elisa - en to pt translation catalogue (254 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
pt: Vários Artistas

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
pt: Estações de Rádio

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
pt: Comutar a Lista de Reprodução

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
pt: Avançar 10 segundos

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
pt: Recuar 10 segundos

[ctx: @action]
en: Go to next track
pt: Ir para a faixa seguinte

[ctx: @action]
en: Go to previous track
pt: Ir para a faixa anterior

[ctx: @action]
en: Play/pause
pt: Tocar/pausa

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
pt: Comutar o Modo de Festa

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
pt: Um Leitor de Música Simples criado com amor pela comunidade do KDE

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
pt: (c) 2015-2020 dos responsáveis do Elisa

[ctx: @label]
en: Creator
pt: Criador

[ctx: @label]
en: Author
pt: Autor

[ctx: @label]
en: Concept and design work
pt: Conceito e trabalho de desenho

[ctx: @label]
en: Localization support
pt: Suporte para localização

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
pt: Suporte de escrita da direita-para-esquerda na interface

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
pt: Diversas melhorias na interface

[ctx: @label]
en: Support for online radios
pt: Suporte para rádios 'online'

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
pt: O URL é inválido.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
pt: O título está vazio.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
pt: Artista

[ctx: @label musical album]
en: Album
pt: Álbum

[ctx: @label song title]
en: Title
pt: Título

[ctx: @label song length]
en: Length
pt: Duração

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
pt: Criado por

[ctx: @label]
en: Version
pt: Versão

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
pt: Título

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
pt: Artista

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
pt: Álbum

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
pt: Artista do Álbum

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
pt: Número da Faixa

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
pt: Número do Disco

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
pt: Classificação

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
pt: Género

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
pt: Letrista

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
pt: Compositor

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
pt: Comentário

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
pt: Ano

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
pt: Canais

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
pt: Taxa de Dados

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
pt: Taxa de Amostragem

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
pt: Letras Musicais

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
pt: Duração

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
pt: Última reprodução

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
pt: Primeira reprodução

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
pt: Número de reproduções

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
pt: Endereço HTTP da Transmissão

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
pt: Endereço da Imagem

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
pt: Álbuns

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
pt: Géneros

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
pt: Artistas

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
pt: A tocar música

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
pt: A tocar música

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
pt: Sem correspondências

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
pt: Nada a mostrar

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
pt: Menu da Aplicação

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
pt: Sair do Ecrã Completo

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
pt: Entrar no Ecrã Completo

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
pt: Procurar por Música Nova

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
pt: Limpar a Base de Dados e Analisar Tudo de Novo

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
pt: Agora a Tocar

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
pt: Abrir a barra lateral

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
pt: Meta-dados

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
pt: Letras Musicais

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
pt: Mostrar a Lista de Reprodução

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
pt: Não foram encontradas letras musicais

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
pt: Nada a tocar

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
pt: Mostrar na Pasta

[ctx: @title:window]
en: Configure
pt: Configurar

[ctx: @action:button]
en: Apply
pt: Aplicar

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: @title:window]
en: Warning
pt: Aviso

[ctx: @label]
en: Loading failed
pt: O carregamento falhou

[ctx: @action:button]
en: Retry
pt: Repetir

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
pt: A lista de reprodução foi limpa

[ctx: @action:button]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
pt: Não foi possível carregar alguns dos ficheiros. O Elisa só consegue abrir ficheiros de áudio e listas de reprodução.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
pt: Lista de Reprodução M3U8, M3U (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
pt: Lista de Reprodução PLS (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
pt: Lista de Reprodução M3U8, M3U, PLS (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
pt: A gravação falhou

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
pt: Mostrar na pasta

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
pt: Ver os detalhes

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
pt: Reproduzir agora, substituindo a lista de reprodução actual

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução

[ctx: @action:button]
en: Options
pt: Opções

[ctx: @action:button Clear play list and add whole container to play list]
en: Play now, replacing current queue
pt: Tocar agora, substituindo a lista de reprodução actual

[ctx: @action:button Add whole container to play list]
en: Add to queue
pt: Adicionar à fila

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
pt: Sair do Ecrã Completo

[ctx: @item:intable %1: track number. %2: track title. %3: artist name]
en: %1 - %2 - %3
pt: %1  %2 - %3

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
pt: Definir a classificação da faixa

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
pt: Retirar esta música dos favoritos

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
pt: Marcar esta música como favorita

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
pt: Cancelar a classificação desta faixa

[ctx: @action:button]
en: Song Options
pt: Opções da Música

[ctx: @action:button]
en: View details
pt: Ver os detalhes

[ctx: @action:button]
en: Un-mark as favorite
pt: Retirar dos favoritos

[ctx: @action:button]
en: Mark as favorite
pt: Marcar como favorita

[ctx: @action:button Enqueue current track]
en: Add to queue
pt: Adicionar à fila

[ctx: @action:button]
en: Toggle Party Mode
pt: Comutar o Modo de Festa

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
pt: Recuar

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
pt: Pausa

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
pt: Reproduzir

[ctx: @action:button skip forward in playlists]
en: Skip Forward
pt: Avançar

[ctx: @action:button]
en: Toggle Mute
pt: Comutar o Silêncio

[ctx: @action:button]
en: Toggle Shuffle
pt: Comutar a Aleatoriedade

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
pt: Actual: Não repetir as faixas

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
pt: Actual: Repetir a faixa actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
pt: Actual: Repetir todas as faixas da lista

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
pt: Lista de Reprodução

[ctx: @action:inmenu]
en: One
pt: Uma

[ctx: @action:inmenu]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: @action:button]
en: Application Menu
pt: Menu da Aplicação

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
pt: Lista de Reprodução

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
pt: Gravar…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
pt: Carregar…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
pt: Não foi possível carregar algumas faixas. Certifique-se que não foram removidas ou tenham mudado de nome.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
pt: Editar o Ficheiro da Lista de Reprodução

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
pt: A lista de reprodução está vazia

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
pt: Adicione algumas músicas para começar. Poderá escolher a sua música nas áreas à esquerda.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
pt: A sua lista de reprodução está vazia.

[ctx: @info:status]
en: %1 track | %1 tracks
pt[0]: %1 faixa
pt[1]: %1 faixas

[ctx: @info:status]
en: 1 track
pt: 1 faixa

[ctx: @info:status number of tracks remaining]
en: %1 remaining | %1 remaining
pt[0]: falta %1
pt[1]: faltam %1

[ctx: @action:button]
en: Show Current
pt: Mostrar a Actual

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
pt: Limpar Tudo

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
pt: Os dados não são válidos. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
pt: Adicionar uma nova marca:

[ctx: @action:button]
en: Modify
pt: Modificar

[ctx: @action:button]
en: Delete
pt: Apagar

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
pt: Criar uma Rádio

[ctx: @title:window]
en: View details
pt: Ver os detalhes

[ctx: @action:button]
en: Save
pt: Gravar

[ctx: @action:button]
en: Close
pt: Fechar

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
pt: Avançar

[ctx: @action:button]
en: Track Options
pt: Opções da Faixa

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
pt: Remover da fila

[ctx: @title:window]
en: Settings
pt: Configuração

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
pt: Minimizar o Leitor

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
pt: Mostrar a Informação

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
pt: Mudar o Volume

[ctx: @title:menu]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
pt: Gravar a Lista de Reprodução…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
pt: Abrir uma Lista de Reprodução…

[ctx: @title:menu]
en: View
pt: Ver

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
pt: Comutar o Modo de Festa

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
pt: Esconder a Lista de Reprodução

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
pt: Mostrar a Lista de Reprodução

[ctx: @title:menu]
en: Controls
pt: Controlos

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
pt: Pausa

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
pt: Reproduzir

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
pt: Parar

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
pt: Aumentar o Volume

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
pt: Diminuir o Volume

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
pt: Baralhar

[ctx: @action:inmenu shuffle mode is turned on]
en: On
pt: Ligado

[ctx: @action:inmenu shuffle mode is turned off]
en: Off
pt: Desligado

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
pt: Repetir

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
pt: Lista de Reprodução

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
pt: Uma

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
pt: Nenhuma

[ctx: @title:menu]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
pt: Ordenação: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
pt: Ordenação

[ctx: @action:button]
en: Create a radio
pt: Criar uma rádio

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
pt: Adicionar à Lista de Reprodução

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
pt: Mostrar o Artista

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: @action:button Show filters in the navigation bar]
en: Search and Filter
pt: Pesquisa e Filtro

[ctx: @action:button Hide filters in the navigation bar]
en: Hide Search and Filter
pt: Esconder a Pesquisa e Filtro

[ctx: @info:placeholder]
en: Search for album name, artist, etc.
pt: Procurar pelo nome do álbum, artista, etc.

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
pt: Filtrar pela classificação:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
pt: Mostrar Apenas os Favoritos

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
pt: Pausa

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
pt: Reproduzir

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
pt: Remover

[ctx: @title:group]
en: General:
pt: Geral:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
pt: Mostrar o fundo na página 'Agora a Tocar'

[ctx: @option:check]
en: Show progress on Task Manager entries
pt: Mostrar o progresso nos itens do Gestor de Tarefas

[ctx: @option:check]
en: Keep running in System Tray when main window is closed
pt: Manter em execução na Bandeja do Sistema quando se fechar a janela principal

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
pt: Começar a tocar no arranque

[ctx: @option:check]
en: Scan for New Music on startup
pt: Procurar por Música Nova no Arranque

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
pt: Ao usar esta opção, terá de actualizar manualmente a colecção de músicas sempre que forem adicionados ficheiros novos às pastas de música configuradas. Podê-lo-á fazer com o item <interface>Procurar por Música Nova</interface> no menu em hambúrguer do Elisa.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
pt: Estilo de classificação da música:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
pt: 0-5 estrelas

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
pt: Favorita/não-favorita

[ctx: @action:button]
en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

[ctx: @title:menu]
en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
pt: Procurar por Música Nova

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
pt: Limpar a Base de Dados e Analisar Tudo de Novo

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
pt: Incorporar a categoria na barra lateral:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
pt: Nada

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
pt: Álbuns

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
pt: Artistas

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
pt: Géneros

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
pt: Vista inicial no arranque:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
pt: Agora a Tocar

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
pt: Reproduzido Recentemente

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
pt: Reproduzido Frequentemente

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
pt: Álbuns

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
pt: Artistas

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
pt: Faixas

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
pt: Géneros

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
pt: Ficheiros

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
pt: Estações de Rádio

[ctx: @label:listbox]
en: Music indexing:
pt: Indexação da música:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, indexing type]
en: Use fast native indexer
pt: Usar a indexação nativa rápida

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, indexing type]
en: Scan the filesystem directly
pt: Sondar o sistema de ficheiros directamente

[ctx: @info]
en: This is slower than the fast indexer. Please activate it only if Elisa cannot find your music and searching for one of the missing music files using your file manager also does not work. Please report this as a bug.
pt: Isto é mais lento que a indexação rápida. Por favor, active-a apenas se o Elisa não conseguir encontrar a sua música e se a pesquisa pelo ficheiro também não resultar. Comunique isto como um erro.

[ctx: @action:button]
en: Report Bug
pt: Comunicar um Erro

en: When saving playlist files:
pt: Ao gravar os ficheiros da lista de reprodução:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
pt: Preferir localizações relativas

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
pt: Usar sempre localizações absolutas

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
pt: Quando a opção <interface>Preferir localizações relativas</interface> estiver seleccionada, os ficheiros na mesma pasta que a lista de reprodução serão referenciados apenas pelo nome do ficheiro. As localizações absolutas são usadas noutros casos.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
pt: Pastas de música:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
pt: Parar a pesquisa de música aqui

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
pt: Adicionar uma Nova Localização

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
pt: Escolher uma Pasta

[ctx: @label]
en: The fast native file indexer does not follow symbolic links. If any of the locations in this list contain symbolic links to other locations, you will need to add those other locations to the list as well.
pt: O indexador de ficheiros nativo rápido não segue as ligações simbólicas. Se alguma das localizações nesta lista tiver ligações simbólicas para outras localizações, terá de as adicionar também à lista.

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
pt: Ordenar Por

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
pt[0]: Foi importada uma faixa
pt[1]: Foram importadas %1 faixas

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
pt: A analisar a música

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
pt: Disco %1

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
pt: Título

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
pt: Género

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
pt: Ano

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
pt: Mais Antigos Primeiro

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
pt: Mais Recentes Primeiro

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
pt: Agora a Tocar

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
pt: Reproduzido Recentemente

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
pt: Data da Última Reprodução

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
pt: Reproduzidos Menos Recentemente Primeiro

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
pt: Reproduzidos Mais Recentemente Primeiro

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
pt: Reproduzido Frequentemente

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
pt: Frequência de Reproduções

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
pt: Reproduzidos Menos Frequentemente Primeiro

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
pt: Reproduzidos Mais Frequentemente Primeiro

[ctx: @title:menu]
en: Title
pt: Título

[ctx: @title:menu]
en: Artist
pt: Artista

[ctx: @title:menu]
en: Genre
pt: Género

[ctx: @title:menu]
en: Year
pt: Ano

[ctx: @title:menu]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
pt: Faixas

[ctx: @title:menu]
en: Album
pt: Álbum

[ctx: @title:menu]
en: Duration
pt: Duração

[ctx: @title:menu]
en: Composer
pt: Compositor

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
pt: Letrista

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
pt: Data de Modificação

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
pt: Mais Curto Primeiro

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
pt: Mais Longo Primeiro

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
pt: Ficheiros

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
pt: Estações de Rádio
