empathy - en to it translation catalogue (737 entries)

en: IM Client
it: Messaggistica istantanea

en: Empathy Internet Messaging
it: Messaggistica Internet Empathy

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
it: Conversa su Google Talk, Facebook, MSN e molti altri servizi di messaggistica

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
it: chat;talk;im;messaggi;messaggio;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;parlare;chiacchierare;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
it: Empathy è l'applicazione ufficiale di messaggistica dell'ambiente grafico GNOME. Con Empathy è possibile collegarsi a AIM, MSN, Facebook e Google Talk (Jabber), IRC e a molte altre reti di conversazione. È possibile instaurare conversazioni testuali o fare chiamate audio e video e trasferire file (in base all'applicazione usata dai propri contatti).

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
it: Empthy fornisce un sistema di messaggistica integrato nel desktop GNOME: è possibile rispondere ai propri contatti senza dover aprire Empathy stesso.

en: Connection managers should be used
it: Indica se deve essere usato il gestore delle connessioni

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
it: Indica se deve essere usato o meno il gestore della connessione per disconnettersi/riconnettersi automaticamente.

en: Empathy should auto-connect on startup
it: Indica se il programma deve connettersi automaticamente all'avvio

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
it: Indica se il programma deve collegarsi o meno automaticamente agli account all'avvio.

en: Empathy should auto-away when idle
it: Indica se il programma deve impostare automaticamente lo stato di assenza quando inattivo

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
it: Indica se il programma deve impostare o meno automaticamente lo stato di assenza se l'utente è inattivo.

en: Empathy default download folder
it: Cartella predefinita per gli scaricamenti

en: The default folder to save file transfers in.
it: La cartella predefinita in cui salvare i file ricevuti.

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
it: Numero magico utilizzato per la verifica sull'esecuzione dell'attività di pulizia

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
it: empathy-sanity-cleaning.c utilizza questo numero per controllare se l'attività di pulizia deve essere eseguita o meno. Questa chiave non dovrebbe essere modificata manualmente dagli utenti.

en: Show offline contacts
it: Mostrare contatti fuori rete

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
it: Indica se mostrare o meno i contatti fuori rete nell'elenco dei contatti.

en: Show Balance in contact list
it: Mostra il saldo nell'elenco contatti

en: Whether to show account balances in the contact list.
it: Indica se mostrare o meno il saldo dell'account nell'elenco contatti.

en: Hide main window
it: Nasconde la finestra principale

en: Hide the main window.
it: Nasconde la finestra principale.

en: Default directory to select an avatar image from
it: Directory predefinita da cui selezionare un'immagine

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
it: L'ultima directory da cui è stata scelta un'immagine.

en: Open new chats in separate windows
it: Apre nuove conversazioni in finestre separate

en: Always open a separate chat window for new chats.
it: Apre sempre in una finestra separata le nuove conversazioni.

en: Display incoming events in the status area
it: Visualizza gli eventi in arrivo nell'area di stato

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
it: Visualizza gli eventi in arrivo nell'area di stato. Se FALSO, li mostra direttamente all'utente.

en: The position for the chat window side pane
it: La posizione del riquadro laterale della finestra di conversazione

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
it: Lo posizione (in pixel) salvata del riquadro laterale della finestra di conversazione.

en: Show contact groups
it: Mostra i gruppi dei contatti

en: Whether to show groups in the contact list.
it: Indica se mostrare o meno i gruppi nell'elenco contatti.

en: Use notification sounds
it: Utilizza suoni per le notifiche

en: Whether to play a sound to notify of events.
it: Indica se emettere o meno un suono per segnalare gli eventi.

en: Disable sounds when away
it: Disabilita i suoni quando assenti

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
it: Indica se emettere o meno notifiche sonore quando si è assenti o non disponibili.

en: Play a sound for incoming messages
it: Emette un suono all'arrivo dei messaggi

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
it: Indica se emettere o meno un suono all'arrivo dei messaggi.

en: Play a sound for outgoing messages
it: Emette un suono all'invio dei messaggi

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
it: Indica se emettere o meno un suono per l'invio dei messaggi.

en: Play a sound for new conversations
it: Emette un suono per le nuove conversazioni

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
it: Indica se emettere o meno un suono per le nuove conversazioni.

en: Play a sound when a contact logs in
it: Emette un suono quando un contatto si collega

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
it: Indica se emettere o meno un suono quando i contatti si collegano alla rete.

en: Play a sound when a contact logs out
it: Emette un suono quando un contatto si scollega

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
it: Indica se emettere o meno un suono quando i contatti si scollegano dalla rete.

en: Play a sound when we log in
it: Emette un suono quando l'utente locale si collega

en: Whether to play a sound when logging into a network.
it: Indica se emettere o meno un suono quando ci si collega in una rete.

en: Play a sound when we log out
it: Emette un suono quando l'utente locale si scollega

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
it: Indica se emettere o meno un suono quando ci si scollega da una rete.

en: Enable popup notifications for new messages
it: Abilita le notifiche per i nuovi messaggi

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
it: Indica se mostrare o meno una notifica quando si riceve un nuovo messaggio.

en: Disable popup notifications when away
it: Disabilita le notifiche quando assenti

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
it: Indica se mostrare o meno notifiche quando si è assenti o non disponibili.

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
it: Notifica se la conversazione non ha il focus

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
it: Indica se mostrare o meno una notifica quando si riceve un nuovo messaggio anche se la finestra di conversazione è già aperta, ma non ha il focus.

en: Pop up notifications when a contact logs in
it: Notifica quando un contatto si collega

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
it: Indica se mostrare o meno una notifica quando un contatto entra in rete.

en: Pop up notifications when a contact logs out
it: Notifica quando un contatto si scollega

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
it: Indica se mostrare o meno una notifica quando un contatto va fuori rete.

en: Use graphical smileys
it: Utilizza faccine grafiche

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
it: Indica se convertire o meno le faccine in immagini grafiche durante le conversazioni.

en: Show contact list in rooms
it: Mostra l'elenco contatti nelle stanze di conversazione

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
it: Indica se mostrare o meno l'elenco contatti nelle stanze di conversazione.

en: Chat window theme
it: Tema finestra di conversazione

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
it: Il tema usato per mostrare le conversazioni nelle finestre di conversazione.

en: Chat window theme variant
it: Variante del tema della finestra di conversazione

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
it: La variante del tema usato per mostrare le conversazioni nelle finestre di conversazione.

en: Path of the Adium theme to use
it: Percorso al tema di Adium da usare

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
it: Il percorso al tema di Adium da usare se il tema scelto per la conversazione è Adium. Deprecato.

en: Enable WebKit Developer Tools
it: Abilita gli strumenti per sviluppatori di WebKit

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
it: Indica se gli strumenti per sviluppatori di WebKit, come "Ispettore web", debbano essere abilitati.

en: Inform other users when you are typing to them
it: Informa gli altri utenti quando si sta digitando

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
it: Indica se inviare gli stati "composing" o "paused" nella conversazione. Non modifica lo stato "gone".

en: Use theme for chat rooms
it: Utilizza un tema per le stanze di conversazione

en: Whether to use the theme for chat rooms.
it: Indica se usare o meno un tema per le stanze di conversazione.

en: Spell checking languages
it: Lingue controllo ortografico

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
it: Elenco dizionari per il controllo ortografico, separare gli elementi con virgole (es. "it, en, nl").

en: Enable spell checker
it: Abilita il correttore ortografico

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
it: Indica se verificare o meno le parole digitate con le lingue selezionate.

en: Nick completed character
it: Carattere soprannome completato

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
it: Il carattere da usare dopo il soprannome quando viene usato il completamento del soprannome nelle conversazioni di gruppo.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
it: Indica se il programma deve usare l'immagine del contatto come icona della finestra della conversazione

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
it: Indica se il programma deve usare o meno l'immagine del contatto come icona della finestra della conversazione.

en: Last account selected in Join Room dialog
it: L'ultimo account selezionato nella finestra "Entra nella stanza"

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
it: Percorso oggetto D-Bus dell'ultimo account selezionato per entrare in una stanza.

en: Camera device
it: Device della videocamera

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
it: Device della videocamera predefinito da usare, come /dev/video0.

en: Camera position
it: Posizione della videocamera

en: Position the camera preview should be during a call.
it: La posizione dell'anteprima della videocamera durante una chiamata.

en: Echo cancellation support
it: Supporto soppressione dell'eco

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
it: Indica se abilitare o meno il filtro di soppressione dell'eco di Pulseaudio.

en: Show hint about closing the main window
it: Mostra suggerimento riguardo la chiusura della finestra principale

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
it: Indica se mostrare o meno un dialogo riguardo la chiusura della finestra principale con il pulsante "x" nella barra del titolo.

en: Empathy can publish the user's location
it: Indica se il programma può pubblicare la posizione geografica dell'utente

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
it: Indica se il programma può pubblicare o meno la propria posizione geografica agli altri contatti.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
it: Indica se il programma deve ridurre la precisione della posizione geografica

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
it: Indica se il programma deve ridurre o meno la precisione della posizione geografica per motivi di privacy.

en: No reason was specified
it: Nessun motivo specificato

en: The change in state was requested
it: È stata richiesta la modifica dello stato

en: You canceled the file transfer
it: È stato annullato il trasferimento del file

en: The other participant canceled the file transfer
it: L'altro utente ha annullato il trasferimento del file

en: Error while trying to transfer the file
it: Errore nel tentativo di trasferire il file

en: The other participant is unable to transfer the file
it: L'altro utente non è in grado di trasferire il file

en: Unknown reason
it: Motivo sconosciuto

en: File transfer completed, but the file was corrupted
it: Trasferimento file completato, ma il file era danneggiato

en: File transfer not supported by remote contact
it: Il trasferimento di file non è supportato dal contatto remoto

en: The selected file is not a regular file
it: Il file selezionato non è un file regolare

en: The selected file is empty
it: Il file selezionato è vuoto

en: Missed call from %s
it: Chiamata persa da %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
it: %s ha chiamato

en: Call from %s
it: Chiamata da %s

en: Available
it: Disponibile

en: Busy
it: Non disponibile

en: Away
it: Assente

en: Invisible
it: Invisibile

en: Offline
it: Fuori rete

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: No reason specified
it: Nessun motivo specificato

en: Status is set to offline
it: Lo stato è impostato a «Fuori rete»

en: Network error
it: Errore di rete

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: Encryption error
it: Errore di cifratura

en: Name in use
it: Nome in uso

en: Certificate not provided
it: Certificato non fornito

en: Certificate untrusted
it: Certificato non fidato

en: Certificate expired
it: Certificato scaduto

en: Certificate not activated
it: Certificato non attivato

en: Certificate hostname mismatch
it: Corrispondenza errata nel nome host del certificato

en: Certificate fingerprint mismatch
it: Corrispondenza errata nell'impronta del certificato

en: Certificate self-signed
it: Certificato auto-firmato

en: Certificate error
it: Errore nel certificato

en: Encryption is not available
it: La cifratura non è disponibile

en: Certificate is invalid
it: Il certificato non è valido

en: Connection has been refused
it: La connessione è stata rifiutata

en: Connection can't be established
it: La connessione non può essere stabilita

en: Connection has been lost
it: La connessione è stata persa

en: This account is already connected to the server
it: Questo account è già collegato al server

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
it: La connessione è stata sostituita con una nuova che sfrutta la stessa risorsa

en: The account already exists on the server
it: L'account esiste già sul server

en: Server is currently too busy to handle the connection
it: Il server è troppo carico per gestire la connessione

en: Certificate has been revoked
it: Il certificato è stato revocato

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
it: Il cifrario utilizzato dall'algoritmo del certificato non è sicuro o ha una cifratura debole

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
it: La lunghezza del certificato o la profondità della catena del certificato del server supera i limiti imposti dalla libreria di cifratura

en: Your software is too old
it: Il software in uso è troppo datato

en: Internal error
it: Errore interno

en: All accounts
it: Tutti gli account

en: Click to enlarge
it: Clic per ingrandire

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
it: Autenticazione non riuscita per l'account <b>%s</b>

en: Retry
it: Riprova

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
it: Inserire la password per l'account
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
it: Ricordare la password

en: There was an error starting the call
it: Si è verificato un errore nell'iniziare la chiamata

en: The specified contact doesn't support calls
it: Il contatto specificato non supporta le chiamate

en: The specified contact is offline
it: Il contatto specificato è fuori rete

en: The specified contact is not valid
it: Il contatto specificato non è valido

en: Emergency calls are not supported on this protocol
it: Le chiamate di emergenza non sono supportate su questo protocollo

en: You don't have enough credit in order to place this call
it: Non si dispone di credito sufficiente per effettuare questa chiamata

en: Failed to open private chat
it: Apertura della conversazione privata non riuscita

en: Topic not supported on this conversation
it: Argomento non supportato in questa conversazione

en: You are not allowed to change the topic
it: Non si è autorizzati a modificare l'argomento

en: Invalid contact ID
it: ID contatto non valido

en: /clear: clear all messages from the current conversation
it: /clear: pulisce tutti i messaggi dalla conversazione attuale

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
it: /topic <argomento>: imposta l'argomento per la conversazione attuale

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
it: /join <ID stanza>: entra in una nuova stanza

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
it: /j <ID stanza>: entra in una nuova stanza

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
it: /part [<ID stanza>] [<motivo>]: esce dalla stanza, in modo predefinito quella attuale

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
it: /query <ID contatto> [<messaggio>]: apre una conversazione privata

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
it: /msg <ID contatto> <messaggio>: apre una conversazione privata

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
it: /nick <soprannome>: modifica il proprio soprannome sul server attuale

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
it: /me <messaggio>: invia un messaggio ACTION alla conversazione attuale

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
it: /say <messaggio>: invia <messaggio> alla conversazione attuale. Usato per inviare un messaggio che inizia con «/». Per esempio: "/say /join è usato per entrare in una nuova stanza"

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
it: /whois <ID contatto>: visualizza informazioni riguardo un contatto

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
it: /help [<comando>]: mostra tutti i comandi supportati. Se <comando> è definito, ne mostra l'uso.

en: Usage: %s
it: Uso: %s

en: Unknown command
it: Comando sconosciuto

en: Unknown command; see /help for the available commands
it: Comando sconosciuto. Provare /help per i comandi disponibili.

en: insufficient balance to send message
it: saldo non sufficiente per inviare messaggi

en: Error sending message '%s': %s
it: Errore nell'inviare il messaggio «%s»: %s

en: Error sending message: %s
it: Errore nell'inviare il messaggio: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
it: Saldo non sufficiente per inviare messaggi. <a href='%s'>Ricarica</a>.

en: not capable
it: non possibile

en: offline
it: fuori rete

en: invalid contact
it: contatto non valido

en: permission denied
it: permesso negato

en: too long message
it: messaggio troppo lungo

en: not implemented
it: non implementato

en: unknown
it: sconosciuto

en: Topic:
it: Argomento:

en: Topic set to: %s
it: Argomento impostato a: %s

en: Topic set by %s to: %s
it: Argomento impostato a «%2$s» da %1$s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
it: Nessun argomento definito

en: (No Suggestions)
it: (Nessun suggerimento)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
it: Aggiungi «%s» al dizionario

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
it: Aggiungi «%s» al dizionario %s

en: Insert Smiley
it: Inserisci faccina

note: send button
en: _Send
it: _Invia

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
it: _Suggerimenti ortografici

en: Failed to retrieve recent logs
it: Recupero dei registri recenti non riuscito

en: %s has disconnected
it: L'utente %s si è disconnesso

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
it: %2$s ha espulso %1$s

en: %s was kicked
it: L'utente %s è stato espulso

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
it: %2$s ha bandito %1$s

en: %s was banned
it: L'utente %s è stato bandito

en: %s has left the room
it: L'utente %s ha lasciato la stanza

en: %s has joined the room
it: L'utente %s è entrato nella stanza

en: %s is now known as %s
it: L'utente %s è ora conosciuto come %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
it: Disconnessi

note: Add message
en: Would you like to store this password?
it: Salvare questa password?

en: Remember
it: Ricorda

en: Not now
it: Non ora

en: Wrong password; please try again:
it: Password errata. Provare nuovamente:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
it: Questa stanza è protetta da una password:

en: Join
it: Entra

en: Connected
it: Connessi

en: Conversation
it: Conversazione

en: Unknown or invalid identifier
it: Identificatore sconosciuto o non valido

en: Contact blocking temporarily unavailable
it: Blocco del contatto momentaneamente non disponibile

en: Contact blocking unavailable
it: Blocco del contatto non disponibile

en: Permission Denied
it: Permesso negato

en: Could not block contact
it: Impossibile bloccare il contatto

en: Edit Blocked Contacts
it: Modifica contatti bloccati

en: Blocked Contacts
it: Contatti bloccati

en: Remove
it: Rimuovi

note: Title
en: Search contacts
it: Cerca contatti

en: Search:
it: Cerca:

en: _Add Contact
it: A_ggiungi contatto...

en: No contacts found
it: Nessun contatto trovato

en: Contact search is not supported on this account
it: La ricerca dei contatti non è supportata con questo account

en: Your message introducing yourself:
it: Un messaggio di presentazione:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
it: Vorrei poter vedere quando sei online! Grazie!

en: Save Avatar
it: Salva immagine

en: Unable to save avatar
it: Impossibile salvare l'immagine

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
it: Identificatore

en: Alias
it: Pseudonimo

en: Contact Details
it: Dettagli contatto

en: Information requested…
it: Informazioni richieste...

en: <b>Location</b> at (date)
it: <b>Posizione</b> alla data

en: Client Information
it: Informazioni client

en: OS
it: SO

en: Version
it: Versione

en: Groups
it: Gruppi

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
it: Selezionare il gruppo in cui inserire questo contatto. È possibile selezionarne più di uno oppure nessuno.

en: _Add Group
it: A_ggiungi gruppo

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
it: Selezione

en: Group
it: Gruppo

en: New Contact
it: Nuovo contatto

en: Block %s?
it: Bloccare %s?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
it: Bloccare veramente «%s»?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
it[0]: La seguente identità verrà bloccata:
it[1]: Le seguenti identità verranno bloccate:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
it[0]: La seguente identità non può essere bloccata:
it[1]: Le seguenti identità non possono essere bloccate:

en: _Block
it: _Blocca

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
it[0]: _Segnalare abuso da questo contatto
it[1]: _Segnalare abuso da questi contatti

en: Edit Contact Information
it: Modifica informazioni contatto

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
it: Contatti uniti

en: gnome-contacts not installed
it: Il software «gnome-contacts» non è installato

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
it: Installare «gnome-contacts» per accedere ai dettagli dei contatti.

en: Select account to use to place the call
it: Selezione account per la chiamata

en: Call
it: Chiamata

en: Mobile
it: Cellulare

en: Work
it: Lavoro

en: HOME
it: Casa

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
it: Chiama %s (%s)

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
it: Chiama %s

en: _Block Contact
it: _Blocca contatto

en: Remove from _Group '%s'
it: Rimuovi dal _gruppo «%s»

en: Delete and _Block
it: Elimina e _blocca

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
it: Rimuovere veramente il contatto «%s»?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
it: Rimuovere veramente il contatto unificato «%s»? Questa azione rimuoverà tutti i contatti di cui è composto.

en: Removing contact
it: Rimozione contatto

en: _Remove
it: _Rimuovi

note: add chat button
en: _Chat
it: _Conversazione

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
it: Chiamata _audio

[ctx: menu item]
en: _Video Call
it: Chiamata _video

en: _Previous Conversations
it: Conversazioni _precedenti

en: Send File
it: Invia file

en: Share My Desktop
it: Condividi desktop

en: Favorite
it: Preferito

en: Infor_mation
it: Informa_zioni

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
it: _Modifica

note: send invitation
en: Inviting you to this room
it: Invito per questa stanza

en: _Invite to Chat Room
it: _Invita nella stanza

en: _Add Contact…
it: A_ggiungi contatto...

en: Do you really want to remove the group '%s'?
it: Rimuovere veramente il gruppo «%s»?

en: Removing group
it: Rimozione gruppo

en: Re_name
it: _Rinomina

en: Channels:
it: Canali:

en: Country ISO Code:
it: Codice ISO del paese:

en: Country:
it: Paese:

en: State:
it: Stato:

en: City:
it: Città:

en: Postal Code:
it: Codice postale:

en: Street:
it: Via:

en: Building:
it: Edificio:

en: Floor:
it: Piano:

en: Room:
it: Stanza:

en: Text:
it: Testo:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Accuracy Level:
it: Livello di precisione:

en: Error:
it: Errore:

en: Vertical Error (meters):
it: Errore verticale (metri):

en: Horizontal Error (meters):
it: Errore orizzontale (metri):

en: Speed:
it: Velocità:

en: Bearing:
it: Orientamento:

en: Climb Speed:
it: Velocità di salita:

en: Last Updated on:
it: Ultimo aggiornamento:

en: Longitude:
it: Longitudine:

en: Latitude:
it: Latitudine:

en: Altitude:
it: Altitudine:

en: Location
it: Posizione geografica

en: %B %e, %Y at %R UTC
it: %-d %B %Y alle %H.%M UTC

note: Alias
en: Alias:
it: Pseudonimo:

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
it: Identificatore:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
it[0]: Contatto unificato contenente %u contatto
it[1]: Contatto unificato contenente %u contatti

en: <b>Location</b> at (date)
it: <b>Posizione</b> alla data

en: Online from a phone or mobile device
it: In rete da un telefono o dispositivo portatile

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
it: È possibile scoprire e avere conversazioni automaticamente con le persone collegate sulla stessa rete in cui ci si trova. Per utilizzare questa funzionalità, assicurarsi che i dettagli sottostanti siano corretti.

en: People nearby
it: Persone nelle vicinanze

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
it: La modifica dei dettagli può essere effettuata anche in un secondo momento o è possibile disabilitare questa funzionalità scegliendo <span style="italic">Modifica → Account</span> dall'elenco dei contatti.

en: History
it: Cronologia

en: Show
it: Mostra

en: Search
it: Cerca

en: Chat in %s
it: Conversazione in %s

en: Chat with %s
it: Conversazione con %s

[ctx: A date with the time]
en: %A, %e %B %Y %X
it: %A %d %B %Y %X

en: %s second | %s seconds
it[0]: %s secondo
it[1]: %s secondi

en: %s minute | %s minutes
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

en: Call took %s, ended at %s
it: Durata della chiamata: %s. Terminata alle: %s

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

note: Translators: A date such as '23 May 2010' (strftime format)
en: %e %B %Y
it: %d %B %Y

en: Anytime
it: Qualsiasi ora

en: Anyone
it: Chiunque

en: Who
it: Chi

en: When
it: Quando

en: Anything
it: Qualsiasi cosa

en: Text chats
it: Testo conversazioni

en: Calls
it: Chiamate

en: Incoming calls
it: Chiamate in arrivo

en: Outgoing calls
it: Chiamate in uscita

en: Missed calls
it: Chiamate perse

en: What
it: Cosa

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
it: Eliminare veramente tutte le registrazioni delle conversazioni precedenti?

en: Clear All
it: Elimina tutto

en: Delete from:
it: Elimina da:

en: _Edit
it: _Modifica

en: Delete All History…
it: Elimina cronologia...

en: Profile
it: Profilo

en: Chat
it: Conversazione

en: <span size="x-large">Loading…</span>
it: <span size="x-large">Caricamento...</span>

en: What kind of chat account do you have?
it: Che tipo di account è disponibile?

en: Add new account
it: Aggiunta nuovo account

en: Enter a contact identifier or phone number:
it: Inserire un identificatore di contatto o un numero di telefono:

note: add video button
en: _Video Call
it: Chiamata _video

note: add audio button
en: _Audio Call
it: Chiamata _audio

note: Tweak the dialog
en: New Call
it: Nuova chiamata

en: The contact is offline
it: Il contatto è fuori rete

en: The specified contact is either invalid or unknown
it: Il contatto specificato non è valido o non è conosciuto

en: The contact does not support this kind of conversation
it: Il contatto non supporta questo tipo di conversazione

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
it: La funzionalità richiesta non è implementata per questo protocollo

en: Could not start a conversation with the given contact
it: Impossibile iniziare una conversazione con il contatto fornito

en: You are banned from this channel
it: Impossibile accedere a questo canale (ban)

en: This channel is full
it: Questo canale è pieno

en: You must be invited to join this channel
it: È necessario essere invitati per entrare in questo canale

en: Can't proceed while disconnected
it: Impossibile continuare quando fuori rete

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: There was an error starting the conversation
it: Si è verificato un errore nell'iniziare la conversazione

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
it: Nuova conversazione

en: Password Required
it: Password richiesta

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
it: Messaggio personalizzato...

en: Edit Custom Messages…
it: Modifica messaggio personalizzato...

en: Click to remove this status as a favorite
it: Fare clic per rimuovere questo stato dai preferiti

en: Click to make this status a favorite
it: Fare clic per aggiungere questo stato tra i preferiti

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
it: <b>Messaggio attuale: %s</b>
    <small><i>Premere Invio per impostare il nuovo messaggio o Esc per annullare.</i></small>

en: Set status
it: Imposta lo stato

note: Custom messages
en: Custom messages…
it: Messaggi personalizzati...

en: _Match case
it: _Maiuscole/minuscole

en: Find:
it: Trova:

en: _Previous
it: _Precedente

en: _Next
it: _Successiva

en: Mat_ch case
it: _Maiuscole/minuscole

en: Phrase not found
it: Stringa non trovata

en: Received an instant message
it: Messaggio istantaneo ricevuto

en: Sent an instant message
it: Messaggio istantaneo inviato

en: Incoming chat request
it: Richiesta di conversazione in arrivo

en: Contact connected
it: Contatto connesso

en: Contact disconnected
it: Contatto disconnesso

en: Connected to server
it: Connessi al server

en: Disconnected from server
it: Disconnessi dal server

en: Incoming voice call
it: Chiamata vocale in arrivo

en: Outgoing voice call
it: Chiamata vocale in uscita

en: Voice call ended
it: Chiamata vocale terminata

en: Edit Custom Messages
it: Modifica messaggi personalizzati

en: Subscription Request
it: Richiesta di approvazione

en: %s would like permission to see when you are online
it: %s vorrebbe poter visualizzare la tua presenza in rete

en: _Decline
it: _Rifiuta

en: _Accept
it: Acce_tta

en: Message edited at %s
it: Messaggio modificato alle %s

en: Normal
it: Normale

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
it: L'identità fornita dal server di conversazione non può essere verificata.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
it: Il certificato non è firmato da un'Autorità di Certificazione

en: The certificate has expired.
it: Il certificato è scaduto.

en: The certificate hasn't yet been activated.
it: Il certificato non è ancora stato attivato.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
it: Il certificato non contiene l'impronta digitale attesa.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
it: Il nome host verificato dal certificato non corrisponde al nome del server.

en: The certificate is self-signed.
it: Il certificato è auto-firmato.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
it: Il certificato è stato revocato dall'Autorità di Certificazione.

en: The certificate is cryptographically weak.
it: Il certificato è cifrato con una chiave debole.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
it: La lunghezza del certificato supera i limiti verificabili.

en: The certificate is malformed.
it: Il certificato non è corretto.

en: Expected hostname: %s
it: Nome host atteso: %s

en: Certificate hostname: %s
it: Nome host del certificato: %s

en: C_ontinue
it: C_ontinua

en: Untrusted connection
it: Connessione non sicura

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
it: Questa connessione non è sicura. Continuare in ogni caso?

en: Remember this choice for future connections
it: Ricordare per le successive connessioni

en: Certificate Details
it: Dettagli certificato

en: Unable to open URI
it: Impossibile aprire l'URI

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Insufficient free space to save file
it: Spazio insufficiente per salvare il file

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
it: %s di spazio libero sono richiesti per salvare questo file, ma sono disponibili solamente %s. Scegliere un'altra posizione.

en: Incoming file from %s
it: File in arrivo da parte di %s

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
it: _Copia indirizzo collegamento

note: Open Link menu item
en: _Open Link
it: Apri c_ollegamento

note: Inspector
en: Inspect HTML
it: Ispeziona HTML

en: Top Contacts
it: Contatti principali

en: People Nearby
it: Persone nelle vicinanze

en: Ungrouped
it: Non raggruppati

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
it: Impossibile trovare il contatto: %s

en: Empathy is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
it: Empathy è software libero; è possibile ridistribuirlo o modificarlo secondo i termini della licenza GNU General Public License, come pubblicata dalla Free Software Foundation; versione 2 della licenza, o (a scelta) una versione più recente.

en: Empathy is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: Empathy è distribuito nella speranza che possa risultare utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA, nemmeno la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o APPLICABILITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE. Per maggiori dettagli consultare la GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Empathy; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-130159 USA
it: Una copia della GNU General Public License dovrebbe essere stata fornita con questo programma. In caso contrario scrivere a: Free Software Foundation, Inc. 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02111-1301, USA

en: An Instant Messaging client for GNOME
it: Un client di messaggistica istantanea per GNOME

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
it: Non visualizza alcun dialogo, esegue qualsiasi operazione (come l'importazione) ed esce

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
it: Non visualizza alcun dialogo se ci sono account diversi da "Persone nelle vicinanze"

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
it: Seleziona l'account fornito (per esempio gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: - Empathy Accounts
it: - Account Empathy

en: Empathy Accounts
it: Account Empathy

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
it: Sono presenti delle modifiche non salvate per l'account %.50s.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
it: Il nuovo account non è ancora stato salvato.

en: Connecting…
it: Connessione...

en: Offline — %s
it: Fuori rete — %s

en: Disconnected — %s
it: Disconnessi — %s

en: Offline — No Network Connection
it: Fuori rete — Nessuna connessione di rete

en: Unknown Status
it: Stato sconosciuto

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
it: Questo account è stato disabilitato poiché utilizza un backend datato e non supportato. Installare «telepathy-haze» e riavviare la sessione o migrare l'account.

en: Offline — Account Disabled
it: Fuori rete — Account disabilitato

en: Edit Connection Parameters
it: Modifica parametri connessione

en: _Edit Connection Parameters…
it: _Modifica parametri connessione...

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
it: Rimuovere %.50s dal computer?

en: This will not remove your account on the server.
it: Questo non rimuoverà l'account dal server.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
it: Sta per essere selezionato un altro account e le modifiche
    effettuate verranno scartate. Procedere veramente?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
it: _Abilitato

note: Menu item: Rename
en: Rename
it: Rinomina

en: _Skip
it: _Salta

en: _Connect
it: _Connetti

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
it: Sta per essere chiusa la finestra e le modifiche
    effettuate verranno scartate. Procedere veramente?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
it: Account di messaggistica e VoIP

en: Add…
it: Aggiungi...

en: _Import…
it: _Importa...

en: Loading account information
it: Caricamento informazioni account

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
it: Per aggiungere un nuovo account è necessario installare un backend per ogni protocollo da usare.

en: No protocol backends installed
it: Nessun protocollo installato

en:  - Empathy authentication client
it:  - Client autenticazione Empathy

en: Empathy authentication client
it: Client autenticazione Empathy

en: Don't connect on startup
it: Non connettere all'avvio

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
it: Non mostrare l'elenco contatti o qualsiasi altro dialogo all'avvio

en: - Empathy IM Client
it: - Messaggistica istantanea Empathy

en: Error contacting the Account Manager
it: Errore nel contattare il gestore di account

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di connessione al gestore di account Telepathy:
    %s

en: In a call
it: Chiamata in corso

en: - Empathy Audio/Video Client
it: - Client audio/video Empathy

en: Empathy Audio/Video Client
it: Client audio/video Empathy

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
it: %s ha appena cercato di chiamare, ma era in corso un'altra chiamata.

en: Incoming call
it: Chiamata in arrivo

en: Incoming video call from %s
it: Chiamata video in arrivo da %s

en: Incoming call from %s
it: Chiamata in arrivo da %s

en: Reject
it: Rifiuta

en: Answer
it: Rispondi

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
it: Chiamata con %s

en: The IP address as seen by the machine
it: L'indirizzo IP visto dal computer

en: The IP address as seen by a server on the Internet
it: L'indirizzo IP visto da un server su Internet

en: The IP address of the peer as seen by the other side
it: L'indirizzo IP del nodo visto dall'altro lato

en: The IP address of a relay server
it: L'indirizzo IP di un relay server

en: The IP address of the multicast group
it: L'indirizzo IP del gruppo multicast

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: On hold
it: In attesa

en: Mute
it: Muto

en: Duration
it: Durata

note: Translators: 'status - minutes:seconds' the caller has been connected
en: %s — %d:%02dm
it: %s — %d.%02dm

en: Technical Details
it: Dettagli tecnici

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
it: Il programma di %s non è in grado di comprendere alcuno dei formati audio supportati da questo computer

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
it: Il programma di %s non è in grado di comprendere alcuno dei formati video supportati da questo computer

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
it: Impossibile stabilire una connessione con %s. Si potrebbe essere collegati a una rete che non supporta connessioni dirette.

en: There was a failure on the network
it: Si è verificato un problema sulla rete

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
it: I formati audio necessari per eseguire la chiamata non sono installati

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
it: I formati video necessari per eseguire la chiamata non sono installati

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
it: Si è verificato un problema inatteso in un componente di Telepathy. <a href="%s">Segnalare un problema</a> e allegare le informazioni raccolte attraverso l'azione «Debug» presente nel menù «Aiuto».

en: There was a failure in the call engine
it: Si è verificato un problema nel motore delle chiamate

en: The end of the stream was reached
it: Raggiunta la fine del flusso

en: Can't establish audio stream
it: Impossibile stabilire il flusso audio

en: Can't establish video stream
it: Impossibile stabilire il flusso video

en: Your current balance is %s.
it: Il saldo attuale è di %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
it: Saldo non sufficiente per effettuare la chiamata.

en: Top Up
it: Ricarica

en: _Call
it: C_hiama

en: _Microphone
it: _Microfono

en: _Camera
it: Video_camera

en: _Settings
it: Imposta_zioni

en: _View
it: _Visualizza

en: _Help
it: A_iuto

en: _Contents
it: _Sommario

en: Swap camera
it: Cambia videocamera

en: Minimise me
it: Minimizza

en: Maximise me
it: Massimizza

en: Disable camera
it: Disabilita la videocamera

en: Hang up
it: Chiudi

en: Hang up current call
it: Chiude la chiamata corrente

en: Video call
it: Chiamata video

en: Start a video call
it: Avvia una chiamata video

en: Start an audio call
it: Avvia un chiamata audio

en: Show dialpad
it: Mostra tastierino

en: Display the dialpad
it: Visualizza il tastierino

en: Toggle video transmission
it: Abilita/Disabilita la trasmissione video

en: Toggle audio transmission
it: Abilita/Disabilita la trasmissione audio

en: Encoding Codec:
it: Codec di codifica:

en: Decoding Codec:
it: Codec di decodifica:

en: Remote Candidate:
it: Candidato remoto:

en: Local Candidate:
it: Candidato locale:

en: - Empathy Chat Client
it: - Client chat Empathy

en: Name
it: Nome

en: Room
it: Stanza

en: Auto-Connect
it: Connessione automatica

en: Manage Favorite Rooms
it: Gestione stanze preferite

en: Close this window?
it: Chiudere la finestra?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
it: Chiudendo questa finestra, il canale %s verrà abbandonato. Per ricevere nuovi messaggi, entrare nuovamente nel canale.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
it[0]: Chiudendo questa finestra verrà abbandonata una stanza di conversazione. Per ricevere nuovi messaggi, entrare nuovamente nella stanza.
it[1]: Chiudendo questa finestra verranno abbandonate %u stanze di conversazione. Per ricevere nuovi messaggi, entrare nuovamente nelle stanze.

en: Leave %s?
it: Uscire da %s?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
it: Per ricevere nuovi messaggi, entrare nuovamente nella stanza.

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Leave room
it: Lascia stanza

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
it[0]: %s (%d non letto)
it[1]: %s (%d non letti)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
it[0]: %s (e %u altro)
it[1]: %s (e %u altri)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
it[0]: %s (%d non letto da altri)
it[1]: %s (%d non letti da altri)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
it[0]: %s (%d non letto da tutti)
it[1]: %s (%d non letti da tutti)

en: Sending %d message | Sending %d messages
it[0]: Invio di %d messaggio in corso
it[1]: Invio di %d messaggi in corso

en: Typing a message.
it: Scrittura messaggio.

en: _Conversation
it: _Conversazione

en: C_lear
it: Pu_lisci

en: Insert _Smiley
it: Inserisci _faccina

en: _Favorite Chat Room
it: _Stanza preferita

en: Notify for All Messages
it: Notificare tutti i messaggi

en: _Show Contact List
it: Mo_stra elenco contatti

en: Invite _Participant…
it: Invita _partecipante...

en: _Join Chat
it: _Unisciti alla conversazione

en: Le_ave Chat
it: _Esci dalla conversazione

en: C_ontact
it: C_ontatto

en: _Tabs
it: Sc_hede

en: _Previous Tab
it: Scheda _precedente

en: _Next Tab
it: Scheda _successiva

en: _Undo Close Tab
it: Riapri _scheda chiusa

en: Move Tab _Left
it: Sposta scheda a s_inistra

en: Move Tab _Right
it: Sposta scheda a _destra

en: _Detach Tab
it: Dist_acca scheda

en: Show a particular service
it: Mostra un servizio particolare

en: - Empathy Debugger
it: - Debugger Empathy

en: Empathy Debugger
it: Debugger Empathy

en: Save
it: Salva

en: Pastebin link
it: Collegamento Pastebin

en: Pastebin response
it: Risposta Pastebin

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
it: Troppi dati per una singola operazione. Salvare i registri su file.

en: Debug Window
it: Finestra di debug

en: Send to pastebin
it: Invia a Pastebin

en: Pause
it: Pausa

en: Level
it: Livello

en: Info
it: Informazioni

en: Message
it: Messaggio

en: Warning
it: Avviso

en: Critical
it: Critico

en: Error
it: Errore

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
it: Anche se non visualizzano password, i registri possono contenere informazioni come l'elenco dei contatti o i messaggi inviati e ricevuti.
    Per fare in modo che tali informazioni non vengano visualizzate in una segnalazione d'errore pubblica, è possibile modificare la visibilità dell'errore segnalato solamente agli sviluppatori dell'applicazione. Per fare ciò, utilizzare il campo delle opzioni avanzante presente nella <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">segnalazione</a>.

en: Time
it: Orario

en: Domain
it: Dominio

en: Category
it: Categoria

en: Level
it: Livello

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
it: Il gestore di connessione selezionato non sembra supportare l'estensione per il debug remoto.

en: Incoming video call
it: Chiamata video in arrivo

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
it: %s sta video-chiamando, rispondere?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
it: %s sta chiamando, rispondere?

en: _Reject
it: Ri_fiuta

en: _Answer
it: _Rispondi

en: _Answer with video
it: Rispondi con _video

en: Room invitation
it: Invito in una stanza

en: Invitation to join %s
it: Invito per entrare in %s

en: %s is inviting you to join %s
it: %s sta inviando un invito per entrare in %s

en: _Join
it: _Entra

en: %s invited you to join %s
it: C'è un invito per entrare in %2$s da parte di %1$s

en: You have been invited to join %s
it: C'è un invito per entrare in %s

en: Incoming file transfer from %s
it: Trasferimento file in arrivo da %s

en: Password required
it: Password richiesta

en: 
    Message: %s
it: 
    Messaggio: %s

note: Translators: time left, when it is more than one hour
en: %u:%02u.%02u
it: %u.%02u.%02u

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
it: Sconosciuta

en: %s of %s at %s/s
it: %s di %s a %s/s

en: %s of %s
it: %s di %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
it: Ricezione del file «%s» da %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
it: Invio del file «%s» a %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
it: Errore nel ricevere il file «%s» da %s

en: Error receiving a file
it: Errore nel ricevere un file

en: Error sending "%s" to %s
it: Errore nell'inviare il file «%s» a %s

en: Error sending a file
it: Errore nell'inviare un file

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
it: File «%s» ricevuto da %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
it: File «%s» inviato a %s

en: File transfer completed
it: Trasferimento file completato

en: Waiting for the other participant's response
it: Attesa della risposta dell'altro utente

en: Checking integrity of "%s"
it: Verifica dell'integrità del file «%s»

en: Hashing "%s"
it: Calcolo codice di controllo di «%s»

en: Remaining
it: Restante

en: File Transfers
it: Trasferimenti file

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
it: Rimuove dall'elenco i trasferimenti di file completati, annullati e non riusciti

en: _Import
it: _Importa

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
it: Non è stato trovato alcun account da importare. Al momento è possibile importare gli account solamente da Pidgin.

en: Import Accounts
it: Importa account

note: Translators: this is the header of a treeview column
en: Import
it: Importa

en: Protocol
it: Protocollo

en: Source
it: Sorgente

en: Invite Participant
it: Invita partecipante

en: Choose a contact to invite into the conversation:
it: Scegliere un contatto da invitare nella conversazione:

en: Invite
it: Invita

en: Chat Room
it: Stanza

en: Members
it: Membri

en: Failed to list rooms
it: Recupero elenco delle stanze non riuscito

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
it: %s
    Invito richiesto: %s
    Password richiesta: %s
    Membri: %s

en: Yes
it: Sì

en: Join Room
it: Entra nella stanza

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
it: Inserire il nome della stanza in cui entrare o fare clic su uno o più nomi nell'elenco.

en: _Room:
it: Stan_za:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
it: Inserire il server che ospita la stanza o lasciarlo vuoto se tale stanza si trova sul server di questo account

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
it: Inserire il server che ospita la stanza o lasciarlo vuoto se tale stanza si trova sul server di questo account

en: Couldn't load room list
it: Impossibile caricare l'elenco delle stanze

en: Room List
it: Elenco stanze

en: Respond
it: Rispondi

en: Answer with video
it: Rispondi con video

en: Decline
it: Declina

en: Accept
it: Accetta

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
it: Fornisce

en: Message received
it: Messaggio ricevuto

en: Message sent
it: Messaggio inviato

en: New conversation
it: Nuova conversazione

en: Contact comes online
it: Il contatto entra in rete

en: Contact goes offline
it: Il contatto va fuori rete

en: Account connected
it: Account connesso

en: Account disconnected
it: Account disconnesso

en: Language
it: Lingua

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Juliet
it: Giulietta

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
it: O Romeo, Romeo, perché sei tu Romeo?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
it: Rinnega tuo padre e rifiuta il tuo nome;

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
it: o, se non vuoi, legati solo in giuramento all'amor mio

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I'll no longer be a Capulet.
it: e io non sarò più una Capuleti.

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
it: Starò ancora ad ascoltare, o rispondo a questo che ha detto?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
it: L'utente Giulietta si è disconnesso

en: Preferences
it: Preferenze

en: Show groups
it: Mostrare i gruppi

en: Show account balances
it: Mostrare i bilanci dell'account

en: Contact List
it: Elenco contatti

en: Start chats in:
it: Avvia conversazioni in:

en: new ta_bs
it: nuove _schede

en: new _windows
it: nuove _finestre

en: Show _smileys as images
it: Mostrare le faccin_e come immagini

en: Show contact _list in rooms
it: Mostrare l'e_lenco contatti nelle stanze

en: Log conversations
it: Registrare le conversazioni

en: Display incoming events in the notification area
it: Visualizzare gli eventi in arrivo nell'area di notifica

en: _Automatically connect on startup
it: C_onnettere automaticamente all'avvio

en: Behavior
it: Comportamento

en: General
it: Generale

en: _Enable bubble notifications
it: Abilitar_e le notifiche visive

en: Disable notifications when _away or busy
it: Disabilitare le notifiche quando _assenti o non disponibili

en: Enable notifications when the _chat is not focused
it: Abilitare le notifiche quando la conversazione non ha il _focus

en: Enable notifications when a contact comes online
it: Abilitare le notifiche quando un contatto entra in rete

en: Enable notifications when a contact goes offline
it: Abilitare le notifiche quando un contatto va fuori rete

en: Notifications
it: Notifiche

en: _Enable sound notifications
it: Abilitar_e le notifiche sonore

en: Disable sounds when _away or busy
it: _Disabilitare i suoni quando assenti o non disponibili

en: Play sound for events
it: Riprodurre un suono per gli eventi

en: Sounds
it: Suoni

en: Use _echo cancellation to improve call quality
it: Usare la soppressione dell'_eco per migliorare la qualità della chiamata

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
it: La soppressione dell'eco consente di rendere la propria voce più chiara, ma potrebbe causare alcuni problemi. Se vengono uditi strani suoni o disturbi localmente o anche dall'altra persona con cui si ha una conversazione, provare a disabilitare la soppressione dell'eco e riavviare la chiamata.

en: _Publish location to my contacts
it: _Pubblicare la posizione geografica ai propri contatti

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
it: Una precisione ridotta della posizione geografica indica che non verrà pubblicato nulla di più preciso della propria città o del proprio Paese. La precisione delle coordinate GPS sarà di una posizione decimale.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
it: _Ridurre la precisione della posizione geografica

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
it: L'elenco dei dizionari mostra solo le lingue di cui si ha un dizionario installato.

en: Enable spell checking for languages:
it: Abilitare il controllo ortografico per le lingue:

en: Spell Checking
it: Controllo ortografico

en: Chat Th_eme:
it: T_ema delle conversazioni:

en: Variant:
it: Variante:

en: Themes
it: Temi

en: Provide Password
it: Fornisce password

en: Disconnect
it: Disconnette

en: You need to set up an account to see contacts here.
it: È necessario configurare un account per poter visualizzare i contatti.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
it: L'account «%s» non può essere utilizzato fino all'aggiornamento del software «%s».

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
it: L'account %s richiede l'autorizzazione

en: Online Accounts
it: Account online

en: Update software…
it: Aggiorna software...

en: Reconnect
it: Riconnette

en: Edit Account
it: Modifica account

en: Close
it: Chiude

en: Top up account
it: Ricarica account

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
it: È necessario abilitare uno degli account per visualizzare i contatti.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
it: È necessario abilitare «%s» per visualizzare i contatti.

en: Change your presence to see contacts here
it: Modificare la propria presenza per visualizzare i contatti

en: No match found
it: Nessun risultato

en: You haven't added any contacts yet
it: Non è stato aggiunto ancora alcun contatto

en: No online contacts
it: Nessun contatto collegato

en: _New Conversation…
it: _Nuova conversazione...

en: New _Call…
it: Nuova c_hiamata...

en: Contacts
it: Contatti

en: _Add Contacts…
it: A_ggiungi contatti...

en: _Search for Contacts…
it: _Cerca contatti...

en: _Blocked Contacts
it: Contatti _bloccati

en: _Rooms
it: St_anze

en: _Join…
it: _Entra...

en: Join _Favorites
it: Entra nelle pre_ferite

en: _Manage Favorites
it: _Gestisci preferite

en: _File Transfers
it: Trasferimenti _file

en: _Accounts
it: _Account

en: P_references
it: Preferen_ze

en: Help
it: Aiuto

en: About
it: Informazioni

en: _Quit
it: _Esci

en: Account settings
it: Impostazioni account

en: Go _Online
it: C_ollegati

en: Show _Offline Contacts
it: Mostra contatti _fuori rete

en: Status
it: Stato

en: Done
it: Fatto

en: Please enter your account details
it: Inserire i dettagli dell'account

en: Edit %s account options
it: Modifica opzioni account %s

en: Integrate your IM accounts
it: Integra i propri account di messaggistica
