empathy master - en to id translation catalogue (725 entries)

en: IM Client
id: Klien IM

en: Empathy Internet Messaging
id: Perpesanan Internet Empathy

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
id: Mengobrol pada Google Talk, Facebook, MSN, dan banyak layanan obrolan lain

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
id: mengobrol;bicara;im;pesan;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
id: Empathy adalah aplikasi perpesanan instan resmi dari lingkungan desktop GNOME. Empathy bisa menyambung ke AIM, MSN, Jabber (termasuk Facebook dan Google Talk), IRC, dan banyak jaringan perpesanan lain. Anda bisa mengobrol dengan teks, membuat panggilan audio dan video, atau bahkan mentransfer berkas, bergantung kepada apa yang diizinkan oleh aplikasi obrolan kontak Anda.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
id: Empathy menyediakan perpesanan terintegrasi bagi desktop GNOME, sehingga Anda tak akan pernah kehilangan suatu pesan. Anda dapat merespon ke kontak Anda bahkan tanpa perlu membuka Empathy!

en: Connection managers should be used
id: Manajer koneksi yang mesti digunakan

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
id: Apakah manajer konektivitas harus digunakan untuk secara otomatis melepas/menyambung kembali.

en: Empathy should auto-connect on startup
id: Empathy mesti otomatis terhubung pada saat awalan

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
id: Apakah Empathy akan secara otomatis masuk ke akun Anda pada startup.

en: Empathy should auto-away when idle
id: Empathy harus otomatis berstatus pergi saat menganggur

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
id: Apakah Empathy harus pergi ke modus pergi secara otomatis jika pengguna menganggur.

en: Empathy default download folder
id: Folder unduh bawaan Empathy

en: The default folder to save file transfers in.
id: Folder bawaan untuk menyimpan berkas masuk.

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
id: Nomor ajaib yang dipakai untuk memeriksa apakah tugas pembersihan mesti dijalankan

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
id: empathy-sanity-cleaning.c memakai nomor ini untuk memeriksa bila tugas pembersihan mesti dieksekusi atau tidak. Pengguna mestinya tak perlu mengubah kunci ini secara manual.

en: Show offline contacts
id: Tampilkan kontak luring

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
id: Apakah akan menampilkan kontak yang sedang luring dalam daftar kontak.

en: Show Balance in contact list
id: Tampilkan Kredit di daftar kontak

en: Whether to show account balances in the contact list.
id: Apakah akan menampilkan sisa kredit akun dalam daftar kontak.

en: Hide main window
id: Sembunyikan jendela utama

en: Hide the main window.
id: Sembunyikan jendela utama.

en: Default directory to select an avatar image from
id: Direktori bawaan untuk memilih gambar avatar

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
id: Direktori terakhir tempat gambar avatar dipilih darinya.

en: Open new chats in separate windows
id: Buka obrolan baru di jendela terpisah

en: Always open a separate chat window for new chats.
id: Selalu membuka jendela obrolan yang terpisah untuk obrolan baru.

en: Display incoming events in the status area
id: Tampilkan kejadian masuk di area status

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
id: Tampilkan kejadian masuk di area status. Bila false, sajikan mereka seketika ke pengguna.

en: The position for the chat window side pane
id: Posisi panel sisi jendela obrolan

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
id: Posisi tersimpan (dalam piksel) dari panel sisi jendela obrolan.

en: Show contact groups
id: Tampilkan grup kontak

en: Whether to show groups in the contact list.
id: Apakah akan menampilkan grup dalam daftar kontak.

en: Use notification sounds
id: Gunakan suara pemberitahuan

en: Whether to play a sound to notify of events.
id: Apakah akan memainkan suara untuk memberitahukan peristiwa.

en: Disable sounds when away
id: Nonaktifkan suara ketika pergi

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
id: Apakah akan memainkan suara pemberitahuan ketika pergi atau sibuk.

en: Play a sound for incoming messages
id: Putar suara untuk pesan masuk

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
id: Apakah akan memainkan suara untuk memberitahukan pesan masuk.

en: Play a sound for outgoing messages
id: Putar suara untuk pesan keluar

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
id: Apakah akan memainkan suara untuk memberitahukan pesan keluar.

en: Play a sound for new conversations
id: Putar suara untuk percakapan baru

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
id: Apakah akan memainkan suara untuk memberitahukan pembicaraan baru.

en: Play a sound when a contact logs in
id: Putar suara saat kontak masuk

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
id: Apakah akan memainkan suara untuk memberitahu kontak masuk ke jaringan.

en: Play a sound when a contact logs out
id: Putar suara saat kontak keluar

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
id: Apakah akan memainkan suara untuk memberitahu kontak keluar dari jaringan.

en: Play a sound when we log in
id: Putar suara saat kita masuk

en: Whether to play a sound when logging into a network.
id: Apakah akan memainkan suara ketika masuk ke jaringan.

en: Play a sound when we log out
id: Putar suara saat kita keluar

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
id: Apakah akan memainkan suara ketika keluar dari jaringan.

en: Enable popup notifications for new messages
id: Aktifkan pemberitahuan popup untuk pesan baru

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
id: Apakah akan menampilkan pemberitahuan popup saat menerima pesan baru.

en: Disable popup notifications when away
id: Nonaktifkan pemberitahuan popup ketika pergi

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
id: Apakah akan menampilkan pemberitahuan popup ketika pergi atau sibuk.

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
id: Munculkan pemberitahuan jika obrolan tidak terfokus

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
id: Apakah akan menampilkan pemberitahuan popup saat menerima pesan baru bahkan jika obrolan sudah terbuka, tapi tidak terfokus.

en: Pop up notifications when a contact logs in
id: munculkan pemberitahuan bila kontak masuk

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
id: Apakah akan menampilkan pemberitahuan popup ketika kontak menjadi daring.

en: Pop up notifications when a contact logs out
id: Munculkan pemberitahuan bila kontak keluar

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
id: Apakah akan menampilkan pemberitahuan popup ketika kontak pergi luring.

en: Use graphical smileys
id: Gunakan smiley grafis

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
id: Apakah akan mengkonversi smiley menjadi gambar grafis dalam percakapan.

en: Show contact list in rooms
id: Tampilkan daftar kontak di ruang

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
id: Apakah akan menampilkan daftar kontak di ruang mengobrol.

en: Chat window theme
id: Tema jendela obrolan

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
id: Tema yang digunakan untuk menampilkan percakapan di jendela obrolan.

en: Chat window theme variant
id: Varian tema jendela obrolan

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
id: Varian tema yang digunakan untuk menampilkan percakapan di jendela obrolan.

en: Path of the Adium theme to use
id: Jalur tema Adium untuk digunakan

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
id: Path tema Adium yang digunakan jika tema yang digunakan untuk mengobrol adalah Adium. Tak dipakai lagi.

en: Enable WebKit Developer Tools
id: Aktifkan Perangkat Pengembang WebKit

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
id: Apakah perangkat pengembang WebKit, seperti Inspektur Web, harus diaktifkan.

en: Inform other users when you are typing to them
id: Memeberitahu pengguna lain ketika Anda sedang mengetik ke mereka

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
id: Apakah mengirim keadaan obrolan 'menyusun' atau 'jeda'. Kini tak mempengaruhi keadaan 'pergi'.

en: Use theme for chat rooms
id: Gunakan tema untuk ruang obrolan

en: Whether to use the theme for chat rooms.
id: Apakah akan menggunakan tema untuk ruang mengobrol.

en: Spell checking languages
id: Bahasa pemeriksaan ejaan

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
id: Daftar yang dipisahkan koma dari bahasa pemeriksa ejaan yang digunakan (misalnya "en, fr, nl").

en: Enable spell checker
id: Aktifkan pemeriksa ejaan

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
id: Apakah akan memeriksa kata-kata yang diketik terhadap bahasa yang ingin memeriksa dengannya.

en: Nick completed character
id: Karakter lengkap panggilan

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
id: Karakter yang ditambahkan setelah nama panggilan saat menggunakan penyelesaian nama panggilan (tab) dalam grup obrolan.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
id: Empathy harus menggunakan avatar dari kontak sebagai ikon jendela obrolan

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
id: Apakah Empathy harus menggunakan avatar dari kontak sebagai ikon jendela obrolan.

en: Last account selected in Join Room dialog
id: Akun yang terakhir dipakai dalam dialog Gabung Kamar

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
id: Path objek D-Bus dari akun terakhir yang dipilih untuk bergabung dengan suatu ruang.

en: Camera device
id: Perangkat kamera

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
id: Perangkat kamera bawaan untuk dipakai dalam panggilan video, mis. /dev/video0.

en: Camera position
id: Posisi kamera

en: Position the camera preview should be during a call.
id: Posisi pratilik kamera saat memanggil.

en: Echo cancellation support
id: Dukungan penghilangan gaung

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
id: Apakah akan mengaktifkan penyaring penghilangan gaung Pulseaudio.

en: Show hint about closing the main window
id: Tampilkan petunjuk tentang menutup jendela utama

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
id: Apakah akan menampilkan dialog pesan tentang menutup jendela utama dengan tombol 'x' pada panel judul.

en: Empathy can publish the user's location
id: Empathy dapat mempublikasikan lokasi pengguna

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
id: Apakah Empathy dapat mempublikasikan lokasi pengguna ke kontak mereka.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
id: Empathy harus mengurangi akurasi lokasi

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
id: Apakah Empathy harus mengurangi akurasi lokasi untuk alasan privasi.

en: No reason was specified
id: Tak ada alasan tertentu

en: The change in state was requested
id: Perubahan keadaan telah diminta

en: You canceled the file transfer
id: Anda membatalkan transfer berkas

en: The other participant canceled the file transfer
id: Peserta lain membatalkan transfer berkas

en: Error while trying to transfer the file
id: Kesalahan ketika mencoba untuk mentransfer berkas

en: The other participant is unable to transfer the file
id: Peserta lainnya tidak dapat mentransfer berkas

en: Unknown reason
id: Alasan yang tidak diketahui

en: File transfer completed, but the file was corrupted
id: Transfer berkas selesai, tapi berkas rusak

en: File transfer not supported by remote contact
id: Transfer berkas tidak didukung oleh kontak remote

en: The selected file is not a regular file
id: Berkas yang dipilih bukan merupakan berkas biasa

en: The selected file is empty
id: Berkas yang dipilih kosong

en: Missed call from %s
id: Panggilan tak terjawab dari %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
id: Memanggil %s

en: Call from %s
id: Panggilan dari %s

en: Available
id: Tersedia

en: Busy
id: Sibuk

en: Away
id: Pergi

en: Invisible
id: Tak kelihatan

en: Offline
id: Luring

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
id: Tak dikenal

en: No reason specified
id: Tak ada alasan tertentu

en: Status is set to offline
id: Status diatur ke luring

en: Network error
id: Kesalahan jaringan

en: Authentication failed
id: Otentikasi gagal

en: Encryption error
id: Kesalahan enkripsi

en: Name in use
id: Nama sedang dipakai

en: Certificate not provided
id: Sertifikat tidak disediakan

en: Certificate untrusted
id: Sertifikat tidak dipercaya

en: Certificate expired
id: Sertifikat kadaluarsa

en: Certificate not activated
id: Sertifikat tidak diaktifkan

en: Certificate hostname mismatch
id: Nama host sertifikat tidak cocok

en: Certificate fingerprint mismatch
id: Sidik jari sertifikat tidak cocok

en: Certificate self-signed
id: Sertifikat ditandatangani sendiri

en: Certificate error
id: Sertifikat salah

en: Encryption is not available
id: Enkripsi tidak tersedia

en: Certificate is invalid
id: Sertifikat tak valid

en: Connection has been refused
id: Koneksi telah ditolak

en: Connection can't be established
id: Koneksi tak dapat dijalin

en: Connection has been lost
id: Koneksi telah terputus

en: This account is already connected to the server
id: Akun ini sudah tersambung ke server

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
id: Koneksi telah digantikan oleh koneksi baru memakai sumberdaya yang sama

en: The account already exists on the server
id: Akun ini sudah ada di server

en: Server is currently too busy to handle the connection
id: Server kini terlalu sibuk untuk menangani koneksi

en: Certificate has been revoked
id: Sertifikat telah dicabut

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
id: Sertifikat memakai algorima cipher yang tak aman atau lemah secara kriptografi

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
id: Panjang sertifikat server, atau kedalaman rantai sertifikat server, melampaui batas yang diberlakukan oleh pustaka kriptografi

en: Your software is too old
id: Perangkat lunak Anda terlalu tua

en: Internal error
id: Galat internal

en: All accounts
id: Semua akun

en: Click to enlarge
id: Klik untuk memperbesar

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
id: Otentikasi gagal bagi akun <b>%s</b>

en: Retry
id: Mencoba kembali

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
id: Ketikkan sandi untuk akun
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
id: Ingat sandi

en: There was an error starting the call
id: Ada galat saat memulai panggilan

en: The specified contact doesn't support calls
id: Kontak yang dinyatakan tak mendukung panggilan

en: The specified contact is offline
id: Kontak yang dinyatakan sedang luring

en: The specified contact is not valid
id: Kontak yang dinyatakan tak valid

en: Emergency calls are not supported on this protocol
id: Panggilan darurat tak didukung protokol ini

en: You don't have enough credit in order to place this call
id: Anda tak punya cukup pulsa untuk melakukan panggilan ini

en: Failed to open private chat
id: Gagal membuka obrolan pribadi

en: Topic not supported on this conversation
id: Topik tidak didukung pada percakapan ini

en: You are not allowed to change the topic
id: Anda tidak diperbolehkan untuk mengubah topik

en: Invalid contact ID
id: ID kontak tak valid

en: /clear: clear all messages from the current conversation
id: /clear: menghapus semua pesan dari percakapan aktif saat ini

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
id: /topic <topik> : Mengatur topik percakapan aktif saat itu

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
id: /join <ID ruang mengobrol>: Bergabung dengan ruang mengbrol baru

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
id: /j <ID ruang mengobrol>: Bergabung dengan ruang mengobrol baru

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
id: /part [<ID ruang obrolan>][<alasan>]: meninggalkan ruang obrolan, secara baku yang sedang aktif

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
id: /query <ID kontak> [<pesan>]: Membuka obrolan pribadi

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
id: /msg <ID kontak><pesan>: Membuka obrolan pribadi

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
id: /nick <nama panggilan>: Mengubah nama panggilan Anda pada server saat ini

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
id: /me <pesan>: Mengirim pesan TINDAKAN untuk percakapan aktif saat itu

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
id: /say <pesan>: Mengirim <pesan> pada percakapan aktif saat itu. Ini digunakan untuk mengirim pesan yang dimulai dengan sebuah '/'. Sebagai contoh: "/say /join digunakan untuk bergabung dalam ruang mengobrol baru"

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
id: /whois <ID kontak>: menampilkan informasi tentang kontak

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
id: /help [<perintah>]: Menampilkan semua perintah yang didukung. Jika <perintah> didefinisikan, menunjukkan cara penggunaannya.

en: Usage: %s
id: Penggunaan: %s

en: Unknown command
id: Perintah tidak dikenal

en: Unknown command; see /help for the available commands
id: Perintah tak dikenal; lihat /help untuk perintah yang tersedia

en: insufficient balance to send message
id: tak cukup kredit untuk mengirim pesan

en: Error sending message '%s': %s
id: Kesalahan pengiriman pesan '%s':%s

en: Error sending message: %s
id: Galat saat mengirim pesan: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
id: tak cukup pulsa untuk mengirim pesan. <a href='%s'>Isi ulang</a>.

en: not capable
id: tak mampu

en: offline
id: luring

en: invalid contact
id: kontak tidak valid

en: permission denied
id: izin ditolak

en: too long message
id: pesan terlalu panjang

en: not implemented
id: tidak dilaksanakan

en: unknown
id: tidak diketahui

en: Topic:
id: Topik:

en: Topic set to: %s
id: Topik diatur ke: %s

en: Topic set by %s to: %s
id: Topik diatur oleh %s menjadi: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
id: Tak ada topik didefinisikan

en: (No Suggestions)
id: (Tak Ada Saran)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
id: Tambahkan '%s' ke Kamus

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
id: Tambahkan '%s' ke Kamus %s

en: Insert Smiley
id: Sisipkan Smiley

note: send button
en: _Send
id: _Kirim

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
id: _Saran Ejaan

en: Failed to retrieve recent logs
id: Gagal mengambil catatan terbaru

en: %s has disconnected
id: %s telah terputus

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
id: %1$s ditendang oleh %2$s

en: %s was kicked
id: %s ditendang

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
id: %1$s dilarang oleh %2$s

en: %s was banned
id: %s dilarang

en: %s has left the room
id: %s telah meninggalkan ruangan

en: %s has joined the room
id: %s telah bergabung dengan ruangan

en: %s is now known as %s
id: %s sekarang dikenal sebagai %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
id: Terputus

note: Add message
en: Would you like to store this password?
id: Apakah Anda ingin menyimpan sandi ini?

en: Remember
id: Ingat

en: Not now
id: Jangan sekarang

en: Wrong password; please try again:
id: Sandi salah, coba lagi:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
id: Ruangan ini dilindungi oleh sandi:

en: Join
id: Gabung

en: Connected
id: Terhubung

en: Conversation
id: Percakapan

en: Unknown or invalid identifier
id: Identifier tak dikenal atau tak valid

en: Contact blocking temporarily unavailable
id: Pemblokiran kontak sementara tak tersedia

en: Contact blocking unavailable
id: Blokir kontak tak tersedia

en: Permission Denied
id: Izin Ditolak

en: Could not block contact
id: Tak bisa memblokir kontak

en: Edit Blocked Contacts
id: Sunting Kontak Yang Diblokir

note: Account and Identifier
en: Account:
id: Akun:

en: Blocked Contacts
id: Kontak Yang Diblokir

en: Remove
id: Buang

note: Title
en: Search contacts
id: Cari kontak

en: Search:
id: Cari:

en: _Add Contact
id: T_ambah Kontak

en: No contacts found
id: Kontak tak ditemukan

en: Contact search is not supported on this account
id: Pencarian kontak tidak didukung pada akun ini

en: Your message introducing yourself:
id: Pesan perkenalan diri Anda:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
id: Mohon izinkan saya melihat ketika Anda daring. Terima kasih!

en: Save Avatar
id: Simpan Avatar

en: Unable to save avatar
id: Tak dapat menyimpan avatar

en: Account
id: Akun

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
id: Identifair

en: Contact Details
id: Rincian Kontak

en: Information requested…
id: Informasi yang diminta…

en: <b>Location</b> at (date)
id: <b>Lokasi</b> pada (date)

en: Client Information
id: Informasi Klien

en: Version
id: Versi

en: Client
id: Klien

en: Groups
id: Group

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
id: Pilih grup dimaana Anda menginginkan kontak ini muncul. Perhatikan bahwa Anda dapat memilih lebih dari satu grup atau tidak sama sekali.

en: _Add Group
id: T_ambah Grup

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
id: Pilih

en: Group
id: Grup

en: New Contact
id: Kontak Baru

en: Block %s?
id: Blok %s?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
id: Anda yakin ingin memblokir '%s' agar tak bisa menghubungi Anda lagi?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
id[0]: Identitas berikut akan diblokir:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
id[0]: Identitas berikut tak dapat diblokir:

en: _Block
id: _Blok

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
id[0]: Lapo_rkan kontak ini sebagai abusif?

en: Edit Contact Information
id: Edit Informasi Kontak

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
id: Kontak Terkait

en: gnome-contacts not installed
id: gnome-contacts tidak dipasang

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
id: Silakan pasang gnome-contacts untuk mengakses rincian kontak.

en: Select account to use to place the call
id: Pilih akun yang dipakai untuk memanggil

en: Call
id: Panggilan

en: Mobile
id: Seluler

en: Work
id: Kantor

en: HOME
id: RUMAH

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
id: Panggil %s (%s)

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
id: Panggil %s

en: _Block Contact
id: _Blok Kontak

en: Remove from _Group '%s'
id: Hapus dari _Grup '%s'

en: Delete and _Block
id: Hapus dan _Blokir

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
id: Apakah Anda benar-benar ingin menghapus kontak '%s'?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
id: Anda yakin ingin menghapus kontak terkait '%s'? Hal ini akan menghapus semua kontak yang menyusun kontak terkait ini.

en: Removing contact
id: Menghapus kontak

en: _Remove
id: _Hapus

note: add chat button
en: _Chat
id: _Obrolan

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
id: _Panggilan Suar_a

[ctx: menu item]
en: _Video Call
id: Panggilan _Video

en: _Previous Conversations
id: _Percakapan Sebelumnya

en: Send File
id: Kirim Berkas

en: Share My Desktop
id: Berbagi Desktop Saya

en: Favorite
id: Favorit

en: Infor_mation
id: Infor_masi

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
id: _Sunting

note: send invitation
en: Inviting you to this room
id: Mengundang Anda ke ruangan ini

en: _Invite to Chat Room
id: _Undang ke Ruang Mengobrol

en: _Add Contact…
id: T_ambah Kontak…

en: Do you really want to remove the group '%s'?
id: Apakah Anda benar-benar ingin menghapus grup '%s'?

en: Removing group
id: Menghapus grup

en: Re_name
id: Ubah _nama

en: Channels:
id: Kanal:

en: Country ISO Code:
id: Kode ISO Negara:

en: Country:
id: Negara:

en: State:
id: Negara Bagian:

en: City:
id: Kota:

en: Postal Code:
id: Kode Pos:

en: Street:
id: Jalan:

en: Building:
id: Gedung:

en: Floor:
id: Lantai:

en: Room:
id: Kamar:

en: Text:
id: Teks:

en: Description:
id: Keterangan:

en: Accuracy Level:
id: Tingkat Keakuratan:

en: Error:
id: Kesalahan:

en: Vertical Error (meters):
id: Kesalahan Vertikal(meter):

en: Horizontal Error (meters):
id: Kesalahan Horisontal (meter):

en: Speed:
id: Kecepatan:

en: Bearing:
id: Arah:

en: Climb Speed:
id: Kecepatan Mendaki:

en: Last Updated on:
id: Terakhir Diperbarui:

en: Longitude:
id: Bujur:

en: Latitude:
id: Lintang:

en: Altitude:
id: Ketinggian:

en: Location
id: Lokasi

en: %B %e, %Y at %R UTC
id: %e %B %Y pada %R UTC

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
id: Identifair:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
id[0]: Kontak terkait memuat %u kontak

en: <b>Location</b> at (date)
id: <b>Lokasi</b> pada (date)

en: Online from a phone or mobile device
id: Daring dari telepon atau perangkat mobil

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
id: Empathy secara otomatis dapat menemukan dan mengobrol dengan orang yang terhubung pada jaringan yang sama dengan Anda. Jika Anda ingin menggunakan fitur ini, silakan periksa rincian di bawah ini adalah benar.

en: People nearby
id: Orang-orang terdekat

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
id: Anda dapat mengubah rincian ini nanti atau mematikan fitur ini dengan memilih <span style="italic">Sunting → Akun</span> di Daftar Kontak.

en: History
id: Riwayat

en: Show
id: Tampilkan

en: Search
id: Pencarian

en: Chat in %s
id: Obrolan di %s

en: Chat with %s
id: Obrolan dengan %s

en: %s second | %s seconds
id[0]: %s detik

en: %s minute | %s minutes
id[0]: %s menit

en: Call took %s, ended at %s
id: Panggilan selama %s, berakhir pada %s

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Anytime
id: Kapanpun

en: Anyone
id: Siapapun

en: Who
id: Siapa

en: When
id: Kapan

en: Anything
id: Apapun

en: Text chats
id: Obrolan teks

en: Calls
id: Panggilan

en: Incoming calls
id: Panggilan masuk

en: Outgoing calls
id: Panggilan keluar

en: Missed calls
id: Panggilan tak terjawab

en: What
id: Apa

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
id: Anda yakin ingin menghapus semua log dari percakapan sebelumnya?

en: Clear All
id: Hapus Semua

en: Delete from:
id: Hapus dari:

en: _File
id: _Berkas

en: _Edit
id: _Sunting

en: Delete All History…
id: Hapus Semua Riwayat…

en: Profile
id: Profil

en: Chat
id: Obrolan

en: page 2
id: halaman 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
id: <span size="x-large">Memuat…</span>

en: What kind of chat account do you have?
id: Akun obrolan apa yang Anda miliki?

en: Add new account
id: Tambah akun baru

en: Enter a contact identifier or phone number:
id: Masukkan suatu identifier kontak atau nomor telepon:

note: add video button
en: _Video Call
id: Panggilan _Video

note: add audio button
en: _Audio Call
id: Panggilan Suar_a

note: Tweak the dialog
en: New Call
id: Panggilan Baru

en: The contact is offline
id: Kontak sedang luring

en: The specified contact is either invalid or unknown
id: Kontak yang dinyatakan tak valid atau tak dikenal

en: The contact does not support this kind of conversation
id: Kontak tak mendukung jenis percakapan ini

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
id: Fungsionalitas yang diminta tak diimplementasikan bagi protokol ini

en: Could not start a conversation with the given contact
id: Tak bisa memulai percakapan dengan kontak yang diberikan

en: You are banned from this channel
id: Anda di-ban dari kanal ini

en: This channel is full
id: Kanal ini penuh

en: You must be invited to join this channel
id: Anda harus diundang untuk bergabung pada kanal ini

en: Can't proceed while disconnected
id: Tak bisa melanjutkan ketika terputus

en: Permission denied
id: Izin ditolak

en: There was an error starting the conversation
id: Ada galat saat memulai percakapan

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
id: Percakapan baru

en: Password Required
id: Memerlukan Sandi

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
id: Pesan Gubahan…

en: Edit Custom Messages…
id: Sunting Pesan Gubahan…

en: Click to remove this status as a favorite
id: Klik untuk menghapus status ini sebagai favorit

en: Click to make this status a favorite
id: Klik untuk membuat status favorit

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
id: <b>Pesan kini: %s</b>
    <small><i>Tekan Enter untuk mengatur pesan baru atau Esc untuk membatalkan.</i></small>

en: Set status
id: Mengatur status

note: Custom messages
en: Custom messages…
id: Pesan gubahan…

en: _Match case
id: Cocok _huruf besar kecil

en: Find:
id: Cari:

en: _Previous
id: Se_belumnya

en: _Next
id: Selanjut_nya

en: Mat_ch case
id: _Cocokkan huruf

en: Phrase not found
id: Frasa tidak ditemukan

en: Received an instant message
id: Menerima pesan instan

en: Sent an instant message
id: Mengirim pesan instan

en: Incoming chat request
id: Masuk permintaan obrolan

en: Contact connected
id: Kontak terhubung

en: Contact disconnected
id: Kontak terputus

en: Connected to server
id: Terhubung ke server

en: Disconnected from server
id: Terputus dari server

en: Incoming voice call
id: Masuk panggilan suara

en: Outgoing voice call
id: Panggilan suara keluar

en: Voice call ended
id: Suara panggilan berakhir

en: Edit Custom Messages
id: Sunting Pesan Gubahan

en: Subscription Request
id: Permintaan Berlangganan

en: %s would like permission to see when you are online
id: %s ingin dapat melihat ketika Anda daring

en: _Decline
id: _Tolak

en: _Accept
id: Terim_a

en: Message edited at %s
id: Pesan disunting pada %s

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
id: Identitas yang diberikan oleh server obrolan tak dapat diverifikasi.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
id: Sertifikat tak ditandatangani oleh Certificate Authority.

en: The certificate has expired.
id: Sertifikat kedaluwarsa.

en: The certificate hasn't yet been activated.
id: Sertifikat belum diaktifkan.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
id: Sertifikat tak memiliki sidik jari yang diharapkan.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
id: Nama host yang diperiksa oleh sertifikat tak cocok dengan nama server.

en: The certificate is self-signed.
id: Sertifikat ditandatangani sendiri.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
id: Sertifikat telah dicabut oleh Certificate Authority yang menerbitkannya.

en: The certificate is cryptographically weak.
id: Sertifikat lemah secara kriptografi.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
id: Panjang sertifikat melampaui batas yang dapat diperiksa.

en: The certificate is malformed.
id: Sertifikat salah bentuk.

en: Expected hostname: %s
id: Nama host yang diharapkan: %s

en: Certificate hostname: %s
id: Nama host sertifikat: %s

en: C_ontinue
id: _Lanjutkan

en: Untrusted connection
id: Koneksi tak terpercaya

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
id: Koneksi ini tak terpercaya. Anda masih mau melanjutkan?

en: Remember this choice for future connections
id: Ingat pilihan ini bagi koneksi di masa depan

en: Certificate Details
id: Rincian Sertifikat

en: Unable to open URI
id: Tak dapat membuka URI

en: Select a file
id: Pilih berkas

en: Insufficient free space to save file
id: Tak cukup ruang untuk menyimpan berkas

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
id: Diperlukan ruang kosong %s untuk menyimpan berkas ini, tapi hanya tersedia %s. Silakan pilih lokasi lain.

en: Incoming file from %s
id: Berkas masuk dari %s

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
id: Salin Alamat _Tautan

note: Open Link menu item
en: _Open Link
id: _Buka Tautan

note: Inspector
en: Inspect HTML
id: Periksa HTML

en: Top Contacts
id: Kontak Top

en: People Nearby
id: Orang-orang Berada di Sekitar

en: Ungrouped
id: Grup dilebur

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
id: Server tak bisa temukan kontak: %s

en: An Instant Messaging client for GNOME
id: Klien Perpesanan Instan untuk GNOME

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
id: Jangan tampilkan dialog apapun; lakukan pekerjaan apapun (misalnya, impor) dan keluar

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
id: Jangan tampilkan dialog apapun kecuali hanya ada akun "Orang Sekitar"

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
id: Pertama pilih akun yang diberikan (misalnya, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: <account-id>
id: <id-akun>

en: - Empathy Accounts
id: - Akun Empathy

en: Empathy Accounts
id: Akun Empathy

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
id: Ada perubahan yang belum disimpan ke akun %s.50s Anda.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
id: Akun baru Anda belum tersimpan.

en: Connecting…
id: Menyambung…

en: Offline — %s
id: Luring — %s

en: Disconnected — %s
id: Terputus — %s

en: Offline — No Network Connection
id: Luring — Tak Ada Koneksi Jaringan

en: Unknown Status
id: Status Tak Diketahui

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
id: Akun ini telah dinonaktifkan karena mengandalkan backend lama yang tak didukung. Harap pasang telepathy-haze dan start ulang sesi Anda untuk memigrasi akun.

en: Offline — Account Disabled
id: Luring — Akun Tak Diaktifkan

en: Edit Connection Parameters
id: Sunting Parameter Koneksi

en: _Edit Connection Parameters…
id: Sunting Param_eter Koneksi…

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
id: Apakah Anda ingin menghapus %.50s dari komputer Anda?

en: This will not remove your account on the server.
id: Ini tidak akan menghapus akun Anda di server.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
id: Anda akan memilih akun lain, yang akan membatalkan perubahan Anda. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
id: _Aktifkan

note: Menu item: Rename
en: Rename
id: Ubah nama

en: _Skip
id: _Lewati

en: _Connect
id: _Sambung

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
id: Anda akan menutup jendela, yang akan membatalkan perubahan Anda. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
id: Akun Perpesanan dan VoIP

en: Add…
id: Tambah…

en: _Import…
id: _Impor…

en: Loading account information
id: Memuat informasi akun

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
id: Untuk menambah akun baru, pertama Anda harus menginstal backend untuk setiap protokol yang ingin Anda gunakan.

en: No protocol backends installed
id: Tak ada protokol backend yang terpasang

en:  - Empathy authentication client
id:  - Klien otentikasi Empathy

en: Empathy authentication client
id: Klien otentikasi Empathy

en: Don't connect on startup
id: Jangan menyambung saat memulai

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
id: Jangan menampilkan daftar kontak atau dialog lainnya pada startup

en: - Empathy IM Client
id: - Klien IM Empathy

en: Error contacting the Account Manager
id: Galat saat menghubungi Manajer Akun

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
id: Ada galat saat mencoba menyambung ke Manajer Akun Telepathy. Pesan galat:
    
    %s

en: In a call
id: Sedang memanggil

en: - Empathy Audio/Video Client
id: - Klien Audio/Video Empathy

en: Empathy Audio/Video Client
id: Klien Audio/Video Empathy

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
id: %s baru saja mencoba memanggil, tapi Anda sedang menerima panggilan lain.

en: Incoming call
id: Panggilan masuk

en: Incoming video call from %s
id: Panggilan video masuk dari %s

en: Incoming call from %s
id: Panggilan masuk dari %s

en: Reject
id: Tolak

en: Answer
id: Jawab

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
id: Panggil dengan %s

en: The IP address as seen by the machine
id: Alamat IP sebagaimana dilihat oleh mesin

en: The IP address as seen by a server on the Internet
id: Alamat IP sebagaimana dilihat oleh server di Internet

en: The IP address of the peer as seen by the other side
id: Alamat IP dari peer sebagaimana dilihat oleh sisi lain

en: The IP address of a relay server
id: Alamat IP dari server relay

en: The IP address of the multicast group
id: Alamat IP dari grup multicast

en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: On hold
id: Ditahan

en: Mute
id: Bisu

en: Duration
id: Durasi

en: Technical Details
id: Rincian Teknis

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
id: Perangkat lunak %s tidak memahami format audio apapun yang didukung oleh komputer Anda

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
id: Perangkat lunak %s tidak memahami format video apapun yang didukung oleh komputer Anda

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
id: Tak dapat membuat sambungan ke %s. Salah satu dari Anda mungkin berada pada jaringan yang tidak mengizinkan koneksi langsung.

en: There was a failure on the network
id: Ada kegagalan pada jaringan

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
id: Format audio yang diperlukan untuk panggilan ini tidak diinstal pada komputer Anda

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
id: Format video yang diperlukan untuk panggilan ini tidak diinstal pada komputer Anda

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
id: Sesuatu yang tidak terduga terjadi dalam komponen Telepathy. Silakan <a href="%s">laporkan bug ini</a> dan melampirkan log yang dikumpulkan dari jendela 'Debug' dalam menu Bantuan.

en: There was a failure in the call engine
id: Ada kegagalan dalam mesin panggilan

en: The end of the stream was reached
id: Akhir stream tercapai

en: Can't establish audio stream
id: Tak dapat membangun aliran audio

en: Can't establish video stream
id: Tak dapat membangun aliran video

en: Your current balance is %s.
id: Pulsa Anda kini %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
id: Maaf, Anda tak punya cukup pulsa untuk panggilan itu.

en: Top Up
id: Isi Ulang

en: _Call
id: _Panggil

en: _Microphone
id: _Mikrofon

en: _Camera
id: _Kamera

en: _Settings
id: _Pengaturan

en: _View
id: _Lihat

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Contents
id: _Isi

en: Swap camera
id: Tukar kamera

en: Minimise me
id: Minimalkan saya

en: Maximise me
id: Maksimalkan saya

en: Disable camera
id: Matikan kamera

en: Hang up
id: Menggantung

en: Hang up current call
id: Tutup saat panggilan

en: Video call
id: Panggilan video

en: Start a video call
id: Mulai panggilan video

en: Start an audio call
id: Mulai panggilan audio

en: Show dialpad
id: Tampilkan dialpad

en: Display the dialpad
id: Tampilkan dialpad

en: Toggle video transmission
id: Jungkitkan transmisi video

en: Toggle audio transmission
id: Aktifkan transmisi audio

en: Encoding Codec:
id: Codec Pengode:

en: Decoding Codec:
id: Codec Pengawakode:

en: Remote Candidate:
id: Kandidat Jauh:

en: Local Candidate:
id: Kandidat Lokal:

en: - Empathy Chat Client
id: - Klien Obrolan Empathy

en: Name
id: Nama

en: Room
id: Ruang

en: Auto-Connect
id: Tersambung-Otomatis

en: Manage Favorite Rooms
id: Mengelola Ruang Favorit

en: Close this window?
id: Tutup jendela ini?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
id: Menutup jendela ini akan meninggalkan %s. Anda tak akan menerima pesan lebih lanjut sampai Anda bergabung ulang.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
id[0]: Menutup jendela ini akan meninggalkan %u ruang obrolan. Anda tak akan menerima pesan lebih lanjut sampai Anda bergabung ulang.

en: Leave %s?
id: Tinggalkan %s?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
id: Anda tak akan menerima pesan lebih lanjut dari ruang obrolan ini sampai Anda bergabung ulang.

en: Close window
id: Tutup jendela

en: Leave room
id: Tinggalkan ruangan

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
id[0]: %s (%d belum dibaca)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
id[0]: %s (dan %u lainnya)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
id[0]: %s (%d belum dibaca dari lainnya)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
id[0]: %s (%d belum dibaca dari semua)

en: Sending %d message | Sending %d messages
id[0]: Sedang mengirim %d pesan

en: Typing a message.
id: Ketik pesan.

en: _Conversation
id: Per_cakapan

en: C_lear
id: Bersi_hkan

en: Insert _Smiley
id: Masukkan _Smiley

en: _Favorite Chat Room
id: Ruang Mengobrol _Favorit

en: Notify for All Messages
id: Beritahu bagi Semua Pesan

en: _Show Contact List
id: _Tampilkan Daftar Kontak

en: Invite _Participant…
id: Undang _Peserta…

en: _Join Chat
id: _Gabung Obrolan

en: Le_ave Chat
id: Tinggalkan _Obrolan

en: C_ontact
id: K_ontak

en: _Tabs
id: _Tab

en: _Previous Tab
id: Ta_b Sebelumnya

en: _Next Tab
id: Tab Selanjut_nya

en: _Undo Close Tab
id: Batalkan T_utup Tab

en: Move Tab _Left
id: Pindahkan Tab Ke Ki_ri

en: Move Tab _Right
id: Pindahkan Tab Ke _Kanan

en: _Detach Tab
id: _Lepaskan Tab

en: Show a particular service
id: Tampilkan layanan tertentu

en: - Empathy Debugger
id: - Pengawakutu Empathy

en: Empathy Debugger
id: Pengawakutu Empathy

en: Save
id: Simpan

en: Pastebin link
id: Taut pastebin

en: Pastebin response
id: Respon pastebin

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
id: Data terlalu besar untuk suatu penempelan tunggal. Silakan simpan log ke berkas.

en: Debug Window
id: Jendela Debug

en: Send to pastebin
id: Kirim ke pastebin

en: Pause
id: Berhenti sebentar

en: Level
id: Tingkat

en: Message
id: Pesan

en: Warning
id: Peringatan

en: Critical
id: Kritis

en: Error
id: Kesalahan

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
id: Bahkan bila mereka tak menampilkan sandi, log bisa memuat informasi sensitif seperti daftar kontak atau pesan yang baru-baru ini Anda kirim atau terima.
    Bila Anda tak ingin informasi seperti itu tersedia dalam laporan kutu publik, Anda dapat memilih untuk membatasi kenampakan kutu Anda ke para pengembang Empathy ketika melaporkannya dengan menampilkan ruas tingkat lanjut dalam <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">laporan kutu</a>.

en: Time
id: Waktu

en: Category
id: Kategori

en: Level
id: Tingkat

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
id: Manajer koneksi yang dipilih tidak mendukung ekstensi pengawakutuan jauh.

en: Incoming video call
id: Panggilan video masuk

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
id: %s memanggil Anda lewat video. Apakah Anda ingin menjawab?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
id: %s memanggil Anda. Apakah Anda ingin menjawab?

en: _Reject
id: _Tolak

en: _Answer
id: _Jawab

en: _Answer with video
id: J_awab dengan video

en: Room invitation
id: Undangan ruang

en: Invitation to join %s
id: Undangan untuk bergabung di %s

en: %s is inviting you to join %s
id: %s mengundang Anda untuk bergabung dengan %s

en: _Join
id: _Gabung

en: %s invited you to join %s
id: %s mengundang Anda untuk bergabung dengan %s

en: You have been invited to join %s
id: Anda diundang untuk bergabung di %s

en: Incoming file transfer from %s
id: Kedatangan transfer berkas dari %s

en: Password required
id: Memerlukan sandi

en: 
    Message: %s
id: 
    Pesan: %s

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
id: Tak diketahui

en: %s of %s at %s/s
id: %s dari %s di %s/s

en: %s of %s
id: %s dari %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
id: Menerima "%s" dari %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
id: Mengirim "%s" ke %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
id: Kesalahan menerima "%s" dari %s

en: Error receiving a file
id: Kesalahan menerima berkas

en: Error sending "%s" to %s
id: Gagal mengirim "%s" ke %s

en: Error sending a file
id: Gagal mengirim berkas

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
id: "%s" diterima dari %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
id: "%s" dikirim ke %s

en: File transfer completed
id: Transfer berkas selesai

en: Waiting for the other participant's response
id: Menunggu tanggapan peserta lain

en: Checking integrity of "%s"
id: Memeriksa integritas "%s"

en: File
id: Berkas

en: Remaining
id: Tersisa

en: File Transfers
id: Transfer Berkas

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
id: Hapus transfer berkas yang selesai, batal dan gagal dari daftar

en: _Import
id: _Impor

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
id: Tak ada akun yang akan diimpor dapat ditemukan. Empathy saat ini hanya mendukung pengimporan akun dari Pidgin.

en: Import Accounts
id: Impor Akun

note: Translators: this is the header of a treeview column
en: Import
id: Impor

en: Protocol
id: Protokol

en: Source
id: Sumber

en: Invite Participant
id: Undang Peserta

en: Choose a contact to invite into the conversation:
id: Pilih kontak untuk diundang ke percakapan:

en: Invite
id: Undang

en: Chat Room
id: Ruang Mengobrol

en: Members
id: Anggota

en: Failed to list rooms
id: Gagal membuat daftar ruang

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
id: %s
    Undangan diperlukan: %s
    Sandi diperlukan: %s
    Anggota: %s

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Join Room
id: Gabung Ruang

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
id: Masukkan nama ruang untuk bergabung di sini atau klik pada salah satu atau lebih ruang dalam daftar.

en: _Room:
id: _Ruang:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
id: Masukkan server yang memuat ruang, atau biarkan kosong jika ruangan berada di server yang sedang berjalan

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
id: Masukkan server yang memuat ruang, atau biarkan kosong jika ruangan berada di server yang sedang berjalan

en: Couldn't load room list
id: Tak dapat mengambil daftar ruang

en: Room List
id: Daftar Ruang

en: Respond
id: Tanggapan

en: Answer with video
id: Jawab dengan video

en: Decline
id: Tolak

en: Accept
id: Terima

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
id: Sediakan

en: Message received
id: Pesan diterima

en: Message sent
id: Pesan terkirim

en: New conversation
id: Percakapan baru

en: Contact comes online
id: Kontak menjadi daring

en: Contact goes offline
id: Kontak pergi luring

en: Account connected
id: Akun terhubung

en: Account disconnected
id: Akun terputus

en: Language
id: Bahasa

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
id: Juliet telah terputus

en: Preferences
id: Preferensi

en: Show groups
id: Tampilkan grup

en: Show account balances
id: Tampilkan sisa pulsa

en: Contact List
id: Daftar Kontak

en: Start chats in:
id: Memulai obrolan di:

en: new ta_bs
id: ta_b baru

en: new _windows
id: _jendela baru

en: Show _smileys as images
id: Tampilkan _smiley sebagai gambar

en: Show contact _list in rooms
id: Tampi_lkan daftar kontak di ruang

en: Log conversations
id: Log percakapan

en: Display incoming events in the notification area
id: Tampilkan kejadian masuk di area pemberitahuan

en: _Automatically connect on startup
id: Koneksi otom_atis saat memulai

en: Behavior
id: Tingkah laku

en: General
id: Umum

en: _Enable bubble notifications
id: Aktifkan pemberitahuan g_elembung

en: Disable notifications when _away or busy
id: Nonaktifkan pemberitahuan bila pergi _atau sibuk

en: Enable notifications when the _chat is not focused
id: Aktifkan pemberitahuan bila _obrolan tidak fokus

en: Enable notifications when a contact comes online
id: Aktifkan pemberitahuan bila kontak daring

en: Enable notifications when a contact goes offline
id: Aktifkan pemberitahuan bila kontak luring

en: Notifications
id: Notifikasi

en: _Enable sound notifications
id: Aktifkan p_emberitahuan suara

en: Disable sounds when _away or busy
id: Nonaktifkan suara ketika pergi _atau sibuk

en: Play sound for events
id: Putar suara untuk acara

en: Sounds
id: Suara

en: Use _echo cancellation to improve call quality
id: Pakai pembatalan g_ema untuk meningkatkan kualitas panggilan

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
id: Pembatalan gaung membantu membuat suara Anda terdengar lebih jelas bagi pihak lain, tapi mungkin menyebabkan masalah pada beberapa komputer. Bila Anda atau pihak lain mendengar derau aneh atau gangguang selama panggilan, cobalah mematikan pembatalan gaung dan memulai ulang panggilan.

en: _Publish location to my contacts
id: Tam_pilkan lokasi untuk kontak saya

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
id: Mengurangi ketepatan lokasi berarti bahwa jika tidak ada yang lebih tepat dari kota Anda, propinsi dan negara akan dipublikasikan. Koordinat GPS akan akurat sampai 1 tempat desimal.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
id: Ku_rangi akurasi lokasi

en: Privacy
id: Pribadi

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
id: Daftar bahasa yang ada hanya mencerminkan bahasa yang telah memiliki kamus yang terinstal.

en: Enable spell checking for languages:
id: Aktifkan pemeriksaan ejaan untuk bahasa:

en: Spell Checking
id: Pemeriksaan Ejaan

en: Chat Th_eme:
id: T_ema Obrolan:

en: Variant:
id: Varian:

en: Themes
id: Tema

en: Provide Password
id: Sediakan Sandi

en: Disconnect
id: Putus

en: You need to set up an account to see contacts here.
id: Anda perlu menyiapkan suatu akun untuk melihat kontak disini.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
id: Maaf, akun %s tak bisa dipakai sampai perangkat lunak %s Anda dimutakhirkan.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
id: Akun %s memerlukan otorisasi

en: Online Accounts
id: Akun Daring

en: Update software…
id: Mutakhirkan perangkat lunak…

en: Reconnect
id: Hubungkan kembali

en: Edit Account
id: Sunting Akun

en: Close
id: Tutup

en: Top up account
id: Isi ulang kredit akun

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
id: Anda perlu mengaktifkan satu dari akun Anda untuk melihat kontak disini.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
id: Anda perlu mengaktifkan %s untuk melihat kontak disini.

en: Change your presence to see contacts here
id: Ubah kehadiran Anda untuk melihat kontak disini

en: No match found
id: Tak ada yang cocok

en: You haven't added any contacts yet
id: Anda belum menambah kontak satupun

en: No online contacts
id: Tak ada kontak daring

en: _New Conversation…
id: Percakapa_n Baru…

en: New _Call…
id: _Panggilan Baru…

en: Contacts
id: Kontak

en: _Add Contacts…
id: T_ambah Kontak…

en: _Search for Contacts…
id: _Cari Kontak…

en: _Blocked Contacts
id: Kontak Yang Di_blokir

en: _Rooms
id: _Ruang

en: _Join…
id: _Gabung…

en: Join _Favorites
id: Gabung _Favorit

en: _Manage Favorites
id: _Mengelola Favorit

en: _File Transfers
id: Trans_fer Berkas

en: _Accounts
id: _Akun

en: P_references
id: P_referensi

en: Help
id: Bantuan

en: About
id: Tentang

en: _Quit
id: _Keluar

en: Account settings
id: Pengatura akun

en: Go _Online
id: Jadi _Daring

en: Show _Offline Contacts
id: Tampilkan K_ontak Luring

en: Done
id: Selesai

en: Please enter your account details
id: Silakan masukkan rincian akun Anda

en: Edit %s account options
id: Sunting opsi akun %s

en: Integrate your IM accounts
id: Integrasikan akun IM Anda
