empathy - en to nl translation catalogue (724 entries)

en: IM Client
nl: Chatprogramma

en: Empathy Internet Messaging
nl: Empathy-chatprogramma

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
nl: Chatten op Google Talk, Facebook, MSN en vele andere chatdiensten

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
nl: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;gesprek;bericht;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
nl: Empathy is het officiële chatprogramma van Gnome. Empathy kan verbinding maken met AIM, MSN, Jabber (inclusief Facebook en Google Talk), IRC en vele andere netwerken voor het uitwisselen van berichten. U kunt chatten via tekst, (video)gesprekken voeren en zelfs bestanden verzenden, afhankelijk van de mogelijkheden van het programma van uw contactpersoon.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
nl: Empathy biedt geïntegreerde berichtenuitwisseling voor Gnome zodat u nooit een bericht hoeft te missen. U kunt zelfs reageren op uw contacten zonder Empathy te openen!

en: Connection managers should be used
nl: Gebruik programma's voor verbindingsbeheer

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
nl: Gebruik verbindingsbeheerders om automatisch opnieuw verbinding te maken of de verbinding te verbreken.

en: Empathy should auto-connect on startup
nl: Empathy automatisch laten verbinden bij opstarten

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
nl: Empathy automatisch aanmelden bij opstarten.

en: Empathy should auto-away when idle
nl: Empathy automatisch op 'afwezig' instellen bij inactiviteit

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
nl: Empathy automatisch op 'afwezig' instellen wanneer de gebruiker niets doet.

en: Empathy default download folder
nl: Standaard downloadmap voor Empathy

en: The default folder to save file transfers in.
nl: De standaard map waar ontvangen bestanden in opgeslagen worden.

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
nl: Magisch getal om te bepalen of opruimacties uitgevoerd moeten

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
nl: empathy-sanity-cleaning.c gebruikt dit getal om te bepalen of opruimacties uitgevoerd moeten worden. Het is niet de bedoeling dat gebruikers de waarde aanpassen.

en: Show offline contacts
nl: Offline-contacten tonen

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
nl: Tonen van contacten in de contactenlijst die offline zijn.

en: Show Balance in contact list
nl: Saldo in contactenlijst tonen

en: Whether to show account balances in the contact list.
nl: Tonen van saldi in de contactenlijst.

en: Hide main window
nl: Hoofdvenster verbergen

en: Hide the main window.
nl: Het hoofdvenster verbergen.

en: Default directory to select an avatar image from
nl: Standaardmap voor het kiezen van gebruikersafbeeldingen

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
nl: De laatst gebruikte map voor gebruikersafbeeldingen.

en: Open new chats in separate windows
nl: Nieuwe chats in aparte vensters openen

en: Always open a separate chat window for new chats.
nl: Altijd een nieuw scherm openen voor nieuwe chats.

en: Display incoming events in the status area
nl: Inkomende gebeurtenissen in het statusgebied weergeven

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
nl: Inkomende gebeurtenissen in het mededelingengebied tonen. Toon deze direct aan de gebruiker als dit niet is ingesteld.

en: The position for the chat window side pane
nl: De positie van het chatvenster-zijpaneel

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
nl: De opgeslagen positie (in pixels) van het chatvenster-zijpaneel.

en: Show contact groups
nl: Contactengroepen tonen

en: Whether to show groups in the contact list.
nl: Groepen tonen in de contactenlijst.

en: Use notification sounds
nl: Notificatiegeluiden gebruiken

en: Whether to play a sound to notify of events.
nl: Afspelen van geluid om gebeurtenissen te melden.

en: Disable sounds when away
nl: Geluid uitschakelen indien afwezig

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
nl: Afspelen van geluid bij afwezigheid of bij drukte.

en: Play a sound for incoming messages
nl: Geluid afspelen bij nieuwe berichten

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
nl: Afspelen van geluid bij binnenkomende berichten.

en: Play a sound for outgoing messages
nl: Geluid afspelen bij uitgaande berichten

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
nl: Afspelen van geluid bij uitgaande berichten.

en: Play a sound for new conversations
nl: Geluid afspelen bij nieuwe gesprekken

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
nl: Afspelen van geluid bij nieuwe gesprekken.

en: Play a sound when a contact logs in
nl: Geluid afspelen wanneer contacten zich aanmelden

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
nl: Afspelen van geluid als een contact zich aanmeldt.

en: Play a sound when a contact logs out
nl: Geluid afspelen wanneer contacten zich afmelden

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
nl: Afspelen van geluid als een contact zich afmeldt.

en: Play a sound when we log in
nl: Geluid afspelen bij aanmelden

en: Whether to play a sound when logging into a network.
nl: Afspelen van geluid bij aanmelden bij een netwerk.

en: Play a sound when we log out
nl: Geluid afspelen bij afmelden

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
nl: Afspelen van geluid bij afmelden van een netwerk.

en: Enable popup notifications for new messages
nl: Notificatie tonen voor nieuwe berichten

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
nl: Tonen van notificaties bij het ontvangen van een bericht.

en: Disable popup notifications when away
nl: Notificatie uitschakelen indien afwezig

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
nl: Tonen van notificaties bij afwezigheid of bij drukte.

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
nl: Notificatieberichten tonen als het chatvenster niet de focus heeft

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
nl: Tonen van een notificatie bij het ontvangen van een nieuw bericht, ook als de reeds geopende chat niet de focus heeft.

en: Pop up notifications when a contact logs in
nl: Notificatie tonen als een contact zich aanmeldt

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
nl: Tonen van een notificatie als een contact zich aanmeldt.

en: Pop up notifications when a contact logs out
nl: Notificatie tonen als een contact zich afmeldt

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
nl: Tonen van een notificatie als een contact zich afmeldt.

en: Use graphical smileys
nl: Grafische smileys tonen

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
nl: Tonen van grafische smileys in gesprekken.

en: Show contact list in rooms
nl: Contactenlijst in chatruimten tonen

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
nl: Tonen van de contactenlijst in chatruimten.

en: Chat window theme
nl: Thema voor chatvensters

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
nl: Het thema dat gebruikt wordt om gesprekken in chatvensters weer te geven.

en: Chat window theme variant
nl: Themavariant voor chatvenster

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
nl: De themavariant die gebruikt wordt om gesprekken in chatvensters weer te geven.

en: Path of the Adium theme to use
nl: Pad naar het Adium-thema

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
nl: Pad naar het te gebruiken Adium-thema. Afgeschaft.

en: Enable WebKit Developer Tools
nl: WebKit Developer Tools inschakelen

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
nl: Inschakelen van WebKit Developer Tools, zoals de Web Inspector.

en: Inform other users when you are typing to them
nl: Andere gebruikers informeren wanneer u naar hen typt

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
nl: Versturen van de chatstatus ‘samenstellen’ of ‘gepauzeerd’. Heeft momenteel geen invloed op de status ‘afwezig’.

en: Use theme for chat rooms
nl: Thema voor chatruimten gebruiken

en: Whether to use the theme for chat rooms.
nl: Thema gebruiken voor chatruimten.

en: Spell checking languages
nl: Talen voor de spellingcontrole

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
nl: Komma-gescheiden lijst van talen die voor spellingcontrole gebruikt kunnen worden (bijv. "en, fr, nl").

en: Enable spell checker
nl: Spellingcontrole inschakelen

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
nl: Controleren getypte tekst op spelling in de gewenste talen.

en: Nick completed character
nl: Bijnaamaanvulkarakter

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
nl: Karakter dat achter de bijnaam gevoegd moet worden bij auto-aanvullen (tab) in groepschat.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
nl: De gebruikersafbeelding gebruiken als pictogram van het chatvenster

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
nl: Gebruiken van gebruikersafbeelding als pictogram van het chatvenster.

en: Last account selected in Join Room dialog
nl: Account dat het laatst geselecteerd werd in dialoog "Chatruimte binnengaan"

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
nl: D-Bus-objectpad van het laatste account dat werd geselecteerd om een chatruimte binnen te gaan.

en: Camera device
nl: Camera

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
nl: De camera die standaard gebruikt moet worden bij videogesprekken, bijv. /dev/video0.

en: Camera position
nl: Camerapositie

en: Position the camera preview should be during a call.
nl: Positie van het camerabeeld tijdens een gesprek.

en: Echo cancellation support
nl: Ondersteuning voor echo-onderdrukking

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
nl: Inschakelen van het echo-onderdrukkingsfilter van Pulseaudio.

en: Show hint about closing the main window
nl: Tip tonen bij het sluiten van het hoofdvenster

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
nl: Tonen van het dialoogvenster over het sluiten van het hoofdvenster met de knop ‘x’ in de titelbalk.

en: Empathy can publish the user's location
nl: Empathy mag de locatie van de gebruiker bekend maken

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
nl: Bekend maken van de gebruikerslocatie aan de contactpersonen.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
nl: Empathy moet de nauwkeurigheid van de locatie beperken

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
nl: Beperken van de nauwkeurigheid van de locatie vanwege de privacy.

en: No reason was specified
nl: Geen reden opgegeven

en: The change in state was requested
nl: Een statuswijziging was aangevraagd

en: You canceled the file transfer
nl: U heeft de bestandsoverdracht geannuleerd

en: The other participant canceled the file transfer
nl: De andere deelnemer heeft de bestandsoverdracht geannuleerd

en: Error while trying to transfer the file
nl: Fout bij versturen van bestand

en: The other participant is unable to transfer the file
nl: De andere deelnemer kan het bestand niet versturen

en: Unknown reason
nl: Reden onbekend

en: File transfer completed, but the file was corrupted
nl: Bestandsoverdracht voltooid, maar het bestand was beschadigd

en: File transfer not supported by remote contact
nl: Bestandsoverdracht wordt niet ondersteund aan de zijde van de contactpersoon

en: The selected file is not a regular file
nl: Het geselecteerde bestand is geen normaal bestand

en: The selected file is empty
nl: Het geselecteerde bestand is leeg

en: Missed call from %s
nl: Gemiste oproep van %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
nl: Gebeld met %s

en: Call from %s
nl: Oproep van %s

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Busy
nl: Bezet

en: Away
nl: Afwezig

en: Invisible
nl: Onzichtbaar

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
nl: Onbekend

en: No reason specified
nl: Geen reden opgegeven

en: Status is set to offline
nl: Status is ingesteld op offline

en: Network error
nl: Netwerkprobleem

en: Authentication failed
nl: Authenticatie is mislukt

en: Encryption error
nl: Versleutelingsfout

en: Name in use
nl: Naam in gebruik

en: Certificate not provided
nl: Geen certificaat gegeven

en: Certificate untrusted
nl: Onbetrouwbaar certificaat

en: Certificate expired
nl: Verlopen certificaat

en: Certificate not activated
nl: Certificaat niet geactiveerd

en: Certificate hostname mismatch
nl: Certificaat hoort niet bij deze server

en: Certificate fingerprint mismatch
nl: Vingerafdruk van certificaat klopt niet

en: Certificate self-signed
nl: Zelfondertekend certificaat

en: Certificate error
nl: Certificaatfout

en: Encryption is not available
nl: Encryptie is niet beschikbaar

en: Certificate is invalid
nl: Certificaat is ongeldig

en: Connection has been refused
nl: Verbinding is geweigerd

en: Connection can't be established
nl: Verbinding maken is mislukt

en: Connection has been lost
nl: Verbinding is verbroken

en: This account is already connected to the server
nl: Dit account is al verbonden met de server

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
nl: Verbinding is vervangen door een nieuwe verbinding met dezelfde gegevens

en: The account already exists on the server
nl: Dit account bestaat al op de server

en: Server is currently too busy to handle the connection
nl: De server is te druk om de verbinding tot stand te brengen

en: Certificate has been revoked
nl: Certificaat is ingetrokken

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
nl: Het certificaat gebruikt een zwak algoritme of is slecht beveiligd

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
nl: De lengte van het servercertificaat of de diepte van de certificaatketen overschrijdt de grenzen opgelegd door de cryptografische bibliotheek

en: Your software is too old
nl: Uw software is verouderd

en: Internal error
nl: Interne fout

en: All accounts
nl: Alle accounts

en: Click to enlarge
nl: Klik om te vergroten

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
nl: Authenticatie is mislukt voor account <b>%s</b>

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
nl: Voer uw wachtwoord in voor account
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
nl: Wachtwoord onthouden

en: There was an error starting the call
nl: De oproep is mislukt

en: The specified contact doesn't support calls
nl: Het opgegeven contact ondersteunt geen gesprekken

en: The specified contact is offline
nl: Het opgegeven contact is offline

en: The specified contact is not valid
nl: Het opgegeven contact is ongeldig

en: Emergency calls are not supported on this protocol
nl: Noodoproepen worden bij dit protocol niet ondersteund

en: You don't have enough credit in order to place this call
nl: U heeft onvoldoende tegoed voor dit gesprek

en: Failed to open private chat
nl: Openen van privé-chat is mislukt

en: Topic not supported on this conversation
nl: Onderwerp wordt bij dit gesprek niet ondersteund

en: You are not allowed to change the topic
nl: U mag het onderwerp niet wijzigen

en: Invalid contact ID
nl: ongeldig contact-ID

en: /clear: clear all messages from the current conversation
nl: /clear: alle berichten van de huidige conversatie wissen

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
nl: /topic <topic>: bepaal het onderwerp van de huidige conversatie

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
nl: /join <chat room ID>: een nieuwe chatruimte binnengaan

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
nl: /j <chat room ID>: een nieuwe chatruimte binnengaan

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
nl: /part [<chat room ID>] [<reason>]: de chatruimte verlaten, standaard de huidige

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
nl: /query <contact ID> [<message>]: een privé-gesprek beginnen

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
nl: /msg <contact ID> <message>: een privé-gesprek beginnen

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
nl: /nick <nickname>: wijzig uw bijnaam op de huidige server

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
nl: /me <message>: stuur een ACTIE-bericht naar de huidige conversatie

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
nl: /say <message>: stuur <message> naar de huidige conversatie. Dit wordt gebruikt om een bericht beginnend met een '/' te versturen. Bijvoorbeeld: "/say /join wordt gebruikt om een nieuwe chatruimte binnen te gaan"

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
nl: /whois <contact ID>: informatie over een contact weergeven

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
nl: /help [<command>]: toon alle bestaande opdrachten. Als <command> bestaat, wordt de uitleg ervan weergegeven.

en: Usage: %s
nl: Gebruik: %s

en: Unknown command
nl: Onbekende opdracht

en: Unknown command; see /help for the available commands
nl: Onbekende opdracht; zie /help voor de beschikbare opdrachten

en: insufficient balance to send message
nl: Onvoldoende saldo om een bericht te versturen

en: Error sending message '%s': %s
nl: Fout bij versturen van bericht ‘%s’: %s

en: Error sending message: %s
nl: Fout bij versturen van bericht: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
nl: Onvoldoende saldo om bericht te versturen. <a href='%s'>Vul het aan</a>.

en: not capable
nl: kan niet

en: invalid contact
nl: ongeldig contact

en: permission denied
nl: toestemming geweigerd

en: too long message
nl: bericht te lang

en: not implemented
nl: niet geïmplementeerd

en: unknown
nl: onbekend

en: Topic:
nl: Onderwerp:

en: Topic set to: %s
nl: Onderwerp ingesteld: %s

en: Topic set by %s to: %s
nl: Onderwerp ingesteld door %s: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
nl: Geen onderwerp

en: (No Suggestions)
nl: (Geen suggesties)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
nl: ‘%s’ toevoegen aan woordenboek

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
nl: ‘%s’ toevoegen aan woordenboek %s

en: Insert Smiley
nl: Smiley invoegen

note: send button
en: _Send
nl: _Versturen

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
nl: _Spellingsuggesties

en: Failed to retrieve recent logs
nl: Terughalen van recente logs is mislukt

en: %s has disconnected
nl: %s heeft de verbinding verbroken

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
nl: %1$s werd door %2$s verwijderd

en: %s was kicked
nl: %s werd verwijderd

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
nl: %1$s werd verbannen door %2$s

en: %s was banned
nl: %s werd verbannen

en: %s has left the room
nl: %s heeft de chatruimte verlaten

en: %s has joined the room
nl: %s is de chatruimte binnengekomen

en: %s is now known as %s
nl: %s is nu bekend als %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
nl: Verbinding verbroken

note: Add message
en: Would you like to store this password?
nl: Wilt u dit wachtwoord opslaan?

en: Remember
nl: Onthouden

en: Not now
nl: Niet nu

en: Wrong password; please try again:
nl: Verkeerd wachtwoord; probeer het opnieuw:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
nl: Deze ruimte is met een wachtwoord beveiligd:

en: Join
nl: Binnengaan

en: Connected
nl: Verbonden

en: Conversation
nl: Gesprek

en: Unknown or invalid identifier
nl: Onbekende of ongeldige identificatie

en: Contact blocking temporarily unavailable
nl: Blokkeren van contact tijdelijk niet beschikbaar

en: Contact blocking unavailable
nl: Blokkeren van contact niet beschikbaar

en: Permission Denied
nl: Toestemming geweigerd

en: Could not block contact
nl: Contact kon niet worden geblokkeerd

en: Edit Blocked Contacts
nl: Geblokkeerde contacten bewerken

en: Blocked Contacts
nl: Geblokkeerde contacten

en: Remove
nl: Verwijderen

note: Title
en: Search contacts
nl: Zoeken naar contacten

en: Search:
nl: Zoeken:

en: _Add Contact
nl: Cont_act toevoegen

en: No contacts found
nl: Geen contacten gevonden

en: Contact search is not supported on this account
nl: Zoeken naar contacten wordt door dit account niet ondersteund

en: Your message introducing yourself:
nl: Uw introductiebericht:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
nl: Laat me het maar weten als je online bent. Bedankt!

en: Save Avatar
nl: Gebruikersafbeelding opslaan

en: Unable to save avatar
nl: Kan gebruikersafbeelding niet opslaan

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
nl: Identificatie

en: Contact Details
nl: Gegevens contact

en: Information requested…
nl: Informatie verzocht…

en: <b>Location</b> at (date)
nl: <b>Locatie</b> op (datum)

en: Client Information
nl: Clientinformatie

en: OS
nl: Besturingssysteem

en: Version
nl: Versie

en: Groups
nl: Groepen

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
nl: Selecteer de groepen waar u dit contact in wilt plaatsen. U kunt meerdere groepen kiezen, of geen groep.

en: _Add Group
nl: Groep _toevoegen

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
nl: Selecteren

en: Group
nl: Groep

en: New Contact
nl: Nieuw contact

en: Block %s?
nl: %s blokkeren?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
nl: Weet u zeker dat u niet meer wilt dat ‘%s’ nog contact met u opneemt?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
nl[0]: De volgende identiteit zal worden geblokkeerd:
nl[1]: De volgende identiteiten zullen worden geblokkeerd:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
nl[0]: De volgende identiteit kan niet worden geblokkeerd:
nl[1]: De volgende identiteiten kunnen niet worden geblokkeerd:

en: _Block
nl: _Blokkeren

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
nl[0]: _Meld dat deze contactpersoon beledigend is
nl[1]: _Meld dat deze contactpersonen beledigend zijn

en: Edit Contact Information
nl: Contactinformatie bewerken

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
nl: Verbonden contacten

en: gnome-contacts not installed
nl: Gnome-contacten niet geïnstalleerd

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
nl: Installeer Gnome-contacten om toegang te krijgen tot deze contactgegevens.

en: Select account to use to place the call
nl: Het account selecteren om de oproep te plaatsen

en: Call
nl: Oproep

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Work
nl: Werk

en: HOME
nl: THUIS

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
nl: %s (%s) bellen

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
nl: %s bellen

en: _Block Contact
nl: Contact _blokkeren

en: Remove from _Group '%s'
nl: Uit _groep '%s' verwijderen

en: Delete and _Block
nl: Verwijderen en _blokkeren

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
nl: Wilt u het contact ‘%s’ echt verwijderen?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
nl: Wilt u echt het meta-contact ‘%s’ verwijderen? Dit zal tevens alle contacten die bij dit meta-contact horen verwijderen.

en: Removing contact
nl: Contact wordt verwijderd

en: _Remove
nl: _Verwijderen

note: add chat button
en: _Chat
nl: _Chatten

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
nl: _Audiogesprek

[ctx: menu item]
en: _Video Call
nl: _Videogesprek

en: _Previous Conversations
nl: _Eerdere gesprekken

en: Send File
nl: Bestand versturen

en: Share My Desktop
nl: Mijn bureaublad delen

en: Favorite
nl: Favoriet

en: Infor_mation
nl: Infor_matie

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
nl: Be_werken

note: send invitation
en: Inviting you to this room
nl: Nodigt u uit voor deze ruimte

en: _Invite to Chat Room
nl: _Uitnodigen naar gespreksruimte

en: _Add Contact…
nl: Cont_act toevoegen…

en: Do you really want to remove the group '%s'?
nl: Wilt u echt de groep ‘%s’ verwijderen?

en: Removing group
nl: Groep verwijderen

en: Re_name
nl: _Hernoemen

en: Channels:
nl: Kanalen:

en: Country ISO Code:
nl: Land-ISO-code:

en: Country:
nl: Land:

en: State:
nl: Provincie:

en: City:
nl: Woonplaats:

en: Area:
nl: Regio:

en: Postal Code:
nl: Postcode:

en: Street:
nl: Straat:

en: Building:
nl: Gebouw:

en: Floor:
nl: Verdieping:

en: Room:
nl: Ruimte:

en: Text:
nl: Tekst:

en: Description:
nl: Omschrijving:

en: Accuracy Level:
nl: Nauwkeurigheidsniveau:

en: Error:
nl: Fout:

en: Vertical Error (meters):
nl: Verticale fout (meters):

en: Horizontal Error (meters):
nl: Horizontale fout (meters):

en: Speed:
nl: Snelheid:

en: Bearing:
nl: Koers:

en: Climb Speed:
nl: Klimsnelheid:

en: Last Updated on:
nl: Voor het laatst bijgewerkt op:

en: Longitude:
nl: Lengtegraad:

en: Latitude:
nl: Breedtegraad:

en: Altitude:
nl: Hoogte:

en: Location
nl: Locatie

en: %B %e, %Y at %R UTC
nl: %e %B %Y om %R UTC

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
nl: Identificatie:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
nl[0]: Meta-contact bevat %u contactpersoon
nl[1]: Meta-contacten bevatten %u contactpersonen

en: <b>Location</b> at (date)
nl: <b>Locatie</b> op (datum)

en: Online from a phone or mobile device
nl: Online via een telefoon of mobiele telefoon

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
nl: Empathy kan op hetzelfde netwerk automatisch andere gebruikers vinden waar u mee kunt chatten. Controleer de onderstaande gegevens als u deze functie wilt gebruiken.

en: People nearby
nl: Mensen in de omgeving

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
nl: U kunt deze gegevens later wijzigen of deze functie uitschakelen via <span style="italic">Bewerken → Accounts</span> in de contactenlijst.

en: History
nl: Geschiedenis

en: Show
nl: Tonen

en: Search
nl: Zoeken

en: Chat in %s
nl: Chatten in %s

en: Chat with %s
nl: Chatten met %s

[ctx: A date with the time]
en: %A, %e %B %Y %X
nl: %A, %d %B %Y %X

en: %s second | %s seconds
nl[0]: %s seconde
nl[1]: %s seconden

en: %s minute | %s minutes
nl[0]: %s minuut
nl[1]: %s minuten

en: Call took %s, ended at %s
nl: Gesprek duurde %s, eindigde om %s

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

note: Translators: A date such as '23 May 2010' (strftime format)
en: %e %B %Y
nl: %d %B %Y

en: Anytime
nl: Altijd

en: Anyone
nl: Iedereen

en: Who
nl: Wie

en: When
nl: Wanneer

en: Anything
nl: Alles

en: Text chats
nl: Tekstchats

en: Calls
nl: Gesprekken

en: Incoming calls
nl: Binnenkomende gesprekken

en: Outgoing calls
nl: Uitgaande gesprekken

en: Missed calls
nl: Gemiste oproepen

en: What
nl: Wat

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
nl: Weet u zeker dat u alle logs van vorige gesprekken wilt verwijderen?

en: Clear All
nl: Alles wissen

en: Delete from:
nl: Verwijderen uit:

en: _File
nl: _Bestand

en: _Edit
nl: Be_werken

en: Delete All History…
nl: Gehele geschiedenis wissen…

en: Profile
nl: Profiel

en: Chat
nl: Chatten

en: page 2
nl: pagina 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
nl: <span size="x-large">Bezig met laden…<</span>

en: What kind of chat account do you have?
nl: Wat voor een chataccount heeft u?

en: Add new account
nl: Nieuwe account toevoegen

en: Enter a contact identifier or phone number:
nl: Voer een contactidentificatie of telefoonnummer in:

note: add video button
en: _Video Call
nl: _Videogesprek

note: add audio button
en: _Audio Call
nl: _Audiogesprek

note: Tweak the dialog
en: New Call
nl: Nieuwe oproep

en: The contact is offline
nl: Het contact is offline

en: The specified contact is either invalid or unknown
nl: Het opgegeven contact is ongeldig of onbekend

en: The contact does not support this kind of conversation
nl: Het contact ondersteunt dit soort gesprek niet

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
nl: De verzochte functionaliteit is niet geïmplementeerd voor dit protocol

en: Could not start a conversation with the given contact
nl: Kon geen gesprek starten met opgegeven contact

en: You are banned from this channel
nl: U bent verbannen uit dit kanaal

en: This channel is full
nl: Dit kanaal is vol

en: You must be invited to join this channel
nl: U moet uitgenodigd zijn om dit kanaal binnen te kunnen gaan

en: Can't proceed while disconnected
nl: Kan niet verdergaan zonder verbinding

en: Permission denied
nl: Toestemming geweigerd

en: There was an error starting the conversation
nl: Er is een fout opgetreden bij het starten van het gesprek

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
nl: Nieuwe chat

en: Password Required
nl: Wachtwoord vereist

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
nl: Aangepast bericht…

en: Edit Custom Messages…
nl: Aangepaste berichten bewerken…

en: Click to remove this status as a favorite
nl: Klik om deze status als favoriet te verwijderen

en: Click to make this status a favorite
nl: Klik om deze status als favoriet in te stellen

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
nl: <b>Huidig bericht: %s</b>
    <small><i>Toets Enter om de nieuwe boodschap in te stellen of Esc om te annuleren.</i></small>

en: Set status
nl: Status instellen

note: Custom messages
en: Custom messages…
nl: Aangepaste berichten…

en: _Match case
nl: _Hoofdlettergevoelig

en: Find:
nl: Zoeken:

en: _Previous
nl: Vo_rige

en: _Next
nl: V_olgende

en: Mat_ch case
nl: _Hoofdlettergevoelig

en: Phrase not found
nl: Zoekopdracht niet gevonden

en: Received an instant message
nl: Expresbericht ontvangen

en: Sent an instant message
nl: Expresbericht verzonden

en: Incoming chat request
nl: Binnenkomende gespreksoproep

en: Contact connected
nl: Verbonden met contact

en: Contact disconnected
nl: Verbinding met contact verbroken

en: Connected to server
nl: Verbonden met server

en: Disconnected from server
nl: Verbinding met server verbroken

en: Incoming voice call
nl: Binnenkomende spraakoproep

en: Outgoing voice call
nl: Uitgaande spraakoproep

en: Voice call ended
nl: Spraakoproep beëindigd

en: Edit Custom Messages
nl: Aangepaste berichten bewerken

en: Subscription Request
nl: Inschrijvingsverzoek

en: %s would like permission to see when you are online
nl: %s wil graag toestemming om te kunnen zien wanneer u online bent

en: _Decline
nl: _Weigeren

en: _Accept
nl: _Accepteren

en: Message edited at %s
nl: Bericht bijgewerkt op %s

en: Normal
nl: Normaal

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
nl: De identiteit van de chatserver kan niet bevestigd worden.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
nl: Het certificaat is niet door een Certification Authority ondertekend.

en: The certificate has expired.
nl: Het certificaat is verlopen.

en: The certificate hasn't yet been activated.
nl: Het certificaat is nog niet geactiveerd.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
nl: Het certificaat heeft niet de verwachte vingerafdruk.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
nl: De hostnaam in het certificaat komt niet overeen met de servernaam.

en: The certificate is self-signed.
nl: Het certificaat is zelfondertekend.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
nl: Het certificaat is door de Certification Authority die het heeft uitgegeven ingetrokken.

en: The certificate is cryptographically weak.
nl: Het certificaat is cryptografisch zwak.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
nl: De lengte van het certificaat is langer dan bevestigd kan worden.

en: The certificate is malformed.
nl: Het certificaat is foutief opgesteld.

en: Expected hostname: %s
nl: De verwachte hostnaam: %s

en: Certificate hostname: %s
nl: Hostnaam van certificaat: %s

en: C_ontinue
nl: _Doorgaan

en: Untrusted connection
nl: Onbetrouwbare verbinding

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
nl: Deze verbinding is onbeschermd. Wilt u toch doorgaan?

en: Remember this choice for future connections
nl: Onthoud deze instelling voor toekomstige verbindingen

en: Certificate Details
nl: Certificaatdetails

en: Unable to open URI
nl: Kan URI niet openen

en: Select a file
nl: Bestand selecteren

en: Insufficient free space to save file
nl: Onvoldoende vrije schijfruimte om het bestand op te slaan

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
nl: Er is %s vrije schijfruimte vereist om dit bestand op te slaan, maar er is slechts %s beschikbaar. Kies een andere locatie.

en: Incoming file from %s
nl: Binnenkomend bestand van %s

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
nl: Verwijzingsadres _kopiëren

note: Open Link menu item
en: _Open Link
nl: Verwijzing _openen

note: Inspector
en: Inspect HTML
nl: HTML inspecteren

en: Top Contacts
nl: Belangrijkste contacten

en: People Nearby
nl: Mensen in de omgeving

en: Ungrouped
nl: Groep opgeheven

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
nl: Server kan contact ‘%s’ niet vinden

en: An Instant Messaging client for GNOME
nl: Een chatclient voor Gnome

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
nl: Dialoogvensters niet tonen; handeling verrichten (bijv. importeren) en afsluiten

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
nl: Geen dialogen weergeven tenzij er alleen accounts van ‘mensen in de buurt’ zijn

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
nl: Bij aanvang opgegeven account (bijv. gabble/jabber/foo_40example_2eorg0) selecteren

en: - Empathy Accounts
nl: - Empathy-accounts

en: Empathy Accounts
nl: Empathy-accounts

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
nl: Er zijn wijzigingen in uw %.50s-account die nog niet zijn opgeslagen.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
nl: Uw nieuwe account is nog niet opgeslagen.

en: Connecting…
nl: Verbinden…

en: Disconnected — %s
nl: Verbinding verbroken — %s

en: Offline — No Network Connection
nl: Offline — geen netwerkverbinding

en: Unknown Status
nl: Onbekende status

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
nl: Dit account is uitgeschakeld omdat het afhankelijk is van een oude, niet-ondersteunde backend. Installeer telepathy-haze en herstart uw sessie om het account over te brengen.

en: Offline — Account Disabled
nl: Offline — account uitgeschakeld

en: Edit Connection Parameters
nl: Verbindingsparameters bewerken

en: _Edit Connection Parameters…
nl: Verbindingsparameters _bewerken…

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
nl: Wilt u %.50s van uw computer verwijderen?

en: This will not remove your account on the server.
nl: Dit zal niet uw account op de server verwijderen.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
nl: U staat op het punt een ander account te kiezen, waardoor uw wijzigingen
    verloren gaan. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
nl: _Ingeschakeld

note: Menu item: Rename
en: Rename
nl: Hernoemen

en: _Skip
nl: _Overslaan

en: _Connect
nl: _Verbinden

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
nl: U staat op het punt het venster te sluiten, waardoor uw wijzigingen
    verloren gaan. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
nl: Messaging- en VoIP-accounts

en: Add…
nl: Toevoegen…

en: _Import…
nl: I_mporteren…

en: Loading account information
nl: Opvragen accountinformatie

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
nl: Voordat u een nieuw account kunt toevoegen dient u eerst een backend te installeren voor elk protocol dat u wilt gebruiken.

en: No protocol backends installed
nl: Geen protocol-backends geïnstalleerd

en:  - Empathy authentication client
nl:  - Empathy-authenticatieclient

en: Empathy authentication client
nl: Empathy-authenticatieclient

en: Don't connect on startup
nl: Niet verbinden bij opstarten

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
nl: De contactenlijst en andere dialoogvensters niet weergeven bij opstarten

en: - Empathy IM Client
nl: - Empathy chatprogramma

en: Error contacting the Account Manager
nl: Er is een fout opgetreden bij het contact opnemen met accountbeheer

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
nl: Er is een fout opgetreden bij het verbinden met Telepathy-accountbeheer. De fout was:
    
    %s

en: In a call
nl: In gesprek

en: - Empathy Audio/Video Client
nl: - Empathy audio/video-client

en: Empathy Audio/Video Client
nl: Empathy audio/video-client

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
nl: %s probeerde zojuist u op te roepen, maar u was bezig met een ander gesprek.

en: Incoming call
nl: Binnenkomende oproep

en: Incoming video call from %s
nl: Binnenkomende video-oproep van %s

en: Incoming call from %s
nl: Binnenkomende oproep van %s

en: Reject
nl: Weigeren

en: Answer
nl: Antwoord

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
nl: Bellen met %s

en: The IP address as seen by the machine
nl: Het IP-adres zoals gezien door het systeem

en: The IP address as seen by a server on the Internet
nl: Het IP-adres zoals gezien door een server op het internet

en: The IP address of the peer as seen by the other side
nl: Het IP-adres zoals gezien door de andere zijde

en: The IP address of a relay server
nl: Het IP-adres van een relay-server

en: The IP address of the multicast group
nl: Het IP-adres van de multicast-groep

en: Unknown
nl: Onbekend

en: On hold
nl: In de wacht

en: Mute
nl: Dempen

en: Duration
nl: Duur

en: Technical Details
nl: Technische details

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
nl: De software van %s kent geen van de soorten audio die door uw computer wordt ondersteund

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
nl: De software van %s kent geen van de soorten video die door uw computer wordt ondersteund

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
nl: Kan geen verbinding maken met %s. Een van u zit mogelijk op een netwerk dat geen directe verbindingen toestaat.

en: There was a failure on the network
nl: Er is een netwerkstoring opgetreden

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
nl: Ondersteuning voor dit type audio, nodig voor dit gesprek, is niet geïnstalleerd op uw computer

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
nl: Ondersteuning voor dit type video, nodig voor dit gesprek, is niet geïnstalleerd op uw computer

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
nl: Er is iets onverwachts gebeurd in een onderdeel van Telepathy. Gebruik <a href="%s">Een programmafout melden</a> en stuur logs mee uit het venster ‘Foutopsporing’ in het menu Hulp.

en: There was a failure in the call engine
nl: Er is een fout in de call-engine opgetreden

en: The end of the stream was reached
nl: Het einde van de stream is bereikt

en: Can't establish audio stream
nl: Kan geen audiostream tot stand brengen

en: Can't establish video stream
nl: Kan geen videostream tot stand brengen

en: Your current balance is %s.
nl: Uw huidige saldo is %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
nl: Helaas, u heeft niet genoeg saldo voor dat gesprek.

en: Top Up
nl: Aanvullen

en: _Call
nl: _Oproepen

en: _Microphone
nl: _Microfoon

en: _Settings
nl: _Instellingen

en: _View
nl: Beel_d

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Contents
nl: In_houd

en: _Debug
nl: _Foutopsporing

en: Swap camera
nl: Van camera wisselen

en: Minimise me
nl: Minimaliseren

en: Maximise me
nl: Maximaliseren

en: Disable camera
nl: Camera uitschakelen

en: Hang up
nl: Ophangen

en: Hang up current call
nl: Huidige gesprek beëindigen

en: Video call
nl: Videogesprek

en: Start a video call
nl: Een videogesprek starten

en: Start an audio call
nl: Een audiogesprek starten

en: Show dialpad
nl: Kiestoetsen tonen

en: Display the dialpad
nl: Kiestoetsen weergeven

en: Toggle video transmission
nl: Schakel videotransmissie in/uit

en: Toggle audio transmission
nl: Schakel audiotransmissie in/uit

en: Encoding Codec:
nl: Codec voor coderen:

en: Decoding Codec:
nl: Codec voor decoderen:

en: Remote Candidate:
nl: Kandidaat op afstand:

en: Local Candidate:
nl: Lokale kandidaat:

en: Audio
nl: Geluid

en: - Empathy Chat Client
nl: - Chatprogramma Empathy

en: Name
nl: Naam

en: Room
nl: Ruimte

en: Auto-Connect
nl: Automatisch verbinden

en: Manage Favorite Rooms
nl: Favoriete chatruimtes beheren

en: Close this window?
nl: Dit venster sluiten?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
nl: Met het sluiten van dit venster verlaat u %s. U zult verder geen berichten ontvangen totdat u deze weer binnengaat.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
nl[0]: Met het sluiten van dit venster verlaat u een chatruimte. U zult verder geen berichten ontvangen totdat u deze weer binnengaat.
nl[1]: Met het sluiten van dit venster verlaat u %u chatruimtes. U zult verder geen berichten ontvangen totdat u deze weer binnengaat.

en: Leave %s?
nl: %s verlaten?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
nl: U zult verder geen berichten ontvangen van deze chatruimte totdat u deze weer binnengaat.

en: Close window
nl: Venster sluiten

en: Leave room
nl: Ruimte verlaten

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
nl[0]: %s (%d ongelezen)
nl[1]: %s (%d ongelezen)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
nl[0]: %s (en %u ander)
nl[1]: %s (en %u andere)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
nl[0]: %s (%d ongelezen van anderen)
nl[1]: %s (%d ongelezen van anderen)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
nl[0]: %s (%d ongelezen van alle)
nl[1]: %s (%d ongelezen van alle)

en: Sending %d message | Sending %d messages
nl[0]: %d bericht versturen
nl[1]: %d berichten versturen

en: Typing a message.
nl: Intypen van een bericht.

en: _Conversation
nl: _Gesprek

en: C_lear
nl: _Wissen

en: Insert _Smiley
nl: _Smiley invoegen

en: _Favorite Chat Room
nl: _Favoriete chatruimte

en: Notify for All Messages
nl: Melding geven voor alle berichten

en: _Show Contact List
nl: Contactenlijst _tonen

en: Invite _Participant…
nl: Deelnemer _uitnodigen…

en: _Join Chat
nl: Chat _binnengaan

en: Le_ave Chat
nl: Chat _verlaten

en: _Tabs
nl: _Tabbladen

en: _Previous Tab
nl: Vo_rig tabblad

en: _Next Tab
nl: V_olgend tabblad

en: _Undo Close Tab
nl: Sluiten van tabblad _ongedaan maken

en: Move Tab _Left
nl: Tabblad naar _links verplaatsen

en: Move Tab _Right
nl: Tabblad naar _rechts verplaatsen

en: _Detach Tab
nl: Tabblad _losmaken

en: Show a particular service
nl: Een bepaalde dienst tonen

en: - Empathy Debugger
nl: - Empathy-foutopsporing

en: Empathy Debugger
nl: Empathy-foutopsporing

en: Save
nl: Opslaan

en: Pastebin link
nl: Pastebin-verwijzing

en: Pastebin response
nl: Pastebin-respons

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
nl: Te veel data om in één keer te plakken. Sla de logs op in een bestand.

en: Debug Window
nl: Foutopsporingsvenster

en: Send to pastebin
nl: Naar pastebin sturen

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Level
nl: Niveau

en: Debug
nl: Foutopsporing

en: Message
nl: Bericht

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Critical
nl: Kritiek

en: Error
nl: Fout

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
nl: Zelfs zonder wachtwoorden te tonen kunnen logbestanden gevoelige informatie bevatten, zoals uw contactenlijst of recent verstuurde of ontvangen berichten.
    Als u niet wilt dat dit soort informatie beschikbaar is in een openbare foutrapport, dan kunt u ervoor kiezen de zichtbaarheid van uw fout aan Empathy-ontwikkelaars te beperken door bij het melden de uitgebreide velden te tonen in het <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">foutrapport</a>.

en: Time
nl: Tijd

en: Domain
nl: Domein

en: Category
nl: Categorie

en: Level
nl: Niveau

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
nl: Het geselecteerde verbindingsbeheerprogramma heeft geen ondersteuning voor de plug-in voor foutopsporing op afstand.

en: Incoming video call
nl: Binnenkomende video-oproep

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
nl: Er is een video-oproep voor u van %s. Wilt u opnemen?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
nl: U wordt gebeld door %s. Wilt u opnemen?

en: _Reject
nl: _Afwijzen

en: _Answer
nl: _Opnemen

en: _Answer with video
nl: Met video be_antwoorden

en: Room invitation
nl: Uitnodiging voor groepsgesprek

en: Invitation to join %s
nl: Uitnodiging om mee te doen met %s

en: %s is inviting you to join %s
nl: %s nodigt u uit deel te nemen aan %s

en: _Join
nl: _Binnengaan

en: %s invited you to join %s
nl: %s heeft u uitgenodigd om deel te nemen aan %s

en: You have been invited to join %s
nl: U bent uitgenodigd om %s binnen te gaan

en: Incoming file transfer from %s
nl: Binnenkomende bestandsoverdracht van %s

en: Password required
nl: Wachtwoord vereist

en: 
    Message: %s
nl: 
    Bericht: %s

note: Translators: time left, when it is more than one hour
en: %u:%02u.%02u
nl: %u:%02u:%02u

note: Translators: time left, when is is less than one hour
en: %02u.%02u
nl: %02u:%02u

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: %s of %s at %s/s
nl: %s van %s met %s/s

en: %s of %s
nl: %s van %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
nl: Bezig met ontvangen van ‘%s’ van %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
nl: Verzenden van ‘%s’ naar %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
nl: Fout bij het ontvangen van ‘%s’ van %s

en: Error receiving a file
nl: Fout bij het ontvangen van een bestand

en: Error sending "%s" to %s
nl: Fout bij het verzenden van ‘%s’ naar %s

en: Error sending a file
nl: Fout bij het versturen van een bestand

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
nl: ‘%s’ ontvangen van %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
nl: ‘%s’ verzonden naar %s

en: File transfer completed
nl: Bestandsoverdracht voltooid

en: Waiting for the other participant's response
nl: Wachten op antwoord van de andere deelnemer

en: Checking integrity of "%s"
nl: Integriteit van ‘%s’ controleren

en: Hashing "%s"
nl: Controlebestand van ‘%s’ maken

en: File
nl: Bestand

en: Remaining
nl: Resterend

en: File Transfers
nl: Bestandsoverdrachten

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
nl: Voltooide, geannuleerde en mislukte bestandsoverdrachten uit de lijst verwijderen

en: _Import
nl: I_mporteren

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
nl: Er zijn geen accounts gevonden om te importeren. Momenteel ondersteunt Empathy alleen het importeren van Pidgin-accounts.

en: Import Accounts
nl: Accounts importeren

note: Translators: this is the header of a treeview column
en: Import
nl: Importeren

en: Source
nl: Bron

en: Invite Participant
nl: Deelnemer uitnodigen

en: Choose a contact to invite into the conversation:
nl: Een contactpersoon uitnodigen om deel te nemen aan het gesprek:

en: Invite
nl: Uitnodigen

en: Chat Room
nl: Chatruimte

en: Members
nl: Leden

en: Failed to list rooms
nl: Tonen chatruimten is mislukt

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
nl: %s
    Uitnodiging vereist: %s
    Wachtwoord vereist: %s
    Leden: %s

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Join Room
nl: Chatruimte binnengaan

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
nl: Vul hier de naam van de chatruimte in of kies een chatruimte uit de lijst.

en: _Room:
nl: _Ruimte:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
nl: Geef de naam van de server waar deze chatruimte zich op bevindt, of laat leeg wanneer de ruimte zich op de huidige account&apos;s server bevindt

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
nl: Geef de naam van de server waar deze chatruimte zich op bevindt, of laat leeg wanneer de ruimte zich op de huidige server bevindt

en: Couldn't load room list
nl: Laden chatruimtelijst is mislukt

en: Room List
nl: Chatruimtelijst

en: Respond
nl: Beantwoorden

en: Answer with video
nl: Met video beantwoorden

en: Decline
nl: Afslaan

en: Accept
nl: Accepteren

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
nl: Voorzien

en: Message received
nl: Bericht ontvangen

en: Message sent
nl: Bericht verzonden

en: New conversation
nl: Nieuwe chat

en: Contact comes online
nl: Contact komt online

en: Contact goes offline
nl: Contact gaat offline

en: Account connected
nl: Account verbonden

en: Account disconnected
nl: Account niet verbonden

en: Language
nl: Taal

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
nl: Juliet heeft de verbinding verbroken

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Show groups
nl: Contactgroepen tonen

en: Show account balances
nl: Accountoverzichten tonen

en: Contact List
nl: Contactenlijst

en: Start chats in:
nl: Chats starten in:

en: new ta_bs
nl: nieuwe ta_bbladen

en: new _windows
nl: nieuwe _vensters

en: Show _smileys as images
nl: _Smileys als afbeeldingen tonen

en: Show contact _list in rooms
nl: Contactenlijst in chatruimtes _tonen

en: Log conversations
nl: Gesprekken opslaan

en: Display incoming events in the notification area
nl: Geef binnenkomende meldingen weer in het mededelingengebied

en: _Automatically connect on startup
nl: _Automatisch verbinden bij opstarten

en: Behavior
nl: Gedrag

en: General
nl: Algemeen

en: _Enable bubble notifications
nl: Ballonnotificatie inscha_kelen

en: Disable notifications when _away or busy
nl: Notificaties _uitschakelen indien afwezig of bezig

en: Enable notifications when the _chat is not focused
nl: Notificaties tonen als de _chat geen focus heeft

en: Enable notifications when a contact comes online
nl: Notificaties tonen als een contact online komt

en: Enable notifications when a contact goes offline
nl: Notificaties tonen als een contact offline gaat

en: Notifications
nl: Notificaties

en: _Enable sound notifications
nl: _Geluidswaarschuwingen inschakelen

en: Disable sounds when _away or busy
nl: Geluid uitschakelen indien _afwezig of bezig

en: Play sound for events
nl: Geluid afspelen voor gebeurtenissen

en: Sounds
nl: Geluiden

en: Use _echo cancellation to improve call quality
nl: Gebruik _echo-onderdrukking om de gesprekskwaliteit te verbeteren

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
nl: Door echo-onderdrukking komt uw stem helderder over bij anderen, maar het kan op sommige computers problemen veroorzaken. Als u, of de andere persoon, vreemde geluiden of klikken hoort tijdens het gesprek, probeer dan echo-onderdrukking uit te zetten en het gesprek opnieuw te starten.

en: _Publish location to my contacts
nl: _Locatie aan mijn contacten bekendmaken

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
nl: Beperkte nauwkeurigheid van de locatie betekent dat alleen uw woonplaats, provincie en land bekend gemaakt zullen worden. GPS-coördinaten zullen tot 1 decimaal nauwkeurig zijn.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
nl: _Nauwkeurigheid van locatie beperken

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
nl: De lijst met talen toont alleen de talen waarvoor u een woordenboek heeft geïnstalleerd.

en: Enable spell checking for languages:
nl: Spellingcontrole inschakelen voor de volgende talen:

en: Spell Checking
nl: Spellingcontrole

en: Chat Th_eme:
nl: _Chatthema:

en: Themes
nl: Thema's

en: Provide Password
nl: Voer wachtwoord in

en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

en: You need to set up an account to see contacts here.
nl: U dient een account in te stellen om hier contacten te zien.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
nl: Helaas, %s-accounts kunnen niet worden gebruikt zolang uw %s-software niet is bijgewerkt.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
nl: %s-account vereist authortisatie

en: Online Accounts
nl: Online-accounts

en: Update software…
nl: Software bijwerken…

en: Reconnect
nl: Opnieuw verbinden

en: Edit Account
nl: Account bewerken

en: Close
nl: Sluiten

en: Top up account
nl: Tegoed aanvullen

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
nl: U dient een van uw accounts te activeren om hier contacten te zien.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
nl: U dient %s te activeren om hier contacten te zien.

en: Change your presence to see contacts here
nl: U dient uw aanwezigheid te wijzigen om hier contacten te zien

en: No match found
nl: Geen resultaten

en: You haven't added any contacts yet
nl: U heeft nog geen contacten toegevoegd

en: No online contacts
nl: Geen online-contacten

en: _New Conversation…
nl: _Nieuwe chat…

en: New _Call…
nl: Nieuwe _oproep…

en: Contacts
nl: Contacten

en: _Add Contacts…
nl: Contacten _toevoegen…

en: _Search for Contacts…
nl: Contacten _zoeken…

en: _Blocked Contacts
nl: Ge_blokkeerde contacten

en: _Rooms
nl: _Ruimten

en: _Join…
nl: _Binnengaan…

en: Join _Favorites
nl: _Bladwijzers openen

en: _Manage Favorites
nl: _Bladwijzers beheren

en: _File Transfers
nl: _Bestandsoverdrachten

en: P_references
nl: _Voorkeuren

en: Help
nl: Hulp

en: About
nl: Info

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: Account settings
nl: Accountinstellingen

en: Go _Online
nl: Ga _online

en: Show _Offline Contacts
nl: _Offline-contacten tonen

en: Done
nl: Klaar

en: Please enter your account details
nl: Voer uw accountinformatie in

en: Edit %s account options
nl: Accountinformatie %s bewerken

en: Integrate your IM accounts
nl: Uw IM-accounts integreren
