empathy - en to sv translation catalogue (734 entries)

en: IM Client
sv: Snabbmeddelandeklient

en: Empathy Internet Messaging
sv: Meddelandeklienten Empathy

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
sv: Chatta på Google Talk, Facebook, MSN och många andra chattjänster

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
sv: chatta;prata;im;meddelande;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
sv: Empathy är det officiella snabbmeddelandeprogrammet för skrivbordsmiljön GNOME.  Empathy kan ansluta till AIM, MSN, Jabber (inklusive Facebook och Google Talk), IRC och många andra meddelandenätverk. Du kan chatta via text, ringa ljud- och videosamtal och till och med överföra filer, beroende på vad din kontakts chattprogram tillåter.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
sv: Empathy erbjuder integrerade meddelanden för GNOME-skrivbordet, så du kommer aldrig att missa ett meddelande.  Du kan svara dina kontakter utan att ens öppna Empathy!

en: Connection managers should be used
sv: Anslutningshanterare ska användas

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
sv: Huruvida anslutningshanterare ska användas för att automatiskt koppla från/återansluta.

en: Empathy should auto-connect on startup
sv: Empathy ska ansluta automatiskt vid uppstart

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
sv: Huruvida Empathy automatiskt ska logga in med dina konton vid uppstart.

en: Empathy should auto-away when idle
sv: Empathy ska ställa in automatiskt frånvaro vid inaktivitet

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
sv: Huruvida Empathy automatiskt ska gå in i frånvaroläge om användaren är inaktiv.

en: Empathy default download folder
sv: Standardhämtningsmapp för Empathy

en: The default folder to save file transfers in.
sv: Standardmappen att spara filöverföringar i.

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
sv: Magiskt nummer används för att kontrollera om åtgärder för upprensning ska köras

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
sv: empathy-sanity-cleaning.c använder detta tal för att kontrollera om åtgärder för upprensning ska köras eller inte. Användare bör inte ändra denna nyckel manuellt.

en: Show offline contacts
sv: Visa frånkopplade kontakter

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
sv: Huruvida frånkopplade kontakter ska visas i kontaktlistan.

en: Show Balance in contact list
sv: Visa saldo i kontaktlista

en: Whether to show account balances in the contact list.
sv: Huruvida kontosaldon ska visas i kontaktlistan.

en: Hide main window
sv: Dölj huvudfönstret

en: Hide the main window.
sv: Dölj huvudfönstret.

en: Default directory to select an avatar image from
sv: Standardkatalog att välja en profilbild från

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
sv: Den senaste katalogen som en profilbild valdes från.

en: Open new chats in separate windows
sv: Öppna nya chattar i separata fönster

en: Always open a separate chat window for new chats.
sv: Öppna alltid ett separat fönster för nya chattar.

en: Display incoming events in the status area
sv: Visa inkommande händelser i statusytan

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
sv: Visa inkommande händelser i statusytan. Om false, visa dem direkt för användaren.

en: The position for the chat window side pane
sv: Positionen för chattfönstrets sidopanel

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
sv: Den lagrade positionen (i bildpunkter) för chattfönstrets sidopanel.

en: Show contact groups
sv: Visa kontaktgrupper

en: Whether to show groups in the contact list.
sv: Huruvida grupper ska visas i kontaktlistan.

en: Use notification sounds
sv: Använd aviseringsljud

en: Whether to play a sound to notify of events.
sv: Huruvida ett ljud ska spelas upp för att avisera om händelser.

en: Disable sounds when away
sv: Inaktivera ljud under frånvaro

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
sv: Huruvida ljudaviseringar ska spelas upp vid frånvaro eller upptagen.

en: Play a sound for incoming messages
sv: Spela upp ljud för inkommande meddelanden

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
sv: Huruvida ett ljud ska spelas upp för inkommande meddelanden.

en: Play a sound for outgoing messages
sv: Spela upp ljud för utgående meddelanden

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
sv: Huruvida ett ljud ska spelas upp för utgående meddelanden.

en: Play a sound for new conversations
sv: Spela upp ett ljud för nya samtal

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
sv: Huruvida ett ljud ska spelas upp för nya samtal.

en: Play a sound when a contact logs in
sv: Spela upp ljud när en kontakt loggar in

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
sv: Huruvida ett ljud ska spelas upp för kontakter som loggar in i nätverket.

en: Play a sound when a contact logs out
sv: Spela upp ett ljud när en kontakt loggar ut

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
sv: Huruvida ett ljud ska spelas upp för kontakter som loggar ut från nätverket.

en: Play a sound when we log in
sv: Spela upp ljud när vi loggar in

en: Whether to play a sound when logging into a network.
sv: Huruvida ett ljud ska spelas upp vid inloggning i ett nätverk.

en: Play a sound when we log out
sv: Spela upp ljud när vi loggar ut

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
sv: Huruvida ett ljud ska spelas upp vid utloggning från ett nätverk.

en: Enable popup notifications for new messages
sv: Aktivera popupaviseringar för nya meddelanden

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
sv: Huruvida en popupavisering ska visas när ett nytt meddelande tas emot.

en: Disable popup notifications when away
sv: Inaktivera popupaviseringar under frånvaro

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
sv: Huruvida popupaviseringar ska visas vid frånvaro eller upptagen.

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
sv: Visa popupaviseringar om chatten inte är fokuserad

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
sv: Huruvida en popupavisering ska visas när ett nytt meddelande tas emot, även om chatten redan är öppnad, men inte fokuserad.

en: Pop up notifications when a contact logs in
sv: Visa popupaviseringar när en kontakt loggar in

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
sv: Huruvida popupaviseringar ska visas när en kontakt ansluter.

en: Pop up notifications when a contact logs out
sv: Visa popupaviseringar när en kontakt loggar ut

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
sv: Huruvida popupaviseringar ska visas när en kontakt kopplar från.

en: Use graphical smileys
sv: Använd grafiska smilisar

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
sv: Huruvida smilisar ska omvandlas till grafiska bilder i samtal.

en: Show contact list in rooms
sv: Visa kontaktlista i rum

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
sv: Huruvida kontaktlistan ska visas i chattrum.

en: Chat window theme
sv: Chattfönstertema

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
sv: Det tema som används för att visa samtal i chattfönster.

en: Chat window theme variant
sv: Temavariant för chattfönster

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
sv: Den temavariant som används för att visa samtalet i chattfönster.

en: Path of the Adium theme to use
sv: Sökväg för Adium-temat att använda

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
sv: Sökväg för Adium-temat som ska användas om temat som används för chatt är Adium. Föråldrad.

en: Enable WebKit Developer Tools
sv: Aktivera utvecklingsverktyg för WebKit

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
sv: Huruvida utvecklingsverktyg för WebKit, såsom Webbinspekteraren, ska aktiveras.

en: Inform other users when you are typing to them
sv: Informera andra användare när du skriver till dem

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
sv: Huruvida chattillstånd för "composing" (skriva) eller "paused" (pausad) ska skickas. Påverkar inte för tillfället tillståndet "gone" (frånvarande).

en: Use theme for chat rooms
sv: Använd tema för chattrum

en: Whether to use the theme for chat rooms.
sv: Huruvida temat för chattrum ska användas.

en: Spell checking languages
sv: Rättstavningsspråk

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
sv: Kommaseparerad lista av språk att använda för stavningskontroll (t.ex. "sv, en, fr").

en: Enable spell checker
sv: Aktivera stavningskontroll

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
sv: Huruvida ord som matas in ska kontrolleras mot de språk som du vill kontrollera med.

en: Nick completed character
sv: Tecken för smeknamnskomplettering

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
sv: Tecken att lägga till efter smeknamn när smeknamnskomplettering (tab) används i gruppchatt.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
sv: Empathy ska använda profilbilden för kontakten som ikon i chattfönstret

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
sv: Huruvida Empathy ska använda profilbilden för kontakten som ikon i chattfönstret.

en: Last account selected in Join Room dialog
sv: Senast kontot valt i Gå in i rum-dialogen

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
sv: Sökväg för D-Bus-objektet för senaste kontot valt för att gå in i ett rum.

en: Camera device
sv: Kameraenhet

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
sv: Standardenhet för kamera att använda i videosamtal, t.ex. /dev/video0.

en: Camera position
sv: Kameraposition

en: Position the camera preview should be during a call.
sv: Positionera kameravisningen som den ska vara under ett samtal.

en: Echo cancellation support
sv: Stöd för ekosläckning

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
sv: Huruvida Pulseaudios filter för ekosläckning ska aktiveras.

en: Show hint about closing the main window
sv: Visa tips om att stänga huvudfönstret

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
sv: Huruvida meddelandedialogen om att stänga huvudfönstret ska visas när man klickar på ”x”-knappen i titelraden.

en: Empathy can publish the user's location
sv: Empathy kan publicera användarens plats

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
sv: Huruvida Empathy kan publicera användarens plats till sina kontakter.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
sv: Empathy bör minska precisionen för platsen

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
sv: Huruvida Empathy ska minska platsens precision av sekretesskäl.

en: No reason was specified
sv: Ingen anledning angavs

en: The change in state was requested
sv: Ändring i tillstånd begärdes

en: You canceled the file transfer
sv: Du avbröt filöverföringen

en: The other participant canceled the file transfer
sv: Den andra deltagaren avbröt filöverföringen

en: Error while trying to transfer the file
sv: Fel vid försök att överföra filen

en: The other participant is unable to transfer the file
sv: Den andra deltagaren kunde inte överföra filen

en: Unknown reason
sv: Okänd anledning

en: File transfer completed, but the file was corrupted
sv: Filöverföringen är färdig men filen blev skadad

en: File transfer not supported by remote contact
sv: Filöverföringar stöds inte fjärrkontakten

en: The selected file is not a regular file
sv: Den valda filen är inte en vanlig fil

en: The selected file is empty
sv: Den valda filen är tom

en: Missed call from %s
sv: Missat samtal från %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
sv: Ringde %s

en: Call from %s
sv: Samtal från %s

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Busy
sv: Upptagen

en: Away
sv: Frånvarande

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Offline
sv: Frånkopplad

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
sv: Okänt

en: No reason specified
sv: Ingen anledning angavs

en: Status is set to offline
sv: Status är inställd till frånkopplad

en: Network error
sv: Nätverksfel

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Encryption error
sv: Krypteringsfel

en: Name in use
sv: Namnet används

en: Certificate not provided
sv: Certifikat inte tillhandahållet

en: Certificate untrusted
sv: Certifikatet är inte betrott

en: Certificate expired
sv: Certifikatet har gått ut

en: Certificate not activated
sv: Certifikatet är inte aktiverat

en: Certificate hostname mismatch
sv: Värdnamnet i certifikatet stämmer inte

en: Certificate fingerprint mismatch
sv: Certifikatets fingeravtryck stämmer inte

en: Certificate self-signed
sv: Självsignerat certifikat

en: Certificate error
sv: Certifikatfel

en: Encryption is not available
sv: Kryptering är inte tillgängligt

en: Certificate is invalid
sv: Certifikatet är ogiltigt

en: Connection has been refused
sv: Anslutningen vägrades

en: Connection can't be established
sv: Anslutningen kunde inte etableras

en: Connection has been lost
sv: Anslutningen förlorades

en: This account is already connected to the server
sv: Detta konto är redan anslutet till servern

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
sv: Anslutningen har ersatts av en ny anslutning med samma resurs

en: The account already exists on the server
sv: Kontot finns redan på servern

en: Server is currently too busy to handle the connection
sv: Servern är för tillfället för upptagen för att hantera anslutningen

en: Certificate has been revoked
sv: Certifikatet har spärrats

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
sv: Certifikatet använder en osäker skifferalgoritm eller är kryptografiskt svag

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
sv: Längd på servercertifikatet, eller djup för servercertifikatkedjan, överstiger begränsningen för krypteringsbiblioteket

en: Your software is too old
sv: Din programvara är för gammal

en: Internal error
sv: Internt fel

en: All accounts
sv: Alla konton

en: Click to enlarge
sv: Klicka för att förstora

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
sv: Autentisering misslyckades för konto <b>%s</b>

en: Retry
sv: Försök igen

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
sv: Ange ditt lösenord för kontot
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenordet

en: There was an error starting the call
sv: Det inträffade ett fel när samtalet startades

en: The specified contact doesn't support calls
sv: Den angivna kontakten saknar stöd för röstsamtal

en: The specified contact is offline
sv: Den valda kontakten är frånkopplad

en: The specified contact is not valid
sv: Den valda kontakten är inte giltig

en: Emergency calls are not supported on this protocol
sv: Nödsamtal stöds inte med detta protokollet

en: You don't have enough credit in order to place this call
sv: Ditt kontosaldo är för lågt för att ringa detta samtal

en: Failed to open private chat
sv: Misslyckades med att öppna privat chatt

en: Topic not supported on this conversation
sv: Ämne stöds inte för detta samtal

en: You are not allowed to change the topic
sv: Du tillåts inte att ändra ämnet

en: Invalid contact ID
sv: Ogiltigt kontakt-ID

en: /clear: clear all messages from the current conversation
sv: /clear: töm alla meddelanden från det aktuella samtalet

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
sv: /topic <ämne>: ställ in ämnet för det aktuella samtalet

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
sv: /join <chattrummets ID>: gå in i ett nytt chattrum

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
sv: /j <chattrummets ID>: gå in i ett nytt chattrum

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
sv: /part [<chattrummets ID>] [<anledning>]: lämna chattrummet, det aktuella som standard

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
sv: /query <kontaktens ID> [<meddelande>]: öppna en privat chatt

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
sv: /msg <kontaktens ID> <meddelande>: öppna en privat chatt

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
sv: /nick <smeknamn>: ändra ditt smeknamn på aktuell server

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
sv: /me <meddelande>: skicka ett ACTION-meddelande till aktuellt samtal

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
sv: /say <meddelande>: skicka <meddelande> till det aktuella samtalet. Detta används för att skicka ett meddelande som börjar med ett ”/”. Till exempel: ”/say /join används för att gå in i ett nytt chattrum”

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
sv: /whois <kontakt-id>: visa information om en kontakt

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
sv: /help [<kommando>]: visa alla kommandon som stöds. Om <kommando> har definierats, visa dess användning.

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Unknown command
sv: Okänt kommando

en: Unknown command; see /help for the available commands
sv: Okänt kommando; se /help för tillgängliga kommandon

en: insufficient balance to send message
sv: otillräckligt saldo för att skicka meddelande

en: Error sending message '%s': %s
sv: Fel vid sändning av meddelandet ”%s”: %s

en: Error sending message: %s
sv: Fel vid sändning av meddelande: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
sv: otillräckligt saldo för att skicka meddelande. <a href='%s'>Fyll på</a>.

en: not capable
sv: inte kapabel

en: offline
sv: frånkopplad

en: invalid contact
sv: ogiltig kontakt

en: permission denied
sv: åtkomst nekad

en: too long message
sv: för långt meddelande

en: not implemented
sv: inte implementerat

en: unknown
sv: okänt

en: Topic:
sv: Ämne:

en: Topic set to: %s
sv: Ämnet inställt till: %s

en: Topic set by %s to: %s
sv: Ämnet angivet av %s till: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
sv: Inget ämne definierat

en: (No Suggestions)
sv: (Inga förslag)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
sv: Lägg till ”%s” till ordbok

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
sv: Lägg till ”%s” till %s-ordboken

en: Insert Smiley
sv: Infoga smilis

note: send button
en: _Send
sv: _Skicka

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
sv: Sta_vningsförslag

en: Failed to retrieve recent logs
sv: Misslyckades med att hämta senaste loggar

en: %s has disconnected
sv: %s har kopplat från

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
sv: %1$s sparkades ut av %2$s

en: %s was kicked
sv: %s sparkades ut

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
sv: %1$s blev bannlyst av %2$s

en: %s was banned
sv: %s blev bannlyst

en: %s has left the room
sv: %s har lämnat rummet

en: %s has joined the room
sv: %s har gått in i rummet

en: %s is now known as %s
sv: %s är nu känd som %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
sv: Frånkopplad

note: Add message
en: Would you like to store this password?
sv: Vill du lagra detta lösenord?

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Not now
sv: Inte nu

en: Wrong password; please try again:
sv: Felaktigt lösenord. Försök igen:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
sv: Detta rum är skyddat med ett lösenord:

en: Join
sv: Gå in

en: Connected
sv: Ansluten

en: Conversation
sv: Samtal

en: Unknown or invalid identifier
sv: Okänd eller ogiltig identifierare

en: Contact blocking temporarily unavailable
sv: Blockering av kontakter är för närvarande inte möjligt

en: Contact blocking unavailable
sv: Kontaktblockering är inte möjlig

en: Permission Denied
sv: Åtkomst nekad

en: Could not block contact
sv: Kunde inte blockera kontakten

en: Edit Blocked Contacts
sv: Redigera blockerade kontakter

note: Account and Identifier
en: Account:
sv: Konto:

en: Blocked Contacts
sv: Blockerade kontakter

en: Remove
sv: Ta bort

note: Title
en: Search contacts
sv: Sök efter kontakter

en: Search:
sv: Sök:

en: _Add Contact
sv: _Lägg till kontakt

en: No contacts found
sv: Inga kontakter hittades

en: Contact search is not supported on this account
sv: Kontaktsökning stöds inte för detta konto

en: Your message introducing yourself:
sv: Introducera dig själv:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
sv: Jag skulle vilja kunna se när du är ansluten. Tack!

en: Save Avatar
sv: Spara profilbild

en: Unable to save avatar
sv: Kunde inte spara profilbild

en: Account
sv: Konto

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
sv: Identifierare

en: Contact Details
sv: Kontaktuppgifter

en: Information requested…
sv: Information begärd…

en: <b>Location</b> at (date)
sv: <b>Plats</b> den (datum)

en: Client Information
sv: Klientinformation

en: Client
sv: Klient

en: Groups
sv: Grupper

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
sv: Välj de grupper som du vill att denna kontakt ska finnas i. Observera att du kan välja fler än en grupp eller inga grupper alls.

en: _Add Group
sv: _Lägg till grupp

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
sv: Välj

en: Group
sv: Grupp

en: New Contact
sv: Ny kontakt

en: Block %s?
sv: Blockera %s?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
sv: Är du säker på att du vill blockera ”%s” från att kontakta dig igen?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
sv[0]: Följande identitet kommer att blockeras:
sv[1]: Följande identiteter kommer att blockeras:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
sv[0]: Följande identitet kan inte blockeras:
sv[1]: Följande identiteter kan inte blockeras:

en: _Block
sv: _Blockera

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
sv[0]: _Rapportera denna kontakt som stötande
sv[1]: _Rapportera dessa kontakter som stötande

en: Edit Contact Information
sv: Redigera kontaktinformation

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
sv: Länkade kontakter

en: gnome-contacts not installed
sv: gnome-contacts är inte installerat

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
sv: Installera gnome-contacts för att komma åt kontaktuppgifter.

en: Select account to use to place the call
sv: Välj konto att använda för att ringa samtalet

en: Call
sv: Ring

en: Mobile
sv: Mobil

en: Work
sv: Arbete

en: HOME
sv: HEM

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
sv: Ring %s (%s)

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
sv: Ring %s

en: _Block Contact
sv: _Blockera kontakt

en: Remove from _Group '%s'
sv: Ta bort från _grupp ”%s”

en: Delete and _Block
sv: Ta bort och _blockera

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort kontakten ”%s”?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
sv: Vill du verkligen ta bort den länkade kontakten ”%s”? Observera att detta kommer att ta bort alla kontakter som denna länkade kontakt innehåller.

en: Removing contact
sv: Tar bort kontakt

en: _Remove
sv: _Ta bort

note: add chat button
en: _Chat
sv: _Chatt

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
sv: _Ljudsamtal

[ctx: menu item]
en: _Video Call
sv: _Videosamtal

en: _Previous Conversations
sv: Ti_digare samtal

en: Send File
sv: Skicka fil

en: Share My Desktop
sv: Dela ut mitt skrivbord

en: Favorite
sv: Favorit

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
sv: R_edigera

note: send invitation
en: Inviting you to this room
sv: Bjuder in dig till detta rum

en: _Invite to Chat Room
sv: _Bjud in till chattrum

en: _Add Contact…
sv: _Lägg till kontakt…

en: Do you really want to remove the group '%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort gruppen ”%s”?

en: Removing group
sv: Tar bort grupp

en: Re_name
sv: Byt _namn

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Country ISO Code:
sv: Landets ISO-kod:

en: Country:
sv: Land:

en: State:
sv: Län:

en: City:
sv: Stad:

en: Area:
sv: Område:

en: Postal Code:
sv: Postnummer:

en: Street:
sv: Gata:

en: Building:
sv: Byggnad:

en: Floor:
sv: Våning:

en: Room:
sv: Rum:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Accuracy Level:
sv: Precisionsnivå:

en: Error:
sv: Fel:

en: Vertical Error (meters):
sv: Vertikalt fel (meter):

en: Horizontal Error (meters):
sv: Horisontellt fel (meter):

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Bearing:
sv: Riktning:

en: Climb Speed:
sv: Höjdökning:

en: Last Updated on:
sv: Senast uppdaterad:

en: Longitude:
sv: Longitud:

en: Latitude:
sv: Latitud:

en: Altitude:
sv: Höjd:

en: Location
sv: Plats

en: %B %e, %Y at %R UTC
sv: %e %B, %Y klockan %H:%M UTC

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
sv: Identifierare:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
sv[0]: Länkade kontakten innehåller %u kontakt
sv[1]: Länkade kontakter innehåller %u kontakter

en: <b>Location</b> at (date)
sv: <b>Plats</b> den (datum)

en: Online from a phone or mobile device
sv: Ansluten från en telefon eller mobil enhet

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
sv: Empathy kan automatiskt upptäcka och chatta med personer som är anslutna på samma nätverk som du är. Om du vill använda denna funktion så kontrollera att uppgifterna nedan är korrekta.

en: People nearby
sv: Personer i närheten

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
sv: Du kan ändra dessa uppgifter senare eller inaktivera denna funktion genom att välja <span style="italic">Redigera → Konton</span> i kontaktlistan.

en: History
sv: Historik

en: Show
sv: Visa

en: Search
sv: Sök

en: Chat in %s
sv: Chatt i %s

en: Chat with %s
sv: Chatt med %s

en: %s second | %s seconds
sv[0]: %s sekund
sv[1]: %s sekunder

en: %s minute | %s minutes
sv[0]: %s minut
sv[1]: %s minuter

en: Call took %s, ended at %s
sv: Samtalet tog %s, avslutades %s

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

note: Translators: A date such as '23 May 2010' (strftime format)
en: %e %B %Y
sv: %B %e %Y

en: Anytime
sv: När som helst

en: Anyone
sv: Vem som helst

en: Who
sv: Vem

en: When
sv: När

en: Anything
sv: Allting

en: Text chats
sv: Textchattar

en: Calls
sv: Samtal

en: Incoming calls
sv: Inkommande samtal

en: Outgoing calls
sv: Utgående samtal

en: Missed calls
sv: Missade samtal

en: What
sv: Vad

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla loggar för tidigare samtal?

en: Clear All
sv: Töm allt

en: Delete from:
sv: Ta bort från:

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: Delete All History…
sv: Ta bort all historik…

en: Profile
sv: Profil

en: Chat
sv: Chatta

en: page 2
sv: sida 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
sv: <span size="x-large">Läser in…</span>

en: What kind of chat account do you have?
sv: Vilken typ av chattkonto har du?

en: Add new account
sv: Lägg till nytt konto

en: Enter a contact identifier or phone number:
sv: Ange en kontaktidentifierare eller telefonnummer:

note: add video button
en: _Video Call
sv: _Videosamtal

note: add audio button
en: _Audio Call
sv: _Röstsamtal

note: Tweak the dialog
en: New Call
sv: Nytt samtal

en: The contact is offline
sv: Kontakten är frånkopplad

en: The specified contact is either invalid or unknown
sv: Den angivna kontakten är antingen ogiltig eller okänd

en: The contact does not support this kind of conversation
sv: Kontakten saknar stöd för denna typ av samtal

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
sv: Begärd funktionalitet är inte implementerad för detta protokoll

en: Could not start a conversation with the given contact
sv: Kunde inte starta ett samtal med denna kontakt

en: You are banned from this channel
sv: Du är bannlyst från denna kanal

en: This channel is full
sv: Denna kanal är full

en: You must be invited to join this channel
sv: Du måste bli inbjuden för att gå in i denna kanal

en: Can't proceed while disconnected
sv: Kan inte fortsätta när frånkopplad

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: There was an error starting the conversation
sv: Det inträffade ett fel när samtalet startades

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
sv: Nytt samtal

en: Password Required
sv: Lösenord krävs

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
sv: Anpassat meddelande…

en: Edit Custom Messages…
sv: Redigera anpassade meddelanden…

en: Click to remove this status as a favorite
sv: Klicka för att ta bort denna status som favorit

en: Click to make this status a favorite
sv: Klicka för att göra denna status till favorit

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
sv: <b>Aktuellt meddelande: %s</b>
    <small><i>Tryck Retur för att ställa in de nya meddelande eller Esc för att avbryta.</i></small>

en: Set status
sv: Ange status

note: Custom messages
en: Custom messages…
sv: Anpassade meddelanden…

en: _Match case
sv: _Matcha skiftläge

en: Find:
sv: Sök:

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

en: Mat_ch case
sv: Mat_cha skiftläge

en: Phrase not found
sv: Frasen hittades inte

en: Received an instant message
sv: Tog emot ett snabbmeddelande

en: Sent an instant message
sv: Skickade ett snabbmeddelande

en: Incoming chat request
sv: Inkommande chattbegäran

en: Contact connected
sv: Kontakten ansluten

en: Contact disconnected
sv: Kontakten frånkopplad

en: Connected to server
sv: Ansluten till server

en: Disconnected from server
sv: Frånkopplad från server

en: Incoming voice call
sv: Inkommande röstsamtal

en: Outgoing voice call
sv: Utgående röstsamtal

en: Voice call ended
sv: Röstsamtal avslutat

en: Edit Custom Messages
sv: Redigera anpassade meddelanden

en: Subscription Request
sv: Prenumerationsbegäran

en: %s would like permission to see when you are online
sv: %s vill ha behörighet att se när du är ansluten

en: _Decline
sv: _Neka

en: _Accept
sv: _Acceptera

en: Message edited at %s
sv: Meddelandet redigerat %s

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
sv: Identiteten som tillhandahålls av chattservern kan inte verifieras.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
sv: Certifikatet har inte signerats av en certifikatutgivare.

en: The certificate has expired.
sv: Certifikatet har gått ut.

en: The certificate hasn't yet been activated.
sv: Certifikatet har inte aktiverats än.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
sv: Certifikatet innehåller inte det förväntade fingeravtrycket.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
sv: Värdnamnet som anges av certifikatet matchar inte servernamnet.

en: The certificate is self-signed.
sv: Certifikatet är självsignerat.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
sv: Certifikatet har spärrats av certifikatutgivaren.

en: The certificate is cryptographically weak.
sv: Certifikatet är kryptografiskt svagt.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
sv: Certifikatets längd överstiger verifierbara gränser.

en: The certificate is malformed.
sv: Certifikatet är felformulerat.

en: Expected hostname: %s
sv: Förväntat värdnamn: %s

en: Certificate hostname: %s
sv: Certifikatets värdnamn: %s

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: Untrusted connection
sv: Opålitlig anslutning

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
sv: Denna anslutning är inte pålitlig. Vill du fortsätta ändå?

en: Remember this choice for future connections
sv: Kom ihåg detta val för framtida anslutningar

en: Certificate Details
sv: Certifikatinformation

en: Unable to open URI
sv: Kunde inte öppna uri

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Insufficient free space to save file
sv: Otillräckligt med ledigt utrymme för att spara filen

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
sv: %s ledigt utrymme krävs för att spara denna fil men endast %s finns tillgängligt. Välj en annan plats.

en: Incoming file from %s
sv: Inkommande fil från %s

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
sv: _Kopiera länkadress

note: Open Link menu item
en: _Open Link
sv: _Öppna länk

note: Inspector
en: Inspect HTML
sv: Granska HTML

en: Top Contacts
sv: Viktigaste kontakter

en: People Nearby
sv: Personer i närheten

en: Ungrouped
sv: Ogrupperade

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
sv: Servern kan inte hitta kontakt: %s

en: An Instant Messaging client for GNOME
sv: En snabbmeddelandeklient för GNOME

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
sv: Visa inte några dialogrutor; gör valfri åtgärd (t.ex, importera) och avsluta

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
sv: Visa inte några dialogrutor såvida inte det endast finns ”Personer i närheten”-konton

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
sv: Välj initialt angivet konto (t.ex., gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: <account-id>
sv: <konto-id>

en: - Empathy Accounts
sv: - Empathy-konton

en: Empathy Accounts
sv: Empathy-konton

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
sv: Det finns osparade ändringar för ditt %.50s-konto.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
sv: Ditt nya konto har inte sparats än.

en: Connecting…
sv: Ansluter…

en: Offline — %s
sv: Frånkopplad — %s

en: Disconnected — %s
sv: Frånkopplad — %s

en: Offline — No Network Connection
sv: Frånkopplad — Ingen nätverksanslutning

en: Unknown Status
sv: Okänd status

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
sv: Detta konto har inaktiverats eftersom det förlitar sig på en gammal bakände som inte stöds längre. Installera telepathy-haze och starta om din session för att migrera kontot.

en: Offline — Account Disabled
sv: Frånkopplad — Kontot är inaktiverat

en: Edit Connection Parameters
sv: Redigera anslutningsdetaljer

en: _Edit Connection Parameters…
sv: _Redigera anslutningsdetaljer…

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
sv: Vill du ta bort %.50s från din dator?

en: This will not remove your account on the server.
sv: Detta kommer inte att ta bort ditt konto på servern.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
sv: Du är på väg att välja ett annat konto vilket kommer att
    förkasta dina ändringar. Är du säker att du vill fortsätta?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
sv: _Aktiverad

note: Menu item: Rename
en: Rename
sv: Byt namn

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Connect
sv: An_slut

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
sv: Du är på väg att stänga fönstret vilket kommer att
    förkasta dina ändringar. Är du säker att du vill fortsätta?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
sv: Meddelande och VoIP-konton

en: Add…
sv: Lägg till…

en: _Import…
sv: _Importera…

en: Loading account information
sv: Läser in kontoinformation

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
sv: För att lägga till ett nytt konto måste du först installera en bakände för varje protokoll som du vill använda.

en: No protocol backends installed
sv: Inga protokollbakändar installerade

en:  - Empathy authentication client
sv: - Autentiseringsklienten Empathy

en: Empathy authentication client
sv: Autentiseringsklienten Empathy

en: Don't connect on startup
sv: Anslut inte vid uppstart

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
sv: Visa inte kontaktlistan eller några andra dialogrutor vid uppstart

en: - Empathy IM Client
sv: - Empathy snabbmeddelandeklient

en: Error contacting the Account Manager
sv: Fel vid anslutning till kontohanteraren

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
sv: Det inträffade ett fel vid försök att ansluta till Telepathy Account Manager. Felet var:
    
    %s

en: In a call
sv: I samtal

en: - Empathy Audio/Video Client
sv: - Ljud/Videoklienten Empathy

en: Empathy Audio/Video Client
sv: Ljud/Videoklienten Empathy

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
sv: %s försökte just ringa dig men du var upptagen i ett annat samtal.

en: Incoming call
sv: Inkommande samtal

en: Incoming video call from %s
sv: Inkommande videosamtal från %s

en: Incoming call from %s
sv: Inkommande samtal från %s

en: Reject
sv: Avvisa

en: Answer
sv: Svara

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
sv: Ring med %s

en: The IP address as seen by the machine
sv: IP-adressen som den ses av datorn

en: The IP address as seen by a server on the Internet
sv: IP-adressen som den ses av en server på Internet

en: The IP address of the peer as seen by the other side
sv: IP-adressen för klienten som den ses av andra sidan

en: The IP address of a relay server
sv: IP-adressen för en reläserver

en: The IP address of the multicast group
sv: IP-adressen för multicast-gruppen

en: Unknown
sv: Okänt

en: On hold
sv: Väntar

en: Mute
sv: Tyst

en: Duration
sv: Längd

en: Technical Details
sv: Tekniska detaljer

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
sv: Programvaran hos %s förstår inte något av de ljudformat som stöds av din dator

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
sv: Programvaran hos %s förstår inte något av de videoformat som stöds av din dator

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
sv: Kan inte etablera en anslutning till %s. Någon av er kanske befinner er på ett nätverk som inte tillåter direktanslutningar.

en: There was a failure on the network
sv: Det inträffade ett fel på nätverket

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
sv: Ljudformaten som krävs för detta samtal är inte installerade på din dator

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
sv: Videoformaten som krävs för detta samtal är inte installerade på din dator

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
sv: Någonting oväntat hände i en Telepathy-komponent. <a href="%s">Rapportera detta fel</a> och bifoga loggarna som samlats in från ”Felsök”-fönstret i Hjälp-menyn.

en: There was a failure in the call engine
sv: Det uppstod ett fel i samtalsmotorn

en: The end of the stream was reached
sv: Slutet på strömmen nåddes

en: Can't establish audio stream
sv: Kan inte etablera ljudström

en: Can't establish video stream
sv: Kan inte etablera videoström

en: Your current balance is %s.
sv: Ditt aktuella saldo är %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
sv: Tyvärr, ditt kontosaldo är för lågt för detta samtal.

en: Top Up
sv: Fyll på

en: _Call
sv: _Ring

en: _Microphone
sv: _Mikrofon

en: _Camera
sv: _Kamera

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _View
sv: _Visa

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Contents
sv: I_nnehåll

en: _Debug
sv: _Felsökning

en: Swap camera
sv: Växla kamera

en: Minimise me
sv: Minimera mig

en: Maximise me
sv: Maximera mig

en: Disable camera
sv: Inaktivera kamera

en: Hang up
sv: Lägg på

en: Hang up current call
sv: Avsluta aktuellt samtal

en: Video call
sv: Videosamtal

en: Start a video call
sv: Starta ett videosamtal

en: Start an audio call
sv: Starta ett röstsamtal

en: Show dialpad
sv: Visa knappsats

en: Display the dialpad
sv: Visa knappsatsen

en: Toggle video transmission
sv: Växla videoöverföring

en: Toggle audio transmission
sv: Växla ljudöverföring

en: Encoding Codec:
sv: Kodande kodek:

en: Decoding Codec:
sv: Avkodande kodek:

en: Remote Candidate:
sv: Fjärrkandidat:

en: Local Candidate:
sv: Lokal kandidat:

en: Audio
sv: Ljud

en: - Empathy Chat Client
sv: - Empathy chattklient

en: Name
sv: Namn

en: Room
sv: Rum

en: Auto-Connect
sv: Anslut automatiskt

en: Manage Favorite Rooms
sv: Hantera favoritrum

en: Close this window?
sv: Stäng detta fönster?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
sv: Stängning av detta fönster innebär att du lämnar %s. Du kommer inte få några ytterligare meddelanden förrän du går in igen.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
sv[0]: Stängning av detta fönster innebär att du lämnar ett chattrum. Du kommer inte få några ytterligare meddelanden förrän du går in igen.
sv[1]: Stängning av detta fönster innebär att du lämnar %u chattrum. Du kommer inte få några ytterligare meddelanden förrän du går in igen.

en: Leave %s?
sv: Lämna %s?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
sv: Du kommer inte få några ytterligare meddelanden förrän du går in igen.

en: Close window
sv: Stäng fönstret

en: Leave room
sv: Lämna rummet

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
sv[0]: %s (%d oläst)
sv[1]: %s (%d olästa)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
sv[0]: %s (och %u annat)
sv[1]: %s (och %u andra)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
sv[0]: %s (%d oläst från andra)
sv[1]: %s (%d olästa från andra)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
sv[0]: %s (%d oläst från alla)
sv[1]: %s (%d olästa från alla)

en: Sending %d message | Sending %d messages
sv[0]: Skickar %d meddelande
sv[1]: Skickar %d meddelanden

en: Typing a message.
sv: Skriver ett meddelande.

en: _Conversation
sv: _Samtal

en: C_lear
sv: T_öm

en: Insert _Smiley
sv: Infoga _smilis

en: _Favorite Chat Room
sv: _Favoritchattrum

en: Notify for All Messages
sv: Avisera för alla meddelanden

en: _Show Contact List
sv: _Visa kontaktlista

en: Invite _Participant…
sv: Bjud in _deltagare…

en: _Join Chat
sv: _Gå in i chatt

en: Le_ave Chat
sv: _Lämna chatt

en: C_ontact
sv: K_ontakt

en: _Tabs
sv: _Flikar

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: _Undo Close Tab
sv: Ån_gra flikstängning

en: Move Tab _Left
sv: Flytta flik till _vänster

en: Move Tab _Right
sv: Flytta flik till _höger

en: _Detach Tab
sv: _Koppla loss flik

en: Show a particular service
sv: Visa en specifik tjänst

en: - Empathy Debugger
sv: - Empathy-felsökare

en: Empathy Debugger
sv: Empathy-felsökare

en: Save
sv: Spara

en: Pastebin link
sv: Länk till pastebin

en: Pastebin response
sv: Svar från pastebin

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
sv: Data är för stort för en enda inklistring. Du bör spara loggar till en fil.

en: Debug Window
sv: Felsökningsfönster

en: Send to pastebin
sv: Skicka till pastebin

en: Pause
sv: Gör paus

en: Level
sv: Nivå

en: Debug
sv: Felsökning

en: Message
sv: Meddelande

en: Warning
sv: Varning

en: Critical
sv: Kritiskt

en: Error
sv: Fel

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
sv: Även om de inte visar lösenord kan loggar ofta innehålla känslig information så som din lista över kontakter eller meddelanden du skickat eller tagit emot nyligen.
    Om du inte vill se sådan information tillgänglig i en felrapport, kan du välja att begränsa synligheten för ditt fel till Empathy-utvecklarna när du rapporterar det genom att visa de avancerade fälten i <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">felrapporten</a>.

en: Time
sv: Tid

en: Domain
sv: Domän

en: Category
sv: Kategori

en: Level
sv: Nivå

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
sv: Den valda anslutningshanteraren saknar stöd för tillägg för fjärrfelsökning.

en: Incoming video call
sv: Inkommande videosamtal

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
sv: %s ringer ett videosamtal till dig. Vill du svara?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
sv: %s ringer dig. Vill du svara?

en: _Reject
sv: Avv_isa

en: _Answer
sv: _Svara

en: _Answer with video
sv: S_vara med video

en: Room invitation
sv: Rumsinbjudan

en: Invitation to join %s
sv: Inbjudan till att gå in i %s

en: %s is inviting you to join %s
sv: %s bjuder in dig till %s

en: _Join
sv: _Gå in

en: %s invited you to join %s
sv: %s har bjudit in dig till %s

en: You have been invited to join %s
sv: Du har blivit inbjuden att gå med i %s

en: Incoming file transfer from %s
sv: Inkommande filöverföring från %s

en: Password required
sv: Lösenord krävs

en: 
    Message: %s
sv: 
    Meddelande: %s

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
sv: Okänt

en: %s of %s at %s/s
sv: %s av %s i %s/s

en: %s of %s
sv: %s av %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
sv: Tar emot ”%s” från %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
sv: Skickar ”%s” till %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
sv: Fel vid mottagning av ”%s” från %s

en: Error receiving a file
sv: Fel vid mottagning av en fil

en: Error sending "%s" to %s
sv: Fel vid sändning av ”%s” till %s

en: Error sending a file
sv: Fel vid sändning av en fil

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
sv: ”%s” togs emot från %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
sv: ”%s” skickades till %s

en: File transfer completed
sv: Filöverföringen är färdig

en: Waiting for the other participant's response
sv: Väntar på svar från den andra deltagaren

en: Checking integrity of "%s"
sv: Kontrollerar integritet för ”%s”

en: Hashing "%s"
sv: Hashar ”%s”

en: File
sv: Fil

en: Remaining
sv: Återstår

en: File Transfers
sv: Filöverföringar

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
sv: Ta bort färdiga, avbrutna och misslyckade filöverföringar från listan

en: _Import
sv: _Importera

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
sv: Inga konton att importera kunde hittas. Empathy har för närvarande endast stöd för att importera konton från Pidgin.

en: Import Accounts
sv: Importera konton

note: Translators: this is the header of a treeview column
en: Import
sv: Importera

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Source
sv: Källa

en: Invite Participant
sv: Bjud in deltagare

en: Choose a contact to invite into the conversation:
sv: Välj en kontakt att bjuda in till samtalet:

en: Invite
sv: Bjud in

en: Chat Room
sv: Chattrum

en: Members
sv: Medlemmar

en: Failed to list rooms
sv: Misslyckades med att lista chattrum

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
sv: %s
    Inbjudan krävs: %s
    Lösenord krävs: %s
    Medlemmar: %s

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Join Room
sv: Gå in i rum

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
sv: Ange rumsnamnet för att gå in i eller klicka på ett eller flera rum i listan.

en: _Room:
sv: _Rum:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
sv: Ange servern som tillhandahåller rummet, eller lämna den tom om rummet finns på servern för det aktuella kontot

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
sv: Ange servern som tillhandahåller rummet, eller lämna den tom om rummet finns på servern för det aktuella kontot

en: Couldn't load room list
sv: Kunde inte läsa in rumslistan

en: Room List
sv: Rumslista

en: Respond
sv: Svara

en: Answer with video
sv: Svara med video

en: Decline
sv: Neka

en: Accept
sv: Acceptera

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
sv: Tillhandahåll

en: Message received
sv: Meddelande togs emot

en: Message sent
sv: Meddelandet skickat

en: New conversation
sv: Nytt samtal

en: Contact comes online
sv: Kontakt ansluter

en: Contact goes offline
sv: Kontakt kopplar från

en: Account connected
sv: Kontot anslutet

en: Account disconnected
sv: Kontot frånkopplat

en: Language
sv: Språk

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Juliet
sv: Julia

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
sv: Romeo, min Romeo, varför är du Romeo?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
sv: Förneka din fader och vägra ditt namn;

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
sv: Eller om du icke, men var svurit min kärlek

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I'll no longer be a Capulet.
sv: Och jag kommer inte längre att vara en Capulet.

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
sv: Skall jag höra mer, eller ska jag tala?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
sv: Julia har kopplat från

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Show groups
sv: Visa grupper

en: Show account balances
sv: Visa kontosaldon

en: Contact List
sv: Kontaktlista

en: Start chats in:
sv: Starta chattar i:

en: new ta_bs
sv: nya fl_ikar

en: new _windows
sv: nya _fönster

en: Show _smileys as images
sv: Visa _smilisar som bilder

en: Show contact _list in rooms
sv: Visa kontakt_lista i rum

en: Log conversations
sv: Logga samtal

en: Display incoming events in the notification area
sv: Visa inkommande händelser i aviseringsytan

en: _Automatically connect on startup
sv: Anslut _automatiskt vid uppstart

en: Behavior
sv: Beteende

en: General
sv: Allmänt

en: _Enable bubble notifications
sv: _Aktivera bubbelaviseringar

en: Disable notifications when _away or busy
sv: Inaktivera aviseringar under fr_ånvaro eller upptagen

en: Enable notifications when the _chat is not focused
sv: Aktivera aviseringar när _chatten inte är fokuserad

en: Enable notifications when a contact comes online
sv: Aktivera aviseringar när en kontakt ansluter

en: Enable notifications when a contact goes offline
sv: Aktivera aviseringar när en kontakt kopplar från

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: _Enable sound notifications
sv: _Aktivera ljudaviseringar

en: Disable sounds when _away or busy
sv: Inaktivera ljud under fr_ånvaro eller upptagen

en: Play sound for events
sv: Spela upp ljud för händelser

en: Sounds
sv: Ljud

en: Use _echo cancellation to improve call quality
sv: Använd _ekosläckning för att förbättra samtalskvaliteten

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
sv: Ekosläckning hjälper till att göra din röst klarare för den andra personen, men kan orsaka problem på vissa datorer. Om du eller den andra personen hör konstiga oljud eller avbrott under samtal, prova att stänga av ekosläckning och börja om samtalet.

en: _Publish location to my contacts
sv: _Publicera platsen till mina kontakter

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
sv: Minskad precision för platsen betyder att ingenting mer informativt än din stad, län och land kommer att publiceras. GPS-koordinater kommer endast att använda en decimal.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
sv: _Minska precision för plats

en: Privacy
sv: Sekretess

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
sv: Listan visar endast språk som du har en ordlista installerad för.

en: Enable spell checking for languages:
sv: Aktivera rättstavning för språk:

en: Spell Checking
sv: Stavningskontroll

en: Chat Th_eme:
sv: Chatt_ema:

en: Themes
sv: Teman

en: Provide Password
sv: Ange lösenord

en: Disconnect
sv: Koppla ifrån

en: You need to set up an account to see contacts here.
sv: Du måste konfigurera ett konto för att se kontakter här.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
sv: Tyvärr, %s-konton kan inte användas förrän din %s-programvara uppdateras.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
sv: %s-kontot kräver autentisering

en: Online Accounts
sv: Nätkonton

en: Update software…
sv: Uppdatera programvara…

en: Reconnect
sv: Anslut igen

en: Edit Account
sv: Redigera konto

en: Close
sv: Stäng

en: Top up account
sv: Fyll på konto

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
sv: Du måste aktivera ett av dina konton för att se kontakter här.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
sv: Du måste aktivera %s för att se kontakter här.

en: Change your presence to see contacts here
sv: Ändra din närvaro för att se kontakter här

en: No match found
sv: Ingen träff hittades

en: You haven't added any contacts yet
sv: Du har inte lagt till några kontakter än

en: No online contacts
sv: Inga kontakter anslutna

en: _New Conversation…
sv: _Nytt samtal…

en: New _Call…
sv: Nytt sa_mtal…

en: Contacts
sv: Kontakter

en: _Add Contacts…
sv: _Lägg till kontakter…

en: _Search for Contacts…
sv: _Sök efter kontakter…

en: _Blocked Contacts
sv: _Blockerade kontakter

en: _Rooms
sv: _Rum

en: _Join…
sv: _Gå in…

en: Join _Favorites
sv: Gå in i _favoriter

en: _Manage Favorites
sv: _Hantera favoriter

en: _File Transfers
sv: Fi_löverföringar

en: _Accounts
sv: _Konton

en: P_references
sv: I_nställningar

en: Help
sv: Hjälp

en: About
sv: Om

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: Go _Online
sv: Logga _in

en: Show _Offline Contacts
sv: Visa _frånkopplade kontakter

en: Done
sv: Färdig

en: Please enter your account details
sv: Ange dina kontouppgifter

en: Edit %s account options
sv: Redigera detaljer för %s-konto

en: Integrate your IM accounts
sv: Integrera dina IM-konton
