extra - en to ru translation catalogue (72 entries)

en: elementary Icons
ru: Иконки elementary

en: Named, vector icons for elementary OS
ru: Именованные, векторные иконки для elementary OS

en: An original set of vector icons designed specifically for elementary OS and its desktop environment: Pantheon.
ru: Оригинальный набор векторных иконок, разработанный специально для elementary OS и её среды рабочего стола: Pantheon.

en: Removals:
ru: Удаления:

en: non-fd.o "bluetooth-*", "microphone-sensitivity-*", and "night-light" symbolic panel icons
ru: Не соответствующие fd.o символьные значки панели «Bluetooth-*», «microphone-sensitivity-*» и «night-light»

en: "mail-archive" and "mail-move"
ru: «mail-archive» и «mail-move»

en: Updated families:
ru: Обновлённые семейства:

en: "insert-image-symbolic" is now more detailed
ru: Значок «insert-image-symbolic» теперь более детализированный

en: "media-record" has an updated palette
ru: Значок «media-record» получил обновлённую палитру

en: "document-page-setup", "edit-copy", "edit-cut", "media-optical", "open-menu", "system-run" look better on dark backgrounds
ru: «document-page-setup», «edit-copy», «edit-cut», «media-optical», «open-menu», «system-run» теперь выглядят лучше на тёмном фоне

en: Improved arrow shape for "browser-download", "document-send", "document-import/export", "object-merge", "object-rotate", "pane-hide/show", and "view-refresh"
ru: Обновлена форма стрелки у «browser-download», «document-send», «document-import/export», «object-merge», «object-rotate», «pane-hide/show», и «view-refresh»

en: Additions:
ru: Дополнения:

en: "list-drag-handle-symbolic" as used in draggable list box rows
ru: «list-drag-handle-symbolic» для использования в перетаскиваемых строках списка

en: "selection-mode-symbolic" as used in apps which have a button to switch a list into a selection mode
ru: «selection-mode-symbolic» для использования в приложениях, которые имеют кнопку для переключения в режим выбора

en: "adw-expander-arrow-symbolic" as used in Adw.PreferencesWindow
ru: «adw-expander-arrow-symbolic» для Adw.PreferencesWindow

en: "adw-external-link-symbolic" as used in Adw.AboutWindow
ru: «adw-external-link-symbolic» для Adw.AboutWindow

en: "adw-tab-*" icons as used with Adw.Tabbar
ru: «adw-tab-*» для Adw.Tabbar

en: "network-*" status icons which are not in the FreeDesktop icon name specification
ru: Значки состояния «network-*», отсутствующие в спецификации имён значков FreeDesktop

en: Device icons which are not in the FreeDesktop icon name specification: "camera", "drive-cdrom", "media-cdrom", "music-player", "printer-remote", and "system"
ru: Значки устройств, отсутствующие в спецификации имён значков FreeDesktop: «camera», «drive-cdrom», «media-cdrom», «music-player», «printer-remote» и «system»

en: "process-completed" uses a new checkmark shape, has a 32px version, and symlinks were added for "emblem-default"
ru: Обновлена форма галочки у «process-completed», добавлена версия иконки в размере 32px и ссылки для «emblem-default»

en: Updated corner radius of "edit-clear" and "document-*-symbolic"
ru: Обновлены скругления углов у «edit-clear» и «document-*-symbolic»

en: Updated "preferences-desktop-display" and added a 64px version
ru: Обновлён значок «preferences-desktop-display», добавлена его версия в размере 64px

en: "panel-left/right"
ru: «panel-left/right»

en: Symlink to "application-x-xpinstall" for web extension files
ru: Ссылка на «application-x-xpinstall» для файлов расширений браузера

en: "internet-web-browser"
ru: «internet-web-browser»

en: "system-os-install"
ru: «system-os-install»

en: "preferences-desktop-accessibility-pointing"
ru: «preferences-desktop-accessibility-pointing»

en: "preferences-desktop-accessibility-zoom"
ru: «preferences-desktop-accessibility-zoom»

en: "preferences-color"
ru: «preferences-color»

en: "preferences-system-windows"
ru: «preferences-system-windows»

en: "applications-education"
ru: «applications-education»

en: "applications-interfacedesign"
ru: «applications-interfacedesign»

en: "applications-photography"
ru: «applications-photography»

en: "view-list-compact"
ru: «view-list-compact»

en: "applications-development" uses a purple tile and the same hammer glyph as build system file types
ru: «applications-development» теперь использует фиолетовый цвет и такой же символ молотка, как у системных файлов сборки

en: "system-file-manager" is blue and tile shaped
ru: «system-file-manager» теперь имеет синий цвет и форму плитки

en: "accessories-calculator" redesigned as a tile shape
ru: «accessories-calculator» переработан в форме плитки

en: Update the border radius of several tile-shaped icons
ru: Обновлены скругления углов нескольких значков в форме плитки

en: "view-*" symbolic icons
ru: Символьные значки «view-*»

en: "computer-fail"
ru: «computer-fail»

en: "preferences-desktop-theme"
ru: «preferences-desktop-theme»

en: "application-x-sharedlib"
ru: «application-x-sharedlib»

en: "process-paused"
ru: «process-paused»

en: "office-address-book"
ru: «office-address-book»

en: Flash file types
ru: Типы файлов Flash

en: Clean up "preferences-desktop-workspaces"
ru: Визуальная разгрузка значка «preferences-desktop-workspaces»

en: Update "preferences-desktop" to new tile shape
ru: «preferences-desktop» переработан в форме плитки

en: Update "image-missing" to new tile shape
ru: «image-missing» переработан в форме плитки

en: Update "preferences-desktop-keyboard" to new tile shape
ru: «preferences-desktop-keyboard» переработан в форме плитки

en: Update "document-import" and "document-export" to new tile shape
ru: «document-import» и «document-export» переработаны в форме плитки

en: Update many file types with new arrow shape
ru: Обновлён внешний вид стрелок у многих значков файлов

en: "application-default-icon" is now brightly colored
ru: «application-default-icon» теперь выглядит более ярко

en: "media-stop" is now a square
ru: «media-stop» теперь имеет квадратную форму

en: Round symbolic location status icons
ru: Добавлены скругления у значка местоположения

en: Use an outlined shape for symbolic tag icons
ru: Символьные значки тегов теперь имеют контурный вид

en: Use a rounded star for symbolic bookmark icons
ru: Скруглённая звезда у символьных значков закладки

en: Redesign Night Light
ru: Переработан значок ночного режима

en: Use latest Flatpak branding
ru: Обновлёная версия брендинга Flatpak

en: Symbolic volume icons use a rounded shape and a slash when muted
ru: Символьные значки громкости теперь имеют скруглённую форму и косую черту при отключении звука

en: Other Changes:
ru: Прочие изменения:

en: Fix broken link for SVG file types
ru: Исправлена нерабочая ссылка для типов файла SVG

en: Fix missing links for PGP file types
ru: Исправлены отсутствовавшие ссылки для типов файла PGP

en: Scale some icons to more sizes
ru: Больше различных масштабов у некоторых значков

en: Redesign media-playlist-repeat
ru: Обновлён значок «media-playlist-repeat»

en: Update media-playlist-shuffle and media-playlist-consecutive
ru: Обновлены значки «media-playlist-shuffle» и «media-playlist-consecutive»

en: Rounder square icons
ru: Скруглены квадратные значки

en: Rounded arrow corners on Downloads folder
ru: Скруглены углы стрелок у папки загрузок

en: Deb and Flatpak Bundle files use a package metaphor
ru: Обновлены файлы наборов Deb и Flatpak (метафора на файлы-пакеты/архивы)

en: Updates arrow points up
ru: Стрелка на значке обновлений теперь указывает вверх

en: Redesigned package with new colors
ru: Обновлены цвета значка пакетов/архивов

en: Non-FDO network-*
ru: network-*, не входящие в стандарт FDO

en: Non-FDO app icons
ru: Иконки приложений, не входящие в стандарт FDO
