Empathy - en to uk translation catalogue (747 entries)

en: IM Client
uk: Миттєві повідомлення

en: Empathy Internet Messaging
uk: Обмін повідомленнями Empathy

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
uk: Балачки через Google Talk, Facebook, MSN та багато інших служб

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
uk: балачка;чат;переписування;повідомлення;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment.  Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks. You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
uk: Empathy — офіційна прграма для обміну повідомленнями у стільничному середовищі GNOME. Empathy може під'єднуватись до AIM, MSN, Jabber (зокрема Facebook і Google Talk), IRC і багато інших протоколів. Можете переписувати текстово, робити аудіо- або відеовиклики, або навіть передавати файли, залежно від дозволу контактів.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message.  You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
uk: Empathy надає інтегрований обмін повідомленнями у стільничному середовищі GNOME, тому ви ніколи не пропустите жодного повідомлення. Можете відповідати контактам навіть без відкритого вікна.

en: Connection managers should be used
uk: Не слід використовувати менеджери з'єднань

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
uk: Чи використовувати менеджер з'єднань для автоматичного встановлення/розривання зв'язку.

en: Empathy should auto-connect on startup
uk: З'єднуватися під час запуску

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
uk: Автоматично з'єднувати облікові записи при запуску.

en: Empathy should auto-away when idle
uk: Empathy слід автоматично переходити в режим очікування

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
uk: Чи слід іти в режим очікування, коли користувач бездіяльний.

en: Empathy default download folder
uk: Типова тека для звантаження файлів

en: The default folder to save file transfers in.
uk: Типова тека для збереження вхідних файлів.

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
uk: Магічне число для перевіряння, коли варто запустити завдання зі зваженого очищення

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
uk: empathy-sanity-cleaning.c використовує це число для перевіряння, чи варто виконувати завдання з очищення, чи ні. Користувачам не слід змінювати цей ключ вручну.

en: Show offline contacts
uk: Показувати відсутні контакти

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
uk: Чи показувати недоступних у мережі користувачів у списку контактів.

en: Show Balance in contact list
uk: Показувати залишок у списку контактів

en: Whether to show account balances in the contact list.
uk: Чи показувати залишок облікових записів у списку контактів.

en: Hide main window
uk: Сховати головне вікно

en: Hide the main window.
uk: Сховати головне вікно.

en: Default directory to select an avatar image from
uk: Каталог, що використовується для вибору зображень аватарів

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
uk: Останній каталог, з якого брались зображення аватарів.

en: Open new chats in separate windows
uk: Відкривати нові бесіди у новому вікні

en: Always open a separate chat window for new chats.
uk: Завжди відкривати нову бесіду у новому вікні.

en: Display incoming events in the status area
uk: Показувати вхідні події в ділянці стану

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
uk: Показувати вхідні події в ділянці стану. Якщо ні, то представити їх користувачу негайно.

en: The position for the chat window side pane
uk: Позиція бокової панелі вікна балачки

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
uk: Збережена позиція (в пікселях) бокової панелі вікна балачки.

en: Show contact groups
uk: Показати групу контактів

en: Whether to show groups in the contact list.
uk: Чи показувати групи у списку контактів.

en: Use notification sounds
uk: Використовувати звуки

en: Whether to play a sound to notify of events.
uk: Чи відтворювати звукові сигнали при подіях.

en: Disable sounds when away
uk: Вимкнути звуки у стані «відійшов»

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
uk: Чи відтворювати звукові сигнали у станах «відійшов» або «зайнятий».

en: Play a sound for incoming messages
uk: Відтворити звук при отриманні повідомлення

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
uk: Чи відтворювати звуковий сигнал при надходженні повідомлення.

en: Play a sound for outgoing messages
uk: Відтворити звук при відправленні повідомлення

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
uk: Чи відтворювати звуковий сигнал при надсиланні повідомлення.

en: Play a sound for new conversations
uk: Відтворити звук для нової розмови

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
uk: Чи відтворювати звуковий сигнал для нової бесіди.

en: Play a sound when a contact logs in
uk: Відтворити звук при появі контакту в мережі

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
uk: Чи відтворювати звуковий сигнал при вході контакту в мережу.

en: Play a sound when a contact logs out
uk: Відтворити звук при від'єднанні контакту

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
uk: Чи відтворювати звуковий сигнал при виході контакту з мережі.

en: Play a sound when we log in
uk: Відтворити звук при вході

en: Whether to play a sound when logging into a network.
uk: Чи відтворювати звуковий сигнал при вході у мережу.

en: Play a sound when we log out
uk: Відтворити звук при виході

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
uk: Чи відтворювати звуковий сигнал при виході з мережі.

en: Enable popup notifications for new messages
uk: Ввімкнути контекстні сповіщення для нових повідомлень

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
uk: Чи показувати контекстні сповіщення при надходженні нового повідомлення.

en: Disable popup notifications when away
uk: Вимкнути контекстні сповіщення у стані «відійшов»

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
uk: Чи показувати контекстні сповіщення у станах «відійшов» або «зайнятий».

en: Pop up notifications if the chat isn't focused
uk: Контекстні сповіщення, коли балачка не в фокусі

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
uk: Чи показувати контекстні сповіщення при надходженні нового повідомлення, коли балачку вже відкрито, але він не в фокусі.

en: Pop up notifications when a contact logs in
uk: Контекстні сповіщення, коли контакт увійде

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
uk: Чи показувати контекстні сповіщення коли контакт входить у мережу.

en: Pop up notifications when a contact logs out
uk: Контекстні сповіщення, коли контакт вийде

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
uk: Чи показувати контекстні сповіщення коли контакт виходить з мережі.

en: Use graphical smileys
uk: Використовувати графічні емоційки

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
uk: Перетворювати текстові емоційки у графічні.

en: Show contact list in rooms
uk: Показати список контактів у кімнаті

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
uk: Чи показувати список контактів у кімнаті.

en: Chat window theme
uk: Тема вікна бесіди

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
uk: Ця тема використовується для вікна бесіди.

en: Chat window theme variant
uk: Варіант теми вікна бесіди

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
uk: Варіант теми, який використовується для показу розмов у вікні балачки.

en: Path of the Adium theme to use
uk: Шлях до теми Adium

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
uk: Шлях до теми Adium, коли використовується тема у балачці Adium. Застаріло.

en: Enable WebKit Developer Tools
uk: Увімкнути засіб розроблення WebKit

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
uk: Чи вмикати такі засоби розроблення WebKit, як Web Inspector.

en: Inform other users when you are typing to them
uk: Повідомляти інших користувачів, коли ви друкуєте їм

en: Whether to send the 'composing' or 'paused' chat states. Does not currently affect the 'gone' state.
uk: Чи надсилати зміни станів «складання» або «зупинення». Наразі не впливає на стан «відсутній».

en: Use theme for chat rooms
uk: Використовувати тему для бесід

en: Whether to use the theme for chat rooms.
uk: Чи використовувати теми для вікон бесід.

en: Spell checking languages
uk: Перевіряння правопису для мов

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. "en, fr, nl").
uk: Список мов, що використовуються при перевірянні орфографії, розділених комами (наприклад, «en, ru, uk»).

en: Enable spell checker
uk: Увімкнути перевіряння орфографії

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
uk: Перевіряти набрані слова за списком мов для перевіряння орфографії.

en: Nick completed character
uk: Символ автоматичне доповнення псевдоніму

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
uk: Символ для додавання після псевдоніму, якщо у бесіді використовується автоматичне доповнення псевдонімів клавішею Tab.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
uk: Empathy має використовувати аватар контакту, як піктограму вікна із бесідою

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
uk: Чи використовувати аватари контактів як піктограми вікон із бесідами

en: Last account selected in Join Room dialog
uk: Останній обліковий запис, вибраний у вікні приєднання до кімнати

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
uk: Контур об'єкта D-Bus останнього облікового запису, який вибрано для приєднання до кімнати.

en: Camera device
uk: Пристрій камери

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
uk: Типовий пристрій камери для відеовикликів, наприклад, /dev/video0.

en: Camera position
uk: Положення камери

en: Position the camera preview should be during a call.
uk: Перегляд положення потрібно здійснювати протягом дзвінка.

en: Echo cancellation support
uk: Підтримування усунення відлуння

en: Whether to enable Pulseaudio's echo cancellation filter.
uk: Чи ввімкнути фільтр усунення відлуння Pulseaudio.

en: Show hint about closing the main window
uk: Показувати підтвердження про закриття головного вікна

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the 'x' button in the title bar.
uk: Чи показувати повідомлення про закриття головного вікна кнопкою «x» у заголовку.

en: Empathy can publish the user's location
uk: Empathy може публікувати місцевість користувачів

en: Whether Empathy can publish the user's location to their contacts.
uk: Чи показувати місцевості вашим контактам.

en: Empathy should reduce the location's accuracy
uk: Empathy має послабити точність визначення місцевості

en: Whether Empathy should reduce the location's accuracy for privacy reasons.
uk: Чи слід зменшити точність визначення місцевості задля конфіденційності.

en: No reason was specified
uk: Причину не вказано

en: The change in state was requested
uk: Запит на заміну стану

en: You canceled the file transfer
uk: Ви скасували передачу файла

en: The other participant canceled the file transfer
uk: Інший учасник скасував передавання файла

en: Error while trying to transfer the file
uk: Помилка при спробі передати файл

en: The other participant is unable to transfer the file
uk: Інший учасник не може передати файл

en: Unknown reason
uk: Невідома причина

en: File transfer completed, but the file was corrupted
uk: Передавання файла завершено, але файл пошкоджено

en: File transfer not supported by remote contact
uk: Передача файлів не працює для віддалених контактів

en: The selected file is not a regular file
uk: Вибраний файл не є звичайним файлом

en: The selected file is empty
uk: Вибраний файл порожній

en: Missed call from %s
uk: Пропущений виклик від %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
uk: Викликано %s

en: Call from %s
uk: Виклик від %s

en: Available
uk: Доступний

en: Busy
uk: Зайнятий

en: Away
uk: Відійшов

en: Invisible
uk: Невидимий

en: Offline
uk: Поза мережею

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
uk: Невідомо

en: No reason specified
uk: Причину не вказано

en: Status is set to offline
uk: Встановлено стан «поза мережею»

en: Network error
uk: Помилка мережі

en: Authentication failed
uk: Не вдалось аутентифікувати

en: Encryption error
uk: Помилка шифрування

en: Name in use
uk: Псевдонім уже використовується

en: Certificate not provided
uk: Сертифікат недоступний

en: Certificate untrusted
uk: Сертифікат ненадійний

en: Certificate expired
uk: Сертифіката застарів

en: Certificate not activated
uk: Сертифікат не активовано

en: Certificate hostname mismatch
uk: Сертифікат з помилкою  у назві вузла

en: Certificate fingerprint mismatch
uk: Відбитки сертифікатів не збігаються

en: Certificate self-signed
uk: Самопідписаний сертифікат

en: Certificate error
uk: Помилка сертифіката

en: Encryption is not available
uk: Шифрування не доступне

en: Certificate is invalid
uk: Сертифікат недійсний

en: Connection has been refused
uk: У з'єднанні відмовлено

en: Connection can't be established
uk: З'єднання неможливо встановити

en: Connection has been lost
uk: З'єднання втрачено

en: This account is already connected to the server
uk: Цей обліковий запис уже з'єднано з сервером

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
uk: З'єднання замінено на нове з'єднання через той самий ресурс

en: The account already exists on the server
uk: Цей обліковий запис уже існує на сервері

en: Server is currently too busy to handle the connection
uk: Сервер зараз зайнятий, щоб обробити з'єднання

en: Certificate has been revoked
uk: Сертифікат анульовано

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
uk: Сертифікат використовує небезпечний алгоритм шифрування або криптографічно ненадійний.

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
uk: Довжина сертифіката сервера або глибина ланцюжка сертифіката сервера перевищує обмеження криптографічної бібліотеки

en: Your software is too old
uk: Ваша програма надто стара

en: Internal error
uk: Внутрішня помилка

en: All accounts
uk: Усі облікові записи

en: Click to enlarge
uk: Натисніть для збільшення

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
uk: Не вдалось автентифікувати для облікового запису <b>%s</b>

en: Retry
uk: Повторити

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
uk: Уведіть свій пароль для облікового запису
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
uk: Запам'ятати пароль

en: There was an error starting the call
uk: Помилка виклику

en: The specified contact doesn't support calls
uk: Вказаний контакт не підтримує виклики

en: The specified contact is offline
uk: Вказаний контакт поза мережею

en: The specified contact is not valid
uk: Вказаний контакт недійсний

en: Emergency calls are not supported on this protocol
uk: Екстрені виклики не підтримуються цим протоколом

en: You don't have enough credit in order to place this call
uk: Ви не має достатньо на рахунку, щоб здійснити цей виклик

en: Failed to open private chat
uk: Не вдалось відкрити приватну кімнату

en: Topic not supported on this conversation
uk: Тема не підтримується у цій бесіді

en: You are not allowed to change the topic
uk: У вас немає прав змінювати тему

en: Invalid contact ID
uk: Неправильний ідентифікатор контакту

en: /clear: clear all messages from the current conversation
uk: /clear: очистити всі повідомлення з поточної бесіди

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
uk: /topic <topic>: встановити тему поточної бесіди

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
uk: /join <chat room ID>: приєднатися до нової кімнати розмов

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
uk: /j <chat room ID>: приєднатися до нової кімнати розмов

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
uk: /part [<chat room ID>] [<reason>]: покинути кімнату бесіди, типово теперішню

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
uk: /query <contact ID> [<message>]: відкрити приватну бесіду

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
uk: /msg <contact ID> <message>: відкрити приватну бесіду

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
uk: /nick <nickname>: змінити назву на поточному сервері

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
uk: /me <message>: надіслати повідомлення ACTION до поточної бесіди

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a '/'. For example: "/say /join is used to join a new chat room"
uk: /say <message>: надіслати <message> до поточної бесіди. це використовується для надсилання нового повідомлення, що починається з '/'. Наприклад: "/скажіть /join для приєднання до нової кімнати розмов"

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
uk: /whois <contact ID>: показує інформацію про контакт

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
uk: /help [<command>]: показати довідку. Якщо визначено <command>, показати синтаксис команди.

en: Usage: %s
uk: Використання: %s

en: Unknown command
uk: Невідома команда

en: Unknown command; see /help for the available commands
uk: Невідома команда; для виводу списку доступних команд введіть /help

en: insufficient balance to send message
uk: недостатній залишок для надсилання повідомлення

en: Error sending message '%s': %s
uk: Помилка при надсиланні повідомлення «%s»: %s

en: Error sending message: %s
uk: Помилка надсилання повідомлення: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
uk: недостатній залишок для надсилання повідомлення. <a href='%s'>Поповнити</a>.

en: not capable
uk: не здатен

en: offline
uk: поза мережею

en: invalid contact
uk: неправильний контакт

en: permission denied
uk: відмовлено у доступі

en: too long message
uk: надто довге повідомлення

en: not implemented
uk: не реалізовано

en: unknown
uk: невідомо

en: Topic:
uk: Тема:

en: Topic set to: %s
uk: Тема: %s

en: Topic set by %s to: %s
uk: %s змінив тему на: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
uk: Тему не встановлено

en: (No Suggestions)
uk: (Нема пропозицій)

note: translators: %s is the selected word
en: Add '%s' to Dictionary
uk: Додати «%s» до словника

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add '%s' to %s Dictionary
uk: Додати «%s» до словника %s

en: Insert Smiley
uk: Вставити емоційку

note: send button
en: _Send
uk: _Надіслати

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
uk: _Пропозиції з правопису

en: Failed to retrieve recent logs
uk: Не вдалось одержати останні журнали

en: %s has disconnected
uk: %s від'єднано

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
uk: %1$s викинено користувачем %2$s

en: %s was kicked
uk: %s викинено

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
uk: %1$s заблоковано користувачем %2$s

en: %s was banned
uk: %s заблоковано

en: %s has left the room
uk: %s покинув кімнату

en: %s has joined the room
uk: %s приєднався до бесіди

en: %s is now known as %s
uk: %s тепер відомий як %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
uk: Від'єднаний

note: Add message
en: Would you like to store this password?
uk: Зберегти цей пароль?

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Not now
uk: Не зараз

en: Wrong password; please try again:
uk: Неправильний пароль; введіть пароль ще раз:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
uk: Цю кімнату захищено паролем:

en: Join
uk: Увійти

en: Connected
uk: З'єднаний

en: Conversation
uk: Розмова

en: Unknown or invalid identifier
uk: Невідомий або помилковий ідентифікатор

en: Contact blocking temporarily unavailable
uk: Блокування контакту тимчасово недоступно

en: Contact blocking unavailable
uk: Блокування контакту недоступне

en: Permission Denied
uk: Відмовлено у доступі

en: Could not block contact
uk: Неможливо заблокувати контакт

en: Edit Blocked Contacts
uk: Редагувати заблоковані контакти

note: Account and Identifier
en: Account:
uk: Обліковий запис:

en: Blocked Contacts
uk: Заблоковані контакти

en: Remove
uk: Вилучити

note: Title
en: Search contacts
uk: Пошук контактів

en: Search:
uk: Пошук:

en: _Add Contact
uk: _Додати контакт

en: No contacts found
uk: Не знайдено жодного контакту

en: Contact search is not supported on this account
uk: Пошук контактів не підтримується на цьому обліковому записі

en: Your message introducing yourself:
uk: Повідомлення, яке представляє вас:

en: Please let me see when you're online. Thanks!
uk: Будь ласка, повідомте мене, коли ви буде в мережі. Дякую!

en: Save Avatar
uk: Зберегти аватар

en: Unable to save avatar
uk: Неможливо зберегти аватар

en: Account
uk: Обліковий запис

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Alias
uk: Псевдонім

en: Contact Details
uk: Подробиці про контакт

en: Information requested…
uk: Запит на інформацію…

en: <b>Location</b> at (date)
uk: <b>Місцевість</b> у (дата)

en: Client Information
uk: Інформація про використану програму

en: OS
uk: ОС

en: Version
uk: Версія

en: Client
uk: Клієнт

en: Groups
uk: Група

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
uk: Виберіть групи, у яких має з'явитися контакт. Можна вибрати більше ніж одну групу або не вибирати зовсім.

en: _Add Group
uk: _Додати групу

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
uk: Вибрати

en: Group
uk: Група

en: New Contact
uk: Новий контакт

en: Block %s?
uk: Заблокувати %s?

en: Are you sure you want to block '%s' from contacting you again?
uk: Блокувати «%s» з контактів знову?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
uk[0]: Такий ідентифікатор буде заблоковано:
uk[1]: Такі ідентифікатори буде заборонено:
uk[2]: Такі ідентифікатори буде заборонено:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
uk[0]: Такий ідентифікатор неможливо заборонити:
uk[1]: Такі ідентифікатори неможливо заборонити:
uk[2]: Такі ідентифікатори неможливо заборонити:

en: _Block
uk: За_блокувати

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
uk[0]: _Звинуватити цей контакт в образі
uk[1]: _Звинуватити ці контакти в образі
uk[2]: _Звинуватити ці контакти в образі

en: Edit Contact Information
uk: Редагувати інформацію про контакт

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
uk: Пов'язані контакти

en: gnome-contacts not installed
uk: gnome-contacts не встановлено

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
uk: Встановіть gnome-contacts для одержання відомостей про контакт.

en: Select account to use to place the call
uk: Вибрати обліковий запис для місця виклику

en: Call
uk: Виклик

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Work
uk: Робота

en: HOME
uk: Дім

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
uk: Виклик %s (%s)

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
uk: Виклик %s

en: _Block Contact
uk: За_блокувати контакт

en: Remove from _Group '%s'
uk: Вилучити з _групи «%s»

en: Delete and _Block
uk: Вилучити і за_блокувати

en: Do you really want to remove the contact '%s'?
uk: Вилучити контакт «%s» з вашого списку?

en: Do you really want to remove the linked contact '%s'? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
uk: Вилучити сполучений контакт «%s»? Зауважте, це вилучить усі контакти, які складають список цього сполученого контакту.

en: Removing contact
uk: Вилучення контакту

en: _Remove
uk: В_илучити

note: add chat button
en: _Chat
uk: _Балачка

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
uk: _Аудіовиклик

[ctx: menu item]
en: _Video Call
uk: _Відеовиклик

en: _Previous Conversations
uk: _Попередні бесіди

en: Send File
uk: Надіслати файл

en: Share My Desktop
uk: Оприлюднити мою стільницю

en: Favorite
uk: Улюблений

en: Infor_mation
uk: Інфор_мація

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
uk: _Редагувати

note: send invitation
en: Inviting you to this room
uk: Запрошення до цієї кімнати

en: _Invite to Chat Room
uk: _Запросити до кімнати

en: _Add Contact…
uk: _Додати контакт…

en: Do you really want to remove the group '%s'?
uk: Вилучити групу «%s»?

en: Removing group
uk: Вилучення групи

en: Re_name
uk: Перей_менувати

en: Channels:
uk: Канали:

en: Country ISO Code:
uk: Код ISO країни:

en: Country:
uk: Країна:

en: State:
uk: Регіон:

en: City:
uk: Місто:

en: Area:
uk: Район:

en: Postal Code:
uk: Поштовий індекс:

en: Street:
uk: Вулиця:

en: Building:
uk: Дім:

en: Floor:
uk: Квартира:

en: Room:
uk: Кімната:

en: Text:
uk: Текст:

en: Description:
uk: Опис:

en: URI:
uk: Адреса (URI):

en: Accuracy Level:
uk: Рівень точності:

en: Error:
uk: Помилка:

en: Vertical Error (meters):
uk: Вертикальна помилка (метри):

en: Horizontal Error (meters):
uk: Горизонтальна помилка (метри):

en: Speed:
uk: Швидкість:

en: Bearing:
uk: Азимут:

en: Climb Speed:
uk: Швидкість підйому:

en: Last Updated on:
uk: Останнє оновлення о:

en: Longitude:
uk: Довгота:

en: Latitude:
uk: Широта:

en: Altitude:
uk: Висота:

en: Location
uk: Місцевість

en: %B %e, %Y at %R UTC
uk: %B %e, %Y у %R UTC

note: Alias
en: Alias:
uk: Псевдонім:

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
uk: Ідентифікатор:

en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
uk[0]: Сполучений контакт містить %u контакт
uk[1]: Сполучені контакти містять %u контакти
uk[2]: Сполучені контактів містять %u контактів

en: <b>Location</b> at (date)
uk: <b>Адреса</b> у (дата)

en: Online from a phone or mobile device
uk: У мережі через телефон або мобільний пристрій

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
uk: Empathy може автоматично шукати і розмовляти з людьми, під'єднаних до однієї ж мережі з вами. Якщо бажаєте скористатись такою можливістю, перевірте, чи подробиці нижче правильні.

en: People nearby
uk: Люди поблизу

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
uk: Можете змінити ці подробиці згодом або вимкнути цю можливість, вибравши <span style="italic">Зміни → Облікові записи</span> у списку контактів.

en: History
uk: Історія

en: Show
uk: Показати

en: Search
uk: Пошук

en: Chat in %s
uk: Балачка в %s

en: Chat with %s
uk: Балачка з %s

[ctx: A date with the time]
en: %A, %e %B %Y %X
uk: %A, %e %B %Y, %X

en: %s second | %s seconds
uk[0]: %s секунду
uk[1]: %s секунди
uk[2]: %s секунд

en: %s minute | %s minutes
uk[0]: %s хвилину
uk[1]: %s хвилини
uk[2]: %s хвилин

en: Call took %s, ended at %s
uk: Виклик прийнято в %s, закінчено о %s

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Anytime
uk: Будь-коли

en: Anyone
uk: Будь-хто

en: Who
uk: Хто

en: When
uk: Коли

en: Anything
uk: Будь-що

en: Text chats
uk: Текстова балачка

en: Calls
uk: Виклики

en: Incoming calls
uk: Вхідні виклики

en: Outgoing calls
uk: Вихідні виклики

en: Missed calls
uk: Пропущені виклики

en: What
uk: Що

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
uk: Вилучити всі журнали з попередньої розмови?

en: Clear All
uk: Очистити все

en: Delete from:
uk: Вилучити з:

en: _File
uk: _Файл

en: _Edit
uk: З_міни

en: Delete All History…
uk: Вилучити всю історію…

en: Profile
uk: Профіль

en: Chat
uk: Балачка

en: Video
uk: Відео

en: page 2
uk: сторінка 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
uk: <span size="x-large">Завантаження…</span>

en: What kind of chat account do you have?
uk: Який тип облікового запису для балачки ви маєте?

en: Add new account
uk: Додати новий обліковий запис

en: Enter a contact identifier or phone number:
uk: Введіть ідентифікатор контакту або номер телефону:

note: add video button
en: _Video Call
uk: _Відеовиклик

note: add audio button
en: _Audio Call
uk: _Аудіовиклик

note: Tweak the dialog
en: New Call
uk: Створити виклик

en: The contact is offline
uk: Контакт поза мережею

en: The specified contact is either invalid or unknown
uk: Вказаний контакт недійсний або невідомий

en: The contact does not support this kind of conversation
uk: Контакт не підтримує такого роду розмову

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
uk: Потрібну функціональність не впроваджено для цього протоколу

en: Could not start a conversation with the given contact
uk: Неможливо почати розмову із заданих контактом

en: You are banned from this channel
uk: Ви заблоковані на цьому каналі

en: This channel is full
uk: Цей канал переповнений

en: You must be invited to join this channel
uk: Щоб приєднатись до цього каналу, потрібно бути запрошеним

en: Can't proceed while disconnected
uk: Неможливо продовжувати протягом від'єднання

en: Permission denied
uk: Відмовлено в доступі

en: There was an error starting the conversation
uk: Помилка започаткування розмови

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
uk: Нова розмова

en: Password Required
uk: Потрібно пароль

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
uk: Інше повідомлення…

en: Edit Custom Messages…
uk: Редагувати інші повідомлення…

en: Click to remove this status as a favorite
uk: Клацніть, щоб прибрати стан «улюблений»

en: Click to make this status a favorite
uk: Клацніть, щоб встановити стан «улюблений»

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
uk: <b>Поточне повідомлення: %s</b>
    <small><i>Натисніть «Enter», щоб вказати нове повідомлення, або «Esc», щоб скасувати.</i></small>

en: Set status
uk: Встановити стан

note: Custom messages
en: Custom messages…
uk: Власні повідомлення…

en: _Match case
uk: _З урахуванням регістру

en: Find:
uk: Знайти:

en: _Previous
uk: _Назад

en: _Next
uk: _Далі

en: Mat_ch case
uk: З _урахуванням регістру

en: Phrase not found
uk: Фразу не знайдено

en: Received an instant message
uk: Одержано миттєві повідомлення

en: Sent an instant message
uk: Надіслані миттєві повідомлення

en: Incoming chat request
uk: Вхідне запрошення до балачки

en: Contact connected
uk: Контакт під'єднано

en: Contact disconnected
uk: Контакт від'єднано

en: Connected to server
uk: Під'єднано до сервера

en: Disconnected from server
uk: Від'єднано від сервера

en: Incoming voice call
uk: Вхідний голосовий виклик

en: Outgoing voice call
uk: Вихідний голосовий виклик

en: Voice call ended
uk: Голосовий виклик закінчено

en: Edit Custom Messages
uk: Редагувати власні повідомлення

en: Subscription Request
uk: Запит на підписку

en: %s would like permission to see when you are online
uk: %s потребує дозволу, щоб знати, коли ви в мережі

en: _Decline
uk: Від_хилити

en: _Accept
uk: _Ухвалити

en: Message edited at %s
uk: Повідомлення змінено в %s

en: Normal
uk: Звичайна

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
uk: Засвідчення особи, забезпечене сервером, неможливо перевірити.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
uk: Сертифікат не підписано видавцем.

en: The certificate has expired.
uk: Сертифікат застарів.

en: The certificate hasn't yet been activated.
uk: Сертифікат не активовано.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
uk: Сертифікат не має очікуваних відбитків пальців.

en: The hostname verified by the certificate doesn't match the server name.
uk: Перевіряння назви вузла не збігається з назвою сервера.

en: The certificate is self-signed.
uk: Сертифікат самопідписано.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
uk: Сертифікат відкинуто видавцем.

en: The certificate is cryptographically weak.
uk: Сертифікат криптографічно ненадійний.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
uk: Довжина сертифіката перевищує обмеження перевіряння.

en: The certificate is malformed.
uk: Сертифікат помилковий.

en: Expected hostname: %s
uk: Очікувана назва вузла: %s

en: Certificate hostname: %s
uk: Назва вузла сертифіката: %s

en: C_ontinue
uk: Пр_одовжити

en: Untrusted connection
uk: Надійне з'єднання

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
uk: Це ненадійне з'єднання. Однаково продовжити?

en: Remember this choice for future connections
uk: Запам'ятати вибір для подальших з'єднань

en: Certificate Details
uk: Подробиці про сертифікат

en: Unable to open URI
uk: Неможливо відкрити URI

en: Select a file
uk: Вибрати файл

en: Insufficient free space to save file
uk: Недостатньо вільного місця для збереження файла

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
uk: Потрібно %s вільного місця для збереження цього файла, проте доступно лише %s. Будь ласка, виберіть інакше місце.

en: Incoming file from %s
uk: Вхідний файл з %s

note: Copy Link Address menu item
en: _Copy Link Address
uk: _Копіювати адресу посилання

note: Open Link menu item
en: _Open Link
uk: _Відкрити посилання

note: Inspector
en: Inspect HTML
uk: Дослідити HTML

en: Top Contacts
uk: Головні контакти

en: People Nearby
uk: Люди поблизу

en: Ungrouped
uk: Без групи

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
uk: Сервер не може знайти контакт: %s

en: An Instant Messaging client for GNOME
uk: Програма швидкого обміну повідомленнями для GNOME

en: Don't display any dialogs; do any work (eg, importing) and exit
uk: Не показувати вікна; виконати роботу (наприклад, імпортування) та вийти

en: Don't display any dialogs unless there are only "People Nearby" accounts
uk: Не показувати які-небудь вікна, якщо це не обліковий запис «Людей поблизу»

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
uk: Спочатку виберіть заданий обліковий запис (наприклад, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: - Empathy Accounts
uk: — облікові записи Empathy

en: Empathy Accounts
uk: Облікові записи Empathy

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
uk: Є незбережені зміни у вашому обліковому записі %.50s.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
uk: Новий обліковий запис ще не збережено.

en: Connecting…
uk: З'єднання…

en: Offline — %s
uk: Поза мережею — %s

en: Disconnected — %s
uk: Від'єднаний — %s

en: Offline — No Network Connection
uk: Поза мережею — немає з'єднання з мережею

en: Unknown Status
uk: Невідомий стан

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
uk: Цей обліковий запис вимкнено, бо воно спирається на старий, непідтримуваний модуль. Установіть telepathy-haze й перезавантажте сеанс, щоб перемістити обліковий запис.

en: Offline — Account Disabled
uk: Поза мережею — Обліковий запис вимкнено

en: Edit Connection Parameters
uk: Редагувати параметри з'єднання

en: _Edit Connection Parameters…
uk: _Редагувати параметри з'єднання…

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
uk: Вилучити %.50s з комп'ютера?

en: This will not remove your account on the server.
uk: Це не призведе до вилучення облікового запису на сервері.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
uk: Ви намагаєтесь вибрати інший обліковий запис, що призведе до 
    відкидання змін. Продовжити?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
uk: Увім_кнено

note: Menu item: Rename
en: Rename
uk: Перейменувати

en: _Skip
uk: _Пропустити

en: _Connect
uk: _З'єднатись

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
uk: Ви намагаєтесь закрити вікно, що призведе до 
    відкидання змін. Продовжити?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
uk: Листування й облікові записи VoIP

en: Add…
uk: Додати…

en: _Import…
uk: _Імпортувати…

en: Loading account information
uk: Завантаження інформатизації про обліковий запис

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
uk: Щоб додати новий обліковий запис, встановіть підтримування кожного потрібного протоколу.

en: No protocol backends installed
uk: Не встановлено жодного протокольного модуля

en:  - Empathy authentication client
uk:  — клієнт автентифікації Empathy

en: Empathy authentication client
uk: Клієнт аутентифікація Empathy

en: Don't connect on startup
uk: Не з'єднуватися під час запуску

en: Don't display the contact list or any other dialogs on startup
uk: Не показувати список контактів чи інші вікна під час запуску

en: - Empathy IM Client
uk: — клієнт обміну миттєвими повідомленнями Empathy

en: Error contacting the Account Manager
uk: Помилка менеджера облікових записів

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
uk: Трапилась помилка при спробі з'єднатись з менеджером облікових записів Telepathy. Помилка:
    
    %s

en: In a call
uk: Розмовляє

en: - Empathy Audio/Video Client
uk: — аудіо- та відеоклієнт Empathy

en: Empathy Audio/Video Client
uk: Аудіо- та відеоклієнт Empathy

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
uk: %s намагався зв'язатись з вами, але втой час ви мали розмову з іншим.

en: Incoming call
uk: Вхідний виклик

en: Incoming video call from %s
uk: Вхідний відеовиклик від %s

en: Incoming call from %s
uk: Вхідний виклик від %s

en: Reject
uk: Відкинути

en: Answer
uk: Відповісти

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
uk: Виклик з %s

en: The IP address as seen by the machine
uk: Адреса IP, яку показано на машині

en: The IP address as seen by a server on the Internet
uk: Адреса IP, яку показано на сервері через інтернет

en: The IP address of the peer as seen by the other side
uk: Адреса IP вузла, яку показано по ту сторону

en: The IP address of a relay server
uk: Адреса IP сервера ретрансляції

en: The IP address of the multicast group
uk: Адреса IP групової трансляції

en: Unknown
uk: Невідомо

en: On hold
uk: В очікуванні

en: Mute
uk: Приглушити

en: Duration
uk: Тривалість

en: Technical Details
uk: Технічні подробиці

en: %s's software does not understand any of the audio formats supported by your computer
uk: Програма %s не розпізнає аудіоформати, що підтримуються вашим комп'ютером

en: %s's software does not understand any of the video formats supported by your computer
uk: Програма %s не розпізнає відеоформати, що підтримуються вашим комп'ютером

en: Can't establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
uk: Не вдалось встановити з'єднання з %s. Один з вас може знаходитися у мережі, яка не підтримує прямі з'єднання.

en: There was a failure on the network
uk: Помилка мережі

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
uk: Аудіоформати, що потрібні для цього виклику, не встановлено на вашому комп'ютері

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
uk: Відеоформати, що потрібні для цього виклику, не встановлено на вашому комп'ютері

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the 'Debug' window in the Help menu.
uk: Щось трапилось з компонентом Telepathy. <a href="%s">Повідомте про цю помилку</a> та прикріпіть журнали, зібрані з вікна зневадження у меню «Довідка».

en: There was a failure in the call engine
uk: Помилка у рушії виклику

en: The end of the stream was reached
uk: Досягнуто кінця потоку

en: Can't establish audio stream
uk: Не вдалось встановити аудіопотік

en: Can't establish video stream
uk: Не вдалось встановити відеопотік

en: Your current balance is %s.
uk: Ваш поточний залишок становить %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
uk: Вибачте, але у вас недостатньо залишку, щоб здійснити виклик.

en: Top Up
uk: Поповнити

en: _Call
uk: _Виклик

en: _Microphone
uk: _Мікрофон

en: _Camera
uk: _Камера

en: _Settings
uk: _Параметри

en: _View
uk: П_ерегляд

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Contents
uk: _Зміст

en: _Debug
uk: Зневад_ження

en: Swap camera
uk: Замінити камеру

en: Minimise me
uk: Згорнути мене

en: Maximise me
uk: Розгорнути мене

en: Disable camera
uk: Вимкнути камеру

en: Hang up
uk: Розірвати зв'язок

en: Hang up current call
uk: Завершити поточний виклик

en: Video call
uk: Відеовиклик

en: Start a video call
uk: Зробити відеовиклик

en: Start an audio call
uk: Зробити аудіовиклик

en: Show dialpad
uk: Показати панель набору

en: Display the dialpad
uk: Показати панель набору

en: Toggle video transmission
uk: Перемкнути передавання відео

en: Toggle audio transmission
uk: Перемкнути передавання звуку

en: Encoding Codec:
uk: Кодек кодування:

en: Decoding Codec:
uk: Кодек декодування:

en: Remote Candidate:
uk: Віддалений кандидат:

en: Local Candidate:
uk: Локальні кандидати:

en: Audio
uk: Аудіо

en: - Empathy Chat Client
uk: — клієнт балачок Empathy

en: Name
uk: Назва

en: Room
uk: Кімната

en: Auto-Connect
uk: Автоматичне з'єднання

en: Manage Favorite Rooms
uk: Керування улюбленими кімнатами

en: Close this window?
uk: Закрити це вікно?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
uk: Закриття цього вікна покине %s. Ви не одержуватимете подальші повідомлення, поки не приєднаєтесь знову.

en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
uk[0]: Закриття цього вікна покине %u кімнату балачки. Ви не одержуватимете подальші повідомлення, поки не приєднаєтесь знову.
uk[1]: Закриття цього вікна покине %u кімнати балачки. Ви не одержуватимете подальші повідомлення, поки не приєднаєтесь знову.
uk[2]: Закриття цього вікна покине %u кімнат балачки. Ви не одержуватимете подальші повідомлення, поки не приєднаєтесь знову.

en: Leave %s?
uk: Покинути %s?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
uk: Ви не одержуватимете подальші повідомлення, поки не приєднаєтесь знову.

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Leave room
uk: Покинути кімнату

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
uk[0]: %s (%d непрочитане)
uk[1]: %s (%d непрочитаних)
uk[2]: %s (%d непрочитані)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
uk[0]: %s (та %u інше)
uk[1]: %s (та %u інших)
uk[2]: %s (та %u інших)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
uk[0]: %s (%d непрочитане від інших)
uk[1]: %s (%d непрочитаних від інших)
uk[2]: %s (%d непрочитаний від інших)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
uk[0]: %s (%d непрочитане від усіх)
uk[1]: %s (%d непрочитаних від усіх)
uk[2]: %s (%d непрочитаний від усіх)

en: Sending %d message | Sending %d messages
uk[0]: Надсилання %d повідомлення
uk[1]: Надсилання %d повідомлень
uk[2]: Надсилання %d повідомлень

en: Typing a message.
uk: Набирає повідомлення.

en: _Conversation
uk: _Розмова

en: C_lear
uk: О_чистити

en: Insert _Smiley
uk: Вставити _емоційку

en: _Favorite Chat Room
uk: _Улюблена кімната

en: Notify for All Messages
uk: Сповіщати про всі повідомлення

en: _Show Contact List
uk: Показати _список контактів

en: Invite _Participant…
uk: Запросити _учасника…

en: _Join Chat
uk: _Увійти в розмову

en: Le_ave Chat
uk: По_кинути розмову

en: C_ontact
uk: _Контакт

en: _Tabs
uk: _Вкладки

en: _Previous Tab
uk: _Попередня закладка

en: _Next Tab
uk: _Наступна закладка

en: _Undo Close Tab
uk: _Повернути закриті вкладки

en: Move Tab _Left
uk: Перемістити вкладку _ліворуч

en: Move Tab _Right
uk: Перемістити вкладку _праворуч

en: _Detach Tab
uk: _Відокремити вкладку

en: Show a particular service
uk: Показувати певною службою

en: - Empathy Debugger
uk: — зневадження Empathy

en: Empathy Debugger
uk: Зневадження Empathy

en: Save
uk: Зберегти

en: Pastebin link
uk: Посилання Pastebin

en: Pastebin response
uk: Відповідь Pastebin

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
uk: Дані надто довгі для одного вставлення. Збережіть журнали у файл.

en: Debug Window
uk: Вікно зневадження

en: Send to pastebin
uk: Надіслати у pastebin

en: Pause
uk: Пауза

en: Level
uk: Рівень

en: Debug
uk: Зневадження

en: Info
uk: Інформація

en: Message
uk: Повідомлення

en: Warning
uk: Попередження

en: Critical
uk: Критична

en: Error
uk: Помилка

en: Even if they don't display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don't want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to Empathy developers when reporting it by displaying the advanced fields in the <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">bug report</a>.
uk: Навіть якщо вони не показують пароль, журнали можуть містити таку сприйнятливу інформацію, як список контактів або повідомлення, що ви недавно одержали або надіслали.
    Якщо ви не бажаєте бачити таку інформацію доступною в звітах про ваду, можете вибрати обмеження видимості вашої вади для розробників Empathy, коли надсилаєте його через додаткові поля у <a href="https://bugzilla.gnome.org/enter_bug.cgi?product=empathy">звіті про ваду</a>.

en: Time
uk: Час

en: Domain
uk: Домен

en: Category
uk: Категорія

en: Level
uk: Рівень

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
uk: Вибраний менеджер з'єднань не підтримує розширення віддаленого зневадження

en: Incoming video call
uk: Вхідний відеовиклик

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
uk: Відеовиклик від %s, відповісти?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
uk: Виклик від %s, відповісти?

en: _Reject
uk: Від_хилити

en: _Answer
uk: _Відповісти

en: _Answer with video
uk: _Відповісти через відео

en: Room invitation
uk: Кімната запрошення

en: Invitation to join %s
uk: Запрошення приєднатись до %s

en: %s is inviting you to join %s
uk: %s запрошує вас увійти у %s

en: _Join
uk: _Увійти

en: %s invited you to join %s
uk: %s запросив вас увійти у %s

en: You have been invited to join %s
uk: Вас запрошено приєднатись до %s

en: Incoming file transfer from %s
uk: Вхідне передавання файла від %s

en: Password required
uk: Потрібно пароль

en: 
    Message: %s
uk: 
    Повідомлення: %s

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: %s of %s at %s/s
uk: %s з %s у %s/с

en: %s of %s
uk: %s з %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving "%s" from %s
uk: Одержується «%s» від %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending "%s" to %s
uk: Надсилається «%s» до %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving "%s" from %s
uk: Помилка одержання «%s» від %s

en: Error receiving a file
uk: Помилка одержання файла

en: Error sending "%s" to %s
uk: Помилка надсилання «%s» до %s

en: Error sending a file
uk: Помилка надсилання файла

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" received from %s
uk: «%s» одержано від %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: "%s" sent to %s
uk: «%s» надіслано до %s

en: File transfer completed
uk: Передавання файла завершено

en: Waiting for the other participant's response
uk: Очікування на відповідь від іншого учасника

en: Checking integrity of "%s"
uk: Перевіряння цілісності "%s"

en: Hashing "%s"
uk: Хешування «%s»

en: File
uk: Файл

en: Remaining
uk: Залишилось

en: File Transfers
uk: Передавання файлів

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
uk: Вилучення завершено, скасовано й помилка передавання файлів зі списку

en: _Import
uk: _Імпортувати

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
uk: Не знайдено облікових записів для імпортування. Empathy на цей момент підтримує імпортування контактів лише з Pidgin.

en: Import Accounts
uk: Імпортування облікових записів

note: Translators: this is the header of a treeview column
en: Import
uk: Імпортувати

en: Protocol
uk: Протокол:

en: Source
uk: Джерело

en: Invite Participant
uk: Запросити учасника

en: Choose a contact to invite into the conversation:
uk: Виберіть контакт для запрошення до бесіди:

en: Invite
uk: Запросити

en: Chat Room
uk: Кімната спілкування

en: Members
uk: Учасники

en: Failed to list rooms
uk: Не вдалось перелічити кімнати

en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
uk: %s
    Вимога запрошення: %s
    Вимога паролю: %s
    Учасники: %s

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Join Room
uk: Увійти у кімнату

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
uk: Введіть назву бесіди, до якої бажаєте приєднатися, або виберіть одну чи декілька кімнат зі списку.

en: _Room:
uk: _Кімната:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
uk: Введіть сервер бесіди або залиште порожнім, якщо бесіда є на поточному сервері

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account's server
uk: Введіть сервер бесіди, або залиште порожнім, якщо бесіда знаходиться на поточному сервері

en: _Server:
uk: _Сервер:

en: Couldn't load room list
uk: Неможливо завантажити список кімнат

en: Room List
uk: Список бесід

en: Respond
uk: Відгукнутись

en: Answer with video
uk: Відповісти через відео

en: Decline
uk: Відхилити

en: Accept
uk: Прийняти

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
uk: Надати

en: Message received
uk: Надійшло повідомлення

en: Message sent
uk: Повідомлення надіслано

en: New conversation
uk: Нова розмова

en: Contact comes online
uk: Контакт входить у мережу

en: Contact goes offline
uk: Контакт виходить з мережі

en: Account connected
uk: Обліковий запис під'єднано

en: Account disconnected
uk: Обліковий запис від'єднано

en: Language
uk: Мова

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Juliet
uk: Джульєтта

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Romeo
uk: Ромео

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
uk: Ромео! О, навіщо ти Ромео?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
uk: Зміни своє ім'я, зречися батька;

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
uk: Як ні, то присягни мені в коханні,

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I'll no longer be a Capulet.
uk: І більше я не буду Капулетті.

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
uk: Послухать — чи відповісти відразу?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
uk: Джульєтта від'єдналась.

en: Preferences
uk: Параметри

en: Show groups
uk: Показати групи

en: Show account balances
uk: Показати залишок на обліковому записі

en: Contact List
uk: Список контактів

en: Start chats in:
uk: Розпочати розмову в:

en: new ta_bs
uk: новій вк_ладці

en: new _windows
uk: новому _вікні

en: Show _smileys as images
uk: Показувати _емоційки графічно

en: Show contact _list in rooms
uk: Показати _список контактів у кімнаті

en: Log conversations
uk: Журнал розмов

en: Display incoming events in the notification area
uk: Показувати вхідні події в ділянці сповіщень

en: _Automatically connect on startup
uk: _Автоматично з'єднуватись при запуску

en: Behavior
uk: Поведінка

en: General
uk: Загальне

en: _Enable bubble notifications
uk: _Ввімкнути контекстні сповіщення

en: Disable notifications when _away or busy
uk: Вимкнути сповіщення у стані «_відійшов» або «зайнятий»

en: Enable notifications when the _chat is not focused
uk: Показувати сповіщення, коли вікно _чату не активне

en: Enable notifications when a contact comes online
uk: Показувати сповіщення, коли контакт входить в мережу

en: Enable notifications when a contact goes offline
uk: Показувати сповіщення, коли контакт залишає мережу

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: _Enable sound notifications
uk: _Ввімкнути звукові сповіщення

en: Disable sounds when _away or busy
uk: Вимкнути звуки у стані «_відійшов» або «зайнятий»

en: Play sound for events
uk: Звукові сигнали при подіях

en: Sounds
uk: Звуки

en: Use _echo cancellation to improve call quality
uk: Скористатись усуненням від_луння для покращення якості викликів

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
uk: Усунення відлуння допоможе зробити ваш голос чистішим для інших, але може викликати певні проблеми на деяких комп'ютерах. Якщо ви або інша особа чує дивні звуки або дефекти протягом дзвінка, спробуйте вимкнути усунення відлуння і передзвонити.

en: _Publish location to my contacts
uk: _Публікувати місцевості моїм контактам

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
uk: Зниження точності визначення місцевості дозволяє публікувати лише місто,регіон та країну. Точність GPS координат визначається 1 десятковою позицією.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
uk: По_низити точність визначення місцевості

en: Privacy
uk: Приватність

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
uk: <small>У цьому списку показані лише мови, для яких встановлено словники.</small>

en: Enable spell checking for languages:
uk: Увімкнути перевіряння орфографії для мов:

en: Spell Checking
uk: Перевіряння орфографії

en: Chat Th_eme:
uk: Т_ема бесіди:

en: Variant:
uk: Варіант:

en: Themes
uk: Теми

en: Provide Password
uk: Вкажіть пароль

en: Disconnect
uk: Від'єднати

en: You need to set up an account to see contacts here.
uk: Потрібно налаштувати обліковий запис, щоб побачити контакти тут.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
uk: Вибачте, обліковий запис %s неможливо використовувати, поки програму %s не буде оновлено.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
uk: Обліковий запис у %s потребує засвідчення

en: Online Accounts
uk: Мережеві облікові записи

en: Update software…
uk: Оновити програми…

en: Reconnect
uk: Перез'єднати

en: Edit Account
uk: Редагування облікового запису

en: Close
uk: Закрити

en: Top up account
uk: Поповнити рахунок на обліковому записі

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
uk: Потрібно ввімкнути один з облікових записів, щоб побачити контакти тут.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
uk: Потрібно ввімкнути %s, щоб побачити контакти тут.

en: Change your presence to see contacts here
uk: Змінити вашу присутність, щоб побачити контакти тут

en: No match found
uk: Збігів не знайдено

en: You haven't added any contacts yet
uk: Ви поки що не додали жодного контакту

en: No online contacts
uk: Контакти відсутні в мережі

en: _New Conversation…
uk: _Нова розмова…

en: New _Call…
uk: Новий _виклик…

en: Contacts
uk: Контакти

en: _Add Contacts…
uk: _Додати контакти…

en: _Search for Contacts…
uk: _Пошук контактів…

en: _Blocked Contacts
uk: За_блоковані контакти

en: _Rooms
uk: _Кімнати

en: _Join…
uk: _Увійти…

en: Join _Favorites
uk: Залучити _улюблених

en: _Manage Favorites
uk: Налаштувати _улюблені

en: _File Transfers
uk: Передавання _файлів

en: _Accounts
uk: _Облікові записи

en: P_references
uk: _Параметри

en: Help
uk: Довідка

en: About
uk: Про програму

en: _Quit
uk: Ви_йти

en: Account settings
uk: Параметри облікового запису

en: Go _Online
uk: Увійти до _мережі

en: Show _Offline Contacts
uk: Показувати _відсутні контакти

en: Status
uk: Стан

en: Done
uk: Завершено

en: Please enter your account details
uk: Введіть подробиці про обліковий запис

en: Edit %s account options
uk: Редагувати параметри облікового запису %s

en: Integrate your IM accounts
uk: Інтегрувати ваші облікові записи
