empathy master - en to de translation catalogue (166 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
de: Vorgabeordner zum Auswählen eines Benutzerbildes

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
de: Der letzte Ordner, aus welchem ein Benutzerbild gewählt wurde.

en: Current Locale
de: Aktuelle Locale-Einstellung

en: Arabic
de: Arabisch

en: Armenian
de: Armenisch

en: Baltic
de: Baltisch

en: Celtic
de: Keltisch

en: Central European
de: Mitteleuropäisch

en: Chinese Simplified
de: Vereinfachtes Chinesisch

en: Chinese Traditional
de: Traditionelles Chinesisch

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Cyrillic
de: Kyrillisch

en: Cyrillic/Russian
de: Kyrillisch/Russisch

en: Cyrillic/Ukrainian
de: Kyrillisch/Ukrainisch

en: Georgian
de: Georgisch

en: Greek
de: Griechisch

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Hebrew Visual
de: Visuelles Hebräisch

en: Icelandic
de: Isländisch

en: Japanese
de: Japanisch

en: Korean
de: Koreanisch

en: Nordic
de: Nordisch

en: Persian
de: Persisch

en: Romanian
de: Rumänisch

en: South European
de: Südeuropäisch

en: Turkish
de: Türkisch

en: Western
de: Westlich

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: Pass_word
de: Pass_wort

en: Screen _Name
de: Anzeige_name

en: <b>Example:</b> MyScreenName
de: <b>Beispiel:</b> MeinName

en: Remember password
de: Passwort merken

en: Advanced
de: Fortgeschritten

en: What is your AIM screen name?
de: Wie lautet Ihr AIM-Benutzername?

en: What is your AIM password?
de: Wie lautet Ihr AIM-Passwort?

en: Account
de: Benutzerkonto

en: Password
de: Passwort

en: Username:
de: Benutzername:

en: A_dd
de: Hinzu_fügen

en: A_pply
de: An_wenden

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
de: %1$s auf %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
de: %s-Konto

en: New account
de: Neues Konto

en: Login I_D
de: Anmelde-_Kennung

en: <b>Example:</b> username
de: <b>Beispiel:</b> Benutzername

en: What is your GroupWise User ID?
de: Wie lautet Ihr GroupWise-Benutzername?

en: What is your GroupWise password?
de: Wie lautet Ihr GroupWise-Passwort?

en: ICQ _UIN
de: ICQ-_UIN

en: <b>Example:</b> 123456789
de: <b>Beispiel:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
de: _Zeichensatz

en: What is your ICQ UIN?
de: Wie lautet Ihre ICQ-UIN?

en: What is your ICQ password?
de: Wie lautet Ihr ICQ-Passwort?

en: Network
de: Netzwerk

en: Character set
de: Zeichensatz

en: Add…
de: Hinzufügen …

en: Remove
de: Entfernen

note: Translators: tooltip on a
en: Up
de: Nach oben

note: Translators: tooltip on a
en: Down
de: Nach unten

en: Servers
de: Server

en: Most IRC servers don’t need a password, so if you’re not sure, don’t enter a password.
de: Die meisten IRC-Server verlangen kein Passwort. Falls Sie nicht sicher sind, geben Sie kein Passwort ein.

en: Nickname
de: Spitzname

en: Quit message
de: Verlassen-Nachricht

en: Real name
de: Echter Name

en: Username
de: Benutzername

en: Which IRC network?
de: Welches IRC-Netzwerk?

en: What is your IRC nickname?
de: Wie lautet Ihr Spitzname im IRC?

en: What is your Facebook username?
de: Wie lautet Ihr Facebook-Benutzername?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don’t have one.
de: Dies ist Ihr Benutzername, nicht Ihr gewöhnlicher Facebook-Anmeldename.
    Falls Sie facebook.com/<b>dachs</b> sind, geben Sie <b>dachs</b> ein.
    Wählen Sie auf <a href="http://www.facebook.com/username/">dieser Seite</a> einen Facebook-Benutzernamen, falls Sie noch keinen besitzen.

en: What is your Facebook password?
de: Wie lautet Ihr Facebook-Passwort?

en: What is your Google ID?
de: Wie lautet Ihre Google-ID?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
de: <b>Beispiel:</b> user@gmail.com

en: What is your Google password?
de: Wie lautet Ihr Passwort bei Google?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
de: <b>Beispiel:</b> benutzer@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
de: SSL-Zertifikatfehler _ignorieren

en: Priori_ty
de: Priori_tät

en: Reso_urce
de: Resso_urce

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
de: _Verschlüsselung erforderlich (TLS/SSL)

en: Override server settings
de: Server-Einstellungen überschreiben

en: Use old SS_L
de: Alte SS_L-Verschlüsselung verwenden

en: What is your Jabber ID?
de: Wie lautet Ihre Jabber-Kennung?

en: What is your Jabber password?
de: Wie lautet Ihr Jabber-Passwort?

en: Nic_kname
de: _Spitzname

en: _Last Name
de: _Nachname

en: _First Name
de: _Vorname

en: _Published Name
de: _Veröffentlichter Name

en: _Jabber ID
de: _Jabber-Kennung

en: E-_mail address
de: E-_Mail-Adresse

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
de: <b>Beispiel:</b> user@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
de: Wie lautet Ihre Windows Live-Kennung?

en: What is your Windows Live password?
de: Wie lautet Ihr Windows Live-Passwort?

en: Auto
de: Automatisch

en: Register
de: Registrieren

en: Options
de: Einstellungen

en: None
de: Kein

en: _Username
de: _Benutzername

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
de: <b>Beispiel:</b> benutzer@my.sip.server

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
de: Dieses Konto für a_lle Anrufe ins Festnetz und zu Mobilfunkanschlüssen verwenden

en: NAT Traversal Options
de: Einstellungen zu NAT-Traversal

en: Proxy Options
de: Proxy-Einstellungen

en: Miscellaneous Options
de: Verschiedene Einstellungen

en: STUN Server
de: STUN-Server

en: Discover the STUN server automatically
de: Den STUN-Server automatisch suchen

en: Discover Binding
de: Bindung suchen

en: Keep-Alive Options
de: Einstellungen zu Keep-Alive

en: Mechanism
de: Mechanismus

en: Interval (seconds)
de: Intervall (Sekunden)

en: Authentication username
de: Benutzername zur Legitimierung

en: Loose Routing
de: Freies Routing

en: Ignore TLS Errors
de: TLS-Fehler ignorieren

en: Local IP Address
de: Lokale IP-Adresse

en: What is your SIP login ID?
de: Wie lautet Ihre SIP-Anmeldekennung?

en: What is your SIP account password?
de: Wie lautet Ihr SIP-Passwort?

en: Pass_word:
de: Pass_wort:

en: I_gnore conference and chat room invitations
de: Konferenz- und Chatraumeinladungen i_gnorieren

en: _Room List locale:
de: Standorteinstellungen für _Raumliste:

en: Ch_aracter set:
de: _Zeichensatz:

en: _Port:
de: P_ort:

en: What is your Yahoo! ID?
de: Wie lautet Ihre Yahoo!-ID?

en: What is your Yahoo! password?
de: Wie lautet Ihr Yahoo!-Passwort?

en: Couldn’t convert image
de: Das Bild konnte nicht konvertiert werden

en: None of the accepted image formats are supported on your system
de: Keines der akzeptierten Bildformate ist auf Ihrem System unterstützt

en: Couldn’t save picture to file
de: Das Bild konnte nicht als Datei gespeichert werden

en: Select Your Avatar Image
de: Wählen Sie Ihr Avatar-Bild

en: Take a picture…
de: Ein Bild aufnehmen …

en: No Image
de: Kein Bild

en: Images
de: Bilder

en: All Files
de: Alle Dateien

en: Select…
de: Auswählen …

en: _Select
de: _Auswählen

en: Full Name
de: Vollständiger Name

en: Phone Number
de: Telefonnummer

en: E-mail Address
de: E-Mail-Adresse

en: Website
de: Webseite

en: Birthday
de: Geburtstag

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last Seen:
de: Zuletzt gesehen:

en: Connected From:
de: Verbunden von:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away Message:
de: Abwesenheitsnachricht:

en: work
de: Arbeit

en: home
de: Privat

en: mobile
de: Mobiltelefon

en: voice
de: Sprachanruf

en: preferred
de: bevorzugt

en: postal
de: postalisch

en: parcel
de: Paket

en: New Network
de: Neues Netzwerk

en: Choose an IRC network
de: Wählen Sie ein IRC-Netzwerk

en: Reset _Networks List
de: _Netzwerkliste zurücksetzen

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
de: Auswählen

en: new server
de: neuer Server

en: Password not found
de: Passwort nicht gefunden

en: IM account password for %s (%s)
de: IM-Konto-Passwort für %s (%s)

en: Password for chatroom “%s” on account %s (%s)
de: Passwort für Chatraum »%s« von Konto %s (%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
de: Neues %s-Konto

en: %d second ago | %d seconds ago
de[0]: Vor %d Sekunde
de[1]: Vor %d Sekunden

en: %d minute ago | %d minutes ago
de[0]: Vor %d Minute
de[1]: Vor %d Minuten

en: %d hour ago | %d hours ago
de[0]: Vor %d Stunde
de[1]: Vor %d Stunden

en: %d day ago | %d days ago
de[0]: Vor %d Tag
de[1]: Vor %d Tagen

en: %d week ago | %d weeks ago
de[0]: Vor %d Woche
de[1]: Vor %d Wochen

en: %d month ago | %d months ago
de[0]: Vor %d Monat
de[1]: Vor %d Monaten

en: in the future
de: in der Zukunft

en: Go online to edit your personal information.
de: Gehen Sie online, um Ihre persönlichen Informationen zu bearbeiten.

en: These details will be shared with other users on this chat network.
de: Diese Informationen werden mit anderen Benutzern in diesem Chat-Netzwerk geteilt.

note: Setup id label
en: Identifier
de: Bezeichner

en: <b>Personal Details</b>
de: <b>Persönliche Angaben</b>

en: People Nearby
de: Personen in Ihrer Nähe

en: Facebook Chat
de: Facebook Unterhaltung
