empathy - en to fi translation catalogue (738 entries)

en: IM Client
fi: Pikaviestin

en: Empathy Internet Messaging
fi: Empathy-pikaviestin

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
fi: Keskustele käyttäen Google Talkia, Facebookia, MSN:ää ja monia muita palveluja

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
fi: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;keskustelu;viesti;pikaviestin;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
fi: Empathy on virallinen pikaviestinsovellus Gnome-työpöydälle. Empathyn avulla voit yhdistää AIMiin, MSN:ään, Jabberiin (mukaan lukien Facebook ja Google Talk), IRC:hen ja moneen muuhun viestintäverkkoon. Voit keskustella tekstipohjaisesti, soittaa ääni- ja videopuheluita ja siirtää tiedostoja riippuen vastapuolen käyttämän sovelluksen tukemista toiminnoista.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
fi: Empathy tuo pikaviestinnän Gnome-työpöydälle, joten viestit eivät jää enää huomaamatta. Voit vastata tuttavillesi ilman että edes avaat Empathy-ikkunaa!

en: Connection managers should be used
fi: Yhteyden hallintaohjelmia tulisi käyttää

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
fi: Käyttääkö Empathy yhteyksienhallintaa verkkoyhteyksien automaattiseen luomiseen ja katkaisuun.

en: Empathy should auto-connect on startup
fi: Empathy yrittää yhdistää automaattisesti käynnistettäessä

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
fi: Kirjautuuko Empathy tileillesi automaattisesti käynnistymisensä yhteydessä.

en: Empathy should auto-away when idle
fi: Empathyn tulisi merkitä automaattisesti poissaolevaksi, mikäli konetta ei käytetä

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
fi: Tulisiko Empathyn merkitä käyttäjä automaattisesti poissaolevaksi, mikäli konetta ei käytetä.

en: Empathy default download folder
fi: Empathyn latausten oletuskansio

en: The default folder to save file transfers in.
fi: Oletuskansio, johon siirretyt tiedostot tallennetaan.

en: Show offline contacts
fi: Näytä linjoilta poissa olevat tuttavat

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
fi: Näytetäänkö poissa linjoilta olevat tuttavat tuttavaluettelossa.

en: Show Balance in contact list
fi: Näytä varallisuus tuttavaluettelossa

en: Whether to show account balances in the contact list.
fi: Haluatko näyttää tilien varallisuus tuttavaluettelossa.

en: Hide main window
fi: Piilota pääikkuna

en: Hide the main window.
fi: Piilota pääikkuna.

en: Default directory to select an avatar image from
fi: Oletushakemisto, josta avatar-kuvat haetaan

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
fi: Viimeisin hakemisto, josta avatar-kuva oli valittu.

en: Open new chats in separate windows
fi: Avaa uusi ikkuna uusille keskusteluille

en: Always open a separate chat window for new chats.
fi: Avaa aina uusi ikkuna uusille keskusteluille.

en: Display incoming events in the status area
fi: Näytä ajankohtaiset tapahtumat tilarivillä

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
fi: Näytä ajankohtaiset tapahtumat tilarivillä. Mikäli epätosi, näytä ne käyttäjälle välittömästi.

en: The position for the chat window side pane
fi: Keskusteluikkunan sivupaneelin sijainti

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
fi: Keskusteluikkunan sivupaneelin tallennettu sijainti (pikseleinä).

en: Show contact groups
fi: Näytä yhteyshenkilöryhmät

en: Whether to show groups in the contact list.
fi: Näytetäänkö ryhmät tuttavaluettelossa.

en: Use notification sounds
fi: Käytä merkkiääniä

en: Whether to play a sound to notify of events.
fi: Ilmoitetaanko tapahtumista merkkiäänin.

en: Disable sounds when away
fi: Älä soita ääniä poissaollessa

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
fi: Ilmoitetaanko tapahtumista merkkiäänin varattuna tai poissa oltaessa.

en: Play a sound for incoming messages
fi: Soita merkkiääni saapuville viesteille

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
fi: Ilmoitetaanko saapuvista viesteistä merkkiäänellä.

en: Play a sound for outgoing messages
fi: Soita merkkiääni lähetettäville viesteille

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
fi: Ilmoitetaanko lähtevistä viesteistä merkkiäänellä.

en: Play a sound for new conversations
fi: Soita merkkiääni uusista keskusteluista

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
fi: Ilmoitetaanko uusista keskusteluista merkkiäänellä.

en: Play a sound when a contact logs in
fi: Soita merkkiääni tuttavan kirjautuessa sisään

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
fi: Ilmoitetaanko tuttavien sisäänkirjautumisesta merkkiäänellä.

en: Play a sound when a contact logs out
fi: Soita merkkiääni tuttavan kirjautuessa ulos

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
fi: Ilmoitetaanko tuttavien uloskirjautumisesta merkkiäänellä.

en: Play a sound when we log in
fi: Soita merkkiääni kirjauduttaessa sisään

en: Whether to play a sound when logging into a network.
fi: Ilmoitetaanko verkkoon kirjautumisesta merkkiäänellä.

en: Play a sound when we log out
fi: Soita merkkiääni kirjauduttaessa ulos

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
fi: Ilmoitetaanko verkosta uloskirjautumisesta merkkiäänellä.

en: Enable popup notifications for new messages
fi: Näytä ponnahdusikkuna uusille viesteille

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
fi: Näytetäänkö uudesta viestistä ponnahdusilmoitus.

en: Disable popup notifications when away
fi: Älä näytä ponnahdusikkunoita poissaollessa

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
fi: Näytetäänkö ponnahdusilmoituksia varattuna tai poissa oltaessa.

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
fi: Ponnahdusilmoitus kohdistamattomasta keskustelusta

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
fi: Näytetäänkö avatussa, kohdistamattomassa keskustelussa saapuneesta uudesta viestistä ponnahdusilmoitus.

en: Pop up notifications when a contact logs in
fi: Ponnahdusilmoitus tuttavan kirjautuessa sisään

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
fi: Näytetäänkö ponnahdusilmoitus tuttavan sisäänkirjautumisesta.

en: Pop up notifications when a contact logs out
fi: Ponnahdusilmoitus tuttavan kirjautuessa ulos

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
fi: Näytetäänkö ponnahdusilmoitus tuttavan uloskirjautumisesta.

en: Use graphical smileys
fi: Käytä hymiökuvakkeita

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
fi: Näytetäänkö keskusteluiden hymiöt hymiökuvakkeina.

en: Show contact list in rooms
fi: Näytä tuttavaluettelo huoneissa

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
fi: Näytetäänkö tuttavaluettelo keskusteluhuoneissa.

en: Chat window theme
fi: Keskusteluikkunan teema

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
fi: Keskusteluikkunoissa käytettävä teema.

en: Chat window theme variant
fi: Keskusteluikkunan teemamuunnos

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
fi: Teemamuunnos jota käytetään näyttämään keskustelu keskusteluikkunoissa.

en: Path of the Adium theme to use
fi: Käytettävän Adium-teeman sijainti

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
fi: Adium-teeman sijainti Adiumia keskustelun teemana käytettäessä. Vanhennettu.

en: Enable WebKit Developer Tools
fi: Käytä WebKit-kehittäjän työkaluja

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
fi: Otetaanko WebKit-kehittäjän työkalut, kuten Web-tutkain, käyttöön.

en: Inform other users when you are typing to them
fi: Salli muiden käyttäjien nähdä, että kirjoitat viestiä heille

en: Use theme for chat rooms
fi: Käytä teemaa keskusteluhuoneille

en: Whether to use the theme for chat rooms.
fi: Käytetäänkö teemaa keskusteluhuoneissa.

en: Spell checking languages
fi: Kielentarkastuksessa käytetyt kielet

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
fi: Pilkuilla eroteltu lista oikeinkirjoituksen tarkistusohjelman käyttämistä kielistä (esim. "fi, en, fr").

en: Enable spell checker
fi: Käytä oikeinkirjoituksen tarkistusta

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
fi: Tarkistetaanko kirjoitetut sanat oikolukukielellä.

en: Nick completed character
fi: Lempinimen täydennysmerkki

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
fi: Lempinimen jälkeen lisättävä merkki, kun käytetään lempinimen täydennystä (sarkain) ryhmäkeskustelussa.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
fi: Empathy yrittää käyttää tuttavan avatarta keskusteluikkunan kuvakkeena

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
fi: Käyttääkö Empathy tuttavan avatar-kuvaketta keskusteluikkunan kuvakkeena.

en: Last account selected in Join Room dialog
fi: Viimeksi valittu tili "Liity huoneeseen"-ikkunassa

en: Camera device
fi: Kamera

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
fi: Oletuskamera videopuheluihin, esim. /dev/video0

en: Camera position
fi: Kameran sijainti

en: Echo cancellation support
fi: Kaiun poiston tuki

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
fi: Käytetäänkö Pulseaudion suodatinta kaiun poistamiseksi.

en: Show hint about closing the main window
fi: Näytä vihje pääikkunan sulkemisesta

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
fi: Pyydetäänkö pääikkunan sulkemisesta vahvistusta.

en: Empathy can publish the user's location
fi: Empathy voi julkaista käyttäjän sijainnin

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
fi: Saako Empathy paljastaa käyttäjän sijainnin tuttaville.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
fi: Empathyn pitää heikentää sijainnin tarkkuutta

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
fi: Alentaako Empathy sijaintitiedon tarkkuutta yksityisyyden suojaamiseksi.

en: No reason was specified
fi: Syytä ei annettu

en: The change in state was requested
fi: Pyydettiin tilan muutosta

en: You canceled the file transfer
fi: Keskeytit tiedostonsiirron

en: The other participant canceled the file transfer
fi: Toinen osapuoli katkaisi tiedostonsiirron

en: Error while trying to transfer the file
fi: Virhe yritettäessä siirtää tiedostoa

en: The other participant is unable to transfer the file
fi: Toinen osapuoli ei voi siirtää tiedostoa

en: Unknown reason
fi: Tuntematon syy

en: File transfer completed, but the file was corrupted
fi: Tiedostonsiirto valmistui, mutta tiedosto oli viallinen

en: File transfer not supported by remote contact
fi: Etäyhteys ei tue tiedostonsiirtoa

en: The selected file is not a regular file
fi: Valittu tiedosto ei ole tavanomainen tiedosto

en: The selected file is empty
fi: Valittu tiedosto on tyhjä

en: Missed call from %s
fi: Vastaamaton puhelu käyttäjältä %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
fi: Soitettiin käytäjälle %s

en: Call from %s
fi: Puhelu käyttäjältä %s

en: Available
fi: Tavoitettavissa

en: Busy
fi: Varattu

en: Away
fi: Poissa

en: Invisible
fi: Näkymätön

en: Offline
fi: Poissa linjoilta

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: No reason specified
fi: Erittelemätön syy

en: Status is set to offline
fi: Tila on nyt ”Poissa linjoilta”

en: Network error
fi: Verkkovirhe

en: Authentication failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: Encryption error
fi: Salausvirhe

en: Name in use
fi: Nimi on käytössä

en: Certificate not provided
fi: Varmennetta ei ole annettu

en: Certificate untrusted
fi: Varmenne ei ole luotettu

en: Certificate expired
fi: Varmenne on vanhentunut

en: Certificate not activated
fi: Varmenne ei ole vielä aktivoitu

en: Certificate hostname mismatch
fi: Varmenteen verkkonimi ei täsmää

en: Certificate fingerprint mismatch
fi: Varmenteen sormenjälki ei täsmää

en: Certificate self-signed
fi: Itseallekirjoitettu varmenne

en: Certificate error
fi: Varmennevirhe

en: Encryption is not available
fi: Salausta ei ole käytettävissä

en: Certificate is invalid
fi: Varmenne ei ole kelvollinen

en: Connection has been refused
fi: Yhteys hylättiin

en: Connection can't be established
fi: Yhteyttä ei voi muodostaa

en: Connection has been lost
fi: Yhteys katkesi

en: This account is already connected to the server
fi: Tämä tili on jo yhteydessä palvelimeen

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
fi: Yhteys on korvattu samaa resurssia käyttävällä uudella yhteydellä

en: The account already exists on the server
fi: Tili on jo olemassa palvelimella

en: Server is currently too busy to handle the connection
fi: Palvelin on liian kiireinen käsitelläkseen tätä yhteyttä

en: Certificate has been revoked
fi: Varmenne on kumottu

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
fi: Varmenne käyttää heikkoa salausmenetelmää

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
fi: Palvelinsertifikaatin pituus tai palvelinsertifikaattiketjun pituus ovat suurempia kuin salauskirjasto sallii

en: Your software is too old
fi: Sovelluksesi on liian vanha

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: All accounts
fi: Kaikki tilit

en: Click to enlarge
fi: Suurenna napsauttamalla

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
fi: Tunnistautuminen tilille <b>%s</b> epäonnistui

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
fi: Anna salasana tilille
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
fi: Muista salasana

en: There was an error starting the call
fi: Puhelun aloittamisessa tapahtui virhe

en: The specified contact doesn't support calls
fi: Valittu tuttava ei tue puheluja

en: The specified contact is offline
fi: Valittu tuttava on poissa linjoilta

en: The specified contact is not valid
fi: Valittu tuttava on virheellinen

en: Emergency calls are not supported on this protocol
fi: Tämä protokolla ei tue hätäpuheluita

en: You don't have enough credit in order to place this call
fi: Varasi eivät riitä tähän puheluun

en: Failed to open private chat
fi: Yksityiskeskustelun avaaminen epäonnistui

en: Topic not supported on this conversation
fi: Aihe ei ole tuettu tässä keskustelussa

en: You are not allowed to change the topic
fi: Sinulla ei ole oikeutta muuttaa aihetta

en: Invalid contact ID
fi: Virheellinen tuttavatunniste

en: /clear: clear all messages from the current conversation
fi: /clear: pyyhi kaikki nykyisen keskustelun viestit pois näkyvistä

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
fi: /topic <aihe>: aseta nykyisen keskustelun aihe

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
fi: /join <kanavan nimi>: liity kanavalle

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
fi: /j <kanavan nimi>: liity kanavalle

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
fi: /part [<kanavan nimi>] [<syy>]: poistu kanavalta, oletuksena nykyiseltä

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
fi: /query <tuttavan tunnus> [<viesti>]: avaa yksityiskeskustelu

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
fi: /msg <tuttavan tunnus> <viesti>: avaa yksityiskeskustelu

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
fi: /nick <nimi>: vaihda nimeä nykyisellä palvelimella

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
fi: /me <viesti>: lähetä TOIMINTO viesti tämänhetkiseen keskusteluun

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
fi: /say <viesti>: lähettää <viestin> sisällön kokonaisuudessaan keskusteluun. Tätä toimintoa käytetään kun viestin halutaan alkavan merkillä "/", esimerkiksi: "/say /join komentoa käytetään kanavalle liittymiseen"

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
fi: /whois <tuttavan tunnus>: näyttää tietoja kyseisestä käyttäjästä

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
fi: /help [<komento>]: näyttää kaikki tuetut komennot. Jos <komento> on määritetty, näytä sen ohje.

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: Unknown command
fi: Tuntematon komento

en: Unknown command; see /help for the available commands
fi: Tuntematon komento; kirjoita /help nähdäksesi käytössä olevat komennot

en: insufficient balance to send message
fi: varallisuus ei riitä viestin lähettämiseen

en: Error sending message '%s': %s
fi: Virhe lähetettäessä viestiä "%s": %s

en: Error sending message: %s
fi: Virhe viestiä lähettäessä: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
fi: varallisuus ei riitä viestin lähettämiseen. <a href='%s'>Hanki lisää varallisuutta</a>.

en: not capable
fi: ei kykenevä

en: offline
fi: poissa linjoilta

en: invalid contact
fi: virheellinen tuttava

en: permission denied
fi: lupa evätty

en: too long message
fi: liian pitkä viesti

en: not implemented
fi: ei toteutettu

en: unknown
fi: tuntematon

en: Topic:
fi: Aihe:

en: Topic set to: %s
fi: Aihe asetettu: %s

en: Topic set by %s to: %s
fi: %s asetti aiheeksi: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
fi: Aihetta ei ole annettu

en: (No Suggestions)
fi: (Ei ehdotuksia)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
fi: Lisää ”%s” sanakirjaan

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
fi: Lisää ”%s” kielen %s sanakirjaan

en: Insert Smiley
fi: Lisää hymiö

note: send button
en: _Send
fi: _Lähetä

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
fi: _Kielentarkistuksen ehdotukset

en: Failed to retrieve recent logs
fi: Viimeisimpien lokien nouto epäonnistui

en: %s has disconnected
fi: %s katkaisi

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
fi: %2$s potkaisi henkilön %1$s

en: %s was kicked
fi: %s potkaistiin

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
fi: %2$s esti henkilön %1$s

en: %s was banned
fi: %s estettiin

en: %s has left the room
fi: %s on poistunut huoneesta

en: %s has joined the room
fi: %s on saapunut huoneeseen

en: %s is now known as %s
fi: %s vaihtoi nimekseen %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
fi: Ei yhteyttä

note: Add message
en: Would you like to store this password?
fi: Haluatko tallentaa tämän salasanan?

en: Remember
fi: Muista

en: Not now
fi: Ei nyt

en: Wrong password; please try again:
fi: Väärä salasana, yritä uudelleen:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
fi: Huone on salasanasuojattu:

en: Join
fi: Liity

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Conversation
fi: Keskustelu

en: Unknown or invalid identifier
fi: Tuntematon tai virheellinen tunniste

en: Contact blocking temporarily unavailable
fi: Tuttavien esto tilapäisesti poissa

en: Contact blocking unavailable
fi: Tuttavien esto poissa

en: Permission Denied
fi: Pääsy evätty

en: Could not block contact
fi: Tuttavaa ei voitu estää

en: Edit Blocked Contacts
fi: Muokkaa estettyjä tuttavia

note: Account and Identifier
en: Account:
fi: Käyttäjätili:

en: Blocked Contacts
fi: Estetyt tuttavat

en: Remove
fi: Poista

note: Title
en: Search contacts
fi: Etsi tuttavia

en: Search:
fi: Etsi:

en: _Add Contact
fi: _Lisää tuttava

en: No contacts found
fi: Tuttavia ei löytynyt

en: Contact search is not supported on this account
fi: Tämä tili ei tue tuttavien hakua

en: Your message introducing yourself:
fi: Oma esittelyviestisi:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
fi: Salli minun nähdä, milloin olet verkossa. Kiitos!

en: Save Avatar
fi: Tallenna vastaus

en: Unable to save avatar
fi: Avataria ei voitu tallentaa

en: Account
fi: Käyttäjätili

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
fi: Tunniste

en: Alias
fi: Nimimerkki

en: Contact Details
fi: Tuttavan tiedot

en: Information requested…
fi: Pyydetään tietoja…

en: <b>Location</b> at (date)
fi: <b>Sijainti</b> hetkellä (pvm)

en: Client Information
fi: Asiakastiedot

en: OS
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Version
fi: Versio

en: Client
fi: Asiakasohjelma

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
fi: Valitse ryhmät, joissa haluat tämän tuttavan näkyvän. Huomaa että voit valita useita ryhmiä tai olla valitsematta yhtään ryhmää.

en: _Add Group
fi: _Lisää ryhmä

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
fi: Valitse

en: Group
fi: Ryhmä

en: New Contact
fi: Uusi tuttava

en: Block %s?
fi: Estetäänkö %s?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
fi: Haluatko estää käyttäjän '%s' yhteydenotot?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
fi[0]: Seuraava identiteetti estetään:
fi[1]: Seuraavat identiteetit estetään:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
fi[0]: Seuraavaa identiteettiä ei voi estää:
fi[1]: Seuraavia identiteettejä ei voi estää:

en: _Block
fi: _Estä

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
fi[0]: _Raportoi tämä tuttava loukkaavana
fi[1]: _Raportoi nämä yhteyshenkilöt loukkaavina

en: Edit Contact Information
fi: Muokkaa tuttavan tietoja

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
fi: Linkitetyt tuttavat

en: gnome-contacts not installed
fi: Pakettia gnome-contacts ei ole asennettu

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
fi: Asenna gnome-contacts tarkastellaksesi tuttavien tietoja.

en: Select account to use to place the call
fi: Valitse soittoon käytettävä tili

en: Call
fi: Soita

en: Mobile
fi: Matkapuhelin

en: Work
fi: Työ

en: HOME
fi: Koti

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
fi: Soita %s (%s)

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
fi: Soita %s

en: _Block Contact
fi: Es_tä tuttava

en: Remove from _Group '%s'
fi: Poista _ryhmästä "%s"

en: Delete and _Block
fi: Poista ja _estä

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa tuttavan "%s" yhteystiedot?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
fi: Haluatko varmasti poistaa linkitetyn tuttavan "%s"? Ota huomioon, että kaikki linkitetyn tuttavaan liitetyt yhteystiedot poistetaan.

en: Removing contact
fi: Poistetaan tuttava

en: _Remove
fi: _Poista

note: add chat button
en: _Chat
fi: _Keskustele

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
fi: _Äänipuhelu

[ctx: menu item]
en: _Video Call
fi: _Videopuhelu

en: _Previous Conversations
fi: _Aiemmat keskustelut

en: Send File
fi: Lähetä tiedosto

en: Share My Desktop
fi: Jaa työpöytäni

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Infor_mation
fi: _Tietoja

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
fi: _Muokkaa

note: send invitation
en: Inviting you to this room
fi: Kutsuu sinut tähän keskusteluhuoneeseen

en: _Invite to Chat Room
fi: _Kutsu keskusteluhuoneeseen

en: _Add Contact…
fi: _Lisää tuttava…

en: Do you really want to remove the group '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa ryhmän "%s"?

en: Removing group
fi: Poistetaan ryhmää

en: Re_name
fi: Ni_meä uudelleen

en: Channels:
fi: Kanavat:

en: Country ISO Code:
fi: Maan ISO-tunnus:

en: Country:
fi: Maa:

en: State:
fi: Osavaltio:

en: City:
fi: Kaupunki:

en: Area:
fi: Alue:

en: Postal Code:
fi: Postinumero:

en: Street:
fi: Katu:

en: Building:
fi: Rakennus:

en: Floor:
fi: Kerros:

en: Room:
fi: Huone:

en: Text:
fi: Teksti:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Accuracy Level:
fi: Tarkkuustaso:

en: Error:
fi: Virhe:

en: Vertical Error (meters):
fi: Vertikaalinen virhe (metriä):

en: Horizontal Error (meters):
fi: Horisontaalinen virhe (metriä):

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Bearing:
fi: Suuntima:

en: Climb Speed:
fi: Kiipeämisvauhti:

en: Last Updated on:
fi: Viimeksi päivitetty:

en: Longitude:
fi: Pituuspiiri:

en: Latitude:
fi: Leveyspiiri:

en: Altitude:
fi: Korkeus:

en: Location
fi: Sijainti

en: %B %e, %Y at %R UTC
fi: %e. %Bta %Y klo %R UTC

note: Alias
en: Alias:
fi: Nimimerkki:

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
fi: Tunniste:

en: <b>Location</b> at (date)
fi: <b>Sijainti</b> hetkellä (pvm)

en: Online from a phone or mobile device
fi: Linjoilla puhelimesta tai mobiililaitteesta

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
fi: Empathy voi automaattisesti löytää ja keskustella kanssasi samaan verkkoon yhdistettyjen ihmisten kanssa. Jos haluat käyttää tätä toimintoa, tarkista että alla olevat tiedot ovat oikein.

en: People nearby
fi: Lähellä olevat ihmiset

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
fi: Voit muuttaa näitä tietoja myöhemmin tai poistaa tämän ominaisuuden käytöstä valitsemalla tuttavaluettelossa <span style="italic">Muokkaa → Käyttäjätilit</span>.

en: History
fi: Historia

en: Show
fi: Näytä

en: Search
fi: Etsi

en: Chat in %s
fi: Keskustelu kohteessa %s

en: Chat with %s
fi: Keskustelu käyttäjän %s kanssa

[ctx: A date with the time]
en: %A, %e %B %Y %X
fi: %A, %e %Bta %Y %X

en: %s second | %s seconds
fi[0]: %s sekunti
fi[1]: %s sekuntia

en: %s minute | %s minutes
fi[0]: %s minuutti
fi[1]: %s minuuttia

en: Call took %s, ended at %s
fi: Puhelun kesto %s, puhelu päättyi %s

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

note: Translators: A date such as '23 May 2010' (strftime format)
en: %e %B %Y
fi: %e. %Bta %Y

en: Anytime
fi: Milloin tahansa

en: Anyone
fi: Kuka tahansa

en: Who
fi: Kuka

en: When
fi: Milloin

en: Anything
fi: Mitä tahansa

en: Text chats
fi: Tekstikeskustelut

en: Calls
fi: Puhelut

en: Incoming calls
fi: Saapuneet puhelut

en: Outgoing calls
fi: Soitetut puhelut

en: Missed calls
fi: Vastaamattomat puhelut

en: What
fi: Mitä

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki aikaisempien keskusteluiden historiatiedot?

en: Clear All
fi: Tyhjennä kaikki

en: Delete from:
fi: Poista kohteesta:

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Delete All History…
fi: Poista kaikki historia…

en: Profile
fi: Profiili

en: Chat
fi: Keskustelu

en: page 2
fi: sivu 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
fi: <span size="x-large">Ladataan…</span>

en: What kind of chat account do you have?
fi: Minkälainen pikaviestintili sinulla on?

en: Add new account
fi: Lisää uusi tili

en: Enter a contact identifier or phone number:
fi: Anna tuttavan tunniste tai puhelinnumero:

note: add video button
en: _Video Call
fi: _Videopuhelu

note: add audio button
en: _Audio Call
fi: _Äänipuhelu

note: Tweak the dialog
en: New Call
fi: Uusi puhelu

en: The contact is offline
fi: Tuttava ei ole linjoilla

en: The specified contact is either invalid or unknown
fi: Valittu tuttava on joko virheellinen tai tuntematon

en: The contact does not support this kind of conversation
fi: Kyseinen tuttava ei tue tämänlaista keskustelua

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
fi: Tähän protokollaan ei ole sisällytetty pyydettyä toiminnallisuutta

en: Could not start a conversation with the given contact
fi: Keskustelun aloitus määritetyn tuttavan kanssa ei onnistunut

en: You are banned from this channel
fi: Sinulla on porttikielto tälle kanavalle

en: This channel is full
fi: Kanava on täynnä

en: You must be invited to join this channel
fi: Kanavalle voi liittyä vain kutsusta

en: Can't proceed while disconnected
fi: Jatkaminen ei onnistu, kun yhteyttä ei ole muodostettu

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: There was an error starting the conversation
fi: Keskustelua aloittaessa tapahtui virhe

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
fi: Uusi keskustelu

en: Password Required
fi: Salasana vaaditaan

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
fi: Oma viesti…

en: Edit Custom Messages…
fi: Muokkaa omia viestejä…

en: Click to remove this status as a favorite
fi: Napsauta poistaaksesi tämän tilan suosikeista

en: Click to make this status a favorite
fi: Napsauta tehdäksesi tästä tilasta suosikin

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
fi: <b>Nykyinen viesti: %s</b>
    <small><i>Paina Enter asettaaksesi uuden viestin tai Esc peruaksesi.</i></small>

en: Set status
fi: Aseta tila

note: Custom messages
en: Custom messages…
fi: Omat viestit…

en: _Match case
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: Find:
fi: Etsi:

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: _Seuraava

en: Mat_ch case
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: Phrase not found
fi: Lausetta ei löydy

en: Received an instant message
fi: Vastaanotettiin pikaviesti

en: Sent an instant message
fi: Lähetettiin pikaviesti

en: Incoming chat request
fi: Saapuva keskustelupyyntö

en: Contact connected
fi: Tuttava yhdistetty

en: Contact disconnected
fi: Yhteys tuttavaan katkaistu

en: Connected to server
fi: Yhdistetty palvelimeen

en: Disconnected from server
fi: Yhteys palvelimeen katkaistu

en: Incoming voice call
fi: Saapuva puhelu

en: Outgoing voice call
fi: Lähetä puhelu

en: Voice call ended
fi: Puhelu päättyi

en: Edit Custom Messages
fi: Muokkaa itse määriteltyjä viestejä

en: Subscription Request
fi: Liittymispyyntö

en: %s would like permission to see when you are online
fi: %s haluaa luvan nähdä, milloin olet linjoilla

en: _Decline
fi: _Kieltäydy

en: _Accept
fi: _Hyväksy

en: Message edited at %s
fi: Viestiä muokattu %s

en: Normal
fi: Tavallinen

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
fi: Keskustelupalvelimen tarjoamaa identiteettiä ei voi vahvistaa.

en: The certificate has expired.
fi: Varmenne on vanhentunut.

en: The certificate hasn't yet been activated.
fi: Varmennetta ei ole vielä aktivoitu.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
fi: Varmenteella ei ole odotettua sormenjälkeä.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
fi: Varmenteen vahvistama isäntänimi ei vastaa palvelimen nimeä.

en: The certificate is self-signed.
fi: Varmenne on allekirjoitettu itse.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
fi: Varmenteen myöntäjätaho on kumonnut varmenteen.

en: The certificate is cryptographically weak.
fi: Varmenne on kryptografisesti heikko.

en: The certificate is malformed.
fi: Varmenne on muodostettu väärin.

en: Expected hostname: %s
fi: Odotettu isäntänimi: %s

en: Certificate hostname: %s
fi: Varmenteen ilmoittama isäntänimi: %s

en: C_ontinue
fi: J_atka

en: Untrusted connection
fi: Yhteys ei ole luotettava

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
fi: Yhteys ei ole luotettava. Haluatko kuitenkin jatkaa?

en: Remember this choice for future connections
fi: Muista tämä valinta tulevia yhteyksiä varten

en: Certificate Details
fi: Varmenteen tiedot

en: Unable to open URI
fi: URI:a ei voi avata

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Insufficient free space to save file
fi: Tiedoston tallennukseen ei ole riittävästi tilaa

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
fi: Tiedoston tallennukseen vaaditaan tilaa vähintään %s, mutta vain %s on saatavilla. Valitse toinen tallennussijainti.

en: Incoming file from %s
fi: Saapuva tiedosto käyttäjältä %s

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
fi: _Kopioi linkin osoite

note: Open Link menu item
en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

note: Inspector
en: Inspect HTML
fi: Tutki HTML:ää

en: Top Contacts
fi: Suosituimmat tuttavat

en: People Nearby
fi: Lähellä olevat ihmiset

en: Ungrouped
fi: Ryhmittelemätön

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
fi: Palvelin ei löydä tuttavaa: %s

en: An Instant Messaging client for GNOME
fi: Gnomen pikaviestiohjelma

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
fi: Älä näytä mitään valintaikkunoita; tee mitä tahansa työtä (esim. tuonti) ja poistu

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
fi: Valitse tili alussa (esim. gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: <account-id>
fi: <käyttäjätunnus>

en: - Empathy Accounts
fi: - Empathy-tilit

en: Empathy Accounts
fi: Empathy-tilit

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
fi: Tililläsi %.50s on tallentamattomia muutoksia.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
fi: Uutta tiliäsi ei ole vielä tallennettu.

en: Connecting…
fi: Yhdistetään…

en: Offline — %s
fi: Poissa linjoilta — %s

en: Disconnected — %s
fi: Yhteys katkaistu — %s

en: Offline — No Network Connection
fi: Poissa linjoilta — Ei verkkoyhteyttä

en: Unknown Status
fi: Tuntematon tila

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
fi: Tämä tili on poistettu käytöstä, koska se pohjautuu vanhaan, tukemattomaan taustaosaan. Asenna telepathy-haze ja käynnistä istunto uudelleen, niin voit siirtää tilisi.

en: Offline — Account Disabled
fi: Poissa linjoilta — Tili ei ole käytettävissä

en: Edit Connection Parameters
fi: Muokkaa yhteyden asetuksia

en: _Edit Connection Parameters…
fi: _Muokkaa yhteyden asetuksia…

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
fi: Poistetaanko %.50s tietokoneeltasi?

en: This will not remove your account on the server.
fi: Tämä ei poista tiliäsi palvelimelta.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
fi: Olet vaihtamassa käyttäjätiliä. Tilin vaihtamineen hylkää
    tehdyt muutokset. Haluatko varmasti jatkaa?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
fi: _Käytössä

note: Menu item: Rename
en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: _Skip
fi: O_hita

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
fi: Olet sulkemassa ikkunan. Ikkunan sulkeminen hylkää
    tehdyt muutokset. Haluatko varmasti jatkaa?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
fi: Viestintä ja VoIP-käyttäjätilit

en: Add…
fi: Lisää...

en: _Import…
fi: _Tuo…

en: Loading account information
fi: Ladataan tilin tietoja

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
fi: Ennen kuin voit lisätä tilin, sinun täytyy asentaa kullekin käytettävälle protokollalle tarvittava taustajärjestelmä.

en: No protocol backends installed
fi: Yhteyskäytäntötaustaosia ei asennettu

en:  - Empathy authentication client
fi:  - Empathyn tunnistautumisasiakas

en: Empathy authentication client
fi: Empathyn tunnistautumisasiakas

en: Don't connect on startup
fi: Älä yhdistä käynnistettäessä

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
fi: Älä näytä tuttavalistaa tai muita ikkunoita käynnistyksessä

en: - Empathy IM Client
fi: - Empathy-pikaviestin

en: Error contacting the Account Manager
fi: Virhe yhdistettäessä tilienhallintaan

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
fi: Yhdistettäessä Empathyn tilienhallintaan tapahtui virhe:
    
    %s

en: In a call
fi: Puhelimessa

en: - Empathy Audio/Video Client
fi: - Empathyn audio/video-asiakas

en: Empathy Audio/Video Client
fi: Empathyn audio/video-asiakas

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
fi: %s yritti juuri soittaa sinulle, mutta sinulla oli toinen puhelu kesken.

en: Incoming call
fi: Saapuva puhelu

en: Incoming video call from %s
fi: Saapuva videopuhelu taholta %s

en: Incoming call from %s
fi: Puhelu käyttäjältä %s

en: Reject
fi: Hylkää

en: Answer
fi: Vastaa

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
fi: Soita tuttavalle %s

en: The IP address as seen by the machine
fi: Tämän koneen näkemä IP-osoite

en: The IP address as seen by a server on the Internet
fi: Internetissä olevan palvelimen näkemä IP-osoite

en: The IP address of the peer as seen by the other side
fi: Vertaisen IP-osoite toiselta puolen nähtynä

en: The IP address of a relay server
fi: Välityspalvelimen IP-osoite

en: The IP address of the multicast group
fi: Ryhmälähetysryhmän IP-osoite

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: On hold
fi: Pidossa

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Duration
fi: Kesto

note: Translators: 'status - minutes:seconds' the caller has been connected
en: %s — %d:%02dm
fi: %s — %d:%02d m

en: Technical Details
fi: Tekniset tiedot

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
fi: %s:n ohjelmisto ei ymmärrä mitään äänimuotoja mitä tietokoneesi tukee

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
fi: %s:n ohjelmisto ei ymmärrä mitään videomuotoja mitä tietokoneesi tukee

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
fi: Yhteyttä ei voi muodostaa kohteeseen %s. Yksi teistä voi ehkä olla verkossa, joka ei salli suoria yhteyksiä.

en: There was a failure on the network
fi: Verkkoyhteydessä tapahtui virhe

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
fi: Tähän puheluun vaadittavia äänitiedostomuotoja ei ole asennettu tälle tietokoneelle

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
fi: Tähän puheluun vaadittavia videotiedostomuotoja ei ole asennettu tälle tietokoneelle

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
fi: Telepathy-komponentin kanssa tapahtui jotain odottamatonta. Ole hyvä ja <a href="%s">raportoi tämä ohjelmavirhe</a> sekä liitä 'Vianjäljitys'-ikkunasta kerätyt lokit "Apua"-valikosta.

en: There was a failure in the call engine
fi: Virhe soitettaessa

en: The end of the stream was reached
fi: Virran loppu saavutettiin

en: Can't establish audio stream
fi: Ääniyhteyden muodostus ei onnistunut

en: Can't establish video stream
fi: Videoyhteyden muodostus ei onnistunut

en: Your current balance is %s.
fi: Nykyinen varallisuutesi on %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
fi: Varasi eivät riitä tähän puheluun.

en: Top Up
fi: Hanki lisää varallisuutta

en: _Call
fi: _Soita

en: _Microphone
fi: _Mikrofoni

en: _Camera
fi: _Kamera

en: _Settings
fi: A_setukset

en: _View
fi: _Näytä

en: _Help
fi: O_hje

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Debug
fi: _Vianetsintä

en: Swap camera
fi: Vaihda kamera

en: Minimise me
fi: Pienennä minut

en: Maximise me
fi: Suurenna minut

en: Disable camera
fi: Ota kamera pois käytöstä

en: Hang up
fi: Katkaise

en: Hang up current call
fi: Lopeta nykyinen puhelu

en: Video call
fi: Videopuhelu

en: Start a video call
fi: Aloita videopuhelu

en: Start an audio call
fi: Aloita äänipuhelu

en: Show dialpad
fi: Näytä numeronäppäimet

en: Display the dialpad
fi: Näytä numeronäppäimistö

en: Toggle video transmission
fi: Kytke videon lähetys päälle tai pois

en: Toggle audio transmission
fi: Äänen lähetys päälle/pois

en: Encoding Codec:
fi: Pakkauskoodekki:

en: Decoding Codec:
fi: Purkamiskoodekki:

en: Remote Candidate:
fi: Etäehdokas:

en: Local Candidate:
fi: Paikallisehdokas:

en: Audio
fi: Ääni

en: - Empathy Chat Client
fi: - Empathy-keskusteluasiakas

en: Name
fi: Nimi

en: Room
fi: Huone

en: Auto-Connect
fi: Yhdistä automaattisesti

en: Manage Favorite Rooms
fi: Hallitse suosikkihuoneita

en: Close this window?
fi: Suljetaanko tämä ikkuna?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
fi: Tämän ikkunan sulkeminen johtaa kanavalta %s poistumiseen. Et saa jatkossa enää viestejä kanavalta, ennen kuin liityt kanavalle uudelleen.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
fi[0]: Tämän ikkunan sulkeminen johtaa kanavalta poistumiseen. Et saa jatkossa enää viestejä kanavalta, ennen kuin liityt kanavalle uudelleen.
fi[1]: Tämän ikkunan sulkeminen johtaa %u kanavalta poistumiseen. Et saa jatkossa enää viestejä näiltä kanavilta, ennen kuin liityt kanaville uudelleen.

en: Leave %s?
fi: Poistutaanko huoneesta %s?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
fi: Et saa jatkossa enää viestejä tältä kanavalta, ennen kuin liityt kanavalle uudelleen.

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Leave room
fi: Poistu huoneesta

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
fi[0]: %s (%d lukematon)
fi[1]: %s (%d lukematonta)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
fi[0]: %s (ja %u muu)
fi[1]: %s (ja %u muuta)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
fi[0]: %s (%d lukematon muilta)
fi[1]: %s (%d lukematonta muilta)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
fi[0]: %s (%d lukematon kaikilta)
fi[1]: %s (%d lukematonta kaikilta)

en: Sending %d message | Sending %d messages
fi[0]: Lähetetään %d viesti
fi[1]: Lähetetään %d viestiä

en: Typing a message.
fi: Kirjoittaa viestiä.

en: _Conversation
fi: _Keskustelu

en: C_lear
fi: _Tyhjennä

en: Insert _Smiley
fi: Lisää _hymiö

en: _Favorite Chat Room
fi: _Suosikkikeskusteluhuone

en: Notify for All Messages
fi: Ilmoita kaikista viesteistä

en: _Show Contact List
fi: _Näytä tuttavaluettelo

en: Invite _Participant…
fi: Kutsu _osallistuja…

en: _Join Chat
fi: _Liity keskusteluun

en: Le_ave Chat
fi: _Poistu keskustelusta

en: C_ontact
fi: T_uttava

en: _Tabs
fi: V_älilehdet

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: _Undo Close Tab
fi: _Kumoa Sulje välilehti

en: Move Tab _Left
fi: Siirrä välilehti _vasemmalle

en: Move Tab _Right
fi: Siirrä välilehti _oikealle

en: _Detach Tab
fi: _Irrota välilehti

en: Show a particular service
fi: Näytä tietty palvelu

en: - Empathy Debugger
fi: - Empathyn virheenjäljitin

en: Empathy Debugger
fi: Empathyn virheenjäljitin

en: Save
fi: Tallenna

en: Pastebin link
fi: Pastebin-linkki

en: Pastebin response
fi: Pastebin-vastaus

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
fi: Data liian paljon yksittäiseen liittämiseen. Tallenna lokit tiedostoon.

en: Debug Window
fi: Vianetsintäikkuna

en: Send to pastebin
fi: Lähetä pastebin-palveluun

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Level
fi: Taso

en: Debug
fi: Virheenjäljitys

en: Info
fi: Tietoa

en: Message
fi: Viesti

en: Warning
fi: Varoitus

en: Critical
fi: Kriittinen

en: Error
fi: Virhe

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
fi: Vaikka lokeissa ei näy salasanoja, lokit saattavat sisältää henkilökohtaisia tietoja, kuten tuttavaluettelosi tai lähettämiäsi ja vastaanottamiasi viestejä.
    Jos haluat varmistaa, etteivät kyseiset tiedot näy julkisessa vikaraportissa, voit rajoittaa <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">vikaraportin</a> lisäkentistä näkyvyyden vain Empathy-kehittäjille.

en: Time
fi: Aika

en: Domain
fi: Alue

en: Category
fi: Luokka

en: Level
fi: Taso

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
fi: Valittu yhteyshallinta ei tue etävianetsintälaajennusta.

en: Incoming video call
fi: Saapuva videopuhelu

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
fi: %s soittaa videopuhelun sinulle. Haluatko vastata?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
fi: %s soittaa sinulle. Haluatko vastata?

en: _Reject
fi: _Hylkää

en: _Answer
fi: _Vastaa

en: _Answer with video
fi: _Vastaa käyttäen videota

en: Room invitation
fi: Kutsu huoneeseen

en: Invitation to join %s
fi: Kutsu liittyä kohteeseen %s

en: %s is inviting you to join %s
fi: %s kutsui sinut liittymään kohteeseen %s

en: _Join
fi: _Liity

en: %s invited you to join %s
fi: %s kutsui sinut liittymään kohteeseen %s

en: You have been invited to join %s
fi: Sinut on kutsuttu liittymään kohteeseen %s

en: Incoming file transfer from %s
fi: Saapuva tiedostonsiirto tuttavalta %s

en: Password required
fi: Salasana vaaditaan

en: 
    Message: %s
fi: 
    Viesti: %s

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: %s of %s at %s/s
fi: %s / %s nopeudella %s/s

en: %s of %s
fi: %s / %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
fi: Vastaanotetaan "%s" tuttavalta %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
fi: Lähetetään "%s" tuttavalle %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
fi: Virhe vastaanotettaessa "%s" tuttavalta %s

en: Error receiving a file
fi: Virhe vastaanotettaessa tiedostoa

en: Error sending "%s" to %s
fi: Virhe lähetettäessä "%s" tuttavalle %s

en: Error sending a file
fi: Virhe lähetettäessä tiedostoa

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
fi: "%s" vastaanotettu tuttavalta %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
fi: "%s" lähetetty tuttavalle %s

en: File transfer completed
fi: Tiedostonsiirto valmistui

en: Waiting for the other participant's response
fi: Odotetaan toisen osallistujan vastausta

en: Checking integrity of "%s"
fi: Tarkistetaan tiedoston ”%s” eheyttä

en: Hashing "%s"
fi: Lasketaan tiivistettä tiedostolle ”%s”

en: File
fi: Tiedosto

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: File Transfers
fi: Tiedostosiirrot

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
fi: Poista valmiit, perutut ja epäonnistuneet tiedostonsiirrot luettelosta

en: _Import
fi: _Tuo

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
fi: Tuotavia tilejä ei löytynyt. Empathy osaa tällä hetkellä tuoda tilejä ainoastaan Pidginistä.

en: Import Accounts
fi: Tuo tilejä

note: Translators: this is the header of a treeview column
en: Import
fi: Tuo

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Source
fi: Lähde

en: Invite Participant
fi: Kutsu osanottaja

en: Choose a contact to invite into the conversation:
fi: Valitse keskusteluun kutsuttava tuttava:

en: Invite
fi: Kutsu

en: Chat Room
fi: Keskusteluhuone

en: Members
fi: Jäsenet

en: Failed to list rooms
fi: Kanavien listaus epäonnistui

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
fi: %s
    Vaaditaan kutsu: %s
    Vaaditaan salasana: %s
    Jäseniä: %s

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Join Room
fi: Liity huoneeseen

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
fi: Anna liityttävän huoneen nimi tai napsauta yhtä tai useampaa huonetta luettelosta.

en: _Room:
fi: _Keskusteluhuone:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
fi: Anna palvelin, jolta huone löytyy, tai jätä tyhjäksi jos huone on tilin nykyisellä palvelimella

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
fi: Anna palvelin, jolta huone löytyy, tai jätä tyhjäksi jos huone on tilin nykyisellä palvelimella

en: _Server:
fi: Pal_velin:

en: Couldn't load room list
fi: Ei voitu ladata huoneluetteloa

en: Room List
fi: Huoneluettelo

en: Respond
fi: Vastaa

en: Answer with video
fi: Vastaa videon kanssa

en: Decline
fi: Kieltäydy

en: Accept
fi: Hyväksy

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
fi: Anna salasana

en: Message received
fi: Viesti vastaanotettu

en: Message sent
fi: Viesti lähetetty

en: New conversation
fi: Uusi keskustelu

en: Contact comes online
fi: Tuttava saapuu linjoille

en: Contact goes offline
fi: Tuttava poistui linjoilta

en: Account connected
fi: Tili yhdistetty

en: Account disconnected
fi: Tilin yhteys katkaistu

en: Language
fi: Kieli

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Juliet
fi: Julia

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
fi: Oi, Romeo, Romeo! Miksi olet Romeo?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
fi: Isäsi, nimes kiellä;

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
fi: Tai jos sinä et sitä tahdo, vanno lempes mulle

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I'll no longer be a Capulet.
fi: Ja Capulet en enää ole minä.

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
fi: Puhunko jo, vai kuuntelenko vielä?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
fi: Julia poistui keskustelusta

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Show groups
fi: Näytä ryhmät

en: Show account balances
fi: Näytä tilien varallisuus

en: Contact List
fi: Tuttavaluettelo

en: Start chats in:
fi: Avaa keskustelut:

en: new ta_bs
fi: uu_siin välilehtiin

en: new _windows
fi: uusiin _ikkunoihin

en: Show _smileys as images
fi: Näytä _hymiöt hymiökuvakkeina

en: Show contact _list in rooms
fi: Näytä tuttava_luettelo huoneissa

en: Log conversations
fi: Tallenna keskustelut lokitiedostoon

en: Display incoming events in the notification area
fi: Näytä tulevat tapahtumat ilmoitusalueella

en: _Automatically connect on startup
fi: _Yhdistä automaattisesti käynnistyksen yhteydessä

en: Behavior
fi: Toiminta

en: General
fi: Yleiset

en: _Enable bubble notifications
fi: _Käytä ponnahdusikkunailmoituksia

en: Disable notifications when _away or busy
fi: Poista ilmoitukset käytöstä oltaessa _poissa tai kiireinen

en: Enable notifications when the _chat is not focused
fi: Näytä ilmoituksia, kun _keskustelu ei ole kohdistettu

en: Enable notifications when a contact comes online
fi: Näytä ponnahdusikkuna, kun tuttava tulee linjoille

en: Enable notifications when a contact goes offline
fi: Näytä ponnahdusikkuna, kun tuttava lähtee linjoilta

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: _Enable sound notifications
fi: _Käytä merkkiääniä

en: Disable sounds when _away or busy
fi: Poista äänet käytöstä oltaessa _poissa tai kiireinen

en: Play sound for events
fi: Soita ääniä tapahtumille

en: Sounds
fi: Äänet

en: Use _echo cancellation to improve call quality
fi: Käytä _kaiunpoistoa puhelun laadun parantamiseksi

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
fi: Kaiun poisto tekee äänestäsi selkeämmän vastapuolen päässä, mutta siitä saattaa seurata ongelmia joillain tietokoneilla. Jos vastapuoli kuulee outoja ääniä puhelun aikana, kokeile poistaa kaiun poisto käytöstä ja soittaa puhelu uudelleen.

en: _Publish location to my contacts
fi: _Julkaise sijainti tuttavilleni

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
fi: Heikennetty sijaintitiedon tarkkuus tarkoittaa, että ainoastaan kaupunkisi ja maasi julkaistaan. GPS-koordinaattien tarkkuus on yksi desimaali.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
fi: _Heikennä sijaintitiedon tarkkuutta

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
fi: Luettelo kielistä sisältää ainoastaan ne kielet, joille tietokoneessasi on asennettu sanakirja.

en: Enable spell checking for languages:
fi: Käytä kielentarkistusta kielille:

en: Spell Checking
fi: Kielentarkastus

en: Chat Th_eme:
fi: Keskustelun _teema:

en: Variant:
fi: Muunnelma:

en: Themes
fi: Teemat

en: Provide Password
fi: Anna salasana

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: You need to set up an account to see contacts here.
fi: Määritä itsellesi tili, jotta näet tuttavat täällä.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
fi: Valitettavasti %s-tilejäsi ei voi käyttää, ennen kuin %s on päivitetty.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
fi: Tunnistautuminen vaaditaan tilille %s

en: Online Accounts
fi: Verkkotilit

en: Update software…
fi: Päivitä sovelus…

en: Reconnect
fi: Yhdistä uudelleen

en: Edit Account
fi: Muokkaa tiliä

en: Close
fi: Sulje

en: Top up account
fi: Hanki lisää varallisuutta tilille

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
fi: Ota ainakin yksi tileistäsi käyttöön, jotta näet tuttaviasi täällä.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
fi: Ota %s käyttöön, jotta näet tuttaviasi täällä.

en: Change your presence to see contacts here
fi: Vaihda läsnäolotilaasi, jotta näet tuttaviasi täällä.

en: No match found
fi: Vastinetta ei löytynyt

en: You haven't added any contacts yet
fi: Et ole lisännyt yhtään tuttavaa vielä

en: No online contacts
fi: Tuttavia ei ole linjoilla

en: _New Conversation…
fi: _Uusi keskustelu…

en: New _Call…
fi: Uusi _puhelu…

en: Contacts
fi: Tuttavat

en: _Add Contacts…
fi: _Lisää tuttavia…

en: _Search for Contacts…
fi: _Etsi tutta_via…

en: _Blocked Contacts
fi: _Estetyt tuttavat

en: _Rooms
fi: _Huoneet

en: _Join…
fi: _Liity…

en: Join _Favorites
fi: Liity _suosikkeihin

en: _Manage Favorites
fi: _Hallitse suosikkeja

en: _File Transfers
fi: _Tiedostosiirrot

en: _Accounts
fi: _Käyttäjätilit

en: P_references
fi: _Asetukset

en: Help
fi: Ohje

en: About
fi: Tietoja

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Account settings
fi: Tilin asetukset

en: Go _Online
fi: Siirry _verkkoon

en: Show _Offline Contacts
fi: Näyt_ä linjoilta poissa olevat tuttavat

en: Status
fi: Tila

en: Done
fi: Valmis

en: Please enter your account details
fi: Anna tilisi tiedot

en: Edit %s account options
fi: Muokkaa tilin "%s" tietoja

en: Integrate your IM accounts
fi: Yhdistä pikaviestintilisi
