emerald - en to ar translation catalogue (215 entries)

en: Based on original gtk-window-decorator
ar: مبنى على مزين نوافذ جنوم

en: Round Top Left Corner
ar: تدوير الزاوية العليا على اليسار

en: Round Top Right Corner
ar: تدوير الزاوية العليا على اليمين

en: Round Bottom Left Corner
ar: تدوير الزاوية السفلى على اليسار

en: Round Bottom Right Corner
ar: تدوير الزاوية السفلى على اليمين

en: Rounding Radius
ar: شعاع التدوير

en: Colors
ar: ألوان

en: Outer Frame Blend
ar: مزج الإطار الخارجي

en: Inner Frame Blend
ar: مزج الإطار الداخلي

en: Outer Titlebar Blend
ar: مزج خارجي لعارضة العنوان

en: Inner Titlebar Blend
ar: مزج داخلي لعارضة العنوان

en: Titlebar Separator
ar: فاصل عارضة العنوان

en: Frame Outline
ar: مخطط الإطار

en: Frame Highlight
ar: إبراز الإطار

en: Frame Shadow
ar: ظل الإطار

en: Contents Outline
ar: مخطط المحتوى

en: Contents Highlight
ar: إبراز المحتوى

en: Contents Shadow
ar: ظل المحتوى

en: Frame
ar: إطار

en: Based on original legacy
ar: مبنى على التراث الأصلى

en: Title Bar
ar: عارضة العنوان

en: Designed to be vista-ish in nature
ar: مصمم طبيعيا على نمط فيستا

en: Base
ar: قاعدة

en: Glow
ar: وهج

en: Sides
ar: الأطراف

en: Everything done with customizable pixmaps!
ar: تنفيذ كل شئ بواسطة الخراىٔط القابلة للتعديل

en: Top Rounding Radius
ar: شعاع التدوير الاعلى

en: Bottom Rounding Radius
ar: شعاع التدوير الادنى

en: _Clear
ar: ا_مسح

note: style: use tiled or scaled pixmaps
en: Scaled
ar: مُججّم

en: Not adjustable
ar: لا يمكن تعديلة

en: Same as Active
ar: نفس الشئ ك مُشغّل

en: Pixmap
ar: خريطة

en: File
ar: ملف

en: Preview
ar: إستعراض

en: Clear
ar: إحلاﺀ

en: Tiled/Scaled
ar: تبليط/تحجيم

en: Width Override
ar: تجاوزالعرض

en: Height Override
ar: تجاوز الإرتفاع

en: Glassy effects for your windows
ar: مؤثرات زجاجية للنوافذ

en: Glow Height
ar: حجم الوهج

en: Frame Base Color
ar: لون قاعدة الإطار

en: Upper Titlebar Glow
ar: وهج أعلى عارضة العنوان

en: Upper Glass Glow
ar: وهج أعلى الزجاج

en: Lower Glass Glow
ar: وهج أسفل الزجاج

en: Middle Glass Glow
ar: وهج وسط الزجاج

en: Outer Glass Glow
ar: وهج خارج الزجاج

en: Multiple gradients with somewhat glassy features too
ar: تدرج متعدد مع ما يشبه خصاىٔص زجاجية

en: Left Blend
ar: مزج على اليسار

en: Middle Blend
ar: مزج في الوسط

en: Right Blend
ar: مزج على اليمين

en: Contrast
ar: تباين

en: (Color)
ar: (لون)

en: (Alpha)
ar: (ألفا)

en: Notch
ar: الشق

en: Position
ar: المكان

en: Curve
ar: منحنى

en: Offset
ar: التوازن

en: Use Glow
ar: استخدم الوهج

en: Title Glow
ar: وهج العنوان

en: Radius
ar: الشعاع

en: Evolved from the legacy engine
ar: مستحدثة من المحرك التراثي

en: Border Gap
ar: هوة الحدود

en: Show Border when maximised?
ar: أظهر الحدود عند التكبير القصوي

en: Show when minimised?
ar: أظهر عند التصغير؟

en: Minimised Border Size
ar: حجم الحدود الدنيا

en: Enable Left Bar Dip?
ar: شغّل خفض العارضة اليسرى؟

en: Left Bar Radius
ar: شعاع العارضة اليسرى

en: Enable Lower Bulge? (Useless at the moment, but will be used soon)
ar: شغّل النتوﺀ السفلي؟ (بدون فاىٔدة حاليا، لكن سيستخدم قريبا)

en: Top Corner Offset (%)
ar: توازن الزاوية العليا (%)

en: Enable Title Bar Dip?
ar: شغّل غمس عارضة العنوان؟

en: Enable Button Part?
ar: شغّل جزﺀ الزر؟

en: Title Part Width
ar: عرض العنوان

en: Button Part Width)
ar: عرض الزر

en: Dip Corners Radius)
ar: إخفض شعاع الزوايا

en: Round Inside Corners As well?
ar: دوّر داخل الزوايا أيضاً

en: Enable Different Maximised Colors?
ar: مكّن ألوان قصوى مختلفة

en: Turn Off repeating gradients when maximised?
ar: عطّل تكرار تدرج الألوان عند التكبير

en: Round Top Left Corner?
ar: تدوير الزاوية العليا اليسرى

en: Frame Rounding Radius
ar: شعاع تدوير الإطار

en: Titlebar Rounding Radius
ar: شعاع تدوير عارضة العنوان

en: Repeat Gradient?
ar: تكرار التدرج؟

en: Vertical Repeat?
ar: تدرج عامودي؟

en: Diagonal Repeat?
ar: تكرار قطري؟

en: Repeat Frequency
ar: تردد التركرار

note: ========================
en: Enable Title Part Pixmap?
ar: شغّل خريطة جزﺀ عارضة العنوان

en: Repeat Title Part Pixmap?
ar: تكرار خريطة جزﺀ عارضة العنوان

en: Title Bar Part Pixmap
ar: خريطة جزﺀ عارضة العنوان

en: Choose Titlebar Part Pixmap
ar: اختيار جزﺀ خريطة عارضة العنوان

note: ========================
en: Enable Button Part Pixmap?
ar: شغل خريطة جزﺀ الرر

en: Repeat Button Part Pixmap?
ar: تكرار خريطة جزﺀ الرر

en: Button Part Pixmap
ar: جزﺀ خريطة الرر

en: Choose Button Part Pixmap
ar: إختر جزﺀ خريطة الرر

note: ========================
en: Enable Titlebar Pixmap?
ar: مكّن خريطة عارضة العنوان

en: Repeat Titlebar Pixmap?
ar: تكرار خريطة عارضة العنوان

en: Titlebar Pixmap
ar: خريطة عارضة العنوان

en: Choose Titlebar Pixmap
ar: إختر خريطة عارضة العنوان

en: Active/Inactive
ar: نشط / خامل

en: Maximised
ar: الحجم الأقصى

en: Corners
ar: الزوايا

en: Border Layout
ar: مخطط الحدود

en: Left Bar
ar: العارضة اليسرى

en: Pixmaps
ar: خريطة

en: Select
    Engine
ar: إختيار
    المحرّك

en: Close Window
ar: إغلاق النافذة

en: Maximize Window
ar: تكبير النافذة

en: Restore Window
ar: إستعادة النافذة

en: Minimize Window
ar: تصغير النافذة

en: Context Help
ar: مساعدة حسب المضمون

en: Window Menu
ar: لاىٔحة النافذة

en: Shade Window
ar: حجب النافذة

en: UnShade Window
ar: عدم حجب النافذة

en: Set Above
ar: حدد الأعلى

en: UnSet Above
ar: لا تحديد الأعلى

en: Stick Window
ar: لصق النافذة

en: UnStick Window
ar: إزالة تلصيق النافذة

en: The window "%s" is not responding.
ar: إن النافذة "%s" لا تتجاوب

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
ar: إغلاق هذا البرنامج بالقوة يسبب فقدان التغييرات غير المحفظة

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: _Force Quit
ar: إغلاق بالقوة

en: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
ar: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>رقم النسخة</b> %s
    <b>تأليف</b> %s
    <b>إستعمل مع</b> %s
    </small>

en: <b><big>%s</big></b> (System Theme)
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
ar: <b><big>%s</big></b> (كساﺀ النظام)
    <i>%s</i>
    <small><b>رقم النسخة</b> %s
    <b>تأليف</b> %s
    <b>تستعمل مع</b> %s
    </small>

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Whatever (no hint)
ar: أي يكن (بدون معرفة) ٭

en: No Description
ar: بدون مواصفات

en: Invalid Theme Name
ar: إسم الكساﺀ غير مناسب

en: Invalid theme file.  Does not end in .emerald
ar: إسم الكساﺀ غير مناسب. لأنه لا ينتهي ب .emerald

en: Invalid Theme Name
    Could Not Export
ar: إسم الكساﺀ غير مقبول
    لا يمكن توريده

en: Invalid File Name
    Must End in .emerald
ar: إسم الملف غير مقبول
    يجب أن ينتهي ب .emerald

en: Error calling tar.
ar: خطأ في طلب tar.

en: Theme Exported
ar: تصدير الكساﺀ

en: Can't save over system themes
    (or you forgot to enter a name)
ar: لا يمكن الحفظ فوق كساﺀ النظام
    (أو انك نسيت إدخال الإسم)

en: Overwrite Theme %s?
ar: حفظ فوق الكساﺀ %s?

en: Couldn't Write Theme
ar: إستحالة في كتابة الكساﺀ

en: Couldn't Form Theme
ar: إستحالة في تشكيل الكساﺀ

en: Theme Saved
ar: حفظ الكساﺀ

en: Can't delete system themes
    (or you forgot to enter a name)
ar: لا يمكن حذف كساﺀ النظام
    (أو انك نسيت إدخال الإسم)

en: Are you sure you want to delete %s?
ar: هل أنت متأكد من حذف %s?

en: Theme deleted
ar: الكساﺀ حُذف

en: No such theme to delete
ar: لا وجود لكساﺀ مماثل لحذفه

en: Use Pixmap Buttons
ar: إستخدم أزار مرسومة

en: Use Button Halo/Glow
ar: إستخدام هالة/توّهج الزر

en: Use Button Halo/Glow For Inactive Windows
ar: إستخدام هالة/توّهج الزر للنافذة الخاملة

en: Button Pixmaps
ar: خريطة الزر

en: Button
ar: زر

en: Text Fill
ar: لون النص

en: Text Outline
ar: إطار النص

en: Button Fill
ar: حشو الزر

en: Button Outline
ar: لون الزر

en: Color
ar: لون

en: Opacity
ar: شفافية

en: X Offset
ar: التوازن الأفقي

en: Y Offset
ar: التوازن العامودي

en: Title-Text Font
ar: خط العنوان

en: Minimum Title-bar Height
ar: الطول الأدني لعارضة العنوان

en: Vertical Button Offset
ar: التوازن العامودي للزر

en: Horizontal Button Offset
ar: التوازن الأفقي للزر

en: Title-bar Object Layout
ar: محطط الأشياﺀ في عارضة العنوان

en: Export Theme...
ar: تصدير الكساﺀ...

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: Name:
ar: الإسم:

en: Untitled Theme
ar: كساﺀ بدون عنوان

en: Export...
ar: تصدير...

en: Creator
ar: الصانع

en: Description
ar: المواصفات

en: Theme Version
ar: رقم نسخة الكساﺀ

en: Suggested Widget Theme
ar: كساﺀ عنصر التحكم المقترح

en: Themer Version
ar: رقم نسخة ضابط الكساﺀ

en: Border
ar: الحدود

en: Size
ar: الحجم

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: أسفل

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Note, when changing these values,
    it is advised that you do something
    like change viewports, as this will
    cause the position of the 'event windows'
    to update properly, and thus make
    moving/resizing windows work properly.
    This also applies to when you change
    the title-bar height through either
    the titlebar-min-height slider
    or the titlebar font setting.
ar: ملاحظة: عند تغير هذه القيم،
    ينصح أن تقوم بتغيير النوافذ
    اأن هذا سيقوم
    بتعديل حدث النافذة'
    بطريقة صحيحة، عندها
    نقل و تعديل حجم َالنوافذ سيعمل جيدا.
    سيؤثر هذا ايضا عند تغيير
    إرتفاع عارضة العنوان عبر
    المتزحلقة
    أو عبر ضبط خط عارضة العنوان.

en: Shadows
ar: ظلال

en: Frame Borders
ar: إطار الحدود

en: Active Window
ar: النافذة النشطة

en: Inactive Window
ar: النافذة الخاملة

en: Screenshot
ar: صورة الشاشة

en: Images
ar: صور

en: Information
ar: معلومات

en: NOTE - These settings are not part of themes, they are stored separately, and control various UI preferences for Emerald.
ar: ملاحظة: هذه التعديلات ليست جزﺀ من الكساﺀ، ستحفظ بشكل منفصل، و تتحكم بفضيلات متنوعة من واجهة المستخدم في إيمرالد.

en: Show Tooltips for Buttons
ar: إظهار شريط أدوات الأزرار

en: Use Decoration Cropping
ar: إستخدم القص المزين

en: Use Button Fade
ar: إستخدم الزر المتلاشي

en: Use Button Fade Pulse
ar: إستخدم النبض في الزر المتلاشي

en: Button Fade Total Duration
ar: المدة الكاملة لتلاشي الزر

en: Button Fade Step Duration
ar: مدة الخطوة عند تلاشي الرز

en: Button Pulse Wait Duration
ar: مدة النبضة للزر

en: Button Pulse Min Opacity %
ar: اللاشفافية الدنيا لنبضة الرز

en: Titlebar Double-Click Action
ar: سلوك عارضة العنوان عند عند النقر المزدوج

en: Button Hover Cursor
ar: مؤشر الفأرة فوق الأزرار

en: Normal
ar: عادي

en: Pointing Finger
ar: الأصبع الدال

en: Compiz Decoration Blur Type
ar: نوع التغبيش في زينة كومبيز

en: None
ar: لا شئ

en: Titlebar only
ar: عارضة العنوان فقط

en: All decoration
ar: كل الزينة

en: Frame Engine
ar: محرك الإطار

en: Buttons
ar: أزرار

en: Frame/Shadows
ar: إطار / ظلال

en: Titlebar
ar: عارضة العنوان

en: Theme
ar: كساﺀ

en: Edit
ar: تحرير

en: Import Theme...
ar: إستيراد الكساﺀ...

en: _Open
ar: ا_فتح

en: Search:
ar: بحث:

en: _Refresh
ar: _حدِّث

en: _Delete
ar: ا_حذف

en: Themes
ar: كساﺀات

en: Edit Themes
ar: تحرير الكساﺀات

en: Themes Settings
ar: ضبط الكساﺀ

en: Emerald Settings
ar: ضبط ايميرالد

en: _Quit
ar: أ_نهِ
