emerald - en to sv translation catalogue (211 entries)

en: Based on original gtk-window-decorator
sv: Baserad på ursprungliga gtk-window-decorator

en: Round Top Left Corner
sv: Runda övre vänstra hörnet

en: Round Top Right Corner
sv: Runda övre högra hörnet?

en: Round Bottom Left Corner
sv: Runda nedre vänstra hörnet

en: Round Bottom Right Corner
sv: Runda nedre högra hörnet

en: Rounding Radius
sv: Rundningsradie

en: Colors
sv: Färger

en: Outer Frame Blend
sv: Ramens yttre blandning

en: Inner Frame Blend
sv: Ramens inre blandning

en: Outer Titlebar Blend
sv: Titelradens yttre blandning

en: Inner Titlebar Blend
sv: Titelradens inre blandning

en: Titlebar Separator
sv: Titelradsseparator

en: Frame Outline
sv: Ramkontur

en: Frame Highlight
sv: Ramframhävning

en: Frame Shadow
sv: Ramskugga

en: Contents Outline
sv: Innehållets kontur

en: Contents Highlight
sv: Innehållets framhävning

en: Contents Shadow
sv: Innehållets skugga

en: Frame
sv: Ram

en: Based on original legacy
sv: Baserad på den ursprungliga

en: Title Bar
sv: Titelrad

en: Designed to be vista-ish in nature
sv: Utformad att likna Vista

en: Base
sv: Bas

en: Glow
sv: Glans

en: Sides
sv: Sidor

en: Everything done with customizable pixmaps!
sv: Allt görs med anpassningsbara pixmappar!

en: Top Rounding Radius
sv: Övre rundningsradie

en: Bottom Rounding Radius
sv: Undre rundningsradie

en: _Clear
sv: _Töm

note: style: use tiled or scaled pixmaps
en: Scaled
sv: Skalad

en: Not adjustable
sv: Ej anpassningsbar

en: Same as Active
sv: Samma som aktivt

en: File
sv: Fil

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Clear
sv: Rensa

en: Tiled/Scaled
sv: Sida vid sida/skalad

en: Width Override
sv: Bredd-override

en: Height Override
sv: Höjd-override

en: Glassy effects for your windows
sv: Glaseffekter för dina fönster

en: Glow Height
sv: Glanshöjd

en: Frame Base Color
sv: Rambasfärg

en: Upper Titlebar Glow
sv: Övre titelradsglans

en: Upper Glass Glow
sv: Övre glasglans

en: Lower Glass Glow
sv: Nedre glasglans

en: Middle Glass Glow
sv: Mellersta glasglans

en: Outer Glass Glow
sv: Yttre glasglans

en: Multiple gradients with somewhat glassy features too
sv: Flertal gradienter med någorlunda glasaktiga drag

en: Left Blend
sv: Vänster blandning

en: Middle Blend
sv: Mittenblandning

en: Right Blend
sv: Höger blandning

en: Contrast
sv: Kontrast

en: (Color)
sv: (Färg)

en: (Alpha)
sv: (Alfa)

en: Notch
sv: Jack

en: Curve
sv: Kurva

en: Offset
sv: Kompensation

en: Use Glow
sv: Använd glans

en: Title Glow
sv: Titelglans

en: Radius
sv: Radie

en: Evolved from the legacy engine
sv: Utvecklat från legacy-motorn

en: Border Gap
sv: Fönsterlistlucka

en: Show Border when maximised?
sv: Visa fönsterlist vid maximering?

en: Show when minimised?
sv: Visa vid minimering?

en: Minimised Border Size
sv: Minimerad fönsterliststorlek

en: Enable Left Bar Dip?
sv: Slå på nedsänkning av vänsterrad?

en: Left Bar Radius
sv: Vänsterradens radie

en: Enable Lower Bulge? (Useless at the moment, but will be used soon)
sv: Slå på nedre utbuktning? (Värdelöst för tillfället, men kommer snart att användas)

en: Top Corner Offset (%)
sv: Övre hörnkompensation (%)

en: Enable Title Bar Dip?
sv: Slå på nedsänkning av titelrad?

en: Enable Button Part?
sv: Slå på knappdel?

en: Title Part Width
sv: Titeldelsbredd

en: Button Part Width)
sv: Knappdelsbredd

en: Dip Corners Radius)
sv: Radie för hörnnedsättning

en: Round Inside Corners As well?
sv: Runda också inre hörn?

en: Enable Different Maximised Colors?
sv: Slå på olika maximeringsfärger?

en: Turn Off repeating gradients when maximised?
sv: Stäng av upprepande gradienter vid maximering?

en: Round Top Left Corner?
sv: Runda övre vänstra hörnet?

en: Frame Rounding Radius
sv: Ramrundningsradie

en: Titlebar Rounding Radius
sv: Titelradens rundningsradie

en: Repeat Gradient?
sv: Upprepa gradient?

en: Vertical Repeat?
sv: Vertikal upprepning?

en: Diagonal Repeat?
sv: Diagonalrepetition?

en: Repeat Frequency
sv: Upprepningsfrekvens

note: ========================
en: Enable Title Part Pixmap?
sv: Slå på titeldelspixmap?

en: Repeat Title Part Pixmap?
sv: Upprepa titeldelpixmap?

en: Title Bar Part Pixmap
sv: Titelradens delpixmap

en: Choose Titlebar Part Pixmap
sv: Välj titelradens delpixmap

note: ========================
en: Enable Button Part Pixmap?
sv: Slå på knappdelspixmap?

en: Repeat Button Part Pixmap?
sv: Upprepa knappdelspixmap?

en: Button Part Pixmap
sv: Knappdelspixmap

en: Choose Button Part Pixmap
sv: Välj knappdelspixmap

note: ========================
en: Enable Titlebar Pixmap?
sv: Slå på titelradspixmap?

en: Repeat Titlebar Pixmap?
sv: Upprepa titelsradspixmap?

en: Titlebar Pixmap
sv: Titelradspixmap

en: Choose Titlebar Pixmap
sv: Välj titelradspixmap

en: Active/Inactive
sv: Aktivt/Inaktivt

en: Maximised
sv: Maximerad

en: Corners
sv: Hörn

en: Border Layout
sv: Fönsterlistlayout

en: Left Bar
sv: Vänsterrad

en: Pixmaps
sv: Pixmappar

en: Select
    Engine
sv: Välj
    motor

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Maximize Window
sv: Maximera fönster

en: Restore Window
sv: Återställ fönster

en: Minimize Window
sv: Minimera fönster

en: Context Help
sv: Kontexthjälp

en: Window Menu
sv: Fönstermeny

en: Shade Window
sv: Rulla upp fönster

en: UnShade Window
sv: Rulla ned fönster

en: Set Above
sv: Överst på

en: UnSet Above
sv: Överst av

en: Stick Window
sv: Haka upp fönster

en: UnStick Window
sv: Haka av fönster

en: The window "%s" is not responding.
sv: Fönster "%s" svarar inte.

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
sv: Att tvinga detta program att avsluta leder till förlust av alla osparade ändringar.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Force Quit
sv: _Tvinga att avsluta

en: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
sv: <b><big>%s</big></b>
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Skapat av</b> %s
    <b>Använd med</b> %s
    </small>

en: <b><big>%s</big></b> (System Theme)
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Created By</b> %s
    <b>Use With</b> %s
    </small>
sv: <b><big>%s</big></b> (Systemtema)
    <i>%s</i>
    <small><b>Version</b> %s
    <b>Skapat av</b> %s
    <b>Använd med</b> %s
    </small>

en: Unknown
sv: Okänt

en: Whatever (no hint)
sv: Vad som helst (ingen antydan)

en: No Description
sv: Ingen beskrivning

en: Invalid Theme Name
sv: Ogiltigt temanamn

en: Invalid theme file.  Does not end in .emerald
sv: Ogiltig temafil. Slutar inte på .emerald

en: Invalid Theme Name
    Could Not Export
sv: Ogiltigt temanamn
    Kunde inte exporteras

en: Invalid File Name
    Must End in .emerald
sv: Ogiltigt filnamn
    Måste sluta på .emerald

en: Error calling tar.
sv: Fel vid åberopande av 'tar'

en: Theme Exported
sv: Tema exporterat

en: Can't save over system themes
    (or you forgot to enter a name)
sv: Systemteman kan inte sparas över
    (eller så glömde du ange ett namn)

en: Overwrite Theme %s?
sv: Skriv över tema %s?

en: Couldn't Write Theme
sv: Tema kunde inte skrivas

en: Couldn't Form Theme
sv: Tema kunde inte formas

en: Theme Saved
sv: Tema sparat

en: Can't delete system themes
    (or you forgot to enter a name)
sv: Kunde inte radera systemteman
    (eller så glömde du ange ett namn)

en: Are you sure you want to delete %s?
sv: Är du säker på att du vill radera %s?

en: Theme deleted
sv: Tema raderat

en: No such theme to delete
sv: Finns inget sådant tema att radera

en: Use Pixmap Buttons
sv: Använd pixmapknappar

en: Use Button Halo/Glow
sv: Använd knappgloria/-glans

en: Use Button Halo/Glow For Inactive Windows
sv: Använd knappgloria/-glans för inaktiva fönster

en: Button Pixmaps
sv: Pixmappar för knappar

en: Button
sv: Knapp

en: Text Fill
sv: Textfyllnad

en: Text Outline
sv: Textkontur

en: Button Fill
sv: Knappfyllnad

en: Button Outline
sv: Knappkontur

en: Color
sv: Färg

en: Opacity
sv: Opacitet

en: X Offset
sv: X-kompensation

en: Y Offset
sv: Y-kompensation

en: Title-Text Font
sv: Titeltypsnitt

en: Minimum Title-bar Height
sv: Titelradens minimihöjd

en: Vertical Button Offset
sv: Vertikal knappkompensation

en: Horizontal Button Offset
sv: Horisontell knappkompensation

en: Title-bar Object Layout
sv: Layout för titelradsobjekt

en: Export Theme...
sv: Exportera tema...

en: _Save
sv: _Spara

en: Name:
sv: Namn:

en: Untitled Theme
sv: Namnlöst tema

en: Export...
sv: Exportera...

en: Creator
sv: Skapare

en: Description
sv: Beskrivning

en: Theme Version
sv: Temaversion

en: Suggested Widget Theme
sv: Föreslaget widgettema

en: Themer Version
sv: Tematorversion

en: Border
sv: Fönsterlist

en: Size
sv: Storlek

en: Top
sv: Övre

en: Bottom
sv: Undre

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Note, when changing these values,
    it is advised that you do something
    like change viewports, as this will
    cause the position of the 'event windows'
    to update properly, and thus make
    moving/resizing windows work properly.
    This also applies to when you change
    the title-bar height through either
    the titlebar-min-height slider
    or the titlebar font setting.
sv: Obs! När dessa värden ändras,
    rekommenderas att man gör något
    såsom att ändra arbetsyta, då detta gör
    att positionen på 'event-windows'
    uppdateras på rätt sätt och får därmed
    fönsterflyttning/-storleksändring att fungera rätt.
    Detta gäller också för när man ändrar
    titelradshöjden via antingen
    titelradens min-höjd-stapel
    eller titelradens typsnittsinställning.

en: Shadows
sv: Skuggor

en: Frame Borders
sv: Ramlister

en: Active Window
sv: Aktivt fönster

en: Inactive Window
sv: Inaktivt fönster

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Images
sv: Bilder

en: NOTE - These settings are not part of themes, they are stored separately, and control various UI preferences for Emerald.
sv: OBS! - Dessa inställningar är skilda från temat. De sparas separat och styr diverse gränssnittsinställningar åt Emerald

en: Show Tooltips for Buttons
sv: Visa verktypstips för knappar?

en: Use Decoration Cropping
sv: Använd dekorationsbeskärning

en: Use Button Fade
sv: Använd knapptoning

en: Use Button Fade Pulse
sv: Använd knapptoningspuls

en: Button Fade Total Duration
sv: Knapptoningens totallängd

en: Button Fade Step Duration
sv: Knapptoningens intervallängd

en: Button Pulse Wait Duration
sv: Knappulsens väntelängd

en: Button Pulse Min Opacity %
sv: Knappulsens miniopacitet %

en: Titlebar Double-Click Action
sv: Dubbelklicksåtgärd för titelraden

en: Button Hover Cursor
sv: Pekare över knapp

en: Pointing Finger
sv: Pekande finger

en: Compiz Decoration Blur Type
sv: Compiz-dekorationernas suddighetstyp

en: None
sv: Ingen

en: Titlebar only
sv: Endast Titelrad

en: All decoration
sv: Alla dekorationer

en: Frame Engine
sv: Rammotor

en: Buttons
sv: Knappar

en: Frame/Shadows
sv: Ram/Skuggor

en: Titlebar
sv: Titelrad

en: Theme
sv: Tema

en: Edit
sv: Redigera

en: Import Theme...
sv: Importera tema...

en: _Open
sv: _Öppna

en: Search:
sv: Sök:

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Themes
sv: Teman

en: Edit Themes
sv: Redigera teman

en: Themes Settings
sv: Tema-inställningar

en: Emerald Settings
sv: Emerald-inställningar

en: _Quit
sv: A_vsluta
