empathy - en to cs translation catalogue (744 entries)

en: IM Client
cs: Komunikátor

en: Empathy Internet Messaging
cs: Internetový komunikátor Empathy

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
cs: Diskutovat na serverech Google Talk, Facebook, MSN a mnoha dalších

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
cs: chat;diskuse;pokec;im;rychlé zprávy;zpráva;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
cs: Empathy je oficiální aplikace pracovního prostředí GNOME určená k rychlé komunikaci. Umí se připojit k AIM, MSN, Jabberu (včetně serverů Facebook a Google Talk), IRC a řadě dalších komunikačních sítí. Můžete diskutovat textově, provádět hlasové a videohovory nebo i přenášet soubory, záleží jen na tom, co zvládá aplikace u vašeho protějšího kontaktu.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
cs: Empathy poskytuje diskuze integrované do pracovního prostředí GNOME, takže už nikdy nezmeškáte žádnou zprávu. A odpovědět na zprávu můžete svému protějšímu kontaktu i bez otevírán Emapthy!

en: Connection managers should be used
cs: Měli byste používat správce připojení

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
cs: Jestli má být používán správce připojení k automatickému připojování a odpojování.

en: Empathy should auto-connect on startup
cs: Automaticky připojovat Empathy po spuštění

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
cs: Jestli se má Empathy po spuštění automaticky připojovat k vašim účtům.

en: Empathy should auto-away when idle
cs: Empathy by měl při nečinnosti automaticky nastavit na nepřítomen

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
cs: Zda by měla aplikace Empathy při nečinnosti uživatele přepínat na stav nepřítomen

en: Empathy default download folder
cs: Výchozí adresář pro stahování aplikace Empathy

en: The default folder to save file transfers in.
cs: Výchozí adresář pro ukládání přenášených souborů.

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
cs: Magické číslo, které se má použít ke kontrole, když má být spuštěno pročištění

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
cs: empathy-sanity-cleaning.c používá toto číslo ke kontrole, zda se má spustit čistící úloha nebo ne. Uživatelé nemohou toto číslo ručně měnit.

en: Show offline contacts
cs: Zobrazovat odpojené kontakty

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
cs: Zda v seznamu kontaktů zobrazovat odpojené kontakty.

en: Show Balance in contact list
cs: Zobrazovat zůstatek kreditu v seznamu kontaktů

en: Whether to show account balances in the contact list.
cs: Jestli zobrazovat zůstatek kreditu v seznamu kontaktů.

en: Hide main window
cs: Skrýt hlavní okno

en: Hide the main window.
cs: Skrýt hlavní okno.

en: Default directory to select an avatar image from
cs: Výchozí složka pro výběr obrázku avataru

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
cs: Poslední složka, ze kterého byl vybrán obrázek avataru.

en: Open new chats in separate windows
cs: Otevírat nové konverzace v oddělených oknech

en: Always open a separate chat window for new chats.
cs: Pro nové konverzace vždy otevírat oddělená okna.

en: Display incoming events in the status area
cs: Zobrazovat příchozí události ve stavové oblasti

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
cs: Zobrazovat příchozí události ve stavové oblasti. Když je něco špatně, tak se to uživatel ihned dozví.

en: The position for the chat window side pane
cs: Poloha pro postranní panel okna s konverzací

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
cs: Uložená poloha (v pixelech) postranního panelu okna s konverzací

en: Show contact groups
cs: Zobrazovat skupiny kontaktů

en: Whether to show groups in the contact list.
cs: Zda zobrazovat skupiny kontaktů v seznamu kontaktů.

en: Use notification sounds
cs: Používat zvuková upozornění

en: Whether to play a sound to notify of events.
cs: Jestli přehrávat zvuky jako upozornění na události.

en: Disable sounds when away
cs: Zakázat zvuky v případě mé nepřítomnosti

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
cs: Zda přehrávat zvuková upozornění v případě mé nepřítomnosti nebo zaneprázdněnosti.

en: Play a sound for incoming messages
cs: Přehrávat zvuk pro příchozí zprávy

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
cs: Jestli přehrávat zvuk jako upozornění na příchozí zprávy.

en: Play a sound for outgoing messages
cs: Přehrávat zvuk pro odchozí zprávy

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
cs: Jestli přehrávat zvuk jako upozornění na odchozí zprávy.

en: Play a sound for new conversations
cs: Přehrát zvuk při nové konverzaci

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
cs: Jestli přehrávat zvuk jako upozornění na novou konverzaci.

en: Play a sound when a contact logs in
cs: Přehrávat zvuk, když se kontakt přihlásí

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
cs: Jestli přehrávat zvuky jako upozornění na přihlašování kontaktu k síti.

en: Play a sound when a contact logs out
cs: Přehrát zvuk, pokud se kontakt odhlásí

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
cs: Jestli přehrávat zvuky jako upozornění na odhlašování kontaktu od sítě.

en: Play a sound when we log in
cs: Přehrávat zvuk, když se přihlásím

en: Whether to play a sound when logging into a network.
cs: Jestli přehrávat zvuk, když se přihlašuji do sítě.

en: Play a sound when we log out
cs: Přehrávat zvuk, když se odhlásím

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
cs: Zda přehrávat zvuk, když se odhlašuji ze sítě.

en: Enable popup notifications for new messages
cs: Povolit vyskakující upozornění na nové zprávy

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
cs: Zdali zobrazovat vyskakující upozornění při přijetí nové zprávy.

en: Disable popup notifications when away
cs: Zakázat vyskakující upozornění v případě mé nepřítomnosti

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
cs: Zda zobrazovat vyskakující upozornění v případě mé nepřítomnosti nebo zaneprázdněnosti.

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
cs: Zobrazovat vyskakovací upozornění, pokud není vybrána konverzace

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
cs: Zdali zobrazovat vyskakovací upozornění na novou zprávu, i když konverzace byla již otevřena, ale není vybrána.

en: Pop up notifications when a contact logs in
cs: Vyskakující upozornění při přihlášení kontaktu

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
cs: Jestli zobrazovat vyskakující upozornění při přihlášení kontaktu.

en: Pop up notifications when a contact logs out
cs: Vyskakující upozornění při odhlášení kontaktu

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
cs: Jestli zobrazovat vyskakující upozornění při odpojení uživatele.

en: Use graphical smileys
cs: Používat grafické smajlíky

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
cs: Jestli v konverzacích převádět smajlíky na obrázky.

en: Show contact list in rooms
cs: Zobrazit seznam kontaktů v diskuzních místnostech

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
cs: Jestli zobrazovat seznam kontaktů v diskuzních místnostech.

en: Chat window theme
cs: Motiv okna konverzace

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
cs: Motiv, který je používán pro zobrazení konverzací v oknech konverzací.

en: Chat window theme variant
cs: Varianta motivu okna konverzace

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
cs: Motiv, který je používán pro zobrazení konverzací v oknech konverzací.

en: Path of the Adium theme to use
cs: Cesta k požadovanému motivu Adium

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
cs: Cesta k motivu Adium, který bude v případě, že diskuze Adium používáte, vybrán. Zavrženo.

en: Enable WebKit Developer Tools
cs: Povolit vývojové nástroje pro WebKit

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
cs: Zda mají být povoleny vývojové nástroje pro Webkit, například Web Inspektor.

en: Inform other users when you are typing to them
cs: Informovat ostatní uživatele, když jim píšete

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
cs: Zda posílat stavy diskuze „sestavuje“ (composing) nebo „pozastaveno“ (paused). V současnosti nemá vliv na stav „odešel“ (gone).

en: Use theme for chat rooms
cs: Používat motiv pro diskuzní místnosti

en: Whether to use the theme for chat rooms.
cs: Zda používat motiv pro diskuzní místnosti.

en: Spell checking languages
cs: Jazyky s kontrolovaným pravopisem

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
cs: Čárkami oddělený seznam jazyků používaných ke kontrole pravopisu (např. „en, fr, nl“).

en: Enable spell checker
cs: Povolit kontrolu pravopisu

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
cs: Jestli u zadávaných slov kontrolovat pravopis.

en: Nick completed character
cs: Znak doplňování přezdívek

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
cs: Znak, který má být přidán za přezdívku při použití doplňování přezdívek (tabulátorem) ve skupinové konverzaci.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
cs: Používat avatar kontaktu jako ikonku okna konverzace

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
cs: Zda má Empathy používat avatar kontaktu jako ikonu okna s konverzací.

en: Last account selected in Join Room dialog
cs: Poslední účet vybraný v dialogovém okně pro vstup do místnosti

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
cs: Cesta objektu D-Bus pro účet, který byl vybrán jako poslední pro vstup do místnosti.

en: Camera device
cs: Zařízení kamery

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
cs: Výchozí zařízení kamery, které se má používat pro videohovory, např. /dev/video0.

en: Camera position
cs: Poloha kamery

en: Position the camera preview should be during a call.
cs: Poloha náhledové kamery, jak by měla být během hovoru.

en: Echo cancellation support
cs: Podpora potlačení ozvěny

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
cs: Zda zapnout filtr Pulseaudio pro potlačení ozvěny.

en: Show hint about closing the main window
cs: Zobrazovat nápovědu, pokud se chystáte zavřít hlavní okno

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
cs: Zda zobrazovat varování při uzavírání hlavního okna prostřednictvím tlačítka „x“ (křížek) v záhlaví okna.

en: Empathy can publish the user's location
cs: Empathy může zveřejnit polohu uživatele

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
cs: Jestli může Empathy zveřejňovat kontaktům vaši polohu.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
cs: Přesnost plohy by měla být omezena

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
cs: Jestli má Empathy omezit přesnost polohy pro lepší ochranu vašeho soukromí.

en: No reason was specified
cs: Nebyl udán žádný důvod

en: The change in state was requested
cs: Byla vyžádána změna stavu

en: You canceled the file transfer
cs: Zrušili jste přenos souboru

en: The other participant canceled the file transfer
cs: Protistrana zrušila přenos souboru

en: Error while trying to transfer the file
cs: Chyba při pokusu o odeslání souboru

en: The other participant is unable to transfer the file
cs: Protistrana není schopna přenosu souborů

en: Unknown reason
cs: Neznámý důvod

en: File transfer completed, but the file was corrupted
cs: Přenos souboru byl dokončen, ale soubor byl poškozen

en: File transfer not supported by remote contact
cs: Přenos souborů není podporován vzdálenou stranou

en: The selected file is not a regular file
cs: Vybraný soubor není běžným souborem

en: The selected file is empty
cs: Vybraný soubor je prázdný

en: Missed call from %s
cs: Zmeškaný hovor od kontaktu %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
cs: Hovor s kontaktem %s

en: Call from %s
cs: Příchozí hovor od kontaktu %s

en: Available
cs: Přítomen

en: Busy
cs: Zaneprázdněn

en: Away
cs: Nepřítomen

en: Invisible
cs: Skrytý

en: Offline
cs: Odpojen

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
cs: Neznámo

en: No reason specified
cs: Neudán žádný důvod

en: Status is set to offline
cs: Stav nastaven na „Odhlášen“

en: Network error
cs: Chyba sítě

en: Authentication failed
cs: Ověření selhalo

en: Encryption error
cs: Chyba šifrování

en: Name in use
cs: Jméno je používáno

en: Certificate not provided
cs: Certifikát nebyl poskytnut

en: Certificate untrusted
cs: Nedůvěryhodný certifikát

en: Certificate expired
cs: Platnost certifikátu vypršela

en: Certificate not activated
cs: Certifikát není aktivován

en: Certificate hostname mismatch
cs: Certifikát názvu počítače nesouhlasí

en: Certificate fingerprint mismatch
cs: Certifikát otisku prstu nesouhlasí

en: Certificate self-signed
cs: Certifikát je podepsán sám sebou

en: Certificate error
cs: Chyba certifikátu

en: Encryption is not available
cs: Šifrování není dostupné

en: Certificate is invalid
cs: Certifikát je neplatný

en: Connection has been refused
cs: Spojení bylo odmítnuto

en: Connection can't be established
cs: Spojení nemohlo být navázáno

en: Connection has been lost
cs: Spojení bylo ztraceno

en: This account is already connected to the server
cs: Tento účet je již připojen k serveru

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
cs: Spojení bylo nahrazeno novým spojením, které používá stejný zdroj

en: The account already exists on the server
cs: Takový účet již na serveru existuje

en: Server is currently too busy to handle the connection
cs: Server je právě příliš zaneprázdněn na to, aby obsloužil spojení

en: Certificate has been revoked
cs: Certifikát byl odvolán

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
cs: Certifikát používá nepříliš bezpečný šifrovací algoritmus nebo je z kryptografického hlediska slabý

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
cs: Délka certifikátu serveru nebo délka zřetězených certifikátů serveru přesáhla omezení dané kryptografickou knihovnou

en: Your software is too old
cs: Váš software je příliš zastaralý

en: Internal error
cs: Interní chyba

en: All accounts
cs: Všechny účty

en: Click to enlarge
cs: Kliknutím zvětšíte

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
cs: Autentizace selhala pro účet <b>%s</b>

en: Retry
cs: Opakovat

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
cs: Zadejte své heslo pro účet
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
cs: Zapamatovat heslo

en: There was an error starting the call
cs: Nepodařilo se navázat spojení

en: The specified contact doesn't support calls
cs: Tento kontakt nepodporuje volání

en: The specified contact is offline
cs: Vybraný kontakt je odpojen

en: The specified contact is not valid
cs: Vybraný kontakt není platný

en: Emergency calls are not supported on this protocol
cs: Tento protokol nepodporuje tísňová volání

en: You don't have enough credit in order to place this call
cs: Nemáte dostatečný kredit k provedení tohoto volání

en: Failed to open private chat
cs: Nepovedlo se otevřít soukromou konverzaci

en: Topic not supported on this conversation
cs: Tato konverzace toto téma nepodporuje

en: You are not allowed to change the topic
cs: Nemáte oprávnění potřebná pro změnu tématu

en: Invalid contact ID
cs: Neplatné ID kontaktu

en: /clear: clear all messages from the current conversation
cs: /clear: vymazat všechny zprávy z této konverzace

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
cs: /topic <téma>: nastavit téma aktuální konverzace

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
cs: /join <ID místnosti>: vstoupit do nové místnosti

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
cs: /j <ID místnosti>: vstoupit do nové místnosti

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
cs: /part [<ID místnosti>] [<důvod>]: opustit místnost, bez udání tu právě aktuální

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
cs: /query <ID kontaktu> [<zpráva>]: otevřít novou soukromou konverzaci

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
cs: /msg <ID kontaktu> <zpráva>: otevřít novou soukromou konverzaci

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
cs: /nick <přezdívka>: změnit svoji přezdívku na aktuálním serveru

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
cs: /me <zpráva>: zaslat zprávu AKCE do aktuální konverzace

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
cs: /say <zpráva>: zaslat <zprávu> do aktuální konverzace. To lze použít pro posílání zpráv začínajících s „/“. Například: „/say /join je použito pro připojení do místnosti“

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
cs: /whois <ID kontaktu>: zobrazit informace o kontaktu

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
cs: /help [<příkaz>]: vypsat seznam podporovaných příkazů. Pokud je zadán <příkaz>, vypsat jeho použití.

en: Usage: %s
cs: Použití: %s

en: Unknown command
cs: Neznámý příkaz

en: Unknown command; see /help for the available commands
cs: Neznámý příkaz, pro výpis dostupných příkazů použijte /help

en: insufficient balance to send message
cs: Nemáte dostatečný kredit k poslání zprávy

en: Error sending message '%s': %s
cs: Chyba při odesílání zprávy „%s“: %s

en: Error sending message: %s
cs: Chyba při odesílání zprávy: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
cs: nedostatečný zůstatek k zaslání zprávy. <a href='%s'>Dobít.</a>.

en: not capable
cs: není k dispozici

en: offline
cs: odpojen

en: invalid contact
cs: neplatný kontakt

en: permission denied
cs: oprávnění odepřeno

en: too long message
cs: příliš dlouhá zpráva

en: not implemented
cs: neimplementováno

en: unknown
cs: neznámý

en: Topic:
cs: Téma:

en: Topic set to: %s
cs: Nastavit téma na: %s

en: Topic set by %s to: %s
cs: Téma nastavil %s na: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
cs: Nestanoveno žádné téma

en: (No Suggestions)
cs: (Žádné návrhy)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
cs: Přidat „%s“ do slovníku

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
cs: Přidat „%s“ do slovníku %s

en: Insert Smiley
cs: Vložit smajlíka

note: send button
en: _Send
cs: _Odeslat

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
cs: Návrhy pravopi_sných oprav

en: Failed to retrieve recent logs
cs: Nepovedlo se získat záznam nedávné historie

en: %s has disconnected
cs: %s se odpojil

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
cs: %1$s byl vyhozen uživatelem %2$s

en: %s was kicked
cs: %s byl vyhozen

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
cs: %1$s byl zakázán uživatelem %2$s

en: %s was banned
cs: %s byl zakázán

en: %s has left the room
cs: %s opustil místnost

en: %s has joined the room
cs: %s se připojil do místnosti

en: %s is now known as %s
cs: %s je teď znám jako %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
cs: Odpojen

note: Add message
en: Would you like to store this password?
cs: Přejete si uchovat toto heslo?

en: Remember
cs: Zapamatovat

en: Not now
cs: Nyní ne

en: Wrong password; please try again:
cs: Špatné heslo, zkuste to prosím znovu:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
cs: Tato místnost je chráněna heslem:

en: Join
cs: Připojit

en: Connected
cs: Připojen

en: Conversation
cs: Konverzace

en: Unknown or invalid identifier
cs: Neznámý nebo neplatný identifikátor

en: Contact blocking temporarily unavailable
cs: Blokování kontaktů není dočasně k dispozici

en: Contact blocking unavailable
cs: Blokování kontaktů není k dispozici

en: Permission Denied
cs: Oprávnění odepřeno

en: Could not block contact
cs: Nelze blokovat kontakt

en: Edit Blocked Contacts
cs: Upravit blokované kontakty

note: Account and Identifier
en: Account:
cs: Účet:

en: Blocked Contacts
cs: Blokované kontakty

en: Remove
cs: Odstranit

note: Title
en: Search contacts
cs: Hledat kontakty

en: Search:
cs: Hledat:

en: _Add Contact
cs: Přid_at kontakt

en: No contacts found
cs: Nenalezen žádný kontakt

en: Contact search is not supported on this account
cs: U tohoto účtu není hledání kontaktu podporováno

en: Your message introducing yourself:
cs: Vaše zpráva, kterou se představujete:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
cs: Dejte mi prosím vědět, až budete připojen. Děkuji!

en: Save Avatar
cs: Uložit avatar

en: Unable to save avatar
cs: Nelze uložit avatar

en: Account
cs: Účet

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
cs: Identifikátor

en: Alias
cs: Přezdívka

en: Contact Details
cs: Údaje kontaktu

en: Information requested…
cs: Jsou požadovány informace…

en: <b>Location</b> at (date)
cs: <b>Poloha</b> (dne)

en: Client Information
cs: Informace o klientovi

en: Version
cs: Verze

en: Client
cs: Klient

en: Groups
cs: Skupiny

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
cs: Vyberte skupiny, do kterých má kontakt patřit. Můžete vybrat více než jednu skupinu, ale také nevybrat žádnou skupinu.

en: _Add Group
cs: _Přidat skupinu

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
cs: Vybrat

en: Group
cs: Skupina

en: New Contact
cs: Nový kontakt

en: Block %s?
cs: Blokovat %s?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
cs: Opravdu chcete blokovat „%s“, aby vás znovu nekontaktoval?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
cs[0]: Následující identita bude blokována:
cs[1]: Následující identity budou blokovány:
cs[2]: Následující identity budou blokovány:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
cs[0]: Následující identitu nelze blokovat:
cs[1]: Následující identity nelze blokovat:
cs[2]: Následující identity nelze blokovat:

en: _Block
cs: _Blokovat

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
cs[0]: Na_hlásit tento kontakt jako obtěžující
cs[1]: Na_hlásit tyto kontakty jako obtěžující
cs[2]: Na_hlásit tyto kontakty jako obtěžující

en: Edit Contact Information
cs: Upravit informace o kontaktu

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
cs: Propojené kontakty

en: gnome-contacts not installed
cs: Kontakty Gnome (gnome-contacts) nejsou nainstalovány

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
cs: Nainstalujte si prosím aplikaci Kontakty Gnome (gnome-contacts), abyste měli přístup k údajům kontaktů.

en: Select account to use to place the call
cs: Výběr účtu pro umístění volání

en: Call
cs: Hovor

en: Mobile
cs: Mobilní

en: Work
cs: Pracovní

en: HOME
cs: Soukromý

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
cs: Volat %s (%s)

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
cs: Volat %s

en: _Block Contact
cs: _Blokovat kontakt

en: Remove from _Group '%s'
cs: Odebrat ze _skupiny „%s“

en: Delete and _Block
cs: Smazat a _blokovat

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
cs: Opravdu chcete odstranit kontakt „%s“?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
cs: Opravdu chcete odstranit propojený kontakt „%s“? Uvědomte si, že tím se odstraní všechny kontakty, které tento propojený kontakt tvoří.

en: Removing contact
cs: Kontakt se odstraňuje

en: _Remove
cs: _Odstranit

note: add chat button
en: _Chat
cs: _Diskuze

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
cs: Hl_asový hovor

[ctx: menu item]
en: _Video Call
cs: _Videohovor

en: _Previous Conversations
cs: _Dřívější konverzace

en: Send File
cs: Poslat soubor

en: Share My Desktop
cs: Sdílet moji plochu

en: Favorite
cs: Oblíbený

en: Infor_mation
cs: Infor_mace

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
cs: _Upravit

note: send invitation
en: Inviting you to this room
cs: Pozvání do místnosti

en: _Invite to Chat Room
cs: Pozvat do diskuzní místnost_i

en: _Add Contact…
cs: _Přidat kontakt…

en: Do you really want to remove the group '%s'?
cs: Opravdu chcete odstranit skupinu „%s“?

en: Removing group
cs: Skupina  se odstraňuje

en: Re_name
cs: Přejme_novat

en: Channels:
cs: Kanály:

en: Country ISO Code:
cs: Kód země ISO:

en: Country:
cs: Země:

en: State:
cs: Kraj:

en: City:
cs: Město:

en: Area:
cs: Oblast:

en: Postal Code:
cs: PSČ:

en: Street:
cs: Ulice:

en: Building:
cs: Budova:

en: Floor:
cs: Podlaží:

en: Room:
cs: Místnost:

en: Description:
cs: Popis:

en: Accuracy Level:
cs: Úroveň přesnosti:

en: Error:
cs: Chyba:

en: Vertical Error (meters):
cs: Vertikální chyba (v metrech):

en: Horizontal Error (meters):
cs: Horizontální chyba (v metrech):

en: Speed:
cs: Rychlost:

en: Bearing:
cs: Azimut:

en: Climb Speed:
cs: Rychlost stoupání:

en: Last Updated on:
cs: Poslední aktualizace:

en: Longitude:
cs: Zeměpisná délka:

en: Latitude:
cs: Zeměpisná šířka:

en: Altitude:
cs: Nadmořská výška:

en: Location
cs: Poloha

en: %B %e, %Y at %R UTC
cs: %B %e, %Y v %R UTC

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
cs: Identifikátor:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
cs[0]: Propojený kontakt obsahující %u kontakt
cs[1]: Propojený kontakt obsahující %u kontakty
cs[2]: Propojený kontakt obsahující %u kontaktů

en: <b>Location</b> at (date)
cs: <b>Poloha</b> (dne)

en: Online from a phone or mobile device
cs: On-line z telefonu nebo mobilního zařízení

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
cs: Empathy umí automaticky najít lidi připojené do stejné sítě jako vy a komunikovat s nimi. Pokud chcete použít tuto funkci, zkontrolujte, že níže uvedené údaje jsou správné. Kdykoliv později to můžete snadno změnit nebo tuto funkci vypnout v dialogovém okně účtů.

en: People nearby
cs: Lidé v okolí

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
cs: Tyto údaje můžete změnit později nebo tuto funkci zakázat pomocí <span style="italic">Upravit → Účty</span> v seznamu kontaktů.

en: History
cs: Historie

en: Show
cs: Zobrazit

en: Search
cs: Hledat

en: Chat in %s
cs: Konverzace v místnosti %s

en: Chat with %s
cs: Konverzace s kontaktem %s

[ctx: A date with the time]
en: %A, %e %B %Y %X
cs: %A, %e. %B %Y, %X

en: %s second | %s seconds
cs[0]: %s sekunda
cs[1]: %s sekundy
cs[2]: %s sekund

en: %s minute | %s minutes
cs[0]: %s minuta
cs[1]: %s minuty
cs[2]: %s minut

en: Call took %s, ended at %s
cs: Hovor trval %s, skončil %s

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday
cs: Včera

note: Translators: A date such as '23 May 2010' (strftime format)
en: %e %B %Y
cs: %e. %B %Y

en: Anytime
cs: Kdykoli

en: Anyone
cs: Kdokoli

en: Who
cs: Kdo

en: When
cs: Kdy

en: Anything
cs: Cokoli

en: Text chats
cs: Konverzace

en: Calls
cs: Hovory

en: Incoming calls
cs: Příchozí hovory

en: Outgoing calls
cs: Odchozí hovory

en: Missed calls
cs: Zmeškané hovory

en: What
cs: Co

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
cs: Opravdu chcete vymazat všechny předchozí konverzace?

en: Clear All
cs: Vymazat vše

en: Delete from:
cs: Smazat z:

en: _File
cs: _Soubor

en: _Edit
cs: _Upravit

en: Delete All History…
cs: Vymazat celou historii…

en: Profile
cs: Profil

en: Chat
cs: Diskuze

en: page 2
cs: strana 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
cs: <span size="x-large">Načítá se…</span>

en: What kind of chat account do you have?
cs: Jaký typ diskuzního účtu máte?

en: Add new account
cs: Přidání nového účtu

en: Enter a contact identifier or phone number:
cs: Zadejte identifikátor kontaktu nebo telefonní číslo:

note: add video button
en: _Video Call
cs: _Videohovor

note: add audio button
en: _Audio Call
cs: Hl_asový hovor

note: Tweak the dialog
en: New Call
cs: Nový hovor

en: The contact is offline
cs: Kontakt je odpojen

en: The specified contact is either invalid or unknown
cs: Vybraný kontakt buď není platný nebo je neznámý

en: The contact does not support this kind of conversation
cs: Kontakt nepodporuje tento druh konverzace

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
cs: Požadovaná funkcionalita není pro tento protokol implementována

en: Could not start a conversation with the given contact
cs: Nelze začít konverzaci s daným kontaktem

en: You are banned from this channel
cs: Na tomto kanálu máte zákaz

en: This channel is full
cs: Tento kanál je plný

en: You must be invited to join this channel
cs: Abyste se mohl připojit k tomuto kanálu, musíte mít pozvání

en: Can't proceed while disconnected
cs: Nelze pokračovat bez připojení

en: Permission denied
cs: Oprávnění odepřeno

en: There was an error starting the conversation
cs: Při spouštění konverzace došlo k chybě

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
cs: Nová konverzace

en: Password Required
cs: Požadováno heslo

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
cs: Vlastní zpráva…

en: Edit Custom Messages…
cs: Upravit vlastní zprávy…

en: Click to remove this status as a favorite
cs: Kliknutím odstraníte stav z oblíbených

en: Click to make this status a favorite
cs: Kliknutím přidáte stav do oblíbených

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
cs: <b>Současná zpráva: %s</b>
    <small><i>Zmáčknutím Enter nastavte novou zprávu nebo zmáčknutím Esc zrušte.</i></small>

en: Set status
cs: Nastavit stav

note: Custom messages
en: Custom messages…
cs: Vlastní zprávy…

en: _Match case
cs: Rozlišovat velikost _znaků

en: Find:
cs: Najít:

en: _Previous
cs: _Předchozí

en: _Next
cs: _Následující

en: Mat_ch case
cs: Rozlišovat v_elikost písmen

en: Phrase not found
cs: Fráze nenalezena

en: Received an instant message
cs: Přijata rychlá zpráva

en: Sent an instant message
cs: Odeslána rychlá zpráva

en: Incoming chat request
cs: Příchozí žádost o diskuzi

en: Contact connected
cs: Kontakt je připojen

en: Contact disconnected
cs: Kontakt se odpojil

en: Connected to server
cs: Připojeno k serveru

en: Disconnected from server
cs: Odpojeno od serveru

en: Incoming voice call
cs: Příchozí hovor

en: Outgoing voice call
cs: Odchozí hovor

en: Voice call ended
cs: Hovor ukončen

en: Edit Custom Messages
cs: Úprava vlastních zpráv

en: Subscription Request
cs: Požadavek na přihlášení

en: %s would like permission to see when you are online
cs: %s by chtěl oprávnění vidět, když jste dostupný

en: _Decline
cs: O_dmítnout

en: _Accept
cs: _Přijmout

en: Message edited at %s
cs: Zpráva upravena %s

en: Normal
cs: Normální

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
cs: Identitu poskytovanou tímto diskuzním serverem nelze prověřit.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
cs: Certifikát není podepsán certifikační autoritou.

en: The certificate has expired.
cs: Platnost certifikátu vypršela.

en: The certificate hasn't yet been activated.
cs: Certifikát zatím nebyl aktivován.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
cs: Certifikát nemá očekávaný otisk.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
cs: Název počítače ověřený certifikátem neodpovídá názvu serveru.

en: The certificate is self-signed.
cs: Certifikát je podepsán sám sebou.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
cs: Certifikát byl odvolán vydávající certifikační autoritou.

en: The certificate is cryptographically weak.
cs: Certifikát je z kryptografického hlediska slabý.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
cs: Délka certifikátu překračuje prověřitelnou velikost.

en: The certificate is malformed.
cs: Certifikát je poškozený.

en: Expected hostname: %s
cs: Očekávaný název počítače: %s

en: Certificate hostname: %s
cs: Název počítače v certifikátu: %s

en: C_ontinue
cs: P_okračovat

en: Untrusted connection
cs: Nedůvěryhodné připojení

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
cs: Toto spojení je nedůvěryhodné. Přejete si pokračovat dále?

en: Remember this choice for future connections
cs: Zapamatovat tuto volbu pro budoucí připojení

en: Certificate Details
cs: Podrobnosti certifikátu

en: Unable to open URI
cs: Nelze otevřít URI

en: Select a file
cs: Vybrat soubor

en: Insufficient free space to save file
cs: Nedostatek volného místa pro uložení souboru

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
cs: Pro uložení tohoto souboru je zapotřebí %s volného místa, ale k dispozici je jen %s. Zvolte prosím jiné umístění.

en: Incoming file from %s
cs: Příchozí soubor od %s

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
cs: _Kopírovat adresu odkazu

note: Open Link menu item
en: _Open Link
cs: _Otevřít odkaz

note: Inspector
en: Inspect HTML
cs: Prozkoumat HTML

en: Top Contacts
cs: Nejdůležitější kontakty

en: People Nearby
cs: Lidé v okolí

en: Ungrouped
cs: Neseskupeno

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
cs: Server nemůže nalézt kontakt: %s

en: Empathy is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cs: Empathy je svobodný software; můžete jej šířit a/nebo upravovat podle ustanovení GNU General Public License vydané Free Software Foundation; buď verze 2 této licence nebo (dle vlastního uvážení) kterékoliv pozdější verze.

en: Empathy is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cs: Empathy je šířeno v naději, že bude užitečné, avšak BEZ JAKÉKOLIV ZÁRUKY; neposkytují se ani odvozené záruky PRODEJNOSTI anebo VHODNOSTI PRO URČITÝ ÚČEL. Další podrobnosti hledejte v GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Empathy; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-130159 USA
cs: Kopii GNU General Public License byste měli obdržet spolu s programem Empathy; pokud se tak nestalo, napište si o ni Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-130159 USA

en: An Instant Messaging client for GNOME
cs: Klient rychlého zasílání zpráv pro pracovní prostředí GNOME

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
cs: Nezobrazovat žádné dialogy; jednoduše provést úlohu (např. import) a skončit

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
cs: Nezobrazovat žádná dialogová okna, existují-li účty jiného typu než „Lidé v okolí“

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
cs: Ze začátku vybrat zadaný účet (např. gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: <account-id>
cs: <ID účtu>

en: - Empathy Accounts
cs: – Účty Empathy

en: Empathy Accounts
cs: Účty Empathy

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
cs: V účtu %.50s máte neuložené změny.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
cs: Váš nový účet ještě není uložen.

en: Connecting…
cs: Probíhá připojování…

en: Offline — %s
cs: Odpojen — %s

en: Disconnected — %s
cs: Odpojen — %s

en: Offline — No Network Connection
cs: Offline — Není k dispozici síť

en: Unknown Status
cs: Neznámý stav

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
cs: Tento účet byl zakázán, protože závisí na staré, již nepodporované, výkonné části. Nainstalujte prosím telepathy-haze a restartujte své sezení, účet se převede.

en: Offline — Account Disabled
cs: Offline — Účet zakázán

en: Edit Connection Parameters
cs: Úprava parametrů připojení

en: _Edit Connection Parameters…
cs: Upravit parametry připoj_ení…

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
cs: Opravdu chcete odstranit „%.50s“ z vašeho počítače?

en: This will not remove your account on the server.
cs: Toto neodstraní váš účet na serveru.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
cs: Chystáte se vybrat jiný účet, čímž zrušíte
    provedené změny. Jste si jisti, že chcete pokračovat?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
cs: _Povolit

note: Menu item: Rename
en: Rename
cs: Přejmenovat

en: _Skip
cs: Pře_skočit

en: _Connect
cs: _Připojit

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
cs: Chystáte se zavřít okno, čímž zrušíte
    provedené změny. Jste si jisti, že chcete pokračovat?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
cs: Účty IM a VoIP

en: Add…
cs: Přidat…

en: Loading account information
cs: Načítají se informace o účtu

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
cs: Chcete-li přidat nový účet, musíte nejdříve nainstalovat podpůrnou vrstvu každého protokolu, který chcete používat.

en: No protocol backends installed
cs: Pro tento protokol není nainstalována žádná výkonná část

en:  - Empathy authentication client
cs: – klient Empathy pro ověření totožnosti

en: Empathy authentication client
cs: Klient Empathy pro ověření totožnosti

en: Don't connect on startup
cs: Nepřipojovat se po spuštění

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
cs: Nezobrazovat seznam kontaktů nebo žádné jiné dialogy po spuštění

en: - Empathy IM Client
cs: – komunikátor Empathy

en: Error contacting the Account Manager
cs: Chyba při kontaktování správce účtu

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
cs: Vyskytla se chyba při pokusu o připojení ke správci účtu Telepathy. Chyba byla:
    
    %s

en: In a call
cs: Probíhá hovor

en: - Empathy Audio/Video Client
cs: – audio/videoklient Empathy

en: Empathy Audio/Video Client
cs: Audio/videoklient Empathy

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
cs: %s vám právě zkouší volat, ale vy máte jiný hovor.

en: Incoming call
cs: Příchozí hovor

en: Incoming video call from %s
cs: Příchozí videohovor od %s

en: Incoming call from %s
cs: Příchozí hovor od %s

en: Reject
cs: Odmítnout

en: Answer
cs: Zvednout

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
cs: Hovor s %s

en: The IP address as seen by the machine
cs: Adresa IP, jak ji vidí počítač

en: The IP address as seen by a server on the Internet
cs: Adresa IP, jak ji vidí server v Internetu

en: The IP address of the peer as seen by the other side
cs: Adresa IP vzájemného spojení, jak ji vidí druhá strana

en: The IP address of a relay server
cs: Adresa IP přenosového serveru

en: The IP address of the multicast group
cs: Adresa IP vysílací skupiny

en: Unknown
cs: Neznámo

en: On hold
cs: Čeká na lince

en: Mute
cs: Ztišit

en: Duration
cs: Doba

en: Technical Details
cs: Technické podrobnosti

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
cs: Software používaný kontaktem „%s“ nerozumí žádnému z formátů zvuku, který je podporován na vašem počítači

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
cs: Software používaný kontaktem „%s“ nerozumí žádnému z formátů videa, který je podporován na vašem počítači

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
cs: Nelze navázat spojení s %s. Někdo z vás není nejspíš v síti, která podporuje přímá spojení.

en: There was a failure on the network
cs: Někde na síti došlo k selhání

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
cs: Nemáte nainstalovánu podporu žádného z formátů zvuku potřebného pro tento hovor

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
cs: Nemáte nainstalovánu podporu žádného z formátů videa potřebného pro tento hovor

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
cs: V komponentě Telepathy došlo k neočekávanému selhání. <a href="%s">Ohlašte prosím tuto chybu</a> a přiložte chybové zprávy získané z odlaďovacího okna v nabídce „Nápověda“.

en: There was a failure in the call engine
cs: Selhala funkce pro volání

en: The end of the stream was reached
cs: Byl dosažen konec proudu

en: Can't establish audio stream
cs: Nelze navázat spojení pro přenos zvuku

en: Can't establish video stream
cs: Nelze navázat spojení pro přenos obrazu

en: Your current balance is %s.
cs: Váš aktuální zůstatek je %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
cs: Pro toto volání nemáte bohužel dostatečný kredit.

en: Top Up
cs: Dobití kreditu

en: _Call
cs: _Hovor

en: _Microphone
cs: _Mikrofon

en: _Camera
cs: _Kamera

en: _Settings
cs: Na_stavení

en: _View
cs: _Zobrazit

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Contents
cs: _Obsah

en: _Debug
cs: La_dit

en: Swap camera
cs: Prohodit kamery

en: Minimise me
cs: Minimalizovat

en: Maximise me
cs: Maximalizovat

en: Disable camera
cs: Zakázat videokameru

en: Hang up
cs: Zavěsit

en: Hang up current call
cs: Zavěsit současný hovor

en: Video call
cs: Videohovor

en: Start a video call
cs: Začít videohovor

en: Start an audio call
cs: Začít hovor

en: Show dialpad
cs: Zobrazit číselník

en: Display the dialpad
cs: Zobrazit číselník

en: Toggle video transmission
cs: Přepnout vysílání obrazu

en: Toggle audio transmission
cs: Přepnout přenos zvuku

en: Encoding Codec:
cs: Kodek pro kódování:

en: Decoding Codec:
cs: Kodek pro dekódování:

en: Remote Candidate:
cs: Vzdálený účastník:

en: Local Candidate:
cs: Místní účastník:

en: Audio
cs: Zvuk

en: - Empathy Chat Client
cs: – komunikační klient Empathy

en: Name
cs: Jméno

en: Room
cs: Místnost

en: Auto-Connect
cs: Automaticky připojit

en: Manage Favorite Rooms
cs: Spravovat oblíbené místnosti

en: Close this window?
cs: Zavřít toto okno?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
cs: Zavřením tohoto okna opustíte „%s“. Nebudete již přijímat žádné nové zprávy, dokud se znovu nepřipojíte.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
cs[0]: Zavřením tohoto okna opustíte diskuzní místnost. Nebudete již přijímat žádné nové zprávy, dokud se znovu nepřipojíte.
cs[1]: Zavřením tohoto okna opustíte %u diskuzní místnosti. Nebudete již přijímat žádné nové zprávy, dokud se znovu nepřipojíte.
cs[2]: Zavřením tohoto okna opustíte %u diskuzních místností. Nebudete již přijímat žádné nové zprávy, dokud se znovu nepřipojíte.

en: Leave %s?
cs: Opustit místnost %s?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
cs: Nebudete již přijímat žádné nové zprávy z této diskuzní místnosti, dokud se znovu nepřipojíte.

en: Close window
cs: Zavřít okno

en: Leave room
cs: Opustit místnost

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
cs[0]: %s (%d nepřečtena)
cs[1]: %s (%d nepřečtené)
cs[2]: %s (%d nepřečtených)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
cs[0]: %s (a %u další)
cs[1]: %s (a %u další)
cs[2]: %s (a %u dalších)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
cs[0]: %s (%d nepřečtená od ostatních)
cs[1]: %s (%d nepřečtené od ostatních)
cs[2]: %s (%d nepřečtených od ostatních)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
cs[0]: %s (%d nepřečtená ode všech)
cs[1]: %s (%d nepřečtené ode všech)
cs[2]: %s (%d nepřečtených ode všech)

en: Sending %d message | Sending %d messages
cs[0]: Odesílá se zpráva
cs[1]: Odesílají se %d zprávy
cs[2]: Odesílá se %d zpráv

en: Typing a message.
cs: Píše zprávu.

en: _Conversation
cs: _Konverzace

en: C_lear
cs: _Vymazat

en: Insert _Smiley
cs: Vložit _smajlíka

en: _Favorite Chat Room
cs: _Oblíbená diskuzní místnost

en: Notify for All Messages
cs: Upozorňovat na všechny zprávy

en: _Show Contact List
cs: _Zobrazit seznam kontaktů

en: Invite _Participant…
cs: _Pozvat účastníka…

en: _Join Chat
cs: Připo_jit k diskuzi

en: Le_ave Chat
cs: _Opustit diskuzi

en: C_ontact
cs: K_ontakt

en: _Tabs
cs: _Karty

en: _Previous Tab
cs: _Předchozí karta

en: _Next Tab
cs: _Následující karta

en: _Undo Close Tab
cs: _Znovu otevřít zavřenou záložku

en: Move Tab _Left
cs: Posunout kartu do_leva

en: Move Tab _Right
cs: Posunout kartu do_prava

en: _Detach Tab
cs: _Oddělit kartu

en: Show a particular service
cs: Zobrazit konkrétní službu

en: - Empathy Debugger
cs: – Ladění Empathy

en: Empathy Debugger
cs: Ladění Empathy

en: Save
cs: Uložit

en: Pastebin link
cs: Odkaz na Pastebin

en: Pastebin response
cs: Odpověď z Pastebin

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
cs: Data jsou příliš rozsáhlá na jediné vložení. Uložte prosím záznam do souboru.

en: Debug Window
cs: Ladící okno

en: Send to pastebin
cs: Odeslat na Pastebin

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Level
cs: Úroveň

en: Debug
cs: Ladění

en: Info
cs: Informace

en: Message
cs: Zpráva

en: Warning
cs: Varování

en: Critical
cs: Kritické

en: Error
cs: Chyba

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
cs: Ačkoli protokoly nezobrazují hesla, mohou obsahovat citlivé informace, jako váš seznam kontaktů nebo nedávno přijaté a odeslané zprávy.
    Nechcete-li, aby byly tyto informace dostupné ve veřejném hlášení o chybě, můžete omezit viditelnost hlášení pouze na vývojáře Empathy zobrazením pokročilých polí při podávání <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">hlášení o chybě</a>.

en: Time
cs: Čas

en: Domain
cs: Doména

en: Category
cs: Kategorie

en: Level
cs: Úroveň

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
cs: Vybraný správce připojení nepodporuje rozšíření pro vzdálené ladění.

en: Incoming video call
cs: Příchozí videohovor

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
cs: Volá vám %s, chcete to zvednout?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
cs: Volá vám %s, chcete to zvednout?

en: _Reject
cs: O_dmítnout

en: _Answer
cs: _Zvednout

en: _Answer with video
cs: _Videohovor

en: Room invitation
cs: Pozvání do místnosti

en: Invitation to join %s
cs: Pozvánka na připojení %s

en: %s is inviting you to join %s
cs: %s vás zve do %s

en: _Join
cs: Připo_jit

en: %s invited you to join %s
cs: %s vás pozval do %s

en: You have been invited to join %s
cs: Byli jste pozváni do %s

en: Incoming file transfer from %s
cs: Příchozí přenos souboru od %s

en: Password required
cs: Požadováno heslo

en: 
    Message: %s
cs: 
    Zpráva: %s

note: Translators: time left, when it is more than one hour
en: %u:%02u.%02u
cs: %u:%02u:%02u

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
cs: Neznámo

en: %s of %s at %s/s
cs: %s z %s při %s/s

en: %s of %s
cs: %s z %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
cs: Stahování „%s“ od %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
cs: Odesílání „%s“ kontaktu %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
cs: Nastala chyba při stahování „%s“ od %s

en: Error receiving a file
cs: Chyba při přijímání souboru

en: Error sending "%s" to %s
cs: Chyba při odesílání „%s“ kontaktu %s

en: Error sending a file
cs: Chyba při odesílání souboru

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
cs: „%s“ obdrženo od kontaktu %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
cs: „%s“ odeslán kontaktu %s

en: File transfer completed
cs: Přenos souboru byl dokončen

en: Waiting for the other participant's response
cs: Čeká se na odpověď ostatních účastníků

en: Checking integrity of "%s"
cs: Ověřuje se neporušenost „%s“

en: Hashing "%s"
cs: Vytváří se kontrolní součet „%s“

en: File
cs: Soubor

en: Remaining
cs: Zbývá

en: File Transfers
cs: Přenosy souborů

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
cs: Odstranit ze seznamu dokončené, zrušené a nepovedené přenosy

en: _Import
cs: _Importovat

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
cs: Nenalezeny žádné účty, které by bylo možno importovat. V současnosti podporuje aplikace Empathy import účtů pouze z klienta Pidgin.

en: Import Accounts
cs: Import účtů

en: Protocol
cs: Protokol

en: Source
cs: Zdroj

en: Invite Participant
cs: Přizvat účastníka

en: Choose a contact to invite into the conversation:
cs: Zvolte kontakt, který chcete přizvat do konverzace:

en: Invite
cs: Pozvat

en: Chat Room
cs: Diskuzní místnost

en: Members
cs: Členové

en: Failed to list rooms
cs: Nepovedlo se získat seznam místností

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
cs: %s
    Je vyžadováno pozvání: %s
    Je vyžadováno heslo: %s
    Členové: %s

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Join Room
cs: Vstoupit do místnosti

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
cs: Zde zadejte název místnosti, do které se chcete připojit, nebo klikněte na jednu nebo více místností v seznamu.

en: _Room:
cs: _Místnost:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
cs: Zadejte server, který hostuje místnost, nebo ponechte políčko prázdné, pokud se místnost nachází na serveru aktuálního účtu

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
cs: Zadejte server, který hostuje místnost, nebo ponechte políčko prázdné, pokud se místnost nachází na serveru aktuálního účtu

en: Couldn't load room list
cs: Nelze načíst seznam místností

en: Room List
cs: Seznam místností

en: Respond
cs: Odpovědět

en: Answer with video
cs: Videohovor

en: Decline
cs: Odmítnout

en: Accept
cs: Přijmout

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
cs: Poskytnout

en: Message received
cs: Zpráva přijata

en: Message sent
cs: Zpráva odeslána

en: New conversation
cs: Nová konverzace

en: Contact comes online
cs: Kontakt se připojil

en: Contact goes offline
cs: Kontakt se odpojil

en: Account connected
cs: Účet připojen

en: Account disconnected
cs: Účet odpojen

en: Language
cs: Jazyk

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Juliet
cs: Julie

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
cs: Ach Romeo, Romeo! Proč jsi Romeo?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
cs: Své jméno zapři, odřekni se otce,

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
cs: anebo, nechceš-li, zasvěť se mně,

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I'll no longer be a Capulet.
cs: a přestanu být Kapuletová.

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
cs: Mám ještě poslouchat? Či odpovím?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
cs: Julie se odpojila

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Show groups
cs: Zobrazovat skupiny

en: Show account balances
cs: Zobrazovat zůstatek účtu

en: Contact List
cs: Seznam kontaktů

en: Start chats in:
cs: Začít diskuzi v:

en: new ta_bs
cs: nové kar_ty

en: new _windows
cs: nová _okna

en: Show _smileys as images
cs: Zobrazovat _smajlíky jako obrázky

en: Show contact _list in rooms
cs: _Zobrazit seznam kontaktů v místnostech

en: Log conversations
cs: Zaznamenávat konverzace

en: Display incoming events in the notification area
cs: Zobrazovat příchozí události v oznamovací oblasti

en: _Automatically connect on startup
cs: Připojovat se _automaticky po spuštění

en: Behavior
cs: Chování

en: General
cs: Všeobecné

en: _Enable bubble notifications
cs: P_ovolit bublinová upozornění

en: Disable notifications when _away or busy
cs: Nezobrazovat upozornění v případě mé nepřítomnosti nebo z_aneprázdněnosti

en: Enable notifications when the _chat is not focused
cs: Povolit upozornění, pokud disku_ze není vybrána

en: Enable notifications when a contact comes online
cs: Upozornit při připojení uživatele

en: Enable notifications when a contact goes offline
cs: Upozornit při odpojení uživatele

en: Notifications
cs: Upozornění

en: _Enable sound notifications
cs: _Povolit zvuková upozornění

en: Disable sounds when _away or busy
cs: Vypnout zvuky v případě mé nepřítomnosti nebo z_aneprázdněnosti

en: Play sound for events
cs: Přehrávat zvuky při událostech

en: Sounds
cs: Zvuky

en: Use _echo cancellation to improve call quality
cs: Použít potlač_ení ozvěny ke zvýšení kvality volání

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
cs: Potlačení ozvěny pomáhá, aby váš hlas zněl protější osobě čistěji, ale na některých počítačích to může způsobovat problémy. Pokud vy nebo protější osoba slyšíte během hovoru podivné zvuky nebo závady, zkuste potlačení ozvěny vypnout a hovor začít znovu.

en: _Publish location to my contacts
cs: Zveřejnit _kontaktům polohu

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
cs: Při omezené přesnosti polohy bude zobrazen pouze stát, kraj a město. Souřadnice GPS budou zaokrouhleny na 1 desetinné místo.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
cs: O_mezit přesnost polohy

en: Privacy
cs: Soukromí

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
cs: Seznam jazyků obsahuje pouze jazyky, pro které máte nainstalovány slovníky.

en: Enable spell checking for languages:
cs: Povolit kontrolu pravopisu pro jazyky:

en: Spell Checking
cs: Kontrola pravopisu

en: Chat Th_eme:
cs: Vzhl_ed diskuze:

en: Variant:
cs: Varianta:

en: Themes
cs: Motivy

en: Provide Password
cs: Poskytnout heslo

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: You need to set up an account to see contacts here.
cs: Abyste zde viděli kontakty, je nejdříve potřeba nastavit účet.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
cs: Účet %s nemůže být bohužel použit, dokud nebude váš software %s aktualizován.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
cs: Účet %s vyžaduje přihlášení

en: Online Accounts
cs: Účty on-line

en: Update software…
cs: Aktualizovat software…

en: Reconnect
cs: Znovu připojit

en: Edit Account
cs: Upravit účet

en: Close
cs: Zavřít

en: Top up account
cs: Dobít kredit účtu

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
cs: Abyste zde viděli kontakty, musíte povolit některý ze svých účtů.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
cs: Abyste zde viděli kontakty, musíte povolit účet %s.

en: Change your presence to see contacts here
cs: Abyste zde viděli kontakty, musíte změnit svůj stav

en: No match found
cs: Nic nenalezeno

en: You haven't added any contacts yet
cs: Zatím jste nepřidali žádné kontakty

en: No online contacts
cs: Žádné kontakty na příjmu

en: _New Conversation…
cs: _Nová konverzace…

en: New _Call…
cs: Nový _hovor…

en: Contacts
cs: Kontakty

en: _Add Contacts…
cs: _Přidat kontakty…

en: _Search for Contacts…
cs: _Hledat kontakty…

en: _Blocked Contacts
cs: _Blokované kontakty

en: _Rooms
cs: _Místnosti

en: _Join…
cs: V_stoupit…

en: Join _Favorites
cs: Vstoupit se do _oblíbených

en: _Manage Favorites
cs: Spravovat o_blíbené

en: _File Transfers
cs: Přenosy _souborů

en: _Accounts
cs: Úč_ty

en: P_references
cs: _Nastavení

en: Help
cs: Nápověda

en: About
cs: O aplikaci

en: _Quit
cs: U_končit

en: Account settings
cs: Nastavení účtu

en: Go _Online
cs: _Být na příjmu

en: Show _Offline Contacts
cs: Zobrazovat _odpojené kontakty

en: Status
cs: Stav

en: Done
cs: Dokončit

en: Please enter your account details
cs: Zadajte prosím údaje svého účtu

en: Edit %s account options
cs: Upravit volby účtu %s

en: Integrate your IM accounts
cs: Začlenit vaše účty rychlé komunikace
