empathy - en to tr translation catalogue (745 entries)

en: IM Client
tr: IM İstemcisi

en: Empathy Internet Messaging
tr: Empathy İnternetten Mesajlaşma

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
tr: Google Talk, Facebook, MSN ve daha birçok sohbet hizmeti üzerinden sohbet edin

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
tr: chat;sohbet;konuşma;im;mesaj;ileti;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
tr: Empathy, GNOME masaüstü ortamının resmi anında mesajlaşma uygulamasıdır. Empathy AIM, MSN, Jabber (Facebook ve Google Talk dahil), IRC ve bir çok başka mesajlaşma ağlarına bağlanabilir. Yazışarak sohbet edebilir, sesli veya görüntülü görüşebilir ve hatta sohbet ettiğiniz kişinin kullandığı uygulamaya bağlı olarak dosya iletebilirsiniz.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
tr: Empathy GNOME masaüstünde tümleşik bir mesajlaşma servisi olduğundan hiç bir iletiyi kaçırmazsınız. Gelen mesajlara cevap vermeniz için Empathy'nin açık olması bile gerekmez.

en: Connection managers should be used
tr: Bağlantı yöneticileri kullanılmalıdır

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
tr: Bağlantı yöneticilerinin otomatik olarak bağlantıyı kesmek/yeniden bağlanmak için kullanılıp kullanılmayacağı.

en: Empathy should auto-connect on startup
tr: Başlangıçta Empati otomatik bağlanmalı

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
tr: Başlangıçta Empati'nin hesaplarınıza otomatik olarak giriş yapıp yapmayacağı.

en: Empathy should auto-away when idle
tr: Empathy boş duruyorsa otomatik olarak uzakta durumuna geçmeli

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
tr: Kullanıcının bilgisayar başında olmadığı zaman Empati'nin uzakta kipine otomatik olarak geçip geçmeyeceği.

en: Empathy default download folder
tr: Empati öntanımlı indirme klasörü

en: The default folder to save file transfers in.
tr: Dosya aktarımlarını içine kaydetmek için öntanımlı klasör.

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
tr: Temizleme görevlerinin çalıştırılmasını denetlemek için kullanılacak sihirli numara

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
tr: empathy-sanity-cleaning.c bu numarayı temizleme görevlerinin yürütülüp, yürütülmeyeceğini denetlemek için kullanacak. Kullanıcılar bu anahtarı elle değiştirmemelidir.

en: Show offline contacts
tr: Çevrimdışı bağlantıları göster

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
tr: Bağlantı listesindeki çevrimdışı bağlantıların gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Show Balance in contact list
tr: Kişi listesinde bakiyeyi göster

en: Whether to show account balances in the contact list.
tr: Kişi listesinde hesap bakiyelerinin gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Hide main window
tr: Ana pencereyi gizle

en: Hide the main window.
tr: Ana pencereyi gizle.

en: Default directory to select an avatar image from
tr: Bir avatar resmi seçmek için öntanımlı dizin

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
tr: Bir avatar resminin seçildiği son dizin.

en: Open new chats in separate windows
tr: Yeni sohbetleri ayrı pencerelerde aç

en: Always open a separate chat window for new chats.
tr: Yeni sohbetler için her zaman ayrı bir pencere aç.

en: Display incoming events in the status area
tr: Gelen olayları durum alanında göster

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
tr: Gelen olayları durum alanında göster. Eğer devre dışıysa, kullanıcıya hemen göster.

en: The position for the chat window side pane
tr: Sohbet penceresi kenar paneli konumu

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
tr: Sohbet penceresi kenar panelinin kayıtlı konumu (piksel olarak).

en: Show contact groups
tr: Kişi gruplarını göster

en: Whether to show groups in the contact list.
tr: Kişi listesinde grupların gösterilip gösterilmeyeceğini belirler.

en: Use notification sounds
tr: Uyarı seslerini kullan

en: Whether to play a sound to notify of events.
tr: Olaylar için uyarı amaçlı bir ses çalınıp çalınmayacağı.

en: Disable sounds when away
tr: Uzaktayken sesleri etkisizleştir

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
tr: Uzakta veya meşgul iken uyarı amaçlı seslerin çalınıp çalınmayacağı.

en: Play a sound for incoming messages
tr: Gelen mesajlar için bir ses çal

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
tr: Gelen mesajlar için uyarı amaçlı bir ses çalınıp çalınmayacağı.

en: Play a sound for outgoing messages
tr: Giden mesajlar için bir ses çal

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
tr: Giden mesajlar için uyarı amaçlı bir ses çalınıp çalınmayacağı.

en: Play a sound for new conversations
tr: Yeni sohbetler için bir ses çal

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
tr: Yeni sohbetler için uyarı amaçlı bir ses çalınıp çalınmayacağı.

en: Play a sound when a contact logs in
tr: Bir bağlantı giriş yaptığında bir ses çal

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
tr: Bağlantılar ağa giriş yaparken uyarı amaçlı bir ses çalınıp çalınmayacağı.

en: Play a sound when a contact logs out
tr: Bir kişi çıkış yaptığında bir ses çal

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
tr: Bağlantılar ağdan çıkış yaparken uyarı amaçlı bir ses çalınıp çalınmayacağı.

en: Play a sound when we log in
tr: Giriş yaptığımızda bir ses çal

en: Whether to play a sound when logging into a network.
tr: Bir ağa giriş yapılırken uyarı amaçlı bir ses çalınıp çalınmayacağı.

en: Play a sound when we log out
tr: Çıkış yaptığımızda bir ses çal

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
tr: Bir ağdan çıkış yapılırken uyarı amaçlı bir ses çalınıp çalınmayacağı.

en: Enable popup notifications for new messages
tr: Yeni mesajlar için açılır uyarıları etkinleştir

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
tr: Yeni bir mesaj alınırken açılır uyarıların gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Disable popup notifications when away
tr: Uzaktayken açılır uyarıları etkisizleştir

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
tr: Uzakta veya meşgul iken açılır uyarıların gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
tr: Sohbet odaklanmamışsa uyarıları açılır pencerede göster

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
tr: Sohbet halen açık fakat odaklanmamış olsa dahi yeni bir mesaj alınırken açılır bir uyarı gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Pop up notifications when a contact logs in
tr: Bir kişi oturum açtığında uyarıları açılır pencerede göster

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
tr: Bir kişi çevrimiçi olduğunda bir uyarı belirtilip belirtilmeyeceği.

en: Pop up notifications when a contact logs out
tr: Bir kişi çıkış yaptığında uyarıları açılır pencerede göster

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
tr: Bir kişi çevrimdışı olduğunda bir uyarı belirtilip belirtilmeyeceği.

en: Use graphical smileys
tr: Grafiksel gülümsemeleri kullan

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
tr: Konuşmalarda gülümsemelerin grafiksel görüntülere çevrilip çevrilmeyeceği.

en: Show contact list in rooms
tr: Odalarda bağlantı listesini göster

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
tr: Sohbet odalarında bağlantı listesinin gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Chat window theme
tr: Sohbet penceresi teması

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
tr: Sohbet pencerelerinde konuşmayı göstermek için kullanılan tema.

en: Chat window theme variant
tr: Sohbet penceresi tema varyantı

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
tr: Sohbet pencerelerinde konuşmayı göstermek için kullanılan tema değişkeni.

en: Path of the Adium theme to use
tr: Kullanılacak Adium teması yolu

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
tr: Eğer sohbet için kullanılan tema Adium ise kullanılacak Adium temasının yolu. Kullanılmamaktadır.

en: Enable WebKit Developer Tools
tr: WebKit Geliştirici Araçlarını Etkinleştir

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
tr: Web Inspector gibi WebKit geliştirici araçlarının etkin olması.

en: Inform other users when you are typing to them
tr: Diğer kullanıcılara yazarken onları bilgilendir

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
tr: 'Yazıyor' veya 'Durakladı' durumlarının gönderilip gönderilmeyeceği. 'Gitti' durumunu etkilemez.

en: Use theme for chat rooms
tr: Sohbet odaları için tema kullan

en: Whether to use the theme for chat rooms.
tr: Temanın sohbet odaları için kullanılıp kullanılmayacağı.

en: Spell checking languages
tr: İmla denetimi dilleri

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
tr: İmla denetçisinin kullanacağı dillerin virgülle ayrılmış listesi (örn: "tr, en, fr").

en: Enable spell checker
tr: İmla denetçisini etkinleştir

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
tr: Yazılan kelimelerin seçtiğiniz dillere göre imla denetiminden geçip geçmeyeceği.

en: Nick completed character
tr: Takma ad tamamlama karakteri

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
tr: Grup sohbetindeyken takma isim tamamlamada (tab) ismin sonuna eklenecek karakter.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
tr: Empati sohbet penceresi simgesi olarak bağlantının avatarını kullanmalı

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
tr: Empati'nin bağlantının avatarını sohbet penceresi simgesi olarak kullanıp kullanmayacağı.

en: Last account selected in Join Room dialog
tr: Odaya Katıl iletişim penceresinde son seçilen hesap

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
tr: Bir odaya katılmak için son seçilen hesabın D-Bus nesne yolu

en: Camera device
tr: Kamera aygıtı

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
tr: Görüntülü aramalarda kullanılacak öntanımlı kamera aygıtı, /dev/vide0 vb.

en: Camera position
tr: Kamera konumu

en: Position the camera preview should be during a call.
tr: Arama sırasında kamera önizlemesinin olması gereken konum.

en: Echo cancellation support
tr: Yankı giderme desteği

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
tr: Pulseaudio'nun yankı giderme filtresinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.

en: Show hint about closing the main window
tr: Ana pencereyi kapatırken ipucu göster

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
tr: Başlık çubuğundaki 'x' düğmesi ile ana pencerenin kapatılması hakkında mesaj penceresinin gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Empathy can publish the user's location
tr: Empati kullanıcının yerini yayınlayabilirsiniz

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
tr: Empati'nin bağlantılara kullanıcının yerini yayınlayıp yayınlayamayacağı.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
tr: Empati konumun hassasiyetini azaltmalı

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
tr: Empati'nin gizlilik nedenleriyle konumun doğruluğunu azaltıp azaltmayacağı.

en: No reason was specified
tr: Sebep belirtilmemiş

en: The change in state was requested
tr: Durumda değişiklik istendi

en: You canceled the file transfer
tr: Dosya aktarımını iptal ettiniz

en: The other participant canceled the file transfer
tr: Diğer katılımcı dosya aktarımını iptal etti

en: Error while trying to transfer the file
tr: Dosya aktarmaya çalışılırken hata

en: The other participant is unable to transfer the file
tr: Diğer katılımcı dosya aktaramıyor

en: Unknown reason
tr: Bilinmeyen sebep

en: File transfer completed, but the file was corrupted
tr: Dosya aktarımı tamamlandı, ama dosya bozuk

en: File transfer not supported by remote contact
tr: Uzaktan bağlantıda dosya aktarma desteklenmiyor

en: The selected file is not a regular file
tr: Seçilen dosya normal bir dosya değil

en: The selected file is empty
tr: Seçilen dosya boş

en: Missed call from %s
tr: Cevapsız çağrı %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
tr: %s Arandı

en: Call from %s
tr: %s'den Gelen Çağrı

en: Available
tr: Ulaşılabilir

en: Busy
tr: Meşgul

en: Away
tr: Uzakta

en: Invisible
tr: Görünmez

en: Offline
tr: Çevrimdışı

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: No reason specified
tr: Sebep belirtilmemiş

en: Status is set to offline
tr: Durum çevrimdışına ayarlı

en: Network error
tr: Ağ hatası

en: Authentication failed
tr: Kimlik denetimi başarısız

en: Encryption error
tr: Şifreleme hatası

en: Name in use
tr: İsim kullanımda

en: Certificate not provided
tr: Sertifika sağlanmamış

en: Certificate untrusted
tr: Sertifika güvenilmez

en: Certificate expired
tr: Sertifikanın süresi dolmuş

en: Certificate not activated
tr: Sertifika etkinleştirilmemiş

en: Certificate hostname mismatch
tr: Sertifikanın makine adı uyuşmuyor

en: Certificate fingerprint mismatch
tr: Sertifikanın parmak izi uyuşmuyor

en: Certificate self-signed
tr: Sertifika kendinden-imzalı

en: Certificate error
tr: Sertifika hatası

en: Encryption is not available
tr: Şifreleme kullanılabilir değil

en: Certificate is invalid
tr: Sertifika geçerli

en: Connection has been refused
tr: Bağlantı reddedildi

en: Connection can't be established
tr: Bağlantı kurulamadı

en: Connection has been lost
tr: Bağlantı koptu

en: This account is already connected to the server
tr: Bu hesap zaten sunucuya bağlı

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
tr: Bağlantı, aynı kaynak kullanılarak yeni bir bağlantı ile değiştirildi

en: The account already exists on the server
tr: Sunucuda böyle bir hesap zaten var

en: Server is currently too busy to handle the connection
tr: Sunucu, şu anda bağlantı kuramayacak kadar meşgul

en: Certificate has been revoked
tr: Sertifika iptal edildi

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
tr: Sertifika güvensiz bir şifreleme algoritması kullanıyor ya da kriptografik olarak zayıf

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
tr: Sunucu sertifikasının uzunluğu veya sunucu sertifikası zincirinin derinliği, şifreleme kütüphanesi tarafından uygulanan sınırları aşıyor

en: Your software is too old
tr: Yazılımınız çok eski

en: Internal error
tr: İç hata

en: All accounts
tr: Tüm hesaplar

en: Click to enlarge
tr: Büyütmek için tıklayın

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
tr: <b>%s</b> hesabı için kimlik denetimi başarısız oldu

en: Retry
tr: Yeniden Dene

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
tr: Aşağıdaki hesabınızın parolasını girin
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
tr: Parolayı anımsa

en: There was an error starting the call
tr: Arama başlatılırken bir hata oluştu

en: The specified contact doesn't support calls
tr: Belirtilen kişi, aramaları desteklemiyor

en: The specified contact is offline
tr: Belirtilen kişi çevrimdışı

en: The specified contact is not valid
tr: Belirtilen kişi geçersiz

en: Emergency calls are not supported on this protocol
tr: Bu iletişim kuralında acil aramalar desteklenmiyor

en: You don't have enough credit in order to place this call
tr: Bu çağrıyı gerçekleştirmek için yeterli krediniz yok

en: Failed to open private chat
tr: Özel sohbet açma başarısız oldu

en: Topic not supported on this conversation
tr: Bu görüşmede başlık desteklenmiyor

en: You are not allowed to change the topic
tr: Başlığı değiştirmenize izin verilmiyor

en: Invalid contact ID
tr: Geçersiz bağlantı kimliği

en: /clear: clear all messages from the current conversation
tr: /clear: geçerli görüşmedeki tüm iletileri sil

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
tr: /topic <başlık>: geçerli konuşmanın başlığını ayarla

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
tr: /join <sohbet odası kimliği (ID)>: yeni bir sohbet odasına katıl

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
tr: /j <sohbet odası kimliği>: yeni bir sohbet odasına katıl

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
tr: /part [<sohbet odası kimliği>] [<sebep>]: (öntanımlı olarak, şu anda bulunulan) sohbet odasından ayrıl

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
tr: /query <bağlantı kimliği> [<ileti>]: özel bir sohbet aç

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
tr: /msg <bağlantı kimliği> [<ileti>]: özel bir sohbet aç

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
tr: /nick <rumuz>: geçerli sunucudaki rumuzunuzu değiştirin

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
tr: /me <ileti>: geçerli görüşmeye bir EYLEM iletisi gönder

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
tr: /say <ileti>: geçerli görüşmeye <ileti> gönder.  Bu, '/' ile başlayan bir ileti göndermek için kullanılır. Örneğin: ''/say /join yeni bir sohbet odasına katılmak için kullanılır''

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
tr: /whois <kişi adı>: bir kişi hakkındaki bilgileri göster

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
tr: /help [<komut>]: bütün desteklenen komutları göster. Eğer <komut> tanımlanmışsa, kullanım biçimini göster.

en: Usage: %s
tr: Kullanım: %s

en: Unknown command
tr: Bilinmeyen komut

en: Unknown command; see /help for the available commands
tr: Bilinmeyen komut; kullanılabilir komutlar için /help komutunu deneyiniz

en: insufficient balance to send message
tr: mesaj göndermek için yetersiz bakiye

en: Error sending message '%s': %s
tr: '%s' mesajı gönderilirken hata : %s

en: Error sending message: %s
tr: Mesaj gönderme hatası: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
tr: mesaj göndermek için yetersiz bakiye. <a href='%s'>Kredi yükle</a>.

en: not capable
tr: kapasitesiz

en: offline
tr: çevrimdışı

en: invalid contact
tr: geçersiz bağlantı

en: permission denied
tr: izin verilmedi

en: too long message
tr: çok uzun mesaj

en: not implemented
tr: uygulanmamış

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: Topic:
tr: Başlık:

en: Topic set to: %s
tr: Başlık değiştirildi: %s

en: Topic set by %s to: %s
tr: %s kişisi başlığı değiştirdi: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
tr: Başlık belirtilmemiş

en: (No Suggestions)
tr: (Öneri Yok)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
tr: '%s' kelimesini Sözlüğe ekle

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
tr: '%s' kelimesini %s Sözlüğe ekle

en: Insert Smiley
tr: Gülümseme Ekle

note: send button
en: _Send
tr: Gönder

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
tr: Yazım Önerileri

en: Failed to retrieve recent logs
tr: Son kayıtlara erişme başarısız oldu

en: %s has disconnected
tr: %s bağlantısını kesti

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
tr: %2$s tarafından %1$s kanaldan atıldı

en: %s was kicked
tr: %s kanaldan atıldı

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
tr: %2$s tarafından %1$s yasaklandı

en: %s was banned
tr: %s yasaklandı

en: %s has left the room
tr: %s odayı terk etti

en: %s has joined the room
tr: %s odaya katıldı

en: %s is now known as %s
tr: %s şimdi %s olarak biliniyor

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
tr: Bağlı Değil

note: Add message
en: Would you like to store this password?
tr: Bu parolayı kaydetmek istiyor musunuz?

en: Remember
tr: Hatırla

en: Not now
tr: Şimdi değil

en: Wrong password; please try again:
tr: Yanlış parola: lütfen tekrar deneyin:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
tr: Bu oda bir parolayla korunuyor:

en: Join
tr: Katıl

en: Connected
tr: Bağlı

en: Conversation
tr: Konuşma

en: Unknown or invalid identifier
tr: Bilinmeyen ya da geçersiz tanımlayıcı

en: Contact blocking temporarily unavailable
tr: Kişi engelleme geçici olarak kullanılamıyor

en: Contact blocking unavailable
tr: Kişi engelleme kullanılamıyor

en: Permission Denied
tr: İzin verilmedi

en: Could not block contact
tr: Kişi engellenemedi

en: Edit Blocked Contacts
tr: Engellenmiş Kişileri Düzenle

note: Account and Identifier
en: Account:
tr: Hesap:

en: Blocked Contacts
tr: Engellenmiş Kişiler

en: Remove
tr: Sil

note: Title
en: Search contacts
tr: Kişi ara

en: Search:
tr: Ara:

en: _Add Contact
tr: Kişi Ekle

en: No contacts found
tr: Kişi bulunamadı

en: Contact search is not supported on this account
tr: Bağlantı arama bu hesapta desteklenmiyor

en: Your message introducing yourself:
tr: Kendinizi tanıtan mesajınız:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
tr: Lütfen çevrimiçi olduğunuzda sizi görebilmeme izin verin. Teşekkürler!

en: Save Avatar
tr: Avatarı Kaydet

en: Unable to save avatar
tr: Avatar kaydedilemiyor

en: Account
tr: Hesap

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
tr: Tanıtıcı

en: Alias
tr: Takma ad

en: Contact Details
tr: Kişi Ayrıntıları

en: Information requested…
tr: Bilgi isteniyor...

en: <b>Location</b> at (date)
tr: <b>Konum</b> (tarih) de

en: Client Information
tr: İstemci Bilgileri

en: OS
tr: İşletim Sistemi

en: Version
tr: Sürüm

en: Client
tr: İstemci

en: Groups
tr: Gruplar

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
tr: Bu bağlantının içerisinde görünmesini istediğiniz grupları seçin.  Birden fazla grup seçebilir ya da hiç seçmeyebilirsiniz.

en: _Add Group
tr: Grup Ekle

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
tr: Seç

en: Group
tr: Grup

en: New Contact
tr: Yeni Bağlantı

en: Block %s?
tr: %s engellensin mi?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
tr: '%s'in sizinle tekrar iletişim kurmasını engellemek istediğinizden emin misiniz?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
tr[0]: Aşağıdaki kişi kartları engellenecek:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
tr[0]: Aşağıdaki kişi kartları engellenemiyor:

en: _Block
tr: Engelle

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
tr[0]: Bu kişiyi kötü niyetli olarak bildi_r

en: Edit Contact Information
tr: Bağlantı Bilgisini Düzenle

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
tr: Bağlı Kişiler

en: gnome-contacts not installed
tr: gnome-contacts kurulu değil

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
tr: Kişinin detaylarına ulaşmak için lütfen gnome-contacts paketini yükleyin

en: Select account to use to place the call
tr: Arama için kullanılacak hesabı seçin

en: Call
tr: Çağrı

en: Mobile
tr: Cep

en: Work
tr: İş

en: HOME
tr: EV

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
tr: %s kişisini ara (%s)

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
tr: %s kişisini ara

en: _Block Contact
tr: Kişiyi Engelle

en: Remove from _Group '%s'
tr: '%s' _Grubundan çıkar

en: Delete and _Block
tr: Sil ve Engelle

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
tr: Gerçekten '%s' bağlantısını kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
tr: '%s' bağlı kişisini gerçekten silmek istiyor musunuz? Bu işlemin, bu bağlı kişiyi oluşturan tüm kişileri sileceğini unutmayın.

en: Removing contact
tr: Bağlantı kaldırılıyor

en: _Remove
tr: Kaldı_r

note: add chat button
en: _Chat
tr: Sohbet

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
tr: Sesli _Arama

[ctx: menu item]
en: _Video Call
tr: _Video Arama

en: _Previous Conversations
tr: Önceki Konuşmalar

en: Send File
tr: Dosya Gönder

en: Share My Desktop
tr: Masaüstümü Paylaş

en: Favorite
tr: Beğenilen

en: Infor_mation
tr: Bilgi

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
tr: Düz_enle

note: send invitation
en: Inviting you to this room
tr: Sizi bu odaya davet ediyor

en: _Invite to Chat Room
tr: Sohbet Odasına Davet Et

en: _Add Contact…
tr: Kişi Ekle...

en: Do you really want to remove the group '%s'?
tr: Gerçekten '%s' grubunu kaldırmak istiyor musunuz?

en: Removing group
tr: Grup kaldırılıyor

en: Re_name
tr: Ye_niden adlandır

en: Channels:
tr: Kanallar:

en: Country ISO Code:
tr: Ülke ISO Kodu:

en: Country:
tr: Ülke:

en: State:
tr: Eyalet:

en: City:
tr: Şehir:

en: Area:
tr: Alan:

en: Postal Code:
tr: Posta Kodu:

en: Street:
tr: Sokak:

en: Building:
tr: Bina:

en: Floor:
tr: Kat:

en: Room:
tr: Oda:

en: Text:
tr: Metin:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Accuracy Level:
tr: Doğruluk Seviyesi:

en: Error:
tr: Hata:

en: Vertical Error (meters):
tr: Dikey Hata (metre):

en: Horizontal Error (meters):
tr: Yatay Hata (metre):

en: Speed:
tr: Hız:

en: Bearing:
tr: Yatak:

en: Climb Speed:
tr: Tırmanma Hızı:

en: Last Updated on:
tr: Son Güncelleme Tarihi:

en: Longitude:
tr: Boylam:

en: Latitude:
tr: Enlem:

en: Altitude:
tr: Rakım:

en: Location
tr: Konum

en: %B %e, %Y at %R UTC
tr: %B %e, %Y tarih %R UTC

note: Alias
en: Alias:
tr: Takma ad:

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
tr: Tanımlayıcı:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
tr[0]: %u kişi içeren kişiler bağlantılandı

en: <b>Location</b> at (date)
tr: <b>Yer</b> şu (tarih)

en: Online from a phone or mobile device
tr: Bir telefon ya da taşınabilir aygıttan bağlanıyor.

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
tr: Empathy sizinle aynı ağa bağlı kişileri otomatik olarak bulup onlarla sohbet başlatabilir. Eğer bu özelliği kullanmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki ayrıntıların doğruluğunu gözden geçirin.

en: People nearby
tr: Yakındaki kişiler

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
tr: Bu bilgileri daha sonra değiştirebilir ya da Kişi Listesi içindeki <span style="italic">Düzenle → Hesaplar</span> kısmından devredışı bırakabilirsiniz.

en: History
tr: Geçmiş

en: Show
tr: Göster

en: Search
tr: Ara

en: Chat in %s
tr: %s'de Sohbet Et

en: Chat with %s
tr: %s ile Sohbet Et

[ctx: A date with the time]
en: %A, %e %B %Y %X
tr: %A, %e %B %Y, %X

en: %s second | %s seconds
tr[0]: %s saniye

en: %s minute | %s minutes
tr[0]: %s dakika

en: Call took %s, ended at %s
tr: Çağrı %s sürdü, %s'de sonlandı

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Anytime
tr: Herhangi bir zaman

en: Anyone
tr: Herhangi biri

en: Who
tr: Kim

en: When
tr: Ne Zaman

en: Anything
tr: Herhangi bir şey

en: Text chats
tr: Yazılı sohbetler

en: Calls
tr: Çağrılar

en: Incoming calls
tr: Gelen çağrılar

en: Outgoing calls
tr: Giden çağrılar

en: Missed calls
tr: Cevapsız çağrılar

en: What
tr: Ne

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
tr: Önceki görüşmelerin tüm kayıtlarını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

en: Delete from:
tr: Şuradan itibaren sil:

en: _File
tr: _Dosya

en: _Edit
tr: Düzenl_e

en: Delete All History…
tr: Tüm Geçmişi Sil…

en: Profile
tr: Profil

en: Chat
tr: Sohbet

en: Video
tr: Görüntü

en: page 2
tr: sayfa 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
tr: <span size="x-large">Yükleniyor…</span>

en: What kind of chat account do you have?
tr: Ne tür bir sohbet hesabınız var?

en: Add new account
tr: Yeni hesap ekle

en: Enter a contact identifier or phone number:
tr: Kişi belirteci ya da telefon numarası girin:

note: add video button
en: _Video Call
tr: Görüntülü Arama

note: add audio button
en: _Audio Call
tr: _Sesli Arama

note: Tweak the dialog
en: New Call
tr: Yeni Çağrı

en: The contact is offline
tr: Bu kişi çevrimdışı

en: The specified contact is either invalid or unknown
tr: Belirtilen kişi geçersiz ya da bilinmiyor

en: The contact does not support this kind of conversation
tr: Bu kişi, bu türden görüşmeyi desteklemiyor

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
tr: İstenen işlev, bu iletişim kuralına uygulanmamış

en: Could not start a conversation with the given contact
tr: Verilen kişi ile bir görüşme başlatılamadı

en: You are banned from this channel
tr: Bu kanalda yasaklısınız

en: This channel is full
tr: Bu kanal tamamen dolu

en: You must be invited to join this channel
tr: Bu kanala katılmak için davet edilmiş olmanız gerekiyor

en: Can't proceed while disconnected
tr: Bağlı değilken devam edilemez

en: Permission denied
tr: İzin verilmedi

en: There was an error starting the conversation
tr: Görüşme başlatılırken bir hata oluştu

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
tr: Yeni Konuşma

en: Password Required
tr: Parola Gerekli

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
tr: Özel İleti...

en: Edit Custom Messages…
tr: Özel İletileri Düzenle...

en: Click to remove this status as a favorite
tr: Bu durumu favorilerden çıkartmak için tıklayın

en: Click to make this status a favorite
tr: Bu durumu favorilere eklemek için tıklayın

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
tr: <b>Geçerli mesaj: %s</b>
    <small><i>Yeni bir mesaj belirlemek için Enter'a ya da iptal etmek için ESC'ye basın.</i></small>

en: Set status
tr: Durum ayarı

note: Custom messages
en: Custom messages…
tr: Özel iletiler...

en: _Match case
tr: BÜYÜK/küçük harf eşleştir

en: Find:
tr: Bul:

en: _Previous
tr: Geri

en: _Next
tr: İleri

en: Mat_ch case
tr: BÜYÜK/küçük harf eşleştir

en: Phrase not found
tr: İfade bulunamadı

en: Received an instant message
tr: Bir anında mesaj alındı

en: Sent an instant message
tr: Bir anında mesaj gönder

en: Incoming chat request
tr: Gelen sohbet isteği

en: Contact connected
tr: Bağlantı bağlı

en: Contact disconnected
tr: Bağlantı bağlı değil

en: Connected to server
tr: Sunucuya bağlı

en: Disconnected from server
tr: Sunucuya bağlı değil

en: Incoming voice call
tr: Gelen ses çağrısı

en: Outgoing voice call
tr: Giden sesli çağrı

en: Voice call ended
tr: Sesli çağrı sonlandı

en: Edit Custom Messages
tr: Özel Mesajları Değiştir

en: Subscription Request
tr: Kayıt İsteği

en: %s would like permission to see when you are online
tr: %s çevrimiçi olduğunuz zaman sizi görebilmek için izin istiyor

en: _Decline
tr: Re_ddet

en: _Accept
tr: K_abul Et

en: Message edited at %s
tr: Mesaj, %s'de düzenlendi

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
tr: Sohbet sunucusu tarafından sağlanan kimlik doğrulanamıyor.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
tr: Sertifika, bir Yetkilendirme Kuruluşu tarafından imzalanmamış.

en: The certificate has expired.
tr: Sertifikanın tarihi geçmiş.

en: The certificate hasn't yet been activated.
tr: Sertifika henüz etkinleştirilmemiş.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
tr: Sertifika, beklenen parmak izlerini taşımıyor.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
tr: Sertifika tarafından doğrulanan makine adı, sunucu adıyla eşleşmiyor.

en: The certificate is self-signed.
tr: Sertifika otomatik olarak imzalanmış.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
tr: Sertifika belgesi, veren Yetkilendirme Kuruluşu tarafından iptal edilmiş.

en: The certificate is cryptographically weak.
tr: Sertifika, şifreleme bakımından zayıf.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
tr: Sertifika uzunluğu onaylanabilir sınırları aşıyor.

en: The certificate is malformed.
tr: Sertifika kusurlu.

en: Expected hostname: %s
tr: Beklenen makine adı: %s

en: Certificate hostname: %s
tr: Sertifika makine adı:%s

en: C_ontinue
tr: Devam Et

en: Untrusted connection
tr: Güvenilmeyen bağlantı

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
tr: Bu bağlantı güvenilmez.Yine de devam etmek istiyor musunuz?

en: Remember this choice for future connections
tr: Gelecekteki bağlantılarda bu seçimi hatırla

en: Certificate Details
tr: Sertifika Ayrıntıları

en: Unable to open URI
tr: URI açılamıyor

en: Select a file
tr: Bir dosya seçin

en: Insufficient free space to save file
tr: Dosyayı kaydetmek için yeterli boş alan yok

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
tr: Bu dosyayı kaydetmek için %s boş alan gerekiyor, ama sadece %s kullanılabilir alan var. Lütfen başka bir konum seçiniz.

en: Incoming file from %s
tr: %s'den gelen dosya

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
tr: Bağ Adresini Kopyala

note: Open Link menu item
en: _Open Link
tr: Bağı Aç

note: Inspector
en: Inspect HTML
tr: HTML denetleme

en: Top Contacts
tr: Sık Görüşülen Kişiler

en: People Nearby
tr: Yakındaki İnsanlar

en: Ungrouped
tr: Gruplanmamış

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
tr: Sunucu kişiyi bulamıyor: %s

en: An Instant Messaging client for GNOME
tr: GNOME için Anında Mesajlaşma istemcisi

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
tr: Hiçbir iletişim penceresi gösterme; yapılacakları yap (içe aktarma vb.) ve çık

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
tr: Sadece "Yakındaki Kişiler" hesapları olmadıkça hiçbir iletişim penceresi gösterme

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
tr: İlk olarak verilen hesabı seçin (örn: gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: <account-id>
tr: <hesap-kimliği>

en: - Empathy Accounts
tr: - Empathy Hesapları

en: Empathy Accounts
tr: Empathy Hesapları

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
tr: %.50s hesabınıza kaydedilmemiş değişiklikler var.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
tr: Yeni hesabınız henüz kaydedilmedi.

en: Connecting…
tr: Bağlanıyor...

en: Offline — %s
tr: Çevrimdışı — %s

en: Disconnected — %s
tr: Bağlantı koptu — %s

en: Offline — No Network Connection
tr: Çevrimdışı — Ağ Bağlantısı Yok

en: Unknown Status
tr: Bilinmeyen Durum

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
tr: Bu hesap devre dışı bırakıldı çünkü, eski ve desteklenmeyen bir yapıya sahip. Lütfen telepathy-haze paketini yükleyin ve hesabınızı taşımak için oturumunuzu yeniden başlatın.

en: Offline — Account Disabled
tr: Çevrimdışı — Hesap Devredışı

en: Edit Connection Parameters
tr: Bağlantı Değiştirgelerini Düzenle

en: _Edit Connection Parameters…
tr: _Bağlantı Parametrelerini Düzenle…

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
tr: %.50s bilgisayarınızdan silinsin mi?

en: This will not remove your account on the server.
tr: Bu, sunucudaki hesabınızı silmeyecektir.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
tr: Başka bir hesap seçmek üzeresiniz ve bu değişikliklerinizi 
    kaybedecek. Devam etmek istediğinize emin misiniz?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
tr: _Etkin

note: Menu item: Rename
en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: _Skip
tr: Geç

en: _Connect
tr: Bağlan

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
tr: Pencereyi kapatmak üzeresiniz ve bu değişikliklerinizi 
    kaybedecek. Devam etmek istediğinize emin misiniz?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
tr: Mesajlaşma ve VoIP Hesapları

en: Add…
tr: Ekle...

en: _Import…
tr: _İçe aktar…

en: Loading account information
tr: Hesap bilgileri yükleniyor

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
tr: Yeni bir hesap eklemek için önce kullanmak istediğiniz protokollerin her biri için sisteminize bir arka uç kurmalısınız.

en: No protocol backends installed
tr: Hiçbir iletişim kuralı yüklü değil

en:  - Empathy authentication client
tr:  -Empathy kimlik denetimi istemcisi

en: Empathy authentication client
tr: Empathy kimlik denetimi istemcisi

en: Don't connect on startup
tr: Başlangıçta bağlanma

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
tr: Başlangıçta kişi listesi ya da herhangi bir iletişim penceresi gösterme

en: - Empathy IM Client
tr: - Empati Mesajlaşma İstemcisi

en: Error contacting the Account Manager
tr: Hesap Yöneticisiyle temasa geçilirken hata oluştu

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
tr: Telepathy Hesap Yöneticisine bağlanmaya çalışırken bir hata oluştu. Oluşan hata:
    
    %s

en: In a call
tr: Bir çağrıda

en: - Empathy Audio/Video Client
tr: - Empathy Ses/Görüntü İstemcisi

en: Empathy Audio/Video Client
tr: Empathy Ses/Görüntü İstemcisi

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
tr: %s sizi aramayı denedi, fakat siz başka bir arama ile meşguldünüz.

en: Incoming call
tr: Gelen çağrı

en: Incoming video call from %s
tr: %s'den gelen görüntülü arama

en: Incoming call from %s
tr: %s kişisinden gelen çağrı

en: Reject
tr: Reddet

en: Answer
tr: Yanıtla

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
tr: %s ile çağrı

en: The IP address as seen by the machine
tr: Makine tarafından görülen biçimde IP adresi

en: The IP address as seen by a server on the Internet
tr: İnternetteki bir sunucu tarafından görülen biçimde IP adresi

en: The IP address of the peer as seen by the other side
tr: Karşı taraftan görülen biçimde paylaşımcının IP adresi

en: The IP address of a relay server
tr: Aktarım sunucusunun IP adresi

en: The IP address of the multicast group
tr: Çoklu yayın grubunun IP adresi

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: On hold
tr: Beklemede

en: Mute
tr: Sessiz

en: Duration
tr: Süre

note: Translators: 'status - minutes:seconds' the caller has been connected
en: %s — %d:%02dm
tr: %s — %d:%02ds

en: Technical Details
tr: Teknik Detaylar

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
tr: %s'in yazılımı bilgisayarınız tarafından desteklenen ses formatlarının hiçbirini anlayamıyor

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
tr: %s'in yazılımı bilgisayarınız tarafından desteklenen video formatlarının hiçbirini anlamıyor

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
tr: %s ile bağlantı kurulamıyor. İçinizden biri doğrudan bağlantılara izin vermeyen bir ağ üzerinde olabilir.

en: There was a failure on the network
tr: Ağ' da bir hata oluştu

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
tr: Bu çağrı için gerekli olan ses biçimleri bilgisayarınızda yüklü değil

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
tr: Bu çağrı için gerekli olan görüntü biçimleri bilgisayarınızda yüklü değil

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
tr: Telepathy bileşenlerinden birinde beklenmeyen bir şey oldu. Lütfen <a href="%s">bu hatayı bildirin</a> ve Yardım menüsündeki 'Hata Ayıklama' penceresinden alınan günlük kayıtlarını ekleyin.

en: There was a failure in the call engine
tr: Çağrı motorunda bir hata oluştu

en: The end of the stream was reached
tr: Akışın sonuna ulaşıldı

en: Can't establish audio stream
tr: Ses akışı kurulamıyor

en: Can't establish video stream
tr: Görüntü akışı kurulamıyor

en: Your current balance is %s.
tr: Şu andaki bakiyeniz %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
tr: Üzgünüm, bu çağrı için yeterli krediniz yok.

en: Top Up
tr: Doldur

en: _Call
tr: Ara

en: _Microphone
tr: _Mikrofon

en: _Camera
tr: Kamera

en: _Settings
tr: Ayarlar

en: _View
tr: Görünüm

en: _Help
tr: Yardım

en: _Contents
tr: İçindekiler

en: _Debug
tr: Hata Ayıklama

en: Swap camera
tr: Kamera değiştir

en: Minimise me
tr: Beni küçült

en: Maximise me
tr: Beni büyüt

en: Disable camera
tr: Kamerayı devre dışı bırak

en: Hang up
tr: Askıya al

en: Hang up current call
tr: Geçerli aramayı kapat

en: Video call
tr: Görüntülü arama

en: Start a video call
tr: Görüntülü arama başlat

en: Start an audio call
tr: Sesli arama başlat

en: Show dialpad
tr: Tuş takımını göster

en: Display the dialpad
tr: Tuş takımını göster

en: Toggle video transmission
tr: Video aktarımını aç/kapat

en: Toggle audio transmission
tr: Ses aktarımını aç/kapat

en: Encoding Codec:
tr: Kodlayıcı:

en: Decoding Codec:
tr: Kod Çözücü:

en: Remote Candidate:
tr: Uzaktaki Aday:

en: Local Candidate:
tr: Yerel Aday:

en: Audio
tr: Ses

en: - Empathy Chat Client
tr: - Empati Sohbet İstemcisi

en: Name
tr: Ad

en: Room
tr: Oda

en: Auto-Connect
tr: Otomatik-Bağlan

en: Manage Favorite Rooms
tr: Sık Kullanılan Odaları Yönet

en: Close this window?
tr: Bu pencere kapatılsın mı?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
tr: Bu pencereyi kapatmanız %s 'dan çıkmanıza sebep olur. Tekrar katılana dek yeni mesaj almayacaksınız.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
tr[0]: Bu pencereyi kapatmanız %u adet sohbet odasından çıkmanıza sebep olur. Tekrar katılana dek yeni mesaj almayacaksınız.

en: Leave %s?
tr: %s terkedilsin mi?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
tr: Tekrar katılana kadar bu sohbet odasından daha fazla mesaj almayacaksınız.

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Leave room
tr: Odadan çık

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
tr[0]: %s (%d okunmamış)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
tr[0]: %s (ve %u diğerleri)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
tr[0]: %s (%d diğerlerinden okunmamış)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
tr[0]: %s (%d hiçbirinden okunmamış)

en: Sending %d message | Sending %d messages
tr[0]: %d mesaj gönderiliyor

en: Typing a message.
tr: Bir mesaj yazıyor.

en: _Conversation
tr: _Sohbet

en: C_lear
tr: Temiz_le

en: Insert _Smiley
tr: Gülüm_seme Ekle

en: _Favorite Chat Room
tr: Gözde Sohbet Odası

en: Notify for All Messages
tr: Tüm İletileri Bildir

en: _Show Contact List
tr: Bağlantı Listesini Gö_ster

en: Invite _Participant…
tr: Bir Katılımcı Davet Et...

en: _Join Chat
tr: Sohbete _Katıl

en: Le_ave Chat
tr: Sohbetten _Ayrıl

en: C_ontact
tr: Bağlantı

en: _Tabs
tr: Sek_meler

en: _Previous Tab
tr: Önceki Sekme

en: _Next Tab
tr: So_nraki Sekme

en: _Undo Close Tab
tr: Kapatılan Sekmeyi Tekrar Aç

en: Move Tab _Left
tr: Sekmeyi So_la Taşı

en: Move Tab _Right
tr: Sekmeyi Sağa Taşı

en: _Detach Tab
tr: Sekmeyi Ayır

en: Show a particular service
tr: Belli bir hizmeti göster

en: - Empathy Debugger
tr: - Empathy Hata Ayıklayıcısı

en: Empathy Debugger
tr: Empathy Hata Ayıklayıcısı

en: Save
tr: Kayıt

en: Pastebin link
tr: Pastebin bağlantısı

en: Pastebin response
tr: Pastebin'in yanıtı

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
tr: Veri tek bir yapıştırma işlemi için çok büyük. Lütfen kayıtları dosyaya kaydedin.

en: Debug Window
tr: Debug Penceresi

en: Send to pastebin
tr: Pastebin'e gönder

en: Pause
tr: Duraklat

en: Level
tr: Seviye

en: Info
tr: Bilgi

en: Message
tr: Mesaj

en: Warning
tr: Uyarı

en: Critical
tr: Kritik

en: Error
tr: Hata

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
tr: Parolalarınızı göstermese bile, sistem günlükleri; kişi listeniz, son gönderdiğiniz veya aldığınız iletiler gibi hassas bilgileri içerebilir.
    Eğer halka açık hata bildirimlerinde bu gibi bilgilerin görünmesini istemiyorsanız, <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">Hata bildirme</a> sayfasında Empathy geliştiricilerine gönderilecek hata bildiriminizde gelişmiş alanları kullanarak sınırlandırma seçebilirsiniz.

en: Time
tr: Zaman

en: Domain
tr: Alan

en: Category
tr: Kategori

en: Level
tr: Seviye

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
tr: Seçilen bağlantı yöneticisi uzaktan hata ayıklama eklentisini desteklemiyor.

en: Incoming video call
tr: Gelen görüntülü arama

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
tr: %s sizi görüntülü olarak arıyor. Yanıtlamak ister misiniz?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
tr: %s sizi arıyor. Yanıtlamak ister misiniz?

en: _Reject
tr: _Reddet

en: _Answer
tr: Cev_apla

en: _Answer with video
tr: Görüntülü ol_arak cevapla

en: Room invitation
tr: Oda daveti

en: Invitation to join %s
tr: %s'e katılma daveti

en: %s is inviting you to join %s
tr: %s sizi %s 'e katılmanız için davet ediyor

en: _Join
tr: Katıl

en: %s invited you to join %s
tr: %s sizi %s 'e katılmanız için davet etti

en: You have been invited to join %s
tr: %s'e katılmaya davet edildiniz

en: Incoming file transfer from %s
tr: %s kişisinden gelen dosya aktarımı

en: Password required
tr: Parola gerekli

en: 
    Message: %s
tr: 
    Mesaj: %s

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: %s of %s at %s/s
tr: %s / %s hız %s/s

en: %s of %s
tr: %s / %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
tr: "%s" dosyası %s kişisinden alınıyor

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
tr: "%s" dosyası %s kişisine gönderiliyor

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
tr: "%s" dosyası %s kullanıcısından alınırken hata

en: Error receiving a file
tr: Dosya alırken hata

en: Error sending "%s" to %s
tr: "%s" dosyası %s kullanıcısına gönderilirken hata

en: Error sending a file
tr: Dosya gönderirken hata

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
tr: "%s" dosyası %s kişisinden alındı

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
tr: "%s" dosyası %s kişisine gönderildi

en: File transfer completed
tr: Dosya aktarımı tamamlandı

en: Waiting for the other participant's response
tr: Diğer katılımcının yanıtı bekleniyor

en: Checking integrity of "%s"
tr: "%s" bütünlüğünü kontrol ediliyor

en: Hashing "%s"
tr: Karma "%s"

en: %
tr: %%

en: File
tr: Dosya

en: Remaining
tr: Kalan

en: File Transfers
tr: Dosya Aktarımları

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
tr: Listeden tamamlanmış, iptal edilmiş ve başarısız dosya aktarımları kaldır

en: _Import
tr: _İçe Aktar

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
tr: İçe aktarmak için hiçbir hesap bulunamadı. Empati şu anda sadece Pidgin'den hesapları içe aktarmayı destekliyor.

en: Import Accounts
tr: Hesapları İçe Aktar

note: Translators: this is the header of a treeview column
en: Import
tr: İçe Aktar

en: Protocol
tr: Protokol

en: Source
tr: Kaynak

en: Invite Participant
tr: Katılımcı Davet Et

en: Choose a contact to invite into the conversation:
tr: Görüşmeye davet etmek için bir kişi seçin:

en: Invite
tr: Davet et

en: Chat Room
tr: Sohbet Odası

en: Members
tr: Üyeler

en: Failed to list rooms
tr: Odaların listelenmesi başarısız oldu

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
tr: %s
    Davet gerekli: %s
    Parola gerekli: %s
    Üyeler: %s

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Join Room
tr: Odaya Katıl

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
tr: Katılmak istediğiniz odanın adını girin ya da listeden bir veya daha fazla odaya tıklayın.

en: _Room:
tr: Oda:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
tr: Odayı barındıran sunucuyu girin ya da oda şimdiki hesabın sunucusunda ise boş bırakın.

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
tr: Odayı barındıran sunucuyu girin ya da oda şimdiki hesabın sunucusunda ise boş bırakın.

en: _Server:
tr: _Sunucu:

en: Couldn't load room list
tr: Oda listesi yüklenemedi

en: Room List
tr: Oda Listesi

en: Respond
tr: Yanıtla

en: Answer with video
tr: Görüntülü olarak cevapla

en: Decline
tr: Reddet

en: Accept
tr: Kabul Et

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
tr: Sağla

en: Message received
tr: Mesaj alındı

en: Message sent
tr: Mesaj gönderildi

en: New conversation
tr: Yeni sohbet

en: Contact comes online
tr: Kişi çevrimiçi oldu

en: Contact goes offline
tr: Kişi çevrimdışı oldu

en: Account connected
tr: Hesap bağlı

en: Account disconnected
tr: Hesap bağlı değil

en: Language
tr: Dil

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
tr: Ah Romeo, Romeo, neden Romeo'sun sen?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
tr: İnkar et babanı ve adını yadsı;

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
tr: Yapamazsan, yemin et sevdiğine

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I'll no longer be a Capulet.
tr: Vazgeçeyim Capulet olmaktan ben.

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
tr: Daha dinleyeyim mi, yoksa açılayım mı ona?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
tr: Juliet bağlı değil

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Show groups
tr: Grupları göster

en: Show account balances
tr: Hesap bakiyesini göster

en: Contact List
tr: Bağlantı Listesi

en: Start chats in:
tr: Şurada sohbet başlat:

en: new ta_bs
tr: yeni sekmeler

en: new _windows
tr: yeni pencereler

en: Show _smileys as images
tr: Gülüm_semeleri görüntü olarak göster

en: Show contact _list in rooms
tr: Odalarda kişi _listesini göster

en: Log conversations
tr: Görüşmelerin günlüğünü tut

en: Display incoming events in the notification area
tr: Gelen olayları bildirim alanında göster

en: _Automatically connect on startup
tr: _Açılışta otomatik bağlan

en: Behavior
tr: Davranış

en: General
tr: Genel

en: _Enable bubble notifications
tr: Balon uyarıları _etkinleştir

en: Disable notifications when _away or busy
tr: Uz_akta veya meşgul iken uyarıları etkisizleştir

en: Enable notifications when the _chat is not focused
tr: Sohbet odaklı değilken uyarıları _etkinleştir

en: Enable notifications when a contact comes online
tr: Bir kişi çevrimiçi olduğunda uyarıları etkinleştir

en: Enable notifications when a contact goes offline
tr: Bir kişi çevrimdışı kalırsa uyarıları etkinleştir

en: Notifications
tr: Uyarılar

en: _Enable sound notifications
tr: Ses uyarılarını _etkinleştir

en: Disable sounds when _away or busy
tr: Uz_akta veya meşgul iken sesleri etkisizleştir

en: Play sound for events
tr: Etkinlikler için ses çal

en: Sounds
tr: Sesler

en: Use _echo cancellation to improve call quality
tr: Arama kalit_esini yükseltmek için yankı gidermeyi kullan

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
tr: Yankı giderme, karşıdaki kişinin sesinizi daha net duymasına yardımcı olur, fakat bazı bilgisayarlarda sorunlara yol açabilir. Siz ya da karşıdaki kişi, aramalar sırasında garip sesler ya da hışırtılar duyarsanız, yankı gidermeyi devre dışı bırakıp aramayı yeniden başlatmayı deneyin.

en: _Publish location to my contacts
tr: Bağlantılarıma konumumu yayımla

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
tr: İndirimli yer hassasiyeti yayınlanacak hiçbir şeyin şehir, eyalet ve ülke bilgisinden daha fazla kesin olmayacak demektir. GPS koordinatları 1 ondalık basamağa kadar doğru olacaktır.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
tr: Konum hassasiyetini indi_rge

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
tr: Dillerin listesi sadece sözlük yüklü dilleri yansıtır.

en: Enable spell checking for languages:
tr: Diller için yazım denetimini etkinleştir:

en: Spell Checking
tr: İmla Denetimi

en: Chat Th_eme:
tr: Sohbet T_eması:

en: Variant:
tr: Varyant:

en: Themes
tr: Temalar

en: Provide Password
tr: Parola Gir

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: You need to set up an account to see contacts here.
tr: Kişilerinizi burada görmek için bir hesap eklemelisiniz.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
tr: Üzgünüm. %s hesapları, %s yazılımınız güncellenene kadar kullanılamaz.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
tr: %s hesabı yetkilendirme gerektiriyor

en: Online Accounts
tr: Çevrimiçi Hesaplar

en: Update software…
tr: Yazılımı güncelle…

en: Reconnect
tr: Yeniden Bağlan

en: Edit Account
tr: Hesabı Düzenle

en: Close
tr: Kapat

en: Top up account
tr: Hesap kontörü yükle

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
tr: Kişilerinizi burada görebilmek için hesaplarınızdan birini etkinleştirmelisiniz.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
tr: Burada kişileri görmek için %s hesabını etkinleştirmelisiniz.

en: Change your presence to see contacts here
tr: Kişilerinizi burada görmek için durumunuzu değiştirin

en: No match found
tr: Eşleşme bulunamadı

en: You haven't added any contacts yet
tr: Henüz kimseyi eklemediniz

en: No online contacts
tr: Çevrimiçi kimse yok

en: _New Conversation…
tr: Ye_ni Görüşme...

en: New _Call…
tr: Yeni Arama...

en: Contacts
tr: Kişiler

en: _Add Contacts…
tr: _Kişi Ekle…

en: _Search for Contacts…
tr: _Kişileri Ara…

en: _Blocked Contacts
tr: Engellenen Kişiler

en: _Rooms
tr: Odala_r

en: _Join…
tr: _Katıl...

en: Join _Favorites
tr: _Sık Kullanılanlara Katıl

en: _Manage Favorites
tr: Sık Kullanılanları _Yönet

en: _File Transfers
tr: _Dosya Aktarımları

en: _Accounts
tr: Hes_aplar

en: P_references
tr: Te_rcihler

en: Help
tr: Yardım

en: About
tr: Hakkında

en: _Quit
tr: Çık

en: Account settings
tr: Hesap ayarları

en: Go _Online
tr: Çevrimiçi _Ol

en: Show _Offline Contacts
tr: Çevrimdışı Kişileri G_öster

en: Status
tr: Durum

en: Done
tr: Bitti

en: Please enter your account details
tr: Lütfen hesap detaylarınızı girin

en: Edit %s account options
tr: %s hesap seçeneklerini düzenle

en: Integrate your IM accounts
tr: Anlık mesajlaşma hesaplarınızı bütünleştirin
