empathy - en to he translation catalogue (175 entries)

en: Current Locale
he: מיקום ושפה נוכחיים

en: Arabic
he: ערבית

en: Armenian
he: ארמנית

en: Baltic
he: בלטית

en: Celtic
he: קלטית

en: Central European
he: מרכז אירופאי

en: Chinese Simplified
he: סינית מפושטת

en: Chinese Traditional
he: סינית מסורתית

en: Croatian
he: קרואטית

en: Cyrillic
he: קירילית

en: Cyrillic/Russian
he: קירילית/רוסית

en: Cyrillic/Ukrainian
he: קירילית/אוקראינית

en: Georgian
he: גאורגית

en: Greek
he: יוונית

en: Gujarati
he: גוג׳ראטית

en: Gurmukhi
he: גורמוחית

en: Hebrew
he: עברית

en: Hebrew Visual
he: עברית ויזואלית

en: Hindi
he: הינדית

en: Icelandic
he: איסלנדית

en: Japanese
he: יפנית

en: Korean
he: קוריאנית

en: Nordic
he: נורדית

en: Persian
he: פרסית

en: Romanian
he: רומנית

en: South European
he: דרום אירופאית

en: Thai
he: תאילנדית

en: Turkish
he: טורקית

en: Unicode
he: יוניקוד

en: Western
he: מערבית

en: Vietnamese
he: וייטנאמית

en: Pass_word
he: _ססמה

en: Screen _Name
he: שם ת_צוגה

en: <b>Example:</b> MyScreenName
he: <span size="small"><b>דוגמה:</b> MyScreenName</span>

en: Remember password
he: שמירת הססמה

en: _Port
he: _פתחה

en: _Server
he: _שרת

en: Advanced
he: מתקדם

en: What is your AIM screen name?
he: שם התצוגה שלך אצל AIM?

en: What is your AIM password?
he: מהי הססמה שלך אצל AIM?

en: Account
he: חשבון

en: Password
he: ססמה

en: Server
he: שרת

en: Port
he: פתחה

en: Username:
he: שם משתמש:

en: A_dd
he: הו_ספה

en: A_pply
he: ה_חלה

note: To translators: The first parameter is the login id and the * second one is the network. The resulting string will be something * like: "MyUserName on freenode". * You should reverse the order of these arguments if the * server should come before the login id in your locale.
en: %1$s on %2$s
he: ‏%1$s על גבי %2$s

note: To translators: The parameter is the protocol name. The resulting * string will be something like: "Jabber Account"
en: %s Account
he: חשבון %s

en: New account
he: חשבון חדש

en: Login I_D
he: מזהה _כניסה

en: <b>Example:</b> username
he: <span size="small"><b>דוגמה:</b> username</span>

en: What is your GroupWise User ID?
he: מזהה משתמש ה־GroupWise שלך?

en: What is your GroupWise password?
he: ססמת ה־GroupWise שלך?

en: ICQ _UIN
he: מספר מ_נוי ICQ

en: <b>Example:</b> 123456789
he: <span size="small"><b>דוגמה:</b> 123456789</span>

en: Ch_aracter set
he: _ערכת תווים

en: What is your ICQ UIN?
he: מספר מנוי ה־ICQ שלך?

en: What is your ICQ password?
he: ססמת ה־ICQ שלך?

en: Network
he: רשת

en: Character set
he: ערכת תווים

en: Add…
he: הוספה…

en: Remove
he: הסרה

note: Translators: tooltip on a 'Go Up' button used to sort IRC servers by priority
en: Up
he: למעלה

note: Translators: tooltip on a 'Go Down' button used to sort IRC servers by priority
en: Down
he: למטה

en: Servers
he: שרתים

en: Most IRC servers don't need a password, so if you're not sure, don't enter a password.
he: רוב שרתי ה־IRC אינם דורשים ססמה, לכן במידה של ספק, אין להזין ססמה.

en: Nickname
he: כינוי

en: Quit message
he: הודעת יציאה

en: Real name
he: שם אמתי

en: Username
he: שם משתמש

en: Which IRC network?
he: איזו רשת IRC?

en: What is your IRC nickname?
he: מהו הכינוי שלך ב־IRC?

en: What is your Facebook username?
he: מהו שם המשתמש שלך בפייסבוק?

note: This string is not wrapped in the dialog so you may have to add some '\n' to make it look nice.
en: This is your username, not your normal Facebook login.
    If you are facebook.com/<b>badger</b>, enter <b>badger</b>.
    Use <a href="http://www.facebook.com/username/">this page</a> to choose a Facebook username if you don't have one.
he: זהו שם המשתמש שלך, לא פרטי החיבור הרגילים שלך לפייסבוק.
    אם הנך facebook.com/<b>badger</b>, יש להזין <b>badger</b>.
    יש להשתמש ב<a href="http://www.facebook.com/username/">עמוד זה</a> כדי לבחור שם משתמש בפייסבוק אם עוד אין לך אחד כזה.

en: What is your Facebook password?
he: מהי ססמת חשבון הפייסבוק שלך?

en: What is your Google ID?
he: מהו מזהה משתמש שלך ב־Google?

en: <b>Example:</b> user@gmail.com
he: <span size="small"><b>דוגמה:</b> user@gmail.com</span>

en: What is your Google password?
he: מהי ססמת ה־Google שלך?

en: <b>Example:</b> user@jabber.org
he: <span size="small"><b>דוגמה:</b> user@jabber.org</span>

en: I_gnore SSL certificate errors
he: ה_תעלמות משגיאות בתעודות SSL

en: Priori_ty
he: עדי_פות

en: Reso_urce
he: מ_שאב

en: Encr_yption required (TLS/SSL)
he: _נדרשת הצפנה (TLS/SSL)

en: Override server settings
he: מעקף הגדרת השרת

en: Use old SS_L
he: שימוש ב־SS_L ישן

en: What is your Jabber ID?
he: מהו מזהה משתמש ה־Jabber שלך?

en: What is your Jabber password?
he: מהי ססמת ה־Jabber שלך?

en: Nic_kname
he: _כינוי

en: _Last Name
he: שם מ_שפחה

en: _First Name
he: שם _פרטי

en: _Published Name
he: שם _ציבורי

en: _Jabber ID
he: מ_זהה Jabber

en: E-_mail address
he: כתובת _דוא״ל

en: <b>Example:</b> user@hotmail.com
he: <span size="small"><b>דוגמה:</b> user@hotmail.com</span>

en: What is your Windows Live ID?
he: מהו שם המשתמש שלך ב־Windows Live?

en: What is your Windows Live password?
he: מהי ססמתך ב־Windows Live?

en: Auto
he: אוטומטי

en: Register
he: הרשמה

en: Options
he: אפשרויות

en: None
he: ללא

en: _Username
he: ש_ם משתמש

en: <b>Example:</b> user@my.sip.server
he: <span size="small"><b>דוגמה:</b> user@my.sip.server</span>

en: Use this account to call _landlines and mobile phones
he: יש להשתמש בחשבון זה על מנת להתקשר לטלפונים ניי_חים וניידים

en: NAT Traversal Options
he: אפשרויות מעקף NAT

en: Proxy Options
he: אפשרויות מתווך

en: Miscellaneous Options
he: אפשרויות אחרות

en: STUN Server
he: שרת STUN

en: Discover the STUN server automatically
he: גילוי שרת ה־STUN אוטומטית

en: Discover Binding
he: גילוי קישור

en: Keep-Alive Options
he: אפשרויות Keep-Alive

en: Mechanism
he: מנגנון

en: Interval (seconds)
he: תדירות (שניות)

en: Authentication username
he: אימות שם משתמש

en: Transport
he: תעבורה

en: Ignore TLS Errors
he: התעלמות משגיאות TLS

en: Local IP Address
he: כתובת IP מקומית

en: What is your SIP login ID?
he: מהו מזהה ההתחברות של חשבון ה־SIP שלך?

en: What is your SIP account password?
he: מהי ססמת חשבון ה־SIP שלך?

en: Pass_word:
he: ססמ_ה:

en: Yahoo! I_D:
he: מז_הה Yahoo!:

en: I_gnore conference and chat room invitations
he: ה_תעלמות מהזמנות לשיחות ועידה ולחדרי שיחה

en: _Room List locale:
he: שפת רשימת ה_חדרים:

en: Ch_aracter set:
he: _ערכת תווים:

en: _Port:
he: _פתחה:

en: What is your Yahoo! ID?
he: מהו המזהה בחשבון ה־Yahoo! שלך?

en: What is your Yahoo! password?
he: מהי ססמת חשבון ה־Yahoo! שלך?

en: Couldn't convert image
he: לא ניתן להמיר את התמונה

en: None of the accepted image formats are supported on your system
he: אף לא אחת מתבניות התמונות שנבחרו נתמכת

en: Couldn't save picture to file
he: לא ניתן לשמור את התמונה לקובץ

en: Select Your Avatar Image
he: בחירת תמונה אישית שלך

en: Take a picture...
he: לקחת תמונה...

en: No Image
he: אין תמונה

en: Images
he: תמונות

en: All Files
he: כל הקבצים

en: Select...
he: בחירה...

en: _Select
he: _בחירה

en: Full Name
he: שם מלא

en: Phone Number
he: מספר טלפון

en: E-mail Address
he: כתובת דוא״ל

en: Website
he: אתר אינטרנט

en: Birthday
he: יום הולדת

note: Note to translators: this is the caption for a string of the form "5 * minutes ago", and refers to the time since the contact last interacted * with their IM client.
en: Last Seen:
he: פעילות אחרונה:

en: Server:
he: שרת:

en: Connected From:
he: חיבור דרך:

note: FIXME: once Idle implements SimplePresence using this information, we can * and should bin this.
en: Away Message:
he: הודעת התרחקות:

en: work
he: עבודה

en: home
he: בית

en: mobile
he: סלולרי

en: voice
he: קול

en: preferred
he: מועדף

en: postal
he: מיקוד

en: parcel
he: כתובת למשלוחים

en: New Network
he: רשת חדשה

en: Choose an IRC network
he: בחירת רשת IRC

en: Reset _Networks List
he: _איפוס רשימת הרשתות

[ctx: verb displayed on a button to select an IRC network]
en: Select
he: בחירה

en: new server
he: שרת חדש

en: Password not found
he: הססמה לא נמצאה

en: IM account password for %s (%s)
he: ססמת חשבון המסרים המידיים עבור %s‏ (%s)

en: Password for chatroom '%s' on account %s (%s)
he: הססמה עבור החדר '%s' דרך החשבון %s ‏(%s)

note: Create account To translator: %s is the name of the protocol, such as "Google Talk" or * "Yahoo!"
en: New %s account
he: חשבון %s חדש

en: %d second ago | %d seconds ago
he[0]: לפני שנייה
he[1]: לפני %d שניות

en: %d minute ago | %d minutes ago
he[0]: לפני דקה
he[1]: לפני %d דקות

en: %d hour ago | %d hours ago
he[0]: לפני שעה
he[1]: לפני %d שעות

en: %d day ago | %d days ago
he[0]: לפני יום
he[1]: לפני %d ימים

en: %d week ago | %d weeks ago
he[0]: לפני שבוע
he[1]: לפני %d שבועות

en: %d month ago | %d months ago
he[0]: לפני חודש
he[1]: לפני %d חודשים

en: in the future
he: בעתיד

en: Go online to edit your personal information.
he: עליך להתחבר כדי לערוך את הפרטים האישיים שלך.

en: These details will be shared with other users on this chat network.
he: הפרטים ישותפו עם משתמשים נוספים ברשת צ׳אט זו.

note: Setup id label
en: Identifier
he: מזהה

note: Setup nickname entry
en: Alias
he: כינוי

en: <b>Personal Details</b>
he: <b>פרטים אישיים</b>

en: People Nearby
he: אנשים בקרבת מקום
