elisa - en to sa translation catalogue (277 entries)

[ctx: @item:intable]
en: Various Artists
sa: विभिन्न कलाकार

[ctx: @item:intable]
en: Radio Stations
sa: आकाशवाणीस्थानकानि

[ctx: @action]
en: Toggle Playlist
sa: वादनीयसूचीं विभाषयतु

[ctx: @action]
en: Seek forward 10 seconds
sa: १० सेकेण्ड् अग्रे अन्वेष्टुम्

[ctx: @action]
en: Scrub backwards 10 seconds
sa: १० सेकेण्ड् पृष्ठतः अवघर्षं कुर्वन्तु

[ctx: @action]
en: Go to next track
sa: अग्रिमसंगीतपङ्क्तिं गच्छन्तु

[ctx: @action]
en: Go to previous track
sa: पूर्वसंगीतपङ्क्तिं गच्छन्तु

[ctx: @action]
en: Play/pause
sa: वादयतु/विरामयतु

[ctx: @action]
en: Toggle Party Mode
sa: उत्सव पद्धति विभाषयति

[ctx: @title]
en: Elisa
sa: एलिसा

[ctx: @info]
en: A Simple Music Player made with love by the KDE community
sa: KDE समुदायेन प्रेम्णा निर्मितः एकः सरलः संगीतवादकः

[ctx: @label]
en: Creator
sa: सृष्टिकर्ता

[ctx: @label]
en: Author
sa: लेखकः

[ctx: @label]
en: Concept and design work
sa: अवधारणा तथा परिकल्पना कार्य

[ctx: @label]
en: Localization support
sa: स्थानीयकरणसमर्थनम्

[ctx: @label]
en: Right to left support in interface
sa: अन्तरफलके दक्षिणतः वामतः समर्थनम्

[ctx: @label]
en: Various improvements to the interface
sa: अन्तरफलकस्य विविधाः सुधाराः

[ctx: @label]
en: Support for online radios
sa: साङ्गणिक आकाशवाणी कृते समर्थनम्

[ctx: @info:status Error message when track URL is invalid]
en: Invalid URL.
sa: अमान्य URL ।.

[ctx: @info:status Error message when track title is empty]
en: Empty title.
sa: रिक्त शीर्षक।.

[ctx: @label musical artist]
en: Artist
sa: कलाकार

[ctx: @label musical album]
en: Album
sa: सङ्गीतराशि

[ctx: @label song title]
en: Title
sa: शीर्षकम्

[ctx: @label song length]
en: Length
sa: दैर्घ्यम्‌

[ctx: @label as in 'Created by: Joe']
en: Created by
sa: निर्मितः

[ctx: @label as in 'a person who edits']
en: Editor
sa: सम्पादक

[ctx: @label]
en: Version
sa: संस्करणम्

[ctx: @label:textbox Track title for track metadata view]
en: Title
sa: शीर्षकम्

[ctx: @label:textbox Duration label for track metadata view]
en: Duration
sa: अवधिः

[ctx: @label:textbox Track artist for track metadata view]
en: Artist
sa: कलाकार

[ctx: @label:textbox Album name for track metadata view]
en: Album
sa: सङ्गीतराशि

[ctx: @label:textbox Album artist for track metadata view]
en: Album Artist
sa: सङ्गीतराशिस्य कलाकार

[ctx: @label:textbox Track number for track metadata view]
en: Track Number
sa: संगीतपङ्क्तयः सङ्ख्या

[ctx: @label:textbox Disc number for track metadata view]
en: Disc Number
sa: डिस्क संख्या

[ctx: @label:textbox Rating label for information panel]
en: Rating
sa: मूल्याङ्कन

[ctx: @label:textbox Genre label for track metadata view]
en: Genre
sa: मातुर्

[ctx: @label:textbox Lyricist label for track metadata view]
en: Lyricist
sa: गीतकारः

[ctx: @label:textbox Composer name for track metadata view]
en: Composer
sa: रचयिता

[ctx: @label:textbox Comment label for track metadata view]
en: Comment
sa: टिप्पणी

[ctx: @label:textbox Year label for track metadata view]
en: Year
sa: वर्ष

[ctx: @label:textbox Channels label for track metadata view]
en: Channels
sa: चैनल्स्

[ctx: @label:textbox Bit rate label for track metadata view]
en: Bit Rate
sa: खण्ड दर

[ctx: @label:textbox Sample Rate label for track metadata view]
en: Sample Rate
sa: नमूना दर

[ctx: @label:textbox Last play date label for track metadata view]
en: Last played
sa: अन्तिमवारं वादितः

[ctx: @label:textbox First play date label for track metadata view]
en: First played
sa: प्रथमं वाद्यते

[ctx: @label:textbox Play counter label for track metadata view]
en: Play count
sa: वादनगणना

[ctx: @label:textbox Lyrics label for track metadata view]
en: Lyrics
sa: गीतस्य पङ्क्तयः

[ctx: @label:textbox Image address for radio metadata view]
en: Image Address
sa: चित्र पता

[ctx: @title:window Title of the view of all albums]
en: Albums
sa: सङ्गीतराशिः

[ctx: @title:window Title of the view of all genres]
en: Genres
sa: विधाः

[ctx: @title:window Title of the view of all artists]
en: Artists
sa: कलाकाराः

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
sa: सङ्गीतं वादयति

[ctx: @info:status explanation for sleep inhibit during play of music]
en: Playing music
sa: सङ्गीतं वादयति

[ctx: @action:button]
en: Play now, replacing current playlist
sa: इदानीं सङ्गीतं वादयन्तु, वर्तमानस्य वादनीयसूची प्रतिस्थापयन्

[ctx: @action:button]
en: Play next
sa: अग्रिमगीतं वादयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Add to playlist
sa: वादनीयसूची मध्ये योजयतु

[ctx: @action:button Show the file for this song in the file manager]
en: Show in folder
sa: पुटे दर्शयतु

[ctx: @action:button]
en: Options
sa: विकल्पाः

[ctx: @info:placeholder]
en: No matches
sa: न मेलनं भवति

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing to display
sa: प्रदर्शनार्थं किमपि नास्ति

[ctx: @title:menu]
en: Application Menu
sa: अनुप्रयोग सूचि

[ctx: @action:inmenu]
en: Exit Full Screen
sa: पूर्णपर्दे निर्गच्छन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Enter Full Screen
sa: पूर्णपर्दे प्रविष्टं कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Playlist
sa: वादनीयसूची गोपयन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Playlist
sa: वादनीयसूची दर्शयतु

[ctx: @action:inmenu]
en: Scan for New Music
sa: नूतनं सङ्गीतं अन्वेष्टुम्

[ctx: @action:inmenu]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
sa: Database पुनः निरुपयत् कृत्वा सर्वं पुनः परीक्ष्यताम्

[ctx: @action:inmenu this has child menu items]
en: Color Scheme
sa: रङ्ग योजना

[ctx: @title:window]
en: Configure
sa: विन्यस्यताम्

[ctx: @title:window Title of the context view related to the currently playing track]
en: Now Playing
sa: अधुना वादयति

[ctx: @action:button]
en: Open sidebar
sa: पार्श्वपट्टिकां उद्घाटयन्तु

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Metadata
sa: मेटा दत्तांशः

[ctx: @option:radio One of the 'now playing' views]
en: Lyrics
sa: गीतस्य पङ्क्तयः

[ctx: @action:button]
en: Show Playlist
sa: वादनीयसूची दर्शयतु

[ctx: @info:placeholder]
en: Nothing playing
sa: न किमपि वादयति

[ctx: @action:button]
en: Show In Folder
sa: पुटे दर्शयतु

[ctx: @label]
en: Duration
sa: अवधिः

[ctx: @label]
en: Loading failed
sa: आरोपयताम् विफलम् अभवत्

[ctx: @action:button]
en: Retry
sa: पुनः प्रयतस्व

[ctx: @label]
en: Playlist cleared
sa: वादनीयसूची स्वच्छा अभवत्

[ctx: @action:button]
en: Undo
sa: अपाकरोतु

[ctx: @action:button]
en: Show playlist drawer
sa: वादनीयसूची दराजं दर्शयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Hide playlist drawer
sa: वादनीयसूची दराजं गोपयन्तु

[ctx: @info:status]
en: Could not load some files. Elisa can only open audio and playlist files.
sa: काश्चन सञ्चिकाः आरोपय कर्तुं न शक्तवान् । एलिसा केवलं श्रव्य-वादनीयसूची-सञ्चिकाः एव उद्घाटयितुं शक्नोति ।.

[ctx: @title:window]
en: Elisa
sa: एलिसा

[ctx: @title:window]
en: %1 — Elisa
sa: %1 — एलिसा

[ctx: @option file type (mime type) for m3u, m3u8 playlist file formats; do not translate *.m3u*]
en: m3u8, m3u Playlist File (*.m3u*)
sa: m3u8, m3u वादनीयसूची सञ्चिका (*.m3u*)

[ctx: @option file type (mime type) for pls playlist file formats; do not translate *.pls]
en: pls Playlist File (*.pls)
sa: pls वादनीयसूची सञ्चिका (*.pls)

[ctx: @label]
en: Saving failed
sa: रक्षणं विफलम् अभवत्

[ctx: @action:inmenu]
en: Playlist
sa: वादनीयसूची

[ctx: @action:button]
en: Exit Full Screen
sa: पूर्णपर्दे निर्गच्छन्तु

[ctx: @info:placeholder]
en: No lyrics found
sa: गीतस्य पङ्क्तयः न लब्धम्

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Exit party mode
sa: पार्टी मोडतः निर्गच्छन्तु

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Enter party mode
sa: उत्सव पद्धति विभाषयति

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Skip backward
sa: पश्चात् लङ्घयन्तु

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Pause any media that is playing]
en: Pause
sa: विरामयतु

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Start playing media]
en: Play
sa: वादयतु

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip skip forward in playlists]
en: Skip forward
sa: अग्रतः लङ्घयन्तु

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Unmute
sa: अप्रसन्नता

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Mute
sa: मूक

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: No shuffle
sa: वर्तमानः : कोऽपि घुमावः नास्ति

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle tracks
sa: वर्तमानः : पङ्क्तयः घुमाव

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Shuffle albums
sa: वर्तमानः : Shuffle albums

[ctx: @action:inmenu]
en: Track
sa: संगीतपङ्क्तयः

[ctx: @action:inmenu]
en: Album
sa: सङ्गीतराशि

[ctx: @action:inmenu]
en: None
sa: न कश्चित्

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Don't repeat tracks
sa: वर्तमानः : पङ्क्तयः पुनः न वादयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat current track
sa: वर्तमान : वर्तमान संगीतपङ्क्तिं पुनः वादयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Current: Repeat all tracks in playlist
sa: वर्तमान: वादनीयसूची मध्ये सर्वाणि संगीतपङ्क्ति पुनः वादयन्तु

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip]
en: Application menu
sa: अनुप्रयोग सूचि

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist; keep this string as short as possible because horizontal space is quite scarce]
en: Playlist
sa: वादनीयसूची

[ctx: @action:button Remove all tracks from play list]
en: Clear All
sa: सर्वं स्वच्छं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button Save a playlist file]
en: Save…
sa: रक्षतु…

[ctx: @info]
en: Failed to load some tracks. Make sure that they have not been removed or renamed.
sa: केचन संगीतपङ्क्ति आरोपयत कर्तुं असफलाः। तेषां निष्कासनं वा नाम परिवर्तनं वा न कृतम् इति सुनिश्चितं कुर्वन्तु ।.

[ctx: @action:button]
en: Edit Playlist File
sa: वादनीयसूची सञ्चिका सम्पादयतु

[ctx: @info:placeholder]
en: Playlist is empty
sa: वादनीयसूची रिक्तम् अस्ति

[ctx: @info:usagetip]
en: Add some songs to get started. You can browse your music using the views on the left.
sa: आरम्भार्थं केचन गीतानि योजयन्तु। वामतः दृश्यानां उपयोगेन भवान् स्वसङ्गीतं गवेषय कर्तुं शक्नोति ।.

[ctx: @info:placeholder]
en: Your playlist is empty.
sa: भवतः वादनीयसूची रिक्तम् अस्ति।.

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks remaining | %1/%2 tracks remaining
sa[0]: %1/%2 शेषः
sa[1]: %1/%2 शेषः

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 remaining, %2 total
sa: %1/%2 शेषः

[ctx: @info:status %1 and %2 are formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1/%2 remaining
sa: %1/%2 शेषः

[ctx: @info:status %2 is always bigger than 1]
en: %1/%2 tracks | %1/%2 tracks
sa[0]: %1/%2 संगीतपङ्क्ति
sa[1]: %1/%2 संगीतपङ्क्तिः

[ctx: @info:status %1 is the total number of tracks of the playlist]
en: %1 track | %1 tracks
sa[0]: %1 संगीतपङ्क्ति
sa[1]: %1 संगीतपङ्क्तिः

[ctx: @info:status %1 is the total number of radios of the playlist]
en: %1 radio | %1 radios
sa[0]: %1 रेडियो
sa[1]: %1 रेडियो

[ctx: @info:status %1 is the translation of tracks, %2 is the translation of total radios]
en: %1, %2 total
sa: %1, %2 कुलम्

[ctx: @info:status %1 is the total tracks of the playlist. %2 is the total duration formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: %1 track, %2 total | %1 tracks, %2 total
sa[0]: %1 संगीतपङ्क्ति, %2 कुलम्
sa[1]: %1 संगीतपङ्क्तिः, %2 कुलम्

[ctx: @info:status %1 is the remaining duration of the playlist. It is formatted like hh:mm:ss or mm:ss]
en: 1 track, %1min remaining
sa: १ संगीतपङ्क्ति, %1मिनिट् अवशिष्टः

[ctx: @action:button]
en: Un-mark this song as a favorite
sa: अस्मात् गीतात् प्रियं रूपेण चिह्नं निष्कासयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Mark this song as a favorite
sa: इदं गीतं प्रियं इति चिह्नितव्यम्

[ctx: @action:button remove a metadata tag]
en: Remove this tag
sa: एतत् टैग् निष्कासयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Add tag
sa: नामपत्रं योजयन्तु:

[ctx: @title:window]
en: Warning
sa: चेतवानी

[ctx: @label]
en: Data is not valid. %1
sa: दत्तांशः वैधः नास्ति। %1

[ctx: @title:window]
en: Create a Radio
sa: एकं आकाशवाणी रचयन्तु

[ctx: @title:window]
en: View details
sa: विवरणं पश्यन्तु

[ctx: @action:button]
en: Delete
sa: विलोपयतु

[ctx: @action:button]
en: Modify
sa: परिवर्तयतु

[ctx: @action:button]
en: Save
sa: रक्षतु

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sa: निरसयतु

[ctx: @action:button]
en: Skip Backward
sa: पिछड़ा लङ्घयन्तु

[ctx: @action:button Pause any media that is playing]
en: Pause
sa: विरामयतु

[ctx: @action:button Start playing media]
en: Play
sa: वादयतु

[ctx: @action:button]
en: Skip Forward
sa: अग्रतः लङ्घयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Track Options
sa: संगीतपङ्क्तिस्य विकल्पाः

[ctx: @action:button]
en: Radio Options
sa: आकाशवाणीस्थानकानि

[ctx: @action:button Show track metadata]
en: View details
sa: विवरणं पश्यन्तु

[ctx: @action:button]
en: Remove from queue
sa: पङ्क्तितः निष्कासयन्तु

[ctx: @title:window]
en: Settings
sa: समयोजनानि

[ctx: @action:button]
en: Minimize Player
sa: संगीतवादकं न्यूनीकरोतु

[ctx: @action:button show track information]
en: Show Info
sa: सूचनां दर्शयतु

[ctx: @action:button]
en: Change Volume
sa: ध्वनिस्य मात्रां परिवर्तयन्तु

[ctx: @title:menu]
en: File
sa: सञ्चिका

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Playlist…
sa: वादनीयसूची रक्षतु…

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Playlist…
sa: वादनीयसूची उद्घाटयतु…

[ctx: @title:menu]
en: View
sa: दृश्य

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Party Mode
sa: उत्सव पद्धति विभाषयति

[ctx: @title:menu]
en: Controls
sa: नियन्त्रणानि

[ctx: @action:inmenu]
en: Pause
sa: विरामयतु

[ctx: @action:inmenu]
en: Play
sa: वादयतु

[ctx: @action:inmenu]
en: Stop
sa: निवर्तयतु

[ctx: @action:inmenu]
en: Increase Volume
sa: ध्वनिस्य मात्रां वर्धयन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Decrease Volume
sa: ध्वनि मात्रां न्यूनीकरोतु

[ctx: @title:menu]
en: Shuffle
sa: मिश्रणम्

[ctx: @action:inmenu shuffle all tracks in playlist]
en: Track
sa: संगीतपङ्क्तयः

[ctx: @action:inmenu shuffle albums in playlist]
en: Album
sa: सङ्गीतराशि

[ctx: @action:inmenu disable shuffle mode]
en: Off
sa: निष्क्रियः

[ctx: @title:menu]
en: Repeat
sa: परिहरन

[ctx: @action:inmenu repeat all songs in this playlist]
en: Playlist
sa: वादनीयसूची

[ctx: @action:inmenu repeat this one song]
en: One
sa: एकम्‌

[ctx: @action:inmenu no repeat mode set; stop playback after last song in the playlist]
en: None
sa: न कश्चित्

[ctx: @title:menu]
en: Help
sa: साहाय्यम्‌

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort: %1
sa: क्रमयन्तु: %1

[ctx: @label:listbox Sort By Menu Title with no sort selected]
en: Sort
sa: क्रमयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Add Radio
sa: रेडियो योजयतु

[ctx: @info:tooltip]
en: Add radio
sa: रेडियो योजयन्तु

[ctx: @action:button]
en: Add to Playlist
sa: वादनीयसूची मध्ये योजयतु

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to playlist
sa: वादनीयसूची मध्ये योजयतु

[ctx: @action:button]
en: Play Now, Replacing Current Playlist
sa: इदानीं सङ्गीतं वादयन्तु, वर्तमानस्य वादनीयसूची प्रतिस्थापयन्

[ctx: @info:tooltip]
en: Play now, replacing current playlist
sa: इदानीं सङ्गीतं वादयन्तु, वर्तमानस्य वादनीयसूची प्रतिस्थापयन्

[ctx: @action:button navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
sa: कलाकारं प्रदर्शयन्तु

[ctx: @info:tooltip navigate to the view for artist of this album]
en: Display Artist
sa: कलाकारं प्रदर्शयन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: Show playlist
sa: वादनीयसूची दर्शयतु

[ctx: @action:button]
en: View as Icon Grid
sa: Icon Grid इति रूपेण पश्यन्तु

[ctx: @action:button]
en: View as List
sa: सूचीरूपेण पश्यन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: View as icon grid
sa: चिह्नजालरूपेण पश्यन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: View as list
sa: सूचीरूपेण पश्यन्तु

[ctx: @action:button navigate back in the view's stack]
en: Back
sa: प्रति गच्छतु

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Show filters in the navigation bar]
en: Show search and filter toolbar
sa: साधनपट्टिका

[ctx: @action:button displayed as @info:tooltip Hide filters in the navigation bar]
en: Hide search and filter toolbar
sa: अन्वेषणं छानक च गोपयन्तु साधनपट्टिका

[ctx: @info:placeholder track view filter single album]
en: Search for track name, artist, etc.
sa: सङ्गीतराशिस्य नाम, कलाकारम् इत्यादीनि अन्वेष्टुम्।.

[ctx: @info:placeholder track view filter general]
en: Search for album name, artist, etc.
sa: सङ्गीतराशिस्य नाम, कलाकारम् इत्यादीनि अन्वेष्टुम्।.

[ctx: @label:chooser]
en: Filter by rating:
sa: तुलन इत्यस्य आधारेण छानयन्तु:

[ctx: @action:button]
en: Only Show Favorites
sa: केवलं प्रियं दर्शयतु

[ctx: @action:button]
en: Set track rating
sa: संगीतपङ्क्ति मूल्याङ्कनं निर्धारयन्तु

[ctx: @action:button Remove current track from play list]
en: Remove
sa: निष्कासयतु

[ctx: @action:button]
en: Cancel rating this track
sa: अस्य संगीतपङ्क्तिस्य मूल्याङ्कनार्थं रद्दं कुर्वन्तु

[ctx: @title:group]
en: General:
sa: सर्वत्रगत:

[ctx: @option:check]
en: Show background on Now Playing page
sa: अधुना वादयति पृष्ठे पृष्ठभूमिं दर्शयतु

[ctx: @option:check]
en: Show progress on task manager entries
sa: कार्यप्रबन्धकप्रविष्टिषु प्रगतिः दर्शयतु

[ctx: @option:check]
en: Keep running in system tray when main window is closed
sa: मुख्यगवाक्ष बन्दं भवति चेत् तन्त्रस्य आधानिका मध्ये चालयन्तु

[ctx: @option:check]
en: Start playing on startup
sa: आरम्भे एव सङ्गीतं वादयितुं आरभत

[ctx: @option:check]
en: Scan for new music on startup
sa: आरम्भे नूतनं संगीतं अन्वेष्टुम्

[ctx: @info]
en: When using this setting, you will need to manually refresh the music collection whenever new files are added to configured music folders. You can do this with the <interface>Scan for new music</interface> item in Elisa's hamburger menu.
sa: एतस्य समयोजनायाः उपयोगं कुर्वन् यदा कदापि विन्यस्तसङ्गीतपुटेषु नूतनाः सञ्चिकाः योजिताः भवन्ति तदा भवद्भिः सङ्गीतसङ्ग्रहं स्वहस्तेन ताजगीं कर्तुं आवश्यकं भविष्यति । एलिसा इत्यस्य हैम्बर्गर् मेन्यू मध्ये <interface>नूतनं सङ्गीतं अन्वेष्टुम्</interface> इति मदेन एतत् कर्तुं शक्नुवन्ति ।.

[ctx: @title:group]
en: Song rating style:
sa: गीतस्य मूल्याङ्कनशैली :

[ctx: @option:radio]
en: 0-5 stars
sa: ०-५ तारकाः

[ctx: @option:radio]
en: Favorite/not favorite
sa: प्रियः/न प्रियः

[ctx: @label:listbox]
en: Color scheme:
sa: रङ्ग योजना:

[ctx: @action:button]
en: Scan for New Music
sa: नूतनं सङ्गीतं अन्वेष्टुम्

[ctx: @info]
en: Started scanning for music
sa: सङ्गीतस्य कृते परीक्षणं आरब्धवान्

[ctx: @action:button]
en: Reset Database and Re-Scan Everything
sa: Database पुनः निरुपयत् कृत्वा सर्वं पुनः परीक्ष्यताम्

[ctx: @info]
en: Database has been reset
sa: दत्तांशकोशः पुनः सेट् कृतः अस्ति

[ctx: @label:listbox]
en: Embed category in sidebar:
sa: पार्श्वपट्टिकायां श्रेणीं संग्रहः कुर्वन्तु:

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed no category in views navigation list]
en: Nothing
sa: किमपि न

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all albums in views navigation list]
en: Albums
sa: सङ्गीतराशिः

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all artists in views navigation list]
en: Artists
sa: कलाकाराः

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, embed all genres in views navigation list]
en: Genres
sa: विधाः

[ctx: @label:listbox]
en: Initial view on startup:
sa: प्रारम्भे प्रारम्भिकदृश्यम् :

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
sa: अधुना वादयति

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
sa: अद्यतनतया वादिते

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
sa: बहुधा वाद्यते

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all albums]
en: Albums
sa: सङ्गीतराशिः

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all artists]
en: Artists
sa: कलाकाराः

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all tracks]
en: Tracks
sa: संगीतपङ्क्तयः

[ctx: @item:inlistbox Title of the view of all genres]
en: Genres
sa: विधाः

[ctx: @item:inlistbox Title of the file browser view]
en: Files
sa: सञ्चिकाः

[ctx: @item:inlistbox Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
sa: आकाशवाणीस्थानकानि

[ctx: @label:textbox]
en: Initial location for Files view:
sa: सञ्चिकादृश्यम् इत्यस्य प्रारम्भिकं स्थानम् :

[ctx: @action:button as in, choose a file path on disk]
en: Choose…
sa: चिनोतु…

[ctx: @title:window]
en: Choose Folder
sa: पुटं चिनोतु

en: When saving playlist files:
sa: वादनीयसूची सञ्चिकाः रक्षन्ते सति :

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Prefer relative paths
sa: सापेक्षमार्गान् प्राधान्यं ददातु

[ctx: @item:inlistbox Configure dialog, playlist save type]
en: Always use absolute paths
sa: नित्यं निरपेक्षमार्गाणां प्रयोगं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip Playlist Relative Paths]
en: When <interface>Prefer relative paths</interface> is selected, files in the same folder as the playlist will be referred with only the filename. Absolute paths are used in other cases.
sa: यदा <interface>सापेक्षमार्गान् प्राधान्यं ददातु</interface> इति चयनं भवति तदा वादनीयसूची इत्यस्य समानपुटे सञ्चिकाः केवलं सञ्चिकानाम्ना निर्दिश्यन्ते । अन्येषु सति निरपेक्षमार्गाः प्रयुज्यन्ते ।.

[ctx: @title The configured folders where the user's music collection can be found]
en: Music folders:
sa: सङ्गीतपुटाः :

[ctx: @action:button]
en: Stop looking for music here
sa: अत्र सङ्गीतस्य अन्वेषणं त्यजन्तु

[ctx: @action:button]
en: Add New Location
sa: नवीनं स्थानं योजयतु

[ctx: @info:status]
en: "%1" could not be played
sa: "%1" वादयितुं न शक्यते स्म

[ctx: @title:menu]
en: Sort By
sa: क्रमाङ्कनम्

[ctx: @action:button]
en: Play from here, replacing current playlist
sa: इतः वादयन्तु, वर्तमानस्य वादनीयसूची प्रतिस्थाप्य

[ctx: @action:button]
en: Song Options
sa: गीतविकल्पाः

[ctx: number of imported tracks]
en: Imported one track | Imported %1 tracks
sa[0]: एकः संगीतपङ्क्तय आयातितः
sa[1]: %1 संगीतपङ्क्तयः आयाताः

[ctx: @info:status]
en: Scanning music
sa: सङ्गीतस्य परीक्षणं कुर्वन्

[ctx: @title:row disc header text when showing an album]
en: Disc %1
sa: डिस्क %1

[ctx: @label]
en: Volume
sa: ध्वनिस्य आयतनम्

[ctx: @title:inmenu]
en: Track Number
sa: संगीतपङ्क्तयः सङ्ख्या

[ctx: @title:inmenu]
en: Title
sa: शीर्षकम्

[ctx: @item:inmenu]
en: Ascending
sa: आरोहणम्

[ctx: @item:inmenu]
en: Descending
sa: अवतरन्

[ctx: @title:inmenu]
en: Name
sa: नामः

[ctx: @title:inmenu]
en: Genre
sa: मातुर्

[ctx: @title:inmenu]
en: Year
sa: वर्ष

[ctx: @item:inmenu]
en: Oldest First
sa: प्राचीनतम प्रथम

[ctx: @item:inmenu]
en: Newest First
sa: नवीनतम प्रथम

[ctx: @title:menu]
en: Title
sa: शीर्षकम्

[ctx: @title:menu]
en: Album
sa: सङ्गीतराशि

[ctx: @title:menu]
en: Artist
sa: कलाकार

[ctx: @title:menu]
en: Genre
sa: मातुर्

[ctx: @title:menu]
en: Year
sa: वर्ष

[ctx: @title:menu]
en: Duration
sa: अवधिः

[ctx: @title:menu]
en: Composer
sa: रचयिता

[ctx: @title:menu]
en: Lyricist
sa: गीतकारः

[ctx: @title:menu]
en: Last Modified
sa: अन्तिमपरिवर्तित

[ctx: @item:inmenu]
en: Shortest First
sa: लघुतम प्रथम

[ctx: @item:inmenu]
en: Longest First
sa: दीर्घतम प्रथम

[ctx: @title:window Title of the view of the playlist]
en: Now Playing
sa: अधुना वादयति

[ctx: @title:window Title of the view of recently played tracks]
en: Recently Played
sa: अद्यतनतया वादिते

[ctx: @title:menu]
en: Last Played Date
sa: अन्तिमः वादितः तिथिः

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Recently Played First
sa: न्यूनतमं अद्यतनतया वादिते प्रथम

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Recently Played First
sa: अद्यतनतया वादिते प्रथम

[ctx: @title:window Title of the view of frequently played tracks]
en: Frequently Played
sa: बहुधा वाद्यते

[ctx: @title:menu]
en: Play Frequency
sa: वादनस्य आवृत्तिः

[ctx: @item:inmenu]
en: Least Frequently Played First
sa: न्यूनतमं बहुधा वाद्यते प्रथम

[ctx: @item:inmenu]
en: Most Frequently Played First
sa: सर्वाधिकं वाद्यते प्रथम

[ctx: @title:menu]
en: Name
sa: नामः

[ctx: @title:window Title of the view of all tracks]
en: Tracks
sa: संगीतपङ्क्तयः

[ctx: @title:window Title of the file browser view]
en: Files
sa: सञ्चिकाः

[ctx: @title:window Title of the file radios browser view]
en: Radio Stations
sa: आकाशवाणीस्थानकानि
