empathy master - en to de_DE translation catalogue (731 entries)

en: IM Client
de_DE: Sofortnachrichten-Client

en: Empathy Internet Messaging
de_DE: Empathy Internet-Sofortnachrichtendienst

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
de_DE: Chat auf Google Talk, Facebook, MSN und vielen anderen Chat-Diensten

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
de_DE: chat;gespräch;im;nachrichten;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
de_DE: Empathy ist die offizielle Nachrichtenanwendung für die GNOME-Arbeitsumgebung. Empathy kann sich mit AIM, MSN, Jabber (Facebook und Google Talk eingeschlossen), IRC, und vielen anderen Nachrichtennetzwerken verbinden. Sie können sich mithilfe von Textnachrichten, Sprach- und Videoanrufen unterhalten, oder sogar, falls dies die Nachrichtenanwendung ihres Kontaktes erlaubt, Dateien übertragen.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
de_DE: Empathy stellt eine integrierte Nachrichtenanwendung für die GNOME-Arbeitsumgebung dar, sodass sie niemals eine Nachricht verpassen werden. Sie können ihren Kontakten direkt antworten, ohne dabei überhaupt Empathy zu öffnen!

en: Connection managers should be used
de_DE: Verbindungsverwaltung verwenden

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
de_DE: Legt fest, ob Verbindungsverwaltungen für das automatische Verbinden und Trennen verwendet werden sollen.

en: Empathy should auto-connect on startup
de_DE: Automatisch beim Start verbinden

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
de_DE: Legt fest, ob Empathy sich automatisch beim Start bei allen Konten anmelden soll.

en: Empathy should auto-away when idle
de_DE: Automatisch in Abwesend-Status bei Untätigkeit

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
de_DE: Legt fest, ob Empathy automatisch in den Abwesend-Modus versetzt werden soll, wenn der Benutzer untätig ist.

en: Empathy default download folder
de_DE: Empathy-Vorgabeordner für das Herunterladen

en: The default folder to save file transfers in.
de_DE: Der vorgegebene Ordner zum Speichern der Dateiübertragungen.

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
de_DE: Magische Zahl zur Überprüfung, ob Bereinigungsaufgaben erforderlich sind

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
de_DE: empathy-sanity-cleaning.c verwendet diese Zahl zur Überprüfung, ob Bereinigungsaufgaben erforderlich sind. Benutzer sollten den Wert nicht manuell ändern.

en: Show offline contacts
de_DE: Abgemeldete Kontakte anzeigen

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
de_DE: Legt fest, ob abgemeldete Kontakte in der Kontaktliste angezeigt werden.

en: Show Balance in contact list
de_DE: Guthaben in der Kontaktliste anzeigen

en: Whether to show account balances in the contact list.
de_DE: Legt fest, ob Kontenguthaben in der Kontaktliste angezeigt werden.

en: Hide main window
de_DE: Hauptfenster verstecken

en: Hide the main window.
de_DE: Das Hauptfenster verstecken.

en: Default directory to select an avatar image from
de_DE: Vorgabeordner zum Auswählen eines Benutzerbildes

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
de_DE: Der letzte Ordner, aus welchem ein Benutzerbild gewählt wurde.

en: Open new chats in separate windows
de_DE: Neue Chats in eigenen Fenstern öffnen

en: Always open a separate chat window for new chats.
de_DE: Immer ein neues Chat-Fenster für neue Chats öffnen.

en: Display incoming events in the status area
de_DE: Eingehende Ereignisse in der Statuszeile anzeigen

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
de_DE: Eingehende Ereignisse in der Statuszeile anzeigen. Falls »FALSCH«, so werden sie dem Benutzer direkt angezeigt.

en: The position for the chat window side pane
de_DE: Position der Seitenleiste

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
de_DE: Gespeicherte Position der Seitenleiste des Chat-Fensters (in Pixel)

en: Show contact groups
de_DE: Kontaktgruppen anzeigen

en: Whether to show groups in the contact list.
de_DE: Legt fest, ob Gruppen in der Kontaktliste angezeigt werden.

en: Use notification sounds
de_DE: Benachrichtigen mit Klängen

en: Whether to play a sound to notify of events.
de_DE: Legt fest, ob bei Ereignissen Klänge abgespielt werden sollen.

en: Disable sounds when away
de_DE: Klänge bei Abwesenheit deaktivieren

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
de_DE: Legt fest, ob bei Abwesenheit oder Beschäftigung Klänge abgespielt werden sollen.

en: Play a sound for incoming messages
de_DE: Bei eingehender Nachricht Klang abspielen

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
de_DE: Legt fest, ob bei eingehenden Nachrichten ein Klang abgespielt werden soll.

en: Play a sound for outgoing messages
de_DE: Bei ausgehender Nachricht Klang abspielen

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
de_DE: Legt fest, ob bei ausgehenden Nachrichten ein Klang abgespielt werden soll.

en: Play a sound for new conversations
de_DE: Bei neuen Unterhaltungen Klang abspielen

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
de_DE: Legt fest, ob bei neuen Gesprächen ein Klang abgespielt werden soll.

en: Play a sound when a contact logs in
de_DE: Bei Anmelden eines Kontaktes Klang abspielen

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
de_DE: Legt fest, ob auf das Anmelden von Kontakten am Netzwerk mit einem Klang hingewiesen werden soll.

en: Play a sound when a contact logs out
de_DE: Bei Abmelden eines Kontaktes Klang abspielen

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
de_DE: Legt fest, ob auf das Abmelden von Kontakten am Netzwerk mit einem Klang hingewiesen werden soll.

en: Play a sound when we log in
de_DE: Bei eigenem Anmelden Klang abspielen

en: Whether to play a sound when logging into a network.
de_DE: Legt fest, ob beim Anmelden ans Netzwerk ein Klang abgespielt werden soll.

en: Play a sound when we log out
de_DE: Bei eigenem Abmelden Klang abspielen

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
de_DE: Legt fest, ob beim Abmelden vom Netzwerk ein Klang abgespielt werden soll.

en: Enable popup notifications for new messages
de_DE: Einblendende Benachrichtigungen für neue Nachrichten aktivieren

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
de_DE: Legt fest, ob eine eine Benachrichtigung beim Empfang einer neuen Nachricht eingeblendet werden soll.

en: Disable popup notifications when away
de_DE: Einblendende Benachrichtigungen bei Abwesenheit deaktivieren

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
de_DE: Legt fest, ob bei Abwesenheit oder Beschäftigung Benachrichtigungen eingeblendet werden sollen.

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
de_DE: Benachrichtigungen einblenden, wenn der Chat nicht fokussiert ist

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
de_DE: Legt fest, ob eine eine Benachrichtigung beim Empfang einer neuen Nachricht auch dann eingeblendet werden soll, wenn der Chat bereits geöffnet, aber nicht fokussiert ist.

en: Pop up notifications when a contact logs in
de_DE: Benachrichtigungen einblenden, wenn sich ein Kontakt anmeldet

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
de_DE: Legt fest, ob beim Anmelden eines Kontakts eine Benachrichtigung eingeblendet werden soll.

en: Pop up notifications when a contact logs out
de_DE: Benachrichtigungen einblenden, wenn sich ein Kontakt abmeldet

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
de_DE: Legt fest, ob beim Abmelden eines Kontakts eine Benachrichtigung eingeblendet werden soll.

en: Use graphical smileys
de_DE: Grafische Emoticons verwenden

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
de_DE: Legt fest, ob bei Unterhaltungen Emoticons als grafische Bilder dargestellt werden sollen.

en: Show contact list in rooms
de_DE: Kontaktliste in Chaträumen anzeigen

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
de_DE: Legt fest, ob die Kontaktliste in Chaträumen angezeigt werden soll.

en: Chat window theme
de_DE: Erscheinungsbild des Chat-Fensters

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
de_DE: Das Erscheinungsbild, das für das Anzeigen von Chats in Chat-Fenstern verwendet wird.

en: Chat window theme variant
de_DE: Variante des Erscheinungsbilds des Chat-Fensters

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
de_DE: Die Variante des Erscheinungsbilds, das für das Anzeigen von Chats in Chat-Fenstern verwendet wird.

en: Path of the Adium theme to use
de_DE: Pfad zum zu verwendenden Adium-Thema

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
de_DE: Pfad zum zu verwendenden Adium-Thema, wenn das Thema für den Chat »Adium« ist. Veraltet.

en: Enable WebKit Developer Tools
de_DE: WebKit-Entwicklerwerkzeuge aktivieren

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
de_DE: Legt fest, ob die WebKit-Entwicklerwerkzeuge, wie der Web Inspector, aktiviert werden sollen.

en: Inform other users when you are typing to them
de_DE: Andere Benutzer darüber informieren, wenn Sie tippen

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
de_DE: Legt fest, ob die Unterhaltungsstatus »composing« oder »pause« gesendet werden sollen. Dies wirkt sich nicht auf den Status »gone« aus.

en: Use theme for chat rooms
de_DE: Erscheinungsbild für Chaträume verwenden

en: Whether to use the theme for chat rooms.
de_DE: Legt fest, ob das Thema für Chaträume verwendet werden soll.

en: Spell checking languages
de_DE: Rechtschreibprüfungssprachen

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
de_DE: Liste mit durch Kommata getrennter Sprachen, für die die Rechtschreibprüfung verwendet werden (z.B. »en, fr, nl«).

en: Enable spell checker
de_DE: Rechtschreibprüfung aktivieren

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
de_DE: Legt fest, ob die Rechtschreibung eingegebener Wörter geprüft werden soll.

en: Nick completed character
de_DE: Zeichen nach der Spitznamen-Vervollständigung

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
de_DE: Nach einem Spitznamen hinzuzufügendes Zeichen, wenn Spitznamen-Vervollständigung (Tabulator) in einem Gruppen-Chat verwendet wird.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
de_DE: Legt fest, ob Empathy das Benutzerbild des Kontaktes als Symbol des Chat-Fensters verwenden soll

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
de_DE: Legt fest, ob Empathy das Benutzerbild des Kontakts als Symbol des Chat-Fensters verwenden soll.

en: Last account selected in Join Room dialog
de_DE: Im Dialog »Raum betreten« zuletzt ausgewähltes Konto

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
de_DE: D-Bus-Objektpfad des letzten zum Betreten eines Raumes ausgewählten Kontos.

en: Camera device
de_DE: Kameragerät

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
de_DE: Das für Videoanrufe als Vorgabe zu verwendende Kameragerät, z.B. /dev/video0.

en: Camera position
de_DE: Kameraposition

en: Position the camera preview should be during a call.
de_DE: Position der Kameravorschau während eines Anrufs.

en: Echo cancellation support
de_DE: Echounterdrückung

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
de_DE: Legt fest, ob der Echo-Unterdrückungsfilter von Pulseaudio aktiviert werden soll.

en: Show hint about closing the main window
de_DE: Hinweis über das Schließen des Hauptfensters anzeigen

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
de_DE: Legt fest, ob der Dialog zum Schließen des Hauptfensters mit dem »x«-Knopf in der Titelleiste angezeigt werden soll.

en: Empathy can publish the user's location
de_DE: Empathy darf die Position des Benutzers veröffentlichen

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
de_DE: Legt fest, ob Empathy den Ort des Benutzers dessen Kontakten übermitteln darf.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
de_DE: Empathy soll die Genauigkeit der Ortsangabe verringern

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
de_DE: Legt fest, ob Empathy die Genauigkeit der Positionsangabe aus Datenschutzgründen reduzieren soll.

en: No reason was specified
de_DE: Es wurde kein Grund  angegeben

en: The change in state was requested
de_DE: Der Wechsel des Zustands wurde angefordert

en: You canceled the file transfer
de_DE: Sie haben die Dateiübertragung abgebrochen

en: The other participant canceled the file transfer
de_DE: Der andere Teilnehmer hat die Dateiübertragung abgebrochen

en: Error while trying to transfer the file
de_DE: Fehler beim Versuch, die Datei zu übertragen

en: The other participant is unable to transfer the file
de_DE: Der andere Teilnehmer kann die Datei nicht übertragen

en: Unknown reason
de_DE: Unbekannter Grund

en: File transfer completed, but the file was corrupted
de_DE: Dateiübertragung abgeschlossen, aber Datei ist beschädigt

en: File transfer not supported by remote contact
de_DE: Dateiübertragungen werden von der Gegenseite nicht unterstützt

en: The selected file is not a regular file
de_DE: Die ausgewählte Datei ist keine normale Datei

en: The selected file is empty
de_DE: Die ausgewählte Datei ist leer

en: Missed call from %s
de_DE: Anruf in Abwesenheit von %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
de_DE: %s wurde angerufen

en: Call from %s
de_DE: Anruf von %s

en: Available
de_DE: Verfügbar

en: Busy
de_DE: Beschäftigt

en: Away
de_DE: Abwesend

en: Invisible
de_DE: Unsichtbar

en: Offline
de_DE: Abgemeldet

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: No reason specified
de_DE: Es wurde kein Grund angegeben

en: Status is set to offline
de_DE: Der Status ist nun »abgemeldet«

en: Network error
de_DE: Netzwerk-Fehler

en: Authentication failed
de_DE: Legitimierung fehlgeschlagen

en: Encryption error
de_DE: Verschlüsselungsfehler

en: Name in use
de_DE: Name bereits in Verwendung

en: Certificate not provided
de_DE: Zertifikat wurde nicht bereitgestellt

en: Certificate untrusted
de_DE: Zertifikat nicht vertrauenswürdig

en: Certificate expired
de_DE: Zertifikat abgelaufen

en: Certificate not activated
de_DE: Zertifikat nicht aktiviert

en: Certificate hostname mismatch
de_DE: Rechnername des Zertifikats stimmt nicht überein

en: Certificate fingerprint mismatch
de_DE: Fingerabdruck des Zertifikats stimmt nicht überein

en: Certificate self-signed
de_DE: Selbstsigniertes Zertifikat

en: Certificate error
de_DE: Zertifikat-Fehler

en: Encryption is not available
de_DE: Verschlüsselung ist nicht verfügbar

en: Certificate is invalid
de_DE: Zertifikat ist ungültig

en: Connection has been refused
de_DE: Verbindungsaufbau wurde verweigert

en: Connection can't be established
de_DE: Verbindung kann nicht hergestellt werden

en: Connection has been lost
de_DE: Verbindung wurde unterbrochen

en: This account is already connected to the server
de_DE: Dieses Konto ist bereits mit dem Server verbunden

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
de_DE: Die Verbindung wurde durch eine neue Verbindung mit der gleichen Ressource ersetzt

en: The account already exists on the server
de_DE: Dieses Konto ist bereits auf dem Server vorhanden

en: Server is currently too busy to handle the connection
de_DE: Der Server ist derzeit überlastet und kann die Verbindung nicht annehmen

en: Certificate has been revoked
de_DE: Zertifikat wurde zurückgezogen

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
de_DE: Das Zertifikat verwendet einen unsicheren Chiffrier-Algorithmus oder ist kryptografisch schwach

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
de_DE: Die Länge des Server-Zertifikats oder die Tiefe der Server-Zertifikatskette überschreiten die durch die kryptografische Bibliothek gegebenen Beschränkungen

en: Your software is too old
de_DE: Ihr Programm ist zu alt

en: Internal error
de_DE: Interner Fehler

en: All accounts
de_DE: Alle Konten

en: Click to enlarge
de_DE: Zum Vergrößern klicken

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
de_DE: Legitimierung für Konto <b>%s</b> ist fehlgeschlagen

en: Retry
de_DE: Wiederholen

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
de_DE: Bitte Passwort eingeben für Konto
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
de_DE: Passwort merken

en: There was an error starting the call
de_DE: Es ist ein Fehler beim Starten des Anrufs aufgetreten

en: The specified contact doesn't support calls
de_DE: Der angegebene Kontakt unterstützt keine Anrufe

en: The specified contact is offline
de_DE: Der ausgewählte Kontakt ist nicht angemeldet

en: The specified contact is not valid
de_DE: Der ausgewählte Kontakt ist nicht gültig

en: Emergency calls are not supported on this protocol
de_DE: Notrufe werden mit diesem Protokoll nicht unterstützt

en: You don't have enough credit in order to place this call
de_DE: Sie haben nicht genügend Guthaben, um diesen Anruf zu tätigen

en: Failed to open private chat
de_DE: Ein privater Chat konnte nicht geöffnet werden

en: Topic not supported on this conversation
de_DE: Ein Thema wird in dieser Unterhaltung nicht unterstützt

en: You are not allowed to change the topic
de_DE: Sie sind nicht berechtigt, das Thema zu ändern

en: Invalid contact ID
de_DE: Ungültige Kontaktkennung

en: /clear: clear all messages from the current conversation
de_DE: /clear: Alle Nachrichten der aktuellen Unterhaltung löschen

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
de_DE: /topic <Thema>: Das Thema der aktuellen Unterhaltung festlegen

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
de_DE: /join <Chatraum-Kennung>: Einem neuen Chatraum beitreten

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
de_DE: /j <Chatraum-Kennung>: Einem neuen Chatraum beitreten

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
de_DE: /part [<Chatraum-Kennung>] [<Grund>]: den Chatraum verlassen, Vorgabe ist der aktuelle Chatraum

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
de_DE: /query <Kontaktkennung> [<Nachricht>]: Einen privaten Chat starten

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
de_DE: /msg <Kontaktkennung> <Nachricht>: Einen privaten Chat starten

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
de_DE: /nick <Spitzname>: Den Spitznamen auf dem aktuellen Server wechseln

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
de_DE: /me <Nachricht>: Eine »ACTION«-Nachricht zur aktuellen Unterhaltung senden

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
de_DE: /say <Nachricht>: <Nachricht> zum aktuellen Chat senden. Es wird verwendet, um eine Nachricht zu senden, die mit »/« beginnt, wie z.B. »/say /join tritt einem Chatraum bei«

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
de_DE: /whois <Kontaktkennung>: Information über einen Kontakt anzeigen

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
de_DE: /help [<Befehl>]: Alle verfügbaren Befehle zeigen. Falls <Befehl> angegeben wird, so wird dessen Verwendung erklärt.

en: Usage: %s
de_DE: Aufruf: %s

en: Unknown command
de_DE: Unbekannter Befehl

en: Unknown command; see /help for the available commands
de_DE: Unbekannter Befehl; Bitte lesen Sie /help zu verfügbaren Befehlen

en: insufficient balance to send message
de_DE: Nicht genügend Guthaben zum Senden der Nachricht

en: Error sending message '%s': %s
de_DE: Fehler beim Senden der Nachricht »%s«: %s

en: Error sending message: %s
de_DE: Fehler beim Senden der Nachricht: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
de_DE: Nicht genügend Guthaben zum Senden der Nachricht. <a href='%s'>Aufladen</a>.

en: not capable
de_DE: Nicht verfügbar

en: offline
de_DE: Abgemeldet

en: invalid contact
de_DE: Ungültiger Kontakt

en: permission denied
de_DE: Erlaubnis verweigert

en: too long message
de_DE: Zu lange Nachricht

en: not implemented
de_DE: Nicht implementiert

en: unknown
de_DE: Unbekannt

en: Topic:
de_DE: Thema:

en: Topic set to: %s
de_DE: Thema wurde gesetzt auf: %s

en: Topic set by %s to: %s
de_DE: Thema wurde von %s gesetzt auf: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
de_DE: Kein Thema gesetzt

en: (No Suggestions)
de_DE: (Keine Vorschläge)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
de_DE: »%s« zum Wörterbuch hinzufügen

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
de_DE: »%s« zum %s-Wörterbuch hinzufügen

en: Insert Smiley
de_DE: Emoticon einfügen

note: send button
en: _Send
de_DE: _Senden

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
de_DE: Vor_schläge zur Rechtschreibung

en: Failed to retrieve recent logs
de_DE: Letzte Protokolle konnten nicht geholt werden

en: %s has disconnected
de_DE: %s hat sich abgemeldet

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
de_DE: %1$s wurde von %2$s rausgeworfen

en: %s was kicked
de_DE: %s wurde rausgeworfen

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
de_DE: %1$s wurde von %2$s verbannt

en: %s was banned
de_DE: %s wurde verbannt

en: %s has left the room
de_DE: %s hat den Raum verlassen

en: %s has joined the room
de_DE: %s hat den Raum betreten

en: %s is now known as %s
de_DE: %s ist jetzt bekannt als %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
de_DE: Getrennt

note: Add message
en: Would you like to store this password?
de_DE: Wollen Sie dieses Passwort speichern?

en: Remember
de_DE: Dauerhaft merken

en: Not now
de_DE: Jetzt nicht

en: Wrong password; please try again:
de_DE: Falsches Kennwort; Bitte versuchen Sie es erneut:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
de_DE: Dieser Raum ist durch ein Kennwort geschützt:

en: Join
de_DE: Beitreten

en: Connected
de_DE: Verbunden

en: Conversation
de_DE: Unterhaltung

en: Unknown or invalid identifier
de_DE: Unbekannter oder ungültiger Bezeichner

en: Contact blocking temporarily unavailable
de_DE: Blockierung von Kontakten ist vorübergehend nicht verfügbar

en: Contact blocking unavailable
de_DE: Blockierung von Kontakten ist nicht verfügbar

en: Permission Denied
de_DE: Erlaubnis verweigert

en: Could not block contact
de_DE: Kontakt kann nicht blockiert werden

en: Edit Blocked Contacts
de_DE: Blockierte Kontakte bearbeiten

note: Account and Identifier
en: Account:
de_DE: Konto:

en: Blocked Contacts
de_DE: Blockierte Kontakte

en: Remove
de_DE: Entfernen

note: Title
en: Search contacts
de_DE: Kontakte suchen

en: Search:
de_DE: Suchen:

en: _Add Contact
de_DE: Kontakt _hinzufügen

en: No contacts found
de_DE: Keine Kontakte gefunden

en: Contact search is not supported on this account
de_DE: Die Kontaktsuche wird von diesem Konto nicht unterstützt.

en: Your message introducing yourself:
de_DE: Ihre Meldung, um sich selbst vorzustellen:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
de_DE: Bitte lassen Sie mich sehen, wenn Sie verfügbar sind. Danke!

en: Save Avatar
de_DE: Benutzerbild speichern

en: Unable to save avatar
de_DE: Benutzerbild konnte nicht gespeichert werden

en: Account
de_DE: Konto

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
de_DE: Bezeichner

en: Contact Details
de_DE: Kontaktinformationen

en: Information requested…
de_DE: Informationen angefordert …

en: <b>Location</b> at (date)
de_DE: <b>Position</b> zum (Zeitpunkt)

en: Client Information
de_DE: Client-Informationen

en: OS
de_DE: Betriebssystem

en: Groups
de_DE: Gruppen

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
de_DE: Wählen Sie die Gruppen, in denen Sie diesen Kontakt anzeigen möchten. Sie können mehrere Gruppen oder auch keine Gruppe auswählen.

en: _Add Group
de_DE: Gruppe _hinzufügen

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
de_DE: Auswählen

en: Group
de_DE: Gruppe

en: New Contact
de_DE: Neuer Kontakt

en: Block %s?
de_DE: %s blockieren?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
de_DE: Wollen Sie »%s« daran hindern, Sie wieder zu kontaktieren?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
de_DE[0]: Die folgende Identität wird blockiert:
de_DE[1]: Die folgenden Identitäten werden blockiert:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
de_DE[0]: Die folgende Identität kann nicht blockiert werden:
de_DE[1]: Die folgenden Identitäten können nicht blockiert werden:

en: _Block
de_DE: _Blockieren

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
de_DE[0]: Diesen Kontakt als Missb_rauch melden
de_DE[1]: Diese Kontakte als Missb_rauch melden

en: Edit Contact Information
de_DE: Kontaktinformationen bearbeiten

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
de_DE: Verknüpfte Kontakte

en: gnome-contacts not installed
de_DE: gnome-contacts ist nicht installiert

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
de_DE: Bitte installieren Sie gnome-contacts, um auf Kontaktdetails zugreifen zu können.

en: Select account to use to place the call
de_DE: Konto für den Anruf wählen

en: Call
de_DE: Anrufen

en: Mobile
de_DE: Mobil

en: Work
de_DE: Arbeit

en: HOME
de_DE: Zu Hause

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
de_DE: %s (%s) anrufen

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
de_DE: %s anrufen

en: _Block Contact
de_DE: Kontakt _blockieren

en: Remove from _Group '%s'
de_DE: Kontakt aus der _Gruppe »%s« entfernen

en: Delete and _Block
de_DE: Löschen und _blockieren

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
de_DE: Möchten Sie wirklich den Kontakt »%s« entfernen?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
de_DE: Wollen Sie den Meta-Kontakt »%s« wirklich löschen? Dadurch werden alle Komponenten dieses Meta-Kontakts gelöscht.

en: Removing contact
de_DE: Kontakt wird entfernt

en: _Remove
de_DE: _Entfernen

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
de_DE: _Sprachanruf

[ctx: menu item]
en: _Video Call
de_DE: _Videoanruf

en: _Previous Conversations
de_DE: _Vorherige Unterhaltungen

en: Send File
de_DE: Datei senden

en: Share My Desktop
de_DE: Meine Arbeitsumgebung freigeben

en: Favorite
de_DE: Favorit

en: Infor_mation
de_DE: Infor_mationen

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
de_DE: _Bearbeiten

note: send invitation
en: Inviting you to this room
de_DE: Sie werden in diesen Chatraum eingeladen

en: _Invite to Chat Room
de_DE: In den Chatraum _einladen

en: _Add Contact…
de_DE: Kontakt _hinzufügen …

en: Do you really want to remove the group '%s'?
de_DE: Möchten Sie wirklich die Gruppe »%s« entfernen?

en: Removing group
de_DE: Gruppe wird entfernt

en: Re_name
de_DE: Umbe_nennen

en: Channels:
de_DE: Kanäle:

en: Country ISO Code:
de_DE: ISO-Länderkennung:

en: Country:
de_DE: Land:

en: State:
de_DE: Bundesland/Kanton:

en: City:
de_DE: Stadt:

en: Area:
de_DE: Region:

en: Postal Code:
de_DE: Postleitzahl:

en: Street:
de_DE: Straße:

en: Building:
de_DE: Gebäude:

en: Floor:
de_DE: Etage:

en: Room:
de_DE: Raum:

en: Description:
de_DE: Beschreibung:

en: URI:
de_DE: Adresse:

en: Accuracy Level:
de_DE: Genauigkeitsgrad:

en: Error:
de_DE: Fehler:

en: Vertical Error (meters):
de_DE: Vertikale Ungenauigkeit (Meter):

en: Horizontal Error (meters):
de_DE: Horizontale Ungenauigkeit (Meter):

en: Speed:
de_DE: Geschwindigkeit:

en: Bearing:
de_DE: Peilung:

en: Climb Speed:
de_DE: Steiggeschwindigkeit:

en: Last Updated on:
de_DE: Zuletzt aktualisiert am:

en: Longitude:
de_DE: Längengrad:

en: Latitude:
de_DE: Breitengrad:

en: Altitude:
de_DE: Höhe:

en: Location
de_DE: Position

en: %B %e, %Y at %R UTC
de_DE: %e. %B, %Y um %R UTC

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
de_DE: Bezeichner:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
de_DE[0]: Meta-Kontakt mit %u Kontakt
de_DE[1]: Meta-Kontakt mit %u Kontakten

en: <b>Location</b> at (date)
de_DE: <b>Position</b> zum (Zeitpunkt)

en: Online from a phone or mobile device
de_DE: Angemeldet über Telefon oder anderes Mobilgerät

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
de_DE: Empathy kann automatisch andere Personen im selben Netzwerk finden und mit ihnen kommunizieren. Wenn Sie dieses Merkmal verwenden wollen, prüfen Sie bitte die Angaben unten auf Vollständigkeit.

en: People nearby
de_DE: Personen in der Nähe

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
de_DE: Sie können diese Details später ändern oder dieses Funktionsmerkmal deaktivieren. Nutzen Sie hierzu das Menü <span style="italic">Bearbeiten → Konten</span> in der Kontaktliste.

en: History
de_DE: Chronik

en: Show
de_DE: Anzeigen

en: Search
de_DE: Suchen

en: Chat with %s
de_DE: Chat mit %s

[ctx: A date with the time]
en: %A, %e %B %Y %X
de_DE: %A, %d.%B %Y %X

en: %s second | %s seconds
de_DE[0]: %s Sekunde
de_DE[1]: %s Sekunden

en: %s minute | %s minutes
de_DE[0]: %s Minute
de_DE[1]: %s Minuten

en: Call took %s, ended at %s
de_DE: Anruf dauerte %s und endete um %s

en: Today
de_DE: Heute

en: Yesterday
de_DE: Gestern

note: Translators: A date such as '23 May 2010' (strftime format)
en: %e %B %Y
de_DE: %d.%B %Y

en: Anytime
de_DE: Jederzeit

en: Anyone
de_DE: Irgendjemand

en: Who
de_DE: Wer

en: When
de_DE: Wann

en: Anything
de_DE: Irgendetwas

en: Text chats
de_DE: Text-Chats

en: Calls
de_DE: Anrufe

en: Incoming calls
de_DE: Eingehende Anrufe

en: Outgoing calls
de_DE: Ausgehende Anrufe

en: Missed calls
de_DE: Anrufe in Abwesenheit

en: What
de_DE: Was

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie alle Protokolle vergangener Unterhaltungen löschen möchten?

en: Clear All
de_DE: Alle löschen

en: Delete from:
de_DE: Löschen ab:

en: _File
de_DE: _Datei

en: _Edit
de_DE: _Bearbeiten

en: Delete All History…
de_DE: Gesamte Chronik löschen …

en: Profile
de_DE: Profil

en: page 2
de_DE: Seite 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
de_DE: <span size="x-large">Wird geladen …</span>

en: What kind of chat account do you have?
de_DE: Welche Art Chat-Konto haben Sie?

en: Add new account
de_DE: Neues Konto hinzufügen

en: Enter a contact identifier or phone number:
de_DE: Geben Sie eine Kontaktbezeichnung oder eine Telefonnummer ein:

note: add video button
en: _Video Call
de_DE: _Videoanruf

note: add audio button
en: _Audio Call
de_DE: _Sprachanruf

note: Tweak the dialog
en: New Call
de_DE: Neuer Anruf

en: The contact is offline
de_DE: Der Kontakt ist nicht angemeldet

en: The specified contact is either invalid or unknown
de_DE: Der angegebene Kontakt ist nicht gültig oder unbekannt

en: The contact does not support this kind of conversation
de_DE: Der Kontakt unterstützt diese Unterhaltungsart nicht

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
de_DE: Die angeforderte Funktionalität ist für dieses Protokoll nicht implemetiert

en: Could not start a conversation with the given contact
de_DE: Es konnte keine Unterhaltung mit dem Kontakt begonnen werden

en: You are banned from this channel
de_DE: Sie sind aus diesem Raum verbannt

en: This channel is full
de_DE: Dieser Raum ist voll

en: You must be invited to join this channel
de_DE: Sie müssen eingeladen sein, um diesen Raum zu betreten

en: Can't proceed while disconnected
de_DE: Kann nicht durchgeführt werden, während Sie nicht verbunden sind

en: Permission denied
de_DE: Erlaubnis verweigert

en: There was an error starting the conversation
de_DE: Es ist ein Fehler beim Starten der Unterhaltung aufgetreten

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
de_DE: Neue Unterhaltung

en: Password Required
de_DE: Passwort erforderlich

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
de_DE: Benutzerdefinierte Nachricht …

en: Edit Custom Messages…
de_DE: Benutzerdefinierte Nachrichten bearbeiten …

en: Click to remove this status as a favorite
de_DE: Klicken, um den Status als Favorit zu entfernen

en: Click to make this status a favorite
de_DE: Klicken, um den Status zu einem Favoriten zu machen

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
de_DE: <b>Aktuelle Nachricht: %s</b>
    <small><i>Drücken Sie die Eingabetaste, um eine neue Nachricht zu erstellen, oder Esc um abzubrechen.</i></small>

en: Set status
de_DE: Status setzen

note: Custom messages
en: Custom messages…
de_DE: Benutzerdefinierte Nachrichten …

en: _Match case
de_DE: _Groß-/Kleinschreibung berücksichtigen

en: Find:
de_DE: Suchen:

en: _Previous
de_DE: _Vorheriger

en: _Next
de_DE: _Nächster

en: Mat_ch case
de_DE: Groß-/Kleins_chreibung berücksichtigen

en: Phrase not found
de_DE: Ausdruck nicht gefunden

en: Received an instant message
de_DE: Eine Sofortnachricht wurde empfangen

en: Sent an instant message
de_DE: Eine Sofortnachricht wurde gesendet

en: Incoming chat request
de_DE: Eingehende Chat-Anfrage

en: Contact connected
de_DE: Kontakt verbunden

en: Contact disconnected
de_DE: Kontakt getrennt

en: Connected to server
de_DE: Mit Server verbunden

en: Disconnected from server
de_DE: Vom Server getrennt

en: Incoming voice call
de_DE: Eingehender Anruf

en: Outgoing voice call
de_DE: Ausgehender Anruf

en: Voice call ended
de_DE: Gespräch beendet

en: Edit Custom Messages
de_DE: Benutzerdefinierte Nachrichten bearbeiten

en: Subscription Request
de_DE: Abonnementanfrage

en: %s would like permission to see when you are online
de_DE: %s bittet um das Recht, Ihre Online-Verfügbarkeit sehen zu dürfen

en: _Decline
de_DE: A_blehnen

en: _Accept
de_DE: _Annehmen

en: Message edited at %s
de_DE: Nachricht bearbeitet um %s

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
de_DE: Die vom Chat-Server gelieferte Identität kann nicht überprüft werden.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
de_DE: Das Zertifikat ist nicht von einer Zertifizierungsstelle signiert.

en: The certificate has expired.
de_DE: Das Zertifikat ist abgelaufen.

en: The certificate hasn't yet been activated.
de_DE: Das Zertifikat ist noch nicht aktiviert worden.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
de_DE: Das Zertifikat besitzt nicht den erwarteten Fingerabdruck.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
de_DE: Der durch das Zertifikat geprüfte Rechnername stimmt nicht mit dem Servernamen überein.

en: The certificate is self-signed.
de_DE: Das Zertifikat ist selbst signiert.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
de_DE: Das Zertifikat wurde durch die herausgebende Zertifizierungsstelle zurückgezogen.

en: The certificate is cryptographically weak.
de_DE: Das Zertifikat ist kryptografisch schwach.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
de_DE: Die Zertifikatlänge überschreitet überprüfbare Grenzen.

en: The certificate is malformed.
de_DE: Das Zertifikat ist inkorrekt.

en: Expected hostname: %s
de_DE: Erwarteter Rechnername: %s

en: Certificate hostname: %s
de_DE: Rechnername des Zertifikats: %s

en: C_ontinue
de_DE: F_ortfahren

en: Untrusted connection
de_DE: Keine vertrauenswürdige Verbindung

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
de_DE: Diese Verbindung ist nicht vertrauenswürdig. Möchten Sie dennoch fortfahren?

en: Remember this choice for future connections
de_DE: Diese Wahl für zukünftige Verbindungen merken

en: Certificate Details
de_DE: Details zum Zertifikat

en: Unable to open URI
de_DE: Adresse konnte nicht geöffnet werden

en: Select a file
de_DE: Eine Datei auswählen

en: Insufficient free space to save file
de_DE: Nicht genügend Platz zum Speichern der Datei

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
de_DE: %s freier Platz ist nötig, um diese Datei zu speichern, aber es ist nur %s verfügbar. Bitte wählen Sie einen anderen Speicherort.

en: Incoming file from %s
de_DE: Eingehende Datei von %s

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
de_DE: Adresse _kopieren

note: Open Link menu item
en: _Open Link
de_DE: Adresse _öffnen

note: Inspector
en: Inspect HTML
de_DE: HTML untersuchen

en: Top Contacts
de_DE: Favorisierte Kontakte

en: People Nearby
de_DE: Personen in der Nähe

en: Ungrouped
de_DE: Nicht gruppiert

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
de_DE: Der Server konnte den Kontakt nicht finden: %s

en: An Instant Messaging client for GNOME
de_DE: Ein Sofortnachrichten-Programm für GNOME

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
de_DE: Keine Dialoge anzeigen, diverse Aufgaben ausführen (z.B. Importieren) und schließen

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
de_DE: Keine Dialoge anzeigen, außer wenn es nur »Personen in der Nähe«-Konten gibt

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
de_DE: Anfänglich angegebenes Konto auswählen (z.B. gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: <account-id>
de_DE: <Kontokennung>

en: - Empathy Accounts
de_DE: - Empathy-Konten

en: Empathy Accounts
de_DE: Empathy-Konten

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
de_DE: Es sind nicht gespeicherte Änderungen zu Ihrem Konto %.50s vorhanden.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
de_DE: Ihr neues Konto ist noch nicht gespeichert worden.

en: Connecting…
de_DE: Verbindung wird aufgebaut …

en: Offline — %s
de_DE: Abgemeldet — %s

en: Disconnected — %s
de_DE: Getrennt — %s

en: Offline — No Network Connection
de_DE: Abgemeldet — Keine Netzwerkverbindung

en: Unknown Status
de_DE: Unbekannter Status

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
de_DE: Dieses Konto wurde deaktiviert, weil es ein älteres, nicht mehr unterstütztes Backend benötigt. Bitte installieren Sie telepathy-haze und starten Sie Ihre Sitzung neu, um das Konto zu migrieren.

en: Offline — Account Disabled
de_DE: Abgemeldet — Konto ist deaktiviert

en: Edit Connection Parameters
de_DE: Verbindungsparameter bearbeiten

en: _Edit Connection Parameters…
de_DE: Verbindungsparameter _bearbeiten …

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
de_DE: Möchten Sie %.50s wirklich von Ihrem Rechner entfernen?

en: This will not remove your account on the server.
de_DE: Dadurch wird Ihr Konto nicht vom Server entfernt.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
de_DE: Sie sind dabei, ein anderes Konto auszuwählen. Dabei werden
    Ihre Änderungen verworfen. Sind Sie sicher, dass Sie
    fortfahren möchten?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
de_DE: A_ktiviert

note: Menu item: Rename
en: Rename
de_DE: Umbenennen

en: _Skip
de_DE: Ü_berspringen

en: _Connect
de_DE: _Verbinden

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
de_DE: Sie sind dabei, das Fenster zu schließen. Dabei werden
    Ihre Änderungen verworfen. Sind Sie sicher, dass Sie
    fortfahren möchten?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
de_DE: Sofortnachrichten- und VoIP-Konten

en: Add…
de_DE: Hinzufügen …

en: _Import…
de_DE: _Importieren …

en: Loading account information
de_DE: Kontoinformationen werden geladen

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
de_DE: Um ein neues Konto hinzuzufügen, müssen Sie zunächst das für das Protokoll benötigte Backend installieren.

en: No protocol backends installed
de_DE: Keine Protokoll-Backends installiert

en:  - Empathy authentication client
de_DE: - Empathy Legitimierungs-Client

en: Empathy authentication client
de_DE: Empathy Legitimierungs-Client

en: Don't connect on startup
de_DE: Nicht automatisch beim Start verbinden

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
de_DE: Kontaktliste und andere Dialoge nicht automatisch beim Start anzeigen

en: - Empathy IM Client
de_DE: - Empathy Sofortnachrichtenprogramm

en: Error contacting the Account Manager
de_DE: Fehler beim Aufruf der Kontenverwaltung

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
de_DE: Es ist ein Fehler beim Verbinden zur Telepathy-Kontenverwaltung aufgetreten. Fehlermeldung war:
    
    %s

en: In a call
de_DE: Im Gespräch

en: - Empathy Audio/Video Client
de_DE: - Empathy Sprach/Video-Client

en: Empathy Audio/Video Client
de_DE: Empathy Sprach/Video-Client

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
de_DE: %s hat versucht, Sie anzurufen, aber Sie führten gerade ein anderes Gespräch.

en: Incoming call
de_DE: Eingehender Anruf

en: Incoming video call from %s
de_DE: Eingehender Video-Anruf von %s

en: Incoming call from %s
de_DE: Eingehender Anruf von %s

en: Reject
de_DE: Abweisen

en: Answer
de_DE: Antworten

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
de_DE: Mit %s anrufen

en: The IP address as seen by the machine
de_DE: Die von der Maschine gesehene IP-Adresse

en: The IP address as seen by a server on the Internet
de_DE: Die von einem Server im Internet gesehene IP-Adresse

en: The IP address of the peer as seen by the other side
de_DE: Die IP-Adresse des Kommunikationspartners, wie von der anderen Seite gesehen

en: The IP address of a relay server
de_DE: Die IP-Adresse eines Relay-Servers

en: The IP address of the multicast group
de_DE: Die IP-Adresse der Multicast-Gruppe

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: On hold
de_DE: In Warteschleife

en: Mute
de_DE: Stumm

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Technical Details
de_DE: Technische Details

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
de_DE: Die Software von %s unterstützt keines der Sprachformate, die von Ihrem Rechner unterstützt werden

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
de_DE: Die Software von %s unterstützt keines der Videoformate, die von Ihrem Rechner unterstützt werden

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
de_DE: Mit %s kann keine Verbindung hergestellt werden. Eventuell verhindert das Netzwerk des Gegenüber oder Ihres direkte Verbindungen.

en: There was a failure on the network
de_DE: Es gab im Netzwerk einen Fehler

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
de_DE: Die für diesen Anruf erforderlichen Sprachformate sind nicht auf Ihrem Rechner installiert

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
de_DE: Die für diesen Anruf erforderlichen Videoformate sind nicht auf Ihrem Rechner installiert

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
de_DE: Eine Komponente von Telepathy reagiert unerwartet. Bitte <a href="%s">berichten Sie diesen Fehler</a> und fügen Sie die Protokollmeldungen aus dem Fenster »Fehlerdiagnose« im Menü »Hilfe« anbei.

en: There was a failure in the call engine
de_DE: Es gab einen Fehler im Anrufsystem

en: The end of the stream was reached
de_DE: Das Ende des Datenstroms wurde erreicht

en: Can't establish audio stream
de_DE: Es kann kein Sprach-Strom aufgebaut werden

en: Can't establish video stream
de_DE: Es kann kein Video-Strom aufgebaut werden

en: Your current balance is %s.
de_DE: Ihr aktuelles Guthaben beträgt %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
de_DE: Sie haben nicht genügend Guthaben, um diesen Anruf zu tätigen

en: Top Up
de_DE: Aufladen

en: _Call
de_DE: An_rufen

en: _Microphone
de_DE: _Mikrofon

en: _Camera
de_DE: _Kamera

en: _Settings
de_DE: Ein_stellungen

en: _View
de_DE: _Ansicht

en: _Help
de_DE: _Hilfe

en: _Contents
de_DE: I_nhalt

en: _Debug
de_DE: Fehler_diagnose

en: Swap camera
de_DE: Kamera tauschen

en: Minimise me
de_DE: Minimieren

en: Maximise me
de_DE: Maximieren

en: Disable camera
de_DE: Kamera deaktivieren

en: Hang up
de_DE: Auflegen

en: Hang up current call
de_DE: Den aktuellen Anruf auflegen

en: Video call
de_DE: Videoanruf

en: Start a video call
de_DE: Einen Video-Anruf starten

en: Start an audio call
de_DE: Einen Sprachanruf starten

en: Show dialpad
de_DE: Wählfeld anzeigen

en: Display the dialpad
de_DE: Das Wählfeld anzeigen

en: Toggle video transmission
de_DE: Videoübertragung ein-/ausschalten

en: Toggle audio transmission
de_DE: Tonübertragung ein-/ausschalten

en: Encoding Codec:
de_DE: Codec zum Enkodieren:

en: Decoding Codec:
de_DE: Codec zum Dekodieren:

en: Remote Candidate:
de_DE: Entfernter Kandidat:

en: Local Candidate:
de_DE: Lokaler Kandidat:

en: Audio
de_DE: Sprache

en: - Empathy Chat Client
de_DE: - Empathy Sofortnachrichtenprogramm

en: Room
de_DE: Raum

en: Auto-Connect
de_DE: Auto-Verbinden

en: Manage Favorite Rooms
de_DE: Raumfavoriten verwalten

en: Close this window?
de_DE: Dieses Fenster schließen?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
de_DE: Durch Schließen dieses Fenster verlassen Sie %s. Sie erhalten keine weiteren Nachrichten, bevor Sie sich nicht erneut anmelden.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
de_DE[0]: Durch Schließen dieses Fenster verlassen Sie einen Chatraum. Sie erhalten keine weiteren Nachrichten, bis Sie ihn erneut betreten.
de_DE[1]: Durch Schließen dieses Fenster verlassen Sie %u Chaträume. Sie erhalten keine weiteren Nachrichten, bis Sie diese erneut betreten.

en: Leave %s?
de_DE: %s verlassen?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
de_DE: Sie erhalten keine weiteren Nachrichten aus diesem Chatraum, bis Sie ihn erneut betreten.

en: Close window
de_DE: Fenster schließen

en: Leave room
de_DE: Raum verlassen

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
de_DE[0]: %s (%d ungelesen)
de_DE[1]: %s (%d ungelesen)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
de_DE[0]: %s (und %u weitere)
de_DE[1]: %s (und %u weitere)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
de_DE[0]: %s (%d von anderen ungelesen)
de_DE[1]: %s (%d von anderen ungelesen)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
de_DE[0]: %s (%d von allen nicht gelesen)
de_DE[1]: %s (%d von allen nicht gelesene)

en: Sending %d message | Sending %d messages
de_DE[0]: %d Nachricht wird gesendet
de_DE[1]: %d Nachrichten werden gesendet

en: Typing a message.
de_DE: Schreibt eine Nachricht.

en: _Conversation
de_DE: _Unterhaltung

en: C_lear
de_DE: _Leeren

en: Insert _Smiley
de_DE: Emoticon einf_ügen

en: _Favorite Chat Room
de_DE: _Favorisierter Chatraum

en: Notify for All Messages
de_DE: Benachrichtigung bei allen Meldungen

en: _Show Contact List
de_DE: Kontaktliste an_zeigen

en: Invite _Participant…
de_DE: _Teilnehmer einladen …

en: _Join Chat
de_DE: Einem Chat _beitreten

en: Le_ave Chat
de_DE: Einen Chat _verlassen

en: C_ontact
de_DE: _Kontakt

en: _Tabs
de_DE: _Reiter

en: _Previous Tab
de_DE: _Vorheriger Reiter

en: _Next Tab
de_DE: _Nächster Reiter

en: _Undo Close Tab
de_DE: Reiter _zurückholen

en: Move Tab _Left
de_DE: Reiter nach _links verschieben

en: Move Tab _Right
de_DE: Reiter nach _rechts verschieben

en: _Detach Tab
de_DE: Reiter ab_trennen

en: Show a particular service
de_DE: Einen bestimmten Dienst anzeigen

en: - Empathy Debugger
de_DE: - Empathy-Fehlerdiagnose

en: Empathy Debugger
de_DE: Empathy-Fehlerdiagnose

en: Save
de_DE: Speichern

en: Pastebin link
de_DE: Pastebin-Verknüpfung

en: Pastebin response
de_DE: Pastebin-Antwort

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
de_DE: Die Daten sind für einen einzigen Einfügevorgang zu groß. Bitte speichern Sie das Protokoll in einer Datei.

en: Debug Window
de_DE: Fehlerdiagnosefenster

en: Send to pastebin
de_DE: An Pastebin senden

en: Level
de_DE: Stufe

en: Debug
de_DE: Fehlerdiagnose

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Critical
de_DE: Kritisch

en: Error
de_DE: Fehler

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
de_DE: Obwohl sie keine Passwörter anzeigen, können Protokolle sensible Informationen enthalten, wie eine Liste Ihrer Kontakte oder die Nachrichten, die Sie zuletzt verschickt oder empfangen haben.
    Falls Sie diese Informationen nicht in einem öffentlichen Fehlerbericht wiederfinden möchten, können Sie diesen nur für die Empathy-Entwickler sichtbar machen, wenn Sie Ihn einreichen, indem Sie die erweiterten Felder im <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">Fehlerbericht</a> einblenden.

en: Time
de_DE: Zeit

en: Domain
de_DE: Domäne

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Level
de_DE: Stufe

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
de_DE: Die ausgewählte Verbindungsverwaltung unterstützt die Erweiterung zur entfernten Fehlerdiagnose nicht.

en: Incoming video call
de_DE: Eingehender Video-Anruf

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
de_DE: %s ruft Sie mit Video an, möchten Sie annehmen?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
de_DE: %s ruft Sie an, möchten Sie annehmen?

en: _Reject
de_DE: A_bweisen

en: _Answer
de_DE: _Annehmen

en: _Answer with video
de_DE: Mit _Video annehmen

en: Room invitation
de_DE: Raumeinladung

en: Invitation to join %s
de_DE: Einladen zum Betreten von %s

en: %s is inviting you to join %s
de_DE: %s lädt Sie ein, %s beizutreten

en: _Join
de_DE: _Beitreten

en: %s invited you to join %s
de_DE: %s hat Sie eingeladen, %s beizutreten

en: You have been invited to join %s
de_DE: Sie wurden eingeladen %s beizutreten

en: Incoming file transfer from %s
de_DE: Eingehende Dateiübertragung von %s

en: Password required
de_DE: Passwort erforderlich

en: 
    Message: %s
de_DE: 
    Nachricht: %s

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: %s of %s at %s/s
de_DE: %s von %s bei %s/s

en: %s of %s
de_DE: %s von %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
de_DE: »%s« wird von %s empfangen

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
de_DE: »%s« wird an %s gesendet

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
de_DE: Fehler beim Empfangen von »%s« von %s

en: Error receiving a file
de_DE: Fehler beim Empfangen einer Datei

en: Error sending "%s" to %s
de_DE: Fehler beim Versenden von »%s« an %s

en: Error sending a file
de_DE: Fehler beim Senden einer Datei

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
de_DE: »%s« von %s empfangen

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
de_DE: »%s« an %s gesendet

en: File transfer completed
de_DE: Dateiübertragung abgeschlossen

en: Waiting for the other participant's response
de_DE: Auf Antwort des anderen Teilnehmers warten

en: Checking integrity of "%s"
de_DE: Unversehrtheit von »%s« wird geprüft

en: Hashing "%s"
de_DE: »%s« wird überprüft

en: File
de_DE: Datei

en: Remaining
de_DE: Verbleibend

en: File Transfers
de_DE: Dateiübertragungen

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
de_DE: Abgeschlossene, abgebrochene und gescheiterte Dateiübertragungen aus der Liste entfernen

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
de_DE: Es wurden keine Benutzerkonten gefunden. Empathy unterstützt momentan nur den Import von Benutzerkonten aus Pidgin.

en: Import Accounts
de_DE: Benutzerkonten importieren

en: Protocol
de_DE: Protokoll

en: Source
de_DE: Quelle

en: Invite Participant
de_DE: Teilnehmer einladen

en: Choose a contact to invite into the conversation:
de_DE: Wählen Sie einen Kontakt für eine Einladung zur Unterhaltung:

en: Invite
de_DE: Einladen

en: Chat Room
de_DE: Chatraum

en: Members
de_DE: Teilnehmer

en: Failed to list rooms
de_DE: Das Auflisten der Räume ist fehlgeschlagen

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
de_DE: %s
    Einladung erforderlich: %s
    Passwort erforderlich: %s
    Teilnehmer: %s

en: Yes
de_DE: Ja

en: No
de_DE: Nein

en: Join Room
de_DE: Raum beitreten

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
de_DE: Geben Sie den Namen des Raumes hier ein oder klicken Sie auf einen oder mehrere Räume in der Liste.

en: _Room:
de_DE: _Raum:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
de_DE: Geben Sie den Server an, der den Raum bereitstellt, oder lassen Sie das Feld leer, wenn sich der Raum auf dem Server des momentan verwendeten Kontos befindet

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
de_DE: Geben Sie den Server an, der den Raum bereitstellt, oder lassen Sie das Feld leer, wenn sich der Raum auf dem Server des momentan verwendeten Kontos befindet

en: Couldn't load room list
de_DE: Raumliste konnte nicht abgerufen werden

en: Room List
de_DE: Raumliste

en: Respond
de_DE: Beantworten

en: Answer with video
de_DE: Mit _Video antworten

en: Decline
de_DE: Ablehnen

en: Accept
de_DE: Annehmen

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
de_DE: Bereitstellen

en: Message received
de_DE: Nachricht empfangen

en: Message sent
de_DE: Nachricht versendet

en: New conversation
de_DE: Neue Unterhaltung

en: Contact comes online
de_DE: Kontakt meldet sich an

en: Contact goes offline
de_DE: Kontakt meldet sich ab

en: Account connected
de_DE: Benutzerkonto verbunden

en: Account disconnected
de_DE: Benutzerkonto getrennt

en: Language
de_DE: Sprache

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Juliet
de_DE: Julia

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
de_DE: O Romeo! Warum denn Romeo?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
de_DE: Verleugne deinen Vater, deinen Namen!

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
de_DE: Willst du das nicht, schwör’ dich zu meinem Liebsten,

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I'll no longer be a Capulet.
de_DE: Und ich bin länger keine Capulet.

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
de_DE: Hör’ ich noch länger, oder soll ich reden?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
de_DE: Julia hat sich abgemeldet

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Show groups
de_DE: Gruppen anzeigen

en: Show account balances
de_DE: Kontenguthaben anzeigen

en: Contact List
de_DE: Kontaktliste

en: Start chats in:
de_DE: Unterhaltungen beginnen in:

en: new ta_bs
de_DE: neuen _Reitern

en: new _windows
de_DE: neuen _Fenstern

en: Show _smileys as images
de_DE: _Emoticons in grafische Bilder umwandeln

en: Show contact _list in rooms
de_DE: Kontaktliste in Räumen an_zeigen

en: Log conversations
de_DE: Unterhaltungen protokollieren

en: Display incoming events in the notification area
de_DE: Eingehende Ereignisse im Benachrichtigungsfeld anzeigen

en: _Automatically connect on startup
de_DE: Automatisch beim Start _verbinden

en: Behavior
de_DE: Verhalten

en: General
de_DE: Allgemein

en: _Enable bubble notifications
de_DE: _Benachrichtigungsfenster aktivieren

en: Disable notifications when _away or busy
de_DE: Benachrichtigungen bei _Abwesenheit oder Beschäftigung deaktivieren

en: Enable notifications when the _chat is not focused
de_DE: Benachrichtigungen aktivieren, wenn der _Chat nicht fokussiert ist

en: Enable notifications when a contact comes online
de_DE: Benachrichtigungen aktivieren, wenn sich ein Kontakt anmeldet

en: Enable notifications when a contact goes offline
de_DE: Benachrichtigungen aktivieren, wenn sich ein Kontakt abmeldet

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigen

en: _Enable sound notifications
de_DE: Klänge _aktivieren

en: Disable sounds when _away or busy
de_DE: Klänge bei _Abwesenheit oder Beschäftigung deaktivieren

en: Play sound for events
de_DE: Klänge für Ereignisse abspielen

en: Sounds
de_DE: Klänge

en: Use _echo cancellation to improve call quality
de_DE: _Echounterdrückung zur Verbesserung der Gesprächsqualität verwenden

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
de_DE: Die Echounterdrückung dient dazu, Ihre Stimme dem anderen Teilnehmer klarer darzustellen, könnte aber auf manchen Rechnern Probleme verursachen. Falls Sie oder der andere Teilnehmer Geräusche oder Unterbrechungen während eines Anrufs wahrnehmen, sollten Sie die Echounterdrückung deaktivieren und den Anruf neu starten.

en: _Publish location to my contacts
de_DE: _Position an meine Kontakte übermitteln

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
de_DE: Verringerte Positionsgenauigkeit bedeutet, dass keine präziseren Angaben als Ihre Stadt, Ihr Bundesland und Ihr Land übermittelt werden. GPS-Koordinaten werden auf eine Dezimalstelle genau sein.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
de_DE: Positionsgenauigkeit ve_rringern

en: Privacy
de_DE: Privatsphäre

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
de_DE: Die Liste der Sprachen zeigt nur die Sprachen an, für die Wörterbücher installiert sind.

en: Enable spell checking for languages:
de_DE: Rechtschreibprüfung für Sprachen aktivieren:

en: Spell Checking
de_DE: Rechtschreibprüfung

en: Chat Th_eme:
de_DE: Chat-_Erscheinungsbild:

en: Variant:
de_DE: Variante:

en: Themes
de_DE: Erscheinungsbilder

en: Provide Password
de_DE: Passwort angeben

en: Disconnect
de_DE: Verbindung trennen

en: You need to set up an account to see contacts here.
de_DE: Sie müssen ein Konto einrichten, um hier Kontakte anzeigen zu können.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
de_DE: Verzeihung, %s Kontakte können nicht benutzt werden, bis Ihre %s-Software aktualisiert wird.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
de_DE: Das %s-Konto benötigt eine Legitimierung

en: Online Accounts
de_DE: Online-Konten

en: Update software…
de_DE: Software aktualisieren …

en: Reconnect
de_DE: Erneut verbinden

en: Edit Account
de_DE: Konto bearbeiten

en: Close
de_DE: Schließen

en: Top up account
de_DE: Guthaben dieses Kontos aufladen

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
de_DE: Sie müssen eines Ihrer Konten aktivieren, um hier Kontakte anzeigen zu können.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
de_DE: Sie müssen %s aktivieren, um hier Kontakte anzeigen zu können.

en: Change your presence to see contacts here
de_DE: Ändern Sie Ihre Sichtbarkeit, um hier die Kontakte zu sehen

en: No match found
de_DE: Keine Übereinstimmung gefunden

en: You haven't added any contacts yet
de_DE: Sie haben noch keine Kontakte hinzugefügt

en: No online contacts
de_DE: Keine Online-Kontakte

en: _New Conversation…
de_DE: _Neue Unterhaltung …

en: New _Call…
de_DE: Neuer _Anruf …

en: Contacts
de_DE: Kontakte

en: _Add Contacts…
de_DE: Kontakte _hinzufügen …

en: _Search for Contacts…
de_DE: Nach Kontakten _suchen …

en: _Blocked Contacts
de_DE: _Blockierte Kontakte

en: _Rooms
de_DE: _Räume

en: _Join…
de_DE: _Beitreten …

en: Join _Favorites
de_DE: _Favoriten betreten

en: _Manage Favorites
de_DE: Favoriten _verwalten

en: _File Transfers
de_DE: _Dateiübertragungen

en: _Accounts
de_DE: _Konten

en: P_references
de_DE: _Einstellungen

en: Help
de_DE: Hilfe

en: About
de_DE: Info

en: _Quit
de_DE: _Beenden

en: Account settings
de_DE: Kontoeinstellungen

en: Go _Online
de_DE: _Online gehen

en: Show _Offline Contacts
de_DE: _Abgemeldete Kontakte anzeigen

en: Done
de_DE: Fertig

en: Please enter your account details
de_DE: Geben Sie Ihre Kontoinformationen ein

en: Edit %s account options
de_DE: %s-Kontoeinstellungen bearbeiten

en: Integrate your IM accounts
de_DE: Ihre Sofortnachrichten-Konten integrieren
