Empathy - en to ro translation catalogue (730 entries)

en: IM Client
ro: Client de mesagerie instant

en: Empathy Internet Messaging
ro: Empathy – Mesagerie instant

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
ro: Discută pe Google Talk, Facebook, Yahoo!, MSN sau multe alte servicii de mesagerie

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
ro: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;conversație;discuție;mesagerie;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
ro: Empathy este aplicația de mesagerie instant implicită pentru mediul de desktop GNOME. Empathy se poate conecta la AIM, MSN, Jabber (inclusiv Facebook și Google talk), IRC și multe alte rețele de mesagerie. Puteți conversa prin text, apeluri audio și video sau chiar să transferați fișiere, în funcție de ce permite programul folosit de contactul dumneavoastră.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
ro: Empathy oferă mesagerie integrată pentru desktopul Gnome. Nu ratați niciun un mesaj.  Puteți răspunde contactelor fără să deschideți Empathy!

en: Connection managers should be used
ro: Ar trebui să folosiți gestionari de conexiune

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
ro: Dacă gestionarii de conexiuni ar trebui folosiți pentru deconectare/reconectare automată.

en: Empathy should auto-connect on startup
ro: La pornire, Empathy ar trebui să se conecteze automat

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
ro: Dacă Empathy ar trebui să vă autentifice automat în conturile dumneavoastră la pornire.

en: Empathy should auto-away when idle
ro: Empathy ar trebui să schimbe starea în „plecat” când calculatorul este inactiv

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
ro: Dacă Empathy ar trebui să schimbe automat starea în „plecat” când calculatorul este inactiv.

en: Empathy default download folder
ro: Dosarul implicit de descărcare pentru Empathy

en: The default folder to save file transfers in.
ro: Dosarul implicit în care se salvează fișierele transferate.

en: Show offline contacts
ro: Arată contactele deconectate

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
ro: Dacă să fie afișate contactele deconectate în lista de contacte.

en: Show Balance in contact list
ro: Arată creditul în lista de contacte

en: Whether to show account balances in the contact list.
ro: Dacă să fie afișate creditele în lista de contacte.

en: Hide main window
ro: Ascunde fereastra principală

en: Hide the main window.
ro: Ascunde fereastra principală.

en: Default directory to select an avatar image from
ro: Dosarul implicit din care se alege imaginea avatarului

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
ro: Ultimul dosar din care a fost aleasă o imagine pentru avatar.

en: Open new chats in separate windows
ro: Deschide discuțiile noi în ferestre separate

en: Always open a separate chat window for new chats.
ro: Deschide întotdeauna o fereastră separată pentru discuțiile noi.

en: Display incoming events in the status area
ro: Afișează evenimentele sosite în zona de stare

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
ro: Afișează evenimente sosite în zona de stare. Dacă are valoarea „fals”, prezintă-le utilizatorului imediat.

en: The position for the chat window side pane
ro: Poziția panoului lateral din fereastra de discuții

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
ro: Poziția memorată (în pixeli) a panoului lateral din fereastra de discuții.

en: Show contact groups
ro: Arată grupurile de contacte

en: Whether to show groups in the contact list.
ro: Dacă să fie afișate grupurile în lista de contacte.

en: Use notification sounds
ro: Folosește sunete de notificare

en: Whether to play a sound to notify of events.
ro: Dacă să fie redate notificări sonore pentru evenimente.

en: Disable sounds when away
ro: Dezactivează sunetele când utilizatorul este plecat

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
ro: Dacă să fie redate notificări sonore când utilizatorul este plecat sau ocupat.

en: Play a sound for incoming messages
ro: Redă un sunet la primirea mesajelor

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
ro: Dacă să fie redat un sunet la primirea mesajelor.

en: Play a sound for outgoing messages
ro: Redă un sunet pentru mesajele trimise

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
ro: Dacă să fie redat un sunet la trimiterea mesajelor.

en: Play a sound for new conversations
ro: Redă un sunet pentru conversațiile noi

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
ro: Dacă să fie redat un sunet la începerea unei conversații noi.

en: Play a sound when a contact logs in
ro: Redă un sunet la conectarea unui contact

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
ro: Dacă să fie redate notificări sonore la autentificarea unui contact.

en: Play a sound when a contact logs out
ro: Redă un sunet la deconectarea unui contact

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
ro: Dacă să fie redate notificări sonore la deconectarea unui contact.

en: Play a sound when we log in
ro: Redă un sunet când mă conectez

en: Whether to play a sound when logging into a network.
ro: Dacă să fie redat un sunet la conectarea la rețea.

en: Play a sound when we log out
ro: Redă un sunet când mă deconectez

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
ro: Dacă să fie redat un sunet, la deconectarea de la o rețea.

en: Enable popup notifications for new messages
ro: Activează notificările de tip popup pentru mesaje noi

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
ro: Dacă să fie afișată o notificare popup la primirea de mesaje noi.

en: Disable popup notifications when away
ro: Dezactivează notificările de tip popup când utilizatorul este plecat

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
ro: Dacă să fie afișate notificări popup când utilizatorul este plecat sau ocupat.

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
ro: Notificări popup dacă conversația nu este focalizată

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
ro: Dacă să fie afișată o notificare popup la primirea de mesaje noi, chiar dacă conversația este deja deschisă, dar nu este focalizată.

en: Pop up notifications when a contact logs in
ro: Notificări popup la autentificarea unui contact

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
ro: Dacă să fie afișată o notificare popup atunci când un contact se conectează.

en: Pop up notifications when a contact logs out
ro: Notificări popup la deconectarea unui contact

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
ro: Dacă să fie afișată o notificare popup atunci când un contact se deconectează.

en: Use graphical smileys
ro: Folosește emoticoane grafice

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
ro: Dacă să fie afișate emoticoanele ca imagini (și nu ca text) în conversații.

en: Show contact list in rooms
ro: Arată lista contactelor în canale de discuții

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
ro: Dacă să fie afișată lista de contacte în ferestrele de discuții.

en: Chat window theme
ro: Tema ferestrei de discuții

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
ro: Tema care este folosită pentru a afișa conversația în ferestrele de discuții.

en: Chat window theme variant
ro: Varianta de temă pentru fereastra de discuții

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
ro: Varianta de temă care este folosită pentru a afișa conversația în ferestrele de discuții.

en: Path of the Adium theme to use
ro: Calea către tema Adium de utilizat

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
ro: Calea către tema Adium de utilizat, dacă tema utilizată pentru conversații este Adium. Învechit.

en: Enable WebKit Developer Tools
ro: Activează uneltele de dezvoltare WebKit

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
ro: Dacă ar trebui activate uneltele de dezvoltare WebKit, cum ar fi Inspectorul Web.

en: Inform other users when you are typing to them
ro: Informați alți utilizatori atunci când tastați

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
ro: Dacă să trimită stările de conversație „compunere” și „pauză”. Nu afectează momentan starea „plecat”.

en: Use theme for chat rooms
ro: Folosește tema pentru canalele de discuții

en: Whether to use the theme for chat rooms.
ro: Dacă să fie folosită tema pentru canalele de discuții.

en: Spell checking languages
ro: Corectare ortografică a limbilor

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
ro: Listă de corectoare ortografice de folosit, separate prin virgulă (de ex: „en, fr, ro”).

en: Enable spell checker
ro: Activează corectorul ortografic

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
ro: Dacă să fie verificate cuvintele tastate după limbile selectate.

en: Nick completed character
ro: Caracter de completare a pseudonimului

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
ro: Caracterul de adăugat după un pseudonim când se folosește completarea cu tab a pseudonimului în grupurile de discuții.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
ro: Empathy ar trebui să folosească avatarul contactului ca iconiță a ferestrei de discuții

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
ro: Dacă Empathy ar trebui să folosească avatarul contactului ca iconiță a ferestrei de discuții.

en: Last account selected in Join Room dialog
ro: Ultimul cont selectat în dialogul de alăturare la canale de discuții

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
ro: Calea D-Bus a ultimului cont selectat pentru a intra într-o fereastră.

en: Camera device
ro: Cameră

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
ro: Camera implicită folosită în apeluri video, ex: /dev/video0.

en: Camera position
ro: Poziția camerei

en: Position the camera preview should be during a call.
ro: Poziția la care previzualizarea camerei ar trebui să fie în timpul unui apel.

en: Echo cancellation support
ro: Asistență pentru anularea ecoului

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
ro: Specifică dacă se va activa filtrul de anulare a ecoului a lui Pulseaudio.

en: Show hint about closing the main window
ro: Arată un indiciu despre închiderea ferestrei principale

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
ro: Dacă să fie afișat un dialog de confirmare la închiderea ferestrei principale de la butonul „x” din bara de titlu.

en: Empathy can publish the user's location
ro: Empathy poate publica locația utilizatorului

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
ro: Dacă Empathy poate să publice contactelor locația utilizatorului.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
ro: Empathy ar trebui să reducă acuratețea locației

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
ro: Dacă Empathy ar trebui să reducă acuratețea locației din motive de intimitate.

en: No reason was specified
ro: Nu a fost specificat vreun motiv

en: The change in state was requested
ro: S-a cerut schimbarea de stare

en: You canceled the file transfer
ro: Ați anulat transferul de fișiere

en: The other participant canceled the file transfer
ro: Celălalt participant a anulat transferul de fișiere

en: Error while trying to transfer the file
ro: Eroare la încercarea de a transfera fișierul

en: The other participant is unable to transfer the file
ro: Celălalt participant nu poate transfera fișierul

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

en: File transfer completed, but the file was corrupted
ro: Transfer de fișiere finalizat, dar fișierul a fost corupt

en: File transfer not supported by remote contact
ro: Transferul de fișiere nu este suportat de contactul cu care discutați

en: The selected file is not a regular file
ro: Fișierul ales nu este unul obișnuit

en: The selected file is empty
ro: Fișierul selectat este gol

en: Missed call from %s
ro: Apel pierdut de la %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
ro: Ați sunat pe %s

en: Call from %s
ro: Apel de la %s

en: Available
ro: Disponibil

en: Busy
ro: Ocupat

en: Away
ro: Plecat

en: Invisible
ro: Invizibil

en: Offline
ro: Deconectat

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: No reason specified
ro: Niciun motiv specificat

en: Status is set to offline
ro: Mesajul de stare este trecut ca deconectat.

en: Network error
ro: Eroare de rețea

en: Authentication failed
ro: Autentificare eșuată

en: Encryption error
ro: Eroare de criptare

en: Name in use
ro: Nume în uz

en: Certificate not provided
ro: Nu s-a furnizat un certificat

en: Certificate untrusted
ro: Certificatul nu este de încredere

en: Certificate expired
ro: Certificatul a expirat

en: Certificate not activated
ro: Certificatul nu este activat

en: Certificate hostname mismatch
ro: Nepotrivire de nume de gazdă în certificat

en: Certificate fingerprint mismatch
ro: Nepotrivire de amprentă în certificat

en: Certificate self-signed
ro: Certificat semnat de el însuși

en: Certificate error
ro: Eroare de certificat

en: Encryption is not available
ro: Criptarea nu este disponibilă

en: Certificate is invalid
ro: Certificatul nu este valid

en: Connection has been refused
ro: Conexiunea a fost refuzată

en: Connection can't be established
ro: Conexiunea nu poate fi stabilită

en: Connection has been lost
ro: Conexiunea a fost pierdută

en: This account is already connected to the server
ro: Aceast cont este deja conectat la server

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
ro: Conexiunea a fost înlocuită de o nouă conexiune utilizând aceeași resursă

en: The account already exists on the server
ro: Acest cont există deja de pe server

en: Server is currently too busy to handle the connection
ro: Serverul este în prezent prea ocupat să se ocupe de conexiune

en: Certificate has been revoked
ro: Certificatul a fost revocat

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
ro: Certificatul folosește un algoritm de criptare nesigur sau slab criptografic

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
ro: Lungimea certificatului serverului sau adâncimea lanțului de certificate al serverului depășește limitele impuse de biblioteca de criptografie

en: Your software is too old
ro: Programul este prea vechi

en: Internal error
ro: Eroare internă

en: All accounts
ro: Toate conturile

en: Click to enlarge
ro: Clic pentru mărire

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
ro: Autentificarea pentru contul <b>%s</b> a eșuat

en: Retry
ro: Încercați din nou

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
ro: Introduceți parola pentru contul
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
ro: Memorează parola

en: There was an error starting the call
ro: A apărut o eroare la pornirea apelului

en: The specified contact doesn't support calls
ro: Contactul selectat nu suportă apeluri

en: The specified contact is offline
ro: Contactul selectat este deconectat

en: The specified contact is not valid
ro: Contactul selectat nu este valid

en: Emergency calls are not supported on this protocol
ro: Apelurile de urgență nu sunt suportate de către acest protocol

en: You don't have enough credit in order to place this call
ro: Nu aveți sold suficient pentru a efectua acest apel

en: Failed to open private chat
ro: Nu s-a putut deschide conversația privată

en: Topic not supported on this conversation
ro: Această conversație nu are un subiect definit

en: You are not allowed to change the topic
ro: Nu aveți dreptul să modificați subiectul

en: Invalid contact ID
ro: ID de contact invalid

en: /clear: clear all messages from the current conversation
ro: /clear: curăță toate mesajele din conversația curentă

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
ro: /topic <topic>: modifică subiectul conversației curente

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
ro: /join <identificator cameră>: alăturare la un nou canal de discuții

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
ro: /j <identificator cameră>: alăturare la un nou canal de discuții

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
ro: /part [<chat room ID>] [<reason>]: părăsește canalul de discuții, implicit cel curent

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
ro: /query <id contact> [<message>]: deschide o conversație privată

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
ro: /msg <id contact> <message>: deschide o conversație privată

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
ro: /nick <pseudonim>: modifică pseudonimul pe serverul curent

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
ro: /me <mesaj>: trimite un mesaj de tip ACTION conversației curente

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
ro: /say <mesaj>: trimite <mesaj> conversației curente. Această comandă vă permite să trimiteți un mesaj ce începe cu „/”. De exemplu: „/say /join este folosit pentru alăturarea la un nou canal de discuții”

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
ro: /whois <contact ID>: afișează informații despre un contact

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
ro: /help [<comanda>]: afișează toate comenzile suportate. Dacă <comanda> este definită, se va afișa un ghid de utilizare pentru aceasta.

en: Usage: %s
ro: Utilizare: %s

en: Unknown command
ro: Comandă necunoscută

en: Unknown command; see /help for the available commands
ro: Comandă necunoscută: utilizați /help pentru a vedea comenzile disponibile

en: insufficient balance to send message
ro: credit insuficient pentru a trimite mesajul

en: Error sending message '%s': %s
ro: Eroare la trimiterea mesajului „%s”: %s

en: Error sending message: %s
ro: Eroare la trimiterea mesajului : %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
ro: credit insuficient pentru a trimite mesajul. <a href='%s'>Încărcați</a>.

en: not capable
ro: incapabil

en: offline
ro: deconectat

en: invalid contact
ro: contact invalid

en: permission denied
ro: permisiune respinsă

en: too long message
ro: mesaj prea lung

en: not implemented
ro: neimplementat

en: unknown
ro: necunoscut

en: Topic:
ro: Subiect:

en: Topic set to: %s
ro: Subiect definit la: %s

en: Topic set by %s to: %s
ro: Subiect modificat de %s în: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
ro: Niciun subiect definit

en: (No Suggestions)
ro: (Nicio sugestie)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
ro: Adaugă „%s” în dicționar

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
ro: Adaugă „%s” în dicționarul de limbă %s

en: Insert Smiley
ro: Inserează un emoticon

note: send button
en: _Send
ro: _Trimite

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
ro: _Sugestii de corectare ortografică

en: Failed to retrieve recent logs
ro: Nu s-au putut obține înregistrările recente

en: %s has disconnected
ro: %s s-a deconectat

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
ro: %1$s a fost dat afară de %2$s

en: %s was kicked
ro: %s a fost dat afară

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
ro: %2$s a blocat accesul lui de %1$s

en: %s was banned
ro: %s a fost blocat

en: %s has left the room
ro: %s a părăsit canalul de discuții

en: %s has joined the room
ro: %s s-a alăturat canalului de discuții

en: %s is now known as %s
ro: %s este acum cunoscut ca %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
ro: Deconectat

note: Add message
en: Would you like to store this password?
ro: Doriți să se stocheze această parolă?

en: Remember
ro: Reține

en: Not now
ro: Nu acum

en: Wrong password; please try again:
ro: Parolă incorectă; încercați din nou:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
ro: Acest canal este protejat de o parolă:

en: Join
ro: Alăturare

en: Connected
ro: Conectat

en: Conversation
ro: Conversație

en: Unknown or invalid identifier
ro: Identificator necunoscut sau nevalid

en: Contact blocking temporarily unavailable
ro: Blocarea contactelor nu este disponibilă temporar

en: Contact blocking unavailable
ro: Blocarea contactelor nu este disponibilă

en: Permission Denied
ro: Permisiune respinsă

en: Could not block contact
ro: Nu s-a putut bloca contactul

en: Edit Blocked Contacts
ro: Editează contactele blocate

note: Account and Identifier
en: Account:
ro: Cont:

en: Blocked Contacts
ro: Contacte blocate

en: Remove
ro: Elimină

note: Title
en: Search contacts
ro: Caută contacte

en: Search:
ro: Caută:

en: _Add Contact
ro: _Adaugă contact

en: No contacts found
ro: Nu s-a găsit niciun contact

en: Contact search is not supported on this account
ro: Căutarea contactelor nu este suportată pentru acest cont

en: Your message introducing yourself:
ro: Mesajul dumneavoastră de introducere:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
ro: Te rog permite-mi să văd când ești conectat. Mulțumesc!

en: Save Avatar
ro: Salvează avatarul

en: Unable to save avatar
ro: Nu se poate salva avatarul

en: Account
ro: Cont

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
ro: Identificator

en: Contact Details
ro: Detalii despre contact

en: Information requested…
ro: Informații cerute...

en: <b>Location</b> at (date)
ro: <b>Locație</b> la (data)

en: Client Information
ro: Informații despre client

en: OS
ro: SO

en: Version
ro: Versiune

en: Groups
ro: Grupuri

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
ro: Selectați grupurile în care doriți să apară acest contact. Rețineți că puteți selecta mai mult de un grup sau niciun grup.

en: _Add Group
ro: _Adaugă un grup

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
ro: Selectează

en: Group
ro: Grup

en: New Contact
ro: Contact nou

en: Block %s?
ro: Blocați %s?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
ro: Sigur doriți să blocați „%s”? Nu vă va mai putea contacta de acum.

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
ro[0]: Identitatea următoare va fi blocată:
ro[1]: Identitățile următoare vor fi blocate:
ro[2]: Identitățile următoare vor fi blocate:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
ro[0]: Identitatea următoare nu poate fi blocată:
ro[1]: Identitățile următoare nu pot fi blocate:
ro[2]: Identitățile următoare nu pot fi blocate:

en: _Block
ro: _Blochează

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
ro[0]: _Raportează acest contact ca abuziv
ro[1]: _Raportează aceste contacte ca abuzive
ro[2]: _Raportează aceste contacte ca abuzive

en: Edit Contact Information
ro: Modifică informațiile contactului

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
ro: Contacte îmbinate

en: gnome-contacts not installed
ro: gnome-contacts nu este instalat

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
ro: Vă rugăm instalați Contacte Gnome pentru a accesa detaliile de contact.

en: Select account to use to place the call
ro: Selectați contul pe care doriți să îl utilizați pentru a apela

en: Call
ro: Apel

en: Mobile
ro: Telefon mobil

en: Work
ro: Muncă

en: HOME
ro: ACASĂ

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
ro: Apelează %s (%s)

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
ro: Apel %s

en: _Block Contact
ro: _Blochează un contact

en: Remove from _Group '%s'
ro: Elimină din _grupul „%s”

en: Delete and _Block
ro: Șterge și _blochează

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
ro: Sigur doriți să eliminați contactul „%s”?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
ro: Sigur doriți să eliminați contactul îmbinat „%s”? Rețineți că acest lucru va elimina toate contactele care alcătuiesc acest contact îmbinat.

en: Removing contact
ro: Eliminare contact

en: _Remove
ro: _Elimină

note: add chat button
en: _Chat
ro: Dis_cuție

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
ro: Apel _audio

[ctx: menu item]
en: _Video Call
ro: Apel _video

en: _Previous Conversations
ro: Conversații an_terioare

en: Send File
ro: Trimite un fișier

en: Share My Desktop
ro: Partajează desktopul

en: Infor_mation
ro: Infor_mații

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
ro: _Editare

note: send invitation
en: Inviting you to this room
ro: Sunteți invitat în acest canal de discuții

en: _Invite to Chat Room
ro: _Invită într-un canal de discuții

en: _Add Contact…
ro: _Adaugă un contact…

en: Do you really want to remove the group '%s'?
ro: Sigur doriți să eliminați grupul „%s”?

en: Removing group
ro: Eliminare grup

en: Re_name
ro: Nume real:

en: Channels:
ro: Canale:

en: Country ISO Code:
ro: Codul ISO al țării:

en: Country:
ro: Țară:

en: State:
ro: Stat:

en: City:
ro: Oraș:

en: Area:
ro: Zonă:

en: Postal Code:
ro: Cod poștal:

en: Street:
ro: Stradă:

en: Building:
ro: Clădire:

en: Floor:
ro: Etaj:

en: Room:
ro: Canal de discuții:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Accuracy Level:
ro: Nivel acuratețe:

en: Error:
ro: Eroare:

en: Vertical Error (meters):
ro: Eroare verticală (metri):

en: Horizontal Error (meters):
ro: Eroare orizontală (metri):

en: Speed:
ro: Viteză:

en: Bearing:
ro: Orientare:

en: Climb Speed:
ro: Viteză de urcare:

en: Last Updated on:
ro: Actualizat ultima dată pe:

en: Longitude:
ro: Longitudine:

en: Latitude:
ro: Latitudine:

en: Altitude:
ro: Altitudine:

en: Location
ro: Locație

en: %B %e, %Y at %R UTC
ro: %e %B %Y la %R UTC

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
ro: Identificator:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
ro[0]: Contact îmbinat ce conține %u contact
ro[1]: Contact îmbinat ce conține %u contacte
ro[2]: Contact îmbinat ce conține %u de contacte

en: <b>Location</b> at (date)
ro: <b>Locație</b> la (data)

en: Online from a phone or mobile device
ro: Conectat de la un telefon sau dispozitiv mobil

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
ro: Empathy poate descoperi automat și poate comunica cu persoane conectate la aceeași rețea ca dumneavoastră. Dacă doriți să utilizați această facilitate, verificați dacă detaliile de mai jos sunt corecte.

en: People nearby
ro: Persoane din apropiere

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
ro: Puteți modifica cu ușurință aceste detalii mai târziu sau puteți dezactiva această facilitate selectând <span style="italic">Editare → Conturi</span> din lista de contacte.

en: History
ro: Istoric

en: Show
ro: Arată

en: Search
ro: Caută

en: Chat in %s
ro: Conversație în %s

en: Chat with %s
ro: Conversație cu %s

en: %s second | %s seconds
ro[0]: o secundă
ro[1]: %s secunde
ro[2]: %s de secunde

en: %s minute | %s minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: %s minute
ro[2]: %s de minute

en: Call took %s, ended at %s
ro: Apelul a durat %s și s-a terminat la %s

en: Today
ro: Azi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Anytime
ro: Oricând

en: Anyone
ro: Oricine

en: Who
ro: Cine

en: When
ro: Când

en: Anything
ro: Orice

en: Text chats
ro: Conversații text

en: Calls
ro: Apeluri

en: Incoming calls
ro: Apeluri primite

en: Outgoing calls
ro: Apeluri expediate

en: Missed calls
ro: Apeluri pierdute

en: What
ro: Ce

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
ro: Sigur doriți să ștergeți conversațiile anterioare?

en: Clear All
ro: Șterge tot

en: Delete from:
ro: Șters din:

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editare

en: Delete All History…
ro: Șterge tot istoricul...

en: Profile
ro: Profil

en: Chat
ro: Discută

en: page 2
ro: pagina 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
ro: <span size="x-large">Se încarcă…</span>

en: What kind of chat account do you have?
ro: Ce fel de cont aveți?

en: Add new account
ro: Adaugă un cont nou

en: Enter a contact identifier or phone number:
ro: Introduceți un identificator al persoanei sau un număr de telefon:

note: add video button
en: _Video Call
ro: Apel _video

note: add audio button
en: _Audio Call
ro: Apel _audio

note: Tweak the dialog
en: New Call
ro: Apel nou

en: The contact is offline
ro: Contactul selectat este deconectat

en: The specified contact is either invalid or unknown
ro: Contactul specificat este invalid sau necunoscut

en: The contact does not support this kind of conversation
ro: Această conversație nu are un subiect definit

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
ro: Funcționalitatea solicitată nu este implementată pentru acest protocol

en: Could not start a conversation with the given contact
ro: Nu se poate începe o conversație cu contactul precizat

en: You are banned from this channel
ro: Aveți interdicție pe acest canal

en: This channel is full
ro: Canalul este plin

en: You must be invited to join this channel
ro: Trebuie să fiți invitat pentru a intra în acest canal

en: Can't proceed while disconnected
ro: Nu se poate continua în timp ce contactul este deconectat

en: Permission denied
ro: Permisiune respinsă

en: There was an error starting the conversation
ro: A apărut o eroare în timpul pornirii conversației

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
ro: Conversație nouă

en: Password Required
ro: Necesită parolă

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
ro: Mesaj personalizat…

en: Edit Custom Messages…
ro: Editează mesajele personalizate…

en: Click to remove this status as a favorite
ro: Apăsați pentru a elimina acest mesaj de stare din lista de favorite

en: Click to make this status a favorite
ro: Apăsați pentru a adăuga acest mesaj de stare în lista de favorite

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
ro: <b>Mesaj curent: %s</b>
    <small><i>Apăsați Enter pentru a stabili noul mesaj sau Esc pentru a anula.</i></small>

en: Set status
ro: Setează mesajul de status

note: Custom messages
en: Custom messages…
ro: Mesaje personalizate…

en: _Match case
ro: _Majuscule semnificative

en: Find:
ro: Caută:

en: _Previous
ro: Tabul _precedent

en: _Next
ro: _Tabul următor

en: Mat_ch case
ro: Majus_cule semnificative

en: Phrase not found
ro: Fraza n-a fost găsită

en: Received an instant message
ro: Ați primit un mesaj instant

en: Sent an instant message
ro: Ați trimis un mesaj instant

en: Incoming chat request
ro: Cerere de începere a unei discuții

en: Contact connected
ro: Contact conectat

en: Contact disconnected
ro: Contact deconectat

en: Connected to server
ro: Conectat la server

en: Disconnected from server
ro: Deconectat de la server

en: Incoming voice call
ro: Ați primit un apel vocal

en: Outgoing voice call
ro: Ați lansat un apel vocal

en: Voice call ended
ro: Apel vocal terminat

en: Edit Custom Messages
ro: Modificare mesajele personalizate

en: Subscription Request
ro: Cerere de abonare

en: %s would like permission to see when you are online
ro: %s cere permisiunea să vadă când sunteți conectat

en: _Decline
ro: _Refuză

en: _Accept
ro: _Acceptă

en: Message edited at %s
ro: Mesaj modificat la %s

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
ro: Identitatea furnizată de către serverul de chat nu poate fi verificată.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
ro: Certificatul nu este semnat de o autoritate de certificare.

en: The certificate has expired.
ro: Certificatul a expirat.

en: The certificate hasn't yet been activated.
ro: Certificatul nu a fost încă activat.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
ro: Certificatul nu are amprenta așteptată.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
ro: Numele de gazdă verificat de certificat nu se potrivește cu numele serverului.

en: The certificate is self-signed.
ro: Certificatul este auto-semnat.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
ro: Certificatul a fost revocat de către autoritatea de certificare emitentă.

en: The certificate is cryptographically weak.
ro: Certificatul este slab din punct de vedere criptografic.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
ro: Lungimea certificatului depășește limitele verificabile.

en: The certificate is malformed.
ro: Certificatul este malformat.

en: Expected hostname: %s
ro: Nume de gazdă așteptat: %s

en: Certificate hostname: %s
ro: Nume gazdă certificat: %s

en: C_ontinue
ro: C_ontinuă

en: Untrusted connection
ro: Conexiune nesecurizată

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
ro: Această conexiune nu este de încredere. Doriți să continuați oricum?

en: Remember this choice for future connections
ro: Ține minte această alegere pentru viitoarele conexiuni

en: Certificate Details
ro: Detalii certificat

en: Unable to open URI
ro: Nu se poate deschide URI-ul

en: Select a file
ro: Alegeți un fișier

en: Insufficient free space to save file
ro: Nu este suficient spațiu liber pentru a salva fișierul

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
ro: Este necesar un spațiu liber de %s pentru a salva acest fișier, dar doar %s sunt disponibili. Alegeți o altă locație.

en: Incoming file from %s
ro: Se primește un fișier de la %s

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
ro: _Copiază adresa legăturii

note: Open Link menu item
en: _Open Link
ro: _Deschide legătura

note: Inspector
en: Inspect HTML
ro: Inspectează HTML

en: Top Contacts
ro: Contacte de top

en: People Nearby
ro: Persoane din apropiere

en: Ungrouped
ro: Negrupate

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
ro: Serverul nu a putut găsi contactul: %s

en: An Instant Messaging client for GNOME
ro: Un client de mesagerie instant pentru GNOME

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
ro: Nu afișa niciun dialog; fă orice acțiune (de ex: importare) și ieși

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
ro: Nu afișa niciun dialog, decât dacă sunt numai conturi de „Persoane din apropiere”

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
ro: Alege inițial contul dat (de ex: gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: - Empathy Accounts
ro: - Conturi Empathy

en: Empathy Accounts
ro: Conturi Empathy

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
ro: Există modificări nesalvate pentru contul %s.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
ro: Contul nou nu a fost încă salvat.

en: Connecting…
ro: Se conectează…

en: Offline — %s
ro: Deconectat – %s

en: Disconnected — %s
ro: Deconectat – %s

en: Offline — No Network Connection
ro: Deconectat – Nicio conexiune la rețea

en: Unknown Status
ro: Mesaj de stare necunoscut

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
ro: Acest cont a fost dezactivat deoarece se bazează pe un suport vechi ce nu mai este întreținut. Vă rugăm să instalați telepathy-haze și reporniți sesiunea pentru a migra contul.

en: Offline — Account Disabled
ro: Deconectat – Cont dezactivat

en: Edit Connection Parameters
ro: Modifică parametrii conexiunii

en: _Edit Connection Parameters…
ro: Modifică param_etrii conexiunii…

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
ro: Doriți să eliminați %s de pe calculatorul dumneavoastră?

en: This will not remove your account on the server.
ro: Această acțiune nu va elimina contul de pe server.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
ro: Sunteți pe cale să alegeți un alt cont, ceea ce va duce
    la pierderea modificărilor curente. Doriți să continuați?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
ro: _Activat

note: Menu item: Rename
en: Rename
ro: Redenumește

en: _Skip
ro: _Omite

en: _Connect
ro: _Conectare

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
ro: Sunteți pe cale să închideți fereastra, ceea ce va duce
    la pierderea modificărilor curente. Doriți să continuați?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
ro: Conturi de mesagerie și VoIP

en: Add…
ro: Adaugă…

en: _Import…
ro: _Importă…

en: Loading account information
ro: Se încarcă informațiile despre cont

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
ro: Pentru a adăuga un cont nou, trebuie să instalați întâi suportul pentru fiecare protocol pe care doriți să-l folosiți.

en: No protocol backends installed
ro: Nu sunt instalate suporturi pentru protocol

en:  - Empathy authentication client
ro:  - Client de autentificare Empathy

en: Empathy authentication client
ro: Client de autentificare Empathy

en: Don't connect on startup
ro: Nu conecta la pornire

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
ro: Nu arăta lista de contacte sau orice alt dialog la pornire

en: - Empathy IM Client
ro: - Mesagerie instant Empathy

en: Error contacting the Account Manager
ro: Eroare la contactarea managerului de conturi

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
ro: A apărut o eroare în timp ce se încerca conectarea la managerul de conturi Telepathy. Eroarea a fost:
    
    %s

en: In a call
ro: Într-un apel

en: - Empathy Audio/Video Client
ro: - Client audio/video Empathy

en: Empathy Audio/Video Client
ro: Client audio/video Empathy

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
ro: %s a încercat să vă sune, dar erați deja în alt apel.

en: Incoming call
ro: Apel primit

en: Incoming video call from %s
ro: Apel video primit de la %s

en: Incoming call from %s
ro: Apel primit de la %s

en: Reject
ro: Respinge

en: Answer
ro: Răspunde

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
ro: Apel către %s

en: The IP address as seen by the machine
ro: Adresa IP așa cum este văzută de mașină

en: The IP address as seen by a server on the Internet
ro: Adresa de IP așa cum este văzută de către un server de pe Internet

en: The IP address of the peer as seen by the other side
ro: Adresa IP așa cum este văzută de către partenerul de conexiune

en: The IP address of a relay server
ro: Adresa IP a unui server releu

en: The IP address of the multicast group
ro: Adresa IP a grupului multicast

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: On hold
ro: În așteptare

en: Mute
ro: Mut

en: Duration
ro: Durată

en: Technical Details
ro: Detalii tehnice

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
ro: Programul utilizatorului %s nu înțelege niciunul dintre formatele audio suportate de calculatorul dumneavoastră

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
ro: Programul utilizatorului %s nu înțelege niciunul dintre formatele video suportate de calculatorul dumneavoastră

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
ro: Nu s-a putut realiza o conexiune către %s. Fie calculatorul dumneavoastră, fie calculatorul la care încercați să vă conectați se află într-o rețea ce nu permite conexiuni directe.

en: There was a failure on the network
ro: A apărut un eșec pe rețea

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
ro: Formatele audio necesare pentru acest apel nu sunt instalate pe calculatorul dumneavoastră

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
ro: Formatele video necesare pentru acest apel nu sunt instalate pe calculatorul dumneavoastră

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
ro: Ceva neașteptat a avut loc într-o componentă Telepathy. <a href="%s">Trimiteți un raport al erorii</a> și atașați mesajele din fereastra „Depanare” din meniul Ajutor.

en: There was a failure in the call engine
ro: A apărut un eșec în motorul apelurilor

en: The end of the stream was reached
ro: S-a ajuns la sfârșitul fluxului

en: Can't establish audio stream
ro: Nu s-a putut realiza fluxul audio

en: Can't establish video stream
ro: Nu s-a putut realiza fluxul video

en: Your current balance is %s.
ro: Creditul curent este %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
ro: Ne pare rău, nu aveți sold suficient pentru a efectua acest apel.

en: Top Up
ro: Încarcă

en: _Call
ro: _Apelează

en: _Microphone
ro: _Microfon

en: _Settings
ro: _Setări

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Debug
ro: _Depanare

en: Swap camera
ro: Înlocuiți camera

en: Minimise me
ro: Micșorează-mă

en: Maximise me
ro: Mărește-mă

en: Disable camera
ro: Dezactivează camera

en: Hang up
ro: Închide

en: Hang up current call
ro: Închide apelul curent

en: Video call
ro: Apel video

en: Start a video call
ro: Începe un apel video

en: Start an audio call
ro: Începe un apel audio

en: Show dialpad
ro: Arată tastatura numerică

en: Display the dialpad
ro: Afișează tastatura numerică

en: Toggle video transmission
ro: Comută transmisia video

en: Toggle audio transmission
ro: Comută transmisia audio

en: Encoding Codec:
ro: Codec de codificare:

en: Decoding Codec:
ro: Codec de decodificare:

en: Remote Candidate:
ro: Candidat la distanță:

en: Local Candidate:
ro: Candidat local:

en: - Empathy Chat Client
ro: - Client de chat Empathy

en: Name
ro: Nume

en: Room
ro: Canal de discuții

en: Auto-Connect
ro: Conectare automată

en: Manage Favorite Rooms
ro: Gestionează canalele de discuții favorite

en: Close this window?
ro: Închideți acestă fereastră?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
ro: Închiderea acestei ferestre vă va scoate din %s. Nu veți mai primi alte mesaje până ce nu reintrați.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
ro[0]: Închiderea acestei ferestre vă va scoate din canal. Nu veți mai putea primi mesaje până ce nu reintrați.
ro[1]: Închiderea acestei ferestre vă va scoate din %u canale. Nu veți mai putea primi mesaje până ce nu reintrați.
ro[2]: Închiderea acestei ferestre vă va scoate din %u de canale. Nu veți mai putea primi mesaje până ce nu reintrați.

en: Leave %s?
ro: Părăsiți %s?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
ro: Nu veți mai primi alte mesaje din această conversație până ce nu reintrați.

en: Close window
ro: Închide fereastra

en: Leave room
ro: Părăsește canalul

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
ro[0]: %s (%d necitit)
ro[1]: %s (%d necitite)
ro[2]: %s (%d necitite)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
ro[0]: %s (și %u altul)
ro[1]: %s (și altele %u)
ro[2]: %s (și altele %u)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
ro[0]: %s (%d necitit de la alții)
ro[1]: %s (%d necitite de la alții)
ro[2]: %s (%d necitite de la alții)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
ro[0]: %s (%d necitit de la toți)
ro[1]: %s (%d necitite de la toți)
ro[2]: %s (%d necitite de la toți)

en: Sending %d message | Sending %d messages
ro[0]: Trimite %d mesaj
ro[1]: Trimite %d mesaje
ro[2]: Trimite %d de mesaje

en: Typing a message.
ro: Tastează un mesaj.

en: _Conversation
ro: _Conversație

en: C_lear
ro: C_urăță

en: Insert _Smiley
ro: Inserează un e_moticon

en: _Favorite Chat Room
ro: Canal de discuții _favorit

en: Notify for All Messages
ro: Anunță-mă pentru toate mesajele

en: _Show Contact List
ro: Arată li_sta de contacte

en: Invite _Participant…
ro: Invită un _participant…

en: _Join Chat
ro: A_lăturare la conversație

en: Le_ave Chat
ro: Părăsește convers_ația

en: _Tabs
ro: _Taburi

en: _Previous Tab
ro: Tabul _precedent

en: _Next Tab
ro: _Tabul următor

en: _Undo Close Tab
ro: An_ulează închiderea tabului

en: Move Tab _Left
ro: Mută tabu_l la stânga

en: Move Tab _Right
ro: Mută tabul la d_reapta

en: _Detach Tab
ro: _Detașează tabul

en: Show a particular service
ro: Afișează un anumit serviciu

en: - Empathy Debugger
ro: - Depanator Empathy

en: Empathy Debugger
ro: Depanator Empathy

en: Save
ro: Salvează

en: Pastebin link
ro: Legătură Pastebin

en: Pastebin response
ro: Răspuns pastebin

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
ro: Datele sunt prea mari pentru o singură lipire. Vă rugăm salvați înregistrările într-un fișier.

en: Debug Window
ro: Fereastră de depanare

en: Send to pastebin
ro: Trimite la pastebin

en: Pause
ro: Pauză

en: Level
ro: Nivel

en: Debug
ro: Depanare

en: Info
ro: Informativ

en: Message
ro: Mesaj

en: Warning
ro: Avertisment

en: Critical
ro: Critic

en: Error
ro: Eroare

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
ro: Chiar dacă acestea nu afișează parolele, înregistrările pot conține informații confidențiale cum ar fi lista de contacte sau mesajele trimise sau primite recent.
    Dacă nu doriți ca aceste informații să fie disponibile într-o raportare de defect publică, puteți alege să limitați vizibilitatea raportului doar la dezvoltatorii Empathy prin afișarea câmpurilor avansate în <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">raportul de defect</a>.

en: Time
ro: Timp

en: Domain
ro: Domeniu

en: Category
ro: Categorie

en: Level
ro: Nivel

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
ro: Gestionarul de conexiuni ales nu suportă extensia de depanare la distanță.

en: Incoming video call
ro: Ați primit un apel video

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
ro: %s vă apelează video. Doriți să răspundeți?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
ro: %s vă apelează. Doriți să răspundeți?

en: _Reject
ro: _Respinge

en: _Answer
ro: Ră_spunde

en: _Answer with video
ro: _Răspunde cu imagine video

en: Room invitation
ro: Invitație canal de discuție

en: Invitation to join %s
ro: Invitație de alăturare la %s

en: %s is inviting you to join %s
ro: %s vă invită să vă alăturați la %s

en: _Join
ro: A_lăturare

en: %s invited you to join %s
ro: %s v-a invitat să vă alăturați la %s

en: You have been invited to join %s
ro: Ați fost invitat să vă alăturați la %s

en: Incoming file transfer from %s
ro: Transfer de fișiere primit de la %s

en: Password required
ro: Necesită parolă

en: 
    Message: %s
ro: 
    Mesaj: %s

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: %s of %s at %s/s
ro: %s din %s cu %s/s

en: %s of %s
ro: %s din %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
ro: Se primește „%s” de la %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
ro: Se trimite „%s” la %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
ro: Eroare la recepționarea „%s” de la %s

en: Error receiving a file
ro: Eroare la primirea unui fișier

en: Error sending "%s" to %s
ro: Eroare la trimiterea „%s” către %s

en: Error sending a file
ro: Eroare la trimiterea unui fișier

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
ro: „%s” primit de la %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
ro: „%s” trimis către %s

en: File transfer completed
ro: Transfer de fișiere încheiat

en: Waiting for the other participant's response
ro: Se așteaptă răspunsul celuilalt participant

en: Checking integrity of "%s"
ro: Se verifică integritatea pentru „%s”

en: Hashing "%s"
ro: Se calculează valoarea de dispersie pentru „%s”

en: File
ro: Fișier

en: Remaining
ro: Rămas

en: File Transfers
ro: Transfer fișiere

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
ro: Elimină din lista de transferuri transferurile complete, anulate și eșuate

en: _Import
ro: _Importă

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
ro: Nu s-au găsit conturi de importat. Empathy suportă actualmente importul de conturi din Pidgin.

en: Import Accounts
ro: Importă conturi

note: Translators: this is the header of a treeview column
en: Import
ro: Importare

en: Source
ro: Sursă

en: Invite Participant
ro: Invită un participant

en: Choose a contact to invite into the conversation:
ro: Alegeți contactul care va fi invitat în conversație:

en: Invite
ro: Invită

en: Chat Room
ro: Canal de discuții

en: Members
ro: Membri

en: Failed to list rooms
ro: Listarea canalelor de discuții a eșuat

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
ro: <b>%s</b>
    Invitație necesară: %s
    Parolă necesară: %s
    Membri: %s

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Join Room
ro: Alăturare la canale de discuții

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
ro: Introduceți numele canalului la care doriți să vă alăturați sau faceți clic pe unul sau mai multe canale din listă.

en: _Room:
ro: Cana_l:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
ro: Introduceți serverul care găzduiește canalul sau lăsați spațiul gol dacă canalul este pe serverul contului curent

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
ro: Introduceți serverul care găzduiește canalul sau lăsați spațiul gol dacă canalul este pe serverul contului curent

en: Couldn't load room list
ro: Nu s-a putut încărca lista canalelor de discuții

en: Room List
ro: Listă canale de discuții

en: Respond
ro: Răspunde

en: Answer with video
ro: Răspunde cu imagine video

en: Decline
ro: Refuză

en: Accept
ro: Acceptă

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
ro: Previzualizare

en: Message received
ro: Mesaj primit

en: Message sent
ro: Mesaj trimis

en: New conversation
ro: Conversație nouă

en: Contact comes online
ro: Contactul se conectează

en: Contact goes offline
ro: Contactul se deconectează

en: Account connected
ro: Cont conectat

en: Account disconnected
ro: Cont deconectat

en: Language
ro: Limbă

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Juliet
ro: Julieta

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
ro: O Romeo, Romeo, pentru ce ești Romeo?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
ro: Respinge-l pe tatăl tău și refuză numele lui;

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
ro: Sau dacă nu vei fi, jur pe dragostea mea

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I'll no longer be a Capulet.
ro: Și nu voi mai fi un Capulet.

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
ro: Voi auzi mai multe sau voi vorbi mai multe?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
ro: Julieta s-a deconectat

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Show groups
ro: Arată grupurile

en: Show account balances
ro: Arată creditele pentru cont

en: Contact List
ro: Listă de contacte

en: Start chats in:
ro: Deschide discuțiile în:

en: new ta_bs
ro: _file noi

en: new _windows
ro: f_erestre noi

en: Show _smileys as images
ro: Arată e_moticoanele ca imagini

en: Show contact _list in rooms
ro: Afișează _lista de contacte în canale de discuții

en: Log conversations
ro: Jurnal conversații

en: Display incoming events in the notification area
ro: Afișează evenimentele sosite în zona de notificare

en: _Automatically connect on startup
ro: Conectare _automată la pornire

en: Behavior
ro: Comportament

en: General
ro: Generale

en: _Enable bubble notifications
ro: Activ_ează notificările balon

en: Disable notifications when _away or busy
ro: Dez_activează notificările când utilizatorul este plecat sau ocupat

en: Enable notifications when the _chat is not focused
ro: Activează notificările _când discuția nu este în prim plan

en: Enable notifications when a contact comes online
ro: Activează notificările când un contact se conectează

en: Enable notifications when a contact goes offline
ro: Activează notificările când un contact se deconectează

en: Notifications
ro: Notificări

en: _Enable sound notifications
ro: Activ_ează notificările sonore

en: Disable sounds when _away or busy
ro: Dez_activează sunetele când utilizatorul este plecat sau ocupat

en: Play sound for events
ro: Redă sunete pentru evenimente

en: Sounds
ro: Sunete

en: Use _echo cancellation to improve call quality
ro: Utilizează reducerea _ecoului pentru a îmbunătăți calitatea apelului

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
ro: Funcția de reducere a ecoului vă va face vocea mai clară pentru cealaltă persoană, dar poate crea probleme pe unele calculatoare. Dacă dumneavoastră sau altă persoană auziți zgomote ciudate sau scăpări de sunete în timpul apelului, încercați să opriți funcția de reducere a ecoului, iar apoi reporniți apelul.

en: _Publish location to my contacts
ro: _Publică contactelor locația mea

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
ro: Acuratețea redusă a locației înseamnă că nimic mai precis decât orașul, statul și țara dumneavoastră nu vor fi publicate. Coordonatele GPS vor avea o precizie de o cifră zecimală.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
ro: _Redu acuratețea locației

en: Privacy
ro: Intimitate

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
ro: Lista limbilor reflectă doar limbile pentru care aveți instalat un dicționar.

en: Enable spell checking for languages:
ro: Activează verificarea ortografică pentru aceste limbi:

en: Spell Checking
ro: Verificare ortografică

en: Chat Th_eme:
ro: T_ema conversațiilor:

en: Variant:
ro: Variantă:

en: Themes
ro: Teme

en: Provide Password
ro: Furnizați parola

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: You need to set up an account to see contacts here.
ro: Trebuie să configurați un cont pentru a vedea contactele aici.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
ro: Ne pare rău, %s conturile nu pot fi utilizate până versiunea programului %s nu este actualizată.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
ro: Contul %s necesită autorizare

en: Online Accounts
ro: Conturi online

en: Update software…
ro: Actualizează programul…

en: Reconnect
ro: Reconectează

en: Edit Account
ro: Editare cont

en: Close
ro: Închide

en: Top up account
ro: Încarcă creditul contului

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
ro: Trebuie să activați unul din conturi pentru a vedea contactele aici.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
ro: Trebuie să activați %s pentru a vedea contacte aici.

en: Change your presence to see contacts here
ro: Schimbați prezența pentru a vedea contacte aici.

en: No match found
ro: Nimic găsit

en: You haven't added any contacts yet
ro: Nu ați adăugat nici un contact încă

en: No online contacts
ro: Niciun contact conectat

en: _New Conversation…
ro: Conversație _nouă…

en: New _Call…
ro: Ape_l nou…

en: Contacts
ro: Contacte

en: _Add Contacts…
ro: _Adaugă contacte…

en: _Search for Contacts…
ro: _Caută contacte…

en: _Blocked Contacts
ro: Contacte _blocate

en: _Rooms
ro: Cana_le de discuții

en: _Join…
ro: A_lăturare…

en: Join _Favorites
ro: Alăturare la camerele de discuții _favorite

en: _Manage Favorites
ro: _Gestionează favoritele

en: _File Transfers
ro: Transfer de _fișiere

en: _Accounts
ro: _Conturi

en: P_references
ro: P_referințe

en: Help
ro: Ajutor

en: About
ro: Despre

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Account settings
ro: Setările contului

en: Go _Online
ro: Mergeți _Online

en: Show _Offline Contacts
ro: Arată c_ontactele deconectate

en: Status
ro: Stare

en: Done
ro: Gata

en: Please enter your account details
ro: Introduceți detaliile contului

en: Edit %s account options
ro: Editează opțiunile contului %s

en: Integrate your IM accounts
ro: Integrați conturile de mesagerie
