empathy - en to th translation catalogue (919 entries)

en: IM Client
th: โปรแกรมลูกข่ายข้อความทันใจ

en: Empathy Internet Messaging
th: Empathy: โปรแกรมข้อความทันใจ

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
th: สนทนาผ่าน Google Talk, Facebook, MSN และบริการสนทนาอื่นอีกมากมาย

en: Connection managers should be used
th: ใช้โปรแกรมจัดการการเชื่อมต่อ

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
th: กำหนดว่าจะใช้โปรแกรมจัดการการเชื่อมต่อในการตัดการเชื่อมต่อ/เชื่อมต่อใหม่โดยอัตโนมัติหรือไม่

en: Empathy should auto-connect on startup
th: Empathy ควรเชื่อมต่อโดยอัตโนมัติเมื่อเริ่มทำงาน

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
th: กำหนดว่าจะให้ Empathy เข้าระบบในบัญชีของคุณโดยอัตโนมัติเมื่อเริ่มทำงานหรือไม่

en: Empathy should auto-away when idle
th: Empathy ควรเปลี่ยนสถานะเป็นไม่อยู่โดยอัตโนมัติเมื่อเครื่องไม่ได้ใช้งาน

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
th: กำหนดว่าจะให้ Empathy เปลี่ยนสถานะเป็นไม่อยู่โดยอัตโนมัติเมื่อเครื่องไม่ได้ใช้งานหรือไม่

en: Empathy default download folder
th: โฟลเดอร์ดาวน์โหลดปริยายของ Empathy

en: The default folder to save file transfers in.
th: โฟลเดอร์ปริยายที่จะบันทึกแฟ้มที่ถ่ายโอนเข้ามา

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
th: ตัวเลขมหัศจรรย์ที่ใช้ตรวจสอบว่าควรสั่งทำความสะอาดข้อมูลหรือไม่

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
th: empathy-sanity-cleaning.c ใช้ตัวเลขนี้ในการตรวจสอบว่าควรเรียกทำงานการทำความสะอาดข้อมูลหรือไม่ ผู้ใช้ไม่ควรเปลี่ยนค่าคีย์นี้เอง

en: Show offline contacts
th: แสดงผู้ติดต่อที่ออฟไลน์

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
th: กำหนดว่าจะแสดงผู้ติดต่อที่ออฟไลน์ในรายชื่อผู้ติดต่อด้วยหรือไม่

en: Show Balance in contact list
th: แสดงยอดเงินคงเหลือในรายชื่อผู้ติดต่อ

en: Whether to show account balances in the contact list.
th: กำหนดว่าจะแสดงยอดเงินคงเหลือในรายชื่อผู้ติดต่อหรือไม่

en: Hide main window
th: ซ่อนหน้าต่างหลัก

en: Hide the main window.
th: ซ่อนหน้าต่างหลัก

en: Default directory to select an avatar image from
th: ไดเรกทอรีปริยายที่จะใช้เลือกรูปแทนตัว

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
th: ไดเรกทอรีล่าสุดที่ถูกใช้เลือกรูปแทนตัว

en: Open new chats in separate windows
th: เปิดการสนทนาใหม่ในหน้าต่างแยก

en: Always open a separate chat window for new chats.
th: เปิดหน้าต่างสนทนาแยกกันสำหรับการสนทนาใหม่

en: Display incoming events in the status area
th: แสดงเหตุการณ์ขาเข้าในพื้นที่แสดงสถานะ

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
th: แสดงเหตุการณ์ขาเข้าในพื้นที่แสดงสถานะ ถ้าเป็นค่าเท็จ ก็จะแสดงเหตุการณ์ต่อผู้ใช้ทันที

en: The position for the chat window side pane
th: ตำแหน่งของช่องด้านข้างในหน้าต่างสนทนา

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
th: ตำแหน่งที่บันทึกไว้ (ในหน่วยพิกเซล) ของช่องด้านข้างในหน้าต่างสนทนา

en: Show contact groups
th: แสดงกลุ่มผู้ติดต่อ

en: Whether to show groups in the contact list.
th: กำหนดว่าจะแสดงกลุ่มในรายชื่อผู้ติดต่อหรือไม่

en: Use notification sounds
th: ใช้เสียงแจ้งเหตุ

en: Whether to play a sound to notify of events.
th: กำหนดว่าจะเล่นเสียงเพื่อแจ้งเหตุเกี่ยวกับเหตุการณ์ต่างๆ หรือไม่

en: Disable sounds when away
th: ปิดการใช้เสียงเมื่อไม่อยู่

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
th: กำหนดว่าจะงดเล่นเสียงเมื่อไม่อยู่หรือไม่ว่างหรือไม่

en: Play a sound for incoming messages
th: เล่นเสียงเมื่อมีข้อความเข้า

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
th: กำหนดว่าจะเล่นเสียงเพื่อแจ้งข้อความเข้าหรือไม่

en: Play a sound for outgoing messages
th: เล่นเสียงเมื่อส่งข้อความออก

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
th: กำหนดว่าจะเล่นเสียงเพื่อแจ้งการส่งข้อความออกหรือไม่

en: Play a sound for new conversations
th: เล่นเสียงเมื่อมีการสนทนาใหม่

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
th: กำหนดว่าจะเล่นเสียงเพื่อแจ้งการสนทนาใหม่หรือไม่

en: Play a sound when a contact logs in
th: เล่นเสียงเมื่อมีผู้ติดต่อเข้าสู่ระบบ

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
th: กำหนดว่าจะเล่นเสียงเพื่อแจ้งเมื่อมีผู้ติดต่อเข้าสู่ระบบเครือข่ายหรือไม่

en: Play a sound when a contact logs out
th: เล่นเสียงเมื่อมีผู้ติดต่อออกจากระบบ

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
th: กำหนดว่าจะเล่นเสียงเพื่อแจ้งเมื่อมีผู้ติดต่อออกจากระบบเครือข่ายหรือไม่

en: Play a sound when we log in
th: เล่นเสียงเมื่อเราเข้าสู่ระบบ

en: Whether to play a sound when logging into a network.
th: กำหนดว่าจะเล่นเสียงเมื่อเข้าสู่ระบบเครือข่ายหรือไม่

en: Play a sound when we log out
th: เล่นเสียงเมื่อเราออกจากระบบ

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
th: กำหนดว่าจะเล่นเสียงเมื่อออกจากระบบเครือข่ายหรือไม่

en: Enable popup notifications for new messages
th: เปิดใช้การผุดข้อความแจ้งเหตุสำหรับข้อความใหม่

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
th: กำหนดว่าจะผุดข้อความแจ้งเหตุเมื่อได้รับข้อความใหม่หรือไม่

en: Disable popup notifications when away
th: ปิดการผุดข้อความแจ้งเหตุเมื่อไม่อยู่

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
th: กำหนดว่าจะงดผุดข้อความแจ้งเหตุเมื่อไม่อยู่หรือไม่ว่างหรือไม่

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
th: ผุดข้อความแจ้งเหตุถ้าหน้าต่างสนทนาไม่ได้โฟกัส

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
th: กำหนดว่าจะผุดข้อความแจ้งเหตุหรือไม่เมื่อได้รับข้อความใหม่ แม้หน้าต่างสนทนาจะเปิดอยู่ แต่ไม่ได้โฟกัส

en: Pop up notifications when a contact logs in
th: ผุดข้อความแจ้งเหตุเมื่อมีผู้ติดต่อเข้าสู่ระบบ

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
th: กำหนดว่าจะผุดข้อความแจ้งเหตุเมื่อมีผู้ติดต่อออนไลน์หรือไม่

en: Pop up notifications when a contact logs out
th: ผุดข้อความแจ้งเหตุเมื่อมีผู้ติดต่อออกจากระบบ

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
th: กำหนดว่าจะผุดข้อความแจ้งเหตุเมื่อมีผู้ติดต่อออฟไลน์หรือไม่

en: Use graphical smileys
th: ใช้รูปสีหน้าแบบกราฟิกส์

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
th: กำหนดว่าจะแปลงข้อความรูปสีหน้า (smiley) เป็นภาพกราฟิกส์หรือไม่ในหน้าต่างสนทนา

en: Show contact list in rooms
th: แสดงรายชื่อผู้ติดต่อในห้องต่างๆ

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
th: กำหนดว่าจะแสดงรายชื่อผู้ติดต่อในห้องสนทนาต่างๆ หรือไม่

en: Chat window theme
th: ชุดตกแต่งหน้าต่างสนทนา

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
th: ชุดตกแต่งที่จะใช้แสดงการสนทนาในหน้าต่างสนทนา

en: Chat window theme variant
th: แบบย่อยของชุดตกแต่งหน้าต่างสนทนา

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
th: แบบย่อยของชุดตกแต่งที่จะใช้แสดงการสนทนาในหน้าต่างสนทนา

en: Path of the Adium theme to use
th: พาธของชุดตกแต่ง Adium ที่จะใช้

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
th: พาธของชุดตกแต่ง Adium ที่จะใช้ ในกรณีที่ใช้ชุดตกแต่งสำหรับการสนทนาของ Adium คีย์นี้ไม่สนับสนุนให้ใช้แล้ว

en: Enable WebKit Developer Tools
th: เปิดใช้เครื่องมือพัฒนาของ WebKit

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
th: กำหนดว่าจะเปิดใช้เครื่องมือพัฒนาของ WebKit เช่น เครื่องมือเฝ้าสังเกตเว็บ หรือไม่

en: Inform other users when you are typing to them
th: แจ้งให้คู่สนทนาทราบว่าคุณกำลังพิมพ์ข้อความตอบ

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
th: กำหนดว่าจะส่งสถานะการสนทนา 'กำลังเขียน' หรือ 'หยุดเขียน' ไปหรือไม่ ขณะนี้ยังไม่มีผลกับสถานะ 'ไม่อยู่แล้ว'

en: Use theme for chat rooms
th: ใช้ชุดตกแต่งกับห้องสนทนา

en: Whether to use the theme for chat rooms.
th: กำหนดว่าจะใช้ชุดตกแต่งกับห้องสนทนาหรือไม่

en: Spell checking languages
th: ภาษาที่ตรวจตัวสะกด

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
th: รายชื่อของภาษาที่จะตรวจสอบตัวสะกด (เช่น "en, fr, nl") คั่นด้วยจุลภาค

en: Enable spell checker
th: เปิดใช้การตรวจตัวสะกด

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
th: กำหนดว่าจะตรวจตัวสะกดของคำที่ป้อนตามภาษาที่คุณต้องการจะตรวจหรือไม่

en: Nick completed character
th: อักขระเติมท้ายชื่อเรียก

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
th: อักขระที่จะเพิ่มต่อท้ายชื่อเรียกเมื่อใช้การเติมชื่อเรียกอัตโนมัติด้วยปุ่มแท็บในห้องสนทนากลุ่ม

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
th: Empathy ควรใช้รูปแทนตัวของผู้ติดต่อเป็นไอคอนของหน้าต่างสนทนา

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
th: กำหนดว่าจะให้ Empathy ใช้รูปแทนตัวของผู้ติดต่อเป็นไอคอนของหน้าต่างสนทนาหรือไม่

en: Last account selected in Join Room dialog
th: บัญชีล่าสุดที่เลือกในกล่องโต้ตอบ "เข้าห้อง"

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
th: พาธของอ็อบเจกต์ของ D-Bus ของบัญชีล่าสุดที่เลือกเพื่อเข้าห้องสนทนา

en: Camera device
th: แฟ้มอุปกรณ์ของกล้อง

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
th: แฟ้มอุปกรณ์ของกล้องปริยายที่จะใช้สนทนาด้วยวีดิทัศน์ เช่น /dev/video0

en: Camera position
th: ตำแหน่งภาพกล้อง

en: Position the camera preview should be during a call.
th: ตำแหน่งการวางภาพตัวอย่างของกล้องขณะสนทนา

en: Echo cancellation support
th: เปิดใช้การตัดเสียงสะท้อน

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
th: กำหนดว่าจะเปิดใช้ตัวกรองตัดเสียงสะท้อนของ Pulseaudio หรือไม่

en: Show hint about closing the main window
th: แสดงคำแนะนำวิธีปิดหน้าต่างหลัก

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
th: กำหนดว่าจะแสดงกล่องข้อความเกี่ยวกับวิธีปิดหน้าต่างหลักด้วยปุ่ม 'x' ในแถบหัวหน้าต่างหรือไม่

en: Empathy can publish the user's location
th: Empathy สามารถประกาศตำแหน่งที่ตั้งของผู้ใช้ได้

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
th: กำหนดว่า Empathy สามารถประกาศตำแหน่งที่ตั้งของผู้ใช้ต่อผู้ติดต่อหรือไม่

en: Empathy can use the network to guess the location
th: Empathy สามารถใช้เครือข่ายในการเดาตำแหน่งที่ตั้ง

en: Whether Empathy can use the network to guess the location.
th: กำหนดว่า Empathy สามารถใช้เครือข่ายในการเดาตำแหน่งที่ตั้งได้หรือไม่

en: Empathy can use the cellular network to guess the location
th: Empathy สามารถใช้เครือข่ายโทรศัพท์มือถือในการเดาตำแหน่งที่ตั้ง

en: Whether Empathy can use the cellular network to guess the location.
th: กำหนดว่า Empathy สามารถใช้เครือข่ายโทรศัพท์มือถือในการเดาตำแหน่งที่ตั้งได้หรือไม่

en: Empathy can use the GPS to guess the location
th: Empathy สามารถใช้ GPS ในการเดาตำแหน่งที่ตั้ง

en: Whether Empathy can use the GPS to guess the location.
th: กำหนดว่า Empathy สามารถใช้ GPS ในการเดาตำแหน่งที่ตั้งได้หรือไม่

en: Empathy should reduce the location's accuracy
th: Empathy ควรลดความละเอียดของตำแหน่งที่ตั้ง

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
th: กำหนดว่า Empathy ควรลดความละเอียดของตำแหน่งที่ตั้งเพื่อความเป็นส่วนตัวหรือไม่

en: No reason was specified
th: ไม่มีการระบุสาเหตุ

en: The change in state was requested
th: มีการร้องขอการเปลี่ยนสถานะ

en: You canceled the file transfer
th: คุณได้ยกเลิกการถ่ายโอนแฟ้ม

en: The other participant canceled the file transfer
th: อีกฝ่ายหนึ่งได้ยกเลิกการถ่ายโอนแฟ้ม

en: Error while trying to transfer the file
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพยายามถ่ายโอนแฟ้ม

en: The other participant is unable to transfer the file
th: อีกฝ่ายหนึ่งไม่สามารถถ่ายโอนแฟ้มได้

en: Unknown reason
th: ไม่ทราบสาเหตุ

en: File transfer completed, but the file was corrupted
th: ถ่ายโอนแฟ้มเสร็จสมบูรณ์แล้ว แต่แฟ้มเสียหาย

en: File transfer not supported by remote contact
th: ผู้ติดต่ออีกฝั่งหนึ่งไม่รองรับการถ่ายโอนแฟ้ม

en: The selected file is not a regular file
th: แฟ้มที่เลือกไม่ใช่แฟ้มปกติ

en: The selected file is empty
th: แฟ้มที่เลือกว่างเปล่า

en: Password not found
th: ไม่พบรหัสผ่าน

en: IM account password for %s (%s)
th: รหัสผ่านสำหรับบัญชี IM ของ %s (%s)

en: Password for chatroom '%s' on account %s (%s)
th: รหัสผ่านสำหรับห้องสนทนา '%s' ของบัญชี %s (%s)

en: Missed call from %s
th: สายที่ไม่ได้รับจาก %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
th: เรียกสาย %s

en: Call from %s
th: สายเรียกจาก %s

en: %d second ago | %d seconds ago
th[0]: %d วินาทีก่อน

en: %d minute ago | %d minutes ago
th[0]: %d นาทีก่อน

en: %d hour ago | %d hours ago
th[0]: %d ชั่วโมงก่อน

en: %d day ago | %d days ago
th[0]: %d วันก่อน

en: %d week ago | %d weeks ago
th[0]: %d สัปดาห์ก่อน

en: %d month ago | %d months ago
th[0]: %d เดือนก่อน

en: in the future
th: ในอนาคต

en: Available
th: อยู่

en: Busy
th: ไม่ว่าง

en: Away
th: ไม่อยู่

en: Invisible
th: ซ่อนตัว

en: Offline
th: ออฟไลน์

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: No reason specified
th: ไม่มีการระบุสาเหตุ

en: Status is set to offline
th: สถานะเปลี่ยนเป็นออฟไลน์

en: Network error
th: ข้อผิดพลาดเกี่ยวกับเครือข่าย

en: Authentication failed
th: การยืนยันตัวบุคคลไม่ผ่าน

en: Encryption error
th: ข้อผิดพลาดเกี่ยวกับการเข้ารหัสลับ

en: Name in use
th: ชื่อถูกใช้อยู่

en: Certificate not provided
th: ไม่มีใบรับรอง

en: Certificate untrusted
th: ไม่เชื่อถือใบรับรอง

en: Certificate expired
th: ใบรับรองหมดอายุแล้ว

en: Certificate not activated
th: ใบรับรองยังไม่มีการเริ่มใช้

en: Certificate hostname mismatch
th: ชื่อโฮสต์ในใบรับรองไม่ตรงกัน

en: Certificate fingerprint mismatch
th: ลายนิ้วมือในใบรับรองไม่ตรงกัน

en: Certificate self-signed
th: ใบรับรองเซ็นรับรองตัวเอง

en: Certificate error
th: ข้อผิดพลาดเกี่ยวกับใบรับรอง

en: Encryption is not available
th: ไม่มีการเข้ารหัสลับให้ใช้งาน

en: Certificate is invalid
th: ใบรับรองไม่ถูกต้อง

en: Connection has been refused
th: การเชื่อมต่อถูกปฏิเสธ

en: Connection can't be established
th: เชื่อมต่อไม่สำเร็จ

en: Connection has been lost
th: การเชื่อมต่อถูกตัดขาด

en: This account is already connected to the server
th: บัญชีนี้ได้เชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์อยู่ก่อนแล้ว

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
th: การเชื่อมต่อถูกแทนที่ด้วยการเชื่อมต่อใหม่โดยใช้ทรัพยากรเดียวกัน

en: The account already exists on the server
th: บัญชีนี้มีอยู่แล้วที่เซิร์ฟเวอร์

en: Server is currently too busy to handle the connection
th: เซิร์ฟเวอร์ไม่ว่างพอที่จะจัดการการเชื่อมต่อ

en: Certificate has been revoked
th: ใบรับรองถูกเพิกถอนไปแล้ว

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
th: ใบรับรองใช้อัลกอริทึมการเข้ารหัสลับที่ไม่ปลอดภัยหรืออ่อนเกินไป

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
th: ความยาวของใบรับรอง หรือความลึกของห่วงโซ่ใบรับรองของเซิร์ฟเวอร์ มีขนาดเกินขีดจำกัดที่ไลบรารีระบบเข้ารหัสลับกำหนดไว้

en: Your software is too old
th: ซอฟต์แวร์ของคุณเก่าเกินไป

en: Internal error
th: ข้อผิดพลาดภายใน

en: People Nearby
th: ผู้คนแถวนี้

en: Yahoo! Japan
th: Yahoo! ญี่ปุ่น

en: Facebook Chat
th: การสนทนา Facebook

en: All accounts
th: ทุกบัญชี

en: Pass_word
th: _รหัสผ่าน

en: Screen _Name
th: _ชื่อเรียก

en: <b>Example:</b> MyScreenName
th: <b>ตัวอย่าง:</b> MyScreenName

note: remember password ticky box
en: Remember password
th: จำรหัสผ่าน

en: _Port
th: _พอร์ต

en: _Server
th: เซิร์ฟเ_วอร์

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: What is your AIM screen name?
th: ชื่อเรียกใน AIM ของคุณคืออะไร?

en: What is your AIM password?
th: รหัสผ่าน AIM ของคุณคืออะไร?

en: Remember Password
th: จำรหัสผ่าน

en: Account
th: บัญชี

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Server
th: เซิร์ฟเวอร์

en: Port
th: พอร์ต

en: Username:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: A_pply
th: เ_ริ่มใช้

en: L_og in
th: เ_ข้าระบบ

en: This account already exists on the server
th: บัญชีนี้มีอยู่แล้วที่เซิร์ฟเวอร์

en: Create a new account on the server
th: สร้างบัญชีใหม่ที่เซิร์ฟเวอร์

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
th: %1$s ที่ %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
th: บัญชี %s

en: New account
th: บัญชีใหม่

en: Login I_D
th: _ชื่อเข้าระบบ

en: <b>Example:</b> username
th: <b>ตัวอย่าง:</b> username

en: What is your GroupWise User ID?
th: ชื่อผู้ใช้ GroupWise ของคุณคืออะไร?

en: What is your GroupWise password?
th: รหัสผ่าน GroupWise ของคุณคืออะไร?

en: ICQ _UIN
th: _UIN ของ ICQ

en: <b>Example:</b> 123456789
th: <b>ตัวอย่าง:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
th: ร_หัสอักขระ

en: What is your ICQ UIN?
th: UIN ของ ICQ ของคุณคืออะไร?

en: What is your ICQ password?
th: รหัสผ่าน ICQ ของคุณคืออะไร?

en: Network
th: เครือข่าย

en: Character set
th: รหัสอักขระ

en: Add…
th: เพิ่ม…

en: Remove
th: ลบออก

note: Translators: tooltip on a 'Go Up' button used to sort IRC servers by priority
en: Up
th: ขึ้น

note: Translators: tooltip on a 'Go Down' button used to sort IRC servers by priority
en: Down
th: ลง

en: Servers
th: เซิร์ฟเวอร์

en: Most IRC servers don't need a password, so if you're not sure, don't enter a password.
th: เซิร์ฟเวอร์ IRC ส่วนใหญ่ไม่ต้องใช้รหัสผ่าน ดังนั้น ถ้าคุณไม่แน่ใจ ก็ไม่ต้องป้อนรหัสผ่าน

en: Nickname
th: ชื่อเรียก

en: Quit message
th: ข้อความขณะออก

en: Real name
th: ชื่อจริง

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Which IRC network?
th: IRC เครือข่ายไหน?

en: What is your IRC nickname?
th: ชื่อเรียกใน IRC ของคุณคืออะไร?

en: What is your Facebook username?
th: ชื่อผู้ใช้ Facebook ของคุณคืออะไร?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some '\n' to make it look nice.
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don't have one.
th: นี่เป็นชื่อผู้ใช้ของคุณ ไม่ใช่อีเมลที่ใช้เข้า Facebook ตามปกติ
    ถ้าคุณคือ facebook.com/<b>ชื่อผู้ใช้</b> ก็ให้ป้อน <b>ชื่อผู้ใช้</b>
    คุณสามารถใช้ <a href="http://www.facebook.com/username/">หน้านี้</a> เพื่อสร้างชื่อผู้ใช้ Facebook ได้ถ้ายังไม่มี

en: What is your Facebook password?
th: รหัสผ่าน Facebook ของคุณคืออะไร?

en: What is your Google ID?
th: ชื่อผู้ใช้ Google ของคุณคืออะไร?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
th: <b>ตัวอย่าง:</b> user@gmail.com

en: What is your Google password?
th: รหัสผ่าน Google ของคุณคืออะไร?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
th: <b>ตัวอย่าง:</b> user@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
th: ไ_ม่สนใจข้อผิดพลาดของใบรับรอง SSL

en: Priori_ty
th: ลำดับความ_สำคัญ

en: Reso_urce
th: แห_ล่งข้อมูล

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
th: ต้องเข้ารหัส_ลับ (TLS/SSL)

en: Override server settings
th: กำหนดค่าทับค่าของเซิร์ฟเวอร์

en: Use old SS_L
th: ใช้ SSL แบบเ_ก่า

en: What is your Jabber ID?
th: ชื่อผู้ใช้ Jabber ของคุณคืออะไร?

en: What is your desired Jabber ID?
th: คุณต้องการใช้ชื่ออะไรสำหรับ Jabber?

en: What is your Jabber password?
th: รหัสผ่าน Jabber ของคุณคืออะไร?

en: What is your desired Jabber password?
th: คุณต้องการใช้รหัสผ่านอะไรสำหรับ Jabber?

en: Nic_kname
th: ชื่_อเรียก

en: _Last Name
th: _นามสกุล

en: _First Name
th: _ชื่อ

en: _Published Name
th: ชื่อที่_ประกาศ

en: _Jabber ID
th: บัญชี _Jabber

en: E-_mail address
th: ที่อยู่อีเ_มล

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
th: <b>ตัวอย่าง:</b> user@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
th: ID สำหรับ Windows Live ของคุณคืออะไร?

en: What is your Windows Live password?
th: รหัสผ่านสำหรับ Windows Live ของคุณคืออะไร?

en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: Options
th: ตัวเลือก

en: None
th: ไม่ใช้

en: _Username
th: _ชื่อผู้ใช้

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
th: <b>ตัวอย่าง:</b> user@my.sip.server

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
th: ใช้บัญชีนี้เรียกสายโทรศัพท์_บ้านและโทรศัพท์มือถือ

en: NAT Traversal Options
th: ตัวเลือกสำหรับเส้นทาง NAT

en: Proxy Options
th: ตัวเลือกสำหรับพร็อกซี

en: Miscellaneous Options
th: ตัวเลือกเบ็ตเตล็ด

en: STUN Server
th: เซิร์ฟเวอร์ STUN

en: Discover the STUN server automatically
th: ค้นหาเซิร์ฟเวอร์ STUN โดยอัตโนมัติ

en: Discover Binding
th: ค้นหา Binding

en: Keep-Alive Options
th: ตัวเลือกการคงการเชื่อมต่อ

en: Mechanism
th: กลไก

en: Interval (seconds)
th: ช่วงเวลา (วินาที)

en: Authentication username
th: ชื่อผู้ใช้สำหรับยืนยันตัวบุคคล

en: Transport
th: การรับส่งข้อมูล

en: Loose Routing
th: ใช้การจัดเส้นทางแบบหลวม

en: Ignore TLS Errors
th: ละเลยข้อผิดพลาดของ TLS

en: Local IP Address
th: หมายเลข IP ท้องถิ่น

en: What is your SIP login ID?
th: ชื่อบัญชี SIP ของคุณคืออะไร?

en: What is your SIP account password?
th: รหัสผ่านบัญชี SIP ของคุณคืออะไร?

en: Pass_word:
th: _รหัสผ่าน:

en: Yahoo! I_D:
th: _บัญชี Yahoo!:

en: I_gnore conference and chat room invitations
th: ไ_ม่สนใจการเชิญเข้าห้องประชุมและห้องสนทนา

en: _Room List locale:
th: โลแคลของรายชื่อ_ห้อง:

en: Ch_aracter set:
th: ร_หัสอักขระ:

en: _Port:
th: _พอร์ต:

en: What is your Yahoo! ID?
th: ชื่อบัญชี Yahoo! ของคุณคืออะไร?

en: What is your Yahoo! password?
th: รหัสผ่าน Yahoo! ของคุณคืออะไร?

en: Couldn't convert image
th: ไม่สามารถแปลงรูปภาพได้

en: None of the accepted image formats are supported on your system
th: ระบบของคุณไม่รองรับฟอร์แมตรูปภาพใดๆ ที่โปรแกรมยอมรับเลย

en: Couldn't save picture to file
th: ไม่สามารถบันทึกรูปภาพลงแฟ้มได้

en: Select Your Avatar Image
th: เลือกรูปแทนตัวของคุณ

en: Take a picture...
th: ถ่ายภาพ...

en: No Image
th: ไม่มีรูป

en: Images
th: รูป

en: All Files
th: ทุกแฟ้ม

en: Click to enlarge
th: คลิกเพื่อขยาย

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
th: ยืนยันตัวบุคคลบัญชี <b>%s</b> ไม่ผ่าน

en: Retry
th: ลองใหม่

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
th: ป้อนรหัสผ่านสำหรับบัญชีของคุณที่ชื่อ
    <b>%s</b>

en: Select...
th: เลือก...

en: _Select
th: เ_ลือก

en: There was an error starting the call
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเริ่มการเรียกสาย

en: The specified contact doesn't support calls
th: ฝั่งผู้ติดต่อที่ระบุไม่รองรับการเรียกสาย

en: The specified contact is offline
th: ผู้ติดต่อที่ระบุออฟไลน์อยู่

en: The specified contact is not valid
th: ผู้ติดต่อที่ระบุใช้การไม่ได้

en: Emergency calls are not supported on this protocol
th: ไม่รองรับการเรียกสายฉุกเฉินในโพรโทคอลนี้

en: You don't have enough credit in order to place this call
th: คุณมียอดเงินคงเหลือไม่พอที่จะเรียกสายนี้

en: Failed to open private chat
th: เปิดการสนทนาส่วนตัวไม่สำเร็จ

en: Topic not supported on this conversation
th: ไม่รองรับการตั้งหัวข้อในการสนทนานี้

en: You are not allowed to change the topic
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เปลี่ยนหัวข้อได้

en: Invalid contact ID
th: ชื่อผู้ติดต่อผิดพลาด

en: /clear: clear all messages from the current conversation
th: /clear: ล้างข้อความทั้งหมดออกจากการสนทนาปัจจุบัน

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
th: /topic <หัวข้อ>: ตั้งหัวข้อของการสนทนาปัจจุบัน

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
th: /join <ชื่อห้องสนทนา>: เข้าห้องสนทนาห้องใหม่

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
th: /j <ชื่อห้องสนทนา>: เข้าห้องสนทนาห้องใหม่

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
th: /part [<ชื่อห้องสนทนา>] [<เหตุผล>]: ออกจากห้องสนทนา โดยปริยายหมายถึงห้องปัจจุบัน

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
th: /query <ชื่อผู้ติดต่อ> [<ข้อความ>]: เปิดการสนทนาส่วนตัว

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
th: /msg <ชื่อผู้ติดต่อ> <ข้อความ>: เปิดการสนทนาส่วนตัว

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
th: /nick <ชื่อเล่น>: เปลี่ยนชื่อเล่นของคุณในเซิร์ฟเวอร์ปัจจุบัน

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
th: /me <ข้อความ>: ส่งข้อความ ACTION (การกระทำในปัจจุบัน) เข้าไปในการสนทนาปัจจุบัน

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
th: /say <ข้อความ>: ส่ง <ข้อความ> เข้าไปในการสนทนาปัจจุบัน ใช้สำหรับส่งข้อความที่ขึ้นต้นด้วย '/' ตัวอย่างเช่น "/say /join ใช้สำหรับเข้าห้องสนทนาห้องใหม่"

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
th: /whois <ชื่อผู้ติดต่อ>: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับผู้ติดต่อ

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
th: /help [<คำสั่ง>]: แสดงคำสั่งทั้งหมดที่รองรับ ถ้าระบุ <คำสั่ง> ด้วย ก็จะแสดงวิธีใช้คำสั่งนั้น

en: Usage: %s
th: วิธีใช้: %s

en: Unknown command
th: ไม่รู้จักคำสั่งนี้

en: Unknown command; see /help for the available commands
th: ไม่รู้จักคำสั่งนี้ ดูคำสั่งที่ใช้ได้ได้จาก /help

en: insufficient balance to send message
th: ยอดเงินคงเหลือไม่พอสำหรับส่งข้อความ

en: Error sending message '%s': %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะส่งข้อความ '%s': %s

en: Error sending message: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะส่งข้อความ: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
th: ยอดเงินคงเหลือไม่พอสำหรับส่งข้อความ <a href='%s'>เติมเงิน</a>

en: not capable
th: ไม่สามารถทำได้

en: offline
th: ออฟไลน์

en: invalid contact
th: ข้อมูลผู้ติดต่อผิดพลาด

en: permission denied
th: ไม่ได้รับอนุญาต

en: too long message
th: ข้อความยาวเกินไป

en: not implemented
th: ยังไม่รองรับ

en: unknown
th: ไม่ทราบ

en: Topic:
th: หัวข้อ:

en: Topic set to: %s
th: หัวข้อถูกตั้งเป็น: %s

en: Topic set by %s to: %s
th: หัวข้อถูกตั้งโดย %s เป็น: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
th: ไม่มีการกำหนดหัวข้อ

en: (No Suggestions)
th: (ไม่มีคำแนะนำ)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
th: เพิ่ม '%s' เข้าในพจนานุกรม

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
th: เพิ่ม '%s' เข้าในพจนานุกรม %s

en: Insert Smiley
th: แทรกรูปสีหน้า

note: send button
en: _Send
th: _ส่ง

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
th: แ_นะนำตัวสะกด

en: Failed to retrieve recent logs
th: ดึงปูมล่าสุดไม่สำเร็จ

en: %s has disconnected
th: %s ตัดการเชื่อมต่อแล้ว

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
th: %1$s ถูก %2$s เตะออก

en: %s was kicked
th: %s ถูกเตะออก

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
th: %1$s ถูก %2$s ห้ามไม่ให้เข้า

en: %s was banned
th: %s ถูกห้ามไม่ให้เข้า

en: %s has left the room
th: %s ออกจากห้อง

en: %s has joined the room
th: %s เข้ามาในห้อง

en: %s is now known as %s
th: %s เปลี่ยนชื่อเป็น %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
th: ตัดการเชื่อมต่อแล้ว

note: Add message
en: Would you like to store this password?
th: คุณต้องการให้จำรหัสผ่านนี้ไว้หรือไม่?

en: Remember
th: จำรหัสผ่าน

en: Not now
th: ไม่ใช่ตอนนี้

en: Wrong password; please try again:
th: รหัสผ่านไม่ถูกต้อง กรุณาลองใหม่:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
th: ห้องนี้ใช้รหัสผ่านป้องกันไว้:

en: Join
th: เข้าห้อง

en: Connected
th: เชื่อมต่อแล้ว

en: Conversation
th: การสนทนา

en: Unknown or invalid identifier
th: ไม่รู้จักชื่อหรือชื่อไม่ถูกต้อง

en: Contact blocking temporarily unavailable
th: การปิดกั้นผู้ติดต่อใช้การไม่ได้ชั่วคราว

en: Contact blocking unavailable
th: การปิดกั้นผู้ติดต่อใช้การไม่ได้

en: Permission Denied
th: ไม่ได้รับอนุญาต

en: Could not block contact
th: ไม่สามารถปิดกั้นผู้ติดต่อได้

en: Edit Blocked Contacts
th: แก้ไขรายการปิดกั้นผู้ติดต่อ

note: Account and Identifier
en: Account:
th: บัญชี:

en: Blocked Contacts
th: ผู้ติดต่อที่ถูกปิดกั้น

en: Full name
th: ชื่อเต็ม

en: Phone number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: E-mail address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Birthday
th: วันเกิด

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last seen:
th: ปรากฏตัวล่าสุด:

en: Server:
th: เซิร์ฟเวอร์:

en: Connected from:
th: เชื่อมต่อจาก:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away message:
th: ข้อความที่ทิ้งไว้เมื่อไม่อยู่:

en: work
th: ที่ทำงาน

en: home
th: บ้าน

en: mobile
th: มือถือ

en: voice
th: ข้อความเสียง

en: preferred
th: ติดต่อสะดวก

en: postal
th: ไปรษณีย์

en: parcel
th: พัสดุ

note: Title
en: Search contacts
th: ค้นหาผู้ติดต่อ

en: Search:
th: ค้นหา:

en: _Add Contact
th: เ_พิ่มผู้ติดต่อ

en: No contacts found
th: ไม่พบผู้ติดต่อ

en: Your message introducing yourself:
th: ข้อความแนะนำตัวคุณเอง:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
th: ขออนุญาตติดต่อกับคุณแบบออนไลน์ ขอบคุณมาก

en: Save Avatar
th: บันทึกรูปแทนตัว

en: Unable to save avatar
th: ไม่สามารถบันทึกรูปแทนตัว

note: Identifier to connect to Instant Messaging network Setup id label
en: Identifier
th: ชื่อประจำตัว

note: Setup nickname entry
en: Alias
th: นามแฝง

en: Contact Details
th: รายละเอียดผู้ติดต่อ

en: Information requested…
th: ร้องขอข้อมูลไปแล้ว…

en: <b>Location</b> at (date)
th: <b>ตำแหน่งที่ตั้ง</b> เมื่อ (วัน-เวลา)

en: Client Information
th: ข้อมูลโปรแกรมลูกข่าย

en: Version
th: รุ่น

en: Client
th: โปรแกรมลูกข่าย

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
th: เลือกกลุ่มที่ต้องการจัดให้ผู้ติดต่อนี้อยู่ สังเกตว่าคุณสามารถเลือกได้มากกว่าหนึ่งกลุ่ม หรือจะไม่เลือกกลุ่มเลยก็ได้

en: _Add Group
th: เ_พิ่มกลุ่ม

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
th: เลือก

en: Group
th: กลุ่ม

en: New Contact
th: ผู้ติดต่อใหม่

en: Block %s?
th: จะปิดกั้น %s หรือไม่?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการปิดกั้นไม่ให้ '%s' ติดต่อคุณอีก?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
th[0]: ชื่อต่อไปนี้จะถูกปิดกั้น:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
th[0]: ชื่อต่อไปนี้ไม่สามารถปิดกั้นได้:

en: _Block
th: _ปิดกั้น

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
th[0]: _รายงานผู้ติดต่อเหล่านี้ว่าใช้งานผิดเงื่อนไข

en: Edit Contact Information
th: แก้ไขข้อมูลผู้ติดต่อ

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
th: ผู้ติดต่อที่เชื่อมโยงกัน

en: gnome-contacts not installed
th: ไม่ได้ติดตั้ง gnome-contacts

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
th: กรุณาติดตั้ง gnome-contacts เพื่อเข้าถึงรายละเอียดของที่อยู่ติดต่อต่างๆ

en: Select account to use to place the call
th: เลือกบัญชีที่จะใช้เรียกสายออก

en: Call
th: เรียกสาย

en: Mobile
th: มือถือ

en: Work
th: ที่ทำงาน

en: HOME
th: บ้าน

en: _Block Contact
th: _ปิดกั้นผู้ติดต่อ

en: Delete and _Block
th: ลบและ_ปิดกั้น

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
th: ยืนยันที่จะลบผู้ติดต่อ '%s' หรือไม่?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
th: ยืนยันที่จะลบกลุ่มผู้ติดต่อ '%s' ที่เชื่อมโยงกันหรือไม่? อย่าลืมว่านี่จะเป็นการลบผู้ติดต่อทั้งหมดที่อยู่ในกลุ่มนี้

en: Removing contact
th: กำลังจะลบผู้ติดต่อ

en: _Remove
th: _ลบ

note: add chat button
en: _Chat
th: _สนทนา

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
th: เรียกสายคุยด้วยเสีย_ง

[ctx: menu item]
en: _Video Call
th: เรียกสายคุยด้วย_ภาพและเสียง

en: _Previous Conversations
th: การสนทนาก่อนห_น้านี้

en: Send File
th: ส่งแฟ้ม

en: Share My Desktop
th: เปิดพื้นโต๊ะให้ใช้ร่วม

en: Favorite
th: คนโปรด

en: Infor_mation
th: _ข้อมูล

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
th: แ_ก้ไข

note: send invitation
en: Inviting you to this room
th: เชิญคุณเข้าห้องนี้

en: _Invite to Chat Room
th: เ_ชิญเข้าห้องสนทนา

en: _Add Contact…
th: เ_พิ่มผู้ติดต่อ…

en: Do you really want to remove the group '%s'?
th: ยืนยันที่จะลบกลุ่ม '%s' หรือไม่?

en: Removing group
th: กำลังจะลบกลุ่ม

en: Re_name
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: Channels:
th: ห้องสนทนา:

en: Country ISO Code:
th: รหัส ISO ของประเทศ:

en: Country:
th: ประเทศ:

en: State:
th: รัฐ:

en: City:
th: เมือง:

en: Area:
th: เขต:

en: Postal Code:
th: รหัสไปรษณีย์:

en: Street:
th: ถนน:

en: Building:
th: อาคาร:

en: Floor:
th: ชั้น:

en: Room:
th: ห้อง:

en: Text:
th: ข้อความ:

en: Description:
th: คำบรรยาย:

en: Accuracy Level:
th: ระดับความละเอียด:

en: Error:
th: ความคลาดเคลื่อน:

en: Vertical Error (meters):
th: ความคลาดเคลื่อนแนวตั้ง (เมตร):

en: Horizontal Error (meters):
th: ความคลาดเคลื่อนแนวนอน (เมตร):

en: Speed:
th: อัตราเร็ว:

en: Bearing:
th: ทิศทาง:

en: Climb Speed:
th: อัตราเร็วไต่ระดับ:

en: Last Updated on:
th: ปรับข้อมูลล่าสุดเมื่อ:

en: Longitude:
th: ลองจิจูด:

en: Latitude:
th: ละติจูด:

en: Altitude:
th: ระดับความสูง:

en: Location
th: ตำแหน่งที่ตั้ง

en: %B %e, %Y at %R UTC
th: %e %B %Ey เวลา %R UTC

note: Alias
en: Alias:
th: นามแฝง:

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
th: ชื่อประจำตัว:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
th[0]: กลุ่มผู้ติดต่อที่เชื่อมโยงกันประกอบด้วยผู้ติดต่อ %u คน

en: <b>Location</b> at (date)
th: <b>ตำแหน่งที่ตั้ง</b> เมื่อ (วันที่)

en: Online from a phone or mobile device
th: ออนไลน์จากโทรศัพท์หรืออุปกรณ์เคลื่อนที่

en: New Network
th: เครือข่ายใหม่

en: Choose an IRC network
th: เลือกเครือข่าย IRC

en: Reset _Networks List
th: _ล้างค่ารายชื่อเครือข่าย

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
th: เลือก

en: new server
th: เซิร์ฟเวอร์ใหม่

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
th: Empathy สามารถตรวจหาผู้คนที่เชื่อมต่อในเครือข่ายเดียวกับคุณเพื่อสนทนาได้ ถ้าคุณต้องการใช้ความสามารถนี้ กรุณาตรวจสอบข้อมูลด้านล่างนี้ว่าถูกต้องหรือไม่

en: People nearby
th: ผู้คนแถวนี้

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
th: คุณสามารถเปลี่ยนข้อมูลนี้ในภายหลัง หรือปิดความสามารถนี้ได้ โดยเลือก <span style="italic">แก้ไข → บัญชี</span> ในรายชื่อผู้ติดต่อ

en: History
th: ประวัติ

en: Show
th: แสดง

en: Search
th: ค้นหา

en: Chat in %s
th: การสนทนาใน %s

en: Chat with %s
th: การสนทนากับ %s

[ctx: A date with the time]
en: %A, %e %B %Y %X
th: %A %e %B %Ey %X

en: %s second | %s seconds
th[0]: %s วินาที

en: %s minute | %s minutes
th[0]: %s นาที

en: Call took %s, ended at %s
th: การคุยสายใช้เวลา %s วางสายเมื่อ %s

en: Today
th: วันนี้

en: Yesterday
th: เมื่อวานนี้

note: Translators: A date such as '23 May 2010' (strftime format)
en: %e %B %Y
th: %e %B %Ey

en: Anytime
th: ทุกเวลา

en: Anyone
th: ทุกคน

en: Who
th: ใคร

en: When
th: เมื่อไร

en: Anything
th: ทุกอย่าง

en: Text chats
th: การสนทนาข้อความ

en: Calls
th: การคุยสาย

en: Incoming calls
th: สายเรียกเข้า

en: Outgoing calls
th: สายเรียกออก

en: Missed calls
th: สายที่ไม่ได้รับ

en: What
th: อะไร

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบปูมการสนทนาเก่าทั้งหมด?

en: Clear All
th: _ล้างทั้งหมด

en: Delete from:
th: ลบจาก:

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: Delete All History...
th: ลบประวัติทั้งหมด...

en: Profile
th: โพรไฟล์

en: Chat
th: การสนทนา

en: Video
th: วีดิทัศน์

en: page 2
th: หน้า 2

en: <span size="x-large">Loading...</span>
th: <span size="x-large">กำลังโหลด...</span>

en: What kind of chat account do you have?
th: คุณมีบัญชีสนทนาชนิดไหน?

en: Adding new account
th: เพิ่มบัญชีใหม่

en: Enter a contact identifier or phone number:
th: ป้อนชื่อประจำตัวหรือหมายเลขโทรศัพท์ของผู้ติดต่อ:

note: add video button
en: _Video Call
th: เรียกสายคุยด้วย_ภาพและเสียง

note: add audio button
en: _Audio Call
th: เรียกสายคุยด้วยเสีย_ง

note: Tweak the dialog
en: New Call
th: สายเรียกใหม่

en: The contact is offline
th: ผู้ติดต่อออฟไลน์อยู่

en: The specified contact is either invalid or unknown
th: ผู้ติดต่อที่ระบุไม่ถูกต้องหรือไม่รู้จัก

en: The contact does not support this kind of conversation
th: ผู้ติดต่อไม่รองรับการสนทนาชนิดนี้

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
th: ยังไม่รองรับความสามารถที่ร้องขอสำหรับโพรโทคอลนี้

en: Could not start a conversation with the given contact
th: ไม่สามารถเริ่มสนทนากับผู้ติดต่อที่ระบุ

en: You are banned from this channel
th: คุณถูกห้องนี้แบน

en: This channel is full
th: ห้องสนทนาเต็มแล้ว

en: You must be invited to join this channel
th: คุณต้องได้รับเชิญจึงจะเข้าร่วมสนทนาที่ห้องนี้ได้

en: Can't proceed while disconnected
th: ไม่สามารถดำเนินการต่อในระหว่างที่ตัดการเชื่อมต่อได้

en: Permission denied
th: ไม่ได้รับอนุญาต

en: There was an error starting the conversation
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเริ่มต้นการสนทนา

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
th: การสนทนาใหม่

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
th: ข้อความกำหนดเอง…

en: Edit Custom Messages…
th: แก้ไขข้อความกำหนดเอง…

en: Click to remove this status as a favorite
th: คลิกเพื่อลบสถานะนี้ออกจากสถานะโปรด

en: Click to make this status a favorite
th: คลิกเพื่อทำให้สถานะนี้เป็นสถานะโปรด

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
th: <b>ข้อความปัจจุบัน: %s</b>
    <small><i>กด Enter เพื่อตั้งข้อความใหม่ หรือกด Esc เพื่อยกเลิก</i></small>

en: Set status
th: กำหนดสถานะ

note: Custom messages
en: Custom messages…
th: ข้อความกำหนดเอง…

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
th: บัญชี %s ใหม่

en: _Match case
th: ตัว_พิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน

en: Find:
th: หา:

en: _Previous
th: _ก่อนหน้า

en: _Next
th: _ถัดไป

en: Mat_ch case
th: ตัว_พิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน

en: Phrase not found
th: หาไม่พบ

en: Received an instant message
th: ได้รับข้อความทันใจ

en: Sent an instant message
th: ส่งข้อความทันใจ

en: Incoming chat request
th: การขอสนทนาด้วย

en: Contact connected
th: เชื่อมต่อกับผู้ติดต่อ

en: Contact disconnected
th: ตัดการเชื่อมต่อกับผู้ติดต่อ

en: Connected to server
th: เชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์

en: Disconnected from server
th: ตัดการเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์

en: Incoming voice call
th: สายเรียกเข้าเพื่อสนทนาด้วยเสียง

en: Outgoing voice call
th: สายเรียกออกเพื่อสนทนาด้วยเสียง

en: Voice call ended
th: จบการสนทนาด้วยเสียง

en: Edit Custom Messages
th: แก้ไขข้อความกำหนดเอง

en: Subscription Request
th: ขอสมัคร

en: %s would like permission to see when you are online
th: %s ขออนุญาตติดต่อกับคุณแบบออนไลน์

en: _Decline
th: _ปฏิเสธ

en: _Accept
th: ตอบ_รับ

en: Message edited at %s
th: ข้อความแก้ไขเมื่อ %s

en: Normal
th: ธรรมดา

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
th: ข้อมูลเอกลักษณ์ที่เซิร์ฟเวอร์สนทนาให้มาไม่สามารถตรวจสอบได้

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
th: ใบรับรองไม่มีการเซ็นกำกับโดยองค์กรออกใบรับรอง

en: The certificate has expired.
th: ใบรับรองหมดอายุแล้ว

en: The certificate hasn't yet been activated.
th: ใบรับรองยังไม่มีการเริ่มใช้

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
th: ใบรับรองไม่มีลายนิ้วมือที่ต้องการ

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
th: ชื่อโฮสต์ที่ตรวจสอบแล้วในใบรับรองไม่ตรงกับชื่อเซิร์ฟเวอร์

en: The certificate is self-signed.
th: ใบรับรองเซ็นรับรองตัวเอง

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
th: ใบรับรองถูกเพิกถอนไปแล้วโดยองค์กรออกใบรับรองที่ออกให้

en: The certificate is cryptographically weak.
th: ใบรับรองมีการเข้ารหัสลับที่หละหลวม

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
th: ความยาวของใบรับรองเกินขีดจำกัดที่ตรวจสอบได้

en: The certificate is malformed.
th: ใบรับรองผิดรูปแบบ

en: Expected hostname: %s
th: ชื่อโฮสต์ที่ต้องการ: %s

en: Certificate hostname: %s
th: ชื่อโฮสต์ในใบรับรอง: %s

en: C_ontinue
th: ทำ_ต่อไป

en: Untrusted connection
th: การเชื่อมต่อไม่น่าเชื่อถือ

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
th: การเชื่อมต่อนี้ไม่น่าเชื่อถือ คุณยังคงต้องการทำต่อไปหรือไม่?

en: Remember this choice for future connections
th: จำตัวเลือกนี้ไว้เพื่อใช้กับการเชื่อมต่อในอนาคต

en: Certificate Details
th: รายละเอียดของใบรับรอง

en: Unable to open URI
th: ไม่สามารถเปิด URI

en: Select a file
th: เลือกแฟ้ม

en: Insufficient free space to save file
th: เหลือที่ว่างไม่พอที่จะบันทึกแฟ้ม

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
th: ต้องใช้เนื้อที่ %s เพื่อบันทึกแฟ้มนี้ แต่มีเนื้อที่ว่างเพียง %s กรุณาเลือกตำแหน่งอื่น

en: Incoming file from %s
th: แฟ้มส่งเข้ามาจาก %s

en: Go online to edit your personal information.
th: ออนไลน์เพื่อแก้ไขข้อมูลส่วนตัวของคุณ

en: <b>Personal Details</b>
th: <b>ข้อมูลส่วนตัว</b>

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
th: _คัดลอกที่อยู่ลิงก์

note: Open Link menu item
en: _Open Link
th: _เปิดลิงก์

en: Current Locale
th: โลแคลปัจจุบัน

en: Arabic
th: อารบิก

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Baltic
th: บอลติก

en: Celtic
th: เซลติก

en: Central European
th: ยุโรปตอนกลาง

en: Chinese Simplified
th: จีนตัวย่อ

en: Chinese Traditional
th: จีนตัวเต็ม

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

en: Cyrillic/Russian
th: ซีริลลิก/รัสเซีย

en: Cyrillic/Ukrainian
th: ซีริลลิก/ยูเครน

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: Greek
th: กรีก

en: Gujarati
th: คุชราตี

en: Gurmukhi
th: คุรุมุขี

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Hebrew Visual
th: ฮีบรูซ้ายไปขวา

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Korean
th: เกาหลี

en: Nordic
th: นอร์ดิก

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: South European
th: ยุโรปตอนใต้

en: Thai
th: ไทย

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Unicode
th: ยูนิโค้ด

en: Western
th: ตะวันตก

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: Top Contacts
th: ผู้ติดต่ออันดับต้นๆ

en: Ungrouped
th: ไม่จำแนกกลุ่ม

en: No error message
th: ไม่มีรายละเอียดข้อผิดพลาด

en: Instant Message (Empathy)
th: ข้อความทันใจ (Empathy)

en: Empathy is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
th: Empathy เป็นซอฟต์แวร์เสรี คุณสามารถแจกจ่ายต่อ และ/หรือ แก้ไขโปรแกรมได้ ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 2 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: Empathy is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
th: Empathy เผยแพร่ด้วยความหวังว่าโปรแกรมจะมีประโยชน์ แต่ *ไม่มีการรับประกันใดๆ* ไม่มีแม้การรับประกัน *อรรถประโยชน์เชิงพาณิชย์* หรือ *ความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะกิจใดๆ* กรุณาอ่าน GNU General Public License เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Empathy; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-130159 USA
th: คุณควรจะได้รับสำเนาของ GNU General Public License มาพร้อมกับ Empathy ถ้าคุณไม่ได้รับ กรุณาติดต่อไปที่ Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: An Instant Messaging client for GNOME
th: โปรแกรมลูกข่ายข้อความทันใจสำหรับ GNOME

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
th: ไม่ต้องแสดงกล่องโต้ตอบใดๆ ทำงานตามที่สั่ง (เช่น นำเข้า) แล้วจบโปรแกรม

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
th: ไม่ต้องแสดงกล่องโต้ตอบใดๆ ยกเว้นเมื่อมีแค่บัญชี "ผู้คนแถวนี้" เท่านั้น

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
th: เลือกบัญชีที่กำหนดเมื่อเริ่มทำงาน (เช่น gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: <account-id>
th: <ชื่อบัญชี>

en: - Empathy Accounts
th: - บัญชี Empathy

en: Empathy Accounts
th: บัญชี Empathy

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %s account.
th: มีการเปลี่ยนแปลงในบัญชี %s ของคุณยังไม่ได้บันทึก

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
th: บัญชีใหม่ของคุณยังไม่ได้บันทึก

en: Connecting…
th: กำลังเชื่อมต่อ…

en: Offline — %s
th: ออฟไลน์ — %s

en: Disconnected — %s
th: ตัดการเชื่อมต่อแล้ว — %s

en: Offline — No Network Connection
th: ออฟไลน์ — ไม่มีการเชื่อมต่อเครือข่าย

en: Unknown Status
th: ไม่ทราบสถานะ

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
th: บัญชีนี้ถูกปิดใช้งานแล้ว เพราะใช้แบ็กเอนด์ที่เก่าและไม่รองรับแล้ว กรุณาติดตั้ง telepathy-haze แล้วเรียกโปรแกรมใหม่เพื่อย้ายข้อมูลบัญชี

en: Offline — Account Disabled
th: ออฟไลน์ — บัญชีถูกระงับ

en: Edit Connection Parameters
th: แก้ไขพารามิเตอร์ของการเชื่อมต่อ

en: _Edit Connection Parameters...
th: แ_ก้ไขพารามิเตอร์ของการเชื่อมต่อ...

en: Do you want to remove %s from your computer?
th: คุณต้องการลบ %s ออกจากเครื่องของคุณหรือไม่?

en: This will not remove your account on the server.
th: การลบนี้จะไม่ลบบัญชีของคุณที่เซิร์ฟเวอร์

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
th: คุณกำลังจะเลือกบัญชีใหม่ ซึ่งจะละทิ้งการเปลี่ยนแปลงต่างๆ ที่คุณทำมา
    ยืนยันที่จะดำเนินการต่อหรือไม่?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
th: _เปิดใช้

note: Menu item: Rename
en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: _Skip
th: _ข้าม

en: _Connect
th: เ_ชื่อมต่อ

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
th: คุณกำลังจะปิดหน้าต่าง ซึ่งจะละทิ้งการเปลี่ยนแปลงต่างๆ ที่คุณทำมา
    ยืนยันที่จะดำเนินการต่อหรือไม่?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
th: บัญชีข้อความทันใจและ VoIP

en: _Import…
th: _นำเข้า…

en: Loading account information
th: กำลังโหลดข้อมูลบัญชี

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
th: ก่อนที่จะเพิ่มบัญชีใหม่ คุณต้องติดตั้งแบ็กเอนด์สำหรับโพรโทคอลที่ต้องการจะใช้เสียก่อน

en: No protocol backends installed
th: ไม่มีแบ็กเอนด์สำหรับโพรโทคอลติดตั้งอยู่

en:  - Empathy authentication client
th:  - ลูกข่ายการยืนยันตัวบุคคล Empathy

en: Empathy authentication client
th: ลูกข่ายการยืนยันตัวบุคคล Empathy

en: Don't connect on startup
th: ไม่ต้องเชื่อมต่อขณะเริ่มทำงาน

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
th: ไม่ต้องแสดงรายชื่อผู้ติดต่อหรือกล่องโต้ตอบอื่นใดขณะเริ่มทำงาน

en: - Empathy IM Client
th: - ลูกข่าย IM Empathy

en: Error contacting the Account Manager
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะติดต่อกับเครื่องมือจัดการบัญชี

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพยายามเชื่อมต่อไปยังเครื่องมือจัดการบัญชีของ Telepathy ข้อผิดพลาดคือ:
    
    %s

en: - Empathy Audio/Video Client
th: - ลูกข่ายเสียง/วีดิทัศน์ Empathy

en: Empathy Audio/Video Client
th: ลูกข่ายเสียง/วีดิทัศน์ Empathy

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
th: %s ได้พยายามเรียกสายคุณ แต่ขณะนั้นคุณกำลังคุยสายอีกสายหนึ่งอยู่

en: Incoming call
th: สายเรียกเข้า

en: Incoming video call from %s
th: สายเรียกเข้าด้วยวีดิทัศน์จาก %s

en: Incoming call from %s
th: สายเรียกเข้าจาก %s

en: Reject
th: ปฏิเสธ

en: Answer
th: รับสาย

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
th: การคุยสายกับ %s

en: The IP address as seen by the machine
th: ที่อยู่ไอพีตามที่มองเห็นจากตัวเครื่อง

en: The IP address as seen by a server on the Internet
th: ที่อยู่ไอพีตามที่มองเห็นจากเซิร์ฟเวอร์ในอินเทอร์เน็ต

en: The IP address of the peer as seen by the other side
th: ที่อยู่ไอพีของ peer ตามที่มองเห็นจากฝั่งโน้น

en: The IP address of a relay server
th: ที่อยู่ไอพีของเซิร์ฟเวอร์ส่งทอดข้อมูล

en: The IP address of the multicast group
th: ที่อยู่ไอพีของกลุ่มมัลติแคสต์

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: On hold
th: ถือสายรอ

en: Mute
th: ปิดเสียง

en: Duration
th: ความยาว

en: Technical Details
th: รายละเอียดทางเทคนิค

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
th: ซอฟต์แวร์ของ %s ไม่รู้จักฟอร์แมตเสียงใดๆ เลยที่คอมพิวเตอร์ของคุณรองรับ

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
th: ซอฟต์แวร์ของ %s ไม่รู้จักฟอร์แมตวีดิทัศน์ใดๆ เลยที่คอมพิวเตอร์ของคุณรองรับ

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยัง %s ได้ ฝ่ายใดฝ่ายหนึ่งอาจอยู่ในเครือข่ายที่ไม่อนุญาตให้เชื่อมต่อโดยตรง

en: There was a failure on the network
th: เกิดความล้มเหลวในเครือข่าย

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
th: การรองรับฟอร์แมตเสียงที่จำเป็นต้องใช้ในการเรียกสายนี้ ยังไม่ได้ติดตั้งลงในคอมพิวเตอร์ของคุณ

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
th: การรองรับฟอร์แมตวีดิทัศน์ที่จำเป็นต้องใช้ในการเรียกสายนี้ ยังไม่ได้ติดตั้งลงในคอมพิวเตอร์ของคุณ

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
th: เกิดสิ่งไม่คาดคิดในองค์ประกอบ Telepathy  กรุณา <a href="%s">รายงานบั๊กนี้</a> พร้อมแนบปูมที่ได้จากหน้าต่าง 'ดีบั๊ก' ในเมนูวิธีใช้ไปด้วย

en: There was a failure in the call engine
th: เกิดความล้มเหลวในกลไกการเรียกสาย

en: The end of the stream was reached
th: พบจุดจบของสตรีม

en: Can't establish audio stream
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อสตรีมเสียงได้

en: Can't establish video stream
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อสตรีมวีดิทัศน์ได้

en: Your current balance is %s.
th: ยอดเงินคงเหลือของคุณคือ %s

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
th: ขออภัย คุณมียอดเงินคงเหลือไม่พอที่จะเรียกสายนี้

en: Top Up
th: เติมเงิน

en: _Call
th: เ_รียกสาย

en: _Microphone
th: _ไมโครโฟน

en: _Camera
th: _กล้อง

en: _Settings
th: _ตั้งค่า

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: _Debug
th: _ดีบั๊ก

en: Swap camera
th: สลับกล้อง

en: Minimise me
th: ย่อเก็บ

en: Maximise me
th: ขยายแผ่

en: Disable camera
th: ปิดกล้อง

en: Hang up
th: วางสาย

en: Hang up current call
th: วางสายปัจจุบัน

en: Video call
th: เรียกสายเพื่อสนทนาด้วยวีดิทัศน์

en: Start a video call
th: เรียกสายเพื่อสนทนาด้วยวีดิทัศน์

en: Start an audio call
th: เรียกสายเพื่อคุยสายด้วยเสียง

en: Show dialpad
th: แสดงแป้นโทรศัพท์

en: Display the dialpad
th: แสดงแป้นโทรศัพท์

en: Toggle video transmission
th: เปิด-ปิดการส่งสัญญาณวีดิทัศน์

en: Toggle audio transmission
th: เปิด-ปิดการส่งสัญญาณเสียง

en: Encoding Codec:
th: ตัวลงรหัส:

en: Decoding Codec:
th: ตัวอ่านรหัส:

en: Remote Candidate:
th: Candidate ฝั่งโน้น:

en: Local Candidate:
th: Candidate ฝั่งนี้:

en: Audio
th: เสียง

en: - Empathy Chat Client
th: - ลูกข่ายแช็ต Empathy

en: Name
th: ชื่อ

en: Room
th: ห้อง

en: Auto-Connect
th: เชื่อมต่ออัตโนมัติ

en: Manage Favorite Rooms
th: จัดการห้องโปรด

en: Close this window?
th: จะปิดหน้าต่างนี้หรือไม่?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
th: การปิดหน้าต่างนี้จะเป็นการออกจาก %s คุณจะไม่ได้รับข้อความใดอีก จนกว่าคุณจะเข้าร่วมใหม่

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
th[0]: การปิดหน้าต่างนี้จะเป็นการออกจากห้องสนทนา %u ห้อง คุณจะไม่ได้รับข้อความใดอีก จนกว่าคุณจะเข้าร่วมใหม่

en: Leave %s?
th: ออกจาก %s หรือไม่?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
th: คุณจะไม่ได้รับข้อความใดจากห้องสนทนานี้อีก จนกว่าคุณจะเข้าร่วมใหม่

en: Close window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Leave room
th: ออกจากห้อง

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
th[0]: %s (ยังไม่อ่าน %d ข้อความ)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
th[0]: %s (และอีก %u คน)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
th[0]: %s (ยังไม่อ่าน %d ข้อความจากคนอื่น)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
th[0]: %s (ยังไม่อ่าน %d ข้อความจากทุกคน)

en: Sending %d message | Sending %d messages
th[0]: กำลังส่งข้อความ %d ข้อความ

en: Typing a message.
th: กำลังพิมพ์ข้อความ

en: _Conversation
th: การ_สนทนา

en: C_lear
th: _ล้าง

en: Insert _Smiley
th: แทรกรูป_สีหน้า

en: _Favorite Chat Room
th: _ห้องสนทนาโปรด

en: Notify for All Messages
th: แจ้งเหตุทุกข้อความ

en: _Show Contact List
th: แ_สดงรายชื่อผู้ติดต่อ

en: Invite _Participant…
th: เชิญผู้ร่วมสนทนา…

en: C_ontact
th: ผู้_ติดต่อ

en: _Tabs
th: แ_ท็บ

en: _Previous Tab
th: แท็บ_ก่อนหน้า

en: _Next Tab
th: แท็บ_ถัดไป

en: _Undo Close Tab
th: เรี_ยกคืนการปิดแท็บ

en: Move Tab _Left
th: ย้ายแท็บไปทาง_ซ้าย

en: Move Tab _Right
th: ย้ายแท็บไปทาง_ขวา

en: _Detach Tab
th: _ดึงแท็บออก

en: Show a particular service
th: แสดงบริการที่กำหนด

en: - Empathy Debugger
th: - เครื่องมือดีบั๊ก Empathy

en: Empathy Debugger
th: เครื่องมือดีบั๊ก Empathy

en: Save
th: บันทึก

en: Pastebin link
th: ลิงก์ Pastebin

en: Pastebin response
th: การตอบจาก Pastebin

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
th: ข้อมูลใหญ่เกินกว่าจะแปะได้ในครั้งเดียว กรุณาบันทึกปูมลงแฟ้ม

en: Debug Window
th: หน้าต่างดีบั๊ก

en: Send to pastebin
th: ส่งไปยัง pastebin

en: Pause
th: พัก

en: Level
th: ระดับ

en: Debug
th: ดีบั๊ก

en: Info
th: ข้อมูล

en: Message
th: ข้อความ

en: Warning
th: คำเตือน

en: Critical
th: วิกฤติ

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Time
th: เวลา

en: Domain
th: โดเมน

en: Category
th: หมวด

en: Level
th: ระดับ

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
th: เครื่องมือจัดการการเชื่อมต่อที่เลือกไม่รองรับส่วนขยายสำหรับดีบั๊กระยะไกล

en: Incoming video call
th: สายเรียกเข้าเพื่อสนทนาด้วยวีดิทัศน์

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
th: %s กำลังเรียกสายคุณอยู่ เพื่อสนทนาด้วยวีดิทัศน์ คุณต้องการจะตอบรับหรือไม่?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
th: %s กำลังเรียกสายคุณอยู่ คุณต้องการจะตอบรับหรือไม่?

en: _Reject
th: _ปฏิเสธ

en: _Answer
th: _ตอบรับ

en: _Answer with video
th: _ตอบรับด้วยวีดิทัศน์

en: Room invitation
th: คำเชิญสู่ห้องสนทนา

en: Invitation to join %s
th: คำเชิญเข้าร่วมสนทนาที่ห้อง %s

en: %s is inviting you to join %s
th: %s เชิญคุณเข้าร่วมสนทนาที่ห้อง %s

en: _Join
th: เ_ข้าห้อง

en: %s invited you to join %s
th: %s ได้เชิญคุณเข้าร่วมสนทนาที่ห้อง %s

en: You have been invited to join %s
th: คุณได้ถูกเชิญเข้าร่วมสนทนาที่ห้อง %s

en: Incoming file transfer from %s
th: การถ่านโอนแฟ้มเข้าจาก %s

en: Password required
th: ต้องใช้รหัสผ่าน

en: 
    Message: %s
th: 
    ข้อความ: %s

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: %s of %s at %s/s
th: %s จาก %s ที่ %s/s

en: %s of %s
th: %s จาก %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
th: กำลังรับ "%s" จาก %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
th: กำลังส่ง "%s" ให้กับ %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะรับ "%s" จาก %s

en: Error receiving a file
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะรับแฟ้ม

en: Error sending "%s" to %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะส่ง "%s" ให้กับ %s

en: Error sending a file
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะส่งแฟ้ม

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
th: รับ "%s" จาก %s เรียบร้อย

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
th: ส่ง "%s" ให้กับ %s เรียบร้อย

en: File transfer completed
th: ถ่ายโอนแฟ้มเสร็จสมบูรณ์

en: Waiting for the other participant's response
th: กำลังรอให้อีกฝ่ายหนึ่งตอบกลับ

en: Checking integrity of "%s"
th: กำลังตรวจสอบความครบถ้วนของ "%s"

en: Hashing "%s"
th: กำลังคำนวณแฮชของ "%s"

en: File
th: แฟ้ม

en: Remaining
th: เหลืออีก

en: File Transfers
th: การถ่ายโอนแฟ้ม

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
th: ลบรายการถ่ายโอนที่เสร็จแล้ว ที่ถูกยกเลิก หรือที่ไม่สำเร็จ ออกจากรายชื่อ

en: _Import
th: _นำเข้า

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
th: ไม่พบบัญชีที่จะนำเข้า ขณะนี้ Empathy รองรับการนำเข้าบัญชีจาก Pidgin เท่านั้น

en: Import Accounts
th: นำเข้าบัญชี

note: Translators: this is the header of a treeview column
en: Import
th: นำเข้า

en: Protocol
th: โพรโทคอล

en: Source
th: แหล่งข้อมูล

en: Invite Participant
th: เชิญผู้ร่วมสนทนา

en: Choose a contact to invite into the conversation:
th: เลือกผู้ติดต่อที่จะเชิญเข้าร่วมสนทนา:

en: Invite
th: เชิญ

en: Chat Room
th: ห้องสนทนา

en: Members
th: สมาชิก

en: Failed to list rooms
th: แสดงรายชื่อห้องสนทนาไม่สำเร็จ

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
th: %s
    ผู้รับเชิญเท่านั้น: %s
    ต้องใช้รหัสผ่าน: %s
    สมาชิก: %s

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่ใช่

en: Join Room
th: เข้าห้อง

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
th: ป้อนชื่อห้องที่จะเข้าที่นี่ หรือคลิกชื่อห้องจากรายชื่อตั้งแต่หนึ่งห้องขึ้นไป

en: _Room:
th: _ห้อง:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
th: ป้อนเซิร์ฟเวอร์ที่เป็นที่อยู่ของห้อง หรือปล่อยว่างไว้ถ้าห้องอยู่ในเซิร์ฟเวอร์ของบัญชีปัจจุบัน

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
th: ป้อนเซิร์ฟเวอร์ที่เป็นที่อยู่ของห้อง หรือปล่อยว่างไว้ถ้าห้องอยู่ในเซิร์ฟเวอร์ของบัญชีปัจจุบัน

en: _Server:
th: เซิร์ฟเ_วอร์:

en: Couldn't load room list
th: ไม่สามารถอ่านรายชื่อห้อง

en: Room List
th: รายชื่อห้อง

en: Respond
th: ตอบ

en: Answer with video
th: ตอบรับด้วยวีดิทัศน์

en: Decline
th: ปฏิเสธ

en: Accept
th: รับ

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
th: ป้อนรหัสผ่าน

en: Message received
th: ได้รับข้อความ

en: Message sent
th: ส่งข้อความ

en: New conversation
th: การสนทนาใหม่

en: Contact comes online
th: ผู้ติดต่อเข้าสู่ระบบ

en: Contact goes offline
th: ผู้ติดต่อออกจากระบบ

en: Account connected
th: บัญชีมีการเชื่อมต่อ

en: Account disconnected
th: บัญชีตัดการเชื่อมต่อ

en: Language
th: ภาษา

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Juliet
th: เรียม

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Romeo
th: ขวัญ

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
th: เรียมเหลือทนแล้วนั่น ขวัญของเรียม

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
th: หวนคิดผิดแล้วขมขื่น ฝืนใจเจียม

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
th: เคยโลมเรียมเลียบฝั่ง มาแต่หลังยังจำ

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I'll no longer be a Capulet.
th: คำที่ขวัญเคยพลอดเคยพร่ำ...

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
th: อกพี่กลัดหนอง พี่หมองดั่งคลองแสนแสบ

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
th: เรียม ตัดการเชื่อมต่อแล้ว

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Show groups
th: แสดงกลุ่ม

en: Show account balances
th: แสดงยอดเงินคงเหลือในบัญชี

en: Contact List
th: รายชื่อผู้ติดต่อ

en: Start chats in:
th: เริ่มการสนทนาใน:

en: new ta_bs
th: แ_ท็บใหม่

en: new _windows
th: ห_น้าต่างใหม่

en: Show _smileys as images
th: แสดงรูป_สีหน้าแบบรูปภาพ

en: Show contact _list in rooms
th: แสดง_รายชื่อผู้ติดต่อในห้องต่างๆ

en: Log conversations
th: เก็บบันทึกการสนทนา

en: Display incoming events in the notification area
th: แสดงเหตุการณ์ขาเข้าในพื้นที่แจ้งเหตุ

en: _Automatically connect on startup
th: เชื่อม_ต่อโดยอัตโนมัติเมื่อเริ่มทำงาน

en: Behavior
th: พฤติกรรม

en: General
th: ทั่วไป

en: _Enable bubble notifications
th: เ_ปิดใช้กรอบคำพูดแจ้งเหตุ

en: Disable notifications when _away or busy
th: ปิดการแจ้งเหตุเมื่อไ_ม่อยู่หรือไม่ว่าง

en: Enable notifications when the _chat is not focused
th: เปิดใช้การแจ้งเหตุเมื่อหน้าต่าง_สนทนาไม่ได้โฟกัส

en: Enable notifications when a contact comes online
th: เปิดใช้การแจ้งเหตุเมื่อผู้ติดต่อ_ออนไลน์

en: Enable notifications when a contact goes offline
th: เปิดใช้การแจ้งเหตุเมื่อผู้ติดต่อออ_ฟไลน์

en: Notifications
th: การแจ้งเหตุ

en: _Enable sound notifications
th: เ_ปิดใช้การแจ้งเหตุด้วยเสียง

en: Disable sounds when _away or busy
th: ปิดการใช้เสียงเมื่อไ_ม่อยู่หรือไม่ว่าง

en: Play sound for events
th: เล่นเสียงสำหรับเหตุการณ์ต่างๆ

en: Sounds
th: เสียง

en: Use _echo cancellation to improve call quality
th: ใช้การ_ตัดเสียงสะท้อนเพื่อเพิ่มคุณภาพเสียงคุยสาย

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
th: การตัดเสียงสะท้อนจะช่วยทำให้คู่สนทนาฟังเสียงของคุณได้ชัดเจนขึ้น แต่ก็อาจทำให้เกิดปัญหาในคอมพิวเตอร์บางเครื่อง ถ้าคุณหรือคู่สนทนาได้ยินเสียงรบกวนแปลกๆ ขณะคุยสาย ก็ลองปิดการตัดเสียงสะท้อนแล้วเรียกสายใหม่

en: _Publish location to my contacts
th: _ประกาศตำแหน่งที่ตั้งไปยังผู้ติดต่อของฉัน

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
th: ความละเอียดของตำแหน่งที่ตั้งที่ลดลง จะหมายถึงการไม่ประกาศข้อมูลที่ละเอียดไปกว่าเมือง รัฐ และประเทศที่คุณอยู่ พิกัดจาก GPS จะละเอียดถึงทศนิยมหนึ่งตำแหน่ง

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
th: _ลดความละเอียดของตำแหน่งที่ตั้ง

en: Privacy
th: ความเป็นส่วนตัว

en: _Cellphone
th: โ_ทรศัพท์มือถือ

en: _Network (IP, Wi-Fi)
th: เ_ครือข่าย (IP, Wi-Fi)

en: Location sources:
th: แหล่งข้อมูลตำแหน่งที่ตั้ง:

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
th: รายชื่อภาษานี้จะมีเพียงภาษาที่คุณได้ติดตั้งพจนานุกรมไว้เท่านั้น

en: Enable spell checking for languages:
th: เปิดใช้การตรวจตัวสะกดสำหรับภาษา:

en: Spell Checking
th: การตรวจตัวสะกด

en: Chat Th_eme:
th: ชุด_ตกแต่งหน้าต่างสนทนา:

en: Variant:
th: แบบย่อย:

en: Themes
th: ชุดตกแต่ง

en: Provide Password
th: ป้อนรหัสผ่าน

en: Disconnect
th: ตัดการเชื่อมต่อ

en: You need to setup an account to see contacts here.
th: คุณต้องตั้งค่าบัญชีเสียก่อน จึงจะเห็นผู้ติดต่อที่นี่

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
th: ขออภัย คุณไม่สามารถใช้บัญชี %s ได้ จนกว่าจะปรับรุ่นซอฟต์แวร์ %s

en: Update software...
th: ปรับรุ่นซอฟต์แวร์...

en: Reconnect
th: เชื่อมต่อใหม่

en: Edit Account
th: แก้ไขบัญชี

en: Close
th: ปิด

en: Top up account
th: เติมเงินในบัญชี

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
th: คุณต้องเปิดใช้บัญชีใดบัญชีหนึ่งของคุณเสียก่อน จึงจะเห็นผู้ติดต่อที่นี่

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
th: คุณต้องเปิดใช้ %s เสียก่อน จึงจะเห็นผู้ติดต่อที่นี่

en: Change your presence to see contacts here
th: เปลี่ยนสถานะอยู่/ไม่อยู่ของคุณ เพื่อจะเห็นผู้ติดต่อที่นี่

en: No match found
th: ไม่พบรายการที่ตรงกัน

en: No online contacts
th: ไม่มีผู้ติดต่อที่ออนไลน์

en: _New Conversation...
th: การสนทนาใ_หม่...

en: New _Call...
th: _สายใหม่...

en: Contacts
th: ผู้ติดต่อ

en: _Add Contacts...
th: เ_พิ่มผู้ติดต่อ...

en: _Search for Contacts...
th: _ค้นหาผู้ติดต่อ...

en: _Blocked Contacts
th: ผู้ติดต่อที่ถูก_ปิดกั้น

en: _Rooms
th: _ห้อง

en: _Join...
th: เ_ข้าห้อง...

en: Join _Favorites
th: เข้าห้องโ_ปรด

en: _Manage Favorites
th: _จัดการห้องโปรด

en: _File Transfers
th: การ_ถ่ายโอนแฟ้ม

en: _Accounts
th: _บัญชี

en: P_references
th: _ปรับแต่ง

en: Help
th: วิธีใช้

en: About Empathy
th: เกี่ยวกับ Empathy

en: _Quit
th: _ออก

en: Account settings
th: ตั้งค่า_บัญชี

en: Go _Online
th: เ_ชื่อมต่อ

en: _New Conversation…
th: การสนทนาใ_หม่…

en: New _Call…
th: _สายใหม่…

en: Status
th: สถานะ

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Please enter your account details
th: กรุณาป้อนรายละเอียดของบัญชีของคุณ

en: Edit %s account options
th: แก้ไขตัวเลือกของบัญชี %s

en: Integrate your IM accounts
th: เชื่อมรวมกับบัญชี IM ของคุณ
