ekiga - en to it translation catalogue (711 entries)

note: Application name
en: Ekiga Softphone
it: Telefonia software Ekiga

en: IP Telephony, VoIP and Video Conferencing
it: Telefonia IP, VoIP e video conferenza

en: Talk to and see people over the Internet
it: Comunica con voce e immagini via Internet

en: Audio output device
it: Dispositivo per l'uscita audio

en: Select the audio output device to use
it: Selezionare il dispositivo di uscita da utilizzare per l'audio

en: Audio input device
it: Dispositivo per l'ingresso audio

en: Select the audio input device to use
it: Selezionare il dispositivo di ingresso da utilizzare per l'audio

en: Video input device
it: Dispositivo di ingresso video

en: Select the video input device to use. If an error occurs when using this device a test picture will be transmitted.
it: Selezionare il dispositivo di ingresso da utilizzare per il video. Se si verifica un errore durante l'utilizzo di questo dispositivo verrà trasmessa un'immagine di prova.

en: Video size
it: Dimensione video

en: Select the transmitted video size: Small (QCIF 176x144) or Large (CIF 352x288)
it: Selezionare il formato per il video trasmesso: "Piccolo" (QCIF 176x144) o "Grande" (CIF 352x288)

en: Video channel
it: Canale video

en: The video channel number to use (to select camera, tv or other sources)
it: Numero del canale video da utilizzare (per selezionare webcam, tv o altre periferiche)

en: Video format
it: Formato video

en: Select the format for video cameras (does not apply to most USB cameras)
it: Selezionare il formato video per le videocamere (non applicabile alla maggior parte delle webcam USB).

en: Video preview
it: Anteprima video

en: Display images from your camera device
it: Visualizza le immagini del dispositivo video

en: Frame Rate
it: Fotogrammi al secondo

en: The maximum transmitted frame rate in frames/s. This rate may not be reached in case a minimum quality was configure via a TSTO value smaller than 31 and the bitrate selected is not sufficient to support this minimum quality
it: Il tasso di frame massimo trasmesso in frame/s. Questo tasso potrebbe non essere raggiunto nel caso in cui sia stata configurata una qualità minima attraverso un valore TSTO minore di 31 e il bitrate selezionato non è sufficiente per supportare tale qualità

en: Full name
it: Nome completo

en: Enter your full name
it: Il proprio nome completo

en: Contact short status
it: Stato contatto - corto

en: The short status information
it: Informazioni di stato - corte

en: Contact long status
it: Stato contatto - lungo

en: The long status information
it: Informazioni di stato - lunghe

en: The Audio Codecs List
it: Elenco dei codec audio

en: The audio codecs list
it: Elenco dei codec audio

en: Enable silence detection
it: Abilita il rilevamento dei silenzi

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it
it: Se abilitata, viene utilizzato il rilevamento dei silenzi con i codec che lo supportano

en: Enable echo cancellation
it: Abilita la cancellazione dell'eco

en: If enabled, use echo cancellation
it: Se abilitata utilizza la cancellazione dell'eco

en: Alternative audio output device
it: Dispositivo alternativo per l'uscita audio

en: Select an alternative audio output device to use for sound events.
it: Selezionare un dispositivo audio alternativo di uscita da utilizzare per gli eventi sonori.

en: The incoming call sound
it: Il suono per le chiamate in ingresso

en: The sound that will be played on incoming calls, if enabled
it: Il suono che verrà riprodotto per le chiamate in ingresso, se abilitato

en: Play sound on incoming calls
it: Riprodurre un suono per le chiamate in ingresso

en: The chosen sound will be played on incoming calls, if enabled
it: Se abilitato, il suono scelto verrà riprodotto quando si ricevono delle chiamate

en: The new instant message sound
it: Suono per il nuovo messaggio istantaneo

en: The sound that will be played when there is a new instant message, if enabled
it: Il suono che verrà riprodotto quando si riceve un nuovo messaggio istantaneo, se abilitato

en: Play sound on new message
it: Riprodurre un suono per i nuovi messaggi

en: The chosen sound will be played when a new instant message is received, if enabled
it: Se abilitato, il suono scelto verrà riprodotto al ricevimento di un nuovo messaggio istantaneo

en: The new voice mail sound
it: Suono per il nuovo messaggio vocale

en: The sound that will be played when there is a new voice mail, if enabled
it: Il suono che verrà riprodotto per i nuovi messaggi vocali, se abilitato

en: Play sound on new voice mail
it: Riprodurre un suono per i nuovi messaggi vocali

en: The chosen sound will be played when a new voice mail is received, if enabled
it: Se abilitato, il suono scelto verrà riprodotto al ricevimento di un nuovo messaggio vocale

en: Play ring tone
it: Riprodurre tono di chiamata

en: The chosen sound will be played when calling somebody, if enabled
it: Se abilitato, il suono scelto verrà riprodotto quando si esegue una chiamata

en: The dial tone sound
it: Il suono per il tono di chiamata

en: The sound that will be played when calling somebody, if enabled
it: Il suono che verrà riprodotto quando si effettua una chiamata, se abilitato

en: Play busy tone
it: Riprodurre tono di occupato

en: The chosen sound will be played at the end of calls or calling somebody who is busy, if enabled
it: Se abilitato, il suono scelto verrà riprodotto alla fine delle chiamate o quando si trova la linea occupata

en: The busy tone sound
it: Il suono per il tono di occupato

en: The sound that will be played at the end of calls or when calling somebody who is busy, if enabled
it: Se abilitato, verrà riprodotto un suono alla fine delle chiamate o quando si trova la linea occupata

en: The accounts list
it: Elenco degli account

en: The list of accounts to which Ekiga should register
it: Elenco di account su cui Ekiga si deve registrare

en: Type of Service (TOS) byte on outgoing RTP IP packets
it: Il byte Type of Service (TOS) sui pacchetti IP RTP in uscita

en: The Type of Service (TOS) byte on outgoing RTP IP packets. This byte is used by the network to provide some level of Quality of Service (QoS). Default value 184 (0xB8) correspond to Expedited Forwarding (EF) PHB as defined in RFC 3246.
it: Il byte Type of Service (TOS) sui pacchetti in uscita. Questo byte viene usato dalla rete per fornire un livello di Quality of Service (QoS). Il valore predefinito di 184 (OxB8) corrisponde al PHB Expedited Forwarding come riportato in RFC 3246.

en: Listen port
it: Porta di ascolto

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect
it: Porta di ascolto per le connessioni in ingresso. Ekiga dovrà essere riavviato affinché la modifica abbia effetto

en: Outbound Proxy
it: Outbound proxy

en: The SIP Outbound Proxy to use for outgoing calls
it: Lo "Outbond proxy" SIP da usare per le chiamate in uscita

en: Forward calls to host
it: Inoltra le chiamate a un host

en: The host where calls should be forwarded if call forwarding is enabled
it: L'host a cui inoltrare le chiamate se l'inoltro delle chiamate è abilitato

en: DTMF sending
it: Invio DTMF

en: Select the mode for sending DTMFs. The values can be 0 (for "RFC2833") and 1 (for "INFO")
it: Seleziona la modalità di invio DTMF. I valori possono essere 0 (per """RFC2833") e 1 (per "INFO")

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect.
it: Porta di ascolto per le connessioni in ingresso. Ekiga dovrà essere riavviato affinché la modifica abbia effetto.

en: TCP port range
it: Intervallo di porte TCP

en: The range of TCP ports that Ekiga will use for the H.323 H.245 channel. This port range has no effect if both participants to the conference are using H.245 Tunneling.
it: Intervallo di porte TCP da usare per il canale H.323 H.245. Questo intervallo di porte non sarà utilizzato se entrambi i partecipanti alla videoconferenza usano il tunneling H.245.

en: UDP port range
it: Intervallo di porte UDP

en: The range of UDP ports that Ekiga will use.
it: L'intervallo di porte UDP usate dal programma.

en: Enable H.245 tunneling
it: Abilita il tunneling H.245

en: This enables H.245 Tunneling mode. In H.245 Tunneling mode H.245 messages are encapsulated into the H.225 channel (port 1720). This saves one TCP connection during calls. H.245 Tunneling was introduced in H.323v2 and Netmeeting does not support it. Using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
it: Abilita la modalità tunneling H.245. In questa modalità i messaggi H.245 sono incapsulati nel canale H.225 (porta 1720). Questo consente di risparmiare una connessione TCP durante le chiamate. Il tunneling H.245 è stato introdotto con l'H.323v2 e non è supportato da NetMeeting. Usando contemporaneamente l'avvio rapido e il tunneling H.245 è possibile che alcune versioni di Netmeeting vadano in crash.

en: Enable early H.245
it: Abilita l'avvio rapido dell'H.245

en: This enables H.245 early in the setup
it: Abilita l'avvio rapido dell'H.245 nella configurazione

en: Enable 'Fast Start'
it: Abilita l'avvio rapido

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting
it: La connessione sarà stabilita in modalità "avvio rapido". L'avvio rapido è un nuovo metodo per effettuare chiamate veloci introdotto con H.323v2. Non è supportato da NetMeeting e l'utilizzo in combinazione con il tunneling H.245 potrebbe causare il crash di alcune versioni di NetMeeting

en: Enable H.239
it: Abilita H.239

en: This enables H.239 capability for additional video roles
it: Abilita la capacità H.239 per i ruoli video aggiuntivi

en: Extended Video Roles
it: Ruoli video estesi

en: Select the H.239 Video Role. The values can be 0 (for "disable extended video"), 1 (for "allow per content role mask"), 2 (for "force presentation"), or 3 (for "force live role")
it: Seleziona il ruolo video H.239. I valori possono essere 0 (per "disabilita video estesi"), 1 ("abilita per maschera ruolo del contenuto"), 2 ("forza presentazione"), o 3 ("forza ruolo live")

en: Select the mode for sending DTMFs. The values can be 0 (for "String"), 1 (for "Tone"), 2 (for "RFC2833"), or 3 (for "Q.931") (default is "String"). Choosing other values than "String" disables the Text Chat.
it: Seleziona la modalità per l'invio di DTMF. I valori possono essere 0 ("Stringa"), 1 ("Tono"), 2 ("RFC2833") o 3 ("Q.931") (il valore predefinito è "Stringa"). Scegliendo valori diversi da "Stringa" si disabilita la chat di testo.

en: Always forward calls to the given host
it: Inoltra sempre le chiamate all'host indicato

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below
it: Se abilitata, tutte le chiamate saranno inoltrate all'host indicato nel campo sottostante

en: Forward calls to the given host if busy
it: Se occupato, inoltra le chiamate all'host indicato

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you already are in a call or if you are in busy mode
it: Se abilitata e impegnati in una chiamata o in modalità Occupato, tutte le chiamate in ingresso verranno inoltrate all'host specificato nel campo qui di seguito

en: Forward calls to the given host if no answer
it: Se non c'è risposta, inoltra le chiamate all'host indicato

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you do not answer the call
it: Se abilitata e non si risponde, tutte le chiamate saranno inoltrate all'host indicato nel campo sottostante

en: The STUN Server
it: Il server STUN

en: The STUN server to use for STUN Support. STUN is a technology that permits passage through some types of NAT gateway
it: Il server STUN da usare per il supporto STUN. STUN è una tecnica che consente di attraversare alcuni tipi di gateway NAT.

en: Enable STUN network detection
it: Abilita il rilevamento della rete STUN

en: Enable the automatic network setup resulting from the STUN test
it: Abilita la configurazione automatica della rete in base al test STUN

en: NAT Binding Timeout
it: Timeout dell'associazione NAT

en: Enter the number of seconds after which Ekiga should try refreshing the NAT binding when STUN is being used
it: Inserire il numero di secondi dopo i quali è necessario provare ad aggiornare nuovamente l'associazione NAT quando si utilizza STUN

en: Position on the screen of the call window
it: Posizione schermo della finestra della chiamata

en: Size of the call window
it: Dimensione della finestra della chiamata

en: Position on the screen of the main window
it: Posizione sullo schermo della finestra principale

en: Change the panel section of the main window
it: Modifica la sezione della facciata della finestra principale

en: Change the panel section of the main window (0=Contacts, 1=Dialpad, 2=Call history)
it: Modifica la sezione della facciata della finestra principale (0=Contatti, 1=Tastiera, 2=Cronologia chiamata)

en: Size of the chat window
it: Dimensione della finestra di chat

en: Position on the screen of the chat window
it: Posizione sullo schermo della finestra di chat

en: Size of the druid window
it: Dimensione della finestra della configurazione guidata

en: Position on the screen of the druid window
it: Posizione sullo schermo della finestra della configurazione guidata

en: Position on the screen of the address book window
it: Posizione sullo schermo della finestra della rubrica

en: Size of the address book window
it: Dimensione della finestra della rubrica

en: Position on the screen of the audio settings window
it: Posizione sullo schermo della finestra delle impostazioni audio

en: Size of the audio settings window
it: Dimensione della finestra delle impostazioni audio

en: Position on the screen of the video settings window
it: Posizione sullo schermo della finestra delle impostazioni video

en: Size of the video settings window
it: Dimensione della finestra delle impostazioni video

en: Position on the screen of the preferences window
it: Posizione sullo schermo della finestra delle preferenze

en: Size of the preferences window
it: Dimensione della finestra delle preferenze

en: Disable video hardware acceleration
it: Disabilita l'accelerazione video hardware

en: This key disables DirectX (on win32) and XVideo (on Linux) video hardware acceleration
it: Questa chiave disabilita l'accelerazione video hardware DirectX (su win32) e XVideo (su Linux)

en: Allow picture-in-picture software scaling
it: Consente il ridimensionamento software "picture-in-picture"

en: Allow Ekiga to fall back to software scaling the picture-in-picture if hardware support is not available. If this is set to false, Ekiga will not try to open the PIP if hardware support is not available.
it: Consente di usare il ridimensionamento software di "picture-in-picture" se il supporto hardware non è disponibile. Se impostato a FALSO, non verrà tentato di aprire il "picture-in-picture" se il supporto hardware non è disponibile.

en: Specify the software scaling algorithm
it: Specifica l'algoritmo di ridimensionamento software

en: Specify the software scaling algorithm: 0: nearest neighbor, 1: nearest neighbor with box filter, 2: bilinear filtering, 3: hyperbolic filtering. Does not apply on windows systems.
it: Specifica l'algoritmo di ridimensionamento software: 0: "nearest-neighbor", 1: "nearest-neighbor" con sfumatura, 2: filtro bilineare, 3: filtro iperbolico. Non si applica a sistemi Windows.

en: The zoom value
it: Livello di ingrandimento

en: The zoom value in percent to apply to images displayed in the main GUI (can be 50, 100, or 200)
it: Ingrandimento da applicare alle immagini nella finestra principale (può essere 50, 100 o 200)

en: Place windows displaying video above other windows during calls
it: Posiziona le finestre con video al di sopra delle altre durante le chiamate

en: The default video view
it: Vista video predefinita

en: The default video view (0: Local, 1: Remote, 2: Both, 3: Both in a separate window)
it: Vista video predefinita (0: Locale, 1: Remoto, 2: Entrambi, 3: Entrambi in una finestra separata)

en: The video view before having switched to fullscreen
it: La vista video prima di passare alla modalità schermo intero

en: The video view before having switched to fullscreen (same values as video_view)
it: La vista video prima di passare alla modalità schermo intero (stesso valore di video_view)

en: Remote video window size
it: Dimensione della finestra del video remoto

en: The size of the remote video window
it: La dimensione della finestra del video remoto

en: Remote video window position
it: Posizione della finestra del video remoto

en: The position of the remote video window
it: La posizione della finestra del video remoto

en: Maximum jitter buffer
it: Buffer jitter massimo

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms)
it: Dimensione massima del buffer jitter per la ricezione audio (in ms)

en: The video codecs list
it: Elenco dei codec audio

en: Maximum TX video bitrate
it: Massimo bitrate video di trasmissione

en: The maximum TX video bitrate in kbit/s. The video quality and the number of transmitted frames per second (depends on selected codec) will be dynamically adjusted above their minimum during calls to try to minimize the bandwidth to the given value
it: Il bitrate video massimo trasmesso in kbit/s. La qualità video e il numero di fotogrammi trasmessi al secondo (in base al codec selezionato) vengono regolati dinamicamente al di sopra del loro valore minimo per minimizzare la banda al valore richiesto

en: Maximum RX video bitrate
it: Massimo bitrate video di ricezione

en: The maximum RX video bitrate in kbit/s. This value will be signaled to the peer endpoint that can adjust (if it supports it) its TX bitrate if it is above the signaled value
it: Il bitrate video massimo ricevuto in kbit/s. Questo valore viene segnalato al nodo finale che può regolare, se lo supporta, il proprio bitrate di trasmissione se è superiore

en: Temporal Spatial Trade Off
it: Scambio temporale/spaziale

en: Whether to prefer to sustain the max. frame rate or lower it possibly in order to keep a minimum level of (spatial) quality for all frames. 0: Highest minimal quality, 31: lowest minimal quality
it: Indica se mantenere al massimo i frame al secondo oppure abbassarli per mantenere un minimo livello (spaziale) di qualità per tutti i frame. 0: la più alta qualità minima, 31: la più bassa qualità minima.

en: List of folded groups in the roster
it: Elenco di gruppi racchiusi nell'elenco contatti

en: Show offline contacts
it: Mostra i contatti fuori rete

en: If enabled, offline contacts will be shown in the roster
it: Se abilitata, i contatti fuori rete verranno visualizzati nell'elenco contatti

en: LDAP servers
it: Server LDAP

en: List of configured LDAP servers
it: Elenco di server LDAP configurati

en: Calls history
it: Cronologia chiamate

en: The history of the 100 last calls
it: La cronologia delle ultime 100 chiamate

en: Kind of network selected in the assistant
it: Tipo di rete selezionata nella configurazione guidata

en: 0: 56kbps, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Custom
it: 0: 56Kb/s, 1: ISDN, 2:DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Personalizzato

en: No answer timeout
it: Tempo di attesa per la mancata risposta

en: Automatically reject or forward incoming calls if no answer is given after the specified amount of time (in seconds)
it: Rifiuta o inoltra automaticamente le chiamate in ingresso se non si risponde entro il tempo specificato (in secondi)

en: Automatic answer
it: Risposta automatica

en: If enabled, automatically answer incoming calls
it: Se abilitata, le chiamate in arrivo vengono accettate automaticamente

en: New device detected
it: Nuovo dispositivo rilevato

en: Use it
it: Usalo

en: Device removed
it: Dispositivo rimosso

en: Neighbours
it: Vicini

en: Clear List
it: Pulisci elenco

en: Received
it: Ricevute

en: Placed
it: Effettuate

en: Missed
it: Perse

note: Ignore
en: Incoming call from %s
it: Chiamata in arrivo da %s

en: Remote URI:
it: URI remoto:

en: Reject
it: Rifiuta

en: Accept
it: Accetta

en: New contact
it: Nuovo contatto

en: Services
it: Servizi

en: Echo test
it: Test dell'eco

en: Conference room
it: Sala conferenze

en: Call back test
it: Test di ricezione

en: Local roster
it: Contatti locali

en: Rename
it: Rinomina

en: Family
it: Famiglia

en: Friend
it: Amico

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; associate means someone who is at the same "level" than you.
en: Associate
it: Collega

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; assistant means someone who is at a lower "level" than you.
en: Assistant
it: Assistente

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; supervisor means someone who is at a higher "level" than you.
en: Supervisor
it: Supervisore

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; self means yourself.
en: Self
it: Personale

en: Add to local roster
it: Aggiungere ai contatti locali

en: Please fill in this form to add a new contact to ekiga's internal roster
it: Completare questo modulo per aggiungere un nuovo contatto all'elenco contatti interno di Ekiga

en: Name:
it: Nome:

en: Name of the contact, as shown in your roster
it: Nome del contatto come visualizzato nell'elenco contatti

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Address, e.g. sip:xyz@ekiga.net
it: Indirizzo, es. sip:xyz@ekiga.net

en: Put contact in groups:
it: Aggiungere contatto nei gruppi:

en: You supplied an unsupported address
it: È stato fornito un indirizzo non supportato

en: You already have a contact with this address!
it: Esiste già un contatto con questo indirizzo.

en: Rename group
it: Rinomina gruppo

en: Please edit this group name
it: Modificare il nome di questo gruppo

en: Unnamed
it: Senza nome

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Edit roster element
it: Modifica elemento contatto

en: Please fill in this form to change an existing element of ekiga's internal roster
it: Completare questo modulo per modificare un elemento esistente dell'elenco contatti interno di Ekiga

en: Is a preferred contact
it: È un contatto preferito

en: Choose groups:
it: Scegliere i gruppi:

en: Call
it: Chiama

en: Transfer
it: Trasferisci

note: Translators : The alias we are registering already exists : failure
en: Duplicate alias
it: Pseudonimo duplicato

en: Bad username/password
it: Nome utente o password errato

en: Transport error
it: Errore di trasporto

en: Failed
it: Non riuscito

note: Translators: this is a state, not an action, i.e. it should be read as "(you are) unregistered", and not as "(you have been) unregistered"
en: Unregistered
it: Registrazione annullata

note: translators : the result will look like : * "registered (with 2 voice mail messages)"
en: %s (with %d voice mail message) | %s (with %d voice mail messages)
it[0]: %s (con %d messaggio vocale)
it[1]: %s (con %d messaggi vocali)

en: Processing...
it: Elaborazione...

en: _Disable
it: _Disabilita

en: _Enable
it: _Abilita

en: Recharge the account
it: Ricarica l'account

en: Consult the balance history
it: Consulta il saldo dell'account

en: Consult the call history
it: Consulta la cronologia delle chiamate

en: Edit account
it: Modifica account

en: Please update the following fields:
it: Aggiornare i seguenti campi:

en: Account name, e.g. MyAccount
it: Nome account, es. MioAccount

en: Registrar:
it: Registrante:

en: The registrar, e.g. ekiga.net
it: Il registrante, es. ekiga.net

en: The gatekeeper, e.g. ekiga.net
it: Il gatekeeper, es. ekiga.net

en: User:
it: Utente:

en: The user name, e.g. jim
it: Il nome utente, es. jim

note: Translators: * SIP knows two usernames: The name for the client ("User") and the name * for the authentication procedure ("Authentication User")
en: Authentication User:
it: Nome di accesso:

en: The user name used during authentication, if different than the user name; leave empty if you do not have one
it: Il nome utente usato durante l'autenticazione se diverso dal nome utente; lasciarlo vuoto se sprovvisti

en: Password associated to the user
it: Password associata all'utente

en: Timeout:
it: Tempo massimo:

en: Time in seconds after which the account registration is automatically retried
it: Tempo espresso in secondi dopo il quale la registrazione di un account viene automaticamente riprovata

en: Enable Account
it: Abilitare account

en: You did not supply a name for that account.
it: Non è stato fornito un nome per quell'account.

en: You did not supply a host to register to.
it: Non è stato fornito un host su cui registrarsi.

en: You did not supply a user name for that account.
it: Non è stato fornito un nome utente per quell'account.

en: The timeout should be at least 10 seconds.
it: Il tempo massimo dovrebbe essere almeno di 10 secondi.

note: Translators: this is a state, not an action, i.e. it should be read as "(you are) registered", and not as "(you have been) registered"
en: Registered
it: Registrato

en: Could not unregister
it: Impossibile annullare la registrazione

en: Could not register
it: Impossibile eseguire la registrazione

en: Could not register to
it: Impossibile eseguire la registrazione a

en: Edit
it: Modifica

en: Appointment
it: Appuntamento

en: Breakfast
it: Colazione

en: Dinner
it: Cena

en: Holiday
it: Vacanza

en: In transit
it: In transito

en: Looking for work
it: In cerca di lavoro

en: Lunch
it: Pranzo

en: Meal
it: Pasto

en: Meeting
it: Riunione

en: On the phone
it: Al telefono

en: Playing
it: Ricreazione

en: Sleeping
it: Dormire

en: Working
it: A lavoro

en: _Add an Ekiga.net Account
it: A_ggiungi account Ekiga.net

en: _Add an Ekiga Call Out Account
it: Aggiungi account _PC-Telefono Ekiga

en: _Add a SIP Account
it: Aggiungi account _SIP

en: _Add an H.323 Account
it: Aggiungi account _H.323

en: Get an Ekiga.net SIP account
it: Ottieni un account SIP Ekiga.net

en: _User:
it: _Utente:

en: _Password:
it: Pass_word:

en: Get an Ekiga Call Out account
it: Ottieni un account PC-Telefono Ekiga

en: _Account ID:
it: ID _account:

en: _PIN Code:
it: Codice _PIN:

en: _Name:
it: _Nome:

en: _Timeout:
it: _Tempo massimo:

en: _Registrar:
it: _Registrante:

en: _Authentication User:
it: Nome di _accesso:

en: Local user cleared the call
it: L'utente locale ha annullato la chiamata

en: Local user rejected the call
it: L'utente locale ha rifiutato la chiamata

en: Remote user cleared the call
it: L'utente remoto ha annullato la chiamata

en: Remote user rejected the call
it: L'utente remoto ha rifiutato la chiamata

en: Remote user has stopped calling
it: L'utente remoto ha interrotto la chiamata

en: Abnormal call termination
it: Chiamata terminata in modo anomalo

en: Could not connect to remote host
it: Impossibile collegarsi all'host remoto

en: The Gatekeeper cleared the call
it: Gatekeeper ha annullato la chiamata

en: User not found
it: Utente non trovato

en: Insufficient bandwidth
it: Banda insufficiente

en: No common codec
it: Nessun codec comune

en: Call forwarded
it: Chiamata inoltrata

en: Security check failed
it: Controllo di sicurezza non riuscito

en: Local user is busy
it: L'utente locale è occupato

en: Congested link to remote party
it: Collegamento sovraccarico con l'utente remoto

en: Remote user is busy
it: L'utente remoto è occupato

en: Remote host is offline
it: L'host remoto è disconnesso

en: User is not available
it: L'utente non è disponibile

en: Service unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Call completed
it: Chiamata completata

en: Missed call from
it: Chiamata persa da

en: Missed call
it: Chiamata persa

en: Ekiga did not manage to configure your network settings automatically. You can still use it, but you need to configure your network settings manually.
    
    Please see http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually for instructions
it: Non è stato possibile configurare automaticamente le impostazioni di rete. È possibile utilizzare Ekiga, ma è necessario configurare le impostazioni di rete manualmente.
    
    Per maggiori informazioni, consultare http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually

en: Message
it: Messaggio

en: Illegal status code
it: Codice di stato non valido

note: Translators: Host of the remote party is offline, this should * appear when the remote host does not reply in an acceptable time
en: Remote party host is offline
it: L'host remoto è fuori rete

note: Translators: the following strings are answers from the SIP server * when the packet it receives has an error, see * http://www.ietf.org/rfc/rfc3261.txt, chapter 21 for more information
en: Multiple choices
it: Scelta multipla

en: Moved permanently
it: Spostato permanentemente

en: Moved temporarily
it: Spostato temporaneamente

en: Use proxy
it: Usare proxy

en: Alternative service
it: Servizio alternativo

en: Bad request
it: Richiesta non corretta

en: Unauthorized
it: Non autorizzato

en: Payment required
it: Pagamento richiesto

en: Forbidden, please check that username and password are correct
it: Non consentito: verificare che nome utente e password siano corretti

en: Not found
it: Non trovato

en: Method not allowed
it: Metodo non consentito

en: Not acceptable
it: Non accettabile

en: Proxy authentication required
it: Autorizzazione proxy richiesta

en: Timeout
it: Tempo scaduto

en: Conflict
it: Conflitto

en: Length required
it: Richiesta lunghezza

en: Request entity too big
it: Entità di richiesta troppo grande

en: Request URI too long
it: URI di richiesta troppo lungo

en: Unsupported media type
it: Tipo di mezzo non supportato

en: Unsupported URI scheme
it: Schema URI non supportato

note: Translators:  The extension we are trying to register does not exist. * Here extension is a specific "phone number", see * http://en.wikipedia.org/wiki/Extension_(telephone) * for more information
en: Bad extension
it: Estensione errata

en: Extension required
it: Richiesta estensione

en: Interval too brief
it: Intervallo troppo corto

en: Temporarily unavailable
it: Temporaneamente non disponibile

en: Loop detected
it: Rilevato ciclo

en: Too many hops
it: Troppi passaggi

en: Address incomplete
it: Indirizzo incompleto

en: Ambiguous
it: Ambiguo

en: Busy Here
it: Occupato qui

en: Request terminated
it: Richiesta terminata

en: Not acceptable here
it: Non accettabile qui

en: Bad event
it: Evento errato

en: Request pending
it: Richiesta in attesa

en: Undecipherable
it: Non decifrabile

en: Internal server error
it: Errore interno del server

en: Not implemented
it: Non implementato

en: Bad gateway
it: Gateway errato

en: Server timeout
it: Tempo di attesa per il server terminato

en: SIP version not supported
it: Versione SIP non supportata

en: Message too large
it: Messaggio troppo grande

en: Busy everywhere
it: Occupato ovunque

en: Decline
it: Rifiuta

en: Does not exist anymore
it: Non esiste più

en: Globally not acceptable
it: Non accettabile globalmente

en: Could not send message:
it: Impossibile inviare il messaggio:

en: user offline
it: utente non in linea

en: Incoming call
it: Chiamata in arrivo

en: In a call with %s
it: Chiamata in corso con %s

en: In a call
it: Chiamata in corso

en: Move selected codec priority upwards
it: Sposta la priorità del codec selezionato in su

en: Move selected codec priority downwards
it: Sposta la priorità del codec selezionato in giù

en: Advanced
it: Avanzate

en: Account Name
it: Nome account

en: Status
it: Stato

en: _Accounts
it: _Account

en: _Help
it: A_iuto

en: Accounts
it: Account

en: Edi_t
it: _Modifica

en: Address Book
it: Rubrica

en: Address _Book
it: R_ubrica

note: This will add static and dynamic actions
en: _Action
it: _Azione

en: Category
it: Categoria

en: Full Name
it: Nome completo

en: _Search Filter:
it: _Filtro ricerca:

en: Error while initializing video output
it: Errore nell'inizializzare l'uscita video

en: No video will be displayed on your machine during this call
it: Nessun video verrà visualizzato durante questa chiamata

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that no other application is using the accelerated video output.
it: Si è verificato un errore nell'aprire o inizializzare l'uscita video. Verificare che nessun'altra applicazione stia utilizzando l'uscita video accelerata.

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that you are using a color depth of 24 or 32 bits per pixel.
it: Si è verificato un errore nell'aprire o inizializzare l'uscita video. Verificare che sia in uso una profondità di colore di 24 o 32 bit/pixel.

en: Error while accessing video device %s
it: Errore nell'accedere al dispositivo video %s

en: A moving logo will be transmitted during calls.
it: Un'immagine in movimento verrà inviata durante la chiamata.

en: There was an error while opening the device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your permissions and make sure that the appropriate driver is loaded.
it: Si è verificato un errore nell'aprire il dispositivo. Nel caso in cui sia un dispositivo rimovibile, potrebbe essere sufficiente ricollegarlo. In caso contrario, o se non è ancora accessibile, verificare i permessi e assicurarsi che sia stato caricato il driver corretto.

en: Your video driver doesn't support the requested video format.
it: Il driver non supporta il formato video richiesto.

en: Could not open the chosen channel.
it: Impossibile aprire il canale scelto.

en: Your driver doesn't seem to support any of the color formats supported by Ekiga.
     Please check your kernel driver documentation in order to determine which Palette is supported.
it: Il driver non supporta alcun formato di colore supportato da Ekiga.
    Verificare la documentazione del driver del kernel in modo da determinare quale sia la tavolozza supportata.

en: Error while setting the frame rate.
it: Errore nell'impostare il numero di fotogrammi al secondo.

en: Error while setting the frame size.
it: Errore nell'impostare la dimensione dei fotogrammi.

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Error while opening audio input device %s
it: Errore nell'aprire il dispositivo di ingresso audio %s

note: Translators: This happens when there is an error with audio input: * Nothing ("silence") will be transmitted
en: Only silence will be transmitted.
it: Solo il silenzio verrà trasmesso.

en: Unable to open the selected audio device for recording. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
it: Impossibile aprire il dispositivo audio selezionato per la registrazione. Nel caso in cui sia un dispositivo rimovibile, potrebbe essere sufficiente ricollegarlo. In caso contrario, o se non è ancora accessibile, controllare le impostazioni audio, i permessi e che il dispositivo non sia occupato.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to read data from this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
it: Il dispositivo audio selezionato è stato aperto con successo, ma non è possibile leggervi dati. Nel caso in cui sia un dispositivo rimovibile, potrebbe essere sufficiente ricollegarlo. In caso contrario, o se non è ancora accessibile, controllare le impostazioni audio.

en: Error while opening audio output device %s
it: Errore nell'aprire il dispositivo di uscita audio %s

en: No incoming sound will be played.
it: Nessun suono in arrivo verrà riprodotto.

en: Unable to open the selected audio device for playing. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
it: Impossibile aprire il dispositivo audio selezionato per la riproduzione. Nel caso in cui sia un dispositivo rimovibile, potrebbe essere sufficiente ricollegarlo. In caso contrario, o se non è ancora accessibile, controllare le impostazioni audio, i permessi e che il dispositivo non sia occupato.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to write data to this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
it: Il dispositivo audio selezionato è stato aperto con successo, ma non è possibile scrivervi dati. Nel caso in cui sia un dispositivo rimovibile, potrebbe essere sufficiente ricollegarlo. In caso contrario, o se non è ancora accessibile, controllare le impostazioni audio.

en: Calling %s...
it: Chiamata verso %s in corso

note: %s is the SIP/H.323 address of the remote user, this text is shown below video during a call
en: Connected with %s
it: Connessione effettuata con %s

note: Init
en: Standby
it: In attesa

en: Call on hold
it: Chiamata in attesa

en: Call retrieved
it: Chiamata recuperata

en: Connected with %s
    %s
it: Connessione effettuata con %s
    %s

note: Translators: TX is a common abbreviation for "transmit".  As it * is shown in a tooltip, there is no space constraint
en: TX: %dx%d
it: TX: %d×%d

en: Lost packets: %.1f %%
    Late packets: %.1f %%
    Out of order packets: %.1f %%
    Jitter buffer: %d ms
    Codecs: %s
    Resolution: %s %s
it: Pacchetti persi: %.1f %%
    Pacchetti in ritardo: %.1f %%
    Pacchetti fuori ordine: %.1f %%
    Buffer Jitter: %d ms
    Codec: %s
    Risoluzione: %s %s

en: _Retrieve Call
it: _Recupera chiamata

en: H_old Call
it: _Trattieni chiamata

en: Suspend _Audio
it: Sospendi _audio

en: Suspend _Video
it: Sospendi _video

en: Resume _Audio
it: Riprendi _audio

en: Resume _Video
it: Riprendi _video

en: Video Settings
it: Impostazioni video

en: Adjust brightness
it: Regola la luminosità

en: Adjust whiteness
it: Regola il livello di bianco

en: Adjust color
it: Regola il colore

en: Adjust contrast
it: Regola il contrasto

en: Audio Settings
it: Impostazioni audio

en: _Call
it: _Chiama

en: _Pick up
it: Ris_pondi

en: Pick up the current call
it: Risponde alla chiamata in corso

en: _Hangup
it: Interr_ompi

en: Hangup the current call
it: Interrompi la chiamata in corso

en: Hold the current call
it: Trattiene la chiamata in corso

en: _Transfer Call
it: Tra_sferisci chiamata

en: Transfer the current call
it: Trasferisce la chiamata in corso

en: Suspend or resume the audio transmission
it: Sospende o riprende la trasmissione audio

en: Suspend or resume the video transmission
it: Sospende o riprende la trasmissione video

en: Close the Ekiga window
it: Chiude la finestra di Ekiga

en: _View
it: _Visualizza

en: _Local Video
it: Video _locale

en: Local video image
it: Immagine video locale

en: _Remote Video
it: Video _remoto

en: Remote video image
it: Immagine video remota

en: Both video images
it: Entrambi i video

en: Zoom in
it: Aumenta ingrandimento

en: Zoom out
it: Riduci ingrandimento

en: Normal size
it: Dimensione normale

en: _Fullscreen
it: _Schermo intero

en: Switch to fullscreen
it: Passa alla modalità schermo intero

en: Transfer call to:
it: Trasferimento chiamata a:

en: Hang up the current call
it: Interrompe la chiamata in corso

en: Change the volume of your soundcard
it: Modifica il volume delle scheda sonora

en: Change the color settings of your video device
it: Modifica le impostazioni del dispositivo video

en: says:
it: dice:

en: Open link in browser
it: Apri collegamento nel browser

en: Copy link
it: Copia collegamento

en: _Smile...
it: _Faccina...

en: You have %d unread text message | You have %d unread text messages
it[0]: È presente %d messaggio non letto
it[1]: Sono presenti %d messaggi non letti

en: Read
it: Leggi

note: we can't do much here since we get the Chat as reference...
en: Chat Window
it: Finestra di chat

en: Unsorted
it: Non ordinato

en: Play sound for new voice mails
it: Riprodurre un suono per i nuovi messaggi vocali

en: Play sound for new instant messages
it: Riprodurre un suono per i nuovi messaggi istantanei

en: Personal Information
it: Dati personali

en: _Full name:
it: _Nome completo:

en: Video Display
it: Visualizzazione video

en: Place windows displaying video _above other windows
it: Posizionare le finestre che mostrano il video _sopra le altre

en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

en: Enable network _detection
it: _Abilitare il rilevamento della rete

en: Call Forwarding
it: Inoltro chiamata

en: _Always forward calls to the given host
it: Inoltrare se_mpre le chiamate all'host indicato

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings
it: Se abilitato, tutte le chiamate in arrivo saranno inoltrate all'host indicato nelle impostazioni del protocollo

en: Forward calls to the given host if _no answer
it: Inol_trare le chiamate all'host indicato se non si risponde

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you do not answer the call
it: Se abilitato e non si risponde alla chiamata, tutte le chiamate in arrivo saranno inoltrate all'host indicato nelle impostazioni del protocollo

en: Forward calls to the given host if _busy
it: Inoltrare le chiamate all'_host indicato se si è occupati

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you already are in a call or if you are in busy mode
it: Se abilitato e impegnati in un'altra chiamata o in modalità occupato, tutte le chiamate in arrivo verranno inoltrate all'host indicato nelle impostazioni del protocollo

en: Call Options
it: Opzioni chiamata

note: Add all the fields
en: Timeout to reject or forward unanswered incoming calls (in seconds):
it: Rifiutare o inoltrare le chiamate non risposte dopo (in secondi):

en: _Automatically answer incoming calls
it: _Rispondere automaticamente alle chiamate in arrivo

en: Ekiga Sound Events
it: Eventi sonori di Ekiga

en: Event
it: Evento

en: Choose a sound
it: Scegliere un suono

en: Wavefiles
it: File .wav

en: Play
it: Riproduci

en: String
it: Stringa

en: Tone
it: Tono

en: Disable H.239 Extended Video
it: Disabilitare H.239 per il video esteso

en: Allow H.239 per Content Role Mask
it: Abilitare H.239 per maschera ruolo del contenuto

en: Force H.239 Presentation Role
it: Forzare H.239 per il ruolo di presentazione

en: Force H.239 Live Role
it: Forzare H.239 per il ruolo live

en: Misc Settings
it: Impostazioni varie

en: Forward _URI:
it: _URI per l'inoltro:

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

note: The toggles
en: Enable H.245 _tunneling
it: A_bilitare il tunnelling H.245

en: Enable _early H.245
it: A_bilitare l'avvio rapido di H.245

en: Enable fast _start procedure
it: Abilitare procedura per le chiamate ad a_vvio rapido

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
it: La connessione sarà stabilita in modalità «avvio rapido». L'avvio rapido è un nuovo metodo per effettuare chiamate veloci introdotto con H.323v2. Non è supportato da NetMeeting e l'utilizzo in combinazione con il tunneling H.245 potrebbe causare il crash di alcune versioni di NetMeeting.

en: Enable H.239 control
it: Abilitare il controllo H.239

en: This enables H.239 capability for additional video roles.
it: Abilita la capacità H.239 per i ruoli video aggiuntivi

en: Extended Video Roles:
it: Ruoli video estesi:

en: Select the H.239 Video Role
it: Selezionare il ruolo video H.239

en: DTMF Mode
it: Modalità DTMF

en: _Send DTMF as:
it: In_viare DTMF come:

en: Select the mode for DTMFs sending
it: Selezionare la modalità per l'invio DTMF.

en: _Outbound Proxy:
it: _Outbound proxy:

en: Audio Devices
it: Dispositivi audio

en: Ringing Device
it: Dispositivo per lo squillo

en: Select the ringing audio device to use
it: Selezionare il dispositivo audio da usare per lo squillo

en: Output device:
it: Dispositivo di uscita:

en: Input device:
it: Dispositivo di ingresso:

note: That button will refresh the device list
en: _Detect devices
it: Rileva _dispositivi

en: Click here to refresh the device list
it: Fare clic qui per aggiornare l'elenco dei dispositivi.

en: No device found
it: Nessun dispositivo trovato

en: PAL (Europe)
it: PAL (Europa)

en: SECAM (France)
it: SECAM (Francia)

en: Auto
it: Automatico

en: Video Devices
it: Dispositivi video

note: Video Channel
en: Channel:
it: Canale:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Select the transmitted video size
it: Selezionare la dimensione video trasmessa

en: Format:
it: Formato:

en: Codecs
it: Codec

en: Settings
it: Impostazioni

note: Translators: the full sentence is Automatically adjust jitter buffer between X and Y ms
en: Enable silence _detection
it: Abilitare il rile_vamento dei silenzi

en: Enable echo can_celation
it: Abilitare la cancella_zione dell'eco

en: Maximum _jitter buffer (in ms):
it: Buffer _jitter massimo (in ms):

note: Translators: the full sentence is Keep a minimum video quality of X %
en: Picture Quality
it: Qualità immagine

en: Choose if you want to guarantee a minimum image quality (possibly leading to dropped frames in order not to surpass the bitrate limit) or if you prefer to keep the frame rate
it: Scegliere se garantire una qualità minima dell'immagine (eventualmente perdendo qualche fotogramma per non superare il limite) o se mantenere il numero di fotogrammi al secondo.

en: Maximum video _bitrate (in kbits/s):
it: Massimo _bitrate video (in kbit/s):

en: The maximum video bitrate in kbits/s. The video quality and the effective frame rate will be dynamically adjusted to keep the bitrate at the given value.
it: Massimo bitrate video in kbit/s. La qualità video e il numero di fotogrammi al secondo vengono regolati dinamicamente per mantenere il bitrate al valore richiesto.

en: Ekiga Preferences
it: Preferenze di Ekiga

en: General
it: Generale

en: Personal Data
it: Dati personali

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Sound Events
it: Eventi sonori

en: Protocols
it: Protocolli

en: SIP Settings
it: Impostazioni SIP

en: H.323 Settings
it: Impostazioni H.323

en: Devices
it: Dispositivi

en: You have %d message | You have %d messages
it[0]: C'è %d messaggio
it[1]: Ci sono %d messaggi

en: Get help by reading the Ekiga manual
it: Leggere il manuale di Ekiga per avere un aiuto

en: View information about Ekiga
it: Visualizza le informazioni su Ekiga

en: Quit
it: Esci

en: Contributors:
it: Hanno collaborato:

en: Artwork:
it: Grafica:

en: See AUTHORS file for full credits
it: Vedere il file AUTHORS per tutti i ringraziamenti

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Questo programma è software libero; è possibile ridistribuirlo e/o modificarlo secondo i termini della licenza GNU General Public License, come pubblicata dalla Free Software Foundation; versione 2 della licenza, o (a scelta) una versione più recente.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
it: Questo programma è distribuito nella speranza che possa risultare utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA, nemmeno la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o APPLICABILITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE. Per maggiori dettagli consultare la GNU General Public License. Una copia della GNU General Public License dovrebbe essere stata fornita con questo programma. In caso contrario scrivere a: Free Software Foundation, Inc. 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02111-1301, USA

en: Ekiga is licensed under the GPL license and as a special exception, you have permission to link or otherwise combine this program with the programs OPAL, OpenH323 and PWLIB, and distribute the combination, without applying the requirements of the GNU GPL to the OPAL, OpenH323 and PWLIB programs, as long as you do follow the requirements of the GNU GPL for all the rest of the software thus combined.
it: Ekiga è distribuito nei termini della licenza GPL e come eccezione è permesso collegare o usare questo programma con i programmi OPAL, OpenH323 e PWLIB e distribuire le combinazioni senza dover applicare le clausole della licenza GPL ai programmi OPAL, OpenH323 e PWLIB, fermo restando l'applicazione dei requisiti della licenza GNU GPL a tutti gli altri software creati.

en: Ekiga is full-featured SIP and H.323 compatible VoIP, IP-Telephony and Videoconferencing application that allows you to make audio and video calls to remote users with SIP and H.323 hardware or software.
it: Ekiga è un'applicazione per videoconferenza, VoIP, telefonia-IP che implementa in modo completo SIP e H.323 e consente di effettuare chiamate audio e video a utenti remoti che utilizzano hardware o software che supportano SIP e H.323.

en: Unable to open help file.
it: Impossibile aprire il file di aiuto.

en: Do not show this dialog again
it: Non mostrare più questo dialogo

en: %d user found | %d users found
it[0]: %d utente trovato
it[1]: %d utenti trovati

en: New _Contact
it: Nuovo _contatto

en: VoIP _URI:
it: _URI VoIP:

en: _Home phone:
it: _Casa:

en: _Office phone:
it: _Ufficio:

en: _Cell phone:
it: Ce_llulare:

en: _Pager:
it: Cerca_persone:

en: Edit contact
it: Modifica contatto

en: Remove contact
it: Rimozione contatto

en: Are you sure you want to remove %s from the addressbook?
it: Rimuovere veramente %s dalla rubrica?

en: Audio test
it: Test audio

en: Silent
it: Muto

en: Video test
it: Test video

note: Translators: "Screencast" means the video input device will be your screen -- the other end will see your desktop
en: Crazy
it: Stravagante

en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: _Remove addressbook
it: _Rimuovi rubrica

en: Addressbook _properties
it: _Proprietà rubrica

en: LDAP SASL Interaction
it: Interazione LDAP SASL

en: Interact
it: Interagisci

en: Refreshing
it: Aggiornamento

en: Could not initialize server
it: Impossibile inizializzare il server

en: LDAP Error:
it: Errore di LDAP:

en: Contacted server
it: Server contattato

note: patience == 0
en: Could not connect to server
it: Impossibile collegarsi al server

note: patience == 0
en: Could not search
it: Impossibile eseguire ricerche

en: Waiting for search results
it: Attesa dei risultati della ricerca

en: Please edit the following fields
it: Modificare i seguenti campi

en: Book _Name:
it: _Nome rubrica:

en: Book name, as shown in your dialog box
it: Nome rubrica come riportato nella casella di dialogo

en: Server _URI:
it: _URI del server:

en: Name of LDAP server, prefixed by ldap://
it: Nome del server LDAP, con prefisso ldap://

en: _Base DN:
it: _DN di base:

en: Subtree
it: _Sottoalbero

en: Single Level
it: Livello _singolo

en: _Search Scope
it: _Ambito ricerca

note: Translators: DisplayName Attribute is the name of the LDAP * attribute whose value will be used to name an addressbook entry. * On Microsoft systems the actual attribute is literally named * "DisplayName" (i.e., "the name that will be displayed") but on * most LDAP servers it's "CommonName".
en: _DisplayName Attribute:
it: Attributo _DisplayName:

en: Call _Attributes:
it: _Attributi chiamata:

en: The field you are searching for
it: Il campo che stai cercando

en: _Filter Template:
it: Modello _filtro:

en: Here, a "$" is replaced by the search string
it: Qui un "$" è stato sostituito dalla stringa di ricerca

note: Translators: Bind ID - In LDAP, the operation that begins an LDAP * session and authenticates the user to the directory is called a * Bind operation.  There are two types of Binds supported in the * standard protocol - Simple Bind and SASL Bind.  Since both of * them are used for authentication, bot
en: Bind _ID:
it: Associa _ID:

en: User ID; leave blank for anonymous / nonauthenticated
it: ID utente; lasciare vuoto per anonimo / non-autenticato

en: The password for the user ID above, if any
it: La password per l'ID utente sopra riportato, se presente

en: Use TLS
it: Usare TLS

en: Use SASL
it: Usare SASL

en: SASL _Mechanism
it: _Meccanismo SASL

en: Edit LDAP directory
it: Modifica directory LDAP

en: Please provide a Book Name for this directory
it: Fornire un nome di rubrica per questa directory

en: Please provide a Server URI
it: Fornire un URI per il server

en: Please provide a DisplayName Attribute
it: Fornire un attributo DisplayName

en: Please provide a Call Attribute
it: Fornire un attributo chiamata

en: Invalid Server URI
it: URI del server non valido

en: Add an LDAP Address Book
it: Aggiungi rubrica LDAP

en: Add the Ekiga.net Directory
it: Aggiungi directory Ekiga.net

en: Create LDAP directory
it: Creazione directory LDAP

en: Ekiga.net Directory
it: Directory Ekiga.net

en: inactive
it: inattivo

en: error connecting (%s)
it: errore nella connessione (%s)

en: connecting
it: connessione in corso

en: authenticating
it: autenticazione in corso

note: FIXME: can't we report better?
en: error connecting
it: errore nella connessione

en: disconnected
it: disconnesso

en: connected
it: connesso

note: FIXME: can't we report something better?
en: error authenticating loudmouth account
it: errore nell'autenticare l'account loudmouth

en: The server, e.g. jabber.org
it: Il server, es. jabber.org

en: Port:
it: Porta:

en: The transport protocol port, if different than the default
it: La porta del protocollo di trasporto, se diversa da quella predefinita

en: Resource:
it: Risorsa:

en: The resource, such as home or work, allowing to distinguish among several terminals registered to the same account; leave empty if you do not know what it is
it: La risorsa, ad esempio casa o lavoro, che permette di distinguere tra diversi terminali registrati allo stesso account; lasciare vuoto se non ne siete a conoscenza

en: _Add a jabber/XMPP account
it: Aggiungi account Jabber/_XMPP

en: Please fill in the following fields:
it: Completare i seguenti campi:

note: FIXME: this is here until the feature is ready
en: Join a discussion group
it: Partecipa ad un gruppo di discussione

en: Open a group chat room
it: Aprire una chat room di gruppo

en: Please provide a room name
it: Fornire un nome alla chat room

en: Room name
it: Nome della chat room

en: The name of the room you want to enter
it: Il nome della chat room alla quale partecipare

en: Pseudonym
it: Pseudonimo

en: The pseudonym you'll have in the room
it: Pseudonimo da usare nella chat room

en: Authorization to see your presence
it: Autorizzazione per verificare la propria presenza

en: %s asks the permission to see your presence, saying: "%s".
it: %s chiede di poter visualizzare la propria presenza, il messaggio è: «%s».

en: %s asks the permission to see your presence.
it: %s chiede di poter visualizzare la propria presenza.

en: grant him/her the permission to see your presence
it: concedi il permesso

en: refuse him/her the permission to see your presence
it: non concedere il permesso

en: decide later (also close or cancel this dialog)
it: decidere in un secondo momento (chiudere o annullare questo dialogo)

en: Your answer is:
it: La risposta è:

en: Add a roster element
it: Aggiungi contatto

en: Please fill in this form to add a new element to the remote roster
it: Completare questo modulo per aggiungere un nuovo contatto all'elenco contatti remoto

en: Identifier:
it: Identificatore:

en: identifier@server
it: identificatore@server

en: Ask him/her to see his/her status
it: Chiedi di visualizzare il suo stato

en: Forbid him/her to see my status
it: Proibisci di visualizzare lo stato personale

en: Ask him/her to see his/her status (pending)
it: Chiedi di visualizzare il suo stato (in attesa)

en: Stop getting his/her status
it: Non recuperare il suo stato

en: Start chat
it: Avvia conversazione

en: Continue chat
it: Continua conversazione

en: Please fill in this form to change an existing element of the remote roster
it: Completare questo modulo per modificare un elemento esistente dell'elenco contatti remoto

en: New resource list
it: Nuovo elenco risorse

en: Add new resource-list
it: Aggiungi nuovo elenco risorse

en: Please fill in this form to add a new contact list to ekiga's remote roster
it: Completare questo modulo per aggiungere un nuovo contatto all'elenco contatti remoto di Ekiga

en: Writable:
it: Scrivibile:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Invalid server data
it: Dati server non validi

en: Click to fetch
it: Fare clic per recuperare

en: Distant contact
it: Contatto distante

en: _Add a new contact
it: A_ggiungi nuovo contatto

en: _Refresh contact list
it: _Aggiorna elenco contatti

en: Contact list _properties
it: _Proprietà elenco contatti

en: Edit contact list properties
it: Modifica le proprietà dell'elenco contatti

en: Please edit the following fields (no identifier means global)
it: Modificare i seguenti campi (senza identificatore equivale a globale)

en: Contact list's name:
it: Nome dell'elenco contatti:

note: "Document" used as a name -- uri point to the root of a document tree
en: Document root:
it: Origine documento:

en: Server username:
it: Nome utente del server:

en: Server password:
it: Password del server:

en: Add a remote contact
it: Aggiungi contatto remoto

en: Please fill in this form to create a new contact on a remote server
it: Completare questo modulo per aggiungere un nuovo contatto su un server remoto

note: Translators: #%d - ordinal number
en: %s / List #%d
it: %s / Elenco n° %d

note: Translators: #%d - ordinal number
en: List #%d
it: Elenco n° %d

en: Edit remote contact
it: Modifica contatto remoto

en: Please fill in this form to change an existing contact on a remote server
it: Completare questo modulo per modificare un contatto esistente su un server remoto

en: This is the Ekiga general configuration assistant. The following steps will set up Ekiga by asking a few simple questions.
    
    Once you have completed these steps, you can always change them later by selecting Preferences in the Edit menu.
it: Questa è la configurazione guidata di Ekiga. I successivi passi configureranno Ekiga per mezzo di alcune semplici domande.
    
    Una volta completata la configurazione, sarà possibile modificarne le impostazioni selezionando «Preferenze» nel menù «Modifica».

en: Welcome to Ekiga
it: Benvenuti in Ekiga

note: The user fields
en: Please enter your first name and your surname:
it: Inserire il nome e il cognome:

en: Your first name and surname will be used when connecting to other VoIP and videoconferencing software.
it: Il nome e il cognome saranno usati durante la connessione con altri software di videoconferenza e VoIP.

en: If you do not have a SIP or H323 account, ekiga can only be used on your local internal network (inside your company, for example).  You will require an account if you want to be accessible to people on the Internet.  Many web sites allow you to create an account.  We suggest that you use a free ekiga.net account, which allows you to be joined by any person with a SIP account.  If you want to call regular phone lines too, we suggest that you purchase an inexpensive call out account.
    
    The following two pages allow you to create such accounts.
it: Ekiga potrà essere usato solo sulla rete interna locale se si è sprovvisti di un account H323 o SIP (ad esempio quella aziendale). Per poter essere contattato da altre persone su internet sarà necessario creare un account. Numerosi siti web permettono la creazione di questo account. È consigliato usare un account ekiga.net gratuito attraverso il quale ogni utente con un acocunt SIP sarà in grado di contattarvi. Per contattare telefoni normali è consigliato l'acquisto di un account PC-telefono poco costoso.
    
    Le pagine seguenti permettono di creare i suddetti account.

en: Introduction to Accounts
it: Introduzione agli Account

en: Ekiga.net Account
it: Account Ekiga.net

en: Please enter your username:
it: Inserire il nome utente:

en: Please enter your password:
it: Inserire la password:

en: The username and password are used to login to your existing account at the ekiga.net free SIP service. If you do not have an ekiga.net SIP address yet, you may first create an account below. This will provide a SIP address that allows people to call you.
    
    You may skip this step if you use an alternative SIP service, or if you would prefer to specify the login details later.
it: Il nome utente e la password sono usate per accedere all'account del servizio SIP gratuito di ekiga.net. Se non si dispone di un indirizzo SIP su ekiga.net, è possibile crearne uno qui sotto. In questo modo sarà fornito un indirizzo SIP che consentirà di essere chiamati da altre persone.
    
    È possibile saltare questo passo se si utilizza un altro servizio SIP o per fornire successivamente i parametri di accesso.

en: I do not want to sign up for the ekiga.net free service
it: Non voglio registrarmi al servizio gratuito di ekiga.net

en: Ekiga Call Out Account
it: Account PC-Telefono Ekiga

en: Please enter your account ID:
it: Inserire l'ID dell'account:

en: Please enter your PIN code:
it: Inserire il codice PIN:

en: You can make calls to regular phones and cell numbers worldwide using Ekiga. To enable this, you need to do two things:
    - First buy an account at the URL below.
    - Then enter your account ID and PIN code.
    The service will work only if your account is created using the URL in this dialog.
it: Usando Ekiga è possibile chiamare telefoni fissi e cellulari di tutto il mondo.Per abilitare questa funzionalità è necessario:
    - Comprare un account usando l'URL sottostante.
    - Inserire l'ID del proprio account e il codice PIN.
    Il servizio funzionerà solo se l'account è creato usando l'URL fornito in questo dialogo.

en: I do not want to sign up for the Ekiga Call Out service
it: Non voglio registrarmi al servizio PC-Telefono di Ekiga

en: Connection Type
it: Tipo di connessione

note: The connection type
en: Please choose your connection type:
it: Scegliere il tipo di connessione:

en: 56k Modem
it: Modem 56K

en: DSL/Cable (128 kbit/s uplink)
it: DSL/Cavo (128 kbit/s invio)

en: DSL/Cable (512 kbit/s uplink)
it: DSL/Cavo (512 kbit/s invio)

en: Keep current settings
it: Mantenere le impostazioni correnti

en: The connection type will permit determining the best quality settings that Ekiga will use during calls. You can later change the settings individually in the preferences window.
it: Il tipo di connessione consente di determinare quali sono le impostazioni migliori che Ekiga userà durante le chiamate. Sarà possibile cambiare successivamente le singole impostazioni nella finestra delle preferenze.

en: Please choose the audio ringing device:
it: Scegliere il dispositivo per lo squillo:

en: The audio ringing device is the device that will be used to play the ringing sound on incoming calls.
it: Il dispositivo per lo squillo è il dispositivo controllato dal gestore audio usato per la riproduzione dello squillo del telefono.

note: ---
en: Please choose the audio output device:
it: Scegliere il dispositivo di uscita per l'audio:

en: The audio output device is the device that will be used to play audio during calls.
it: Il dispositivo di uscita per l'audio è il dispositivo controllato dal gestore audio che verrà usato per la riproduzione durante le chiamate.

note: ---
en: Please choose the audio input device:
it: Scegliere il dispositivo per l'audio in ingresso:

en: The audio input device is the device that will be used to record your voice during calls.
it: Il dispositivo di ingresso audio è il dispositivo controllato dal gestore audio usato per la registrazione della voce durante le chiamate.

en: Video Input Device
it: Dispositivo ingresso video

en: Please choose your video input device:
it: Scegliere il dispositivo di ingresso video:

en: The video input device is the device that will be used to capture video during calls.
it: Il dispositivo di ingresso video è il dispositivo usato per registrare il video durante le chiamate.

en: Configuration Complete
it: Configurazione completata

en: You have now finished the Ekiga configuration. All the settings can be changed in the Ekiga preferences. Enjoy!
it: La configurazione di Ekiga è terminata. Tutte le impostazioni possono essere modificate all'interno delle preferenze di Ekiga. Buon divertimento.

en: Configuration summary:
it: Resoconto configurazione:

en: Audio Ringing Device
it: Dispositivo per lo squillo

en: Audio Output Device
it: Dispositivo uscita audio

en: Audio Input Device
it: Dispositivo ingresso audio

en: SIP URI
it: URI SIP

en: Ekiga Call Out
it: PC-Telefono Ekiga

en: Ekiga Configuration Assistant (%d of %d)
it: Configurazione guidata Ekiga (%d di %d)

en: Prints debug messages in the console (level between 1 and 8)
it: Stampa i messaggi di debug sulla console (livello tra 1 e 8)

en: Makes Ekiga call the given URI
it: Fa in modo che Ekiga chiami l'URI fornito

en: Presence
it: Presenza

en: Addressbook
it: Rubrica

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Missed call from %s
it: Chiamata persa da %s

en: Error
it: Errore

en: Enter a URI on the left, and click this button to place a call or to hangup
it: Inserire un URI a sinistra e fare clic su questo pulsante per effettuare o terminare una chiamata

en: View the contacts list
it: Visualizza l'elenco dei contatti

en: View the dialpad
it: Visualizza la tastiera telefonica

en: View the call history
it: Visualizza la cronologia delle chiamate

en: Co_ntact
it: C_ontatto

en: Act on selected contact
it: Agisce sul contatto selezionato

en: Ca_ll a number
it: Ch_iama un numero

en: Place a new call
it: Effettua una nuova chiamata

en: A_dd Contact
it: A_ggiungi contatto

en: Add a contact to the roster
it: Aggiunge un contatto alla rubrica

en: Find contacts
it: Trova dei contatti

note: FIXME: that isn't a very good way to do things
en: Other
it: Altro

en: Other possible actions
it: Altre azioni possibili

en: _Configuration Assistant
it: Configurazione _guidata

en: Run the configuration assistant
it: Esegue la configurazione guidata

en: Edit your accounts
it: Modifica gli account

en: Change your preferences
it: Modifica le preferenze

en: Con_tacts
it: C_ontatti

en: _Dialpad
it: _Tastiera telefonica

en: _Call History
it: Cronologia c_hiamate

en: Show offline _contacts
it: Mostrare contatti _fuori rete

en: Contacts
it: Contatti

en: Dialpad
it: Tastiera telefonica

en: Call history
it: Cronologia chiamate

en: Available
it: Disponibile

en: Away
it: Assente

en: Busy
it: Occupato

en: Custom message...
it: Messaggio personalizzato...

en: Clear
it: Pulisci

note: Build the dialog
en: Custom Message
it: Messaggio personalizzato

en: Delete custom messages:
it: Eliminare messaggi personalizzati:

en: Define a custom message:
it: Messaggio personalizzato:
