing
fr: En train de jouer

en: Shopping
fr: En course

en: Sleeping
fr: En train de dormir

en: Working
fr: Au travail

en: _Add an Ekiga.net Account
fr: _Ajouter un compte Ekiga.net

en: _Add an Ekiga Call Out Account
fr: _Ajouter un compte PC-To-Phone Ekiga

en: _Add a SIP Account
fr: _Ajouter un compte SIP

en: _Add an H.323 Account
fr: _Ajouter un compte H.323

en: Get an Ekiga.net SIP account
fr: Obtenir un compte SIP sur Ekiga.net

en: _User:
fr: _Utilisateur :

en: _Password:
fr: Mot de _passe :

en: Get an Ekiga Call Out account
fr: Obtenir un compte Ekiga PC-To-Phone

en: _Account ID:
fr: _Identifiant de compte :

en: _PIN code:
fr: Code _PIN :

en: _Name:
fr: _Nom :

en: _Gatekeeper:
fr: P_ortier :

en: _Timeout:
fr: _Délai :

en: _Registrar:
fr: _Registraire :

en: _Authentication user:
fr: Identifiant d'_authentification :

en: Local user cleared the call
fr: L'utilisateur local a raccroché

en: Local user rejected the call
fr: L'utilisateur local a rejeté l'appel

en: Remote user cleared the call
fr: Le correspondant distant a raccroché

en: Remote user rejected the call
fr: Le correspondant distant a rejeté l'appel

en: Remote user has stopped calling
fr: Le correspondant distant a mis fin à l'appel

en: Abnormal call termination
fr: Fin anormale de l'appel

en: Could not connect to remote host
fr: Impossible de se connecter au correspondant distant

en: The Gatekeeper cleared the call
fr: Le portier a raccroché

en: User not found
fr: Utilisateur non trouvé

en: Insufficient bandwidth
fr: Bande passante insuffisante

en: No common codec
fr: Aucun codec commun

en: Call forwarded
fr: Appel redirigé

en: Security check failed
fr: Le contrôle de sécurité a échoué

en: Local user is busy
fr: L'utilisateur local est occupé

en: Congested link to remote party
fr: La ligne de votre correspondant est en dérangement

en: Remote user is busy
fr: Le correspondant distant est occupé

en: Remote host is offline
fr: Le correspondant distant n'est pas connecté

en: User is not available
fr: L'utilisateur est injoignable

en: Service unavailable
fr: Service indisponible

en: Call completed
fr: Appel terminé

en: Missed call from
fr: Appel manqué de

en: Missed call
fr: Appel manqué

en: Ekiga did not manage to configure your network settings automatically. You can still use it, but you need to configure your network settings manually.
    
    Please see http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually for instructions
fr: Ekiga n'a pas réussi la configuration automatique des paramètres de votre réseau. Vous pouvez toujours l'utiliser, mais vous devez effectuer une configuration manuelle des paramètres de votre réseau.
    
    Veuillez consulter http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually pour obtenir les instructions

en: Illegal status code
fr: Code d'état illégal

en: Invalid address
fr: Adresse non valable

note: Translators: Host of the remote party is offline, this should * appear when the remote host does not reply in an acceptable time
en: Remote party host is offline
fr: Le correspondant distant n'est pas connecté

note: Translators: the following strings are answers from the SIP server * when the packet it receives has an error, see * http://www.ietf.org/rfc/rfc3261.txt, chapter 21 for more information
en: Multiple choices
fr: Choix multiples

en: Moved permanently
fr: Déplacé définitivement

en: Moved temporarily
fr: Déplacé temporairement

en: Use proxy
fr: Utiliser un proxy

en: Alternative service
fr: Service alternatif

en: Bad request
fr: Mauvaise requête

en: Unauthorized
fr: Non autorisé

en: Payment required
fr: Paiement requis

en: Forbidden, please check that username and password are correct
fr: Refusé, veuillez vérifier que le nom d'utilisateur et le mot de passe sont corrects

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Method not allowed
fr: Méthode non autorisée

en: Not acceptable
fr: Inacceptable

en: Proxy authentication required
fr: Authentification proxy requise

en: Timeout
fr: Délai dépassé

en: Conflict
fr: Conflit

en: Length required
fr: Longueur requise

en: Request entity too big
fr: Élément demandé trop gros

en: Request URI too long
fr: URI demandé trop longue

en: Unsupported media type
fr: Type de média non pris en charge

en: Unsupported URI scheme
fr: Format d'URI non pris en charge

note: Translators:  The extension we are trying to register does not exist. * Here extension is a specific "phone number", see * http://en.wikipedia.org/wiki/Extension_(telephone) * for more information
en: Bad extension
fr: Extension invalide

en: Extension required
fr: Extension requise

en: Interval too brief
fr: Intervalle trop court

en: Temporarily unavailable
fr: Temporairement indisponible

en: Loop detected
fr: Boucle détectée

en: Too many hops
fr: Trop de sauts

en: Address incomplete
fr: Adresse incomplète

en: Ambiguous
fr: Ambigu

en: Busy Here
fr: Occupé ici

en: Request terminated
fr: Requête achevée

en: Not acceptable here
fr: Inacceptable ici

en: Bad event
fr: Mauvais événement

en: Request pending
fr: Requête en cours

en: Undecipherable
fr: Indéchiffrable

en: Internal server error
fr: Erreur interne du serveur

en: Not implemented
fr: Non implémenté

en: Bad gateway
fr: Passerelle non valide

en: Server timeout
fr: Délai serveur

en: SIP version not supported
fr: Version SIP non prise en charge

en: Message too large
fr: Message trop long

en: Busy everywhere
fr: Occupé partout

en: Decline
fr: Refuser

en: Does not exist anymore
fr: N'existe plus

en: Globally not acceptable
fr: Globalement inacceptable

en: Could not send message:
fr: Impossible d'envoyer le message :

en: user offline
fr: utilisateur hors-ligne

note: Ignore
en: Incoming call from %s
fr: Appel entrant de %s

en: Incoming call
fr: Appel entrant

en: In a call with %s
fr: En conversation avec %s

en: In a call
fr: En conversation

en: Move selected codec priority upwards
fr: Augmenter la priorité de ce codec

en: Move selected codec priority downwards
fr: Diminuer la priorité de ce codec

en: Advanced
fr: Avancé

en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

en: Account Name
fr: Nom de compte

en: Status
fr: État

en: Accounts
fr: Comptes

en: _Accounts
fr: _Comptes

en: _Help
fr: Aid_e

en: Edi_t
fr: É_dition

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: Address _Book
fr: Carnet d'_adresses

en: Category
fr: Catégorie

en: Full Name
fr: Nom complet

en: _Search Filter:
fr: _Filtre de recherche :

en: Error while initializing video output
fr: Erreur lors de l'initialisation de la sortie vidéo

en: No video will be displayed on your machine during this call
fr: Aucune vidéo ne sera affichée sur votre ordinateur lors de cet appel

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that no other application is using the accelerated video output.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ouverture ou de l'initialisation de la sortie vidéo. Veuillez vérifier qu'aucune autre application n'est en train d'utiliser la sortie vidéo accélérée.

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that you are using a color depth of 24 or 32 bits per pixel.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ouverture ou de l'initialisation de la sortie vidéo. Veuillez vérifier que vous utilisez une profondeur des couleurs de 24 ou 32 bits par pixel.

en: Error while accessing video device %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du périphérique vidéo %s

en: A moving logo will be transmitted during calls.
fr: Un logo animé sera transmis durant les appels.

en: There was an error while opening the device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your permissions and make sure that the appropriate driver is loaded.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'ouverture du périphérique. S'il s'agit d'un périphérique connectable il peut suffire de le rebrancher. Sinon, ou s'il est toujours inaccessible, veuillez vérifier vos permissions d'accès à ce périphérique et assurez-vous que le pilote nécessaire est chargé.

en: Your video driver doesn't support the requested video format.
fr: Votre pilote vidéo ne prend pas en charge le format vidéo demandé.

en: Could not open the chosen channel.
fr: Impossible d'ouvrir le canal choisi.

en: Your driver doesn't seem to support any of the color formats supported by Ekiga.
     Please check your kernel driver documentation in order to determine which Palette is supported.
fr: Votre pilote ne semble prendre en charge aucun des formats de couleurs pris en charge par Ekiga.
    Veuillez lire la documentation de votre pilote noyau pour déterminer quelle palette est prise en charge.

en: Error while setting the frame rate.
fr: Erreur lors de la configuration du nombre d'images transmises par seconde.

en: Error while setting the frame size.
fr: Erreur lors de la configuration de la taille de l'image.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Error while opening audio input device %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du périphérique d'entrée audio %s

note: Translators: This happens when there is an error with audio input: * Nothing ("silence") will be transmitted
en: Only silence will be transmitted.
fr: Seul du silence sera transmis.

en: Unable to open the selected audio device for recording. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
fr: Impossible d'ouvrir le périphérique audio sélectionné pour l'enregistrement. S'il s'agit d'un périphérique connectable il peut suffire de le rebrancher. Sinon, ou s'il est toujours inaccessible, veuillez vérifier vos réglages audio, les permissions d'accès et que le périphérique ne soit pas déjà occupé.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to read data from this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
fr: Le périphérique audio sélectionné a été ouvert avec succès mais il est impossible de lire des données à partir de ce périphérique. S'il s'agit d'un périphérique connectable il peut suffire de le rebrancher. Sinon, ou s'il est toujours inaccessible, veuillez vérifier votre configuration audio.

en: Error while opening audio output device %s
fr: Erreur lors de l'ouverture du périphérique de sortie audio %s

en: No incoming sound will be played.
fr: Aucun son entrant ne sera joué.

en: Unable to open the selected audio device for playing. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
fr: Impossible d'ouvrir le périphérique audio sélectionné pour la lecture. S'il s'agit d'un périphérique connectable il peut suffire de le rebrancher. Sinon, ou s'il est toujours inaccessible, veuillez vérifier vos réglages audio, les permissions d'accès et que le périphérique ne soit pas déjà occupé.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to write data to this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
fr: Le périphérique audio sélectionné a été ouvert avec succès mais il est impossible d'écrire des données sur ce périphérique. S'il s'agit d'un périphérique connectable il peut suffire de le rebrancher. Sinon, ou s'il est toujours inaccessible, veuillez vérifier votre configuration audio.

en: Calling %s...
fr: Appel en cours %s...

note: %s is the SIP/H.323 address of the remote user, this text is shown below video during a call
en: Connected with %s
fr: Connecté à %s

note: Init
en: Standby
fr: En attente

en: Call Window
fr: Fenêtre d'appel

en: Call on hold
fr: Appel en attente

en: Call retrieved
fr: Appel repris

en: Connected with %s
    %s
fr: Connecté à %s
    %s

note: Translators: TX is a common abbreviation for "transmit".  As it * is shown in a tooltip, there is no space constraint
en: TX: %dx%d
fr: Transmission : %dx%d

en: TX: /
fr: Transmission : /

note: Translators: RX is a common abbreviation for "receive".  As it * is shown in a tooltip, there is no space constraint
en: RX: %dx%d
fr: Réception : %dx%d

en: RX: /
fr: Réception : /

en: Lost packets: %.1f %%
    Late packets: %.1f %%
    Out of order packets: %.1f %%
    Jitter buffer: %d ms
    Codecs: %s
    Resolution: %s %s
fr: Paquets perdus : %.1f %%
    Paquets en retard : %.1f %%
    Paquets inutilisables : %.1f %%
    Tampon de décalages : %d ms
    Codecs : %s
    Définition : %s %s

note: Translators: A = Audio, V = Video, FPS = Frames per second
en: A:%.1f/%.1f V:%.1f/%.1f FPS:%d/%d
fr: A :%.1f/%.1f V :%.1f/%.1f FPS :%d/%d

en: _Retrieve Call
fr: _Reprendre l'appel

en: H_old Call
fr: Sus_pendre l'appel

en: Suspend _Audio
fr: Pause _audio

en: Suspend _Video
fr: Pause _vidéo

en: Resume _Audio
fr: Reprise _Audio

en: Resume _Video
fr: Reprise _Vidéo

en: Video Settings
fr: Paramètres Vidéo

en: Adjust brightness
fr: Ajuster la luminosité

en: Adjust whiteness
fr: Ajuster la balance des blancs

en: Adjust color
fr: Ajuster la couleur

en: Adjust contrast
fr: Ajuster le contraste

en: Audio Settings
fr: Paramètres Audio

en: _Call
fr: _Appeler

en: _Pick up
fr: _Décrocher

en: Pick up the current call
fr: Prendre l'appel en cours

en: _Hangup
fr: _Raccrocher

en: Hangup the current call
fr: Interrompre l'appel en cours

en: Hold the current call
fr: Suspendre l'appel en cours

en: _Transfer Call
fr: _Transférer l'appel

en: Transfer the current call
fr: Transfère l'appel en cours

en: Suspend or resume the audio transmission
fr: Suspendre ou reprendre la transmission audio

en: Suspend or resume the video transmission
fr: Suspendre ou reprendre la transmission vidéo

en: Close the Ekiga window
fr: Fermer la fenêtre Ekiga

en: _View
fr: Afficha_ge

en: _Local Video
fr: Vidéo _locale

en: Local video image
fr: Image vidéo locale

en: _Remote Video
fr: Vidéo _distante

en: Remote video image
fr: Image vidéo distante

en: _Picture-in-Picture
fr: _Incrustation d'image

en: Both video images
fr: Les deux images vidéo

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: Normal size
fr: Taille normale

en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: Switch to fullscreen
fr: Basculer l'image en plein écran

en: Transfer call to:
fr: Transférer l'appel vers :

en: Hang up the current call
fr: Interrompre l'appel en cours

en: Change the volume of your soundcard
fr: Modifier le volume de la carte son

en: Change the color settings of your video device
fr: Modifier les réglages couleur du périphérique vidéo

en: says:
fr: dit :

en: Open link in browser
fr: Ouvrir le lien dans le navigateur

en: Copy link
fr: Copier le lien

en: _Smile...
fr: _Frimousse ...

en: You have %d unread text message | You have %d unread text messages
fr[0]: Vous avez %d message non lu
fr[1]: Vous avez %d messages non lus

en: Read
fr: Lire

note: we can't do much here since we get the Chat as reference...
en: Chat Window
fr: Fenêtre de conversation

en: Unsorted
fr: Non trié

en: Play sound for new voice mails
fr: Jouer un son lors de nouveaux messages vocaux

en: Play sound for new instant messages
fr: Jouer un son lors de nouveaux messages instantanés

en: Personal Information
fr: Informations personnelles

en: _Full name:
fr: _Nom complet :

en: Video Display
fr: Affichage vidéo

en: Place windows displaying video _above other windows
fr: Placer la fenêtre diffusant la vidéo au-_dessus des autres fenêtres

en: Network Settings
fr: Paramètres réseau

en: Enable network _detection
fr: Activer la _détection du réseau

en: Call Forwarding
fr: Redirection d'appel

en: _Always forward calls to the given host
fr: _Toujours rediriger les appels vers l'hôte donné

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings
fr: Si activé, tous les appels entrant seront redirigés vers l'hôte indiqué dans les préférences de protocole

en: Forward calls to the given host if _no answer
fr: Rediriger les appels vers l'hôte donné si _aucune réponse

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you do not answer the call
fr: Si activé, tous les appels entrant seront redirigés vers l'hôte indiqué dans les préférences de protocole si vous ne répondez pas à l'appel

en: Forward calls to the given host if _busy
fr: Rediriger les appels vers l'hôte donné si _occupé

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you already are in a call or if you are in busy mode
fr: Si activé, tous les appels entrant seront redirigés vers l'hôte indiqué dans les préférences de protocole si vous êtes déjà en appel ou si vous êtes en mode occupé

en: Call Options
fr: Options de l'appel

note: Add all the fields
en: Timeout to reject or forward unanswered incoming calls (in seconds):
fr: Délai avant rejet ou redirection des appels non répondus (en secondes) :

en: _Automatically answer incoming calls
fr: Répondre _automatiquement aux appels entrants

en: Ekiga Sound Events
fr: Événements sonores Ekiga

en: Event
fr: Événement

en: Choose a sound
fr: Choisir un son

en: Wavefiles
fr: Fichiers .wav

en: Play
fr: Jouer

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Tone
fr: Tonalité

en: Disable H.239 Extended Video
fr: Désactiver la vidéo étendue H.239

en: Allow H.239 per Content Role Mask
fr: Autoriser les masques par contenu H.239

en: Force H.239 Presentation Role
fr: Forcer le rôle de présentation H.239

en: Force H.239 Live Role
fr: Forcer le rôle en direct H.239

en: Misc Settings
fr: Paramètres divers

en: Forward _URI:
fr: _URI de redirection :

en: Advanced Settings
fr: Paramètres avancés

note: The toggles
en: Enable H.245 _tunneling
fr: Activer le _tunneling H.245

en: Enable _early H.245
fr: Activer le H.245 _précoce

en: Enable fast _start procedure
fr: Activer le « Démarrage _Rapide »

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
fr: La connexion sera établie en mode de Démarrage Rapide. Le Démarrage Rapide est une nouvelle manière de démarrer les appels plus rapidement introduite dans H.323v2. Il n'est pas pris en charge par Netmeeting, et utiliser à la fois le Démarrage Rapide et le Tunneling H.245 peut faire planter certaines versions de Netmeeting.

en: Enable H.239 control
fr: Activer le contrôle du H.239

en: This enables H.239 capability for additional video roles.
fr: Ceci active la capacité H.239 pour les rôles vidéo supplémentaires.

en: Extended Video Roles:
fr: Rôles vidéo étendus :

en: Select the H.239 Video Role
fr: Sélectionnez le rôle vidéo H.239

en: DTMF Mode
fr: Mode DTMF

en: _Send DTMF as:
fr: _Envoyer DTMF en tant que :

en: Select the mode for DTMFs sending
fr: Sélectionne le mode d'envoi DTMF.

en: _Outbound proxy:
fr: Proxy s_ortant :

en: Audio Devices
fr: Périphériques audio

en: Ringing device:
fr: Périphérique de sonnerie :

en: Select the ringing audio device to use
fr: Choisissez le périphérique audio de sonnerie à utiliser

en: Output device:
fr: Périphérique de sortie :

en: Input device:
fr: Périphérique d'entrée :

note: That button will refresh the device list
en: _Detect devices
fr: _Détecter les périphériques

en: Click here to refresh the device list
fr: Cliquez ici pour actualiser la liste des périphériques

en: No device found
fr: Aucun périphérique trouvé

en: NTSC (America)
fr: NTSC (Amérique)

en: Video Devices
fr: Périphériques vidéo

note: Video Channel
en: Channel:
fr: Canal :

en: Size:
fr: Taille :

en: Select the transmitted video size
fr: Sélectionnez la taille de la vidéo émise

en: Format:
fr: Format :

en: Settings
fr: Paramètres

note: Translators: the full sentence is Automatically adjust jitter buffer between X and Y ms
en: Enable silence _detection
fr: Activer la détection du _silence

en: Enable echo can_celation
fr: Activer la _suppression de l'écho

en: Maximum _jitter buffer (in ms):
fr: _Tampon de décalages maximal (en ms) :

note: Translators: the full sentence is Keep a minimum video quality of X %
en: Picture quality
fr: Qualité d'image

en: Frame rate
fr: Vitesse d'affichage

en: Choose if you want to guarantee a minimum image quality (possibly leading to dropped frames in order not to surpass the bitrate limit) or if you prefer to keep the frame rate
fr: Choisissez si vous voulez garantir une qualité d'image minimale (avec le risque de perdre des images afin de ne pas dépasser la limite de débit) ou si vous préférez conserver la fréquence d'échantillonnage

en: Maximum video _bitrate (in kbits/s):
fr: _Débit vidéo maximal (en kbits/s) :

en: The maximum video bitrate in kbits/s. The video quality and the effective frame rate will be dynamically adjusted to keep the bitrate at the given value.
fr: Débit vidéo maximal en kbits/s. La qualité vidéo et le nombre d'images transmises par seconde seront ajustés dynamiquement autour de leur minima au cours de l'appel pour maintenir la bande passante à la valeur donnée.

en: Ekiga Preferences
fr: Préférences Ekiga

en: General
fr: Général

en: Personal Data
fr: Informations personnelles

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: Sound Events
fr: Événements sonores

en: Protocols
fr: Protocoles

en: SIP Settings
fr: Paramètres SIP

en: H.323 Settings
fr: Paramètres H.323

en: Devices
fr: Périphériques

en: Video
fr: Vidéo

en: You have %d message | You have %d messages
fr[0]: Vous avez %d message
fr[1]: Vous avez %d messages

en: Get help by reading the Ekiga manual
fr: Obtenez de l'aide en lisant le manuel de Ekiga

en: View information about Ekiga
fr: Afficher les informations concernant Ekiga

en: Quit
fr: Quitter

en: Contributors:
fr: Contributeurs :

en: Artwork:
fr: Graphisme :

en: See AUTHORS file for full credits
fr: Voir le fichier AUTHORS pour la totalité des crédits

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; vous êtes libre de le redistribuer et/ou de le modifier selon les termes de la Licence Publique Générale GNU telle que publiée par la Fondation pour le Logiciel Libre, version 2 ou (à votre convenance) toute version postérieure.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fr: Ce logiciel est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE de quelque nature que ce soit ; expresse ou implicite, y compris, mais sans y être limité, les garanties D'APTITUDE À LA VENTE ou À UN BUT PARTICULIER. Consultez la Licence Publique Générale GNU pour plus de détails. Vous devez avoir reçu une copie de la Licence Publique Générale GNU avec ce logiciel ; si ce n'est pas le cas, adressez-vous à la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Ekiga is licensed under the GPL license and as a special exception, you have permission to link or otherwise combine this program with the programs OPAL, OpenH323 and PWLIB, and distribute the combination, without applying the requirements of the GNU GPL to the OPAL, OpenH323 and PWLIB programs, as long as you do follow the requirements of the GNU GPL for all the rest of the software thus combined.
fr: Ekiga est publié sous licence GPL et vous êtes exceptionnellement autorisé à lier ou combiner ce logiciel avec les logiciels OPAL, OpenH323 et PWLIB, ainsi qu'à distribuer cette combinaison, sans appliquer les contraintes de la licence GPL aux programmes OPAL, OpenH323 et PWLIB, pour autant que vous vous conformiez aux exigences de la licence GNU pour tout le reste du logiciel ainsi combiné.

en: Ekiga is full-featured SIP and H.323 compatible VoIP, IP-Telephony and Videoconferencing application that allows you to make audio and video calls to remote users with SIP and H.323 hardware or software.
fr: Ekiga est une application de VoIP, de téléphonie IP et de vidéoconférence, entièrement compatible SIP et H.323, qui vous permet de réaliser des appels vocaux et vidéos vers des utilisateurs distants utilisant du matériel ou des logiciels SIP ou H.323.

en: Unable to open help file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier d'aide.

en: Do not show this dialog again
fr: Ne plus afficher cette fenêtre

en: Neighbours
fr: Voisins

en: %d user found | %d users found
fr[0]: %d utilisateur trouvé
fr[1]: %d utilisateurs trouvés

en: New _Contact
fr: Nouveau _Contact

en: VoIP _URI:
fr: _URI VoIP :

en: _Home phone:
fr: Numéro pr_ivé :

en: _Office phone:
fr: Numéro pro_fessionnel :

en: _Cell phone:
fr: Numéro de p_ortable :

en: _Pager:
fr: _Pager :

en: Edit contact
fr: Modifier le contact

en: Remove contact
fr: Supprimer le contact

en: Are you sure you want to remove %s from the addressbook?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer %s du carnet d'adresses ?

en: Audio test
fr: Test audio

en: Silent
fr: Silencieux

en: Video test
fr: Test vidéo

note: Translators: "Screencast" means the video input device will be your screen -- the other end will see your desktop
en: Crazy
fr: Fou

en: Screencast
fr: Écran

en: _Refresh
fr: A_ctualiser

en: _Remove addressbook
fr: _Supprimer le carnet d'adresses

en: Addressbook _properties
fr: _Propriétés du carnet d'adresses

en: LDAP SASL Interaction
fr: Interaction LDAP SASL

note: Translators, Howard explained : "Challenge" is a generic term * in authentication. It's a prompt from the authentication mechanism * for some type of credential. Exactly what kind of challenge and * what kind of credential depends on the specific authentication * mechanism. Since SASL is a generic i
en: Challenge:
fr: Demande d'accès :

en: Interact
fr: Interaction

en: Refreshing
fr: Actualisation en cours

en: Could not initialize server
fr: Impossible d'initialiser le serveur

en: LDAP Error:
fr: Erreur LDAP :

en: Contacted server
fr: Serveur contacté

note: patience == 0
en: Could not connect to server
fr: Impossible de se connecter au serveur

note: patience == 0
en: Could not search
fr: Impossible d'effectuer la recherche

en: Waiting for search results
fr: En attente des résultats de recherche

en: Please edit the following fields
fr: Veuillez modifier les champs suivants

en: Book _name:
fr: _Nom du carnet :

en: Book name, as shown in your dialog box
fr: Nom du carnet tel qu'il apparaît dans la boîte de dialogue

en: Server _URI:
fr: _URI du serveur :

en: Name of LDAP server, prefixed by ldap://
fr: Nom du serveur LDAP, préfixé par ldap://

en: _Base DN:
fr: DN de _base :

en: Subtree
fr: Sous-arborescence

en: Single level
fr: Niveau simple

en: _Search scope
fr: _Portée de la recherche

note: Translators: DisplayName Attribute is the name of the LDAP * attribute whose value will be used to name an addressbook entry. * On Microsoft systems the actual attribute is literally named * "DisplayName" (i.e., "the name that will be displayed") but on * most LDAP servers it's "CommonName".
en: _DisplayName attribute:
fr: Attribut _DisplayName :

en: Call _attributes:
fr: _Attributs d'appel :

en: The field you are searching for
fr: Le champ actuellement recherché

en: _Filter template:
fr: Modèle de _filtre :

en: Here, a "$" is replaced by the search string
fr: Ici, un « $ » est remplacé par la chaîne recherchée

note: Translators: Bind ID - In LDAP, the operation that begins an LDAP * session and authenticates the user to the directory is called a * Bind operation.  There are two types of Binds supported in the * standard protocol - Simple Bind and SASL Bind.  Since both of * them are used for authentication, bot
en: Bind _ID:
fr: _Identifiant de liaison :

en: User ID; leave blank for anonymous / nonauthenticated
fr: Identifiant de l'utilisateur ; à laisser vide pour anonyme / non authentifié

en: The password for the user ID above, if any
fr: Le mot de passe de l'utilisateur ci-dessus, s'il existe

en: Use TLS
fr: Utiliser TLS

en: Use SASL
fr: Utiliser SASL

en: SASL _mechanism
fr: _Mécanisme SASL

en: Edit LDAP directory
fr: Modifier l'annuaire LDAP

en: Please provide a Book Name for this directory
fr: Veuillez fournir un nom pour cet annuaire

en: Please provide a Server URI
fr: Veuillez fournir une URI de serveur

en: Please provide a DisplayName attribute
fr: Veuillez fournir un attribut DisplayName

en: Please provide a Call attribute
fr: Veuillez fournir un attribut d'appel

en: Invalid Server URI
fr: URI du serveur invalide

en: Add an LDAP Address Book
fr: Ajouter un carnet d'adresses LDAP

en: Add the Ekiga.net Directory
fr: Ajouter l'annuaire Ekiga.net

en: Create LDAP directory
fr: Créer un annuaire LDAP

en: Ekiga.net Directory
fr: Annuaire Ekiga.net

en: Remote URI:
fr: Adresse distante :

en: Reject
fr: Refuser

en: Accept
fr: Accepter

en: inactive
fr: inactif

en: error connecting (%s)
fr: erreur de connexion (%s)

en: connecting
fr: connexion

en: authenticating
fr: authentification

note: FIXME: can't we report better?
en: error connecting
fr: erreur lors de la connexion

en: disconnected
fr: déconnecté

en: connected
fr: connecté

note: FIXME: can't we report something better?
en: error authenticating loudmouth account
fr: erreur d'authentification avec le compte loudmouth

en: Server:
fr: Serveur :

en: The server, e.g. jabber.org
fr: Le serveur, par ex. jabber.org

en: Port:
fr: Port :

en: The transport protocol port, if different than the default
fr: Le port du protocole de transport, s'il est différent de celui par défaut

en: Resource:
fr: Ressource :

en: The resource, such as home or work, allowing to distinguish among several terminals registered to the same account; leave empty if you do not know what it is
fr: La ressource, telle que maison ou travail, permettant de distinguer parmi plusieurs terminaux enregistrés sur le même compte ; laissez vide si vous ne savez pas ce que c'est

en: _Add a Jabber/XMPP Account
fr: _Ajouter un compte Jabber/XMPP

en: Please fill in the following fields:
fr: Veuillez remplir les champs suivants :

note: FIXME: this is here until the feature is ready
en: Join a discussion group
fr: Rejoindre un groupe de discussion

en: Open a group chat room
fr: Ouvrir un salon de discussion de groupe

en: Please provide a room name
fr: Veuillez fournir un nom de salon

en: Room name
fr: Nom de salon

en: The name of the room you want to enter
fr: Le nom du salon auquel vous voulez accéder

en: Pseudonym
fr: Pseudonyme

en: The pseudonym you'll have in the room
fr: Le pseudonyme que vous aurez dans le salon

en: Authorization to see your presence
fr: Autoriser à voir votre présence

en: %s asks the permission to see your presence, saying: "%s".
fr: %s demande la permission de voir votre présence, en disant : « %s ».

en: %s asks the permission to see your presence.
fr: %s demande la permission de voir votre présence.

en: grant him/her the permission to see your presence
fr: accorder la permission de voir votre présence

en: refuse him/her the permission to see your presence
fr: refuser la permission de voir votre présence

en: decide later (also close or cancel this dialog)
fr: décider plus tard (ferme ou annule la boîte de dialogue)

en: Your answer is:
fr: Votre réponse est :

en: Add a roster element
fr: Ajouter un élément à la liste de contacts

en: Please fill in this form to add a new element to the remote roster
fr: Remplissez ce formulaire pour ajouter un nouvel élément à la liste distante de contacts

en: Identifier:
fr: Identifiant :

en: identifier@server
fr: identifiant@serveur

en: Start chat
fr: Démarrer la discussion

en: Continue chat
fr: Poursuivre la discussion

en: Ask him/her to see his/her status
fr: Lui demander de voir son état

en: Forbid him/her to see my status
fr: Lui interdire de voir mon état

en: Ask him/her to see his/her status (pending)
fr: Lui demander de voir son état (en attente)

en: Stop getting his/her status
fr: Arrêter l'obtention de son état

en: Please fill in this form to change an existing element of the remote roster
fr: Remplissez ce formulaire afin de modifier un élément existant de la liste distante de contacts

en: New resource list
fr: Nouvelle liste de ressources

en: Add new resource-list
fr: Ajouter une nouvelle liste de ressources

en: Please fill in this form to add a new contact list to ekiga's remote roster
fr: Veuillez remplir ce formulaire pour ajouter une nouvelle liste de contacts à la liste distante de contacts d'Ekiga

en: Writable:
fr: Autorisé en écriture :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Invalid server data
fr: Données du serveur non valides

en: Click to fetch
fr: Cliquez pour extraire

en: Distant contact
fr: Contact distant

en: _Add a new contact
fr: _Ajouter un nouveau contact

en: _Refresh contact list
fr: A_ctualiser la liste de contacts

en: Contact list _properties
fr: _Propriétés de la liste de contacts

en: Edit contact list properties
fr: Modifier les propriétés de la liste de contacts

en: Please edit the following fields (no identifier means global)
fr: Veuillez modifier les champs suivants (global si pas d'identificateur)

en: Contact list's name:
fr: Nom de la liste de contacts :

note: "Document" used as a name -- uri point to the root of a document tree
en: Document root:
fr: Racine du document :

en: Server username:
fr: Nom d'utilisateur du serveur :

en: Server password:
fr: Mot de passe du serveur :

en: Add a remote contact
fr: Ajouter un contact distant

en: Please fill in this form to create a new contact on a remote server
fr: Veuillez remplir ce formulaire pour ajouter un nouveau contact sur un serveur distant

note: Translators: #%d - ordinal number
en: %s / List #%d
fr: %s / Liste n°%d

note: Translators: #%d - ordinal number
en: List #%d
fr: Liste n°%d

en: Edit remote contact
fr: Modifier un contact distant

en: Please fill in this form to change an existing contact on a remote server
fr: Veuillez remplir ce formulaire pour modifier un contact existant sur un serveur distant

en: This is the Ekiga general configuration assistant. The following steps will set up Ekiga by asking a few simple questions.
    
    Once you have completed these steps, you can always change them later by selecting Preferences in the Edit menu.
fr: Ceci est l'Assistant de configuration générale de Ekiga. Les étapes suivantes vont configurer Ekiga en vous posant quelques questions simples.
    
    Une fois cette configuration pas à pas effectuée, il vous sera toujours possible de modifier les paramètres en choisissant Préférences dans le menu Édition.

en: Welcome to Ekiga
fr: Bienvenue dans Ekiga

note: The user fields
en: Please enter your first name and your surname:
fr: Veuillez saisir vos nom et prénom :

en: Your first name and surname will be used when connecting to other VoIP and videoconferencing software.
fr: Vos nom et prénom seront utilisés lors de vos connexions à d'autres applications de voix sur IP et de vidéoconférence.

en: If you do not have a SIP or H323 account, ekiga can only be used on your local internal network (inside your company, for example).  You will require an account if you want to be accessible to people on the Internet.  Many web sites allow you to create an account.  We suggest that you use a free ekiga.net account, which allows you to be joined by any person with a SIP account.  If you want to call regular phone lines too, we suggest that you purchase an inexpensive call out account.
    
    The following two pages allow you to create such accounts.
fr: Si vous n'avez pas de compte SIP ou H323, ekiga ne peut être utilisé que sur votre réseau interne local (à l'intérieur de votre compagnie par exemple). Vous aurez besoin d'un compte si vous voulez être accessible aux personnes sur Internet. De nombreux sites Web vous permettent de créer un compte. Nous vous suggérons d'utiliser le compte gratuit ekiga.net, qui vous permet d'être joint par toutes personnes ayant un compte SIP. Si vous voulez aussi faire des appels téléphoniques classiques, nous vous suggérons d'acheter un compte d'appel peu onéreux.
    
    Les deux pages suivantes vous permettent de créer de tels comptes.

en: Introduction to Accounts
fr: Introduction aux comptes

en: Ekiga.net Account
fr: Compte Ekiga.net

en: Please enter your username:
fr: Veuillez saisir votre nom d'utilisateur :

en: Please enter your password:
fr: Veuillez saisir votre mot de passe :

en: The username and password are used to login to your existing account at the ekiga.net free SIP service. If you do not have an ekiga.net SIP address yet, you may first create an account below. This will provide a SIP address that allows people to call you.
    
    You may skip this step if you use an alternative SIP service, or if you would prefer to specify the login details later.
fr: Vos nom d'utilisateur et mot de passe sont utilisés pour vous connecter à votre compte au service SIP gratuit ekiga.net. Si vous n'avez pas encore d'adresse SIP ekiga.net, vous pouvez créer un compte ci-dessous. Ceci va vous fournir une adresse SIP que les gens pourront utiliser pour vous appeler.
    
    Vous pouvez sauter cette étape si vous utilisez un service SIP alternatif, ou si vous préférez renseigner ces détails de connexion plus tard.

en: I do not want to sign up for the ekiga.net free service
fr: Je ne veux pas m'enregistrer sur le service gratuit ekiga.net

en: Ekiga Call Out Account
fr: Compte PC-To-Phone Ekiga

en: Please enter your account ID:
fr: Veuillez saisir votre identifiant de compte :

en: Please enter your PIN code:
fr: Veuillez saisir votre code PIN :

en: You can make calls to regular phones and cell numbers worldwide using Ekiga. To enable this, you need to do two things:
    - First buy an account at the URL below.
    - Then enter your account ID and PIN code.
    The service will work only if your account is created using the URL in this dialog.
fr: Vous pouvez effectuer des appels vers des téléphones fixes et mobiles dans le monde entier en utilisant Ekiga. Pour activer ceci, vous devez :
    - créer tout d'abord un compte en utilisant l'URL ci dessous.
    - saisir ensuite votre identifiant de compte et le code PIN.
    Le service ne fonctionnera que si vous utilisez l'URL de cette fenêtre pour créer le compte.

en: I do not want to sign up for the Ekiga Call Out service
fr: Je ne veux pas m'inscrire au service PC-To-Phone Ekiga

en: Connection Type
fr: Type de connexion

note: The connection type
en: Please choose your connection type:
fr: Veuillez choisir le type de votre connexion :

en: 56k Modem
fr: Modem 56K

en: ISDN
fr: RNIS

en: DSL/Cable (128 kbit/s uplink)
fr: DSL / Câble (émission à 128 kbit/s)

en: DSL/Cable (512 kbit/s uplink)
fr: DSL / Câble (émission à 512 kbit/s)

en: Keep current settings
fr: Conserver les réglages actuels

en: The connection type will permit determining the best quality settings that Ekiga will use during calls. You can later change the settings individually in the preferences window.
fr: Le type de connexion permettra de déterminer les meilleurs paramètres que Ekiga utilisera durant les appels. Vous pouvez changer ces paramètres plus tard de façon individuelle dans la fenêtre des préférences.

en: Please choose the audio ringing device:
fr: Veuillez choisir le périphérique de sonnerie :

en: The audio ringing device is the device that will be used to play the ringing sound on incoming calls.
fr: Le périphérique audio de sonnerie est le périphérique qui sera utilisé pour jouer le son de la sonnerie lors des appels entrants.

note: ---
en: Please choose the audio output device:
fr: Veuillez choisir le périphérique de sortie audio :

en: The audio output device is the device that will be used to play audio during calls.
fr: Le périphérique de sortie audio est le périphérique qui sera utilisé pour produire le son au cours des appels.

note: ---
en: Please choose the audio input device:
fr: Veuillez choisir le périphérique d'entrée audio :

en: The audio input device is the device that will be used to record your voice during calls.
fr: Le périphérique d'entrée audio est le périphérique qui sera utilisé pour enregistrer votre voix au cours des appels.

en: Video Input Device
fr: Périphérique d'entrée vidéo

en: Please choose your video input device:
fr: Veuillez choisir le périphérique d'entrée vidéo :

en: The video input device is the device that will be used to capture video during calls.
fr: Le périphérique d'entrée vidéo est le périphérique qui sera utilisé pour enregistrer la vidéo au cours des appels.

en: Configuration Complete
fr: Configuration terminée

en: You have now finished the Ekiga configuration. All the settings can be changed in the Ekiga preferences. Enjoy!
fr: Vous avez maintenant terminé la configuration d'Ekiga. Tous les réglages peuvent être modifiés dans les préférences d'Ekiga. Amusez-vous bien !

en: Configuration summary:
fr: Résumé de la configuration :

en: Audio Ringing Device
fr: Périphérique audio de sonnerie

en: Audio Output Device
fr: Périphérique de sortie audio

en: Audio Input Device
fr: Périphérique d'entrée audio

en: SIP URI
fr: URI SIP

en: Ekiga Call Out
fr: PC-To-Phone Ekiga

en: Ekiga Configuration Assistant (%d of %d)
fr: Assistant de configuration Ekiga (étape %d sur %d)

en: Prints debug messages in the console (level between 1 and 8)
fr: Affiche les messages de débogage dans la console (niveau entre 1 et 8)

en: Makes Ekiga call the given URI
fr: Fait appeler l'URI donnée par Ekiga

en: Presence
fr: Présence

en: Addressbook
fr: Carnet d'adresses

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Missed call from %s
fr: Appel manqué de %s

en: Error
fr: Erreur

en: Enter a URI on the left, and click this button to place a call or to hangup
fr: Saisissez un URI à appeler à gauche et cliquez sur ce bouton pour appeler ou raccrocher

en: View the contacts list
fr: Afficher la liste des contacts

en: View the dialpad
fr: Afficher le numéroteur

en: View the call history
fr: Afficher l'historique des appels

en: _Chat
fr: _Discuter

en: Act on selected contact
fr: Effectuer une action sur le contact sélectionné

en: Ca_ll a Number
fr: F_aire un numéro

en: Place a new call
fr: Effectuer un nouvel appel

en: A_dd Contact
fr: Ajouter un c_ontact

en: Add a contact to the roster
fr: Ajouter un contact à la liste de contacts

en: Find contacts
fr: Rechercher des contacts

en: _Configuration Assistant
fr: _Assistant de configuration

en: Run the configuration assistant
fr: Lancer l'assistant de configuration

en: Edit your accounts
fr: Modifier vos comptes

en: Change your preferences
fr: Modifier vos préférences

en: _Video Preview
fr: Aperçu de la vidéo

en: Con_tacts
fr: _Contacts

en: _Dialpad
fr: _Numéroteur

en: _Call History
fr: _Historique des appels

en: Show Offline _Contacts
fr: Afficher les _contacts déconnectés

en: Dialpad
fr: Numéroteur

en: Call history
fr: Historique des appels

en: Available
fr: Disponible

en: Away
fr: Absent

en: Busy
fr: Occupé

en: Custom message...
fr: Message personnalisé ...

en: Clear
fr: Effacer

note: Build the dialog
en: Custom Message
fr: Message personnalisé

en: Delete custom messages:
fr: Effacer les messages personnalisés :

en: Define a custom message:
fr: Définir un message personnalisé :
