emerald - en to ja translation catalogue (214 entries)

en: Based on original gtk-window-decorator
ja: オリジナルの gtk-window-decorator に基づいています。

en: Round Top Left Corner
ja: 左上の角を丸める

en: Round Top Right Corner
ja: 右上の角を丸める

en: Round Bottom Left Corner
ja: 左下の角を丸める

en: Round Bottom Right Corner
ja: 右下の角を丸める

en: Rounding Radius
ja: 丸める際の半径

en: Colors
ja: 色

en: Outer Frame Blend
ja: フレーム外側の混合色

en: Inner Frame Blend
ja: フレーム内側の混合色

en: Outer Titlebar Blend
ja: タイトルバー外側の混合色

en: Inner Titlebar Blend
ja: タイトルバー内側の混合色

en: Titlebar Separator
ja: タイトルバーのセパレータ

en: Frame Outline
ja: フレームの輪郭

en: Frame Highlight
ja: フレームの強調表示

en: Frame Shadow
ja: フレームの影

en: Contents Outline
ja: 内容の輪郭

en: Contents Highlight
ja: 内容の強調表示

en: Contents Shadow
ja: 内容の影

en: Frame
ja: フレーム

en: Title Bar
ja: タイトルバー

en: Designed to be vista-ish in nature
ja: 元来 Vista のようにデザインされています

en: Base
ja: ベース

en: Glow
ja: 輝き

en: Sides
ja: 側面

en: Everything done with customizable pixmaps!
ja: すべてピクスマップで構成され、カスタマイズできます!

en: Top Rounding Radius
ja: 上部の丸めの半径

en: Bottom Rounding Radius
ja: 下部の丸めの半径

en: _Clear
ja: クリア(_C)

note: style: use tiled or scaled pixmaps
en: Scaled
ja: スケール

en: Not adjustable
ja: 調整しない

en: Same as Active
ja: アクティブなときと同じ

en: Pixmap
ja: ピクスマップ

en: File
ja: ファイル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Clear
ja: クリア

en: Tiled/Scaled
ja: タイル/スケール

en: Width Override
ja: 幅を上書き指定

en: Height Override
ja: 高さを上書き指定

en: Glassy effects for your windows
ja: ウィンドウのガラスのようなエフェクト

en: Glow Height
ja: 輝く部分の高さ

en: Frame Base Color
ja: フレームのベースの色

en: Upper Titlebar Glow
ja: タイトルバー上の方の輝き

en: Upper Glass Glow
ja: 上の方のガラスの輝き

en: Lower Glass Glow
ja: 下の方のガラスの輝き

en: Middle Glass Glow
ja: 中央のガラスの輝き

en: Outer Glass Glow
ja: 外側のガラスの輝き

en: Multiple gradients with somewhat glassy features too
ja: 複数のグラデーションとガラスのような効果

en: Left Blend
ja: 左の混合色

en: Middle Blend
ja: 中央の混合色

en: Right Blend
ja: 右の混合色

en: Contrast
ja: コントラスト

en: (Color)
ja: (色)

en: (Alpha)
ja: (アルファチャンネル)

en: Notch
ja: 切り込み

en: Position
ja: 位置

en: Curve
ja: カーブ

en: Offset
ja: オフセット

en: Use Glow
ja: 輝かす

en: Title Glow
ja: タイトルの輝き

en: Radius
ja: 半径

en: Evolved from the legacy engine
ja: "legacy" エンジンから発展

en: Border Gap
ja: 枠のギャップ

en: Show Border when maximised?
ja: 最大化の際に枠を表示する

en: Show when minimised?
ja: 最小化の際に表示する

en: Minimised Border Size
ja: 最小化の際の枠のサイズ

en: Enable Left Bar Dip?
ja: 左のバーのディップを有効にする

en: Left Bar Radius
ja: 左のバーの半径

en: Enable Lower Bulge? (Useless at the moment, but will be used soon)
ja: 下の方をふくらませるか? (現在は使用できないが近い将来に使えようになります)

en: Top Corner Offset (%)
ja: 上野角のオフセット (%)

en: Enable Title Bar Dip?
ja: タイトルバーのディップを有効にする

en: Enable Button Part?
ja: ボタン部分を有効にする

en: Title Part Width
ja: タイトル部分の幅

en: Button Part Width)
ja: ボタン部分の幅)

en: Dip Corners Radius)
ja: ディップの角の半径)

en: Round Inside Corners As well?
ja: 内側の角も同様に丸める

en: Enable Different Maximised Colors?
ja: 最大化の際に違う色にする

en: Turn Off repeating gradients when maximised?
ja: 最大化の際にグラデーションの繰り返しをしないようにする

en: Round Top Left Corner?
ja: 左上の角を丸める

en: Frame Rounding Radius
ja: フレームの丸めの半径

en: Titlebar Rounding Radius
ja: タイトルバーの丸めの半径

en: Repeat Gradient?
ja: グラデーションを繰り返す

en: Vertical Repeat?
ja: 垂直方向に繰り返す

en: Diagonal Repeat?
ja: 斜め方向に繰り返す

en: Repeat Frequency
ja: 繰り返しの周期

note: ========================
en: Enable Title Part Pixmap?
ja: タイトル部分のピクスマップを有効にする

en: Repeat Title Part Pixmap?
ja: タイトル部分のピクスマップを繰り返す

en: Title Bar Part Pixmap
ja: タイトルバーの部分のピクスマップ

en: Choose Titlebar Part Pixmap
ja: タイトルバーの部分のピクスマップを選択

note: ========================
en: Enable Button Part Pixmap?
ja: ボタン部分のピクスマップを有効にする

en: Repeat Button Part Pixmap?
ja: ボタン部分のピクスマップを繰り返す

en: Button Part Pixmap
ja: ボタン部分のピクスマップ

en: Choose Button Part Pixmap
ja: ボタン部分のピクスマップを選択

note: ========================
en: Enable Titlebar Pixmap?
ja: タイトルバーのピクスマップを有効にする

en: Repeat Titlebar Pixmap?
ja: タイトルバーのピクスマップを繰り返す

en: Titlebar Pixmap
ja: タイトルバーのピクスマップ

en: Choose Titlebar Pixmap
ja: タイトルバーのピクスマップを選択

en: Active/Inactive
ja: アクティブ/非アクティブ

en: Maximised
ja: 最大化

en: Corners
ja: 角

en: Border Layout
ja: 枠の配置

en: Left Bar
ja: 左のバー

en: Pixmaps
ja: ピクスマップ

en: Select
    Engine
ja: エンジンを
    選択

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Maximize Window
ja: ウィンドウを最大化

en: Restore Window
ja: ウィンドウを元に戻す

en: Minimize Window
ja: ウィンドウを最小化

en: Context Help
ja: コンテキスト・ヘルプ

en: Window Menu
ja: ウィンドウメニュー

en: Shade Window
ja: ウィンドウをシェード

en: UnShade Window
ja: ウィンドウのシェードを元に戻す

en: Set Above
ja: 前面に出す

en: UnSet Above
ja: 後面に下げる

en: Stick Window
ja: ウィンドウを貼り付ける

en: UnStick Window
ja: 貼り付けたウィンドウを元に戻す

en: The window "%s" is not responding.
ja: ウィンドウ "%s" は応答していません。

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
ja: このアプリケーションを強制的に終了すると、未保存の変更は失われます。

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Force Quit
ja: 強制終了(_F)

en: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
ja: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>バージョン</b> %s
    <b>製作者</b> %s
    <b>使用</b> %s
    </small>

en: <b><big>%s</big></b> (System Theme)
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
ja: <b><big>%s</big></b> (システムテーマ)
    <i>%s</i>
    <small><b>バージョン</b> %s
    <b>製作者</b> %s
    <b>使用</b> %s
    </small>

en: Unknown
ja: 不明

en: Whatever (no hint)
ja: 何でも (ヒントなし)

en: No Description
ja: デコレーションなし

en: Invalid Theme Name
ja: 不適切なテーマ名

en: Invalid theme file.  Does not end in .emerald
ja: 不適切なテーマファイルです。拡張子が '.emerald' でなければいけません。

en: Invalid Theme Name
    Could Not Export
ja: 不適切なテーマ名。
    書き出せませんでした。

en: Invalid File Name
    Must End in .emerald
ja: 不適切なファイル名。
    拡張子が '.emerald' でなければいけません。

en: Error calling tar.
ja: tar 呼出中にエラー。

en: Theme Exported
ja: テーマの書き出しが完了

en: Can't save over system themes
    (or you forgot to enter a name)
ja: システムテーマは上書きできません。
    (あるいは名前を入力し忘れていませんか?)

en: Overwrite Theme %s?
ja: テーマ %s を上書きしますか?

en: Couldn't Write Theme
ja: テーマを書き込めませんでした。

en: Couldn't Form Theme
ja: テーマを形成できませんでした。

en: Theme Saved
ja: テーマの保存完了

en: Can't delete system themes
    (or you forgot to enter a name)
ja: システムテーマは削除できません。
    (あるいは名前を入力し忘れていませんか?)

en: Are you sure you want to delete %s?
ja: 本当に %s を削除しますか?

en: Theme deleted
ja: テーマの削除完了

en: No such theme to delete
ja: そのようなテーマがありません。

en: Use Pixmap Buttons
ja: ピクスマップ・ボタンを使用

en: Use Button Halo/Glow
ja: ボタンに光輪/輝かす

en: Use Button Halo/Glow For Inactive Windows
ja: アクティブでないウィンドウのボタンに光輪/輝かす

en: Button Pixmaps
ja: ボタンのピクスマップ

en: Button
ja: ボタン

en: Text Fill
ja: テキスト

en: Text Outline
ja: テキストの輪郭

en: Button Fill
ja: ボタン

en: Button Outline
ja: ボタンの輪郭

en: Color
ja: 色

en: Opacity
ja: 不透明度

en: X Offset
ja: X オフセット

en: Y Offset
ja: Y オフセット

en: Title-Text Font
ja: タイトルのテキストのフォント

en: Minimum Title-bar Height
ja: タイトルバーの高さの最小値

en: Vertical Button Offset
ja: ボタンの垂直オフセット

en: Horizontal Button Offset
ja: ボタンの水平オフセット

en: Title-bar Object Layout
ja: タイトルバーのオブジェクトの配置

en: Export Theme...
ja: テーマを書き出し...

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Name:
ja: 名前:

en: Untitled Theme
ja: 無題テーマ

en: Export...
ja: 書き出し...

en: Creator
ja: 作成者

en: Description
ja: 説明

en: Theme Version
ja: テーマのバージョン

en: Suggested Widget Theme
ja: お薦めのウィジェット・テーマ

en: Themer Version
ja: テーマのバージョン

en: Border
ja: 枠

en: Size
ja: サイズ

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Note, when changing these values,
    it is advised that you do something
    like change viewports, as this will
    cause the position of the 'event windows'
    to update properly, and thus make
    moving/resizing windows work properly.
    This also applies to when you change
    the title-bar height through either
    the titlebar-min-height slider
    or the titlebar font setting.
ja: 注意: これらの値を変更する際には何かする、
    例えばビューポートを変更することで 'イベント
    ウィンドウ' を適切に更新し、その結果ウィンドウが
    正しく移動・リサイズされるといったようにします。
    これはまた、タイトルバーの高さからタイトルバーの
    最小の高さのスライダを変更、またはタイトルバーの
    フォント設定を変える際にも同様に当てはまります。

en: Shadows
ja: 影

en: Frame Borders
ja: フレームの枠

en: Active Window
ja: アクティブなウィンドウ

en: Inactive Window
ja: アクティブでないウィンドウ

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Images
ja: 画像

en: Information
ja: 情報

en: NOTE - These settings are not part of themes, they are stored separately, and control various UI preferences for Emerald.
ja: 注意: これらの設定はテーマの一部ではなく、別に保存され、Emerald の様々な UI 設定を制御します。

en: Show Tooltips for Buttons
ja: ボタンのツールチップを表示

en: Use Decoration Cropping
ja: デコレーションのトリミングを使用

en: Use Button Fade
ja: ボタンをフェードする

en: Use Button Fade Pulse
ja: ボタンをフェードし点滅させる

en: Button Fade Total Duration
ja: ボタンのフェードの持続時間

en: Button Fade Step Duration
ja: ボタンのフェードの刻み時間

en: Button Pulse Wait Duration
ja: ボタンの点滅の遅延時間

en: Button Pulse Min Opacity %
ja: ボタンの点滅の際の最小の不透明度 %

en: Titlebar Double-Click Action
ja: タイトルバーをダブルクリックしたときのアクション

en: Button Hover Cursor
ja: ボタンの上にあるときのカーソル

en: Normal
ja: 通常

en: Pointing Finger
ja: 指さしている手

en: Compiz Decoration Blur Type
ja: Compiz 装飾のブラーの種類

en: None
ja: なし

en: Titlebar only
ja: タイトルバーのみ

en: All decoration
ja: すべての装飾

en: Frame Engine
ja: フレームのエンジン

en: Buttons
ja: ボタン

en: Frame/Shadows
ja: フレーム/影

en: Titlebar
ja: タイトルバー

en: Theme
ja: テーマ

en: Edit
ja: 編集

en: Import Theme...
ja: テーマをインポート...

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Search:
ja: 検索:

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Themes
ja: テーマ

en: Edit Themes
ja: テーマを編集

en: Themes Settings
ja: テーマの設定

en: Emerald Settings
ja: エメラルドの設定

en: _Quit
ja: 終了(_Q)
