elisa - en to hu translation catalogue (276 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
hu: Különböző előadók

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
hu: Rádióállomások

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
hu: Lejátszási lista be-/kikapcsolása

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
hu: Előre ugrás 10 másodperccel

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
hu: Visszaugrás 10 másodperccel

[ctx: @action]
en: Go to next track
hu: Ugrás a következő számra

[ctx: @action]
en: Go to previous track
hu: Ugrás az előző számra

[ctx: @action]
en: Play/pause
hu: Lejátszás/szünet

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
hu: Parti mód be-/kikapcsolása

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
hu: Egy egyszerű, szeretettel készült zenelejátszó a KDE Közösségtől

[ctx: @label]
en: Creator
hu: Készítő

[ctx: @label]
en: Author
hu: Szerző

[ctx: @label]
en: Concept and design work
hu: Ötlet és tervezési munka

[ctx: @label]
en: Localization support
hu: Fordítási támogatás

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
hu: Jobbról balra író nyelvek támogatása

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
hu: Különféle fejlesztések a felületen

[ctx: @label]
en: Support for online radios
hu: Online rádiók támogatása

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
hu: Érvénytelen URL.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
hu: Üres cím.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
hu: Előadó

[ctx: @label song title]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @label song length]
en: Length
hu: Hossz

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
hu: Készítette:

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
hu: Szerkesztő

[ctx: @label]
en: Version
hu: Verzió

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
hu: Hossz

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
hu: Előadó

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
hu: Album-előadó

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
hu: Szám sorszám

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
hu: Lemez sorszám

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
hu: Értékelés

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
hu: Műfaj

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
hu: Dalszerző

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
hu: Zeneszerző

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
hu: Megjegyzés

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
hu: Év

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
hu: Csatornák

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
hu: Bitráta

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
hu: Mintavételezési ráta

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
hu: Legutoljára lejátszva

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
hu: Legelőször lejátszva

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
hu: Lejátszások száma

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
hu: Dalszöveg

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream HTTP Address
hu: Stream HTTP címe

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
hu: Kép címe

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
hu: Albumok

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
hu: Műfajok

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
hu: Előadók

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
hu: Zenelejátszás

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
hu: Zenelejátszás

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
hu: Lejátszás most, a jelenlegi lejátszási lista lecserélése

[ctx: @action:button]
en: Play next
hu: Következőként

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
hu: Hozzáadás a lejátszási listához

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
hu: Megjelenítés mappában

[ctx: @action:button]
en: Options
hu: Beállítások

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
hu: Nincs találat

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
hu: Nincs mit megjeleníteni

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
hu: Alkalmazásmenü

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
hu: Kilépés a teljes képernyős módból

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
hu: Belépés teljes képernyős módba

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
hu: Lejátszási lista elrejtése

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
hu: Lejátszási lista megjelenítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
hu: Új zenék keresése

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
hu: Adatbázis törlése és minden újra beolvasása

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
hu: Színséma

[ctx: @title:window]
en: Configure
hu: Beállítások

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
hu: Most játszott

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
hu: Oldalsáv megnyitása

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
hu: Metaadat

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
hu: Dalszöveg

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
hu: Lejátszási lista megjelenítése

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
hu: Nincs lejátszás

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
hu: Megjelenítés mappában

[ctx: @item:intable View all tracks]
en: All tracks
hu: Minden szám

[ctx: @item:intable number of tracks/songs in all albums]
en: %1 track | %1 tracks
hu[0]: %1 szám
hu[1]: %1 szám

[ctx: @label]
en: Duration
hu: Időtartam

[ctx: @label]
en: Loading failed
hu: Betöltés sikertelen

[ctx: @action:button]
en: Retry
hu: Újra

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
hu: Lejátszási lista kiürítve

[ctx: @action:button]
en: Undo
hu: Visszavonás

[ctx: @action:button]
en: Show playlist drawer
hu: Lejátszólista-fiók megjelenítése

[ctx: @action:button]
en: Hide playlist drawer
hu: Lejátszólista-fiók elrejtése

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
hu: Nem sikerült betölteni néhány fájlt. Az Elisa csak audió- és lejátszólistafájlokat tud megnyitni.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
hu: m3u8, m3u lejátszásilista-fájl (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
hu: pls lejátszásilista-fájl (*.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
hu: A mentés nem sikerült

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
hu: Lejátszási lista

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
hu: Kilépés a teljes képernyős módból

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
hu: Nem található dalszöveg

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Exit party mode
hu: Kilépés partimódból

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Enter party mode
hu: Belépés partimódba

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
hu: Kihagyás visszafelé

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
hu: Szünet

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
hu: Lejátszás

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
hu: Kihagyás előrefelé

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Unmute
hu: Visszahangosítás

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Mute
hu: Némítás

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
hu: Jelenleg: nincs keverés

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
hu: Jelenleg: számok keverése

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
hu: Jelenleg: albumok keverése

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
hu: Szám

[ctx: @action:inmenu]
en: None
hu: Nincs

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
hu: Jelenleg: ne ismételjen számokat

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
hu: Jelenleg: aktuális szám ismétlése

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
hu: Jelenleg: a lejátszási lista összes számának ismétlése

[ctx: @action:inmenu]
en: One track
hu: 1 szám

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
hu: Alkalmazásmenü

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
hu: Lejátszási lista

[ctx: @action:button Show current track in playlist]
en: Show Current
hu: Jelenlegi szám megjelenítése

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
hu: Összes törlése

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
hu: Mentés…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
hu: Nem sikerült betölteni néhány számot. Ellenőrizze, hogy nem lettek-e eltávolítva vagy átnevezve.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
hu: Lejátszásilista-fájl szerkesztése

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
hu: A lejátszási lista üres

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
hu: Kezdésként adjon hozzá néhány számot. A bal oldalon böngészhet a zenéi között.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
hu: A lejátszási listája üres.

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks remaining | %1/%2 tracks remaining
hu[0]: %1/%2 szám van hátra
hu[1]: %1/%2 szám van hátra

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 remaining, %2 total
hu: %1 van hátra, %2 összesen

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1/%2 remaining
hu: %1/%2 van hátra

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks | %1/%2 tracks
hu[0]: %1/%2 szám
hu[1]: %1/%2 szám

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
hu[0]: %1 szám
hu[1]: %1 szám

[ctx: @info:status %1 is the total number of radios of the playlist]
en: %1 radio | %1 radios
hu[0]: %1 rádió
hu[1]: %1 rádió

[ctx: @info:status %1 is the translation of tracks, %2 is the translation of total radios]
en: %1, %2 total
hu: %1, %2 összesen

[ctx: @info:status %1 is the total tracks of the playlist. %2 is the total duration formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 track, %2 total | %1 tracks, %2 total
hu[0]: %1 szám, %2 összesen
hu[1]: %1 szám, %2 összesen

[ctx: @info:status %1 is the remaining duration of the playlist. It is formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: 1 track, %1min remaining
hu: 1 szám, %1 perc van hátra

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
hu: Szám kedvencelésének visszavonása

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
hu: Szám megjelölése kedvencként

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
hu: Címke eltávolítása

[ctx: @action:button]
en: Add tag
hu: Címke hozzáadása

[ctx: @title:window]
en: Warning
hu: Figyelmeztetés

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
hu: Az adat érvénytelen. %1

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
hu: Rádió létrehozása

[ctx: @title:window]
en: View details
hu: Részletek megjelenítése

[ctx: @action:button]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: @action:button]
en: Modify
hu: Módosítás

[ctx: @action:button]
en: Save
hu: Mentés

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hu: Mégse

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
hu: Kihagyás visszafelé

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
hu: Szünet

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
hu: Lejátszás

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
hu: Kihagyás előrefelé

[ctx: @action:button]
en: Track Options
hu: Számbeállítások

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
hu: Rádióbeállítások

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
hu: Részletek megjelenítése

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
hu: Törlés a várólistából

[ctx: @title:window]
en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
hu: Lejátszó minimalizálása

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
hu: Információk megjelenítése

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
hu: Hangerő változtatása

[ctx: @title:menu]
en: File
hu: Fájl

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
hu: Lejátszási lista mentése…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
hu: Lejátszási lista megnyitása…

[ctx: @title:menu]
en: View
hu: Nézet

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
hu: Parti mód be-/kikapcsolása

[ctx: @title:menu]
en: Controls
hu: Vezérlők

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
hu: Szünet

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
hu: Lejátszás

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
hu: Leállítás

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
hu: Hangerő növelése

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
hu: Hangerő csökkentése

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
hu: Keverés

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
hu: Szám

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
hu: Ki

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
hu: Ismétlés

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
hu: Lejátszási lista

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
hu: Egy

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
hu: Nincs

[ctx: @title:menu]
en: Help
hu: Súgó

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
hu: Rendezés: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
hu: Rendezés

[ctx: @action:button]
en: Add Radio
hu: Rádió hozzáadása

[ctx: @info:tooltip]
en: Add radio
hu: Rádió hozzáadása

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
hu: Hozzáadása a lejátszási listához

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
hu: Hozzáadás a lejátszási listához

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
hu: Lejátszás most, a jelenlegi lejátszási lista lecserélése

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
hu: Lejátszás most, a jelenlegi lejátszási lista lecserélése

[ctx: @action:button Add as the next track(s) in the playlist]
en: Play Next
hu: Lejátszás következőként

[ctx: @info:tooltip]
en: Play next in playlist
hu: Lejátszás következőként a lejátszási listában

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
hu: Előadó megjelenítése

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
hu: Előadó megjelenítése

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
hu: Lejátszási lista megjelenítése

[ctx: @action:button]
en: View as Icon Grid
hu: Ikonrácsnézet

[ctx: @action:button]
en: View as List
hu: Listanézet

[ctx: @info:tooltip]
en: View as icon grid
hu: Megjelenítés ikonrácsként

[ctx: @info:tooltip]
en: View as list
hu: Megjelenítés listaként

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
hu: Vissza

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Show filters in the navigation bar]
en: Show search and filter toolbar
hu: Keresés és szűrés eszköztár megjelenítése

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Hide filters in the navigation bar]
en: Hide search and filter toolbar
hu: Keresés és szűrés eszköztár elrejtése

[ctx: @info:placeholder track view filter single album]
en: Search for track name, artist, etc.
hu: Számnév, előadó, stb. keresése

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
hu: Albumnév, előadó, stb. keresése

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
hu: Szűrés értékelésre:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
hu: Csak a kedvencek megjelenítése

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
hu: Szám értékelése

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
hu: Szám értékelésének megszakítása

[ctx: @title:group]
en: General:
hu: Általános:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
hu: Háttér megjelenítése a Most játszott oldalon

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
hu: Folyamatjelző megjelenítése a feladatkezelő bejegyzéseken

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
hu: Fusson tovább a rendszertálcán, ha a főablakot bezárják

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
hu: Lejátszás indítása induláskor

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
hu: Új zenék keresése induláskor

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
hu: Ha ezt a beállítást használja, saját kezűleg kell frissítenie a zenei gyűjteményét minden alkalommal, amikor új fájlokat ad hozzá a beállított zenei mappákhoz. Ezt az <interface>Új zenék keresése</interface> elemmel teheti meg az Elisa hamburgermenüjében.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
hu: Értékelési stílus:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
hu: 0-5 csillag

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
hu: Kedvenc/nem kedvenc

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
hu: Színséma:

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
hu: Új zenék keresése

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
hu: Zenék keresése elindítva

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
hu: Adatbázis törlése és minden újra beolvasása

[ctx: @info]
en: Database has been reset
hu: Az adatbázis visszaállítva

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
hu: Kategória beágyazása az oldalsávba:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
hu: Semmi

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
hu: Albumok

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
hu: Előadók

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
hu: Műfajok

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
hu: Induláskori nézet:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
hu: Most játszott

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
hu: Legutóbb lejátszott

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
hu: Gyakran lejátszott

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
hu: Albumok

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
hu: Előadók

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
hu: Számok

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
hu: Műfajok

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
hu: Fájlok

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
hu: Rádióállomások

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
hu: A Fájlok nézet kezdeti helye:

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
hu: Kiválasztás…

[ctx: @title:window]
en: Choose Folder
hu: Mappaválasztás

en: When saving playlist files:
hu: Lejátszásilista-fájlok mentésekor:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
hu: Relatív útvonalak preferálása

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
hu: Abszolút útvonalak használata mindig

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
hu: Ha a <interface>Relatív útvonalak preferálása</interface> van kiválasztva, a lejátszási listával egy mappában található fájlokra csak a fájlnévvel hivatkoznak. Egyéb esetekben az abszolút útvonal lesz használva.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
hu: Zenemappák:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
hu: Zene keresésének leállítása itt

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
hu: Új hely hozzáadása

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
hu: A(z) „%1” lejátszása nem sikerült

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
hu: Rendezés

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
hu: Lejátszás innen, a jelenlegi lejátszási lista lecserélése

[ctx: @action:button]
en: Song Options
hu: Dalbeállítások

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
hu[0]: Egy szám importálva
hu[1]: %1 szám importálva

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
hu: Zene keresése

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
hu: %1. lemez

[ctx: @label]
en: Volume
hu: Hangerő

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
hu: Szám sorszám

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
hu: Növekvő

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
hu: Csökkenő

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
hu: Név

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
hu: Műfaj

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
hu: Év

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
hu: Legrégebbi előre

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
hu: Legújabb előre

[ctx: @title:menu]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @title:menu]
en: Artist
hu: Előadó

[ctx: @title:menu]
en: Genre
hu: Műfaj

[ctx: @title:menu]
en: Year
hu: Év

[ctx: @title:menu]
en: Duration
hu: Hossz

[ctx: @title:menu]
en: Composer
hu: Zeneszerző

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
hu: Dalszerző

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
hu: Utolsó módosítás

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
hu: Legrövidebb előre

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
hu: Leghosszabb előre

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
hu: Most játszott

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
hu: Legutóbb lejátszott

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
hu: Utolsó lejátszás dátuma

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
hu: Legkevésbé mostanában lejátszott előre

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
hu: Legutóbb lejátszott előre

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
hu: Gyakran lejátszott

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
hu: Lejátszási gyakoriság

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
hu: Legkevésbé gyakran lejátszott előre

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
hu: Leggyakrabban lejátszott előre

[ctx: @title:menu]
en: Name
hu: Név

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
hu: Számok

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
hu: Fájlok

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
hu: Rádióállomások
