elisa - en to ro translation catalogue (248 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
ro: Diferiți interpreți

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
ro: Stații radio

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
ro: Comută lista de redare

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
ro: Derulează cu 10 secunde înainte

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
ro: Derulează cu 10 secunde înapoi

[ctx: @action]
en: Go to next track
ro: Mergi la piesa următoare

[ctx: @action]
en: Go to previous track
ro: Mergi la piesa precedentă

[ctx: @action]
en: Play/pause
ro: Redare/Pauză

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
ro: Comută regimul de petrecere

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
ro: Aplicație simplă pentru redarea muzicii, făcută cu drag de comunitatea KDE

[ctx: @info]
en: (c) 2015-2020, Elisa contributors
ro: (c) 2015-2020, Contribuitorii Elisa

[ctx: @label]
en: Author
ro: Autor

[ctx: @label]
en: Concept and design work
ro: Concept și proiectare

[ctx: @label]
en: Localization support
ro: Susținere pentru localizare

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
ro: Susținere pentru interfață de la dreapta la stânga

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
ro: Diverse îmbunătățiri ale interfeței

[ctx: @label]
en: Support for online radios
ro: Susținere pentru radiouri online

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
ro: URL nevalid.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
ro: Titlu gol.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
ro: Interpret

[ctx: @label song title]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @label song length]
en: Length
ro: Durată

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
ro: Creat de

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
ro: Redactor

[ctx: @label]
en: Version
ro: Versiune

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
ro: Interpret

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
ro: Interpret album

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
ro: Număr piesă

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
ro: Număr disc

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
ro: Evaluare

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
ro: Gen

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
ro: Textier

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
ro: Compozitor

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
ro: An

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
ro: Canale

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
ro: Rată de biți

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
ro: Rată de eșantionare

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
ro: Versuri

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
ro: Durată

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
ro: Ultima redare

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
ro: Prima redare

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
ro: Contor redări

[ctx: @label:textbox Radio HTTP address for radio metadata view]
en: Stream Http Address
ro: Adresă HTTP flux

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
ro: Adresa imaginii

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
ro: Albume

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
ro: Genuri

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
ro: Interpreți

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
ro: se redă muzică

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
ro: se redă muzică

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
ro: Nicio potrivire

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
ro: Nimic de afișat

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
ro: Meniul aplicației

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
ro: Ieși din ecranul complet

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
ro: Intră în ecran complet

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
ro: Scanează pentru muzică nouă

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
ro: Reinițializează baza de date și recitește tot

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
ro: Schemă de culori

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
ro: În redare

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
ro: Deschide bara laterală

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
ro: Metadate

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
ro: Versuri

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
ro: Arată lista de redare

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
ro: Nu s-au găsit versuri

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
ro: Nu se redă nimic

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
ro: Arată în dosar

[ctx: @title:window]
en: Configure
ro: Configurează

[ctx: @action:button]
en: OK
ro: Bine

[ctx: @action:button]
en: Apply
ro: Aplică

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: @title:window]
en: Warning
ro: Avertisment

[ctx: @label]
en: Loading failed
ro: Încărcarea a eșuat

[ctx: @action:button]
en: Retry
ro: Reîncearcă

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
ro: Lista de redare a fost curățată

[ctx: @action:button]
en: Undo
ro: Desfă

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
ro: Unele fișiere nu au putut fi încărcate. Elisa poate deschide numai fișiere audio și liste de redare.

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
ro: Listă de redare m3u8, m3u (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
ro: Listă de redare pls (*.pls)

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 and pls playlist file formats; do not translate *.m3u8 *.m3u *.pls]
en: m3u8, m3u, pls Playlist File (*.m3u8 *.m3u *.pls)
ro: Listă de redare m3u8, m3u, pls (*.m3u8 *.m3u *.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
ro: Salvarea a eșuat

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
ro: Arată în dosar

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
ro: Vezi detalii

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
ro: Redă acum, înlocuind lista actuală

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
ro: Adaugă la lista de redare

[ctx: @action:button]
en: Options
ro: Opțiuni

[ctx: @action:button Clear play list and add whole container to play list]
en: Play now, replacing current queue
ro: Redă acum, înlocuind coada actuală

[ctx: @action:button Add whole container to play list]
en: Add to queue
ro: Adaugă la coadă

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
ro: Ieși din ecranul complet

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
ro: Stabilește evaluarea piesei

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
ro: Dezmarchează această melodie ca favorită

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
ro: Marchează această melodie ca favorită

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
ro: Anulează evaluarea acestei piese

[ctx: @action:button]
en: Song Options
ro: Opțiuni melodie

[ctx: @action:button]
en: View details
ro: Vezi detalii

[ctx: @action:button]
en: Un-mark as favorite
ro: Dezmarchează ca favorită

[ctx: @action:button]
en: Mark as favorite
ro: Marchează ca favorită

[ctx: @action:button Enqueue current track]
en: Add to queue
ro: Adaugă la coadă

[ctx: @action:button]
en: Toggle Party Mode
ro: Comută regimul de petrecere

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
ro: Derulează înapoi

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
ro: Întrerupe

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
ro: Redă

[ctx: @action:button skip forward in playlists]
en: Skip Forward
ro: Derulează înainte

[ctx: @action:button]
en: Toggle Mute
ro: Comută tăcerea

[ctx: @action:button]
en: Toggle Shuffle
ro: Comută amestecarea

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
ro: Actual: nu repeta piese

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
ro: Actual: repetă piesa actuală

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
ro: Actual: repetă toate piesele din listă

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
ro: Listă de redare

[ctx: @action:inmenu]
en: One
ro: Una

[ctx: @action:inmenu]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: @action:button]
en: Application Menu
ro: Meniul aplicației

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
ro: Listă de redare

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
ro: Salvează…

[ctx: @action:button Load a playlist file]
en: Load…
ro: Încarcă…

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
ro: Lista de redare e goală

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
ro: Adăugați câteva cântece pentru a începe. Vă puteți răsfoi muzica folosind vizualizările din stânga.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
ro: Lista de redare e goală.

[ctx: @info:status]
en: %1 track | %1 tracks
ro[0]: %1 piesă
ro[1]: %1 piese
ro[2]: %1 de piese

[ctx: @info:status]
en: 1 track
ro: 1 piesă

[ctx: @info:status number of tracks remaining]
en: %1 remaining | %1 remaining
ro[0]: %1 rămasă
ro[1]: %1 rămase
ro[2]: %1 rămase

[ctx: @action:button]
en: Show Current
ro: Arată actuală

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
ro: Curăță tot

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
ro: Datele nu sunt valide. %1

[ctx: @label:listbox]
en: Add new tag:
ro: Adaugă marcaj nou:

[ctx: @action:button]
en: Modify
ro: Modifică

[ctx: @action:button]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
ro: Creează un radiou

[ctx: @title:window]
en: View details
ro: Vezi detalii

[ctx: @action:button]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: @action:button]
en: Close
ro: Închide

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
ro: Derulează înainte

[ctx: @action:button]
en: Track Options
ro: Opțiuni piesă

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
ro: Scoate din coadă

[ctx: @title:window]
en: Settings
ro: Configurări

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
ro: Minimizează lectorul

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
ro: Arată informații

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
ro: Schimbă volumul

[ctx: @title:menu]
en: File
ro: Fișier

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
ro: Salvează lista…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
ro: Deschide listă…

[ctx: @title:menu]
en: View
ro: Vizualizare

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
ro: Comută regimul de petrecere

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
ro: Ascunde lista de redare

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
ro: Arată lista de redare

[ctx: @title:menu]
en: Controls
ro: Controale

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
ro: Întrerupe

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
ro: Redă

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
ro: Oprește

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
ro: Mărește volumul

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
ro: Micșorează volumul

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
ro: Amestecă

[ctx: @action:inmenu shuffle mode is turned on]
en: On
ro: Activat

[ctx: @action:inmenu shuffle mode is turned off]
en: Off
ro: Dezactivat

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
ro: Repetă

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
ro: Listă de redare

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
ro: Unul

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: @title:menu]
en: Help
ro: Ajutor

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
ro: Sortare: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
ro: Sortează

[ctx: @action:button]
en: Create a radio
ro: Creează un radiou

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
ro: Adaugă la lista de redare

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
ro: Arată interpretul

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: @action:button Show filters in the navigation bar]
en: Search and Filter
ro: Căutare și filtrare

[ctx: @action:button Hide filters in the navigation bar]
en: Hide Search and Filter
ro: Ascunde căutarea și filtrarea

[ctx: @info:placeholder]
en: Search for album name, artist, etc.
ro: Caută denumire de album, interpret, etc.

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
ro: Filtrează după evaluare:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
ro: Arată numai favoritele

[ctx: @action:button Pause current track from playlist]
en: Pause
ro: Întrerupe

[ctx: @action:button Play this track from playlist]
en: Play
ro: Redă

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
ro: Elimină

[ctx: @title:group]
en: General:
ro: Generale:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
ro: Arată fundal pe pagina „În redare”

[ctx: @option:check]
en: Show progress on Task Manager entries
ro: Arată progresul pe înregistrările gestionarului de sarcini

[ctx: @option:check]
en: Keep running in System Tray when main window is closed
ro: Continuă rularea în tava de sistem când fereastra principală e închisă

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
ro: Începe redarea la pornire

[ctx: @option:check]
en: Scan for New Music on startup
ro: Scanează pentru muzică nouă la pornire

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
ro: Când e folosită această opțiune, trebuie să împrospătați manual colecția muzicală de fiecare dată când sunt adăugate fișiere noi la dosarele cu muzică configurate. Puteți face aceasta cu elementul <interface>Scanează pentru muzică nouă</interface> din meniul hamburgher al Elisa.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
ro: Stil evaluare cântece:

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
ro: 0-5 stele

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
ro: Favorită/nefavorită

[ctx: @action:button]
en: Color Scheme
ro: Schemă de culori

[ctx: @title:menu]
en: Color Scheme
ro: Schemă de culori

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
ro: Scanează pentru muzică nouă

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
ro: Reinițializează baza de date și recitește tot

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
ro: Înglobează categoria în bara laterală:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
ro: Nimic

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
ro: Albume

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
ro: Interpreți

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
ro: Genuri

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
ro: Vizualizare inițială la pornire:

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
ro: În redare

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
ro: Redate recent

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
ro: Redate des

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
ro: Albume

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
ro: Interpreți

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
ro: Piese

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
ro: Genuri

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
ro: Fișiere

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
ro: Stații radio

[ctx: @label:listbox]
en: Music indexing:
ro: Indexarea muzicii:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, indexing type]
en: Use fast native indexer
ro: Folosește indexator nativ rapid

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, indexing type]
en: Scan the filesystem directly
ro: Scanează direct sistemul de fișiere

[ctx: @info]
en: This is slower than the fast indexer. Please activate it only if Elisa cannot find your music and searching for one of the missing music files using your file manager also does not work. Please report this as a bug.
ro: Aceasta e mai lent decât indexatorul rapid. Activați-o doar dacă Elisa nu vă poate găsi muzica și căutarea unuia dintre cântecele lipsă folosind gestionarul de fișiere de asemenea nu funcționează. Raportați aceasta ca defect.

[ctx: @action:button]
en: Report Bug
ro: Raportează defect

en: When saving playlist files:
ro: La salvarea fișierelor cu liste de redare:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
ro: Preferă căi relative

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
ro: Folosește mereu căi absolute

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
ro: Când <interface>Preferă căi relative</interface> e ales, fișierele din același dosar ca lista de redare vor fi referite doar prin denumirea fișierului. În alte cazuri se folosesc căi absolute.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
ro: Dosare cu muzică:

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
ro: Încetează căutarea muzicii aici

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
ro: Adaugă loc nou

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
ro: Alege un dosar

[ctx: @label]
en: The fast native file indexer does not follow symbolic links. If any of the locations in this list contain symbolic links to other locations, you will need to add those other locations to the list as well.
ro: Indexatorul rapid pentru sisteme de fișiere native nu urmează legături simbolice. Dacă vreuna dintre amplasările din această listă conține legături simbolice spre alte amplasări, veți trebui să adăugați și acele amplasări la listă.

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
ro: Sortează după

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
ro[0]: S-a importat o piesă
ro[1]: S-au importat %1 piese
ro[2]: S-au importat %1 de piese

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
ro: Se scanează muzica

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
ro: Gen

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
ro: An

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
ro: Întâi cele mai vechi

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
ro: Întâi cele mai noi

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
ro: În redare

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
ro: Redate recent

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
ro: Data ultimei redări

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
ro: Întâi cele redate mai demult

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
ro: Întâi cele redate mai recent

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
ro: Redate des

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
ro: Frecvența redării

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
ro: Întâi cele redate mai rar

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
ro: Întâi cele redate mai des

[ctx: @title:menu]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @title:menu]
en: Artist
ro: Interpret

[ctx: @title:menu]
en: Genre
ro: Gen

[ctx: @title:menu]
en: Year
ro: An

[ctx: @title:menu]
en: Name
ro: Denumire

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
ro: Piese

[ctx: @title:menu]
en: Duration
ro: Durată

[ctx: @title:menu]
en: Composer
ro: Compozitor

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
ro: Textier

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
ro: Ultima modificare

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
ro: Întâi cele mai scurte

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
ro: Întâi cele mai lungi

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
ro: Fișiere

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
ro: Stații radio
