emerald - en to it translation catalogue (212 entries)

en: Based on original gtk-window-decorator
it: Basato sull'originale gtk-window-decorator

en: Round Top Left Corner
it: Angolo superiore sinistro arrotondato

en: Round Top Right Corner
it: Angolo superiore destro arrotondato

en: Round Bottom Left Corner
it: Angolo inferiore sinistro arrotondato

en: Round Bottom Right Corner
it: Angolo inferiore destro arrotondato

en: Rounding Radius
it: Raggio arrotondamento

en: Colors
it: Colori

en: Outer Frame Blend
it: Miscela cornice esterna

en: Inner Frame Blend
it: Miscela cornice interna

en: Outer Titlebar Blend
it: Miscela esterna barra del titolo

en: Inner Titlebar Blend
it: Miscela interna barra del titolo

en: Titlebar Separator
it: Separatore barra del titolo

en: Frame Outline
it: Profilo cornice

en: Frame Highlight
it: Saliente Cornice

en: Frame Shadow
it: Ombra cornice

en: Contents Outline
it: Profilo contenuti

en: Contents Highlight
it: Evidenziazione contenuti

en: Contents Shadow
it: Ombra contenuti

en: Frame
it: Cornice

en: Based on original legacy
it: Basato sull'originale legacy

en: Title Bar
it: Barra del titolo

en: Designed to be vista-ish in nature
it: Progettato per essere vista-oso di natura

en: Glow
it: Bagliore

en: Sides
it: Lati

en: Everything done with customizable pixmaps!
it: Tutto attraverso pixmap personalizzabili.

en: Top Rounding Radius
it: Raggio arrotondamento superiore

en: Bottom Rounding Radius
it: Raggio arrotondamento inferiore

en: _Clear
it: _Pulisci

note: style: use tiled or scaled pixmaps
en: Scaled
it: Scalato

en: Not adjustable
it: Non regolabile

en: Same as Active
it: Come quella attiva

en: Preview
it: Anteprima

en: Clear
it: Pulisci

en: Tiled/Scaled
it: Ripetuto/Scalato

en: Width Override
it: Override larghezza

en: Height Override
it: Override altezza

en: Glassy effects for your windows
it: Effetti vetrosi per le proprie finestre

en: Glow Height
it: Altezza bagliore

en: Frame Base Color
it: Colore base cornice

en: Upper Titlebar Glow
it: Bagliore superiore barra del titolo

en: Upper Glass Glow
it: Bagliore superiore vetro

en: Lower Glass Glow
it: Bagliore inferiore vetro

en: Middle Glass Glow
it: Bagliore centrale vetro

en: Outer Glass Glow
it: Bagliore esterno vetro

en: Multiple gradients with somewhat glassy features too
it: Gradienti multipli con qualche caratteristica vetrosa

en: Left Blend
it: Miscela sinistra

en: Middle Blend
it: Miscela centrale

en: Right Blend
it: Miscela destra

en: Contrast
it: Contrasto

en: (Color)
it: (Colore)

en: (Alpha)
it: (Alfa)

en: Notch
it: Incavo

en: Position
it: Posizione

en: Curve
it: Curva

en: Offset
it: Spostamento

en: Use Glow
it: Usare bagliore

en: Title Glow
it: Bagliore titolo

en: Radius
it: Raggio

en: Evolved from the legacy engine
it: Evoluto dal motore legacy

en: Border Gap
it: Distacco bordo

en: Show Border when maximised?
it: Mostrare i bordi quando massimizzato?

en: Show when minimised?
it: Mostrare quando minimizzato?

en: Minimised Border Size
it: Dimensione bordo minimizzato

en: Enable Left Bar Dip?
it: Abilitare tuffo barra sinistra?

en: Left Bar Radius
it: Raggio barra sinistra

en: Enable Lower Bulge? (Useless at the moment, but will be used soon)
it: Abilitare rigonfiamento inferiore? (inutile per ora, verrà usato presto)

en: Top Corner Offset (%)
it: Spostamento angolo superiore (%)

en: Enable Title Bar Dip?
it: Abilitare tuffo barra del titolo?

en: Enable Button Part?
it: Abilitare parte pulsante?

en: Title Part Width
it: Larghezza parte titolo

en: Button Part Width)
it: Larghezza parte pulsante

en: Dip Corners Radius)
it: Raggio angolo di tuffo

en: Round Inside Corners As well?
it: Arrotondare anche gli angoli interni?

en: Enable Different Maximised Colors?
it: Abilitare differenti colori di massimizzazione?

en: Turn Off repeating gradients when maximised?
it: Disabilitare la ripetizione dei gradienti quando massimizzato?

en: Round Top Left Corner?
it: Arrotondare l'angolo superiore sinistro?

en: Frame Rounding Radius
it: Raggio arrotondamento cornice

en: Titlebar Rounding Radius
it: Raggio arrotondamento barra del titolo

en: Repeat Gradient?
it: Ripetere gradiente?

en: Vertical Repeat?
it: Ripetere verticalmente?

en: Diagonal Repeat?
it: Ripetere diagonalmente?

en: Repeat Frequency
it: Frequenza di ripetizione

note: ========================
en: Enable Title Part Pixmap?
it: Abilitare pixmap parte titolo?

en: Repeat Title Part Pixmap?
it: Ripetere pixmap parte titolo?

en: Title Bar Part Pixmap
it: Pixmap parte barra del titolo

en: Choose Titlebar Part Pixmap
it: Scegliere pixmap parte barra del titolo

note: ========================
en: Enable Button Part Pixmap?
it: Abilitare pixmap per parte pulsante?

en: Repeat Button Part Pixmap?
it: Ripetere pixmap parte pulsante?

en: Button Part Pixmap
it: Pixmap parte pulsante

en: Choose Button Part Pixmap
it: Scegliere pixmap parte pulsante

note: ========================
en: Enable Titlebar Pixmap?
it: Abilitare pixmap barra del titolo?

en: Repeat Titlebar Pixmap?
it: Ripetere pixmap barra del titolo?

en: Titlebar Pixmap
it: Pixmap barra del titolo

en: Choose Titlebar Pixmap
it: Scegliere pixmap barra del titolo

en: Active/Inactive
it: Attiva/Inattiva

en: Maximised
it: Massimizzato

en: Corners
it: Angoli

en: Border Layout
it: Disposizione bordo

en: Left Bar
it: Barra sinistra

en: Pixmaps
it: Pixmap

en: Select
    Engine
it: Seleziona
    motore

en: Close Window
it: Chiude la finestra

en: Maximize Window
it: Massimizza la finestra

en: Restore Window
it: Ripristina la finestra

en: Minimize Window
it: Minimizza la finestra

en: Context Help
it: Aiuto contestuale

en: Window Menu
it: Menù della finestra

en: Shade Window
it: Sfuma la finestra

en: UnShade Window
it: Toglie la sfumatura

en: Set Above
it: Imposta sopra

en: UnSet Above
it: Rimuove da sopra

en: Stick Window
it: Attacca la finestra

en: UnStick Window
it: Stacca la finestra

en: The window "%s" is not responding.
it: La finestra «%s» non risponde.

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
it: Forzare l'uscita di questa applicazione causerà la perdita di tutti i dati non salvati.

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Force Quit
it: _Forza uscita

en: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
it: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Versione</b> %s
    <b>Creato da</b> %s
    <b>Usare con</b> %s
    </small>

en: <b><big>%s</big></b> (System Theme)
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
it: <b><big>%s</big></b> (Tema di sistema)
    <i>%s</i>
    <small><b>Versione</b> %s
    <b>Creato da</b> %s
    <b>Usare con</b> %s
    </small>

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Whatever (no hint)
it: Qualsiasi (nessun suggerimento)

en: No Description
it: Nessuna descrizione

en: Invalid Theme Name
it: Nome tema non valido

en: Invalid theme file.  Does not end in .emerald
it: File tema non valido. Non termina in .emerald

en: Invalid Theme Name
    Could Not Export
it: Nome tema non valido
    Impossibile esportare

en: Invalid File Name
    Must End in .emerald
it: Nome file non valido
    Deve terminare in .emerald

en: Error calling tar.
it: Errore durante la chiamata a tar.

en: Theme Exported
it: Tema esportato

en: Can't save over system themes
    (or you forgot to enter a name)
it: Impossibile salvare sopra i temi di sistema
    (o non è stato inserito un nome)

en: Overwrite Theme %s?
it: Sovrascrivere il tema %s?

en: Couldn't Write Theme
it: Impossibile scrivere il tema

en: Couldn't Form Theme
it: Impossibile creare il tema

en: Theme Saved
it: Tema salvato

en: Can't delete system themes
    (or you forgot to enter a name)
it: Impossibile cancellare i temi di sistema
    (o non è stato inserito un nome)

en: Are you sure you want to delete %s?
it: Cancellare veramente %s?

en: Theme deleted
it: Tema cancellato

en: No such theme to delete
it: Nessun tema da cancellare

en: Use Pixmap Buttons
it: Usare pulsanti pixmap

en: Use Button Halo/Glow
it: Usare bagliore per i pulsanti

en: Use Button Halo/Glow For Inactive Windows
it: Usare bagliore per i pulsanti per le finestre inattive

en: Button Pixmaps
it: Pixmap pulsante

en: Button
it: Pulsante

en: Text Fill
it: Riempimento testo

en: Text Outline
it: Contorno testo

en: Button Fill
it: Riempimento pulsante

en: Button Outline
it: Contorno pulsante

en: Color
it: Colore

en: Opacity
it: Opacità

en: X Offset
it: Spostamento X

en: Y Offset
it: Spostamento Y

en: Title-Text Font
it: Tipo di carattere del titolo

en: Minimum Title-bar Height
it: Altezza minima barra del titolo

en: Vertical Button Offset
it: Spostamento verticale pulsante

en: Horizontal Button Offset
it: Spostamento orizzontale pulsante

en: Title-bar Object Layout
it: Disposizione oggetto barra del titolo

en: Export Theme...
it: Esporta tema...

en: _Save
it: _Salva

en: Name:
it: Nome:

en: Untitled Theme
it: Tema senza nome

en: Export...
it: Esporta...

en: Creator
it: Creatore

en: Description
it: Descrizione

en: Theme Version
it: Versione tema

en: Suggested Widget Theme
it: Widget suggerito per il tema

en: Themer Version
it: Versione motore tema

en: Border
it: Bordo

en: Size
it: Dimensione

en: Top
it: Alto

en: Bottom
it: Basso

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Note, when changing these values,
    it is advised that you do something
    like change viewports, as this will
    cause the position of the 'event windows'
    to update properly, and thus make
    moving/resizing windows work properly.
    This also applies to when you change
    the title-bar height through either
    the titlebar-min-height slider
    or the titlebar font setting.
it: Modificando questi valori, è
    consigliato svolgere un'azione come
    cambiare area di lavoro, così che la
    posizione delle finestre eventi si aggiornerà 
    correttamente, facendo funzionare in
    modo corretto il movimento/ridimensionamento.
    Questo vale anche quando viene modificata
    l'altezza della barra del titolo dal controllo
    scorrevole o dalle impostazioni del carattere.

en: Shadows
it: Ombre

en: Frame Borders
it: Bordi cornice

en: Active Window
it: Finestra attiva

en: Inactive Window
it: Finestra inattiva

en: Screenshot
it: Immagine

en: Images
it: Immagini

en: Information
it: Informazioni

en: NOTE - These settings are not part of themes, they are stored separately, and control various UI preferences for Emerald.
it: Nota: queste impostazioni non fanno parte dei temi, sono salvate separatamente e controllano varie preferenze dell'interfaccia utente per Emerald.

en: Show Tooltips for Buttons
it: Mostrare i suggerimenti per i pulsanti

en: Use Decoration Cropping
it: Tagliare la decorazione

en: Use Button Fade
it: Usare dissolvenza pulsante

en: Use Button Fade Pulse
it: Usare dissolvenza pulsante pulsazione

en: Button Fade Total Duration
it: Durata totale dissolvenza pulsante

en: Button Fade Step Duration
it: Passo durata dissolvenza pulsante

en: Button Pulse Wait Duration
it: Durata attesa pulsazione pulsante

en: Button Pulse Min Opacity %
it: Opacità minima pulsazione pulsante (%)

en: Titlebar Double-Click Action
it: Azione doppio clic sulla barra del titolo

en: Button Hover Cursor
it: Cursore sopra un pulsante

en: Normal
it: Normale

en: Pointing Finger
it: Un dito che indica

en: Compiz Decoration Blur Type
it: Tipo sfocatura decorazione Compiz

en: None
it: Nessuna

en: Titlebar only
it: Solo barra del titolo

en: All decoration
it: Tutta la decorazione

en: Frame Engine
it: Motore cornice

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Frame/Shadows
it: Cornice/Ombre

en: Titlebar
it: Barra del titolo

en: Theme
it: Tema

en: Edit
it: Modifica

en: Import Theme...
it: Importa tema...

en: _Open
it: _Apri

en: Search:
it: Cerca:

en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: _Delete
it: Eli_mina

en: Themes
it: Temi

en: Edit Themes
it: Modifica temi

en: Themes Settings
it: Impostazioni dei temi

en: Emerald Settings
it: Impostazioni di Emerald

en: _Quit
it: _Esci
