empathy - en to fi translation catalogue (172 entries)

en: Default directory to select an avatar image from
fi: Oletushakemisto, josta avatar-kuvat haetaan

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
fi: Viimeisin hakemisto, josta avatar-kuva oli valittu.

en: Current Locale
fi: Nykyinen maa-asetusto

en: Arabic
fi: arabia

en: Armenian
fi: armenia

en: Baltic
fi: baltti

en: Celtic
fi: keltti

en: Central European
fi: keskieurooppalainen

en: Chinese Simplified
fi: kiina, yksinkertaistettu

en: Chinese Traditional
fi: kiina, perinteinen

en: Croatian
fi: kroatia

en: Cyrillic
fi: kyrillinen

en: Cyrillic/Russian
fi: kyrillinen, Venäjä

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: kyrillinen, Ukraina

en: Georgian
fi: georgia

en: Greek
fi: kreikka

en: Gujarati
fi: gujarati

en: Gurmukhi
fi: gurmukhi

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hebrew Visual
fi: heprea, visuaalinen

en: Hindi
fi: hindi

en: Icelandic
fi: islanti

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: korea

en: Nordic
fi: pohjoismainen

en: Persian
fi: farsi

en: Romanian
fi: romania

en: South European
fi: etelä-eurooppa

en: Thai
fi: thai

en: Turkish
fi: turkki

en: Unicode
fi: unicode

en: Western
fi: länsimaalainen

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Pass_word
fi: S_alasana

en: Screen _Name
fi: Näyttö_nimi

en: <b>Example:</b> MyScreenName
fi: <b>Esimerkki:</b> Nimimerkkini

en: Remember password
fi: Muista salasana

en: _Port
fi: _Portti

en: _Server
fi: Pal_velin

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: What is your AIM screen name?
fi: Mikä on AIM-näyttönimesi?

en: What is your AIM password?
fi: Mikä on AIM-salasanasi?

en: Account
fi: Tili

en: Password
fi: Salasana

en: Server
fi: Palvelin

en: Port
fi: Portti

en: A_dd
fi: _Lisää

en: A_pply
fi: _Toteuta

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
fi: %1$s palvelussa %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
fi: Tili (%s)

en: New account
fi: Uusi tili

en: Login I_D
fi: _Käyttäjätunnus

en: <b>Example:</b> username
fi: <b>Esimerkki:</b> käyttäjänimi

en: What is your GroupWise User ID?
fi: Mikä on GroupWise-käyttäjätunnuksesi?

en: What is your GroupWise password?
fi: Mikä on GroupWise-salasanasi?

en: <b>Example:</b> 123456789
fi: <b>Esimerkki:</b> 123456789

en: Ch_aracter set
fi: _Merkistökoodaus

en: What is your ICQ UIN?
fi: Mikä on ICQ UIN -tunnuksesi?

en: What is your ICQ password?
fi: Mikä on ICQ-salasanasi?

en: Network
fi: Verkko

en: Character set
fi: Merkistökoodaus

en: Add…
fi: Lisää...

en: Remove
fi: Poista

note: Translators: tooltip on a
en: Up
fi: Ylös

note: Translators: tooltip on a
en: Down
fi: Alas

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Most IRC servers don’t need a password, so if you’re not sure, don’t enter a password.
fi: Useimmat IRC-palvelimet eivät tarvitse salasanaa, joten jos et ole varma, älä syötä salasanaa.

en: Nickname
fi: Nimimerkki

en: Quit message
fi: Lopetusviesti

en: Real name
fi: Oikea nimi

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Which IRC network?
fi: Mikä IRC-verkko?

en: What is your IRC nickname?
fi: Mikä on IRC-nimimerkkisi?

en: What is your Google ID?
fi: Mikä on Google-tunnuksesi?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
fi: <b>Esimerkki:</b> nimi@gmail.com

en: What is your Google password?
fi: Mikä on Google-salasanasi?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
fi: <b>Esimerkki:</b> nimi@jabber.org

en: I_gnore SSL certificate errors
fi: _Älä huomioi SSL-varmenteiden virheitä

en: Priori_ty
fi: _Prioriteetti

en: Reso_urce
fi: Res_urssi

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
fi: Salaus vaa_ditaan (TLS/SSL)

en: Override server settings
fi: Ohita palvelimen asetukset

en: Use old SS_L
fi: Käytä vanhaa SS_L-porttia

en: What is your Jabber ID?
fi: Mikä on Jabber-tunnuksesi?

en: What is your Jabber password?
fi: Mikä on Jabber-salasanasi?

en: Nic_kname
fi: Ni_mimerkki

en: _Last Name
fi: _Sukunimi

en: _First Name
fi: _Etunimi

en: _Published Name
fi: _Julkaistu nimi

en: _Jabber ID
fi: _Jabber-tunniste

en: E-_mail address
fi: Sähköposti_osoite

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
fi: <b>Esimerkki:</b> tunnus@hotmail.com

en: What is your Windows Live ID?
fi: Mikä on Windows Live -tunnuksesi?

en: What is your Windows Live password?
fi: Mikä on Windows Live -salasanasi?

en: Auto
fi: Automaattinen

note: translators: this string is very specific to SIP's internal; maybe * best to keep the English version.
en: Register
fi: Rekisteröi

note: translators: this string is very specific to SIP's internal; maybe * best to keep the English version.
en: Options
fi: Valinnat

en: None
fi: Ei mitään

en: _Username
fi: _Käyttäjänimi

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
fi: <b>Esimerkki:</b> käyttäjä@sip-palvelimen.osoite

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
fi: Kä_ytä tätä tiliä lanka- ja matkapuhelinverkon puheluihin

en: NAT Traversal Options
fi: NAT-läpäisyn (NAT-T) asetukset

en: Proxy Options
fi: Välipalvelinvalinnat

en: Miscellaneous Options
fi: Muut valinnat

en: STUN Server
fi: STUN-palvelin

en: Discover the STUN server automatically
fi: Havaitse STUN-palvelin automaattisesti

en: Discover Binding
fi: Löydä Sidonta

en: Keep-Alive Options
fi: Käynnissä pitävät valinnat

en: Mechanism
fi: Mekanismi

en: Interval (seconds)
fi: Aikaväli (sekunneissa)

en: Authentication username
fi: Tunnistautumisen käyttäjänimi

en: Transport
fi: Siirto

en: Loose Routing
fi: Löyhä reititys

en: Ignore TLS Errors
fi: Sivuuta TLS-virheet

en: Local IP Address
fi: Paikallinen IP-osoite

en: What is your SIP login ID?
fi: Mikä on SIP-tilisi käyttäjätunnus?

en: What is your SIP account password?
fi: Mikä on SIP-tilisi salasana?

en: Pass_word:
fi: S_alasana:

en: Yahoo! I_D:
fi: Yahoo!-_tunnus:

en: I_gnore conference and chat room invitations
fi: _Älä huomioi konferenssi- ja keskusteluhuonekutsuja

en: _Room List locale:
fi: _Huoneluettelon maa-asetusto:

en: Ch_aracter set:
fi: _Merkkikartta:

en: _Port:
fi: _Portti:

en: What is your Yahoo! ID?
fi: Mikä on Yahoo! -tunnuksesi?

en: What is your Yahoo! password?
fi: Mikä on Yahoo! -salasanasi?

en: Couldn’t convert image
fi: Kuvaa ei voitu muuntaa

en: None of the accepted image formats are supported on your system
fi: Mikään hyväksytyistä kuvamuodoista ei ole tuettu järjestelmässäsi

en: Couldn’t save picture to file
fi: Kuvan tallennus tiedostoon ei onnistunut

en: Select Your Avatar Image
fi: Valitse avatar-kuvasi

en: Take a picture…
fi: Ota kuva…

en: No Image
fi: Ei kuvaa

en: Images
fi: Kuvat

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Select…
fi: Valitse…

en: _Select
fi: _Valitse

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Phone Number
fi: Puhelinnumero

en: E-mail Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Website
fi: WWW-sivusto

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last Seen:
fi: Viimeksi nähty:

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Connected From:
fi: Yhdisti kohteesta:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away Message:
fi: Poissaoloviesti:

en: work
fi: työ

en: home
fi: koti

en: mobile
fi: matkapuhelin

en: voice
fi: ääni

en: preferred
fi: ensisijainen

en: postal
fi: postiosoite

en: New Network
fi: Uusi verkko

en: Choose an IRC network
fi: Valitse IRC-verkko

en: Reset _Networks List
fi: _Nollaa verkkoluettelo

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
fi: Valitse

en: new server
fi: uusi palvelin

en: Password not found
fi: Salasanaa ei löydy

en: IM account password for %s (%s)
fi: Pikaviestintilin %s salasana (%s)

en: Password for chatroom “%s” on account %s (%s)
fi: Kanavan “%s” salasana tilille %s (%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
fi: Uusi %s-tili

en: %d second ago | %d seconds ago
fi[0]: %d sekunti sitten
fi[1]: %d sekuntia sitten

en: %d minute ago | %d minutes ago
fi[0]: %d minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: %d hour ago | %d hours ago
fi[0]: %d tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

en: %d day ago | %d days ago
fi[0]: %d päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: %d week ago | %d weeks ago
fi[0]: %d viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: %d month ago | %d months ago
fi[0]: %d kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: in the future
fi: tulevaisuudessa

en: Go online to edit your personal information.
fi: Yhdistä verkkoon muokataksesi henkilökohtaisia tietojasi.

en: These details will be shared with other users on this chat network.
fi: Nämä tiedot jaetaan muiden käyttäjien kanssa tässä keskusteluverkossa.

note: Setup id label
en: Identifier
fi: Tunniste

note: Setup nickname entry
en: Alias
fi: Nimimerkki

en: <b>Personal Details</b>
fi: <b>Henkilökohtaiset tiedot</b>

en: People Nearby
fi: Ihmiset lähettyvillä
