ekiga - en to sv translation catalogue (709 entries)

note: Application name
en: Ekiga Softphone
sv: Programtelefonen Ekiga

en: IP Telephony, VoIP and Video Conferencing
sv: IP-telefoni, VoIP och videokonferens

en: Talk to and see people over the Internet
sv: Prata med och se personer över Internet

en: 0: 56kbps, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: LAN, 5: Custom
sv: 0: 56 kb/s, 1: ISDN, 2: DSL128, 3: DSL512, 4: Lokalt nätverk, 5: Anpassad

en: Allow Ekiga to fall back to software scaling the picture-in-picture if hardware support is not available. If this is set to false, Ekiga will not try to open the PIP if hardware support is not available.
sv: Tillåt Ekiga att falla tillbaka på programvaruskalning av bild-i-bild om hårdvarustöd inte finns tillgängligt. Om denna är inställd till falskt kommer Ekiga inte att försöka att öppna Bild-i-Bild om hårdvarustöd inte finns tillgängligt.

en: Allow picture-in-picture software scaling
sv: Tillåt programvaruskalning för bild-i-bild

en: Alternative audio output device
sv: Alternativ ljudutgångsenhet

en: Always forward calls to the given host
sv: Vidarekoppla alltid samtal till den angivna värden

en: Audio input device
sv: Ljudingångsenhet

en: Audio output device
sv: Ljudutgångsenhet

en: Automatic answer
sv: Automatiskt svar

en: Automatically reject or forward incoming calls if no answer is given after the specified amount of time (in seconds)
sv: Avvisa eller vidarekoppla automatiskt inkommande samtal om inget svar ges inom den angivna tiden (i sekunder)

en: Calls history
sv: Samtalshistorik

en: Change the panel section of the main window
sv: Ändra panelsektionen i huvudfönstret

en: Change the panel section of the main window (0=Contacts, 1=Dialpad, 2=Call history)
sv: Ändra panelsektionen för huvudfönstret (0=Kontakter, 1=Knappsats, 2=Samtalshistorik)

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting
sv: Anslutning kommer att etableras i snabbstartläge. Snabbstart är en nytt sätt att starta samtal snabbare och som introducerades i H.323v2. Den stöds inte av Netmeeting och att använda både snabbstart och H.245-tunnling kan krascha en del versioner av Netmeeting

en: Contact long status
sv: Kontaktens långa status

en: Contact short status
sv: Kontaktens korta status

en: DTMF sending
sv: Skickande av DTMF

en: Disable video hardware acceleration
sv: Inaktivera accelerering av videohårdvara

en: Display images from your camera device
sv: Visa bilder från din kameraenhet

en: Enable 'Fast Start'
sv: Aktivera snabbstart

en: Enable H.245 tunneling
sv: Aktivera H.245-tunnling

en: Enable STUN network detection
sv: Aktivera STUN-nätverksdetektering

en: Enable early H.245
sv: Aktivera tidig H.245

en: Enable echo cancelation
sv: Aktivera ekoutsläckning

en: Enable silence detection
sv: Aktivera tystnadsdetektering

en: Enable the automatic network setup resulting from the STUN test
sv: Aktivera den automatiska nätverkskonfigurationen som togs fram av STUN-testet

en: Enter the number of seconds after which Ekiga should try refreshing the NAT binding when STUN is being used
sv: Ange antalet sekunder efter vilka Ekiga ska försöka uppdater NAT-bindningen när STUN används

en: Enter your full name
sv: Ange ditt fullständiga namn

en: Forward calls to host
sv: Vidarekoppla samtal till värd

en: Forward calls to the given host if busy
sv: Vidarekoppla samtal till den angivna värden om upptagen

en: Forward calls to the given host if no answer
sv: Vidarekoppla samtal till den angivna värden om inget svar

en: Frame Rate
sv: Bildfrekvens

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: If enabled, Ekiga will start hidden provided that the notification area is present in the GNOME panel
sv: Om detta är aktiverat kommer Ekiga att startas dolt, förutsatt att notifieringsytan finns i GNOME-panelen

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below
sv: Om detta är aktiverat kommer alla inkommande samtal att vidarekopplas till den värd som är angiven i fältet nedan

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
sv: Om detta är aktiverat kommer alla inkommande samtal att vidarekopplas till den värd som är angiven i fältet nedan om du redan är i ett samtal eller om du är i Stör inte-läge

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the field below if you do not answer the call
sv: Om detta är aktiverat kommer alla inkommande samtal att vidarekopplas till den värd som är angiven i fältet nedan om du inte svarar på samtalet

en: If enabled, automatically answer incoming calls
sv: Om detta är aktiverat kommer inkommande samtal att automatiskt besvaras

en: If enabled, offline contacts will be shown in the roster
sv: Om aktiverad kommer frånkopplade kontakter att visas i kontaktlistan

en: If enabled, use echo cancelation
sv: Om detta är aktiverat kommer automatisk ekoutsläckning att användas

en: If enabled, use silence detection with the codecs supporting it
sv: Om detta är aktiverat kommer tystnadsdetektering användas med de kodekar som har stöd för det

en: Kind of network selected in the assistant
sv: Typ av nätverk som valts i guiden

en: LDAP servers
sv: LDAP-servrar

en: List of configured LDAP servers
sv: Lista över konfigurerade LDAP-servrar

en: List of folded groups in the roster
sv: Lista över infällda grupper i kontaktlistan

en: Listen port
sv: Lyssningsport

en: Maximum RX video bitrate
sv: Maximal bitfrekvens för videomottagning

en: Maximum TX video bitrate
sv: Maximal bitfrekvens för videosändning

en: Maximum jitter buffer
sv: Maximal jitterbuffert

en: NAT Binding Timeout
sv: Tidsgräns för NAT-bindning

en: No answer timeout
sv: Tidsgräns för inget svar

en: Outbound Proxy
sv: Utgående proxy

en: Place windows displaying video above other windows during calls
sv: Placera fönster som visar video över andra fönster under samtal

en: Play busy tone
sv: Spela upptagetton

en: Play ring tone
sv: Spela ringsignal

en: Play sound on incoming calls
sv: Spela ljud vid inkommande samtal

en: Play sound on new message
sv: Spela upp ljud vid nytt meddelande

en: Play sound on new voice mail
sv: Spela upp ljud vid nytt röstmeddelande

en: Position on the screen of the address book window
sv: Position på skärmen för adressboksfönstret

en: Position on the screen of the audio settings window
sv: Position på skärmen för ljudinställningsfönstret

en: Position on the screen of the chat window
sv: Position på skärmen för chattfönstret

en: Position on the screen of the druid window
sv: Position på skärmen för guidefönstret

en: Position on the screen of the main window
sv: Position på skärmen för huvudfönstret

en: Position on the screen of the preferences window
sv: Position på skärmen för inställningsfönstret

en: Position on the screen of the video settings window
sv: Position på skärmen för videoinställningsfönstret

en: Remote video window position
sv: Position för fjärrvideofönster

en: Remote video window size
sv: Storlek på fjärrvideofönster

en: Select an alternative audio output device to use for sound events.
sv: Välj en alternativ ljudutgångsenhet som ska användas för ljudhändelser.

en: Select the audio input device to use
sv: Välj den ljudingångsenhet som ska användas

en: Select the audio output device to use
sv: Välj den ljudutgångsenhet som ska användas

en: Select the format for video cameras (does not apply to most USB cameras)
sv: Ange formatet för videokameror (är inte tillämpbart för de flesta USB-kameror)

en: Select the mode for sending DTMFs. The values can be 0 (for "RFC2833") and 1 (for "INFO")
sv: Välj läge för DTMF-sändning. Värden kan vara 0 (för "RFC2833") och 1 (för "INFO")

en: Select the mode for sending DTMFs. The values can be 0 (for "String"), 1 (for "Tone"), 2 (for "RFC2833"), or 3 (for "Q.931") (default is "String"). Choosing other values than "String" disables the Text Chat.
sv: Välj läge för DTMF-sändning. Värden kan vara 0 (för "String"), 1 (för "Tone"), 2 (för "RFC2833") eller 3 (för "Q.931") (standard är "String"). Välja andra värden än "String" inaktiverar textchatten.

en: Select the transmitted video size: Small (QCIF 176x144) or Large (CIF 352x288)
sv: Välj den överförda videostorleken: Liten (QCIF 176×144) eller Stor (CIF 352×288)

en: Select the video input device to use. If an error occurs when using this device a test picture will be transmitted.
sv: Välj den videoingångsenhet som ska användas. Om ett fel inträffar då denna enhet används kommer en bild att överföras.

en: Show offline contacts
sv: Visa frånkopplade kontakter

en: Show the call panel
sv: Visa samtalspanelen

en: Size of the address book window
sv: Storlek på adressboksfönstret

en: Size of the audio settings window
sv: Storlek på ljudinställningsfönstret

en: Size of the chat window
sv: Storlek på chattfönstret

en: Size of the druid window
sv: Storlek på guidefönstret

en: Size of the preferences window
sv: Storlek på inställningsfönstret

en: Size of the video settings window
sv: Storlek på videoinställningsfönstret

en: Specify the software scaling algorithm
sv: Ange algoritm för programvaruskalning

en: Specify the software scaling algorithm: 0: nearest neighbor, 1: nearest neighbor with box filter, 2: bilinear filtering, 3: hyperbolic filtering. Does not apply on windows systems.
sv: Ange algoritm för programvaruskalning: 0: närmsta granne, 1: närmsta granne med rutfilter, 2: bilinjär filtrering, 3: hyperbolisk filtrering. Gäller inte för Windows-system.

en: Start hidden
sv: Starta dold

en: TCP port range
sv: TCP-portintervall

en: Temporal Spatial Trade Off
sv: Temporär spatial kompromiss

en: The Audio Codecs List
sv: Listan över ljudkodekar

en: The SIP Outbound Proxy to use for outgoing calls
sv: Utgående SIP-proxy att använda för utgående samtal

en: The STUN Server
sv: STUN-servern

en: The STUN server to use for STUN Support. STUN is a technology that permits passage through some types of NAT gateway
sv: STUN-servern att använda för STUN-stöd. STUN är en teknik som tillåter att vissa typer av NAT-gatewayer kan passeras

en: The Type of Service (TOS) byte on outgoing RTP IP packets. This byte is used by the network to provide some level of Quality of Service (QoS). Default value 184 (0xB8) correspond to Expedited Forwarding (EF) PHB as defined in RFC 3246.
sv: Type of Service-byte (TOS) på utgående RTP IP-paket. Denna byte används av nätverket för att tillhandahålla någon nivå av Quality of Service (QoS). Standardvärdet 184 (0xB8) motsvarar Expedited Forwarding (EF) PHB som definierats i RFC 3246.

en: The accounts list
sv: Kontolistan

en: The audio codecs list
sv: Listan över ljudkodekar

en: The busy tone sound
sv: Upptagettonen

en: The chosen sound will be played at the end of calls or calling somebody who is busy, if enabled
sv: Det valda ljudet kommer att spelas vid slutet av samtal eller då någon som är upptagen rings upp, om aktiverat

en: The chosen sound will be played on incoming calls, if enabled
sv: Det valda ljudet kommer att spelas vid inkommande samtal, om aktiverat

en: The chosen sound will be played when a new instant message is received, if enabled
sv: Det valda ljudet kommer att spelas upp då ett nytt snabbmeddelande tas emot, om aktiverat

en: The chosen sound will be played when a new voice mail is received, if enabled
sv: Det valda ljudet kommer att spelas upp då ett nytt röstmeddelande tas emot, om aktiverat

en: The chosen sound will be played when calling somebody, if enabled
sv: Det valda ljudet kommer att spelas då någon rings upp, om aktiverat

en: The default video view
sv: Standardvideovyn

en: The default video view (0: Local, 1: Remote, 2: Both, 3: Both in a separate window)
sv: Standardvy för video (0: Lokal, 1: Fjärr, 2: Båda, 3: Båda i ett separat fönster)

en: The dial tone sound
sv: Ljudet för ringtonen

en: The history of the 100 last calls
sv: Historiken för de 100 senaste samtalen

en: The host where calls should be forwarded if call forwarding is enabled
sv: Den värd dit samtal ska vidarekopplas till om vidarekoppling av samtal är aktiverat

en: The incoming call sound
sv: Ljudet för inkommande samtal

en: The list of accounts to which Ekiga should register
sv: Listan på konton till vilka Ekiga ska registrera sig

en: The long status information
sv: Den långa statusinformationen

en: The maximum RX video bitrate in kbit/s. This value will be signaled to the peer endpoint that can adjust (if it supports it) its TX bitrate if it is above the signaled value
sv: Den maximala bitfrekvensen för mottagning av video i kbit/s. Detta värde kommer att signaleras till motparten så den justera (om stöd finns) dess bitfrekvens för sändning om det är över det signalerade värdet

en: The maximum TX video bitrate in kbit/s. The video quality and the number of transmitted frames per second (depends on selected codec) will be dynamically adjusted above their minimum during calls to try to minimize the bandwidth to the given value
sv: Den maximala bitfrekvensen för videosändning i kbit/s. Videokvaliteten och antalet överförda bildrutor per sekund (beroende på vald kodek) kommer att justeras dynamiskt över dess minimum under samtal för att försöka minimera bandbredden till det angivna värdet

en: The maximum jitter buffer size for audio reception (in ms)
sv: Den maximala jitterbuffertstorleken för ljudmottagning (i ms)

en: The maximum transmitted frame rate in frames/s. This rate may not be reached in case a minimum quality was configure via a TSTO value smaller than 31 and the bitrate selected is not sufficient to support this minimum quality
sv: Den maximala överförda bildfrekvensen i bilder/s. Denna frekvens kanske inte uppnås om minimumkvaliteten konfigurerades via ett TSTO-värde mindre än 31 och vald bitfrekvens inte är tillräcklig för att ge stöd för denna minimumkvalitet

en: The new instant message sound
sv: Det nya ljudet för snabbmeddelande

en: The new voice mail sound
sv: Det nya ljudet för nytt röstmeddelande

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect
sv: Porten att lyssna på för inkommande anslutningar. Ekiga måste startas om för att detta nya värde ska börja gälla.

en: The port to listen to for incoming connections. Ekiga needs to be restarted for the new value to take effect.
sv: Porten att lyssna på för inkommande anslutningar. Ekiga måste startas om för att detta nya värde ska börja gälla.

en: The position of the remote video window
sv: Position för fönstret för fjärrvideo

en: The range of TCP ports that Ekiga will use for the H.323 H.245 channel. This port range has no effect if both participants to the conference are using H.245 Tunneling.
sv: Intervallet av TCP-portar som Ekiga kommer att använda för H.323 H.245-kanalen. Portintervallet har ingen effekt om båda deltagarna i konferensen använder H.245-tunnling.

en: The range of UDP ports that Ekiga will use.
sv: Det intervall av UDP-portar som Ekiga kommer att använda.

en: The short status information
sv: Den korta statusinformationen

en: The size of the remote video window
sv: Storleken på fönstret för fjärrvideo

en: The sound that will be played at the end of calls or when calling somebody who is busy, if enabled
sv: Ljudet som kommer att spelas vid slutet av samtal eller då någon som är upptagen rings upp, om aktiverat

en: The sound that will be played on incoming calls, if enabled
sv: Ljudet som kommer att spelas för inkommande samtal, om aktiverat

en: The sound that will be played when calling somebody, if enabled
sv: Ljudet som kommer att spelas då någon rings upp, om aktiverat

en: The sound that will be played when there is a new instant message, if enabled
sv: Ljudet som kommer att spelas upp då det finns ett nytt snabbmeddelande, om aktiverat

en: The sound that will be played when there is a new voice mail, if enabled
sv: Ljudet som kommer att spelas upp då det finns ett nytt röstmeddelande, om aktiverat

en: The video channel number to use (to select camera, tv or other sources)
sv: Videokanalnumret att använda (för att välja kamera, tv eller andra källor)

en: The video codecs list
sv: Listan över videokodekar

en: The video view before having switched to fullscreen
sv: Videovyn innan växling till helskärmsläge

en: The video view before having switched to fullscreen (same values as video_view)
sv: Videovyn innan växling till helskärmsläge (samma värden som video_view)

en: The zoom value
sv: Zoomvärdet

en: The zoom value in percent to apply to images displayed in the main GUI (can be 50, 100, or 200)
sv: Zoomvärdet, i procent, som ska tillämpas på bilderna som visas i huvudanvändargränssnittet (kan vara 50, 100 eller 200)

en: This enables H.245 Tunneling mode. In H.245 Tunneling mode H.245 messages are encapsulated into the H.225 channel (port 1720). This saves one TCP connection during calls. H.245 Tunneling was introduced in H.323v2 and Netmeeting does not support it. Using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
sv: Detta aktiverar H.245-tunnlingsläge. I H.245-tunnlingsläge kapslas H.245-meddelanden in i H.225-kanalen (port 1720). Detta sparar en TCP-anslutning under samtal. H.245-tunnling introducerades i H.323v2 och Netmeeting saknar stöd för det. Att använda både snabbstart och H.245-tunnling kan krascha en del versioner av Netmeeting.

en: This enables H.245 early in the setup
sv: Detta aktiverar H.245 tidigt i konfigurationen

en: This key disables DirectX (on win32) and XVideo (on Linux) video hardware acceleration
sv: Den här nyckeln inaktiverar DirectX-accelering (på win32) och XVideo (på Linux) för videohårdvara

en: Type of Service (TOS) byte on outgoing RTP IP packets
sv: Type of Service-byte (TOS) på utgående RTP IP-paket

en: UDP port range
sv: UDP-portintervall

en: Video channel
sv: Videokanal

en: Video format
sv: Videoformat

en: Video input device
sv: Videoingångsenhet

en: Video preview
sv: Förhandsgranskning av video

en: Video size
sv: Videostorlek

en: Whether to prefer to sustain the max. frame rate or lower it possibly in order to keep a minimum level of (spatial) quality for all frames. 0: Highest minimal quality, 31: lowest minimal quality
sv: Huruvida föredraget val är att upprätthålla maximum bildfrekvens eller att sänka den för att möjligen behålla en minimumnivå av (spatial) kvalitet för alla bildrutor. 0: Högsta minimala kvalitet, 31: lägsta minimala kvalitet

en: _Find
sv: _Sök

en: Neighbours
sv: Grannar

en: Clear List
sv: Töm lista

en: Received
sv: Mottagna

en: Placed
sv: Ringda

en: Missed
sv: Missade

en: New contact
sv: Ny kontakt

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Edit roster element
sv: Redigera kontaktlistelement

en: Please fill in this form to change an existing element of ekiga's internal roster
sv: Fyll i detta formulär för att ändra ett befintligt element i Ekigas interna kontaktlista

en: Name:
sv: Namn:

en: Address:
sv: Adress:

en: Is a preferred contact
sv: Är en föredragen kontakt

en: Choose groups:
sv: Välj grupper:

en: Add to local roster
sv: Lägg till i lokal kontaktlista

en: Services
sv: Tjänster

en: Echo test
sv: Ekotest

en: Conference room
sv: Konferensrum

en: Call back test
sv: Återuppringningstest

en: Local roster
sv: Lokal kontaktlista

en: Rename
sv: Byt namn

en: Family
sv: Familj

en: Friend
sv: Vän

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; associate means someone who is at the same "level" than you.
en: Associate
sv: Medarbetare

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; assistant means someone who is at a lower "level" than you.
en: Assistant
sv: Assistent

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; supervisor means someone who is at a higher "level" than you.
en: Supervisor
sv: Administratör

note: Translator: http://www.ietf.org/rfc/rfc4480.txt proposes several relationships between you and your contact; self means yourself.
en: Self
sv: Själv

en: Please fill in this form to add a new contact to ekiga's internal roster
sv: Fyll i detta formulär för att lägga till en ny kontakt i Ekigas interna kontaktlista

en: Name of the contact, as shown in your roster
sv: Namn på kontakten, som visas i din kontaktlista

en: Address, e.g. sip:xyz@ekiga.net
sv: Adress, t.ex. sip:xyz@ekiga.net

en: Put contact in groups:
sv: Lägg kontakt i grupper:

en: You supplied an unsupported address
sv: Du angav en adress som inte stöds

en: You already have a contact with this address!
sv: Du har redan en kontakt med denna adress!

en: Rename group
sv: Byt namn på grupp

en: Please edit this group name
sv: Redigera detta gruppnamn

en: Call
sv: Ring

en: Transfer
sv: Skicka vidare

note: Translators : The alias we are registering already exists : failure
en: Duplicate alias
sv: Dublett alias

en: Bad username/password
sv: Felaktigt användarnamn/lösenord

en: Transport error
sv: Transportfel

en: Failed
sv: Misslyckades

note: translators : the result will look like : * "registered (with 2 voice mail messages)"
en: %s (with %d voice mail message) | %s (with %d voice mail messages)
sv[0]: %s (med %d röstmeddelande)
sv[1]: %s (med %d röstmeddelanden)

en: _Disable
sv: _Inaktivera

en: _Enable
sv: _Aktivera

en: Recharge the account
sv: Ladda upp kontot

en: Consult the balance history
sv: Visa saldohistoriken

en: Consult the call history
sv: Referera till samtalshistoriken

en: Edit account
sv: Redigera konto

en: Please update the following fields:
sv: Uppdatera följande fält:

en: Account name, e.g. MyAccount
sv: Kontonamn, t.ex. MittKonto

en: Registrar:
sv: Registrator:

en: The registrar, e.g. ekiga.net
sv: Registratorn, t.ex. ekiga.net

en: Gatekeeper:
sv: Portvakt:

en: The gatekeeper, e.g. ekiga.net
sv: Portvakten, t.ex. ekiga.net

en: User:
sv: Användare:

en: The user name, e.g. jim
sv: Användarnamnet, t.ex. johan

note: Translators: * SIP knows two usernames: The name for the client ("User") and the name * for the authentication procedure ("Authentication User")
en: Authentication User:
sv: Användarnamn för autentisering:

en: The user name used during authentication, if different than the user name; leave empty if you do not have one
sv: Användarnamnet som används vid autentisering, om annat än användarnamnet; lämna tomt om du inte har något

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password associated to the user
sv: Lösenordet som är associerat med användaren

en: Timeout:
sv: Tidsgräns:

en: Time in seconds after which the account registration is automatically retried
sv: Tid i sekunder efter vilket kontoregistrationen börjar om automatiskt

en: Enable Account
sv: Aktivera konto

en: You did not supply a name for that account.
sv: Du angav inte ett namn för kontot.

en: You did not supply a host to register to.
sv: Du angav inte ett värdnamn att registrera mot.

en: You did not supply a user name for that account.
sv: Du angav inte ett användarnamn för kontot.

en: The timeout should be at least 10 seconds.
sv: Tidsgränsen bör vara minst 10 sekunder.

en: Registered
sv: Registrerad

en: Unregistered
sv: Avregistrerad

en: Could not unregister
sv: Kunde inte avregistrera

note: since limited did not work, put it back to false, to avoid being stuck to limited=true when retrying register later
en: Could not register
sv: Kunde inte registrera

en: Processing...
sv: Behandlar...

en: Appointment
sv: Möte

en: Breakfast
sv: Frukost

en: Dinner
sv: Middag

en: Holiday
sv: Semester

en: In transit
sv: Reser

en: Looking for work
sv: Letar efter arbete

en: Meal
sv: Mat

en: Meeting
sv: Sammanträde

en: Playing
sv: Spelar

en: Shopping
sv: Handlar

en: Sleeping
sv: Sover

en: Working
sv: Arbetar

en: _Add an Ekiga.net Account
sv: _Lägg till ett Ekiga.net-konto

en: _Add an Ekiga Call Out Account
sv: _Lägg till ett Ekiga Ring ut-konto

en: _Add a SIP Account
sv: _Lägg till ett SIP-konto

en: _Add an H.323 Account
sv: _Lägg till ett H.323-konto

en: Get an Ekiga.net SIP account
sv: Skaffa ett SIP-konto på Ekiga.net

en: _User:
sv: _Användare:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Get an Ekiga Call Out account
sv: Skaffa ett Ekiga Ring ut-konto

en: _Account ID:
sv: K_onto-ID:

en: _PIN Code:
sv: PIN-_kod:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Gatekeeper:
sv: _Portvakt:

en: _Timeout:
sv: _Tidsgräns:

en: _Registrar:
sv: _Registrator:

en: _Authentication User:
sv: Använ_darnamn för autentisering:

en: Local user cleared the call
sv: Lokala användaren har nollställt samtalet

en: Local user rejected the call
sv: Lokala användaren har avvisat samtalet

en: Remote user cleared the call
sv: Fjärranvändaren har nollställt samtalet

en: Remote user rejected the call
sv: Fjärranvändaren har avvisat samtalet

en: Remote user has stopped calling
sv: Fjärranvändaren har slutat ringa

en: Abnormal call termination
sv: Onormal samtalsavslutning

en: Could not connect to remote host
sv: Kunde inte ansluta till fjärrvärden

en: The Gatekeeper cleared the call
sv: Portvakten har nollställt samtalet

en: User not found
sv: Användaren kunde inte hittas

en: Insufficient bandwidth
sv: Otillräcklig bandbredd

en: No common codec
sv: Ingen gemensam videokodek

en: Call forwarded
sv: Samtal vidarekopplat

en: Security check failed
sv: Säkerhetskontroll misslyckades

en: Local user is busy
sv: Lokala användaren är upptagen

en: Congested link to remote party
sv: Överbelastad länk till fjärrparten

en: Remote user is busy
sv: Fjärranvändaren är upptagen

en: Remote host is offline
sv: Fjärrvärden är inte ansluten

en: User is not available
sv: Användaren är inte tillgänglig

en: Call completed
sv: Samtalet färdigt

en: Ekiga did not manage to configure your network settings automatically. You can still use it, but you need to configure your network settings manually.
    
    Please see http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually for instructions
sv: Ekiga klarade inte av att konfigurera dina nätverksinställningar automatiskt. Du kan fortfarande använda det men du behöver konfigurera dina nätverksinställningar manuellt.
    
    Se http://wiki.ekiga.org/index.php/Enable_port_forwarding_manually för instruktioner

en: Message
sv: Meddelande

en: Illegal status code
sv: Otillåten statuskod

note: Translators: Host of the remote party is offline, this should * appear when the remote host does not reply in an acceptable time
en: Remote party host is offline
sv: Fjärrvärden är frånkopplad

note: Translators: the following strings are answers from the SIP server * when the packet it receives has an error, see * http://www.ietf.org/rfc/rfc3261.txt, chapter 21 for more information
en: Multiple choices
sv: Flera val

en: Moved permanently
sv: Permanent flyttad

en: Moved temporarily
sv: Temporärt flyttad

en: Use proxy
sv: Använd proxyserver

en: Alternative service
sv: Alternativ tjänst

en: Bad request
sv: Felaktig begäran

en: Unauthorized
sv: Inte behörig

en: Payment required
sv: Betalning krävs

en: Forbidden, please check that username and password are correct
sv: Förbjudet, kontrollera att användarnamn och lösenord är korrekta

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Method not allowed
sv: Metoden tillåts inte

en: Not acceptable
sv: Inte acceptabelt

en: Proxy authentication required
sv: Proxyautentisering krävs

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Conflict
sv: Konflikt

en: Length required
sv: Längd krävs

en: Request entity too big
sv: Entiteten för begäran är för stor

en: Request URI too long
sv: URI för begäran är för lång

en: Unsupported media type
sv: Mediatypen stöds inte

en: Unsupported URI scheme
sv: URI-schemat stöds inte

note: Translators:  The extension we are trying to register does not exist. * Here extension is a specific "phone number", see * http://en.wikipedia.org/wiki/Extension_(telephone) * for more information
en: Bad extension
sv: Felaktig anknytning

en: Extension required
sv: Anknytning krävs

en: Interval too brief
sv: Intervallet för litet

en: Temporarily unavailable
sv: Inte tillgänglig för närvarande

en: Loop detected
sv: Slinga har upptäckts

en: Too many hops
sv: För många hopp

en: Address incomplete
sv: Adressen är inte fullständig

en: Ambiguous
sv: Tvetydig

en: Busy Here
sv: Upptaget här

en: Request terminated
sv: Begäran terminerad

en: Not acceptable here
sv: Inte acceptabel här

en: Bad event
sv: Felaktig händelse

en: Request pending
sv: Begäran väntar

en: Undecipherable
sv: Inte möjlig att dekryptera

en: Internal server error
sv: Internt serverfel

en: Not implemented
sv: Inte implementerat

en: Bad gateway
sv: Felaktig gateway

en: Service unavailable
sv: Tjänst inte tillgänglig

en: Server timeout
sv: Tidsgräns för server

en: SIP version not supported
sv: SIP-versionen stöds inte

en: Message too large
sv: Meddelandet för långt

en: Busy everywhere
sv: Upptaget överallt

en: Decline
sv: Neka

en: Does not exist anymore
sv: Finns inte längre

en: Globally not acceptable
sv: Allmänt inte acceptabel

en: Incoming call from %s
sv: Inkommande samtal från %s

en: Incoming call
sv: Inkommande samtal

en: In a call with %s
sv: I ett samtal med %s

en: In a call
sv: I ett samtal

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Move selected codec priority upwards
sv: Flytta markerad kodekprioritet uppåt

en: Move selected codec priority downwards
sv: Flytta markerad kodekprioritet nedåt

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Address _Book
sv: Adress_bok

note: This will add static and dynamic actions
en: _Action
sv: _Åtgärd

en: Category
sv: Kategori

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: _Search Filter:
sv: _Sökfilter:

en: says:
sv: säger:

en: Open link in browser
sv: Öppna länk i webbläsare

en: Copy link
sv: Kopiera länk

en: _Smile...
sv: _Le...

note: we can't do much here since we get the Chat as reference...
en: Chat Window
sv: Chattfönster

en: Unsorted
sv: Osorterad

en: Do not show this dialog again
sv: Visa inte denna dialog igen

en: %d user found | %d users found
sv[0]: %d användare hittades
sv[1]: %d användare hittades

en: New _Contact
sv: Ny _kontakt

en: VoIP _URI:
sv: VoIP-_uri:

en: _Home phone:
sv: _Hemtelefon:

en: _Office phone:
sv: _Kontorstelefon:

en: _Cell phone:
sv: _Mobiltelefon:

en: _Pager:
sv: _Personsökare:

en: Edit contact
sv: Redigera kontakt

en: Remove contact
sv: Ta bort kontakt

en: Are you sure you want to remove %s from the addressbook?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s från adressboken?

en: Audio test
sv: Ljudtest

en: Silent
sv: Tyst

en: Video test
sv: Videotest

note: Translators: "Screencast" means the video input device will be your screen -- the other end will see your desktop
en: Crazy
sv: Galen

en: Screencast
sv: Skärmsändning

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Remove addressbook
sv: _Ta bort adressbok

en: Addressbook _properties
sv: _Egenskaper för adressbok

en: LDAP SASL Interaction
sv: LDAP SASL-interagering

note: Translators, Howard explained : "Challenge" is a generic term * in authentication. It's a prompt from the authentication mechanism * for some type of credential. Exactly what kind of challenge and * what kind of credential depends on the specific authentication * mechanism. Since SASL is a generic i
en: Challenge:
sv: Motkrav:

en: Interact
sv: Interagera

en: Refreshing
sv: Uppdaterar

en: Could not initialize server
sv: Kunde inte initiera server

en: LDAP Error:
sv: LDAP-fel:

en: Contacted server
sv: Kontaktad server

note: patience == 0
en: Could not connect to server
sv: Kunde inte ansluta till server

note: patience == 0
en: Could not search
sv: Kunde inte söka

en: Waiting for search results
sv: Väntar på sökresultat

en: Please edit the following fields
sv: Redigera följande fält

en: Book _Name:
sv: Bok_namn:

en: Book name, as shown in your dialog box
sv: Boknamn, som visas i din dialogruta

en: Server _URI:
sv: Server-_URI:

en: Name of LDAP server, prefixed by ldap://
sv: Namn på LDAP-servern, med prefixet ldap://

en: _Base DN:
sv: _Bas-DN:

en: Subtree
sv: Underträd

en: Single Level
sv: En nivå

en: _Search Scope
sv: _Sökomfång

note: Translators: DisplayName Attribute is the name of the LDAP * attribute whose value will be used to name an addressbook entry. * On Microsoft systems the actual attribute is literally named * "DisplayName" (i.e., "the name that will be displayed") but on * most LDAP servers it's "CommonName".
en: _DisplayName Attribute:
sv: _DisplayName-attribut:

en: Call _Attributes:
sv: Samtals_attribut:

en: The field you are searching for
sv: Fältet som du söker efter

en: _Filter Template:
sv: _Filtermall:

en: Here, a "$" is replaced by the search string
sv: Här ersätts "$" av söksträngen

note: Translators: Bind ID - In LDAP, the operation that begins an LDAP * session and authenticates the user to the directory is called a * Bind operation.  There are two types of Binds supported in the * standard protocol - Simple Bind and SASL Bind.  Since both of * them are used for authentication, bot
en: Bind _ID:
sv: Bind-_ID:

en: User ID; leave blank for anonymous / nonauthenticated
sv: Användar-ID; lämna tom för anonym / icke-autentiserad

en: The password for the user ID above, if any
sv: Lösenordet för ovanstående användare-id, om något

en: Use TLS
sv: Använd TLS

en: Use SASL
sv: Använd SASL

en: SASL _Mechanism
sv: SASL-_mekanism

en: Edit LDAP directory
sv: Redigera LDAP-katalog

en: Please provide a Book Name for this directory
sv: Ange ett boknamn för denna katalog

en: Please provide a Server URI
sv: Ange en server-uri

en: Please provide a DisplayName Attribute
sv: Ange ett DisplayName-attribut

en: Please provide a Call Attribute
sv: Ange ett samtalsattribut

en: Invalid Server URI
sv: Ogiltig server-uri

en: Add an LDAP Address Book
sv: Lägg till en LDAP-adressbok

en: Add the Ekiga.net Directory
sv: Lägg till Ekiga.net-katalogen

en: Create LDAP directory
sv: Skapa LDAP-katalog

en: Ekiga.net Directory
sv: Ekiga.net-katalog

en: inactive
sv: inaktiv

en: error connecting (%s)
sv: fel vid anslutning (%s)

en: connecting
sv: ansluter

en: authenticating
sv: autentiserar

note: FIXME: can't we report better?
en: error connecting
sv: fel vid anslutning

en: disconnected
sv: frånkopplad

en: connected
sv: ansluten

note: FIXME: can't we report something better?
en: error authenticating loudmouth account
sv: fel vid autentisering mot loudmouth-konto

en: Resource:
sv: Resurs:

en: Edit
sv: Redigera

en: _Add a jabber/XMPP account
sv: _Lägg till ett Jabber/XMPP-konto

en: Please fill in the following fields:
sv: Fyll i följande fält:

en: Join a discussion group
sv: Gå med i en diskussionsgrupp

en: Authorization to see your presence
sv: Behörighet för att se din närvaro

en: %s asks the permission to see your presence, saying: "%s".
sv: %s frågar om behörighet att se din närvaro och säger: "%s".

en: %s asks the permission to see your presence.
sv: %s frågar om behörighet att se din närvaro.

en: grant him/her the permission to see your presence
sv: tillåt honom/henne att se din närvaro

en: refuse him/her the permission to see your presence
sv: neka honom/henne att se din närvaro

en: decide later (also close or cancel this dialog)
sv: bestäm senare (stäng även eller avbryt denna dialogruta)

en: Your answer is:
sv: Ditt svar är:

en: Add a roster element
sv: Lägg till ett kontaktlistelement

en: Please fill in this form to add a new element to the remote roster
sv: Fyll i detta formulär för att lägga till ett nytt element till kontaktlistan

en: Identifier:
sv: Identifierare:

en: identifier@server
sv: identifierare@server

en: Ask him/her to see his/her status
sv: Fråga honom/henne om att se hans/hennes status

en: Forbid him/her to see my status
sv: Förbjud honom/henne att se min status

en: Ask him/her to see his/her status (pending)
sv: Fråga honom/henne om att se hans/hennes status (väntar)

en: Stop getting his/her status
sv: Stoppa hämtning av hans/hennes status

en: Start chat
sv: Starta chatt

en: Continue chat
sv: Fortsätt chatta

en: Please fill in this form to change an existing element of the remote roster
sv: Fyll i detta formulär för att ändra ett befintligt element i kontaktlistan

en: New resource list
sv: Ny resurslista

en: Add new resource-list
sv: Lägg till ny resurslista

en: Please fill in this form to add a new contact list to ekiga's remote roster
sv: Fyll i detta formulär för att lägga till en ny kontaktlista i Ekigas fjärrlista

en: Writable:
sv: Skrivbar:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Click to fetch
sv: Klicka för att hämta

en: Distant contact
sv: Fjärrkontakt

en: Invalid server data
sv: Ogiltigt serverdata

en: _Add a new contact
sv: _Lägg till en ny kontakt

en: _Refresh contact list
sv: _Uppdatera kontaktlistan

en: Contact list _properties
sv: _Egenskaper för kontaktlista

en: Edit contact list properties
sv: Redigera egenskaper för kontaktlista

en: Please edit the following fields (no identifier means global)
sv: Redigera följande fält (ingen identifierare betyder allmän)

en: Contact list's name:
sv: Kontaktlistans namn:

note: "Document" used as a name -- uri point to the root of a document tree
en: Document root:
sv: Dokumentrot:

en: Server username:
sv: Användarnamn för server:

en: Server password:
sv: Lösenord för server:

en: Add a remote contact
sv: Lägg till en fjärrkontakt

en: Please fill in this form to create a new contact on a remote server
sv: Fyll i detta formulär för att skapa en ny kontakt på en fjärrserver

note: Translators: #%d - ordinal number
en: %s / List #%d
sv: %s / Lista nr. %d

note: Translators: #%d - ordinal number
en: List #%d
sv: Lista nr. %d

en: Edit remote contact
sv: Redigera fjärrkontakt

en: Please fill in this form to change an existing contact on a remote server
sv: Fyll i detta formulär för att ändra en befintlig kontakt på en fjärrserver

en: Account Name
sv: Kontonamn

en: Accounts
sv: Konton

en: _Accounts
sv: K_onton

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Active
sv: Aktiv

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Remove
sv: Ta bort

en: This is the Ekiga general configuration assistant. The following steps will set up Ekiga by asking a few simple questions.
    
    Once you have completed these steps, you can always change them later by selecting Preferences in the Edit menu.
sv: Detta är Ekigas allmänna konfigurationsguide. De följande stegen kommer att konfigurera Ekiga genom att ställa en del enkla frågor.
    
    När du har gjort dessa steg kan du alltid ändra dem senare genom att välja Inställningar i Redigera-menyn.

en: Welcome to Ekiga
sv: Välkommen till Ekiga

en: Personal Information
sv: Personlig information

note: The user fields
en: Please enter your first name and your surname:
sv: Ange ditt förnamn och ditt efternamn:

en: Your first name and surname will be used when connecting to other VoIP and videoconferencing software.
sv: Ditt förnamn och efternamn kommer att användas vid anslutning till annan VoIP- och videokonferensprogramvara.

en: Ekiga.net Account
sv: Ekiga.net-konto

en: Please enter your username:
sv: Ange ditt användarnamn:

en: Please enter your password:
sv: Ange ditt lösenord:

en: The username and password are used to login to your existing account at the ekiga.net free SIP service. If you do not have an ekiga.net SIP address yet, you may first create an account below. This will provide a SIP address that allows people to call you.
    
    You may skip this step if you use an alternative SIP service, or if you would prefer to specify the login details later.
sv: Användarnamnet och lösenordet används för att logga in till ditt existerande konto på den fria SIP-tjänsten på ekiga.net. Om du ännu inte har en SIP-adress på ekiga.net kan du först skapa ett konto nedan. Det här kommer att ge en SIP-adress som låter folk ringa dig.
    
    Du kan hoppa över det här steget om du använder en alternativ SIP-tjänst eller om du föredrar att ange inloggningsdetaljer senare.

en: I do not want to sign up for the ekiga.net free service
sv: Jag vill inte registrera mig för den fria tjänsten på ekiga.net

en: Ekiga Call Out Account
sv: Ekiga Ring ut-konto

en: Please enter your account ID:
sv: Ange ditt användar-id:

en: Please enter your PIN code:
sv: Ange din PIN-kod:

en: You can make calls to regular phones and cell numbers worldwide using Ekiga. To enable this, you need to do two things:
    - First buy an account at the URL below.
    - Then enter your account ID and PIN code.
    The service will work only if your account is created using the URL in this dialog.
sv: Du kan ringa samtal till vanliga telefoner och mobiltelefoner över hela världen genom att använda Ekiga. För att aktivera denna funktion så måste du göra två saker:
    - Köp först ett konto via nedanstående URL.
    - Ange sedan din användaridentitet och PIN-kod.
    Tjänsten kommer endast att fungera om ditt konto har skapats via URL:en i denna dialogruta.

en: I do not want to sign up for the Ekiga Call Out service
sv: Jag vill inte registrera mig för tjänsten Ekiga Ring ut

en: Connection Type
sv: Anslutningstyp

note: The connection type
en: Please choose your connection type:
sv: Välj din anslutningstyp:

en: 56k Modem
sv: 56 kb/s-modem

en: DSL/Cable (128 kbit/s uplink)
sv: DSL/Kabel (128 kbit/s upplänk)

en: DSL/Cable (512 kbit/s uplink)
sv: DSL/Kabel (512 kbit/s upplänk)

en: LAN
sv: Lokalt nätverk

en: Keep current settings
sv: Behåll nuvarande inställningar

en: The connection type will permit determining the best quality settings that Ekiga will use during calls. You can later change the settings individually in the preferences window.
sv: Anslutningstypen kommer att tillåta avgörande av de bästa kvalitetsinställningarna som Ekiga kommer att använda under samtal. Du kan ändra inställningarna individuellt senare i inställningsfönstret.

en: Audio Devices
sv: Ljudenheter

en: Please choose the audio ringing device:
sv: Välj ljudenhet för ringsignalen:

en: The audio ringing device is the device that will be used to play the ringing sound on incoming calls.
sv: Ljudenheten för ringsignal är enheten som kommer att användas för att spela upp ringljudet vid inkommande samtal.

note: ---
en: Please choose the audio output device:
sv: Välj ljudutgångsenheten:

en: The audio output device is the device that will be used to play audio during calls.
sv: Ljudutgångsenheten är enheten som kommer att användas för att spela upp ljud under samtal.

note: ---
en: Please choose the audio input device:
sv: Välj ljudingångsenheten:

en: The audio input device is the device that will be used to record your voice during calls.
sv: Ljudingångsenheten är enheten som kommer att användas för att spela in din röst under samtal.

en: Video Input Device
sv: Ingångsenhet för video

en: Please choose your video input device:
sv: Välj din ingångsenhet för video:

en: The video input device is the device that will be used to capture video during calls.
sv: Videoingångsenheten är den enhet som kommer att användas för att fånga video under samtal.

en: No device found
sv: Ingen enhet hittades

en: Configuration Complete
sv: Konfigurationen är färdig

en: You have now finished the Ekiga configuration. All the settings can be changed in the Ekiga preferences. Enjoy!
sv: Du är nu färdig med konfigurationen av Ekiga. Alla inställningar kan ändras i Ekigas inställningsmeny. Lycka till!

en: Configuration summary:
sv: Konfigurationssammandrag:

en: Audio Ringing Device
sv: Utgångsenhet för ringsignal

en: Audio Output Device
sv: Utgångsenhet för ljud

en: Audio Input Device
sv: Ingångsenhet för ljud

en: SIP URI
sv: SIP-URI

en: Ekiga Call Out
sv: Ekiga Ring ut

en: Ekiga Configuration Assistant (%d of %d)
sv: Ekigas konfigurationsguide (%d av %d)

en: Contributors:
sv: Bidragsgivare:

en: Artwork:
sv: Grafik:

en: See AUTHORS file for full credits
sv: Se filen AUTHORS för mer information

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details. You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information. Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Ekiga is licensed under the GPL license and as a special exception, you have permission to link or otherwise combine this program with the programs OPAL, OpenH323 and PWLIB, and distribute the combination, without applying the requirements of the GNU GPL to the OPAL, OpenH323 and PWLIB programs, as long as you do follow the requirements of the GNU GPL for all the rest of the software thus combined.
sv: Ekiga är licensierad under licensen GPL och som ett special undantag har du tillåtelse att länka eller annars kombinera detta program med programmen OPAL, OpenH323 och PWLIB, samt att distribuera kombinationen, utan att tillämpa kraven för GNU GPL till programmen OPAL, OpenH323 och PWLIB, så länge som du följer kraven för GNU GPL för resten av programvaran härigenom kombinerad.

en: Ekiga is full-featured SIP and H.323 compatible VoIP, IP-Telephony and Videoconferencing application that allows you to make audio and video calls to remote users with SIP and H.323 hardware or software.
sv: Ekiga är ett komplett SIP- och H.323-kompatibelt program för VoIP, IP-telefoni och videokonferens som låter dig göra röst- och videosamtal till fjärranvändare med SIP och H.323-hårdvara eller -programvara.

en: Unable to open help file.
sv: Kunde inte öppna hjälpfilen.

en: Presence
sv: Närvaro

en: Addressbook
sv: Adressbok

en: Unknown
sv: Okänd

en: A:%.1f/%.1f   V:%.1f/%.1f   FPS:%d/%d
sv: A:%.1f/%.1f   V:%.1f/%.1f   Bilder/s:%d/%d

note: %s is the SIP/H.323 address of the remote user, this text is shown below video during a call
en: Connected with %s
sv: Ansluten till %s

en: Standby
sv: Viloläge

en: Call on hold
sv: Samtalet parkerat

en: Call retrieved
sv: Samtalet besvarades

en: Missed call from %s
sv: Missat samtal från %s

en: Error
sv: Fel

en: Error while initializing video output
sv: Fel vid initiering av videoutgång

en: No video will be displayed on your machine during this call
sv: Ingen video kommer att visas på din dator under detta samtal

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that no other application is using the accelerated video output.
sv: Det uppstod ett fel vid öppning eller initiering av videoutgången. Verifiera att inga andra program använder den accelererade videoutgången.

en: There was an error opening or initializing the video output. Please verify that you are using a color depth of 24 or 32 bits per pixel.
sv: Det uppstod ett fel vid öppning eller initiering av videoutgången. Verifiera att du använder ett färgdjup på 24 eller 32 bitar per bildpunkt.

note: Translators: This is a hotplug status
en: Added video input device %s
sv: Lade till videoingångsenheten %s

note: Translators: This is a hotplug status
en: Removed video input device %s
sv: Tog bort videoingångsenheten %s

en: Error while accessing video device %s
sv: Fel vid åtkomst till videoenheten %s

en: A moving logo will be transmitted during calls.
sv: En enkel logotyp kommer att överföras under samtal.

en: There was an error while opening the device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your permissions and make sure that the appropriate driver is loaded.
sv: Ett fel uppstod vid öppnandet av enheten. Om detta är en flyttbar enhet kan det räcka med att koppla från den och sedan ansluta den igen. Om inte, eller om den fortfarande inte är åtkomlig, kontrollera dina rättigheter och försäkra dig om att en lämplig drivrutin är inläst.

en: Your video driver doesn't support the requested video format.
sv: Din videodrivrutin stöder inte det begärda videoformatet.

en: Could not open the chosen channel.
sv: Kunde inte öppna den valda kanalen.

en: Your driver doesn't seem to support any of the color formats supported by Ekiga.
     Please check your kernel driver documentation in order to determine which Palette is supported.
sv: Din drivrutin verkar inte stöda några av de färgformat som stöds av Ekiga.
     Undersök dokumentationen för din kärndrivrutin för att fastställa vilken palett som stöds.

en: Error while setting the frame rate.
sv: Fel vid inställning av bildfrekvensen.

en: Error while setting the frame size.
sv: Fel vid inställning av bildstorleken.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

note: Translators: This is a hotplug status
en: Added audio input device %s
sv: Lade till ljudingångsenheten %s

note: Translators: This is a hotplug status
en: Removed audio input device %s
sv: Tog bort ljudingångsenheten %s

en: Error while opening audio input device %s
sv: Fel vid öppnande av videoingångsenheten %s

note: Translators: This happens when there is an error with audio input: * Nothing ("silence") will be transmitted
en: Only silence will be transmitted.
sv: Endast tystnad kommer att sändas.

en: Unable to open the selected audio device for recording. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
sv: Kunde inte öppna den valda ljudenheten för inspelning. Om detta är en flyttbar enhet kan det räcka med att koppla från den och sedan ansluta den igen. Om inte, eller om den fortfarande inte är åtkomlig, kontrollera din ljudkonfiguration, rättigheterna och att enheten inte är upptagen.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to read data from this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
sv: Den valda ljudenheten kunde öppnas men det är omöjligt att läsa data från denna enhet. Om detta är en flyttbar enhet kan det räcka med att koppla från den och sedan ansluta den igen. Om inte, eller om den fortfarande inte är åtkomlig, kontrollera din ljudkonfiguration.

en: Added audio output device %s
sv: Lade till ljudutgångsenheten %s

en: Removed audio output device %s
sv: Tog bort ljudutgångsenheten %s

en: Error while opening audio output device %s
sv: Fel vid öppnande av ljudutgångsenheten %s

en: No incoming sound will be played.
sv: Inga inkommande ljud kommer att spelas upp.

en: Unable to open the selected audio device for playing. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup, the permissions and that the device is not busy.
sv: Omöjligt att öppna den valda ljudenheten för uppspelning. Om detta är en flyttbar enhet kan det räcka med att koppla från den och sedan ansluta den igen. Om inte, eller om den fortfarande inte är åtkomlig, kontrollera din ljudkonfiguration, rättigheterna och att enheten inte är upptagen.

en: The selected audio device was successfully opened but it is impossible to write data to this device. In case it is a pluggable device it may be sufficient to reconnect it. If not, or if it still is not accessible, please check your audio setup.
sv: Den valda ljudenheten kunde öppnas men det är omöjligt att skriva data till denna enhet. Om detta är en flyttbar enhet så kan det räcka med att koppla från den och sedan ansluta den igen. Om inte, eller om den fortfarande inte är åtkomlig, kontrollera din ljudkonfiguration.

en: Video Settings
sv: Videoinställningar

en: Adjust brightness
sv: Justera ljusstyrka

en: Adjust whiteness
sv: Justera vithet

en: Adjust color
sv: Justera färg

en: Adjust contrast
sv: Justera kontrast

en: Audio Settings
sv: Ljudinställningar

en: _Retrieve Call
sv: _Återuppta samtal

en: H_old Call
sv: _Parkera samtal

en: Suspend _Audio
sv: Stäng av lj_ud

en: Suspend _Video
sv: Stäng av _video

en: Resume _Audio
sv: Återuppta _ljud

en: Resume _Video
sv: Återuppta _video

en: Reject
sv: Avvisa

en: Accept
sv: Godta

en: Incoming call from
sv: Inkommande samtal från

en: Remote URI:
sv: Fjärr-uri:

en: Remote Application:
sv: Fjärrprogram:

en: Account ID:
sv: Konto-ID:

en: Call from %s
sv: Samtal från %s

en: Call Duration: %s
sv: Samtalslängd: %s

en: Transfer call to:
sv: Skicka vidare samtalet till:

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Detected new audio input device:
sv: Hittade ny ljudingångsenhet:

en: Detected new audio output device:
sv: Hittade ny ljudutmatningsenhet:

en: Detected new ringer device:
sv: Hittade ny ringenhet:

en: Detected new video input device:
sv: Hittade ny videoingångsenhet:

en: Video Devices
sv: Videoenheter

en: Do you want to use it as default device?
sv: Vill du använda den som standardenhet?

en: _Chat
sv: _Chatta

en: Ca_ll
sv: R_ing

en: Place a new call
sv: Ring ett nytt samtal

en: _Hang up
sv: _Lägg på

en: Terminate the current call
sv: Avsluta det aktuella samtalet

en: Co_ntact
sv: Ko_ntakt

en: Act on selected contact
sv: Agera på markerad kontakt

en: A_dd Contact
sv: L_ägg till kontakt

en: Add a contact to the roster
sv: Lägg till en kontakt i kontaktlistan

en: Find contacts
sv: Sök kontakter

en: Hold the current call
sv: Parkera det aktuella samtalet

en: _Transfer Call
sv: _Skicka samtalet vidare

en: Transfer the current call
sv: Skicka vidare det aktuella samtalet

en: Suspend or resume the audio transmission
sv: Stäng av eller återuppta ljudöverföringen

en: Suspend or resume the video transmission
sv: Stäng av eller återuppta videoöverföringen

note: FIXME: that isn't a very good way to do things
en: Other
sv: Övrigt

en: Other possible actions
sv: Övriga möjliga åtgärder

en: Close the Ekiga window
sv: Stäng Ekiga-fönstret

en: Quit
sv: Avsluta

en: _Configuration Assistant
sv: _Konfigurationsguide

en: Run the configuration assistant
sv: Kör konfigurationsguiden

en: Edit your accounts
sv: Redigera dina konton

en: Change your preferences
sv: Ändra dina inställningar

en: _View
sv: _Visa

en: Con_tacts
sv: Kon_takter

en: View the contacts list
sv: Visa kontaktlistan

en: _Dialpad
sv: _Knappsats

en: View the dialpad
sv: Visa knappsatsen

en: _Call History
sv: Sa_mtalshistorik

en: View the call history
sv: Visa samtalshistoriken

en: _Show Call Panel
sv: _Visa samtalspanel

en: _Local Video
sv: _Lokal video

en: Local video image
sv: Lokal videobild

en: _Remote Video
sv: _Fjärrvideo

en: Remote video image
sv: Fjärrvideobild

en: _Picture-in-Picture
sv: _Bild-i-bild

en: Both video images
sv: Båda videobilder

en: Picture-in-Picture in Separate _Window
sv: Bild-i-bild i separat _fönster

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Normal size
sv: Normal storlek

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: Switch to fullscreen
sv: Växla till helskärmsläge

en: Get help by reading the Ekiga manual
sv: Få hjälp genom att läsa Ekiga-handboken

en: View information about Ekiga
sv: Visa information om Ekiga

en: Enter a URI on the left, and click this button to place a call or to hangup
sv: Ange en uri att ringa upp till vänster och klicka på denna knapp för att ringa ett samtal eller lägga på

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Dialpad
sv: Knappsats

en: Call history
sv: Samtalshistorik

en: Change the volume of your soundcard
sv: Ändra volymen på ditt ljudkort

en: Change the color settings of your video device
sv: Ändra färginställningarna för din videoenhet

note: Translators: TX is a common abbreviation for "transmit".  As it * is shown in a tooltip, there is no space constraint
en: TX: %dx%d
sv: Ut: %dx%d

note: Translators: RX is a common abbreviation for "receive".  As it * is shown in a tooltip, there is no space constraint
en: RX: %dx%d
sv: In: %dx%d

en: Lost packets: %.1f %%
    Late packets: %.1f %%
    Out of order packets: %.1f %%
    Jitter buffer: %d ms%s%s%s
sv: Bortappade paket: %.1f %%
    Försenade paket: %.1f %%
    Paket i fel ordning: %.1f %%
    Jitterbuffert: %d ms%s%s%s

en: Prints debug messages in the console (level between 1 and 5)
sv: Skriver ut felsökningsmeddelanden i konsollen (nivå mellan 1 och 5)

en: Makes Ekiga call the given URI
sv: Gör så att Ekiga ringer den angivna uri:en

en: Play sound for new voice mails
sv: Spela upp ljud vid nytt röstmeddelande

en: Play sound for new instant messages
sv: Spela upp ljud vid nya snabbmeddelanden

en: _Full name:
sv: _Fullständigt namn:

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Start _hidden
sv: Starta _minimerad

en: Show offline _contacts
sv: Visa frånkopplade _kontakter

en: Video Display
sv: Videovisning

en: Place windows displaying video _above other windows
sv: Placera fönster som visar video _över andra fönster

en: Network Settings
sv: Nätverksinställningar

en: Enable network _detection
sv: Aktivera nätverks_detektering

en: Call Forwarding
sv: Vidarekoppling av samtal

en: _Always forward calls to the given host
sv: _Vidarekoppla alltid samtal till den angivna värden

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings
sv: Om detta är aktiverat kommer alla inkommande samtal att vidarekopplas till den värd som är angiven i protokollinställningarna

en: Forward calls to the given host if _no answer
sv: Vidarekoppla samtal till den angivna värden om i_nget svar

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you do not answer the call
sv: Om detta är aktiverat kommer alla inkommande samtal att vidarekopplas till den värd som är angiven i protokollinställningarna om du inte svarar på samtalet

en: Forward calls to the given host if _busy
sv: Vidarekoppla samtal till den angivna värden om _upptagen

en: If enabled, all incoming calls will be forwarded to the host that is specified in the protocol settings if you already are in a call or if you are in Do Not Disturb mode
sv: Om detta är aktiverat kommer alla inkommande samtal att vidarekopplas till den värd som är angiven i protokollinställningarna om du redan är i ett samtal eller om du är i Stör inte-läge

en: Call Options
sv: Samtalsalternativ

note: Add all the fields
en: Timeout to reject or forward unanswered incoming calls (in seconds):
sv: Tidsgräns för avvisning eller vidarekoppling av inkommande samtal som inte besvarats (i sekunder):

en: _Automatically answer incoming calls
sv: Svara _automatiskt på inkommande samtal

en: Ekiga Sound Events
sv: Ljudhändelser för Ekiga

en: A
sv: L

en: Event
sv: Händelse

en: Choose a sound
sv: Välj ett ljud

en: Wavefiles
sv: Wav-filer

en: Play
sv: Spela

en: String
sv: Sträng

en: Tone
sv: Ton

en: Misc Settings
sv: Diverse inställningar

en: Forward _URI:
sv: _Uri för vidarekoppling:

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

note: The toggles
en: Enable H.245 _tunneling
sv: Aktivera H.245-_tunnling

en: Enable _early H.245
sv: Aktivera _tidig H.245

en: Enable fast _start procedure
sv: Aktivera _snabbstartsprocedur

en: Connection will be established in Fast Start mode. Fast Start is a new way to start calls faster that was introduced in H.323v2. It is not supported by Netmeeting and using both Fast Start and H.245 Tunneling can crash some versions of Netmeeting.
sv: Anslutning kommer att etableras i snabbstartläge. Snabbstart är en ny metod att starta samtal snabbare som introducerades i H.323v2. Den stöds inte av Netmeeting och att använda både snabbstart och H.245-tunnling kan krascha en del versioner av Netmeeting.

en: DTMF Mode
sv: DTMF-läge

en: _Send DTMF as:
sv: _Skicka DTMF som:

en: Select the mode for DTMFs sending
sv: Välj läge för DTMF-sändning

en: _Outbound Proxy:
sv: _Utgående proxy:

en: Ringing Device
sv: Enhet för ringsignal

en: Select the ringing audio device to use
sv: Välj den ljudenhet som ska användas för ringsignal

en: Output device:
sv: Utgångsenhet:

en: Input device:
sv: Ingångsenhet:

note: That button will refresh the device list
en: _Detect devices
sv: _Identifiera enheter

en: Click here to refresh the device list
sv: Klicka här för att uppdatera enhetslistan

en: PAL (Europe)
sv: PAL (Europa)

en: NTSC (America)
sv: NTSC (Amerika)

en: SECAM (France)
sv: SECAM (Frankrike)

en: Auto
sv: Automatiskt

note: Video Channel
en: Channel:
sv: Kanal:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Select the transmitted video size
sv: Välj storlek för överförd video

en: Codecs
sv: Kodekar

en: Settings
sv: Inställningar

note: Translators: the full sentence is Automatically adjust jitter buffer between X and Y ms
en: Enable silence _detection
sv: Aktivera tystnads_detektering

en: Enable echo can_celation
sv: Aktivera ekout_släckning

en: Maximum _jitter buffer (in ms):
sv: Maximal _jitterbuffert (i ms):

note: Translators: the full sentence is Keep a minimum video quality of X %
en: Picture Quality
sv: Bildkvalitet

en: Choose if you want to guarantee a minimum image quality (possibly leading to dropped frames in order not to surpass the bitrate limit) or if you prefer to keep the frame rate
sv: Välj om du vill garantera minimum bildkvalitet (leder möjligen till förkastade bildrutor för att inte överstiga bitfrekvensgränsen) eller om du föredrar att behålla bildfrekvensen

en: Maximum video _bitrate (in kbits/s):
sv: Maximal bitfrekvens för _video (i kbit/s):

en: The maximum video bitrate in kbits/s. The video quality and the effective frame rate will be dynamically adjusted to keep the bitrate at the given value.
sv: Den maximala bitfrekvensen för video i kbit/s. Videokvaliteten och den effektiva bildfrekvensen kommer att justeras dynamiskt för att behålla bitfrekvensen på angivet värde.

en: Ekiga Preferences
sv: Inställningar för Ekiga

en: General
sv: Allmänt

en: Personal Data
sv: Personlig data

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Sound Events
sv: Ljudhändelser

en: Protocols
sv: Protokoll

en: SIP Settings
sv: SIP-inställningar

en: H.323 Settings
sv: Inställningar för H.323

note: The player
en: Audio
sv: Ljud

en: Devices
sv: Enheter

en: You have %d message | You have %d messages
sv[0]: Du har %d meddelande
sv[1]: Du har %d meddelanden

en: The following accounts are inactive:
sv: Följande konton är inaktiva:

en: Online
sv: Ansluten

en: Away
sv: Frånvarande

en: Do Not Disturb
sv: Stör inte

en: Custom message...
sv: Anpassat meddelande...

en: Clear
sv: Töm

note: Build the dialog
en: Custom Message
sv: Anpassat meddelande

en: Delete custom messages:
sv: Ta bort anpassade meddelanden:

en: Define a custom message:
sv: Definiera ett anpassat meddelande:
