emerald - en to fi translation catalogue (214 entries)

en: Based on original gtk-window-decorator
fi: Perustuu alkuperäiseen gtk-window-decoratoriin

en: Round Top Left Corner
fi: Pyöristetty vasen yläkulma

en: Round Top Right Corner
fi: Pyöristetty oikea yläkulma

en: Round Bottom Left Corner
fi: Pyöristetty vasen alakulma

en: Round Bottom Right Corner
fi: Pyöristetty oikea alakulma

en: Rounding Radius
fi: Pyöristyksen säde

en: Colors
fi: Värit

en: Outer Frame Blend
fi: Ulkoisen kehyksen sekoitus

en: Inner Frame Blend
fi: Sisäisen kehyksen sekoitus

en: Outer Titlebar Blend
fi: Ulkoisen otsikkopalkin sekoitus

en: Inner Titlebar Blend
fi: Sisäisen otsikkopalkin sekoitus

en: Titlebar Separator
fi: Otsikkopalkin erotin

en: Frame Outline
fi: Kehyksen ääriviiva

en: Frame Highlight
fi: Kehyksen Korostus

en: Frame Shadow
fi: Kehyksen Varjo

en: Contents Outline
fi: Sisällön ääriviiva

en: Contents Highlight
fi: Sisällön korostus

en: Contents Shadow
fi: Sisällön varjo

en: Frame
fi: Kehys

en: Based on original legacy
fi: Perustuu alkuperäiseen legacy moottoriin

en: Title Bar
fi: Otsikkopalkki

en: Designed to be vista-ish in nature
fi: Suuninteltu Vistamaiseksi

en: Base
fi: Pohja

en: Glow
fi: Hehku

en: Sides
fi: Sivut

en: Everything done with customizable pixmaps!
fi: Kaikki tehty muokattavilla pixmapeilla!

en: Top Rounding Radius
fi: Yläkulman pyöristyksen säde

en: Bottom Rounding Radius
fi: Alakulman pyöristyksen säde

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

note: style: use tiled or scaled pixmaps
en: Scaled
fi: Skaalattu

en: Not adjustable
fi: Säätämätön

en: Same as Active
fi: Samanlainen kuin aktiivinen

en: File
fi: Tiedosto

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Tiled/Scaled
fi: Laatoitettu/Skaalattu

en: Width Override
fi: Leveyden ohitus

en: Height Override
fi: Pituuden ohitus

en: Glassy effects for your windows
fi: Lasimaiset efektit ikkunoille

en: Glow Height
fi: Hehkun korkeus

en: Frame Base Color
fi: Kehyksen pohjaväri

en: Upper Titlebar Glow
fi: Ylemmän otsikkopalkin hehku

en: Upper Glass Glow
fi: Ylä-lasihehku

en: Lower Glass Glow
fi: Ala-lasihehku

en: Middle Glass Glow
fi: Keski-lasihehku

en: Outer Glass Glow
fi: Ulko-lasihehku

en: Multiple gradients with somewhat glassy features too
fi: Moni-väriliuku lasimaisilla ominaisuuksilla

en: Left Blend
fi: Vasen sekoitus

en: Middle Blend
fi: Keski-sekoitus

en: Right Blend
fi: Oikea sekoitus

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: (Color)
fi: (Väri)

en: (Alpha)
fi: (Alfa)

en: Notch
fi: Lovi

en: Position
fi: Sijainti

en: Curve
fi: Kaarre

en: Offset
fi: Poikkeama

en: Use Glow
fi: Käytä hehkua

en: Title Glow
fi: Otsikon hehku

en: Radius
fi: Säde

en: Evolved from the legacy engine
fi: Kehitetty perintömoottorista

en: Border Gap
fi: Reunan väli

en: Show Border when maximised?
fi: Näytä reuna kun suurenettuna?

en: Show when minimised?
fi: Näytä kun pienenetty?

en: Minimised Border Size
fi: Pienennetyn reunan koko

en: Enable Left Bar Dip?
fi: Käytä vasemman palkin leikkausta?

en: Left Bar Radius
fi: Vasemman palkin säde

en: Enable Lower Bulge? (Useless at the moment, but will be used soon)
fi: Käytä alempaa kohoumaa? (Tällä hetkellä turha, mutta tullaan käyttämään pian)

en: Top Corner Offset (%)
fi: Yläkulman poikkeama (%)

en: Enable Title Bar Dip?
fi: Käytä otsikkopalkin leikkausta?

en: Enable Button Part?
fi: Käytä painikkeiden jakoa?

en: Title Part Width
fi: Otsikon jaon leveys

en: Button Part Width)
fi: Painikkeen jaon leveys

en: Dip Corners Radius)
fi: Leikattujen kulmien säde

en: Round Inside Corners As well?
fi: Pyöristetä myös sisemmät kulmat?

en: Enable Different Maximised Colors?
fi: Käytä eri värejä maksimoituissa ikkunoissa?

en: Turn Off repeating gradients when maximised?
fi: Sulje väriliukujen toisto suurenutuissa ikkunoissa?

en: Round Top Left Corner?
fi: Pyöristä ylävasen kulma?

en: Frame Rounding Radius
fi: Kehyksen pyöristyksen säde

en: Titlebar Rounding Radius
fi: Otsikkopalkin pyöristyksen säde

en: Repeat Gradient?
fi: Toista väriliuku?

en: Vertical Repeat?
fi: Pystysuora toisto?

en: Diagonal Repeat?
fi: Viistomainen toisto?

en: Repeat Frequency
fi: Toistotiheys

note: ========================
en: Enable Title Part Pixmap?
fi: Käytä otsikon jakopixmappia?

en: Repeat Title Part Pixmap?
fi: Toista otsikon jakopixmap?

en: Title Bar Part Pixmap
fi: Otsikkopalkin jakopixmap

en: Choose Titlebar Part Pixmap
fi: Valitse otsikkopalkin jakopixmap

note: ========================
en: Enable Button Part Pixmap?
fi: Käytä painikkeiden jakopixmappia?

en: Repeat Button Part Pixmap?
fi: Toista painikkeiden jakopixmap?

en: Button Part Pixmap
fi: Painikkeiden jakopixmap

en: Choose Button Part Pixmap
fi: Valitse painkkeiden jakopixmap

note: ========================
en: Enable Titlebar Pixmap?
fi: Käytä otsikkopalkin pixmappia?

en: Repeat Titlebar Pixmap?
fi: Toista otsikkopalkin pixmap?

en: Titlebar Pixmap
fi: Otsikkopalkin pixmap

en: Choose Titlebar Pixmap
fi: Valitse otsikkopalkin pixmap

en: Active/Inactive
fi: Aktiivinen/Passiivinen

en: Maximised
fi: Suurenettu

en: Corners
fi: Kulmat

en: Border Layout
fi: Reunan sommittelu

en: Left Bar
fi: Vasen palkki

en: Pixmaps
fi: Pixmapit

en: Select
    Engine
fi: Valitse
    moottori

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Maximize Window
fi: Suurenna ikkuna

en: Restore Window
fi: Palauta ikkuna

en: Minimize Window
fi: Pienennä ikkuna

en: Context Help
fi: Ohjeen aiheet

en: Window Menu
fi: Ikkunavalikko

en: Shade Window
fi: Varjosta ikkuna

en: UnShade Window
fi: Poista varjostus ikkunasta

en: Set Above
fi: Aseta päälle

en: UnSet Above
fi: Älä aseta päälle

en: Stick Window
fi: Kiinnitä ikkuna

en: UnStick Window
fi: Poista ikkunan kiinnitys

en: The window "%s" is not responding.
fi: Ikkunna "%s" ei vastaa

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
fi: Jos suljet ikkunan väkisin, menentät kaikki tallentamattomat muutokset

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Force Quit
fi: _Sulje väkisin

en: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
fi: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Versio</b> %s
    <b>Tekijä</b> %s
    <b>Käytä</b> %s kanssa
    </small>

en: <b><big>%s</big></b> (System Theme)
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
fi: <b><big>%s</big></b> (Järjestelmäteema)
    <i>%s</i>
    <small><b>Versio</b> %s
    <b>Tekijä</b> %s
    <b>Käytä</b> %s kanssa
    </small>

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Whatever (no hint)
fi: Mikä tahansa (ei vihjettä)

en: No Description
fi: Ei kuvausta

en: Invalid Theme Name
fi: Teeman nimi on kelvoton

en: Invalid theme file.  Does not end in .emerald
fi: Teeman tiedosto on kelvoton, koska ei ole lopu .emerald

en: Invalid Theme Name
    Could Not Export
fi: Teeman nimi on kelvoton
    Vienti epäonnistui

en: Invalid File Name
    Must End in .emerald
fi: Teeman tiedostonimi on kelvoton
    Pitää loppua .emerald

en: Error calling tar.
fi: Virheellinen pakkaus.

en: Theme Exported
fi: Teeman vienti onnistui

en: Can't save over system themes
    (or you forgot to enter a name)
fi: Järjestelmän teemojen pääkirjoittaminen on estetty
    (tai unohdit kirjoittaa nimen)

en: Overwrite Theme %s?
fi: Päällekirjoita teema %s?

en: Couldn't Write Theme
fi: Teeman asennus epäonnistui

en: Couldn't Form Theme
fi: Teeman muotoilu epäonnistui

en: Theme Saved
fi: Teema tallennettu

en: Can't delete system themes
    (or you forgot to enter a name)
fi: Järjestelmän teemojen poistaminen on estetty
    (tai unohdit kirjoittaa nimen)

en: Are you sure you want to delete %s?
fi: Oletko varma että haluat poistaa %s?

en: Theme deleted
fi: Teema poistettu

en: No such theme to delete
fi: Poistettavaa teemaa ei löydy

en: Use Pixmap Buttons
fi: Käytä pixmap painikkeita

en: Use Button Halo/Glow
fi: Käytä painikkeiden hehkua/haloa

en: Use Button Halo/Glow For Inactive Windows
fi: Käytä painikkeiden hehkua/haloa passiivisiin ikkuinoihin

en: Button Pixmaps
fi: Painikkeen pixmapit

en: Button
fi: Painike

en: Text Fill
fi: Tekstin täyttöväri

en: Text Outline
fi: Tekstin ääriviivat

en: Button Fill
fi: Painikkeiden täyttöväri

en: Button Outline
fi: Painikkeiden ääriviivat

en: Color
fi: Väri

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: X Offset
fi: X poikkeama

en: Y Offset
fi: Y poikkeama

en: Title-Text Font
fi: Otsikon kirjaisin

en: Minimum Title-bar Height
fi: Otsikon vähimmäis korkeus

en: Vertical Button Offset
fi: Painikkeen poikkeama pystysuorassa

en: Horizontal Button Offset
fi: Painikkeen poikkeama vaakasuorassa

en: Title-bar Object Layout
fi: Otsikkipalkin esineiden sommittelu

en: Export Theme...
fi: Vie teema...

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Name:
fi: Nimi:

en: Untitled Theme
fi: Nimetön teema

en: Export...
fi: Vie...

en: Creator
fi: Tekijä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Theme Version
fi: Teeman versio

en: Suggested Widget Theme
fi: Suositeltu Widget teema

en: Themer Version
fi: Teemoijan versio

en: Border
fi: Reunat

en: Size
fi: Koko

en: Top
fi: Yläreuna

en: Bottom
fi: Alareuna

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Note, when changing these values,
    it is advised that you do something
    like change viewports, as this will
    cause the position of the 'event windows'
    to update properly, and thus make
    moving/resizing windows work properly.
    This also applies to when you change
    the title-bar height through either
    the titlebar-min-height slider
    or the titlebar font setting.
fi: Huomaa, että näitä asetuksia vaihtaessa,
    on suositeltua tehdä jotakin kuten
    työtilan vaihtaminen, sillä tämä johtaa
    'tapahtuma ikkunoiden' onnistuneeseen
    päivttämiseen, joka taas varmistaa ikkunoiden
    siirtämisen/koon muuttamisen toimivuuden.
    Tämä on suositeltua myös silloin, kun
    otsikkopalkin korkeus muutetaan joko
    otsikkopalkin korkeuden liukusäätimellä
    tai otsikkopalkin kirjaisin asetuksilla.

en: Shadows
fi: Varjot

en: Frame Borders
fi: Kehyksen reunat

en: Active Window
fi: Aktiivinen ikkuna

en: Inactive Window
fi: Passiivinen ikkuna

en: Screenshot
fi: Teeman kuvakaappaus

en: Images
fi: Kuvat

en: Information
fi: Tietoa

en: NOTE - These settings are not part of themes, they are stored separately, and control various UI preferences for Emerald.
fi: HUOMIO - Nämä asetukset eivät liity teemaan. Ne ovat tallenettu erikseen ja ne määrittävät useita Emeraldin käyttöliittymän asetuksia.

en: Show Tooltips for Buttons
fi: Näytä työkaluvihjeet painikkeille

en: Use Decoration Cropping
fi: Käytä koristelujen rajamamista

en: Use Button Fade
fi: Käytä painikkeen häivytystä

en: Use Button Fade Pulse
fi: Käytä painikkeen häivytystä sykkeellä

en: Button Fade Total Duration
fi: Painikkeen häivytyksen kesto

en: Button Fade Step Duration
fi: Painikkeen häivytyksen laatu

en: Button Pulse Wait Duration
fi: Painikkeen häivytyksen alkamisviive

en: Button Pulse Min Opacity %
fi: Sykkeen maksimi läpinäkyvyys

en: Titlebar Double-Click Action
fi: Otsikkopalkin kaksoisnapautuksen toimenpide

en: Button Hover Cursor
fi: Painikkeen päällä käytettävä osoitin

en: Normal
fi: Normaali

en: Pointing Finger
fi: Osoittava sormi

en: Compiz Decoration Blur Type
fi: Compiz koristelujen sumennus

en: None
fi: Pois käytöstä

en: Titlebar only
fi: Vain otsikkopalkkille

en: All decoration
fi: Kaikille koristeille

en: Frame Engine
fi: Kehyksen moottori

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Frame/Shadows
fi: Kehys ja varjot

en: Titlebar
fi: Otsikkopalkki

en: Theme
fi: Teema

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Import Theme...
fi: Tuo teema...

en: _Open
fi: _Avaa

en: Search:
fi: Haku:

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Delete
fi: _Poista

en: Themes
fi: Teemoja

en: Edit Themes
fi: Muokkaa teemoja

en: Themes Settings
fi: Teeman asetukset

en: Emerald Settings
fi: Emeraldin asetukset

en: _Quit
fi: _Lopeta
