emerald - en to el translation catalogue (213 entries)

en: Based on original gtk-window-decorator
el: Βασισμένο στον γνήσιο gtk-διακοσμητή-παραθύρων

en: Round Top Left Corner
el: Στρογγύλεμα Πάνω Αριστερής Γωνίας

en: Round Top Right Corner
el: Στρογγύλεμα Πάνω Δεξιάς Γωνίας

en: Round Bottom Left Corner
el: Στρογγύλεμα Κάτω Αριστερής Γωνίας

en: Round Bottom Right Corner
el: Στρογγύλεμα Κάτω Δεξιάς Γωνίας

en: Rounding Radius
el: Ακτίνα Στρογγυλέματος

en: Colors
el: Χρώματα

en: Outer Frame Blend
el: Μίξη Εξωτερικού Κάδρου

en: Inner Frame Blend
el: Μίξη Εσωτερικού Κάδρου

en: Outer Titlebar Blend
el: Μίξη Εξωτερικής Μπάρας Τίτλου

en: Inner Titlebar Blend
el: Μίξη Εσωτερικής Μπάρας Τίτλου

en: Titlebar Separator
el: Διαχωριστής Μπάρας Τίτλου

en: Frame Outline
el: Περίληψη Κάδρου

en: Frame Highlight
el: Τονισμός Κάδρου

en: Frame Shadow
el: Σκιά Κάδρου

en: Contents Outline
el: Περίληψη Περιεχομένων

en: Contents Highlight
el: Τονισμός Περιεχομένων

en: Contents Shadow
el: Σκιά Περιεχομένων

en: Frame
el: Κάδρο

en: Based on original legacy
el: Βασισμένο στη γνήσια παράδοση

en: Title Bar
el: Μπάρα Τίτλου

en: Designed to be vista-ish in nature
el: Σχεδιασμένο να είναι σαν τα (σ)vista σε στυλ

en: Base
el: Βάση

en: Glow
el: Λάμψη

en: Sides
el: Μεριές

en: Everything done with customizable pixmaps!
el: Όλα γίνονται με ρυθμιζόμενα pixmaps!

en: Top Rounding Radius
el: Πάνω Ακτίνα Στρογγυλέματος

en: Bottom Rounding Radius
el: Πάνω Ακτίνα Στρογγυλέματος

en: _Clear
el: _Εκκαθάριση

note: style: use tiled or scaled pixmaps
en: Scaled
el: Κλιμακωτό

en: Not adjustable
el: Μη ρυθμιζόμενο

en: Same as Active
el: Ιδιο με το Ενεργό

en: File
el: Αρχείο

en: Preview
el: Προεπισκόπιση

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Tiled/Scaled
el: Πλακίδιο/Κλιμακωτό

en: Width Override
el: Υπέρβαση Πλάτους

en: Height Override
el: Υπέρβαση Ύψους

en: Glassy effects for your windows
el: Γυάλινα εφέ για τα παράθυρά σας

en: Glow Height
el: Ύψος Λάμψης

en: Frame Base Color
el: Βασικό Χρώμα Κάδρου

en: Upper Titlebar Glow
el: Λάμψη Πάνω Μπάρας Τίτλου

en: Upper Glass Glow
el: Πάνω Γυάλινη Λάμψη

en: Lower Glass Glow
el: Κάτω Γυάλινη Λάμψη

en: Middle Glass Glow
el: Μεσαία Γυάλινη Λάμψη

en: Outer Glass Glow
el: Ρξωτερική Γυάλινη Λάμψη

en: Multiple gradients with somewhat glassy features too
el: Πολλαπλές διαβαθμίσεις με κάπως γυάλινα χαρακτηριστικά επίσης

en: Left Blend
el: Αριστερή Μίξη

en: Middle Blend
el: Κεντρική Μίξη

en: Right Blend
el: Δεξιά Μίξη

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: (Color)
el: (Χρώμα)

en: (Alpha)
el: (Άλφα)

en: Notch
el: Χαραγή

en: Position
el: Θέση

en: Curve
el: Καμπύλη

en: Offset
el: Μετάθεση Αρχής

en: Use Glow
el: Χρησιμοποίηση Λάμψης

en: Title Glow
el: Λάμψη Τίτλου

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Evolved from the legacy engine
el: Εξελιγμένο απο την παραδοσιακή μηχανή

en: Border Gap
el: Κενό Ορίου

en: Show Border when maximised?
el: Εμφάνιση Ορίου σε μεγιστοποίηση?

en: Show when minimised?
el: Εμφάνιση σε ελαχιστοποίηση?

en: Minimised Border Size
el: Μέγεθος Ελαχιστοποιημένου Ορίου

en: Enable Left Bar Dip?
el: Ενεργοποίηση Βύθισης Αριστερής Μπάρας?

en: Left Bar Radius
el: Ακτίνα Αριστερής Μπάρας

en: Enable Lower Bulge? (Useless at the moment, but will be used soon)
el: Ενεργοποίηση Χαμηλής Διόγκωσης? (Άχρηστο για τώρα, αλλά θα δουλέψει σύντομα)

en: Top Corner Offset (%)
el: Μετάθεση Αρχής Κορυφαίας Γωνίας (%)

en: Enable Title Bar Dip?
el: Ενεργοποίηση Βύθισης Μπάρας Τίτλου?

en: Enable Button Part?
el: Ενεργοποίηση Τμήματος Κουμπιού?

en: Title Part Width
el: Πλάτος Τμήματος Τίτλου

en: Button Part Width)
el: Πλάτος Τμήματος Κουμπιού)

en: Dip Corners Radius)
el: Ακτίνα Βύθισης Γωνιών)

en: Round Inside Corners As well?
el: Στρογγύλεμα Εσωτερικών Γωνιών Επίσης?

en: Enable Different Maximised Colors?
el: Ενεργοποίηση Διαφορετικών Μεγιστοποιημένων Χρωμάτων?

en: Turn Off repeating gradients when maximised?
el: Κλείσιμο επαναλαμβανόμενων διαβαθμίσεων σε μεγιστοποίηση?

en: Round Top Left Corner?
el: Στρογγύλεμα Πάνω Αριστερής Γωνίας?

en: Frame Rounding Radius
el: Ακτίνα Στρογγυλέματος Κάδρου

en: Titlebar Rounding Radius
el: Ακτίνα Στρογγυλέματος Μπάρας Τίτλου

en: Repeat Gradient?
el: Επανάληψη Διαβάθμισης?

en: Vertical Repeat?
el: Κάθετη Επανάληψη?

en: Diagonal Repeat?
el: Διαγώνια Επανάληψη?

en: Repeat Frequency
el: Συχνότητα Επανάληψης

note: ========================
en: Enable Title Part Pixmap?
el: Ενεργοποίηση Τμηματος Τίτλου Pixmap?

en: Repeat Title Part Pixmap?
el: Επανάληψη Τμηματος Τίτλου Pixmap?

en: Title Bar Part Pixmap
el: Μπάρα Τίτλου Τμήματος Pixmap

en: Choose Titlebar Part Pixmap
el: Επιλογή Μπάρας Τίτλου Τμήματος Pixmap

note: ========================
en: Enable Button Part Pixmap?
el: Ενεργοποίηση Κουμπιού Τμήματος Pixmap?

en: Repeat Button Part Pixmap?
el: Επανάληψη Κουμπιού Τμήματος Pixmap?

en: Button Part Pixmap
el: Κουμπί Τμήματος Pixmap

en: Choose Button Part Pixmap
el: Επιλογή Κουμπιού Τμήματος Pixmap

note: ========================
en: Enable Titlebar Pixmap?
el: Ενεργοποίηση Pixmap Μπάρας Τίτλου?

en: Repeat Titlebar Pixmap?
el: Επανάληψη Pixmap Μπάρας Τίτλου?

en: Titlebar Pixmap
el: Pixmap Μπάρας Τίτλου

en: Choose Titlebar Pixmap
el: Επιλογή Pixmap Μπάρας Τίτλου?

en: Active/Inactive
el: Ενεργό/Ανενεργό

en: Maximised
el: Μεγιστοποιημένο

en: Corners
el: Γωνίες

en: Border Layout
el: Σχεδιάγραμμα Ορίου

en: Left Bar
el: Αριστερή Μπάρα

en: Select
    Engine
el: Επιλογή
    Μηχανής

en: Close Window
el: Κλείσιμο Παραθύρου

en: Maximize Window
el: Μεγιστοποίηση Παραθύρου

en: Restore Window
el: Επαναφορά Παραθύρου

en: Minimize Window
el: Ελαχιστοποίηση Παραθύρου

en: Context Help
el: Βοήθεια Περιεχομένου

en: Window Menu
el: Μενού Παραθύρου

en: Shade Window
el: Σκίαση Παραθύρου

en: UnShade Window
el: Αφαίρεση Σκίασης Παραθύρου

en: Set Above
el: Θέσε Απο Πάνω

en: UnSet Above
el: Αφαίρεση Θέσης Απο Πάνω

en: Stick Window
el: Καρφίτσωσε το Παράθυρο

en: UnStick Window
el: Ξεκαρφίτσωσε το Παράθυρο

en: The window "%s" is not responding.
el: Το παράθυρο "%s" δεν ανταποκρίνεται

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
el: Ο καταναγκασμός αυτής της εφαρμογής να κλείσει θα προκαλέσει απώλεια των όποιων μη σωσμένων αλλαγών.

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Force Quit
el: _Καταναγκασμένη Έξοδος

en: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
el: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Έκδοση</b> %s
    <b>Δημιουργήθηκε Από</b> %s
    <b>Χρησιμοποίηση Με</b> %s
    </small>

en: <b><big>%s</big></b> (System Theme)
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
el: <b><big>%s</big></b> (System Theme)
    <i>%s</i>
    <small><b>Έκδοση</b> %s
    <b>Δημιουργήθηκε Από</b> %s
    <b>Χρησιμοποίηση Με</b> %s
    </small>

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Whatever (no hint)
el: Οτιδήποτε (κανένα στοιχείο)

en: No Description
el: Χωρίς Περιγραφή

en: Invalid Theme Name
el: Μη Έγκυρο Όνομα Θέματος

en: Invalid theme file.  Does not end in .emerald
el: Μη Έγκυρο αρχείο θέματος. Δεν καταλήγει σε .emerald

en: Invalid Theme Name
    Could Not Export
el: Μη Έγκυρο Όνομα Θέματος
    Δεν Γίνεται Εξαγωγή

en: Invalid File Name
    Must End in .emerald
el: Μη Έγκυρο Όνομα Αρχείου
    Πρέπει να Καταλήγει σε .emerald

en: Error calling tar.
el: Σφάλμα κλήσης tar.

en: Theme Exported
el: Το Θέμα Εξηχθήκε

en: Can't save over system themes
    (or you forgot to enter a name)
el: Αδυναμία σώσιματος πάνω στα θέματα του συστήματος
    (ή ξεχάσατε να θέσετε ένα όνομα)

en: Overwrite Theme %s?
el: Επικάλυψη Θέματος %s?

en: Couldn't Write Theme
el: Αδυναμία Εγγραφής Θέματος

en: Couldn't Form Theme
el: Αδυναμία Μορφοποίησης Θέματος

en: Theme Saved
el: Το Θέμα Σώθηκε

en: Can't delete system themes
    (or you forgot to enter a name)
el: Αδυναμία διαγραφής θεμάτων του συστήματος
    (ή ξεχάσατε να θέσετε ένα όνομα)

en: Are you sure you want to delete %s?
el: Είστε σίγουρος/η οτι θέλετε να το διαγράψετε %s?

en: Theme deleted
el: Θέμα διαγράφηκε

en: No such theme to delete
el: Δεν υπάρχει αυτό το 8έμα για διαγραφή

en: Use Pixmap Buttons
el: Χρησιμοποίηση Κουμπίων Pixmap

en: Use Button Halo/Glow
el: Χρησιμοποίηση Κουμπιού Φωτοστέφανου/Λάμψης

en: Use Button Halo/Glow For Inactive Windows
el: Χρησιμοποίηση Κουμπιού Φωτοστέφανου/Λάμψης Για Ανενεργά Παράθυρα

en: Button Pixmaps
el: Κουμπί Pixmaps

en: Button
el: Κουμπί

en: Text Fill
el: Γέμισμα Κειμένου

en: Text Outline
el: Περίγραμμα Κειμένου

en: Button Fill
el: Γέμισμα Κουμπιού

en: Button Outline
el: Περίγραμμα Κουμπιού

en: Color
el: Χρώμα

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: X Offset
el: Χ Μετάθεση Αρχής

en: Y Offset
el: Υ Μετάθεση Αρχής

en: Title-Text Font
el: Γραμματοσειρά Κειμένου-Τίτλου

en: Minimum Title-bar Height
el: Ελάχιστο Ύψος Μπάρας-Τίτλου

en: Vertical Button Offset
el: Κάθετη Μετάθεση Αρχής Κουμπιού

en: Horizontal Button Offset
el: Οριζόντια Μετάθεση Αρχής Κουμπιού

en: Title-bar Object Layout
el: Σχεδιάγραμμα Αντικειμένου Μπάρας-Τίτλου

en: Export Theme...
el: Εξαγωγή Θέματος...

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: Name:
el: Όνομα:

en: Untitled Theme
el: Άτιτλο Θέμα

en: Export...
el: Εξαγωγή...

en: Creator
el: Δημιουργός

en: Description
el: Περιγραφή

en: Theme Version
el: Έκδοση Θέματος

en: Suggested Widget Theme
el: Προτεινόμενο Θέμα Μαραφετιού

en: Themer Version
el: Έκδοση Θεματοποιητή

en: Border
el: Όριο

en: Size
el: Μέγεθος

en: Top
el: Κορυφή

en: Bottom
el: Πάτος

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Note, when changing these values,
    it is advised that you do something
    like change viewports, as this will
    cause the position of the 'event windows'
    to update properly, and thus make
    moving/resizing windows work properly.
    This also applies to when you change
    the title-bar height through either
    the titlebar-min-height slider
    or the titlebar font setting.
el: Σημείωση, όταν αλλάζετε αυτές τις τιμές,
    συνίσταται να κάνετε κάτι
    όπως να αλλάξετε επιφάνειες εργασίας, γιατί αυτό θα
    θα προκαλέσει την σωστή ανανέωση της θέσης
    του 'γεγονότος παραθύρων', και επομένως θα κάνει
    τη μετακίνηση/μορφοποίηση των παραθύρων να δουλέψει σωστά.
    Αυτό εφαρμόζεται επίσης όταν αλλάζετε
    το ύψος της μπάρας-τίτλου μέσω είτε
    του επιλογέα ελάχιστου-ύψους-μπάρας τίτλου
    ή της ρύθμισης γραμματοσειράς της μπάρας τίτλου.

en: Shadows
el: Σκιές

en: Frame Borders
el: Όρια Κάδρου

en: Active Window
el: Ενεργό Παράθυρο

en: Inactive Window
el: Ανενεργό Παράθυρο

en: Screenshot
el: Φωτό οθόνης

en: Images
el: Εικόνες

en: Information
el: Πληροφορίες

en: NOTE - These settings are not part of themes, they are stored separately, and control various UI preferences for Emerald.
el: ΣΗΜΕΙΩΣΗ - Αυτές οι ρυθμίσεις δεν είναι τμήμα των θεμάτων, αποθηκεύονται ξεχωριστά, και ελέγχουν διάφορες προτιμήσεις γραφικού περιβάλλοντος του Emerald.

en: Show Tooltips for Buttons
el: Εμφάνιση Βοηθημάτων Εργαλείων για τα Κουμπιά

en: Use Decoration Cropping
el: Χρησιμοποίηση Κοψίματος Διακοσμήσεων

en: Use Button Fade
el: Χρησιμοποίηση Ξεθωριάσματος Κουμπιού

en: Use Button Fade Pulse
el: Χρησιμοποίηση Παλμού Ξεθωριάσματος Κουμπιού

en: Button Fade Total Duration
el: Ολική Διάρκεια Ξεθωριάσματος Κουμπιού

en: Button Fade Step Duration
el: Διάρκεια Βήματος Ξεθωριάσματος Κουμπιού

en: Button Pulse Wait Duration
el: Διάρκεια Αναμονής Παλμού Κουμπιού

en: Button Pulse Min Opacity %
el: Ελάχιστη Αδιαφάνεια % Παλμού Κουμπιού

en: Titlebar Double-Click Action
el: Ενέργεια Διπλού-Κλικ Μπάρας Τίτλου

en: Button Hover Cursor
el: Αιώρηση Κέρσορα πάνω από Κουμπί

en: Normal
el: Κανονικά

en: Pointing Finger
el: Δάκτυλο Δείκτης

en: Compiz Decoration Blur Type
el: Είδος Θολώματος Διακοσμήσεων του Compiz

en: None
el: Κανένα

en: Titlebar only
el: Μπάρα τίτλου μόνο

en: All decoration
el: Ολόκληρη η διακόσμηση

en: Frame Engine
el: Μηχανή Κάδρου

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: Frame/Shadows
el: Κάδρο/Σκιές

en: Titlebar
el: Μπάρα τίτλου

en: Theme
el: Θέμα

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Import Theme...
el: Εισαγωγή Θέματος...

en: _Open
el: Άν_οιγμα

en: Search:
el: Ψάξιμο:

en: _Refresh
el: _Ανανέωση

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Themes
el: Θέματα

en: Edit Themes
el: Επεξεργασία Θεμάτων

en: Themes Settings
el: Ρυθμίσεις Θεμάτων

en: Emerald Settings
el: Ρυθμίσεις του Emerald

en: _Quit
el: Έ_ξοδος
