empathy master - en to an translation catalogue (176 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
an: Directorio por defecto d'an trigar un avatar

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
an: O zaguero directorio d'an s'ha trigau un avatar.

en: Current Locale
an: Configuracion rechional actual

en: Arabic
an: Arabe

en: Armenian
an: Armenio

en: Baltic
an: Baltico

en: Celtic
an: Celta

en: Central European
an: Centroeuropeo

en: Chinese Simplified
an: Chino simplificau

en: Chinese Traditional
an: Chino tradicional

en: Croatian
an: Crovata

en: Cyrillic
an: Cirilico

en: Cyrillic/Russian
an: Cirilico/Ruso

en: Cyrillic/Ukrainian
an: Cirilico/Ucrainés

en: Georgian
an: Georgiano

en: Greek
an: Griego

en: Hebrew
an: Hebreu

en: Hebrew Visual
an: Hebreu visual

en: Hindi
an: Hindú

en: Icelandic
an: Islandés

en: Japanese
an: Chaponés

en: Korean
an: Coreano

en: Nordic
an: Nordico

en: Persian
an: Persa

en: Romanian
an: Rumano

en: South European
an: Europa d'o sud

en: Thai
an: Tailandés

en: Turkish
an: Turco

en: Western
an: Occidental

en: Vietnamese
an: Vietnamita

en: Pass_word
an: Cla_u de paso

en: Screen _Name
an: _Nome en pantalla

en: <b>Example:</b> MyScreenName
an: <b>Exemplo:</b> NombreTaAmostrar

en: Remember password
an: Remerar clau de paso

en: _Port
an: _Puerto

en: _Server
an: _Servidor

en: Advanced
an: Avanzau

en: What is your AIM screen name?
an: Quál ye o suyo nombre en pantalla ta AIM?

en: What is your AIM password?
an: Cuala ye la tuya clau d'AIM?

en: Account
an: Cuenta

en: Password
an: Clau de paso

en: Server
an: Servidor

en: Port
an: Puerto

en: Username:
an: Nombre d'usuario:

en: A_dd
an: Anya_dir

en: A_pply
an: A_plicar

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
an: %1$s en %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
an: Cuenta de %s

en: New account
an: Cuenta nueva

en: Login I_D
an: I_D de sesion

en: <b>Example:</b> username
an: <b>Exemplo:</b> nomedusuario

en: What is your GroupWise User ID?
an: Cualo ye lo tuyo ID d'usuario de GroupWise?

en: What is your GroupWise password?
an: Cuala ye la tuya clau de GroupWise?

en: ICQ _UIN
an: _UIN d'ICQ

en: <b>Example:</b> 123456789
an: <b>Exemplo:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
an: Conchunto de c_aracteres

en: What is your ICQ UIN?
an: Cualo ye lo tuyo ICQ UIN?

en: What is your ICQ password?
an: Cuala ye la tuya clau d'ICQ?

en: Network
an: Rete

en: Character set
an: Conchunto de caracteres

en: Add…
an: Anyadir…

en: Remove
an: Sacar

note: Translators: tooltip on a 'Go Up' button used to sort IRC servers by priority
en: Up
an: Puyar

note: Translators: tooltip on a 'Go Down' button used to sort IRC servers by priority
en: Down
an: Abaixo

en: Servers
an: Servidors

en: Most IRC servers don't need a password, so if you're not sure, don't enter a password.
an: A mayoría d'os servidors IRC no amenesten una clau, de tal forma que si no ye seguro, no introduzca una clau.

en: Nickname
an: Embotada

en: Quit message
an: Mensache de surtida

en: Real name
an: Nome reyal

en: Username
an: Nome d'usuario

en: Which IRC network?
an: Cualo rete de IRC?

en: What is your IRC nickname?
an: Quál ye a suya embotada de l'IRC?

en: What is your Facebook username?
an: Cualo ye lo tuyo nome d'usuario de Facebook?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some '\n' to make it look nice.
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don't have one.
an: Iste ye lo tuyo nome d'usuario, no lo tuyo login normal de Facebook.
    Si tu yes facebook.com/<b>badger</b>, mete <b>badger</b>.
    Fe servir <a href="http://www.facebook.com/username/">ista pachina</a> ta trigar un nome d'usuario de Facebook si encara no tiens uno.

en: What is your Facebook password?
an: Cuala ye la tuya clau de Facebook?

en: What is your Google ID?
an: Cualo ye lo tuyo ID de google?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
an: <b>Exemplo:</b> usuario@gmail.com

en: What is your Google password?
an: Cuala ye la tuya clau de Google?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
an: <b>Exemplo:</b> usuario@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
an: No parar cuenta d'as errors de certi_ficau SSL

en: Priori_ty
an: Priorida_t

en: Reso_urce
an: Re_curso

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
an: S'amenista c_ifrau (TLS/SSL)

en: Override server settings
an: Sobreescribir os achustes d'o servidor

en: Use old SS_L
an: Fer servir SS_L viello

en: What is your Jabber ID?
an: Cualo ye lo tuyo Jabber ID?

en: What is your Jabber password?
an: Cuala ye la tuya clau de Jabber?

en: Nic_kname
an: Embota_da

en: _Last Name
an: _Apellius

en: _First Name
an: _Nombre

en: _Published Name
an: Nome _publicau

en: _Jabber ID
an: ID de _Jabber

en: E-_mail address
an: Adreza d'e-_mail

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
an: <b>Exemplo:</b> usuario@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
an: Cualo ye lo tuyo ID de Windows Live?

en: What is your Windows Live password?
an: Cuala ye la tuya clau de Windows Live?

en: Auto
an: Automatico

en: Register
an: Rechistrar

en: Options
an: Opcions

en: None
an: Denguna

en: _Username
an: Nombre de _usuario

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
an: <b>Exemplo:</b> usuario@o.moi.servidor.sip

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
an: Fer servir ista cuenta ta gritar a te_lefonos fixos y moviles

en: NAT Traversal Options
an: Opcions de NAT transversal

en: Proxy Options
an: Opcions de proxy

en: Miscellaneous Options
an: Opcions de miscelania

en: STUN Server
an: Servidor STUN

en: Discover the STUN server automatically
an: Descubrir o servidor STUN automaticament

en: Discover Binding
an: Descubrir vinculación

en: Keep-Alive Options
an: Opcions de keep-alive

en: Mechanism
an: Mecanismo

en: Interval (seconds)
an: Intervalo (segundos)

en: Authentication username
an: Nome d'usuario d'autenticación

en: Transport
an: Transporte

en: Loose Routing
an: Enrutau impreciso

en: Ignore TLS Errors
an: Ignorar errors TLS

en: Local IP Address
an: Adreza IP local

en: What is your SIP login ID?
an: Cualo ye lo tuyo ID de login SIP?

en: What is your SIP account password?
an: Cuala ye la tuya clau d'a cuenta SIP?

en: Pass_word:
an: Cla_u de paso:

en: Yahoo! I_D:
an: I_D de Yahoo!

en: I_gnore conference and chat room invitations
an: _Ignorar invitacions a conferencias y salas de chat

en: _Room List locale:
an: Configuración d'a lista de _salas:

en: Ch_aracter set:
an: Conchunto de c_aracteres:

en: _Port:
an: _Puerto:

en: What is your Yahoo! ID?
an: Cualo ye o tuyo ID de Yahoo!?

en: What is your Yahoo! password?
an: Cuala ye la tuya clau de Yahoo!?

en: Couldn't convert image
an: No se podió convertir a imachen

en: None of the accepted image formats are supported on your system
an: No s'ha trobau en o suyo sistema garra d'os formatos d'imachen suportaus

en: Couldn't save picture to file
an: No se podió alzar a imachen en un fichero

en: Select Your Avatar Image
an: Seleccione a imachen d'a suya avatar

en: Take a picture...
an: Fer una foto…

en: No Image
an: Sin imachen

en: Images
an: Imachens

en: All Files
an: Totz os fichers

en: Select...
an: Seleccionar…

en: _Select
an: _Trigar

en: Full Name
an: Nombre completo

en: Phone Number
an: Numero de telefono

en: E-mail Address
an: Adreza de e-mail

en: Website
an: Pachina web

en: Birthday
an: Cabo d'año

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last Seen:
an: Zaguera actividat:

en: Server:
an: Servidor:

en: Connected From:
an: Connectau dende:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away Message:
an: Mensache d'ausencia:

en: work
an: treballo

en: home
an: personal

en: mobile
an: móvil

en: voice
an: voz

en: preferred
an: preferiu

en: parcel
an: grupo

en: New Network
an: Nuevo rete

en: Choose an IRC network
an: Trigar un rete d'IRC

en: Reset _Networks List
an: Rei_niciar lista de retes

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
an: Trigar

en: new server
an: nuevo servidor

en: Password not found
an: No se trobó a clau

en: IM account password for %s (%s)
an: Clau d'a cuenta IM ta %s (%s)

en: Password for chatroom '%s' on account %s (%s)
an: Clau ta la sala de chat '%s' en la conta %s (%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
an: Nueva cuenta de %s

en: %d second ago | %d seconds ago
an[0]: fa %d segundo
an[1]: fa %d segundos

en: %d minute ago | %d minutes ago
an[0]: fa %d menuto
an[1]: fa %d menutos

en: %d hour ago | %d hours ago
an[0]: fa %d hora
an[1]: fa %d horas

en: %d day ago | %d days ago
an[0]: fa %d diya
an[1]: fa %d diyas

en: %d week ago | %d weeks ago
an[0]: fa %d semana
an[1]: fa %d semanas

en: %d month ago | %d months ago
an[0]: fa %d mes
an[1]: fa %d meses

en: in the future
an: en l'esvenidero

en: Go online to edit your personal information.
an: Connectar ta editar a suya información personal.

en: These details will be shared with other users on this chat network.
an: Istos detalles se compartirán con atros usuarios d'iste ret de chat.

note: Setup id label
en: Identifier
an: Identificador

note: Setup nickname entry
en: Alias
an: Embotada

en: <b>Personal Details</b>
an: <b>Detalles personals</b>

en: People Nearby
an: Chent amán

en: Yahoo! Japan
an: Yahoo! Chapón

en: Facebook Chat
an: Chat de Facebook
