empathy 2.28.1.1 - en to fa translation catalogue (178 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
fa: شاخه‌ی پیش‌فرض برای انتخاب تصویر آواتار از آن

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
fa: آخرین شاخه‌ای که یک آواتار از آن انتخاب شده بود.

en: Current Locale
fa: محلی جاری

en: Arabic
fa: عربی

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Baltic
fa: بالتیک

en: Celtic
fa: سلتیک

en: Central European
fa: اروپای مرکزی

en: Chinese Simplified
fa: چینی ساده شده

en: Chinese Traditional
fa: چینی قدیمی

en: Croatian
fa: کرواسیایی

en: Cyrillic
fa: سیریلیک

en: Cyrillic/Russian
fa: سیریلیک/روسی

en: Cyrillic/Ukrainian
fa: سیریلیک/اوکراینی

en: Georgian
fa: گرجی

en: Greek
fa: یونانی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Gurmukhi
fa: گورماخی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hebrew Visual
fa: عبری تصویری

en: Hindi
fa: هندی

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: Nordic
fa: شمال اروپا

en: Persian
fa: فارسی

en: Romanian
fa: رومانیای

en: South European
fa: جنوب اروپا

en: Thai
fa: تایلندی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Unicode
fa: یونیکد

en: Western
fa: وسترن (غربی)

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Pass_word
fa: _گذرواژه

en: Screen _Name
fa: نام _روی صفحه نمایش

en: <b>Example:</b> MyScreenName
fa: <b>مثال:</b> MyScreenName

en: Remember password
fa: به خاطر سپردن گذرواژه

en: _Port
fa: _درگاه

en: _Server
fa: _کارگزار

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: What is your AIM screen name?
fa: نام روی صفحه‌ی شما در AIM چیست؟

en: What is your AIM password?
fa: گذرواژه‌ی AIM شما چیست؟

en: Account
fa: حساب

en: Password
fa: گذرواژه

en: Server
fa: کارگزار

en: Port
fa: درگاه

en: Username:
fa: نام‌کاربری:

en: A_dd
fa: ا_ضافه کردن:

en: A_pply
fa: _اعمال

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
fa: %1$s بر روی %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
fa: حساب %s

en: New account
fa: حساب جدید

en: Login I_D
fa: شناسه‌ی _ورود

en: <b>Example:</b> username
fa: <b>مثال:</b> username

en: What is your GroupWise User ID?
fa: نام کاربری GroupWise شما چیست؟

en: What is your GroupWise password?
fa: گذرواژه‌ی GroupWise شما چیست؟

en: <b>Example:</b> 123456789
fa: <b>مثال:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
fa: تنظیم ‫_نویسه‌گان‬

en: What is your ICQ UIN?
fa: نام کاربری (UIN) شما در ICQ چیست؟

en: What is your ICQ password?
fa: گذرواژه‌ی ICQ شما چیست؟

en: Network
fa: شبکه

en: Character set
fa: ‫نویسه‌گان‬

en: Add…
fa: افزودن...

en: Remove
fa: حذف

note: Translators: tooltip on a 'Go Up' button used to sort IRC servers by priority
en: Up
fa: بالا

note: Translators: tooltip on a 'Go Down' button used to sort IRC servers by priority
en: Down
fa: پایین

en: Servers
fa: کارگزارها

en: Most IRC servers don't need a password, so if you're not sure, don't enter a password.
fa: بیشتر کارگزارهای IRC احتیاجی به گذرواژه ندارند، بنابراین چناچه مطمئن نیستید، هیچ گذرواژه‌ای وارد نکنید.

en: Nickname
fa: نام مستعار

en: Quit message
fa: پیغام ترک

en: Real name
fa: نام واقعی

en: Username
fa: نام‌کاربری

en: Which IRC network?
fa: کدام شبکه IRC؟

en: What is your IRC nickname?
fa: نام مستعار شما در IRC چیست؟

en: What is your Facebook username?
fa: نام کاربری فیس‌بوک شما چیست؟

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some '\n' to make it look nice.
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don't have one.
fa: این نام کاربری شماست، و نه ورود به سیستم فیس‌بوک معمول شما.
    اگر شما facebook.com/<b>badger</b> هستید، <b>badger</b> را وارد کنید.
    اگر نام کاربری فیس‌بوک ندارید به <a href="http://www.facebook.com/username/">این آدرس</a> بروید تا یکی بسازید.

en: What is your Facebook password?
fa: گذرواژه‌ی فیس‌بوک شما چیست؟

en: What is your Google ID?
fa: شناسه‌ی کاربری گوگل شما چیست؟

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
fa: <b>مثال:</b> user@gmail.com

en: What is your Google password?
fa: گذرواژه‌ی گوگل شما چیست؟

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
fa: <b>مثال:</b> user@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
fa: از خطاهای گواهینامه SSL _چشم‌پوشی شود

en: Priori_ty
fa: ا_لویت

en: Reso_urce
fa: _منبع

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
fa: _رمزنگاری مورد نیاز بود (TLS/SSL)

en: Override server settings
fa: لغو کردن تنظیمات کارگزار

en: Use old SS_L
fa: استفاده ا_ز SSL قدیمی

en: What is your Jabber ID?
fa: شناسه‌ی کاربری گوگل شما چیست؟

en: What is your Jabber password?
fa: گذرواژه‌ی Jabber شما چیست؟

en: Nic_kname
fa: نام _مستعار

en: _Last Name
fa: _نام خانوادگی

en: _First Name
fa: _نام

en: _Published Name
fa: _نام منتشره

en: _Jabber ID
fa: _شناسه‌ی Jabber

en: E-_mail address
fa: نشانی _پست‌الکترونیکی

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
fa: <b>مثال:</b> user@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
fa: شناسه‌ی کاربری ویندوز لایو شما چیست؟

en: What is your Windows Live password?
fa: گذرواژه‌ی ویندوز لایو شما چیست؟

en: Auto
fa: خودکار

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: _Username
fa: نام _کاربری

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
fa: <b>مثال:</b> user@my.sip.server

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
fa: از این حساب برای تماس‌های _خطوط زمینی و تلفن‌های همراه استفاده کن

en: NAT Traversal Options
fa: گزینه‌های پیمایش NAT

en: Proxy Options
fa: گزینه‌های پیشکار

en: Miscellaneous Options
fa: گزینه‌های متفرقه

en: STUN Server
fa: کارگزار STUN

en: Discover the STUN server automatically
fa: کارگزار STUN، خودکار پیدا شود

en: Discover Binding
fa: پیدا کردن مقیدسازی

en: Keep-Alive Options
fa: گزینه‌های زنده‌ماندن

en: Mechanism
fa: سازوکار

en: Interval (seconds)
fa: بازه‌ی زمانی (بر حسب ثانیه)

en: Authentication username
fa: نام کاربری برای تأیید هویت

en: Transport
fa: انتقال

en: Loose Routing
fa: مسیریابی سست

en: Ignore TLS Errors
fa: نادیده گرفتن خطاهای TLS

en: Local IP Address
fa: آدرس IP محلی

en: What is your SIP login ID?
fa: شناسه‌ی ورود SIP شما چیست؟

en: What is your SIP account password?
fa: گذرواژه‌ی حساب SIP شما چیست؟

en: Pass_word:
fa: _گذرواژه:

en: Yahoo! I_D:
fa: _شناسه‌ی یاهو!:

en: I_gnore conference and chat room invitations
fa: از _دعوت‌نامه‌های کنفرانس و اتاق گپ چشم پوشی شوند

en: _Room List locale:
fa: کدبومی _فهرست اتاق:

en: Ch_aracter set:
fa: تنظیم ‫_نویسه‌گان‬:

en: _Port:
fa: _درگاه:

en: What is your Yahoo! ID?
fa: شناسه‌ی کاربری یاهو! شما چیست؟

en: What is your Yahoo! password?
fa: گذرواژه‌ی یاهو! شما چیست؟

en: Couldn't convert image
fa: امکان تبدیل تصویر نبود

en: None of the accepted image formats are supported on your system
fa: هیچکدام از قالب‌های تصویر پذیرفته شده در سیستم شما پشتیبانی نمی‌شوند

en: Couldn't save picture to file
fa: امکان ذخیره تصویر در پرونده نبود

en: Select Your Avatar Image
fa: تصویر آواتار خود را انتخاب کنید

en: Take a picture...
fa: یک عکس بگیرید...

en: No Image
fa: بدون عکس

en: Images
fa: تصاویر

en: All Files
fa: تمام پرونده‌ها

en: Select...
fa: انتخاب...

en: _Select
fa: _انتخاب

en: Full Name
fa: نام کامل

en: Phone Number
fa: شماره تلفن

en: E-mail Address
fa: نشانی پست‌الکترونیکی

en: Website
fa: پایگاه‌وب

en: Birthday
fa: روز تولد

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last Seen:
fa: آخرین حضور:

en: Server:
fa: کارگزار:

en: Connected From:
fa: متصل شد از:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away Message:
fa: پیغام ترک:

en: work
fa: کار

en: home
fa: خانه

en: mobile
fa: تلفن همراه

en: voice
fa: صوتی

en: preferred
fa: ترجیح داده شده

en: postal
fa: کد پستی

en: parcel
fa: بسته

en: New Network
fa: شبکه جدید

en: Choose an IRC network
fa: یک شبکه IRC انتخاب کنید

en: Reset _Networks List
fa: تنظیم دوباره فهرست _شبکه‌ها

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
fa: انتخاب

en: new server
fa: کارگزار جدید

en: Password not found
fa: گذرواژه یافت نشد

en: IM account password for %s (%s)
fa: گذوراژه برای حساب %s (%s)

en: Password for chatroom '%s' on account %s (%s)
fa: گذرواژه بری اتاق گپ «%s» بر روی حساب %s (%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
fa: حساب جدید %s

en: %d second ago | %d seconds ago
fa[0]: %Id ثانیه قبل
fa[1]: %Id ثانیه قبل

en: %d minute ago | %d minutes ago
fa[0]: %Id دقیقه قبل
fa[1]: %Id دقیقه قبل

en: %d hour ago | %d hours ago
fa[0]: %Id ساعت قبل
fa[1]: %Id ساعت قبل

en: %d day ago | %d days ago
fa[0]: %Id روز قبل
fa[1]: %Id روز قبل

en: %d week ago | %d weeks ago
fa[0]: %Id هفته قبل
fa[1]: %Id هفته قبل

en: %d month ago | %d months ago
fa[0]: %Id ماه قبل
fa[1]: %Id ماه قبل

en: in the future
fa: در آینده

en: Go online to edit your personal information.
fa: برای ویرایش اطلاعات شخصی برخط شوید.

en: These details will be shared with other users on this chat network.
fa: این جزئیات با دیگر کاربران در این شبکه‌ی گپ به اشتراک گذاشته می‌شوند.

note: Setup id label
en: Identifier
fa: شناسه

note: Setup nickname entry
en: Alias
fa: نام مستعار

en: <b>Personal Details</b>
fa: <b>جزئیات شخصی</b>

en: People Nearby
fa: مردم اطراف

en: Yahoo! Japan
fa: یاهو! ژاپن

en: Google Talk
fa: گوگل تاک

en: Facebook Chat
fa: گپ فیس‌بوک
