elisa - en to pt_BR translation catalogue (253 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
pt_BR: Vários artistas

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
pt_BR: Estações de rádio

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
pt_BR: Alternar lista de músicas

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
pt_BR: Avançar 10 segundos

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
pt_BR: Voltar 10 segundos

[ctx: @action]
en: Go to next track
pt_BR: Ir para a próxima faixa

[ctx: @action]
en: Go to previous track
pt_BR: Ir para a faixa anterior

[ctx: @action]
en: Play/pause
pt_BR: Reproduzir/pausar

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
pt_BR: Alternar modo festa

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
pt_BR: Um reprodutor de músicas simples escrito pela comunidade KDE

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
pt_BR: (c) 2015-2020, Contribuidores do Elisa

[ctx: @label]
en: Creator
pt_BR: Criador

[ctx: @label]
en: Author
pt_BR: Autor

[ctx: @label]
en: Concept and design work
pt_BR: Conceito e trabalho de design

[ctx: @label]
en: Localization support
pt_BR: Suporte à localização

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
pt_BR: Suporte de escrita da direita para esquerda na interface

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
pt_BR: Várias melhorias na interface

[ctx: @label]
en: Support for online radios
pt_BR: Suporte para rádios online

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
pt_BR: URL inválida.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
pt_BR: Título em branco.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
pt_BR: Artista

[ctx: @label musical album]
en: Album
pt_BR: Álbum

[ctx: @label song title]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: @label song length]
en: Length
pt_BR: Duração

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
pt_BR: Criado por

[ctx: @label]
en: Version
pt_BR: Versão

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
pt_BR: Artista

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
pt_BR: Álbum

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
pt_BR: Artista do álbum

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
pt_BR: Número da faixa

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
pt_BR: Número do disco

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
pt_BR: Avaliação

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
pt_BR: Gênero

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
pt_BR: Letrista

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
pt_BR: Compositor

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
pt_BR: Comentário

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
pt_BR: Ano

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
pt_BR: Canais

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
pt_BR: Taxa de bits

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
pt_BR: Taxa de amostragem

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
pt_BR: Letra

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
pt_BR: Duração

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
pt_BR: Última reprodução

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
pt_BR: Primeira reprodução

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
pt_BR: Número de reproduções

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
pt_BR: Endereço do fluxo HTTP

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
pt_BR: Endereço da imagem

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
pt_BR: Álbuns

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
pt_BR: Gêneros

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
pt_BR: Artistas

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
pt_BR: Reproduzindo música

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
pt_BR: Reproduzindo música

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
pt_BR: Nenhuma ocorrência

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
pt_BR: Nada para mostrar

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
pt_BR: Menu do aplicativo

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
pt_BR: Sair do modo de tela cheia

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
pt_BR: Entrar no modo de tela cheia

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
pt_BR: Escanear por novas músicas

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
pt_BR: Reiniciar o banco de dados e re-escanear tudo

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
pt_BR: Esquema de cores

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
pt_BR: Reproduzindo agora

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
pt_BR: Abrir barra lateral

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
pt_BR: Metadados

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
pt_BR: Letra

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
pt_BR: Mostrar lista de músicas

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
pt_BR: Nenhuma letra encontrada

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
pt_BR: Não reproduzindo nada

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
pt_BR: Mostrar na pasta

[ctx: @title:window]
en: Configure
pt_BR: Configurar

[ctx: @action:button]
en: Apply
pt_BR: Aplicar

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: @title:window]
en: Warning
pt_BR: Aviso

[ctx: @label]
en: Loading failed
pt_BR: Falha ao carregar

[ctx: @action:button]
en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
pt_BR: Lista de músicas limpa

[ctx: @action:button]
en: Undo
pt_BR: Desfazer

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
pt_BR: Não foi possível carregar alguns arquivos. O Elisa pode abrir apenas arquivos de áudio e arquivos de listas de músicas.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
pt_BR: Lista de músicas m3u, m3u8 (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
pt_BR: Lista de músicas pls (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
pt_BR: Lista de músicas m3u, m3u8, pls (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
pt_BR: Falha ao salvar

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
pt_BR: Mostrar na pasta

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
pt_BR: Mostrar detalhes

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
pt_BR: Reproduzir agora, substituindo a lista de músicas atual

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
pt_BR: Adicionar à lista de músicas

[ctx: @action:button]
en: Options
pt_BR: Opções

[ctx: @action:button Clear play list and add whole container to play list]
en: Play now, replacing current queue
pt_BR: Reproduzir agora e substituir a fila atual

[ctx: @action:button Add whole container to play list]
en: Add to queue
pt_BR: Adicionar à fila

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
pt_BR: Sair do modo de tela cheia

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
pt_BR: Definir avaliação da faixa

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
pt_BR: Desmarcar esta música como favorita

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
pt_BR: Marcar esta música como favorita

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
pt_BR: Cancelar a avaliação desta faixa

[ctx: @action:button]
en: Song Options
pt_BR: Opções da música

[ctx: @action:button]
en: View details
pt_BR: Mostrar detalhes

[ctx: @action:button]
en: Un-mark as favorite
pt_BR: Desmarcar como favorita

[ctx: @action:button]
en: Mark as favorite
pt_BR: Marcar como favorita

[ctx: @action:button Enqueue current track]
en: Add to queue
pt_BR: Adicionar à fila

[ctx: @action:button]
en: Toggle Party Mode
pt_BR: Alternar modo festa

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
pt_BR: Voltar

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
pt_BR: Reproduzir

[ctx: @action:button skip forward in playlists]
en: Skip Forward
pt_BR: Avançar

[ctx: @action:button]
en: Toggle Mute
pt_BR: Alternar mudo

[ctx: @action:button]
en: Toggle Shuffle
pt_BR: Alternar embaralhar

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
pt_BR: Atual: não repetir faixas

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
pt_BR: Atual: repetir faixa atual

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
pt_BR: Atual: repetir todas as faixas na lista de músicas

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
pt_BR: Lista de músicas

[ctx: @action:inmenu]
en: One
pt_BR: Um

[ctx: @action:inmenu]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: @action:button]
en: Application Menu
pt_BR: Menu do aplicativo

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
pt_BR: Lista de músicas

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
pt_BR: Salvar...

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
pt_BR: Carregar…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
pt_BR: Falha ao carregar algumas faixas. Certifique-se de que elas não foram removidas ou renomeadas.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
pt_BR: Editar arquivo da lista de músicas

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
pt_BR: A lista de música está vazia

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
pt_BR: Adicione algumas músicas para começar. Você poderá escolher suas músicas nos painéis à esquerda.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
pt_BR: Sua lista de música está vazia.

[ctx: @info:status]
en: %1 track | %1 tracks
pt_BR[0]: %1 faixa
pt_BR[1]: %1 faixas

[ctx: @info:status]
en: 1 track
pt_BR: 1 faixa

[ctx: @info:status number of tracks remaining]
en: %1 remaining | %1 remaining
pt_BR[0]: %1 restante
pt_BR[1]: %1 restantes

[ctx: @action:button]
en: Show Current
pt_BR: Mostrar atual

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
pt_BR: Limpar todas

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
pt_BR: Os dados não são válidos. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
pt_BR: Adicionar nova etiqueta:

[ctx: @action:button]
en: Modify
pt_BR: Modificar

[ctx: @action:button]
en: Delete
pt_BR: Excluir

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
pt_BR: Criar uma rádio

[ctx: @title:window]
en: View details
pt_BR: Mostrar detalhes

[ctx: @action:button]
en: Save
pt_BR: Salvar

[ctx: @action:button]
en: Close
pt_BR: Fechar

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
pt_BR: Avançar

[ctx: @action:button]
en: Track Options
pt_BR: Opções da faixa

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
pt_BR: Remover da fila

[ctx: @title:window]
en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
pt_BR: Minimizar reprodutor

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
pt_BR: Mostrar informações

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
pt_BR: Alterar volume

[ctx: @title:menu]
en: File
pt_BR: Arquivo

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
pt_BR: Salvar lista de músicas...

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
pt_BR: Abrir lista de músicas...

[ctx: @title:menu]
en: View
pt_BR: Visualizar

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
pt_BR: Alternar modo festa

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
pt_BR: Ocultar lista de músicas

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
pt_BR: Mostrar lista de músicas

[ctx: @title:menu]
en: Controls
pt_BR: Controles

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
pt_BR: Reproduzir

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
pt_BR: Parar

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
pt_BR: Aumentar volume

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
pt_BR: Diminuir volume

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
pt_BR: Embaralhar

[ctx: @action:inmenu shuffle mode is turned on]
en: On
pt_BR: Ligado

[ctx: @action:inmenu shuffle mode is turned off]
en: Off
pt_BR: Desligado

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
pt_BR: Repetir

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
pt_BR: Lista de músicas

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
pt_BR: Um

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: @title:menu]
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
pt_BR: Ordenar: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
pt_BR: Ordenar

[ctx: @action:button]
en: Create a radio
pt_BR: Cria uma rádio

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
pt_BR: Adicionar à lista de músicas

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
pt_BR: Mostrar artista

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
pt_BR: Voltar

[ctx: @action:button Show filters in the navigation bar]
en: Search and Filter
pt_BR: Pesquisar e filtrar

[ctx: @action:button Hide filters in the navigation bar]
en: Hide Search and Filter
pt_BR: Ocultar pesquisar e filtrar

[ctx: @info:placeholder]
en: Search for album name, artist, etc.
pt_BR: Pesquisar pelo nome do álbum, artista, etc.

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
pt_BR: Filtrar por avaliação:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
pt_BR: Mostrar apenas favoritos

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
pt_BR: Reproduzir

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
pt_BR: Remover

[ctx: @title:group]
en: General:
pt_BR: Geral:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
pt_BR: Mostrar fundo na página Reproduzindo agora

[ctx: @option:check]
en: Show progress on Task Manager entries
pt_BR: Mostrar o progresso nos itens do Gerenciador de Tarefas

[ctx: @option:check]
en: Keep running in System Tray when main window is closed
pt_BR: Manter em execução na área de notificação ao fechar a janela principal

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
pt_BR: Começar a reproduzir ao iniciar

[ctx: @option:check]
en: Scan for New Music on startup
pt_BR: Escanear por novas músicas ao iniciar

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
pt_BR: Ao usar esta configuração, você precisará atualizar manualmente a coleção de músicas sempre que novos arquivos forem adicionados às pastas de música configuradas. Você pode fazer isto com o item <interface>Escanear por novas músicas</interface> no menu hamburger do Elisa.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
pt_BR: Estilo de avaliação de músicas:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
pt_BR: 0-5 estrelas

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
pt_BR: Favorita/não favorita

[ctx: @action:button]
en: Color Scheme
pt_BR: Esquema de cores

[ctx: @title:menu]
en: Color Scheme
pt_BR: Esquema de cores

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
pt_BR: Escanear por novas músicas

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
pt_BR: Reiniciar o banco de dados e re-escanear tudo

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
pt_BR: Embutir categoria na barra lateral:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
pt_BR: Nada

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
pt_BR: Álbuns

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
pt_BR: Artistas

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
pt_BR: Gêneros

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
pt_BR: Modo de visualização ao iniciar:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
pt_BR: Reproduzindo agora

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
pt_BR: Recentemente reproduzidos

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
pt_BR: Frequentemente reproduzidos

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
pt_BR: Álbuns

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
pt_BR: Artistas

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
pt_BR: Faixas

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
pt_BR: Gêneros

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
pt_BR: Arquivos

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
pt_BR: Estações de rádio

[ctx: @label:listbox]
en: Music indexing:
pt_BR: Indexar músicas:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, indexing type]
en: Use fast native indexer
pt_BR: Usando o indexador nativo (rápido)

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, indexing type]
en: Scan the filesystem directly
pt_BR: Escaneando o sistema de arquivos diretamente

[ctx: @info]
en: This is slower than the fast indexer. Please activate it only if Elisa cannot find your music and searching for one of the missing music files using your file manager also does not work. Please report this as a bug.
pt_BR: Isto é muito mais lento que o uso da pesquisa rápida!
    Ative apenas se o Elisa não puder encontrar sua música e a pesquisa pelo arquivo também não funcionar.
    Favor relatar o erro.

[ctx: @action:button]
en: Report Bug
pt_BR: Relatar erro

en: When saving playlist files:
pt_BR: Ao salvar arquivos de listas de músicas:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
pt_BR: Preferir caminhos relativos

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
pt_BR: Sempre usar caminhos absolutos

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
pt_BR: Quando <interface>Preferir caminhos relativos</interface> estiver selecionado, os arquivos na mesma pasta da lista de música serão referenciados apenas com o nome do arquivo. Caminhos absolutos são usados nos outros casos.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
pt_BR: Diretórios de música:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
pt_BR: Parar de procurar por músicas aqui

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
pt_BR: Adicionar novo caminho

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
pt_BR: Escolha uma pasta

[ctx: @label]
en: The fast native file indexer does not follow symbolic links. If any of the locations in this list contain symbolic links to other locations, you will need to add those other locations to the list as well.
pt_BR: O indexador de arquivo nativo rápido não segue links simbólicos. Se qualquer um dos locais nesta lista contiver links simbólicos para outros locais, você precisará adicionar esses outros locais à lista também.

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
pt_BR: Ordenar por

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
pt_BR[0]: Uma faixa importada
pt_BR[1]: %1 faixas importadas

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
pt_BR: Procurando músicas

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
pt_BR: Disco %1

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
pt_BR: Gênero

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
pt_BR: Ano

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
pt_BR: Primeiro os mais antigos

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
pt_BR: Primeiro os mais novos

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
pt_BR: Reproduzindo agora

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
pt_BR: Recentemente reproduzidos

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
pt_BR: Última reprodução

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
pt_BR: Primeiro os mais reproduzidos recentemente

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
pt_BR: Primeiro os menos reproduzidos recentemente

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
pt_BR: Frequentemente reproduzidos

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
pt_BR: Frequência de reprodução

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
pt_BR: Primeiro os menos reproduzidos frequentemente

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
pt_BR: Primeiro os mais reproduzidos frequentemente

[ctx: @title:menu]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: @title:menu]
en: Artist
pt_BR: Artista

[ctx: @title:menu]
en: Genre
pt_BR: Gênero

[ctx: @title:menu]
en: Year
pt_BR: Ano

[ctx: @title:menu]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
pt_BR: Faixas

[ctx: @title:menu]
en: Album
pt_BR: Álbum

[ctx: @title:menu]
en: Duration
pt_BR: Duração

[ctx: @title:menu]
en: Composer
pt_BR: Compositor

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
pt_BR: Letrista

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
pt_BR: Última modificação

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
pt_BR: Primeiro as mais curtas

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
pt_BR: Primeiro as mais longas

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
pt_BR: Arquivos

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
pt_BR: Estações de rádio
