Ekiga 2.x - en to nn translation catalogue (685 entries)

note: Application name
en: Ekiga Softphone
nn: Ekiga telefon

en: IP Telephony, VoIP and Video Conferencing
nn: IP-telefoni, VoIP og videokonferanse

en: Talk to and see people over the Internet
nn: Snakk med og sjå andre over Internett

en: 0: 56kbps, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Custom
nn: 0: 56 Kbps, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Sjølvvalt

en: Allow Ekiga to fall back to software scaling the picture-in-picture if hardware support is not available. If this is set to false, Ekiga will not try to open the PIP if hardware support is not available.
nn: Tillat Ekiga til å falla tilbake til å skalera bilete-i-bilete med programvare dersom maskinvarestøtte ikkje er tilgjengeleg. Om denne er sett til falsk så vil ikkje Ekiga opna bilete-i-bilete dersom maskinvarestøtte ikkje er tilgjengeleg.

en: Allow picture-in-picture software scaling
nn: Tillat skalering med programvare av bilete-i-bilete

en: Alternative audio output device
nn: Alternativ utgang for lyd

en: Always forward calls to the given host
nn: Alltid vidaresend samtaler til oppgjeven vert

en: Audio input device
nn: Inngang for lyd

en: Audio output device
nn: Utgang for lyd

en: Automatic answer
nn: Automatisk svar

en: Automatically reject or forward incoming calls if no answer is given after the specified amount of time (in seconds)
nn: Automatisk avvis eller vidaresend innkommande samtaler viss du ikkje har svara etter ei viss tid (i sekund)

en: Calls history
nn: Samtalelogg

en: Change the main window panel section
nn: Endra panelseksjonen for hovudvindauget

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting
nn: Tilkopling vil verta etablert i snøggstartmodus. Snøggstart er ein ny måte å starta samtaler snøggare, som vart introdusert i H.323v2. Dette er ikkje støtta av Netmeeting og kan, saman med bruk av H.245-tunnellering, krasje nokre versjonar av Netmeeting.

en: Contact long status
nn: Lang kontaktstatus

en: Contact short status
nn: Kort kontaktstatus

en: DTMF sending
nn: DTMF-sending

en: Disable video hardware acceleration
nn: Slå av maskinvareaksellerasjon av video

en: Display images from your camera device
nn: Vis bileta frå kameraet ditt

en: Enable 'Fast Start'
nn: Slå på snøggstart

en: Enable H.245 tunneling
nn: Slå på H.245-tunnellering

en: Enable STUN network detection
nn: Slå på STUN nettverksattkjenning

en: Enable early H.245
nn: Slå på tidleg H.245

en: Enable echo cancelation
nn: Slå på fjerning av ekko

en: Enable silence detection
nn: Slå på oppdaging av togn

en: Enable the automatic network setup resulting from the STUN test
nn: Slå på automatisk oppset av nettverk etter STUN-test

en: Enter the number of seconds after which Ekiga should try refreshing the NAT binding when STUN is being used
nn: Oppgje tal på sekund før Ekiga skal oppdatera NAT-binding når STUN brukast

en: Enter your full name
nn: Skriv inn ditt fulle namn

en: Forward calls to host
nn: Vidaresend samtaler til vert

en: Forward calls to the given host if busy
nn: Vidaresend samtaler til oppgjeven vert viss oppteken

en: Forward calls to the given host if no answer
nn: Vidaresend samtaler til oppgjeven vert når ingen svarar

en: Frame Rate
nn: Biletrate

en: Full name
nn: Fullt namn

en: If enabled, Ekiga will start hidden provided that the notification area is present in the GNOME panel
nn: Viss aktivert vil Ekiga starta opp i skjult modus, gjeven at varslingsområdet finst på GNOME-panelet

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below
nn: Vidarekoplar alle innkommande samtaler til verten vald i feltet nedanfor

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
nn: Vidarekoplar alle innkommande samtaler til verten vald i feltet nedanfor, dersom du alt er i ei samtale eller i ikkje-forstyrr-modus

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you do not answer the call
nn: Vidarekoplar alle innkommande samtaler til verten vald i feltet nedanfor viss du ikkje svarar oppringinga

en: If enabled, automatically answer incoming calls
nn: Svar på innkommande samtaler automatisk om slått på

en: If enabled, offline contacts will be shown in the roster
nn: Fråkopla kontaktar vil visast i kontaktlista om slått på

en: If enabled, use echo cancelation
nn: Automatisk kansellering av ekko

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it
nn: Brukar tognoppdaging med dei kodekane som støttar dette

en: Kind of network selected in the assistant
nn: Type nettverk valt i vegvisaren

en: LDAP servers
nn: LDAP-tenarar

en: List of configured LDAP servers
nn: Liste over sette opp LDAP-tenarar

en: List of folded groups in the roster
nn: Liste over samanslegne gruppar i kontaktlista

en: Listen port
nn: Lytteport

en: Local video window size
nn: Vindusstorleik for lokalt video

en: Maximum RX video bitrate
nn: Maksimal RX-videobitrate for mottak

en: Maximum TX video bitrate
nn: Maksimal TX-videobitrate for sending

en: Maximum jitter buffer
nn: Maksimalt jitter-buffer

en: NAT Binding Timeout
nn: Tidsavbrot for NAT-binding

en: No answer timeout
nn: Tida gjekk ut, inga svar

en: Outbound Proxy
nn: Utgåande mellomtenar

en: Place windows displaying video above other windows during calls
nn: Plasser vindauge som viser video over andre vindauge under samtaler

en: Play busy tone
nn: Spel av opptekentone

en: Play ring tone
nn: Spel av ringjetone

en: Play sound on incoming calls
nn: Spel ein lyd ved innkommande samtaler

en: Play sound on new message
nn: Spel ein lyd ved nye meldingar

en: Play sound on new voice mail
nn: Spel ein lyd ved ny talemelding

en: Position of the local video window
nn: Plassering av vindauget for lokal video

en: Position on the screen of the address book window
nn: Plasseringa av adressebokvindauget på skjermen

en: Position on the screen of the audio settings window
nn: Plassering på skjermen for vindauge for lydinnstillingar

en: Position on the screen of the chat window
nn: Plassering av samtalevindauget på skjermen

en: Position on the screen of the druid window
nn: Plassering av vegvisarvindauget på skjermen

en: Position on the screen of the log window
nn: Plassering av loggvindauget på skjermen

en: Position on the screen of the main window
nn: Plassering av hovudvindauget på skjermen

en: Position on the screen of the preferences window
nn: Plassering av innstillingsvindauget på skjermen

en: Position on the screen of the video settings window
nn: Plassering på skjermen for vindauge for videoinnstillingar

en: Remote video window position
nn: Plassering av fjernt videovindauge

en: Remote video window size
nn: Storleik på fjernt vindeovindauge

en: Select an alternative audio output device to use for sound events.
nn: Vel ei alternativ utgangseining for avspeling av lydhendingar.

en: Select the audio input device to use
nn: Vel inndataeining for lyd

en: Select the audio output device to use
nn: Vel utdataeining for lyd

en: Select the format for video cameras (does not apply to most USB cameras)
nn: Vel formatet for videokamera (vil ikkje gjelde for dei fleste USB-kamera)

en: Select the transmitted video size: Small (QCIF 176x144) or Large (CIF 352x288)
nn: Vel overført videostorleik: liten (QCIF 176×144) eller stor (QCIF 352×288)

en: Select the video input device to use. If an error occurs when using this device a test picture will be transmitted.
nn: Vel inndataeining for video som skal brukast. Viss det skjer ein feil når denne eininga brukast, vil eit testbilete verta overført.

en: Show offline contacts
nn: Vis fråkopla kontaktar

en: Show the call panel
nn: Vis samtalepanelet

en: Size of the address book window
nn: Storleiken på adressebokvindauget

en: Size of the audio settings window
nn: Storleik på vindauge for lydinnstillingar

en: Size of the chat window
nn: Storleik på samtalevindauget

en: Size of the druid window
nn: Storleik på vegvisarvindauget

en: Size of the preferences window
nn: Storleik på innstillingsvindauget

en: Size of the video settings window
nn: Storleik på vindauge for videoinnstillingar

en: Specify the software scaling algorithm
nn: Oppgje algoritme for programvareskalering

en: Specify the software scaling algorithm: 0: nearest neighbor, 1: nearest neighbor with box filter, 2: bilinear filtering, 3: hyperbolic filtering. Does not apply on windows systems.
nn: Oppgje algoritme for skalering i programvare: 0: nærmaste nabo, 1: nærmaste nabo med boksfilter, 2: bilineær filtrering, 3: hyperbolsk filtrering. Brukast ikkje på Windows-system.

en: Start hidden
nn: Start skylt

en: TCP port range
nn: TCP-portintervall

en: Temporal Spatial Trade Off
nn: Mellombels romleg kompromiss

en: The Audio Codecs List
nn: Liste over lydkodekar

en: The SIP Outbound Proxy to use for outgoing calls
nn: Mellomtenar for utgåande SIP-samtaler

en: The STUN Server
nn: STUN-tenar

en: The STUN server to use for STUN Support. STUN is a technology that permits passage through some types of NAT gateway
nn: STUN-tenar som skal brukast for STUN-støtte. STUN er ein teknikk som brukast for å gå gjennom nokre typar NAT-portnarar

en: The Video Codecs List
nn: Liste over videokodekar

en: The accounts list
nn: Kontolista

en: The audio codecs list
nn: Liste over lydkodekar

en: The busy tone sound
nn: Opptekentonelyden

en: The chosen sound will be played at the end of calls or calling somebody who is busy, if enabled
nn: Den valde lyden vil spelast av ved samtaleslutt eller ved å ringja nokon som er oppteken

en: The chosen sound will be played on incoming calls, if enabled
nn: Den valde lyden vil verta spelt av ved innkommande samtaler

en: The chosen sound will be played when a new instant message is received, if enabled
nn: Vald lyd vil verta spelt av ved mottak av lynmelding, viss aktivert

en: The chosen sound will be played when a new voice mail is received, if enabled
nn: Vald lyd vil verta spelt av når ein ny talepostmelding mottas, viss aktivert

en: The chosen sound will be played when calling somebody, if enabled
nn: Den valde lyden vil verta spelt av når du ringar nokon

en: The default video view
nn: Standard videovising

en: The default video view (0: Local, 1: Remote, 2: Both layered, 3: Both with local video in a separate window, 4: Both)
nn: Standard videovising (0: Lokal, 1: Ekstern, 2: Begge overlappande, 3: Begge med lokal video i eige vindauge, 4: Begge)

en: The dial tone sound
nn: Ringjetonelyd

en: The history of the 100 last calls
nn: Historien for dei siste 100 samtalene

en: The host where calls should be forwarded if call forwarding is enabled
nn: Verten som samtaler skal vidaresendast til viss vidaresending av samtaler er aktivert

en: The incoming call sound
nn: Lyd for innkommande samtaler

en: The list of accounts to which Ekiga should register
nn: Liste med kontoar der Ekiga skal registrera seg

en: The long status information
nn: Lang statusinformasjon

en: The maximum RX video bitrate in kbit/s. This value will be signaled to the peer endpoint that can adjust (if it supports it) its TX bitrate if it is above the signaled value
nn: Maksimal RX-videobitrate i kbit/s. Denne verdien vil verta send til sluttlikemannen som vil justera ned sin bitrate dersom han er over den sendte verdien.

en: The maximum TX video bitrate in kbit/s. The video quality and the number of transmitted frames per second (depends on selected codec) will be dynamically adjusted above their minimum during calls to try to minimize the bandwidth to the given value
nn: Maksimal TX-videobitrate i kbit/s. Videokvaliteten og talet på overførte rammer per sekund vil verta justert over minimumsverdien under samtaler for å minimera bandbreidda til denne verdien.

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms)
nn: Høgste jitter-bufferstorleik ved lydmottak (i ms)

en: The maximum transmitted frame rate in frames/s. This rate may not be reached in case a minimum quality was configure via a TSTO value smaller than 31 and the bitrate selected is not sufficient to support this minimum quality
nn: Talet på maksimalt sende rammer i rammer per sekund. Denne raten vil kanskje ikkje verta oppnått dersom minimumskvaliteten er stilt inn via ein TSTO-verdi mindre enn 31 og den setne bitraten ikkje er høg nok til å oppnå minimumskvaliteten.

en: The new instant message sound
nn: Den nye lyden for lynmeldingar

en: The new voice mail sound
nn: Den nye lyden for talepost

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect
nn: Porten som skal lyttast til for innkommande tilkoplingar. Ekiga må startast på nytt for at den nye verdien skal tas i bruk.

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect.
nn: Porten som skal lyttast til for innkommande samtaler. Ekiga må startast på nytt for at den nye verdien skal takast i bruk.

en: The position of the local video window
nn: Plassering for lokalt videovindauge

en: The position of the remote video window
nn: Plassering av fjernt videovindauge

en: The range of TCP ports that Ekiga will use for the H.323 H.245 channel. This port range has no effect if both participants to the conference are using H.245 Tunneling.
nn: Intervall med TCP-portar som Ekiga vil bruka for H323 H.245-kanalen. Portintervallet har ingen effekt om begge konferansedeltakarane brukar H.245-tunnellering.

en: The range of UDP ports that Ekiga will use.
nn: Intervall av UDP-portar som Ekiga vil bruka.

en: The short status information
nn: Kort statusinformasjon

en: The size of the local video window
nn: Storleik på vindauge for lokal video

en: The size of the remote video window
nn: Storleik på vindauge for fjern video

en: The sound that will be played at the end of calls or when calling somebody who is busy, if enabled
nn: Lyden som vert spelt av når ein samtale avsluttast og ved oppringing av nokon som er opptatt

en: The sound that will be played on incoming calls, if enabled
nn: Lyden som vert spelt av ved innkomande samtaler

en: The sound that will be played when calling somebody, if enabled
nn: Lyden som vert spelt av når du ringar nokon

en: The sound that will be played when there is a new instant message, if enabled
nn: Lyd som vert spelt av når ein ny lynmelding mottas, viss aktivert

en: The sound that will be played when there is a new voice mail, if enabled
nn: Lyd som vert spelt av når ein ny talepost mottas, viss aktivert

en: The video channel number to use (to select camera, tv or other sources)
nn: Videokanalnummeret som skal brukast (for å velja kamera, tv eller andre kjelder)

en: The video codecs list
nn: Liste over videokodekar

en: The video view before having switched to fullscreen
nn: Videovisinga før byting til fullskjerm

en: The video view before having switched to fullscreen (same values as video_view)
nn: Videovisinga før byting til fullskjerm (same verdiar som video_view)

en: The zoom value
nn: Forstørringsverdi

en: The zoom value in percent to apply to images displayed in the main GUI (can be 50, 100, or 200)
nn: Forstørringsverdi i prosent som skal brukast på bileta som vert viste i hovudvindauget (kan vera 50, 100 eller 200)

en: This allows you to set the mode for sending DTMFs. The values can be "RFC2833" (0), "INFO" (1)
nn: Dette tillèt bruk av modus for DTMF-sending. Verdiane kan vera «RFC2833» (0) og «INFO» (1)

en: This allows you to set the mode for sending DTMFs. The values can be "String" (0), "Tone" (1), "RFC2833" (2), "Q.931" (3) (default is "String"). Choosing other values than "String" disables the Text Chat
nn: Dette tillèt innstilling av modus for sending av DTMFs- Verdiene kan vera «String» (0), «Tone» (1), «RFC2833» (2), «Q.931» (3) (standardverdi er «String»). Ved val av andre verdiar enn «String» deaktiverast tekstsamtale.

en: This enables H.245 Tunneling mode. In H.245 Tunneling mode H.245 messages are encapsulated into the H.225 channel (port 1720). This saves one TCP connection during calls. H.245 Tunneling was introduced in H.323v2 and Netmeeting does not support it. Using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
nn: Dette aktiverer H.245-tunnelleringsmodus. For H.245-tunnellering vert H.245-meldingar pakka inn i H.225-kanalen (port 1720). Dette sparer ein TCP-tilkopling under samtaler. H.245-tunnellering vart introdusert i H.323v2 og Netmeeting støttar det ikkje. Bruk av både snøggstart og H.245-tunnellering kan krasja nokre versjonar av Netmeeting.

en: This enables H.245 early in the setup
nn: Dette aktiverer tidlig H.245 i oppstarten

en: This key disables DirectX (on win32) and XVideo (on Linux) video hardware acceleration
nn: Denne nøkkelen slår av maskinvareaksellerasjon via DirectX (på win32) og XVideo (på Linux)

en: UDP port range
nn: UDP-portintervall

en: Video channel
nn: Videokanal

en: Video format
nn: Videoformat

en: Video input device
nn: Eining for innkommande video

en: Video preview
nn: Førehandsvising av video

en: Video size
nn: Biletstorleik

en: Whether to prefer to sustain the max. frame rate or lower it possibly in order to keep a minimum level of (spatial) quality for all frames. 0: Highest minimal quality, 31: lowest minimal quality
nn: Om ein skal føretrekkje oppretthalding av høg biletrate, eller å minke raten for å behalda ein minimumskvalitet på alle bileta. 0: Høgast minimumskvalitet, 31: Lågast minimumskvalitet.

en: _Find
nn: _Finn

en: Neighbours
nn: Naboar

en: Clear List
nn: Tøm liste

en: Received
nn: Motteken

en: Placed
nn: Oppringt

en: Missed
nn: Tapt

en: Call in progress
nn: Samtale pågår

en: New contact
nn: Ny kontakt

en: Unnamed
nn: Utan namn

en: _Edit
nn: R_ediger

en: _Remove
nn: Fje_rn

en: Edit roster element
nn: Rediger element i kontaktlista

en: Please fill in this form to change an existing element of ekiga's internal roster
nn: Fyll ut dette skjemaet for å endra ei oppføring i Ekiga si interne kontaktliste

en: Name:
nn: Namn:

en: Address:
nn: Adresse:

en: Is a preferred contact
nn: Er ein føretrekt kontakt

en: Choose groups:
nn: Vel grupper:

en: Add to local roster
nn: Legg til i lokal kontaktliste

en: Services
nn: Tenester

en: Echo test
nn: Test av ekko

en: Conference room
nn: Konferanserom

en: Call back test
nn: Test av tilbakeringing

en: Local roster
nn: Lokal kontaktliste

en: Rename
nn: Endra namn

en: Family
nn: Familie

en: Friend
nn: Venn

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; associate means someone who is at the same "level" than you.
en: Associate
nn: Kollega

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; assistant means someone who is at a lower "level" than you.
en: Assistant
nn: Assistent

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; supervisor means someone who is at a higher "level" than you.
en: Supervisor
nn: Leiar

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; self means yourself.
en: Self
nn: Meg

en: Please fill in this form to add a new contact to ekiga's internal roster
nn: Fyll ut dette skjemaet for å leggja til ein ny kontakt i Ekiga si interne kontaktliste

en: Put contact in groups:
nn: Legg til kontakten i grupper:

en: You supplied an unsupported address
nn: Du oppga ei adresse som ikkje er støtta

en: You already have a contact with this address!
nn: Du har allereie ein kontakt med denne adressa!

en: Rename group
nn: Endra namn på gruppe

en: Please edit this group name
nn: Venligst endra namnet på denne gruppa

en: Call
nn: Ring

en: Transfer
nn: Overfør

note: Translators : The alias we are registering already exists : failure
en: Duplicate alias
nn: Duplisert alias

en: Bad username/password
nn: Ugyldig brukarnamn/passord

en: Transport error
nn: Transportfeil

en: Failed
nn: Mislukkast

note: translators : the result will look like : * "registered (with 2 voice mail messages)"
en: %s (with %d voice mail message) | %s (with %d voice mail messages)
nn[0]: %s (med %d telefonsvarmelding)
nn[1]: %s (med %d telefonsvarmeldingar)

en: _Disable
nn: Slå _av

en: _Enable
nn: Slå _på

en: Recharge the account
nn: Gjenopplad konto

en: Consult the balance history
nn: Vis balansehistorikken

en: Consult the call history
nn: Vis samtalehistorikken

en: Edit account
nn: Endra kontoen din

en: Please update the following fields:
nn: Oppdater følgjande felt:

en: Gatekeeper:
nn: Portner:

en: User:
nn: Brukar:

note: Translators: * SIP knows two usernames: The name for the client ("User") and the name * for the authentication procedure ("Authentication User")
en: Authentication User:
nn: Brukar for autentisering:

en: Password:
nn: Passord:

en: Timeout:
nn: Tidsavbrot:

en: Enable Account
nn: Slå på konto

en: You did not supply a name for that account.
nn: Du oppgav ikkje eit namn for den kontoen.

en: You did not supply a host to register to.
nn: Du oppgav ikkje ein vert å registera deg på.

en: You did not supply a user name for that account.
nn: Du oppgav ikkje eit brukarnamn for den kontoen.

en: The timeout should have a bigger value.
nn: Tidsavbrotet bør ha ein større verdi.

en: Registered
nn: Registrert

en: Unregistered
nn: Registrering fjerna

en: Could not unregister
nn: Kunne ikkje fjerna registrering

en: Could not register
nn: Kunne ikkje registrere

en: Processing...
nn: Prosesserer...

en: _Add an Ekiga.net Account
nn: _Lag ein Ekiga.net-konto

en: _Add an Ekiga Call Out Account
nn: _Legg til konto for å ringja opp med Ekiga

en: _Add a SIP Account
nn: _Legg til ein SIP-konto

en: _Add an H.323 Account
nn: _Legg til ein H.323-konto

en: Please update the following fields.
nn: Oppdater følgjande felt:

en: Get an Ekiga.net SIP account
nn: Få ein Ekiga.net SIP-konto

en: _User:
nn: _Brukar:

en: _Password:
nn: _Passord:

en: Get an Ekiga Call Out account
nn: Få ein konto for å ringja opp med Ekiga

en: _Account ID:
nn: _Kont-ID:

en: _PIN Code:
nn: _PIN-kode:

en: _Name:
nn: _Namn:

en: _Gatekeeper:
nn: _Portnar:

en: _Timeout:
nn: _Tidsavbrot:

en: _Registrar:
nn: _Registrator:

en: _Authentication User:
nn: _Brukar for autentisering:

en: Local user cleared the call
nn: Lokal brukar avslutta samtala

en: Local user rejected the call
nn: Lokal brukar avviste samtala

en: Remote user cleared the call
nn: Ekstern brukar avslutta samtala

en: Remote user rejected the call
nn: Ekstern brukar avviste samtala

en: Remote user has stopped calling
nn: Den andre brukaren har avslutta samtala

en: Abnormal call termination
nn: Uvanleg samtaleavslutting

en: Could not connect to remote host
nn: Klarte ikkje kopla til den andre enden

en: The Gatekeeper cleared the call
nn: Portvakten avslutta samtalen

en: User not found
nn: Brukar ikkje funnen

en: Insufficient bandwidth
nn: Ikkje nok bandbreidd

en: No common codec
nn: Inga passande komprimering

en: Call forwarded
nn: Samtale vidaresend

en: Security check failed
nn: Sikkerhetssjekk mislukkast

en: Local user is busy
nn: Lokal brukar er oppteken

en: Congested link to remote party
nn: Overbelasta samband til ekstern brukar

en: Remote user is busy
nn: Ekstern brukar er oppteken

en: Remote host is offline
nn: Ekstern brukar er frakopla

en: User is not available
nn: Brukar er ikkje tilgjengeleg

en: Call completed
nn: Samtale fullførd

en: Ekiga did not manage to configure your network settings automatically. You can still use it, but you need to configure your network settings manually.
    
    Please see http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually for instructions
nn: Ekiga klarte ikkje å stilla inn nettverkinnstillingane dine automatisk. Du kan fortset bruka Ekiga, men du må stilla inn nettverksinnstillingane dine manuelt.
    
    Sjå http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually for instruksjonar

en: Message
nn: Melding

en: Bad request
nn: Ugyldig førespurnad

en: Payment required
nn: Betaling kreves

en: Unauthorized
nn: Uautorisert

en: Forbidden, please check that username and password are correct
nn: Forboden. Kontroller brukarnamn og passord

en: Timeout
nn: Tidsavbrot

en: Conflict
nn: Konflikt

en: Temporarily unavailable
nn: Mellombels utilgjengeleg

en: Not acceptable
nn: Ikkje akseptabelt

en: Illegal status code
nn: Ugyldig statuskode

en: Multiple choices
nn: Fleire val

en: Moved permanently
nn: Flytta permanent

en: Moved temporarily
nn: Flytta mellombels

en: Use proxy
nn: Bruk mellomtenar

en: Alternative service
nn: Alternativ teneste

en: Not found
nn: Ikkje funne

en: Method not allowed
nn: Ikkje-tillata metode

en: Proxy authentication required
nn: Autentisering til mellomtenar påkravt

en: Length required
nn: Lengd påkravt

en: Request entity too big
nn: Etterspurd eining for stor

en: Request URI too long
nn: Etterspurd URI for lang

en: Unsupported media type
nn: Ustøtta mediatype

en: Unsupported URI scheme
nn: Ustøtta URI-skjema

note: Translators:  The extension we are trying to register does not exist. * Here extension is a specific "phone number", see * http://en.wikipedia.org/wiki/Extension_(telephone) * for more information
en: Bad extension
nn: Ugyldig utviding

en: Extension required
nn: Utviding påkravt

en: Interval too brief
nn: For kort intervall

en: Loop detected
nn: Lykkje oppdaga

en: Too many hops
nn: For mange hopp

en: Address incomplete
nn: Ufullførd adresse

en: Ambiguous
nn: Fleirtydig

en: Busy Here
nn: Oppteken her

en: Request terminated
nn: Førespurnad avslutta

en: Remote party host is offline
nn: Verten til ekstern deltakar er fråkopla

en: Not acceptable here
nn: Ikkje akseptabelt her

en: Bad event
nn: Ugyldig hending

en: Request pending
nn: Uoppgjord førespurnad

en: Undecipherable
nn: Uforståeleg

en: Internal server error
nn: Intern tenarfeil

en: Not implemented
nn: Ikkje implementert

en: Bad gateway
nn: Ugyldig portnar

en: Service unavailable
nn: Teneste utilgjengeleg

en: Server timeout
nn: Tidsavbrot for tenar

en: SIP version not supported
nn: Ikkje støtta SIP-versjon

en: Message too large
nn: For stor melding

en: Busy everywhere
nn: Oppteken overalt

en: Decline
nn: Avstå

en: Does not exist anymore
nn: Finst ikkje lenger

en: Globally not acceptable
nn: Globalt ikkje akseptabelt

en: Could not send message
nn: Klarte ikkje senda melding

en: Incoming call from %s
nn: Innkommande samtale frå %s

en: Incoming call
nn: Innkommande samtale

en: In a call with %s
nn: I ei samtale med %s

en: In a call
nn: I ei samtale

en: Advanced
nn: Avansert

en: Move selected codec priority upwards
nn: Flytt prioritet for vald kodek oppover

en: Move selected codec priority downwards
nn: Flytt prioritet for vald kodek nedover

en: Address Book
nn: Adressebok

en: Address _Book
nn: _Adressebok

note: This will add static and dynamic actions
en: _Action
nn: H_andling

en: Category
nn: Kategori

en: Full Name
nn: Fullt namn

en: _Search Filter:
nn: _Søkjefilter:

en: says:
nn: seier:

en: Open link in browser
nn: Opna lenkje i nettlesar

en: Copy link
nn: Kopier lenkje

en: _Smile...
nn: _Smil …

note: we can't do much here since we get the Chat as reference...
en: Chat Window
nn: Samtalevindauge

en: Unsorted
nn: Usortert

en: Do not show this dialog again
nn: Ikkje vis denne dialogen att

en: %d user found | %d users found
nn[0]: %d brukar funnen
nn[1]: %d brukarar funne

en: New _Contact
nn: Ny _kontakt

en: VoIP _URI:
nn: VoIP-_URI:

en: _Home phone:
nn: _Heimetelefon:

en: _Office phone:
nn: K_ontortelefon:

en: _Cell phone:
nn: Mo_biltelefon:

en: _Pager:
nn: _Personsøker:

en: Edit contact
nn: Rediger kontakt

en: Remove contact
nn: Fjern kontakt

en: Are you sure you want to remove %s from the addressbook?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna %s frå adresseboka?

en: Audio test
nn: Lydtest

en: Silent
nn: Stille

en: Video test
nn: Bilettest

note: Translators: "Screencast" means the video input device will be your screen -- the other end will see your desktop
en: Crazy
nn: Galskap

en: Screencast
nn: Skjermopptak

en: _Refresh
nn: Oppdate_r

en: _Remove addressbook
nn: _Fjern adressebok

en: Addressbook _properties
nn: _Eigenskapar til adressebok

en: LDAP SASL Interaction
nn: LDAP SASL-samhandling

note: Translators, Howard explained : "Challenge" is a generic term * in authentication. It's a prompt from the authentication mechanism * for some type of credential. Exactly what kind of challenge and * what kind of credential depends on the specific authentication * mechanism. Since SASL is a generic i
en: Challenge:
nn: Utfordring:

en: Interact
nn: Samhandla

en: Refreshing
nn: Oppdaterer

en: Could not initialize server
nn: Klarte ikkje klargjera tenar

en: LDAP Error:
nn: LDAP-feil:

en: Contacted server
nn: Kontakta tenar

note: patience == 0
en: Could not connect to server
nn: Klarte ikkje å kopla til tenar

note: patience == 0
en: Could not search
nn: Klarte ikkje søkja

en: Waiting for search results
nn: Ventar på søkjeresultat

en: Please edit the following fields
nn: Rediger følgjande felt

en: Book _Name
nn: Bok_namn

en: Server _URI
nn: _URI til tenar

en: Subtree
nn: Undertre

en: Single Level
nn: Eitt nivå

en: _Search Scope
nn: Verkefelt til _søk

note: Translators: DisplayName Attribute is the name of the LDAP * attribute whose value will be used to name an addressbook entry. * On Microsoft systems the actual attribute is literally named * "DisplayName" (i.e., "the name that will be displayed") but on * most LDAP servers it's "CommonName".
en: _DisplayName Attribute
nn: DisplayName-attributt

en: Call _Attributes
nn: Samt_aleattributtar

en: _Filter Template
nn: _Filtermal

note: Translators: Bind ID - In LDAP, the operation that begins an LDAP * session and authenticates the user to the directory is called a * Bind operation.  There are two types of Binds supported in the * standard protocol - Simple Bind and SASL Bind.  Since both of * them are used for authentication, bot
en: Bind _ID
nn: Bind-_ID

en: _Password
nn: _Passord

en: Use TLS
nn: Bruk TLS

en: Use SASL
nn: Bruk SASL

en: SASL _Mechanism
nn: SASL-_mekanisme

en: Edit LDAP directory
nn: Rediger LDAP-mappe

en: Please provide a Book Name for this directory
nn: Oppgje eit boknamn for denne mappa

en: Please provide a Server URI
nn: Oppgje ein URI til tenar

en: Please provide a DisplayName Attribute
nn: Oppgje ein DisplayName-attributt

en: Please provide a Call Attribute
nn: Oppgje ein samtaleattributt

en: Invalid Server URI
nn: Ugyldig URI til tenar

en: Add an LDAP Address Book
nn: Legg til ein LDAP-adressebok

en: Add the Ekiga.net Directory
nn: Legg til Ekiga.net-mappe

en: Create LDAP directory
nn: Opprett LDAP-mappe

en: Ekiga.net Directory
nn: Ekiga.net-mappe

en: inactive
nn: inaktiv

en: error connecting (%s)
nn: feil ved tilkopling (%s)

en: connecting
nn: koplar til

en: authenticating
nn: autentiserer

note: FIXME: can't we report better?
en: error connecting
nn: feil ved tilkopling

en: disconnected
nn: fråkopla

en: connected
nn: tilkopla

note: FIXME: can't we report something better?
en: error authenticating loudmouth account
nn: feil under autentisering av loudmouth-konto

en: Server:
nn: Tenar:

en: Resource:
nn: Resurs:

en: Enable account
nn: Slå på konto

en: Edit
nn: Rediger

en: _Add a jabber/XMPP account
nn: _Legg til ein jabber/XMPP-konto

en: Authorization to see your presence
nn: Autentisering for å sjå di nærvere

en: %s asks the permission to see your presence, saying: "%s".
nn: %s ber om lov til å sjå nærvera di og seier: «%s».

en: %s asks the permission to see your presence.
nn: %s ber om lov til å sjå nærvera di.

en: grant him/her the permission to see your presence
nn: gje vedkommande lov til å sjå di nærvere

en: refuse him/her the permission to see your presence
nn: nekt vedkommande å sjå di nærvere

en: decide later (also close or cancel this dialog)
nn: bestem seinare (og lukk eller avbryt denne dialogen)

en: Your answer is:
nn: Ditt svar er:

en: Add a roster element
nn: Legg til element i kontaktlista

en: Please fill in this form to add a new element to the remote roster
nn: Fyll ut dette skjemaet for å leggja til ei ny oppføring til den eksterne kontaktlista

en: Identifier:
nn: Identifikator:

en: identifier@server
nn: identifikator@tenar

en: Ask him/her to see his/her status
nn: Spør om å få sjå statusen til vedkommande

en: Forbid him/her to see my status
nn: Nekt vedkommande å sjå statusen min

en: Ask him/her to see his/her status (pending)
nn: Spør vedkommande om å få sjå statusen hans/hennar (utgåande)

en: Stop getting his/her status
nn: Stopp henting av statusen til vedkommande

en: Start chat
nn: Start samtale

en: Continue chat
nn: Fortset samtale

en: Please fill in this form to change an existing element of the remote roster
nn: Fyll ut dette skjemaet for å endra ei oppføring i den eksterne kontaktlista

en: New resource list
nn: Ny resursliste

en: Add new resource-list
nn: Legg til ny resursliste

en: Please fill in this form to add a new contact list to ekiga's remote roster
nn: Fyll ut dette skjemaet for å leggja til ei ny kontaktliste til Ekiga si eksterne kontaktliste

en: Writable:
nn: Skrivbar:

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: Click to fetch
nn: Trykk for å henta

en: Distant contact
nn: Fjerntliggande kontakt

en: Invalid server data
nn: Ugyldig data frå tenar

en: _Add a new contact
nn: _Legg til ein ny kontakt

en: _Refresh contact list
nn: _Oppdater kontaktlista

en: Contact list _properties
nn: _Eigenskapar til kontaktlista

en: Edit contact list properties
nn: Endra eigenskapane til kontaktlista

en: Please edit the following fields (no identifier means global)
nn: Rediger følgjande felt (ingen identifikator tyder global)

en: Contact list's name
nn: Namnet på kontaktlista

note: "Document" used as a name -- uri point to the root of a document tree
en: Document root
nn: Dokumentrot

en: Identifier
nn: Identifikator

en: Writable
nn: Skrivbar

en: Server username
nn: Tenarbrukarnamn

en: Server password
nn: Tenarpassord

en: Add a remote contact
nn: Legg til ekstern kontakt

en: Please fill in this form to create a new contact on a remote server
nn: Fyll ut dette skjemaet for å lage ein ny kontakt på ein ekstern tenar

en: %s / List #%d
nn: %s / Liste nr. %d

en: List #%d
nn: Liste nr. %d

en: Edit remote contact
nn: Rediger ekstern kontakt

en: Please fill in this form to change an existing contact on a remote server
nn: Fyll ut dette skjemaet for å endra ein eksisterande kontakt på ein ekstern tenar

en: Account Name
nn: Kontonamn

en: Accounts
nn: Kontoar

en: _Accounts
nn: _Kontoar

en: _Help
nn: _Hjelp

en: Active
nn: Aktiv

en: Enable
nn: Slå på

en: Disable
nn: Slå av

en: Remove
nn: Fjern

en: This is the Ekiga general configuration assistant. The following steps will set up Ekiga by asking a few simple questions.
    
    Once you have completed these steps, you can always change them later by selecting Preferences in the Edit menu.
nn: Dette er vegvisaren for Ekiga. Du vil no verta spurd nokre enkle spørsmål for å setja opp Ekiga.
    
    Når du er ferdig med desse innstillingane, kan du endra dei ved å velja «Brukarval» i «Rediger»-menyen.

en: Welcome to Ekiga
nn: Velkommen til Ekiga

en: Personal Information
nn: Personleg informasjon

note: The user fields
en: Please enter your first name and your surname:
nn: Skriv inn fornamn og etternamn:

en: Your first name and surname will be used when connecting to other VoIP and videoconferencing software.
nn: Ditt fornamn og etternamn vil verta brukt ved oppkopling til andre VoIP- og videokonferanseprogram.

en: Ekiga.net Account
nn: Ekiga.net-konto

en: Please enter your username:
nn: Venligst oppgje ditt brukarnamn:

en: Please enter your password:
nn: Oppgje passordet ditt:

en: The username and password are used to login to your existing account at the ekiga.net free SIP service. If you do not have an ekiga.net SIP address yet, you may first create an account below. This will provide a SIP address that allows people to call you.
    
    You may skip this step if you use an alternative SIP service, or if you would prefer to specify the login details later.
nn: Brukarnamn og passord brukast for pålogging til din eksisterande konto på ekiga.net SIP-tenesta. Viss du ikkje har ei SIP-adresse på ekiga.net enno kan du oppretta ein konto under. Dette vil gje deg ei SIP-adresse som andre kan bruka for å ringja deg.
    
    Du kan hoppa over dette steget viss du brukar ei anna SIP-teneste eller viss du ønskjer å oppgje desse detaljene seinare.

en: I do not want to sign up for the ekiga.net free service
nn: Eg vil ikkje registrera meg for å få gratistenesta frå Ekiga.net

en: Ekiga Call Out Account
nn: Ekiga-konto for å ringja opp

en: Please enter your account ID:
nn: Oppgje din konto-ID:

en: Please enter your PIN code:
nn: Oppgje ditt passord:

en: You can make calls to regular phones and cell numbers worldwide using Ekiga.
    
    To enable this, you need to do two things:
    - First buy an account at the URL below.
    - Then enter your account ID and PIN code.
    The service will work only if your account is created using the URL in this dialog.
nn: Du kan gjera oppringingar til vanlege telefonar og mobiltelefonar over heile verda med Ekiga.
    
    For å få til dette må du gjera to ting:
    – Først kjøp ein konto via adressa under.
    – Oppgje din konto-ID og PIN.
    Tenesta vil berre fungera viss kontoen vert oppretta via URL-en i denne dialogen.

en: Consult the calls history
nn: Vis samtalehistorikken

en: I do not want to sign up for the Ekiga Call Out service
nn: Eg vil ikkje registrera meg for å få Ekiga si oppringingsteneste

en: Connection Type
nn: Tilkoplingstype

note: The connection type
en: Please choose your connection type:
nn: Vel tilkoplingstypen din:

en: 56k Modem
nn: 56K modem

en: DSL/Cable (128 kbit/s uplink)
nn: DSL/kabel (128 kbit/s opplasting)

en: DSL/Cable (512 kbit/s uplink)
nn: DSL/kabel (512 kbit/s opplasting)

en: Keep current settings
nn: Behald noverande innstillingar

en: The connection type will permit determining the best quality settings that Ekiga will use during calls. You can later change the settings individually in the preferences window.
nn: Tilkoplingstypen bestemmer dei beste kvalitetsinnstillingane som Ekiga vil bruka under samtaler. Du kan seinare endra innstillingan i «Brukarval»-vindauget.

en: Audio Devices
nn: Lydeiningar

en: Please choose the audio ringing device:
nn: Vel ringjeeining:

en: The audio ringing device is the device that will be used to play the ringing sound on incoming calls.
nn: Ringjeeininga er eininga som vert brukt for å spela av ringjelyden når det kjem innkommande samtaler.

note: ---
en: Please choose the audio output device:
nn: Vel eining for avspeling av lyd:

en: The audio output device is the device that will be used to play audio during calls.
nn: Eining for avspeling av lyd er eininga som vert brukt til å spela av lyd under samtaler.

note: ---
en: Please choose the audio input device:
nn: Vel eining for opptak av lyd:

en: The audio input device is the device that will be used to record your voice during calls.
nn: Eining for opptak av lyd er eininga som vert brukt til å ta opp stemmen din under samtaler.

en: Please choose your video input device:
nn: Vel eining for opptak av video:

en: The video input device is the device that will be used to capture video during calls.
nn: Eining for opptak av video er eininga som vil ta opp video under samtaler.

en: No device found
nn: Inga eining funnen

en: Configuration Complete
nn: Oppsett fullførd

en: You have now finished the Ekiga configuration. All the settings can be changed in the Ekiga preferences. Enjoy!
nn: Du har no fullførd oppsettet av Ekiga. Alle innstillingane kan endrast i innstillingane.

en: Configuration summary:
nn: Oppsummering av oppsett:

en: Audio Ringing Device
nn: Ringjeeining

en: Audio Output Device
nn: Utgangseining for lyd

en: Audio Input Device
nn: Inngangseining for lyd

en: Video Input Device
nn: Inngangseining for video

en: SIP URI
nn: SIP-URI

en: Ekiga Call Out
nn: Ring ut med Ekiga

en: Ekiga Configuration Assistant (%d of %d)
nn: Ekiga oppsettsvegvisar (%d av %d)

en: Contributors:
nn: Bidragsytarar:

en: Artwork:
nn: Kunst:

en: See AUTHORS file for full credits
nn: Sjå fila AUTHORS for meir informasjon

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nn: Dette programmet er fri programvare. Du kan vidareformidla det og/eller endra det under vilkåra i GNU General Public License publisert av Free Software Foundation, anten versjon 2 av lisensen, eller, om du ønskjer, ein nyare versjon.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
nn: Programmet er gjort tilgjengeleg med håp om at det vil vera til nytte, men UTAN NOKON GARANTI, og heller ikkje med nokon indirekte garanti om at det vil vera OMSETJELEG eller EIGNA TIL NOKO SPESIELT FORMÅL. Sjå GNU General Public License for meir informasjon. Du bør ha motteken ein kopi av GNU General Public License saman med programmet. Dersom det ikkje er tilfellet, skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Ekiga is licensed under the GPL license and as a special exception, you have permission to link or otherwise combine this program with the programs OPAL, OpenH323 and PWLIB, and distribute the combination, without applying the requirements of the GNU GPL to the OPAL, OpenH323 and PWLIB programs, as long as you do follow the requirements of the GNU GPL for all the rest of the software thus combined.
nn: Ekiga er lisensert under GPL-lisensen og som eit spesielt unntak så har du lov å lenkja eller på annan måte kombinera dette programmet med programma OPAL, OpenH323 og PWLIB og vidareformidla kombinasjonen utan å krevja krava til GNU GPL på OPAL, OpenH323 og PWLIB så fremt du følgjer krava til GNU GPL på all anna programvare lenkja til eller kombinert med Ekiga.

en: Ekiga is full-featured SIP and H.323 compatible VoIP, IP-Telephony and Videoconferencing application that allows you to make audio and video calls to remote users with SIP and H.323 hardware or software.
nn: Ekiga er eit fullt funksjonelt SIP- og H.323-kompatibelt VoIP, IP-telefoni- og videokonferanseprogram som lèt deg bruka lyd- og biletsamtaler til andre brukarar med SIP og H.323-maskinvare eller programvare.

en: Unable to open help file.
nn: Klarte ikkje å opna hjelpefila.

en: A:%.1f/%.1f   V:%.1f/%.1f   FPS:%d/%d
nn: A:%.1f/%.1f   V:%.1f/%.1f   FPS: %d/%d

en: Connected with %s
nn: Kopla til %s

en: Standby
nn: På vent

en: Call on hold
nn: Samtale på vent

en: Call retrieved
nn: Samtale henta inn

en: Missed call from %s
nn: Mista oppringing frå %s

en: Error
nn: Feil

en: Error while initializing video output
nn: Feil under klargjering av videoutdata

en: No video will be displayed on your machine during this call
nn: Ingen video vil visast på maskina di under denne samtala.

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that no other application is using the accelerated video output.
nn: Det oppstod ein feil under opning eller klargjering av videoutdataen. Kontroller at ingen andre program brukar akselerert videoutdata.

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that you are using a color depth of 24 or 32 bits per pixel.
nn: Det oppstod ein feil under opning eller klargjering av videoutdataen. Kontroller at du har ei fargedjupne på 24- eller 32-bitar per piksel.

note: Translators: This is a hotplug status
en: Added video input device %s
nn: La til inneining %s for video

note: Translators: This is a hotplug status
en: Removed video input device %s
nn: Fjerna inneining %s for video

en: Error while accessing video device %s
nn: Feil under opning av videoeining %s

en: A moving logo will be transmitted during calls.
nn: Ein rørleg logo vil visast under samtaler.

en: There was an error while opening the device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your permissions and make sure that the appropriate driver is loaded.
nn: Opning av eininga mislukkast. Om ho er ei pluggbar eining kan det henda det er nok å kopla ho til på nytt. Dersom det ikkje hjelpte eller at ho ikkje er pluggbar, kontroller at du har dei rette løyva og at den rette drivaren er lasta inn.

en: Your video driver doesn't support the requested video format.
nn: Din grafikkdriver støttar ikkje førespurd videoformat.

en: Could not open the chosen channel.
nn: Klarte opna vald kanal.

en: Your driver doesn't seem to support any of the color formats supported by Ekiga.
     Please check your kernel driver documentation in order to determine which Palette is supported.
nn: Drivaren din ser ikkje ut til å støtte nokon av fargeformata til Ekiga.
    Sjekk kjernedriverdokumentasjonen for å finna ut kva fargepalett som er støtta.

en: Error while setting the frame rate.
nn: Feil ved setting av biletfrekvens.

en: Error while setting the frame size.
nn: Feil ved setting av biletstorleik.

en: Unknown error.
nn: Ukjend feil.

note: Translators: This is a hotplug status
en: Added audio input device %s
nn: La til lydinneining %s

note: Translators: This is a hotplug status
en: Removed audio input device %s
nn: Fjerna lyduteining %s

en: Error while opening audio input device %s
nn: Feil under opning lydinneining %s

note: Translators: This happens when there is an error with audio input: * Nothing ("silence") will be transmitted
en: Only silence will be transmitted.
nn: Kun togn vil verta overførd.

en: Unable to open the selected audio device for recording. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
nn: Umulig å bruka den valde lydeininga til opptak. Om ho er ei pluggbar eining kan det henda det er nok å kopla ho til på nytt. Om det ikkje hjelpte eller at ho ikkje er pluggbar, sjekk lydoppsettet, løyva og at eininga ikkje er oppteken.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to read data from this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
nn: Den valde lydeininga (%s) vart opna skikkeleg, men det er umulig å lesa data frå henne. Om ho er ei pluggbar eining kan det henda det er nok å kopla ho til på nytt. Om det ikkje hjelpte eller at ho ikkje er pluggbar må du sjekke lydoppsettet.

en: Added audio output device %s
nn: La til lyduteining %s

en: Removed audio output device %s
nn: Fjerna lyduteining %s

en: Error while opening audio output device %s
nn: Feil under opning av lyduteining %s

en: No incoming sound will be played.
nn: Ingen innkommande lyd vil verta avspelt.

en: Unable to open the selected audio device for playing. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
nn: Umulig å bruka den valde lydeininga til avspeling. Om ho er ei pluggbar eining kan det henda det er nok å kopla ho til på nytt. Om det ikkje hjelpte eller at ho ikkje er pluggbar, sjekk lydoppsettet, løyva og at eininga ikkje er oppteken.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to write data to this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
nn: Den valde lydeininga (%s) vart opna skikkeleg, men det er umulig å skriva data til henne. Om ho er ei pluggbar eining kan det henda det er nok å kopla ho til på nytt. Om det ikkje hjelpte eller at ho ikkje er pluggbar må du sjekke lydoppsettet.

en: Video Settings
nn: Videoinnstillingar

en: Adjust brightness
nn: Juster lysstyrke

en: Adjust whiteness
nn: Juster kvitfarge

en: Adjust color
nn: Juster farge

en: Adjust contrast
nn: Juster kontrast

en: Audio Settings
nn: Lydinnstillingar

en: _Retrieve Call
nn: _Hent samtale

en: _Hold Call
nn: _Stopp samtale

en: Suspend _Audio
nn: Pause _lyd

en: Suspend _Video
nn: Stopp _bilete

en: Resume _Audio
nn: Gjenoppta _lyd

en: Resume _Video
nn: Gjenoppta _bilete

en: Reject
nn: Avvis

en: Accept
nn: Godta

en: Incoming call from
nn: innkommande samtale frå

en: Remote URI:
nn: Ekstern URI:

en: Remote Application:
nn: Eksternt program:

en: Account ID:
nn: Konto-ID:

en: Call from %s
nn: Samtale frå %s

en: Call Duration: %s
nn: Samtalevarighet: %s

en: Transfer call to:
nn: Overfør samtale til:

en: No
nn: Nei

en: Yes
nn: Ja

en: Detected new audio input device:
nn: Fann ny inneining for lyd:

en: Detected new audio output device:
nn: Fann ny uteining for lyd:

en: Detected new video input device:
nn: Fann ny inneining for video:

en: Video Devices
nn: Videoeiningar

en: Do you want to use it as default device?
nn: Vil du bruka ho som førevald eining?

en: _Chat
nn: _Prat

en: Ca_ll
nn: R_ing

en: Place a new call
nn: Start ein ny samtale

en: _Hang up
nn: _Legg på

en: Terminate the current call
nn: Avslutt denne samtalen

en: A_dd Contact
nn: _Legg til kontakt

en: Add a contact to the roster
nn: Legg til kontakt i kontaktlista

en: Find contacts
nn: Finn kontaktar

en: Co_ntact
nn: Ko_ntakt

en: Act on selected contact
nn: Utfr handling på valt kontakt

en: H_old Call
nn: Set sa_mtale på vent

en: Hold the current call
nn: Stopp aktiv samtale

en: _Transfer Call
nn: _Overfør samtale

en: Transfer the current call
nn: Overfør denne samtalen

en: Suspend or resume the audio transmission
nn: Slå av eller på lydoverføringa

en: Suspend or resume the video transmission
nn: Slå av eller på videooverføringa

en: Close the Ekiga window
nn: Lukk Ekiga-vindauget

en: Quit
nn: Avslutt

en: _Configuration Assistant
nn: _Oppsettsvegvisar

en: Run the configuration assistant
nn: Køyr oppsettsvegvisaren

en: Edit your accounts
nn: Rediger din konto

en: Change your preferences
nn: Endra dine brukarval

en: _View
nn: _Vis

en: Con_tacts
nn: Kon_taktar

en: View the contacts list
nn: Vis kontaktlisten

en: _Dialpad
nn: _Nummertastatur

en: View the dialpad
nn: Vis nummertastatur

en: _Call History
nn: _Samtalehistorikk

en: View the call history
nn: Vis samtalehistorikken

en: _Show Call Panel
nn: Vi_s samtalepanel

en: _Local Video
nn: _Lokal video

en: Local video image
nn: Lokalt videobilete

en: _Remote Video
nn: Ekste_rn video

en: Remote video image
nn: Eksternt videobilete

en: _Picture-in-Picture
nn: _Bilete-i-bilete

en: Both video images
nn: Begge videobiletne

en: Picture-in-Picture in Separate _Window
nn: Bilete-i-bilete i eit eige vindauge

en: Zoom in
nn: Zoom inn

en: Zoom out
nn: Zoom ut

en: Normal size
nn: Normal storleik

en: _Fullscreen
nn: _Fullskjerm

en: Switch to fullscreen
nn: Byt til fullskjerm

en: Get help by reading the Ekiga manual
nn: Få hjelp ved å lesa hjelp for Ekiga

en: View information about Ekiga
nn: Vis informasjon om Ekiga

en: Enter a URI on the left, and click this button to place a call or to hangup
nn: Oppgje ein URI til venstre og trykk på denne knappen for å starta eller avslutta ei samtale

en: Contacts
nn: Kontaktar

en: Dialpad
nn: Nummertastatur

en: Call history
nn: Samtalelogg

en: Change the volume of your soundcard
nn: Endra volumet på lydkortet

en: Change the color settings of your video device
nn: Endra fargeinnstillingane for grafikkeininga

en: Lost packets: %.1f %%
    Late packets: %.1f %%
    Out of order packets: %.1f %%
    Jitter buffer: %d ms%s%s%s
nn: Tapte pakkar: %.1f %%
    Forsinka pakkar: %.1f %%
    Pakker i feil rekkjefølgje: %.1f %%
    Jitterbuffer: %d ms%s%s%s

en: Prints debug messages in the console (level between 1 and 5)
nn: Skriv avlusingsmeldingar til konsollen (nivå frå 1 til 5)

en: Prints user plane debug messages in the console (level between 1 and 4)
nn: Skriv avlusingsmeldingar til konsollen (nivå frå 1 til 4)

en: Makes Ekiga call the given URI
nn: Får Ekiga til å ringja opp gjeven URI

en: Play sound for new voice mails
nn: Spel ein lyd for nye talemeldingar

en: Play sound for new instant messages
nn: Spel ein lyd for nye lynmeldingar

en: _Full name:
nn: _Fullt namn:

en: User Interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Start _hidden
nn: Start _skjult

en: Show offline _contacts
nn: Vis avlogga _kontaktar

en: Video Display
nn: Videoskjerm

en: Place windows displaying video _above other windows
nn: Plasser vindauge som viser video _over andre vindauge

en: Network Settings
nn: Innstillingar for nettverk

en: Enable network _detection
nn: Slå på _gjenkjenning av nettverk

en: Call Forwarding
nn: Vidaresending av samtaler

en: _Always forward calls to the given host
nn: _Alltid vidaresend samtaler til oppgjeven vert

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings
nn: Vidaresend alle innkommande samtaler til verten som er oppgjeven i protokollinnstillingane

en: Forward calls to the given host if _no answer
nn: Vidaresend samtaler til oppgjeven vert viss ingen _svarar

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you do not answer the call
nn: Vidaresendar alle innkommande samtaler til verten spesifisert i protokollinnstillingane dersom du ikkje svarar oppringinga

en: Forward calls to the given host if _busy
nn: Vidaresend samtaler til oppgjeven vert viss _oppteken

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
nn: Vidaresendar alle innkommande samtalen til verten spesifisert i protokollinnstillingane dersom du allereie held ei samtale, eller viss du ikkje vil forstyrrast

en: Call Options
nn: Alternativ for samtale

note: Add all the fields
en: Timeout to reject or forward unanswered incoming calls (in seconds):
nn: Tidsavbrot for å avvisa eller vidaresenda usvara innkommande samtaler (i sekund):

en: _Automatically answer incoming calls
nn: Svar innkommande samtaler _automatisk

en: Ekiga Sound Events
nn: Lydhendingar for Ekiga

en: A
nn: L

en: Event
nn: Hending

en: Choose a sound
nn: Vel ein lyd

en: Wavefiles
nn: Lydfiler

en: Play
nn: Spel av

en: String
nn: Streng

en: Misc Settings
nn: Ulike innstillingar

en: Forward _URI:
nn: Vidaresendings-_URI:

en: Advanced Settings
nn: Avanserte innstillingar

note: The toggles
en: Enable H.245 _tunneling
nn: Aktiver H.245-tunnellering

en: Enable _early H.245
nn: Aktiver _tidlig H.245

en: Enable fast _start procedure
nn: Aktiver rask _start

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
nn: Tilkopling vil verta etablert i snøggstartmodus. Snøggstart er ein ny måte å starta samtaler snøggare, som vart introdusert i H.323v2. Dette vert ikkje støtta av Netmeeting og kan, saman med H.245-tunnellering krasja nokre versjonar av Netmeeting.

en: DTMF Mode
nn: DTMF-modus

en: _Send DTMF as:
nn: _Send DTMF som:

en: This allows you to set the mode for DTMFs sending.
nn: Dette tillèt bruk av modus for DTMF-sending.

en: INFO
nn: INFORMASJON

en: _Outbound Proxy:
nn: _Utgående mellomtenar:

en: Ringing Device
nn: Ringjeeining

en: Select the ringing audio device to use
nn: Vel lydeining som skal brukast for ringing

en: Output device:
nn: Eining for avspeling:

en: Input device:
nn: Eining for opptak:

note: That button will refresh the device list
en: _Detect devices
nn: _Gjenkjenn einingar

en: Click here to refresh the device list.
nn: Trykk her for å oppdatera lista med einingar.

en: PAL (Europe)
nn: PAL (Europa)

en: NTSC (America)
nn: NTSC (USA)

en: SECAM (France)
nn: SECAM (Frankrike)

note: Video Channel
en: Channel:
nn: Kanal:

en: Size:
nn: Storleik:

en: Select the transmitted video size
nn: Vel storleik på oversendt video

en: Codecs
nn: Komprimeringar

en: Settings
nn: Innstillingar

note: Translators: the full sentence is Automatically adjust jitter buffer between X and Y ms
en: Enable silence _detection
nn: Aktiver _oppdaging av togn

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it.
nn: Bruk togndetektering med kodekar som støttar dette.

en: Enable echo can_celation
nn: Aktiver fjerning a_v ekko

en: If enabled, use echo cancelation.
nn: Buk kansellering av ekko viss aktiv.

en: Maximum _jitter buffer (in ms):
nn: Maksimalt _jitter-buffer (i ms):

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms).
nn: Høgste jitter-bufferstorleik ved lydmottak (i ms).

note: Translators: the full sentence is Keep a minimum video quality of X %
en: Picture Quality
nn: Biletkvalitet

en: Choose if you want to guarantee a minimum image quality (possibly leading to dropped frames in order not to surpass the bitrate limit) or if you prefer to keep the frame rate.
nn: Vel om du vil garantera ein minste biletkvalitet (som kan tyda at rammer vert droppa for å ikkje overstiga bitrategrensa) eller om du vil behalda rammeraten

en: Maximum video _bitrate (in kbits/s):
nn: Maksimal video_bitrate (i kbit/s):

en: The maximum video bitrate in kbits/s. The video quality and the effective frame rate will be dynamically adjusted to keep the bitrate at the given value.
nn: Maksimal videobitrate i kbit/s. Videokvaliteten og talet på overførte rammer per sekund (avhengig av kodek) vil verta justert over minimumsverdien under samtaler for å minimera bitraten til denne verdien.

en: Ekiga Preferences
nn: Brukarval for Ekiga

en: General
nn: Generelt

en: Personal Data
nn: Personlege data

en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

en: Sound Events
nn: Lydhendingar

en: Protocols
nn: Protokollar

en: SIP Settings
nn: Innstillingar for SIP

en: H.323 Settings
nn: Innstillingar for H.323

note: The player
en: Audio
nn: Lyd

en: Devices
nn: Einingar

en: You have %d message | You have %d messages
nn[0]: Du har %d melding
nn[1]: Du har %d meldingar

en: The following accounts are inactive:
nn: Følgjande kontoar er inaktive:

en: Online
nn: Tilkopla

en: Away
nn: Borte

en: Do Not Disturb
nn: Ikkje forstyrr

en: Custom message...
nn: Sjølvskriven melding …

en: Clear
nn: Tøm

note: Build the dialog
en: Custom Message
nn: Sjølvskriven melding

en: Delete custom messages:
nn: Slett sjølvskrivne meldingar:

en: Define a custom message:
nn: Lag ei sjølvskriven melding:
